Nu is de beurt aan Eyskens De P.Z.E.M. draait op hoogste kracht Duinkerken voelde niets voor een staking Vandaag vijf Kamerleden naar Indonesië Organisatie van politieke delinquenten ontdekt IN 'T KORT Prinses Wilhelmina Ratio Koster vrijgesproken Laatste poging VIJFDE JAARGANG No. 123? WOENSDAG 24 N O V E M B E R 1948 DE BELGISCHE REGERINGSCRISIS Paul Spaak geeft zijn opdracht terug. Ontbinding van het Parlement dreigende achtergrond HELDENDOM Weinig wind Verdachte goudstaven Ex-S.S.-er stak kerk te Maastricht in brand „Republikeinse Verwachtingen overtroffen HET MAG thans bekend gemaakt worden, dat H.K.H. Prinses Wil helmina, reeds Maandagmiddag, haar intrek heeft genomen in hotel de Nieuwe Burg op de Loskade te Middelburg H.K.H. was vergezeld van Haar secretaresse, mej. Geldens. Commissie West- Brabantse kanalen Tweede Kamer Kinderbijslag vrije bedrijf als voor ambtenaren Ex-N. S. B.-ers steunden elkaar door dik en dun Streekplan voor autobusbedrijven „V erzoeningscom- missie" voor Palestina? Grote vraag vormt een bedreiging voor overbelasting Plannen van V. S. tfoor Militaire Missie naar China Uitgave NV Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Ur.DrA.JJ M Mes. Mr H B B de Rechter. - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.90 p kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend by met-postbestelling) t 0 30. Losse exemplaren 8 cent - Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. PAUL HENRI SPAAK mag dan nog zo'n onverbeterlijke op timist zijn; gisterenavond moest hij toch tegenover de Pers verklaren, dat hij er niet in geslaagd is een nieuw Kabinet te formeren. Hij zei kortweg, dat de zaak gestrand was op de houding van de katholieken. Inmiddels gaf hij aan Prins Re gent Paul zijn opdracht terug, die enkele uren later aan oud minister Eyskens (C.V.P.) een opdracht gaf, welke deze aan vaardde In dit stadium kunnen we rustig aannemen, dat Paul de Schrijver, de voorzitter van de C. V. P. als belangrijkste figuur achter de schermen" alles in het werk zal stellen om te° voorkomen, dat ontbinding van het Parlement en daaraan volgende verkiezingen noodzakelijk worden BIJ VERVROEGDE uitspraak heeft het Hoog Militair Gerechtshof gisteren in hoger beroep Ratio Koster vrijgesproken. Hij is heden in vrij heid gesteld. Het Hof overwoog, dat het door hem verspreide geschrift, niet, zoals de ten laste legging in houdt, ageert tegen uitzending van Nederlandse militairen naar Indone sië en verklaart derhalve niet wettig en overtuigend bewezen, hetgeen aan appellant is ten laste gelegd. Zoals bekend werd Koster 20 April van dit jaar door de Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te die nen. VOLKSTELLING EN VROUWEN- STEMEECHT. TN ALLE KERKEN van Honga- rije is een herderlijke brief van Kardinaal Mindszenty voor gelezen. Hierin verklaart de Kar dinaal: „Ik wil, dat geen enkele katholiek verontrust wordt ter wille van mij. Dientengevolge machtig ik de gelovigen de tegen mij gerichte protestmoties, die men doet rondgaan, te tekenen, dar ik wel weet, dat de onder tekenaars niet over hun vrije wil kunnen beschikken". In het begin van de brief zegt de Kardinaal, dat hij de „grote morele folteringen, waaraan de katholieken worden blootgesteld" erkent en deelt. Talrijken onder hen, zo zegt hij, moeten kiezen tussen het behoud van hun mate rieel bestaan en de christelijke eer „Moge hij, die genade van het heilige heidendom heeft ontvan gen, de rechte weg van Christus volgen". DEN BRITS VRACHTSCHIP, de „Hopestar", met 29 koppen be mand en op weg van New Castle naar Philadelphia, wordt sinds 13 Novem ber vermist. Men vreest, dat het is vergaan. LIET LEGER van Venuzuela onder leiding van majoor Mendoza heeft de Regering van Romula Gallegos omver geworpen. JTGYPTE heeft gedreigd uit de V.N. te zullen treden, wanneer Israël ais lid zal worden toegelaten. T\E MELKBOEREN van Lunteren wensen de melkprijsverlaging van één cent per liter niet in te voeren. Ze kregen allemaal een proces-verbaal wegens prijsopdrijving. rjE „WILLEM RUYS" komt morgen in Rotterdam aan met 750 passa giers aan boord uit Indonesië, waar onder 255 evacué's. TPEN KUSTVAARDER uit Gronin gen, de „Alk", is bij Zweden door een Zweeds motorschip overvaren en daarna gezonken. De bemanning, vijf koppen, werd gered. De machinist van het motorschip sprong overboord en verdronk. J£EN VERPLEEGSTER te Parijs viel uit het raam van de 7e verdie ping van het ziekenhuis, bleef met haar rok aan een lager gelegen bal kon hangen en werd door de brand weer gered. QERRIT DE STOTTERAAR, die zes jaar tegen zieh hoorde eisen, is veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf en daarna ter beschikking stel ling van de Regering. JJET DODENMASKER van Mozart, dat reeds 150 jaar vermist wordt is m Wenen door de beeldhouwer Willy Kauer in een tweedehandswin kel ontdekt. JTEN REIS OM DE WERELD in zes dagen werd afgelegd per vlieg tuig door de Deen Hendil, hoofdre dacteur van „Extrabladet". Zijn route was: Konenhagen, Amsterdam, Kara chi. Bangkok. Shanghai, Tokio, New- York Kopenhagen. DUS SPAAK heeft gefaald en dit wijt hij aan de C. V. P. Nu zijn er inderdaad „kwesties" tussen de socialisten en de katholieken: de schoolkwestie, de Koningskwestie en sinds enkele dagen ook: wie zal ver antwoordelijk man zijn voor de ver deling van de Marshall-steun? Dit laatste schijnt tenslotte voor Spaak het grootste struikelblok te zijn ge worden. Tot dan toe bezette George Fernig (Partijloos) deze post, doch zijh departement zou worden ontbou den. Dit laatste was inbegrepen bij de wens van de katholieken om in- plaats van 18 nog maar 16 departe menten te behouden. Auguste de Schrijver heeft meege deeld, dat de C. V. P. niet kon aan vaarden, dat een socialistische minis ter deze post zou bekleden. Maar hij heeft eveneens uitdrukkelijk ver klaard, dat hij hoopte Kamerontbin ding en (dus) over 14 dagen nieuwe verkiezingen te voorkomen. Hier gaat de „grote politiek" van België, een hartig woordje meespreken. In het komende jaar zullen immers de volkstellingen plaats vinden, waar van de uitslag beslissend zal zijn over het aantal Kamerzetels. Welnu: het is meer dan redelijk te verwachten, dat genomen en 2. dat de Vlaamse toena me van bevolking veel aanzienlijker zjjn zal dan de Waalse. Vinden de katholieken het reeds daarom verkiezelijker de ontbinding van het Parlement tegen te houden, er is ook nog een andere reden: wan neer er binnen enkele weken ge stemd zou moeten worden, dan heb ben de vrouwen in België nog geen stemrecht. Dat krijgen ze eerst in '49. Ook daarin schuilt voor de C. V. P. een groot voor- of nadeel. MEER DAN „BINNENLANDSE KWESTIE". aan DEZE KWESTIE zitten dus nog verschillende nare oneffen heden, die te sterker zullen gaan spre ken, nu de grote socialistische voor vechter Spaak („Als hij niet kan, wie speelt het dan klaar?" zo zeggen in vloedrijke Belg. kringen) z'n opdracht niet tot 'n gunstig einde wist te bren gen. Hoewel Spaak zelf betoogde dat er in zake de Regeringspolitiek volledige overeenstemming was bereikt, is het nog niet zo zeker, dat zijn partij niet var de geboden gelegenheid gebruik zou willen maken om nu toch maar verkiezingen te „forceren". De jrote kans voor de C. V. F. is waarschijnlijk gelegen in een beroep op het gezonde verstand van de „te genpartij" (waarmee ze dan toch maar een coalitie zal moeten aangaan!), op dat het algemene belang niet worde geofferd aan het partybelang. Het is in dit verband veelzeggend, dat de bijeenkomst van de Vijf van het Pact yan Brussi i te Parus voorlopig is uit gesteld, naar verluidt louter en al leen in verband met de Regerings crisis in België. Hieraan zou men de gevolgtrekking kunnen vastknopen, zonder ijdele voorspellingen te willen doen, dat de Belgische crisis de grenzen van bin nenlanr'se aangelegenheid reeds ruim heeft overschreden. Dientengevolge zal ook de oplossing van die crisis jüenen te geschieden volgens de re gels van het oneindig meer verfijnde internationale politieke spel. En hier mee zal een man als Spaak, bedre yen als hij is, toch zeker op de eer ste plaats rekening willen houden. Zo gezien zou Eyskens, die minister van Financiën was in het demissionaire 1. de katholieken van die meerdere i Kabinet, en zijn Partij (C. V. P.) toch zetels het leeuwendeel zullen krügen, een behoorlijke kans van slagen heb- wül ze het sterkst in aantal zijn toe-l ben. NIETS KOPEN, alles stelen was 't /I» üev*es van twee Haagse jongelui U< en 18 jaar), die wegens Set ple- feerdVan 49 diefstallen zyn gearres- tot Weersverwachting, geldig vanavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Weinig wind. Koude ochtend met plaatselijke nevel of oust, overigens ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Waan onder 14.21 uur. Morgen: zon op 16 llur. Maan op 1.02 uur. TAE C. G. T. had alle aangesloten ar- beiders opgeroepen tot het hou den van een algemene 24-uursstaking uit protest tegen de arrestatie van de secretaris van de plaatselijke Bond te Duinkerken. Deze staking is gran dioos mislukt: de Fransen beginnen „stakings-moe" te worden blijkbaar. Volgens het A.F.P. was de toestand in Duinkerken „practisch normaal". De trams en de bussen reden ge woon, van een belangrijke scheeps werf gingen 2500 arbeiders naar hun werk en bijna alle winkels bleven open. De staking werd alleen voort gezet in de haven, waar een deel van de troepen nog steeds bezig is met het lossen van de schepen. Een ander deel patrouilleert door de stad. De gas- en electriciteitsbedrijven werk ten op volle toeren door. Hoe men er overigens zo langza merhand in Frankrijk over gaat den ken, werd wellicht wel het duideiykst geuit door de afgevaardigde Jean Léoendre (Rechts republ.), die aan Queuille verzocht een ontwerp in te dienen met het doel communistische hoge ambtenaren te (kunnen) ont slaan, „juist zoals onze grote demo cratische vrienden, de Britten, dat hebben gedaan". OREMIER Henri Queuille zei in de zelfde zitting dat het bekend was dat de communisten andere bronnen hadden dan de bankrekeningen. Vermoed werd, aldus de premier, dat zekere staven goud op de vrüe goudmarkt te Parijs merken van Oos- teiyke oorsprong d.„egen. De staven waren van zulk een vorm dat zü gemakkelijk in actetassen ver borgen konden worden. Zekere per sonen, die door diplomatieke onschend baarheid werden gedekt, werden van deze goudhandel verdacht. pNIGE weken geleden meldden we een felle brand in de St. Theresla- kerk te Maastricht, waarbij voor on geveer 40 duirend gulden schade werd veroorzaakt. Achteraf blijkt, dat een ex-S.S.-er, de 20-jarige J. W„ uit Maas tricht de brand op zijn geweten heeft. Bij onderzoek bleek dit nog lang niet het enige te zijn: kerkdiefstallen en autoplunderingen staan ook op zijn lijst van wandaden. Hij deed zoveel, „dat hij zich niet alles meer kon herinneren". Omdat hem af en toe nog iets te binnen schiet, heeft de politie hem papier en potlood verstrekt, opdat hij de lijst compleet kan maken. Voorlopig prijken daar al op: vier dief stallen in een klooster, acht in een kerk. zeven in een pastorie en drie in een winkel. Hij stal alles wat maar voor zijn vingers kwam. Hij bekende, dat de brand in de Theresiakerk was ontstaan, omdat hij een brandend peukje In een kast met Misgewaden gooide, omdat hij de kos ter hoorde aankomen. Die kon hij op dat moment wel missen, wijl hij juist in de sacristie aan 't neuzen was naar een en ander van zijn gading.... Toen moest de kerk er maar aan geloven'. Als het dossier compleet was en de nodige bewijzen aanwezig waren, zou de Regering aantonen op welke wijze de communistische partij geholpen was. In de wandelgangen van de Natio nale Vergadering werd vernomen, dat door afgevaardigden van de Republi keinse Vrijheidspartij een nieuwe mo tie is ingediend, waarbij de instelling wordt verzocht van een parlementaire commissie van onderzoek, die tot taak heeft de waarheid vast te stellen om trent de actie van de communistische partij, haar hulpbronnen en haar werkmethodes. Op het Burchtplein fe Heusden verricht de rüksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek op het ogenblik opgravingen naar de overblijfselen van het voormalige kasteel. Een deel van de voorburcht is reeds bloot gelegd. De keuken zoals deze thans is vrijgekomen. Men ziet geheel links de trap, die naar de woonvertrekken leidde en rechts de stookgelegenheid /AFFICIEEL wordt medegedeeld: de leden der Staten-Generaal, die als waarnemers aan de Zondag naar In donesië vertrokken delegatie zi'in toe gevoegd. z"n de beren .Thr. mr. M. van der Goes van Niters H. A. Kort hall? H. J. W. A ^Tpvrovi*^. nro* C. P. M Ro"ime H. W. T^anus. Ka merleden zullen morgenavond van Schiphol vertrekken. Dinsdag heeft de Prinses enkele ma len het hotel verlaten voor enkele uit stapjes, o.m. naar Oranjezon. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van H.K.H. om morgen (Don derdag) Middelburg weer per auto te verlaten. Prinses Wilhelmina heeft 't zeer op prijs gesteld, dat de weinigen, die van haar aanwezigheid te Middel burg op de hoogte waren w.o. ook de pers loyaal gevolg hebben gege ven aan haar verzoek het haar moge lijk te maken, enkele dagen werkelijk rustig op Walcheren door te brengen. Hedenmorgen zal de Prinses zich naar Westkapelle begeven voor de boomplanting Iedere tweede boom wordt geveld. Tengevolge van de blokkade is het niet mogelijk de bevolking in de Westelijke sectoren van Berlijn van vol doende brandstof voor de komende winter te voorzien. De militaire autori teiten hebben daarom bevel gegeven tot een vergrote houtkap in de stad en omgeving. Houthakkers aan het werk in de straten van de Duitse hoofdstad. Volgens een officiëel republikeins woordvoerder zullen Hatta, prof. Soe- pomo, Moh. Roem en dr. Leimena bij de komende besprekingen de Repu bliek vertegenwoordigen. Ofschoon Soetan Sjahrir niet direct aan de on derhandelingen zal deelnemen, zal hij een belangrijke rol spelen als advi seur van Soekarno en Hatta. Een republikeins woordvoerder te Batavia heeft meegedeeld, dat Hatta „Donderdag te Djokja zal zijn terug gekeerd". „De komst van een delegatie van het Nederlandse Kabinet, vergezeld van adviseurs en leiders van de verschil lende parlementsfracties, naar Indo nesië heeft de verwachtingen van de republiek overtroffen", aldus schrijft het Chinese te Batavia verschonende dagblad „Keng Po". Het blad schrijft voorts: „Deze me dedeling werd dan ook met gevoelens van meer hoop door de Republiek ont vangen dan zij in het algemeen laten merken". j^AAR VERLUIDT is onlangs door de Commissaris der Ko ningin een commissie geinstalleerd die op korte termijn het vraag stuk van de West-Brabantse wa terwegen moet bestuderen mede met het oog op de eerlang te ver wachten Nederlands-Belgische be sprekingen omtrent de Schelde- Rijnverbinding. Voorziter van deze commissie is de heer A Asselbergs uit Ber gen op Zoom, terwijl als leden zijn aangewezen Prof. Heere uit Til burg Mr. Dr .Claudius Prinsen uit Breda en Dr. Jos. Gielen uit Roosendaal. T\E TWEEDE KAMER behandelde gisteren de begroting van Bin nenlandse Zaken, welke z.h.st. werd aangenomen. De heer Dassen (K.V.P.) bepleitte de belangen van de arbeids contractanten en informeerde naar de kinderbijslag voor gepensioneerden. Nadat nog enkele andere sprekers het woord voerden, zeide Minister van Maarseveen o.m.: Het is de bedoeling de technische herziening van het Bezoldigingsbe sluit nog dit zittingsjaar in het Staats blad te brengen. Met bekwame spoed zal een ontwerp worden ingediend om een speciale toeslag te verlenen aan die gepensioneerden, die door de sa menstelling van hun gezin voor bij- zonderë hulp in aanmerking komen. De Regering heeft besloten ten aan zien van de uitbreiding van de kin dertoeslag. in het vrüe bedrijf een zelfde gedragslün toe te passen als voor de ambtenaren. Daarna werd gedebatteerd over de wijziging van de Telefoonwet 1904. De strekking van dit ontwerp is de in de bezetting genaaste radiodistributie- centrales voorgoed en wettelijk aan de P.T,T. toe te kennen.' Minister Spitzen ziet daarin grote voordelen. Maar nadat tenslotte bleek, dat de Kamer nog steeds vele bezwaren had behouden werd het ontwerp van de agenda afgevoerd. De volgende zitting begint vanmiddag 13 uur. rpWINTIG SPIONNEN, in hoofdzaak Tsjechen, zijn in de Brits-Ame rikaanse zone gearresteerd. T>ERSONEEL van de Dienst Opspo ring ontvluchte politieke delin quenten, een onderdeel van de Rijks politie te Amsterdam, is er dezer da gen in geslaagd een vereniging, ge sticht door voorwaardelijk veroordeel de politieke delinquenten, op te rollen Het doel der vereniging was huln en steun te verlenen aan oud-NSB-ers die levensonderhoud zoeken of om andere Yeden financiële liuln nodig hebben. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook ondersedokenen en voortvluchtige politieke delinauen- ten, evenals ongewenste vreemdelin gen. door deze vereniging werden ge holpen. Het hoofdkwartier was in een per ceel te Amsterdam, waarin een soort Arbeidsbureau was gevestigd en waar voortdurend vergaderingen werden belegd. In dit perceel is een inval gedaan en de politie is er in geslaagd be scheiden, waaronder een kaartsysteem en de volledige administratie in be slag te nemen. Bovendien konden jQE LANDELIJKE BOND van auto busondernemers L. B. O., bestaan de uit 90 leden, waarvan ongeveer 60 gedupeerd zijn door verlies van con cessies ofwel 'door min of meer ge dwongen overdracht daarvan in oor logstijd, publiceerde gisteren een co- operatief plan voor streekexploitatie van autobuslijnen. Bij dit plan, dat 32 coöperaties zou moeten omvatten, overkoepeld door een landelijk or gaan, zouden de oorspronkelijke con cessiehouders weer in hun rechten kunnen worden hersteld. verscheidene vooraanstaande figuren in deze vereniging worden gearres teerd Het onderzoek wees bovendien uit, dat een van de medewerkers een be kend radio-propagandist uit de bezet tingstijd, gelden, die bestemd waren om gebruikt te worden voor de on dersteuning van politieke delinquen ten. ten eigen bate aanwendde. Het onderzoek wordt nog voortge zet. Op grond hiervan kunnen^ op het ogenblik geen nadere bijzonderheden worden meegedeeld. Gallilea in ruil voor de Negeb TN DE POLITIEKE Commissie van de V. N. heeft dr. Jessup het Ame rikaanse standpunt inzake Palestina uiteengezet. Hij kwam tot de volgen de voorstellen, amendementen op de Britse resolutie, dief het werk van Bunche in handen wil leggen van een „Verzoeningscommissie": 1. De Algemene Vergadering moet de Verzoeningscommissie niet opdra gen het plan Bernadotte in elk op zicht te steunen. 2. De Verzoeningscommissie moet wel rekening houden met de moge lijkheid, dat de Negeb uitgewisseld zou worden tegen Gallilea. 3. De Verzoeningscommissie moet de uitbetaling van oorlogsschadever goeding vergemakkelijken. Jessup ging met de Britse resolutie mee, waar het de eis betrof, dat het Bestand gevolgd dient te worden door een officiële vrede of althans een Wa penstilstand (armistice). TAE electriciteitsbedrijven in Neder- land en dit is wel bekend o.m. uit de talrijke publicaties hierover in de pers verschenen hebben met grote moeilijkheden te kampen en dus ook de Provinciale Zeeuwse Electrici- teits Maatschappij, beter bekend .ls PZEM. Hoofdoorzaak hiervan is, dat een steeds toenemende vraag naar electrische energie een ernstige be dreiging gaat vormen voor overbe lasting van de machines, die deze energie moeten leveren. Terwijl deze dreiging een acute vorm heeft aan genomen in de zgn. spitsuren! Om u een klein beeld te geven de volgende cijfers. Terwijl in 1939 het totale verbruik 27.250,000 kWh was, steeg dit, na een laagterecord van 24 700.000 kWh in 1945, tot 43.500.000 kWh in de eerste tien maanden van 1948: dus nog zonder de korte dagen van December! Een van de redenen, waarom dit verbruik zo toenam is vooreerst het streven naar industrialisatie, met als concrete gevolgen, de vestiging van nieuwe en de vergroting van bestaan de industrieën. Nog steeds: oorlogs-naweeën YERV OLGENS is er de toestand, waarin Zeeland als gevolg van de oorlog kwam te verkeren. Bij de noodzakelijke vernieuwing schafte men zich vrijwel zonder uitzondering werktuigen aan, die zwaarder en gro ter waren, dan die men tevoren had gebruikt, waardoor weer de nood zaak van grotere krachtbronnen ontstond. Daarnaast treedt het ver schijnsel op, dat ambachtsgereed schappen. die in de oorlogsjaren ver sleten of vernield waren, door elec- trisch aangedreven apparaten worden vervangen. Met dit laatste loopt pa rallel een steeds verder schrijdende mechanisatie in landbouw, ambacht, en kleinindustrie. Van de zijde der PZEM stootte men daarentegen op onoplosbare moeilijk heden, waarin de bekende deviezen wederom een hoofdrol blijken te spe len. De installatie van nieuwe machi nes, die bovendien nog lange levertij den hebben en die het toenemende electriciteitsverbruik hadden moeten opvangen, laat zodoende langer op zich wachten dan mc zou wensen. Ieders medewerking is nodig JN dit verband merken wij op, dat, indien geen stagnaties in de af levering optreden, o.a. twee turboge neratoren van 15/23.000 benevens 4 ketels met een norm. stoomproductie van 45 ton per uur, die thans in be stelling zijn gegeven, met het nieuwe centralegebouw te Vlissingen eind '52 „kunnen" geinstalleerd zijn Het is dan ook volledig begrijpe lijk, dat onder deze omstandigheden gevaar voor overbelasting van de thans by de PZEM in gebruik zijnde machines in het geheel niet denkbeel dig is. Men behoeft slechts te weten, dat de max. belasting van deze ma chines dus, v.n. tijdens de spitsuren (79 uur en 1618 uur) in 1947 on geveer 57 procent méér bedroeg dan in 1939. terwijl voor dit jaar ver wacht wordt, dat deze belasting nog aanzienlijk hoger zal worden. Men bedenke echter, dat ook al zou in de komende weken het verbruik op het huidige peil gehandhaafd blij ven, dan zou nu vrijwel zonder enig reservevermogen wordt geleverd gedeeltelijke stopzetting van de levering het gevolg kunnen zijn. Bij storingen zijn de consequenties ech ter helemaal niet te overzien. Het is om deze redenen dat alle Zeeuwse huismoeders zoveel mogelijk de spitsuren moeten ontzien, dat de rantsoeneringsbepalingen onvermin derd van kracht blijvei», terwijl aan de bepalingen omtrent lichtreclames, etalageverlichting (met of zonder Neon) straf de hand zal moeten wpr- den gehouden. Wanneer ieder echter zuinig is voorkomt men tenminste, dat men op een gegeven ogenblik „zonder" komt te zitten! TAE politieke belangstelling van ons volk was de laatste week niet ge richt op de Kamerdebatten, hoewel ze zeker interessante onderdelen be vatten, maar bleef zich hechten aan de berichten en geruchten over hst Indonesische vraagstuk. Vanzelfspre kend, want de reis van minister Stik ker, zijn terugkeer in ons land, de besprekingen in het Kabinet, dit alles wees op een ontwikkeling van het probleem, die bijzondere gebeurtenis sen deed verwachten. En deze zijn niet uitgebleven. Za terdag j.l. deelde de Nederlandse re gering mee, dat als gevolg van het verslag van minister Stikker's reis, de conclusie was getrokken, dat er „wel licht nog mogelijkheden zijn om op .".e grondslag van de gedragslijn we.ke door de regering is vastgesteld, op korte termijn de geschilpunten tussen de regering van het Koninkrijk en de regering van de republiek langs de weg der onderhandelingen op te lossen". En daarom zijn nu èn minister Sas sen èn ministe- Stikker, begeleid door de heer Neher, naar Indonesië vertrokken. Deskundigen zullen de heren bijstaan, vooraanstaande Ka merleden zullen als waarnemers aan wezig zijn. Een grootscheepse expedi tie: nu wérkelijk een laatste poging om effectief de geschilpunten te be spreken en op te lossen? UR zijn enkele punten in de offici ële mededeling over deze onder neming, die bijzondere aandacht ver dienen. Het eerste lijkt mij de na drukkelijke vermelding, dat onder handeld zal worden „op de grondslag van de gedragslijn, welke door dc re gering is vastgesteld". Het lijkt me alleszins redelijk om aan te nemen, dat hier ook gedoeld wordt op de voorwaarden, die be staan in handhaving van het Bestand en herstel van het goederenverkeer, voorwaarden die de minister-presi dent óp prof Romme's vraag bij de algemene beschouwingen als inder daad nog steeds aanwezig heeft er kend. Voofwaarden ook. die na de te rugkeer van minister Stikker in de pers herhaaldelijk naar voren zijn ge bracht, wijl zij schijnbaar tijdens zijn verblijf in Indonesië, laat ik zeggen, onvoldoende de aandacht kregen. Voorwaarden tenslotte, die in Ne derland op het ogenblik in de poli tieke verhoudingen wel een heel bij zondere rol spelen. Het is toch wel bekend, dat van KVP-zijde aan deze praealabele voorwaarden zeer grote waarde wordt gehecht. Het zal ook geen toeval zijn, dat Hatta juist in deze dagen zijn mensen heeft bezwo ren het Bestand te handhaven. Ziet de Nederlandse regering me de daarin aanleiding te concluderen, dat er „wellicht nog mogelijkheden" zijn om een bevredigende oplossing te verkrijgen? T7EN ander punt van betekenis is, dat de regering haar communiqué en terecht niet beperkt tot de besprekingen met de republiek maar in éénzelfde zinsnede besprekingen met de federalistische nationalisten daaraan koppelt. Want het gaat nu om een definitieve oplossing, zoals de tekst der officiële mededeling luidt. Hieruit blijkt de brede opzet van deze laatste noging: een gezamenlijke oplossing. Ten opzichte van de fede ralisten is de nadere toevoeging, dat na hun aanwezigheid in Nederland op verzoek der regering en na de verheugende resultaten die zijn be reikt, het ditmaal op de weg der Ne derlanders ligt hen in Indonesië tc ontmoeten, zeker niet misplaatst. Want tijdens het bezoek van mi nister Stikker zal diens vrijwel uit sluitende belangstelling voor de re publiek hen zeker geprikkeld hebben. Hier is dus, naar mag worden ge hoopt, een'fout weer goedgemaakt. JNTERNATIONAAL gezien is de reis van minister Stikker zeker van betekenis geweest voor de „goodwill", die wij vooral van de kant van Ame rika zo zeer nodig hebben. Het lijdt geen twijfel of deze nieu we „expeditie", deze grootse demon stratie van bereidwilligheid zal in 't buitenland nog dieper indruk maken. Het lijkt dan ook een beslissende stap, die de regering thans heeft ge zet. Een stap, die zegenrijke gevol gen kan hebben voor de volkeren hiel en overzee. Maar natuurlijk ook een stap, die tot niet gehoopte conse quenties kan leiden bij onwil van de kant der republiek. Het is bezwaar lijk van tevoren vast te stellen, wel ke deze zullen zijn. Een zeer ervaren politicus zei mij in dat geval de gunstigste situatie te vinden: overeenstemming met de fe deralen zonder de republiek, waar door na langere of kortere tijd deze zich èn om politieke èn om economi sche redenen toch zou aansluiten. TN DIPLOMATIEKE kringen te Was hington is verklaard, dat te Was hington voorstellen zijn gedaan tot het zenden van een uitgebreide Ame rikaanse militaire missie naar China om de Chinese regeringstroepen van advies te dienen bij de pogingen de opmars der door de communisten ge leide legers te stuiten. Officieus zijn de namen genoemd van generaal Mark Clark en lt.-ge- neraal Albert Wedemeyer als even tuele leiders van een dergelijke mis sie.

de Stem | 1948 | | pagina 1