Stad en Land Waf een W oneerlijke Wereld DAGRAVIT JANSEN TILANUS Hoe staat het met 't gasbedrijf? Een diamanten eciifnaar te Graauw Schade en recht DE STEM VAN ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 Voorkomt overbelasting. Gemeenteraad Goes De exploitatie en verdeling der nieuwe woningen BIJ„ Viruly te Westkapelle School en scholieren Rustige oude dag na een leven van hard werken technische najaars vergadering TANDPASTA RADIO-PROGRAMMA'S opv IN HET RUIM GEVALLEN Een opvarende van de „Algarve" viel ter hoogte van Vlissingen in het ruim van het schip De man moest naar het ziekenhuis te Vlissingen worden over gebracht. De „Algarve" was op weg van Duinkerken naar Sas van Gent. Aardenbarg Vooruitgang. Weer is Aardenburg enkele flinke middenstandszaken rij ker geworden. Werd reeds de geheel nieuw opgebouwde drogisterij van de heer Th. Lannoye, begin dezer week in gebruis genomen, thans werd een groot nieuwe pand van de heer P Cuelenaere officieel geopend. Het grote gebouw waari:. het woning-in- richtingsbedrijf is gevestigd, valt di rect op m is een der grootste bedrijfs panden in Aardenburg. Het college va ij bugemeester en wethouders was bij de opening tegenwoordig en de burgemeester voerde het woord. Burg. stand. Geboren Mia dv A Marteyn; Luc C H zv U Maes-Rodts, Ingrid V H dv H van Belleghem-van Voren, Wilfried O zv P Verkeste- Roman, Wilfried A zv O Verwulst- Latomme, Pieter J zv P Bakman- Keijmei, Willem A cv v Dieleman- Verlinde. Gehuwd: Gerard C Veraart, 24 j en Emma M Verstraete, 30 j; Gertr- dus J M Wijffels, 26 j uit Schoondijke en Cecilia A de Rijcke 23 j. Overleden: Stephanie M Deklerck wed van Eduardus Rodts 81 j. Biervliet Hoog beïoek. St. Nicolaas bracht een bezoek aan de R. K. Bewaarschool en de Naaischool. Per auto arriveerde de H. Man aan de Bewaarschool, waar hij werd ontvangen door de vlaggende kleuters. De kleintjes hadden aardige voor- drachtjes geleerd en voor Sint toonden zij hun beste kunnen. Nadat er getracteerd was en de klein tjes hun werkstukjes aan Sint en Piet getoond hadden, begaf St. Nicolaas ziel* naar de naaischool.. Hier wei-den er onder grote hilariteit twee in de zak gestopt door Zwarte Piet Allen kregen een pakje met aardige cadeautjes er in. Er werd royaal met peperbollen en snoep gestrooid. Uitgeleide gedaan door de wuivende meisjes vertrok de H. Man weer. 's Avonds bracht hij nog een be zoek aan de K.A.J.-meisjes. Ook hier werden cadeautjes en snoepgoed ver deeld. P. Z. E. M. G. E. B. MIDDELBURG Stroombeperking in de uren: van 7 tot 9; van 11 tot 12; van 16 tot 18 uur. (Adv 357-0) Boschkapelle Nieuwe klokken. Nadat de klokken die sinds 1885 vreugde en droefheid in het dorp verkondigden, op Aswoens dag 1943 door rovershanden uit de to ren waren gehaald, is het 5 jaar lang stil geweest In de klokketoren. Met blijdschap ontving de parochie vorige week het bericht, dat de nieuwe klok ken waren gearriveerd. Zondag JJ. wer den ze door deken J. Staal van Honte- nisse gewijd. De klokken, genaamd Jo seph en Petrus resp. 475 en 40 k.g. zwaar zijn op elkaar afgestemd en kunnen dus samen geluid worden. Zij dragen de inscriptie: „Me dede- runt omnes parochianl de Boschkapelli" (Ik ben geschonken door alle parochi- nen van Boschkapelle). Dezer dagen zullen zij in de klokke toren worden opgehangen. St. Nicolaas. De Heilige Man zal op uitnodiging van de Katholieke Actie Zondagmiddag een bezoek aan ons dorp brengen De Sint is voornemens een tocht door het dorp te maken en daar na in het paroch'ehuis de jeugd toe te spreken. (loes TOEN DE VOORVORK BRAK. Mej. N. Molhoek kwam zeer onge lukkig te vallen doordat de voorvork van haar fiets het begaf. Met een her senschudding en enkele blessuren werd zij naar het ziekenhuis gebracht. Hengstdijk Toneeluitvoering. Onze Kajotters gaven in de zaal Colle*- een toneel uitvoering. Opgevoerd werd „Schip ui nood", drama uit het vissersleven door Will v. d. Berg. Ook onze jon gens hebben bewezen uit het goede hout gesneden te zijn en hebben dit stuk zeer goed opgevoerd. De rollen werden alle uitstekend vertolkt. Dit werd bewezen door de aoemloze stil te die er in de zaal heerste. Laat ons hopen, dat onze jongens onder leiding van de heer Mangnus, nog dikwijls op de planken mogen verschijnen. St. Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN. Burgemeester en Wethouders bren gen hiermede ter kennis van belang hebbenden, zulks op verzoek van de gemeente-geneesheer en in verband met de gelegenheid tot kosteloze in enting en herinenting tegen pokken, waartoe in deze gemeente gelegenheid zal worden gegeven op Dinsdag 7 De cember a.s., dat in afwijking van vroegere opvattingen thans de meest geschikte leeftijd om kinderen in te enten moet" worden geacht te liggen tussen 6 maanden en 1 jaar. St. Jansteen, 2 December 1948. De Burgemeester en Wethouders voornoemd'. P. H. GEIRNARDT, burgemeester E. H. F. FRANCKEN, secretaris 365-o ammer één... Voót»m» in het verlangen van iedere Jongen staat vroeg of laai: het pakhui*. *n Cadeau voor jaren Maai er is toch oog iets veel mooiers te geven door Moeder. Een sterk lichaam en 'n stevig, gaaf gebit. Dat is een cadeau voor altijd. Daarom: Dagravit! Kalk, phosphor en j vitamine D. kalk - phosphor vitamine o OAGRA N.V. OIEMCH Adv.-332-00 (Vervolg van pag. 1) Tfn dan het tempo vau de practi- tische afwikkeling. De meeste getroffenen kregen enquêteurs op bezoek. Niet één, maar twee of drie, Allemaal verschillende, die elk voor zich weer van voren af aan begonnen met opmetingen en berekeningen. En als het dan nog maar deskundi gen waren geweest. Er -"crü echter gewerkt met metst tijdelijk perso neel, dat nu juist niet de instelling had, die nodig zou zijn, om tot een snelle afwikkeling van zaken te to rnen. Vele getroffenen beginnen er de moed bij te verliezen. Spreek hen over de schade-regeling en ze halen hun schouders op. „Och, daar komt toch niets van En niet alleen deze ontvredenheid is gevaarlijk. Gevaarlijker nog zijn de omstandigheden zelf, waarin een grote bevolkingsgroep moet voortle ven. Men wijst op de noodzakelijk heid van een krachtig, energiek Bra bants en Zeeuws volk, dat straks de fabrieken zal moeten bezetten, die hier gaan herrijzen. Fabrieken, die mede de welvaart van het hele Ne derlandse volk op een hoger peil gaan brengen. Maar hoe kan men kracht en werklust verwachten, bij mensen, die verpauperen, omdat men ze heel alleen laat vechten tegen hun ellende? Duizenden schreeuwen letterlijk om hulp. Laat men, nu er iemand in het water ligt, toch niet op de wal blijven redetwisten over de vraag, hoe men hem het bast eruit kan halen. Er moet zekerheid komen. Alleen met dit merk er op, <fèleekwater L0DA genoemd worden. (Adv. 312-00) SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED Hulst Katholiek Thuisfront. De door Ka tholiek Thuisfront georganiseerde filmvoorstellingen mochten zich in een vrij goede belangstelling verheu gen. Speciaal de kindervoorstelling werd dank zi' de medewerking van de eer. zusters en broeders bene vens het onderwijzend personeel druk bezocht. Door de duisternis tot het licht trok ook nog ruim 150 bezoekers. In de St. Nicolaastijd geen onbe vredigend verschijnsel. Voor de kas schoof een batig saldo over. De zaal werd door de heer Cat- toir gratis beschikbaar gesteld. Een mooie geste. KVP-VERGADERING De in het Groot Patronaat gehou den ledenvergadering was maar ma tig bezocht. Onder de katholieken bestaat nog maar weinig belangstel ling op oolitiek terrein en het zou gewenst zijn, dat hierin verandering optreedt. Vooral nu binnenkort een grondi ge ledenwervingsactie op touw ge zet zal worden, hoopt het nieuwe be stuur. dat eenieder zijn plicht zal verstaan. Verschillende besprekingen in dit verband zijn reeds vastgesteld. Bij de komende raadsverkiezingen wil men trachten te bereiken, dat in Hulst één katholieke lijst uitkomt en ook hiervoor zullen besprekingen ge voerd worden. Voor het kringbestuur werd als voorzitter candidaat gesteld Mr Dr Mes. Als afgevaardigden voor de Sta- tenkring werden aangewezen de he ren de Potter. Blommaert, van Mier- lo en Biesbroeck. De heren Geerts en Wauters werden plaatsvervangers. Als afgevaardigde voor de rijks kring werd de heer J. van Mierlo aangewezen. Door de partijraad wer den geen candidaten gesteld. Daar de heer Lansu wegens ziekte verhinderd was zijn causerie te hou den. gaf het lid van G. S. de heer Alb Lockefeer gelegenheid tot het stellen van vragen het provinciale beleid betreffende. Verschillende aanwezigen maakten hiervan gebruik en roerden enkele kwesties aan. Ook over enkele plaatselijke aan gelegenheden ontspon zich een aardig debat. Vrij laat sloot voorzitter Lockefeer de vergadering met een opwekkend woord. Koewacht St. Nicolaas kwam. Dezer dagen brachten de goede Sint en ziin knecht een bezoek aan onze gemeente. In het patronaatsgebouw werden de moeders en hun kinderen door St. Nicolaas be dacht. De nieuwe weg. Dezer dagen is men met de nieuwe weg StekeneKoe wacht gereed gekomen. Weliswaar is de weg nog niet officieel geopend, doch het verkeer er over kan no: maal plaats vinden. Aanrijding. Op 't gehucht Nieuw- dorp werd een 13-jarig meisje door een auto aangereden. Het moest vrij ern stig verwond naar een ziekenhuis wov den overgebracht. Arbeidsongeval. Vrijdagmiddag werd de 19-jarigc, W, v. Megroot tijdens het zwingelen van vlaslokken in de fabriek van H. de Waele alhier meege sleurd door de zeilen van een zwinge machine. Met ernstige kneuzingen werd hij in het R. K. Ziekenhuis te Hulst opgenomen. Zijn toestand baart zorg. ALS het ware met „vol gas" start te de raad, doordat de heer Vis- scher de toestand bij het gasbedrijf aansneed De wethouders de Roo en van Melle antwoordden dat opdracht was gegeven aan de boekhouder een tussentijdse baians samen te stellen. Doordat deze ambtenaar ziek werd, is later aan het Verificatie-bureau die opdracht gegeven. In een volgen de zitting zal dit wel aanwezig zijn. Op een vraag van de heer Roose, werd geantwoord, dat de technische zijde der kwestie niet verwaarloosd is. In dit verband vertelde wethou der van Melle, dat er reeds een par tij buizen bij Rilland is opgeslagen voor de regionale gasvoorziening. Het buizennet wordt regelmatig onderhouden, om het grote gasver- lies zoveel mogelijk te beperken. Van 19,7 procent is het thans gedaald tot 15 procent. Na langdurig verzet tegen een on derdeel der wijziging van het Amb tenarenreglement door mr Bouwman werd dit met zijn stem tegen, aan vaard. Bij het voorstel wijziging Verma kelijkheidsbelasting bepleitte de heer Roose een geringere belasting van de op peil staande films. B. en W. vonden het criterium in deze moei lijk; zij zullen er zich op bezinnen. Een overeenkomst werd aangegaan met de PZEM voor de straatverlich ting; de noodverlichting valt daar buiten. Enkele minder belangrijke voorstel len gingen er zonder discussie door. Drie woningen aan de Leliestraat werden verkocht aan particuleren. Tot medewerking aan de bouw van twee lokalen bij de kath. Jongens school werd besloten evenals tot het aanbrengen van een spreekkamertje in de kath. Meisjesschool. De subsidie-aanvraag voor de chr. school voor BLO te Goes werd inge willigd. De heer Visscher beval ook nazorg voor deze kinderen aan. Wethouder de Roo zei, dat er stap pen in die richting werden gedaan. Aangenomen werd de nieuwe veror dening op de heffing van leges even als het voorstel inzake benoeming en ontslag van leraren aan de afd. gym nasium der HBS. „St. Wlllibrordus" en de gemeen te-woningen het voorstel exploitatie van ge meentewoningen zette dhr Roo se het standpunt uiteen van „St. Wil- librordus", welke vereniging zich ge dupeerd voelt bij de verdeling. De eerste bespreking is niet beslissend geweest, daar concrete voorstellen ontbraken. Daarom wachtte ,.St Wil- librordus" op een tweede bijeenkomst maar die is nooit gekomen. Spreker kon begrijpen, dat S. W. de negen huizen in de Tulpstraat af wees, omdat die buiten het eigen ka der vailen. Zeer onbillijk vond spr. dat „Ons Streven" alle woningen kreeg toegewezen, terwijl S. W. werd blij gemaakt met toe te wijzen wo ningen in 1949, maar het bouwvolu me zal dan zeer gering zijn. Spreker vroeg of een herziening niet moge- l Üjk is. I De voorzitter zei, dat de eerste be spreking z.i. wel definitief was. De heer Zuidema vond dat S. W. wat actiever had moeten zijn en bij de raad had moeten aankloppen De heer Roose gaf dit toe, maar de verdeling blijft niettemin onrecht vaardig. De heer Visscher vond, lat S. W. te laat was gekomen. Boven dien is de verdeling door de raad reeds in Augustus bekrachtigd met alg. stemmen. De heer Roose zei toen inderdaad te hebben voorgestemd, omdat S. V hem niet had ingelicht. B en W. zei den dat er moeilijk op de verdeling is terug te komen Behalve het bouw volume van 1949 zou desnoods S. W ook dat van 1950 en 1951 kunnen krij gen. B. en W. willen S W. een be hoorlijk aandeel geven. De heer Roose dankte voor die toe zegging en meende dat de besprekin gen zeer verhelderend zijn geweest. Vakleraren-opleiding TNGEWILLIGD werd het verzoek van de Ambachtsschool vereni ging om medewerking tot het stich ten van een opleiding voor leraar bij het Nijverheidsonderwijs. Ook werd besloten tot medewerking voor een opleiding akte vrouwelijke hand werken aan de Vakschool. De heer de Muynck maakte bezwaren tegen het voorstel om de firma van Vliet en Bak toestemming te geven tot op richting van een garagebedrijf aan de J. Valckestraat. De voorzitter verdedigde het voor stel. Goes is een handelsstad en we moeten meewerken aan de verdere ontwikkeling in die richting. Het voorstel werd aanvaard. Bij de rondvraag drong de heer Zuidema aan op het plaatsen van 'n wachtgelegenheid bij de bussen- Wethouder Buys zei dat dit niet ging, mede in verband met de plan nen voor een nieuw parkeerterrein. Op korte termijn zal de beslissing over dit parkeerterrein vallen. Mr. Bouwman drong nog aan op normale aanbesteding van het onder houdswerk; dit werd hem toegezegd. Zijn bemoeiingen voor O.K.K. PEN JUBILEUMUITVOERING van de muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst te Westkapelle ter ge legenheid van het veertigjarig be staan werd bijgewoond door de beken de vlieger-schryver A. Viruly, die zijn jeugd in dit dijkwerkersdorp, waar zijn vader burgemeester was, doorbracht. De heer Viruly heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor O.K.K. door het houden van lezingen en het voeren van propaganda ten bate van het instrumentenfonds van de vereni ging, die door de oorlogshandelingen alle instrumenten verloor. De voorzitter van O.K.K. de heer P. de Vos dankte de heer Viruly voor zijn bemoeiingen en bood hem een al bum aan met foto's van Westkapelle, zoals het was en werd. Op de nieuwe instrumenten werd de eerste uitvoering gegeven van de „Ge zagvoerder Viruly-mars", door de direc teur van ds vereniging de heer P. de Roo gecomponeerd en aan de heer Vi ruly opgedragen. Tn Middelburg staat een school en die school is een bedrtegelijke school Want zij is ondergebracht in een Maycrete-dubbel- woning. Onlangs werd er aan de voordeur gebeld. Als een goed vader des huizes stiefelde het schoolhoofd naar voren en duwde de deur open. Een welgedane, roodwangige dame staarde hem ir het gelaat. „Meneer" zei ze, „moet mefrouw nog fis". Een school doet doet ons aan scholieren denken en aan de streken, dte zij soms plegen uit te halen. Men is het nog steeds niet helemaal eens over de straffen, die zij hiervoor verdienen. Som migen houden het op het Spaanse rietje, anderen voelen voor een ingewik kelder paedagogie, die dan ook weer ontelbare varianten toelaat. Een geheel nieuw plan is dat van John Conolly uit Boston. Hij meent, dat er geen beter opvoe dingsmethode is, dan de jeugdig ontspoorden 24 uur lang aan een „baby- stelsel" te onderwerpen met andere woorden hen als heel kleine kinderen te behandelen. De knapen krijgen ien slabbetje om de hals gebonden, moeten uit een zuigfles drinken en worden gedwongen 'e dag door te brengen in een houten box. Conolly zou er ook een kinder wagen bij willen halen, ware het niet dat hij be vreesd is voor een ave rechtse uitwerking van 't gebruik hiervan. De jon gens. zo meende hij, zou- •den het dan wel eens leuk kunnen gaan vinden. Grote Amerikaanse pae- dagogen zijn van oordeel, dat het systeem Conolly moet worden geweerd, omdat het de kinderen vernedert, inplaats van tot betere inzichten brengt. Maar waar het stelsel toegepast, heeft men er niettemin ver bluffende resultaten mee bereikt. Hollywood, etc. rpenslotte nog wat film- en toneelnieuws. De komiek Danny Kaye is op het ogenblik de best be taalde Engels sprekende artist. Hij krijgt een slor dige 50.000 gulden per week. Sophie Tucker ver dient I600t gulden en Carmen Miranda 12.000. Verder is Hollywood aan het proberen van de we reldbokskampioen Joe Louis een filmster te maken, al zijn de film- bonzen er zich wel van bewust dat dit een ver loochening betekent van hun mooie - Jongensprin cipe. Catherine Cornell wil Bernard Shaw met Kerstmis een gouden schaar cadeau geven, in gelegd met diamanten. Al leen om z'n baard op tijd te knippen. En Betty Gra- knippen. En Betty Gra- ble ligt met een breuk plat op bed. Zij moest in een filmscène Cesar Romero (190 pond) de trap af dragen. OOOOOOOOOOOOOOOOOO^'v OC<X>C ooooooooooooooooooooooooo Oostburg INWIJDING HOOFDKWARTIER VERKENNERS. De parochie Oostburg, die in de be vrijdingsdagen zoveel gebouwen zag verloren gaan, herstelt zich van de toegebrachte slagen. Het verenigings leven, inzonderheid dat onder de jeugd, bloeit. Nu hebben ook de verkenners hun eigen „honie". De plechtige inwijding vond plaats door Deken Lievegoed. Een groot aan tal verkenners onder hopman Ouwen- dijk stond daar opgesteld. Na de inwij ding richtte de Deken het woord tot de jongens en wenste hun geluk met dit verblijf. Hij hield hun in het kort hun plichten voor en vertrouwde dat zij vooral op het punt van gehoorzaam heid zouden uitblinken. Burgemeester Hoekzema feliciteerde de parochie met deze aanwinst en hoopte, dat de man nelijke Jeugd hier medfe haar vorming zou krijgen tot nuttige leden van Kerk, Staat en Maatschappij. De directeur kapelaan van Waes, me moreerde in het kort, de moeiijkheden, waaronder niet tn het minst de finan ciële, waarmee men te kamoen had en vroeg de steun van de ouders. Hij dankte bestuur en leiders voor hun steun en vroeg die ook voordetoekomst. Een woord van bijzondere dank komt toe aan de heer P. Barra, die veel materiaal voor de bouw heeft geschon ken. Naast het voltallige bestuur wa ren tal van ouders en andere belang stellenden tegenwoordig. Mooi succes. Bij de door de KR.O. voorgestelde Missiewedstrijd hebben de leerlingen van de kath. school te Oost burg de eerste prijs behaald ln het Bisdom Breda. De K.R.O. zal binnen kort, deze Drijs in het schoolgebouw komen uitreiken. T erneuzen Amerikaans bezoek. Donderdag meerde in het Zevenaardok het Ame rikaanse s.s. „Joseph Lee" geladen met ca. 9000 ton ammonium-nitraat. Adv.-310-00 TIET ECHTPAAR Roelans-Bisschop, i dat woont even voorbij het Ja- gertje onder de gemeente Graauw hoopt op 7 December a.s. zijn dia manten huwelijksfeest te herden ken. Een grote gebeurtenis en heel de buurt heeft zich opgemaakt om deze oude mensen een prettige onverge- j telijke dag te bezorgen. We gingen er even op bezoek én troffen vader en poeder Roelans in hun woninkje aan, gezeten aan de plattebuis, Moeder aan de rechter- vadei aan de linkerkant. Er heerste een warm gezellige sfeer en de roodgloeiende plattebuis bezorgde ons een aangenaam gevoel, toen we uit de mist en kou daar binnen kwamen. Vader Roelans kan nog goed uit de weg en achter de brilleglazen tintelden een paar heldere ogen, die ons onderzoekend opnamen. Het doel van onze komst was gauw uit eengezet en nadat het ijs gebroken was, kwam de tong los. „Kijk dat is aardig, dat U daar voor gekomen bent De krant kan ik jammer genoeg niet lezen, omdat we in onze tijd geen gelegenheid hadden om naar school te gaan. M-n zoon echter die bij ons inwoont leest des avonds als hij van zijn werk komt voor en u kunt wel begrijpen dat 't nieuws ons interesseert. Toen we 50 jaar getrouwd waren, kwam er ook iemand van de krant en eerlijk gezegd, we hadden al ge hoopt, dat U zou komen". Wel vader RoeUns zeiden we, U hebt zeker al heel wat meegemaakt. En of mijnheer, zei hij. Van jongs af aan heb ik moeten werken. Toen ik 8 jaar was, was ik al koewachter, want er moest verdiend worden om in het leven te kunnen blijven. Ik heb 10 kinderen gehad en dan weet U wel, dat het niet meevalt om ze alle netjes groot te brengen. Ik mag niet klagen. Zes zijn er nog in leven en ze passen goed op. Net als ik zijn ze landarbeider behalve een zoon, die in Rotterdam aan de dokken werkt. Maar dit mag gezegd worden, ze hebben het heel wat beter dan wij vroeger. Dagen van 12 uur en nog meer en de verdienste was niet groot. Ik heb de tijd nog gekend, dat we voor 60 cent per dag moesten werken en in de winter, wanneer de boer ons niet meer nodig had, moes ten we maar zien, dat we ons kon den redden. NAAR DUITSLAND. Wclnu ik hol dan naar Duitsland, zoals zoveel anderen dat in die dagen deden en werkte dan in het Roergebied op een kolenmijn of in Berg Gladbach of een steenfabriek. Mijn vrouw had het dan hard te ha len. Maar gelukkig heeft zij zich er al tijd goed doorheen geslagen. Ons loon was laag, maar dank zij de R. K. Landarbeidersbond is er nu veel veranderd en ben Ik wel een beetje jaloers op de landarbeider- van nu. Er wordt nu een behoorlijk loon betaald, er is zelfs vacantie en kin dertoeslag, dé werktijden zijn veel korter en wat het voornaamste is. We behoeven niet meer zo bang te zijn voor de boer. In mijn tijd ril den de arbeiders, als de boer zich maar even op het werk liet zien, want hij had de macht en kon ons op straat zetten, wanneer hij dat wilde. En U begrijpt wel, dat we alles deden om in zijn ogen en in die van de vrouwe een goed figuur te slaan. Ook mijn vrouw moest werken. Armoede hebben we gekend, maar nu heben we nog een gelukkige oude dag, dank zij onze ouderdoms rente van f 73,in de maand en de hulp, die we van onze kinderen ont vangen. Daar het ons opviel, dat het huisje er zo proper uitzag en we hoorden dat de vrouw als sinds twee jaren ongeveer blind was, vroegen we of er soms een dochter het huishouden deed. Neen dat was niet bet geval. De 80-jarige Roelans deed dat alles nog zelf en bovendien kookte hij nog. We stonden verbaasd en be wonderden de vitaliteit en het opti misme van deze stoere baas. NOOIT ZIEK GEWEEST >7iek zijn Piet en zijn vrouw nooit geweest. Alleen toen hij 72 jaar was, is hij eens van de kar gevallen en dat kostte hem een hoofdwond en een gekwetste rug zodat hij zes weken plat op bed in het zieken huis te Hulst moest doorbrengen. Jullie gaan natuurlijk niet meer naar de kerk, zeiden we. Neen mijn heer, daarvoor wonen we te ver van het dorp. Maar de pastoor v. Graauw brengt ons om de 3 weken de H. Com munie en dat stellen we zeer op prijs. Maar op onze feestdag gaan we naar de kerk hoor. Om 9 uur is er een plechtige H. Mis en met een auto worden we er naar toe ge bracht. De buurt gaat met een bus en na afloop der H. Mis hebben we een koffietafel bij Leon Poppe. Des middags houden we thuis re ceptie, zoals ze dat tegenwoordig noemen en U bent welkom hoor. Maar wordt er dan ook geportret teerd? Toen Brand de deur sloot stonden zij in het halfduister en na een hon derdtal treden opgeklommen te zijn, kwamen zij ln het» bovenvertrek van de toren, de lampenkamer. Brand's eerste werk was het uurwerk, dat de mistklok in beweging hield, stil te zetten. Daarna nam hij zijn verrekijker en volgde de boot. Alles wel aan boord. Ik geloof, dat het zo toch maar het beste is. Om half drie kunnen ze in Penzance zijn. Hierna keek hij in de richting van Landsend. waar een rij van vlaggen wapperde. Signaal opgemerkt cd doorgezon den, vertaalde hij voor de beide meis jes. Het was hier boven bitter koud. zo dat Enid spoedig naar binnen ging, waar de beide anderen haar volgden. Terwijl de meisjes de beweging van de boot volgden hield Brand zich be- zich met de barometer, die in het laatste uur beangstigend gedaald was en hij keek bezorgd naar een nieuwe wolkbank. die niet veel goeds voor spellend in de verte naderde. Er be stond grote kans op een storm uit t Zuid-Westen. En als de wind uit die hoek kamt vallen er in het Kanaal bijna steeds slachtoffers. Maar het zag er aan de andere kant ook weer niet naar uit, dat het slech te weer lang zou duren. Hoogstens zou het voor de meisjes nodig zijn om de nacht op de vuurtoren door te brengen. Brand wist dat de sleepboot die de plaatsvervangers voor de beide gewonden moest brengen, alle pogin gen in het werk zou stellen om de rots te bereiken. Als de mannen kwa men zouden de meisjes kunnen terug keren. Deze zouden zich. als ze geen medelijden met de beide gewonden hadden gehad, uitbundig hebben ver maakt met het avontuurlijke van het geval. Connie en Enid gingen al spoedig voor de koffie zorgen en toen ze met haai toebereidselen klaar waren rie pen ze Brand door middel van een electrische bel, die deze in de toren had laten aanleggen. Ze hadden tot haar groot vermaak in de kamer een hele code gevonden en seinden „Eten klaar!" De maaltijd moest vlug verlopen, daar Brand niet lang van zijn post kon blijven, maar ze genoten alle drie buitengewoon van het romantische samenzijn. Toen Stephen weer naar boven ging riep hij haar van de trap toe. dat de „Daisy" de kust bijna be reikt had en dus veilig was. Even later meldde hij haar nog. dat de boot uit het gezicht verdwenen was. Maar wat hij niet kon vertellen, was dat Ben alle mogelijke moeite deed om luitenant Stanhope te bedui den, dat hij de koers van hst schip waarmee hij, zodra hij gehoord had, dat de vuurtoren een noodsignaal ge geven had, vertrokken was, wei weer veranderen kon. In Penzance wist men niet. dat Brand door. de sneeuwstorm gedwon gen was geweest van vuurpijlen ge bruik te maken. Men had het bericht zonder meer van Landsend ontvan gen. Jack Stanhope had een erg be- nauwd gezicht gezet, daar hij uitgerekend had, dat het sein juist gegeven was op het ogenblik, dat de „Daisy" bij de vuurtoren moest aan komen. Zonder aan een andere mo gelijkheid te denken dan dat de beide meisjes en de oude schipper 'n onge luk overkomen was, holde hij naar de haven waar de het stoomjacht „Lapwing" gemeerd lag. Hij wist eni ge matrozen bij elkaar te krijgen, stookte de vuren op en was ln min der dan de helft van de tijd, die leder ander er voor nodig zou hebben ge had. vertrokken. Men begrijpt zijn verbazing, toen het eerste vaartuig, dat hij tegenkwam, de „Daisy" was! Toen hij de boot ge praaid had en hoorde wat er gebeurd was, keerde hij ogenblikkelijk terug om de mannen die de plaatsen van de gewonden zouden moeten nemen mee te nemen en zo tijd te besparen. In één woord, nu bij wist, dat Enid Treviliion in veiligheid was, stelde luj zich tevreden met het vooruitzicht haar die avond terug te mogen bren gen. Hij hoefde zich nu niet te haas ten. Als hij om "n uur of drie vertrok konden zij de vuurtoren nog bij dag bereiken. Ben Pollard was hier niet zo zeker van, wam hij was maar een eenvoudige schiper, die alleen wat ondervinding had, terwijl meneer Stanhope op geleerde scheepvaa rtkun dige boeken en instrumenten afging. Toen Connie en Enid het menu voor het diner opgesteld hadden, nadat zij de koffieboel afgewassen en de ver blijfplaats van het theeservies ont dekt hadden, kwamen zij tot de con clusie dan de kamer in de top van de toren, toch veel gezelliger was dan de kleine ruimte waar zij zich op het ogenblik, bevonden. Terwijl ze de steile trap opliepen, waar Bates straks afgevallen was. zei Enid: Ik zou toch niet graag altijd in 'n vuurtoren wonen, ik vind 't hier eng. (Wordt vervolgd.) Want dat zouden we fijn vinden. Nu dat beloofden we. Eigenlijk zijn we 50 jaar te vroeg geboren zei Piet, want nu is de tijd heel wat beter dan vroeger. Heb je er spijt van vroegen we. Nee dat niet zeide hij, maar U begrijpt me wel. Nu we be grepen het. In ieder geval wordt het een reuze feest en zullen deze eenvoudige men sen, die heel hun leven hard ge werkt hebben, nu op hun oude dag nog eens in de bloemetjes gezet worden. Het zij hun van harte ge gund en we hopen ook nog de bril- lanten bruiloft te mogen meemaken. Een groot deel der lading is bestemd voor doorvoer. Dit is het eerste schip na de oorlog met deze lading, Terneuzen aandoet. dat Afdeling West-Brabant en Zeeland van ï'ostdui venhouders. ZONDAG 5 DECEMBER te 13 uur in de Wilhelminazaal te Roosen daal. Alle afgevaardigden worden dringend verzocht aanwezig te zijn. Adv. 370-0-xxx EAU DE COLOGNE ECN ALTIJD WELKOM JESCHENK Adv.-958-00 Adv.-318-00 Adv.-319-00 ZONDAG 5 DECEMBER HILVERSUM II 415 M. 8 Nws. 8,15 Claveeimbel, 8.30 Kerkd. 9.30 Nws en w. st. 9,45 Walter Gieseking piano, 9,55 Hoogmis, 11,30 Tibor Var gas. viool, 11,40 Pianoconc. v. Mozart, 12,15 Apologie. 12,35 Malaquena Le- cuona, 12,40 Bietenbouwers, 12,55 Zon newijzer, 13 Nws, 13,25 Ork. z. naam, 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Re- ger-Bruckner, 14,55 Keerpunt i. d. organisatie, 15,05 Philh. ork, 1550 Hoor ik daar geen paardevoetjes 16.10 Sport, 16.25 Eerste vespers v. d. H. Nicolaas, 17 Kerkd. 18,30 Ad- ventsliederen, 18,50 Suite v. Handel, 19,15 Bijbel, 19,30 Nws, 19.45 St. Ni- colaas-liedjes, 19,50 Boeckhuys, 20.05 Gewone man. 20.12 Uit en thuis, een vrolijk en bont progr. 22,37 Actuali teiten, 22,45 Avondgeb. 23 Nws, 23,15 Grieg. HILVERSUM I, 301 M. 8 Nws, 8,18 Gr. 8.30 Platteland, 8.40 Barca role enz. 9.12 Sport, 9,15 Men vr. en wij dr. 9,45 Grote humanisten, 10 VPRO, 10.30 IKOR kerkd, 11,45 Tus sen Kerk en wereld, 12 A.b.s.s. Bona- ventura, 12,30 Zondagclub, 12,40 St. Nic. progr. 13 Nws, 13,15 Medede lingen, 13,20 Les Gars de Paris. 13,50 Afrekenen heren!... Ié Gr. 14,05 Boe ken, 14.30 Uit de grabbelzak. 15.45 Film, 16 Skymasters, 16.30 Sportre- vue. 17 Gespr. met luisteraars, 17,30 Ome Keesje. 17,50 Voetballen', 18 Nws, 18.15 Kwartet Sem Nijveen, 18,30 Ned. str. kr. 19 O! kom er eens kijken20 Nws, 20.05 Reportage, 20.15 Meesters der melodie, 21 Julia de Gruyter draagt voor. 21,15 Sur prises, 21,55 St Nic fantasie, 22,15 Pierre Palla. 22.30 Melodie uit bet Noorden, 23 Nws. 23,15 Platenverras- singen. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 10 Hoogmis. 12 VI. liederen, 12.32 Omr. Ork, 13 Nws. 13,15 Bing Crosby, 13,30 Soldaten. 16 Voetbal, 16.45 Stemmige muz. 17 Omr. symph. ork, 18,30 Cau serie. 19 Nws. 1930 Muziek voor ver liefden, 20 Bonte Zondagavond, 21 Dansmuz. 21.30 Actualiteiten, 21,45 Dansmuz. 22 Nws, 22,15 Fauré, 23 Nws, 23,05 Ork. Yorke. MAANDAG 6 DECEMBER. HILVERSUM II, 415 M. 7 Nws, 7,15 Te Deum Laudamus, 7,45 Woord voor de dag, 8.15 En nu aan het werk, 9 Kwartet v. Donizetti, 9,15 Zieken. 9.30 W. st. 9,35 Nieuwe kerk orde, 10,05 Lieder ohne Worte, 10.30 Morgend. II Britten, 11,20 Oude a nieuwe schr. 11.40 Viool, 12 Lunch- kl. 12.30 Weerpr. 12,33 Metropole ork, 13 Nws, 13.15 Mandolinata. 13,45 Viool, 14 Schoolradio, 14,35 Beroem de ork. werken. 15.30 Zang, 16 Bij bel, 16.45 Ouverture Semiramis. 17 Kleutertje, 17.30 Nws. i. d. discotheek, 17,50 Van alles wat. 18,15 Sport. 18.30 Band en plaat paraat. 19 Nws. 1915 NCRV leeslamp, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Orgel. 20 Nws. 20.05 Prpgr. proloog. 20.15 St. Nic. pakt uit, 21.15 Surprises. 21.30 Viola d'amore en piano, 22.05 Gr. 22.35 Nocturne in Des v. Chopin. 22.45 Avondoverd 23 Nws, 23,15 Operette, 23,45 Lily Pons zingt. HILVERSUM I, 301 M. 7 Nws, 7,15 Ochtendgymn. 7.30 Keuze v. d. omroeper. 8 Nws. 8.15 Varia, 8.55 Vrouw, 9 Gr. 9.30 Dansliedje deint. 10 Morgenw. 10,15 Arb. vit. 10.50 Se lectie II Op de uitkijk. 11.15 Orgel. 12 Lyra trio, 1230 Weerpr. 12.38 Weerpr. 12.38 Rhythme c'ub. 13 Nws, 13.15 Mededelingen. 1320 Ens Tom Erich. 13.50 Imperio Argentina, 14 Wat gaat er om in de wereld? 14,15 Solisten, 15 BBC Londen. 15.45 Bon- bonnière 16.45 Musicalender, 17.30 Hoort zegt het voort! 17 45 Curaeao, eiland van werk en welvaart '8 Nws, 18.15 Mededelfncen 18.30 Ned str. kr. 19.30 Filmkrant. 19.45 Landbouw. 20 Nws. 20.05 Uitslag Kinderpostze gelprijsvraag. 20.15 Radioscoop. 22 30 Zangersbezoek, 23 Nws. 23.15 Swing corner. BRUSSEL VLAAMS 321 M 19 Nws. 19.30 Harlekijn. 19.50 Nieuw- jaarsklokken. 20. Omr kamerork. 21 Actualiteiten. 21.15 Verz. progr. 22 Nws, 22,15 Lichte muz. 22.50 Nws. schijn mijng bericH Mede I G. S." geen vang zal wl bestaa person G. gasoril treft verbril Tn dij gé ziin b| G. S. handel| met lieren I het ba Een beterirj Niwin-I delburg mede tourne pro vind een f vanl en een) Mtdddd de Verl win-corT woordig Koning alle bui| Garniz danten I van de de Kruis, wordt Jeeps ei| gema geven om 16.4| een op onze! gelegen I bioscoop als Niv ziekenhl openlue radio-ad gehouda EINl| Van ten me voor dit| cam pag werden lioen k.gl nagenoej Met Rijke, kl belastingT de pen dienst belastingl ambtena het overl men. De| toe en gezette het over boekwerk NIWIN 1 gaven wd lijk gewol te bestenT overzee, gunstig Voor eq zaal en hie.d kad inleiding 1 lil hal leidster beharten spreekwo voor gij] zeggen Na te j ken zijn,| jaren gel< zakelijk komen, santé vra| kerheld. hoort. Vel gen een als boek Hoe had gevor H. Geest een boek.L alle literal bij Abrahi kenner. di| hemel he zien, toon! bijbel is schoonheid punt: Jezu_ Toen del beantwoor nog dieper] bellezen vereniging| Met bela gezien naa speciaal oJ 7»' hande'.q Woensdag derlands Zierikze DEli Om de t verlichten noemen va keuze viel

de Stem | 1948 | | pagina 2