Schimmenspel in stad en dorp Drie namen, drie mensen Bssa%, Listen en lagen in Hongarije HM 'T KORT zotitoZQy COLAAS ElMONT ogels door '1 hórt') o dood mzdJ} VIJFDE JAARGANG No. 1242 DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 Zwaarste mist sinds jaren stagneert verkeer in ernstige mate Pas over enige dagen verbetering H eer slag- en hoffie- room IN HET Roosendaalse gebied bleek de weg Oud-GastelOudenbosch wel de meest gevaarlijke. Het aantal gestrande wagens was hier groter dan elders. De Rijkspolitie noteerde er maar liefst zeven. wAT Vertraging "A 'I'- Kerkvervolging op komst nen- Sokolofsky protesteert KAMP AMERSFOORT 1944 N Zal de gerechtigheid hen bevrijden van hun angst, hun lafheid, hun waanzin Zeven maal de dood straf geëist Opheffing prijzenstop gebouwd onroerend goed Drie Nederlandse militairen op Java gedood Vechtpartij om 700 paar gesmokkeld Nylonkousen K VP en Weiter \\Te hebben het vriendelijk verzoek van de propagandaleider der Ac- tie-Welter, om een polemiek aan te gaan met de heer Andriessen en de K.V.P. niet willen weigeren, al kun nen we hem niet beloven, dat hij in ons blad een geregeld podium voor z'n schrifturen zal vinden. Het dunkt ons echter van betekenis naar aan leiding van dit schrijven nog eens en kele fundamentele dingen recht te zetten. I opend toi onds 8 uur. rkitraot^oES I evardstraat 4 :ndijke 786-0 oooooooooooc U met St. Nicolaas lekker stukje KET of CULAAS bij tsestraat 5 van Gent. 539-0 ►oooooooooooo O 85 qts. BAL- IDOZEN, grote ËN PAAKDJES rAN DER STEEN yolkomen gerustge- onze beide vriend- Lambik om hem op het resultaat te Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- t 3.90 p kwartaal, p post t 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort. 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75. telefoon 2236 Hoofdredacteur: J J H A Bruna Advertentieprijs (uit buitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. yyu LEVEN IN EEN TIJD VAN SCHIMMEN. Als een ondoor dringbare deken heeft zich al een paar dagen een dikke koude mist boven een groot deel van West-Europa uitgespreid, waardoor liet verkeer op zee, te land en in de lucht grote belemmeringen ondervindt. Het mistgebied beslaat nu Nederland, België, Zuid-Oost- Engeland, Denemarken, een groot deel van Duitsland en Frankrijk. Het K.N.M.I. meldt, dat de koude luchtlagen zich hardnekkig handhaven en verwacht, dat de mistsituatie nog enkele dagen zal voortduren. Opmerkelijk is wel, dat sinds 1925 in November een der gelijke lage temperatuur niet meer is voorgekomen. ALGEMEEN is men het er wel over eens, dat het de dichtste mist is sedert verscheidene jaren. Vooral des avonds en des nachts neem. de dicht heid toe. Soms is het zich bzperkt tot een paar meter, terwijl op andere plaatsen er wel tot 50 meter te kij ken valt. In Amsterdam en Rotterdam moes ten de trams gisteren een groot deel van de dag door de straten kruipen. Het aantal voetgangers was groter dan anders omdat vele hun fietsen en auto's maar thuis lieten. Ook andere steden gaven hetzelf de beeld. Het verkeer in de haven was vrij wel geheel lam gelegd. Alleen de Maatschappij „Zeeland" heeft beslo ten verder op Engeland te varen, daarbij vertrouwend op de radarin stallatie. Rond Schiphol was de mist zo dik, dat het vliegveld „potdicht zat", zo als dat in vaktermen heet. Zodat er geen vluchten konden plaats vinden. Ook het vliegverkeer vanuit Brussel cn Parijs is stopgezet. Voor Duitsland heeft de mist dit nadeel gehad dat de „luchtbrug" naar Berlijn practisch niet kan functioneren. Straks zegt een of andere grappenmaker in Rus land nog, dat de Westelijke geallieer den er de Sovjets van verdenken, de mist in Rusland geproduceerd te heb ben Om nog even naar Schiphol terug te keren. Daar stonden gisteren 10 machines klaar om weg te vliegen. Twee ervan al van Zaterdag. Ze wa ren op v.eg naar Frankfort, doch kon den daar niet landen en keerden naar Amsterdam terug. Intussen zaten in Frankfort 58 pas sagiers te wachten, die naar Amster dam en New-York moesten. Omdat 't weer Zondagmorgen in Amsterdam be hoorlijk leek, weid besloten deze men sen i er autobus naar Schiphol te bréngen. De wegen waren echter spie- ge'giai cn de mist onverminderd dik. Een der bussen, een hyper-moderne Amerikaanse, reed Maandagmorgen bij Laren tegen een boom. Dc wagen werd beschadigd, doch geen der pas sagiers liep verwondingen op. Toen de passagiers eindelijk na deze min der prettige ervaring op Schiphol aan kwamen, bleek de mist nog geenszins van plan te wijken. De onfortuinlijke pasagiers zijn in een hotel onderge bracht en hopen thans morgen te kun nen vertrekken. Zonder bestuurder 1-JET spreekt vanzelf, dat het snel verkeer op de weg nog de groot ste last van de mist heeft. Het aantal De weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt en geldig tot Dinsdagavond is: Rustig weer met op de meeste plaatsen nog mist, die in de mid daguren weer wat minder dicht wordt. In het Zuiden van het land wat lagere ochtendtemperaturen dan in ^het midden en Noorden. De temperatuur zal hier smorgens iets onder, 't middags iets boven het vriespunt zyn. UIER. IS een mooi nieuwtje voor de lekkerbekken: binnenkort zullen slagroom en koffieroom weer vrij te krijgen zijn. Een meevallertje, nietwaar? J)E ONDERHANDELINGEN om een nationale iianse havenstaking :e vooi komen zijn met succes bekroond. Tussen de C.G.T. en de minister van openoare werken is een overeenkomst bereikt. JTNGELAND heeft na overleg met. de i Italiaanse regering definitief be- sloten het voorstel te doen Italië uit te nodigen zitting te nemen in een j toekomstige Europese raad. yERWACHT KAN WORDEN, dat binnenkort de vervoer bewijzen voor biggen zullen worden afgeschaft. botsingen, dat in ons land heeft plaats gehad zullen we maar niet gaan op sommen. anders komen we papier te kort. Het gevaarlijkste is dat niet alleen het zicht zeer beperkt is, maar ook dat er heel wat wegen zijn vooral wegen met bomen die van gladheid te lijden hebben. Daar weten de Wegenwachters van de A.N.W.B. over mee te pra ten. Want de „gele rijders'' hebben het heel druk. Zy hebben bovendien het merkwaardige beleefd, dat er langs vele wegen ettelijke wagens langs de weg stonden zonder be stuurder. De bestuurders waren te- voet verder gegaan Alhoewel het geen snelverkeer is. is het toch wel aardig om te vermel den, dat in de buurt van Amsterc^.T twee schillenophalers, die met paard en Kar op stap waren, het zelfs be staan hebben met elkaar in botsing te komen. Door de mist vonden zij na de botsing niet meer alle bijeen gegaarde schillen terug. Ernstig ongeluk te Putte QOK in Brabant en Zeeland zijn heel wat auto's het slachtoffer ge worden. Doorgaans zijn de ongeluk ken nogal goed afgelopen. Totnutoe is ons alleen bekend, dat een ernstig ongeval in Putte en bij Breda heeft plaats gehad. Een uit de richting Bergen op Zoom komende personenauto, bestuurd door de heer J. Weyts uit Bergen op Zoom. kwam hi-er-in-botsing met een auto bus van de B.B.A., die even te voren van de grens vertrokken was. De heer W. we? a met gebroken ribben, schaaf wonden en inwendige kneuzingen op genomen, terwijl zijn echtgenote en kele lichte verwondingen opliep. Bei den werden in de woning van de fa milie v. Linden door de doktoren Schlüter uit Bergen op Zoom en Edix- hoven uit Ossendrecht behandeld, waarna zij per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom werden overgebracht. Er is geen levensgevaar aanwezig. De per sonenauto werd vrijwel geheel ver nield. Mevr. Weyts is inmiddels uit het ziekenhuis naar haar woning over gebracht. 7 auto's in Oud-Gastel Ten Zuiden van Roosendaal, in Nis pen heeft een piekfijne Belgische auto ..kleerscheuren" opgelopen. De auto is in botsing gekomen met een auto bus van de fa. van Hees. Boven de Mark bleef de mist de gehele dag erg dicht, waardoor vooral de Westhoek van veel bezoek versto ken bleef. Dijkwegen, zoals van Standdaarbui- ten nr.a Zevenbergen. Fijnaart en Klundert werden zoveel mogelijk ge meden. Twee auto's die dat niet de den zijn bij Klundert met elkaar in botsing gekomen. Bij de BBA vielen meerdere dien sten uit. Men stelde alles in het werk om de vele bezoekers naar Roosen daal in verband met de marktdag tij dig te lozen. De reiziger kreeg, evenals in het Bergen op Zoomse gebied, de aanzegging, dat na zes uur geen bus sen meer zouden lopen. De vele scho lieren en werknemers, die moesten worden vervoerd kwamen allen' met vertraging veilig thuis. In de omgeving van Breda heeft een botsing plaats gehad bij Beek op de snelweg Breda-Moerdijk. waar een PTT-wagen en een vrachtauto 't kind van de rekening zijn geworden. In de postauto zat, de heer Koch, directeur van het postkantoor te Roo sendaal, die naar den Haag moest. Teneinde een goede treinverbinding te hebben ging hij met de postauto Vlissingen-Den Bosch naar Lage-Zwa- luwe. De heer Koch brak zijn neus been en liep een hersenschudding op. Met een vrachtwagen keerde hij terug doch kon te Etten niet verder, daar hij het bewustzijn verloor» Hier werd hij binnengedragen in het E. K.-huis, waar dokter Hermans medische hulp verleende. Met een luxe wagen keer de heer Koch tenslotte naar Roosen daal terug. Ook in Nieuw-Ginneken liefkoosden 2 auto's elkaar, gelukkig echter zon der persoonlijke ongelukken. Overweg niet gesloten HET treinverkeer aangaat, dit heeft vrijwel geen stagnatie on dervonden. Een vertraging van enkele minuten mag tenminste niet noemens waard heten. Zou het toch waar zijn: ..veilig, vlug en snel"? Noemenswaard is wel een onge luk, dat op de bewaakte overweg Wipeind te Etten is gebeurd. De overwegwachter vergat hier de bo men op tijd te sluiten voo- de trein Breda-Roosendaal die ca. 9.30 uur de overweg passeert. De landbou wer v. d. Riet uit Etten, die met paard en kar aankwam zag door de mist de naderende trein niet op tijd, met het gevolg, dat zijn paard en wagen door de trein zijn gegrepen. De man zelf wist nog: haastig ter zijde te springen. Het paard is ge dood. In hetzelfde plaatsje heeft zich ook het volgende voorgedaan: Toen de heer Sloots, hoofd van de openbare school ie Leur. met zijn vrouw op de Vaart kant aldaar fietste, sukkelde zij door de mist van de weg Mevr. Sloots viel met haar lichaam boven op het stuur en moest in het ziekenhuis te Breda worden opgeno men. In de Langstraat IN DE LANGSTRAAT was het een onmogelijkheid verder dan enkele meters voor zich uit te zien. Het was opvallend, hoe weinig wagens zich De mist, welke het verkeer in geheel West-Europa in boeien sloeg, heeft ook onze krantenexpeditie in sterke mate belemmerd. Vooral Oost Zeeuwsch- Vlaanderen voelde er de gevolgen van. Eerst om 10 uur in de avond konden de kranten te Perkpolder arriveren. Zij zullen heden besteld worden. Wij vra gen begrip van onze lezers. op de wegen bevonden. Op het Bossche Veld had een aan rijding' plaats tussen een BB A-bus en een wagen, welke echter niet van ern stige betekenis was. daar beide wa gens zeer zacht reden. De busdien sten van de Nederlandse Spoorwegen Den Bosch, Dordrecht reden normaal zij het dan met enige vertraging. Al leen de eerste dienst viel uit, omdat men geen risico wilde nemen. De smal le dijken en vaak bochtige wegen van de Langstraat zijn met deze mist uiterst gevaarlijk en verraderlijk. Waakzaamheid en voorzichtigheid zijn hier wel heel bijzonder geboden. In Zeeland TAE ZEEUWSE eilanden zaten finaal dicht. De mistbanken waren hiel en daar zo dik, dat er slechts 'n paar meter zicht was. Het verkeer geraaK- te daardoor ernstig ontwricht. Van de autobusdiensten was er op de eilan den slechts een enkele, die in de och tend reed; de drukke dienst Middel- burg-Goes lag tot half elf stil. De provinciale boten hadden het ook moeilijk. Op de Wester-Schelde ging de dienst, onregelmatig. Zierik- zee-Katscheveer gaf het op, evenals Veere-Kamperlahd. Kortgene-Wol- faartsdijk daarentegen vond gewoon doorgang. Dooi' ëen en ander is ook de postverbinding gestagneerd. Over Perkpolder hing een Londen- se mist. Een achttal auto's is daar op elkaar gereden, gedeeltelijk door ijs- vorming op de weg. De schade ont staan door de botsingen beloopt on geveer f 10.000. Door de stagnatie in het overtocht- verkeer zijn in Z.-Vlaanderen „De Stem"-couranten, die daar normaal vroeg in de voormiddag aankomen, gister eerst des avonds om 10 uur in Perkpolder gearriveerd, met de enige boot, die gisteren heeft gevaren. Meer nog dan West- is Oost-Z.- Vlaanderen door de isolatie gedu peerd. 0UNTHER d'ALGUEN, voormalig hoofdredacteur wu; Das Schwarze Korps zou thans als propaganda-ad- viseur op het departement van Bui tenlandse Zaken te Washington werk zaam zijn. "VS DE VLAG IN TOP. De laatste overspanning van de nieuwe brug over de Lek bij Vianen is aangebracht. Men begint nu met het leggen van een tijdelijke Baileybrug onder de overspanningen, zodat het verkeer eerstdaags van de brug gebruik kan maken. De bouw van de verkeers- brug gaat intussen normaal door. öEUTER seint uit Boedapest een ver- haal over een der Hongaarse bis schoppen, die zou hebben verklaard, dat hij in de toekomst alle herderlijke brieven van Kardinaal Mindszenty niet langer zou laten voorlezen in zijn dio cees. Hij zou zijn plichten vervullen „schouder aan schouder met de wer kende massa's". Anders gezegd: hij zou de communistische regering steu- We weten nog niet precies, hoe dit geval in elkaar zit, doch wijzen wel op het volgende stukje, dat van de week in „De Linie" stond: Een nieuwe truc van de Kominform bestaat in het lanceren van schijn bare meningsverschillen tussen Kerk vorsten die de bolsjewisatie van Oost- Europa trachten tegen te houden. Bij de Orthodoxen is deze list aanleiding geweest tot tragische conflicten, bij protestante leiders wordt een soort gelijke ontwikkeling gevreesd. Thans schijnen ook de Katholieken aan de beurt. Van Aartsbisschop Beran van Praag beweert een (rode) fluistercampagne dat hij plaats zal moeten maken voor de meer „soepele" Bisschop Trochta. Van Kardinaal Mindszenty van Buda pest wordt hetzelfde gezegd ten bate van Aartsbisschop Czapik. Genoemde prelaten zouden „geneigd" zijn. met de sovjet-regeringen van Tsjechië en Hongarije tot een een vergelijk te" ko men". Natuurlijk is dit een illusie en een leugen. Doch de schepping van zulke Communisten gaan .handelen" COKOLOFSKY, de militaire Sovjet- te Berlijn, heeft oDiiuernpiiv AMSTERDAM IN DE LONDENSE MIST. In Amsterdam kon dc ver keersagent op dc Dam slechts met moeite zijn verantwoordelijke taak vervullen. gouverneur in een brief aan de Britse mi litaire gouverneur, geprotesteerd te gen het houden van verkiezingen te Berlijn op Zondag a.s. Generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur, heeft dit protest onjuist genoemd, daar de ver kiezingen gehouden worden volgens destijd gemaakte afspraak tussen de vier militaire gouverneurs. Om de zaak op de spits te drijven, heeft de communistische vice-voor- zitter van de Berlijnse gemeenteraad, Geschke. voor vandaag een „speciale zitting" van de raad in de Sovjet sector bijeengeroepen. „De tijd van handelen is gekomen" zei hii. Dr. Suhr, de soc.-dem. voorzitter van de gemeenteraad heeft naar aanleiding van Geschke's oproep verklaard, dat deze in het geheel geen recht had een vergadering van de gemeenteraad bij een te roepen. Westerse politieke waarnemers te Berlijn geloven, dat de bijeenkomst het sein zou zijn voor de afkondiging van een door de communisten beheerst gemeentebestuur voor geheel Berlijn. U ER 10 pet. aardappelmeel in het brood komt. wordt het percentage iniandse tarwe tot 15 pet. verminderd. Dat is 5 pet. minder inlandse tarwe. gij DE TWEEDE KAMER zal bin nenkort worden ingediend een wetsontwerp tot „tijdelijke voorzie ningen ten behoeve van de wederop bouw en de bevordering van de bouw- n he'd", (wederopbouwwet). yE .JERUZALEM zijn rechtstreekse Joods-Arabische besprekingen be- ion lien over een bestand in de Heilige Stad. gl.J EEN BRAND in de zakenwijk an Mexico City zijn 12 brand weer inden en 4 Rode-Kruiswerkers om het leven gekomen. gR IS verbetering in de algemene gezondheidstoestand van Koning George van Engeland merkbaar, heb bende de behandelende geneesheren thans meegedeeld. £)R VAN MOOK is toegetreden tot de auteurs-coöperatie „De bezige h'.i" Zijn eerste boek zal in Januari a-s. bij deze uitgeverij verschijnen. 2* H. DE PAUS naar het Vaticaan teruggekeerd, na een verblijf van v'cr maanden te Castel Gandolfo. JJJEN WARE muizenplaag teistert de NO. nolder. De muizen hebben grote schade aan de uitzaai van win tertarwe aangericht. Heden zon oir*er 16.33 uur en an oo-Vr 15.58 uur. Woensdag: zon op 8.25 uur en maan op 9.37 u. O ERG, KöTALLA, BRAHM: drie namen, die in 1944 voor ons een werkelijkheid van verschrikkingen inhielden. Het was of die namen sarrend geschreven stonden op de ruwe barak- wanden en of ze waren gevlochten als nijdige extra-punten in het de weg naar de verloren vrijheid versperrende prikkel draad. Je keek in een onbewaakt ogenblik naar pijnlijke of open voeten in de gebarsten klompen en loerde schuin-weg in de richting van de Bekleidungskammer. wijl daar een mee lijwekkende figuur toevallig de scepter zwaaide: Brahm. Wanhoop TN ZIJN goede ogenblikken is hij zo kwaad niet", zei Martien, de gevangene-voorman van het Komman- do. dat daar werkte. Dat geloofde ik onvoorwaardelijk. Je hoefde maar een keer goed in de door drank en over vermoeidheid troebele ogen v. Brahm de wanhoop te hebben gelezen en je wist voor je verdere leven, hoe erg het is. als een man de slaaf werd van de machteloosheid, waarmee na tuur en afkomst, omgeving en aanleg hem hadden bedacht. Brahm, die wreed kon zijn als geen ander, was in onze ogen bijna angstaanjagend klein. Hij droeg als het ware een stem pel van krankzinnigheid-in-aanleg met zich mee. Als hij „loskwam" leek hij daar in verschrikkelijke zelfbespotting mee te paraderen. Zyn hese schreeuwstem had immer de ondertoon van: sla dan toch terug, geef me tenminste de kans te vechten als een man tegen over een man.. Dat deed natuurlijk niemand en de slagenregen, die dan volgde was als doorsjjpeld met een slijmerige aan klacht: neem dan wat „ZE" (óók, jij, van pijn krimpende gevangene!) van mij hebben gemaakt Soms gebeurde het ,dat ook Kötalla in het gebied van Brahm ronddwaal de. Dat hebben we nooit persoonlijk meegemaakt. Toch is het, of we er tientallen malen bij waren, al was het alleen maar, omdat iedere ont moeting tussen deze twee in wezen gelijk stond met de aanraking van vuur met kruit. Kötalla was immers als een groengeel vuur slangetje, altijd sluipend op weg naar ontbrandbare stoffen. Hij zou niet hebben kunnen leven zonder explosies te veroorza ken. in het klein wanneer de omge ving klein was, doch groot als hem de kans maar even werd geboden. Miniatuur-oorlog VyE KUNNEN ons indenken, dat Kötalla in zijn jongelingsjaren op een of ander kantoor zat binnen de veilige en voorzichtig uitgebalan ceerde grenzen van de hem toebedeel de macht een miniatuur-oorlog a!s een aanlokkelijk toneelspel opvoerde met alles en allen, hem door de moeizaam veroverde positie als „ondergeschikt' ten deel gevallen. Die hem gelijk wa ren vreesden hem, die geestelijk bo ven hem stonden, verachtten hem, die aan hem op genade of ongenade wa ren overgeleverd, voelden zich verlo ren. En dat was hun ongeluk. Maar dat was ook, tot op zekere hoogte, 't ongeluk voor Kötalla zelf. Hy was niet tegen de weelde bestand, zodra hem de mogelijkheid geschon ken werd om (liefst naar beneden en desnoods naar boven) overal te trap pen, waar hij maar raken kon. Weer zin en deernis streden steeds pm de voorrang, als deze Kötalla zagen rond- razei* en als we huiverend ervaar- den, hoe hy iedereen achtervolgde, het meest zichzelf. ■^A EEN requisitoir, dat bijna V/s uur duurde, eist: de Advo caat-Fiscaal bü bet Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, de doodstraf tegen elk der zeven verdachten in de zaak tegen de Amersfoortse kamobe- wakers: Berg, Kötalla. Brahm, Wolf, Majj, Oberle en Alscher. Een onzer redacteuren, die als gevangene deze manntn heeft ge kend, heeft naar aanleiding van deze afsluiting van de eerste fase van dit grote proces zijn herinne ringen aan drie hunner in neven staande karakterschets vastgelegd. F.r is in de verslagen allerlei gru welijks uitgestald, doch wij heb ben er slechts zeer sober bericht van gegeven. Wel echter kan het betekenis hebben zich even te ver diepen in de oorzaken, welke hier hebben geleid tot zulk een mon sterachtige verwording van de menselijke geest illusies is reeds een verlammend wa pen. Gebleken is, dat zeer concrete .geruchten over veronderstelde onenig heid tussen genoemde prelaten naar de buitenlandse pers geleid zijn juist door twee prominente afvallige pries ters, die in dienst van de rode rege ringen staan: Plohjar in Tsjechië en Balogh in Hongarije twee scherts figuren wier materiële eisen heiaas de overwinning behaalden op hun priestereer. HET MASKER AF. "yOOR het overige gooit de Hongaar- se regering nu het masker af. Er is een verklaring van de plaats vervangende premier. Matyas Rakosi, waarin deze zei, dat „Hongarije's po litiek van verdraagzaamheid ten aan zien van reactionnaire leiders der Hongaarse Roomskatholieke Kerk 'n einde had genomen" en dat „de vol ledige kracht der staatsbevoegdheden" tegen hen gebruikt zou worden. yeer binnenkort zal de prijzenstop op gebouwd onroerend goed worden opgeheven. By koop en ver koop van huizen, fabrieken, boer derijen enz. zal de meest biedende dus in liet bezit kunhen komen van het gewenste pand. De prijzenstop voor ongebouwd on roerend goed, zoals weilanden en bouwgronden, wordt gehandhaafd. Bij koop en verkoop van deze goederen moet de transactie dus nog nader goedgekeurd worden door de prijzen- bureaux voor onroerende zaken. Verwacht wordt, dat de vrije ver koop van gebouwd onroerend goed na 5 December a.s. wordt toegestaan. Was hij het niet, die bij een intense luchtaanval door Engelse bommen werpers helemaal alleen met een ma chinegeweer „de aanval wilde af slaan"? Ook daarin wilde „de kleine Kötalla" zijn minderwaardigheidscom plex in een tergend zelf-sarcasme ver nietigen. Juist omdat hij besefte, dat het toch niet hikken zou. ging hij zich tenslotte te-buiten aan een „haat-cul- tus", die weinig' menselijks meer over had. De oppermachtige IAAN WAS BERG anders. Zijn hoofd- kenmerk was eigenlijk lafheid. Hij moest zichzelf overschreeuwen om die voortdurende angst te overmees teren. Als hij wilde slaan, dwong iets in zijn binnenste hem om met 'n groot gebaar en een luid bevel zijn hand schoenen te laten halen. We hebben vaak gezien, hoe Berg. de oppermach tige in het Kamp, op de vlucht sloeg voor d^ ogen van een gevangene, die in zijn ellende de tot leven geworden angst scheen te zijn geworden, waar aan het moreel van Berg langzaam maar zeker te gronde ging. Berg moet in rijn jeugd veel slaag hebben ge had Deze drie mannen begingen misda den en de Gerechtigheid zal over hen oordelen. We hebben hen gekend in de dagen, die voor hen een „glorietijd" heetten te zijn. Welnu, het is onze vaste overtuiging, dat zij vandaag meer rust kennen dan toen. We geloven, dat het aanhoren van de zwaarste Seis, gelijk gisteren het geval was, voor deze drie dit zal be tekenen: wat er ook moge gebeuren, er zal een centenaarslast van ons af vallen, wanneer onpartijdige mannen eenmaal zullen hebben uitgemaakt, hoe en in hoever wij door het onder gaan van de opgelegde straf die ver schrikkelijk benauwende schuld van het verleden ongedaan kunnen maken. Zo gezien, zal voor deze drie een vonnis een weldaad betekenen, de verlossing van een obsessie. Dan zal Berg bevrijd zijn van zijn lafheid 'in de bovenomschreven vorm), Kötalla van zijn minderwaardigheidscomolex en Brahm van zijn waanzinnige angst. En als er iets van schuldbesef in hun harten doordringt, dan zal Gods ge nade hen toch nog kunnen vinden.... Stikker weer bij Hatta 0P JAVA hebben weer verschil- lende overvallen op Nederland se militairen plaats gevonden. By Djongol (West-Java) is een Neder landse militaire auto beschoten, waardoor twee Nederlandse militai ren zijn gedood en een gewond. In de buurt is een patrouille aange vallen door een sterke bende, waar door een Nederlandse militair is ge dood. De dienst legercontacten blijft er melding- van maken, dat er nog steeds infiltraties op Nederlands gebied plaats vinden. Op republikeins gebied woeden tus sen republikeinen en communisten thans hevige gevechten ten Noorden van Godong en ten Westen van Poer- wodadi. De vijf Nederlandse parlementsle den, die Zaterdag in Batavia zijn aan gekomen, zijn nu naar Bandoeng ver trokken waar op het ogenblik de zit ting van de federale conferentie wordt gehouden. Minister Stikker heeft gisteren weer met Hatta geconfereerd. Over het be- sprokenen zijn geen bijzonderheden be kend gemaakt. Politieke kringen Djokja menen, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te bereiken zou zijn, betreffen de bevoegdheden van de interim-rege ring en het veto-recht van de Hoge vertegenwoordiger der Kroon. pEN VECHTPARTIJ op het Rem- brandtplein te Amsterdam heeft de politie en de douanerecherche in staat gesteld een Belgische man en vrouw, die samen met een Engelsman nylonkousen smokkelde te arresteren. Zij waren in het bezit van 700 paar nylonkousen smokkelden te arresteren wilden verkopen. Zij vielen in han den van een vijftal bekende Amster damse „slingeraars", luisterend naar de schone namen „Willy", „Sche le Rinus", „de IJmuidenaar", de „Dol larkoning" en „zwarte Loutje". Na enig onderhandelen was men het eens geworden over de prijs f 6300, doch toen de zaak zijn beslag zou krijgen bleken de kousen, die zolang in de keuken van het café waar de zaak 'werd afgehandeld, neergelegd waren, verdwenen. De politie, die gewaarschuwd was voor de vechtpartij waarin het „za ken doen" ontaardde, kon aanvanke lijk niet ingrijpen, maar twee agen ten hielden de vreemdelingen later in hun auto's aan Een onderzoek in hun hotel bracht aan het licht, dat zij in het bezit waren van aanzienlijk bedrag aan deviezen. Bovendien kwa men uit een geheime bergplaats in ene der autos nog 40 paar nylonkou sen te voorschijn. De zevenhonderd verdwenen paren zijn nog niet te oorschijn gekomen. De politie veronderstelt, dat zij in middels wel weer doorverkocht zijn. PUBLIEKE TRIBUNE (Ingezonden) OP de 13 November gehouden partij raad der K.V.P. heeft de voorzit ter der K.V.P. volmondig toegegeven dat er bij de verkiezingen van 7 Juli zwakke plekken voor de K.V.P. op bepaalde plaatsen en streken in ons land naar voren zijn gekomen. Hij bedoelt hier bijna zeker de sterke plek ken in die zelfde plaatsen en streken voor de groep Weiter. Hij gaat nog verder en, nadat hij eerst de heren van de partijraad verteld heeft, waar om de heer Weiter eigenlijk met een afzonderlijke lijst kwam, o.m. om de bestrijding van de Rooms-rode coalitie zegt hij: „maar die reden is er nu niet meer", dat wil dus zeggen, dat die reden er dus wel was en de heer Welter was dus in zijn futuristische vi sie het partijbestuur der K.V.P. een slag voor. Daargelaten, dat de heer Weiter en de zijnen door een en ander in het geheel niet overtuigd zijn, dat deze reden er nu niet meer is, lijkt het ons juist de heer Andriessen hier te moeten manen voorzichtig te zijn, want de bekoring tot een twee- partijenregering prikkelt het vlees der K.V.P. nog in brede gelederen en.... nodigde de heer Goes van Naters de overigens scherpzinnige voorzitter der fractie v. d. Partij v. d. Arbeid de K.V.P. niet uit om toch weer in godsnaam tot een twee-partijenrege ring terug te keren? Wij hebben diens rede bij de alg. debatten omtrent de alg. begroting 1949 goed verstaan en begrepen! Dit gebeuren blijft dreigen en de verleiding is nog sterk, en in Welter's kamp wil men nog wel wat anders zien en horen dan alleen deze simpele opmerking van de heer Andriessen. En als de heer Andriessen eerlijk opbiecht dat de kath. kamerfractie be wust en weloverwogen een kabinet op bredere basis wenste en de bewijzen er zijn dat deze visie van haar juist is geweest dan vragen Weiter en de zijnen: Hebben de heren der kath. kamerfractie zoveel tijd nodig gehad om tot deze conclusie te komen, waar de heer Weiter hen reeds in Augustus 1947 daartoe maande? De K.V.P.- leiding sloeg er toen geen acht qp, wilde nog niet eens naar Weiter luis teren, hem en de zijnen niet ai6 ge zonde oppositie in hun bestuur en rijen opnemen en riskeerde met haar dictatoriale geenszins democratische houding een alleszins verfoeibare Indië-politiek en een politieke split sing in het kamp der katholieken Nu betreurt deze voorzitter deze gang van zaken en wij kunnen daar in komen! Maar wat hij vooral betreu ren moet, is, dat er door hem en door Romme in het allereerste begin on herstelbare fouten gemaakt zijn, toen de heren de heer Weiter op deze blauwe stoep lieten staan en de deur voor hem gesloten hielden, getuige de briefwisseling tussen bestuur K.V.P. en de heer Weiter gepubliceerd in „De Nieuwe Eeuw" Is het nu zo'n won der dat de heer Weiter en de zijnen een dak boven hun hoofd zochten om hun rechtmatige verlangens en eisen vanuit hun eigen huis in Nederland aan het volk bekend te maken? Ziet, geachte heer Andriessen. wij zijn het met u eens, als u op diezelfde partijraad zegt, dat degene, die van mening zijn dat de heer Weiter en de zijnen kennelijk een partij willen stichten, wel eens gerijk zouden kun nen hebben, al zal deze partij dan ook zeer wars zijn van alle conservatisme en kolonisatie. Maar alweer hier de vraag: Aan wie uiteindelijk hiervan de schuld? Oud-minister Gielen spotte in een verkiezingsrede te Breda over Wei ter en noemde hem en de zijnen „een Haags gevalletje". Dat Haagse ge valletje is nu voor het K.V.P.-be- stuur een geval geworden en niet eeijs meer Haags. Nederland kent nu in verschillende plaatsen dit bewuste ge val. De gesignaleerde zwakke plekken zitten niet bij de werkers der K.V.P. hier of daar in Nederland. Deze zitten uitsluitend en alleen in de op vattingen van het partijbestuur der K.V.P. zelve en deze herinneren ons Welterianen sterk aan'een partij die nog zo kort achter ons ligt, toen die hardgelaarsde heren zeiden: „Und willst du nicht die Meine sein, dann hau ich dich denn Schadel ein!" Th. S. Op de eerste plaats: De inzender gaat geheel voorbij aan de drinT"'1° en ondubbelzinnige wens van het Hoogwaardig Episcopaat tot het be waren van de politieke eenheid. Ze ker. we willen niet treden in de ge wetensbeslissing, we!ke hier uiteinde lijk de doorslag geeft Doch met prof. Romme betreuren we het zeer, dat aan een belangstellend toeziende buiten wereld dit blijk van een in de wind slaan van bisschoppelijke vermanin gen wordt getoond. Hierbij sluit zich aan het betreu renswaardige feit, dat in het Kam~r- debat omtrent principiële vraagstuk ken als de taak van de Staat en het subsidiariteitsbeginsel een tweesoalt van inzicht werd getoond, dat aan de hoogheid en het gezag van de katho lieke maatscbanniileer ongetwijfeld af breuk moet doen. Nog eens: ieder moet tenslotte zlef weten, of hij de verantwoordelijkheid voor deze verschiinselen wil dragen. Doch dat de verschiinselen oo zichzelf betreurenswaardig ziin, staat buiten kijf In het zuiver-politieke vlak heb ben we inmiddels ook nog het een en ander od te merken naar aanlei ding van dit schriiven. We hopen dat morgen te kunnen doen. •piJDENS DE BEHANDELING van de geruchtmakende moord op de 61-jarige Amsterdamse pensionhoud ster A Marsman, zijn zoveel nieuwe gez:chtspunten naar voren gekomen, dat het Gerechtshof te Amsterdam be sloot de zaak 17 Jan. verder ie behan delen Men gaat nog enige „onbeken den" opsporen.

de Stem | 1948 | | pagina 1