K' De Pel en Peters namen weer de handschoen op Er zijn veel verkeerszondaars te Vlissingen V.K.A.J.-Leidsters hielden studiedagen w1: II ï,De hel van Deurae" was geen hel Zó vielen de punten Kapelaan Theeuwes: eerste pastoor van Roosendaals zesde parochie RADIO DE STEM VAN MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 Sterk stukje van Bleijerheide Jeugdselectiewedstrijd De Bevelanden Keller-Ghestem remise Zeeuwse dambond Wateromzet steeds stijgende ,.De hoge C deed het niet •m 3HM8 Hoe het wél en hoe het niet moet Kajotsters kregen rechtsgeldigheid Invoering straat belasting Tl*p (Vervolg van pag 1) En wel Annul. Deze pikzwarte Waal uit het Luikse heeft een ver bazend goede partij voetbal ten beste gegeven. Lenstra en Schaap konden tegen hem niets uitrichten. Trouwens de Belg stak met kop en schouders boven allen uit. Hij was de ster van het veld. De keren, dat hij doodleuk oo zijn eentje met de ba) „wandelen" ging en een hele serie Oranjehemden in de luren legde, zijn heus niet zeldzaam geweest. Die wandelingen ondernam Anoul dan als het gepeuter in de Bel gische voorhoede hem ging vervelen en hij zijn rood-zwarte broeders eens wilde laten zien, hoe er nu wèl ge speeld moest worden. Lenstra vond het zó vervelend, per manent door Anoul op zijn vingers ge tikt te worden, dat hij tegen het einde van de wedstrijd met Roozenburg van plaats verwisselde. Dat was een goede vondst. Want niet alleen bleek van Lenstra als midvoor méér uit te gaan dan van Roozenburg. maar de Fries zorgde er ook voor op de in de aanvang genoemde wijze, dat Nederland een zeer en zeer kostbaar doelpunt mee naar huis kon nemen. Niet zo hard VLfij hebben hiervoor gezegd, dat er niet zo „hard" als gebruikelijk is gespeeld. Dat heeft aan de Engelse scheidsrechter Ling gelegen. Wij heb ben met belangstelling het ontreden van deze arbiter tegemoet gezien, om dat wij er zo'n vermoeden van hadden dat hij stipt de uit Engeland afkom stige nieuwe spelregel, die beoogt het harde spel tegen te gaan, zou laten naleven. Wel, Ling heeft zich nrima van zijn taak gekweten. Hij heeft niet geaarzeld ontelbare malen te fluiten voor opzettelijk duwen etc. en was uiterst nauwkeurig als het ging om de plaats waar een vrije trap moest geno men worden. Hij wilde persé niemand een halve meter cadeau geven. Ook zijn kijk op het buitensnel was in orde. Daarom heeft zich het Belgische pu bliek dan ook belachelijk gemaakt door een orkaan-achtig geloei te ontkete nen toen Ling een tweede Belgisch doelpunt, kort voor het einde gemaakt, afkeurde wegens buitenspel. Immers, niet één maar twee Belgen stonden zeker vijf meter achter de backs. De fluiterij van Ling heeft echtei ook een bezwaar gehad. En wel dit. dat hij de wedstrijd bij wijze van spre ken heeft stuk gefloten. Dat was echter niet zijn fout. maar die der spelers, die bleven zondigen. Te Iaat. zullen hem maar zio gauw mogelijk vergeten. Vervelend was het, dat de wedstrijd bijna een kwartier te laat begon. Dat mag toch bij een internationale wed strijd niet voorkomen, al is men nu nog zo gemoedelijk van aard. En bo vendien had dit late begin het be zwaar, dat de wedstrijd eindigde toen het aardig begon te schemeren, zodat soms niet meer alle spelers nauwkeurig te herkennen waren. De eerste klassers Tn het Zuiden zijn ei slechts twee competitiewedstrijden gespeeld. En het zijn ook twee verrassende uitsla gen geworden. Eindhoven heeft het bij Maunts namelijk niet kunnen brenger, tot een overwinning, die de Eindhovenaren toch zozeer nodig hadden. Het is een 0-0 uitslag gewor den. Waaruit blijkt, dat het een strijd is geworden tussen de Eindhovense aanval en de Maurits-verdediging. Longa heeft notabene met 5-0 ver loren in Bleyerheide. Bleyerheide ;s in deze wedstrijd zo enthousiast van leer getrokken, dat de Tilburgers dood eenvoudig geen kans hebben gekre gen hun spel te spelen. Met rust was de stand 2-0. Daarna werd men zó nerveus in de Tilburgse achterhoede, dat back van Helvoirt in eigen doel trapte. Toen was het gedaan en Bleyer heide fokte er nog twee puntjes bij. De stand is nu: Helmondia 9 4 3 2 11 13—10 PSV 9 4 3 2 11 13—11 Eindhoven 8 3 4 1 10 16—12 Bleyerheide 9 4 2 3 10 16—10 Longa 9 5 0 4 10 9—11 Baronie DNL 8 4 0 4 8 20—23 Sitt Boys 8 3 2 3 8 12—15 Sp Cl. Emma 8 2 3 3 7 10—11 Maurits 8 2 3 3 7 9—11 Noad 8 2 2 4 6 11—10 Kerkrade 8 2 1 5 5 15—20 De derde klassers V^ij geloven, dat wij nu voldoende gezegd hebben over deze wed strijd, waaraan wij geen grote herin neringen hebben. Zoals gezegd, wij Internationaal: BelgiëNederland 11, Luxem burgBelgië B 17, BruggeUtrecht 21, BrusselAmsterdam 42, Ant werpenRotterdam 11, Ned. lucht strijdkrachtenBelgische dito 14, Nationaal: OostWest 32, Haags elftalPo- litie-elftal 11. Eerste klasse, district IV: Maurits—Eindhoven 00, Bleyeir- heideLonga 50. District 4, 2e klasse B; RAC—RBC 0—2. Derde klasse C: SartoKor vel 21. Derde klasse E: RKFCRobur 9—1. Vierde klasse: Uno AnimoRaamsdonk 21, We re Di—Groen Wit 2—1, Broekhoven— Virtus 50. Vriendschappelijk: NAC comb.Desk 10. Hockey heren: Amsterdambeker: Zwart WitHHIJC 1—10, Union II Breda 50 (Breda teruggetrokken). Treslingbeker: Breda II—Tempo '34 2—4, Push II —Victoria III 6—0 (Victoria terugge trokken). Veteranenbeker: HTCC—Breda 5—0 (Breda terugge trokken) Competitie Zuid-Nederland: Zwart Wit 4MOP 4 40. Dames, districtswedstrijden: Amsterdam/GooiOosten 11, HaarlemZuiden 00, Den Haag Noorden 50, AmsterdamZuiden 2—0, Den Haag—Oosten 1—3, Haar lemNoorden 10, HaarlemOosten 20, Amsterdam—Noorden 20, den HaagZuiden 11. Amsterdambeker: Push II—Hoco 5—0, Breda II—den Bosch II 2—1. Korfbal Zuiden Eerste klasse: Deto—Volt 7—1, Rust Roest—PSV 3—5, SportlustOEC 4—4, Oranje W. —Eindhoven 31. Tweede klasse: OoisterwijkDeto II 16, KCT DOTB 1—0, JPS—Picus afg., PSV II Odilo 3—5. Handbal, dames De Zeeuwen IHelas II 30. De Zeeuwen IITonido II 22, EBHV 2 —Volt 3 1—2. Heren: Tonido IIEMM 13, Tonido III Volharding 015, Hellas IIIHellas II 1—5, EBHV 2—Longo 8—2. R.K.F.C, - ROBUR 9-1 De grote zege, welke R.K.F.C. heeft behaald op de Goesenaren, is niet M- 'een te danken aan de schotvaar- d theid der Bergenaren. Ook de doelver. .c diger van Robur, heeft een steen- t„ bijgedragen, door de off-day, die hij had. Met de rust was de stand 2-0 bereikt, welke na de rust werd gewij zigd in een 91 overwinning van de Bergenaren. A wint met 3-2 van B. Ter voorbereiding van de a.s. d trictswedstrijden voor spelers van 17 20 jaar werden voor de eerste van de serie te spelen selectiewedstrijden 2 elftallen samengesteld die wille keurig in een A en B ploeg werden ingedeeld. A verscheen ongewijzigd binnen de lijnen, terwijl in B de linkshalf en spil vervangen werden door D. Moer land (Ierseke) en G. de Jonge, Kort- gene) A was direct al in de aanval en speciaal de voorhoede, was de meer dere van de B voorhoede, In de B ploeg speelde Lobbezoo (Rilland) 'n solide partij back, waardoor het lang niet gemakkelijk was te' doelpunten. Toch zag Oostdijk (Goes) kans voor de rust 2 maal Gubbels te passeren. (2-0). Na de rust was de B voorhoede aanvankelijk iets actiever. Raas (Le- wedorp) doelpuntte uit een corn-*r. (2-1). Oostdijk verhoogde nogmaals de score tot 3-1, doch langzamerhand werd het spel minder aantrekkelijk. Het hard werken van Kriekaart (Krabbendijke) werd beloond met 'n goed doelpunt (3-2) met welke stand het einde kwam. Resumerend willen we nog opmer ken: zowel keeper Gubbels als Ver meulen waren beide voldoende, ook de backs kunnen aardig mee, met Lobbezoo als uitblinker. De halflinie's waren zw%k, behalve D, Moerland (Ierseke). Van de A voorhoede was Oostdijk de uitblinker en in de B voorhoede in mindere mate Kriek- aard (Krabbendijke). DAMMEN De uitslagen van de partijen der 8e ronde van de strijd om het we reldkampioenschap zijn: Post (Fr)Demesmaecker (B) 2-0, Keller (N)Ghestem (Fr) 1-1, Laros (N)Perot Fr) 0-2, Roozenburg (N) Rostan (Zw) 2-0, van der Staay (N) Verpoest (B) 1-1. De uitslagen van de partijen in de 9e rondeluiden: PerotVerpoest 0-2, Van der Staay Rostan 2-0, GhestemDemesmaec ker 20. 2-0, KeilerChiland 1-1, PostLaros 1—1. De stand na de 9e ronde luidt: 1 Roozenburg 16 punten, 2 Ghestem 12 punten, 3 Keiler 11 punten, 4 Ver poest 10 punten, 5 Van der Staay 9 punten, 6 Post 8 punten, 7, 8 en 9 Chiland, Laros en Perot 7 punten, 10 Demesmaecker 2 punten, 11 Rostan 1 punt. Voor de competitie van de Zeeuw se dambond werden de volgende wedstrijden gespeeld: Te Goes in hotel de Pool DID I te gen Souburg 1 Uitslag 812. DID II speelde tegen DOS II uit Bergen op Zoom en won met 137. In Bergen op Zoom speelde DID I uit Goes te gen DOS I. De uitslag was 119. GOES I—DOS I 11—9. Voor de competitie van de Zeeuw- sche Dambond speelde de Goese dam club G.D.C. Donderdagavond tegen DOS van de stichting Vrederust uit Bergen op Zoom en behaalde een kleine overwinning. De uitslag was 11-9. DE VERGUNNING VOOR DE HARINGTRA WLVISSERIJ Gedurende de winterseizoenen, die achter ons liggen, namen vele gar nalen- en mosselvissers uit Zuid-Hol land en Zeeland deel aan de haring- trawlvisserij voor de Belgische kust en in het Kanaal. Sedert 15 April 1948 is evenwel voor de uitoefening van de zeevisserij een nieuwe ver gunning nodig van het bedrijfschap voor visserijproducten, In het be lang van de voedselvoorziening ver leent het bedrijfschap voor het tijd vak van 16 November 1948 tot 1 Maart 1949, aan garnalen- en mos selvissers, die in het bezit zijn van een geldige vergunning voor de gar nalen- resp. mosselvisserij toestem ming aan die haringtrawl-visserij deel te nemen, zonder dat zij hier voor een speciale vergunning behoe ven aan te vragen. EXPORT VAN AARDAPPELEN Er is met Spanje een contract afge sloten voor de levering van 50.000 ton zand-consumptie-aardappeien. De prijs die de boer voor deze aardappelen kan ontvangen bedraagt ƒ4.50. Telers van aardappelen, die hun aardappelen voor de export naar Spanje verkopen, weten derhalve dat zij de prijs van 4.50 kunnen bedingen, zodat zij, wan neer zij beneden deze prijs verkopen een extra winst in handen spelen van de handelaar. ZEEUWSE SCHOENWIN KELIERS VERGADEREN Op Vrijdag 26 November zal de Zeeuwse Schoenwinkeliers Vereni ging 'n belangrijke vergadering hou den in hotel „Centraal" op de Markt te Goes. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot wijziging van het karak ter van de Zeeuwse Schoenwinke liers Vereniging. Sas van Gent DE „VANDERSTENG" OP BEZOEK Ruim twee dagen lag aan de Oost kade het prachtige schip de „Vander- steng" gemeerd om gelegenheid te bie den aan de vele kijklustigen en vooral aan hen, die iets voelen voor diegenen, die op, door en van het water leven of daarmede iets te maken hebben. Natuurlijk bleef de jeugd niet ach ter, want in groten getale zagen we reeds bij de eerste openstelling de schoolgaande en iets oudere jeugd el kaar verdringen om het moois te gaan zien, dat op het propaganda-schip te zien was. Vlissingen WINTERPROGRAMMA KATH. VROUWENBEWEGING. Het winterprogramTna der Kath. Vrouwenbeweging is gereed geko men. (Van onze speciale verslaggever). Wa een Zesdaagse mag men ln een direct daaropvolgende ploegcourse verwachten, dat de zaak rodeert, maar dat geldt voor hen, die in be weging zijn gebleven. Dan is men in gereden en blijft men soepel. Wan neer we de verhalen geloven, dan zijn BruneelDe Kuysscher in de afgelo pen week iedere dag in het Sportpaleis geweest om in beweging te blijven. Dat moet hen goed hebben gedaan, want Zaterdagavond hebben zij laten zien, dat eindelijk de forme er is. Bruneel deed zijn flitsend werk niet voor niets, want de Kuysscher draai de vooral in de tweede helft als een goed geoliede machine. De rondjes-ne- merij lukte daardoor beter, maar ca deau hebben zij het niet gekregen. Het zijn weer Pellenaars en Pe ters geweest, die al in de eerste vijf kilometer, de handschoen opnamen. Het beste bewijs, dat dit hernieuw de koppel, tot de kopstukken wordt gerekend ligt in het feit, dat Schut te en zijn kleine maat, Pel en zijn lange maat geen minuut uit het oog verliezen. Ongetwijfeld is men geneigd te zeggen, waarom doen de'vier Neder landers niet samen, onnj^t door ge- Het ziet er belangwekkend uit. Op 14 December geeft L. Boender een demonstratie met door Calvé (Delft) vervaardigde producten. Een Kinder feest volgt op 19 December. Behalve de traditionele twee-stuks-actie. Noe men wij nog een culturele avond die in Februari zal worden gegeven en welke in het teken zal staan van de priester-dichter Guido Gezelle. Een belangwekkende uiteenzetting omtrent de Kath. Vrouwenbeweging en Kath. Arbeiders Vrouwen (K.A.V.) kan worden tegemoet gezien tegen 10 Januari wanneer zal spreken Rector C. Broers uit Haarlem. RUIM TWEE TON VOOR BOULE VARD DE RUYTER In de zitting van de raad van a.s. Vrijdag is het belangrijkste voorstel dat tot herstel van de boulevard de Ruyter, welk herstel geschat wordt op 233.000 (waarvan 161.000) komt voor.rekening van het rijk). Het genoemde bedrag is hoofdza kelijk nodig voor het herstel van het wegdek, opruimen van bunkers en ge vechtskoepel, aanleg van waterleidin gen, enz. Jaarverslag van de Waterlei ding Mij Zuid-Beveland TTIT HET PAS verschenen jaarver slag van de Waterleiding Mij. Zuid-Beveland, blijkt, dat het water verbruik steeds stijgende is. In 1946 was tftt bij de 1.298.000 M3 en in 1947: 1,389.000 M3. Het totaal aantal woningen aan het net be draagt 13278 waarvan er 10.412 aan gesloten zijn. Voor West-Brabant zijn die cijfers regp. 345 en 179. Het hoogst percentage aangesloten percelen heeft 's H. Abtskerke, n.l. 94 en het laagste percentage Drie- wegén n.l. 45. Voor Goes dat het grootste aantal aangeslotenen heeft (2919) is dat per centage 89, De balans sluit op een cijfer van f 2.333.000 en uit de winst- en ver liesrekening blijkt, dat er voor rente en aflossing voor de gemeente-aan deelhouders f 71.000 overblijft, ter wijl bet kapitaal f 1.786.800 bedraagt. De vergadering van aandeelhou ders keurde de jaarstukken goed en herbenoemde de aftredende leden van de raad van Toezicht, de heren A. v. d. Poest Clement en A. Elera- baas. fAE VORIGE WEEK was na af- loop van de katechisatië, de deur van de consistorie-zaal van de St. Jacobskerk te Vlissingen blijven open staan. Enkele jon gens van ongeveer 12 en 15 jaar maakten hiervan gebruik om. dit historische bouwwerk eens op hun gemak van binnen te gaan be zichtigen. In het diepe duister scharrelden ze een ladder op en kwamen via een aantal tochtige gangetjes terecht achter het orgel. Hun eerste onderzoek gold het z.g pijpenwerk wat tot resul-- taat had „dat twintig van de kleinste pijpen werden gedemon teerd en later op de treden van het stadjiuis werden „gepro beerd" Ze bleken prima te „flui ten". Het grootste gedeelte van deze „fluitjes" werd inmiddels door de politie achterhaald; de overige waren tijdens de ex perimenten" bezweken en liggen thans ter hoogte van de Houtkade in 't zilte nat van het dok. Zondagmorgen tijdens de och tenddienst „deed de hoge C het niet"! AGENDA KOEWACHT, Dinsdag 23 November: Filmvoorstelling ten bate van de Kath. Blindenzorg in het Don Bos- cogebouw voor de schooljeugd om 3.30, voor de volwassenen om 7.30 u. TV APE 1. A AN NORBERTUS THEEU- WES van de parochie van St. Jan te Roosendaal is aangezocht om het ambt te aanvaarden van bouwpastoor en eerste herder van de nieuw te stichten zesde parochie van Roosen daal. In het gemeentelijke partieel uitbreidingsplan „Parochiecentrum", dat zal ontstaan achter het Knip- plein, is een nieuwe kerk geprojec teerd. waarvan kapelaan Theeuwes de bouwpastoor zal worden. Naar wij vernamen zal reeds Dinsdagavond 'n bespreking worden gehouden tussen de pastoors van de begrenzende paro chies, w.o. deken van Mierlo, de nieu we bouwpastoor en het gemeentebe stuur. om de grenzen van de nieuwe parochie vast te stellen. Na zijn priesterwijding was kape laan Theeuwes eerste enkele weken in de zielzorg werkzaam als assistent op de Welberg, waarna hij benoemd werd tot kapelaan te St. Jansteen, waar hij ongeveer vijf jaar verbleef. In 1933 werd hij benoemd tot kape laan van de parochie van St. Jan te Roosendaal, waar hij thans gedurende vijftien jaren zijn beste krachten aan de zielzorg en het verenigingsleven heeft gewijd. Hij heeft zich bovendien door zijn beminnelijkheid vele vrienden weten te verwerven, zodat zijn benoeming door geheel Roosendaal met grote in stemming zal worden begroet. Kape laan Theeuwes is geestelijk adviseur van de voetbalver. „Roosendaal", van de Toneelver. „Rooms Toneel", Hij is directeur van de parochiële meisjes jeugdafdeling en districtsdirecteur van de Missiegenootschappen. J TN DE LAATSTE WEKEN kwamen te Vlissingen nogal enige verkeersonge- lukken voor, die gelukkig slechts geringe materiële schade veroorzaakten, maar die voor ons toch aanleiding waren, eens te onderzoeken, wat hiervan de oorzaak kon zijn. Het bleek toen, dat of onkunde of onverschilligheid van de verschillende categorieën weggebruikers veelal de schuld was. TAaar is wel in de eerste plaats het verlenen van voorrang door wiel rijders. Vroeger gold de regel, wat van rechts kornis gaat altijd voor, doch thans is dit niet meer het, geval, want voor alles geldt de regel, dat motor- verkeer voorrang heeft, en dan pas de oude regel: rechts gaat voor. Dus ook al komt 'n auto voor de wiel rijders van links, dan heeft toch die auto voorrang en niet de wielrij der. Veel fietsers schijnen dit niet te weten en veroorzaken daardoor een aanrijding. OOK WIELRIJDERS EN VOETGANGERS. anderen. Ook voetgangers zijn soms oorzaak van een ongeluk. Nee, mevrouwtje, als ge tijdens 't boodschappen doen uw vriendin te gen komt, en haar noodzakelijk even viertellen moet van die eerste tand van de baby, doe het nu eens niet op dé rijweg, maar ga op het trot toir staan. Dit geldt natuurlijk voor alle voetgangers. En als men de rij weg over moet, doe dit dan langs die „kortste" weg, dit is wettelijk voor schrift maar ook het minst gevaar lijk! MAXIMUM-SNELHEID IS GEEN VERPLICHTING. uyielrijders zondigen nog meer. Een tweede persoon op de^iets mee nemen is vlug gebeurd. Nietwaar het onderhoud tussen twee geliefden duurde wat langer dan haar barse pa goed zal vinden en dus brengt hij „haar" even gauw achter op z'n fiets naar huis, dit is volkomen be grijpelijk, maar strafbaar en o zo gevaarlijk. En dan dat richting aan geven! aldus onze zegsman, speciaal van de wielrijders! Het nalaten hier van veroorzaakte reeds meerdere on gelukken. Maar niet alleen wielrijders vormen dikwijls een gevaar voor zichzelf en ^ATERDAG EN ZONDAG waren ongeveer 120 leidsters en aspirantleidsters van de Vrouwelijke Katholieke Arbeiders Jeugd, komende uit het gehele Bisdom Breda, bijeen, om verschillende problemen in verband met hun leid stersschap te bestuderen. Uit elke parochie waren er twee leidsters en een aspirante en de twee studiedagen zijn bedoeld als opening van een leidsterscursus, die een half jaar zal duren. zamelijk overleg veel ereplaatsen voor beide koppels zijn weggelegd. Wellicht komt dat nog. Er waren veel koppels die volkomen los waren gedraaid in de Zesdaagse van Brussel en dat was een handicap voor anderen, die niet aan de Six-jours deelnamen. Het werd daardoor.een ongelooflijk harde cour- se, die het uiterste vergde en waarin de ronden-spielerei hoogtij vierde. Aantrekkelijk voor het publiek. Arwise- selend de groten bijeen in de kop, tot 20 kilometer voor het einde, toen zag Bruneel zijn kans schoon en draaide zich alleen aan de kop. Die stand wist hij met de Kuysscher te houden hoe hard het er ook toe ging. In de laatste twee ronden sprong Schulte spectacu lair weg naar de twee plaats en had Piel minder geluk om .over het hele spectakel heen te komen, waardoor hij met enkele meters verschil de meet overvloog. De uitslag: 100 kilometer in 2 uur drie minuten 38 seconden. 1 Bruneel- de Kuysscher, op één ronde 2 Schulte Boeyen, 3 Adriaenssens—-Bruylandt 4 StromArnold, 5 CarraraGoussot, 6 PetersPellenaars, 7 Janssens Fruythof, op 2 ronden: OckersNaye, 9 De BackerSpelte, 10 Thijsende Pauw, Zaterdagmiddag werd er ingezet met een kort Lof in de kapel van Kasteel Bouvigne. waar de Kajotsters voor hun studiedagen onderdak ver kregen. Na het lof hield de leidster van de VK.A.J. Bisdom Bre(^t, Mientje Mer- tens een korte toespraak Rector A, Aarts, uit Breda, hield hierna een lezing over het probleem van goede leidsteis in de V.K.A.J. Mej. Kessels, leidster van de K.A.V. hield een lezing over de arbeiders stand in deze tijd en de plaats en de taak daarin van de arbeidersvrouw. Na de lezingen wei-den besprekingen gehouden, waarin door de besprekings leider verschillende problemen aan de orde werden gesteld en de Kajotsters per groep bespraken om daarna hun conclusie ten gehore te brengen. Ernst en luim 'ie zich mocht verbeelden, dat der gelijke studiedagen van de Ka jotsters druipen van „heiligheid" en hoog opgevoerde ernst heeft het danig mis Natuurlijk worden de lezingen en de besprekingen ernstig opgevat, doch tussendoor klinkt menige kwink slag en schalt er menig lied. De Za terdagavond stond helemaal in het teken van gezonde ontspanning. Een verrassing was het wel, dat St. Nico- laas en twee knechten even op de boot vooruitgelopen hadden en de Kajot sters met een bezoek kwamen vereren, welk bezoek het slot vormde van de vrolijke avond en een welbestede dag. Zondagmorgen ging Rector Th. Kimmel. uit Zeeuwsch-Vlaanderen, van waaruit ook de leidsters goed vertegen woordigd waren, na de opening nader in op het vraagstuk: wat bedoelt de V.K.A.J.? Ook hierna volgde weer een bespre king, welke als een practische toets steen bedoeld was van het parochiële werken der Kajotsters. Na deels onderlinge besprekingen en sportinstructies werden' 's middags de statuten van de Kajotsters aange nomen, waardoor de V.K.A.J. iets kreeg, wat zij voorheen nog niet had: rechtsgeldigheid. De hoofdbepaling van de statuten komt wel op het volgende neer: De V.KA.J. is van, voor en door Arbei dersmeisjes, Na het diner volgde nog een lezing over de middelen van de afdelingen (waar en hoe te zoeken) ter ondersteu ning van de Kajotsters bij het prac- tisch werken van hun parochiële afde lingen. Door Rector A. Aarts werd een plechtig Lof gecelebreerd, hetwelk een Desluit vormde van de twee vruchtba re studiedagen. ■pchter ook autobestuurders bezondi- gen zich regelmatig. De maximum snelheid in Vlisingen b.v. is 45 K.M. maar dat wil niet zeggen, dat men overal met die snelheid mag rijden. Op brede wegen zonder kruisende ver- keersban-en is deze snelheid natuur lijk verantwoord, maar in nauwe straten bochten en wegkruisingen is die snelheid gevaarlijk en dus ver boden. En dan nog het-getoeter-! De claxon is er enkel om bij gevaar an deren te waarschuwen! Op deze ma nier krijgen we ndet alleen een vei lig maar tevens - geruisloos - ver keer. Alle weggebruikers tenslotte, ver oorzaken dikwijls gevaar door de bochten niet goed te nemen. Het is nog steeds: naar rechts de bocht zo klein mogelijk, ern naar links zo groot mogelijk. Het afsnijden van de bocht naar links waarschijnlijk nog geen seconde tijdwinst was ongetwijfeld zeer dikwijls een oorzaak van groot tijdverlies tengevolge van aanrijdin gen. Als verder, altijd iedereen zoveel mogelijk rechts houdt en be seft dat het verkeer altijd en overal de grootste oplettendheid vereist, be hoeven er geen ongelukken te ge beuren. Putte AUTO TEGEN EEN BOOM. Op de Putseweg kwam in de bocht bij Dennenheuvel een uit de richting Bergen op Zoom komende Belgische luxe auto met als inzittenden de fam. de Wael uit Brussel te slippen en op een langs de weg staande boom terecht en vloog vervolgens aan de overzijde van de weg in de sloot. Met flinke vleeswonden aan zijn arm werd de heer de Wael opgenomen, terwijl zijn echtgenote ernstige in wendige kneuzingen had opgelopen. De derde inzittende kwam met de schrik vrij. Na verbonden te zijn werden de gekwetsten huiswaarts vervoerd. De auto was aan de rech ter voorzijde geheel beschadigd en moest door die fa. de Lint worden weggesleept. De Rijkspolitie van Putte welke ter plaatse aanwezig was, stelde een onderzoek in. Raad van 's Heer Arendskerke yAN HET MIN. van O. K. en W. was bericht ontvangen, dat in de meerdere kosten van herstel van de toren van 's-Heer Hendrikskinderen het rijk een subsidie verleent van 70 pCt. Vastgesteld werd een verordening op de brandveiligheid in gebouwen. Voor de bijzondere scholen werd vastgesteld de vijfjaarlijkse afreke ning ingevolge de lager onderwijswet. In verband met het vervallen van 't legesbesluit bevolkingsregister werd de legesverordening met ingang van Jan. 1949 gewijzigd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd voorts besloten kosteloos in gebruik te geven aan het rijk, een perceeltje gemeentegrond, voor het maken vam een stopplaats voor de autobussen te Lewedorp. Aan de nieuw aan te leggen straat langs de rijksweg te 's-Heer Hem. drikskinderen werd de naam „Span jaardstraat" gegeven,. Het gemeentepersoneel zal conform de rijksregeling een tijdelijke bijslag ontvangen. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een gemeentewerk man-timmerman. De heer J. Ko-le van s-Heer Arendskerke kreeg alle stem men. Herbenoemd tot lid van het bur gerlijk Armbestuur werd dhr. F. de Jonge, terwijl tot lid van het Groot Armbestuur benoemd wordt de heer Jac. de Schipper, Jan zn. De rekeningen van d'e beide arm besturen werden goedgekeurd, terwijl de gemeente-rekening over '47 werd aangeboden alsmede de gemeentebe groting over 1949. Ten slotte werd besloten 'n straat- belasting in te voeren wegens de ge bouwde eigendommen en daarbij be horende erven, die aan openbare land- en waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke na bijheid hiervan zijn gelegen. De ver ordening zal voor het eerst worden toegepast over het jaar 1948. De heffing is afhankelijk van het wa terschap. waarin de gebouwen zijn gelegen. Bij de rondvraag informeerde dlhr'. de Kooning naar de mogelijkheid van uitbreiding van straatverlichting te Lewedorp en de heer op 't Hof naar de afheinin-g van een dijk te Nieuwdorp. D U N E X TRA PUN Adv.-314-00 Jaag die RHeumatische pijnen uit Uw ledematen 1 Dat kan! Met de eenvoudige bloed zuiverende Kruschen-kuur: Elke mor gen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit Kru schen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiverende or ganen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kru schen geven kan. Ze gaan weer krach tiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoe nen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kru schen. De heilzame gevolgen wor den alom erkend en er kan geen re den zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. 562-00 91 Zonder aarzelen wierp JLrent net nek open. En meteen schoven gordijnen vaneen, als ware dit een afgesproken teken, want Trent zag niet terstond, dat hij dit zelf had bewerkstelligd, door op een veer te drukken. Hij had zich niet vergist. Garland zat daar op hem te wachten. Hij zat op een podium in een zeldzame, kostbaar gebeeldhouwde stoel. Hij leunde achterover, de linker elleboog op de zijleuning van de stoel, de kin in de hand steunend. De gewone spot- tende glimlach speelde om zijn lippen even wit als die van de zogenaamde dr. Hyde, en de ogen waren half ge- Sloten. An'hony Trent stond onder aan de treden en staarde in dit raadselachti ge gelaat. Garland hield geen wapen in de op de knie liggende rechterhand, maar een stuk papier. Hij droeg een kamerjapon van kostbaar brocaat. Hij sprak niet en dat langdurige zwijgen was angstaanjagend. De in dringer beklom de treden en naderde de zetel. Toen zag hij, dat Garland dooa was. Zijn bleekheid was de bleekheid des doods. Lange tijd bleef Trent on bewegelijk staan en eerst langzaam besefte hij, dat hij overwinnaar ge bleven was in de strijd en wat dit betekende voor hem, die nog enkele minuten geleden geloofde, dat zijn laatste uur geslagen had. Maar met die gedachte ontwaakte de twijfel, dat het niet waarschijnlijk was dat iemand, die zo sluw en wreed en zo wraakzuchtig als Garland, en z op alles voorbereid, zijn vijand een zo gemakkelijke overwinning zou gun nen. Welke gevaren kon dit huis niet bevatten, die pas zouden blijken als hij trachtte te ontknappen? Op het met potlood geschreven par pier ontwaarde' hij zijn eigen naam. Hier was dus de laatste brief, die de ze raadselachtige man geschreven had Aarzelend nam hij 't papier uit de witte hand. „Niet ver van de stad", las hij, „werd de slag bij Waterloo geleverd. En omdat zijn uur geslagen had, leed Napoleon de nederlaag. Maar heeft ooit enig geschiedenisschrijver het gewaagd te beweren, dat Welling ton een groot veldheer was?" „Toen ik, in de poging om je te ontvluchten, uit de rijdende trein sprong, bezeerde ik mij zo ernstig, dat ik aan de gevolgen sterven zal. Ik wist niet, hoe zwaar gewond ik was, voor het te laat was om mijn zaken te regelen, zoals mijn plan was ge weest. Jooris, die je is gaan halen, weet niets, waarvoor je hem straffen kunt." „Ik bemerk, dat ik mijn rechterarm niet meer kan opheffen. De linker heb ik gebroken, toen ik uit de trein sprong. Misschien kan ik deze brief niet meer voltooien, maar in de geest zal ik hier zijn, als je komt. Mij dunkt, dat van alle mensen jij wel het best zult begrijpen, hoe het lot je gunstig is geweest en je heeft doen zegevieren. „Dat zal je enige triomf zijn. In mijn kleed zul je de brief vinden, die ik had willen vernietigen voor je kwam en daarin zul je mijn ware naam en afkomst lezen. Het zal je taak zijn om schande te brengen over een familie, die de wereld vrij in de ogen ziet en mij al jaren dood waant. En je zult de vrouw, die mij liefhad tranen doen storten." Het schrift werd onduidelijker. Blijkbaar ontbrak Garland de kracht, om het potlood op te tillen, en de woorden liepen in elkaar over en ein digden in een streep. „En toch sterf ik onoverwonnen. Ik nam wat ik begeerde. En ik zit hier, en zie alles om me heen. En, eerder dan jij, zal ik vernemen, in welke vroegere levens we elkaar gezien, ge haat en bevochten hebben..." In z'n eigen opinie stierf Charles Garland onoverwonnen. En toch was tenslotte Anthony Trent de overwin naar. Het was het letsel, opgedaan bij het gevecht in Brussel, waaraan hij bezweken was. Maar zelfs in deze laatste brief kon de trotse man er niet toe komen om te erkennen, dat zijn tegenstander gewonnen had. En hij zag niet in, dat de overwinnaar een schonere weg bleef om te triom feren. Anthony Trent trok uit de binnen zak van Garland een lange, met een wapen verzegelde enveloppe. Het op schrift luidde, dat deze bij de dood van Charles Garland ongeopend ver nietigd moest worden. Hij woog de enveloppe op de hand. Hierin werd het verleden van die geheimzinnige mail onthuld. Welk een speling van het noodlot, dacht Trent, dat de dood Garland juist op dit ogen blik overviel en zijn privé^papieven in de macht van zijn vijand bracht! Welk een kwelling moest het voor hem geweest zijn. te beseffen, dat hij ze niet meer uit zijn zak kan halen, dat zijn arm niet meer gehoorzaam de aan de wil! Met de brief in de hand daalde de indringer de treden weer af en bleef naast een hoge Griekse vaas staan. Toen streek hij een lucifer af Lang zaam vrat de vlam zich naar het zegel toe, flikkerde even hoog op en ver teerde toen de geheimen, die zulk een sensatie zouden hebben gewekt. De grijze as viel in de vaas, Anthony Trent naderde weer de stille gedaante in de stoel. Nu hei gelaat glad geschoren was, leek hij weer meer dam ooit op do kop, die Donatello zovele jaren geleden ge beeldhouwd had. Anthony Trent keck hem aan en glimlachte even. „Op die manier speel ik het spel niet, Nicollo," zei hij. EINDE DINSDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM II 415 M.: 7 Nws. 7.15 Tsj componisten, 7.45 Morgengeb, 6 Nws, 8.15 Pluk de dag, 9 Lichtbaken, 9.30 W st, 9.35 It, Zwits, Fr liederen, 10 Kleutertje, 10.15 Fluitkwartet v Mo zart, 10.30 Schoolradio, 11 Muz hou it fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Bach en Franck, orgel, 12 Angelus, 12.03 Metropole ork, 12.55 Zonnewij zer, 13 Nws, 13.25 Lichte muz, 13.45 Stichts pianokwartet, 14.10 Mozart, 14.30 Onder ons, 15 Schoolradio: Ko ning Oidipous, vert v Boutens, 15 30 Luchtige middagk), 16 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof. 17 Na school, 17.15 Tenor en piano, 17.30 Lang zullen ze leven, 17.45 Om en om, 13.10 Sport, 18.20 Melachrino Strings, 18.30 Sociale zijde inpoldering v d Zuiderzee, 19 Nws, 19.15 Kwartiertje vhythme. 19.30 Dit is leven: Pater Piet Wesseling, 20 Nws. 20.05 Gewone man, 20.12 Hoe ik mijn kind gedood heb. luisterspel v Pierre l'Ermite, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgeb, 23 Nws, 32.15 Tsjai- kowsky. HILVERSUM I 301 M.: 7 Nws, 7.1S Ochtengymn, 7.30 Victor Sylvester en George Formby, 7.50 Dagopening. 8 Nws. 8.15 Amusem ork, 8.55 Vrouw, 9 Gr, 9.30 Aubade, 10 Morgenw, 10.15 Arb vit, 10.50 Kleutertje, 11 Kinder- opv, 11.30 De Wekker voor zieken, 12 Lyra trio, 21.30 Weerpr, 12.33 Carrol Gibbons, 13 Nws, 13.15 Mededelingen, 13.20 Skymasters. 13.50 Lily Pons met ork, 14 Naald en schaar, 14.30 Mati nee, 16.40 Schoolbel, 17 Kinderkoor, 17.30 Lecuona Cuban Boys, 17.45 Flit sen van Overzee. 18 Nws, 18.15 Tom Erich piano; 18 30 Ned str kr, 19 Ko- bus Kwint, 19.10 Geschichten aus dem Wienerwald 19 15 Bijnamen in de ka- mermuz, 19.54 NIWTN. 10.50 Weder opbouw, 20 Nws. 20.05 W Eur com mentaar, 20.15 AVRO's bonte trein, 21.30 Mededelingen, 21.35 Ik zou zo graag, 22.15 Buitenlands overz, 22.30 Sopr en piano, 23 Nws, 23.15 Franz Lchar. BP.TJSSEL Vlaams 321 M.: 12.32 Omr ork, 13 Nws, 13.15 Vioolconc v Beethoven, 19 Nws. 19.30 Dierenwereld, ln de muz, 19.5Q MosseldV" ui. 20 Omr o-k. 21 Actualiteiten, 21.15 Ope rette. 22 Nws. 22.15 Rustige muz. 22.50 Nws, 22,55 Schumann. gevrargd, werk. Gebi Post 's Gr Kloetinge

de Stem | 1948 | | pagina 2