Stad en Land 3 Melktoeslag voor Walcheren De prov. stoombootdiensten in de Staten De opleidingscursus voor Van velerlei slag nijverheidsonderwijs-akten 'tfe-itfeer detrjc?.. DE STEM VAN DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 Weer de tijd..:.. Vergadering Stichting Voor de Landbouw Konijnen- en pluimvee tentoonstelling te Breskens De kwesties der oorlogsschade en het onderhoud De misère met de aardappelprijzen De watervoorziening I in Zeeland Had St. Nicolaas altijd een baard Ze komt te Goes als de raad „ja" zegt ft' FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de Katholieke keu ringseisen vooi de onderscheiden films die dere week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rtjkskeurings- eisen genoemd Schouwburg Bioscoop Middelburg: Vogelvrij verklaard (afgekeurd.) Electro-Bioscoop, Middelburg: Man nen van Jongensstad (14 jaar). Grand Theater Goes: en Alhambra Theater Vlissingen: Hoog bezoek (18 jaar). Luxor Theater, Vlissingen: Opoe doet aan politiek, (alle leeftijden). WELKOM THUIS Met 't troepentransportschip „T t binta". dat vermoedelijk 11 Decern ber te Amsterdam arriveert, keren terug naar: Yerseke: J. P. Bom. Hoofdplaat: J. A. B. Lecluyze. Goes: W Blaasse. Bergen op Zoom: A. C. Cremer. Hulst: A. A. Rombout. Krabbendijke: K. v. d. Vrede. Middelburg: P. Luitwieler, en W. P. Pluijmers. Vlissingen: J. J. Schrier. AANBEVELING VOOR KANTONRECHTER De arrondissementsrechtbank te Assen heeft ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Mep- pel, tevens belast met de werkzaam heden van de kantonrechter te Steenwijk, een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop o.a. voorkomt mr. A. Tieleman, griffier van het kantongerecht te Middelburg. PEPERKAMP KRIJGT 12 JAAR De wielrenner J. Peperkamp uit "s-Hertogenbosch werd in cassatie tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. P. heeft een illegaal werker aan de Duitsers ver raden. Deze heeft na arrestatie de dood gevonden. AANBESTEDING UITGESTELD De openbare aanbesteding van de riolerings- en bestratingswerken te Sluis, die Dinsdag j.l. nlaats gehad zou hebben, is uitgesteld bot Vrijdag 3 December, daar verschillende aanne mers Sluis niet konden bereiken van wege de mist. SPROEI- EN STUIFDAG DE WILH. POLDERS De technische commissie van de Stichting voor de landbouw in Zee land stelt zich voor om in de maand Mei van het volgende jaar in de Wil- helminapolder een grote demonstra tie te geven met sproei- en stuifap- paraten en -machines. Om deze de monstratie zo goed mogelijk tot haar recht te doen komen, zal op 18 Fe bruari a s. te Goes een grote sproei en stuifdag worden gehouden, waar op de voornaamste problemen die met het sproeien en stuiven verband hou den. zullen worden uiteengezet. Uit eindelijk hoopt de technische com missie tevens te komen tot een sproei en gtuifschema zoals dit voor de fruitteelt reeds bestaat. In aanmer king nemende dat nagenoeg elke land bouwer met deze problemen te ma ken heeft verwacht het bestuur-, zo wel voor de sproei- en stuifdag als voor de demonstratie grote belang stelling. Aardenburg Burgert. Stand. Geboren: Carlo Th. R. zoon van P. de VriendWille; Magda M. dochter van C. de Croock Marteyn; Simonna H. M. dochter van C. DhontMaenhoudt; Bernardus J F. zoon van J. van Je WaartLam- po; Ernestus E. M. zoon van W. StandaertBuzeyn. Huwelijken: Albrecht A. Demuyt, 29 jaar uit St. Laurens (B.) en An drea M. C. Onderdonck, 28 jaar; Hen- ri J. Timmerman 37 jaar uit Malde gem (B.) en Madeleine M. L. Dhoore 33 jaar. Overleden: Willem J. van Vooren. 74 jaar Maria E. de Vreeze, echtg van Honoré Pille, 68 jaar. Tribunes sportpark- De vol tooiing van het Aardenburgse Sport park vordert regelmatig. Thans be staan er plannen om over te gaan tot de bouw van betonnen tribunes De gemeenteraad zal hierover nog zijn zegen moeten geven. Reeds werd vanwege de voetbalvereniging en de supportersvereniging, toegezegd om vrijwillig met de werkzaamheden, die niet door vaklieden moeten gebeuren te helpen. Ook stelden zich reeds en kele vaklieden beschikbaar. Peurssensstraat klaar. De in het wederopbouwlan nieuw geprojecteerde straat, die in de toekoms' het door gaand verkeer zal opnemen, is thans geheel gereedgekomen. Met de aar dige gemeente - woningen aan beide zijden en de nieuw' aangebrach te perken met heesters, vormt zij der mooiste gedeelten van Aarden burg. Binnenkort zal de officiële ope ning plaats vinden en zal ze tevens officieel voor het doorgaand ver keer worden opengesteld wat spoedig nodig zal zijn, doordat de huidige doorgangsweg de Weststraat dan zal worden opgebroken voor het leggen der riolering. Boschkapelle Adv.-948-00 „Holala in ben Papa" De Mann Jeugdver, kwamen met de klucht: „Holala, ik ben papa!" voor het voet licht. De -ongelui gaven een vlotte vertoning van deze dol-komische geschiedenis en oogstten dan ook welverdiende, uitbundige lachsalvo's Hoewel dictie en uitspraak nog wel iets te wensen over lieten, hebben de jongens het op hun eigen hout je toch een heel eind gebracht. De humorist Theo Janssen gaf een werkelijk buitengewone vertolking van zijn rol, terwijl ook Rob. van Bunderen vooral door zijn .mlniek en gebaren op de lachspieren werk te. Goes BOSPLAN - WENSPLAN B. en W. schrijven aan de raad: Wij deden u destijds toekomen het rapport van de raadscommissie ad noc ingesteld tot onderzoek van de wense lijkheid en de mogelijkheid betref fende de aanleg van een recreatie-ter rein in deze gemeente (het z.g. „bos plan"). Na ontvangst van dit rapport heb ben wij de zaak ln studie genomen en zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het door de commissie samengestelde plan veel aantrekkelijks heeft. Even wel hebben wij ons afgevraagd of het niet gewenst is om tn de allereerste plaats de vraag onder de ogen te zien, of dit bosplan wel past in de toekom stige uitbreiding der gemeente. Na rijp beraad zijn wij tot de conclusie geko men dat in de allereerste plaats nodig is een plan aangevende in grote lijnen de uitbreiding dezer gemeente buiten de begrenzing van het bestaande uit breidingsplan, of, om het anders uit te drukken: een z.g. „wensplan". Na een bespreking, welke wij moch ten hebben met de directeuren van de Prov. Planologische dienst en van het Economisch-technologisch instituut voor Zeeiand. hebben wij, teneinde de zaak zoveel mogelijk te bespoedigen, aan genoemde diensten voorlopig op dracht gegeven om een „wensplan" als bovenbedoeld, samen te stellen. Tevens hebben wij op de ontwerp-begrotinc voor het laar 1949 een bedrag geplaatst ter dekking van de kosten, aan dit onderzoek verbonden. SUBSIDIE VOOR HET B.L.O.-ONDERWIJS. B. en W. stellen de raad voor om om aan de chr. school voor BLO alhier, het eerste jaar een subsidie te geven van f 22.000. Verder wordt voorgesteld mee te doen aan een gemeenschappelijke re geling voor de Bevelanden ten aan zien van de exploitatie-kosten dezer school. De uitvoering dezer regeling wordt jpgedragen aan een commisie van vijf leden, te benoemen door de aangesloten gemeenten. Gelijk bekend za! het buitenhuis ..Welgelegen" voor B L O-school wor den ingericht. De kosten daarvan zijn begroot op f 31.000 en de exploi tatie-kosten voor het eerste school jaar op f 8,850. STICHTING GARAGEBEDRIJF. B. en W. berichtten aan de raad dat bij hen is binnengekomen een schrij ven waarin de fa. van Vliet en Bak meedeelt met de heer Serrarens in onderhandeling te zijn over aankoop van een perceel, om daarop een ga- rage-bedrijf te stichten. Daar de grond waarop dit perceel staat alsmede enkele huisjes aan de Poldermanstraat op zekere voorwaar den werden verkocht aan de heer Ser rarens moet de raad in de verkoop be willigen. B. en W. menen Intussen dat daar tegen geen oezwaar bestaat en stellen voor: toe te stemmen in de oprichting van een garagebedrijf op het terrein, thans nog eigendom van de heer Ser rarens. aan de Jacob Valckestraat. Te bepalen dat met de afbraak der huisjes aan de Poldermanstraat en de bouw aldaar van boxen niet zal mogen worden begonnen vóór een door B. W te bepalen tijdstip en voorts dat de grond der voortuintjes van be doelde huisjes, zodra met de bouw van boxen wordt begonnen gratis aan de gemeente Goes moet worden overge dragen. s-Heerenhoek Eerste steen gelegd. Burgemeester van Horsigh heeft in tegenwoordig heid van de wethouders, architect Le- clercq uit Kruiningen en de districtsop zlchter van de D.O.B. de eerste steen gelegd tn het nieuwe bouwplan dezer gemeente Hij sprak hierbij enige toe passelijke woorden, waarbli snreker de hoop uitsprak, dat na deze vier wo ningen spoedig meerdere mogen vol gen ook door middel van het particu liere initiatief Lof werd gegeven aan de aannemers Engelbert en Brand voor het tot nu toe gepresteerde. Na de steenlegging tracteerde het gemeentebestuur de aanemers met de arbeiders op een „hartversterking". Oostburg VERKENNERS - HOOFDKWARTIER GEOPEND. De ere-voorzitter van het afde lingsbestuur van de Verkenners de hoogeerw deken heeft het nieuwe hoofdkwartier ingezegend. In zijn toespraak tot de jongens wees hij hun op hun plicht om vooral hun ver- kennerswet te gehoorzamen. Burgemeester Hoekzema, zeide, dat in de loop der eeuwen vele hoofdkwartieren in Oostburg zijn ge opend. o.a. van de Romeinen, van Prins Maurits en helaas ook van de Duitse bezetters. Allen hadden zij één ding gemeen: het centrale punt te zijn voor een strijd. Ook dit hoofd kwartier zou het centrum zijn van een strijd, maar dan een vreedzame strijd, n.l. om van flinke jongens be hoorlijke mannen te maken, die iets zullen betekenen in de maatschappij. Hij besloot met de jongens op te wekken hun best te doen en wenste hun veel succes toe. Tot slot sprak de Aalmoezenier, kapelaan van Waes een opwekkend woord om het verkennerswerk te steunen. Des middags kwam St. Nicolaas de jongens een bezoek brengen en deel de vele goede gaven uit. Het lèverfraanproduct met echt •K sïnaasappélsap -""'W theelepels per dag doen i ivonderen li Adv.-9-, (Vervolg van pag. 1) ■yia de heer Reinalda kom ik:aan de P.v.d.A. en daardoor aan de heer v. d. Goes van Naters, die zich pas zo fel heeft geuit naar aanleiding van de benoeming van de nieuwe bur gemeester van Utrecht. Dit had een lid van de P.v.d.A. moeten zijn, zegt de heer v. d. Goes, maar hij vermeldt niet, dat het toch wel bezwaren moet ontmoeten als naast de C.d.K. in Utrecht en de burgemeesters der beide grote gemeenten Zeist en Amersfoort ook de burgemeester van Utrecht tot deze partij zou behoren. Wel vermeldt hij in zijn artikel waarin een zekere dreiging niet ont breekt, dat de P.v.d A. bij benoem.n- gen genegeerd wordt. Is de heer v. d. Goes de tijd ver geten onder het Kabinet Scher- merhoim dat practisch alleen „pro gressieve figuren" voor benoemingen in aanmerking kwamen? Zou tot hem nooit de destijds welgebruikte term „Schermerboys" zijn doorgedrongen, doelende op de vele functionarissen van een bepaalde kring? Het is niet erg, dat de heer v. Goes zich ve,gist. Het is wel erg, dat zijn uiting zo openlijk opkomt voor „partij-benoemingen", op eer. wijze zoals nog zelden is gebeurd. Dit is geen steun voor het partijgezag van de P.v d A laat staan voor het Wettig Gezag", dat de P.v.d A. wenst te be schermen even goed als wij dat wen sen. rvp HET VERZOEK der Stichting van de Walcherse veehouders de toeslag uit te keren op basis van het aantal melk- en kalfkoeien aanwezig tijdens de Septembertelling 1947 is gunstig beschikt. Deze telling ligt veel i gunstiger dan de Mei-telling in ver band met de aanvoer van vee in het tijdvak Mei-September. Hiermede is voor de Walcherse vee houders een redelijke oplossing ver kregen. Cultuur-technische werken. jV/Tedegedeeld kon worden dat tussen de betreffende Ministeries over eenstemming is bereikt t.a.v. subsi diëring der cultuurtechnische werken. De z.g. boerenwerken kunnen dus weer met overheidssubsidie worden uitgevoerd. De totale kosten van de ze werken mogen ten hoogste f 5000 bedragen en moeten in 2 jaar afge werkt worden. Zodra nadere instructies binnen zijn zullen de plaatselijke commissies on middellijk worden ingelicht. C.A.O. 1949—1950. TYE BESPREKINGEN over een Col- lectieve Arbeidsovereenkomst voor het contractjaar 1949-1950 zullen over enkele dagen aanvangen, zodat par tijen ruimschoots gelegenheid hebben om deze materie in eigen kring te behandelen en een tijdige totstandko ming practisch verzekerd is. Het Bestuur sprak zich uit voor een uitbreiding van de uitvoercontrole tot alle agrarische producten. Het is voor handhaving en uitbreiding van onze export noodzakelijk dat voortaan al leen producten kunnen worden uit gevoerd die aan bepaalde minimum eisen voldoen. De wenselijkheid werd uitgesproken tot coördinatie van de thans van kracht zijnde uitvoercon- troleregelingen. Bepaaldelijk werd 't ongewenst geacht dat bij uitvoer van vee geen verklaringen van de Ge zondheidsdienst voor Dieren worden geëist, dat de betrokken dieren vrij zijn van tuberculose en abortus. Bouwplan. T ANGDURIG werd gesproken over de indeling van het bouwplan Al gemeen was de mening dat de boer zich dikwijls te gemakkelijk laat be- invloeden door de resultaten van het laatste oogstjaar, waardoor in vele gevallen speculatieve verbouw volgt, waarbij te weinig rekening wordt ge houden met verschillende factoren die hierbij een grote rol spelen o.a. de afzetmogelijkheden en de personeels bezetting. Zo is voor het komende jaar het gevaar van een te grote bietenver- bouw aanwezig. Hierbij dient men zich goed te realiseren, dat, over het al gemeen, door het Bureau Oogstvoor- ziening geen colonnes voor de ver- plegingswerkzaamheden kunnen wor den ingezet, zoals dit voorheen het geval was, zodat daarmede ernstig re kening moet worden gehouden. De noodzaak van een enigszins vast bouwplan werd door het bestuur er kend. I)E uitslagen van de konijnen- en plulmveetentoonstelling door de ver. „Animo" te Breskens gehouden is als volgt: Vlaamse reuzen, haaskleur. ram jong: 1 A. Dierings, Cadzand.; idem ram oud: dezelfde. Vlaamse reuzen wit ram jong: 1 A. -Willems, Waterland- kerke; idem voedster jong, dezelfde. Weeners Wit, ram oud: 1 S. Talllie, Groede; Idem voedster oud: 1 P. Blaak man, Schoondijke, idem ram Jong.: 1 8. Taillie, Groede, idem voedster jong dezelfde. Rex blauw voedster oud: P. van Houte, Breskens; idem ram long: 1 dezelfde; Idem voedster jong: 1 de zelfde. Kleine Chinchilla, voedster oud: T L F. Kaijser. Nieuwvliet, idem ram jong: 1 A. Haarsten, Schoondijke; idem voedster jong: 1 j. van Lare, Schoondijke. Hollander zwart, ram oud: 1 A. Krane Zuidzande. Tan zwart, ram oud: 1 P. Cornelis, Breskens; Idem voedster oud: 1 de zelfde; idem ram jong: dezelfde. Klein zilver Dg, ram oud: 1 R. van Quekelberghe, Breskens; Idem ram jong: 1 dezelfde; Idem voedster jong: 1 dezelfde. Pool roodoog. ram oud: 1 A Visser. Breskens: idem voedster oud: 1 L. F. Katjser. Nieuwvliet Hoenders: Rhode Island (red) trio jong: 1 P. de Vuijst, Groede: idem haan jor.g: 1 P. Snoep, Groede Witte leghorn, hen oud: 1 R van Quekelberghe, Breskens; Wyandotte kr. Koekoek haan, oud: 1 dezelfde. IN de afdelingen zijn bij de behande ling der jaarstukken van de pro vinciale stoombootdienst enige vragen gesteld over de oorlogschade en onder houd, welke door G.S. thans worden beantwoord. Wat de oorlogsschade oetrelt moet onderscheid worden gemaakt tussen de schade aan de vloot veroorzaakt doordat deze in 1940 is tot zinken ge bracht de schade als gevolg van oe- schieting of andere explosie titdens de bezetting, de oerettingsschade aan de vloot en de schade aan gebouwen, in ventarissen. machines en toestellen van de werkplaats en het verlies van magazijngoederen. In 1940 voer de gehele vloot in dienst van de Nederlandse marine. De toen ge'.eden schade zal dus door de Staat (Marine) moeten worden vergoed. Ten dele is dit het geval. Wat de explosie-schade tijdens de bezetting betreft, deze wordt gedekt door de staats-molest-verzekerina. Ten Ten dele is hiervoor reeds een vergoe ding ontvangen. De schade door het tot zinken bren gen van een deel van de vloot door de Duitsers in 1944 wordt gedekt door de ever genoemde molestverzekering. Hier op zijn voor een gering deel reeds voor schotten ontvangen. De onderhande lingen hieromtrent zijn nog niet ten einde gebracht. Verdere voorschotten zijn gevraagd. De experts zijn juist dezer dagen omtrent de belangrijkste objecten tot overeenstemming ge komen. Getracht wordt ook omtrent de be- zettingsschade aan de vloot (het weg voeren en beschadigen van schepen) de best denkbare tege.ing te verwerven De schade aan geoouwen, inventaris sen. enz. is gedeclareerd en deswege zijn voorschotten gevraagd. Vermoede lijk zal zeer binnenkort een technisch- deskundige nadere besprekingen te Vlis singen komen voeren. Het hersteL T\e vloot is niet en wordt niet in de- zelfde vorm hersteld. De „Prins Willem I" en de „Ooster-Schelde" zijn verlengd, de „Prins Hendrik is ver lengd en verbreed; de geheel verloren gegane „Prinses Juliana" wordt als zusterschip van het in 1939 als bouw- nummer 215 op stapel gezette schip herbouwd; bouwnummer 215 ls mede vrijwel geheel verloren gegaan. Al met al betreft de oorlogsschade voor deze dienst een zeer ingewikkelde zaak, waaraan staag wordt gearbeid. Wat het onderhoud der schepen aan gaat, dit beweegt zich metterdaad nog in een stijgende lijn. Over 1947 be draagt deze last f 358.748.62 terwijl voor 1949 is geraamd f 630.000,Aan dit laatste kan niet meer waarde wor- Stichting voor de landbouw houdt zich er mee bezig TYE DEBACLE op de aardappelmarkt kwam opnieuw uitvoerig in be spreking. De Stichting voor de Land bouw is in dezen uiterst diligent ge weest. De tot nu toe door de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening genomen maatregelen tot steun aan de aardappelmarkt te we ten: de subsidieverlening tot een to taalbedrag van f 250.000 bij aanschaf van aardappelstoomapparaten. de ga rantieprijs van het gestoomde pro duct, een vastgestelde prijs voor -var kensvlees, het geven van een garantie voor het aardappelmeel uit de zand- aardappelen en het uit de markt ne men van een hoeveelheid zandaard- appelen werden onvoldoende geacht voor een daadwerkelijke steun aan de aardappelprijzen. Medegedeeld werd dat binnenkort een aanvang wordt gemaakt met het uit de markt nemen van kleiaardappelen waarvan de prijzen nog niet bekend zijn. doch waarover de onderhandelingen nog gaande zijn. Het bestuur was van oordeel dat de situatie op de aardappelmarkt en de middelen om verbetering te brengen in de prijzen die de teler voor zijn product ontvangt, nog weinig bevre digend zijn. Het is dan ook te ver wachten dat de uitpoot van aardappe len. ons belangrijkste volksvoedsel in 1949 met name in de kleistreken sterk zal verminderen. Nog geen waterleiding voor Noord-Beveland, JN DE AFDELINGEN der Staten is gesproken over het voorstel van G. S. tot het aangaan van een geld lening groot f 2.800.000 o.m. voor de Waterleidingmij Midden - Zeeland werden verschillende opmerkingen gemaakt G. S. antwoordden daarop o.m. als volgt: Over de watervoorziening in de onrendabele gebieden door het prov. bestuur kannog niet namens het college worden gesproken, omdat daarover nog geen besprekingen plaats vonden. In tegenstelling tot de electriciteits- voorziening in Nederland is de drink watervoorziening in hoofdzaak taak van de gemeenten geworden en ge bleven. De taak der provincie bestaat in hoofdzaak in het stimuleren, het verlenen van rentegaranties en het aanwenden van de provinciale le ningscapaciteit. Zolang het subsidiebesluit van bet Rijk t.a.v. Walcheren nog niet in werking kan treden vraagt de Wa terleiding Mij. „Midden Zeeland" 'n garantie van de belanghebbende ge meenten. Van de Provincie is niets anders gevraagd dan het verstrekken van het benodigde kapitaal. Tussen de vier waterleiding-be drijven van de z.g. middengroep be staat reeds een samenwerking. De bedrijven zijn gecoördineerd. Samen smelting der vier bedrijven is mo menteel niet urgent. Ged. Staten geven daarna de ver zekering. dat zij behulpzaam zullen zijn bij de voorzie-;ng van Noord- Beveland. Hoe deze zal moeten plaatsvinden maakt nog een onder werp van onderzoek uit. Men mag zich echter niet voorstellen, dat Ut op zeer korte termijn zijn beslag zal kunnen krijgen. Nog delen G. S. hieromtrent me de, dat Noord-Peveland liever via Waterleidingmij „Z. Beveland" dan via de „Midden Zeeland" wordt ge holpen. G. S. zulen dit nader onderzoe ken. den toegekend dan van een stelpost Reeds vaker is ulteenge-et. dat net de aller grootste moeite en zorg ver eist om de schepen in de vaart te houden. Van een regelmatige revisie ls geen sprake; reserve-schepen zijn niet voorhanden Z.g. nachtreparaties zijn aan de orde van de nacht. Het is voorgekomen, dat de schepen zo lang in de vaart moesten olijven, dat de machine-installatie bij de revisie tot op de fundering moest worden afge broken Voorts zijn z.g Moerdijkpon ten tn de vaart gebracht moeten wor den. die door de lange tijd van stil liggen zeer belangrijke kosten vergden Tenslotte ls het vervoer van zware wagens dermate toegenomen, dat ook dit tot een zeer belangrijke verhoging van de onderhoudskosten moest voeren Slechts hij, die daarmede dagelijks in aanraking komt. weet dat aan een tot het drie- a viervoud toegenomen ver voer het hoofd moest worden geboden,- met een vloot, die veel, op sommige ogenblikken schier alles te wensen over liet. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat de schepen niet zeewaardig waren Wel dat zij niet tijdig konden worden gedokt, dat machne-storlngen niet aldoende konden worden verbeterd, dat maan den en maanden lang moest worden gewacht op bestelde onderdelen, terwijl alle reservede'.en waren verbruikt Aan de leiding en aan het personeel komt een woord van waardering toe voor fe bereikte resultaten; resultaten die men beter wenste, maar die slechts konden worden verkregen door de on verpoosde toewijding van velen. Graauw KVP-VERG ADERIN G In het patronaatsgebouw had een drukbezochte ledenvergadering van de KVP plaats. De eerste stemming voor de be stuursverkiezing had tot resultaat, dat de tegenwoordige voorzitter, de heer E. F. Poppe met algemene stem men behoudens twee blanco's werd herkozen. Als bestuursl en werden gekozen: de heren A. Staal, Lod. Daalman, G. Buysrogge en P. Verras Als afgevaardigde naar Statenkring en plaatsvervanger w-rden gekozen de heren A. Staal en P. Weemaes Dezelfde heren werden aangewezen als candidaat voor Kringvergadering afgevaardigde. Voor het nieuw te kiezen kringbe- stuur werden candidaat gesteld de heer Mes voor voorzitter en de he ren Lansu van Zuidorpe, Poppe van Graauw. van Schaik van Sas van Gent, Bukkens van Sluis, De Bruyne van Aardenburg en van Rumbeek v. Nieuw-Namen. Hiermee was de agenda der huis houdelijke dingen afgehandeld en werd door de voorzitter de heer Lan su ingeleid, die zich bereid had ver klaard een propagandistisch woordje te spreken. De rede, die ongeveer 3 kwartier duurde werd met de nodige aandacht gevolgd en zal stellig haar effect niet missen. Daarna had de vergadering gele genheid vragen te stellen over de practische provinciale politiek. die dan zo mogelijk door de ter vergade ring aanwezige heer Alb. Lockefeer lid van Gedeputeerde Staten, zouden worden beantwoord. Hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt. Natuurlijk was de. weg HulstPaal het eerste onderwerp der besprekingen. Resultaat hiervan was. dat op voorstel van de heer Schille- mans een motie werd aangenomen ter verzending aan Burgemeester en Wethouders van Graauw en één aan het college van Gedeputeerde Staten, waarin met klem wordt aangedron gen op zo spoedig mogelijke aanleg van de weg te komen langs de thans bestaande oude weg. Dit vooral om het gehucht Paal uit eer isolement te verlossen. Dan kwamen de PZEM aansluitingen ter sprake. Na enkele opmerkingen door de heer van Campen naar aanleiding van ge sproken woord en gevolgde politiek onzer Tweede Kamerleden, die door de beide sprekers van deze vergade ring afdoende werden weerlegd, sloot de voorzitter deze zeer geslaagde en geanimeerde vergadering. Prijspiering In het café van Jos. Buys werd een grote prijspiering ge geven. met zware tamme konijnen als prijzen, Dc uitslag was als volgt: le en 5e prijs P. Leeaert, 2e prijs P v. d. Voorde, 3e prijs A. Leenknecht en 4e prijs A. Strijdonck. Havendrukte. Tijdens de afgelopen bietencampagne ls het druk geweest op onze haven te Paal, ouderwets druk. zouden we haast willen zeggen Meer dan 4 mlllioen kilo bleten werd aangevoerd. De verscheping is na tuurlijk nog niet ten einde. Hontenisse Rattenbestrijding. De raad der gemeente lieeft goedgevonden, dat evenals vorig jaar aan de rattenbe strijding met Finiratblokjes za! worden dee'genomen Deze blokjes zullen gra tis huis aan huis worden bezorgd. St. Jansteen RK. B'indenzorg. In het Datro- naatsgebouw werd ten bate van de R. K Blindenzorgverenlglng „St. Anto- nius van Padua" te Grave een zeer in teressante film vertoond, die het leven der blinden oo het doek bracht. Groot was de belangstelling voor het mooie doeL Schieting St. Jan. Aan de schie ting gegeven door St. Jan, werd door 25 schutters deelgenomen. De opper- vogels werden geschoten door E. de Cock te Terhole. Hoogvogel J. Bleyen- bergh alhier en B. Mattens te Hulst; de zijvogels C. Schuerman alhier en Th. van Dam te Koewacht de kallen Te laat gesloten. Zekere V., die zijn café na sluitingsuur nog had open gehouden. werd de politie een bonnetje verstrekt. Burg. stand. Geboren: JoseDh z.v Jansen—Dobbelaar Overleden: Z. de Kind, 78 jaar. Gehuwd: O. Palmkoeck, 22 jaar en L M de Smet, 23 jaar. Kloosterzande Schieting. B -gunst' gd door prachtig winterweer waarbij 't zon netje de hoofdrol vervulde had bij Miene Ysacker de jaarlijks schie ting plaats, waaraan door 54 schut ters werd deelgenomen. P Lafieber die onder de rook van zijn eigen huis schoot nam hoge- vogel en zijvogei voor ztin rek-ni-g. terwijl Adr. Sorbez uit Goes de an dere zijvogels schoot. Overstag Uitstap .Concordia" De muziek vereniging „Concordia" heeft Zondag een uitstapje georganiseerd, waarbij de Kruisstraat en Roode Sluis wer den bezocht. De reis werd per auto ondernomen. De vereniging bracht een bezoek aan alle café-houdende ere-leden van de vereniging. Alle leden hebben zich aldaar kostelijk vermaakt wat bleek bij hun aan komst in het dorp. Concordia weet steeds er de moed in te houden en de bekende sprepk, gedeelde vreugde is dubbele vreugde, is hier wel ten zeerste van toepassing. Prijsschieting. In de zaal bij N van Hecke alhier werd een prijs schieting gegeven waaraan 65 schut ters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel: Edm Gooss-ms. Zij- vogel: Maur Verplancke Zijvogel: Ach. Hillaert. Beste schot: vijf vo gels in vier schoten Kaartwedstrijd. In het café „De Sportwereld" werd een prijskaarting Weven, waaraan 40 spelers deelna men De prüswinnaars waren; 1. H. WillemsC. Dierick; 2. C NoëtA Coone. 3. E, CooneM. Celle. r>->ezande St. Nicolaas. De Goede Sint heeft thans ook aan onze gemeente bericht, dat hij Vrijdag een bezoe komt brengen aan de R K. Scholen Zijn Zwarte Piet beeft verteld, dat hij voor de Ovezandse kinderen heel wat gereserveerd heeft. Wegverbetering. Tot een van de laatste te verbeteren wegen in deze gemeente behoort het object Dreef- Achterweg Deze week heeft de fir ma Gebr. Knuist uit Goes een aan vang met dit werk gemaakt. Leesbibliotheek. - De parochiale bibliotheek heeft haar deuren weer geopend. Met ingang van Zondag zal ze geopend zijn in de R K. School na de Hoogmis. In Je loop van dit- winterseizoen zal de verzameling nog met enkele nieuwe boeken worden aangevuld Zuiddorpe Biljart. De uitslag van de prijs kamp op het biljart bij Arth. Belaert waaraan 24 spelers deelnamen is als volgt: le prijs: B. BuyckP Wael- put; 2e prijs: A. SlockA. Dankaert; 3e prijs Fl. v. Geersem—J Uytdewil- ligen Hoogste serie: J. UytdewilUgen, 20 caramboles, 2e serie J. Pluym 13 ca ramboles. Mammie, wan neer zou St. Ni colaas nu toch zijn inkopen doen want de winkels zijn om 6 uur ge sloten en je ziet hem nooit op de straat? Overdag meis- ke. St. Nicolaas is dan gewoon als heer gekleed Dan kun je hem uit al die ande*e niet herkennen Maar zijn baard dan? Zijn baard? Die zit toch vast. Heeft St. Ni colaas altijd die baard gehad, ook toen ie klein was? Neen toen ie klein was niet. Maar wie was er toen St Nico laas? Dergelijke dialogen zijn op het ogenblik in de huiskamers aan de orde van de dag. Zij zijn een uiting van de St. Nieolaassfeer waarin groot en klein leeft en de op handen zijnde „pakjesavond". Ook de Actie We ".eropbouw Semi- -larie Ypelaar kunt u een prettige St. icolaas bereiden door al het ge- oruikte verpakkingsmateriaal, lege flessen (en oud metaal) zuinig Spart te houden. Even een telefoontje (9341) of een briefkaartje aan Actie We deropbouw Seminarie Ypelaar, Bosch straat 22, Oude Mannenhuis, Breda en alles wordt ten spoedigste bij u op gehaald. Wilt u er evenwel op letten dat uw gaven in goede handen komen door even te control :ren of op de wagens de plaat „Oud Papier Actie Wederopbouw Seminarie Ypelaar" is bevestigd? Ook op de winkeliers wordt een dringend beroep gedaan de Actie te t blijven steunen. De kinderen kunnen het oud papier natuurlijk al» van ouds mee naar de school nemen. Tenslotte nog dit. Al heeft Japl, de van regeringszijde georganiseerde oud-papierinzameling, sinds enige weken zijn inzameling gestaakt, de werkers voor het Seminarie gaan met hun papieractie op de oude voet voort. De totaalstand van dit jaar is tot heden: 800,000 kg. Dit is 300,000 hg meer dan vorig jaar. Als leder zijn medewerking geeft dan sparen we dit jaar een millioen bij elkaar voor bet seminarie Ypelaar. IJET BESTUUR van het Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs heeft zich thans tot de Goese raad gericht met het verzoek te willen mede werken aan de vestiging van een op leidingsschool te Goes. Gezien het tekort aan bevoegde leer krachten voor het nijverheidsonderwijs is de behoefte aan een dergelijke school zó groot, dat bij een onver hoopte afwijzing van het verzoek, bij een andere gemeente waarschijnlijk Vlissingen zal worden aangeklopt. Aan de stad Goes wordt echter, ge zien haar centrale ligging, de voorkeur gegeven Bovendien ligt een plaatsing van de opleiding te Goes in de lijn van de steeds verder gaande ontwikkeling van deze gemeente tot een belangrijk Zeeuws centrum. Daarom dringt ook de Stichting Zee land voor maatschappelijk werk er met de meeste klem op aan, om het ver zoek in te willigen. B. en W. van Goes zijn er vóór D en W. van Goes zijn de mening toegedaan., dat men met beide handen deze gelegenheid moet aan grijpen. Het is toch voor het onderwijs, van groot belang, dat een dergelijke opleidingscursus in het geografisch Kloetinge Serenade. Het muziekgezelschap Excelsior bracht zijn voorzitter, de heer W. Beye, een serenade in verband met diens 25-jarige echtvereniging. Raadsvergadering. De raad kwam in spoeavei gadering bijeen. Ingekomen was een verzoek van de bewoners van de Parallelweg voor verbetering van bovengenoemde weg en betere straal verlichting. Daar dit particulier eigen dom betreft, zal advies gevraagd wor den aan Ged. Staten. De raad was geen voorstander om het Esperanto in het onderwijs op de O. L. scnool op te nemen. Men zal toetreden tot de gemeen schappelijke regeling van het bouw en woningtoezicht op gemeentewerken. Tot tweede helpster aan de alge mene Bewaarschool werd benoemd mej M. de Schipper. In de commissie voor het voorberei dend onderwijs werden benoemd de dames: J. M Schimmelpenninck van dei OveBeelaerts van Blokland; S. J. de Blaay Straub; J. van de Vredede Kok; A. Beenhakkers—Allemansklnde- ren en J. SchipperSchelling. Er zal voortaan een legeshefflng plaats vinden voor Inlichtingen uit het bevolkingsregister. Van de heren M. Hlrdes en M. Ver- lare zal een perceel tuingrond worden aangekocht voor straataanleg ln bet uitbreidingsplan. Het voorstel tot heffing van een straatbelasting ad 4.6 pet. op de ge bouwde eigendommen met ingang van 1 Januari 1949 werd aangenomen. Het. voorstel tot aankoop van het gebouw dei vroegere bewaarschool voor inrichting van brandblusmateriaal werd voorlopig aangenomen. Ve: volgens werd de gemeentebegro ting 1949 aangeboden. In de rondvraag bracht de heer Koster de slechte straatverlichting nog eens ter sprake. H'ertn zal zo sooeaig mogelijk verbetering worden gebracht. Sluis Nieuwe zaak. Het pand, waarin de heer Alb. Batselaere dezer dagen zijn manufacturenzaak heeft geopend, is het eerste huis van de winkelstraat in herbouw. Men heeft met dit pand een zeer sierlijk begin aan deze her bouw gemaakt. Ter hole St Nicolaas komt. Op Zondag 5 Decembei zai St. Nicolaas Terhole be zoeken en ln school ontvangen wor den. Aan de k rderen -uilen versnape ringen worden uitgereikt. middelpunt van Zeeland gevestled zai worden. Deze mening wordt eveneens gedeeld door de betrokken organisaties van patroons, terwijl bet de aandacht heeft getrokken, dat de vertegenwoor digers van de ambachtsscholen in Zee land ln de bewuste bespreking de nood zakelijkheid hebben uitgesproken. Dat er behoefte ls aan deze oplei dingscursus, blijkt uit het feit, dat zich reeds 75 gegadigden hebben aan gemeld. Volgens de Ingediende begro ting wordt van de gemeente Goes een bedrag van f 2142,- gewaagd. Nu is niet bekend hoeveel leerlingen uit de buitengemeenten deze cursus zullen volgen, maar ontegenzeggelijk kan een belangrijk getal geschat worden. Is dit een aantal van 60 leerlingen, dan wordt de bijdrage f 1071,- zodat ten laste van de gemeente eveneens f 1071,- b'ijft. B. en W. van Goes stellen daar om de raad voor de gevraagde mede werking te verlenen. Adv.-949-00 Adv.-941-00 tlsBuwcerdftiji voor ZHEBofer/ Adv.-950-00

de Stem | 1948 | | pagina 2