Gezinszorg is geen „new look" Onze economische toestand zorgelijk Een rustig en eenvoudig bezoek Praatje over het hek kost 90 cent per uur Een werkbasis voor de onderhandelingen Hef heerlijk avondje Lichtpuntenminder schaarste, geringe werkeloosheid IN 'T KORT Door een tunnel aan IJzeren Gordijn ontsnapt VIJFDE JAARGANG No. 1239 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 MIN. VAN DEN BRINK IN DE TWEEDE KAMER: Middenstand en textiel hebben bijzondere aandacht Zware zorgen LEEUW OF LEEUWIN? D1- „WILLEM RUYS" miste in Southampton de passagiere Mevr. Jonann uit Ambon. Men vrees, dat zij door een open patrijspoort naar bui en is geklommen, in zee is gevallen en verdronken. PRINSES WILHELMINA IN ZEELAND_ Geslaagde proef, die zal worden herhaald Distributienieuws Bonhen voor werk kleding Dure en goedkope damesmantels Nieuwe Landbouwpolitiek zal levenspraktijk der boeren veranderen Hatta terug naar Djokja Beperkingen levering slachtvee opgeheven Engeland en Ierland Vrij koud In tien jaar tijds groeide zij uit van een Bredase tot een landelijke actie Eyskens heeft „goede verwachtingen" Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J J M Mes Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal; p post 1 4 75. p week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0 30. Losse exemplaren 8 cent - Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsmgel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. BENELUX. NADAT bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer door enkele leden het woord was gevoerd in de zitting van gisteren, waarbij de heer v. d. Heuvel (A. R.) o.m. wees op de onrust over de prijspolitiek van de Regering en de heer Bachg (K. V. P.) de middenstands- noden nog eens had belicht, voerde Minister van den Brink het woord. Onze economische toestand achtte hij zorgelijk, hoewel hij ook lichtpunten ziet. Middenstand en textiel zullen de bijzondere aandacht van de Regering hebben. HIJ BETOOGT, dat de economische situatie, waar de import nog steeds het dubbele is van de export, zorge lijk is. Een tweede oorzaak van de zorgen is de stand van de arbeids productiviteit: deze zal moeten stij gen. Een derde zorgwekkend ver schijnsel is onze industrie, die schreeuwt om modernisering. Even min kon spr. hoopgevende mededelin- "pEN JONG MEISJE, Ray Walker heeft de hoofdstraat van Gost- Londen in Zuid-Afrika gered van een losgebroken woedende leeuw, ondanks de zware verwondingen, die het beest haar had toegebracht Tijdens een circus-parade door de Oxfordstraat werd een drie jarige leeuw verschrikt, waarop hij door de temster, Ray Walder, aan een lantaarnpaal gebonden werd. Het opgewonden dier bleef in het rond rennen tot de ketting, waaraan het lag, geheel om de paal gedraaid was. De leeuw raak te steeds meer van streek en viel de jonge temster aan. Toen drie mannen erin slaag den het hevig bloedende meisje te bevrijden, rukte de leeuw zich los. Ondanks haar ernstig bloed verlies en zware verwondingen, greep Ray Walker de leeuw -op nieuw en kalmeerde hem, waaT- op zij met het dier in een taxi naar het circus terugreed. TTET GROOTSTE DROOGDOK van Europa in de haven van Wilhelms- hafen (80.000 ton) ging gisteren de lucht in. Tevoren hadden 12.000 men sen hun woningen in verre omgeving verlaten. De bodem is al weggeslagen, vandaag gaan de zijwanden. MEVROUW PFEIFFER te Corpus Christi in Texas kreeg haar eis tot echtscheiding toegewezen, toen zij aanvoerde, dat haar dove echtgenoot bij ruzie's steeds zijn gehoorapparaat uitschakelde! jQUITSLAND zal maandelijke 70.000 ton schroot uitvoeren uit de Ruhr. Het zal via Rotterdam in Rijnaken worden verscheept. J)E PETROLEUMHANDELAREN hebben in Amersfoort 'n protestver gadering gehouden. Zij willen de winstmarge van f 3.75 per 100 liter gebracht zien op f 5.00. JJET GESCHJL tussen de Ameri kaanse havenarbeiders en de re ders is bijgelegd. ][)E VEILIGHEIDSRAAD heeft met algemene stemmen een beroep ge daan op India en Pakistan om de strijd in Kasjmir te staken. £)E EUROPESE EENHEID zal vanaf vandaag duchtig worden bespro ken in Parijs. De door Churchill o.a. gesteunde idee van een Europees Par lement zal ter sprake komen. gIJ DUINKERKEN sneed een arbei der een kabel door, die hij aan zag voor oud Duits oorlogsmateriaal. In werkelnkheid sneed hij de tele foonverbmding tussen Frankrijk Rel gië en Nederland af. gEN „CONVAIR-LINER" van de K L.M. legde gisteren de afstand Amsterdam—Parijs af in 58 minuten oftewel drie kwartier sneller dan nor maal. JfET DUITSE VOLK wil: Grond wet. buitenlandse vrije handel, te rugtrekken bezettingstroepen binnen één iaar na vredesverdrag en toela ting tot de V.N. Het voldoen van de herstelbeta'ingen aanvaardt Duitsland o.m. als plicht. Aldus de Volksraad. pJOSKAM, de z.g. Boerenleider is weer od vriie voeten. Hij werd veroordeeld tot 31/2 jaar met aftrek van voorarrest. pROF. GOEDEWAAGEN, ex-secr.- generaal van Volksvoorlichting, za! 1 December verschHnen voor j,et Haagse Rüz. Gerechtshof. gen doen over onze economische be trekkingen met Indonesië en met Duitsland, terwijl industrialisatie van wege de deviezenschaarste sterk ge remd wordt. Van het Marshall-plan is de voorlopige redding gekomen. Daarna kwam hij aan de lichtpunten: de sociale vrede, de afnemende schaarste en de geringe werkeloosheid Hij acht krachtige uitbreiding van de industrie noodzakelijk voor het her winnen van onze welvaart en wjjst ook in dit verband op onze samen werking met België. Vervolgens pleit spr. voor persoonlijke besparingen van de Nederlanders en voor zuinigheid in het bedrijf. Hij acht het noodzake lijk Duitsland in het economische ver keer op te nemen. INE MINISTER deelt mee, dat in de loop van Januari a.s. opnieuw een Minister-conferentie zal worden ge houden om de gedragslijn te bepalen teneinde zo spoedig mogelijk tot een Economische Unie (Benelux) te ko men. Er is sinds kort een Benelux- middenstandscommissie in het leven geroepen. Ten aanzien van de mid denstand wijst spr. erop, dat de g e- h e 1 e economische toestand zorgelijk is. De Regering moest zich op het standpunt stellen, dat de loonbijslag niet mag worden doorberekend. Daar de fiscale maatregelen het kleine bedrijf minder helpen dan het grote, is waakzaamheid geboden en de doorberekening zal, wanneer dat noodzakelijk mocht blijken, dan ook moeten geschieden. Dit zal blijken uit de herziening van de winstvaststel ling. De Minister zegt te overwegen de instelling van een departementale commissie voor middenstandspolitiek. De debatten in de Kamer hebben hem doen besluiten de instelling te be spoedigen. Het is en blijft gewenst, zo deelt hij verder mee, dat tussen 4 en 6 uur zo weinig mogelijk verlich ting brandt: dus geen étalages ver licht! Over een samenvoeging van Vesti- gings- en Tabakswet wordt overlegd. Verruiming van de textiel voorziening is uiterst brandend. We hebben de grootste export-resultaten bereikt en zo een zeer bijzondere prestatie gele verd, verklaart de Minister, die er aan toevoegt: de textielvoorzie- ning van de binnenlandse markt zal zijn volle aandacht hebben. Voorts deelde hij mee, dat per 1 December de toewijzing van papier voor kranten op 3000 ton gebracht zal worden en dat de beperkende omvang voor periodieken zal worden opgehe ven. Na re- en dupliek woraen zes afde lingen van de Begioting zh.st. goed gekeurd. De zitting werd verdaagd tot vanmiddag twee uur. JJONDERDAGMORGEN kwart vuor tien, drie kwartier zs.edat H.K H. per auto vertrokken was u t Middelburg, ontving de Comm'ssa- ris der Koningin, de Zeeuwse pers, om enkele bijzonderheden over dit hoge bezoek mee te delen. Nogmaals vertelde jhr. de Casem- b.oot hoe uitermate de Prinses tevre den was geweest dat de pers Haar komst discreet verzwegen had, wat er toe bijdroeg, dat Zij een paar heer lijke dagen in haar geliefd Zeeland kon doorbrengen. Maandagmiddag half vijf arriveerde H. K. H. met klein gevolg te Middel burg, waar Zij haar intrek nam in Hotel de Burg aan de Loskade, waar Zij ook gelogeerd had, bij haar eerste be'oek na de bevrijding, aan Zeeland. De hotelier had gezorgd dat zijn gast weer dezelfde kamers kreeg. Dins dag was de Prinses in de morgen op 'n plek tussen Vrouwenpolder en Veere daar waar men een prachtig gezicht op het oude Markiezenstadje heeft, gaan schilderen. Des middags werd op Haar speciaal verzoek een bezoek ge bracht aan een weer herstelde boer derij. Geko~en werd die van P. Schoe, een landbouwer die zijn hofstede heeft in „de Pekelinge" (gem. Grijpskerke) en die bekend staat om zijn illegaal werk. Tientallen onderduikers ver schafte hij onderdak en zo nodig een veilige schuilplaats. Met de zelfverze kerdheid en rust welke de Walcherse boer kenmerkt, had Schoe de Prinses te woord gestaan en alles verteld waar Zij belang in stelde. Des avonds had vervolgens het on derhoud plaats met het vijftal artisten, waarvan wij reeds gewag maakten. Bij de ouders van Frans Castel Ma de beplantingsplechtigheid op Woensdag ging H.K.H. nog een visite brengen bij de ouders van haar chauffeur, Frans Castel, te Veere. Frans Castel, die met de Fransen in 1940 uitgeweken was en naar Engeland overstak werd daar eerst marechaus see om tenslotte te promoveren tot chauffeur van H.M. tijdens Haar bal lingschap. x Met grote eenvoud had de Prinses zich met de oudjes onderhouden en de Commissaris zei nog, hoe eer de Prin ses er op gesteld is met kinderen van Haar volk kennis te maken evenals zij vol belangstelling is voor de wederop bouw van het Zeeuwse gewest. Als laatste bijzonderheid hoorden we nog hoe de Prinses Maan'ag de reis naar Zeeland in Breda had onder broken om de thee te gebruiken bij mr. Prinsen, Breda's burgervader. Het bezoek incognito aan Zee'and was een proef. H.K.H. wilde weten of het Haar gelukken mocht onopge merkt ergens te vertoeven. Daar de proef slaagde zal zij herhaa'd worden; m:sschien ook in andere provincies, maar zeker in Zee'and. T\E BONNEN voor werkkleding H 9 en L 9 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 9 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, ke per of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 9 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. H 12 of L 10 t.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. H 8 en L 1 tot en met L 8 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Jl/TINISTER V. d. BRINK moet zich natuurlijk desgevraagd ook bezig houden met de problemen, die in be trekking staan tot de dames-mode. Hij heeft geantwoord op de door Wagenaar over het hardnekkig afwezig blijven van goedkope damesmantels gestelde vragen. Uit dit antwoord bleek zonne klaar, dat de „new look" daarvan de schuld draagt. De Minister deelde mee, dat in 1948 aan de confectie-industrie grotere hoe veelheden mantelstoffen zijn afgele verd dan in voorgaande perioden en dat het aantal afgeleverde mantels ook groter was. De voorschriften, dat 80 pet. moet worden afgeleverd in de prijsklassen beneden f 100.is, naar uit een onderzoek gebleken is, door verscheidene fabrikanten overtreden, doch op het totale percentage heeft TAE HEER H. D. LOUWES UIT ULRUM weet, mede blijkens de rede welke hij gisteren uitsprak, uitermate veel af van landbouwzaken. Hij begon wel met te zeggen, dat het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging „op de duur de dood is van eike levende democratie", wilde uitbreiding van het aantal Kamerleden en gaf zijn mening over de Bedrijfsorganisatie, maar ten slotte begon hij toch behartigenswaardige dingen te zeggen over de gevolgen van de landbouwpolitiek van onze Regering. Speciaal ging zijn aandacht uit naar de kleine boeren en hun gezinnen, die naar zijn mening binnen afzienbare tijd enerzijds grote veranderingen in levenswijze hebben te aanvaarden en anderzijds zichzelf tegen een zekere vermechanisering van de eigen levensstijl zullen moeten verdedigen. DÉNKEN IN GELD. \X/E ZULLEN verder de heerXouwes aan het woord laten: „Wij weten nu, dat ook onze Rege ring heeft erkend, dat er in de toe komst een actieve landbouwpolitiek zal worden gevoerd, een politiek waarbij het goed geleide bedrijf behoorlijke bestaansvoorwaarden zal moeten vin den. Laten wij niet te gemakkelijk heenlezen over de woorden, het „goed geleide" bedrijf want deze woorden zullen met hun eisen kloppen aan de deur van alle boeren- en tuinderswo ningen in Nederland en daar grote ver anderingen brengen, veranderingen die bij het bedrijf niet zullen ophouden, maar zich in de gehele levenspraktijk van het boerengezin zullen kunnen voortzetten. Met name geldt dit voor het kleine boerenbedrijf, dat er rekening mee zal moeten houden, dat weer m r van de oude patriarchale toesta id verloren zal gaan, de toestand waar bij het bedrijf voor alles in dienst staat van de voorziening van het ge zin met eigen producten en waar de geldhuishouding maar 'n geringe rol speelt". Ook dit boerengezin zal steeds meer l wongen worden in geld te gaan den- X omdat men dit nodig heeft voor c ïogere levensstandaard, die men ook i.ier als burgers van deze tijd vraagt, voor de opvoeding der kinderen tot een goed bestaan buiten het gezin en het dorp enz. Daarbij zal men bemerken, dat de bron van dit geldinkomen is de eigen, doelmatig verrichte arbeid, de Ook H. K. H. Prinses Wilhelmina begaf zich, in gezelschap van de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot met een feestelijk versierde huifkar naar de Kreek bij West- kapelle, om er de eerste boom te planten voor het „Westkappelse woud". tot het uiterste benutte tijd, waarbij het genoeglijke praatje met de buur man over de heg of achter de koeien moet worden getaxeerd op plm. 90 ct. per uur (68 ct. loon sociale lasten). Als hij dan op deze weg wordt ge dwongen en ziet hoe weer iets van zijn levensstijl verloren gaat, dan moet hij zichzelf daartegen gaan bescher men. En hij kan dit doen naast alle hulp, die de kerken, zijn organisaties enz. hem moeten bieden door vaste tijden te stellen voor intensief werken, vaste uren van aanvang en einde van het werk met ook de vaste vrije tijd voor gezin, ontspanning, ontwikkeling en organisatieleven. dit geen grote invloed gehad. Be dacht moet worden, dat de mantels in de lagere prijsklasse, zodra zij ten verkoop worden aangeboden, als re gel onmiddellijk worden verkocht, de duurdere mantels daarentegen zijn moeilijker te verkopen, zodat deze langer blijven hangen. Dit wekt de onjuiste indruk, dat alleen dure man tels verkrijgbaar zijn. De schaarste aan mantels is ont staan door een abnormale vraag, die het gevolg is van de nieuwe mode. Ondanks het feit dat de mantelindus- frie in 1948 tot en met 9 October ge middeld werkte op 109 pet. van de productie van het basisjaar 1939 en in de periode 13 April tot 9 October '48 zelfs op 134 pet., kon zij aan deze vraag niet voldoen. Vijf kamp-bewoners" bereikten het Westen r-iISTEREN meldde de Daily Tele- graph, dat vijf bewoners van het Russische (vroeger Nazi-) concentra tiekamp Oran' ënburg-Sachsenhausen ten N.-Oosten van Berlijn door het graven van een tunnel zichzelf, be vrijdden. Zjj kwamen Woensdag in de Westelijke sector van Berlijn aan. Hoe het in dat kamp achter het ijzeren gordijn gesteld is, werd mee gedeeld door een jongeman, die er nog onlangs vandaan kwam. De orde werd gehandhaafd door Polen, die met zwepen waren gewapend. Het dage lijks rantsoen bestond oorspronkelijk in 1945 uit een pond brood en een liter (water-) soep. In October 1946 werd deze portie echter reeds gehal veerd! Het is dan ook niet verwon derlijk hem te horen meedelen, dat er dagelijks meer dan 60 gevangenen stierven. De ongeveer 2000 gevangenen waren van 15 tot 71 jaar oud. De tegen hen ingebrachte beschuldigingen waren vaag, meestal omschreven als „Nazi sympathisant". Een persoonlijk onder zoek naar „het misdrijf" vond nim mer plaats. Er waren in het kamp wel dokters (ook als gevangenen), maar zij hadden geen geneesmidde len of behoorlijke instrumenten. Zeer veel kampbewoners leden aan t.b.c. En wat de kleding aangaat: bijna alle gevangenen moesten het doen met wat zij bij hun arrestatie aafl had- vrOLGENS ASS. PRESS zal de werk- basis voor de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek er als volgt uitzien: 1. De interim-regering moet be staan uit een ministeriëel kabinet, een vooriopig parlement en een fede rale raad. De helft van deze raad moet uit republikeinen bestaan. 2. Een wetgevende vergadering moet gekozen worden binnen 6 maan- uen of op een datum, die door de voor lopige federale regering in overleg met de vertegenwoordiger van de kroon vastgesteld moet worden. 3. De buitenlandse dienst van de fe derale interim-regering moet een se- mi-autonoom deel van de Nederland se buitenlandse dienst uitmaken. 4. Zeven 'maanden na de vorming van de voorlopige federale regering moet dat deel van het republikein..^ leger, dat voor inlijving bestemd is, zich bij het federale leger voegen. 5. De vertegenwoordiger van de kroon moet noodbevoegdheden heb ben om alleen in speciale gevallen als bij de wet vastgesteld te interveniëren De technische moeilijkheid, dat Hat ta nog steeds niet was teruggekeerd, zal weldra tot het verleden behoren. Er is nl. bericht ontvangen, dat hij nog vandaag per speciaal vliegtuig vanuit Sumatra naar Djokja zal af reizen. De Nederlandse delegatie bij de V. N. heeft te Parijs een verklaring uit gegeven, waarin oun. gezegd wordt: De besprekingen moeten niet be moeilijkt worden door uitbarstingen van ongeduld van de zijde der ver tegenwoordigers van een der betrok ken regeringen en niet ingewikkeld gemaakt worden door pogingen, de eigenlijke kwesties schuil te laten gaan achter propagandistische pers communiqués juist op het ogenblik, dat de verantwoordelijke Regeringen ernstige en oprechte pogingen doen een algemene duurzame situatie te scheppen". J-JE BEPERKENDE bepalingen voor de levering van slachtvee, die per 1 October zijn ingegaan, zijn weer op geheven. (Parpol) TvE BRITSE eerste minister, Clement Attlee, heeft in het lagerhuis ge zegd dat Engeland de Ierse Republiek niet als een buitenlandse mogendheid zou beschouwen, nu de wet op de bui tenlandse betrekkingen, die Eire aan de Britse Kroon verbond, is afge schaft. Burgers van de Ierse Repu bliek zouden niet als buitenlanders worden beschouwd. Op zijn beurt heeft Ierland te ken nen gegeven, dat burgers van de Ge- menebestlanden in Ierland niet als buitenlanders zullen worden behan deld. De Britse Regering betreurt het. al dus Attlee, dat Ierland geen lid van het Gemenebest wil blijven. De Ierse Regering had echter meegedeeld, dat zij het bestaan erkende van speciale nauwe betrekkingen tussen Ierland en het Gemenebest en dat zij wenste, dat die betrekkingen gehandhaafd bleven GEWESTELIJK COMMISSA RIS KATH. THUISSROImT Tot gewestelijk commissaris van Katholiek Thuisfront in het district Z. Vlaanderen werd wegens het t :- danken van de heer Weijnen uit Ter- neuzen door het hoofdbestuur in den Haag benoemd de heer J. D. A. van Mierlo te Hulst. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Vrü koud en droog weer. Wei nig bewolking. Zwakke wind tus sen Zuidoost en Zuidwest. Tem peratuur overdag enkele graden □oven het vriespunt. 's-Nachts i~hte vorst. ^andaao-: zon onder 16.36 uur. Maan on*er 14.47 uur. Morgen: °P uur. Maan op 3.53 uur. JJET IS IN ONZE DAGEN AL GEZINSZORG wat de klok slaat. Katholiek en Protestant, neutraal en humanistisch geschoeide lieden doen er aan, maar wie denkt met 'n „new look" te doen te hebben slaat de plank mis. Wy in het bisdom Breda weten wel beter. Het was Mgr. Frencken z.g., die in 1937 de eerste steen legde en thans 10 jaar later zyn er alleen in het Katholieke kamp al 126 plaatselijke instellingen die er zich mee bezig houden, georganiseerd in vijf diocesane stichtingen, die weer federatief samenwerken in een Stichting Nationale Kath. gezinszorg. Het jaar 1937 kende één gezins verzorgster, blijvende roem van Bouvigne, het jaar 1947 kent er 1100 en over nogmaals 10 jaar hoopt men het tot 11000 gebracht te hebben. MOEDERS VLEUGELEN VERLAMD. 2JIEDAAR in een paar woorden wat wij gisteren tijdens een perscon ferentie van de Stichting Nat. Kath. gezinszorg vernamen over het ont staan, de groei en de toekomst van het Kath. gezinszorgwerk. Dit was echter niet de enige reden, waarom de Stichting de Kath. pers had ge mobiliseerd. Mede ging het er om be grip te kweken voor de doelstellingen van de Kath. gezinszorg. Zij beoogt nl. niet alleen en niet in de eerste plaats hulp in de huishouding te ver lenen. Zjj wil meer en belangrijker werk doen. Zij wenst met name die gezin nen onder haar hoede te nemen, waar moeders vleugelen tijdelijk, door ziekte of andere stoornissen verlamd zijn en de gezinsleden aan het woelige water van oeverloze stromingen overgeleverd lijken te zijn. GEZINSZORG DE UITKOMST. DAT KLINKT erg eenvoudig, maar al luisterend naar hetgeen warm- gestemde deskundigen over het on derwerp vertelden, bleek de taak wel ke uit moeders vervanging voortvloeit toch niet zó eenvoudig te zijn. Er is heel wat voor nodig om een waardige gezinsverzorgster te zijn, want wie de handen uit de mouwen weet te steken, is stellig geld waard, maar wie meer kan dan dat, wie na korter of langer opleiding een basis heeft gekregen door middel van per soonlijkheidsvorming in apostolaats- geest, in godsdienstlessen, huwelijks leer, opvoedkunde, gezondheidszorg, maatschappijleer en kinderrecht, die is in staat zich in een gezinssfeer in te leven en daarin fundamenteel lei ding te geven. Zozeer, dat moeders hart, dat lijdt onder de zorg van tij delijk onvermogen, niet alleen weer opveert bij de gedachte aan de goede zorgen welke aan man en kinderen verleend worden. Niet zelden ook weet zij die harteklop in harmonie te brengen met de klank van dat van een reddende engel in de persoon van een gezinsverzorgster. WIJ HEBBEN ER VAN GEHOORD DR VALT over dit onderwerp uiter aard heel wat te vertellen. Over de drievoudige verscheidenheid van opleiding bijv.: lo naar het systeem der Katechisten, 2o. naar dat der Augustinessen en 3o. naar dat der Franciskaanse Derde-Ordelingen. Er valt ook veel te vertellen over de zorg voor a-soeiale gezinnen, die niet uitsluitend in de lagere regionen der maatschappij gevonden worden, over de duur der opleidingen, over de in ternaatssfeer, die die van het gezin weerspiegelt, over de spreiding der gezinszorg over het gehele land, over de taak van gezinshulpen, gezinsver zorgsters en maatschappelijke werk sters, en nog over zoveel andere dé tails. Wij in het Bredase hebben er echter al meer van gehoord en als wij deze sobere samenvatting daarom wil len besluiten, kiezen wij uit de veel heid van stof nog een enkele gedachte welke ons frappeerde. DE DAGEN STEUNEN OP TWEE KRUISKES. /GEZINSZORG, wij zeiden het al is— alhoewel van oorsprong ka tholiek niet beperkt gebleven tot het kath. bevolkingsdeel, Ook Her vormden en Gereformeerden hebben het ter hand genomen ook weer niet alleen de confessioneel geschoeide be volkingsgroepen, maar ook neutrale en nog weer anders gerichte groepen. Daar is natuurlijk geen bezwaar te gen. Integendeel Men kan het werk echter kleurloos ondernemen en prin cipieel. Kleurloos in die zin. dat men zich beperkt tot de technische hulp verlening welke vereist wordt als moeders om de een of andere reden niet in staat zijn haar taak te ver richten. Ieder mens weet echter, dat moeders vervanging niet goed ge maakt kan worden met eten koken, stofzuigeren en bedden opmaken, komt heel wat meer voor kijken. Het meerdere, dat valt tussen het kruiske in de ochtend en het kruis- ke in de avond. Zij vormen de over koepeling van alle blijde ernst, Go ris Goedheid de mens dagelij schenkt. Zie, deze dingen kunnen geen staatszaak zijn, zjj moeten ko men uit de harten van ontelbare meisjes, die iets van zichzelf willen weggeven naar het voorbeeld van Eén, Wiens handel en wandel be slissend was voor alle eeuwen. MEER DAN STOF. ^"CHRISTELIJKE charitas, dat is meer dan materiële, het is meer dan technische hulpverlening. Het is iets geven van zichzelf en als er één ding is, dat tot voldoening stemt dan is het 't feit dat de meisjes in Brabant en Zeeland dit niet alleen in groten ge tale beseffen maar er heel dikwijls ook naar handelen. Zij weten, zoals een klein foldertje ons leerde, dat niet door het geluk te zoeken, men het vindt, maar door het te geven. Bouvigne kan er van getuigen. Mo ge de Stichting Nationale Kath. ge zinszorg als overkoepelend orgaan dei- diocesane acties, eveneens rijke vrucht van haar arbeid plukken. (Van onze onderwljsmedewerker) TK behoef u werkelijk niet meer in te leiden in de sfeer van dit on derwerp. Krant en etalage toveren al sedert weken de meest ongebreidel de fantasieën over de Heilige Man voor de ogen van groot en klein. Ik heb het genoteerd: op 19 October zag ik in een stad in het Zuiden de eerste St. Nicolaas-etalage met de absoluut- ware slagzin: „Wij zijn op tijd en op 3 November toonde een schoolkind mij zijn eerste suikerbeest. Verleden jaar meende ik een lans te moeten breken voor een niet-te- vroege inzetting van de feestelijkhe den. Ik meen, althans in mijn milieu, bemerkt te hebben., dat de Goede Man. deze keer de inzet van zijn actie naar juister datum verschoven heeft. Ver moedelijk is een en ander niet vreemd aan de weinig-feestelijke prijzen, die de fraaiste etalages ontsieren. Een goede zijde aan een onaangename zaak. Mam- thans worden pakjes-torsen de ouders tot een steeds frequenter verschijnsel. Inderdaad wordt het tijd, wil men met overleg te werk gaan. En dat overleg is niet alleen om fi nanciële redenen geboden. Te va;Jc nog brengen ouders een te groot gel delijk offer, omdat op het laatste mo ment een opwelling van tederheid voor hun kleine rakkers hun finan ciële bedenkingen naar de achtergrond diringt. TAMMER alleen, dat het dan vaak gaat om de keuze tussen een meer of minder luxe uitvoering van speelgoed. Terwijl het kind toch, dat zich nog verliest in functie-spel en illusie-spel, zo weinig oog beeft voor een fraaie lakverf, maar juist behoef te heeft aan een robuste uitvoering van een stuk speelgoed, dat werke lijk kan draaien of rijden, zonder meer. De prachtige race-auto'tjes die automatisch kringen draaien na op gedraaid te zijn, kunnen gerust voor meer dan de helft, nee voor 80 pro cent in de winkel blijven. Het kind wil niet gaan zitten kijken, wat zijn speelgerei zelfstandig doet, maar wil er zelf mee bezig zijn. Naar mijn er varing heeft het dan ook geen zin, extra sterke veren van speelgoed auto's enz. te adverteren, want uw kind krijgt het raderwerk toch wel stuk en daarna kan het echte spelen pas beginnen. Modern Amerikaans speelgoed is merendeels on-kinderlijk en lokt alleen de ouders aan door perfecte uitvoering, terwij] hun kind er na het eerste nieuwtje beu van is. Constructie-dozen zijn voor oudere knapen meer geschikt. Maar ze moe ten al rond de tien zijn, voor hun 't kleine gepruts met schroefjes en moertjes bezig houdt. Voordien kun nen houten en moderner sta'en bouw dozen zonder schroeven goede dienst doen. Het gaat echter niet aan, nu ook over poppen, mondharmonica's, voet ballen en wat al niet te handelen. Ik bedoelde slechts aan de hand van 'n enkel voorbeeld de waarde van een nuchtere keuze te demonstreren. WEL wil ik nog eens gaarne een lans breken voor de goede lec tuur. Ik wees u onlangs op het ver derfelijk kwaad van de beeld-romans en meende het zelf? gerechtvaardigd, u een gezonde achterdocht dienaan gaande te moeten aanbevelen. Het spreekt echter voor zich dat dit slechts de negatieve, afwerende zijde van het lectuur-probleem le- treft. Duizendmaal belangrijker is 't nog, uw kind goede lectuur in han den te geven. Helaas ken ik een ge val waarin een zeer goed-menende vader zijn jongen een beeld-roman afnam en hem verplichtte, naast Pa pa te komen zitten lezen uit een over jarige levensbeschrijving van St. An- tonius. De bedoeling was goed, maar de methode fout. Dat verouderd, wei nig-romantisch boekje bracht de jon gen op weg naar de onderscheiding: goede lectuur is saai, slechte lectuur is spannend. Bedelf uw kornuiten niet onder prentenboeken en reisverhalen, maar geef hun één of twee werkelijk goe de boeken en leer hen die lezen en herlezen. Ja, dat echte lezen moet geleerd worden. Er zijn helaas nog *e weinig scholen, waar gelegenheid ge boden wordt om zelfstandig een zelf gekozen boek door te werken. En er bestaat bij ons dan nog de vrees, dat de kinderen dat lezen te veel als plicht opvatten. Lezen voor ontwik keling of ontspanning moet thuis ge leerd worden en alleen ouders, die zelf de waarde van het goede boek kennen, kunnen dat leerproces stimu leren. Hoe vindt u het goede boek? In dit blad kon u meerdere recensies le zen, die u een veilige gids boden. Bo vendien vindt u in iedere boekhan del de lijsten van IDIL en Keurraad. Laat u niet bepraten, maar kies waar voor uw geld. Maak van 6 December niet alleen iets leuks» maar ook iets nuttigs. B. Vandaag valt de beslissing TAE BELGISCHE Kabinetsformateur Gaston Eyskens verklaarde giste renavond tegenover de Pers: „Ik heb verslag uitgebracht bij de Prins-Re gent en wacht thans op diens beslis sing". Verder zeide hij nog. dat hij goede verwachtingen had alsnog te zullen slagen, hetgeen echter van de beslissing van de Prins-Regent, die de formateur vandaag opnieuw zal ont vangen. zal afhangen. Het bezoek van Eyskens. aan de Prins-Regent was i vastgesteld op heden 11 uur.

de Stem | 1948 | | pagina 1