De Plantdagen op Walcheren op de ra Het huis op de rots RI] I I I I Rationele taakverdeling Wai een Wonderlijke Wereld Kroniek Boerenleven RADIO DE STEM VAN DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 Plechtigheden te Westkapelle en Vlissingen Oorlogsschade Afschuwelijk Ook Prinsesjes willen graag rustig „winkels kijken" GLIM SCHOENCREAM BENOEMING BISDOM HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft tot assistent te Bloemendaal benoemd, de weleerw. heer H. Roosen, voorheen ka pelaan te Schiedam (H. Hart). NIEUWE VOORZITTER KON. NED. TOONK. VER, Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer K. Heerkens de voor zittershamer van de afd. W. Brabant en Zeeland van de Kon. Ned. Toonk. Ver. neergelegd Tot voorzitter is thans benoemd de heer L. Toebosch, evenals zijn voorganger wonende te Breda. LEIDSE MEDICI HELPEN VLISSINGEN Ten behoeve van de stichting „Me disch centrum Vlissingen" heeft de Leidse medische wereld het instrumen tarium geschonken, aldus deelde de burgemeester van Vlisingen, mr. dr. B. C. Kolff mede. De schenking is dezer dagen geartveerd. Het ligt in de be doeling bij de officiële opening van he(, gebouw Leidse professoren en stu denten uit te nodigen. VEULENKEURING TE HULST De paardenfokvAeniging te Hulst „Door Eendracht Sterk", organiseerde in het kader der premiekeuringen van 18 maanders, zowel hengsten als mer ries een toondag en wel op 24 Novem ber 10 uur. Meer dan 125 veulen ko men in de catalogus, zodat het een drukke keuring belooft te worden. Naar men ons verzekert zal er prachtig materiaal aangevoerd worden en zal 't op de markt te Hulst weer een drukte van je welste zijn. Als juryleden treden op de heren: D. J. Kleufhooft te Strey- en Z.H. J. van 't Westeinde-Vermue, Nieuwdorp. A. J. v. d. Meulen—Becu te IJzendljke en J. Neelen, Neer (L.) CONTACT TUSSEN FOTO GRAFEN Er wordt op het ogenblik contact gelegd tussen Zeeuwse en Engelse fotohandelaren. De bedoeling is elkaar fotomateriaal te sturen voor uitstal ling. waardoor voor eikaars omgeving reclame zal worden gemaakt. Hierdoor zal het touristisch verkeer worden ge- I Vervolg van pag 1) Wel behaalde het in jaren van hoog-con.iunctuur zeer aanzienlijke vervoercijfers (in 1938 meer dan 42 millioen ton), maar dit was voor drie kwart transitoverkeer: massagoed, dat de Rijn op en af ging. Daarom is Rotterdam ook zo kwetsbaar. Bij alle schommelingen in de welvaart is het de haven, „die de klappen krijgt". Dat was zo tijdens de economische crisis in de dertiger jaren en het is nu weer zo. In 1947 had Amsterdam reeds 71 pet. van het verkeer in 1938, Antwer pen zelfs 91 pet., maar Rotterdam slechts 29 pet., wat nu nog pas opge lopen is tot 40 pet. Antwerpen en Amsterdam zullen natuurlijk ook alles naar voren kun nen brengen wat ze als hun rechten en belangen zien. Wat de grote Scheldestad aangaat, hebben we onlangs reeds laten horen, hoe men daar zeker iets meeer wil dan een verbeterde Hansweert-Wemel- dinge-verbinding of een louter open breken van de oude verbinding. Laat nu ieder der partijen rustig en gedocumenteerd haar zienswijze voorleggen. Als men zo een overzicht heeft van 't geheel kan men gaan vast stellen welke voorzieningen en verbe teringen van 't huidige stelsel van waterwegen nodig zijn. Binnen 't ka der van een rationele taakverdeling. Daarbij zal 't vooral van belang zijn er op te letten, dat nieuwe voorzieningen 'n verkeerscheppend karakter moeten hebben. Het totaal aan verkeer voor de Lage Landen dient erdoor te wor den vergroot. Als men in het licht van zulke be ginselen de drang naar een nieuwe Schelde-Rijnverbinding beziet, dan kan het gesprek o.i. vruchtbaar zijn. Dan behoeft het niet te leiden tot harde woorden en verhitte hoofden, gelijk in 't verleden vaak geschied is. Dan zullen we ook op dit gebied komen tot vruchtbare Benelux-poli- tiek. MIEP VINDT. dat de oudjes het nog best doen. Het over winningsgerecht van Leid ens ontzet komt dus nog eens op tafel, Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft er een fijn recept voor: WORTELEN MET SCHAPENVLEES 1% kg. grote aardappelen, l/« kg. uien, 1 kg. winterwortelen, 1/4 kg schapenpoulet, 1 lepel bloem, 15 gr. zout, 40 gr. boter, peper, peterselie. Schud het gewassen poulet om met bloem en wat zout, smoor het met boter plm. 15 minuten. Snijdt de schoongemaakte wortelen aan reepjes, de uien en aardappelen in stukken. Voeg dit alles met water, zout en peper bij het Vlees en laat het zachtjes gaar ko ken. Strooi er bij het opdienen véél fijngesneden peterselie over. En geef dan weer wat druiven toe. Lekker, en 't spaart ttfd voor Moe. stimuleerd. De afdeling Zeeland van de Ned. fotografen patroonsvereniging, die een groot voorstandster is van te rugkeer van een touristendienst van de Stoomvaart Mij. Zeeland van en naar Vlissingen, is met deze actie begonnen. KATH. ONDERWIJZERS TE HULST BIJEEN In de zaal van hotel „De Graan- beurs" te Hulst werd een huishoude lijke vergadering van de Kath. Onder wijzersbond gehouden. Na de pauze hield Pater G. Kemps van de Paters v. d. H. Geest uit Baarle-Nassau een lezing over de dichter Guido Gezelle met als titel: Guldo-Gezelle in woord, muziek en zang. De pater, die een zeer goed Gezelle- kenner bleek te zijn, wilde vooral de „Muziek" in Gezelle's verzen belich ten. Verder gaf hij een duidelijk in zicht in de ontwikkeling van het ta lent aan de hand van verzen uit ver schillende perioden van het leven van Gezelle. De vergadering was goed bezocht en het was een zeer mooie welgeslaagde middag voor de katholieke Zeeuwsch- Vlaamse onderwijzers. TRAM RIJDT JONGEN ZIJN VOET AF Het 13-Jarig zoontje van de heer de F. te Sas van Gent was op een der wa gon-bumpers van de passerende tram gesprongen. Waarschijnlijk is hit daar afgeslipt en kwam daardoor tussen de voortrijdende wagons te liggen waarbij hij met een voet over de rails lag. zo dat zijn voet werd afgereden. Na ter plaatse de eerste hulp te hebben ontvangen, werd hii door de Juist passerende auto van grossierderij De Nijverheid naar het ziekenhuis te Sluikil overgebracht. Herhaalde waar schuwingen schijnen nog steeds niet te helpen. KLOKKENSPEL TE VEERE In de toren van het gothisch stad huis in Veere is het vernieuwde caril lon geïnstalleerd. Het zijn in totaal 35 klokken, waarbij een grote de luidklok is. Tien van deze klokken zijn nieuw gegoten. In de volgende zomer zullen regel matig beiaardconcerten worden ge geven. WONINGBOUWVER VOOR O. ZUID-BEVELAND Sinds enjge maanden worden pogin gen in het werk gesteld om te komen tot een woningbouwvereniging voor 't platteland van Oostelijk Z. Beveland, omvattende de gemeenten Kapelle, Kattendijke, Kloetinge. Krabbèndijke, Kruiningen, Rilland. Waarde, Wemel- dinge en Yerseke. Het voorbereidend werk is met succes geschied en thans zal a.s. Vrijdag de oprichtingsvergade ring plaats hebben in De Korenbeurs te Kruiningen. AANVARING OP DE OOSTER- SCHELDE Tijdens de dikke mist had een aan varing plaats op de Oosterschelde tus sen het geladen motortankschip „Olie- vos 5" komende van Antwerpen en het met stukgoederen geladen motor schip „Telegraaf 19" op weg van Rot terdam naar Antwerpen. De Telegraaf 19 kreeg een groot gat in de zij en moest om te voorkomen dat zij zou zinken aan de grond gezet worden. Het schip is door bergingsvaartuigen bij hoog water weer drijvend gemaakt, en te Wemeldinge binnengesleept. Men is bezig de lading over te slaan in het motorschip „Telegraaf 16". Van de „Olievos 5" werd de gehele kop in el kaar gedrukt, maar zij kon haar reis voortzetten. Goes EEN NIEUWE PREDIKANT. Enkele jaren geleden scheidden zich te Goes een klein getal personen af van de Gereformeerde gemeente, in verband met de bekende strijd om art. 31. Inmiddels is dit groepje dat kerkte in het gebouw van de Doopsgezinde gemeente uitgegroeid tot 130 zielen. Onlangs benoemde men ds. A. Hor dijk uit Loenen aan de Vecht tot pre dikant en Zondag j.l. is deze officieel bevestigd door ds. Bouwsma uit Kam pen. De leidende figuur in deze nieuwe kerkelijke gemeente te Goes is de heer K. van Spronsen, meer bekend onder zijn pseudoniem. Rudolf van Reest. Groenendijk K.A.B De bestuursraad der K.A.B kwam in vergadering bijeen. Bespro ken werd de deelname aan de Credo- Pugno-vergadertng op 17 December te Roosendaal. Voorts werd aangespoord tot deelname aan de retraite te Seppe. Ten slotte kwam het voornaamste punt aan de orde n.l. het verenigingsgebouw Besloten werd het gebouw onder de gestelde voorwaarden in gebruik terug te nemen. Koewacht NIEUW VERKENNERSHUIS. i Dne weken geleden kregen de gidsen hun eigen home. De verkenners lieten dat niet op zich zitten en zo kon Zon dag j.l. ook hun nieuwe „wigwam" of ficieel ingezegend en in gebruik worden genomen. Dit voorjaar stond het kerkbestuur de dakloos geworden verkenners de grote ruime zolder boven de jongens school toe. Daar moest echter eerst 'n vloer in komen. Dezelfde commissie die de gidsen aan hun hut hielp, finan cierde, dank zij dé bijdragen der pa rochianen ook dit werk voor wat het materiaal betrof. De arbeid werd we derom grootmoedig door de bouwvak arbeiders der K.A.B. in vrije tijd ver richt. Die prachtige harmonische sa menwerking werd Zondagmiddag eerst belicht door de voorzitter der commis sie, de heer P. Geysen, ieder de dank gevend, welke verdiend was. Ook wees deze spr. er op, hoe naast de K.A.B. ook de K.A.J. en de verkenners zelf hadden gestaan en hoe deze laatsten een geheel eigen sfeer hadden weten te scheppen. De heer L. de Koning, voorzitter van de bouwvakarb. afd. die daarna sprak, zei o.m. dat zijn mensen de noodzaak van een jeugdtehuis inzien de, de plicht voelden de helpende hand toe te steken. Waar de een het geld gaf, schonk de ander zijn arbeii al kostte het veel opoffering. Spreker overhandigde hierop de sleutels van het gebouw aan de Ver kenners. Nadat de Deken de inzegening had verricht, nam ook Z. Eerw. het woord, uitdrukking gevend aan zijn blijde ge voelens over hetgeen in prettige sa menwerking was gewrocht. Dank bracht spreker aan de vroegere aal- moezenier, kap. van Teylingen, aan de commissie, K.A.B. en alle anderen die hun gaven of werkkracht schonken. Tot de bedoeling van alles komend, zei Z. Eerw. dat vorming tot karak tervaste, godsdienstige mensen hoofd zaak was van hèt jeugdwerk en hij hoopte dat dit doel bereikt zou worden 'n Pittig speechje stak Jan Kosters namens de Kajotters af en Hopman L. Capello deelde mee aan wie het onder scheidingsteken zou worden' uitgereikt. Het. slotwoord werd gesproken door kap. Switzar, de nieuwe aalmoezenier, die al het gesprokene nog eens samen vatte en wees op het bijzondere wat hier in goede harmonie tot stand was gekomen. De K.A.B., die zich zo bui tengewoon verdienstelijk maakte, wenste Z. Eerw. onder applaus ook een eigen tehuis toe. De talrijke aanwezigen kregen eerst gelegenheid de „onderkomens" van ver kenners, welpen en kajotters te be zichtigen. Allen stonden verbaasd wat hier bereikt werd. Iedere afdeling heeft haar eigen sfeer en alles is even keurig met gezellige hoekjes, echte „nesten", blokhutwanden, 'n bijna echte haard, originele wandschilderin gen en stijlvolle verlichting. Na de rondgang werd de gasten in de Kanunnik Cardijn-zaal van de Kajotters, met haar mooi interieur Jeen kop thee geoffreerd. HET AFSCHEID VAN KAPELAAN VERDURMEN. Toen de voorzitter van de Kath. Actie, dhr. Hon. van Damme, bij het afscheid van kapelaan Verdurmen, het openingswoord sprak, waren practisch alle bestuursleden van alle plaatselijke verenigingen in Don Bos- co aanwezig, om de scheidende kape laan hulde en dan)t te brengen voor het vele door hem verrichte werk. Kon het de niet-ingewijde ver wonderen dat alle genodigden aan de oproep van Pastoor Swagemakers ge. hoor hadden gegeven waar de Koe wachtenaren overigens erg vergade- ringschuw zijn degene die kape laan Verdurmen 11 jaar te Koewacht meegemaakt heeft bevreemdde zulks niet. want na al 't goede dat de meest geliefde priester, die Koewacht sinds mensenheugenis bezeten heeft, aldaar gedaan heeft, kon en mocht niemand belet geven. Weergeven wat de vele sprekers namens hun verenigingen zegden is onmogelijk. Laten we dagrom vol staan met de sprekers op te sommen en enkelen van hen aanhalen. Nadat dhr. van Damme kapelaan Verdurmen geschetst had als de grote steunpilaar voor alle verenigin gen en hem namens de Kath. Actie enkele mooie cadeaux had aangebo den. nam Pastoor Swagemakers h-t woord. Deze noemde het afscheid pijnlijk en blij. Pijnlijk omdat schei den van zo'n priester zwaar valt; blij omdat kapelaan Verdurmen naar Ba- vel gaat, naar eenvoudige, brave mensen. Dhr. J. Geerards geeft als voorzit ter van diverse verenigingen de sa menwerking met geest, adviseur Ver durmen weer. Het was niet altiid koek en ei; de geest, adviseur werkte tot het dat weer was. Er waren ups en downs. Bij ups keek de geest, ad viseur toe; bij downs was hij de man die sloofde en wroette tot alles O.K. was. De directeur van de Vlassersschool, dhr. Martinet schetste kapelaan Ver- Publ. Centr. Bur. v.d.Tuinbouwveilingen Adv. 821-00 T\e volgende dag wordt de handeling verplaatst naar Vlissingen waar de beplanting gaat geschieden met afgevaardigden van de 52e Lowland Division en van de gemeentebesturen van Edinburg, Glasgow, Ostende en Brugge. Om 11 uur worden de gasten ont vangen op het gemeentehuis en na afloop wordt een bezoek gebracht aan een oorlogsbodem der Nederland se marine waar een scheepsmaaltijd geoffreerd zal worden. Zaterdag 27 Nov. zal te Koude- kerke een begin worden gemaakt met het inplanten van de door de Vebena geschonken bebossing. TIET BESTUUR van Nieuw-Wal- cheren heeft ook voor dit jaar een attractief program voor de Wal- cherse plantdagen weten samen te stellen. Woensdag 24 November wordt een'officieel begin gemaakt met de herbeplanting van de Kreek en om liggend gebied te Westkapelle, waar voor het plantmateriaal geschonken werd door de Prinses der Nederlan den en de Royal Marines. De ontvangst zal plaats vinden ip hotet de Valk te Westkapelle om 11 uur 's morgens. Om half twaalf vertrek in Zeeuwse huifkarren met muziek voorop, naar de plantplaats. Op de terugweg zul len de Westakapelse dijkwerkers de monstreren. Een Zeeuwse koffiemaaltijd de gas ten aangeboden vormt het sluitstuk. Bij de ontvangst der gasten in- de Valk zal het welkomstwoord gespro ken worden door de waarn. burge meester van Westkapelle, de heer Ga- briëlse, vervolgens zal de tuin-archi- tect, de heer Broerse een uiteenzet ting geven van het plant-schema. Met boerenwagens wordt vervolgens naar het plantterrein gereden, waar de Commissaris der Koningin een rede houdt en een der hoogste auto riteiten in den lande een boom zal planten. Hetzelfde zal verricht wor den door de Engelse generaal Brooks en de Zuid-Afrikaanse gezant. Om dat dit laatste geschiedt ter ere van een gevallen Zuid-Afrikaanse offi cier, zal een minuut stilte in acht worden genomen. De demonstratie der dijkwerkers zal bestaan uit het mattenkrammen en glooiing leggen. Op de Maandag in het Dorchester hotel te Londen geopende weldadig- heidsbazar werd deze stijljurk van rood, zwart en gele ruit getoond, door Mrs. Lewis Douglas, de echtge note van de Amerikaanse ambassa deur In Londen. durmen als de grote vriend van per soneel, leerlingen en oud-leerlingen, en zorgde voor een vrolijke noot toen hy hem, namens z'n leerlingen, ver maande met niet te veel doodsver achting over de Bavelse wegen te gaan snellen met z'n motor. Het hoofd van de school, dhr, Devolder, prees kapelaan Verdurmen als de ne derige, de opvoeder en de mens. Verder wees dhr. Devolder op de grote verdienste van kapelaan Ver durmen de Volkszang te hebben in gevoerd en op 'n hoog peil te hebben gebracht. Dhr. Cam. Suij tekende het bovennatuurlijk leven in de priester Verdurmen. Verder spraken woorden van lof en dank: H. Suij als voorzit ter van het zangkoor, mej. Al. Die- rick voor de Pioniersters, G. Vercau- teren als voorzitter van de RKJB, R. Buijs als voorzitter van de Vlassers vereniging en de V. V. Koewacht, Akela R. Lammens voor Verkenners en Welpen, J. v. d. Sijpt voor de Ar beidersbond, Fr. Wijnacker voor de Fabrieksarbeidersbond, C. Geys voor de K. A. J. Kapelaan Verdurmen bracht tenslotte dank aan O L. H„ aan Pastoor Swagemakers en aan de vergaderde apostelen, zoals hij de be stuursleden betitelde. Nog 'n kras schutter. De 75-ja- rige Alphons de Coninck is nog een kras schutter. Op de jongste konings- sehieting wist d heer de Coninck niet alleen de koningsvogel te doen tuime len, maar ook nog 4 kleine vogels. Goed afgelopen. Toen het zoontje van de heer I. zo maar pardoes de straat opreed met zijn fiets, werd het gegrepen door een auto. De fiets was aan diggelen, de jongen maakte een salto maar bracht het er wonder bo ven wonder met de schrik en wat kleerscheuren af. Kruiningen Klaproosdag. De collecte op Klaproosdag heeft in de gemeente Kruiningen f 247.86 opgebracht; op Kruiningen werd ingezameld f 152.36 en op Hansweert f 95.50. Kloetinge OUD-LEERLINGEN MAAKTEN EXCURSIE NAAR DE DINTELOORD De vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursus- sen maakten een excursie naar Stam gersgat waar de grootste suikerfa briek van West-Europa „Dinteloord" gevestigd is. Dit grote bedrijf waar in de drukste tijd ca. 1300-1500 perso nen werkzaam zijn, werd geheel be zichtigd. 't Suikergehalte van de bie ten is dit seizoen redelijk te noemen, nl. ca. 16 a 17 pet. 4.5 millioen kg bie ten kunnen in 24 uur verwerkt wor den. Middelburg Heistelling geramd. Bij heiwerk zaamheden op 't Zand reed 'n vracht auto tegen een der over de straat ge spannen touwen, waardoor de bomen van deze stelling afknapten en het 1000 kg wegende blok met een zware slag in de bouwput plofte. Persoon lijke ongelukken kwamen wonder bo ven wonder daarbij niet voor. De po litie stelt een onderzoek in omtrent de schuld van de chauffeur. Studictehuizen. Het comité tot behoud van het garnizoen heeft een oproep gericht aan de bevolking om COAK-Ieerlingen in de avonduren in de huiselijke kring op te nemen en in de gelegenheid te stellen tot studie. N.V.R.D. JUBILEERDE. De afd. Zeeland van de Ned. Ver. Radio-Detailhandelaren vierde haar 10-jarig bestaan. In de middaguren recipieerde het afdelingsbestuur, waarvan de heer van Weten voorzit ter is, in het Schuttershof. Van haar 188 leden over geheel Zeeland waren nagenoeg allen op de receptie aanwe zig. Het hoofdbestuur was vertegen woordigd door de heren W. Miermons voorz. en Y. Wiegerink, administra teur. Verder waren de afdelingen Friesland, Overijssel, Gelderland, Lim burg en Amsterdam aanwezig en ge nodigden mr P. Adriaanse en mr F. Adriaanse. Na het gezamenlijke diner gaf het Cabaret de Zuidwester met als con ferencier de heer Peca Castemiller, 'n gevarieerd program. Een geanimeerd bal besloot deze feestviering. Hoofdbestuurslid Miermons deed 'n beroep op alle leden alle medewerking te verlenen om de actie radiotoestel len voor de NIWIN te doen slagen. Een collecte bracht ruim f 156 op. ze weten nog? waar ze precies aan toe zijn. Hoe lang TJET Zuidelijk Blok van Oorlogsgetroffe nen begint weer de trom te roeren. En terecht. Er is met de voorzieningen inzake de ma teriële oorlogsschade nu al zo lang gesleept, dat de meest lankmoedige zielen driftig dreigen te wor den. Er zijn trouwens ook .listige lieden, die menen uit de gerechtvaardigde ontevredenheid bolsjewis tische munt te kunnen slaan. Het Blok van Oorlogs getroffenen wil de behandeling van het vraagstuk der materiële oorlogsschade echter op zuiver peil houden. In de jongste Partijraadsvergadering is ook weer gebleken, hoe de katholieke fractie zich bij zonder heeft ingespannen, om de gang erin te hou den, doch er zijn geheimzinnige remmende krachten. Een dier remmen zal wel zijn het verschil in opvat ting binnen de regeringscoalitie. De P.v.d.A. heeft een andere kijk op het vraagstuk dan de K.V.P.. Het wetsontwerp betekende al een compromis, doch een compromis, waarin de K.V.P. nog de nodige verbe teringen eist. De regering treuzelt nog met het bepalen van haar uiteindelijk standpunt. De Me morie van Antwoord laat op zich wachten. En de oorlogsgetroffenen blijven overgeleverd aan een on doorzichtig stel van voorlopige regelingen, zonder dat TjyE collecteren voor hongerende kinderen en honderdduizend kilo witte kool moet worden vernietigd, omdat de afzet niet georga niseerd kan worden. Er zijn duizend verklaringen voor. De deskundigen kunnen ons precies vertellen, waarom het, gegeven de omstandigheden, niet an ders kan. Minister Mansholt heeft dezer dagen in antwoord op vragen van de heer Borst betreffende wittekool-vernietiging in Noordholland dit nog eens uiteengezet. Maar onderhand zitten we met de afschu welijke paradox, waaruit ophitsers-van-professie hun wapens smeden. Er wordt in de desbetreffende be richten een uitweg gewezen voor die groentenover- vloed: het noodlijdende Duitsland. Doch dan raakt men aan de ingewikkeldheden van de internationale handelspolitiek. Kolonel-zus en generaal-zo van Bizonië hebben het heel erg moeilijk en moeten aller lei gevoeligheden ontzien. Maar „de man in de straat" schudt er het hoofd bij en weigert te begrijpen, dat nood hier en voedselvernietiging daar naast elkaar moeten blijven bestaan. Een eenvoudig stel hersens zegt: Dat is in ieder geval mis. [frankfort nam in het jaar 1907 een „go-uden boek" in gebruik, bestemd voor de handtekeningen van beroemde personen die de stad bezochten. Tot 1933 werden er 200 bladzijden volgeschreven door staats lieden,, Schrijvers, film sterren. piloten enz. Toen de nazi's echter de macht overnamen zette iedere hoogwaardigheidsbekleder, die meende iets te bete kenen, zijn naam in het boek. In minder dan geen tijd krioelden de pagina's van de namen van Itali aanse, Japanse en Spaan se diplomaten, journalis ten en zakenlieden, en van Duitse partijfunctio narissen. In de negen ja ren van het nationaal- soclalistlsch regiem wer den er 106 bladzijden gevuld. Eén pagina bevat uitsluitend de signatuur „A. Hitier, 31.3.38". Vol gens de autriteiten van de stad zijn de nazi-handle- keningen een smet in het gouden boek. Daarom zal het nu gedenazificeerd worden. Varia ïpen jonge Noorse kun- stenaar kocht te Parijs aan een 6talletje een schilderij voor 18a kronen en verkocht het doek dat van Manet bleek te zijn, aan 't Nationale Museum te Oslo voor 25.800 kro nen. Na de verkoop bleek een Amerikaan er 45.000 kronen voor te hebben willen geven. vyegens papierschaarste in Duitsland wordt de 21 delen tellende B-rockhaus - encyclopaedic in microfotografische vorm uitgegeven. De blad zijden hebben de grootte van 1/4 postzegel en- met krachtige vergrootglazen zijn zij zeer duidelijk te lezen. TTerder is in de buurt van Boedapest een vreemd natuurverschijnsel waargenomen. Men zag een groot lood-schijr.end gordijn dat met d*e wol ken naar het Westen trok. Het ijzeren gordijn dachten we. Of staat dat nog niet rood-gioeiend Overslag OGOO0OOOOO0OaOOOO0OGOOOOOOÜOOOO0GOOOO©OOQOOQOOOOO Verbetering rioleringen. B. en W. vragen de raad een crediet van f 69.875 voor de riolering en bestrating van 't basisplan Gravestraat en omgeving en een crediet van f 18.000 voor 't slib- vrij maken der riolering. Toneel. De toneelclub alhier is thans reeds enige tijd bezig tot het instuderen van enkele prachtige to neelstukken welke op de a.s. Kerstda gen zullen worden gespeeld. Er wordt naast het drama een blijspel gegeven in 3 bedrijven. De titels van de stuk ken zijn „Gerrits wraak" (drama) en „Oome Dorus" (blijspel). Gezien de goede krachten die er aan deelnemen wordt er verwacht dat het een paar succesrijke avonden zullen worden. Vlissingen BEKENDMAKING. Bezoek van de Heer Commissaris der Koningin De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag, 29 November a.s. door de heer Commissaris der Konin gin in de Provincie Zeeland, een be zoek aan deze gemeente zal worden gebracht; dat colleges en bijzondere personen, die Z. H. E. G. zouden wensen te spreken, daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld ten Gemeente huize, des voormiddags om 9 uur; en dat zij, die daarvan gebruik wensen te maken, zich daartoe van heden af tot en met Zaterdag 27 November a.s., elke dag van 912.30 en van 1417 1/4 uur (Zaterdag van 912 1/4 uur) ten gemeentehuize (Kamer nr, 4) kunnen doen inschrij ven. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend: dat op Donderdag 25 November '48 zal worden voortgegaan met de her- beplanting in deze gemeente, waartoe verscheidene hoge gasten van Engelse en Belgische nationaliteit, alsmede de bevelhebbers var de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine naar Vlissingen zullen komen. In verband hiermede worden de in gezetenen uitnodigd op die dag de Vlaggen uit te steken. Vlissingen, 22 Nov. 1948. 858-0 De Burgemeester voornoemd, B. KOLFF <xxxx>oo<>oo<x>c>ooo<><><xx><>c>o van het Beplantingen. Nog verzoeken B. en W. credieten van f 20.000 en f 3920 voor de beplanting van resp. van het plantsoen tussen Julianalaan en Zand weg en van de herbeplanting der ta luds tussen de Kenau Hasselaarstraat en de Vlissingse Zandweg. Contactavond JFL. In zijn ope ningswoord voor de eerste contact avond van de JFL, afdeling Zeeland, memoreerde de heer S. van Houte, voorzitter, dat na de ook voor deze vereniging ruïneuze oorlogsperiode, op 10 October van dit jaar weer een Zeeuwse afdeling kon worden opge richt. Spreker hoopte, dat dze nieu we afdeling een waardige plaats zal gaan innemen in de rij van de reeds bestaande en eindigde met een de finitie van het streven der JFL: Laat vriendschap helen wat grenzen delen. Tijdens deze avond, die met fraaie lichtbeelden over Walcheren en enige humoristische voordrachten werd op geluisterd, sprak nog mej. N. Pierik uit Amersfoort, lid van het hoofdbe stuur der JFL in Nederland, die iets meer vertelde omtrent de geschiede nis en het ideaal van de League. Door middel van vacantiecentra, cul turele clubs e.a. In binnen- en bui tenland tracht men Vrede door Vriendschap te verwezenlijken. JJET is zonder twijfel de moeite waard om stil te staan bij de voorelopige oogstramingen 1948, die in het Bulletin van het centraal bu reau voor statistiek is opgenomen, 't Is genoegzaam bekend, dat de oogst 1947 en de oogst 1948 ver uiteenlo pen. Toch geeft de opgemaakte sta tistiek verrassingen. Men neme alleen de uitslag van de haverraming. De totale opbrengst be droeg in 1947-1948 resp. 338.467 314.355. Het is dus een groter verschil, dan men had verwacht. De tarwe-op- brengst geeft nog verder uiteenlopen de cijfers: 194.089 ton winter- en zo- mertarwe staat voor 1947 tegenover 302.838 ton in 1948. Ook de rogge- oogst geeft een verschil te zien van 70.000 ton. De gerst kelderde echter met rond de 50.000 ton. Voor de aardigheid heeft Kroniek schrijver de statistiek voor granen bij elkaar opgeteld. De uitkomst is voor 1947: 1.029.148 ton granen en voor dit oogstjaar 1.132.812 ton granen. De peulvruchten hebben eveneens een sprong naar beneden gemaakt. Al leen de groene erwten wonnen het met 1000 ton van 1947. De schokker erwten alleen liepen 14.000 ton teriig. De hier opgetelde som geeft voor de jaren 47-48 resp. 62.239 en 45.856 ton peulvruchten. Tenslotte de rubriek handelsgra- nen. Het lijnzaad maakte van 58.133 ton een sprong naar 104.304 ton, ter wijl de andere producten vrijwel con stant bleven. Ook hier cijferde ro- •niekschrijver aan het totaal voor '47 en '48 met het resp. resultaat 82.765 en 133.918 ton peulvruchten. Tijdens een korte zwerftocht in Zeeuwsch-VIaanderen sprak Kroniek schrijver met een vooraanstaand per soon uit de jonge boerenwereld over de concoursen in Zeeuwsch-VIaande ren. De afgelopen zomer is niet on gunstig geweest, ofschoon, wil de N. C.B. ruiterij gaan floreren een nog grotere concentratie van krachten noodzakelijk is. Te veel jonge boeren blijven afzijdig van de sport en al is het niet nodig, dat allen zelf de ruiter sport beoefenen, toch moet elke jonge Zeeuw enthousiast gemaakt worden voor de sport van zijn stand. Immers met hun morele steun moet ook in Zeeuwsch-VIaanderen de ruitersport blpeien! ■OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC tjET IS ZO teleurstellend telkens weer te nmoeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse publiek de wens van H. M. de Koningin be grijpt, om zich met haar kindereen vrij en ongehinderd onder de men sen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks herhaald vriendelijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de Prinsespes be dacht plan. zoals bijvoorbeeld het doen van boodschappen in deze Sint Nico- laastijd of het bezoek aan de dieren tuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van H. M. de Koningin te helpen vervullen. (Adv. 798-oo) kfltt. niet N V. CLIHFIIII!! OVEfSCHJS Adv. 797-00) EAU DE COLOGNE Hel ideale geychenk' HOOFDSTUK I De geheimzinnige reddingsboot De hele nacht had de bel op de vuurtoren haar waarschuwende stem door de mist doen klinken. Het geluid scheen de hele toren, die even hecht en sterk leek als de rots van graniet, waarop hij was gebouwd, te doen be ven voor het met grote kracht de duisternis invloog. In de hoogte bescheen een duizen den kaarsen sterk licht de laaghangen de wolken. Versterkt door een inge nieus lenzenstelsel trachtte 't de dikke mist te doorboren; maar het licht kreeg een bondgenoot; uit zee kwam een wind opsteken, die de mist deed optrekken. En even later had men van de hoge sterke toren een schitterend uitzicht. Aan de horizon sloot een zee, die van transparante zijde gemaakt scheen aan bij een turkooizen hemel. In het Westen werden enkele eilanden nog door de laatste mistbanken gevangen gehouden, maar weldra zag men daar een door de eerste stralen van de zon purper overgoten landschap te voor schijn komen. Over de wateren scho ten groene en blauwe strepen, die een gloed verspreidden alsof er bergen edelstenen lagen. Een man op de smalle galerij, die om de toren loopt, bleef even staan om te genieten van de schoonheid, die hem omringde; een schoonheid die op hem des te groter indruk maakte, daar hij vandaag voor het eerst na vele dagen weer de kust' zag van zijn geliefd vaderland. De deur naar de vertrekken van de vuurtorenwachter stond open. De man, die binnen druk bezig was met het schoonmaken van enkele onder delen van de lamp. staakte zijn werk om zijn hoofd naar buiten te steken en te vragen: Riep je mij? Deze zakelijke woorden deden de dromer ontwaken en hij antwoordde met een glimlach: Ik ben me er niet van bewust, hoor! O, dan is het in orde. Ik dacht dat je om vuur riep. De ander boog zijn hoofd om het vlammetje van een lucifer tegen de wind te beschuttten. De man binnen snoof verlangend de geur van de ta bak op, maar hij dacht er met aan de regels te overtreden en binnen een pijpje op te steken. In plaats daarvan gaf hij de ander een goede raad. Als ik jou was, zei hij, zou ik naar beneden gaan. Ik zal wel wat voor je bewaren van het ontbijt, eie ren en schelvis. Je zal je na twee da gen ook wel moe voelen. Ja, ik ga dadelijk naar beneden, eerst wil ik nog even een pijp roken. Ofschoon de beide mannen in de uniform van ondervuurtorenwachter gekleed waren, was het duidelijk, dat de één li heer en de andere 'n ruwe zeebonk was, die meer om eieren en vis gaf, dan om de bekoring van een mooi landschap. De „heer" wendde zijn blik weer naar de zeekant. Een dertig kilome ter naar'het Zuidwesten duidde een rookwolk op het naderen van een mailschip. Over één uur zou het schip vlak bij zijnn. De wachter was er vrij wel zeker van, dat het de „Princess Royal" was, die uit New-York naar Southampton terugkeerde. Over een paar uur zouden de op varenden in Southampton zijn en die middag in Londen.... Londen, be dacht de torenwachter, waaruit hij twee jaar geleden wegvluchtte met een afkeer, die aan waanzin grensde. Dat grote schip haast een drij vende stad droeg honderden en honderden mensen, die niets anders verlangden dan naar Londen te ko men. En de man, die hier nu stond te roken het was duidelijk dat hij een beschaafd man was had aan dat alles de rug toegekeerd om hier zich op een eenzame rots op te sluiten. Vreemd, zo verschillend als de mensen aangelegd zijn; en de vrou wen vooral. Bij deze gedachte kwam en harde trek op zijn gelaat, die zijn maat die binnen lustig zat te zingen, zeer verbaasd zou hebben. De man buiten scheen uit een pijn lijke droom gewekt te worden door (Adv. B03-oo) een deuntje dat zijn kameraad aan hief. Hij klopte zijn pijp op de leuning uit en stond op het punt naar binnen te gaan om zijn slaap te gaan inhalen toen zijn oog op iets, dat een kilo meter of twee verwijderd was, maar nader kwam, bleef rusten. Op het ogenblik woei er een zwakke wind uit het Westen en deze wind dreef de golven met kracht tegen de verraderlijke rotsen waarvoor de sche pen door deze vuurtoren gewaar schuwd werden. Met kalm weer was het haast onmo gelijk veilig aan deze kust te landen, maar als een storm opstak, was het eenvoudig uitgesloten. De man op de omloop staarde aandachtig naar wat nu een reddingsboot met een gebroken mast bleek te zijn. Doordat de boot wit geschilderd was, had hij hair niet eerder tussen de schuimkoppen ont dekt. Misschien zou hij haar ook nu nog niet gezien hebben, als niet een aantal meevliegende meeuwen ver raadden, dat er iets bijzonders aan Ue hand was. (Wordt vervolgd) 24 NOVEMBER HILVERSUM II 415 m: 7 Nws., 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 Woord voor de dag. 8 Nws., 8.15 En nu aan het werk, 9 Zieken, 9.30 W.st., 9.35 Tsjat- kowsky, 10.30 Morgend., 11 Sonate, 11.15 Het wuivende koren, 11.45 Conc. grosso, 12 Busch str.ork., 12.30 Weer- overz., 12.33 Omr. a capella koor, 13 Nws., 13.15 Prom. ork„ 14 De Raaff- Schutte, 14.15 Sweelinck kwartet, 14.35 Giaconda ens., 15 Jeugdconc., 16 Jeug dige postz.verz., 16.15 Jongens en meisjes, 17.30 Orgel, 17.45 Eiland St. Eustatius, 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 Orgel, 19 Nws. en weeroverz. 19.45 Eng. gevorderden. 20 Nws. 20 20 19.15 Indonesië, 19.30 Actueel geluid. Conc.geb. ork.. 21 Hadramaut. "1.20 Conc.geb.ork., 22 20 Gr., 2.45 Avond overd.. 23 Nws., 23.: 15 Serenade, 23.45 Rich Crooks. HILVERSUM I 301 m: 7 Nws., 7.15 Gymn., 7.30 Muz. bij het ontbijt, 8 Nws., 8.15 Emer en ork., 8.50 Huisvr. 9 Strawinsky, 10 Morgenw., 10.20 Onze keuken, P. Kers, 10.30 Als de stofzui ger zwijgt, 11 Pop. non stop, 12 Amu- sementsork., 12.30 Weerpr., 12.3 Plat teland, 12.38 Kilima Hawaiians. 13 Nws., 13.15 Kalender. 13.20 Accordeo- la, 13.50 Vera Lynn, 14 Sidney en Bea trice Webb, 14.15 Jeugdconc., 15 De vrouw in de mist, 15.25 Regenboog, 16 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij. 1715 Schots ork., 18 Nws., 18.15 Varia, 18.20 Piano, 18.30 Ned.str.kr., 19 P- v. d. Arb., 19.15 Silvestri kwartet, 19.30 VPRO, 19.45 Bijbel, 20 Nws., 20.05 Dingen v. d. dag, 20.20 Omr. ork., 21 Pygmalion, hoorspel, 22 Malando, 22.25 Viool, 22.45 Van boek tot boek. 23 Nws., 23.15 Hit kit, 23.45 Rustige avondkl. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12-3J Omr.ork., '13 Nws., 13.15 Fantasie en sentiment, 19 Nws., 19.30 Orgel 19.„0 Lib. Partij. 20 Muz. uit de Congo. 20.ia Bach, 21.30 VI. liederen, 21.45 actuali teiten. 22 Nws., 22,15 Jazz Z2.JU Rhythm Box, 22,50 Nws., 22.55 Gr. r>E BI U land ning-coif maximu I wordt v| wordt n krijgen I volkingsl van Wirl bouwgri I kerkvoo I Kruinin, I Kruinin, I man wo§ f 1685.' van een| van de tering e Potter van f 6f de achtf Met heren van Dij B. en V premie heer J.j verwof Met heer Gr| ingang gaan totl belasting 4 pet. v van de heer Wij per 1 spraken ze verorl invoerinj gen. Voor vuilnisatl koop val houte n<| burgerlij I te. i

de Stem | 1948 | | pagina 2