SPAAK vormt coalitieregering Voor onze vrijheid op de bres Beschaving Ze wilde zo graag een verloofde hebben Economische Zaken aangenomen Twee nieuwe gezichten, twee depar tementen minder IN 'T KORT I Hatta in Djokja aangekomen Geschenk aan dr. H. J L. Struycken VRIJWILLIGERS VOOR! Oproep „Steun wettig gezag" VIJFDE JAARGANG No. 1240 ZATERDAG 27 N O V E.M B E R 1948 DE BELGISCHE REGERING Ht r TREINVERKEER tussen Lei den en Rotterdam was gisteravond plotseling gestremd. Bij Den Haag schoot tijdens het rangeren een wagon van een goederentrein uit de rails het electrische net raakte onklaar Voor de reizigers werd een motortrein Ingelast. Zij vielen voor het vaderland Munt-contróle door de vier mogendheden voorgesteld Weinig verandering Gaston Eyskens Zelfs de Politieke Commissie kon er niet uit En de liefde was ook deze keer weer blind HET NATIONAAL INSTITUUT „STEUN WETTIG GEZAG" verzoekt ons WE Uitgave NV. Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: t 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. .Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. CP AAK WERD GISTERENMORGEN, nadat Eyskens van zijn opdracht door Prins-Regent Paul van België was ontslagen, voor de tweede maal kabi netsformateur. Het vermoeden, dat de moeilijkheden grotendeels door beide ondernomen pogingen om tot een resultaat te komen reeds waren weggeno men, is bewaarheid geworden: in het begin van de avond deelde Spaak mee, dat hij erin was geslaagd een coalitie-kabinet te vormen. Zelf blijft hij pre mier en Minister van Buitenlandse Zaken. In dit Kabinet bezetten de katho lieken 8 (was 9), de socialisten 7 (was 8) en de technici 2 (was 2) plaatsen. Het aantal portefeuilles is dus met twee verminderd. Opmerkelijk is, dat de ..technicus" Moens de Fernig Buitenlandse Handel, Plan Marshall en Import bezet. De katholiek H. L. Moreau de Melen werd Minister van Justitie. „MARSHALL" BLIJFT VOOR DE SOCIALISTEN. ATLANTISCH FACT rpOT DAN TOE bestond er enige onzekerheid ten aanzien van de houding van Canada t.o. het z.g. Atlantisch Pact. Men wist nl. niet geheel precies, hoever Cana da wenste te gaan. De Minister van Buitenlandse Zaken van Ca nada, Pearson, die gisteren voor een onofficieel bezoek in ons land ariveerde, heeft de onzekerheid doen eindigen. Hij zei o.a.: „Canada zal in het aangaan van verplichtingen zover gaan als het Pact van Brussel. Als een der aangesloten landen wordt aangevallen, dan zal Ca nada met alle beschikbare mid delen te hulp komen". Laat ons hopen, dat die hulp nimmer nodig wordt. Het is ech ter een geruststellende gedachte dat een man als Pearson dit van daag ronduit durft te beloven. T\E BEIDE MINISTERS van het vo- rige Kabinet, die niet langer deel uitmaken van de Regering zijn de heren Delaterre (Brandstof en Ener gie) en Pieter Verbist (Gezondheid) Er is een geheel nieuw Ministerie bij gekomen: van Pensioenen, dat bezet wordt door de vroegere Minister van Begroting Joseph Merlot. Behalve Spaak zijn de volgende socialisten in dit Kabinet opgenomen: Achiel van Acker (Verkeer), Kamiel Huysmans (Openbaar Onderwijs), Joseph Merlot (Pensioenen), Leon Troclet (Arbeid). Pierre Vermeylen (Binnenlandse Za ken), Pierre de Groote (Econ. Coör dinatie en Wederuitrusting, Brand stoffen en Werkeloosheid). Van de katholieken namen de vol gende heren zitting: Gaston Eyskens (Financiën en Budget). Jean Duvien- sart (Econ. Zaken), Pierre Orban (Landbouw), Oscar Behogne (Open bare Werken), Robert de Man (We deropbouw), v. d. Straeten Waillet (Openbare Gezondheid en Familie), H. L. Moreau de Melen (Justitie), Pierre Wigny (Koloniën). De twee technische Ministers zijn: Moens de Fernig en kolonel Raoul de Faiteur (Verdediging). De nieuwe Ministers zullen van middag om 4 uur in vergadering bij éénkomen. Verwacht wordt, dat zij a.s. Dinsdag zich met een Regerings verklaring tot de Wetgevende Verga dering zullen wenden. Eigenlijk is deze opsomming voor de lezers niet anders geweest dan het opfrissen van het geheugen. In het Kabinet is nl. zegge en schrijve één nieuwe figuur gekgmen: de Minister van Justitie, de katholiek Moreau de Melen, die dus de plaats inneemt van Minister Struye. WAAROM EIGENLIJK? J}E POLITIERECHTER van Amster dam legde de hand op een „gang" met zeven leden, waarvan de leeftij den varieerden van 10 tot 15 jaar. De „bendeleider" was tien JgOLSWARD is sinds »kort centrum van onze knikker-industrie: 100 milloen knikkers komen daar ieder jaar vandaan. JMFATHIE BUISMAN, de 16-jarige H.B.S.-er uit Enkhuizen, is ter ob servatie overgebracht naar de psy chiatrische inrichting van de St. wii- lebrordusstichting te Heiloo. jytlEMAAL OP EEN DAG eiste de advocaat-fiseaal gisteren bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf tegen leden van de colonne Henneicke, J7EN VLIEGTUIG met 16 passagiers en 5 koppen bemanning, toebeho rend aan een hiehtvaartmij van Pa kistan. js bij Lahore neergestort. Alle Alle inzittenden kwamen om. ^EGEN EGYPTISCHE ADVOCATEN gingen bij wijze van proef naar de Soedan om cliënten te verdedigen. Ze werden uitgewezen, hetgeen Egypte als „een onvriendelijke daad" beschouwt. J-JIDOKI TOJO en zes andere Ja panse oorlogsmisdadigers zullen in de loop van de a.s. week terechtge steld worden. £)E FRANSE REGERING gaat een toeristen boek je invoerenreizen per trein, schip of vliegtuig, bonnen voor logies, maaltijden en benzine kan men daarin vinden. Aldus komen de meeste deviezen in de Staatskas. 2, H- DE pAUS heeft pater A. van der Veen Zeppenfeldt, O.P., be noemd tot Bisschop van Curagao. T)E DICHTER A. ROLAND HOLST nam gisteren uit handen van bur gemeester Visser van Den Haag de Constantijn Huygensprijs in ontvangst. JN DEN HAAG werd gisteren het eerste Benelux-huis officieel door de voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel, de heer J. B. Vink, ge opend. TyANNEER vandaag om half Vier de nieuwe Ministers aan de Prins- Regent worden voorgesteld, dan zal wellicht ook deze zich verbaasd af vragen, waar nu eigenlijk al die her rie voor geweest is: twee departemen ten minder en één nieuw gezicht. Dat dit laatste noodzakelijk was, kon be kend worden verondersteld, terwijl ook bekend was, dat bij de eerste po ging van Spaak, Moreau de Melen al had toegezegd „ter beschikking te zullen blijven". Het enige wat uit dit alles valt te concluderen is wel dit: de katholieken (die noch Werkeloos heid noch het Marshallplan bezetten) hebben ditmaal hevig water bij de wijn gedaanwaarschijnlijk om po- litiek-taetische redenen. Het is echter de vraag, of bij een volgende gelegenheid, wanneer de nieuwe verkiezingen op basis van de laatste volkstelling geschieden, deze lankmoedigheid ook maar in de verste verte zal worden benaderd! Tweede Kamer DE RIJKSBEGROTING van Econ. Za ken en de Begroting van de Staats mijnen zijn in de middagzitting dei- Tweede Kamer van gisteren z.h.st. aan genomen. Daaraan voorafgaande werd het woord o.a. gevoerd door het K. V. P.-lid Maenen, die zegt, dat de pen sioenen der mijnbeambten beneden peil zijn. Mijnwerkers uit het buitenland betrekken acht spr. ongewenst. Minister v. d. Brink zet uiteen, dat de kolenproductie teleurstellende re sultaten doet zien, terwijl hij over de werving van buitenl. arbeidskrach ten geenszins enthousiast is. Na te heb ben meegedeeld, dat de kolenpositie niet toelaat thans een experiment als de vijfdaagse arbeidsweek te kunnen wagen, volgt de stemming. TAE REGERING maakt bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn geleden: Kon, Landmacht: Serg. W. G. de Vries, uit 's-Graven- hage. Serg. J. van Wersch, uit Vaals. Sold. Ie kl. C. Westra. uit A'dam. K. N. I. L.: Ie It. Inf. A. van Andel. uit Rotterdam. Kon. Marine: geen verliezen. Berlijnse kwestie IJ ET antwoord van de Grote Vier op de vragenlijst van dr. Jan Bra- muglia over de Berlijnse Kwestie is geheel binnen en reeds gepubliceerd. Het standpunt van de S.U. is niet in het minst gewijzigd, de Amerikanen zien in onderhandelen weinig heil en alleen Frankrijk en Engeland doen eigenlijk een voorstel. Tegen dit voor stel is Amerika overigens niet zonder meer gekant. Het voorstel behelst het instellen van een Viermogendheden-controle op het Berlijnse muntstelsel. De vier militaire gouverneurs zouden een wet moeten uitvaardigen om tot de regeling van deze controle te komen. De details van deze wet zijn echter nog niet opge steld. omdat met Rusland geen over eenstemming kon worden bereikt. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met weinig bewol king. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 16.36 uur. Maan onder 15.00 uur. Morgen: ?on op 8.21 uur. Maan op 5.19 uur. ^on onder 16.35 uur. Maan onder 15.15 uur. Maandag: zon op 8.22 uur. Maan op 6.47 uur. TJET WAS MAAR EEN KLEIN BELSKE. Tenger en een beetje bleek, maar met ogen die blonken van levensvreugd en deugnieterij. En leren dat ie kon! Die goeie, grijze heer Paantjens op school, had er plezier in. De omschakeling van de Belgische op de Hollandse leerboekjes ging ra- zendvlot. Hij vloog er doorheen. Ik herinner me nog hoe ie ons op een zomeravond voorlas op de stoep van baas de Koning en Tona Voeten. Dan hoorde je niet dat ie 'n Belg was. En op de vrije middagen trok ie er op uit met zijn boezemvriend Jan de Kopere. Geen boom was te hoog, geen nest te gevaarlijk en geen sloot te breed. Maar zo kon ie niet sjouwen en raggen of er bleef altijd iets aan hem over van een zekere deftigheid, die ons, Beekse pummeltjes, met ontzag en nieuwsgierigheid vervulde. Kwam het door zijn steeds lachende, ietwat in-de-verte-starende ogen of kwam het door zijn stijve, liggende kostschoolboord waaronder zijn moeder de zwartzijden vlinderdas strikte met een artistieke nonchalance? Zijn moeder. Een lieve, zachte dame. Zij was met haag Gaston (hoe schoon sprak ze dat woord uit) uit Antwer pen komen vluchten voor „den Duts". Vader was geinterneerd. Dat was in de zomer van 1914. GastonHij heeft het ver gebracht, zulle, dat Belske uit onze jeugd. Oud-minister van Financiën, aangezocht door de prins-regent als Kabi- nets-formateur. Enkele maanden terug is ie nog eens op de Beek geweest, bij zijn vroegere vriend de koperslager. „En dit is nou Jan de Kopere", zei ie tegen zijn zoons. P. D. „Hoe zullen mijn terugkomen .vredesduiven De Palestijnse kwestie wordt vereenvoudigd" T\E POLITIEKE COMMISSIE is totaal buiten adem geraakt en dat heeft de Palestijnse kwestie op haar geweten Inderdaad we hebben er ons de laatste tijd over verwonderd, hoe uitstekend het geheugen van de afgevaardigden v/el was, dewijl zij blijkbaar allemaal goed uit elkaar konden houden hoe vee resoluties eh amendementen op andere amendementen inzake Palesti na waren ingediend en wat zij dan allemaal precies inhielden. Maar we hebben ons deerlijk vergist. Zelfs de Politieke Commissie weet er geen raad meer mee dus waar om zouder wij ons thans schamen te zeggen, dat hetzelfde met ons reeds lang vóór deze het geval was! Dit neemt niet weg, dat de Commissie, vindingrijk als steeds, een deugdelij- we oplossing vond: er is nu een re dactie-commissie benoemd, die gaat uitzoeken hoe het met al die resolu ties zit. Nu is natuurlijk het verve lende, dat alle landen die een reso lutie of amendement hebben ingediend een lid in die redactie-commissie ge kregen hebben..., We vragen oi r afv hoe de vereen voudiging, die men zich dan voorstelt, te gaan maken, er wel zal uitzien, wanneer al die landen hun eigen re solutie daarin terug wensen te vin den! Ministers op weg naar Kalioerang TVAOH. HATTA is gisterenmiddag, vergezeld van verschillende repu blikeinse autoriteiten, met een repu blikeins vliegtuig uit Boekittinggi te Djokja 'aangekomen. Hij weigerde bij zijn aankomst alle commentaar over de komende onder handelingen tussen de Republiek en Nederland. De Nederlandse Ministers waren 's morgens aanwezig op de vergadering van de voorlopige Federale Regering. In Nederlandse kring te Batavia, wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat de zich in Indonesië bevindende Kamerleden Djokja zullen bezoeken. De ministers Sassen en Stikker, de heer Neher en de adviseurs vertrok ken vanochtend per vliegtuig van het KNIL naar Djokja. Zij zullen direct van het vliegveld naar Kalioerang doorreizen. |7DOUARD HERRIOT is door de commissie voor Europese Eenheid der Westerse Vijf tot voorzitter be noemd. PEN HAARLEMS DEURWAARDER moest voor de Tuchtrechter 85 millie innen. Hij droeg slechts 50 mille af en zit nu vast! TN AMSTERDAM woonde een juf- A frouw van 23 jaar, die zo graag een verloofde had, dat zü zich door een „vriendin" oud 15 jaar! maanden lang danig bij de neus liet nemen. Het ging zo: de 15-jarige toonde aan de 23-jarige op kantoor een foto van haar neef, 'n beeldschone jongeman, die dokter was in Indië. De oudste raakte zo ii. vuur en vlam, dat de. jongste vriendelijk beloofde een brief te zullen schrijven en zowaar, ook de neef bleek niet ongevoelig voor een nader (schriftelijk) contact. Toen be gon de ellende. Eerst kwim de vraag, of het meisje voor 36 plus vijf gulden lid wilde worden van een „Doktersfonds ten bate van de jongens in de Óóst" en zij deed dat. In ruil daarvoor kreeg ze van de ..vriendin" een keurig be wijs van lidmaatschap. Daarna werd om sigaretten gevraagd, welk verzoek werd ingewilligd. Toen kwam de raad: gaan jullie samen maar vaak naar de bios, „de neef" zal later alles te rugbetalen. Ook dat ging door. In eens was er een mogelijkheid om een maand met verlof naar Nederland te Het eerste, wat de 4-jarige Minke Wuite bij aankomst op het vlieg veld La Guardia bij New York deed, was haar klompjes uittrek ken, die haar na de lange reis van Amsterdam wel een beetje waren gaan knellen. De familie Wuite, bestaande uit vader, moe der, 2 jongens en 2 meisjes, is uit Warga in Friesland naar de Ver. Staten geëmigreerd, waar zij zich in New Berg (Oregon) zal ves tigen. gaan voor enkele gelukkigen, bij lo ting aan te wijzen: een fonds van bij dragen a f 10.was gesticht om de onkosten te dekken. Nu is het toch wel aan het eind, zult u menen? Mis! De neef had een dochtertje van vier jaar aangenomen; dat kind moest in de kleertjes wor den gestoken en dat kostte geld. Na tuurlijk tastte de verloofde-in-spé diep in haar beurs.Het wordt een tonig. We kunnen volstaan met de mede deling, dat het meisje genoegen nam met brieven aan de „vriendin" en dat alles „goed ging", totdat via een hos pita, die argwaan kreeg, aan het licht kwam, dat de 15-jarige al de centen had opgemaakt De 23-jarige barstte in snikken en zei: „Tocb had ik zo nog wel jaren door kunnen gaan". Van dit laatste begrijpen we eerlijk ge zegd nog het allerminste.' .,De grote Tovenaar" 1TET BEGON ZO: Tijdens de oorlog moesten de mensen van de kliniek voor oor-, neus- en keelziekten aan de Leidse Universiteit evacueren naar de gynaecologische kliniek. Hun werk kwam daarbij voor een groot deel tot stilstand. Ze hadden veel tijd om zich te verdiepen in jaargangen van me dische tijdschriften. En daarbij kwa men ze vele van de helder geschre ven artikelen tegen van de Bredase specialist Dr. H. J. Struycken, „de grote tovenaar", zoals Prof. Huizinga hem eens noemde. Het plan rijpte, al deze artikelen over te typen en te il lustreren om ze dan te bundelen. Zulk een uitgave van de „Opera Omnia' zou zeker eens verrassend geschenk zijn op de 75e verjaardag, welke Dr. Struycken in 1944 hoopte te vieren. Van de aanbieding op de 75e verjaar dag is natuurlijk niets gekomen. Uit stel betekende echter geen afsteL Don derdag jl. verscheen ten huize van Dr. Struycken te Breda Prof. Dr. P. H. G. van Giise, hoofd van de kliniek voor oor-, neus- en keelziekten te Lei den, tezamen met Dr. Roorda, de voor zitter van de Vereniging van Oor-, Neus- en Keelheelkundigen en enige assistenten en oud-assistenten, de sa menstellers van de Opera Omnia, die inmiddels keurig gebonden waren in twee delen. Hartelijke woorden van waardering en hulde zijn daarbij ge sproken, mede in tegenwoordigheid van de familie van de oude dokter, die natuurlijk verrast was en zich zeer dankbaar toonde. Vermeld kan nog worden, dat een index van de artikelen in druk is verschenen bij Stenfert Kroese. I EVEND1G herinner ik mij. dat ik vroeger als jongen vaak met ver bazing stond te kijken als mijn vader die voor liefhebberij timmerde, een plank aan het beschaven en bewer ken was; hoe dat ruwe hout zo glad werd, dat je er gerust met de hand over kon ruisen, want alle oneffenhe den, die je anders verwond zouden hebben, waren er af; het werd bruik baar timmerhout, dat tot alles dien stig was. Eerst veel later, ben ik gaan begrij pen, dat deze werkzaamheden enig verband hadden met een voornaam klinkend woord als „beschaving." We lazen en hoorden van beschaafde ma nieren, van beschaafde en onbe schaafde volkeren, van beschaving van de geest enz. en we begrepen, dat die woorden teruggiepen naar die eenvoudige, maar zo waardevolle timmermanswerkzaamheid, die onze jeugdige bewondering gaande maakie Wil de mens als een bruikbaar en goed lid van de samenleving door het leven gaan, dan moet hij ook de ru- we kanten van zijn karakter „be- i schaven". Heel dat complex van ei- genschappen en hoedanigheden, die hem maken tot wat hij is, moet wor den vervolmaakt en verbetert door 'n krachtige en gestage arbeid. Ziin in geboren egoisme moet vervangen wor den door daadwerkelijke naastenliefde menslievendheid en hulpvaarigheid; m reinheid en matigheid moet hij de diepste menselijke driften beheersen; door zich neer te buigen tot wie rn nood of in ellende is, leert hij de be geerte naar geld en bezit te beteuge len. Zo is er aan iedere mens een op dracht gegeven voor zijn leven, een innerlijke beschavingstaak, tot hij als een gevormd karakter is geworden, een bruikbaar stuk hout in de grote timinerwinkel van O. L. Heer. Nu zijn er wel geen mensen, die voor onbeschaafd willen worden ge houden; integendeel, iedereen voelt zich daar ver boven verheven, en do meest mondaine mensen veronderstel len vaak, dat het blanketsel van hun opgelegde gewoonten, gemaakte om gangsvormen en manieren de echte en ware beschaving is. We zijn niet blind voor 't vele menselijk goede, dat er zelfs in de mens zonder God soms aanwezig is, maar we houden het er toch voor, dat de echte beschaving van het karakter, de ware levensadcl gevonden wordt bij hem. die tn God verankerd is en Hem als levensbegin sel beschouwt,. Onze werkelijke waar de bestaat daarin, dat men van ons als van een spiegel de trekken van Gods goedheid kan aflezen. Geheel onze adel, de ziel van onze ziel, ligt in het woord God en „Mijn Gul" be sloten. Als Hij, de bron en oorsprong van al wat goed en edel is, het beginsel is. waarvan ons leven uitgaat en te rugkeert. maken wij ons de hoogste beschaving eigen. Dan arbeidt men met moeite en inspanning wellicht, maar ook met onbetwistbaar resultaat als eenkunstenaar aan een beeld, terwijl hij voor zich heeft het ideale model, de hoogste schoonheid en vol maaktheid, God zelf. Zodoende wordt deze mens waarlijk beschaafd en ver werft die innemende eigenschappen, die St. Paulus de vrachten van de geest, noemt: liefde, vreugde, vrede, geduid, welwillendheid, goedheid, lank moedigheid, zachtmoedigheid, beschei denheid, betrouwbaarheid, onthouding kuisheid. Wie zal nog ontkennen, da. hij, die deze eigenschappen heeft verworven, de ware beschaving bezit en alle ruwe kanten als met de ijze ren kracht van de schaaf heeft ver wijderd? Een onbereikbaar ideaal? Iets boven onze krachten? Neen. geenszins. Het. is een opgave, die aan iedere mens gegeven wordt en waar toe de Kerk ieder jaar opnieuw alle oproept. Beluister slechts haar ver maning op de eerste Adventszondag: „Laten wij de weiken van de duister nis afleggen en de wapennen van het licht aandoen. Laten wij ons onberis pelijk gedragen, zoals men dat doer op klaarlichte dag. niet in brasserij en ontucht, niet in losbandigheid en dronkenschap, niet in twist en ijver zucht. Maar omkleedt U met de Heer Jesus Christus!" opname van de volgende oproep: Steun Wettig Gezag. Drie woorden, één begrip. Zoals die andere drie: IK ZAL HANDHAVEN. „Steun Wettig Gezag" is de stap van de gedachte naar de daad. Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" brengt allen bijeen die onze vrijheid willen handhaven, metterdaad. Het voegt alle vrije krachten samen, nu het moet. Het is de onverzette- iijke wil van een vredelievend volk. „Steunt Wettig Gezag" streeft naar algemene beveiliging van het natio nale leven door: Reserve-kracht voor orde in eigen huis (rijks- en gemeente-politie), re serve-kracht voor bescherming van de grenzen (grensbewaking), reserve- kraoht voor verdedigmg van het grondgebied (nationale reserve). EN HET LEGER? ,JJET LEGER staat thans grotendeels overzee, Overvalt het gevaar ons hier, vandaag.dan kennen wij on ze plicht. Het leger van ons kleine land is klein. Dat mag het zijn, wan neer het sterk gemaakt zal worden door burgersteun. De organisatie is gereed. Men staat klaar ora Uw vragen te beantwoor den en om Uw aanmelding in ont vangst te nemen bij de Plaatselijke Commissie of bij het Gemeentehuis, want wij wachten niet tot morgen: we beginnen vandaag. Deze oproep was ondertekend door: Ir. J. B, C. M. ridder de van der Schueren (voorzitter), M. A. Reinalda vice-voorzitter)G. W. Eisma (secre taris) J. v. Aalderen. J. J. W. Boerrigter. Mr. C. J. F. Gaije. Ir. M. H. Damme. L. F. Duymaer van Twist. Sj. de Groot. Mr. P. T. v. d. Herberg. Mr. H. B. S. Holla. E. P. v. Iperen. J. W. Klein. Mr. P. D. Kodde. E. Kupers. Jhr. A. D. Laman Trip. W. C. Th. E. Graaf v. Lijnden van Sandenburg. Jos. H. Maenen. H. Molendijk. I. H. Reijnders. Mr. A. Roosjen. L. Scheep stra. P. Scholten. Jhr. P. J. Six. J. Tuin. E. A. Vermeer. ERNSTIGE TIJD EIST VOORZORGEN. tt y HOEVEN het ons niet te ver helen: deze tijd is een ernstige. Gebeurtenissen in tal van landen rond ons spreken een over-duidelijke taal. Telkens weer opnieuw wordt de pas- herwonnen vrijheid belaagd. Deze toe stand eist van ieder land een paraat heid-tot het uiterste. Ook en zeer spe ciaal van ons land. Het overgrote deel van onze militairen vervult in Indo nesië een belangrijke taak, maar ook het moederland moet bedacht zijn op de gevaren, die het van binnen of buiten zouden kunnen belagen. Zowel tegenover een binnenlandse vijand, als tegenover een belaging vanuit het buitenland zijn troepen nodig: en de ze ontbreken op het moment prac- tisch geheel. Dit dienen troepen te zijn met een hoog moreel, troepen, die uiterst betrouwbaar en paraat zijn Voor dit doel extra troepen voortdu rend onder de wapenen te houden, zou ons voor nog zwaardere militaire las ten plaatsen, terwijl bovendien daar mee nog niet voldoende waarborgen van betrouwbaarheid zijn geboden. Daarom heeft de overheid voor dit uiterst belangrijk en vaderlandslie vend werk de voorkeur gegeven aan vrijwilligers. Om al diegenen, die zich voor de handhaving van onze zo duur gekoch te vrijheid, in de toekomst willen in zetten, bijeen te brengen is opgericht het Nationaal Instituut „Steunt Wet tig Gezag". Deze organisatie, waarvan we hierboven een oproep afdrukken, wordt geleid door vertrouwensman nen uit de verschillende geledingen van ons volk, en vormt als zodanig reeds een uitdrukking van de eenheid die ons volk op het stuk van de vrij heid vormt. Haar werk wordt zoveel mogelijk gedecentraliseerd. Er zijn reeds provinciale comité's opgericht, en ook bestaan reeds in tal van plaatsen plaatselijke commis sies. Deze laatste zullen de dragers van het werk worden: zij zullen voort durend propageren zich als vrijwilli ger te melden, en zij zullen het nodi ge contact met de vrijwilligers blij ven bewaren. Dit instituut „Steunt Wettig Gezag" is geen overheidsin stelling: het is een uit particulier ini tiatief geboren instituut, dat „de een heidsdrang van het Nederlandse volk verpersoonlijkt op een terrein, waar op ons volk niet verdeeld mag zijn" aldus minister van Maarseveen. WAARVOOR MEN ZICH KAN MELDEN. tjeT INSTITUUT roept iedere goe- de vaderlander op zich als vrij williger te melden. Men kan zich melden voor de Nationale reserve, voor de reserve grensbewaking, voor de reserve-rijks- en gemeente-politie en tenslotte voor diegenen, die om een of andere reden niet voor ai deze diensten in aanmerking komen voor bewakings-reserve en het vrij willigersdepot. De Nationale Reserve zal tot taak krijgen naast andere organen van de staat de orde en de rust tegenover elke bedreiging te handhaven. De resreve grensbewaking zal bij moeilijkheden een belangrijke taak aan de grens te vervullen krijgen en in het algemeen ter versterking van de Kon. Maréchaussee. Oefencentra voor de grensbewaking zullen voor lopig worden opgericht in Oostburg, Terneuzen, Hulst, Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda, de reserve rijks- en gemeentepolitie zal de bestaande politie-organen dienen te versterken, terwijl tenslotte ter bewaking van ge bouwen e.d. een bewakingsreserve zal worden opgebouwd. SOCIALE VOORZIENINGEN. YyAT DE sociale voorzieningen be treft: de leden van de Nationale Reserve en de Reserve-grensbewa king worden als militairen beschouwd zij genieten bij ongevallen dezelfde aanspraken en rechten als de militair Eenzelfde regeling zal ten aanzien van de reserve-politie getroffen worden. Het is een belangrijke taak, waartoe het instituut „Steunt Wettig Gezag" oproept. Een zaak, waarbij ieder be trokken is en waarbij ieder belang heeft: de handhaving van onze vrij heid. Dat deze oproep dan ook verstaan worde. Dat Nederland laat zien, dat het geen offer te zwaar telt, wat de verdedigmg van zijn duur verworven onafhankelijkheid betreft. Er is geen tijd te verliezen: de les van andere landen is waarachtig duidelijk genoeg Ten gemeentehuize kan men alle ge wenste inlichting,: n bekomen, en zich aanmelden voor dit allerbelangrijkste werk. rjat is een verheven, geweldige op- dracht tot ware geestesbeschaving, die telkens op de eerste Adventszondag wordt herhaald. De Kerk laat ons daarbij niet aan onszelf over, maar zij zal blijven helpen en bemoedigen en leiden door haar telkens herhaalde lessen en vermaningen, die van een diepe levenswijsheid en een intense mensenliefde getuigen. Stap voor stap. zo gaat ze verder, een heel laar lang. met eindeloos geduld en nooit verslap pende hoop. Daartoe wekt zij allereerst in ons op een brandend verlangen naar de Verlosser, dat Hij wederom en telkens opnieuw zal komen om ons van alle ongerechtigheden vrij te konen en ons te maken tot een volk. dat Hem aangenaam is en ijverig in goede werken. Daartoe legt zij op onze lippen de ontroerende gebeden, waarin we vanuit de diepte van onze duisternis sen opzien naar het Licht en roepen om erbarming en hulp. En langhaam aan. maar zonder onderbreking, zijn we aan het werk. dat geweldige werk, dat een heel leven duurt: onze eigen vervolmaking, onze eigen „beschaving" tot de dag. waarou Hij zelf komt voor de grote inspectie en zeggen zal. dat alles goed is. A. ALBREGTS TE TILBURG GEPROMOVEERD Aan de Kath. Economische Hoge school te Tilburg promoveerde Je heer A. Albregts, algemeen secreta ris van de Kath. Werkgeversvereni ging in den Haag. Bij de plechtigheid waren o.m. tegenwoordig de Tweede Kamerleden dr Lucds en mr Janssen, zomede de algemeen voorzitter van de Kath. Werkgeversver., mr dr L. Rebout. Prof dr J. R. M. van den Brink, mi nister van economische zaken, die als paranimf zou optreden, was door ambtsbezigheden verhinderd. Zijn echtgenote woonde echter de plech tigheid bij. Aanwezig waren voorts de vicaris-generaal van het bisdom den Bosch Mgr Hendrikse en de de ken van Tilburg Mgr M. R. Nabuurs. TAE EERSTE electrische locomotief van Nederlands fabrikaat zal over enkele dagen over onze vaderlandse rails gaan snellen.

de Stem | 1948 | | pagina 1