Minister Sassen weinig spraakzaam Meningspeiling in de Kath. Volkspartij Vijftien jaar geëist tegen Goedewaagen Valse dollars zwerven door Europa Van velerlei slag Roozenburg wereldkampioen dammen Hebben de besprekingen met Hatta niet het gewenste resultaat opgeleverd? IN "T KORT Rijst en extra boter Bramuglia blijft optimistisch Mist veroorzaakt treinbotsingen Internationale bende op 't spoor VIJFDE JAARGANG No. 1244 DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 Nederlandse delegatie terug te Batavia Sjarifoeddin en Soeripno zouden vastzitten Hij ging vliegen Prijzen gebouwd on roerend goed 5 Dec. vrij Nieutoe bonnen Rijksadvocaat ge schorst Een druk congres staat voor de deur duurder Dit seizoen kolen nog niet bonloos De man, die pers, film en radio verduitste DE GELDFABRIEK VAN HIMMLER Ook valse passen Aanvoer van zeevis moet toenemen Toestand te Nanking zeer ernstig Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal; p. post t 4.75, p week (uitsluitend bij met-postbestelling) t 0 30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort. 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsmgel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J a A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. J)E MINISTERS SASSEN, STIKKER en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, zijn met adviseurs uit Djokja te Batavia teruggekeerd om besprekingen te voeren met de inmiddels daar aangekomen Kamerleden. Hun gesprekken te Kalioerang met Moh. Hatta en andere republikeinse autoriteiten zijn in aangename sfeer gevoerd. Het zou echter nog te vroeg zijn om daarop reeds thans commentaar te geven. Het Sjarif oeddin. hierboven genoemde is niet van ons, doch van minister Sas sen. Het is de ver klaring, die hij bij aankomst te Bata via aan de pers losliet. Minister Sassen wilde persé geen woord meer zeggen, hetgeen ook wel begrijpe lijk is. De minis ters willen toch immers eerst over leg plegen met dr. Beel en de Kamerleden te Bata via. Zij zullen daarna wel spoedig nazi- Den Haag terugkeren, om het Kabinet en de Kamer voor te lichten. Het zal dan ook wel niet zo lang meer duren eer wij onze nieuwsgierigheid bevredigd zullen zien. Volgens Associated Press schijnen de „gesprekken" met de republikei nen geen al te gunstig resultaat te hebben opgeleverd. Dit persbureau meent zelfs, schrijft „Trouw", dat de besprekingen een mislukking ziin geworden en dat het twijfelachtig is, dat het tot formele besprekingen via de Commissie van Goede Dien sten zou komen. Wel of niet? TTIT BATAVIA zijn nog verschillen- de berichten gekomen, die elkaar echter lelijk tegenspreken. Het gaat TTIT MILAAN bereikte ons dit sterke verhaal: Gniseppe Barbieri, een slaap^ wandelaar, riep in de afgelopen nacht ,.en nu ga ik vliegen". Voor dat zijn ouders hem konden te genhouden, was hij uit het slaap kamerraam, dat op 10 meter hoog te ligt gesprongen. Zijn ouders vonden hem op straat, ongedeerd en nog steeds in slaap. TN GENT staat de boel op stelten. omdat er plotseling diverse katten zijn verdwenen. Men fluistert er hard nekkig, dat de katten bij een feest van een sportvereniging op de tafel zijn gekomen, in gebraden vorm dan. De bond voor de dierenbescherming is nu in het geweer getreden. yOOR DE hulpverlening aan Euro pa zal denkelijk in het tweede jaar van het plan-Marshall 6 milliard dollar door Amerika worden uitge trokken. Dat is li/s milliard meer dan aanvankelijk geraamd. r\NDER INVLOED van een vrouw vergiftigde een man in Ubach over Worms zijn echtgenote met rattenver- gift. Voor de rechtbank te Maastricht is tegen de man 15 jaar en tegen zijn medeplichtige 10 jaar geëist. JLJOOGEZAND-SAPPEMEER gaan één gemeente worden. Het desbe treffende wetsontwerp is gisteren door de Tweede Kamer goedgekeurd. IJET troepenschip „Waterman" zal Vrijdag a.s. met detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrek ken. ITET PERSONEEL van de tramlijnen in België dreigt met een staking door het gehele land als de eisen om betere lonen niet worden ingewil ligd. om de arrestatie van de communisti sche leiders Sjarifoeddin en Soeripno. Eerst meldde Reuter: Sjarifoeddin en Soeripno zijn gearresteerd. Aneta meldde vlak erop: Sjarifoed din gearresteerd, doch de arrestatie van Soeripno is nog niet zeker. En weer later seinde de Dienst Le- gercontacten: Sjarifoeddin niet gear resteerd. Over Soeripno geen woord.. Maar Aneta wist tegen de avond te vertellen, dat beiden beslist vast zaten. En weer later in de avond seinde dit persbureau uit Batavia zelfs een heel nauwkeurig verhaal over de ar restatie, waaruit blijkt, dat zowel Sjarifoeddin als Soeripno op de be boste hellingen nabij Klamboe, 20 km ten N. W. van Poerwodjadi zijn gevan gen genomen bij een zuiveringsactie. Sjarifoeddin en Soeripno trachtten volgens Aneta door moerassen en alang-alang-velden te ontkomen. Doch zij werden gevat door repu blikeinse troepen, die hen uit het Westelijk gelegen gebied van de status-quo-lijn achtervolgden. Sjarifoeddin was gekleed in pya- majas en sarong en ging barrevoets. Hij was ongeschoren en lange haren bedekten zijn hoofd. Hij hinkte niet tengevolge van een verwonding door een kogel en was iets magerder ge worden tengevolge van dysenterie, die hij in de laatste vijf dagen had opgelopen. Sjarifoeddin die een pis tool bij zich droeg, verklaarde, dat hij niet van plan was geweest naar het Nederlandse gebied over te steken doch dat hij als handelaar vermomd naai- Solo en Djokja had willen terug keren. Soeripno, die eveneens aan dysen terie leed, was kalm en glimlachte. Beide rode leiders zijn thans onder militaire bewaking gesteld en bevin den zich te Koedoes. Is de arrestatie juist dan is prac- tisch een eind gekomen aan de re publikeinse veldtocht tegen de com munistische opstandelingen. TN AANSLUITING op ons bericht betreffende de opheffing van de prijzenstop voor gebouwd onroerend goecWvernemen wij thans dat met in- gan^van 5 December door de prij- zenbureaux voor onroerende zaken voor verkoopstransacties betreffende gebouwde eigendommen, ongeacht de door partijen overeengekomen prijs, een verklaring van geen bezwaar zal worden afgegeven. Mocht blijken dat de aangenomen maatregelen tot een ongemotiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijs- stop onverwijld weer van kracht worden verklaard. De koper van een woning mag niet zonder meer zich in die woning ves tigen. Hij dient zich eerst tot het ge meentebestuur te wenden ter verkrij ging van de vestigingsvergunning. -yOOR het tijdvak van 5 t.m. 18 December geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES: 441, 443 vlees: 100 gr. vlees. 442 vlees: 300 gr. vlees. ALLE BONKAARTEN: 447 algemeen: 100 gr. rijst. 448 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 812: 451 algemeen: 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. 452 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 453 algemeen: 125 gr. koffie. 454 algemeen: 50 gr. thee. B 465: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 812: 457 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 458 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. TABAK EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808: 139, 143 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook Z. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 December wor den gebruikt. De tussentijds aan gewezen bonnen 414 algemeen en 420 algemeen voor 500 gram, resp. 1 kg. sinaasappelen moeten uiter lijk 4 December bij een handelaar in groente en-of fruit worden in geleverd. Zijn valuta-plan door Weste lijken aanvaard JAE drie Westelijke mogendheden heb- ben Bramuglia's plan voor een commissie van deskundigen voor het Berlijnse valutaprobleem aanvaard. (Het gaat hier om het doorvoeren van de Sovjet-mark voor héél Berlijn). Zij waarschuwen echter, dat zij zich ge dwongen zouden kunnen zien „andere maatregelen" te nemen om hun posi tie in Berlijn te handhaven. Bramugli"., de onverbeterlijke opti mist meent, dat de kwestie-Berlijn nog tegen het nieuwe jaar kan worden op gelost. In Berlijn zelf is het, rustig. Alleen heeft zich een fikse vechtpartii voor gedaan op een vergadering van de communistisch gekleurde soc. dem. partij. De ruzie werd op straat voort gezet. Het „oude" stadsbestuur heeft de noodtoestand afgekondigd, waar door de magistraat alle mogelijke maatregelen kan treffen zonder dat hij eerst het stadsparlement bijeen be hoeft te roepen. De plaatsvervangend burgemeester, dr. Friedensburg is door de communistische politie de toegang tot het gemeentehuis ontzegd. In de Britse sector worden nu enige go- bouwen voor het „westelijk**" stadsbe stuur klaar gemaakt. T\E RIJKSADVOCAAT te Arnhem, Mr. C. de Kempenaer, is als zo danig geschorst. De Officier van Jus titie te 's-Gravenhage, aan wie de be handeling van corruptiezaken, waar bij ambtenaren zijn betrokken, is op gedragen. heeft een gerechtelijk voor onderzoek ingeleid. De verhoren, wel ke te Arnhem door de rechter-com- missaris worden afgenomen, zijn reeds aangevangen. Deze schorsing hangt samen met de geruchtmakende schilderijenaffaire, 7pfn 70ndpr hou maar waarbij van de Nederlandse staat voor zunuer uun, maai ppn m7,li0flnenwaarde 35 tijdens de Na negen jaren zijn de brouwerijen weer in staat het traditionele Bok- bier te brouwen. Feestelijk versierde bierwagens tonen dit heugelijke feit aan de Amsterdamse burgerij. "jl/TET INGANG van heden zijn alle beperkende bepalingen t.a.v. de productie van en de handel in zeep, zeepproducten, was- en reinigin*s- middelen, gecalcineerde- en kristal- soda vervallèn. Dit houdt in, dat van die datum af bovengenoemde artikelen in elke ge wenste soort mogen worden geprodu ceerd en geheel vrij mogen worden verhandeld. De maximumprijzen voor zeeppro ducten zijn thans als volgt vastge steld: Waspoeder: 23 ct. per pakje van 250 gram. Toiletzeep 30 ct. per stuk van 90 gr. Huishoudzeep 34 ct. per dubbel stuk van totaal 225 gram. Zachte zeep f 1.04 per kg. De prijs voor scheerzeep blijft on gewijzigd. J(7AAR AANLEIDING van enkele desbetreffende geruchten deelt het ministerie van Economische Za ken mede. dat het niet in het voor nemen ligt de brandstoffendistributie in de loop van d i t stookseizoen op te heffen. Wel schijnen de kolen volgend voorjaar bonloos te komen. Zij wor den echter duurder, (behalve de eierkolen). een millioenenwaarde aa bezetting verkochte schilderijen werd teruggevorderd. In verband daarmee werden destijds de kunsthandelaar B. Katz en de directeur van het Mau- ritshuis in Den Haag, dr. A. de Vries onder verdenking van oplichting ge arresteerd. Zij zijn, enkele dagen la ter vrijgelaten. Het terugvorderen van de millioenen, geschiedde namens Katz door mr. de Kempenaer. HET PARTIJBESTUUR der K.V. P. heeft besloten de „menings- peiling" toe te voegen aan de reeks der middelen ter verwezenlijking van het doel der partij. Met name kunnen z.i. dergelijke peilingen be langrijke diensten bewijzen ter ac tivering van de politieke belangstel ling van de leden en van de afde lingen en ter informatie van de partijleiding over de inzichten en meningen, die in de partij leven. Uiteraard is zij geschikt ter vor ming van de leden en afdelingen. De eerste peiling wordt deze en volgende maand gehouden over de vragen „welk onderdeel der gezins- politieK moet de K.V.P. op dit ogen blik het sterkst beklemtonen" en „op w. lke gebieden der politiek moet de K.V.P. op dit ogenblik het meest haai' aandacht richten naast de ge zinspolitiek. De bedoeling is, dat deze vragen in de afdelingen behandeld worden. Voor zover er leden zijn, wier mening van die ener afdeling afwijkt, kunnen de ze een persoonlijk standpunt ken baar maken. Er zijn dan ook twee soorten peilingsbiljetten ter onder- JAE MINISTER van Economische Zaken vestigt nogmaals de aandacht op de noodzakelijkheid het electriciteitsverbruik in de spitsuren te beperken. De desbe treffende verbodsbepalingen die nen stipt te worden nageleefd. Indien dit niet geschiedt zullen strenge maatregelen worden ge troffen. L" NGKLANI) heeft erin toegestemd, het Franse voorstel voor vorming van een Europees parlement te steu nen. LIET SYRISCHE kabinet onder lei- ding van Jafd Mardam Boy is al- getreden. De voormalige president van de republiek, Hasjem Atassi is met de vorming van een nieuwe regering belast. MEN ZOU zo zeggen, dat er aan di ploma's tegenwoordig' niet veel waarde wordt gehecht. In het hoofd gebouw van de Technische Hogeschool ip Delft liggen nl. enige honderden diploma's die niet door de geslaagde studenten zijn afgehaald JEANNE VAN REYEN te Heemste de en Gustaaf Sedee te Nijmegen zijn de 2 leerlingen der Middelbare scholen, die de opstelwedstrijd over „The world we want" in ons land hebben gewonnen. Met de prijswin naars uit 14 andere landen gaat het 2- tal eind Dec. 10 weken naar Amerika. Heden zon onder 16.32 uur en maan onder 17.21 uur. Vrijdag: zon op 8.28 uur en maan op 11.43 uur. HPEGEN de voormalige secretaris- generaal van het departement van Volksvoorlichting, prof. dr. T. Goedewaagen heeft de proc.-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag een gevangenisstraf van 15 jaar geëist, ontzetting uit de kiesrechten voor de duur van het leven en verbeurdverklaring van verdachtes bibliotheek, welke een waarde heeft van f 7000. „De naam Goedewaagen zal voor goed verbonden blijven aan de pogin gen der Duitsers om het Nederlandse culturele leven van de Duitse geest en ideeën te doordringen", begon de proc.-fiscaal zijn requisitoir. Hij noem de de verdachte iemand, die op nor male wijze geen wetenschappelijke carrière kon maken. Hij voelde zich in 1932 gepasseerd toen niet hij doch een ander benoemd werd tot hoog leraar aan de universiteit te Utrecht. Hij verdween uit het universitaire le ven, doch kwam er weer in terug, toen hij NSB-er was. Men moet verdachte principiëel de titel van professor onthouden, zei de proc.-fiscaal. De proc.-fiscaal geloofde niet, dat het ontslag van verd. als secretaris generaal te danken was aan een con flict met de NSB en spanningen met de Duitsers. Verschillende getuigen hebben voor af enige handelingen van de verd. belicht. Het eerste is het journalisten- besluit aan de orde gekomen, waarbij met nadruk naar voren is gebracht, hoe onder dwang van de „raad van Voorlichting van het departement van Volksvoorlichting" het Verbond van Ned. Journalisten werd opgericht, waarvan het verplichte lidmaatschap door de goede journalisten als een knellende band werd beschouwd. Daar na zijn het inpalmen van de radio, het verplichte lidmaatschap van de Kultuurkamer en diverse andere on derwerpen ter sprake gekomen. De verdachte sprak over de grote druk van de Duitsers op het cultu rele leven. Hij had zijn ambt aan vaard, zei hij, met de illusie, dat die druk niet zo sterk zou zijn. Hij kon er dikwijls niets aan doen wanneer de Duitsers bepaalde maatregelen uit gevoerd wilden zien. Zonder de NSB zou de invloed van de Duitsers op radio, pers en film veel groter zijn geweest. Door jaren van studie en bezinning was hij een aanhanger van „het socialisme" geworden. De NSB was voor hem een middel om zijn ideeën van voor 1940 gestalte te geven zo drukte hij het uit. TJONDERDVIJFTIGDUIZEND gul den in de loterij gewonnen. Laat de man nu tot de ontdekking komen, dat hij zijn lot in de kachel had ge gooid, omdat „er toch wel niets op zou komen". De man loopt nu met grijze haren rond. JAE TENGERE 24-JARIGE ROTTERDAMSE grootmeester-dammen, Piet Roozenburg is wereldkampioen geworden door gisterenavond zijn partij tegen de Fransman Rostan te winnen en daardoor een puntenaantal te berei ken (31 punten), dat door geen der andere deelnemers in het tournooi om het wereldkampioenschap nog behaald kan worden. Het is de derde keer, dat een Nederlander de we reldtitel behaalt. In 1912 was het Hoogland en in 1928 Springer. Roozenburg geldt in Rotterdam als een „dam- wonderkind'. Reeds op 11-jarige leeftijd speelde hij simultaan-séances met groot succes. In 1941 behaalde hij de meester-titel en in 1943, op 18-jarige leeftijd, is hij nationaal kampioen geworden. Een titel die hij in 1948 weer behaalde, door de 10-voudige nationale kampioen Keiler te onttronen. Door het feit. dat hij twee keer de nationale titel behaalde, kreeg hij de titel van groot meester. De voorzitter van de Nederlandse Dambond, de heer J. H "Willems, uit Breda met wie wij gisterenavond laat nog een interview hadden, wat uiteraard ten zeerste verheugd over het éclatante Nederlandse succes. Inderdaad éclatant want zoals de heer Willems ons meedeelde, is hetgeen Roozenburg ge presteerd heeft enig in de historie van de damwereld. Niet alleen omdat nog nooit iemand op zo'n jeugdige leeftijd de wereldtitel heeft behaald, maar ook dat het nog nooit iemand gelukt is in een wereldtournooi 8 partijen achter el kaar te winnen (Roozenburg won totnutoe 8 partijen en speelde er 3 remise). De heer Willems vertelde ons ook, dat Roozenburg na de pogingen die de heer Willems had aangewend om het meespelen van de ex-wereldkam- pioen Ghestem (Fr.) te verzekeren, (door een conflict met de Franse dam bond was dit meespelen onzeker), zelf naar Parijs is getrokken om de Franse dambond nader te bewerken. En hij slaagde. Roozen burg wilde namelijk niet de kans lopen, dat er door het niet meespelen van Ghestem gezegd zou worden, dat hij bij wijze van spreken de wereldtitel had „toegeworpen" gekregen. Tijdens het tournooi is Roozenburg begonnen aan een boek over het wereldkampioenschap. Hij is ook doende aan een standaardwerk over het damspel, dat volgend jaar zal verschijnen, zo vertelde ons de heer Willems nog, die vooral de agressiviteit en het diepe positiegevoel van de jonge wereldkampioen roemde. De uitslagen van de partijen der 19e ronde geven wij bij het sportnieuws. scheiding van de beide groepen deel nemers aan de peiling. Een ander blijk van activiteit wordt gevormd door de samenstelling van een documentatie over Indonesië, wel ke zo mogelijk om de veertien dagen zal verschijnen. Voorlopig wordt de inhoud beperkt tot Oost-Indië. De West krijgt er later een plaatsje in. 160» DEELNEMERS. TMJDENS een gisteren gehouden pe riodieke persconferentie verschaf te het bestuur enige inlichtingen over het a.s. partijcongres. Reeds nu staat het vast, dat er 1600 deelnemers zul len zijn. Aan het congres gaat een Benelux-avond vooraf waar behalve de voorzitter van de C.V.P., de heel de Schrijver, de heer Serrarens zal spreken. Op 't congres worden de in dustrialisatie, de cultuurpolitiek en 't jeugdvraagstuk behandeld, beide laast- genoemde onderwerpen door de heren Verhoeven en Höppener. En is gevangenen behulpzaam 'TENGEVOLGE van de mist heb- ben in Engeland twee treinon gelukken plaats gebad. Bij Stock- port (Lancashire) zijn bij een bot sing 4 personen om het leven geko men en 50 gewond. Het ongeluk bij Birmingham was niet zó ernstig, maar er zijn nog zes personen bij gewond. Doordat de mist gisteren wat op trok is er weer enig luchtverkeer ge weest. De mist is 3 gevangenen in Leeu warden behulpzaam geweest bjj een ontvluchtingspoging. Zij wisten over een der muren der gevangenis te klimmen. Men heeft het trio nog niet kunnen vinden. De weersverwachting van het K.N. M.I. voor vandaag is: Zwakke tot matige wind tussen Z. Oost en Zuid. Weinig bewolking, 's- Ochtends op vele plaatsen eerst nog lichte vorst en hier en daar nevel of mist. Later op de ochtend en 's mid dags temperateuren overal oplopend tot boven het vriespunt. J^EN ONZER MEDEWERKERS heeft in een gedeelte van onze oplaag verschillende interessante feiten onthuld over de grootste geldver- valsing aller tijden, op touw gezet door wijlen Heinrich Himmler, het hoofd van de gevreesde geheime Nazi-politie, wiens bezittingen zo juist alle zijn geconfiskeerd. Deze Himmler had in enige Duitse en Oos tenrijkse concentratiekampen ondergrondse fabrieken laten bouwen, waarin gevangenen voor ettelijke millioenen Engelse en Amerikaanse bankbiljetten hebben vervaardigd. De bedoeling der Nazis was deze bil jetten bij de invasie in Engeland te gebruiken. De gevangenen, die in de geldfabrieken werkten moesten na hun taak vergast worden, opdat zij het geheim mee in hun graf zouden nemen. De geallieerden rukten zo snel op, dat de fabrieken hals over kop verlaten moesten worden. Een slordige hoeveelheid valse bankbiljetten is de geallieerde soldaten in handen gevallen men vond er o.a. een massa in 'n meer, waarin de kisten vol biljetten waren gesmeten. Aanvankelijk hadden de solda- ten er niet het flauwste vermoeden van, dat de biljetten vals waren. En zo zijn ze toch in circulatie gekomen. ïyjAAR ook zijn er elementen ge weest, die zich over grote hoe veelheden biljetten „ontfermd" heb ben om er „zaken" mee te doen. Zodat er nog steeds valse ponden- en dol larbiljetten over Europa zwerven. De politie uit heel Europa zit ach ter de lieden heen, die met de bil jetten werken. De Deense politie is er thans weer in geslaagd een alse muntersbende te ontmaskeren. Het is begonnen met de arrestatie van een rubberhandelaar in Kopenhagen. Hij heeft verklaard, dat hij van twee bui tenlanders, met wie hij door bemid deling van eén lid van het personeel van de synagoge te Kopenhagen, in contact is gekomen. 4400 dollars had gekocht voor 35.000 kronen en eerst later ontdekte, dat zij vals waren. De beide buitenlanders waren in het bezit van veel grotere hoeveelheden dol larbiljetten. Zij reisden van Denemar ken naar Noorwegen en Zweden om de andere biljetten daar van de hand te doen. Tegenover de rubberhande laar hadden zij zich Fraenkèl en Wein- trop genoemd, hoewel zij zich in hun hotel hadden laten inschrijven als Sam Rossel en Josep Beekman. Nederlandse passen Zij waren in het bezit van Neder- landse passen, doch bij onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek, dat de passen oorspronkelijk voor twee dames wa ren uitgegeven en dus vals waren. De beide Nederlandse dames zyn namelijk nog in het bezit van hun passen. Hoofdkwartier in Antwerpen JAET IS niet onmogelijk, dat de ge- noemde Fraenke] dezelfde is als Ludwig Fraenkel, een Tsjech van ge boorte en Nederlands ingezetene, die deel had in de opzienbarende zaak van de internationale bende, die -handelde in wapens, waarvan destijds een deel is gevonden in het douanedepot te Rotterdam. Deze Fraenkel heeft een broer in Antwerpen, waar zich het hoofdkwartier van de valse-munters- bende bevindt en waarheen gisteren twee Deense politie-beambten ver trokken zijn. De twee Deense politie mannen hebben eerst enige dagen in Den Haag vertoefd om contact op te nemen met Nederlandse en intc-na- tionale politie-autoriteitpn lr> "-ii Haag is nl. gevestigd de Internatio nale Falsificatiecentrale. Eerst dan afschaffing van maximumprijzen. DE STICHTING van de Neder landse visserij heeft herhaal delijk bij de minister van land bouw, visserij en voedsqlvorziening op afschaffing der maximumprijzen aangedrongen. Het standpunt van de minister is, dat dit slechts zal kunnen ge schieden indien de aanvoeren van zeevis aanmerkelijk zouden toene men, zodat de voorziening van het Nederlandse publiek met vis tegen redelijke prjjs zou zijn gewaar borgd. Dit vraagstuk is in de laatstgehou den bestuursvergadering van de ver eniging van reders van vissersvaar tuigen te IJmuiden nogmals aan de orde geweest. Getracht zal worden door het zenden van schepen naar de verder afgelegen visser ij gronden de aanvoer in LJmuiden, indien de mi nister bereid zou zijn de maximum prijzen op te heffen, te vergroten, Tegelijkertijd werd namens de re dersvereniging te IJmuiden aan de redersvereniging voor de Nederland se haringvisserij verzocht mede te werken aan de vergroting van de aanvoer van verse zeevis door de visserij op Breskensharing (zgn. Os tende visserij) te beperken, om hier door het standpunt van de reders vereniging te IJmuiden t.a.v. de af schaffing van de maximumprijzen te versterken. yOLGENS BERICHTEN uit Was hington is de toestand te Nanking zo ernstig, dat generaal Tsjang Kai Sjek persoonlijk het bevel over de verdediging op zich zal nemen. De internationale vluchtelingen-or ganisatie heeft vijf schepen beschik baar gesteld voor het wegvoeren van Europese vluchtelingen, die door de om zich heen grijpende burgeroorlog in China worden bedreigd. Een Itali aans en een Argentijns schip zijn reeds uit Australië onderweg. Indien de toestand zulks vereist zullen alle 13.000 Europese vluchte lingen per veerdienst, mogelijk naar Japan of Australië, weggevoerd wor den. t HAAGSE BRIEVEN als ik NAGA, welke kwesties in de afgelopen week de meeste aandacht vroegen, dan is daar aller eerst de ontwikkeling van het Indo nesische probleem. Met de nadere beschouwingen van de rede van Hatta, waardoor een ze ker optimisme getemperd werd, over het bezoek van Stikker in Kalioerang en het doel van de nieuwe delegatie, viel de aandacht in het bijzonder op de punten, die het resultaat zouden zijn van de reis van minister Stik ker. Punten, die nogal enige deining verwekten, daar zij onder meer de in vloed van de republiek en die van alle overige federale gebieden in een fif- ty-fifty verhouding stelden. Het is geen wonder, dat in brede kring ook bij een sceptische be oordeling van de waarde dezer publi catie de reis van Stikker zeker niet als „gelukkig" wordt beschouwd. De nieuwe missie zal het niet ge makkelijk hebben, zodat het beoogde veertiendaagse verblijf geen sinecure zal zijn. Zou dit verblijf korter du ren dan de genoemde periode, dan kan wel worden aangenomen, dat deze „laatste" poging tot overeen stemming is mislukt. rje positie van de Middenstand in het bijzonder van de kleine middenstand is niet rooskleurig, t Demonstratieve congres v. d. Katho lieke Middenstandsbond in de Die rentuin in den Haag was daarvan een opvallende uiting; de zaal was zelfs te klein voor al de bezwaarden, die naar de residentie waren gekomen. Er moest een dubbele vergadering worden gehouden. De middenstand vereend in dagen van zorg. Ware hij steeds vereend ge weest, zijn invloed zou aanmerkelijk groter zijn ende zorgen van deze tijd daardoor waarschijnlijk minder groot. Een les voor de toekomst. He laas heeft de middenstand al meer lessen gehad. Maar hopenlijk zal hij deze ter harte nemen. Er kwamen vele problemen aan de orde. Overheersend leek mij 't vraag stuk van de Kinderbijslag voor zelf standigen. Het is wellicht goed er op te wjjzen, dat het de K.V.P. was, die het Centrum voor Staatkundige Vor ming destijds verzocht een proeve van wetsontwerp over deze materie samen te stellen. De daartoe ingestel de commissie, met als voorzitter de beide Bredanaars A. B. Michielsen en Drs. Veldkamp, heeft de grote ver dienste een dergelijk ontwerp te hébben gemaakt, dat alom bijzon dere belangstelling verwierf. Niet het minst bij de commissie van Rhijn, die in opdracht van de regering dit vraagstuk onderzocht. Helaas schijnt in deze regeringscom missie geen overeenstemming moge lijk en helt men thans over naar een tijdelijke regeling, een noodregeling. Van katholieke zijde is er in de Ka mer de nadruk op gelegd, dat een noodoplossing op korte termijn ge wenst is, als een permanente regeling voorlopig niet mogelijk schijnt. ^[gemene beveiliging van het na tionale leven wordt beoogd door het Nationaal Instituut. „Steun Wet tig Gezag", dat j.l. Zaterdag zijn op roep tot het Nederlandse volk pu bliceerde. Een werkelijk nationaal instituut, overeenkomstig de verklaring van minister Maarseveen, dat „slechts één organisatie alle vaderlandslievende elementen, die waar nodig op de bres willen staan ter verdediging van een vrij cn zelfstandig voortbestaan van onze natie onder een monarchaal en democratisch bewind, behoort te om vatten." Het was kort na de Februari-ge- beurtenissen in Praag, dat de rege ring de vorming van een Nationale Reserve, een Reserve Grenstroepen en reserve diensten voor Rijk- en Gemeente-politie aankondigde. De belangstelling bleek niet vol doende, ook al omdat het apparaat ter uitvoering van de regeringsplan nen niet aanwezig was en sociale voorzieningen nog ontbraken. De noodzaak van de vorming van Vrüwilligersorganen is nog even evident als dit voorjaar. Dit behoeft geen nader betoog. De werkzaamheid van eerf volwaardig nationaal insti tuut kan, ja móet deze vorming hel pen voltooien. Wat twee jaar geleden niet moge lijk scheen, is nu bewaarheid: in het Instituut werken tezamen vertegen woordigers van de vooroorlogse or ganisaties tot steun van het Gezag ph mannen uit het verzet, maar ook ka tholieken, anti - revolutionnairen en leden van de Partij v. d. Arbeid. Naar werd bericht, zal het wezen lijk nationale karakter van het In stituut worden voltooid door aanvul ling met personen uit nog niet verte genwoordigde kring. Voorzitter is Ir. Ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in Overijsel, onder-voorzitter de heer Reinalda, Commissaris der Koningin in Utrecht, (Vervolg op pag. 2) ZEEUWS DIRECTEUR VAN AMSTERDAMS P.T-T.- KANTOOR De heer A. Stofkoper, thans direc teur van 't PTT-kantoor te Hilversum is in gelijke functie benoemd te Am sterdam. De heer Stofkoper is een Zeeuw. Hij werd te Vlissingen geboren en ontving daar ook zijn school-oplei- ding.

de Stem | 1948 | | pagina 1