Nieuwe koers in de landbouwpolitiek Vrij ran distributie De provinciale subsidies voor de Vlassersschool te Koewacht Verlaging vermakelijkheidsbelasting Waf een Wonderlijke Wereld RADIO 2 2 AGENDA De dansende dief G. S. stellen verhoging voor Raad van Biervliet Overname van een weg I MARKTEN Lood voor het koperen feest Mc. Laurin voelt zich eenzaam De afgod S.W G. Hulster Kringbestuur van de N.CJB. wijdde er een gedachtenwisseling aan KOEVOETSTRAAT 51 BERGEN OP ZOOM Geen goede Sint BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heelt benoemd tot pastoor te Duiven- drecht, de weleerw. heer J. F. v. d. Kolk: te Tuitjehorn. de weleerw. heer E. J. L. M Meinders, te Middelharnis de weleerw. heer J. L. Wortel', te Schoorl, de weleerw. heer H. A. J. Drost, die rector was te Amsterdam (St. Hubertuskapel). NATIONAAL PENNING MEESTER K.A.J. De heer W. Pennings, diocesaan voorzitter der KAJ. in het bisdom 's-Hertogenbosch is met Ingang van December 1948 benoemd tot nationaal penningmeester van de K.A.J. in Ne derland. PANNHUIS EN RAFFLEN- BEUL VRIJGESPROKEN Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her togenbosch sprak vrij en ontsloeg van rechtsvervolging de Duitsers W. Pann- Ihuis en E. Rafflenbeul, die resp. werkzaam waren als naziiicator van Brabant voor wat betreft cultuur, pers, godsdienst enz. en als medeplichtige aan de dood van kapelaan Koopmans te 's-Hertogenbosch. VERBOUWING AMBACHTS SCHOOL TE HULST Op 30 November werd door het ar chitecten en ingenieursbeureau Sturm te Roosendaal aanbesteed: het verbou wen en uitbreiden van het gebouw der R. K. Ambachtsschool te Hulst aan het Houtenkwartier in opdracht van het bestuur der R.K. Ambachtsschool. Ingekomen waren 11 geldige inschrij vingen, luidende als volgt: P. F. de Waal, Kuitaart f 179100.— Jos. de Waal, Kuitaart f 153800, Jo v. d. Walle, Hulst f 152300.—; Strobbe, Axel f 152018,—; V. Videier, Bergen op Zoom f 158700,Gebrs. v. d. Poel, Lamswaarde f 151000,—; Sprangers Bouw- Betonbedrijf N.V. Breda f 156535,—; Is. v. d. Walle, Hulst f 151500.—; de Potter, Hulst 144750,Vermeulen, Gorlnche» 159000.Gebrs. Verstraten, Oost burg f 137968,—. CONCOURS ZEEUWSE ZANGERSBOND Naar wij vernemen zal volgend Jaar het concours van de Zeeuwse Zangers- bond te Goes worden gehouden. In 1934 had dit voor de laatste maal in de Ganzenstad plaats. Goes DE OPENBARE LEESZAAL. Nu de openbare leeszaal enige maan den geopend is en de oelangstelling voor deze nieuwe instelling steeds groeit, mag wel geconstateerd worden dat zij in een behoefte voorziet. Het aantal leden is, zonder dat er bepaalde reclame voor gevoerd is, reeds de twee honderd gepasseerd en de directrice verwacht, dat dit getal tegen dat het nieuwe jaar begint nog heel wat zal stijgen. Deze verwachting houdt ver band met het spoedig gereed komen van de thans in voorbereiding zijnde catalogus. Zodra n.1. deze tot beschik king van de lezérs staat, wordt het kie zen van boeken niet alleen veel ge makkelijker, maar ontstaat er ook een beter overzicht van de boekenvoorraad. Die voorraad is voor een zo Jonge stichting reeds zeer beduidend de dreduizend is al lang gepasseerd terwijl ook de kwaliteit op een hoog peil staat. De boekencommissie streefde er ijaar op leder terrein het beste te kiezen, wat er te bekomen was en regelmatig worden ook de nieuwste boeken, zo zij aan de gestelde eisen voldoen, aan geschaft. Voor de katholieke lezers biedt straxs de catalogus een welkom houvast, om dat de boeken en wel speciaal de ro mans gerubriceerd en gekeurd zijn naar de morele maatstaven. Boeken die krachtens de kerkelijke boekenwet verboden zijn, worden niet aangekocht. DE LAATSTE TOONDAG. Hoewel het er in de morgen-uren door de mist allesbehalve bemoedigend uitzag, voor Goes, heerste in de mid daguren toch een drukte n de winkel straten en op de markt, die nog boven die van andere Dinsdagen uitging. Ook de kermis, die tot dan toe vrijwel ver waarloosd was door de mensen, trok nu het publek. Ere wie ere toekomt. In ons ver slag over de toneeluitvoering der K.A. B. stond dat de heer de Pan de rol van Krasinski speelde. Dit was onjuist. De heer Capello heeft haar voor zijn re kening genomen. kunnen komen aan de onkosten van deze avond. De entree was voor de le den- van de Volksbond geheel vrij. Het was reeds laat in de avond toen de voorzitter allen bedankte voor de medewerking. Hulgt Sinterklaasfeest. De goede Sint bracht ook een bezoek aan Hulst. Hij werd aan de Bagijnepoort door een comité van de Katholieke Jonge Mid denstand ontvangen. Vervolgens maak te hij een rondrit door de stad, waar- bij hij de jeugd goed bedacht. Er was veel belangstelling. In het Aloysius- patronaat hield hij vervolgens zitting en de toeloop van ouders en kinderen was zo groot dat telkens enkele tien tallen konden Worden binnegelaten om hem te bezoeken. Het was een goed geslaagd Sri Nico- laasfeest en de Katholieke Midden stand kan met voldoening op het door haa. georganiseerde feest terugzien. Filmavond. Voor Katholiek Thuis front wordt hedenmiddag om half drie voor de jeugd en hedenavond om half acht tn de bioscoAp- en toneelzaal de mooie film „Door duisternis tot het licht" vertoond. Katholieke Volkspartij. Heden avond om 8 uur houdt de K.V.P. in de zaal van het Groot Patronaat een be langrijke vergadering, waarop zal spre ken de heer Lansu uit Zuiddorpe, ter wijl het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Alb. Lockefeer gestelde en te stellen vragen over provinciale aange legenheden zal beantwoorden. Middelburg RESTAURATIE NIEUWE KERK. De restauratie van de Nieuwe Kerk aan de Burgt vordert gestadig. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de leibedekking. De voorgevel is nagenoeg van haar bouwsteiger ontdaan. Aan deze gevel is verrezen een nieuw to rentje, waarmede nu reeds 7 van de 12 torens de abdijgebouwen versleren. Baldadigheid. De politie zag zich genoodzaakt in te grijpen, terwiil twee scholieren J. L. en J. de W. op de Markt het centrum onveilig maakten, met Stenen gooien. Tegen beiden werd wegens baldadigheid proces-verbaal op gemaakt. Autobotsing. Op de Varkensmarkt kwam een auto-vrachtwagen in botsing met een auto voor veevervoer. De laatste ondervond daarbij materiële schade. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Terneuzen BEZOEK VAN ST. NICOLAAS. Ook dit jaar bracht St. Nicolaas weer een bezoek aan Terneuzen. Om dat ditmaal zijn bezoek tevoren was aangekondigd, stonden honderden kin deren, maar zeker niet minijer oude ren te wachten aan de aanlegplaats van de Provinciale Boot, toen de boot van halfdrie in zicht kwam. De wacht tijd werd gekort met het zingen van ^toepasselijke liedjes, voor de bege leiding waarvan het muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden" zorgde. Met zijn beide knechten gezeten in een open rijtuig en voorafgegaan door het muziekgezelschap en gevolgd door „De Schelderuiters" werd eerste naar de Markt gereden, waar de Burge meester en de voorzitter van de plaat selijke middenstandsvereniging ter begroeting aanwezig waren. Na het aanhoren van de welgekozen wel komstwoorden stapt de Sint weer in zijn rijtuig en werd een rondrit door Terneuzen gemaakt. De beide knech ten strooiden gedurende deze rit pe pernoten, om het bezit waarvan de no dige „slagen" werden geleverd. Ontvreemd. Op het werk van Rijkswaterstaat bij de Nieuwe Sluis werd enig materiaal ontvreemd. De gemeentepolitie heeft de zaak in on derzoek. Philippine DRUKBEZOCHTE K.V.P.- VERG ADERING. In de zaal Taalman had de aange kondigde K.V.P.-vergadering plaats. De vergadering was zeer druk be zocht. Het bestuur was dan ook zeer tevreden. Bij de verkiezing van en kele bestuursleden daar F. Begijn en Pr. Wenne die wegens drukke werk zaamheden zich genoodzaakt zagen te bedanken werden gekozen M. Corne lls en J. de Kousemaker. Na de pauze werd door de voorzit ter een overzicht gegeven over wat de KVP in de regering heeft bereikt. Samenvattend kunen we concluderen dat de KVP toch .wel een leidende Partij is. Na deze causerie werd over dit punt door verschillende leden nogal van gedachten gewisseld. D» voorzit ter kon tot ieders tevredenheid hierop het juiste antwoord geven. SLUISKIL. Donderdag 2 December K.A.J.-vergadering in het parochie huis om 19.30 uur. CEN K^adendamse schone was naar de Goese kermis getogen. Na een rondwandeling over de Grote Markt besloot zij een dansje te wagen in een gelegenheid welke haar aanlokte. Ze ontmoette daar een dorpsge noot, die deed wat van hem ver wacht werd en op de maten der muziek met zijn dame een dansje deed. Na een hoofse buiging leidde de ridder haar naar de wand terug, waar het meisje al spoedig ont dekte, dat 'n portemonnaaie met tnhoud uit haar mantelzak verdwe nen was. Begrijpelijkerwijre duldde zij die tegenslag niet in stilte maar sloeg alarm. Een der muzikanten verstrekte de tip dat hij gezien had, hoe de Kwadendamse Jonge man al dansende de hand in de mantelzak had gestoken. De politie werd gewaarschuwd, die terstond op stap ging om de dansende dief. die Inmiddels er tussen uit geknepen was, in de kraag te pakken. Ze had geluk en vond de ver dachte. Deze dacht er echter niet aan te bekennen. Fouillering volg de met het verrassende gevolg, dat in zijn portemonnaie het ringetje en de oorbelletjes zaten, die zich kort te voren met f 5.80 in de portemonnaie van het Kwaden damse meisje hadden bevonden. Toen boog de boosdoener het hoofd en bekende zijn euveldaad. Het portemonnaitje van zijn da me had hij weggeworpen. Hij wist de plaats nog en wees die aan. In derdaad lag daar het voorwerp nog. dat de jonge dame een bewo gen avond, de politie veel werk en de dader een proces-verbaal be zorgde. Ged. Staten schrijden aan de leden der Staten dat bij besluit van de com missaris der provincie Zeeland in Maart 1944 een jaarlijks subsidie werd verleend ad f 0,45 aan de Eerste Zeeuwse Vlassersschool te Koewacht, voor elk uur onderricht in de land bouwkundige vakken, voor zover 't rijk daarin f 2 bijdraagt. In September 1948 verzocht het be stuur van bovengenoemde school ons college over te gaan tot uitbetaling van dit subsidie over de jaren 1942 tot en met 1947. Verondersteld werd, dat over de jaren 1946 en 1947 een hoger bedrag zou worden uitbetaald, dan waarop men recht had ingevolge hogergenoemd besluit van de com missaris der provincie. Hoogstwaarschijnlijk grondde men deze veronderstelling op uw besluit dd. 28 Januari 1947, krachtens welk besluit het subsidie ten behoeve van de land- en tuinbouwwintercursussen gebracht werd van f 0,45 op f 0,60 p. lesuur. In onze vergadering dd. 1 October 1948 besloot ons college het subsidie betaalbaar te stellen. De gevraagde hogere bijdrage over 1946 en 1947 meenden wij niet te kunnen uitkeren, aangezien voornoemd wijzigingsbe- sluit o.i. geen verandering bracht in a PWEZIG was met kennisgeving de heer Dijk. de Nieuwlandse Molen—Hoofdplaat tol een nieuwe weg zal aanleggen, zag dit fedeelte dat door de nieuwe weg wordt fgesneden graag door Biervliet over genomen. Biervliet voelt hier veel voor, daar De commissie van advies woonruim- i deze weg op Biervliets grondgebied tewet werd herbenoemd. A. de Meyerligt. De raad verbindt hieraan echter werd in een inmiddels ontstane vaca-de voorwaarde, dat deze weg geheel ture benoemd. j hersteld zal worden overgedaan. Aan J. C. Maas en P. J. van Hijfte Ook de benodigde gronden hiervoor wordt grond toegewezen nabij de R.K. j zullen aan de gemeente Hoofdplaat t-Heerenhoek Culturele avond K.A.8. De zaal was niet geheel gevuld. Als sprekei was voor deze gelegenheid de heer van de Veld van het hoofdbestuur der K.A. B. aanwezig, terwijl voor het meer luchtige gedeelte Herman Carels, bij genaamd Caki, op het programma voorkwam. De heer van de Veld kweet zich wel op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak met zijn gloedvolle rede, die als thema had het Godsvertrouwen zoals dat in het winterprogramma der K.A. B. wordt bedoeld en gepropageerd, en met als uitgangspunten de encyclieken der Pausen. Cakl bracht ons een goochelpro- gramma om van te watertanden, en zijn conference was zeer geestig en be schaafd Hartelijke applausjes vielen hem ten deel. Er werden 6 flessen wijn en 6 tul banden verloot teneinde tegemoet te kerk teneinde te kunnen herbouwen. De heer van Pamelen wijst op het feit, dat deze woningen niet in het rio leringsplan werden opgenomen en voor riolering aangewezen zijn op een bin- nensloot die nodig uitgebaggerd moet worden. De burgemeester zegt toe, deze kwes tie met de opzichter van Het Vrije van Sluis te zullen bespreken. Op verzoek van de heren Boer jan, de Vos en I. Colijn wordt 'n bijdrage uit de gemeentekas verleend in de helft der kosten die deze ouders voor het vervoer per tram en bus voor hun kin deren die de U.L.O.-school te Terneu zen bezoeken, moeten maken. De rioolbelasting wordt erg laag vastgesteld om de aansluiting hierop te stimuleren. De kosten bedragen 75 cent per M3 inhoud der woningen. De vermakelijkheidsbelasting wordt aanmerkelijk verlaagd, daar de prac- tijk uitwees, dat in plaats van veel, geen gelden in de gemeentekas kwa men. omdat de exploitanten der ver- makelij kheidsbedrij ven waaronder de film gewoon weg bleven. Nadat dit be sluit zal zijn goedgekeurd, zullen we dus weer van de wekelijkse filmvoor stellingen kunnen genieten. Woningbouw. IJet ontworpen plan voor de bouw van 8 woningwetwoningen werd aangenomen. Getracht zal worden voor deze bouw een aannemer te vinden, die voor een aanvaardbare prijs dit werk zal kunnen uitvoeren. De raad kan zich verenigen met de overname van een wegvak in Drie wegen. Do gemeente Hoofdplaat, die vanaf worden overgedaan. de subsidieregeling ten aanzien van de vlassersschool. Evenwel zijn wij van oordeeL dat het billijk is en overigens ook aanbe velenswaard, het subsidie aan de vlas- serschool eveneens te verhogen. Ook het rijk heeft zulks gedaan. Zowel 't ene als het andere subsidie wordt verstrekt in het belang van de land bouw. De redenen, welke de Staten aanleiding gaven een hoger subsidie te verlenen aan bedoelde wintercur- sussen (hogere lonen en salarissen tengevolge van de hogere le.ensstan- daard, terwijl een redelijke beloning zeer zeker zal bijdragen de belang stelling van de leraren voor de stu die te vermeerderen) kunnen geacht worden ten volle te gelden voor de Vlassersschool. Op grond van 't vorenstaande stel len wij u voor, de provinciale bijdrage aan genoemde school te verhogen en deze tè brengen van f 0,45 op f 0,60 per lesuur. GOES, 29 November. 1948. Bloem kool 24—40 knolselderij 9 beiden per 100 stuks, spruiten 2638, andijvie 26, rode kool 9—13 savoyekool 923, boere- kool 20, peen 4.506.50, prei 23 alles per 100 k.g. wortelen 8 per 100 bos. ROTERDAM, 30 November. Totale aanvoer 2907 stuks vee, n.L 274 paar den, 27 veulens, 400 magere runderen, 869 vette runderen, 188 graskalveren, 165 nuchtere kalveren, 158 schapen en lammeren, 59 varkens, 663 biggen, 104 bokken en geiten. Prijzen: slachtpaarden: f 1,20, 1.00, 0.90 per k.g. 'werkpaarden 850, 650 400 hitten 650, 450 300, kalfkoeien 825, 725 625 melkkoeien 8'40, 740, 625 varekoei en 500, 400 350, vaarzen 600, 425, 325. pinken 425, 300, 225 graskalveren 220. 160. 110. biggen per week 60. 45 35. Aanvoer biggen als vorige week. han del levendig, prijzen hoger. Aanvoer paarden kleiner, handel slepend, prij zen als vorige week. Aa" —er kalf- en melkkoeien kleiner, har. kalm, prij zen onveranderd Aanvoer varekoeien korter, handel matig, prijshoudend. Aanvoer vaarzen en pinken als vorige week. handel stil, prijzen constant. Aanvoer graskalveren korter, handei redelijk, iets stijvere prijzen. POLITIERECHTER MIDDELBURG TV W. C, H, een 38-jarige chauffeur uit Terneuzen was vanaf 30 April 1948 als chauffeur ip dienst bij de ZVTM en deed op 24 Juni '48 dienst op de route Perkpolder-Ter- n.uzen, waarbij bij tevens belast was met het innen van gelden der reizen de passagiers. Na het einde der dienst begaf H., zich naar zijn pa troon om de ontvangen gelden af te dragen. Later kwam men echter tot de ontdekking, dat f 10.75 niet was afgedragen, en toen men H, eens polste bleek deze het geld in eigen zak te hebben gestoken waardoor hij zich aan verduistering schuldig maak te. Vanwege dit feit werd H., ontsla gen, waarna hij in dienst trad als fabrieksarbeider bij de Cokesfabriek „A. C. Decarbonisation GA" geves tigd te Sluiskil Ook daar kon ver dachte zijn handen niet thuis hou den, want op 14 September 1948 nam H., ongeveer 30 k.g, lood weg, met de bedoeling zoals hij beweerde dit te verkopen en de opbrengst te ge bruiken bij de viering van zijn 7'/«- jarig huwelijksfeest. Ter zitting werden de zaken ge voegd en kon verdachte een gevan genisstraf van 3 weken incasseren. LELIJKE DADEN EN DITO WOORDEN. VTa een aanvankelijke ontkentenis, bekende de 56-jarige landarbei der C. v. E, uit Axel na een streng verhoor, op 13 Augustus 1948, 30 kg aardappelen van een perceel land, toebehoorende aan J de Feijter, te hebben weggenomen, hetgeen hem thans kwam te staan op een geld boete van f 10,subs. 5 dagen. Door het toevoegen van de woor den „judas" en „verrader" aan het adres van D. A. M, Herman stond thans de 57-jarige J H P, echtg. an D G te St. Jansteen wegens beledi ging terecht. Verdachte, die dit feit pleegde op 20 September j.l, blijft echter hardnekkig ontkennen deze woorden geuit te hebben, doch een tweetqj getuigen, die vanwege de Of ficier van Justitie waren gedag vaard wisten anders te verklaren. Straf: f 15,subs. 10 dagen hech tenis. R M de V, een 20-jarige chauf feur uit Koewacht gaf op 4 Sep tember 1948 te Hulst, zonder dat de 21-jarige metselaar A. V., uit Hulst daartoe enige aanleiding gaf deze met zijn vuist 'n harde slag onder het rechter oog en een slag op het voor hoofd. Deze mishandeling kostte hem thans f 25.subs 10 dagen hechte nis. VONKEN EN VLAS TJe 37-jarige bankwerker P. J. R, uit Clinge was op 7 October 1948 te Sint Jansteen in de vlasturbine van de firma Calle-Hesters met een lasapparaat bezig een pijp te lassen. Een gevaarlijk karweitje, vooral als men zo roekeloos te werk gaat als R. deed, daar op een zeker moment wegspringende vonken van dat las apparaat in aanraking kwamen met een hoeveelheid vlasafval. en deze in brand vloog. Het vuur werd geluk kig spoedig geblust, doch verdachte die zo roekeloos te werk was ge gaan kon zich thans voor de Politie rechter verantwoorden. Uitspraak: f 25,subs. 10 dagen hechtenis. WATERSTANDEN Keulen 0,73 val 0,03, Ruhrort -1,35 val 0,07, Lobith 8,59 val 0,01, Nijme gen 6,34 val 0,04. Arnhem 6,61 val 0,02, Eefde 1,86 val 0,04, Deventer 1,07 val 0,04, Borgharen 40,43 onv., Bel- feld 10,90 val 0,07, Grave (beneden) 4,64 onv., Vreeswijk 0,09 val 0,01, Lith 0,15 val 0,10. WIJZE, waarop de communisten Kerk en godsdienst bestrijden, toont telkens weer treffende parallellen met de Nazi-methodes. Het is een verwarring en vervalsing van begrippen, een door elkaar klutsen van waarheid en leugen, een ver- dachtmaken en insinueren, welke eenvoudige zielen gemakkelijk op een dwaalspoor kunnen leiden. Maar zo nu en dan breekt door die mistgordijnen de helse rode gloed angstaanjagend door. Zo publiceerde het officieel orgaan van de rode Hongaarse vakvereni gingen een „gedicht", dat het communisme als een echte afgodsdienst leert kennen. „Hosanna, nieuwe god", zo begint het vers, om dan te vervolgen: „Zijn vurige ogen schijnen niet in het duister der kerken, temidden van kaarsen, wierook en heiligenbeelden. Hij is geen stenen beeld, afge sleten door de kussen der gelovigen, omhuiverd door lange zoete litanieën. Hij werd niet in de hemel geboren, ver van ons of in het verborgene. Evenmin is hij een aardse afgod zoals de Mammon, die zijn' octopusarmen door de fabrieksschoorstenen naar bin nen wringt om de tranen en vloeken van de ro botmensen op te zuigen. De nieuwe god is geboren uit het bloed der aarde. Hij kreeg gestalte door het stollen van stromen vergoten bloed. Hij is een bloe dige, naakte reus. Hij schrijdt voort en doet de aarde van Oost en West sidderen. Hij is de rode god. De gele Seine beeft onder zijn schreden en dreigt bui ten haar oevers te treden. Als de trompetten van Je richo is zijn geluid. Westminster trilt ervan en reeds valt zijn rosse schaduw over de blinde muren van het Witte Huis, aan gene zijde van de groene Oceaan". Hier ziet men de totalitaire aanspraken van 't communisme in al haar onbeschaamdheid. We reldverovering is het doel van de nieuwe afgods dienaars. gTEUN satie, WETTIG GEZAG is een organi- welke zeker de belangstelling van velen verdient. Ze is naar buiten getreden met een grote oproep en allerlei mededelingen, in een persconferentie verstrekt. Het is echter jammer, dat de organisatie plaatselijk nog niet overal op poten staat. We hoorden tenminste alweer van mensen, die zich vergeefs aan een gemeentehuis meldden, omdat men daar van niets wist. Dat werkt ontnuch terend op de geestdrift Het was beter geweest nog even met de oproep te wachten tot de organisatie in al haar vertakkingen klaar stond, om dadelijk iedere gegadigde te kunnen opvangen. Nu dit ech ter niet geschied is, dient er haast gemaakt te worden met de volledige uitbouw van de organisatie. De eerste klap, die een daalder waard is, heeft men hier en daar gemist. Laat dan de tweede klap, die nog wel op een gulden getaxeerd kan worden, ten minste raak zijn. pi. W. Mc Laurin is de eerste neger, die col lege loopt op de universi teit van Oklahama. Eigen lijke wilde men hem niet toelaten, maar de recht bank zei, dat het moest. En omdat men zich aan dit gebod niet wil onttrek ken, tracht men alleen nog de zwarte student zoVeel mogelijk van zijn mede-scholieren verwij derd te houden. Zijn les senaar staat in de hal en door een kier in de deur moet Mc Laurin cfe colle ges volgen. Dat begon hem natuurlijk te verve len en wéér deed hij een beroep op dame Justitla. Maar deze vond, dat ze ver genoeg was gegaan. Als Ik Mc Laurin een vin ger gpef, dacht ze, dan neemt hij heel de hand. Daarom verwierp ze zijn verzoek, om de lessenaar aan de andere kant van de deur een plaatsje te geven.... Aanbod Tl/Teer mogelijkheden biedt Amerika aan uitvinders van flessenstop- pen. Een jenever-stokerij geen kleintje natuur lijk heeft een millioen dollar uitgeloofd voor degene, die een stop fa briceert, welke de eerste de beste keer met de hand kan worden ver wijderd. Zij meent name lijk de concurrerende in dustrieën met succes het hoofd te kunnen bieden, wanneer zij haar klanten de moeite bespaart, die gewoonlijk aan het ge bruik van een kurken trekker verbonden is. „Geen kapotte kurken meer", is haar leus. Ook buitenlanders kunnen naar het miUioentje solli citeren. Vacantie TTerder weigert Rita Hayworth - U weet wel, de dame die een Jaar of wat geleden tussen de Nederlandse tulpen zat - van haar vacantie in de Caralbische zee terug te keren. Hollywood gaat een film maken waar zij de hoofdrol in vertolkt, maar Rita heeft maling aan producers, regisseur» en andere filmgrootheden. Ze zit op een plaats waar het warm is en ze heeft geld. Waarom zou ze zich dus druk maken Thee T~\e bank-directie» ln New-York gaan ten slotte thee serveren aan alle cliënten, die tussen vier en zes 's middags aan de loketten komen. <xx>o<xxxxxxx>oooooo<xx>ooo<xxx>ooooo<x>oooo<xxx>oooood TJE MINISTER VAN LANDBOUW heeft bij de behandeling van de begro ting in de Tweede Kamer, de landbouwpolitiek voor 1949 uitgestippeld. Deze houdt belangrijke wijzigingen in, in vergelijking bij dat wat we tot nu toe hebben gekend. In een door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening afdeling Voorlichting uitgegeven persbericht wordt de wijziging als volgt aangegeven. „Geen stelsel van garantie- en richtprQien meer. Wei een marktordenend systeem, gebaseerd op een I mportregeling— Dit wil dus zeggen dat de geleide economie waarbij richtprijzen voor do landbouwproducten waren vastgesteld voor de diverse schakels die bet graan passeert, nl. voor de teler, de handelaar, de fabrieken en de consument, voor een belangrijk deel komen te vervallen. JJet bestuur van de kring Hulst van de N.C.B. hield hierover een be spreking waar toen de volgende pun ten ter sprake kwamen. Hoe wil men zonder richtprijzen de prijs voor de teler op een behoorlijk peil houden? Door een garantieprijs d.w.z. een prijs voor tarwemeel, suiker, en wat voergranen betreft een prijs voor melk en vlees. Op basis van de prijzen van deze eindproducten zal de prijs voor de landbouwproducten gevormd moeten worden. We noemen in deze enkele voor beelden. Hoe zal de prijs voor suikerbieten tot stand komen? De regering stelt een garantieprijs voor suiker. De suikerfabrieken weten dus wat zij uiteindelijk voor een kilo suiker zullen ontvangen. Op basis van die prijs zal de concurrentie tussen de diverse suikerfabrieken de prijs voor de bieten moeten vormen. Dit zal in deze zijn de concurrentie tussen de Coöperatieve groep enerzijds en de speculatieve groep anderzijds. Het lijkt ons toe dat voor bieten de zaak nog al gezond ligt, want bij de verwerking van suikerbieten spelen de coöperatieve een overwegende roL Zij zullen dus voor het stellen van een bevredigende prijs kunnen zorgen en de speculatieve groep zal dat prijspeil wel moeten volgen. Hoe komt de tarwe-prijs tot stand? Voor tarwe Is geen garantieprijs ge steld doch wel voor het eindproduct, n.1. voor meel. Op basis van die meel- prijs zullen de meelfabrieken in con currentie met eikaar de tarwe-prijs moeten vormen. In deze ligt de situatie niet zo gun stig als bij de suikerfabrieken omdat de landbouw op dit terrein niet over coöperaties beschikt. Tegenover zich hebben zij echter een centrale inkoop van bakgraan door de meelfabrieken. Deze meelfabrieken beschikken over een sterk monopolie op de graanmarkt en zijn daardoor een gevaar voor de tarwe-telers. Dit waren dus een paar voorbeelden hoe de regering zich voorstelt dat de prijs van het begin-product steunen kan op de garantieprijs van het eind product. Verdeelde mening. Indien dit het enige was in de land- bouwpolitiek dat de prijzen der landbouwproducten zou kunnen sti muleren dan zou er in de Landbouw- kringen wel niemand zijn te vinden die de nieuwe regeling acceptabel zou vinden. Het systeem bevat echter nog een andere mogelijkheid om de prijzen op peil te houden en dat is de hef fing aan de grens. Het ligt n.1. in de bedoeling, althans dat hopen wij toch, dat de buitenlandse granen wanneer de wereldmarkt eenmaal beneden de binnenlandse nroHuctie- kosten daalt, aan de grens met een dusdanig bedrag zullen worden be last, dat zij op het peil komen ie liggen dat het binnenlandse graan moet opbrengen. De vraag of dit uitvoerbaar is, leidde in de vergadering tot onever* brugbare meningsverschillen. De ene partij stond op bet standpunt dat althans op papier de zaak volkomen sloot terwijl de andere partij van mening was dat de uitvoering zelf theoretisch onmogelijk is. In een tweede artikel zullen beide meningen met cijfers nader worden uitgewerkt, zodat we dit punt nu kun nen laten rusten. A gen tweede vraag die behandeld werd was: Waarom wordt deze verande ring door de regering ingevoerd? Deze vraag is zeer begrijjpebjk, op de eerste plaats is de boer van nature een beetje wantrouwig en bovendien hangt van de regeling in de landbouwpolitiek zijn bestaan voor 'n belangrijk deel af. Waarom de regerng dit nieuwe sy steem invoerde kan slechts bij gissing worden vastgesteld. De mogelijkheden zijn deze: a. Zij is tot de overtuiging geko men dat een systeem van meer vrij heid tot betere resultaten kan leiden dan de straf gelelde economie. Het lijkt ons echter toe dat we dat van de minister van landbouw als man van de partij van de arbeid niet kunnen ver wachten. b. Een andere mogelijkheid is, dat deze ombuiging van de koers een ge volg Is van de naderende Benelux. In België kent men niet de gelelde eco nomie, zoals wij die kennen en waar bij de invoering van de Benelux de systemen in de deelnemende landen aan elkaar zowat gelijk zullen moeten zijn. is bet niet helemaal uitgesloten, dat België geëist heeft, dat de scherp ste kant van onze geleide economie wat werd bijgeschaafd. c. Een derde mogelijkheid is, en dat is voor onze boeren de minst aantrek kelijke, dat het nieuwe systeem een gecamoufleerde prijsverlaging van landbouwproducten inhoudt. Er wordt niet beweerd, dat dit zo is, maar bij de beoordeling van een en ander mag deze mogelijkheid toch onder ogen worden gezien. In een volgend artikel komen wij hierop nader terug. v. C. voor particulieren ZIE ETALAGE Adv. 836-o-xxx voor een vrouw of meisje wanneer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. (Adv 772—oo. EAU DE COLOGNE Het ideale geschenk! (Adv. 776-00) rve boot stak van wal en de jonge marinier-officier bleef nog even op dezelfde plaats staan kwasi om 'n sigaar aan te steken, maar in wer- kelljkhid om de boot met haar kost bare lading na te ogen. Hij zag hoe Enid de plaats aan het stuur Innam, terwijl Connie het zeil hees en Ben Pollard een paar rtmen kreeg om de boot de goede koers te geven. Toen ze het havenlicht voorbij waren, bolde het zeil In de wind en Stanhope keek naar boven, vanwaar hij het zeil noz kon zien, tot de boot achter Cle ment's eiland verdween. Eindelijk waren de toeschouwers in staat hun gedachten wat luider te uiten. Het gesprek kwam als vanzelf op de redding van Enid nu achttien jaar geleden, en over de opvoeding, die Brand zijn beide dochters gaf. Ze wisten allemaal, dat een vuurto renwachter ongeveer duizend guldein per jaar verdiende en ze wisten ook allemaal, dat dit niet genoeg is om twee meisjes als d&mes op te voedea om op een villa te wonen, paard te rijden en een gouvernante voor de meisjes te hebben. Het* was allemaal wel heel vreemd. Er waren mensen, die zelden, dat Brand van goede familie was. Dat kon wel zijn. maar de man die nu aaa het woord was, vond hem niet zoveel bijzonders. Het was een stille kerel, die met niemand op vriend schappelijke voet verkeerde, maar toch wilde Jones, die nu een kroegje hield, geen kwaad van hem horen en noemde hij hem steeds „Kapitein". En dan had je nog Mauke Jim, die had het m«ar altijd over een gevecht dat Brand met eep haai gehad zou hebben voor hij de boot bereikte, waarin dat kind het meisje, dat daar net weggegaan was lag. Was het wa--? Wie kon het zeggen? was toen wel over in de kranten ge schreven, maar spoedig daarop was de algemene belangstelling door ande re dingen in beslag genomen en was Brand vertrokken. Twee jaar geleden was hij plotseling teruggekomen, daar hij een mistsig- naaluitgevonden had hij had al tijd van die vreemde liefhebberijen gehad en de beste plaats om dit te proberen was de vuurtoren, waar nij zijn loopbaan als vuurtorenwachter begonnen was. Intussen koerste de ..Daisy" met gro- te nelheid in de richting van de vuurtoren. Het was voor het bootje niet helemaal zonder- gevaar zich op de open zee te wagen. Maar Ben ken de zijn schip en bleef zo dicht moge lijk bij de kust, zodat hij bij een ge ringe verandering in het weer in een van de vele inhammen kon schuilen. Maar hij moest toch altijd enige mij. len over zee en toen het ogenblik kwam, waarop hij tot een beslissing komen moest, wierp Ben Pollard een angstige blik op een donkere wolk, die snel naderbij kwam. Ook was de temperatuur onrustbarend gedaald. Het kon best zijn, dat in plaats van de regen, die hij verwacht had, een sneeuwbui hen zou overvallen. En op zee is een sneeuwbui ongeveer even gevaarlijk als mist. Ben. riep Enld ineens. Waar kijk je zo naar? Ik geloof, dat we sneeuw krijgen, juffrouw. Nu wat doet dat er nu toe? Zonder bevelen af te wachten, had Connie het bestuur een weinig ge wend, zodat de boot nu recht op de vuurtoren afliep die zij over een urn tje konden bereiken Het is misschien toch wat te ge waagd. mompelde de oude man. Voor er iets gebeuren kan, zijn we bij de vuurtoren, zei Connie, die al tijd nog al practisch aangelegd was. En terug komen we altijd wel weer. Ben gaf zich maar gewonnen. Later zou hij niet toegestemd hebben, dit vrijwillig te doen. Hij zou gezegd heb ben: Ja. ik kon niet anders, ik moest haar wel haar zin geven. En hoe vaak zien wij sneeuw hier ln de buurt? Dit Is de eerste keer in jaren. Op een afstand van enige kilometers lijken alle kleine boten op elkaar, maar Brand zou toch de „Dkisy" en haar lading herkend hebben als niet juist op bet ogenblik dat hij er zijn verrekijker op wou richten een bel- eitje hem meldde dat zijn tegenwoor digheid tn de keuken vereist werd. Toen hij een tijdje later weer terug kwam. zag hij tot zijn schrik, dait de vuurtoren van Landsend door een heftige sneeuwstorm aan het oog ont trokken was. Zonder een ogenblik te aarzelen stel de hij de grote mistklok in werking er het geluid drong als een stem van een vertrouwde vriend tot de oude Ben en de beide meisjes door Ben, die de toestand al weer geheel be heerste, gaf zijn voornemen te ken nen om naar.de baai bij Mont Boll te varen. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 2 DECEMBER HILVERSUM II 415 M.: 7 NWS., 7.1» Morgengeb., 8 Nws.. 8.15 Pluk de dag, 9 Vrouw, 9.05 Lied i. d. morgen, 9.30 W. St.. 9.35 Ballet Gayaneh, 9.45 schoolradio, 10 Orphée et Euridice, 10.15 Morgend, 10.45 Peter Dawson, 11 Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12 An gelus. 12.03 Zang en Piano. 12.30 Weer- pr., 12.33 Metropole ork., 12.55 Zonne wijzer 13 Nws., 13.25 Metropole ork.. 13.45 Hors d'oeuvre. 14 Celesta ens. 14.40 Vrouw. 15 Praagse Onderwijze ressen „vd5.15 Gr„ 16 Bijbel, 16.45 Cou- perin. 17 Jeugdjournaal, 17.30 Piano, 17.50 Reg. uitz. 18 Muyando trio. 18.15 CNV Kwartier. 18.30 Musando trio, 18.45 Problemer pientere piekeraars, 19 Nws., 19.15 L d. Heils. 1930 Actu eel geluid. 19.45 Orgel. 20 Nws 20.15 St Nico'.aas in JubeMam, 21.30 Fami lie competitie. 22 Gr.. 22.05 Vaart der volken. 22.25 Valerius' Ged'nckclanck, 22.45 Avondoverd., 23 Nws., 23.15 Gla- zounoff. HILVERSUM I 301 M.: 7 Nws.. 7.15 Ochtend gymn.. 7.30 Mars en wals, 7.50 Dagopening. 8 Nws.. 8.15 Solisten, 8.55 Vrouw, 9 Pianokwintet. 9.30 Een lied gaat om de wereld, 10 Morgenw- 10 15 Arb. vit., 10.50 Kleutertje, 11.10 Orgel. 11.45 Mieke Melcher, 12 Lyra trio.12.30 Weerpr., 12.33 Spionnetje, 12.38 Speeldoos. 13 Nws.. 13.15 Mede- deline»n. 13 90 Les gars de Paris, 13.50 In Holvdav mood, 14 Voordr.. 14.20 Solisten, 15 Zieken, 16 Assortlmento, 17 Verdwenen HBS'er, 17.20 Welk dier deze week? Dr Portielje, 17.30 Tins voor modelvliegtuig-bouwers. 17.35 Kwintet Johnny Meyer, 18 Nws.. 1815 Snort, 1830 Ned. str. kr., 19 Kobus Kwint. 19.10 Avondschool. 19.45 Reg. uitz.. 20 Nws.. 20.05 Echo v. d dag, 3015 Ooera 21.15 De re'ziger d<o zijn trein miste. 21.45 Viool. 22.15 Rond Su-rterto. 22.45 Intern vraagstukken, s? Nws.. 23 15 Czardas Jazz en samba. BRUSSEL Vlaams 321 M.: 12 Ram- olers. 12.40 Lichte muz., 13 Nws. 13.15 Bioscoop orgel. 19 Nws.. 19.30 3em. koor. 19.50 Feuilleton. 20 Ven7, progr., 21 Parelvissers. 21.30 Conc. grosso, 21.45 Actualiteiten, 22 Nws., 22.15 Mo derne kamermuz., 23.55 Nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2