Van de ha op de Het huis op de rots Stad en Land Oudersavond Kath. Thuisfront te Hulst Waï een Wonderlijke Wereld Het uitbreidings plan RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 directeur bouw- en woningtoezicht op de bevelanden ex-burgemeester tiiomaes veroordeeld pech met de ..prins hendrik" tragisch sterfgeval recollectie k.am.j, Aalmoezenier Kronenburg vertelt zijn ervaringen Ontwatering bedreigt de fruitteelt Verstandige vingerwijzingen Ouder dan Veertig Nuttiger dan eierleggers DE heer C. van den Berghe werd als lid toegelaten. De regeling be treffende tijdelijke bijslag aan per soneel werd ook van toepassing ver klaard voor gemeentepersoneel. I De heer J. H. Valk van de Weder- opbouwdienst te Middelburg, zal be noemd worden tot directeur van Bouw- en Woningtoezicht eiïügenjieente- werken op de beide Bevelanden (met uitzondering van Goesi, zodra de ge meenschappelijke regeling voor de bui tengemeenten van kracht is geworden. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch veroordeelde A. Thomaes, ex-burgemeester van Heusden wegens hulpverlening aan en opsporing van Jo'den voor de Duitsers tot een gevan genisstraf van zeven jaar met aftrek van voorarrest van Juni 1945 en tot ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van 15 jaren. De eis was tien jaren Bij deskundig onderzoek is gebleken dat het defect aan motoren en elec- trische installatie van de grote veerboot „Prins Hendrik" heel wat ernstiger is dan men aanvankelijk vermoedde. Naar wij vernemen zal het ongeveer een jaar duren eer de Prins Hendrik weer in de vaart zal kunnen komen op de Westerschelde. Het 10 maanden oud dochtertje van de familie H. te Vlissingen werd gister morgen dood ln zijn bedje gevonden. Het kleintje, dat zich in zijn slaap had omgedraaid was in het hoofdkussentje gestikt. Op Zondag 28 November zullen voor de K.A.M.J. weer de districtsrecollec ties gehouden worden. Zij zullen in het teken staan van bezinning op ons eigen geloofsleven. De recollectie voor het district Sluis kil vangt aan om 8,30 uur (en niet om 9.30 uur zoals abusievelijk op de uitnodigingen is vermeld! met een al- gemeene H. Mis en zal worden genou- den te Sas van Gent. Clinge Jeugdverenigingen büeen. Dezer dagen kwamen alle jeugdverenigingen van ons dorp bijeen in het St. Aloy- sius patronaat. Teneinde enige finan ciële middelen te verwerven werd besloten tot het houden van een lo terij. Pater Lansu terug. In Februari vertrok onze oude dorpsgenoot pater J. Lansu, Povinciaal der Lazaristen, op inspectiereis naar Brazilië. Hij bracht hier o.a. een bezoek aan de diverse missiehuizen; ook aan de Franse missiehuizen behorende tot de paters Lazaristen. Afstanden van ruim duizend kilometer moesten af gelegd worden om sommige missie huizen te bereiken. Overal consta teerde de Provinciaal een bloeiend missieleven. Tegenover de Neder landers had de bevolking een grote genegenheid, wat hij vooral had ge merkt tijdens de jubileumfeesten van H M Koningin Wilhelmina in de pers en in winkeletalages. Van de reis zelf vertelde de Provinciaal, dat deze zeer zwaar was geweest. Goes buurtvereniging opgericht In een vergadering bij de heer b. Rijpstra werd een buurtvereniging opgericht voor de St. Jacobstraat. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Snoep, secretaris werd de he.ei F. de Koning en penningmees ter de heer Joh. de Witte. Het werd een gezellige avond, waarin besloten werd om in de toekomst bij feeste lijkheden goed voor de dag te ko men in het bijzonder wat betreft de versiering van de straat feestavond verkenners De verkenners van de Maria Mag- dalena-groep boden de leden van net zg. „driecentsfonds" een feestavond aan in Schuttershof. De traditie wil, dat de verkenners zelf voor het voet licht komen op zo'n avond en ditmaal hadden zij zelfs een revue op stapel gezet. Omstandigheden verhinderden het plan echter en bij wijze van com pensatie werd nu een filmprogram ge boden dat de toets der critiek kon doorstaan. Nadat de groepsleider, de heer L. Capello het welkom had gesproken en het fonds waar de Verkennerij mede op drijft in aller gunst had aanbevo len. werd eerst de mooie nieuwe Franse Jamboreefilm gegeven, die gevolgd werd door een geestige klucht. Hoofdfilm was de bekende rolprent „Jongensstad" in de eigen omgeving van dit grootse monument van jeugdapostolaat, dat pater Flana gan in Nebraska stichtte, opgenomen. Allen genoten van het levendige ver haal dat om deze jongensstad werd geweven en dat zo bijzonder goed wordt gespeeld. De drukbezochte avond werd door de heer Capello ge sloten. Graauw GROETEN UIT INDIë Zondag 1.1. verscheen op de kansel in onze kerk de legeraalmoezenier van Kronenburg. Na een jaar in onze Oost werkzaam te zijn geweest, was hij om gezondheidsredenen naar het vaderland terug gekeerd. Hij kwam, zoals hij zei, om de hartelijkste groe ten over te brengen van onze jon gens in de tropen. Na het leven van de Nederlandse soldaten in de Oost te hebben geschetst, wekte hij de parochianen op tot meer intens mee leven met de jongens. Hij wees op de eerste plaats op de post uit Hol land, die voor elke jongen een zaak was van het grootste belang. Ook vroeg hij zeer speciaal het gebed voor hen die huis en haard hebben moeten verlaten om hun vaderlandse plicht ver weg te vervullen. Laten we hopen, dat de woorden hun weerklank in de parochie mogen vinden en dat de parochianen meer dan tot op heden, onze jongens steu nen door hun gebed. Hark-comité Dezer dagen had ten huize van de presidente mevrouw N. Schlüter-Ytsma de ontbindingsverga dering plaats van het Hark-comité in onze "gemeente. Het kleine restantje kledingstukken zal worden uitge deeld. Ale bestuursleden ontvingen buiten het dankwoord van de presi dente een zeer mooi geillustreerd Hark-gedenkboek als blijk vap waar dering voor alles wat door hen in dit verband is gepresteerd. Goed afgelopen. Toen de dienstbus van de ZVTM over de bar slechte weg van Graauw naar Paal reed langs de brede en diepe watergang, liep tof grote schrik der meer dan 20 pas sagiers één der wielen van de bus, waardoor het hele geval scheef kwam te liggen. De chauffeur was gelukkig z<r goed op zijn qui vive, dat geen verdere ongelukken plaats hadden en alles nog goed afliep. Dat neemt niet weg, dat velen der inzittenden zich met erg lekker voelden van de schrik. Klaproosdag. De in onze parochie gehouden klaproosdag voor het co mité Oorlogsgraven heeft f 42,40 op gebracht. s-Heerenhoek Sluiting Triduum. Onder grote belangstelling van de zijde der jeugd, is gisteren door Aalmoezenier Drost het triduum gesloten, gehouden voor de jonge mannen, 's Avonds is tevens het 10-jarig bestaan van de Jeugdhoeve gevierd. Ook hiervoor was grote be langstelling. In een pittige speech schetste pastoor Kramer de 10 levens jaren van het Jeugdgebouw en dat deze jaren veelbewogen waren, meld den we reeds vorige week. Met een voordracht van Wannes en een gezel lig onderonsje werd de avond besloten. Voorlichting. De toekomstige mi litairen uit de Zak van Zuid-Beveland kwamen te 's-Heerenhoek bijeen om door kapitein Raaijmakers en dr. Luijkxs wegwijs te worden gemaakt in het zo heel andere leven waarin zij straks geplaatst zijn. De beide sDrekers hebben de feiten klaar en duidelijk aan de jongens voorgelegd, zodat het hun met goede wil niet moeilijk zal zijn de juiste weg te bewandelen. Toneel. De Gezellentoneelclub zal aan het concours te Hulst deelnemen met het stuk van de Engelse schrijver Dickens: „De droom van Menheer Scrooge". St. Jansteen Begin van brand. In de vlasserij van de heer van H. werd een begin van brand waargenomen. Daar de brandweer onmiddellijk bij de hand was kon het vuur spoedig geblust worden. Sinterklaas komt. Op Zondag 5 December zal Sinterklaas een bezoek brengen aan onze gemeente, Kapel- lebrug en Heikant. Hij zal vergezeld worden door de R.K. Harmonie „St. Jan" alhier. Burgerlijke stand Geboren; Bri- gitta, dochter van E. van de Velde- Stevens, Emilie dochter van B. de Winter-Cornelissens. Koewacht Prijskaarting. Aan de prijskaar- ting bij dhr. Al. Suij namen 74 spelers deel: le prijs: A. van WaesbergheR. Baert. 2 A. de BlockCh. Ceelaert, 3 Arth. SuijAlf. Coone, 4 C. de Letter C. Rombouts 5 Al. SuijM. Scholter 6 R. WoutersJ. v. d. Berghe; 7 Ch. de SchepperAlph. Rombout; 8 G. de Schepper—Alph. Machiel 9 Aug. Rom bout—A. de Guchteneire 10 C. Buijs Alb. de Guchteneire. Prijs van aan moediging Em. de NijsR. Onghenae. Scheting. Aan de schieting op de staande wip namen 46 schutters deel. Hogevogel: Arth. van Pottelberghe; zijvogels: Al. van Pottelberghe en Arth. van Pottelberghe; kallen: Fr. Boussen en F. van Waesberghe. Kwadendamme Geslaagd. Te Arnhem slaagde voor het examen Boekhouden de heer M. J. Kempe, alhier. 0 gEHALVÈ ouders en verwanten der militairen uit Hulst, waren ook die van de parochies Clinge en Nieuw-Namen uitgenodigd op deze avond. De spreker was aalmoezenier Kronenburg uit den Haag, die zelf enige jaren in Indonesië is geweest. De bekende HBS-band verleende als gewoonlijk haar medewerking. TAE bijeenkomst werd geopend door mevr. Dijkstra, die de aanwezi gen welkom heette, speciaal aalmoe zenier Kronenburg. Spr. zei, ver heugd te zijn, dat de zaal goed gevuld was, mede dank zij de talrijke op komst der ouders van Clinge en N.- Namen. Het zou ons te ver voeren hier de redevoering van de aalmoezenier, welke ruim 2 uur duurde, te gaan vermelden. Wij willen ons dan ook beperken *tot het weergeven van en kele hoofdlijnen uit zijn betoog. Spreker begon met het geven van een reisbeschrijving en wist op boei ende wijze uiteen te zetten hoe onze jongens, die voor het merendeel met tegenzin vertrekken, reeds tijdens de reis op hun grote taak worden voor bereid, zodat, wanneer zij voet aan wal zetten, reeds een hele ommekeer in hen heeft plaats gevonden. Een goede „parochie" T*ER geruststelling der ouders om- trent de geestelijke verzorging, zei spreker, dat hij destijds is ver trokken met een boot waarop circa 3000 man, waaronder 1800 katholie ken. Iedere dag werden diverse H.H. Missen gelezen. Naarmate de' reis vorderde, was het aantal mishoren- den steeds toegenomen, zodanig, dat men na enige dagen kwam aan een aantal H. Communies van 1000 a 1100, des Zondags zelfs 1500. Spr. vroeg, welke parochie met 1800 katholieken op zo'n aantal H. Communies zou kunnen bogen en legde er de nadruk op, dat de jongens dit geheel uit ei gen wil en zonder enige druk van ouders of bekenden doen. Immers, willen zij wegblijven, niemand merkt het. Na nog op zeer interessante wij ze de aankomst in Indonesië alsmede de indrukken van het machtig mooie landschap te hebben geschetst, werd even gepauzeerd. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om de aanwezigen verver singen en een rokertje aan te bieden, terwijl de HBS-band op verdienste lijke wijze enige nummertjes ten beste gaf. Na de pauze vertelde de aalmoe zenier over het leven van de jon gens in Indië. Hier werd vooral de nadruk gelegd op het mooie en grootse werk, dat onze jongens daar verrichten en waarop ze met recht trots kunnen gaan. Als dan verder de aalmoezenier 'n beschrijving gaf van de wijze waarop hij in de rimboe, op de grens der demarcatielijn, met de jongens de H. Kerstnacht heeft gevierd, was het in de zaal volkomen stil. „Schrijf aan onze jongens" DE aalmoezenier besloot tenslotte zijn betoog met een dringend be roep op allen om toch vooral te schrijven. Hij zei, dat dit het aller voornaamste is. Niemand zei hij. kan begrijpen, wat het voor een jongen betekent een brief te ontvangen. Schrijven, schrijven en nog eens schrijven. Indien het niet zo saai was zou ik nog een uur willen doorgaan met niets anders dan te zeggen: „Schrijf aan onze jongens". Een dankbaar applaus bewees, dat de redevoering van de aalmoezenier in de smaak was gevallen. Kapelaan de Kort sloot met een woord van dank aan de aalmoezenier en een op wekking aan allen, om zijn woorden ter harte te nemen. Na afloop hoorden wij van ver schillenden hoezeer deze avond in de smaak was gevallen. Laat ons hopen, dat dit het begin moge zijn van meerdere lezingen. Hoger .gelegen percelen grond worden te droog QVERAL in Zeeland wordt n« de be- vrijding gewerkt aan de ontwa tering van de laag gelegen gedeelten. Deze laag gelegen gronden waren eeuwen lang weinig waard, stonden in de winter soms maandenlang blank en waren in de zomer nauwelijks goed genoeg voor weiland. Na de bevrijding kwamen de „drag lines", die de afwateringssloten op diepten en breedten groeven. Lager gelegen gronden komen nu in cul tuur. De Nederlandse fruittelers organi satie. kring Zeeland, vraagt zich nu ernstig af, of men met de ontwate ring niet te ver gaat, ten koste van de hoger gelegen gronden waarop de boomgaarden zijn geplant. Zal men niet wat men aan de ene kant wint door ontwatering van vroeger waar deloze grond, dubbel verliezen door het onttrekken van teveel vecht aan de hoger gelegen percelen? In een circulaire waarin zij voor deze kwestie aandacht verzoekt, wendt deze organisatie zich tot de polderbesturen. Zij wijst op de stand van aardbeien, frambozen en bessen die in tijden van droogte niet genoeg water meer kun nen opnemen en op de stand van ap pel-, peren-, pruimen eri kersenb men in bepaalde fruitcentra die in steeds minder goede conditie komen. Ook de verzilting van het polder water wordt door het diepe afmalen in de hand gewerkt. De fruitteelt heeft in Zeeland reeds een belangrijke omvang genomen en biedt zeker nog goede perspectieven mits met de belangen van deze teelt op het gebied van ontwatering ern stig rekening wordt gehouden. Lamswaarde Uitvoering VKAJ. We VKAJ gaf haar jaarlijkse winteruitvoering. Op gevoerd werden „Als het bloed spreekt" en de klucht „Je moet haar op je tanden hebben". Het gebodene viel bij het talrijke publiek zeer in de smaak. Middelburg FANCY-FAIR EEN SUCCES Zaterdag en Zondag werd er in 't jeugdgebouw Kuiperspoort een fancy fair* gehouden ten bate van de Mid delburgse parochiële jeugdbeweging. De opzet was van groot formaat, er werd over vele en mooie prijzen be schikt. Beide etages waren geheel ge vuld met de diverse attracties, waar jong en oud hun kans konden wagen. De ingang van de poort en de straat was geïllumineerd. zodat de bezoe kers reeds van verre hun aandacht voor deze fancy-fair werd getrokken. Er was beide dagen veel bezoèk, zo dat succes reeds is verzekerd. Gezien voor velen beide dagen niet schikten om een bezoek te brengen, werd gis teren en vandaag daartoe nog gele genheid geboden. Op zolder is een poppenkast opgebeld, alwaar de kleintjes en ook de groten naar hartelust kunnen genieten Openbare dronkenschap. De politie vond het gewenst twee personen J. de H. en A. v d L. voor een poos op het politiebureau in te sluiten wegens openbare dronkenschap. Na ontnuch tering en proces-verbaal werden zij weer op vrije voeten gesteld. Philippine VAN WEEK TOT WEEK Het is ons opgevallen, dat er soms maar een enkel woordje nodig is om bijna een gehele gemeente warm te doen lopen. Wij kondigden het bezoek aan van de blinde pater Andreas en tot onze vreugde is dit voor onze ge meente een groot succes geweest. Pater Andreas had werkelijk een stamDvolle zaal en wij kunnen er bijvoegen: vrij wel allen zijn medewerkers geworden van pater Andreas' prachtig doel de St. Antonius blindenzorg. Toch vinden wij het nog iammer, dat er nog zijn die het woord van pater Andreas niet gehoord hebben, maar ook zij kunnen de steunenden worden van zijn onderneming. De da mes zullen ook nog wel aan hun deur aankloppen. Enige tijd geleden had de aanbeste ding plaats van een 4-tal woningen van het woningwetwoningenbouwplan 1947, De aanbesteding ging niet door omdat te hoog ingeschreven was. Nieuwe aan bestedingen moesten volgen, maar nu is het zo ver dat alles in kannen en kruiken is. Met man en macht is men begon nen met materiaal aan te brengen. De nieuwe woningen zullen in het nieuwe bouwplan gebouwd worden in de Mos selpolder, Met enkele woorden werd er mel ding van gemaakt, dat de Zandstraat een kerk gaat krijgen. Met dit gewone berichtje kunnen wij zo maar niet stil blijven staan. Wel niemand zal weten wie eigenlijk de stichter is van deze kleine parochie; wij menen dit wel te mogen verklappen. In Febr. 1932 werd door de heer Th. Warrens aan de Bisschop van Breda een verzoek ge richt tot het bouwen van een kerkje voor de bewoners van de Zandstraat. Uit een schrijven van 5 Maart 1932 werd medegedeeld, dat door verschil lende omstandigheden nog niet ge bouwd kon worden. Maar deze kwestie zou bij Mgr. in de belangstelling blij ven staan. Mgr. Baeten acht nu de tijd gekomen. KVP-nieuws. Onze afdeling van de KVP zit niet stil. Ze houdt een ver gadering op Zaterdag 27 November a. s., die zeer interessant belooft te worden. Het programma vermeldt o. a.: Verslag van de werkzaamheden in het afgelopen jaar; verkiezing van enkele bestuursleden; Pauze filmvertoning), „Wat heeft de reeds bereikt?" te behandelen de voorzitter. Sluis (met. KVP door „DE ORANJEBLOEM" BRACHT: „EEN PIERROT TREEDT OP. Ook deze keer bracht De Dranje- bloem een toneelspel op de planken, dat door haar leden ten zeerste ge apprecieerd werd, ofschoon enkele scènes wat naar het overdreven dra matische overhelden. Door de keuze van dit stuk heeft de directie ech- tie blijk gegeven, dat zij de kwalitei ten van haar spelers kent. Een eerste plaats van vermelding verdient hier mr van Leeuwen (de heer W. Blaeke), die op een keurige wijze de vertolking gaf van een der hoofdrollen. De grime van deze fi guur was niet juist getroffen, hoewel ze over het algemeen de toets der cri tiek goed kon doorstaan. Buitenge woon goed spel gaven mevr. Wispe- ring (mej. M. Zonnevijlle)Hans (de heer Alf. v. d. Bussche), die het „cor pus delicti" van deze avond was en oom Teddy (de heer P. v. d. Bus sche). Huib Giesbers (de heer J. Blaeke) was eveneens zeer verdien stelijk, doch bij hem ontbrak nuan cering, terwijl Pierre Dumolin (J. Smoorenburg) iets te sterk nuanceer de, overigens mogen deze laatsten bij de besten gerekend worden. Sabine (mej. N. Bodderij) en Jook (mej. S. Datthijn) vertolkten haar rol zeer be hoorlijk. Minder goed was Eggy Die- mers (mej. T. Jansen), waaraan vlot heid in gesprek vaak ontbrak; toch was zij niet onvoldoende. Netty (mej. L. Clijneke), de jongste speelster van deze avond, viel bij het publiek bui tengewoon goed in de smaak; ze had zich dan ook, gezien haar jeugdige leeftijd, op uitmuntende wijze van haar taak gekweten. De klucht „Oom Polycratus" ver wekte heel wat hilariteit, doch deed uit critisch oogpunt beschouwd een weinig afbreuk aan de totaalindruk. Begin van brand. Zondagavond be merkte men brand in de garage van de heer P. de Smit. Oorzaak hiervan zou zijn het ontsnappen van enkele vonken uit de roetschuif in de schoor steen. Met brandblusapparaten was men de vlammen spoedig meester, waardoor de Smit voor grote schade gespaard bleef. Sluiskil DE HARMONIE HEEFT MOEILIJKHEDEN De R.K. Harmonie hield haar jaar vergadering. De vereniging mocht over het afgelopen jaar op een grote vooruitgang terugzien. Het verslag van de penningmeester was niet zo best. Met het financiële gedeelte on dervindt men grote moeilijkheden, zo zelfs dat men tot aanschaffing van instrumenten, waaraan een nijpend gebrek bestaat, niet kan overgaa Het ligt dus aan de bevolking of F een millioenenoplaag liet de kab een manifest verspreiden, dat een helder en bevattelijk overzicht geeft van al datgene wat zich de laatste weken rondom het vraagstuk van lonen en prijzen heeft afgespeeld. Het manifest doet nog meer. Het wijst erop, dat de thans door de regering ge troffen maatregelen maar half werk zijn. Nog be draagt de rijkssubsidie op de levensmiddelen circa 300 millioen gulden; ook die moeten te zijner tijd verdwijnen. De huren zullen moeten worden ver hoogd, omdat ze de kosten niet meer opbrengen. De in uitzicht gestelde herziening van de sociale verze keringen zal meer geld vragen. Twee dingen stelt 't manifest vast voor het geval er weer in de prijzen zou moeten worden ingegrepen: I. Het mag niet gaan ten koste van het reeds minimale bestaan van de arbeiders en bedien den. 2. Het zal niet moeten gebeuren op de manier als nu geschiedde; niet het een na het ander, maar in groot verband: een eventuele verhoging van huren en prijzen bijvoorbeeld tegelijk met een belastingver laging voor de lagere inkomens. We geloven, dat dit zeer verstandige vin gerwijzingen zijn voor de regering. Moge ze er haar voordeel mee doen! gEN verontrustend verschijnsel is het, dat bij het zoeken naar personeel dikwijls de leeftijdsgrens van veertig jaar wordt gesteld. Wie eenmaal die drempel heeft overschreden, en door een of andere oorzaak buiten werk is geraakt, komt maar zelden meer goed aan de slag. Toch zijn men sen van veertig jaar in de regel juist in de volle fleur van hun leven, is hun werkkracht, door ervaring ge steund, het grootst, kunnen ze de beste diensten be-' wijzen aan een bedrijf en aan de volksgemeenschap. Het paradoxale is echter, dat dit afgedaan-verklaren van ouderen dan veertig jaar sterk in de hand is ge werkt door een der beste sociale maatregelen: de pensioenfondsen. Bedrijven en overheidsinstellingen zien er tegenop oudere mensen voor grote bedragen „in te kopen" in het pensioenfonds. En zo gebeurt het, dat mensen met uitstekende opleiding en bla kend van werklust opzij blijven staan of moeten dui ken in een onbetekenend baantje, waar hun eigen lijke capaciteiten bevroren blijven. Het probleem is natuurlijk gemakkelijker gesteld dan opgelost. Maar als men spreekt over „sociale zekerheid" mag zeker deze categorie niet uit het oog verloren worden. "Cien tin-maatschappij in Roeanda-Oeroendi, die zich ook met het delven van goudi bemoeit, miste van tijd tot tijd aanzien lijke hoeveelheden van dit edele metaal. Maar hoe men ook zocht de die ven bleven onvindbaar. Tot op een gegeven mo ment een handig politie man het raadsel oploste. Een aantal inlanders werd gearresteerd en toen zij op het bureau beland den, keken alle collega's van de bewuste politie man stomverbaasd". ,,Die kerels", zeiden ze, op de inlanders wijzend, „heb ben wij elke dag aange houden, maar nooit heb ben wij een korrel goud op hen kunnen ontdek ken". „En kippen?" zei de man, die de optocht had meegebracht. „Kippen?" zeiden de agenten. „Ja", zei de pientere collega, „kippen f Elke dag kochten zij er een stei vlak bij de mijnen en niemand die hen te genhield, wanneer zij de beesten mee naar huis sjouwden. Maar in de kippenmagen zaten de goudkorrels. Het is wer kelijk r.iet zo moeilijk om de diertjes mais met goudkorrels naar binnen te laten werken De kunst is alleen, ervoor te zor gen, dat het goud er weer op tijd uit komt En de agenten stonden sprakeloos tegenover zó veel collegiaal vernuft. Zij voelden zich be schaamd en kleurden. De negers natuurlijk niet, want die konden niet kleuren. Voor 6 December TT\e befaamde modeont- werper uit Hollywood Al Teitlebaum, heeft snoezige bontjasjes voor kinderen ontworpen. De prijs varieert van onge veer 750 tot 2500 gulden. Niet goedkoop, maar in aanmerking genomen de onbeperkte rijkdom van Sinterklaas toch wel om te doen Haaruitval lierman Stein, een Ame- rikaar.s professor^ heeft op grond van we tenschappelijke bevindin gen verklaard, dat meis jes die liefdessmart heb ben, gewoonlijk onregel matig of dof haar krijgen ofwel aan haaruitval gaan lijden. De toestand van vrouwelijke haren, zegt Stein, is onderhevig aan zowel lichamelijke als geestelijke stoornissen. Voor mannen geldt dit echter niet Een man met een weerbarstige pruik of met een hoofd als een bil jartbal kan best nooit van zijn leven 'n gebro ken hart hebben gekend. OOOO0OOOOOOOO0OOOOOOOOOCK3OUGO0OOOOOOGOOOOGOOOOOOO daad zo te zijn, want overgebracht naar het bureau bekende H. deze te hebben gestolen bij het bunkerstation. Ges'aagd. De heer Bob Ysebaert slaagde te Utrecht voor het examen detailhandel in meubelen. Zuiddorpe n.en deze harmonie in stand zal kun nen houden. In de bestuursfuncties kwamen geen wijzigingen; voor de openstaande bestuursvacature werd de heer P. v d Branden met algeme ne stemmen gekozen. De harmonie telt momenteel 23 leden en 20 leer lingen. Medisch onderzoek. De schoolarts bracht enkele dagen door op de r.k. lagere school teneinde de leerlingen aan een medisch onderzoek te onder werpen. Vormingsavond KAB. De KAB hield in het kader van 'het winter- programma haar eerste vormings avond. Het was de pastoor van Sehoondijke die sprak over het Gods vertrouwen. Bij de 40 aanwezigen vond hij een zeer aandachtig gehpor. Stoppeldijk Wederopbouw Ypelaar. Ten bate van de wederopbouw van het semi narie Ypelaar werd de kroningsfilm gedraaid, terwijl als hoofdfilm „De dubbelganger" vertoond werd. De zaal was goed bezet, alleen is het jammer, dat de kleinere kinderen, de beste plaatsen kunnen bezetten en zodoende de volwassenen langzaam maar zeker er toe dwingen om thuis te blijven. St. Nicolaasfeest. Zoals reeds eer der werd gemeld, zou St. Nicolaas op 4 December ons dorp komen bezoe ken, waarna hij de kinderen in het verenigingsgebouw op versnaperingen zou onthalen, terwijl de kinderen die niet aanwezig zouden zijn, aan huis zouden worden bezocht. Heden ont ving het bestuur echter bericht, dat het de H. Man wegens de zeer slech te wegen en drukte niet mogelijk is om al deze kinderen aan huis te bezoe ken. Voor al deze kinderen zal hij ech ter een pakketje achterlaten, hetgeen door de ouders kan worden meegeno men of door een van de meisjes der VKAJ zal worden thuisgebracht. Openstelling weg. De nieuw aan gelegde weg Rapenburgdorn-Vogel- fort is geopend voor het busverkeer, hetgeen een grote verbetering is voor het publiek. „Meneer Klaproos". Voor een stampvolle zaal voerde de muziek- en toneelvereniging St. Caecilia het blij spel „Meneer Klaproos" op. Het was ingestudeerd onder leiding van de heer Eggermont te Kloosterzande, die zich prima van zijn taak had gekwe ten, evenals de grimeur Eug. van Campen. De hoofdrol „Meneer Klap roos", vertolkt door G. de Maaijer, werd op uitmuntende wijze gespeeld. Bulier (hotellier) en diens pleegkind Rumpel, resp. gespeeld door J. Mang- nus en P. Kentin, werden eveneens goed vertolkt. Bernardi de wereldrei ziger en Grober, speelden wel iets te overdreven. Krueger, de romanschrij ver eveneens gast in het pension Buller, was iets te oud gegrimeerd, doch speelde overigens goed. De kell- ners Victor en Frans waren in sommi ge gedeelten iets te stijf, in andere daarentegen te vrijpostig. De huis knecht van mijnheer Buller voldeed niet aan wat men van hem had ver wacht. In zijn geheel genomen ech ter werd het stuk voortreffelijk ge speeld en bracht menigmaal de lach spieren van het aanwezige publiek in beweging. Voor het toneelspel, bracht de muziekvereniging een viertal mu zieknummers ten gehore. T erneuzen ER KOMT EEN WOONWAGEN KAMP De gemeente is bezig met het aan leggen van een woonwagenkamp in de omgeving van Sluiskil, juist op het punt, waar de Blikstraat uitkomt op de weg Terneuzen-Sluiskil, en waar voor 1940 een café stond. De omgeving van de Nieuwe Sluis, waar tot nu toe deze trekkers stonden, zal er zeker niet op achteruit gaan. „Zwarte" steenkolen. De ge meentepolitie heeft een zekere H. aangehouden toen deze een tweetal zakken steenkool vervoerde, waarvan vermoed werd, dat de herkomst niet geheel zuiver was. Dit bleek ook inder Ongeval. Door in een glas te val- len werd het 16 maanden oude zoontje van de caféhouder P. de S. zo deerlijk aan het handje verwond, dat verzor ging in een ziekenhuis nodig bleek. - bleek. Geslaagd. Voor het kruidenier», examen slaagde te Goes onze dorps- genote mej. I. Willem». Raad van St. Jansteen Gelden voor een nieuwe leesmethode Goedgunstig werd beschikt op een verzoekschrift van de R. K. lagere school te Heistraat om gelden be schikbaar te stellen voor een nieu we leesmethode, waarvoor de kosten geraamd werden op f 138,19. De re kening van het B. A. over 1947 wordt overeenkomstig het rapport goedge keurd met een totaal aan ontvangs ten en uitgaven voor elk van f 8122.90. De pacht van de keuken van het badhuisclubgebouw werd gegund aan J. W. Krützen voor f 50 per jaar. Tot lid van de wooncommissie werd be noemd de heer Alph. van Remoorte- re en tot plaatsvervanger de heer G. Poppe. Besloten wordt óm de aangekochte gronden tot verbetering van de volks huisvesting tijdelijk om niet te laten gebruiken door de tegenwoordige ge bruikers, onder voorwaarde, dat de ze gronden op eerste aanzegging door B. en W. aan de gemeente in volle dig gebruik en geno'. zullen worden afgestaan en geen aanspraak zal kun nen worden gemaakt op enige ver goeding voor daarop verrichte ar beid of geteelde vruchten of aange legde weiden. Voorts beslist de raad tot het aan gaan ener geldlening maximaal groot 40.000 gulden af te lossen in 20 ja ren voor het eerst op 31 December 1949, rentende ten hoogste 3 procent 's jaars met recht van vervroegde af lossing aan de zijde der gemeente, met de Coöperatieve Boerenleenbank. Aan de orde kwam tenslotte een voorstel tot het aanleggen van we gen en riolering ten behoeve van het uitbreidingsplan volgens het door 't Centraal Bestuur en Woningtoezicht en Gemeentewerken O. Z. Vlaanderen ontworpen plan. Aan B. en W. wordt machtiging verleend voor het doen houden van een openbare aanbeste ding zodra de Rijksgoedkeuring op deze plannen zal zijn verkregen. DOET U WEER SMAKELIJK ETEN! Adv. 862-00 Adv. 871-00 2) Aan de kleur van het bootje had de wachter direct gezien, dat het niet 'n scheepje was, dat tussen de kleine eilanden op en neer voer, maar een reddingsboot van 'n groot schip; hoogstwaarschijnlijk was er dus een ongeluk gebeurd. Jim, riep hij. Zi.in maat, die mank, maar toch vlug ter been was, kwam op zijn geroep. Wat denk jij daarvan? Reddingsboot, merkte hij kalm op. Aanvaring, dagen geen wind geweest. Het was duidelijk, te zien. dat de boot niet bestuurd werd. Door de wind zou ze de baai ingedreven wor den, want het getij was gunstig. Een ogenblik staarden de beide man nen sprakeloos naar de naderende boot tot Jim naar binnen ging jm even later met een zeekijker terug te keren. Nu, die ligt ook niet hoog boven het water, mompelde hij, een beetje zee en ze is er geweest. Maar onder het zeil en achterin ligt wat; ik kan niet zien wat het is. Maar met dit getij komt de boot vlak langs ons; dan kunnen we zien wat het is. De ander keek rond. Ik' geloof dat we moeten probe ren de boot te pakken te krijgen. Jim staarde nog steeds door de kij ker. Het is de moeite niet waard was zijn oordeel; wat krijg je er voor? Hoogstens een twintig gulden en dan, we hebben hier geen boot en je kunt er toch ook niet naar toe zwemmen. Dat wou ik nu juist voorstellen. Jim liet zijn kijker zakken en keek de ander verbaasd aan. Dat is de eerste keer, dat ik jou gekkepraat hoor uitslaan, Stephen Brand. Wat vind je er nu voor dwaas aan? Hoe weet je nu. wat er aan boord is? Wat willen die vogels? Wat is er onder dat zeil? Misschien wel lijken en dan kun je er zeker van zijn, dat er haaien zijn. Haaien! Loop rond, het is hier de Rode Zee niet. Ik ben niet bang uit gevallen. Ik ga het Jones vragen. Die zal er niet van willen ho ren. Dat zal hij toch moeten. Wees nu niet onaardig. Jim! Help mij lie ver en roep welke kant ik moet op zwemmen. Wees maar niet bang, ik zal het wel klaarspelen. Jim', die er van overtuigd was, dat hun superieur tot zo'n gevaarlijk avontuur geen toestemming zou ge ven, zweeg maar. Hij stelde de kijker weer in, wierp een blik op het stoomschip en schonk toen weer al zijn aandacht aan de kleine boot. De stilte van de morgen had iets onheilspellends. Jim keek ingespannen naar de boot, maar de wind, die eerst de mist ver dreven had, deed nu het zeeoppervlak rimpelen, wat 't zeer moeilijk maak te duidelijk te onderscheiden wat er zich in de boot bevond. Maar toen de boot naderbij kwam. kon Jim met zijn geoefende ogen toch iets meer zien. Aan stuurboord zag hij een groot aantal blikjes lig gen, vlees of beschuit of iets derge lijks. De massa voor op de boot bleef hem een angstig raadsel. De vogels, die zo druk om de boot heen vlogen, stelden Jim niet gerust. Er was zowat een half uur verstre ken, De „Princes" had alle krachten ingespannen om de boottrein te halen en was nu nog slechts een tiental ki lometers van de vuurtoren verwij derd. Het stoomschip en de boot zou den ongeveer tegelijk bij de baai ko men, maar het schip zou natuurlijk wel er voor zorgen, op een veilige afstand van de rotsen te blijven. Eindelijk hoorde Jim iemand de trappen opkomen. Dat was niet Ste phen Brand, maar zijn superieur Jo nes. Spoedig had ook hij de kleine boot ontdekt, waar hij vol aandacht naar tuurde. Een geluid van ijzer trof hun oor. De grote deur een tiental meters bo ven de zeespiegel, werd geopend en Brand stond op het punt, met behulp van de ijzeren ringen die in de muur gemetseld waren, naar de zee af te dalen. —Brand zwemt naar de boot, zei Jones zakelijk. Het is de moeite niet waard om Landsend te waarschuwen De mannen op de omloop hoorden een geplas en even later zagen zij 't hoofd en de schouders van hun ka meraad. Na een tiental slagen wierp hij zich op zijn zij en wuifde tegen de mannen hoog boven hem. Met een krachtige slag werkte hij zich vlug vooruit. De torenwachter keek ingespannen door zijn kijker. Boot en zwemmer waren weldra zo dicht bij elkaar, dat hij ze tegelijk kon zien. Brand had zich weer omgekeerd en zwom kalm door met een eenvoudi ge borstslag. Hij was geen bootlengte meer van zijn doel verwijderd, toen hij plotseling dook, terwijl twee van de vogels recht naar boven schoten. Even was een zwarte vin zichtbaar en een donkere massa in het water draaide zich met een ruk om. Lieve hemel! riep Jones geschrok ken, wat is dat? Een haai, was het antwoord van de ander, die niet minder opgewon den was. Ik was er al bang voor en ik heb hem nog gewaarschuwd. Maar hij zal zich wel weten te redden Waarom heb je mij niet ge- vaarschuwd?, schreeu vde Joner (Wordt vervolgd) DONDERDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 meter 7 nws, 7,15 lichte morgeraklanken, 7,45 mor gengebed, 8 nws, 8,15 gr, 8,25 Hoog mis met mil eer, 9,40 w st, 9,45 school radio, 10 Str.kwartet, 10,15 morgend, 10,45 orgel, 11 zonnebloem, 11.40 schoolradio, 12 Angelus, 12,03 liede ren van Fauré, 12,30 weerpr, 12.33 KRO amusem. orkest, 13 nws. 13,25 KRO amusem. orkest. 13,45 Hors d' oeuvre, 14 g, 14.40 vrouw, 15 Ivor Mor ton en Dave Kaye, 15,15 kamerork, 16 Bijbel. 16.45 piano, 17 jeugdjour naal, 17,30 NCRV koor. 17,50 op de aioon aloon, 18 Vijf Zapakara's, 18,15 Land- en tuinbouw, 18.30 Luigi Fort en Leo Piccioli, 18.45 Pientere Pieke- raars, 19 nws, 19,15 L d Heils, 19,30 actueel geluid, 19.45 orgel. 20 nws, 20.15 Zeg weet je nog? 21.30 Familie competitie. 22 gr, 22.05 Vaart der vol ken, 22,25 Valerius' Gedenckc'anck, 22,45 avondoverdenking, 23 nws, 23,15 Mendelssohn Bariholay. HILVERSUM I, 301 meter 7 nws, 7,15 ochtendgymn, 7,30 marsen en walsen, 7,50 dagopening, 8 nws, 8,15 Amusem. orkest, 8,55 vrouw tot vr, 9 gr, 9,30 Een lied gaat om de we reld, 10 morgenw, 10,15 Arb vit, 10,50 kleutertje, 11 Frans symph conc, 11,45 Uit de wereldpers, 12 Papavers, 12,30 weerpr, 12,38 De Raaff Schutte, 13 nws, 13,15 mededelingen. 13.28 Es. Ro mancers, 13,50 gr, 14 Zegt het met woorden, 14,20 Röntgen kwartet, 10 Van vier tot vijf, 17 ka'.eidoscoop, !7.20 welk dier deze week? Dr P°r- tielje, 17,30 Doe het zelf, 17.35 Les Gars de Paris, 18 nws, 18.15 sport. 18.30 Ned str kr, 19 Kobus Kwint 19.10 avondschool, 19,45 RVD ant woordt, 20 nws, 20,05 echo v d dag, 20,15 Metropole orkest, 20.55 Allerlek 21 Geschiedenis v d soldaat, 22.15 Negro spirituals, 22,45 Rusland, 23 nws, 23,15 licht concert. BRUSSEL, Vlaams, 321 meter 12-40 Sextet Va'.des, 13 nws, 13.15 gr. 19 nws, 19,30 omroepkoor, 19.50 "os?"l- dieven, 20 verzoekprogratrr - 21 Vrije pol. tribune, 21,30 Ma- '?l 21,45 actualiteiten, 22 nws. 22.15 mo derne kamermuziek, 22,55 nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2