WEST-BERLIJN is anti-Russisch 3100 nieuwe woningen I O's Van de 17.000 Duitsers een vijfde „uitgeleid" Overtreding processieverbod niet bewezen Zes doden bij brand te Deventer Vliegtuigen stortten neer Onbevlekte Mevr. Schroder: „De mooiste dag van mijn leven" IN 'T KORT Het eerste schip voor Keulen Dr. Beel brengt een bezoek aan Madoera Provinciaal Bestuur stelde een ver delingsformule op voor dit veel te geringe getal MET DE KEERT (UG )DDE VAN (N? IGENEN HET EDEN >EN! itrale ters 'S VIJFDE JAARGANG No. 1248 Voor God, Koningin en Vaderland DINS DAG 7 DECEMBER 1948 GETALLEN SPREKEN r\E WEST-BERLIJNERS hebben bij de Zondag gehouden C' verkiezingen in ronde woorden verklaard: wij zijn anti communistisch! Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 1.360.972 oftewel 86.2 percent. Ondanks de tegen-reclame campagne van de communisten, de politieke ..moeheid" van de Berlijners en het normale verschijnsel van „niet-geinteres- seerden" waren er dus minder dan 14 percent thuisblijvers. Mevr. Louise Schroder, de wnd. burgemeester, noemde deze verkiezingsdag deswege dan ook „de mooiste dag van mijn leven". UTOPIA In de toekomst vrouwelijke notarissen DE Vrij zacht Eerbetoon in chocolade Minister Wijers antwoordt Tweede Kamer Groot aantal doden Twee zwaar gewonden, een kind ongedeerd TOEWIJZING 1949 VOOR BRABANT: Bouwcapaciteit veel groter Q K ACHT DECEMBER Todt posthuum gezuiverd rtelt 'de orde in de :e streken. Iramma: |ning sensatie. Toegang 14 jaar. DN - RONALD |AN in: Harvest) even onverge- liniver. lie leeftijden. I voorstelling: 7,— 409—o ESCHR1JVEN EN 4STITUUT VOOR |ulst worden NIET Hulsterweg 184, an het woonhuis puwe adres iedere 1—7 uur. |L. EGGERMONT, fessen geeft U dan 410—o SINATRAM beran VlTAMINHAïHoel riumiae. Voowotas VIT A MI N B Dj: Voorkomt en £<s nettt rachitis. VITAMINE B-COM PLEX versterkt ca beschermt het zenuwstelsel. VITAMINE C: voor komt infectie, ziekten :hate.zwoll t knippen om de haard, kdaal, Dinsdags fotel Lookefeer, 1 alle toestel- 321-00 Rotterdam v., voorbereiding) s: Langestraat 35, 330-OO i Lambik in de bijheid van deze hebben opgesla gen drieda's I Uitgave N.V Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J M Mes; Mr. H b b de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aap vraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. „TEN HEMEL SCHREIEND TIE DEFINITIEVE uitslag is als volgt: Sociaal-democraten: 858.100 stemmen (64.5 procent). Christen-democr. Unie: 258.496 stem men (19.4 procent). Liberaal-democraten: 214.224 stem men (16.1 procent). Het aantal kiesgerechtigden was: 1.580.575. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 1.360.972 stemmen, dit is 86.2 procent. Er gingen 37.156 stemmen verloren. Deze getallen gaan des te sterker spreken, wanneer we erbij vermel den, dat bij de verkiezingen in 1946 T)E BEMANNING van het 109 metende „Ketch Miena", dat dezer dagen te Sydney arriveerde, verklaarde een „Utopia" te heb ben ontdekt, waar men nog niet eens wist, dat er een tweede we reldoorlog was geweest. Het is het eiland Tikoteia, ongeveer 650 kilometer ten Zuid-Oosten van de Salomons-eilanden. Dit eiland is vijf kilometer lang en twee kilometer breed. Het wordt bewoond door een negen honderd mensen, die, aldus de zegslieden, geen weet hebben van politiek, inflatie, belastingen en ismes". De vrouwen op dit eiland dragen het haar kort, de mannen laten het lang en.... bleken het. voor geheel Berlijn de communisten ongeveer 20 procent behaalden, ter wijl er 7.5 procent thuisblijvers wa ren. Wanneer we dus ongeveer 5 pro cent van die thuisblijvers in West- Berlijn „laten wonen" dan wil dat zeg gen, dat West-Berlijn nog geen tien procent communisten telt! En dan is dat, dunkt ons, nog vrij voorzichtig geschat. De Socialistische Eenheidspartij van 1946 is dus voornamelijk naar de So ciaal-democraten overgegaan, die een absolute meerderheid in de Gemeen teraad hebben bemachtigd. Wel zijn de Christen-democraten niet achter uit gegaan, maar ze hadden in deze omstandigheden zeker vooruitgang moeten boeken. Natuurlijk heeft Radio Moskou zijn woede niet kunnen verkroppen. De aether trilde letterlijk van scheldpar tijen in de meest grove vorm. Be schuldigingen aan het adres van de Westerse Drie zoals „ophitsing, inti midatie en ongebreidelde propagan da" waren daarvan nog de meest kal me benamingen. Er werd door deze zender gewag gemaakt van „ten he melschreiende schendingen van de kiesvoorschriften". Een vocffbeeld daarvan werd aangehaald: een vrouw mocht bij volmacht zo maar voor haar man stemmen! We moeten toegeven, dat zoiets verschrikkelijk erg is, voor al wanneer dat langs officiële en le gale weg gebeurt. EEN NIEUWE HINDERPAAL. VI/ASHINGTON ziet de uitslag van de verkiezingen als een zege van het Westen in de koude oorlog en de New-York Herald Tribune" noemt de uitslag „misschien de grootste mo rele nederlaag, die de Sovjet-Unie ooit heeft geleden". Hier is wat voor te zeggen, wanneer we bedenken, dat dit democratische succes is bewerkt binnen een gebied van 160 kilometer achter het ijzeren gordijn. Maarschalk Sokolofsky zou hebben gezegd, dat deze uitslagen een nieu we hinderpaal zouden kunnen blijken te zijn /oor een overeenkomst inzake de geld- en verkeerskwestie in Ber lijn. We moeten dat helaas met de maarschalk eveneens vrezen. Hoe zou het immers kunnen zijn, dat de Sov jets niet hun toevlucht namen tot de voor hen voor de hand liggende sanc ties tegenover hongerend Berlijn". Men verwacht, dat de eerste daad van de nieuwe Gemeenteraad zal zijn het kiezen van een nieuw gemeente bestuur. Dr. Reuter, een sociaal-de mocraat, wordt als. burgemeester ge noemd. Men verneemt, dat Mevrouw Schroder, voornemens is ontslag te nemen. Zeker is, dat deze in de harde dienst vergrijsde dame een heldhaf tige strijd onder de allermoeilijkste omstandigheden tot een waardig eim de heeft volstreden. schipper De Ronde voor dit doel gra tis ter beschikking is gesteld. Alleen reeds in het Bisdom Haar lem werden in totaal 211 ton levens middelen ingezameld. Een deel hier van is in zes grote vrachtauto's met aanhangwagen van de A.T.O. naar Wenen gebracht en daar veilig aan gekomen, zoals blijkt uit een ontroe rende dankbrief, die de directeur van de Caritas in Oostenrijk, Mgr. Wein- bacher, heeft geschreven aan de Bis schoppelijke Hulpactie in het Bisdom Haarlem. Bovendien zullen 65 ton le vensmiddelen naar Berlijn worden ge bracht, waar men hoopt, dat de ga ven nog voor Kerstmis zullen aanko men. Het overige deel wordt te zamen met de goederen, die in de andere bis dommen zijn ingezameld, naar Keulen gebracht. BRITSE AMBASSADEUR heeft -onderscheidingen uitgereikt aan~ -is- in de toekomst bereid hier en daar - een vrouwelijke notaris te benoemen en zegt, dat veel pleit voor een her ziening van de vreemdelingenwetge ving. Hoewel aanvankelijk 17.000 Duit sers na de oorlog zouden worden „uit geleid", is men met de nodige soe pelheid tewerk gegaan. Resultaat: uit geleid naar de Britse zone 3.558, naar de Amerikaanse zone 79 en naar de Franse zone 24 personen van Duitse nationaliteit. De opheffing van de Bijz. Gerechts hoven Den Bosch en Leeuwarden is uitgesteld tot 1 Februari 1949 in ver band met enkele grote zaken. Voorts meent de Minister, dat de heer Katz vice-admiraal Van Holthe, JonkvroU' we van Tets, baron van Lynden en de chauffeur de heer C. G. Koedam voor diensten aan Prinses Margareth tijdens haar verblijf in ons land be wezen. "ITALIAANSE ARBEIDERS kunnen volgens een gisteren getekende overeenkomst in de Nederlandse mij nen tewerk gesteld worden. TVE STOFFELIJKE overschotten van 30 tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen Nederlanders zijn van morgen om 11.30 uur te Beek-Ubber- gen aangekomen. Het transport gaat verder naar Amersfoort, van waaruit contact met de familieleden zal wor den opgenomen. "p. KUPERS, voorzitter van het N. V.V. heeft een aanklacht ingediend tegen „De Waarheid" wegens het be richt „Kupers leverde de cartotheek en de millioenen van 't N.V.V. uit". JJRABANTIA NOSTRA en de Werk gemeenschap Limburg houden op 8 en 9 Januari een congres te Weert. Behandeld worden: „Zuid-Nederlands industrieel klimaat" en „Contactsver steviging". T>RAMUGLIA, de Argentijnse Mi nister van Buitenlandse Zaken, is in het privé-toestel van president Truman op diens verzoek naar Was hington vertrokken. AMERKA wil een einde maken aan de ontmanteling van de Duitse fabrieken, Engeland en Frankrijk zijn tegen. Om een vergelijk te vinden be gon gisteren te Londen een confe rentie. T)E STATEN VAN SURINAME werd verzocht f 12.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van katoen voor goedkope muskietennetten f 6. per stuk) voor de armere bevolking. VAN MEEGEREN ontwierp destijds voor zijn vrouw toneeljaponnen, de dessins, bestaande uit draken, meeuwen en reigers, zijn nu voor ver dere verkoop naar de V. S. Een new- look in „Van Meegeren-stijl komst? op pEN DRIELING werd geboren te Naaldwijk: twee meisjes en een jongen. Samen wogen de kinderen di rect na dc geboorte niet meer dan 7 pond. Maar moeder en kinderen ma ken het goed. pKIEDMANN YELLIN. de leider van de groep ..Stern" in Palesti na, stond gisteren terecht. Hij wei gerde te antwoorden op de vraag of hij zich schuldig achtte. pRANKRIJK gaat belasting verho gen tot tenminste 25 proeent. Za kenlieden menen, dat een verhoging van 70 procent even noodzakelijk als onmogelijk is! Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan eni ge regen. Krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan gisteren. „Vandaag: zon onder 16.29 uur. laan onder 23.17 uur. Morgen: z°n op 8.34 uur. Maan op 13.33 T"\E MINISTER van Justitie ziet in in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer een komende verbetering van de criminaliteit, in de jaren na de oorlog toegenomen wegens goederen- schaarste en overvloed van geld. Hij uit Dieren indertijd niet lichtvaardig werd gearresteerd; de zaak is nog in handen van de rechter-commissaris. De Rijkspolitie is teruggebracht tot een sterkte van 7000 man, de reserve- politie bestaande uit vrijwilligers zal 10.000 man tellen. In ons land bevin den zich nog 298 personen in handen van de Justitie als verdacht van oor logsmisdrijven en de Minister meent tenslotte, dat uit 'n oogpunt van ver delende rechtvaardigheid niet verent woord zou zijn geen enkele doodstraf meer ten uitvoer te leggen. Het to tale bedrag van het geliquideerde vij andelijke vermogen bedraagt 150 mil lioen gulden. DE BEKENDE vetleren-medaille heeft een collega gekregen in de vorm van de voor de Sint Nicolaastijd ook meer geëigende chocolade-plaquette. Dit smake lijke voorwerp is te Goes uitge reikt aan de Commissaris dei- Koningin, jhr. de Caseml .ot, toen hij op het Sinterklaasfeest van de bond van militaire oor logsslachtoffers dat te Goes werd gehouden, ook het ere-voorzit- erschap van de Zeeuwse afdeling aanvaardde. De plaquette is ge goten naar het model van het echte insigne dat de leden var, de bond mogen dragen. Ook voor Berlijn en Wenen gaven van Katholiek Nederland ZATERDAGMORGEN is uit Den Bosch het eerste der schepen ver trokken, die de ingezamelde goederen van de Actie „Een schip voor Keu len" naar Duitsland vervoeren. Het was het 333 ton metende motorschip „San Antonio" dat met een volle la ding vertrok. Voor het vertrek, dat 'geen officiëel karakter droeg, hees de directeur van het Ned. R. K. Huisvestingscomité, de heer H. Verhoeven aan de hoofdmast de Pauselijke vlag en wenste schipper en bemanning een behouden vaart. In de loop van deze weeek zal van dezelfde plaats het 547 ton metende schip „Salvator" vertrekken, dat door T^E HOGE VERTEGENWOORDIGER van de Kroon, dr. Beel, is giste ren per vliegtuig voor een bezoek van een dag naar Madoera vertrokken, waar hij o.m. de zoutwinning bezocht Hij werd vergezeld door viër Kamer leden, nl. de heren Van der Goes van Naters, Tilanus, Meyerink, en Kort hals (prof. Romme is inmiddels reeds naar Nederland vertrokken). Dr. Beel zeide, aan een officiële lunch, dat op Madoera evenals in de andere reeds gevormde staatkundige eenheden dui delijk is gebleken dat de bevolking de Indonesische, nationale bewust wording niet heeft willen uitleven in een roes van schone leuzen. „Het volk van Madoera heeft begrepen, dat de ontwaking van het nationale bewust zijn niets tekort behoeft te doen aan de eigen sfeer en de eigen beschaving van de verscheidene. Indonesische volkeren. Terecht heeft het ingezien, dat juist in een nauwe samenwerking van deze verschillende volkeren, ge organiseerd in staatkundige eenheden, welke uitmuntend geschikt zijn om de eigen belangen te behartigen en de eigen cultuur te handhaven, de beste en waardigst^ eenheid ligt voor geheel Indonesië, namelijk in de Ver enigde Staten vaé Indonesië, opge bouwd op federale grondslagen en steunend op het beginsel van gelijk waardigheid der delen". Dr. Beel zeide het te betreuren, dat dat begrip en inzicht nog steeds niet voor geheel Indonesië aanvaard is. „Wij kunnen noch mogen ons hier door laten weerhouden om de arbeid thans spoedig te voltooien in het wel begrepen belang van land en volk". Dr. Beel vervolgde: „Ik behoef u niet te zeggen, hoeveel werk nog moet worden verzet om dit te verwezenlij ken. Wat nog kort geleden bijna on mogelijk scheen, zal thans, zij het met zeer grote inspanning van alle be trokken instanties, kunnen geluk ken". TLJTNISTER WIJERS zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer o.m.: „Met betrekking tot de vermeen de overtredingen van het z.g. pro cessieverbod kan worden medege deeld, dat van het in de laatste tijd houden van een processie te Breda de Justitie niet is gebleken. Ten aanzien van de in 1948 te Al phen en Oud-Gastel gehouden proces sies is door de betrokken Officier van Justitie, in overeenstemming met 'de procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch, geen aanleiding gevonden een strafvervolging aanhangig te maken. Het O. M. was in het bijzonder na de twee vrijsprekende arresten d.d. 14 October jl. gewezen in proef processen, van oordeel, dat het in deze zaken evenmin erin zou kun nen slagen om het bewijs te leve ren voor het voor de strafbaarheid vereiste element, dat in 1848 ter plaatse geen openbare godsdienst oefeningen waren toegelaten. Teneinde overtreding van het z.g. processieverbod tegen te gaan, is door de ambtsvoorganger van ondergete kende de aandacht van de procureurs generaal bij de gerechtshoven geves tigd op de aangelegenheid der pro cessies en hun verzocht in die ge vallen, waarin naar hun oordeel met enige kans op welslagen tot toepas sing van art. 10 der Wet' van 10 Sep tember 1853 kan worden overgegaan, de daartoe vereiste machtiging te ge ven. De verwijzing in artikel 10 voormeld naar artikel 12 van het Wetboek van Strafvordering wijst voorts belang hebbenden de weg in geval van niet- vervolging van vermeende overtre ding als hier bedoeld. De Minister is derhalve van oor deel, dat er voldoende waarborgen bestaan, dat eventuele overtredin gen van het z.g. processieverbod ter beoordeling van de rechter zullen worden gebracht. TIE LIJST van de vliegtuigrampen is helaas dit weekeinde aanzienlijk uitgebreid. Zo werd via de radio van de New-York Times vernomen, dat een Amerikaans Legervliegtuig ge dwongen was op zee te landen. Het toestel was op weg van Okinawa naar Washington en heeft waarschijnlijk 30 passagiers aan boord gehad. Bijzon derheden ontbreken nog. Een Dakota van de Tsjecho-Slo- waakse Luchtvaartmaatschappij, ko mende uit Amsterdam, heeft Zondag middag op het vliegveld Ryzyne bij Praag in de dichte mist een harde landing gemaakt. De propeilors en het onderstel werden vernield. Geen der pasagiers werd gewond. Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij een vliegveld te Sjanghai neergestort en verbrand. Twaelf inzittenden kwa men om het leven. Een vliegtuig van de Chinese Lucht macht is op weg van Nanking- naar Keeloeng bij laatstgenoemde plaats op Noord-Formosa tegen een berg gevlo gen en neergestort. 25 personen kwa men om het leven. Een 12-jarige jon gen, die ernstig werd gewond, is de enig overlevende. Bij een vliegramp te Milaan zijn zes personen om het leven gekomen. Een toestel van de lijn Milaan-Brussel is vanochtend bij het opstijgen te plet ter gevallen, De zes slachtoffers zijn: een pasagier en de vijf leden der be manning. /GISTERENMORGEN heeft te De- A* venter een felle uitslaande brand gewoed, die aan zes mensen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn: de bewoonster Mevr. de Lange, 30 jaar en haar zoontje van 1 'i jaar vervolgens de bij de familie de Lange logerende heer Lodeweges, 40 jaar, uit Zaandam en diens ze- De Nederlandse Minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. E. M. J. A. Sassen, in gesprek met de Republikeinse premier en vice-president, Drs. Moh. Hatta, in het bergplaatsje Kalioerang bij Djokjakarta. venjarig dochtertje en vierjarig zoontje en tenslotte het zoontje van de Amsterdamse familie Thijssen, 112 jaar, dat bij de familie Lode weges logeerde en meer naar De venter was genomen. Gered, hoewel zwaar gewond, konden worden: de heer A. de Lange, Mevrouw Lode weges en het dochtertje van drie jaar van de familie de Lange. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defecte schoorsteen en werd het eerst ontdekt door de heer de Lange, die zijn vrouw te kwart voor zes wekte met de mededeling, dat hij een brandlucht meende te ruiken. Mevrouw de Lange ging naar de be nedenverdieping en is daar later ver brand aangetroffen. Later kon de heer de Lange door een raam klimmen en van de 10 meter hoge dakgoot springen, waarbij hij beide benen brak Ook Mevrouw Lodeweges en het 3- jarig dochtertje van de familie de Lange konden langs de dakgoot ont komen. Mevrouw Lodeweges werd in een vangscherm opgevangen, doch kwam zo hard in aanraking met de trottoirband, dat zij haar heup brak. Het meisje is door een brandweerman vanaf de dakgoot gehaald; de redder liep daarbij ernstige brandwonden op. De brand moet reeds lang hebben gewoed voor de bewoners van het perceel in de Asserstraat iets bemerk ten. Een buurman, die de vlammen zag uitslaan, heeft de brandweer ge waarschuwd. Het toeval wilde, dat wegens plaatsruimte enkele mensen die nacht op de zolderverdieping slie pen. Hieraan is het te danken, dat al thans drie van hen konden worden gered. De oorspronkelijke vuurhaard lag een verdieping lager, waarna het vuur zich via de trap over het verdere huis verspreidde. j?EN-EN-DERTIG-HONDERD nieuwe woningen. Gemiddelde inhoud 297 m3. In totaal dus 920.700 kub. meter nieuwe woningruimte. Dat is het wat aan de Provincie Noordbrabant is toebedeeld voor het jaar 1949. Aanvan kelijk zouden het er 4000 worden, maar de mogelijkheden bleken niet groot genoeg, zodat men voor alle provincies tot een 2/3 toewijzing moest be sluiten. Waarbij Brabant er dan nog 500 extra kreeg, in verband met het beschikbare aantal arbeidskrachten. Een en ander is uitgedokterd in overleg met de Nationale Adviescommissie, waarin uit het Zuiden zitting hebben het Limburgse lid van Gedeputeerden Jos Maenen en Ir. Witte, de Burge meester van Bergen op Zoom. hoe men aan dit cijfer komt? Dat is een erg ingewikkelde bereke ning, waaraan nog al erg hoge wis kunde te pas komt. Laten we er al leen dit van zeggen, dat men werkt met bevolkingsprognoses. Dat gaat zo, dat men de bevolkingsgroei vap de jaren 1930 tot 1940 nagaat en de lijn doortrekt tot 31 December 1949. Dan stelt men een gezinsfactor vast, als mede het aantal bewoonbare ruimten. Zo is er voor Brabant een relatieve achterstand van 10.5 pet. geconsta teerd. Aan de hand van het aldus ver kregen cijfer stelt men de woningbe hoeften in de verschillende provincies vast. Een cn ander wordt nog tot glo bale cijfers afgerond en dat afronden heeft ook zijn geheimen. Men schijnt er daarbij naar te kijken wie in de jaren sinds de bevrijding al het vlij tigst gebouwd heeft Die moet het nu maar wat kalmer doen, om de provin ciale achterstand meer te egaliseren. Maar goed: 3100 woningen met een gemiddelde inhoud van 297 m3 zijn er dan voor Brabant bestemd. Om het nog wat nader te preciseren: 87 pet. zijn de normale woningen (gem. in houd 285 m3), 5 pet. middenstandswo ningen (gem. inhoud 350 m3) en 8 pet. herbouwgevallen (gem. inhond 400 m3). Er is geen lange redenering nodig, om vast te stellen, dat dit aantal van 3100 maar een schamel beetje is. Als het aan de beschikbare arbeidskrach ten lag, kon Brabant er wel 7000 per jaar aan. Want Brabant heeft in zijn negen Rijkswerkplaatsen al 2600 met selaars en timmerlieden opgeleid. TZeren we terug naar de 3100. Het Provinciaal Bestuur heeft daar over ook nog weer niet alles te zeg gen. Den Haag of laten we zeggen het Rijk wil een aantal woningen ten tj- hoeve van de Philips-mensen veilig stellen. Deviezenbron, nationaal be lang. Dus 500 van de 3100 wonin gen mag Philips neerzetten in Bra bant, daar waar hot dit nodig a'cht. Er zijn in andere provincies ook be drijven, die aldus prioriteit krijgen Staatsmijnen (Limburg), Kaltex (Zuid Holland), Hoogovens (Noord Holland), K.L.M. en Fokker (Amsterdam), Werkspoor en Demka (Utrecht), AKU (Gelderland) De vraag rijst: Waarom in Brabant alleen Philips? Zijn er geen andere industrieën of industriegrocpen be langrijk voor de export en met een grote behoefte aan woningen voor de werkers? We vermoeden zo, dat het Provinciaal Bestuur daarover zijn woordje nog wel zal zeggen in Den Haag. Er is nog een restrictie: van de over schietende 2600 woningen moeten er 800 montagewoningen zijn. Officieel. In werkelijkheid worden het er wel 1200. Nu hebben in het afgelopen jaar de gemeentebesturen wel trek gehad in die montagewoningen. Bepaald was immers, dat ze maar voor driekwart meetelden, bij het verdelen der wo- ningrulmte. Nu is dat anders Ze wor den in 1949 voor vol aangezien. En nu zeggen de provincies, nu zeggen de gemeenten: geef mij maar liever normaal gebouwde woningen. Ook in dit opzicht tracht men het stijve been van Den Haag nog te masseren. MOEILIJKE TAAK A/Jet dat al staat het Provinciaal Be- stuur voor een taak, die lang be geerd werd, doch die allesbehalve verheugenswaard genoemd kan wor den. Honderd-en-drie-en-veertig ge meenten moet men nutevreden stellen is onmogelijk, maar toch zo min mogelijk ontevreden maken. In een der twee Werkcommissies, welke het Provinciaal Bestuur bij staan en voorlichten inzake weder- opbouwaangelegenheden, heeft men lang en zwaar zitten cijferen, om de best mogelijke formule te vinden. En deze formule heeft men nu Za terdag jl. voorgelegd aan de burge meesters der provincie, om er hun mening over te zeggen. Er is natuurlijk lang en breed over gepraat. Doch dat er naar billijkheid gestreefd is, kan niemand ontkennen. Die ontworpen formule ziet er aldus uit: 60 procent van de te bouwen wo ningen wordt over de gemeenten ver deeld uit hoofde van de demogra fische woningbehoeften. (Dat is dus volgens die ingewikkelde berekening). 20 pet. wordt verdeeld over de ge meenten, volgens de indirecte demo grafische woningbehoefte. Hiermee bedoelt men de behoefte aan wonin gen op grond van het feit, dat er meer of minder arbeidskrachten van geves tigde industrieën thans in naburige gemeenten moeten wonen. Dan is er nog 5 pet. gereserveerd voor die ge meenten, waarvan al vaststaat, dat er nieuwe industrieën komen. Nog weer eens 5 pet. wordt besteed aan her bouwgevallen, speciaal in gemeenten, die volgens de demografische formnie5 helemaal niet voor bouwvolume in aanmerking komen. (En dat zijn er heel wat!). Tenslotte houdt men dan nog 10 pet. over voor onvoorziene din gen, voor crepeergevallen, enz. Yl/elke concrete aantallen woningen dit voor de afzonderlijke gemeen ten betekent, dient nog berekend te worden. En zoals we al zeiden: tevre den zal niemand zijn. Daarvoor is de spanning tussen de behoeften en de mogelijkheden te groot. Echter heeft het zijn grote voordeel, dat nu niet Den Haag er als eerst-verantwoorde- lijke zit, maar wel Den Bosch, dat wil zeggen het Provinciaal Bestuur, het welk de gemeentebesturen zo veel be ter kennen, waarmee ze zo veel ge makkelijker kunnen overleggen. Men versta dit alles intussen zó, dat het alleen de woningen geldt, alsmede de bijbehorende riolering, straten, aanleg van waterleiding, gas en elec- triciteit. Openbare werken, scholen, kerken, industriegebouwen vallen er buiten. Daarover beslissen de priori teitscommissies in Den Haag. De toewijzingen komen ook niet alle ineens af. Voorlopig staat het ver strekken daarvan zelfs stil, omdat er nog zo veel onafgewerkte bouwwer ken zijn. Maar het gaat in de laatste maanden goed met het opleveren van gereed gekomen woningen: Augustus 1600, September 659, October 829, November ruim 1000. Een en ander maakt wel duidelijk, hoe er in Noordbrabant intensief ge werkt wordt aan de oplossing van 't moeilijkste probleem van deze tijd, dat zo veel miseries in zijn nasleep heeft. Brabant, dat van alle provin cies de hoogste gezinsfactor heeft 4.654 tegen een rijksgemiddelde van 3.896 voelt het bijzonder zwaar. Weten we intussen: wat mogelijk is wordt gedaan door het Provinciaal Bestuur. Al is het mogelijke nog maar al te gering.... AANTAL GEREED GEKOMEN WONINGEN 1946 1947 1 Jan.-31 Oct. 1948 IN HEEL NEDERLAND 1744 8838 20423 IN NOORDBRABANT 199 1862 6463 TN DEZE ADVENTSWEKEN, waarin de Kerk verlangend uitziet naar de komst van Christus op de Kerstdag, vieren wij het feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Als een hel der stralend licht is deze dag aan de donkere Adventshemel van de bid dende en trekkende mensheid. Niet zonder reden plaatste de Kerk dit feest in deze tijd. In dit gehele enige voorrecht van Maria's Onbevlekte Ontvangenis zien wij de zorg en lief de uitgedrukt van God, die in Zijn eeuwig raadsbesluit besloten had, de wereld te verlossen. En voor Hij nu Zijn enige Zoon zond naar de wereld, gaf Hij ons Ma ria, de Moeder Gods, gaf Hij ons de Onbevlekte. Voor Hij ons ophief uit de staat van zonde, waarin de aarde was vervallen, koos Hij eens van ons en vrijwaarde Haar voor alle zonde opdat Zij de waardige woonplaats en Moeder zijn zou van de Verlosser. Door Haar, langs de wegen der onbe vlektheid dus, zou de Verlosser ko men. Welk een kostbaar geschenk was dit dan van Gods erbarmende goedheid; nu begon de morgen der Verlossing te gloren in het helder licht, dat Haar omstraalde: Zij was het morgenrood van Goddelijk wel gevallen, de voorbode, die de deur des hemels openstootte, de heraut van de dagen van genade. In de grote Ad vents eeuwen van hunkerend verlan gen, waarin het Oude Verbond voor bij ging, was Zij het teken geweest, dat God de wereld nimmer zou ver werpen. Want tegen de donkere wol ken, die zich samenpakten boven de mensheid na die rampzalige misstap in de tuinen van Eden, was haar beel tenis reeds verschenen in de beloften van God, dat de Vrouwe de kop van de satan zou verpletteren en dat er altijd strijd zou zijn tussen haar vol gelingen en die van de duivel. Onbe wust was de mens uit de eeuwen van vóór Christus van Gods plannen om één schepsel te vrijwaren van alle smet, terwille van Zijn Zoon. Wie zal het teken hebben begrepen, dat de profeet Isaias voorspelde: „Zie, God zelf zal u een teken geven; een Maagd zal ontvangen en een Zoon baren en Hij zal de Zoon van God worden ge noemd'1" Maar toen de tijden vervuld waren en de eeuwen van wachten ten einde liepen, kwam Hij langs de we gen der Onbevlektheid op de wereld. Want zonder hinder of schade aan haar maagdelijke zuiverheid werd het Kerstkindje geboren en Zij die Maagd was voor de geboorte, bleef het ook in de Kerstnacht en is het steeds ge bleven tot Haar ziel de juichende he melpoorten binnentrad. A CHT DECEMBER lezen we op ons kalenderblad. We gaan Kerstmis tegemoet. Kerstmis, dat voor ons meer moet zijn, dan een huiselijk feest al leen; vindt niet op die dag het hun keren naar verlossing van alwie zich zondaar voelt, zijn antwoord in da komst van Christus zelf naar de zij nen, naar allen, die van goede wil zijn? Maar voor deze allen staat nu tegen de Adventshemel als een lich tend teken de Maagd Maria, de Onbe vlekte Ontvangenis. Ons ten voor beeld staat Zij daar, ons tot herinne ring, dat Christus andermaal en steeds opnieuw lang de wegen der Onbe vlektheid naar de zielen komt. Meen niet. dat temidden van de verwording, die we om ons heen aanschouwen, dit ideaal verloren is gegaan. Ge vindt het terug soms onverwacht, als een paar heldere kinderogen u aanstaren, of als ge ziek neerligt en een engel van naastenliefde buigt zich over u heen om uw lichaam te verzorgen en uw ziel te redden. Er leeft trouwens niet de achting voor dit ideaal sinds Christus ons verloste door Zijn Zoon te zenden vanuit de ongerepte moe derschoot, onsterfelijk voort? Laat een mens zijn afgedwaald en ver verwij derd zijn van wat ik noemde de we gen der ongereptheid, hij zal eerbie dig staan voor de onschuld van het kind en vanuit de diepte van zijn ze delijke ellende zal hij vaak een smar telijk verlangen voelen naar wat zo rampzalig in hem verloren ging. Voor deze allen nu staat Maria's stralend beeld aan de Adventshemel. als een teken, dat God opnieuw gegeven heeft en als een vermaning, dat alleen langs de wegen der ongereptheid Christus zal komen in de zielen. Willen wij dus werkelijk Kerstmis vieren in ons zelf, dan moeten wij dit feest van 8 December goed doordenken en door Haar en met Haar aan Christus als Hij komt een waardige woonplaats bereiden. Dan zal ook in de Kerst nacht Maria zich over ons neerbui gen, om het jonge leven, dat in ons geboren werd. te beschermen en te verzorgen, zoals Zij dat eens deed in die nacht, die alle duisternis ver dreef. J>IJ HET zuiveringsproces tegen Fritz Todt, de bij een vliegtuig ongeluk omgekomen Duitse minister voor Herbewapening en voor de am munitie, heeft de vliegtuigfabrikant Ernst Heinkel, de kroongetuige, ver klaard, dat het vliegtuigongeluk ver oorzaakt werd doordat een helse ma chine. door een niet geïdentificeerde man in Duitse uniform in het toestel van de minister werd gesmokkeld. Volgens andere getuigen had Todt bij het bezoek aan een verzamelplaats van Sovjet-Russische krijgsgevange nen uitgeroepen: „Moge God ons helpen indien wij ter verantwoording worden geroepen voor hetgeen hier gebeurd is". Todt werd veroordeeld als schuldi ge van de tweede orde. De helft van zijn bezit, geschat op een waarde van 2000 mark, is geconfisceerd.

de Stem | 1948 | | pagina 1