SCHUDT UW LEVER WAKKER Kroniek De plannen voor het Haamsteedse vliegveld 'Boerenleven Wal een Wonderlijke Wereld PRODENT de RADIO St Bi <9 DE STEM VAN DINSDAG 7 DECEMBER 1948 MIEP ZWIJGT Ondanks sombere vooruitzichten gehandhaafd Regionale omroepen Verdacht bericht MARKTEN Cft.gpTl.u54a (Dag fn K, TANDPASTA BUREAU NAT. RESERVE KOMT TE GOES Naar wij vernamen zal Viet bureau van de Nationale reserve, de op mi litaire leest geschoeide burgerlijke vrijwilligers-organisatie, te Goes wor den gevestigd en wel in een pand aan de van der Goeskade. Men is reeds bezig de kantoren in orde te maken en waarschijnlijk zal het deze week reeds geopend wor den. UNAC-ACTIE ONDER DE VEEHOUDERS Het Nederlands UNAC comité is 'n actie begonnen onder de veehouders. Het comité vraagt de boeren gedu rende 14 dagen 0.5 cent per ingele verde kg melk bij de fabrieken te la ten staan ten behoeve van UNAC. Deze actie heeft overal in het land grote sympathie ondervonden; orga nisaties. zuivelfabrieken en veehou ders geven hun volle steun. Het is te betreuren dat deze actie hier in het Zuiden gehinderd wordt door een ge rucht, als zou 30 pet. van het inge zamelde geld aan salarissen worden uitgegeven, want niets is minder waar. UNAC behoort tot de gunstige uitzonderingen waar geen cent aan salarissen wordt besteed. Kr is niemand die iets aan deze UNAC-actie verdient. Aardenburg SINTERKLAAS HAD MOOIE VERRASSING Sinterklaas heeft goed aan Aarden burg gedacht. Naast de vele bezoeken, zowel officieel aan de scholen, als aan de kinderen thuis en de talrijke geschen ken die hij voor de jeugd meebracht, bracht hij ook voor ieder schoolgaand kind in de gemeente textielgoed mee, wat in deze tijd van punten zeer wel kom is. De goede Sint had bij zijn be zoek aan Brussel van een hulpverle- ningscomitè aldaar onder leiding van Baronesse H de Hemptinne een partij kindergoed mee gekregen ter verde ling onder de schoolkinderen van onze plaats. Gezien de overdrukke werk zaamheden van de Heilige Man in deze dagen zal de uitdeling dezer week in de scholen zonder zijn tegenwoordigheid geschieden. Clinge Het Sinterklaasfeest. Zondag bracht de goede Sint een bezoek aan ons dorp. Hij maakte per auto een rit door het dorp. Op het gemeentehuis werd de Heilige Man ontvangen door het feestcomité terwijl zwarte Piet aan de kinderen zakjes met snoep uit deelde. Goes INENTING TEGEN POKKEN. De burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis dat door de ge meente-geneesheer op Woensdag 15 December a.s. des namiddags 3 uur in het Gasthuis, Oostwal 31, zitting zal worden gehouden voor kosteloze inenting en her-inenting. Trouwboekje moet meegebracht worden. Goes, 8 December 1948. De burgemeester van Goes, 512-o W. C. ten Kate. SINTERKLAASFEEST K.A.B. Het was al Sinterklaas wat de klok sloeg gedurende de laatste dagen. We hebben de grote kindervriend op mars gezien door de stad; we zagen hem te paard en in een auto en altijd in ge zelschap van geschenken torsende Pieten. Zijn veelvuldige expedities wa ren nauwelijks bij te houden. Op onze scholen Is hij geweest en bij onze jeugd organisaties en zijn laatste bezoek gold de kinderen van de KA.B.-leden. In Slot Ostende vonden wij er Zon- over wat morgen de uot schaft. Ze heeft een verrassing in petto. Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft een bijzonder lekker recept voor: GEVULDE KOOL Pl.m. 300 gr. leverworst of ieverkaas, 1 losse savoyekool, zout, peper, nootmus kaat, 60 gr. boter, 1 sneedje brood, 1 uitje. Fruit gesnipperde ui in wat boter, week het brood en maak het fijn. Meng ui en brood met leverworst en krulden tot een stvlge pasta. Neem voorzichtig bladen van de kool. snijd de nerf gelijk met bet blad en kook de bladeren (8 stuks) in water met zout tot ze soepel zijn. Laat ze uitlekken. Verdeel de pasta in 8 porties, leg in elk blad een rolletje pasta en vouw het blad tot een klein pakje. Bind er een draadje om. Bak de pakjes in hete boter even bruin, maak de jus af en stoof ze hierin even na. Verwijder de draadjes en geef de kooi met aardappelpurée of met mararoni. (Adv. 468-oo) Publ. Centr. Bur. v.d.Tuinbouwveillngen dagmiddag een kleine tweehonderd, die op de muziek van de Verkennersband, in welkomstliederen uitbarstten toen de H. Man de zaal binnenschreed en goedmoedig handjes en knikjes rond deelde. Sinterklaas begroette het plaatselijk bestuur en memoreerde de bijzonder ge slaagde toneelavond op 24 November, waarvoor hij de culturele commissie dankte alsmede de schrijver van het stuk. die hij een fraai boekwerk schonk Daarna werden de kleuters overvloe dig bedacht. Voor de gezellige omlijsting zorgde niet alleen het bandje, maar ook een groepje kleuters, dat aardige stukjes speelde. Zeer verrassend werkte ook de komst van de tweede Zwarte Piet, die zich in de trant van Hugo de Groot had weten binnen te smokkelen. Het was een allergezelligste middag. PLOTSELING STERFGEVAL. Gistermiddag is de 40-jarige G. M., afkomstig uit Amsterdam, die in dienst was van de fa. Bus, welke hier huizen bouwt in de Ganzepoortstraat in elkaar gezakt en vrijwel onmiddellijk over leden. M., die zich des morgens al niet lek ker gevoelde was juist bij de dokter en de apotheker geweest. Graauu) Mazelen. De mazelen heersen hier momenteel zo hevig, dat practisch elk gezin met kleine kinderen zijn patiënt of patiënten heeft. De bewaarschool was als het ware ontvolkt en werd gei- sloten. Sinterklaas. Voor de kinderen ge heel onverwacht bracht Sint Nicolaas een bezoek aan onze lagere school. Het behoeft niet gezegd, dat de kinderen, die op een dergelijk bezoek niet hadden durven rekenen, niet weinig ln hun schik waren. Vooral toen bleek, dat elk kind een zakje snoep kreeg, was het spel volmaakt. Al hebben ze het niet gezegd, zeker ls dat ze hem een volgend jaar met evenveel plezier zullen ontvangen. Uitgesteld. Vorige week zou er op het gemeentehuis alhier een vergade ring hebben plaats gehad van de Com missie van de weg HulstPaal met een deputatie van het college van Gedepu teerde Staten n.l. de heren Flipse en Hamerlinck. De mist trad evenwel als spelbreker op, zodat de Graauwenaars nog even geduld zullen moeten heb ben om precies te weten, of al dan niet tot aanleg zal worden overgegaan bin nen korte tijd. Laten we hopen, dat opnieuw niet een of ander obstakel zal oprijzen, dat de aanleg voor de zoveelste maal zal stagneren. Groenendijk Het' bezoek van de Sint. Zondag bracht de goede Sint zijn jaarlijks be zoek aan onze parochie. Ondanks de mist landde de Sint met zijn gevolg toch veilig en tijdig te Walsoorden. Vandaar ging het in optocht naar Groenendijk en Kloosterzande, waar hij ruim voor zijn kindervriendjes ge zorgd had. Ook de harmonie St. Cecilia verleende weer trouw haar medewer king. De ouden van dagen in het lief dehuis werden niet vergeten. Hoofdplaat Hoog bezoek. Zondag kregen ae leden van de R. K. landarbeiders en hun gezinnen bezoek van St. Nicolaas De ontvangst had plaats bij de Eerw. Zusters, waarbij de kinderen onthaald werden op koek en als surprise een mooi prentenboek kregen. Hulst Wnd. directeur P.T.T. Door ziek te van de heer De Vries, wordt het directeurschap der PTT alhier waar genomen door de heer Verbeek uit MxVeiobig. St. Jansteen De Sint op bezoek. Onze scholen werden door de goede „Sint" met een bezoek vereerd. Voor de kleuters uit de bewaarschool werden goed bedacht en waren bijzonder in hun schik. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Onder grote belangstelling bracht St. Nicolaas Zondag een bezoek aan onze gemeente. Met de lustige tonen van de R. K. Harmonie „St. Jan", maakte de Goede Sint een rondgang door het dorp en bracht een bezoek aan Kapellebrug tot aan de grens. In de namiddag vond om 4 uur een bij eenkomst plaats waarbij de kinderen een tractatie ontvingen. De R. K. Middenstandsver. „St. Paulus" mag terugzien op een zeer geslaagde dag. Ook te Heikant bracht de goede Sint op uitnodiging van de R. K. Middenstandsver. „St. Paulus" een bezoek. Hier werd St. Nicolaas ver gezeld door het R. K. Muziekgezel schap van Heikant. oo<x><><>ooo<><><>oo<><>oc><><xxx><> Kwadendamme TN HUN ANTWOORD op het af- delingsonderzoek betreffende de plannen voor het Haamsteedse vlieg veld, zeggen G.S. o.m.: De kans is niet geheel uitgeslo ten, dat de grote verliezen welke door de K. L. M. op het binnen lands net worden geleden, deze maatschappij er toe zullen doen be sluiten, het binnenlands verkeer zo niet geheel stop te leggen, dan toch zeer drastisch te beperken. Daarom hebben G. S. zich afge vraagd of het voldoende verantwoord is, om toch met de voorbereiding van de aanleg van het vliegveld te Haam stede voort te gaan. Wanneer toch de K. L. M. het re gelmatig binnenlands verkeer geheel zou stopzetten en geen andere oplos sing in die richting zou kunnen wor den gevonden, zou er voor een der gelijk vliegveld ongetwijfeld geen vol doende emplooi zijn. Dit neemt evenwel niet weg, dat ook dan nog zal moeten worden uit gezien naar mogelijkheden om op Schouwen-Duiveland de voorwaarden te scheppen voor een verbinding door de lucht met overig Nederland, iets wat gezien de geisoleerde ligging in het bijzonder bij ijsgang stellig van niet te onderschatten betekenis is, af gezien nog hiervan, dat aan een ter rein ter plaats ook uit anderen hoof de, waarbij dan gedacht moet worden aan sportvliegerij en forensenverkeer door de lucht gedurende de zomer maanden, zonder twijfel altijd be hoefte zal bestaan. G. S. menen derhalve, dat wanneer noch de KLM noch enige andere maat schappij bereid zou worden gevonden op Haamstede een dienst te openen, een vliegveld van geringer afmetin gen of althans een gelegenheid om met kleinere toestellen te landen en op te stijgen, waarbij wordt gedacht aan een z.g. „airstrip", altijd in een behoefte zal voorzien. G. S. hebben dan ook gemeend, hun voorstel niet te moeten terugnemen, doch in overweging te moeten ge- vene de gevraagde machtiging aldus te zien, dat, wanneer de omstandig heden er onverhoopt toe mochten no pen, van de aanleg van een lucht vaartterrein volgens de oorspronkelij ke opzet af te zien, zij .op grond van en binnen het raam van deze machti- (Adv.) ging bevoegd zijn, medewerking te verlenen aan de totstandbrenging van een voldoend verantwoorde oplos sing, welke in overleg met de Rijks luchtvaartdienst hiervoor alsdan zal blijken te kunnen worden gevonden, G. S. delen verder mee dat er kans bestaat dat de gemeenten op Schou wen-Duiveland een bedrag van 35000 gld. zullen kunen bijdragen. DE ANDERE VELDEN. van het |)E AKKERBOUWCOMMISSIE van de Stichting voor de Landbouw heeft verleden week vergaderd. En nog wel over de geschiedenis van de aard appel. Toen kroniekschrijver dit las, dacht hij, dat de commissie rijkelijk laat maatregelen begon te treffen. En eerlijk gezegd, hij verwachtte er niet veel van. Minister Mansholt eenter overtrof zichzelf, want hij gaf het aan- en verkoopbureau van de Akkerbouw producten opdracht een belangrijk» kwantum klel-consumptie-aardappelen rechtstreeks van de telers te kopen ln hoeveelheden van minstens 10 ton per teler en per ras. De minister was de Stichting voor de Landbouw vóór, want deze besloot Juist een dag tevoren de regering te vragen maatregelen te treffen tegen de bestaande toestand op de aardappel- markt. De commissie zelde, dat het contract, hetwelk de boeren kunnen suiten met de Stichting voor de Land bouw moet worden opgesteld in overleg met de Stichting zelf. Bovendien moe ten de prijzen voor zandaardaopelen ongeveer in overeenstemming zijn met hetgeen in het voorjaar in het vooruit zicht is gesteld. Maar ln verband met het verschil ln waardering van kwali teit zijn deze prijzen te laag t.o.v. de kleiaardapelen. Indien men zandaard- appelen als basis neemt, zal de prijs van de keiaardappelen Iets omhoog moet (».i. De regering geeft nu f 6,10 voor 100 k.g. aardappelen, n.l. van de kiel. Over het verschil in prijs zijn de boeren van de klei wel te spreken Maar de boeren van het zand worden niet genoemd. En dat was nu Juist het verschil van deze week tussen Minister Mansholt en ae Stichting voor de Landbouw! J)e emigratie blijft een onderwerp, dat vele jonge boeren aangaat. Overal waar men komt, in Zeeland en Brabant spreken de jonge boeren over Canada, Brazilië, Argentinië en Frank rijk. Kroniekschrijver ontmoette nog onlangs een Jonge man uit Geertrui- denberg, die de grote stap gaat wagen naar Canada, met zijn toekomstige jonge vrouw. Dat ls een hele aanpak! Eén ding missen we nog altijd, zei ae boerenzoon en dat is goede voorlich ting. Niet zozeer aan ons jonge men sen, wij hebben onze boerenkranten, oze stichting „De Steeg" en aldus wordt ons zeer veel geboden! Maar onze ouders, die alsmaar denken aan een fantastisch' avontuur en zich niet snel laten overtuigen. „Dat overtuigen ls vaak nog moei lijker dan het emigreren zelf". Wat kan Kroniekschrijver anders zeggen dan dat het zó is?' oooooooooooooooooooooooc Kapellebrug Ongeval met de ploeg. De land arbeider Gr., had het ongeluk met z'n voet onder een ploeg te raken waarbij het scherpe User door 'z'n voet heensneed. Na in het zieken huis behandeld te zijn, werd hij weer naar huis vervoerd, St. Nicolaasfeest. Een gehele week lang is ons dorp in de sfeer geweest van dit grote kinderfeest. Het begon met een bezoek bij de heer Verbeek. Talrijke kinderen heeft de Heilige Man hier ontvangen. De volgende dagen werden bezoeken gebracht aan de welpen, de verken ners en de gidsen. Het slotbezoek gold de scholen. Per taxi arriveerden 's morgens de goedgeefse man en zijn boze knecht. „Boosdoenertjes" be loofden onder tranen beterschap en „goeden" straalden bij de goedkeu, rende woorden van de Sint. De kinderen werden aardig getrac- teerd ëk zo vertrok Sint weer, niets dan blije kindergezichtjes achterla tend. Lamswaarde St. Nicolaasfeest. Op zijn jaarlijk se reis door ons land bracht St. Nico laas een bezoek aan onze parochie. Vergezeld van zijn knecht arriveerde de Sint omstreeks drie uur in het pa tronaat, waar de schoolkinderen met ongeduld zaten te wachten. Als bijzondere attractie had, bene vens het uitdelen van versnaperingen aan de kinderen nog het optreden plaats van een goochelaar en een clown 's Avonds traden de goochelaar en de clown op voor de volwassenen. Middelburg rpENSLOTTE melden G. S., dat de interesse voor het vliegveld bij Ritthem niet zeer groot is. De onderhandelingen over de van Wuyxhuisepolder in Z.-Vl. zijn verder gevorderd dan die over het terrein onder Ritthem. Er zullen in Z.-Vl. enige landbouwers getroffen worden, maar ze zouden compensatie kunnen krijgen indien de Braakman wordt ingepolderd. St. Nicolaas op bezoek. Begeleid door de fanfare „St. Jan" van St. Jansteen bracht St. Nicolaas met enige zwarte Pieten een bezoek aan ons gehucht. Kloosterzande Schieting. De binnenschieting bij C. Maerman leverde 49 schutters. De hogevogel schoot P. Nesters uit Kem- seke (B.) De le zijvogel ging naar St. Jansteen en was voor Fl. Bouwens, ter wijl de 2e zijvogel geschoten werd door Frans de Vylder van het Kraaike. Twee schutters waren er die 3 kleine vogels schoten n.l. Alph. de Waal en Edy Warrens, beiden van Groenendijk. Koewacht Burgerlijke Stand. Geboren; Walter zoon van J. Thoen—v. Goeije. Theresia dochter van L. den Teuling- Groot Inklimming met dicfstsal. Dezer dagen werden te Middelburg 2 vreem delingen aangehouden als verdacht van diefstallen. Het bleek dat de re. cherche een goede greep had gedaan. Bij verhoor bleken deze personen de genen te zijn, die voor kort door ln- klimming zich toegang hebben ver schaft in het bodenhuis ln de Schuif- felstr. alwaar zij 5 kg. margarine en 6 kg. thee hebben ontvreemd. Deze waren hadden zij Inmiddels verkocht aan diverse winkeliers. Het onderzoek wordt 'voortgezet. Rijwieldiefstallen. Bij de politie komen steeds meer opgaven binnen van ontvreemding van bij avond bul ten geparkeerde rijwielen. De politie waarschuwt daarom, dat het bij duis ternis parkeren van rijwielen verbo den is, ook al zijn deze aigesloten. Inlichtingen gevraagd. De com missaris van politie verzoekt inlich tingen nopens de bestuurder van een dienstauto met aanhangwagen, die 26 Nov. j.l. in de Steenstr. te Arnhem een jeugdige wielrijder heeft aange reden, die kort daarop overleed. Sig nalement: vermoedelijk Fordwagen met groene motorkap en gele biezen en bruine laadbak; geladen met ce- mentplaten, afgedekt met een zeil. Lezing. Voor de leden van de afd. Middelburg van de R. K. Vrou wenbeweging werd in het Schutters hof een lezing gehouden over wolwas- behandeling volgens de moderne me thode. Met veel aandacht werd geluls terd naar de spreker, Vervolgens wer den methoden aangegeven, waarmede schade bij wassen van wollen stoffen kunnen worden voorkomen. Met een ervaring rijker konden de toeschou wers na deze voor hen nuttige avond huiswaarts keren. VERBETERINGEN POLITIE BUREAU. B. en W. vragen een creddet van f 740 voor verbeteringen binnen het politie-bureau. Eigenlijk was er een nieuw gebouw nodig maar daar is de tijd niet al te gunstig voor. B. en> W. schrijven voorts dat de afd. ad ministratie overgebracht zal worden naar de Commissariskamer, die op haar beurt verplaatst wordt naar de XTEBBEN naast de algemene omroepen ook regionale omroepen reden van bestaan? In andere landen heeft men deze vraag beslist be vestigend beantwoord. In België en in Engeland zijn er bijvoorbeeld acht. In ons land zijn er sinds enige tijd ook enkele, doch nog niet in alle gebieden, die ervoor in aanmerking komen, bijvoorbeeld in Bra bant en Zeeland. Op de conferentie in Kopenhagen is aan Nederland voor de regionale zenders in de 180- meterband een gezamenlijk vermogen van vijf kilo watt toegestaan, wat voldoende moet zijn voor nog meer regionale zenders. De kosten van de huidige re gionale zenders bedragen nog niet één procent van de totale omroepkosten. Een en ander lezen we in een artikel van de Gazet van Limburg, dat beslist op komt tegen een desbetreffende paragraaf in het radio rapport van het Centrum voor Staatkundige Vor ming. Het blad acht het op grond van de practijk van de Limburgse Omroep onmogelijk, dat de be vordering'van de gewestelijke cultuur in voldoende mate door de algemene omroepen kan geschieden. De programma's van de Limburgse Omroep behan delen Limburgse cultuur, kunst, folklore, dialect, enz. „Het zijn onze Limburgse mensen, die er voor optre den, onze harmonieën en koren, onze zangers en zangeressen en andere solisten, die in Hilversum geen kans krijgen. Het zijn gewestelijke en plaatselijke krachten, die veel sterker tot de massa spreken".. Wij voor ons geloven ook, dat het niet voldoende is te komen met een specifiek gewestelijk halfuurtje in de maand of een paar keer in het jaar een hele dag. Als het technisch en financieel mogelijk is, zou den we ook willen pleiten voor het behoud en de uitbreiding van de regionale omroepen. ÏATEN kent het verdachte verhaal, door A A Reuter verspreid, omtrent een Hon gaarse katholieke bisschop, die de moedige Kardinaal Mindszenty zou zijn afgevallen. We hebben er verder niets meer van gehoord. Maar we lazen in „The Uni verse" wel het volgende in een bericht uit Boeda pest: „Communistische kranten beweerden onlangs, dat Aartsbisschop Csapik van Eger in verzet was ge komen tegen de politiek van de Kardinaal. De Aarts bisschop antwoordde daarop met in 'n herderlijke brief zijn loyaliteit jegens de Kardinaal te betuigen en de wens uit te drukken om „in eenheid en liefde" met de hiërarchie samen te werken. Drie weken geleden gaven de gezamenlijke Hongaarse bisschoppen een verklaring in het licht, waarin ze Kardinaal Mindszen ty de verzekering gaven van hun vertrouwen en sympathie, de schaamteloze aanvallen op hem ver oordeelden en Zijne Eminentie hun steun zonder voor behoud toezegden"Het is genoeg, om ook het ver dachte Reuter-bericht, waarover we boven spraken, zonder meer ter zijde te leggen. 1 y Her grote tube flinke lube JOf, O tel U eens even voor, dat u mlllionnair was We veronderstellen, dat U genoeg fantasie bezit om U dat te kunnen voorstellen, maar waar schijnlijk zoudt U niet op de gedachte komen Uw geld zo fantastisch en ko ninklijk tegelijk te beste den, als die Amerikaan se millionnair, die Mr. Heim heet en met zijn centen klaarblijkelijk niet goed raad wist. Ergens in Maryland ligt het dorpje Savage. Een k'lein dorp: er wonen 500 mensen. Er was een kleine fabriek, de enige fabriek in Savage, waar de hele bevolking werk- teu Maar deze enige fa briek ling over de kop. Toen was Savage in last. Geen fabriek, geen inko men.... De millionnair Mr Heim trok zich het lot van het «plaatsje aan Hij kocht het hele dorp op. Hij zette 1.250.000 dollar vast op de plaatselijke bank en be gon van Savage een.... kerststad te maken. Er gens op de heuvels kwam een landhuis te staan voor het Kerstmannetje. De straatlantaarns in het stadje werden ver vangen door imitatie-kerstbomen met electrische lichtjes erin. De huizen werden behangen met groene slin gers, mistletoe en hulst. Luidsprekers in de stra ten aangebracht, laten Kerstliederen horen. In de straten lopen rendie ren. Het voornaamste ech ter kom nog. Mr. Heim maakte van de gefailleer de fabriek een fabriek, waar kerstartikelen gefa briceerd worden. Daar vindt het hele dorp werk aan. En bij contract heeft Mr. Helm verklaard dat hij de winst niet hi zijn eigen zak zal steken, doch ten goede laat ko men aan charitatieve in stellingen. Chirurg per helicoptère Ap een Amerikaans vliegtuigmoederschip werd een matroos ernstig ziek. De dokter stelde vast dat hij zo spoedig mo gelijk geopereerd moest worden, wilde men hem in leven houden. Maar de scheepsarts had daartoe geen instrumenten en durfde de operatie bo vendien niet aan. Du» werd een radio-bood schap uitgezonden om een chirurg. Die kwam. Per helicoptère. Het toestel landde netjes op het dek en leverde de chirurg af, die zich met bekwame spoed naar het hospitaaltje begaf. Hij be gem onmiddellijk met de operatie. De matrooe haalde het er boven op. OOOQOOÖOQOÖOOOOOOOOOQQOOOOQOOGOOOOOOOQOÖOOOOOOOOO recherche-kamer. De rechercheurs verhuizen naar het theorie-lokaal. Voortaan zal theorie gegeven wor den in het voormalige gebouw van de luchtbeschermingsdienst. HET OORLOGSMUSEUM TOCH IN DE VLEESHAL? B. en W. stellen thans de raad toch voor om het z.g. Oorlogsmuseum onder te brengen ln de Vleeshal van het stadhuis. De hal te bestemmen voor graanbeurs achten B. en W. onjuist, omdat dan de ruimte slechts enkele uren per week ln gebruik zou zijn; met een museum is dat anders. Daarom handhaven B. en W hun oorspronxe- lijk voorstel met Inbegrip van het ren teloos voorschot. NIEUW ONDERDAK VOOR SOCIALE ZAKEN. B. en W. schrijven de raad dat de gemeente het vrijgekomen gebouw van de Nutsspaarbank in de Boogardstraat billijk zal kunnen huren om er de dienst van Sociale Zaken in onder te brengen. B. en W. accepteerden reeds de huur en stellen thans voor een cre- diet van f1650 beschikbaar te stellen, om enkele voorzieningen ln het gebouw te treffen. Overslag Burgerlijke Stand. Geboren; Ria dochter van K. Bouters—De Block. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK. Al zijn we grote mensen, toch heb ben wij aan St. Nicolaas ons verlang lijstje ingediend. De inhoud ervan mo gen we wel verklappen, we hebben n.l. aan de Sint gevraagd om bij de hogere instanties er op aan tedrtagen, dat wij toch eindelijk eens wat betere wegen zouden krijgen en waarachtig de Sint kon ons al goede toezegging doen. Op 15 December wordt het le traject Phi lippineïsabellasluis al aanbesteed. (Eindelijk na een bespreking van ruim 10 Jaar.) Ook wordt de weg in de Mosselpolder opgeknapt. Ook op deze weg zijn er al velen gestruikeld, be halve de heren die naar de ellende kwamen kijken. Zij hebben van verre de ellendige toestand bekeken en moes ten bekennen, dat verbetering geen luxe was. Verder zei de Sint dat er werkelijk plannen bestaan om de weg Philippine Terneuzen via Hoek een algeneie ver betering te geven. Zullen wij met onze hoge belasting dan toch nog goede we gen krijgen? De goede Sint moest hier het gesprek afbreken, want hij moest op bezoek bij onze kleintjes van de fröbelschool- De Heilige Man werd hier feestelijk ont vangen door het bestuur, de Zusters en vele huismoeders. De kleine peuters zongen dat het een lust was. De Sint heeft niks beloofd maar gaf met rijke hand. Met een flink pakket en een blij gezicht gingen ze naar huis. Ook in de grote school werd door de Sint een bezoek gebracht. Al waren hier wel enkele ondeugende kinderen, och wij kennen het goede hart van de Sint, met gulle hand werd de bonloze lekkernij uitgedeeld. Vermaningen wer den er wel gegeven en de Heilige Man hoopte dat het volgend jaar de school over een mooie nieuwe speelplaats zou beschikken. Honderden keren hebben wij de kruisweg ln de Dijkmeesterpolder be reden zonder ooit te weiten dat. deze weg ook een officiële naam had. Dat zijn wij dezer dagen te weten gekomen uit het bestek van de te verbeteren weg ln die polder. De bedoelde weg heet n.l. de burge meester-Dhooge-weg. Ter hole DE RONDGANG VAN DE SINT Op Zondag 5 December bracht St. Nicolaas een bezoek aan one dorp. Na een rondwandeling gemaakt te heb ben door het dorp, bracht hij voor afgegaan door de fanfare, een bezoek aan de school waar Hij de kinderen tracteerde. Vlistingen Adv. 469-00 Feestavond. In „Concordia" hiel den Zaterdagavond leden van de Zeeuwse Bond van oud-Oorlogsvrijwü- Ugers een feestavond. Na een hartelijk welkomstwoord door de voorzitter de heer P. v. Zutfen volgde 'n vlotte ver tolking van „Henkie", een blijspel in twee bedrijven. Na de pauze werd op gevoerd: „In de bonte Kaketoe", welke titel eigenlijk voor zichzelf spreekt, maar we zouden ter verduidelijking er aan willen toevoegen, dat 't 'n klucht was in één bedrijf die evenals Henk» in staat bleek de lachspieren in be we ging te brengen. De avond was georga niseerd in samenwerking met de «port en ontspanningsvereniging va® 4e Nederlandse Spoorwegen. I WEER MARECHAUSSEE Onze stad heeft weer een ehaussee-brigade. Als tijdelijk» zerne werden hiervoor twee woningen aan de Bloemenlaan in gebruik geno men. NIET IN DE GOEDE STEMMING Twee arbeiders van de wederop bouw uit het kamp bij de Buitenha* ven raakten slaags. Een van hen eed zekere H., uit Etten-Leur werd met een mes aan het hoofd verwond, wel ke verwonding echter niet van ara, stige aard bleek te zijn. De dadag werd Inmiddels opgespoord. Beiden bleken onder invloed van sterke drank gehandeld! te hebben. K.A.B. ONTVING SINTERKLAAS Een zaal vol kinderen wachtte Zon, dagmiddag omstreeks 8 uur in veuze spanning op de komst van Bin* Nicolaas. Het Bandsgebouw van de K, A.B. gewoonlijk een centrum van ern stige gesprekken en serieuze vergade ringen, galmde deze 5e December van kinderlawijt. De Heilige Man had ge ruime tijd nodig alvorens hit deze kin derschare volgens plan en traditie bad „afgewerkt" ook al door de grote ver zameling spelen en speelgoed, plus ver snaperingen, die de Sint voor hen uit Spanje had meegebracht. Het aantal stoute kinderen viel gelukkig mee. Commissie van in- en uitgeleide vormde de commssie Kinderfeest der K.A.B. SINTERKLAAS EN ATOOM SPLITSING. BIJ de 6t. Willibrordusgroep.'alhier, arriveerde reeds Zaterdagavond St. Nicolaas per atoom-raket. Geen won der dus dat hij strikt genomen een dag te vroeg was. De atoom-raket was ver vaardigd van carton, had de vorm van een ei en werd voortgedreven met be hulp van een benzine-brander. De „lan ding" verliep zonder incidenten. GOES, 6 December Bloemkool f 3140 per 100 stuks. Spruiten f 10- 50, Andijvie 25, Prei 7—9, Boerekool 1011, Witte kool 5, Groene savoye kool 814, Rode kool 710, Peen 35.50. Kroten 38, alles per 100 k.g. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, ander» ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw «pils- vertering en stoelgang op natuurlijk* wijz* te regelen. Adv. 486-OO HOOFDSTUK V De storm 7e zaten met hun drieën in het dienstvertrek. Laat eens kijken zei Enid, 30 Juni ls 't negentien jaar geleden, dat lx hier aanspoelde nietwaar? Ja, dat ls de datum. En ze hebben mij toen op een jaar „geschat"? Is het niet vreemd dat een kind van een jaar aanspoelt, zondei dat er ooit naar geïnformeerd wordt Ik geloof, dat ik toen niet erg op prij gesteld werd. Mijn lieve kind. ik heb je altijd verteld, dat de boot in de mist op een andere gelopen is en dat al degenen die zich om jou zouden hebben moe ten bekommeren, bij de ramp omge komen zijn. Maar alleen, helemaal aleen! Dat vind ik zo vreemd. Ik zal wel een Amerikaanse zijn en Amerikanen zor gen allemaal al vroeg voor zichzelf hè? Nu, dan zul jij toch wel alle re cords op dat gebied gebroken hebbent Ja; en ik moest mijn nuttig en werkzaam leven maar zonder enige romantiek beginnen, zei Connie. Ik ben in Brighton geboren en moeder stierf een jaar na mijn geboorte, niet waar, vader? Ja. boën je dertien maanden was hebben wij haar verloren, zei Brand en hij boog zich over een van zijn In strumenten om een onzichtbare vlek weg te wissen. Ze is in Brighton begraven hé? Wat gek dat we nooit naar haar graf zijn geweest. peinsde Connie. Dat zou maar verkeerde sentimen taliteit kweken, meende Brand stroef, te rrr-der, Connie, kan voor jou niet méér betekenen dan die van Enid voor baar: jullie hebt geen van beide je moeder gekend. Als om van het droeve onderwelp af tie stappen, legde Stephen zijn hand op een instrument dat op een tafel tje apart stond. Het was de vinding waaraan Brand zijn leven gewijd had. Heb was ongeveer zo groot als een aneroïde barometer en de schaal was als die van een kompas verdeeld, ech ter zonder letters. Door louter toeval was het gesprek op een onderwerp gekomen, waar Brand nooit over sprak: Constance's moeder. Wat hiervan de reden was. waren zij nooit te weten gekomen, daar de enige die het haar buiten haar va der zou hebben kunnen vertellen, Juf frouw Sheppard, al even zwijgzaam was. Constance had er spijt van, dat zij onwillekeurig dit voor haar vader merkbaar pijnlijke onderwerp had aan., geroerd. Maar Brand ging al weer op in zijn uitvinding. Het kostte mij niet heel veel moeite een diaphragma te construeren dat gevoelig was voor geluiden, maar het was de kunst er een te maken, dat slechts op een bepaald sóórt geluiden reageerde onverschillig of dat geluid afzonderlijk of met andere vermengd was legde hij uit. Nu ben ik zover dat ik 'n instrument geconstrueerd heb dat net als 't oor van Ben Pollard ongevoe lig is voor schone gedichten en lieflijk gezang, maar alle stoomfluiten en misthoorns van elkaar kan onderschel den; dat ook niet reageert op het ra zen van de zee maar niets dan mlst- klokken en stoomfluiten registreert. Ik denk niet dat jullie hier mist zul len meemaken; maar anders zouden jullie zien, hoe het, lang vóór wij iets horen, met zijn wijzer de richting van het schip waar het geluid vandaan komt, aanwijst en het aardige is, dat je de hele route van het schip volgen kunt. Zou het voor goed een eind aan botsingen op zee maken? Daartoe is geen instrument in staat, omdat er altijd scheepsofficie ren zijn, die het niet nodig vinden bij mist steeds op hun uiterste hoede te zijn. Maar als mijn instrument aan boord is van de beide schepen die in aanvaring komen en dan nog een re- gistreerwerk aan de misthoorns, dan Adv. 468-oc zou het onderzoek voor de Raden van Scheepvaart heel wat gemakke lijker worden, omdat er dan nooit strijd kon zijn over de vraag ol de juiste signalen gegeven zijn. Het zal in elk geval voor de meeste kapiteins een grote zegen zijn. Wat bent u toch knap! riep Enid verrukt uit. Is het zeker dat het vannacht niet gaat misten? vroeg ze nog. op 'n toon, alsot er niets prettigere te be denken was. Ze moesten alle drie glimlachen. Vast en zeker. Maar al zou het ook al gaan misten, jullie zouden er niets van merken, want om 10 uur slapen jullie. Nee, riep Constance uit. Om tien uur naar bed! En dat op onze eerste en enige nacht op een vuurtoren! Dat zeg je omdat je niet weet, hoe langzaam de tijd in zo'n kleine ruim te gaat. Alleen door werken kun je de verveling verdrijven, anders zou den de meeste wachters na 'n maand uit de dienst gaan. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 8 DECEMBER HILVERSUM II 415 M. 7 Nws, 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 Woord voor de dag, 8 Nws, 8,15 En nu aan het werk, 9 Zieken, 9.30 W.st. 9.35 Viool en orkest, 10.30 Morgend., 11 Schumann, 11.15 Bliksemafleider, 11.50 Celesta ens, 12.30 Weerpr., 12.33 Prom. ork., 13 Nws, 13.15 Orgel, 13.45 Sibelius, 14 Zang, 14.35 Amati trio, 16 Jeugdconc., 16 Jeugdige postz. verz. 16.15 Jongens en meisjes, 17.30 Ha waii, 17.45 Contact Overzee, 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 De Raaff Schutte, 18.50 Mahler, 19 Nws., 19.15 Indonesië, 19.45 Eng. gevord., 20 Nws, 20.15 Philh. ork., 21.05 Hildebrand miniaturen. 21.30 Philh. ork.. 2205 NC RV koor, 22.25 Avondmelodieën, 22.45 Avondoverd.. 23 Nws., 23.15 Sweelinck kwartet, 23.50 Peter Dawson. HILVERSUM I 301 M. 7 Nws, 7.15 Ochtend gymn., 7.30 Muz. bij het ontbijt, 8 Nws, 8.18 Adison en ork., 8.50 Huisvr., 9 Rich. Wagner, 10 Mor- genw., 10.20 Onze keuken: P. J. Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 Po pulair non stop, 12 Ens Accordeola, 12.30 Weerpr., 12.33 Platteland, 12.38 Kilima Hawaiians, 13 Nws, 13.15 Ka lender, 13.20 Metropole ork., 14 Alb. v. Dalsum, 14.15 Jeugdconc., 15 Kermis der ijdelheid. 15.32 Regenboog, 16 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 KI. ensemble, 17.30 Malando, 18 Nws, 18.15 Varia, 18.20 Tonny Schifferstein 18.30 Ned. Strijdkr., 19 Hulp aan Oostenrijk, 19.15 Silvestri kwartet, 19.30 VPRO, 19.45 Bijbel, 20 Nws. 20.15 Soc nws, 20.20 Verdi, 21 Malando, 21.25 Met geld en kwaaie woorden, 22.15 Paul Godwin trio, 22.45 Van boek tot boek, 23 Nws, 23.15 Hit-kit, 23.45 Orgel. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 13 Nws, 13.15 Bach, 19 Nws, 19.30 Bal let. 19.50 Feuilleton. 20 Polenblut, 22 Nws, 22.15 Gram., 22.50 Nws, 22.55 Afscheidswals. Tn hotel vergadt onder vo< Lan.su uit openingsu vele pogii nisse, Te tot op he staud gel* dat men tot acttvfl Hulst telt het is nf breiden. VervolgjJ van de verband verschillet] hierover bevrediget] pen beli derinl candidaai rende lanj waarbij overleg kwam. Als vooi in de kr daat gesi zand, ti bestuur zen de h G. S.. die; het bestiu bleek te Voor door de kozen woi bleek, dat band zulli 3 eandi beide ki zuilen ste! van de gesteund ke en eve: krijgen, bestuur Ml didaat uit didaat uit| Sluis aani Door de candidater su, Zuiddi Barbé, P POLITIE PEN 20-jl in A? bracht in studenten willig wei behoeve va op 12 Augi de ruilverk en hing al gaan zijn de kapstok weg wilde niet meer bij de pol v-'vde en i de vermoe op Zoom ol kantoorbec te zijn, th Bergen op van zijn d politierechl tot een gel dagen hec] gij vonnii s-Grav grossier L, ontzegd vo rijtuigen v Hij trok zi dat verbod D. zonder over de pr polder. Uiti hechtenis. VA H. eei Vlissinl werman jarige ch namen op gen van nlnklijke geveer 225 het motoi schip aldai opkoper gedaan en werd gedef eis veroor nlsstraf straf. Eis J. M. kwarl geldboete hechtenis a jaarna k llngzaa eerst 3 peri van een hc behorend a Het waren Mlddelbur laar uit T sjouwermar Dit lood er oude goede en bij de dit gebouw melde per ande- weg van eemaa! De gebrd los werkmt de 35-1ar!ge der bekend werden als ten zich dt Tussen kopers er c aldaar aam n.l de "O-I S.. de 44-v ver nolder map uit tegen guMen boe TT,f-tv rd* gulden boe Ultsn-aak nis De hei verstek con 3 maanden 0-jl -iaj oelH w Keulen -1530.02 816—0.03, 1760 01 baren 4070 Grave 503-1 Lith 014—ol

de Stem | 1948 | | pagina 2