btad en Land Stalin vergeet Yoego»Slavië niet Jonge Trekpaarden in Oostburg W( Prinses Wilhelmina op Walcheren De totalisator werd aangenomen Publieke Tribune DE STEM VAN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 Oeverafschuiving te Bruinisse Rondwandeling Kunstenaars door de Prinses ontvangen Er was belangstelling en handelsgeest AGENDA Tito bereidt zich voor door „zuivering" en legerversterking Wapenen uit.... Italië Scheepsaccomodatie te Terneuzen wordt verbeterd D e scl FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- filmkeuringseisen genoemd. Grand Theater, Goes. Alhambra- Theater Vlissingen. Electro Bioscoop", Middelburg: Anna Karenina (volwas senen). Luxor Theater, Vlissingen: Mrs. Par- kington (volwasenen). Schouwburg Bioscoop, Middelburg: Onder hypnose (18 jaar). THOLEN EN DE BUSDIEN STEN OP ZONDAG Sinds enige tijd wordt op het eiland Tholen ook op Zondag een busdienst onderhouden. Om ziekenbezoek in Ber gen op Zoom mogelijk te maken, had de vereniging van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers op het eiland besloten het openen van deze busdienst te stimuleren. De gemeenteraad van Poortvliet heeft zich in zijn jongste vergadering hier heftig tegen verzet. De busdiensten zouden in het geheel niet aansluiten op de bezoekuren van het Bergen op Zoomse ziekenhuis en het vervoer zou in hoofdzaak dienen om mensen naar de voetbalvelden en bioscopen te brengen. Met algemene stemmen besloot de raad stappen te ondernemen om de busdienst op Zon dag weer ongedaan te maken. NOG GEEN BESLISSING OMTRENT MIJ. ZEELAND De directie van de Stoomvaart Mij. Zeeland heeft aan het varend perso neel der Maatschappij voor zover het te Vlissingen woont doen weten dat het wenselijk wordt geacht dat men een woning in Hoek van Holland of omstreken zoekt. Begrijpelijkerwijs heeft deze mede deling in Vlissingen enige ongerust heid verwekt aangezien men hierin een gevaar ziet voor de terugkeer van de Mij. naar de Walcherse haven stad. Van de zijde van de Mij. Zeeland werd echter medegedeeld dat deze maatregel alleen genomen is uit een oogpunt van financieel beheer, aan gezien de vergoedingskosten voor het in Zeeland wonende personeel vrij hoog zijn. Elke conclusie inzake de terugkeer naar Vlissingen moet als voorbarig worden aangemerkt. NATUURRESERVAAT OP WALCHEREN De voorlopige Natuurbeschermings- raad in Zeeland heeft het reeds lang bestaande plan voor een natuurreser vaat bij fort Rammekens, nader uit gewerkt. De kern van het plan is om op een der eilandjes in de kreek een vogel broedplaats aan te brengen. Men wil het eilandje zo inrichten dat het een ideale broedplaats wordt voor zoveel mogelijk soorten vogels. Gaat het plan door dan heeft Wal cheren een primeur, want het is de eerste maal in ons land, dat zulk een broedplaats „naar de regelen der kunst" wordt ingericht. Goes f— VEE. VAN CHRISTELIJKE MIDDENSTANDERS. Nadat vele pogingen in die rich ting mislukt waren is men thans ge slaagd in de oprichting van een afd. van de Chr. Middenstandsbond. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren J. de Boer, A. de Jager-Tol- hoek uil Goes en de heer J. Snoodijk uit 's H. H. kinderen. Kloetinge Collectes. De Klaprooscollecte bracht alhier f 63.49 op. De collecte voor de stichting .Het Hooge Land" f 49.55; De spe'.djesdag voor de t.b.c.- bestrijding heeft f 93.35 opgebracht. Dijk loopt geen gevaar A AN de polder Bruinisse heeft in het Zijpe, ter hoogte van het daar aanwezige kustlicht 'n oeveraf- schuiving plaats gehad. Bij laag wa ter lijkt deze oeverval van weinig be tekenis. Nagegaan wordt, wat nog onder water bij de oever is wegge vallen. Aan de voet van de stenen glooiing peilt men vier meter water. De dijk loopt geen gevaar, daar op die plaats voor de dijk een kleine schor aanwezig is. De val had plaats op het smalste gedeelte van het Zij pe. In de achttiende en negentiende eeuw kwamen daar ter plaatse ge regeld oever- en dijkvallen voor. Zij worden veroorzaakt door uitschuring, tengevolge van de eb- en vloedstro men. Grote dijkvallen in Zeeland hadden plaats in 1943 aan de Wilhel- minapolder op Zuid-Beveland en -in 1947 bij Gorishoek op Tholen. Lewedorp EEN SCHIP VOOR KEULEN De actie ..Een schip voor Keulen" is hier, zéér goed geslaagd. Leden van het comité van K.A. verzamel den de goederen. Ingezameld werden ruim 500 k.g. granen, peulvruchte 200 pakken koffie, thee havermout, en andere levensmiddelen, benevens 100 stuks zeep en 40 paar schoenen. Bovendien werd aan geld pl.m. f 165.opgehaald. Voorwaar een prachtig resultaat. Middelburg HINDERWET Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeenteseci etarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van Fa. R. R. v. d. Woestijne om vergunning tot het oprichten en exploiteren van een fijnslijperij voor het slijpen van gereedschappen in perceel St. Janstraat 3a-b, kadastraal bekend sectie C nr. 2691. Op Dinsdag 7 December a.s. des voor middags 11,30 uur zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en de ze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij. die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Middelburg, 23 November 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 56-0 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van Caltex Petroleum My (Nederl.) N.V. om vergunning tot het oprichten van een benzine handpomp-installatie in perceel Zusterstraat, kadastraal bekend sectie L nr. 183 ged. Op Dinsdag. 7 December a.s. des voor- midags 10 uur, zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en de ze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij. die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeenite ken nis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Middelburg, 22 November 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 55-0 (Vervolg van pag. 1). rpOEGEWUIFD, toegejuicht door heel het Westftappelse volk, wan delde H. K. H. langs de bomen en struiken, die reeds door de jeugd wa ren geplant. Ze maakte 'n praatje met 'n paar kinderen; met 'n moe dertje, met de oude gemeente-bode Louwerse; alle aangesprokenen straal den. Te voet ging men ook naar het be scheiden monument dat de Engelse gevallenen eert. Rev. Armstrong bad een kort ge bed waarna generaal Brooks een krans van bloedrode bloemen tegen de steen plaatste en ook jhr. de Casembroot 'n bloemenhulde bracht. Me^ veel inte resse sloeg daarna de Prinses 't steen- zetten en het kram-mattep der dijk werkers gade. Ook met hen onder hield ze zich gemoedelijk. O.K.K. eerde ze later door zich door de directeur, de heer de Rooy te la ten inlichten over de stand van zaken bij het her-opgerichte korps en ver trouwelijk sprak ze ook met een der fanfaristen, de heer Janisse, een der weinigen, die het Westkappelse molen drama overleefde. HET AFSCHEID. TIET SLOT van deze schone dag speelde zich af in het café van Westerbeek waar H. K. H. afscheid nam van de hoogste autoriteiten en en het bestuur van N.-Walcheren, dat ze dankte voor de invitatie en de voorbereiding. Grote vreugde had men Haar op Walcheren bereid, niet in het minst doordat de bevolking mee gewerkt had een paar echte rustige dagen te genieten. IK ZAL 'T ZEGGEN AAN DE KONINGIN. DUITEN gekomen begroette de Prin- ses de loco-burgemeester apart. Hartelijk drukte ze hem de hand en zei blij te zijn deze dag-te mogen beleven. „We waren zo echt onder ons. Ik zal aan mijn Dochter, aan de Koningin, zeggen, welke gelukkige dag het hier onder uw vriendelijke mensen ge weest is voor me". Vergezeld van mej. Geldens, Haar secretaresse, nam H. K. H., spontaan begroet door heel Westkapelle, plaats in Haar wagen en verliet kwart voor twee het do-p dat Haar hart gestolen heeft. De o,. j a nog even bij- in intieme kring in „de Valk' een. Vandaag krijgt Vlissingen zijn plant- flag in tegenwoordigheid van ver schillende Engelse en Belgische de putaties. DINSDAGMIDDAG heeft H. K. H. de Prinses in de Abdij een vijftal Walcherse artisten ontvangen en met hen anderhalf uur over de kunst ge sproken en meer in 't bijzonder over enkele schilderijen welke Haar ge toond werden. Zij, die deze eer te beurt viel waren de Vlissingse beeldhouwster, mevr. Mesger, de Middelburgse kunstschil der Louis Heymans, de letterkundi- dige Wim Abeleven en diens vrouw en de lithografe mej. Bonebakker uit Veere. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeen te secret— ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van D. Janse om vergunning tot het oprichten van een rokerij van vleeswaren in perceel Noordweg 20, kadastraal bekend sectie E nr. 2251. Op Maandag 6 Decemb „.s. des voor middags 10 uur, zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en de ze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij. die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip. ter secretarie der gemeente ken nis nemen van dc terzake ingekomen schrifturen. Middelburg, 22 November 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 52-0 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van Shell Nederland N.V. om vergunning tot het oprichten van een benzine installatie op perceel Zusterstr. kadastraal bekend sectie C nr 2686. 2687. 2688.0 Op Maandag 6 December S.s. des voor middags 10.30 uur zal gelegenheid be staan om bezwaren teger inwilliging van dit verzoek in te brengen en de ze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij. die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Middelburg, 22 November 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 53-0 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van D. M. Geuze om vergunning tot het oprichten en exploiteren van een timmermanswerkplaats, met machinale houtbewerking in perceel Goese Korenmarkt 1, kadastraal bekend sectie C nr 1479. Op Dinsdag 7 December a.s. des voor middags 10.30 uur zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en de ze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij. die be zwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen, vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Middelburg, 23 November 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 54-0 VOOR HET GEMEENTE- PERSONEEL. Vrijdagavond 26 Nov. a.s. zal in het Schuttershof door burgemeester en wethouders en het gemeente-perso neel met hunne dames een avond worden georganiseerd. Op deze avond zullen worden vertoond een serie lantaarnplaatjes, die een beeld geven op verschillende oorlogshande lingen op Walcheren de inundatie en de dichting der dijken. De heer J. Ph. Koene, secretaris der gemeente zal een en ander toelichten en een lezing houden met als onder werp „Het offer dat Walcheren bracht". Ter afwisseling zullen de wethou ders J. W. Kögeler, A. J. Berenpas en L. J. van 't Westeinde spreken resp. over onderwijs aangelegenheden, so ciale zorg en wederopbouw. De heer J. J. Laroes. secretarie ambtenaar zal een en ander op'.uis- teen met zijn saxophoon-quintet. Philippine ZUSTER OTHJLDE GAAT HEEN Wij allen .groot en klein kennen Zuster Othilde van de wijkverpleging. Weinigen zullen echter weten, dat zij gaat vertrekken. In die 12 jaren, dat Zuster Othilde hier de wijkverpleging waargenomen heeft deed zij zich kennen als een religieuze van het beste soort. Als zie kenzuster had zij alle goede eigen schappen, zij was vaardig en bij tdj of ontij altijd dezelfde opgeruimdheid. Voor alles waarvoor zij zich gesteld zag was zij op de eerste plaats door drongen dat zij in de lijdende even mens Gods' beeld zag. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat wij haar niet graag zien vertrekken. Wij zijn dankbaar voor het vele goede werk dat zij hier ge daan heeft. Sas van Gent Kath. Thuisfront. Evenals in Hulst is ook in onze plaats een con tactavond Van Kath. Thuisfront ge houden, waarop het woord werd ge voerd door aalmoezenier Vastbinder van 4 3 R.I. Ook deze spreker legde de naduk op de drie voornaamste fac toren die de jongens in Indië in even wicht houden: n.l. hun godsdienst, hun werk en hun correspondentie. Voor de pauze had hij ter inleiding de In donesische kwestie belicht. Sluis BEROUWVOLLE ZONDAAR? Na afloop van de uitvoering der Rederijkerskamer vermiste men drie damesjassen. De politie werd onmid dellijk gewaarschuwd, waarna deze een onderzoek instelde. Maandagmor gen echter ontdekte iemand op het „tramplein" achter een muur, de drie jassen. Zelfs de zich in zakken be vindende voorwerpen waren onaan- tast. De politie concludeerde bovendien dat de jassen er diezelfde morgen moesten zijn neergelegd. De dader moet nog gevonden worden. Terneuzen WORDT DE VEST IJSBAAN? Op een één dezer dagen gehouden vergadering van de Terneuzense IJs club werd een bestuursvoorstel, om tot opheffing van de club over te gaan, omdat haar terrein wegens ophoging niet meer voor ijsbaan geschikt zal zijn, verworpen. Er werd integendeel besloten om de vereniging nieuw leven te gaan inblazen en te trachten de Vest geschikt te maken als toekom stige ijsbaan. Oplichter gepakt. Eén dezer da gen vervoegde zich bij een rijwielher steller een jongeman met het verzoek een nieuwe buiten- en binnenband op zijn fiets te monteren. Hij gaf naam en adres op van een alleszins vertrouwd Terneuzens ingezetene en verzocht de nota daar te presenteren. Bij aanDie- ding op dat adres werd echter betaling geweigerd, omdat men niets van het geval af wist en in ieder geval geen banden had gekocht. Daar nu natuur lijk oplichting werd vermoed, werd de politie in de zaak gemengd en deze spoorde binnen enkele dagen een jon geman uit Sliedrecht op, die bij ver hoor bekende op naam van een ander een stel banden te hebben „gekocht". Zonder banden, maar een proces-ver- baal rijker is hij weer op vrije voeten gesteld. Ongewenste vreemdeling. Een te Amsterdam rondzwervende Estlandse zeeman, die aldaar van zijn schip was gedeserteerd en door de politie is opgepakt is naar Terneuzen overge bracht, om met hetzelfde Zweedse schip, waarvan hij is weggelopen en dat binnenkort Terneuzen ral aandoen als ongewenste vreemdeling weer bui ten ons land te worden gezet. Vlissingen Jo Vincent zong voor een aandach tig luisterende zaal liederen van Franz Schubert, Edward Grieg e.a. Zii werd hierbij aan de vleugel begeleid door Emmy v. d. Eeden. Het was niet te ver wonderen, dat het publiek zich zo dat alle facetten hun flonkerende aandachtig betoonde. Immers. Mevr. Vincent weet hoe zij deze melodieuze kleinodieën moet doen schitteren, zo- schoonheid ten toon spreiden. Schubert en Grieg werd recht wedervaren, zo als dit alleen door een kunstenares kan worden gedaan. Voorwaar een cultureel „gerecht", dat met al de ge lijksoortige delicatessen, welk de Z.V.U. dit seizoen reeds offreerde in staat moet zijn geweest elke „fijnproever" volkomen te bevredigen. Een onstuimig „Ich liebe dich" be werkte dat men werd meegevoerd naar hogere sferen, waar het minder moei lijk bleek te zijn, de verborgen weelde x£ TREKPAARDEN-FOKKERS in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben hun premie-keuring van z.g. achttienmaanders dit jaar gehouden te Oostburg, voor welke gebeurtenis een zeer grote belangstelling bestond, zodanig zelfs dat meerdere malen de opmerking viel te beluisteren dat de fokkerü toch nooit door de mechanisatie zou worden verdrongen, maar dat de boeren-fokkers zichzelve blijven en dienovereenkomstig nimmer hun paarden zullen prijs geven. De achttien-maanderskeuring is hier niet (meer) beperkt tot de l'/z-ja- rigen, maar er worden ook veulens ge keurd, tewijl ook de hengsten met hun afstammelingen ter beoordeling wor den voorgebracht, zodat de zeer tal rijke bezoekers uit België zowel als uit vrijwel alle delen van ons land. een ruime indruk van de fokdag konden krijgen. Dat dit bezoek niet alleen nieuwsgierigheid was, bleek uit de han del en de pogingen tot handel die er bedreven werden. En die later wel licht nog meer concrete vormen zal 'aannemen Ook nu werden reeds enkele transacties afgesloten tegen goede prijzen, Het was een mooie en goede keu ring begunstigd door ongekend fraai weer de herfstdraden zweefden op 23 November over de baan en een keuring die veel stof tot napraten op leverde. Hengsten met afstammelingen. Qm te beginnen met de belangrijkste afdeling: de hengsten met hun afstammelingen, welks uitslag veel stof tot gesprek gaf. Twee hengsten verschenen 'met hun kroost: Alban vaD Veldzicht K 2227, de 5-j. vosbles d. Clairon de la Lys eig. Joh. de Feijter en G. J. Lannoye te Schoondijke en Aardenburg, de nationaal kampioen van 1947 en Urbain van Certain K 2169, de 7 j. br. kol, d. Certain van Lamswaarde, eig. A. X. Aernaudts en G. van Hal te Sluis en St. Kruis. Al- ban een beste hengst haast iets groot, mooi paard. Urbain zeldzaam grof en diep en van uittekend type. Ieder met 6 afstammelingen; Urbain met twee eerste prijswinnaars, drie tweede prij zen en één vierde. Alban met drie derde en drie vierde prijswinnaars. Uit deze bekroningen zou gemakkelijk geconcludeerd worden: Urbain wordt eerste, Alban tweede. Maar de beslis sing werd anders! Urbain heeft indivi dueel inderdaad zeer typische telgen, met goed en zeer grof beenwerk die echter hier en daar wel eens een kleine afwijking yertonen waardoor de gehele collectie iets aan uniformiteit mist. Alban's groep was als geheel uni former en wel zo mooi al zijn dan de dieren individueel niet helemaal zo zo goed als die van Urbain en hun on derdanen wat minder grof doch ja zo correct. Een en ander was voor de jury is de waarde van de rust en 't evenwich tig vertrouwen, gevonden in 't gebed? Na een speels „Tambourin" en een Italiaanse ..Canto delle Risaie" als een romance zonder woorden, volgde nog een dichterlijke ruzie, op toon gezet door Hugo Wolff en die te vinden is in net Italiënches Liederbuch „Auf FlUge'.n des Gesanges" (Men delssohn) was de enige en juiste om schrijving van de gevoelens waarmede wij na het langdurig applaus de intie- me „salon musical" van Mevrouw van Caplet's „Prières" te vatten. Wat Vincent verlieten. DE VESTING NEGBA. In 1939 werd de eerste Joodse nederzetting in de Negeb-woestijn geslicht, die de naam van Negba ontving. Toen de oorlog in Palestina uitbrak, was Negba nog steeds een geïsoleerde post temidden van Arabische dorpen. De Egyptische troepen concentreerden heftige aanvallen op deze kolonie, die hun verbindingslijnen bedreigde. Van de stenen gebouwen is onder het genadeloze vuur weinig overgeble ven en de bewoners verblijven ondergronds tot hun huizen opgebouwd zullen zijn. aanleiding cm Alban eerste en Urbain tweede te plaatsen. Wij en velen met ons zouden andersom gedaan hebben, anderen waren het met de jury eens. Laten we hopen dat de fokker er de nodige lering uit trekken zal en dat het geen aanleiding geeft tot ont stemming. Bij de keuring van de lVi-iarige hengsten, kleine maat, was iets soort gelijks: eerst stond aan de kop de zeer harmonisch gebouwde en goed gebeen de bruinsch. Senateur d'Amice (d. Nico van Beek), eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, een uitstekend type dat daar o.i. terecht stond maar naar de twee plaats verdrongen werd door de br. Lambiek van St. Kruis (d. Urbain) van Certain) van Marcel d'Hoore te Sluis, een inderdaad ook goede jonge hengst met echter iets minder harmo nische bouw haast iets dun maar vooral zeer goed voorbeen, wat hem de eerste plaats deed veroveren In de strijd om het kampioenschap een wel wat grote titel voor zulke jonge dieren werd Lambiek echter veslagen door no. 1 van de grote maat, de veelbelovende en zeer grof gebeende jeugdige vos. Paul van Nico (d. Nico van Annie) eig. Marcel d'Hoore. R. J. de Miliano en A. J. v. d. Meulen te Sluis, Oostburg en IJzendijke. In zijn klasse werd hij gevolgd door de zeer goed typische en solide vosbles Edel man van Veldzicht (d. Nico van Beek) eig. Joh. de Feijter te Schoondilke. Merries en merrieveulens. Qt lVi-jarige merriën van de grote maat telden een paar uitblinkende koppaarden: de best typische grove vos Nicole (d. Urbain van Certain) van stallen de Dobbelaere te IJzendijke en de bijzonder grove en eveneens best typische Sonja v. d. Paspolder (Urbain) van P. M. UdenhoutBuyck te Sluis, van welken Nicole misschien ja zo correct is. In de kleine maat waren verschei dene zeer goede exemplaren aan de kop, waarvan no. 1 werd de bijzonder goed typische grove en harmonisch ge bouwde br. Ninette (d. Nico van Beek) van stallen de Dobbelaere te IJzen dijke, gevolgd door de ook zeer goede vos Hermine d'Ahea (Urbain) van A. X Aernaudts te Sluis die naar Gel derland, de Bommelerwaard, gaat. In de strijd om het kampioenschap tussen Nicole en Ninette, beiden van Dobbelaere, zegevierde Ninette. Te recht (van de hengsten hadden we Se nateur het kampioenschap toegedacht). Bij de jongste hengstveulens ston den een paar mooie zwartschimmels aan de kop: Odon (d. Nico van Annie) van Stallen de Dobbelaere te IJzen dijke en Nico van 't Zwartewater (d. Nico van Melo) van Marcel d'Hoore, J. J, v. d. Velde en R. J. de Milliano te Sluis, Kamperland en Oostburg, terwijl van de ouderen eerste werd de veelbe lovende vosbles Nico van Reigershoeve (Nico van Annie) van G. V. M. Doens te IJzendijke, gevolgd door de bruin sch. Certain v. d. Jozinahoeve (Urbain van Certain) van C. v. d. Hauwe— Burm te IJzendijke. Van de redelijk goede Jonge merrie veulens werd eerste de br. Gerda v. d. Belt (Nico van Annie) van R. J. de Miliano te Oostburg, van de goede an dere veulens werd eerste de zeer goede br. sch. Tinie d'Amice (Nico van Melo) van A. J E. Temmerman te Hoofdplaat gevolgd door de goede grove lummel Mina v. d. Schelde (Blesson) 'n zwarte van Ch. Ceelaert te Biervliet. Het was een mooie gebeurtens deze keuring, in het eenmaal zo geteisterde Oostburg, dat druk bezig is zich te herstellen van de oorlogswonden (50 procent der woningen werden ver woest) onder de eminente leiding van zijn burgemeester. Naast Oostburg's burgemeester wa ren er nog een paar van deze functio narissen uit West-Zeeuwsch-Vlaande- ren, benevens o.a. de voorziter en de secretaris van het Koninklijk Neder landse Trekpaarden Stamboek, jhr. J. van Vredenburch en de heer L. A. Bom om van andere bezoekers nu maar te zwijgen. Het gaat bij voortduring goed met de fokkerij in dit gebied, zoals uit het aanwezige fokmateriaal duidelijk viel te constateren. HANSWEERT, Vrijdag 26 November. „Die brave meneer Pot", door de Schelaegalm. VLISSINGEN, Vrijdag 26 November. Lou Bandy in zijn jubileumrevue in het Concertgebouw. (Vain oniz» Par ij se correspondent) tpiTO is bang. Uit duizend en een dingen blijkt, dat Stalin het niet laat zit ten bij de breuk. De algemene opinie in Joego-Slavië is, dat de Komin- form zal pogen in'Belgrado t.z.t. een reprise te geven van de Praagse opvoe ring. Berlijn, China, Palestina, hebben Tito van de voorpagina afgejaagd, de wereld begint hem te vergeten, doch Stalin heeft een goed geheugen. Tito heeft tijd gehad om de Russische „diplomatie" van nabij te bestuderen en daarom weet hij, dat Stalin zal toeslaan op een ogenblik, dat 's werelds gedachten elders vertoeven. TAE klap zal zogenaamd van binnen uit komen, doch beter dan waar ook is men hier in deze hoek van Zuid-Europa op de eventualiteiten voorbereid. Het leger, uitgebreid, ge moderniseerd en goed bewapend met Italiaans materiaal ligt vast in Tito's hand Op het einde van de tweede we reldoorlog bestond het jonge partisa- nenleger van Tito uit 27 slecht be wapende en gedesorganiseerde divi sies, waarvan de totale sterkte einde 1946 werd geschat op 500,000 man. Op de dag van vandaag is er een mach tig, modern Joego-Slaviscb leger J.t gegroeid met 57 divisies en 800,000 soldaten, waarvan zes legers gemobi liseerd zijn en klaar staan voor alle eventualiteitén. Hoe kon deze herbe wapening van Tito's leger in zo'n korte tijd geschieden? Tito's eerste leger staat tegenwoor dig in het district Nisch. De keel van dit leger scheen te worden dichtge knepen toen 54 van zijn hoge officie ren kort geleden werden gearresteerd. Zijn tweede divisie en zijn vijfde tankbrigade werden door deze zuive ring ingekrompen tot een derde van hun vroegere sterkte. Het Tweede Leger onder generaal Subotitsch. dat zijn chef naar Roemenië zag vluchten om de dans te ontspringen maakte n zelfde crisis door. Het Derde Leger had minder zuiveringsmoeilijkhed- Het is nu gestationeerd rond Novi Sad in het Banat-district Zijn taak is de bescherming van de Joego-Slavisch— Hongaarse grens, de meest kwetsbare frontlijn in de Balkan. Het Vierde Leger is geconcentreerd langs de Ita liaanse grens, doch onderdelen ervan zijn kort geleden overgebracht naar 't centrum van Joego-Slavië om het Zesde leger te versterken, dat de wacht houdt rond de hoofdstad en 'n troepenschakel heeft met het Vijfde Leger, dat aan de Oostenrijkse grens staat. Het kader Vam al deze legers is on middellijk na de breuk met de Ko- minform door een fijne zuiveringszeef gegaan en Tito kan volkomen daarop rekenen; zonder dat er sprake is ge weest van een gedeeltelijke of alge mene mobilisatie zijn er van lieverlee meerdere troepen onder de wapenen geroepen, speciaal in Dalmatië, waar de mannen van de lichtingen 1926, '27 en '28 kort geleden moesten opkomen. Wapens van velerlei soort AL is het verschil tussen Tito's le- ger van vandaag en het partisa- nenleger van 1944 enorm, toch blijft de bewapening nog teveel herinneren aan het afgesloten tijdperk. De infan terie bijv. heeft diverse typen gewe ren, zoals de Engelse Marks Five, de Duitse Mausers, de Franse Lebels en tal van Russische typen. Automatisch p wapenen heeft men eveneens in soor- tenc Sten gun. M. G., Autmatchioi. enz. en ook bij de artillerie is het oak van hetzelfde laken gesneden. D luchtmacht bestaat merendeels nog uit verouderde modellen Mustangs, Spitfires, Sunderlands, Rata's (Tsje chisch) en Lawotchkins (Russisch). Tito's grootste moeilijkheid is ech ter wel, dat zijn eigen oorlogsindu strie nog in de kinderschoenen staat. Buitenlandse waarnemers waren aan vankelijk op grond van bovenstaande geneigd om de gevechtswaarde van het Joego-Slavische leger niet al te hoog aan te slaan aangezien er in een moderne oorlog nog iets anders nodi" is dan toewijding. Maar Tito het<„ hieruit zijn les getrokken. ITALIAANS MATERIAAL JJET laatste half jaar hebben er ra dicale wijzigingen plaats gevon den. De snelheid waarmee de zes op oorlogssterkte staande legers herbe wapend zijn, grotendeels met Itali aans materiaal heeft in brede kring verbazing gewekt. De infanterie ontvangt thans dage lijks meer gloednieuwe, Italiaanse machinegeweren van het Breda en Beretta-type, evenals gewone Itali aanse geweren, die veel lijken op een gemoderniseerde Mauser. Het tank park van het Joego-Slavische leger heeft een aanzienlijk aantal 3'/? tons tanks gekregen, eveneens van Itali aanse makelij, n. L „Ansaldo's". Je luchtmacht werd uitgebreid met 2- en 3-motorige Fiat bommenwerpers. Ita liaanse specialisten instrueren de Joe go-Slavische officieren en manschap pen het gebruik der nieuwe wapemn. In Novi Sad en Zemun. de lucht vaartopleidingscentra, voeren Itali aanse vliegers de boventoon. C V in de beroemde valschermschool te Bied zijn Italiaanse instructeurs en het zelfde is het geval in de marine-op leidingscentra. Opmerkelijk is wel. dat velen van deze Italiaanse instruc teurs leden zijp van de vroegere San Marco-di visie. EN GROS TTALIE, door het vredesverdrag ge- noodzaakt, zijn eigen leger op beperkt niveau te houden, bewapent thans zijn onmiddellijke rivaal en tra ditionele vijand, Joego-Slavië. De wa penleveranties geschieden evenw 1 clandestien, doch de organisatie wel ke deze job uitoefent is zo vertakt en zo machtig, dat de Italiaanse autori teiten machteloos staan. De Italiaanse wapenen arriveren niet rechtstreeks in het land vam Tito. Onder het mom van legale leveranties naar andere, verder verwijderde landen, worden zij evenwel naar Joego-Slavië gesmok keld in enorme hoeveelheden. De Ita liaanse geheime politie houdt reeds geruime tijd sommige ..handelsagent schappen" uit het Midden-Oosten in het oog, die zich onledig houden met de wapenleveranties van Italië aan de Arabische Staten. Het is inmid dels bewezen, dat een deel van de enorme wapenzendingen die Italië aan de Arabische staten leverde Cai ro of Beirout nimmer hebben bereikt, doch in handen zijn gevallen van Ti to. Men gelooft zelfs, dat Tito spe ciale agenten in Italië heeft om sa men met enkele ..handelsagentschap pen" deze wapensmokkel te organi seren Het netwerk van tussenperso nen is zo geraffineerd, dat in vele ge vallen de fabrikanten zelf niet weten dat zij fabriceren om hun aartsvijand te bewapenen. Hope'ijk werken de wapenen niet als een boemerang. Met het oog op de toevloed van kopy hebben wij voor heden het feuilleton en de rubrieken ,,Hak op de tak" en „Wonderlijke Wereld" op pagina vijf geplaatst. Ook het stadsbeeld zal ervan profiteren VOALS we reeds mededeelden is sinds 17 November de recht streekse doorvaart Vluchthaven-Oost- kanaalarm te Terneuzen komen te vervallen, omdat men begonnen is met 't daar ter plaatse leggen van 'n dam, die het eilandje, dat juist op het punt ligt, waar de Oost- en Mid- denkanaalarm samenkomen, met de vaste wal zal gaan verbinden. Hoe wel de binnenscheepvaart van deze dam een klein ongerief zal ondervin den. omdat de Vluchthaven nu nog slechts ivanuit de Middenkanaalarm kan worden binnengevaren, beoogt de Rijkswaterstaat met het leggen van deze dam juist de scheepvaart ter wille te zijn, omdat nu daar de los- kade met de gehele lengte van de dam en het eilandje wordt verlengd. Een zeker niet onbelangrijke uitbrei ding van de los-' en laadmogelijkhe- den te Terneuzen is dus van deze afsluiting het gevolg! Verder ligt het in de bedoeling van de Rijkswaterstaat, om als 't eiland je een schiereilandje zal zijn gewor den, al haar andere materiaalopslag plaatsen in Terneuzen te laten ver vallen en alles over te brengen naar dit centraal punt. Ook zullen t.z.t. de werkplaatsen van deze Dienst naar daar worden overgebracht, wat weer tot gevolg heeft, dat de omgeving van de Middensluis kan worden ver fraaid en kan worden opgenomen in de bestaande plannen van parkaan- leg, enz., want ook de daar staande loodsen, enz., zullen dan komen te vervallen. WEINIG ONKOSTEN. T\e aanleg van deze dam kan met weinig kosten tot stand worden gebracht, omdat daarbij gebruik zal worden gemaakt van de grond, die bij het weer op diepte brengen van het kanaal zal worden opgebaggerd. Afvoer van deze grond naar de Schel de zoals gebruikelijk is en waarbij de nodige sleepboten en modderbak ken moet worden ingeschakeld, ter wijl bovendien met elke vracht de sluizen zouden moeten worden gepas seerd, zou eveneens de nodige kosten met zich brengen. Eerste Kamer DIJ DE BEHANDELING van de Rijksbegroting Algemene Zaken, in de Eerste Kamer werd practisch alleen het woord gevoerd door de heer v. Heuven Goedhart (P. v. d. A.) over de Rijksvoorlichtingsdienst. In ant woord op zijn algemene bezwaren en wensen betoogt de Minister-president, dat de Regering nimmer voorlichting geeft buiten Volksvertegenwoordiging of Pers om. Hij ziet een zeer snelle voorlichting, gezien het tempo waar in de Pers werkt, echter als noodza kelijk. Persoonlijk is hij van mening, dat de betreffende dienst op de de partementen klein behoort te zijn. In de middagzitting werd het ont werp tot herziening van de provin ciale finantiën z.h.st. aangenomen. Daarna kwam de totalisator ter tafel. Ook in de Eerste Kamer bleken C.H. en A.R. overwegende bezwaren tegen deze regeling van het wedden bij ren nen te hebben. Toen het ontwerp in stemming kwam waren zij dan ook tegen, evenals enkele leden van de P. v. d. A. en het K.V.P.-lid Regout Het ontwerp werd met 24 tegen 14 stemmen aangenomen. Op 30 November a.s. komt de Ka mer weer in openbare zitting bijeen. HET LOT VAN DE MIDDENSTAND In Uw blad van 17 Nov nam U het in Uw hoofdartikel op voor diegenen, die meer dan ƒ3700 per jaar verdie nen. U noemde een geval van een amb tenaar met 500 inkomen per maand, en een gezin met 8 niet verdienende kinderen. Zonder verder op Uw gespecificeer de lijst van uitgaven en benodigdhe den in te gaan, mag ik U misschien wel deze vraag stellen: Wat moet, als zo'n gezin het al krap heeft dan in s hemelsnaam een werkmansgezin met 8 kinderen tegin- nen met een totaal inkomen van b.v. 315? (Loon 215 per maand en 100 kindertoeslag) Heeit die ambtenaar dus 185 per maand nodig om „2ijn stand" op te houden? Slechts één bediag wil ik uit Uw specificatie aanhalen: U noemt een bedrag van ƒ80 per week, alleen voor de huishouding aan de lage kant Wat moet dan de hiervoor gesch-;s:e werkman wel een vreselijk bestaan hebben, die totaal 72,50 per week ter beschikking heeft! Ik wil hiermede diegenen, die 500 per maand inkomen hebben, niet aanvallen, maar nogmaals, als U pleit voor dezen, wat moeten we dan ni»t hemel en aarde bewegen voor de werkman met het grote gezin! H. V. Philippine Volkomen juist. Voor de arbeider, die een groot gezin heeft met uitslui tend niet-verdiei.ende kinderen, is het lot nog veel harder, al geniet hij dan ook een aantal sociale voordelen, die de hierbedoelde ambtenaar n ist en betaalt hij naai verhouding meer be lasting. De kinder' oeslag dient pro gressief te worden. De K.A.B. vecht ervoor, de K.V.P.-fractie werkt ervoor, Er is ook van de zijde der katholieke werkgevers aangetoond, dat de grotere gezinnen met de huidige lasten eoor het loonplafond heen stoten Het is echter evenzeer van belang oog te hebben voor de zwaardere verplich tingen. welke een ietwat hoger inko men met zich meebrengt; allerlei re presentatieve verplichtingen, hoger huishuur, grotere kosten voor de op voeding der kinderen erz. Eer cage- lijk bestaan voor ieder in zijn .-'aar. tn stand, dat is het waarvoor wij pleiten. Tussen de heer I™ te begrüpe geenszins vaart" kum de in 1947 millioen a echter te inspanning ver uiteind noodtoestan Hij vraag gen van he een oplosir. gaande quo Uitvoerig Benelux e nomische Zoals c komt nende dit weer: Godley v ontmoette ceptie eei dal], die dochter geren. Al „men" een zi< de vi hij heeft geï: r ont kwijt verte! van Laren ir 150,000 vli ren die door zijn ter tuin f rood schets, kruisje Godley waren ei naar L__ uur lang zom slotte kr vakken, Óen een een lipst vonden! en hij se "ehpimzi Dit ve Volk". God'pe z°ek na: gen?-OSs. "li die •■schat" er tegen ue andr

de Stem | 1948 | | pagina 2