Middenstand luidt de alarmklok Opnieuw levenslang geëist voor de roofmoord te Roosendaal gaSflSB^- „Wij voelen ons door de Regering bedrogen" Communisten breken door naar het Zuiden r-CORNELIS IN 'T KORT i)e Gasperi wil Italië doen aansluiten bij Atlantisch Pact Het Amersfoortse drama We krijgen weer pinda's Rationele taakverdeling ^l2ctix£jl d. Hell N.V. v. d. Ameele Oostburg <xxyxxxxxxxxx>oo< U1S VIJFDE JAARGANG No. 1236 DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 WENSEN: Hogere winstmarges Doorberekenen loonbijslag Kinderbijslag voor zelf standigen BERLIJN Kleine ondernemingen bedreigd Koude ochtend Weldra aardappelmeel in het brood ,yS't. Raphael" kwam bijeen btakingsschade moet Worden uitbetaald CHINA Tientsin bedreigd Evatt optimistisch over Berlijn 1-0 voor Spaak H. K. H. Prinses Wilhelmina naar Zeeland Verdachte ontkende hardnekkig de moord, maar gaf de diefstal van 192 gld. toe „Dat heb ik niet bekend" De tussenwateren Vandaag nieuw Belgisch Kabinet NIEUW3TF ^WEEdDOOsfl flj DA3HAHGEI? 5 05 Ktrkitr«ot(iQE5 (ELGIë-HOLLAND NIET GEHOORD itzending mocht u tocli jk niet missen, jenoegen ontzegt u zich geen radio hebt. tens met ons praten. beste radio-merken Lange Vorststraat 41, Telefoon 2467. 688-0 I r BOTER LETTERS SPECULAAS en GEBAK IJZENDIJKE ering ST. NICOLAAS jASWERK, lederwa- ne, tinnen servie- 5llen. Speciaal voor betten etui's met 725—o £t onze, speciaal de st. nicolaas [chte LGOED AFDELING 99 w St. Nicolaasinkopen oor iedere leeftijd en laiboxen, kapstokken, en en vazen, spiegels, werk, schemerlampen, VAN DER STEEN veer op de proppen om t eten te gooien. Met •lijk vaartje vliegt de r in die richting van len. Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J- Aernoudts. C J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J. M Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bü niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. T TIT het kolenland protesteert de middenstand" stond te j lezen op een bus, die gisteren door 's Gravenhage reed En op een andere ^„Gisteren NederlandBelgië 11, vandaag MiddenstandRegering 11" Het waren middenstanders op weg naar de Dierentuin en Scala In Den Haag, waar ze ten getale van ruim vijf en twintig hon derd bijeenkwamen om in een spoed-protest-meting hun mening te doen horen over het na-oorlogse regeringsbeleid ten opzichte van de Middenstand. TTAT HET ER voor twee en een half millioen mensen in Ber lijn helemaal niet rooskleurig uit ziet de Luchtbrug ten spijt kan bekend worden verondersteld. Minder bekend zal zijn, dat on danks alle pogingen van de Wes terse Drie voor de komende win ter een schreeuwend tekort aan kolen de hongerige Berlijners als het ware zal „achtervolgen". Verwacht wordt, dat de steen- koolaanvoer juist voldoende zal zijn om gezinnen met kleine kin deren in de gelegenheid te stel len in de koudste maanden gedu rende twee uur per dag één ka mer te verwarmen. In die twee uur zal de kachel dan ongeveer 20 minuten voldoende warmte ge ven om er ook nog op te kunnen koken! Er worden ernstige pogingen aangewend om „gekookt voedsel" via de Luchtbrug naar Berlijn te vervoeren. Of dat in ruime mate zal gelukken, is echter lang niet zeker. T\E SOVJETS hebben gisteren het voorstel van wijlen Bernadotte, inzake Palestina in de politieke Com missie verworpen. Polen schaarde zich aan de Sovjet-zijde. TIE K.L.M. zal voor betere busver- bindingen gaan zorgen vanaf Rot terdam en den Haag naar Schiphol. DOMBAT werd zo door stormen ge- teisterd, dat het geheel van de buitenwereld is afgesneden. Zeven personen werden gedood, ruim hon derd ernstig gewond. T)E ZAAK FULLRIEDE werd giste- ren in cassatie behandeld. Hem werd verweten, dat hij als verant woordelijk officier voortijdig uit Put ten heenging, waardoor de S.S. op 2 October 1944 brand en vernieling over het dorp kon brengen. Uitspraak op 10 Januari 1949. T?EN AUTO MET ZOUTZUUR gela den kwam gisteren bij Rijswijk in botsing met een andere wagen. De mandflessen met onverdund zoutzuur braken. Met moeite konden de twee chauffeurs, die bedwelmd waren, uit hun cabine gehaald worden. Een uur lang vocht de politie, de gasmaskers voor met 'n brandslang, tegen de gif tige damp, voordat het gevaar bezwo ren was. J-JET K.V.P.-CONGRES van 11 en 12 December a.s. te Utrecht zal „we gens te grote deelname" niet in „Ti- voli" maar in de grote standzaal van 't Jaarbeursgebouw worden gehouden. £)E HONDERDDUIZEND (Staatlo terij is gevallen op nr. 17141, de 25-duizend was voor nr. 14962. VERKEERSONGEVALLEN over de eerte drie kwartalen 1948: 33179 (vorig jaar 27778), waarvan 610 (v.j. 644) met dodelijke afloop. ITE UIEN-INVOER is door Engeland tijdelijk topgezet. Tot nu toe wer den 20.000 ton vanuit ons land naar Engeland ingevoerd. QE JAPANSE POLITIE telt 30.000 man nationale en 95.000 man plaatselijke agenten. Zij dragen alleen de lichtere wapens. _^AN MARSHALL-HULP kreeg ons land tot nu toe ln totaal 260.830.851 dollar. Indonesië kreeg 54.110.958 dol lar. BELGISCHE kath. Journalisten kring vierde Zondag te Brussel haar 50-jarig bestaansfeest. De middag bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door Z.E. Kardinaal van Roey. TTE ITALIAANSE PREMIER, Alcide de Gasperi, die enige dagen te Brussel verbleef, heeft verklaard, dat hij hoopte, dat Italië in staat zou zijn zich te zijner tijd aan te sluiten bij het voorgestelde Atlantische Pact. Het gaat er slechts om, hoe dit ge beuren moet. zo zei de Gasperie. Sedert zijn aankomst te Brussel, heeft de Gasperi vijf maal een bezoek gebracht aan Spaak. Men meent te weten, dat de ministers gesproken hebben over eventuele opneming van Italië in de West-Europese Unie en eventueel nog te sluiten verdragen. De Gasperi vertrok gisterenavond naar Parijs, waar hij Robert Schu- rnan, de Franse minister van Buiten landse Zaken zal ontmoeten. T)E DIRECTE aanleiding tot deze bijeenkomst vormden de jongste maatregelen op het gebied van lo..en en prijzen, die zoals het tijdens de vergadering herhaaldelijk werd geior- muleerd de druppel vormden, die de emmer deed overlopen. Intussen is dit congres ook al deden de bus opschriften van hierboven misschien anders verwachten een waardige, doch niet mis te verstane uitdruk king geworden van datgene, wat de middenstanders op dit ogenblik ver ontrust: en dat is, dat zij zich door de verschillende maatregelen recht streeks in hun bestaansmogelijkheid bedreigd zien. We zouden het ook kunnen zeggen met de woorden van de vice-voorzitter, Th. S. J. Hoc--, die sprekend over de belofte van velerlei regelingen ten behoeve van de Mid denstand uitriep: „Overheid, zorgt er voor, dat wanneer al die mooie wetten in het Staatsblad komen, er nov een redelijke gezonde middenstand .s en laadt niet de zware verantwoordelijk heid op uw schouders, dat door uw beleid een groot aantal klein-onder- nemers deze eindstreep óf niet, óf zeer gehavend zullen bereiken". Het is met name het feit, dat de loonbijslag van f 1.die met de so ciale lasten neer komt op f 1.30, niet mag worden doorberekend, dat de middenstanders deze middag in Den Haag bijeenbracht, omdat ze deze maatregelen zien als een afwentelen van de lasten, die tot nu toe door de schatkist gedragen werden, op één en kele bevolkingsgroep: de middenstand. En omdat ze ervan novertuigd zijn, dat met name de kleine middenstan ders, die veelal geen groter inkomen trekken dan de arbeiders en daar bij alle sociale voorzieningen ontbe ren deze lasten niet kunnen dra gen. DIRECTE MAATREGELEN VAN DRIEERLEI AARD. DE ETALAGE-VERLICHTING. rpEVENS aanvaardde zjj een motie, waarin ze haar ontstemming uit sprak over de uitbreiding van het verbod van étalage-verlichting van 4- 6 uur, en de minister verzocht dispen satie van dit verbod te verlenen voor de perioden, die direct voorafgaan aan het St. Nicolaas en Kerstfeest. En waarin ze een meer definitieve rege ling voorstelde in die zin, dat de in dustrie om vijf uur uitvalt en dat me de daardoor de étalage-verlichting van 5 uur af vrijgegeven kan worden. Prof. dr. A. A. Ariëns, geestelijk ad viseur van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, trok het con gres uit de sfeer van de actuele no den door in neen klemmend betoog de katholieke visie op taak en plaats van de middenstand weer te geven tegenover de kapitalistische en socia listische opvattingen, die „sedert lang de doodsklok over de middenstand hebben geluid". ORGANISATORISCHE PROBLEMEN TpN dan was er als laatste officiële spreker de secretaris van ae Bond, mr. F. J. H. Bachg, die aan drong op het tot stand brengen van een positieve en stelselmatige voor lichting op het stuk van rationalisatie en samenwerking, zoveel mogelijk door middel van de vakorganisaties met fi nanciële steun van de overheid. De middenstandspolitiek van voor de oorlog was voorbeeldig: ze zal tot hogere ontplooiing moeten komen, door schepping van publiekrechtelijke organen op grond van de bestaande wet. Speciaal ging deze spreker in op de bestaande organisatorische toe stand voor midden- en kleinonderne- mers, die in vergelijking tot die van werknemers en landbouwers volstrekt onbevredigend werd genoemd. Nog een uitgebreide stoet van ver tegenwoordigers van de vakbonden voerde het woord: ieder over de spe ciale wensen en verlangens in zijn sector. We hoorden slagers en schoen winkeliers, schilders en kappers stu- cadoors en aannemers en herhaalde lijk beluisterden we het verlangen naar een directe herziening van de winstmarges, naar een onmiddellijke regeling voor de kinderbijslag voor zelfstandigen en naar de mogelijkheid van doorberekening van de loonbij slag. Het woord „koude sanering" was niet van de lucht. Zo werd dit congres een indruk wekkende demonstratie van 'n eenheid in verscheidenheid. „Eenheid Uw kracht" stond in reuze letters in de zaal geschilderd. Die eenheid in deze noodtoestand was tastbaar. Vermelden we nog, dat vertegen woordigers van een zestal ministers de vergadering bijwoonden en dat te legrammen van aanhankelijkheid wer den gestuurd aan Koningin en Kar dinaal. geldig tot W eersverwachting, vanavond: Koude ochtend met bijna overal nevel of mist. Later op de meeste plaatsen doorbreken van de zon bj) wisselende bewolking. Overi gens droog weer met weinig wind en iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 16.39 uur. taan op 23.34 uur. Morgen: zon op 8.15 uur. Maan onder 14.21 uur. DE HEER HOOY betoogde, dan ook dat de rechtvaardigheid directe maatregelen eist. En wel allereerst van fiscale aard: opvangen van de verhoogde kosten voor de klein-on- dernemer (als consument) door aftrek van een aequivalent bedrag via in komstenbelasting of ondernemingsbe lasting. Voorts van prijs-politieke aard: het alsnog toestaan van een doorberekening der nieuwe bedrijfs lasten. Bij het ambacht is dat moge lijk over de gehele linie, bij de ove rige bedrijfstakken door prijsverho ging van typische branche-artikelen. En tenslotte maatregelen van sociale aard: met name kinderbijslag voor zelfstandigen. Wat dit laatste betrof vroeg de heer Hooy op korte termijn om een nood- regeling. Onder luid applaus nam de verga dering een resolutie aan, waarin op het nemen van deze maatregelen werd aangedrongen. jyjET INGANG van 22 November mengen maalderijen en hoogmo- lens 10 pet. aardappelmeel bij in de broodbloem, zowel voor het normale als voor het wittebrood. Met het oog op de voorraden bloem van oude sa menstelling zullen nog enkele weken verlopen, voordat brood van bloem van de nieuwe samenstelling wordt gebakken. TIE BOND „St. Raphael" van, Spoor- en Tramwegpersoneel, hield giste ren te Utrecht een vergadering van de Raad van afgevaardigden. De voor zitter, de heer Blommers, was van oordeel, dat het de allerhoogste tijd wordt, dat de k. a. B. vaste voet aan de grond krijgt bij het burgerlijk Luchtvaartpersoneei (11.000 man, waarvan zeer veel katholieken) Hij wees erop, dat de 86 millioen overschot als winst van de Spoor wegen in de Pers in den brede is uit gemeten, maar dat vergeten werd te vermelden, dat de Spoorwegen nog een vordering op de Staat hebben van f 800 millioen aan oorlogs- en sta- kingsschade, welke vordering dooi de Regering nog niet eens is erkend. Het beleid van de Spoorwegen om de mensen, tot 60 jaar in dienst te houden, acht spr. juist. Immers, zo betoogt hij, wanneer de tijd komt. dat er een personeelsoverschot zal zijn, dan zijn er eerst nog drie lich tingen die voor pensoen in aanmer king komen, aleer men jongeren gaat ontslaan. Daarna herinnerde hij aan de door de Regering in Londen afgelegde be lofte, volgens welke alle stakingsscha- de zou worden vergoed: deze belofte is niet ingelost. „Wij voelen ons door de Regering bedrogen en wij eisen TfOLGENS een bericht van Chinese zijde, maken de communistische strijdkrachten zich gereed om door de Grote Muur te breken en naar het Zuiden uit te stromen in steeds gro tere aantallen, daarbij de tactiek van het „toeslaan en zich terugtrekken" prijsgevend. Volgens dit bericht is een nieuwe phase van de slag om Noord-China aan het inzetten. In Tientsin komen berichten binnen, dat regeringstroe pen de legers van de communistische generaal Lin Piso ten Oosten van Toengtsjou, ongeveer 16 km. van Pei- ping, hebben aangevallen en gedwon gen zich op Sanho aan de Grote Muur terug te trekken. De plaatsvervan gende garnizoenscommandant van Tientsin verklaarde Zondag, dat de communisten thans over 300 vliegtui gen beschikten en personeel voor de luchtmacht opleidden in Harbin en Kiamoedze in Noord-Mandsjoerije. Ongeveer 150 Amerikanen uit Nan king, Sjanghai en andere bedreigde plaatsen hebben zich te Sjanghai in gescheept voor de V. S. Zondag arri veerden in Sjanghai nog 350 geëva- cueerden van 26 verschillende nationa liteiten uit het Noorden. Het meren deel van hen bestaat uit Wit-Russen en sta'tenlozen, \7rcler een 100-tal missionarissen en Missie-zusters. De inschrijving van Joden, die naai* Pa lestina wensen te gaan, zal nog veer tien dagen openstaan. Tot nogtoe hebben meer dan 5000 Jodenzich op gegeven. Chinese persberichten noemen de toe stand te Kwesoei, Taiyoean en Tong sjan standvastig. De regeringstroepen hebben thans Paoting, de hoofdstad van Hopei, ontruimd. Communistische troepen der voor hoede, die de spoorweg Peiping-Tien- tsin bedreigen, zijn Tientsin reeds tot op 27 kilometer genaderd. vergoeding van de schade op basis van verzetsschade, want de staking was een verzetsdaad van groot for maat", aldus de heer Blommers. Tot slot waarschuwde spr. tegen het aannemen van nieuwe leden. De sta king van de Haagse Trammij. is er het bewijs van, dat de communisti sche cellenbouw nog steeds succes heeft. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In een motie werd gepro testeerd tegen de te lage loonbijslag, tegen de vastgestelde loongrens en te gen de aanvangsleeftijd van 23 jaar. TAR. HERBERT EVATT, de voorzit- ter van de Algemene Vergadering der V. N„ heeft gisteren voor de mi crofoon verklaard, dat er „redelijk goede vooruitzichten" bestaan op een oplossing van de impasse inzake de Berlijnse kwestie in de komende drie weken. Een voor een komen de beulen voor de rechter TTAMPCOMMANDANT Berg, de sa- dist Kotalla (vroeger kantoorbe diende), dronkaard Brahm (vroeger stroper van beroep) en de voormali ge schaapherder Oberle, zijn nu al aan de beurt geweest om ten over staan van de wrekende Gerechtigheid verantwoording af te leggen van alles wat zij de Nederlanders tijdens de Bezetting in het kamp Amersfoort hebben aangedaan. Het is een weerzinwekkende reeks wreedheden, die door de uit alle de len van het land en uit alle lagen der bevolking opgeroepen getuigen ten nadele van de verdachten wórden af geschilderd. Sommigen zijn in hun verklaringen kortaf en bitter vanwege de al te schrijnende herinneringen, anderen zijn in hun nervositeit uitvoeriger en bijna dramatisch, weer anderen z(jn koel en zakelijk: maar allen zijn in hun verklaringen vernietigend tegen hen die meer misdeden en op weer zinwekkender wijze dan dat we in deze kolommen de feiten in al hun naaktheid zouden kunnen of wensen te vermelden. En de mentaliteit van de verdach ten? Kotalla, de sadist, maakt gedu rende de zitting ijverig aantekenin gen „tot zijn verweer", Brahm be roept zich op ..Befehl" en Oberle komt niet verder dan te beweren, dat „alles gelogen is". Commentaar op deze houding is, dunkt ons, volmaakt overbodig. De eis van de advocaat fiscaal en de uitspraak van het Hof zal dit te eniger tijd wel bevestigen! ■yyEL, WE VONDEN dit plaatje zo vlot neergezet en getuigen van een dergelijke originele kijk op de dingen, dat we besloten het een plaatsje in de krant te geven. Yvon ne, die het plaatje tekende, is een Breda's meisje van zeventien jaar, Zij was, zoals heel de Bredase jeugd, tegenwoordig bij de aankomst van de goed-heilig man, toen deze Zondag jl. de haven binnenvoer. En om de tijd te doden, maakte zij een schetsje van wachtende kinde ren, dat zij later thuis uitwerkte. OOCxXXXx^OOOOOOOOCKXXXXKH. PAUL HENRI SPAAK is in België in de volle zin van het woord een „onmisbaar man": in de binnen- en buitenlandse politiek knapt »hij voor zijn land de schone als de vuile was op: hij is om zo te zeggen in het Huis der Belgen de chef de réception, de buttler, de kok en de schoenpoetser tegelijkertijd. Dan is hij bij tijd en wijle in de UNO en in het Parlement ook wel het enfant-terrible. Dit alles voor een goed begrip ter inleiding. Want Paul Henri, die het dit weekeinde razend-druk had met het vormen van ten nieuw Kabinet (en eigenlijk naar Parijs moest), heeft het volgende staaltje uitgehaald: Zondagmorgen was Spaak op de nieuwe Minister van Justitie na hele maal klaar met zijn Kabinet. Nog een laatste stootje, zo dacht de Pers, en in de loop van de avond kunnen we aan het publiceren gaan! Dat liep ech ter anders en de Schrijver, de man bij wie ce formateur dezer dagen bij wijze van spreken niet weg te slaan is, heeft onthuld, hoe het zat met de onverwachte „vertraging". Aan een diner deelde deze name lijk tussen twee lepels overheerlijke soep in aan de belangstellenden mee, dat Spaak Zondagmiddag geen tijd had om verder aan dat nieuwe Ka binet te werken: hü moest noodzake lijk naar de voetbalwedstrijd Neder- land-België.... Dat is een royale 1-0 voor Paul Henri Spaak, of niet soms? 000000^000«<XXXXX><CX>00000 Morgen te Westkapelle H K. H. Prinses Wilhelmina heeft zich bereid verklaard deel te ne men aan het begin der herbeplanting van de Weel te West-Kapelle, op Woensdag 24 November. Zoals bekend is een groot deel van het daartoe be nodigde plantsoen verleden jaar door H. k. H. aan de Stichting „Nieuw- Walcheren" aangeboden. O INNEN niet al te lange tijd zuïlen voor het eerstsinds de oorlog weer pinda's voor het publiek be schikbaar komen. Weliswaar waren sinds 1945 reeds enkele schepen met aardnoten in Ne dferland aangekomen, doch deze pro ducten waren uitsluitend bestemd «voor verwerking tot voedingsvetten en -oliën, benevens bescheiden hoeveel heden ter verwerking tot pindakaas. Dezer dagen zullen wederom enkele schepen met ca. 3100 ton aardnoten uit Indonesië in ons land aankomen. Een gedeelte hiervan (ca. 900 ton) zal, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn, worden gebrand en als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoeveelheid van ca. 1800 ton worden verwerkt tot pindakaas, ter wijl de rest voor diverse andere doel einden is bestemd. T?EN RAAR ALLEGAARTJE prijkte op de groene tafel van het Ge- rechtsbof te Den Bosch: vier ruwe stenen, een sterk touw, een sleu tel en twee linnenzakjes. Het waren de simpele attributen, die behoor den bü de roofmoord, 24 Juli 1947 te Roosendaal gepleegd op de 40-jarige Paulina v. d. Broek, echtgenote van de eenvoudige landarbeider P. Luyks Levenslang kreeg de 43-jarige P. de J. uit Roosendaal voor deze roof moord van de Bredase rechtbank. Hü ging in Den Bosch in hoger be roep. Maar daar was men niet goedgunstiger gezind, want de Advocaat- Generaad, mr. Receveur, vond de straf door de Bredase rechtbank opge legd, volkomen juist. JK HEB ER niets mee te maken", riep de schriele en fiks van de tongriem gesneden Roosendaler in de loop van de zitting in diverse toonaar den uit. „Maar m'n goeie man", zei de zeer bedachtzame president, mr. van Bor- rf °e,n hem de reeks ontkenningen begon te vervelen. t ™J:e te maken, maar ge hebt toch alles haarfijn aan de politie be kend en daarbij zelfs détails genoemd die de politie onbekend waren, En la ter hebt ge geheel vrijwillig dezelfde bekentenis afgelegd bij de rechter commissaris". De president lichtte meteen de doopceel van de J. waar bjj 16 keer was veroordeeld, wegens dief stal en smokkelarij. „Dat heb ik niet gedaan", ant woordde verdachte, „ik heb dat niet bekend". Geleidelik bleek echter, dat het „dat" sloeg op de moord. De moord op de vrouw van Luyks ontkende de verdachte namelijk pertinent, niet echter de diefstal van f 192 uit een geldkistje in de woning van 't slacht offer. Wat is er gebeurd WATIS ER in Roosendaal gebeurd? Laten wij de feiten even kort recapituleren. Op 23 Juli van het vo rig jaar kwam verdachte de J. in de woning van zijn kennissen Luyks, waar hij de vrouw meedeelde, dat nij een mooi bed voor 10 gulden voor haar de dag erna des morgens om 10 uur in „de Stok" komen, waar de vrouw samen met de J. „de onbekende" zou den ontmoeten, die van het bewuste bed afwilde. Dat gebeurde, echter met dit verschil, dat „de onbekende" niet kwam opdagen. Tenminste zo vertel de de verdachte vroeger. Toen bad hij ook meegedeeld, dat hü, in „de Stok" de vrouw zodanig met een baksteen op het hoofd had geslagen, dat het tree meisjes ge wond en bewusteloos neerviel. Daar na had hü haar met een eind touw dat voordien als sokophouder van verdachte fungeerde trachten te wurgen en het arme vrouwtje ver volgens in het metershoge griend ge sleept. Vervolgens had de verdachte het vrouwtje beroofd van haar beurs met bonnen, de f 10 en de sleutel van haar woning. Met de sleutel is hij de wo ning binnengedrongen. Als kennis van de familie wist hij precies waar zich het geldkistje met f 192 bevond. Met een schaar uit het naaimandje heeft hij het kistje opengebroken, het in twee linnen zakjes geborgen luttele bedrag bij zich gestoken en het lege kistjes onder een paar jute zakken in de kelder verborgen. Even na 12 uur wag verdachte met zijn taak klaar Des avonds ging hij met zijn vrouw naar de bioscoop Een ander verhaal TTAT was het verhaal, zoals de ver- dachte dat eerst had bekend. Maar vertelde hij het heel anders. bleek dat de RnnJArtVw T",mo°l Dea voor lu gulden voor haar was ii Roosendaler reeds te koop wist. Zij moest daarvoor dan Stok" was inderdad met de vrouw naar gegaan, zei hij, daar was onbekende" wèl opgedoken. De vrouw had onder het praten haar zakdoek uit haar mantel gehaald en daarbij was de sleutel van haar woning op de grond gevallen. Verdachte had die sleutel opgeraapt en in zijn zak ge stoken. Hij was daarnan weggegaan om het geld te gaan stelen. Wat er verder met de vrouw was gebeurd, wist hij niet De pres. en de rechters stonden zeer sceptisch tegenover deze laatste lezing. Waarbij zij niet alleen afgin gen op de zeer positieve vroegere verklaringen van de verdachte, maar ook op de getuigenissen van twee Roosendaalse politiemannen (van Hooft en Striek). Verdachte had na melijk aan van Hooft heel gedetail leerd het drama beschreven nadat hij met behulp van een politiehond was gearresteerd en had zelfs de steen te ruggevonden, waarmee hij had ge slagen. Er was ook nog iets anders, waar om het Hof de ontkenning van de verd. niet geloofwaardig vond. En wel deze. Verdachte had namelük in de gevangenis, aan zün celge noot, een zekere K., eveneens heel nauwkeurig het gebeurde verteld, en deze K. was zo vriendelük ge weest alles aan de Offieier van Jus titie te zeggen. K. was nu niet aanwezig, omdat hij uit een gesticht voor psychopaten, .waarheen hij was overgebracht, was ontsnapt. Alhoewel K. een gebrek had aan zijn geestvermogens, kon de des- Vundige, dr. de Ruiter uit Breda, toch niets anders verklaren, dan dat de tnededeüngen van K. aan de Officier van Justitie geen fantasie van K. ge weest kunnen zijn. Nog een roofmoord ^AN deze K. had verdachte de J. nog iets misdadigs meegedeeld. En wel dat hij verschillende jaren gele den ook 'n roofmoord had gepleegd op de Bredase winkelier 'A. Driessen. bekend onder de naam van „Poppe- ke Driessen". Op deze kwestie kwam de Advo caat-Generaal in zijn uitvoerig en scherp requisitoir nog even terug. Hij zette uiteen, dat het opvallende van de roofmoord op „Poppeke Driessen" is, dat de winkelier op ongeveer de zelfde manier om het leven schijnt gebracht te zijn als mej. Luyks. De winkelier zou namelük eerst met een boksbeugel met scherpe punten bewusteloos zün geslagen, waarna hü met een touw is gewurgd en daarna beroofd. Zijn lijk zou tussen Esschen en Roosendaal in de grond zün gestopt. Het is echter nog steeds niet gevonden en tegen de verdachte van wie het hele verhaal zelf afkomstig is is nog geen enkel bewijs geleverd. Op de zitting van gisteren hield verdachte over het gebeurde met winkelier zijn mond en reageerde taal niet. Frequentie in moordaanslagen TAE artikelen over de Tussenwateren hebben ons menig gesprek, me nige discussie bezorgd. Het merk waardige is, dat dit gesprek en die discussie het gretigst worden aange gaan aan Belgische kant. Zoals trou wens ook de Belgische pers telkens weer 't vraagstuk naar voren dringt. Van officiële Nederlandse zijde heeft men, zeker in dit stadium, blijkbaar geen behoefte aan een weder-oprake- ïing der oude polemieken. De verhou ding Ngderland-België is zo geheel an» ders komen te liggen. Als goede part ners, wier samenwerking op interna tionale conferenties menigmaal ten voorbeeld wordt gesteld, past het niet prikkelige en stekelige gedachtenwis- selingen te openen. Doch dit hoeft o.i. geenszins uit te sluiten, dat er over en weer gegevens en inzichten worden uitgewisseld. Er is momenteel geen sprake van een waarlijk gesprek, meer van een Belgische monoloog. Ten minste naar buiten. Want dat de kwes tie binnenskamers leeft en weer de be langstelling heeft, speciaal in het W. Brabantse land, dat staat buiten kijf. Er verluidt trouwens, dat het Prov. Bestuur de kwestie reeds commisso riaal heeft gemaakt, voor wat het Brabantse aspect betreft. In Franstalige Belgische bladen heeft men, aanknopend aan enige on doordachte uitlatingen, de mening ver kondigd, dat West-Brabant het Moer dijkkanaal verlangt juist zoals Ant werpen sinds jaar en dag bepleit. Ons artikel „Brabantse belangen", weergevend de gesprekken welke we in kringen van belanghebbenden voer den, liet al indirect merken, hoe on juist deze stelling is. Wat West-Bra bant al jaren op zijn verlanglijstje heeft staan, dat is het volgende: 1. verbetering van de haven van Bergen op Zoom. 2. verbetering van de waterwegen, 3. verbetering van de afwatering. 4. verbetering van de mogelijkhe den voor industrievestiging. West-Brabant onderzoekt daarbij ook, hoe die verlangens corresponde ren met verschillende, in de loop dér jaren te berde gebrachte plannen ten aanzien van een betere Schelde-Rijn- verbinding. Doch dit vraagstuk ligt overigens in een heel ander vlak. Men moet de begijjppen en kwesties niet gaan verwarren, want dan wordt de gedaehtenwisseling troebel. In West- Brabant beseft men heel goed, dat het vraagstuk van de Tussenwateren een veel groter complex vormt dan de eigen verlangens op het gebied van afwatering, scheepvaart enz. Men weet ook, dat een Moerdijkka naal in de welhaast klassiek gewor den betekenis zijn nadelen heeft voor dit gewest: het doorsnijden van oude verkeerswegen, het teloor gaan van kostbare cultuurgrond, het gevaar van verzilting der gronden nabij de Ant werpse dokken. We zeggen niet, dat deze bezwaren doorslaggevend moeten zijn. Doch men kan ze niet wegwui ven met een verwijzing naar de Bene- lux-gedachte. ^aar onze zienswijze zou men de discussie over dit vraaestu^ in het kader van de Benelux-gedach- te, van een heel andere zijde moeten benaderen. In het deltagebied van Rijn, Maas en Schelde liggen naast een aantal kleinere drie grote havensteden: Ant werpen, Rotterdam en Amsterdam. Als de Lage Landen zich nu gaan bezinnen op de economische taak.» welke zij, in een Unie verenigd, te zamen kunnen vervullen, dan zullen zeker ook hun gedachten moeTCi. gaan over een bepaalde taakverdeling tus sen deze drie havensteden zonder de gezonde concurrentiefactor uit te schakelen. Overleg tussen Rotterdam en Antwerpen over wederzijdse pro blemen is niet iets nieuws. Het zoge naamde ..havenbestand" van 1939 heeft reeds een aantal verkeerskwes- ties geregeld. In het probleem van de vervoeren voor geallieerde rekening zijn na de oorlog België en Nederland gezamenlijk opgetreden. De werk zaamheden in de gemengde Belgisch- Nederlandse commissie hebben in zake de heffingen en vergoedingen in Antwerpen en Rotterdam resultaten opgeleverd en worden verder voort gezet. Een bizonder treffend staaltje van samenwerking is de nieuwe over eenkomst aangaande de verdeling van het transitoverkeer uit West Duits land. Als men deze lijn van denken verder doortrekt, dan komt men ge makkelijk tot een alzijdig beraad over een nuttige taakverdeling tussen de drie grote havens. Daarbij zal men ook rekening dienen te houden met historische achtergronden en ontwik kelingen. Rotterdam zal bij zulk een beraad ongetwijfeld naar voren bren gen, dat het zijn opkomst dankt aan zijn ligging, waardoor het de zeehaven werd voor de goederen, die in beide richtingen over de Rijn werden ver voerd. De ontwikkeling van de haven valt dan ook samen met de econo mische expansie van het Rijns-West- faalse industriegebied. (Vervolg op pagina 2). JN HET requisitoir van de Advo caat is ons sterk opgevallen, di nadrukkelijkheid waarmee mr. Rece veur er op heeft gewezen, dat de liefde voor de evenmens na de oorlog zó sterk is gedaald, dat er van een zekere frequentie in moordaanslagen kan gesproken worden. De normen van het oude natuurrecht worden danig aangetast, dat men niet denken, dat zoveel moordaanslagen kunnen gepleegd worden in een streek die een zeer oude cultuur- heeft, zei hij. Zeer ernstige woorden, die eens meer op een wondeplek in de na-oor- tegse samenleving wijzen: de sterk „.daalde moraliteit. MORGENOCHTEND om half 12 hoop ik u de samenstelling van het nieuwe Kabinet bekend te kun nen maken. Ik heb hedenmiddag de finitieve voorstellen gedaan aan beide partijen en deze zullen mij morgen om tien uur hun antwoord doen toe komen. Wq hebben waarschijnlijk 'n formule gevonden voor de Konings kwestie en voor de schoolkwestie. Morgen zal ik u ook de naam kunnen roem n van de nieuwe Minister van Justitie" verklaarde kabinetsforma teur Spaak Maandagmiddag om 18 u. tegenover de journalisten.

de Stem | 1948 | | pagina 1