Als Stalin Sinterklaas speelt T S.C. beging de fout te gaan verdedigen lemans ERING colaas- S Wolhuis Het bouwterrein in de Noordpolder te Terneuzen Eerste ontmoeting van ministers met Hatta Lugubere surprise voor Berlijn: Communistische gemeenteraad Mevrouw Tsjang Kai Sjek naar Washington .Van chauffeur tot koning. 8 lED/iVG iel coed sn irs 1.50 p.M. Clinge REISS IX VIJFDE JAARGANG No. 124! MAANDAG 29 N O V E M BE R 1948 „HET HEERLIJK AVONDJE De laatste poging V.N. veroordeelt Griekenlands Noorderburen De „echte" boterletters zijn schaars Niet naar wereld kampioenschappen 10 jaar oud rugslag- record verbeterd Begin Januari zijn 57 huizen bewoond Na Spoedig officiële besprekingen Nevelig Mist over West-Europa Staking aan Oostkust der V. S. opgeheven V.V.V. in de meerderheid, tóch won N.A.C. Rijvers weer dé man Spechten maakten blunders M.V.V. won geflateerd Toch won Juliana Racing: Mechelen en Anderlecht samen bovenaan tins teven mens zonder z'n loor ons geholpen pe week op Maan- Kamgaren - ge- fen wol - jongens kinderjurkjes en |>t. Nicolaas: 1-INKS GEWEVEN 301-O poeder en Lende hand- ER EEN ENK. it aanbieding in aliteiten. een uitkomst HULST Pullovers vesten Eskimopckjes Slipovers struien, enz. HULST Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad; A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J M Mes. Mr. H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p wéék (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. e St Voor God, Koningin en Vaderland ettt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. HoofdredacteurJ. J H A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. OERLIJN gaat een gedenkwaardige St, Nicolaasdag tegemoet: u op 5 December worden in de Westelijke sectoren de ge meenteraadsverkiezingen gehouden onder supervisie van Fran se, Britse en Amerikaanse groepen. Dat bevalt de Berlijnse de communisten niet en mannen v. Sokolofsky nog veel minder! Die .hebben nu onder de leuze „Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe" een eigen pakjes-avond op touw gezet: de militaire Sovjet-autoriteiten hebben besloten voor de Oostelij ke sector een geheel eigen (communistisch-getinte) gemeente raad in het leven te roepen. Daarnaast zijn nu al een serie „strooi-avonden" op touw gezet in het Westen. Daar worden n.l. opruiende pamfletten rondgestrooid met zeer milde hand. Men zegt, dat het grotendeels door „zwarte Pieten" gebeurt ook! DE VERKIEZINGEN OP 5 DEC. üN NU de alarmerende feilen: ter- wijl in Parijs de heer Visjinsky de hard voor de toekomstige eeriheid van Berlijn zwoegende Braziliaan dr. Jan Bramuglia bejegent met bemoe digende glimlachjes en schouderklop jes, aldus de indruk wekkend, dat er nog een open kans is om tot een goede en spoedige oplossing van het conflict te komen, speelt generaal Sokolofsky in Berlijn het sinistere spel van de „koude oorlog" meedo genloos verder. Uaar voor beiden de uiteindelijke instructies uit één en hetzelfde Krem lin komen, zal het wel geen sterve ling ontgaan, dat de ^kansen in en voor Berlin met de dag geringer wor den. De feiten, die aan de gemeente raadsverkiezingen voorafgaan, zijn daar om zulks staalhard te bewijzen. De Westerse Drie willen uit hoof de van de ware democratische vrij heid, welke ze verdedigen, trachten een geheel vrije verkiezing te garan deren. Dies zijn er „inspectie-groepen ingesteld om te zorgen, dat de ver kiezingen, behoorlijk en doelmatig worden uitgevoerd". Deze groepen hebben de bevoegdheid eenieder te arresteren, die pogingen doet de kies- regels te schenden. De Sovjets, die de verkjg/.ingen in hun sector hebben verbeen, zijn uitgenodigd inspectie- personeel ter beschikking te stellen. PRESIDENT BRAMUGLIA van de Veiligheidsraad der V. N. heeft Zondag met de „zes neutra len" vergaderd over de Berlijnse kwestie. Vandaag zal Bramuglia zijn voor stellen aan de vier bezettende mo gendheden meedelen. Men neemt aan, dat hij een opheffing der „blokkade" in étappes op het oog heeft. Indien de Sovjet-Unie met dit eerste accoord gaat, zou de valuta-hervorming eveneens in étappes plaats hebben. Het betreft hier Bramuglia's laatste pogi^r om te bemiddelen, voordat hij het presidentschap van de Veligheidsraad weer neerlegt. Zaterdagavond heeft hij een langdurig onderhoud gehad met de Amerikaanse afgevaardigde Jes- sup. SPRINKHANENPLAAG. /^GETWIJFELD hebben de Russen geert behoefte om daaraan mee te doen. Hoe zouden ze immers dan na cïe verkiezingen kunnert beweren, dat het ..niet eerlijk" is gegaan? Nee, ze sturen Hever andere soort lieden, zo als in de "nacht van Zaterdag op Zon dag. Toen kwamen grote groepen le den van de communistische Jeugdor ganisaties uit Oost-Beriijn als een sprinkhanenplaag over de Westelijke sector. Ze hielden zich, beschermd dor mist en duisternis, onledig met het afrukken van zoveel mogelijk ver- kiezings-propagandabiljetten van al les wat niet communistisch denkt, spreekt of handelt. Zondagmorgen lagen clan ook alle straten letterlijk bezaaid met afgescheurde papieren. Ook daarin zit een machtige boel re clame, zullen we maar denken! Ernstiger is echter, wat gemeld werd uit Karlshorst. Daar kwamen de voornaamste Sovjet-autoriteiten on der leiding van Sokolofsky bijeen en ze besloten het volgende: zij zullen een aparte gemeenteraad en 'n apart gemeentebestuur instellen in de Sov jet-sector van Berlijn en de huidige Moreel der Chinese troepen onrustbarend CHINESE wetgevende Yoean ''parlement) heeft een dringend verzoek aan het Congres der V. S. gezonden om „onmiddellijke hulp in het belang van de V. S. zelf ter voor koming van een ineenstorting der re geringstroepen". Mevr. Tsjang: Kai Sjek is Zaterdag ochtend met een extra vliegtuig naar Washington vertrokken. Dij haar ver trek, dat geheim was gehouden, wa ren alleen aanwezig maarschalk rsjang Kai Sjek, de Amerikaanse am bassadeur en de Chinese minister van Binnenlandse Zaken. Soldaten van de Chinese regerincs- Hebben in de straten Ti Tientsin openlijk hun misnoegen tot uiting gebracht over hun omstandig heden. Zij hadden het lijk van een hunner kameraden op de straat ten fJZJ S S" vertelden de voorbij- gangeis, dat deze man gestorven was '™f*c van onvoldoende medische lebandelmg. Hel verkeer werd op- gooid °n 6r WCrd met stenen Se- Volgens waarnemers zal echter Amerikaanse hulpverlening-de Chinese Regering niet van nut kunnen zijn wanneer zi, er met m slaagt onvir^ V 1 ld de toenemende demoralisering van de regeringstroepen tegen te hou den. functionarissen aanzeggen het gemeen tehuis te verlaten. Definitieve split sing dus van Berlijn, niet meer en niet minder: een lugubere Sinter klaas-surprise van Vadertje Stalin aan het Westen. Wanneer dr. Jan Bramuglia over enkele dagen zijn voorzittershamer afstaat, kan hij waarschijnlijk aan de Veiligheidsraad meedelen, dat „de impasse in Berlijn nog voortduurt". ZES VAN DE NEGEN. Z_J.ELI.TK de Daily Herald Zaterdag in een hoofdartikel dan ook terecht aantekende: niet alleen de sfeer is in Berlijn volkomen ongezond, doch ook de feiten, die alle betrekking hebben op de door de Russeri gewilde split sing van de stad, maken het totaal onmogelijk een basis te vinden voor verdere onderhandelingen. Van een basis, welke kan dienen om een be vredigend compromis in het leven te roepen, is dus helemaal geen sprake. Zes van de negen gemeentediensten in Berlijn zijn nu al gesplitst. Men kan er nu zo langzamerhand wel zeker vaji zijn, dat de Sovjets ondanks al les wat ze beweren vast van plan zijn de Westerse Mogendheden uit Berlijn te verdringen. Wanneer dat ooit mocht gelukken, zal in elk geval dl-. Bramuglia zich daarvan geen ver wijt behoeven te maken. We vrezen echter, dat hij over enkele dagen, wanneer hij in Rome door Z. H. de Paus in audiëntie zal worden ontvan gen, geen opwekkende mededelingen aan Z. H. zal kunnen doen. TAE ALGEMENE VERGADERING der V. N. heeft Zaterdagavond Griekenlands Noorderburen veroor deeld wegens hulpverlening aan de guerillastrijdkrachten van generaal Markos en een beroep op hen gedaan een dergelijke steunverlening te sta ken. De Assemblee keurde een desbetref fende Westelijke resolutie met 47 te gen 6 stemmen en geen onthoudingen goed. Ook werd eenstemmig een resolutie aangenomen, die verzoekt om terug zending naar Griekenland van alle Griekse kinderen, wier ouders of naaste verwanten om hen vragen. Een recent potret van H. K. H. Prin ses Elizabeth van Engeland, oudste dochter van het Engelse koningspaar. T\E VOORZIENING met gedroogde zuidvruchten, voor welk artikel geen distributie-bemoeiingen van de overheid meer gelden zal zeer be perkt blijven. Momenteel worden 530 ton krenten uit Griekenland onder de belangheb benden (in hoofdzaak bakkerijen en zuidvruehtenverwerkende industrie) verdeeld. Rozijnen worden uit Griekenland en Turkije verwacht, echter in be scheiden hoeveelheden. Ook de invoer van amandelen is zeer beperkt. Een fioeveelheid van 1100 balen is door importeurs ver deeld onder hun afnemers, die in ver band met de geringe hoeveelheid uiter aard niet op bevredigende wijze kon den worden voorzien. Het zal voor de bakkers dan ook slechts in zeer beperkte mate moge lijk zijn voor de feestdagen in Decem ber met amandelspijs gevuld banket voor het publiek beschikbaar te stel len. Aanvoer van hazelnoten heeft prac- iisch niet plaats. Wat er nog binnen komt, is in hoofdzaak bestemd voor de export-industrie van chocolade en suikerwerken. Moderland zal niet deelnemen aan het tournooi om het we reldkampioenschap voetbal, waar van de eindronde in 1950 in Bra zilië wordt gespeeld. Het aantal landen, dat zich thans, ongeveer een maand voor de sluitingstermijn, voor deelne ming heeft aangemeld, bedraagt tien. Hierbij bevinden zich o.a. Zwitserland, België en Luxemburg Tijdens v. 'strijde: miond- senbad te Findbove". legde Eindhovenaar Kees Kievit de 100 meter ngslag af in 1 min. 8.7 -.. waarme' hij 0.5 sec. beneem cord bleef, dat sinds 1939 op naam staat van v. Schouwen met 1 min. 9.2 sec. en te Monte Carlo is gemaakt. De Eindhovenaar ging alleen over de baan en de drie tijdwaarnemers noteerden voor hem resp. 1 mm. 8,7 sec.; 1 min. 8.7 sec, en 1 min. 9 sec. zodat op het recordformulier een tijd van 1 min. 8,7 sec. kon worden ge schreven. het bouwterrein in de Noordpolder te Terneuzen is weer een 19-tal hul- zen voor de bewoning gereed gekomen. Gevoegd b\| de 22 welke reeds enkele maanden geleden zyn betrokken, zullen hier dus binnen enkele da gen 41 nieuwe huizen bewoond zijn. T)E „STEM VAN VRIJ INDONESIË' heeft bekend gemaakt, dat Za terdagmiddag de eerste ontmoeting tussen de ministers Hatta, Stikker, Sassen en Neber te Kalioerang heeft plaats gehad. Zondag zijn de heren Hatta en Stassen opnieuw bijeen ge weest, terwijl tevens Nederlandse en Republikeinse adviseurs besprekingen hebben gevoerd (van officieuze aard). Het resultaat dier besprekingen is niet bekend, maar men neemt aan, j dat zij verband hielden met „vraag- j stukken, die ontstaan zijn tegenge- volge van het onlangs door de Neder- landse Regering ingenomen stand' punt". In welingelichte kringen te Djokja wordt volgens de „Stem van vrij In donesië" verklaard, dat de huidige besprekingen zich tot het uiterst noodzakelijke zullen beperken, zodat spoedig begin gemaakt zou kunnen worden met de officiële besprekingen onder auspiciën van de C. v. G. D. Dit laatste overleg zou een beslissend karakter dragen. De Republikeinse minister van Voorlichting, Natsir, heeft aan de Pers meegedeeld, dat er een spoedige be slissing te wachten zou zijn over de Weersverv. 'fhUnjf, geldig tot vanavond: Rustig weer. 's Ochtends vrywel overal mist of nevel. De mist zal op vele plaatsen tegen de middag «unrier worden of in nevel over man om zich na het invallen der uistemis weer opnieuw te vor- uien. De temperatuur zal behalve aan de Waddeneilanden geduren de het grootste deel der ochterr1 beneden het vriespunt zijn. 'f Middags dezelfde of iets lager' temperatuur dan gisterenmiddag ^udaag: zon onder 16.34 uur 0,1 der 15.33 uur. JVIorgcn: zon op 8.24 uur. Maan op 8.14 uur. |"JE MIST heeft dit weekeinde grote delen van West-Europa steviger afgesloten dan het IJzeren Gordijn ooit zal vermogen te doen. In Enge land, waar ze toch wel weten wat .Jog" is, spreekt men van „de dicht ste mist sinds jaren". In Londen was alle verkeer trager dan van slakken, het verkeer door de lucht lag geheel stil. Men verwacht voor vandaag nog een zwaardere portie. Tempelhof bij Berlijn was het enige vliegveld, waar met behulp van radar nog toestellen konden landen in Duits land. Op de overige velden lag alle verkeer, evenals te Parijs, volkomen stil. Zelfs de scheepvaart in het Ka naal en dat komt zelden voor was stopgezet. Er is in méér dan één betekegÉe: mist over West-Europa, hervatting van officiële besprekin gen onder auspiciën van de C. v. G. D. met het plan Cochran als basis. Op een desbetreffende vraag ver klaarde Natsir, dat de Commissie ONDERWIJZERS GAAN PROTESTEREN Na de aannemers en de midden standers gaan nu de onderwijzers een openbare actie voeren. Onder auspi ciën van het ANOF-bestuur houden zij Zaterdag a.s. om 3 uur in Tivoli te Utrecht een vergadering. Het doel er van is de publieke belangstelling te wekken en de regering te tonen, dat het ernst is met de eis voor de 2 pCt. gratificatie, de jubileumgratifi catie en dr 5 pCt. verhoging boven 'iet salaris van ƒ3000.—. dingen, die <le onderwijzers ondanks aandringen bij de regering dreigen te ontgaan. weet, dat de Nederlandse delegatie zich bereid heeft verklaard het plan Cochran als basis voor de besprekin gen te aanvaarden. aar aanleiding van dit in deze tijd zeker heugelijke feit, zijn wij in de gelegenheid gesteld, om in gezelschap van de wethouder van Openbare Wer ken, de heer Vos en onder de des kundige leiding van de heer Raay- makers, directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht in Oost Zeeuwsh-Vlaan- deren, en de heren Hendriks en Kort. resp. aannemer en opzichter van dit gehele complex de vorderingen, welke hier zijn gemaakt eens in ogenschouw te komen nemen. Wat eerst en vooral opvalt is de royale opzet van pleinen en straten in deze in wording zijnde buurt. Deze zijn overal zodanig breed, dat hinder van overburen uitgesloten is, dat over al meer dan voldoende licht kan ko men en dat in elke straat een rij bo men kan worden geplant. De huizen, keurig afgewerkt als ze zijn en die uitteraard midden in de be langstelling van vele Terneuzennaars staan, zijn ruim en modern, wat dus inhoudt, dat licht ,-u lucht ten volle de kans krijgen in de woningen te dringen. Gelijkvloers heeft men een vrij ruime gang, een doorlopende gro te kamer en een kleine, maar prac- tisch ingedeelde keuken. Verder be vindt zich hier onder de trap de W.C. en een kelderkast. Op de verdieping vindt men twee grote en twee kleine slaapkamers. Van deze laatste kan er één als bad- of douchekamertje wor- i den ingericht. De daarvoor nodige aan- en afvoerbuizen zijn alle aan- j gebracht. Alle vloeren zijn van hout, de plafonds beneden gestucadoord op steengaas en de plafonds boven van zachtboard. Verder staat achter elke woning een vrij ruime schuur en be schikt eik huis over een vrij grote tuin. Alle erven zijn gedeeltelijk ge scheiden door een muurtje. TOSEPH RYAN, voorzitter van de internationale vereniging van ha venarbeiders, heeft medegedeeld, dat hij de 63.000 havenarbeiders order zou geven tot de algemene hervatting van het werk op Maandag. Meer dan 200 schepen werden door de staking in de havens aan de Ame rikaanse Oostkust opgehouden. De scheepvaartmaatschappijen heb ben ongeveer 200.000 dollar per dag aan lonen verloren en het gehele ver lies voor de maatschappijen wordt voor New-York alleen al geschat op ongeveer 1.232.000 dollar per dag. Er zijn nog geen tekenen, die wij zen op een onmiddellijke regeling van de staking aan de Westkust, welke thans reeds drie maanden duurt. Blijvende beleggingswaarde. TTit deze opsomming blijkt wel, dat deze huizen een aanwinst voor het met een grote woningnood kampende Terneuzen zijn. Belangrijker echter is nog het feit, dat deze woningen on danks de vele andersluidende geruch ten, zeer soliede zijn gebouwd en een blijvende beleggingswaarde hebben. De gehele bouw is vooroorlogs; alleen het houtwerk maakt hierop een uit zondering, maar, zoals bekend is, schrijft Wederopbouw het volume, dat gebruikt mag worden bindend voor. Aannemer noch gemeente kunnen hier aan iets veranderen. Wel wordt door bevoegde deskundigen toegegeven, dat vooral in 't begin van de bouw hout van inferieure kwaliteit moest wor den gebruikt, maar nadrukkelijk wordt ook verklaard, dat ook hieraan aannemer noch gemeente schuld of deel hebben, omdat er zonder meer niets anders was' Gelukkig echter heeft de periode, waarin dit soort hout moest worden verwerkt niet lang ge duurd en hebben we er ons met eigen ogen van kunnen overtuigen, dat in de zeer moderne timmerfabriek, die de aannemer hier heeft neergezet, enkel door en door gezond hout wordt ver werkt. Een bezoek aan dit bedrijf zij twijfelaars aanbevolen.' Dat de bouw van deze woningen vlot verloopt, blijkt wel uit de volgende gegevens: de eerste steen werd gelegd op 23 Sept. 1947, met Kerstmis dit jaar zullen er 150 woningen onder de kap zijn, terwijl er begin Januari 57 zul len zijn bewoond. Uit deze getallen en data volgt, dat er dus per drie werk dagen een huis wordt gebouwd, een tempo, dat wel bewijst, dat hier niet wordt geluierd en nog in waarde stijgt, als men weet, dat gebrek aan gevelsteen, kalkzandsteen, dakpannen sloten electriciteitsmateriaal ue afwer king meermalen vertraagt. Wethouder Vos kon dan ook verklaren, dat het gemeentebestuur, gezien de vele moei lijkheden die zich hebben voorgedaan, tevreden is over de vorderingen. Onjuiste kritiek. Tc betreuren is slechts, dat het gro- te publiek maar al te weinig deze moeilijkheden beseft en er evenmin van doordrongen blijkt te zijn, dat en kel dank zij het doortasten van het ge meentebestuur op het goede moment, deze bouw van ca. 300 woningen in Terneuzen mogelijk is geworden. Dit aantal moet toch te denken geven, als men dit eens vergelijkt met de cijfers uit andere gemeenten! Het tegendeel blijkt het geval te zijn, als men ten minste de vele geruchten over afge keurde huizen, gescheurde muren, re volutiebouw, enz. als maatstaf zou ne men. Het mooist van al is wel de be wering, dat deze huizen die in huur koop worden uitgegeven over een ter mijn van 20 jaar allang ter ziele zul len zijn. als deze termijn zal zijn ver streken. De beste raad, die we twijfelaars kunnen geven, is: ga eens kijken naar al die scheuren, enz. Het zal u mee vallen en u zult zien, dat de vele hardwerkende vaklieden, die hier aan het werk zijn, wel wat beters kunnen afleveren! 100 JAAR BROEDERS PENITENTEN Vandaag is het een eeuw geleden, dat de Capucijnen de geesteb'jke lei ding op zich namen der Broeders Pe nitenten, wier moederhuis in Boekei gevestigd is. Het eeuwfeest zal 16 De cern bei- worden gevierd. JJET zag er aanvankelijk voor TSC niet rooskleurig uit. Door betere techniek en vooral veel sneller spel van BW werd TSC in de verdedi ging terug gedrongen. Hierdoor kwam de TSC-verdediging voor een zeer zware taak te staan. Het was van Dungoi d.e na 10 m;n. met een goed gericht scnot Baeten passeerde (0—1BV V ua el m de meerderheid. Weliswaar deed TSC een enkele uitval doch hiennece wist BW wel raad. Na 24 minuten biacht Don- huyzen de stand op 02. Kort voor het einde van de eerste helft belandde een bal bij Hooymaavers. Deze wilde voor zetten doch via 't lichaam van Krijgh verdween het leer in het doel (1—2). De tweede helft begon voor TSC heel wat beter. Haar spel werd enthou siaster en dit was juist het wapen, waarmede de techniek van BW be streden moest worden. Aanhoudend dreigde er nu gevaar voor de Bossche naren, doch dank zij het goede spel van Krijgh en van der Sluijs bleef de stand voorlopig ongewijzigd. Na 25 minuten spelen gaf Hooymaavers een prachtige voorzet, die Ernst even fraai benutte (22). TSC was nu veel sterker en geheel BW moest er aan te pas komen om het gevaar te bezweren. Het was jam mers, dat de TSC-ers zich daarna te veel op de verdediging gingen toeleg gen want het zou zeer zeker niet on mogelijk geweest zijn de volle buit binnen te halen. Niettemin is het voor TSC een mooie prestatie. In zijn geheel was het een spannende en goede wedstrijd, die door een re cord aantal bezoekers werd bijgewoond De leiding van de heer v. d. Linden was prima. LJET merkwaardige van de wedstrijd WVNAC is geweest, dat de Venlonaren bijna de gehele wedstrijd in 't offensief zijn geweest en toch niet de overwinning hebben kunnen beha len. Dat heeft aan twee dingen gele gen: het slechte schieten der WV-ers en het goede werken van het Bredase verdedigingsblok. NAC had bovendien nogal eens geluk, omdat vooral voor de rust lat en paal de doelman te hulp kwamen. Zo gebeurde het, dat ondanks het overwicht van WV de rust inging met dubbelblanke stand. Na de hervatting hadden de Venlo naren al spoedig succes. Sybers gaf na 10 minuten uit 'n corner scherp voor en Heger kopte onberispelijk in. NAC werd door deze achterstand geïnspi reerd tot grotere activiteit. Vooral Rij vers kwam op dreef. Regelmatig bouw de hij aanvallen op en legde zodoende de grondslag voor de onverwachte NAC-overwinning Rijvers ."-«naakte ook het genoegen gelijk te maken. Dat ge beurde na ca. 22 minuten, toen Mat- theeuwissen een goede voorzet produ ceerde. Op dit doelpunt antwoordde VW met een serie gevaarlijke aan vallen. die evenwel geen resultaat op leverden omdat men bij NAC stug ver dedigde. NAC daarentegen had meer succes toen na 35 minuten Rijvers schuin over het veld dribbelde en daarna een tikje gaf aan Mattheeu- wissen die een goed gericht schot op doelman Brinkman afvuurde. De doel man greep de bal, maar de back Schreurs tikte de'bal daarna in eigen doel (12). VW bleef steeds maar aanvallèn, doch bij NAC achter gaf men geen krimp. Zelfs wist Bindels nog een derde doelpunt te maken. Als reactie daarop forceerde VW een com plete belegering van het Bredase doel, maar een doelpunt werd er niet uit geboren* TWEE kapitale blunders der Spech tenverdediging brachten even zo vele Limburgse doelpunten en daar mede de voornaamste oorzaak van deze nieuwe nederlaag van de thuisclub. Ondanks de 1—0-achterstand waar mede de strijd moest worden aange vangen als gevolg van het falen der Spechten-achterhoede na IVa minuut spelen, legde de thuisclub vooral in het eerste half uur een grote veldmeerder- held aan de dag. Dat er echter geen enkele der vele kansen in deze perio de werd benut, was gelegen In het ho- TSC heeft het sterke stukje uit gehaald BW een zeer kostbaar puntje af te snoepen. Een puntje, dat vooral zo kostbaar is, nu WV zich zwakker toonde dan men algemeen dacht en zich thuis liet kloppen d. NAC Willem II verloor zoals te venvachten was van Juli ana en de Spechten van Limburgia MVV deed goed werk door Braban- tia met een wij grote nederlaag huistoe te zenden. Hier zijn de uitslagen: TSC—BW 2—2 JulianaWillem II 21 De SpechtenLimburgia 03 MW—Brabantia 30 WV—NAC 1—3 De stand is nu: NAC 9 7 1 i 15 24—13 BW 9 6 1 2 13 19—8 VVV 8 5 1 2 U 16—6 Limburgi# 8 5 1 2 11 18—13 TSC 9 3 4 2 10 17—12 Brabantia 8 2 3 3 7 815 M.V.V. 8 2 2 4 6 14—16 Juliana 8 3 0 5 6 1521 Willem II 9 2 2 5 6 15—23 Helmond 9 2 2 5 6 1522 Spechten 9 117 3 1028 peloos falen der gehele Spechten voorhoede als ze voor het Limburgse doel kwam. Zelfs Bogers en van Herpen, anders de grote stuwers in de geel-blauwe aanval hadden een volko men off-day en slechts sporadisch was er een zweem van hun vroeger flitsend spel te bespeuren. Bij Limburgia was het spel beter verzorgd en iedere aanval van Theu- nissen en consorten betekende dan ook telkens g;evaar voor de Spechten- veste. Met uiterst snelle open aanval len plaatsten de Limburgers de defen sie der thuisclub herhaaldelijk voor lastige problemen. In de tweede helft verwaarloosden zij meer de afwerking hunner aanvallen met als gevolg een slordige en zwakke tweede helft aan beide zijden. Na anderhalve minuut noteert de thuisclub reeds een 01-achterstand als van Lubeck na een lange pass doel man Graper geen schijn van kans geeft. Een fel offensief is het antwoord der thuisclub hierop. Voor het Limburgse doel gekomen is het echter telkens mis. Als bij een aanval over rechts ioedhart wacht met aanvallen krijgt van Lubeck via Loeu een tweede kans die deze speler niet onbenut laat 02. Vijf minuten later weet linkshalf Wei zen uit een vrije schop op grote af stand het leder in de uiterste hoek te plaatsen 03. Wanneer vijf minuten na de hervat ting een vierde doelpunt voor de Lim burgers uit een hoekschop gescoord, wordt geannuleerd wordt ook het spel aan Limburgse zijde minder verzorgd. De strijd krijgt dan een zeer rommelig karakter. COFOELIS, de 88-jarige Griekse pre mier, die in de afgelopen week twee hartaanvallen heeft gehad, is weer zover hersteld, dat men enige hoop heeft zijn leven te kunnen red den. -JU-EERLANDIA" vereniging t de Nederlandse vereniging te Londen, hoopt 1 December haar zilveren jubileum te vieren. rpRUMAN heeft aan Paul Hoffman meegedeeld, dat de 4 milliard dollar Marshall-gelden vóór Z April a.s. mogen worden uitgegeven. De oorspronkelijke datum was 1 Juli '49. TVE TWEEDE KAMER zal morgen bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. de Rijksbegroting van Finantiën. T\E KANTONRECHTER van Zwolle heeft uitgemaakt, dat een notaris niet van eventuele verplichting tot in woning ontslagen wordt op grond van de bewering, dat „hij dan het ambts geheim moeilijk zou kunnen bewa ren". TYE SUIKER gaat 1 December in Bel- gië van de bon. Onze buren zijn nu bijna geheel van de distributie af. JpEN DISTRIBUTIE-AMBTENAAR, die 150 gulden per maand ver diende, had tot taak in Herwen bon nen te geven aan uit het buitenland komende schippers. Hij schipperde via zwarthandelaren zo raar met die bon nen, dat hij eerste 8 mille „verdien de" en nu een jaar gevangenisstraf moet opknappen. T\E DAGBLADEN krijgen weer een beetje meer papier. Niet veel wel iswaar, maar alle beetjes helpen. TJET AANTAL analfabeten In Italië bedraagt bijna 7.5 roillioen. Zij wonen vooral in het Zuiden. ARTHUR SEMANOE, een 28-jarige vrachtauto-chauffeur in Berlijn, is een Zondagskind. Hij kon Zaterdag het Arbeidsbureau van Wiesbaden instappen met de laconieke mededeling: „Ik ga van betrekking veranderen; vanaf vandaag word ik koning". De ambtenaar keek de toekomstige Majesteit een beetje verbouwe reerd aan en vroeg om uitleg. Zonder te blozen of te stotteren vertelde Arthur, dat zijn 84-jarige grootmoeder, die Koningin is van één millioen Afrikaners in Togoland, hem schriftelijk heeft uitgenodigd de Troon van Haar over te komen nemen. Indertijd werd de vader van Arthur door zijn vader naar Europa ge stuurd om de zeden te bestuderen. Hij ging, trouwde na verloop van tijd met een Duitse vrouw en bleef in Europa. Tijdens de laatste oorlog sneu velde Arthurs vader, zodat Arthur recht heeft op de troon. Dus wordt hij Koning rvLDEMANS, de ex-N.S.B. burge- meester van Alblasserdam, hoor de de doodstraf tegen zich eisen De ad vocaat-fiscaal zei echter: de mishan delingen die de B. S. deze verdachte deed ondergaan, zijn volkomen on toelaatbaar. Misschien zal hij (bij de uitspraak) zijn leven aan het wange drag van de B. S. te danken hebben. TYE MILITAIRE OEFENRIT, welke van Vrijdag op Zaterdag met mo teren en jeeps werd gehouden, kostte aan J. Moes uit Alkmaar het leven. Zijn jeep sloeg over de kop bij Ouds hoorn en Moes, de bestuurder, was op slag dood. T)E MIJNSTAD ROODEPOORT bij Johannesburg is Vrijdagmiddag door een orkaan geteisterd. Veertien personen verloren het leven, 500 wer den gewond. pETROLEUM gaat in prijs omlaag. In het vervolg kost het nog maar 15 cent per liter. In Amsterdam en Rotterdam zelfs maar 14. Dat scheelt echter te weinig om er zo'n reis voor over te hebben. TYE GENERALE STAF van de West- Europese Unie zal te Fontaine- bleau worden geïnstalleerd. De Franse Regering trok een bedrag van 40 mil lioen francs voor dit doel uit. pEN INDONESIËR van 21 jaar vertelde aan verscheidene da mes, dat hij voor „zijn Regering" was afgevaardigd voor de Kro ningsfeesten. Maar zijn Regering vergat geld te sturen voor een passend gescheenk. Toen gaven die vrouwen hem bedragen van f 100 tot f 2000 ais voorschot. Tenslotte ging hij er tussenuit, met de boot naar Batavia. Maar hij is alweer terug en zit heel gewoon in de bak. DR. STRECKER, een Amerikaans psychiater, heeft uitgezocht, dat Hitler, Mussolini en Stalin in hun jeugd alle drie van hun vaders een brute behandeling moesten doorstaan. Daaruit verklaart hij, dat zij „een af keer hebben van alle gezag huiten hel hunne". Jk/TOND - EN KLAUWZEER eiste in de week van 14-21 November het leven van 4 runderen, 2 kalveren, 15 varkens en biggen. TYE E.V.C. mag geen 1000 Franse kin deren naar Nederland laten ko men. De Minister van Justitie schreef: „Aangenomen moet worden, dat de door U ontworpen kinderactie niet uitsluitend op humanitaire redenen ge grond is". De E.V.C. laat het er niet bij zitten, zegt ze. ■QE RUHR zal binnen zes weken een nieuwe ordening hebben. D.w.z. dat er Duitse gevolmachtigden zullen zijn aangesteld voor het beheer van de mijnbouw en de staalindustrie. TAE BENELUX heeft dit weekeinde een landbouwconferentie gehou den onder leiding van de heer Lou- wes. Minister Orban van België kreeg bij deze gelegenheid het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. VA/EST-BERLIJN krijgt met de Kerst per inwoner: 25 gram koffie, een ons versnaperingen, op de suikerbon 2 ons thee en op de broodbon 3 ons gedroogde zuidvruchten. JSRAEL zal vandaag oficiëel een ver zoek voor het lidmaatschap van de V. N. indienen. Een Belgische re solutie werd aangenomen, waarbij verzocht wordt het lidmaatschap van Italië en Finland opnieuw te over wegen. IN ONS BROOD komt vermoedelijk binnenkort inlandse tarwe. Dit werd meegedeeld op een vergadering van het Drents Landbouivgenoots-hap te Assen. Daar werd ook gezegd, dat de vervoerbewjjzen voor biggen zul len worden afgeschaft. JN een aan beide zijden slechte wed strijd met MW technisch in de meerderheid, heeft MW deze ontmoe ting geflatteerd van Brabantia gewon nen. Een of twee tegenpunten hadden de Eindhovenaren gezien de verhou ding in het veld zeker verdiend. Het begin kenmerkt zich door een gelijk opgaande strijd met de thuis clubs iets meer in de aanval. Geleide lijk weet MW dan het spel in handen te nemen en na een kwartier spelen is het van Bremen die doelman Wouters weet te passeren. De tweede helft zet MW overrom pelend m en na 7 minuten moet de Brabantia-defensie dan ook voor een hard schot van van Bremen capitu leren. Brabantia pakt nu stevig aan. Zij slagen er in om het de MW-verde- digers geducht lastig te maken. Acht minuten voor het einde stelt Verdon- schot MW's zege veilig. QNDANKS het feit dat Juliana met een drietal invallers verscheen, heeft Willem II het in Limburg niet tot een overwinning kunnen brengen. Zelfs moesten de Tiiburgers niet al leen een 1—0-vorsprong prijs geven, doch vermochten ondanks het veld- overwicht zelfs geen gelijk spel uit het vuur te slepen. Al dadelijk ontwikkelt zich een vlot te en aantrekkelijke strijd. Als bij een der Wille Il-aanvallen een verwarring in de Juliana-verdediging ontstaat, sla gen de tricolores er in de leiding te nemen (01). De thuisclub slaagt er dan in door haar linksbuiten van 't Hoofft de stand op gelijke voet te brengen. Na dit succes der thuisclub stijgt de span ning nog meer Toch slaagt de met 3 invallers spelende thuisclub er nog maals in de thuisclub te passeeren en het is wederom van 't Hooft, die het Tilburgse net weet te vinden. P) resultaten van do wedstrijden voor de Belgische ere-afdeling gespeeld, luiden: S C Charleroi—Ra cing Brussel 3—1; Tilleur—Boom 6—1 BeerschotAnderlecht 2—1; Union St. GilloiseStandard 34; Antwer pen—Olypic Charleroi 1—0; La Gantoise—Berchem Sport 0—2: F C Mechelen—Racing Mechelen 0—3; F C LuikLyra 60. Door de overwinmng van F C Me chelen heeft Racing Mechelen zijn puntenaantal tot 16 verhoogd en neemt) nu te samen met Anderlecht de eerste plaats op de standenlijst In. Belde clubs worden op de voet gevolgd door Berchem Sport, Standard en Charle roi S C, die allen 14 punten hebben. Union St Gilloise heeft de achterstand niet kunnen inlopen en sluit de rij nog steeds met 4 punten, terwijl Boom met 8 punten enige plaatsen is opge klommen waardoor F C Mechelen, F C Tienen en Olympic Charleroi elk met 7 punten boven Union staan.

de Stem | 1948 | | pagina 1