Berlijn wacht dag van spanning China' s „eerste vrouw pleit voor haar land en man the et" Interim-regering in Indonesië zonder republiek? Schade en recht ;ht it" in Gemeenteraadsverkiezingen kunnen aantonen of de Westelijke geallieerden gewild" zijn of niet IN 'T KORT Stop van Ternaaien moet opgeheven Surprise voor de Jaarbeurs VIJFDE JAARGANG No. 1246 I/W ff ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 WANNEER GAAN SOVJETS UIT DUITSLAND? Alarmtoestand af gekondigd Ruzie om een godin HE1 Rotterdams weekblad D. P., dat op 11 September jl. voor het eerst verscheen, heeft wegens onvol- renc^emetlt zijn uitgave ge- l ijdelijke opklaringen DEN HAAG HOUDT VAST Dr. Beel: Gevoel van bevrediging als overkapping gereed is" DE secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Trygve Lie, heeft Liquidateur van politieke partijen op 't matje Distributienieuws Met Kerstmis extra kaas 1 Jan. 30 textielpunten 5 gesneuvelden in Indonesië V. St. beleefd, maar niet enthousiast Willen V. St. dat Tsang Kai Sjek vrede sluit Bende valse munters achter slot ,JCyk eens even, Zwarte Piet, Of je ook stoute kinderen ziet!" De Rijkswaterstaat in Zeeland Zwitserse horloges in Zeeland gestrand Weer rumoer om van Meegeren Tachtigduizend wachten Woensdag 8 De- Lana Turner in i!m, vol sensatie ich door allerlei met zijn vuisten r. 89-o LARGUEY twee werelden en che land, gepaard u muziek! '(Toegang 18 jaar) igen. om 5.15 uur 94o 'l 15 UUR EN 8 UUR •re film van de MORGEN en l'dfiguur uit zo vele kille moordenaar, Isling van beklem- Ide, in deze vlucht 11 Toegang' 18 jaar) hag) om 5.15 UUR cember, aanvang Carmen Rosita, |urenpracht. heerlijke stern en hun lyrische de Rockies. uw hart sneller MATINEE. Aan- jaar. 87-0 I; December, aan- NAZARRI en na-oarlogse Italië Ide verkeerde weg |id vain begin tot ke gevoelens en ld door de beste )iTINEE. Aanvang 86-0 December, aan- |wone prachtfilm: vaas in de grote Sakall. Iwaas In een film llemollen van dolle en betoverende film van het jaar tste komiek DAN- ;rika's beroemdste OLDWYN GIRLS" MY KAYE zien en errichtingen gade- de andere valllen. 4,30 uur Toegang 14 jaar. 8 uur na-oorlogse Italië de verkeerde weg 88-o VAN DER STEEN VECJKS IS MSKF W£6 HicesTennw RUUSN QUWVAl f Rows dpr wopstvr.} icht uw bede tot I de boie geest1 ske droomt ervan in let haar waardevolle eens Doctor Dolo'-os "orden. Maar achter Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes. Mr. H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post t 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 1 ele- foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingei 75, teleidin 2236. Hoofdredacteur: J J H A, Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m. voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m (1 oor de gehele oplage resp f 0.25 en t 0.60 Incasso wordt berekend. MORGEN IS HET VOOR BERLIJN een belangrijke en spannende dag. Want dan gaat de bevolking uit de Westelijke sector een nieuwe gemeenteraad kiezen. Dat is niet alleen van belang omdat de communistische elementen reeds een eigen stadsbestuur hebben gekozen, maar ook voor de Westelijke geallieerden, omdat zij uit de uitslagen en uit de opkomst kunnen uitmaken of zij „gewild" zijn in hun sectoren, of dat de bevolking zich apathisch er bij neer legt, dat de communisten heel Berlijn toch wel zullen inpalmen. TA IVERSE tekenen zouden er op kun- nen wijzen, dat het geen kalme verkiezingsdag wordt. De commu nisten zijn de afgelopen dagen ge weldig actief op papier. Zij houden de bevolking steeds maar voor ogen, dat het de Westelijke geallieerden zijn, die van Herlijn een puinhoop hebben gemaakt, tekenen de Weste lijke mogendheden uit als rasechte oorlogsophitsers, maar zij zetten een kroon van deugdzaamheid op het hoofd van Stalin. Echter niet alleen op papier to nen zjj grote activiteit, zij organi seren ook relletjes, waarvoor het plan de campagne schijnt opge maakt door een Sovjet-officier, die compleet deskundig op dit gebied moet zijn. Gisteren nog hebben communisti sche elementen verkiezingsvergaderin gen in de Britse en Amerikaanse sec toren verstoord, waarbij stevig is ge vochten. Volgens de N. R. C. is ook het plan uitgebroed om Zondag in de Sovjet sector (Oost-Berlijn) een „activiteits dag" te houden, een speciale werk dag met grote prestaties, welke voor namelijk de bedoeling heeft de ruim 100.000 arbeiders, die in het Westen wonen, maar in Oost-Berlijn hun werkkring hebben, te verhinderen te stemmen. Men zou voorts trachten op TONGENS, die bij Athene aan 't graven waren vonden een - pracht van een beeld. En omdat zij het allemaal even prachtig vonden, gunde de een het niet aan de ander. Met het gevolg, dat er een fikse vechtpartij ontstond. De heet gebakerde jongelui tuig den elkaar zó af, dat de politie tussen beide moest komen. De po litie nam de grootste vechtersba zen en het beeld mee. En toen bleek, dat het beeld een eeuwen oude en zeer waardevolle voorstel ling was van een Griekse godin. 'piENDUIZEND GULDEN BOETE, heeft een winkelier uit Groningen gekregen voor het achterhouden van koppen en schotels. Bovendien is zijn voorraad van f 42.000 in beslag geno men. VIJI' JAAR is geëist tegen 'n schilder uit Dordrecht, die zijn vrouw met rattenkrui/3 vergiftigde. staaKt. JIWEE AMSTERDAMSE politie- agenten zijn gearresteerd, omdat zij een handje geholpen hebben bii een smokkelhandel in sigaretten. yiJFTIEN PERSONEN zijn gedood en 30 gewond bij een treinbot sing op het station Falkensee in de Sovjet-zone. JjJDOUARD HERRIOT, de 76-jarige voorzitter van de Franse Nationa le Vergadering, is op het jaarcongres van de Franse radicale partij herko- zen als voorzitter van de partij. JgEN belangrijk kwantum klei-con- sumptie-aardappelen van bepaalde sortering en uitsluitend van de rassen Eigenheimer, Bintje en Bevelander pat de Regering rechtstreeks van te lers aankopen in hoeveelheden van minstens 10 per teler en per ras 1' FRANSE Assemblée aanvaardde een resolutie, waarin de regering verzocht wordt aan Groot-Brittannië en Amerika mede te delen, dat het Franse volk „eenstemmig hun poli tiek ten aanzien van de eigendom van de steenkool- en staalindustrie van Ruhrgebied verwerpt". ^LLE BEZITTINGEN van de Kath. Kerk in Roemenië zijn het eigen dom van de (rood gekleurde) staat, verklaard Het Vaticaan heeft'daar tegen bij de Roemeense regering ge protesteerd. JJE POLITIEKE commissie der V.N, heeft haar pogingen oogegeve'n neen naai pogingen ODgeg speciale instructies op te stellen de toekomst van Palestina. voor Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en plaatselijk enige regen. Matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tus- Zuid en West. Weinig veran dering van temperatuur. Heden: zon onder 16.31 uur en maan onder 10.35 uur. Zondag: op 8.31 uur en onder 16.30 uur. Maan op 12.40 uur en onder 30.50 uur. Maandag: zon op 8.32 uur en maan op 13.07 uur. de dag zelf het verkeer te belemme ren en onlusten veroorzaken. Bewaakte stemlokalen /~iEEN wonder dan ook dat de Wes- telijke bezettingstroepen en .de Duitse politie in West-Berlijn voor Zondag de adarmtoestand hebben af gekondigd. De stemlokalen zullen streng bewaakt en tegen ordeverstoor ders zal rigoreus worden opgetreden. Naar schatting zullen 10.000 politie mannen en 80 met radio uitgeruste politie-auto's dienst doen. Zes leden van het Britse parlement gaan de verkiezingen bijwonen. De leider van de groep, welke uit vier leden van de socialistische en twee van de conservatieve partij bestaat verklaarde dat de zes Brit se parlementsleden erop wilden toe zien dat de verkiezingen op even eer lijke wijze zouden worden gehouden als in Engeland en dat er geen spra ke zou zijn van intimidatie Wanneer weg? TJET Sovjet-commando heeft intus- sen „Operbürgermeister" Ebert er kend als de magistraat voor Berlijn en hem de volledige steun toegezegd. Eberts program is door de Sovjets goedgekeurd. Allicht! Er is nog een opmerkelijk' bericht uit Berlijn ge komen. Volgens een nog niet uit andere bron bevestigd bericht van het on der Amerikaanse licentie verschij nende blad „Tagesspiegel" hebben enige hoge Sovjet-officieren op een bijeenkomst in het hoofdkwartier te Karlshorst de leiders van de Soc. Eenheidspartij meegedeeld, dat de Sovjetrussische bezettingstroe pen Berlijn misschien voor het eind van dit jaar reeds ontruimd zullen hebben. De politieke leiders kregen op dracht stappen te doen om alle sleu telposities in de stad te veroveren, voordat de Sovjettroepen vertrekken. Berichten van dergelijke strekking zijn al eerder opgedoken. O.i. zullen de Sovjettroepen Berlijn echter pas v r ij w i 1 1 i g verlaten, indien de zekerheid bestaat, dat Berlijn veilig en wel vanuit Moskou kan bestuurd worden. Bovenstaand kaartje geeft een beeld van de ingewikkelde loop der vier bezettingszones in Berlijn tTET IS de uitdrukkelijke bedoe- ling van de Nederlandse rege ring, dat de regelingen voor het be wind van Indonesië in overgangs tijd voor 1 Januari a.s. in werking zullen treden. Zo heeft dr. Beel, de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon in Indo nesië te Bondowoso meegedeeld, waar hij een belangwekkende rede heeft gehouden, bij de installatie van de Wali Negara: van Oost-Java. Dr. Beel zei verder o.m.: „Helaas zal dan nog niet kunnen worden gesproken van een voltooid bouwwerk, doch het zal een gevoel van bevrediging kunnen zijn, wan neer de overkapping boven de ge vormde deelstaten en daerahs dan ge reed is om de zware en moeilijke taak te beginnen. Dit zal dan aan het volk van Indonesië en zijn regeerders wel duidelijk worden: dat er niet veel tijd zal zijn om het bouwwerk in zalige rust te beschouwen, doch dat van iedereen, van de knapste architect af tot aan de kleinste arbeider toe bet uiterste zal worden gevergd om het werk te voltooien en tevens om het te behoeden voor vernietiging door stormen en bandjirs". De rede van dr. Beel wordt zó uit gelegd, dat Nederland nu waarschijn lijk zonder de republiek zal voort gaan met het reeds vroeger opgestel de plan om voor 1 Jan. a.s. de inte rim-regering in te stellen. yANDAAG zullen de Nederlandse ministers en de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Batavia besprekingen voeren met de leiders van de deelgebieden. Er is nog geen beslissing gevallen of de adviseurs, die met de min. Sassen en Stikker naar Indonesië zijn gegaan, Zondag eveneens naar Nederland zullen te rugkeren. Bovendien schjjnt de mogelijkheid te bestaan, dat al de ministers na een overleg met den Haag weer naar Indonesië zullen terugkeren. Dure heren yOOR HET Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam diende weer een grote zaak uit de bezettingstijd, de liquidatie van de R. K. Staatspartij en enkele andere politieke partijen. Voorts die van verschillende vereni gingen, zoals de St. Jozefsgezellenver- emging, de Vrouwen van Nazareth en de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Daar bij ging het dikwijls om belangrijke bedragen. De R. K. Staatspartij bijv bleek tenslotte ruim 600.000 gulden in kas te hebben, de St. Jozefsgezellen meer dan f 110.000, de Ned. Huisvrou wen f 60.000. Doch na de bevrijding zijn deze gelden goeddeels terugbe taald. De liquidateur van deze instellin gen, rar. M. Franssen, had zich nu te verantwoorden. Pj- Jaak is gisteren niet afgehan deld. A.s. Woensdag wordt de behan- deling voortgezet. Volgens enige getuigen, w.o. burge meester Kolfschoten van Eindhoven (in 1940 directeur van het bureau der R. K. Staatspartij te Amsterdam) is de verdachte bij de liquidatie cor rect opgetreden. in de algemene vergadering medege deeld, dat het thans zeker lijkt, dat de C. v. G. D. in Indonesië geduren de '49 haar werkzaamheden zal voort zetten. Aangezien er in de begroting der V. N. voor 1949 geen voorzienin gen zijn getroffen voor uitgaven ten behoeve der commissie heeft Trygve Lie thans een bedrag van 229.800 dol lar aangevraagd ter bekostiging van de uitgaven voor de C. v. G. D. Nogal dure heren dus! Het Amerikaanse lid van de Com missie, Merle Cochran, zal over eni ge dagen naar Djokja gaan voor be sprekingen met re republikeinen. TN VERBAND met de goede melk- gift van 't vee en de daaruit voort vloeiende ruimere kaasproductie in de afgelopen periode zal het moge lijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te stellen, waarvoor in de bonnenlijst van 16 December een extra bon wordt opgenomen. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas betrekken. (Van onze Haagse correspondent). T\E VERHOGING van de anthraciet- prijs zal vermoedelijk bij wijze van Nieuwjaarsverrassing op 1 Jan ingaan. De handel rekent er reeds ge heel en al op, dat in het voorjaar van 194a de kolendistributie zal aflopen. Er is reeds overeenstemming be reikt over het feit, dat per 1 Januari dertig textielpunten geldig zul len worden verklaard. Waarschijnlijk loopt de textieldistributie door tot 31 December 1949. Het boterrantsoen zal verhoogd worden. Vermoedelijk gaat deze verhoging in bij de eerste bonaan wijzing in het nieuwe jaar. Hoe groot dc verhoging is, is nog niet bekend. De fabrikanten menen, dat er rond Kerstmis voldoende slagroom op de markt zal zijn om iedereen te kunnen gerieven. De overheid laat de prijs bepaling vrij. •vx>00<><>0<><>0<><><><x>000<x>0<>0 T\E REGERING maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. M. Emonts, uit Leer (L.) Sold. Ie kl. E. W. Molenaar uit 's-Gravenhage. Sold. G. Rijsdijk, uit Heerjans- dam. Bij het Kon. Ned. Ind. Leger sneuvelde 1 soldaat en 1 sergeant afkomstig uit Indonesië. Antwerpse stem belicht bet onderwerp QSCAR LEEMANS, directéur-gene- raai van de haven van Antwerpen heeft Donderdag het woord gevoerd voor de Société Beige d'études et d'expansion, zo meldde de N.R.C. van gisteren. Daarbij roerde hij twee vraagstuk ken aan, welke ook in ons land de belangstelling genieten, met name de Scheldevaart en de stop van Ternaai en. Hieromtrent zei hij: „Een vraagstuk van betekenis is ook dat Nederland geen contrac tuele verplichting heeft tot het on derhoud van de Schelde. Het verkeer tussen de haven en de zee moet ech ter volledig worden gewaarborgd. Nederland heeft hier „overigens bewezen begrip tc hebben voor de positie van België". Over de stop van Ternaaien zeide spreker, dat de ontwikkeling van de haven van Luik ook Antwerpen ten goede komt. België kan over twee prachtige wa terwegen beschikken. Te betreuren is, dat zij onderling niet met elkaar zijn verbonden. Luik heeft uitstekende redenen om de opheffing van de stop van Ternaaien te verlangen. De Staat moet hier een maatregel van alge meen belang nemen, maar in deze kwestie in de eerste plaats luisteren naar de stem van Luik: In normale omstandigheden heeft Antwerpen de opheffing van de stop niet te vrezen. Antwerpen zeJf wenst de expansie van Luik niet te betemmeren. Het ligt in de bedoeling van Antwerpen weldra „Luikse Dagen" te organise ren om de punten van gemeenschap pelijk belang te bespreken. 1L| EVROUW TSANG KAI SJEK, die thans in Amerika vertoeft om daar zoals reeds meer gebeurde meer hulp te vragen voor haar man, is daar wel beleefd, maar toch niet met enthousiasme ontvangen. Ame rika is zeker niet onwelwillend ge stemd tegenover het echtpaar Tsjang Kai Sjek, maar men heeft allang in de gaten gekregen, dat dat China 'n bodemloze put is en dat bovendien aan de bestuurscapaciteiten van de gene raal heel wat fouten kleven. Waarnemers menen, dat presi dent Truman mevr. Tsjang Kai Sjek zal bevestigen, dat de V. S. een communistische regering voor N.- Ohinac niet zullen erkennen, zo lang er een regering Tsjang Kai Sjek is, ook al zou die de wijk moe ten nemen naar een plaats in Zuid- China. In Washington is men ervan over tuigd, dat de toestand in China ge stadig slechter wordt. Of verzet tegen het communisme in China mogelijk is en in welke mate. is in Washing ton nog niet uitgemaakt. In het kort zal dat wel het antwoord zijn, dat de echtgenote van de generaal van Tru man te horen zal krijgen. Op zich is het wel opvallend, dat een vrouw gaat optreden als pleit bezorgster voor haar land. En dan nog wel de vrouw van China's bestuur der. Maar in het onderhavige geval is dat toch niet zo vreemd. Want me vrouw Tsjang Kai Sjek is een zeer intellectueel (zij schreef enige boei ende boeken) en wilskrachtig per soontje, die een zeer grote invloed heeft op haar man endus ook op zijn bestuurshandelingen. Zij ver toefde véle jaren in Amerika en kweekte daar vele relaties, hetgeen de hulp van haar land is ten goede gekomen. Mislukte missie "yRIJDAGMIDDAG deden volgens onze Parijse correspondent in het diplomatieke centrum van 't Parijse Paleis de Chaillot, hardnekkige ge ruchten de ronde over Amerikaanse interventie in China ten gunste van een spoedig vrede. De algemene verwachting is, dat T?NIGE DUIZENDEN valse dollar- biljetten heeft de politie in Den Haag in beslag genomen bij lieden, die goed geld verdienden met het verhandelen dezer bankbiljetten.' 7 personen zijn verdacht van dit handel tje; enigen hunner zaten reeds in de gevangenis in verband met andere delicten. Het staat nog niet vast, of deze zaak verband houdt met de door de Deense politie een paar dagen gele den ontmaskerde valse munters bende. Regering keurt uitbreiding goed (Van onze speciale verslaggever). yANDAAG zal aan de Croeselaan te Utrecht de eerste spade in de grond worden gestoken voor een nieuwe geweldige expositiehal van de Jaarbeurs. Dat grote nieuws is bij wjjze van Sinterklaas-surprise meegedeeld aan de pers door de voorzitter van het Jaarbeursbestunr de heer Fentener van Vlissingen. Deze deed de verrassende medede ling, dat de Regering eindelijk heeft toegestemd in het verzoek van de Jaarbeurs tot uitbreiding der ge bouwencomplexen. De materialen zijn beschikbaar gesteld, zodat di rect kan worden begonnen met de werkzaamheden. De nieuwe definitieve hal zal ko men „naast de bestaande semi-perma- nente gebouwen. De bedoeling is, dat het gebouw zal kunnen bereikt wor den per rail en te water, zodat grote machinerieën zonder veel moeite in de expositieruimte kunnen worden ondergebracht. Wat betreft de finan ciële opzet daarover werd meege deeld, dat men zal trachten de gel den zo snei mogelijk te vergaren. Intussen behoeft ook het terrein op Vreeburg uitbreiding. Dat is voorlo pig alleen mogelijk door de Beatrix- hal, aanvankelijk beedoeld voor de expositie van machinerieën, in te rich ten voor algemene doeleinden. Dat zal worden bereikt door de aanleg van een balcon aan 3 zijden van deze hal. Tsjang Kai Sjek terneergeslagen. Mevr. Tsjang Kai Sjek medio volgen de week, wellicht nog eerder, naar Nanking zal terugvliegen en het Ame rikaanse verzoek om eerst vrede te sluiten en daarna in het nog door Nanking te beheersen gebied orde op zaken te stellen, zal overbrengen. Toonaangevende politieke kringen te Parijs zijn van mening, dat dit de enige kans is voor Tsjang Kai Sjek althans een deel van China te behou den als toekomstig bolwerk tegen 't communisme. In Sjanghai wordt verklaard, dat indien mevrouw Tsjang Kai Sjek's bezoek aan Washington niet tot re sultaat zou hebben, dat uitgebreide Amerikaanse steun aan China verze kerd werd, de nieuwbenoemde pre mier dr. Soen Fo zijn pogingen om een regering te vormen zou opgeven en zou trachten met de communisten te onderhandelen. In Nanking is het momenteel een alarmtoestand. Op de regeringsbu- reaux wordt alles haastig ingepakt wat maar in te pakken is en het sta tion is overstroomd met duizenden vluchtelingen, die de 8 expresse-trei nen, die dagelijks van Nanking naar het Zuiden trekken, bestormen. Ondanks herhaalde tegenspraak, schijnt Tsjang Kai Sjek toch van plan te zijn naar het Zuiden te vluchten. Het schijnt, dat de communistische legers weer nieuwe overwinningen in de buurt van Nanking hebben be haald, waar uiterst hevige gevechten aan de gang zijn. Geen nieuwe werken in 1949 |y\AR we vernemen zal de Rijkswa terstaat in Zeeland, daartoe ge dwongen door voorgeschreven bezuini gingen, in 1949 niet tot nieuwe werken kunnen overgaan. Men zal zich bepalen tot het afwerken van de reeds in uit voering zijnde objecten. Voor veel gemeenten betekent dit een grote tegenvaller. Zo zal er bijvoor beeld nog niets kunnen komen van de nieuwe Stationsbrug te Middelburg, welke in 1944 de lucht inging en moet men het daar blijven doen met de smalle hulpbrug over het kanaal. Ook zal Goes dus voorlopig blijven zitten met zijn slechte verkeersweg door de stad. y^MBTENABEN van de Prijsbeheer- sing liepen te Krabbendijke op een interessant geval. Net toen de winke lier S. clandestien enkele Zwitserse polshorloges had gekocht van een on bekende, werd deze overtreding ont dekt en was de man zijn koopje kwijt. Dank zij ontvangen aanwijzingen kon ook de onbekende aangehouden wor den. Op hem werden behalve een zestal doublé polshorloges ook vier gouden klokjes gevonden, welke in normaal verkeer een inkoopwaarde van f 125,— en een winkelwaarde van f 175,heb ben. De scharrelaar bleek een zekere M. te rijn, afkomstig uit Winterswijk. Vermoedelijk had hij de horloges langs smokkelwegen uit Duitsland gekregen. Alles werd in beslag genomen. IIET IS altijd mijn overtuigirft geweest, dat de „Emmaüs gangers" geen vervalsing van v. Meegeren is, doch een echte. Ver meer. Binnenkort hoop ik een met bewijzen gestaafd rapport te kunnen publiceren op grond waar van ik zal aantonen, dat dit schil derij onmogelijk door van Mee geren geschilderd kan zijn en de conclusies der chemische deskun digen niet zijn te handhaven". Zo verklaarde de heer Decoen, een bekende Belgische schilder en kunstkenner. Naar hij mededeelde, werken zo wel Belgen als Nederlanders in gemeenschappelijk overleg aan de totstandkoming van dit rapport. Hierbij wordt medewerking ver leend door scheikundigen, die de theorie der chemici zullen aan vallen, die beweerden dat genoemd schilderij een falsificatie is van de geniale vervalser van Meege ren. die niemand heeft vergund een blik te werpen onder, de mys terieuze sluier, waarmee zovele vraagstukken, die tijdens het te gen hem gevoerde proces naar voren zijn gekomen, waren be licht vyANNEER WE ZEGGEN, dat be neden de grote rivieren 80.000 gezinnen wonen, aan wier bezit door oorlogshandelingen zware schade werd toegebracht, dan zal die me dedeling verschillende reacties wek ken. Voor velen zal zij niet meer zjjn dan een simpele constatering. Voor anderen echter betekent zij een reeks gedachten aan armoe en ellen de in allerlei variaties. Tachtigduizend getroffen gezin nen. Dat wil zeggen, tachtigduizend gezinnen, die hun woning of huis raad, en niet zelden beide, verloren zagen gaan. Die hun zaak van de grond af moesten gaan opbouwen, of zich met de primitiefste middelen een dak boven het hoofd moesten ver schaffen Meer dan vier jaar is het geleden, dat Mars zijn plompe laarzer op Brabantse en Zeeuwse bodem zet te. En die periode is lang genoeg, om de vraag te rechtvaardigen, Wat men inmiddels heeft gedaan, om de nood der oorlogsgetroffenen te lenigen. Wij beschikken niet over statistiscb e cij fers, die een algemeen overzicht ge ven, maar feit is het, dat enige tijd geleden door iemand, die met het lot der getroffenen begaan is, zo links en rechts 163 krepeergevallen wer den geconstateerd, waarvan er tot voor kort zegge en schrijve 5 enigszin» bevredigend waren opgelost. Het i» waar: men heeft ge-HARKt, er zijn vergoedingen uitgekeerd. Maar alle* bij elkaar is het weer de befaamde druppel op de gloeiende plaat Men kan zeggen, dat het geld niet zelden terecht gekomen is op plaatsen, waar men het niet nodig had, dat d« overheid werd opgelicht door perso nen, die zich slechts getroffen waan den. Maar dit alles maakt het feit niet ongedaan, dat de nood groot is, heel groot en dat er binnen de kortst mogelijke tijd hulp moet wor den geboden. Zij, die hieraan moch ten twijfelen, behoeven slechts een tocht door de Westhoek van Noord- Brabant en door Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te maken. jgr staat een wetsontwerp „rege ling materiële oorlogsschade op helling. En de eerste indruk die het wekte was niet ongunstig. De eerste indrukWant bij nadere be schouwing, kwamen de zwakke kan ten duidelijk aan het licht. Afgezien van het feit, dat het op de helling b 1 ij f t liggen de K.V.P. heeft nog eens krachtig op behandeling ervan aangedrongen is de inhoud van die aard, dat men de strekking ervan niet anders zien kan, dan als een aanvulling óp en verbetering van de schaderegeling 1945. Het geeft op de eerste plaats geen afdoend antwoord op de vraag, of de Staat in beginsel het recht erkent op integrale, dat is dus volledige vergoeding van geleden oorlogs schade. De Nederlandse Staat, hier dus de gemeenschap van het Neder landse volk, heeft noodgedwongen ae wapens moeten hanteren tegen zijn overweldiger. De vernieling van per soonlijk bezit is een direct gevolg geweest van die noodweer. Een sim pele redenering maakt het dus duidelijk, dat zij, die oorlogsschade hebben 'geleden, het recht hebben, aan de Nederlandse gemeenschap vergoeding te vragen. yye weten even goed als ieder an der, dat de practijk an ders zal zijn dan de theorie. Er ligt op het ogenblik een diepe kloof tussen hetgeen de Staat ver plicht zou zijn en wat in feit ge daan kan worden. Maar met het al of niet erkennen van een rechtsbe ginsel, valt of staat de practische uitwerking ervan. Dit laatste moet duidelijk worden vooropgesteld. Wan neer men de zaak gaat bezien in bet licht van de huidige economische dwangpositie, waarin Nederland ver keert. En die practische mogelijkheden In de richtlijnen waarlangs gewerkt wordt moeten ze hun weerslag vin den. Deze richtlijnen zijn tot nu toe grotendeels onbekend, ofschoon Ne derland toch nog altijd democratisch is. Eén ervan heeft echter een dus danige strekking, dat zij integrale vergoeding beperkt tot een bevol kingsgroep, waartoe le meesten nu juist niet behoren. Opstanden, wier volume een bepaald aantal kubieke meters te boven gaat en die door oorlogshandelingen werden vernield, komen niet voor integrale vergoeding in aanmerking. De grens blijkt ech ter zo gelegd te zijn, dat bijvoor beeld een boer die toch heus niet kapitaalkrachtig is. precies aan de voor hem verkeerde kant komt te staan. Een andere bepaling, namelijk dat er niet meer dan 90 pet. hypotheek op een nieuwe woning mag komem, leidt ertoe, dat vele kleine luiden, die al een hypotheek op hun huisje hadden, veel te weinig crediet krij gen om te kunnen bouwen. De cre- dieten zullen en moeten hypothecair zijn Van deze bepaling wijkt men niet af, ofschoon zij al heel wat mensen tot machteloosheid heeft ge doemd. (Vervolg op pag. 2) LOODSWEZEN 5 MILLIOEN FRANCS VOOR Het Belgisch ministerie van verkeers wezen heeft een crediet van 5.500.000 francs beschikbaar gesteld voor de uitbreiding en modernisering van dl •uaSuissiIA a7 uajsuatpspooj eipstgpg

de Stem | 1948 | | pagina 1