PIANO'S Prinses der Nederlanden plantte eerste boom van„Westkappelse woud' DRIJF ANEN Sassen en Stikker in Batavia Werkloosneid in Belg ië stimulans voor smokkelen S. D.-man Gottschalk kreeg niet één gunstige getuigenis faas Behoed De g strijd IN 'T KORT voor Qiieiiïlle Procureur-fiscaal vroeg 20 jaar tegen hem L r E L 7 10SCH i 8217 feuze! VIJFDE JAARGANG No. 1238 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 BLIJDE EN ZONNIGE DAG VOOR WALCHEREN FEEST IN EEN HERRIJZEND DORP De Prinses arriveert VETO 1500 PROCESSEN-VERBAAL wer den opgemaakt tegen een zeer groot aantal vrouwen en kooplieden uit Amsterdam. Zij kochten her en der „textiel-koopjes" op en verkochten die weer tegen zwarte prijs op de markt. DE GEMEENTERAADSVERKIE- ZING van Maandag J.L in Spanje trok nauwelijks 50 Dercent van de mensen naar de stembus. In Basken land stemde slechts 25 percent. „Snelle uitvoering aan u)at Koningin Wilhelmina beloofde' Koud en droog Distributienieuws Sinaasappelen op bon en vrije citroenen Biggen worden in personenauto's vervoerd Marshall wijst Frans protest af Eyskens schiet nog niet op pracht lectie. Zilver- Blauw Verzen >j: TELEF. 8863 >Ct. garantie. Dandy arme, dan ïcces heeft, parelwitte x per jaar n (en tand- ut schenkt ie tanden. P3se iHSXEIN e.a. WILHELMINASTR.* BREDA Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J J M Mes Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs by vooruitbetaling I 3.90 p kwartaal: p post I 4.75. p week (uitsluitend bi, niet postbestelling) t 0 30. Losse exemplaren 8 cent - Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort. 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75. telefoon 2236 Hoofdredacteur J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en t 0.60 Incasso wordt berekend. MIEUW WALCHEREN dat de twee officiële plantdagen van deze week organiseerde, heeft op de eerste dag alvast geluk gehad. Niet alleen dat het programma vlot verliep, maar zon en natuur werkten mee om deze 24e November tot een blijde en mooie dag te maken. Het langzaam uit zijn puinen herrijzende Westkapelle, gedoken in de beschermende bocht van zijn machtige en weer herstelde dijk, had gisteren een feestelijk aanzien. Van de gigantische kerk- en vuurtoren waaide de driekleur tegen 'n milde najaars hemel en ook in het dorp zag men aan tientallen huizen de nationale vlag prijken. TAE DORPSMUZIEK was reeds vroeg in de weer om nog even een moei lijk nummer door te nemen en zo tegen half elf kwamen de eerste of ficiële auto's het dorp binnenrollen. Om elf uur hadden alle genodig den zich verzameld in hotel de Valk. Onder de autoriteiten zagen wij de Engelse ambassadeur Neville, gene raal Brooks, die de Royal Marines vertegenwoordigde; de zaakgelastig- y YSJINSKY heeft gisteren in de V. N. het woord gevoerd. Hij zei, dat het veto een machtig wa pen was in de politieke strijd die thans aan de gang is. Zelfs een sukkel zou een dergelijk wapen niet uit zijn handen laten vallen. Hoe minder stemmen wij aan on ze kant hebben, des te vaker zul len wij het veto gebruiken. Het bewaart het evenwicht in de huidge strijd. Als wij in de meerderheid waren, konden wij gemakkelijk spreken over afschaf fing van het veto. Maar dat zijn wy niet en kunnen wij ook niet zijn, aldus Vysjinsky. Dat weten we dan maar weer! TIET AANTAL PRIESTERS van de Kalh. Kerk is momenteel 497.000. Hieronder zijn 250.000 leden van reli gieuze Orden. Het aantal missionaris sen is 18.000. TAE STAKING in de haven van Ame rika heeft nu al tot gevolg, dat 249 schepen renteloos liggen. Per dag stapelen zich 20.000 ton Marshall goederen ter waarde van 2 millioen dollars op. In New-York wachten 167.000 zakken internationale post op verzending. WERVELSTORM te Bombay, heeft volgens de laatste berichten 38 mensenlevens op zijn geweten. Jjt OOSTENRIJKSE Regering heeft verdere beperking van het spoor wegverkeer bevolen: de Sovjets ne men steeds meer rollend materiaal als „oorlogsbuit". gOPHOELIS, de 88-jarige premier van Griekenland, is in zijn werk kamer bewusteloos geworden. Zijn toestand is ernstig. ■y RU MAN heeft zijn eerste rede ge houden na de verkiezingen. Hij betoogde, dat bespreking van de land bouwproblemen met de S.U. onderhan deling over „andere geschillen" zou vergemakkelijken. J)E APOSTOLISCHE DELEGAAT te Leopoldsville (Belg. Congo) heeft meer dan 500 filmorojectors aan ver schillende missies geschonken. JN EEN KRUITFABRIEK bij Lissa- kwamen tengevolge van een ontploffing tennrnste 24 personen, meest vrouwen, om het leven. de van de Zuid-Afrikaanse Unie, lt.- adm. Helfrich met zijn staf en voorts veel Zeeuwse autoriteiten, voorname lijk van Walcheren. Ook het bestuur van N.W. was na tuurlijk voltallig vertegenwoordigd en een van hen, de heer Karei Vroon, had zich zelfs in Walchers costuum gestoken, welk voorbeeld zijn vrouw gevolgd had. Precies kwart over elf viel er een stilte en trad H. K. H. Prinses Wil- helmina in gezelschap van de Com missaris der Koningin de zaal binnen. Met veel personen onderhield H. K. H. zich, o.m. met wethouder van Oorschot uit Vlissingen, die Haar kort na de bevrijding, met andere Zeeu wen in Londen bezocht. Belangstel lend informeerde de hoge gast naar de stand van Walcherens her-opbloei. Het meer officiële gedeelte van de dag begon met een hartelijke speech van Westkapelle's loco-burgemeester, de heer Gabriëlse, die gestoken in zijn dagelijkse Zeeuwse dracht, in een voudige woorden uitdrukking gaf aan de goede gevoelens van zijn gemeen te ten opzichte der Prinses, die zo vaak van haar medeleven met zijn zo zwaar geslagen dorp getuigde. Hartelijk dankte hij voor de prach tige schenking, die Westkapelle in de toekomst tot een lusthof en gezocht recreatie-oord zal maken. Ook generaal Brooks kreeg te ho ren hoe erkentelijk men was voor het cadeau van de Engelse militairen, ter wijl de Zuid-Afrikaanse zaakgelastig de eveneens 'n speciale groet kreeg De voorzitter van N.-Walcheren, de heer Verhagen, sprak vervolgens op hoofse wijze de hoge gasten aan, waar na H -K H. zieh door ir. Sepen liet voorlichten over de beplanting zelve. Het ligt in de bedoeling om naast abelen, essen en esdoorn ook elzen struiken, kornoelje en sleedoorn te planten, terwijl eikels uitgezaaid zul len worden. Naast de zeven H.A. welke de Prin ses schenkt, komt het bos dat de Royal Marines offerde. DE GROTE TREK. J^ACARTHUR heeft de vonnissen te- gen Tojo c.s. bekrachtigd „Geen taak. mij opgedragen, heeft, mij ooit zo tegen de borst gestuit", zo zei hij „Wanneer we echter geen vertrouwen meer kunnen hebben in de uitsnraak van deze rechters, dan kunnen we nie mand meer vertrouwen". £EN TROLLEYBUS in Stockholm is door dc leun'ng van een brug heen in de E*rinsre gereden en gezon ken. De chanteur en één inzittende zijn geeed. 13 Passagiers ver'oren bet leven. On de "'aats waar de bus zonk is het water 20 meter diep. I)E NEDERLANDSE SIGAREN gaan grotendeels naar Be'g'ë: ln de eerste 7 maanden van dit jaar kwam een zesde van het totale verbruik in België bij ons vandaan. /AF HET ter ere van Zuid-Afrika was, weten we niet, maar feit is, dat de tocht met twintig originele Walcherse turfkarren, stuk voor stuk feestelijk versierd, gedachten opwekte aan de „Grote Trek" der Boeren. Die indruk wérd nog versterkt daar de „reis" ging door een landschap dat op het Zuid-Afrikaanse gelijkt, waar bij dan de gekartelde duinrand dienst moest doen als een rij „kopjes" en de grote wal als een soort „spruit". Met het dapper blazende O.K.K., versterkt door leden van „Ons Ge noegen" uit Vlissingen, reed men naar de Kreek, waar een plek was „afgetuind" met de vlaggen van bij kans alle naties. JHR. DE CASEMBROOT SPRAK. /AP DEZE PLAATS richtte de Com- missaris der Koningin zich met krachtige stem tot de Prinses en me moreerde hoe Zij reeds voor de derde maal na de- bevrijding Walcheren en Westkapelle bezocht had. „U leeft met ons mee", zei spr. niet alleen in gedachte maar ook daadwerkelijk. Spr. memoreerde hoe op aandrang van H. M. destijds Prinses Juliana 350 stuks speelgoed uitdeelde aan de Westkappelse kinderen, die niets meer hadden; hoe zij 50 stuks stamboek vee aan de Walcherse veehouders schonk en hoe Zij nu weer uit eigen aanplant 7 H.A. laat bebossen om W.- Kapelle zijn natuurschoon te hergeven Vervolgens dankte de Commissaris de Stichting N.-Walcheren om zich daarna te richten tot generaal Brooks Spr. memoreerde de titanenstrijd door de Engelsen bij Westkapelle en op Walcheren gestreden om ons te be vrijden en de zeeweg naar Antwerpen open te breken. De bomen door de Royal Marines geschonken zullen de herinnering aan deze heldhaftige hulp levendig houden. Namens het prov. bestuur betuigde spr. mede zijn erken telijkheid voor deze geste. DE EERSTE BOOM GEPLANT. TAAN TRAD de Prinses naar voren. Even hielde de grote menigte die zich rond de plantplaats bevond, de adem in. Persfotografen kozen positie en filmcamera's snorden. Doelbewust greep H. K. H. de spa de, trad op het gat toe, waarin reeds een boompje geplaatst was en reso luut spitte zy het dicht en stampte de aarde aan. Plotseling zette de muziek het Wil helmus in en eerbiedig stonden allen in de houding. Generaal Brooks plantte vervolgens een boom en hoorde zich het Engelse volkslied toespelen, dat met evenveel ontzag werd aangehoord. De gevolmachtigde van de Unie, liet voor hij zijn boom plantte, eerst de Unie-vlag halfstok neer ter ere van de Zuid-Afrikaanse officier, die te Westkapelle sneuvelde; een minuut stilte werd in acht genomen, maar zodra de boom vast stond, klonk ook de Z.-Afrikaanse hymne op. De heer Verhagen sprak een ver zorgd slotwoord. Tot de Prinses ge waagde hij van de gepaste trots, waar mee N, W. Haar vorstelijke gift ont ving en achter welke gift de bewo genheid van Haar hart staat. Tegen generaal Brooks zei spr. dat hij de Engelse gift zag als een levend symbool van wederzijdse vriendschap en verbondenheid en ook de Zuid- Afrikaanse afgevaardigde werd com plimenteus bedankt voor de giften welke het stamverwante volk in Afri ka gaf. (Vervolg op pag. 2). T>.E CONSTELLATION met de Neder- ken de mirysters en de adviseur landse ministers Sassen en Stik- een lange "colonne auto's naar Weersverwachting, geldig tot vanavond: Koud en droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. wakke tot matige wind tussen £uid en Oost. Vandaag: zon onder 16.37 uur. Maan onder 14.35 uur. Morgen: son op 8.18 uur. Maan op 2.27 uur. ker, de gedelegeerde van het Op perbestuur Neher en de adviseurs is gisteren op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Op het terras van het vliegveld restaurant werden de hoge bezoekers o.m. begroet door leden van de C v. G. D. Voor de pers, die eveneens op het terras was opgesteld, legde minister Sassen de volgende verklaring af: „Zoals gij weet, hebben wij Neder landers ons verbonden na een inte rim-periode de vrije, federale en sou- vereine Staten van Indonesië tot stand te brengen met het gelijkelijk vrije en souvereine Koninkrijk der Neder landen in een duurzame Indonesische Unie verenigd. Dit programma is neer gelegd in de kortgeleden gewijzigde Grondwet, in overeenstemming met de plechtige aankondigingen, die eer der door Koningin Wilhelmina ge daan zijn. Mijn collega's en ik zijn hier om te trachten hieraan thans uitvoering te geven. Voor zover het de overweldigende meerderheid der Indonesische volkeren en voor zover het mijn Regering be treft kunnen wij met de uitvoering van dit programma onmiddellijk be ginnen en wij zijn bijzonder verlan gend dit te doen. Daarom zijn wij van mening, dat er een mogelijkheid moet zijn om dit snel te doen. Dit hopen wy te bereiken. Wij zullen hier voor korte tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rapport uit te brengen aan onze Regering". Na deze korte plechtigheid vertrok- rs m het Paleis. Op het Paleis op het Koningplein ontving dr. Beel, in gezelschap van alle leden van de voorlopige federale Regering, in besloten bijeenkomst de aangekomen ministers. REISVERBOD. pEN AARDIG INCIDENT deed 'Cj zich te Westkapelle voor met de hoed van de Commissaris der Koningin. De zwarte flambard had jhr. de Casembroot, toen hij zijn rede hield, gedeponeerd op de rand van de kuil, waarin de eerste te planten boom stond. De Prinses spitte zo nijver, dat Zij de hoed te laat bespeurde, zodat die met een schop aarde in de kuil verdween. Omstanders die het ongeval za gen schoten toe en redden het hoofddeksel van een wisse on dergang. Alles lachte, ook de naastbe trokkenen. Voor dit optimisme was reden. Men mag nl. in dit incident een symbool zien, en wel het symbool, dat deze beplan ting op zeer bijzondere wijze „be hoed" zal worden! „De vooruitzichten zijn niet somber" DINNENKORT zullen weer sinaas- appelen beschikbaar worden ge steld. Ter verkrijging daarvan moet men de bonnen 414 en 420 Algemeen uiterlijk 4 December a.s. bij een han delaar in groente en/of fruit inleve ren. Bon 414 Algemeen (voor hou ders van A, B en C-kaarten) geeft recht op 500 gram. bon 420 Algemeen (voor houders van D en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. Naarmate de aanvoer van overzee voortgang heeft, zal op de ingelever de bonnen kunnen worden afgele verd. Er wordt dus geen aparte koop bon aangewezen. Met deze bonaanwijzing is voor 't winterseizoen een aanvang gemaakt met de distributie van verse Zuid vruchten. Het is nog niet zeker of deze distri butie-op-bon bestendigd zal blyven, of dat mettertijd tot vrye consump tie kan worden overgegaan. De be slissing hierover is o. a. afhankelijk van de mate, waarop ons land sinaas- ■piR IS THANS weer een opmer- kelijke liefhebberij te constate ren in het smokkelen van vee, groot- en klein-vee. Het gebeurt niet zo 'grootscheeps, dat er pant serwagens e.d. bij gebruikt worden, maar de keren, dat er 1 tot 3 koei en of paarden over „de meet" ge bracht worden, zijn heus niet zo zeldzaam als men denkt. En de buit van de ambtenaren en politie is niet gering. Die buit bestaat soms uit koeien èn smokkelaars, andere keren alléén uit koeien. Zo bijvoorbeeld heeft men pas nog bij Tilburg 3 koeien uit een sloot moeten halen, die door de smokke laars daar op de vlucht waren achter gelaten. HAUSSE IN BIGGEN. TAE DIRECTIE Verre Oosten heeft heden aan correspondenten van buitenlandse bladen verboden repu blikeins gebied te bezoeken. Deze me dedeling werd gedaan gelijktijdig met de aankomst van de ministers. Over dezelfde aangelegenheid meldt Aneta van gezaghebbende zijde ver nomen te hebben, dat voorlopig geen medewerking zal worden verleend voor het reizen van niet bij de dele gaties of de onderhandelingen betrok kenen naar Djokja per vliegtuig van de C. v. G. D. WEL ZEER opvallend is de laatste tijd echter de hausse in biggen. De manier waarop deze dieren ver voerd worden is typerend voor het vernuft van het smokkelgilde. Nu worden er geen pantserauto's meer gebruikt, maar pp. mnen-auto's, die voor het vervoer van biggen-geschikt gemaakt worden door de zitbanken etc. er uit te nemen. In zo'n bank-lo- ze auto kunnen heel wat biggetjes ge stopt worden. Doorgaans een dertig. Lukt het ermee over de grens te ko men, dan is de smokkelaar meteen enige duizenden guldens rijker, want voor de biggetjes betaalt men in Bel gië een zeer zware prijs. Wat is nu het merkwaardigste bij die biggensmokkelarij? Dit, dat het doorgaans geen Nederlandse auto's zijn, die biggetjes als personen ver voeren, maar Belgische. Dat is het toppunt van brutaliteit zult U zeggen. Wij geven U volkomen gelijk. Want nu het Nederlandse smok- keifront zo langzamerhand een heilig ontzag heeft gekregen voor de Justi tie en dit, front minder activiteit is gaan ontplooien, zeggen er Belgen: Wel wanneer ge de spullen niet meer komt brengen, dan komen wij ze ha len!" VRAAG EN ANTWOORD. TAAT „HALEN" heeft ook weer zijn bizondere oorzaak. Het staat op het ogenblik namelijk zo vast als een paal boven water maar vast kan staan, dat de toegenomen werkloosheid in België de smokkelarij in de hand werkt. België heeft op het ogenblik wij schreven het vorige week nog 144.000 werklozen. En onder deze mensen schijnen er heel wat te zijn, die hun vrije tijd doorbrengen met het uitpuzzlen van de vraag of zij niet wat extra's kunnen verdienen met de smokkel- en zwarte-handel. Op die vraag moet dan wel een bevestigend antwoord komen, want de laatste ervaringen zijn, dat met het toenemen van de werkloosheid in België steeds meer Belgen gene gen zijn als drager of gids van een smokkelploeg op te treden. Het is een rampzalig verschijnsel, dat met het denken over Benelux al leen wel niet zal opgelost worden. Intussen zitten in Breda en Den Bosch al enige Belgen (waaronder ook de vrouw van een zeer berucht heer uit Weelde) in de cel, naast hun Ne derlandse spitsbroeders. Het zijn niet alleen veesmokkelaars, maar ook lie den die een frauduleus handeltje met sigaretten, textiel enradio-artike len (het nieuwste smokkelproauct dat uit België ons land wordt binnenge bracht) op touw zetten. TAE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft op zijn eerste persconferentie na zijn terugkeer uit Parijs een verklaring afgelegd, die wordt beschouwd als een verwerping van het Franse protest te gen de Brits-Amerikaanse voorstellen om de Ruhr-industrieën in Duits be heer over te dragen. Amerika was bereid maatregelen te nemen ter vergroting van de veilig heid van Frankrijk in verband met een eventuele Duitse agressie, maar zou de te Londen en Parijs genomen besluiten doorzetten. Het Amerikaanse volk erkende de gerechtvaardigde vrees van Frankrijk, dat de Duitsers een oorlogspotentieel in het Ruhrgebied zouden kunnen opbouwen. Amerika rou nooit bewust doelen nastreven, die een Duitse agressie mogelijk zouden kun nen maken. appelen zal kunnen betrekken uit 't buitenland. De vooruitzichten zijn niet somber Met Italië is een contract gesloten voor de levering van 4 a 5000 ton ci trusvruchten. De si..aasappelen. wel ke op de nu aangewezen bonnen zul len worden afgeleverd zijn groten deels afkomstig uit Italië. Met Pales tina is een contract gesloten, krach tens welk dit land gedurende de pe riode van medio December tot medio Februari ca. 12,000 ton sinaasappelen aan ons land zal leveren. Voor de in voer uit Spanje is een contingent vastgesteld van 40,000 ton sinaasap pelen, alsmede van 800 ton citroenen. Of deze sinaasappelen inderdaad ons land bereiken hangt af van de onder handelingen over de aankoopprijs. De vooruitzichten betreffende de import van Surinaamse sinaasappelen zijn voorshands nog onzeker. Citroenen zullen zonder bon in de handel worden gebracht. „Deze ontgoocheling zal U bijblijven" TAE FRANSE Nationale Vergadering U heeft met 316 tegen 164 haar ver trouwen uitgesproken in de Regering Queuille. (Het minimum aantal stem men, dat moest worden verkregen, be draagt 311). We kunnen dus veilig aannemen, dat de verhoopte wending in de Fran se binnenlandse politiek krachti ger optreden van de Regering tegen de communistische agitatie definitief een feit zal worden. De Franse openbare aanklager heeft gelast een onderzoek in te stellen naar overtredingen van de communistische bladen „Humanité" en „Conscrit"; een en ander gaat over „benadeling van de buitenwaartse veiligheid van de Staat" en „Laster jegens Minis ters". Het debat in de Assemblée werd nog buitengemeep opgeluisterd door de volgende verklaring van de socialist Lussy: „Na dit debat", zo zei hij tegen de communisten, „zal u de ontgooche ling bijblijven, welke de mislukking van uw manoeuvre u zal bezorgen, evenals de schande over een bevriend land en een groot soldaat, als maar schalk Montgomery te hebben ge sproken gelijk Darnand, Philippe Hen- riot en anderen!" Staande juichten de afgevaardigden de spreker toe. Een stormachtige scène volgde op een communistische aanval op de Belgische minister Spaak. De com munist Duclos zei: „Toen het er om ging Hitier te bevechten was Spaak voorstander van neutraliteit, maar vandaag is hij oologsstoker tegen de USSR". De opmerking werd met uit roepen van afkeuring ontvangen en voorzitter Herriot achtte haar „ontoe laatbaar". OVERZETGELDEN OUD-NIEUW VOSSEMEER De raad van*beheer van de am bachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw Vossemeer en Vrijberghe N.V. heeft bij de Provinciale Staten van Zeeland 'n verzoek ingediend om het tarief der overzetgelden bij het pont- en roei- bootverkeer over de Eendracht tussen Oud- en Nieuw Vossemeer te verlagen. Een drieling is op zichzelf een merkwaardigheid, maar de Betuwe kan er zich op beroemen een drieling te bezitten, die de eerbiedwaardige leeftijd van 75 jaar heeft bereikt. Vrijdag wordt deze bijzondere verjaardag ge vierd. Hier ziet men de drieling in het huis van Mevr. J. O. van Beek- de Haas te Herveld (links) om de herinneringen aan „die goeie ouwe tijd" nog eens op te halen. Midden: de heer G. J. de Haas, die in Tiel woont en rechts: Mevr. H. M. C. Cochius-de Haas uit Zetten. yOOR hef Bossche Bijzondere Ge rechtshof kwam opnieuw het Nazist'sch sadisme om de hoek kij ken. Ditmaal was het be'ichaamd in de persoon van de Ber'ijnse politie beambte E. T. A. Gottschalk die op 6 September 1944 in de vroege mor gen door zijn chef Hardeeen werd gewekt om te Rosma'en zich nader on de hoogte te gaan ste'len van de oliirrierim» van een K'nderheim. dat na Dii'e Dinsdag door inwoners van Rosmalen en Nuland was 'eegge- baa'd. na -'at het door de Du:t«ers in zo overhaaste vlucht was ver'atcn. dat men ze'fs een Duits kind vergat mee te nemen. De Nederlandse landbouwers Voets. Kete'aars en Van Zogge' werden van digheid van de eveneens uit zijn slaap gehaalde burgemeester van Rosmalen, jhr. H. von Heyden, tegen de achter muur van het Helm gezet en met een mitrailleur neergeknald. Van Zoggel was evenwel vlugger dan de kogels, want vooraleer de haan werd overgehaald, sprong hij uit zijn klom pen en holde op zijn kousenvoeten een bosperceeltje in. Die koene daad liet hem in het leven blijven. Jammer was dat burgemeester von Heyden niet kon zeggen wie precies geschoten had en van Zoggel was zo overstuur dat nij zich alleen kon herinneren niet ge dood te zijn hetgeen het herinneren trouwens wel waard is. terechtstellingen zonder verhoor, pro cedure of aanklacht. Verder werden Gottschalk zéér vele mishandelingen van arrestanten ten laste gelegd. De behandeling de'er aanklachten vordert een gehele mid dag. Bewezen kon worden dat G. arres tanten 26 en 32 uren achtereen liet staan tegen een muur, kaken stuksloeg, tanden uit de monden ramde, met sterilisatie dreigde, doodstijdingen van de familie'eden verzon om de arres tanten tot spreken t.e dwingen ogen dichtmeote. voedselpakketten in de wacht sleepte, non-ston verhoren ar rangeerde. het z.g. Dunkelhaft (in duisternis -etten) toepaste En zo voort! Inderdaad, Gottschalk was een beestmens, die velen heeft gesard, ge kweld en beledigd Hij sloeg 7e'.fs vrouwen en spuwde arrestanten in het gezicht. De ontvanger uit 's-Gravenmoer, de heer Van der Perk en de kanitein dei- ma: e-haussees uit Hulst (Z.Vl.» waren twee der vele getuigen, die Gottschalk met hun positieve en objectieve ver klaringen in het nauw dreven. Gottschalk bekende eine Ohrfe'ge gegeven te hebben, soms meer. Hij be kende ook t j,- «ui c uur dit niet te hebben m-gen yeidachte die een stengun had ge- doeo en relfs door de pre='der.t van hun hertHon t u uu- uf, ontkende geschoten te het K-iegsgerieht daarvoo- ber'sot te hun bedden gelicht en in tegenwoor- hebben; hy was zelfs tegen dit soort zijn. Nochtans ging hij er meer voort. Nu, staande voor een vonnis, vond hij het verkeerd en niet moedig. Na tuurlijk! JJe president, Mr. Jacobs uit Breda, hield verdachte de wijze voor, waarop hij verhoorde en waaroo dat in Nederland geschiedt. De oresident vroeg hem of hij door de Nederlandse rechercheurs en door kapitein Stoor- voge', die een zoon verloor onheus was behandeld of geslagen en of hem een steel was gewe'gerd. „Niema's! Alles war korrekt! biechtte Gottschalk. De prccureur-fiscaa! mr. A'bers Pist-.-i:'s, noemde Gottschalk de ergste S.D -man. ever wie geen en kele gunstige verklaring binnen kwam. Hij achtte de medeo'ickt'g- he'd aan de moorden op Voets en Kete'aars te Rosmalen wettig en overtuigend bewezen, evenals de mis handelingen op geketende, dus weerloze gevangenen. Een dergelijke misdadiger achtte de procureur- fiscaa' met een gevangenisstraf van TWINTIG JAAR n'et zwaar gestraft. Mr. Cammelbeeck uit Eindhoven hield eon zeer uitvoerig juridisch be toog, waarin hij het bewijs voor het drama te Rosmalen aanvocht en het internationaal oor'ogs-echt en de jurisprudenties van het Besluit Bij-on der strafrecht besprak. Over 14 dagen zal het Hof uitspraak doen. TN „De Linie" stond enige tijd ge- leden een zeer somber hoofdarti kel, waarin een ongenoemde autori teit ten tonele werd gevoerd, die zou hebben verklaard, dat men ten Vati- cane een oorlog op korte termijn zeer waarschijnlijk achtte. Later hebben buitenlandse persbureaux een Cana dese prelaat ook al ongenoemd ontdekt, die in dezelfde trant als on geluksprofeet optrad. We kunnen met de beste wil van de wereld niet inzien, wat dergelijke catastrofe-be richtgeving voor zin heeft. Ten Va- ticane zelf denkt men er dan ook an ders over, getuige het volgende door t K.N.P. van gezaghebbende zijde in Rome ontvangen bericht: „Tegenover het overal heersend pessimisme en de vrees voor oorlog, stelt de Ker': het aanstaande H. Jaar als een vredesmanifestatie bij uitstek en zelfs meer dan dat. Het is de wens van de H. Vader, dat de voorberei ding van het H. Jaar in Rome en de gehele wereld als motto zal hebben: „De Vrede door het H. Jaar". Als jaar van vergiffenis en verzoening zal 't een geneesmiddel vormen voor de ze delijke crisis, welke de huidige chaos veroorzaakt. Materieel, doch vooral geestelijk zullen 4e 300 millioen ka tholieken zich moeten voorbereiden, opdat het H. Jaar de oplossing van ernstige problemen zou brengen: de vrede in het H. Land, de zegepraal van de Kerk over Haar doodsvijan den, de bekering van de dwalenden, ongelovigen en godlozen, een ruimere beoefening van de sociale rechtvaar digheid, de verdere ontwikkeling van de hulpverlening aan de behoeftigen. Nogmaals gaat van Rome het bevel uit tot een vreedzame strijd van al le gelovigen tegen het kwaad, voor hun oorlog tegen de oorlog. De Kerk verwacht van hen, dat zij, die niet slechts over vrede willen praten, ook daadwerkelijk meedoen aan Haar vredeswerk". ^lEHIER niet alleen een logenstraf fing van al dat pessirr'stische ge speculeer, doch ook een richtsnoer voor alle katholieken, om hun hou ding tegenover de huidige wereld toestand te bepalen. Dat die vervuld is van dreigingen, behoeft waarlijk niet aangetoond te worden. Dat een oorlog altijd binnen de kring der mogelijkheden ligt. ge tuigt heel de historie der mensheid en geen, die enige opmerkzaamheid bezit, zal durven beweren, dat „de vooruitgang" ons het ongestoorde vredesbehoud dichterbij heeft ge bracht. We moeten realisten durven zijn. Hetgeen echter geenszins bete kent, dat men in het gevlei moet ko men van de vele lieden, die zo gaar ne piekeren en filosoferen over heel erge mogelijkheden, die zich interes sant willen maken door het drama tisch verkondigen van onheilsprofe tieën. Natuurlijk houdt iedereen zich in gedach wel eens bezig met het be palen van zijn houding voor het ge val zich zekere feiten zouden voor doen. Doch deze bezorgdheid moet toch steeds overstraald worden door dit besef: God leidt de wereld-ge schiedenis, ook door het toelaten van het kwaad. Doch Hij zal ook nooit iemand boven zijn krachten beproe ven Alles kan men niet vooruit zien en berekenen. Komt tijd, komt raad, is een spreekwoord, waaraan men 'n diep-Christelijke zin kan toekennen. yOOR het overige: laten we wer ken en bidden voor de vrede. Het schijnt, of de groten dezer aarde on aantastbaar zijn in hun bedoelingen en hun machtsapparaten. Doch het blijft nog altijd waai', dat het lijdens- offer van een eenvoudige zieke, een verborgen heilige, machtiger kan zijn dan de plannen van die allen teza men. Het echt-Christelijk leven van Christen-mensen in een kleine kring straalt een macht ten goede uit, die niemand berekenen kan dan de god delijke Rechter zelf. Een bron van grote- bezorgdheid moet echter op wellen uit dit gebrek aan Christelij ke zin, van mij, van U, van ons al lemaal. Het kan van groot nut zijn de listen en samenspa- ningen van „de kinderen der wereld" te signale ren. Het is echter even nuttig ons be zig te hcTuden met de gebreken van onszelf, onze zelfverzekerdheid, onze eigendunk. De oproep van Rome tot de strijd tegen het kwaad ter gelegenheid van het komende Heilig Jaar moet men zo breed mogelijk zien. Het is de strijd tegen het kwaad in andere sys temen, welker aanhangers meestal beter zijn dan hun leer. Het is ook de strijd tegen het kwaad in onszelf, die al te vaak beneden de maat van de Christelijke liefde en rechtvaar digheid blijven. TTET BLIJKT voor Eyskens (C. V. P.i na het falen van Spaak toch moeilijker te gaan dan we gisteren meenden te mogen hopen. Niet al leen door de socialisten doch ook en vooral door de liberalen wordt in België gespeculeerd op Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen. Deze laatsten zijn bevreesd, dat de uitsla gen van de laatste volkstelling, die over enkele maanden hun neerslag zouden vinden in de evenredige ver meerdering van het aantal Kamerze tels. in 1949 nadeel gaan afwerpen.... Gaston Eyskens heeft nochtans de verwachting uitgesproken, dat hij er in zal slagen een programma samen te zullen stellen, dat alle partijen zal kunnen bevredigen. Meegedeeld werd, dat de onderhan delingen een moeizaam verloop heb ben. Mocht Eyskens niet sla "en. dan \vo 't verwacht, dat ten tweede male C'i beroep op Spaak zal worden ge- I daan.

de Stem | 1948 | | pagina 1