Waar kan 'n Kartuizerklooster komen? Stad en Land FILMPROGRAMMA'S Publieke Tribune Kees Hmjbregts Nederland" P. M, van de Walle mm THEATER ALHAMBRA THEATER IUX0R THEATER ELECTRO BIOSCOOP Locomotief Schulte oppermachtig vestigingsplaats t DE KLEINE BAZAR DE STEM VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 Ockers mocht één keer winnen Trainingsrit Zeeuwse renners De aardappelprijzen Uitbreiding van de treinenloop R. K. Kermisexploi tanten vergaderden De nieuwe weg naar Paal Boekenplank DE RIDDERS DER STILTE Heel Nederland helpe mee in dit blad V van water vrij van koude vry' van punten vrijt en...U blij! IS U NOG NIET GESLAAGD vanaf Dinsdag DE HELD VAN TEXAS REBELLEN VAN DE PRAIRIE OP NAAR T WESTEN HOOGSTE ROEM... Jn het Antwerpse Sportpaleis is nu wel uitgemaakt, wie er achter tandems het sterkste is. Dat hebben we Zaterdagavond meer dan du'de- lijk zien gebeuren. Aan Schulte's meesterschap op dit wapen behoe ven we niet te twijfelen en Ockers zal zo langzamerhand tot de con clusie komen, dat hij aan een re cord-verbetering nog lang niet toe is. Voor oen dergelijk karwei voelt de lange Bosschenaar blijkbaar nog niot, want mogen we hem geloven, dan betwist hij liever een zesdaagse dan een wedstrijd achter tandems. Evenals bij de eerste ontmoeting had men, om de zaak nog aantrekke lijker te maken, nog twee kopstukken abhter tandems gezet. De eerste keer werd dat een faillure. omdat zowel Bruneei als Kübler blijk gaven beter niet mee te moeten doen en na werd het slechts een gedeeltelijk succes. Peters kon ons niet bijster overtui gen. We nemen daarbij in aanmerking dat er niet voldoende goede tandeir.- paren zijn om vier renners in lijn te brengen. Even anders was het met de debutant Adriaenssens, die met zijn sterke body tot enkele krachtex- plosies in staat was, doch overigens weinig tactiek toepaste Een bedrei ging voor de anderen was hij daar door niet. De eerste reeks van dertig kilometer was bijzonder interessant. Ockers was strijdlustig en gaf het tempo aan, waardoor Schulte zijn activiteit steeds moest verhogen en enkele malen een extra beroep moest doen op zijn beste gangmakers Verschuren-de Korver om niet te veel afstand op te lopen. Eenmaal bij, beheerste hij zich volko men en bepaalde hij» er zich toe Oc kers te schaduwen tot de laatste drie ronden. Toen stormde hij Ockers als de modernste locomotief voorbij om met 25 meter voorsprong te winnen. In de tweede manche gaf hij op nieuw blijk de situatie aan te kunnen. Hij reed aanvallender, liet niet steeds Ockers op kop en demonstreerde van tfijd tot tijd' hoe machtig hij kon rij den. Niemand geloofde er aan, dat Ockers enige winstkans had in deze manche. Schulte reed regelrecht aan op een twijfelloze overwinning, maar hij zelf oordeelde anders. Hij ging in de laatste ronde over Ockers heen, overmachtig.— maar in de voorlaatste bocht liet hij de tandem doorgaan, alsof hij volko men leeggereden was en had hij moeite om Ockers toch nog eerst over de meet te laten gaan! Maar het publiek was niet blind n zag heel goed, dat Ockers mocht win nen. Schulte kwam zijn afspraakje met Ockers wel na, toonde toch meer dan duidelijk, dat hij de sterkste was, maar het nummer' werd -'echt ver kocht. We zagen bij de insiders dan ook heel wat bedenkelijke gezichten Kloosterman won met voorsprong. rje 7e trainingsrit voor Zeeuwse ren' ners, Zaterdag gereden van Kloe- tinge naar Bergen op Zoom lev de een verdiende overwinning op voor Aad Kloosterman die onlangs zijn ..come back" in de wielersport vierde. Op de heenreis deed zich een ern stige valpartij voor op de Antwerpse straatweg waardoor enkele favorieten als Moutthaan en Huizen meteen hun biezen konden pakken. Vele anderen konden na enige minuten tijdverlies de strijd hervatten Op de terugweg vormde zich een kopgroep van zes man t.w. Klooster man sr. Jansen, van 't Westeinde. Stokx, Daamen en Morel uit Veere, die voor de eerste maal meereed, maar toonde uit het goede hout gesneden te rijn. Bij Rilland demarreerde Klooster man sr. onophoudelijk en slaagde er tenslotte in los te komen. Jansen was de eerste die een achtervoligng Inzette maar toen was het te laat. Stokx won op goede wijze de eind- sp2int van de groep. De uitslag luidt: 1 A C. Kloosterman, Kapellè 80 km. in 2 uur 8 min; 2 op 1 minuut Jansen Axel; 3 op 2 min Stokx, Souburg; 4 van 't Westeinde, Nieuwdorp; 5 Daa men, Vlissingeh; 6 Morel, Veere; allen in de-elfde tijd; 7 op 12 min. Boogaart Vliss'nven: 8 Moerdijk, Ovezande; 9 van Wel, Nisse, 10 de Leeuw, Goes. In net algemeen klassement heeft Mouthaan nog steeds de leiding met 45 punten. Jansen 43; Oosthoek 38; Kloosterman sr 37; van t Westeinde 32; Borgstein 25; van Wel 22; de Waal 21; Kloosterman jr. 19 en Walhout 18 punten. De 8e rit wordt Zaterdag gereden om hetzelfde traject. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de adverten tie-kolommen worden de rijkskeurings eisen genoemd. Grand Theater Goes: De held van Texas (18 jaar! Alhambra Theater Vlissingen; Rebel len van de Prairie (18 jaar) Electro Bioscoop Middelburg: Hoog ste roem (18 jaar) A. DEN DOOLAARD SPRAK OVER WALCHEREN Vrijdagavond heeft de schrijver A. den Doolaard in Washington een voor dracht gehouden over het herstel van Walcheren. Deze voordracht werd ge houden onder auspiciën van je Ne derlandse ambassade voor gedele geerden bij de F-A.O.-conferentie. De spreker werd ingeleid door de Nederlandse ambassadeur mr. dr. E. van Klef fens en de voorzitter van de afdeling Washington van de vereniging NederlandCanada. Na de lezing wer den twee films vertoond nl. „Verniel de dijken" en „Twee koninginnen." BRIDGE DRIVE TE - TERNEUZEN In hotel ..Rotterdam" te Temeuzen werd een, bridge-drive gehouden, waar van de 'netto-opbrengst bestemd was voor de Jongens overzee. Deelgenomen werd door 35 paren, welke waren op gekomen uit vrijwel alle plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Prijswinnaars waren de heer en mevrouw van Aal- tena van Sluiskil, de heer Bot en Meulenberg van Temeuzen, de heren de Meurichy en v. d. Riet van Hulst, mevr. de Meurichy en de heer Boel van Hulst, de heer en mevr. de Jong van Oostburg en de heer en mevr. Tichelman van Temeuzen. De op brengst bedroeg niet minder dan 425.- Dit mooie resultaat is mede te dan ken aan de vele Temeuzen se midden standers en particulieren, die de prij zen gratis hadden beschikbaar gesteld. Goes DERTIGJARIG BESTAAN K.A.B. Veteranen gehuldigd. Het dertigjarig bestaan der Goese rid. van de K. A. B„ is in het Schut tershof op aantrekkelijke wijze ge vierd. Voor een volle zaal kon de heer v. Himst het begroetingswoord uit spreken, waarna hij de geschiedenis vertelde der jubilerende afdeling. In bept. 1918 werd ze op initiatief van kapelaan v. d. Eem gesticht. Onder de 74 leden waarmee men begon wa ren aanvankelijk ook middenstanders, doch vrij spoedig werd het, wat meer normaal was. een zuivere werkne mersorganisatie. Uitvoerig schilderde spr. het zegenrijk werk van de K.A. p, zowel op geestelijk als materieel terrein en huldigde tenslotte met war me woorden de werkers van het eer ste uur, waarvan er nog acht waren overgebleven, nl. de heren Jac. Wal raven, Chr. v. d. Does. V. Boel, D. Boel, J. Lockefeer. J. Joossens, A. v. Hese en de Jong. Hij stelde hen ten voorbeeld en overhandigde hen tenslotte een aardig souvenir. „De kim ziet rood". Nadat het strijdlied was gezongen gaf de heer Menheere een toelich ting op het' stuk dat de eigén toneel club ingestudeerd had en dat speciaal voor haar was geschréven door een redacteur van de Stem. Hij dankte de auteur voor zijn belangeloze en geslaagde medewerking. De kim is rood is een tonftlspel met dramatische inslag, dat de tegen woordige toestanden in het verdruk te Polen tot thema heeft. 't Is bedoeld als 'n sterk speelstuk voor amateurtoneel van het betere genre, waarom het vrij hoge eisen stelt aan de spelers en speeeisters. De K.A.B-toneelciub, hoofdzakelijk be staande uit ongeschoolde krachten, er dus een zware opgaaf aan. Dat Z1J "ie zo goed vervulde is behalve aan gen inspanning voornamelijk te anken aan de bekwame regisseur ertus Menheere, die zijn juiste kijk P net stuk wist over te brengen op I de medewerkenden en ieder de rol gaf die hem of haar 't beste lag. De ^vrouwelijke hoofdrol, die van Marfa het impulsieve, dappere meisje werd uitnemend gegeven door Paula van- Stee; Sjef van Os nam op bui tengewone wijze de onevenwichtige landbouwkundige student Stephan voor zijn rekening, terwijl het onge compliceerde karakter vaif Milleck de molenaar puik werd weergegeven door de heer Kieviets. Het genuan ceerde samenspel van dit trio zette reeds het eerste bedrijf op een bij zonder hoog plan, zodat de zaal ge boeid toeluisterde. Rustig speelde de heer Vermeulen, burgemeester Orloff en ditzelfde kan gezegd worden van de heer de Pan als Krassinski; iets expressiever had hun spel echter wel kunnen zijn. De heer Andries de Ko ning had zich geheel ingeleefd in de zware en zwarte rol van Gladkiev en voor kostelijk tegenspel zorgden Leo Burgs ais de sluwe en geestige Narbutt en mevrouw Meyer, als de scherptongige Maria. Harry Beirnaert maakte iets moois van de oude opge jaagde priester. Kostelijk speelde de heer v. Boven de onnozele, bange boer Smoika. Ook in de bijrollen zat verve en le ven. Aankleding, costumering en gri me waren uitmuntend. Natuurlijk wa ren er kleine feilen te constateren, maar als een club zo weet te spelen dat er spontane open doekjes komen en na ieder bedrijf een ovationeel ap plaus losbreekt, dan kan de criticus beter zwijgen. De heer de Rechter huldigde na het laatste bedrijf regisseur, spelers en speelsters en stak ook de auteur een pluim op de hoed. Verdiende dank ontving tevens het verkennersbandje. Onder de aanwezigen zagen wij behalve de parochie-geestelijkheid ook afgevaardigden van de K. A. B. uit Middelburg en Lewedorp. Met 'n gezellig samenzijn werd de geslaagde feestavond besloten. Oostburg Opening clubhuis. Zondagmorgen is het clubhuis voor de verkenners- groep St Eloy ingezegend door De ken v. Lievegoed en daarna officieel in gebruik genomen. 0.m. voerde het woord Deken Lievegoed, Burgemeester mr. K. Hoeksema, de aalmoezenier kap. A. van Waes, De hopman J. Ou- wendijk dankte sprekers en Genodig den. Philippine V.K-AJ. opgericht. Het goede nieuws van de K.A.B. blijft steeds bin nenkomen. Reeds lang werd er ge streefd naar een onderafdeling voor de werkende meisjes. Deze V.K.AJ. is nu opgericht met een 16-tai jonge meisjes. Het verenigingsleven der KA B. is Riermee uitgebreid en het mag gezegd worden dat het goed marcheert. ïas van Gent ST. NICOLAAS DEED ZIJN INTREDE Onder massale toeloop van grote en kleine Belangstellenden arriveerde de goe<j| Sint, vergezeld d. Burgemeester Den Boer, per motorboot R.P. aan de Oostkade even nadat het ontvangst comité en de Harmonie De Verenigde Vrienden ter plaatse kwamen. Toege juicht door de duizendkoppige menigte stapte de statige figuur, hierbij gehol pen door zijn knechts, aan wal waar hl) door mevrouw Den Boer, als voor- z-.tster van het comité, met hartelijke woorden welkom werd geheten, daarbij informeren d naar het verloop van zijn reis-, De Sint antwoordde wel wat ver moeid te zijn doch de massale ont vangst had hem opgewekt. Hij had geen klachten over gasse kinderen Daarna besteeg de H. man zijn schimmel en trök door de Sasse stra ten, gevolgd door zijn knechten, die met gulle hand „pepernoten" strooi den en het feestcomité en voorop ge gaan door het, vrolijk marsen spelen de muziekgezelschap. Op het eindpunt, de Morkt, kon "men over de hoofden lopen ais de waardige optocht daar arriveerde, en moest de politie vrij baan maken. Hier werd de H man dank gezegrf voor zijn bezoek en tot weerziens ge zegd teven a.s. Zaterdag 4 December op welke dag hij In de scholen zou Voor minder dan 4 ct. per kilo verhandeld TIET HOOFDBESTUUR der Z. L. M. besloot het volgende telegram aan de Minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening te sturen: „Het Hoofdbestuur der Z. L. M. in vergadering bijeen, spreekt haar diepe teleurstelling uit over de gang van zaken bij de afzet van consumptie-aardappelen, wel de momenteel in onze provincie voor minder dan- 4 cent per kg worden verhandeld. Gezien de door de Overheid gestimuleerde aardappelteelt, kan slechts 'n vol ledige garantie verdere afbraak- van het prijsniveau voorkomen Wij dringen er bij Uwe Excellen tie ten sterkste op aan. op korte termijn in overleg met de Stich ting voor de Landbouw de nood zakelijke en effectieve maatrege len in deze te nemen. komen. Nadat nog vele peuters werden opgetild om de Sint de hand te reiken, stapte deze af om plaats te nemen in de prachtige auto die hem naar el ders zou brengen. f T erneuzen WINKELWEEK Tijdens de St. Nicolaasweek zal dooi de winkeliers-leden van de vereni ging voor Handeldrijvende Midden, stand een winkelweek worden geor ganiseerd. Bij elke aankoop zullen loten worden verstrekt» welke gratis mee'oten naar fraaie prijzen. Er zijn o.a. beschikbaar gesteld een rijwiel, 6-kroonslamp, stofzuiger, complete keuken-uitzet, cassette, enz. Drankweer Alhier is opgericht een afdeling van de Chr. Nat. Gsheelont- houdersvei-eniging. In de oprichtings vergadering werd een voorlopig be stuur gekozen, dat zodra mogelijk door een definitief zai worden ver vangen. Vlissingen CONCERTGEBOUW. Een van de best geslaagde num mers in het Jubileumprogramma ter gelegenheid van de 30-jarige toneel loopbaan van Lou Bandy was de muzikale cocktail (Co v. d. Heide Wijma). Saxe en Phon ontketenden lachorganen die gezien de kwaliteit van hun doldrieste invallen niet kon ken uitblijven. Ook het trapezewerk op de begane grond, door het Rio Trio, was zeer zeker de moeite van het kijken waard. En tenslotte Lou Bandy himself, ofschoon wij zijn genre" niet erg mogen konden we hem waarderen om de routine en vlot te voordracht. Onder auspiciën van de „Abva" pre senteerde de theatergroep: De Korte Golf (Jan Lemaire Sr.) een revue onder het motto: De Motor draait. Zeer zeker hebben allen die deze avond gezien hebben genoten van de geestige schetsen. Terwijl de Accor deon-solo mét de show, 'n luidruichtig applaus oogstte viel 't Piano-inter mezzo tegen, om de wel wat slordige afwerking. IJzendijke Aanrijding. Uit de richting IJ zendijkePhilippine Baderde Zate: dag morgen omstreeks half elf met vrij grote snelheid een personenauto be stuurd door de heer Ofte de B. uit IJzendijke. Bij de Finter. gemeente IJzer.dijke, was de weg opgebroken, terwijl waarschuwingsborden geplaatst waren. De bestuurder, waarschijnlijk verblind door het felle zonlicht, reed de verkeersborden omver en sleepte met zijn linkervoorspatbord de straten maker de Jager van IJzendijke, die daar aan het werken was, enkele me ters mee. Met enkele kneuzingen en verschillende bloed uitstortingen werd de J. naar zijn woning vervoerd. OP BAANVAK TERNEUZEN-DE KLINGF INGAANDE Woensdag I December as. worden op het baanvak Temeuzen—De Klinge enkele treinen mgeïegd, waarvan wij hieronder de dienstregeling laten volgen: Temeuzen v. 9,05; Sluiskil v. 9,12; Axel V. 9,20; Kijkuit v. 9,27; Hulst a. 9.35. V. 9.39; De Klinge a. 9,44. Temeuzen v. 14,10; Sluiskil v. 14,17; Axel v. 14,25; Kijkuit v. 14,32; Hulst a. 14,40, V. 14.44; De Klinge a. 4.49. Temeuzen v. 17,20; Sluiskil v. 17,27; Axel v. 17,35; Kijkuit v. 17,42; Hulst a. 17,50. V. 17.54; De Klinge a. 17,59. Deze laatste trein rijdt van Temeu zen tot Hulst alléén op Zon- en Feest dagen en des Zaterdags. De Klinge v. 10,45; Hulst a. 10,50, v 10,53; Kijkuit v. 11,06; Axel V. 11,13; Sluiskil v. 11.20; Temeuzen a. 11,28. De Klinge v. 16,00; Hulst a. 16,05 v. 16,13, Kijkuit v. 16 21, Axel v. 16,28, Sluiskil v. 1635: Temeuzen a. 16,43. De trein Temeuzen (v. 17.04)De Klinge (a. 17.43) rijdt niet meer op Zaterdagen en Zon- en Feestdagen (rijdt dus alléén van Maandag t/m Vrijdag). ke exploitanten niet geheel konden behartigen. De geestelijke adviseur van de af deling. Kapelaan Soons, toonde zich zeer verheugd over deze benoeming en sprak de hoop uit, dat de leden de nieuwe pastoor sympathiek zouden ontvangen. Een eigen pastoor benoemd TVE R. K. Bond van Kermisvakgeno- ten Afd. Noordbrabant en Zee land hield Zondagmiddag in hotel „Het Wapen van Breda" een algemene ledenvergadering. Nadat de voorzitter, de heer Ber trams, de aanwezigen hartelijk wel kom had geheten en de secretaris en de penningmeester hun jaarverslag hadden uitgebracht, kwam de algeme ne Bondssecretaris, de heer A. de Grüyter, met de verrassende mede deling, dat Kardinaal de Jong, de Franciscaner-pater Brokx heeft be noemd tot pastoor van de R. K. Ker misexploitanten. Naast de varende parochie van de schippers hebben nu ook de kermis exploitanten hun eigen pastoor met juris-dictie in alle Nederlandse bis dommen. Het ligt in de bedoeling, indien de ze aanstelling na de proeftijd van een jaar blijkt te voldoen, een rijdende pastorie te stichten, die de kermis exploitanten op hun arbeidsveld kan bezoeken. Daar van de 1200 kermis-exploitan- ten ongeveer drievierde deel Katho liek is, is het duidelijk, dat de gees telijke adviseurs der afdelingen de geestelijke belangen van de Katholie- Raad van Graauw Bouw van 10 woningen A AN DE ORDE kwam een schrijven van de Vlassersschool te Koe wacht om de in 1941 reeds toegekende subsidie ad. 150 alnog tie willen ver lenen Dcor de oorlogsomstandigheden was de uitkering uitgesteld. Besloten werd nu tot uitbetaling over te gaan. De gratificatiegelden personeel keu ringsdienst van Waren werden vast gesteld op 2 cent per Inwoner. De regeling van de tijdelijke bijslag voor gemeenteambtenaren werd goed gekeurd. Daarna kwam een adres ter sprake van de inwoners van het gehucht Paal. waarin er werd aangedrongen de nieuw aan te leggen weg Graauw— Paal te laten lopen langs de thans be staande oude weg. Dus niet door de Melopolder, waardoor het gehucht nie, meer rechtstreeks aan de hoofd weg zou komen te liggen. Aangezien reeds vroeger door de raad in die geest was besloten, onderwond dit schrijven algemene instemming. Daarna kwam de heffing straatbe lasting ter sprake. Op voorstel van de meerderheid van het Dagelijks Bestuur werd besloten hierop niet in te gaan. Waar men hier noch een goede rio lering. noch trottoirs en derg. heeft vond men geen termen aanwezig om al tot bedoelde heffing over te gaan. Wei weid door toevoeging van een ad vies getracht spoed te zetten bij de aanleg van de nieuwe weg, waarmee men meteen deze zaak opgelost zou krijgen. Vervolgens kwam aan de orde een adres der Woningbouwvereniging om kapitaalverstrekking en beschikbaar stelling van grond voor de bouw van 10 nieuwe woningen. Omdat men hier slechts toestemming had voor de bouw van 5 nieuwe woningen, hebben B. en W. zich reeds met een spoedadres tot Gedeputeerde Staten gewend om. ge zien de hier heersende woningnood, genoemd aantal tot 10 te mogen verho gen Er werd op dit adres gunstig be schikt. Tot slot had men de nadere vast stelling der gemeentebegroting voor 1949. Na aanbrenging van enkele klei ne wijzigingen werd deze met algemene stemmen goedgekeurd. HANDBOEKJE VOOR DE KATHO LIEKE VROUW EN MOEDER Van dit kerkboek, samengesteld door pater Fabianus, O.F.M. Cap., ver scheen thans al de 5e druk. Wel een bewijs dat het bij vele vrouwen 'n moeders in de smaak is gevallen. Het meer dan 500 bladzijden tellende boek je bevat niet alleen een keur van ge beden, maar ook uitgebreide overwe gingen. Alles is zo eenvoudig mogelijk gehouden, zodat ook minder ontwik kelden deze uitgave met vrucht kun nen gebruiken. Ook deze nieuwe op lage moge weer voor velen een steun zijn bij hun gebed en in de moeilijk heden des levens. De fa. G. Mosmans Zoon te Den Bosch zorgde voor een duidelijke druk en een keurig bandje. \xr T li» r~\ lit liet is onze overtuiging, dat de terug- WpI hrhf 19 I IreniP HP nP9TP i keer der Karutizers wel zo alge- VV CI11L-111 iö Ï^ICIIIC UU ucaic |meen zal worden geapprecieerd, dat zodra de tijd enigszins gunstig is het gehele land er eendrachtig aan zal meewerken als aan een zaak van ai- gemeen geestelijk belang. Wat we on dertussen kunnen doen? Blijven wer ken en blijven bidden voor de Kartui zers en verlangen naar hun terugkeer. Dit doet de Nederlandse Kartuize, die nu in het klooster van Calci is ge vormd allereerst en tezamen met ons. Sinds ik enkele naanden geleden bij hen te gast was, bewaar ik de ge dachte aan hen als een schone her innering, waarvan ik hoop, dat ze eenmaal weer naderbij zal komen. INE artikelen van Mr Donken omtrent de Kartuizers hebben een nadere be schouwing uitgelokt van een onzer medewerkers, die niet lang geleden de Karthuize nabij Florence bezocht, waar de stichting van een klooster in Nederland wordt voorbereid TAK eerste vraag luidt; Waar kan 'n Kartuizerklooster komen? Toen St. Bruno zijn eerste commu niteit stichtte, koos hij de wilde, on vruchtbare en onbewoonbare wilder nis Chartreuse, vier uur van Gre noble af. Niet alleen dat de monni ken daaraan hun naam ontlenen, maar en dat is hun roem zij bewaren nog de geest van hun stichter; zelfs in zulk een mate, dat van de Kartui zers gezegd wordt, dat ze noo. her vormd zijn, omdat ze nooit misvormd waren. De geest van eenzaamheid, ver buiten het bereik van de bewoonde wereld, de stilte zieaa rd wereld, de stilte, ziedaar wat de Kartuizers nodig hebben. Daarom zijn ze in andere landen, waar bergen zijn, gegaan naar haast onbereikbare hoog ten, zoals bv. in Valsainte in Zwitser land, daar voelden ze zich het dichtst bij God en konden ze hun devies „God alleen" he| best verwezenlijken. Dit devies is voor de Kartuizer iets, waar hij met alle kracht naar ztreven zal en zelfs de uiterlijke omstandighe den eraan ondergeschikt maakt. Daar om zonderen zij zich zover en zoveel mogelijk van de mensen af, van het lawaai dat een nabijgelegen dorp of grote verkeersweg zou maken, daar dit alles hun eenzaamheid en stilte zou verstoren. Dit is juist een ongeluk voor veel oude kartuizerkloosters, die eeuwen geleden zijn gesticht en in welker na bijheid zich nu in de loop van de tijd een menselijke samenleving heeft neer gezet. Ik was in Galiuzo nabij Flo rence in de Certosa op de Monte Santo, gebouwd boven op een berg. Daaronder ontwikkelde zich een dorpje; het geluid ervan klinkt soms door tot boven op de berg, in een klare zomeravond hoorde ik er het geluid van een lnidspreker daar bene den. Er kwam een verkeersweg langs de berg. Dit alles deed de monniken erstig overwegen, het oude klooster te verlaten. Het is nog niet gebeurd, maar de prior verzekerde me, dat het kloos ter nu verre van ideaal meer is en dat vele monniken het als een kwelling ondervinden, dat het lawaai van de wereld soms tot hen doordringt. Zo zijn er odk voorbeelden van andere kartuizerkloosters aan te halen, die in de loop van zovéél eeuwen ongeschikt werden en ook soms verlaten wer den. Wanneer dan ook de plannen voor een terugkeer naar Nederland zouden verwezenlijkt moeten worden, zal de grote moeilijkheid zijn, in ons dicht bewoonde land een plaats te vinden, die voldoende eenzaam en stil is voor deze monniken. En niet alleen moet ze dat nu ztjn, mareen kartui zer-klooster moet gebouwd worden voor laat ons zeggen eeuwen toekomst en voorzover dat mogelijk is, moet men dus de zekerheid heb ben. dat ook de eerste eeuw die plek buiten de samenleving zal blijven liggen. Waar zou men dat in Neder land kunnen vinden? Het valt te betwijfelen, of Brabant met zijn groeiende bevolking en toe nemende industrialisatie nog wel er gens een stuk grond bezit, dat de ves tiging van een Kartuize zou wettigen Er zijn voor deze vestiging inder daad nog geen beslissingen genomen wat de plaats betreft, maar ik geloof, dat het vermoeden toch niet onge wettigd is, dat het aartsbisdom er het eerst voor in aanmerking komt, daar dit bv. in Drente nog mee van de meest geschikte streken heeft. Niet alleen, dat voor een kartuizerklooster een flink stuk grond nodig is, maar ook in de nabijheid der kartuize moet met zekerheid vaststaan, dat er niet gebouwd zal worden, hetgeen men enkel heeft, ais deze gronden ook aan de kartuize behoren. De tijd nu niet gunstig. \\Te zeiden boven, dat de tijd nu zeer ongunstig is voor terugkeer der kartuizers. Kloosters worden er nog haast geen gebouwd; voor een kartui zer-klooster op Nederlandse bodem zou een zeer groot bedrag nodig zijn, hetgeen de katholieken op dit moment bezwaarlijk bijeen zouden kunnen brengen, daar van hen zo grote of fers gevraagd worden voor het her stel van de vele verwoeste kerken en de bouw van enkele spaarzame nieuwe. Daarom veroorlove me Mr Donker de opmerking, dat er in Bre da voorlopig geen comité zal komen en dat het initiatief zeker niet van Geertruidenberg behoeft uit te gaan. Het kleine bisdom Breda zit met zulke enorme lasten (meer dan 25 pet. van de parochiekerken is vernield of zwaar beschadigd) dat Z.H.E. de Bis schop eerst de heropbouw van het eigen bisdom wil verzorgen. Wie zal dat niet billijken en begrijpen? Dat neemt niet weg, dat we ondertussen sympathie kunnen wekken voor de terugkeer der Kartuizers en dat men particulier kan steunen. Speciaal wil len we hier wijzen op het stichten van een kartuizer cel. Men heeft geschat dat een kartuizer woning circa f 7500 zou kosten. Wanneer nu een persoon of een ge meenschap een cel wil stichten en dit bedrag aan het fonds geeft, staat daartegenover, dat de toekomstige kartuizer bewoner de grote kracht van zijn biddend en boetend leven aan deze weldoener ten goede zal laten komen. Speciaal denken we hier bv. aan on derwijscongregaties, die bij hun op 't actieve ingestelde leven best van de genadewerking van contemplatieven kunnen profiteren. Uyanneer de Kartuizers eenmaal naar Nederland zullen komen, moeten wjj hen hier een waardige ontvangst bereiden. Zij wensen niet de rijkdom van de vele eeuwen oude Italiaanse Certosa, begiftigd met kunstschatten van vorsten en groten, die daardoor deze eenvoudige en arme bidders van Gods kerk geen al te goede dienst hebbeh bewezen. Zij zullen zich bij hun terugkeer verheugen over de een voudige, soliede bakstenen gebouwen van hun vaderland, maar eenvoudig, solied en waardig zal het toekom stige klooster toch moeten zijn en ook dan zelfs zal het zeer grote bedragen vorderen. HET LOT VAN DE MIDDENSTAND In alle toonaarden Wordt er de laat ste dagen geschreven en gepraat over de levensstandaard van de midden stander. In het hoofdartikel van 17 November is het werkelijk mooi becij- cerd. Dat was over het lot van een ambtenaar met een inkomen van f 500 per maand is iets meer dan f 115 per week. Zo'n ambtenaar met 8 kinderen mag gerust een dergelijk salaris heb ben. Met dit alles ga ik accoord, al leen keur is ten zeerste af dat men hier met het lot van de ambtenaar is begaan en dat men deze ambtenaar dingen laat doen die toch zeker niet door hem mogen gedaan worden, bv. textielpunten, snoepbonnen verkopen, enz. Neen, dat mag niemand en dan toch zeker de ambtenaar niet. Ook ga ik accoord met H.V. die in het blad van 25 Nov. het opneemt voor het werkmansgezin dat stukken lager staat als bovenbedoelde ambte naar. Er zijn een massa gezinnen die nog ver van de f 80 per week zijn voor het gehele onderhoud. Ja die mensen hebben een ellendig bestaan. Dat zijn nu twee categorieën waar voor men opkomt, maar er zijn nog categorieën waar men nog helemaal niet aan denkt. Duizenden gezinnen zijn er nog die geen kinderen hebben, die zich in een nog veel ellendiger toestand bevinden. Heeft men al eens aan die gezinnen gedacht, die maar 'n inkomen te verwerken hebben van f 15-f 20-f 30. Ook voor hen is het le ven zoveel duurder geworden. Derge lijke gezinnen (en die zijn er vele), behoren dan toch zeker wel tot de ergste crepeergevallen. Wat zullen wij zeggen van die men sen, die een baantje als „zelfstandige" hebben en dat hun meesters oftewel werkgevers er zelfs nog nooit aan ge dacht hebben om hun werknemers enige opslag te geven. Deze categorie behoort dan toch zeker niet meer tot deze wereld. Wij leven wel in 'n won derlijke wereld. De regering heeft 'n groot leger ambtenaren ingesteld om de prijsbeheersing tegen te gaan en de prijzen van alle artikelen zijn schrikwekkend omhoog gegaan. Voortdurend worden wjj aange maand sober te leven,'maar wij zul len heus nog geen overbelaste maag krijgen met hetgeen ons opgediend wordt Wij zitten slecht in onze devie zen en dat kleine beetje wat wij heb ben, wordt wel „nuttig" besteed. Men gaat tegenwoordig nog al eens graag met elkaar praten en dat kost tonnetjes. Is dit nu in zo'n armzalige tjjd wel verantwoord? De slagzin „de gewone man zegt er het zijne van" zou ik graag veranderd zien in „de gewone man denkt er het zijne van." R. T Heden overleed tot onze diepe droefheid na een geduldig gedra gen lijden, in de ouder dom van 59 jaar, onze inniggeliefde echtgenote moeder, behuwd- en grootmoeder, mevrouw MATHILDA JOSEPHA SCHELFHOUT echtgenote van de heer Carolus, Lcdevicns Rin - goot. Gedenk haar ziel in Uw godvruchtige gebeden. St. Jansteen, Heikant C. L. Ringoot Heikant: K, L. Ringoot- Kemseke Em. Corveleyn-Ringoo en kinderen Nelly e Karei. Al. Weemaes-Ringoot en kinderen Tony, Luk en Joop J. Ringoot-Audnaerde en Lnk St. Jansteen: R. Adam-Ringoot Heikant, A. Ringoot St. Jansteen, Heikant, 26 November 1948, De plechtige uitvaart, gevolgd door de begrafe nis, zal geschieden a.s. Dinsdag 30 November 1948 om 9.30 uur in de oaroohiekerk van de H Theresia te Heikant, waarbij UEd. beleefd wordt uitgenodigd. Bijeen te komen te Hei kant, Maglrlenastraat 14 om 9 uur. 584-0 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, plotse ling, nog voorzien van het H. Oliesel, mijn innig geliefde echtgenote en der kinderen zorgzame vader, behuwd- en grootvader, de heer H. OOSTHOEK echtgenoot van Maria Angelina Adriaenssens in de ouderdom van 59 Jaar. Zijn diepbedroefde echtgenote en kinderen. Ovezande: Wed. M. A. Oosthoek-Adriaenssens 's-Heerenhoek L. v. 't Westeinde-Oosthoek en kinderen. Ovezande: Bella Lou Rinus De plechtige uitvaart waarna de begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 30 November p.s. om 9 30 uur in de parochiekerk van de H. Willebrordus te 's-Hee renhoek. 587-0 Ovezande, 27 November 1948. Voor de vele blijken van belangstelling'bij ons 60-jarig huwelijksfeest op 24 October, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan buurt en muziekv. „De Ver. Vrienden" aan allen binnen en buiten de gemeente, voor de talrijke bloemstukken en felicitaties. P. F. de Wagenaere- Rogier Sas van Gent, Nov. 1948. Noord Weststr. 9. 568-0 Fa H. LANGE VOOSTjmMI 51-51 - THEF 2AÖC Uw dochtertje weer goed gekleed, als U Uw geld hiervoor besteedt KINDERJURKJES in katoen en wol van 6 tm. 12 jaar 569-0 Vanaf 7.11 en 10 punten. Mooie Luxe Dingen Fjjne Vazen Delfts Blauw Leerdam Kristal Serviezen Sofa Zilver Cassettes Theelepeltjes Taartvorkjes Taartsch.ep Nieuwe Damestassen Leder en plastic Koffers in leder en Vulcan Fiber ■540-O GOES. oooooooooooooooooo Adv èr teert oooooooo<>oooo<x>ooo i,.~Bg~it met zo'n degelijke 8 leren jas van Gortstraat 54 Telef. 2155 MIDDELBURG. 545-0 met het kopen van Uw cadeau? Wij kunnen U mogeiyk nog helpen, b.v.: Linnen Damast tafelkleden Bedspreien Kinderboxen Linnenbankjes Theebeurzen Handschoenen Baby - jurkjes truitjes - broekjes Naaimandjes Borduurgarens enz. 529-0 Steeds een mooie keuze by pakjes HULST. 529-0 PERSONEEL GEVR. Voor alle plaatsen gevraagd colporteurs(trices) voor de ver koop Kalenders 1949. Hoge pro visie. Br. Postbus 3004,, Rot terdam. 3374 PERSONEEL AANGEB. Kantoortypiste biedt zich aan» leeftijd 17 jaar. Liefst in om geving Hulst. Verdere Inlich tingen kan men verkrijgen on- der r.o. 655, bureau van dit bl. Meisje van goede huize zag zich gaarne geplaatst in gezin voor de zorg der kinderen op zich te nemen. Liefst Breda of omgeving. Brieven no. 653, De Stem, bijk, Hulst. TE KOOP AANGEB Een zo goed als nieuw jacht te koop. Te bevragen onder no. 654 De Stem, bijk. Hulst. GOES TEL. 2153 Cary Cooper et) Walter Brennan in Een spannend verhaal met geklep per van paardenhoeven en geblaf van geweren. 541-0 Aanvang: Dinsdag; 3 6,45 en 8,45 uur, Woensdag en Donderdag 8 uur. Voorverkoop 1112 uur. •i 'SSINGEN TEL. 192 Wiliiard Parker en Evelyn Keyes in de technicolor Haar wilde, rode haren zetten de mannen in vuur en vlam! 542-o Aanvang 7 en 9 uur. 18 jaar. VLISSINGEN De Marx Brothers in Lachen om de dol komische avon turen der Marx Brothers. Aanvang: Iedere avond 8 uur. - Toegang alle leeftijden. 543-0 MIDDELBURG Tel "0 Gary Cooper, David Niven in een sensationeel verhaal: (THE REAL GLORY....) Toegang Ig jaar. Aanvang avondvoorstelling: 7,00 uur 9,15 uur. 544-0

de Stem | 1948 | | pagina 3