Onderhandelingen vastgelopen Dc onderwijzers staan op hun recht IE intt kort Verkiezingen in' verliepen rustig ERLAND lampagne Ueprd In een zeer matige wedstrijd verloor Baronie onnodig (vruchten lie HULST Ministers op weg naar Den Haag Nieuw ontwerp W ederopbouwwet tcf. p/ 00lc (HANDEL ren inen 'SEN ZN. IJCHTEN sorden, TeJef. 14. VIJFDE JAARGANG No. 1247 INDONESIË Minister Sassen: „Er is nog een mogelijkheid" „Ordeningsraad" het struikelblok Meer wind Ook Sovjetkinderen houden van Balloon-gum Hevige aardschok in Californië Nieuwe voorschriften voor het houden van varkens Land- en Tuinbouw- Jongeren i Bisdom Haarlem MAANDAG 6 DECEMBER 1948 Eindhoven had het zwaar tegen Noad Hoogspanning in Eindhoven Longa deed 't goed Éérlijk zullen wij alles delen Hun salarissen gelijktijdig en evenredig met die der ambtenaren op en neer Fris spel van Bleyer heide DAMMEN Roozenburg won ook de laatste partij RILJARTEN De Ruyter en Jacobs geplaatst, van Loon niet TELEFOON IT 894-0 uispolderhaven, Tel. S SOORTEN 555—0 HTEN NZAAD. KUNSTMESTSTOFFEN MZADEN. 412-c N Tel. 7 St. Jansteen Uitgave NV üitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; (ft. Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75. p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ZATERDAGMIDDAG arriveerden onverwacht in Batavia het lid van de C. v. G. D„ Merle Cochran, en de Republikeinse premier Hatta in gezelschap van Natsir en Roem. Het was een „laatste poging" om uit de impasse te geraken. Zonder te kun nen zeggen, dat de onderhandelingen zijn mislukt, kunnen we toch aannemen, dat deze zijn afgebroken. De ministers zijn Zondagavond naar Den Haag afgereisd. In een laatste onder houd met de pers verklaarde minister Sassen „altijd optimis tisch te zijn", terwijl hij daaraan toevoegde, „dat er nog een mogelijkheid was". t OM EEN KORT overzicht te krijgen van de gebeurtenissen, kunnen we wellicht het beste doen met de verklaring aan te halen, welke Moh. Hatta heeft afgelegd tegenover een Amerikaanse verslaggever: De onder handelingen zijn vorige week vastge lopen, zo zeide hij, op de vraag, wat er tijdens de Interim-periode met de legermacht moest geschieden. De Re publikeinen wilden afzonderlijke ge- VRIJGEZELLEN T\R. JULIUS LEDDIHN. woont in Wenen en is 75 jaar oud. Dit zou niet belangrijk zijn, ware het niet, dat de oude Julius aan politiek is gaan doen. Hij heeft de autoriteiten toestemming ge vraagd een nieuwe partij te mo gen stichten, die een verplicht huwelijk voorstaat van alle vrij gezellen tussen de 30 en 65 jaar. Zijn candidaten moeten uitslui tend uit vrouwen bestaan, dewijl hij op alle stemmen van de Oos tenrijkse vrouwen rekent. Hij wil een huwelijkswet indienen, waarin straffe bepalingen staan inzake hoge belasting, te betalen door hardnekkige vrijgezellen. Een ge zonde humorist op het politieke toneel, die grijze dr. Leddihn! uyASHINGTON werd gealarmeerd door „het grootste spionnage- complot" op het departement van Bui tenlandse Zaken van de laatste tien jaar. Documenten van „enorm groot belang" waren reeds op weg naar communistische agenten. Daar is nu een stokje voor gestoken. 4 T7EN WETSONTWERP is ingediend „Inkomen uit 's Rijks kas van H. K. H, Prinses Wilhelmina der Neder landen". Dit bedraagt f 400.000, zijn de een gelijk bedrag als de Grondwet toekent na het overlijden van Haar Gemaal aan de dochter der Konings, die vermoedelijk erfgename is van de Troon. gEN JAPANS BURGER heeft in een persoonlijk schrijven Keizer Hiro- hito verzocht af te treden. Vroeger werd een brief schrijven aan de Kei zer in Japan beschouwd als majesteits schennis. Nu niet meer. jQE STOFFELIJKE overschotten van 400 tijdens de oorlog in Rusland omgekomen Nederlanders en Fransen zjjn in de Westelijke sector aangeko men. JJE RIJKSPOLITIE te Diemen is er in geslaagd een spoorwegdieven bende onschadelijk te maken. De ben de stal goederen uit goederentreinen wierp bij Diemen de buit in de riet velden en „verdiende" aldus reeds duizenden guldens. jyjE VROUW TSJANG KAI SJEK heeft in Washington een „pro gram" ingediend terzake Amerikaan se hulpverlening aan China. £)E ITALIAANSE KAMER heeft zich met 302 tegen 140 stemmen en zes onthoudingen voor aansluiting ver klaard bij een Europese Federale Unie. JN CAIRO zijn 200 studenten gear resteerd. Zij hielden gevechten met politie, waarbij zü de rector van de Universiteit als „schild" gebruikten. Er vielen vele gewonden. Drie poli tiemannen verloren het leven. T^ONING ABDOELLAH van Trans- jordanië wordt in Arabische krin gen gedoodverfd als toekomstige „Ko ning van Palestina". 17EN AMERIKAANS vliegtuig van de „Luchtbrug" is bij Wiesbaden neergestort. De driekoppige beman ning kwam om het leven. J}E SUIKERPRODUCTIE over de ge hele wereld zal voor het seizoen 1948-1949 waarschijnlijk 9 procent ho ger liggen dan het gemiddelde van de laatste 5 jaar voor de oorlog. ÏJE SPAANSE POSTERIJEN zitten een beetje verlegen met de vele brieveii, die door de Nederlandse jeugd aan Sint Nicolaas zijn gestuurd. Deze epistels zijn nu doorgezonden aan de Nederlandse legatie, in de hoop, dat het adres van de Heilige daar be kend is. geldig tot Weersverwachlin; vanavond: Aanvankelijk droog «eer, maar in de loop van de d2g toenemen de bewolking en in het Zuidwesten van het land plaatselijk enige re gen. Geleidelijk tot vrij krachtig aanwakkerende wind tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. Vandaag: zon onder 16.30 uur. maan onder 22.04 uur. Morgen: op 8.23 uur. Maan op 13.22 u. nerale Staven handhaven met daar naast een orgaan van overleg, die ze ..Ordeningsraad'' noemden. De Neder landers daarentegen wilden een ge meenschappelijke generale Staf. Opvallend is ook nu weer de tegen stelling tussen de Nederlandse (bij de onderhandelingen overeengekomen?) terughoudendheid inzake officiële verklaringen en de op reclame gelij kende onvoorzichtigheid van Republi keinse zijde. Het lijkt niet gewaagd hieruit te besluiten, dat er wordt ge speculeerd op de mogelijkheid, dat met behulp van Amerikaanse druk de Veiligheidsraad weer plannen gaat maken met betrekking tot het Indone sische probleem. ONS OPTIMISME SLINKT. VV'E GAAN terug om aan de Ne- derlandse Regering rapport uit te brengen en voor nadere beraadsla ging. De mogelijkheid van een terug keer acht ik afhankelijk van een Ka binetsbeslissing", heeft Minister Sas sen inmiddels bij het vertrek van de Constellation „Franeker" Zondag avond gezegd. De vraag, of hi) die dag optimistischer was dan daags te vo ren. beantwoordde hij met „Dat hangt niet van mooi of lelijk weer af". Waar mee dus alles gezegd is en totaal niets „verklaard". Uit de poging van Cdchran om op het laatste nippertje na de impasse der voorgaande dagen te proberen beide partijen in een „gesprek" nog over het dode punt heen te helpen en het daarop toch gevolgde vertrek van de Ministers en de daarbij afgelegde verklaring kunnen we echter afleiden dat de onderhandelingen inderdaad zijn vastgelopen. Men moet al 'n on verwoestbare optimist zijn om het an ders te zien. Wij voor ons echter we ten ons optimisme ten aanzien van de Republiek slinkende. Doch met Sas sen zijn we onmiddellijk bereid, om vooralsnog aan die „éne mogelijkheid" te blijven denken! EEN SOMBER GELUID. TT et franse Persbureau A. F. P., dat overigens totdantoe uitmunt te in onbetrouwbare berichtgeving, deelt echter dit optimisme niet. Zij voert daartoe de volgende gron den aan. De besprekingen zouden voorname lijk zijn vastgelopen, aldus A. F. P., toen bleek, dat de Nederlanders erop stonden, dat de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon het recht van veto zou behouden en de bevoegdheid de gewapende macht te gebruiken zonder de goedkeuring van de Fede rale Regering. Dit Persbureau is van mening, dat de aanvankelijke hoop in Indonesi sche kringen is gewijzigd in het zwart ste pessimisme. Er wordt, zo beweert A. F. P., reeds in sommige kringen gesproken van hervatting van de po litiële actie. Dit laatste zou dan nog afhangen van 1. de houding van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken; 2. de reacties van niet-republikeinse Indonesische leiders, waarvan Anak Agoeng, de premier van Oost-Indone- sië, de voornaamste is en 3. de hou ding van de C. v. G. D„ die ingeval van de hervatting van de Veiligheids raad uitgebreider bevoegdheden zou krijgen. Laat ons hopen, dat ook dit maal A. F. P. voorbarig en al te zeer op sensatie belust is geweest. TAE VERKIEZINGEN in Berlijn zijn over het algemeen rustig verlo pen. Ondanks de kille mist kwamen de kiezers in groten getale naar de ruim 1500 stembureaux (84.7 procent van de 1.500.000 kiezers), waarrond een „neutrale strook" van 40 meter was gelegd: daar mocht nl. geen pro paganda voor candidaten worden ge maakt. Wel kwam het hier en daar tot door communisten uitgelokte relletjes, waarbij dan enkele arrestaties wer den verricht. De enige schietpartij was op de grens van de Sovjet-sector. Daar zag een Sovjet-militair, die op wacht stond, in de mist een schim, welke zich verdacht in de nabijheid van de rode vlag ophield. Hij schoot zonder pardon en kreeg als antwoord een serie onvervalste Russische krachttermen van een collega, die op dracht had gekregen een grote rode vlag te hijsen ter ere van de verkie zingen in West-Berlijn! Nee, met de verkiezingen is het er in Berlijn niet wat men noemt „heet toegegaan'Jammer eigenlijk voor de nieuwbakken Sovjet-gemeenteraad, onder leiding van Fritz Ebert, een man om zo te zeggen „uit één stuk". Hij is doortastend en weet maatrege len te treffen van het allerhoogste gewicht, getuigende van een scherp vernuft en een juist begrip voor de internationale spannende verhoudin gen. Laat ons niet vaag blijven en de grootste politieke stunt op het gebied van de nieuwe wetgeving in Oost- Berlijn vermelden: Ebert heeft Zaterdag een Order uit gevaardigd, waarbij kauwgom wordt verboden in de Sovjetsector van de stad. Een Westers journalist werd „be trapt" op heterdaad en door de poli tie aangehouden. „Kauwgom is Ame- ■yOLGENS een officieuse tel ling over 50 stembureaux in alle delen van Berlijn ver kregen de sociaal-democraten 20.366 stemmen, de christen democraten 6.X91 en de liberaal democraten 4.855. Deze uitslag is van middernacht. rikaans en het is nu door de wet ver boden", zei de ijverige politieman. Zie, dat noemen we plichtsbetrach ting en gevoel voor verhoudingen. Een meesmuilend anti-communist heeft het gerucht trachten te ver spreiden, dat de Sovjets alle kauw gom willen innemen (niet in de bete kenis vdn „inslikken" natuurlijk) om binnenkort met de kleverige massa de hele Sovjetsector van Berlijn dicht te plakken. Maar reeds hoorden we van een tegenactie, op touw gezet door de toekomstige nu nog jeugdige Berlijn- se Sovjets: ook zij houden niet weinig van „Balloon-gum", zoals het nieuw ste technische wonder in Amerika op dat gebied wordt genoemd! WESTELIJKE VERKLARING. JJE DRIE Westelijke grote mogend heden hebben is een gemeenschap pelijke verklaring, welke Zondag werd uitgegeven 'op het hoofdkwartier van de V. N. te Parijs, de Sovjet-Unie er van beschuldigd een ,.de-facto-verde- ling" van Berlijn tot stand te brengen en het invoeren van een enkele munt „uiterst moeilijk" te maken. INTERNOSR.B.C. 3—2. De internos-doelman onderschept een aanval van de R.B.C.-voorhoede. Uitvoerige regeling van het wederopbouwplan jvflNISTER IN 'T VELD heeft de ge- ruime tijd geleden ingediende ontwerp-Wederopboawwet ingetrok ken. Hij heeft daarvoor in de plaats een nieuw wets-ontwerp gezet, dat duidelijk slechts van tijdelijk karak ter is. Er is daarin geen sprake meer van een wettelijke regeling van de Rijksdienst voor de Wederopbouw. Het wederopbouwplan wordt echter veel uitvoeriger geregeld. Vergunnin gen, te verlenen ingevolge de woning wet, mogen daarmee niet in strijd zijn. Gemis van medewerking van een of meer gemeenten zal het wederopbouw plan uiteindelijk niet kunnen tegen houden. De eigendom gaat reeds over door de overschrijving van het goed gekeurde onteigeningsbesluit in de openbare registers, maar het mag on gewijzigd gebruikt blijven, totdat een schadeloosstellingsaanbod is gedaan. Het bouwprogramma krijgt in dit ont werp een wettelijke status. Het moet tegelijk met de begroting aan het par lement worden medegedeeld. De ge meentebesturen krijgen de bevoegd heid afwijkingen van de bouwvoor schriften toe te staan, echter onder controle van Ged. Staten. DIESELTREINEN STOPPEN TE KRUININ GEN-YERSEKE Van. officiële zijde wordt medege deeld, dat zulks, in tegenstelling met vorige berichten de dieseltreinen ook op het station Kruiningen—Ierseke zullen stoppen. Strafkolonie geheel verwoest 7" ATERDAGMIDDAG werd een aardschok gevoeld in Los Angeles en in een uitgestrekt gebied van Ca lifornië. Volgens dg_ eerste berichten werd er slechts weinig schade aange richt Uit Mexico wordt gemeld dat, als gevolg van de aardschok, een aan de Mexicaanse Pacific-kust gelegen strafkolonie te Maria Madre practisch geheel werd verwoest, als gevolg waar van vele personen werden gedood en gewond. In Los Angeles werd de schok voor de duur van een minuut en te San Bernardino gedurende 90 seconden waargenomen. De aardschok werd door geheel Zuid-Californië geregi streerd. Zaterdagavond werd vernomen, dat rook boven een heuvel op Maria Ma dre werd waargenomen. Het wordt mogelijk geacht, dat zich aldaar een nieuwe vulkaan aan het vormen is. Gemeld wordt dat 90 pet. van de ge bouwen op Maria Madre is verwoest. Men vreest, dat zich onder de puin hopen vele lijken bevinden. lyTET INGANG van 5 December wer- den de aankoopvergunningen en geleidebiljetten voor biggen afgeschaft, behalve in het gebied langs de Bel gische grens waar alle bepalingen be treffende het vervoer en het verhan delen onverminderd van kracht blij ven. Land- en tuinbouwers, niet land en tuinbouwers, die gerechtigd zijn een fokzeug aan te houden, alsmede erkende handelaren in fokvarkens, mogen biggen in voorraad of voorhan den hebben zonder dat zij in het bezit van een aankoopvergunning behoeven te zijn. Andere personen mogen slechts biggen in voorraad hebben voor zover zij hiervoor 'n mestcontract hebben af gesloten of 'n huisslachtingsvergunning hebben verkregen. Zij dienen dus met het aankopen van een big te wachten tot op hun aanvraag om 'n huisslach tingsvergunning dan wel op hnn ver zoek een z.g. contractvarken te mo gen opleggen gunstig zal zijn beslist. De z.g. gewiehtsgrens voor biggen is met ingang van 5 December voor het gehele land vastgesteld op 35 kg. le vend gewicht. Voor het aanhouden en het vervoer van varkens, zwaarder dan 35 kg. blijven de voorschriften als totnutoe golden voor varkens van 25 kg. en meer, ongewijzigd van kracht De eerste Bonsdag. DE JEUGDORGANISATIE van de jonge boeren, tuinders en kwe kers in het Bisdom Haarlem, werk zaam onder de naam„Land- en Tuin bouw Jongeren", de L.T.J., gaat haar eerste Bondsdag houden op Zaterdag 11 December te Haarlem. In het Krelagehuis, waar een 1500- tal leden uit de 80 afdelingen wor den verwacht, zullen debijeenkom sten worden gehouden, waaraan een plechtige H. Mis in de St. Jozef-kerk voorafgaat, op te dragen door ka nunnik L. Engelen, de nationaal Aal moezenier van de Belgische Boeren- Jeugd-Bond en waaronder de dioce saan L.T.J. - Aalmoezenier, rector Brans, de deelnemers zal toespreken. Dr. A J M Cornelissen, sociaal adviseur van de Artsdiocesane Boe- ren- en Tuindersbond, en Kanunnik L. Engelen zullen spreken respectie velijk over de gevaren en kansen van deze tijd en de godsdienstige kracht van het boerengeslacht. De bisschop van Haarlem mgr. Huibers. burgemeester van Haarlem hebben toegezegd, de morgenbijeen komst te zullen bijwonen. In de middagbijeenkomst zal Theö van Steen, Leider van „Ons Erf", het jonge boeren-centrum te De Steeg, de maatschappelijke en culturele taak van de jonge boeren, tuinders en kwekers onder ons volk bespreken. De bedoeling van deze dag is: in rechtmatige fierheid en in de kracht van het Godsgeloof te getuigen van de grote verantwoordelijkheid voor hun dienstbaarheid aan kerk en va derland. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden. Goes. Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor e- clames (Ingezonden Mededelingen) f 025 per m/m gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. TTE Baronleploeg bleek haar in- zinking van j.l. Zondag nog niet te boven te zijn. Er werd ho peloos geknoeid. Het plaatsen was slecht en er werd onbesuisd ge speeld. Aan enthousiasme man keerde 'iet over het algemeen niet, maar daarmede alleen komt men er niet. De achterhoede vormde nog het minst slechte deel, al leek ons Dielemans niet zo goed als an ders. En als Verschure niet enige schoten op fraaie wijze had weten te keren, zouden we hem wederom onvoldoende hebben moeten geven. Goed beschouwd was er slechts een speler die zich van de malaise niets aantrok en lat was Boere. Zijn af nemen en plaatsen viel immer te lo ven. Het gemis van de stuwer Kats werd wel zeer gevoeld. Het spel der Limburgers had ook niet veel te betekenen, doch in ieder geval zat er in hun ploeg een tikje meer verband dan bij Baronie. Het beste déél lag ook hier in de ver dediging. waar rechtback Lemmens een beste partij vertolkte. Zo werd het in zijn geheel een slechte wedstrijd. Vooral in de laat ste 10 minuten van de strijd kreeg Baronie kansen te over, doch was machteloos deze te benutten. Zodoen de kwam de overwining terecht bij de minst slechte ploeg. Baronie nam 3 minuten voor rust met een gelukkig doelpunt van Grauwma-ns de leiding, dat via paal en voet van keeper Schotanus doel trof. Lang plezier beleefde men hier van echter niet, want nog voor rust was het met een kopbal van Nelis- sen gelijk (1-1). De tweede helft was 30 minuten oud toen midvoor Reuters van Em ma Verschure op fraaie wijze pas seerde, nadat hij zich van 4 Baronie spelers had vrijgespeeld. De laatste 10 minuten speelden zich voor het Emma-doel spannende ogenblikken af. EindhovenNoad is een spannende en hoogstaancfe strijd geworden. De thuisclub heeft bijna een uur lang met suces haar door fraa' werk van midhalf van Tuyl en Kaasjager ver kregen leiding weten te verdedigen. Wel was Eindhoven in het eerste half uur na rust sterker doch juist in deze periode bleek de Noad-ver- dediging volkomen voor haar zware taak berekent, terwijl eenmaal Wilms de kans van de dag liet voorbijgaan om de verkregen voorsprong te ver hogen. Het gelijke spel mag dan ook de juiste verhouding worden genoemd, temeer waar de Eindhoven-doelman enige malen met over geluk had te klagen. Bij Noad waren het vooral de blon de van Heeswijk en Vriens die een uitstekende partij speelden, alsmede midhalf v d Gender die voor zijn overbuur F van Tuyl niet onderdeed. Bij de voorhoede der thuisclub was hel vooral Kaasjager van wie grote kracht uitging en die door zijn blik semsnelle attaques het de Noad ver dediging herhaaldelijk geducht las tig wist te maken. Zijn doelpunt was dan ook een welverdiende beloning voor zijn meer dan uitstekend spel in deze ontmoeting. Na 32 minuten neemt de thuisclub onverwacht de leiding als van Melis uit een verre'pass van midhalf F. v. Tuyl het leder opvangende, Kaasja ger eer. kans geeft welke deze on houdbaar voor doelman den Turk benut. Het tempo blijft hoog en ra zend snel verplaatst zich de strijd, van doel tot doel. Zes minuten voor het einde zien de Tilburgers hun werken beloond. Een door Walhout geleide aanval be sluit hij met een tam schot waarbij de Eindhoven doelman het leder laat vallen en Vriens op de juiste wijze deze fout afstraffende de partijen op gelijke voet brengt. Een volledig Longa, d.w.z. mét de beidie spelers waarover zoveel te doen is geweest heeft tegen een technisch beter Helmondia een "gelijk spel we- JN EEN MASSALE DEMONSTRATIE hebben de Nederlandse onderwijzers, verenigd in de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie (A.N.O.F.) Zaterdagmiddag in Utrecht hnn ontevredenheid gedemonsteerd over de gang van zaken te hunnen opzichte. De grote Tivoli-zaal met zijn ruime foyer en brede gangen was overvol, zelfs op het toneel hadden tallozen een plaatsje gevonden, genoegl^k op de grond, voor of achter de bestuurszetels, en nog stonden bu.ten een tweeduizend man op toegang te wachten. Het zullen naar schatting een 3500 tot 4000 onderwijzers zijn geweest, die hier op deze voor de meesten wel zeer ongelegen middag vlak voor Sint Nicolaas kwamen ge- tuigen voor hun recht. 6 De nu ingetreden koude heeft de Bcr- lüners naar middelen doen zoeken hun spaarzame kolenrantsoenen enigszins aan te vullen. Eén van de meest be geerde en omstreden plekken is de gasfabriek, die met zijn cokesstort plaatsen het middelpunt van speuren de en grabbelende vrouwen is gewor- de autoriteiten wekelijks slechts een beperkt aantal zoekers tot de terrei nen toelaten. Een bepaald deel van hun „productie" moeten zij aan zieken huizen en andere openbare instellin gen afstaan. Massaal protest in Utrecht J-Jet is door de sprekers van dit; con gres duidelijk betoogd, waar het om ging. De salaris-commissie Wes- seling heeft in 1946 een salarisverbe tering gebracht, zeer zeker, maar wat veel belangrijker ïs. zij heeft de no- sitie van de onderwijzers temidden van de ambtenaren vastgelegd. Bij monde van de in die commissi» ge zeten regeringsvertegenwoordigers werd toegezegd, dat de wijzigingen in de ambtenaarssalarissen gelijktijdig en evenredig voor de onderwijzers zouden gelden. Weliswaar hadden den. De belangstelling is zo groot, dat twee van de drie Regertngsverteeen a» woordigers om technische redenen bezwaar tegen schriftelijk vastleg gen in het Bezoldigingsbesluit, maar ciat doet aan de toezegging als zoda nig niets af of boe. Dat deze toezegging inderdaad een feit is, werd door de beide sprekers van deze dag, de heer D. Bothof, secr. van de ANOF, en de heer A. Zeven bergen, vice-voorzitter, aangetoond. Regering ontkent toezegging f ebleken is, dat op het moment de u Regering deze toezegging ont kent. Deze toezegging, aldus de heer Bothof, bedoelde de salarissen van de onderwijzers klem te zetten tussen die van de ambtenaren. De geringste afwijking is een aantasting van onze positie. Accepteren we eenmaal een afwijking, dan zijn we voorgoed ons recht kwijt. Die afwijking dreigt nu te ontstaan, en dat was dan ook de reden van de ze massale protestvergadermg. rm- mers de Gratificailie-besluiten 1647 en 1948. waarbij 2 pet. verhoging wordt toegekend aan de lagere amb tenaren, het gratificatiebesluit bij Jubilea en de 5 pet. verhog jig voor de salarissen boven de f 3000.—, die voor de ambenaren in ontwerp is, dreigen niet van toepassing te worden voor de onderwijzers. Als de minister van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer ontkent, dat er een toezegging is gedaan, dan. aldus de heer Bothof, geeft hij een verkeerde voorstelling van zaken Men wil de onderwijzers blijkbaar geen recht doen, zo riep hij uit. maar dat zullen wij niet némen. De strijd is nu beslissend, hij wordt gewonnen, of hij wordt verloren. De onderwijzersorga- saties willen af van het gezeur om na elke maatregel bij de Minister van Onderwijs om toepassing voor de on derwijzerskring te vragen. Daarom eisen de onderwijzers bij de eerste slag in dit conflict de laatste cent op Gelijktijdig en evenredig o°* de tweede spreker, de, heer A. Zevenbergen, ging uitvoerig in op de toezegging van de regering. Hij wees op de afspraak: gelijktijdigheid en evenredigheid met de ambtenaren salarissen, en verklaarde, dat van .de 16 wijzigingen, tot op heden voor de ambtenaren ingevoerd, er slechts 4 evenredig voor de onderwijzers gol den en slechts 1 gelijktijdig was inge voerd. Hij weerlegde in den brede het antwoord van de regering op de ver zoeken van de organisaties: De enkele millioenen, die U regering, uitspaart wegen niet op tegen het onrecht, dat U de onderwijzers aandóet. In 1946 hebben wij ons uiteindelijk neerge legd en ons beperkt in onze eisen. Definitief was die regeling echter geenszins. En ziet het rechtsherstel is uog niet eens definitief verkregen of de pogingen worden hervat om ons ver der te verdrijven van de plaats, die ons rechtens toekomt. Verbreekt de regering het accoord. dan zullen we gaan strijden met onze doeleinden van 1946 ais inzet. Die strijd zullen we niet schuwen, hoe lang hij (Mik zou duren. Maar de regering dient wel te bedenken, wat dat betekent, als de opvoeding in handen ligt van opstandige onderwijzers. Motie aan de regering Fy vergadering er werd veel ge- applaudisseerd en Herhaalde ma len gaf ze luide van haar in of ontstemming blijk nam tenslotte een motie aan, waarin er bij de rege ring op aan wordt gedrongen de gra- tificatiebesluiten 1947 en 1948. het gratificatiebesluit bij jubilea en de 5 pet. verhoging van de salarissen bo ven de f 3000.ook van toepassing tie doen zijn op de onderwijzers, en voortaan de maatregelen, die wijzi ging brengen in de financiële positie van de ambtenaren, gelijktijdig er. evenredig voor de onderwijzers te doen gelden. En om m Sint Nicolaas stijl te blij ven - de minuten van wachten had den het ..Zie ginds komt de t'oom- boot al doen aanheffen sloot de voorzitter van de Anof, de heer W. Wiltschut, die tevore* de autoriteiten w.o. enkele Kamerleden had v>fclkom geheten, met de opmerking, c'at de onderwijzers bereid zijn mee te de len in de ai moede \an ons land: Maar... éérlijk zuilen wij alles delen! Doordat zowel Eindhoven als Helmondia gelijk hebben gespeeld is nu Bic verheide, dat Maurits thuis klopte, boven aan de top komen te staan. De Baronie stel de haar aanhang teleur door te gen het op papier zwakkere Em ma te verliezen. De Bredanaars zijn daardoor een paar plaatsen op de ranglijst gezakt. De uitslagen zijn: Sitt. BoysKerkrade 31 EindhovenNOAD 11 BleyerheideMaurits 21 LongaHelmondia 22 BaronieSpel. Emma 12 De stand is nu: Bleyerh. Eindh. 10 Helm. 10 PSV 10 Sit. Boys 10 Noad 9 Maurits 9 Sp. Emma 10 Baronie 9 Kerkrade 10 Longa 8 3 14 20—12 1 13 20—14 12 15—12 10 14—13 10 16—19 9 15—11 9 14—11 9 12—16 8 22—27 7 18—24 5 8—15 ten te bewerken. Het zou zelfs een Longa-overwinning. zijn geworden als enkele van de vele kansen benut waren. In de eerste helft was de Longa-aanval te zwak, de binnen- spelers bleven te veel teruggetrok ken waardoor de vaak goed opgezet te aanvallen te zwak waren om te gen de in grootse vorm spelende Helmondia-achterhoede succes te hebben. Het spel was juist 15 minuten oud toen Helmondia een aanval onder nam over de linkervleugel, de bal kwam in het doelgebied, Luytelaar stopte in moeilijke positie, kon niet wegwerken en Senders gaf met een zacht maar juist gericht kopstootje Helmondia de leiding. Longa liet zich niet van de wijs brengen, het soms gerafineerde spel van Helmondia bracht Longa wel 'ns van de wijs, maar toch wist zij het beste deel in handen te houden. Haar aanvallen waren veelvuldiger dan die der bezoekers maar de Htlmond- se "verdediging gaf geen kans. Direct na de hervatting komt Helmondit aan het woord. Een mis verstand tussen v. d. Bogaart en Ma- thijssen schept voor Senders opnieuw een kans en Longa stor.d met 0-2 achter. Van dit ogenblik af heeft Longa steeds het speelveld beheerst. Eindelijk weet van Roessel enkele verdedigers te omspelen, zichtbaar neemt hij de bal met de hand mee en scoort onhoudbaar. Bij de 10e corner op het Helmon- dia-dloel wordt eindelijk ingezien dat men geen succes heeft als de bal dicht voor de doelmond komt, daar v. d. Reek er dan bij is om de bal weg. te stompen. Velthuizen brengt de bal verder van het doel en nu is het v. d. Hout die keurig inkopt 2-2. Met fris open spel opent -Bleyer heide haar eerste aanvallen en reeds na vier minuten weet Gilian de Mau- rits-doelman het nakijken te geven. De thuisclub' blijft sterker maar ook Maurits zit aan de overzijde evenmin stil. Na de hervattin^ komt Maurits meer opzetten en- Bleyerheide heeft grote moeite de felle Maurits-aan- vallen te weerstaan. De gelijkmaker wordt dan ook geboren en door bei de ploegen wordt met élan om de overwinn eggnirsneniet hzxTt overwinning gestreden. De thuisclub weet hierbij een technisch overwicht te ontplooien die een halve minuut voor het einde tot succes voert. Een door Lamers genomen vrije trap op het middenveld wordt door Haenen in een doelpunt omgezet, daarmede de thuisclüb de overwinning bezor gende. J)E uitslagen van de laatste partijeij om het wereldkampioenschap zijn: Ghestem (Fr.)Roozenburg (N.) 02. Chiland (Fr.)Demesmaecker (B.) 20 Perot (Fr.)Van der Staay (N.) 20. Verpoest (B.)Laros (N.) 0—2. Post (Fr.)—Keller (N.) 2—0. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 en wereldkampioen Roozenburg 37 punten 2 Keiler 28 punten, 3 Ghestem 26 punten 4 Verpoest 23 punten 5 La- ros 22 punten. 6 en 7 Post en van der Staay 21 punten 8 Perot 20 punten 9 Chiland-15 Dunten 10 Demesmaecker 4 punten 11 Rostan 3 punten. JN den Haag zijn voorwedstrijden ge houden om het recht tot deelne ming aan het nationaal kampioen schap hoofdklasse. 47/2, van 16 t.m 19 December a.s. te Scheveningen. Er waren negen inschrijvers, waarvan er twee van de voorronde werden vrijge- - Veld, te weten, de wereldkampioen 45/2 P. v. d. Pol en de Nederlandse titelhouder 45/2: C. van Vliet. De zeven anderen hebben elkaar in be sloten kring bekamnt met het resul- dat A. J J. van Loon de onderste nlaats bezette en dus afviel. De zes anderen mogen allen uitkomen in het tnurnooi. Hier volgt het eindklassement der vnnrwpdstrijden 1 C. de Ruyter, Waalwijk 5 gew. partijen, 2388 car. 151 brt. h.s. 183 alg. gem. 15.81. 2 H. Metz, den Haag, 3 1412, 77 144 18.35; 3 L. Teegelaar, Lei den 3 1760, 111 134, 15.85; 5 P. de Leeuw Amsterdam. 2 1777. 107, 122, 16.50; 6' J. Sweering, Amsterdam. 2 1487, 123, 126, 12,08 7 A. van Loon, Bergen op Zoom 0, 1614, 161 69 10.02.

de Stem | 1948 | | pagina 1