nmng brems Sassen, Stikker en Neher naar Batavia vertrokken ,Hel van Deurne' was geen hel Iff Honderdduizend kilo witte kool vernietigd Coördinatie sociaal - charitatief werk Wet tot bestrijding der aardappelmoeheid Deze week zullen Kamerleden als waarnemers volgen IN 'T KORT Industrialisatie beter dan emigratie ïlen f 61.75 f «5 erking trenjassen 8 VIJFDE JAARGANG No. 1235 MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 T\E GEESTELIJKE BEDEVAART tot O. L. Vrouw van Lourdes, houdt van 30 November tot en met 8 December haar vierde jaarlijkse novene. Wie zich wil aansluiten mel de zich: Singel 381, Amsterdam. T\E R. K. ECON. HOGESCHOOL te Tilburg viert vandaar de 21ste dies natalis. De H. Mis wordt opge dragen door Mgr. dr. P. J. M. van Gils, de herdenkingsrede wordt uit gesproken door prof. dr. F. A. Weve. De toestand is critiek Aanvulling kinderbij slag vanaf tweede kind BELGIE—NEDERLAND 1—1 Diocesane advies-commissie gevormd Rustig weer Afschuwelijke moord Teelt kan geheel worden verboden Technisch en tactisch betere Belgen ontgaat verdiende overwinning Oranje-team zonder Wilkes m Mt t mitst m Openhartig Wanhoop op de veilingen te Roosendaal en te Steenbergen Naar verruiming textielvoorziening DK, ministei van Economische z,a- ken zegt in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer zich ervan bewust te z'jn, dat de textielvoorziening nog in vele opzichten te wensen overlaat. Ook de jeugd speelde i gelijk RFMER Mouthaan onbetwist winnaar Zwarte, valse kaarten Een punt gestolen Stofzuigers rijkijzers alkachels ■apparaten degels 1 39.50 zonne- 1.40 0.50 en 1.— 4.en 6. 2.75 en f 4.25 -ƒ 3.50 6.20 etc. pe kleine ün origi- f 39.— 47.— L. R. DE MUYNCK JURG - Telf. 2086. 139. 601-O op 5 Decem- Irassing. ielburg 437—0 ÏWi e maten en modellen.,.. IETS BETERS iURG TELEF. 2155 Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A- F. J. Aernoudts. C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J M Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p Week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nicuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, WestsringeJ 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. ^ISTERENAVOND vertrokken van Schiphol de Ministers Sassen en Stikker en de heer Neher voor het voeren van rechtstreekse onderhandelingen met de republ. regering naar Indonesië. De kamerleden, die als waarnemers zullen worden aangewezen, zullen waarschijnlijk over enkele dagen vertrekken. Als waarnemers worden genoemd: prof. Romme, Tilanus. prof. Molenaar, Jhr. v. d. Goes van Naters en Meijerink, MILITAIR VERLOF TVOOR de Minister van Oorlog zijn regelen vastgesteld be treffende het verlof voor het per soneel der Koninklijke Land macht met uitzondering van dat behorende tot de Luchtmacht Ne- aerland waarvoor een afzonder- i regeling zal worden vastge steld met St. Nicolaas, Kerst mis en Nieuwjaar. Zij komen in het algemeen hier op neer: Met het St. Nicolaasfeest wordt op 4 December na 13.00 uur vrij af verleend, terugkeer op 6 De cember. Met Kerstmis kan een gedeelte van het personeel op 23 Decem ber na 17.00 uur vertrekken met terugkeer op 27 December eerste gelegenheid. Hét ander deel kan op 30 Decem ber na 17 u. vertrekken, met te rugkeer op 3 Januari 1949 eerste reisgelegenheid. /TWEE LEDEN van de Britse am bassade te Praag zijn gearresteerd wegens „het smokkelen van mensen en materialen". Later is één van hen weer in vrijheid gesteld. yOLGENS „Parool" en „Vrije Volk" zijn tegen twee hoge ambtenaren van het Departement van Financiën B. de W. M. en J. T. V. disciplinaire maatregelen genomen. Ze zouden na melijk geheime gegevens verstrekt hebben aan de oud-secretaris-gene- raal Mr. Frederiks, om artikelen over „misstanden" aan enkele Departemen ten te schrijven in „Elseviers Week blad". „De Nieuwe Eeuw" en „De Nieuwe Courant". T\E „Johan van Oldebarneveldt" ar- riveert Woensdagavond in Amster dam. Ontscheping zal Donderdag a.s. om negen uur beginnen. QNDERWIJZEND PERSONEEL is er weer voldoende: op 16 Septem ber jl. waren er 200 vacatures, ter wijl er na die datum weer 1342 onder wijzers van de één-jarige cursus zijn bij gekomen. TAE „WERELDBURGER" Garry Da- vis, die werd gearresteerd toen hij plotseling een rede ging houden in de UNO-vergadering vanaf de publie ke tribune, is weer in vrijheid ge steld. OPAAK IS TOCH Kabinetsformateur geworden. HM denkt reeds van middag met de vorming van een nieuw Kabinet gereed te zyn. Men verwacht weer een coalitie van katholieken en socialisten. Op twee of drie uitzonde ringen na verwacht men zelfs al de vorige Ministers weer terug. TAE HEER VAN GRONINGEN uit Nieuw-Vennep is een onderne mend man. Hij kocht op een veiling op Ypenburg een opvouwbaar vlieg tuig. Het toestel kostte f 1400. „Leuk voor de kleine jongens thuis" meende een toeschouwer. TJET HANDELSVERKEER via de Benelux-havens is Zaterdagmid dag met het sluiten van een „bevre digende overeenkomst" te Brussel ge regeld. yENEZUELA leeft sinds gisteren of- ficiëel in „Alarmtoestand". In Ca racas is zelfs de „Staat van Beleg" af gekondigd. gRANDKASTEN-PIET nam eind Februari 1948 uit de safe van de Boerenleenbank te Barneveld f 64.000 mee. Zaterdag werd 4Va jaar tegen hem geëist. ATIONALITEITSBEWIJZEN voor motorrijtuigen welke gedateerd •zijn vóór 15 December 1947 verliezen met 1 Januari a.s, hun geldigheid. TN ENGELAND is een wetsontwerp geDubliceerd. dat ten doel heeft te verzekeren, dat niemand wegens geldgebrek juridische bijstand ont zegd wordt. Voor lage inkomens zijn speciale tarieven ontworpen- TAIENAANGAANDE werd Zaterdag o.m. uit Den Haag gemeld: De Nederlandse Regering heeft een uitvoerige en diepgaande studie ge maakt van het door Minister Stikker gedaan verslag van de door hem in Indonesië gevoerde besprekingen. Het Kabinet is daarbij tot de con clusie gekomen, dat er wellicht nog mogelijkheden zijn om op de grond slag van de gedragslijn welke door de Regering is vastgesteld, op kor te termijn de geschilpunten tussen de Regering van het Koninkrijk en de Regering van de Republiek langs de weg der onderhandelingen op te lossen. Voor het vertrek vertelde minister Sassen tot de aanwezige journalisten, dat de bedoeling van de Regering is naar het woord van Koningin Ju liana, uitgesproken bij haar inhuldi ging in de Nieuwe Kerk waar te maken wat neergelegd is in de nieu we Grondwet met betrekking, tot de nieuwe rechtsorde van het Konink rijk. In de door de delegatie te voeren onderhandelingen, zullen, aldus de Minister vanzelfsprekend ook de fe deralistische nationalisten worden be trokken. Minister Stikker zeide in dit verband nog, dat men hoopt te mogen bereiken, dat onderhandelin gen gevoerd kunnen worden door de Nederlandse-, Republikeinse- en t'e- deralistisch-nationalistische delegatie gezamenlijk. De delegatie zal ook met de C. v. G. D) spreken, doch de be doeling is directe onderhandelingen te voeren; van het verloop daarvan zal de verdere gedragslijn afhangen. Ook Moh. Hatta zal de delegatie stel lig ontmoeten. Op de vraag of de delegatie lang in Indonesië zal vertoeven, antwoordde min. Sassen: „Zeker niet, want, de toe stand is critiek". De vraag of deze als laatste poging moet beschouwd wor den, beantwoordde Z. E. met op te merken, dat er al zo dikwijls van een laatste poging is gesproken, dat dit wel niemand meer zal interesseren... TE NIEUWSGIERIG. 'V'OG werd Minister Sassen de vraag gesteld wat hij kon zeggen over een publicatie in de Nieuwsgier, be treffende het opnemen van de T.N.I, in de federalistische strijdkrachten. De Minister antwoordde hierop: „Dat lijkt mij te nieuwsgierig voor de Nieuwsgier". Op een vraag aan Minister Stikker over de bestandschendingen gaf Z.E. ten antwoord, dat hij de cijfers niet bij de hand had, maar dat hij bleef bij zijn verklaring, na zijn vorige reis afgelegd, dat „een daling daarvan ge constateerd is, gedurende de tijd dat hij in Indonesië vertoefde. Het kan toeval geweest zijn, ,zo voegde de Minister er aan toe, ,maar het is niet temin een feit". TJIJ de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet. Het ligt, zoals men uit eerdere publicaties reeds weet, in de bedoeling een wijziging in de loonbelastingtarieven ten gun ste van de lagere inkomens te bevor deren. Derhalve heeft de aanvullende kinderbijslag te beginnen met het 2e kind een tijdelijk karakter. De thans geldende kinderbijslagregeling is van kracht tot 1 Januari 1950. Daar de kinderbijslag wordt uitge drukt in een som per dag en uiter aard hetzelfde dient te geschieden met betrekking tot de voorgenomen aanvulling, lijkt het redelijk bij de keus tussen 3 en 4 cent per dag, over eenkomende met resp. 18 en 24 cent per week, het hogere bedrag aan te nemen, waarmee dan tennaastcbij 'n vierde gedeelte van de stijging der gtzinskosten wordt gecompenseerd. Door deze aanvulling ook aan het tweede kind toe te kennen, wordt tevens het door de inhouding van loonbelasting van de bijslag van f 1 overblijvende ongedekte tekort opge vangen. Concreet programma wordt samengesteld T\E minister van Economische Za- ken beschouwt blijkens de M. v. A. aan de Tweede Kamer het indu- strialisatievraagstuk als het Tternpro- bleem met betrekking tot de econo mische toekomst van Nederland. Hij stelt tegenover elkaar: industrialisa tie of emigratie. Hij meent, dat de industrialisatie overwegend het ïe- sultaat zal moeten zijn van particu liere investeringsactiviteit. De overheid geeft richting aan de industrialisatie; er is echter niet ge werkt volgens een vast plan. De hui dige situatie maakt het échter wen selijk een meer concreet uitgewerkt programma in de vorm van een sche ma ter beschikking te hebben. Aan de samenstelling daarvan wordt mo menteel gewerkt. De verwachting bestaat, dat over 1948 ongeveer 800 millioen gulden in de industrie zal worden geinvesteerd. Voor 1949 zal dat bedrag 950 mil- loen zijn. In hét algemeen wordt de oplossing vara de streekmoeilijkheden gezocht in de bevordering van de industriali satie, teneinde te voorkomen, dat 'n deel der plaatselijke bevolking ge dwongen wordt naar andere streken te verhuizen. Dit geschiedt door in overleg met de overige betrokken ministeries de voorwaarden voor de industriële vestiging te verbeteren. Veldkamp, secretaris A. Pe- QP uitnodiging van Z. H. Exc. Mgr Baeten kwamen onder leiding van directeur van Campen het dio cesaan hoofdcomité der Katholieke Actie, het diocesaan maatschappe lijk comité en vertegenwoordigers uit de sociaal-charitatieve vereni gingen samen op de centrale der Katholieke Actie te Breda. Het doel van deze bijeenkomst was zich in breed verband te bezinnen op de grondslagen en de geest der Katholieke Charitas en de mogelijk heden te bespreken om te komen tot een reële en vruchtbare coördinatie op het gehele gebied van sociaal- charitatieve zorg. De christelijke cha ritas is een wezenskenmerk van de Kerk en de waarachtige ontplooiing van Haar rijk innerlijk leven. Zij moet gedragen woren en leven in de gehele kerkelijke gemeenschap en moet zich voortdurend instellen op veranderde omstandigheden en op nieuwe noden. Juist in deze tijd van groeiende staatsbemoeiing bijzonder ook op dit terrein moet de christelijke charitas samenstaande, het gehele terrein over zien en over een technisch zo goed mogelijk apparaat beschikken, dat in staat is op de meest juiste wijze de verschillende noden zo efficiënt mo gelijk tegemoet te treden. Mr G. Dekkers, secretaris van de lan delijke adviescomm. aan 't Hoog waardig Episcopaat inzake sociaal- charitatieve zorg, hield hierover een zeer duidelijke en zakelijke uiteen zetting en gaf practische plannen aan. Er heeft zich op deze bijeenkomst een diocesane adviescommissie ge vormd uit vooraanstaande leden der sociaal-charitatieve verenigingen. Deze zal de plannen van de lande lijke commissie voor het eigen bis dom uitwerken en voorleggen aan Z. It. Exc. de Bisschop. Zij zal daarna de coördinatie op 't gebied van het sociaal charitatieve werk in de verschillende parochies en gemeenten stimuleren en bevor deren. Voorzitter van deze commissie is Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend op tal van plaatsen nevel of mist, welke in bet Zui den en Oosten pas laat zal optrek ken. Aanvankelijk hier en daar een buitje, later droog weer met wisselende bewolking. Meest «wakke wind. overwegend uit N. richtingen. Iets kouder. Vandaag zon onder 16,40 uur, Maan op 22.06 uur; Morgen zon °P 8,13 uur, Maan onder 14,05 u. Markkade Urr G. ters. Correspondentie - adres: 7, Breda. De vergadering werd ook bijge woond door Mgr Dr W. Koenraadt, Vicaris-Genteraal van het Bisdom. TT IT ENKHUIZEN wordt bericht, dat een H.B.S.-leerling van 15 jaar 'n helpster van de neutrale kleuter school van 16 jaar, met wie hij be vriend was, Vrijdagavond tijdens een wandeling met een dolk zodanig heeft verwond, dat zij aan de gevolgen is overleden. Het meisje, Annie Rolle, had thuis gezegd, dat zij naar de gymnastiekvereniging ging. Reeds Vrijdagavond om half elf is de po litie op de hoogte gesteld van haar vermissing. Het lijk werd Zaterdag middag door leerlingen van de H.B.S. gevonden. Hoe de 15-jarige scholier M. B. tot zijn afschuwelijke daad kwam, is nog volkomen onbekend. Door Dr. Hulst uit Leiden is echter vastgesteld, dat van een zedenmisdrijf geen sprake is. Ernstig staan de gezichten der Oranjemannen voor de aanvang van de wedstrijd.Van links naar rechts: de Vroedt, van Raaite, Schaap, Terlouw, Stoffelen, van Bun, Schijvenaar, Lenstra, Roozenburg, Clavan en Rijvers. (Van onze redacteur) A BE! ABE! gilden de Nederlanders op de tribunes in het Deurne-stadion toen de tengere Fries met z'n donkere kuif 5 minuten voor het einde de bal na een lange pass van Terlouw te pakken kreeg, op het randje van de linkervleugel. De hele wedstrijd door hadden de Nederlanders hoopvol naar Lenstra uitgezien. Want men wist, van hem moest het komen. En het kwam ook van Lenstra. Heel listig lokte hij de Belgi sche rechtsback Aernoudts weg van de voor doel staande Cla van. De kleine ADOer kwam daardoor vrij te staan en toen Lenstra hem de bal toetikte, had de lilliputter Clavan slechts nauwkeurig naast doelman Meert te trappen. Dat was de gelijkmaker (1-1). En daarmee was de Nederlandse voetbaleer weer eens gered in de „Hel van Deurne". aten wij er direct bij vertellen, dat 1 geen lid van het Nederlandse le gioen meer op die gelijkmaker had ge rekend. Om het doodeenvoudige feit, dat Nederland deze gelijkmaker niet verdiende. Immers, de Belgen waren Zondag ontegenzeggelijk zowel tech nisch als tactisch sterker. Dat vrijwel van begin tot eind, behoudens enkele spaarzame opflikkeringen bij Oranje. Wij willen het heel sterk zeggen: indien de verhoudingen in het veld in doelpunten weergegeven hadden moeten worden, zou op het scorebord zeker 3-1 of 4-1 voor de Belgen heb ben moeten prijken. Nu heeft er bijna de gehele wed strijd een magere 1-0 gestaan. Nederland heeft dus geluk gehad in Antwerpen? „Holland heeft altijd chance en zal ook nu wel weer win nen" zeiden ons voor de aanvang van de wedstrijd enige Belgische collega's Zij hebben wei een tikje gelijk gekre gen, al heeft de Oranjeploeg dan ooti niet gewonnen. Maar het is toch zo, dat door wat geluk Nederland aan een zekere nederlaag is ontkomen. Maar het spreekwoord „zonder geluk vaart niemand wel", mag toch ook wel op het voetbalspel worden toegepast? Dat geluk voor Nederland heeft dan hierin bestaan, dat de Belgen heel wat malen zeer sleeht hebben geschoten. Dat is niets nieuws bij de Belgen. Ook andere keren heeft het gebrek aan juiste T>IJ de Tweede Kamer is inge- diend een wetsontwerp tot be strijding van aardappelmoeheid. Hoewel het in de bedoeling ligt, terwille van de belanghebbenden, in gebieden waar dit nodig is een soepe le overgangstijd in acht te nemen, zodat de wettelijke maatregelen in '49 nog slechts gedeeltelijk tot uitvoering zullen worden gebracht, biedt de voorgestelde regeling toch alle moge lijkheden tot doeltreffend ingrijpen. Voor de moeilijk te controleren zeer kleine oppervlakte, zoals volks tuinen, is voorgesteld, dat jaarlijks niet meer dan een derde van de to tale oppervlakte met aardappelen ge teeld mag worden. De teelt van aardappelen en to maten op reeds besmette terreinen zal voorlopig echter geheel moeten worden gestaakt, teneinde de desbe- AUTO-ONGELUK TE HOOGERHEIDE Zaterdagmorgen te omstreeks half 7 had aan het pompstation te Hoo- gerheide een ongeluk plaats, waarbij een personenauto, die in de bocht van de Zeeuwseweg-Antwerpsestraat slipte, tegen een boom opreed. De bestuurder, de heer Otte uit Bergen op Zoom, bekwam een hoofdwonde, terwijl zijn echtgenote een sleutel beenbreuk opliep. De vrouw is naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. De auto werd ernstig beschadigd. De inzittenden waren van Middelburg op weg naar Bergen op Zoom om daar een begrafenis bij te wonen. te treffende grond de nodige rust gunnen. Tot extra bescherming van de ex port is voorts bepaald, dat de teelt van aardappelen en tomaten ook verboden kan worden in overwegend voor de export werkende gebieden, derhalve ook zonder dat er aardap pelmoeheid is aangetoond. In dit wetsontwerp is voorgesteld, de vruchtwisseling t.a.v. de aardappel teelt verplicht te stellen en slechts eens in de drie jaar aardappelver- bouw toe te staan. Dit geldt voor alle gronden, ook die, waar geen aardappelmoeheid kon wordeni gecon stateerd. Een bijzonder sterk staaltje van openhartigheid vertoonde de Franse communist Marty in een te Rouaan afgestoken redevoe ring. Hij zei letterlijk: „Kameraden, begeeft u in geval van mobilisatie naar de kazernes, maakt u meester van de wapens en van de officieren, opdat nie mand uwer tegen Rusland zal marcher en". En ondanks deze openlijke aan sporing tot desertie en geweld pleging waarvan de landsverra- deriijke ondergrond niet in twij fel kan worden getrokken, zit de ze communist Marty nog steeds rustig in het Franse parlement. QP DE VEILINGEN te Roosendaal en Steenbergen werden in de afgelopen week tienduizenden kilogrammen witte kool aangevoerd, die niet door de veiling kunnen worden verwerkt, omdat er geen afzetgebied voor deze kool bestaat en tevens weinig vervoermiddelen ter beschikking zyn. De oorzaak moet in de eerste plaats worden gezocht in die deviezen- schaarste. We. zijn gedwongen de in voer van halffabrikaten en eindpro ducten sterk te beperken en ander zijds moeten de exportkansen in de texrelsector zoveel mogelijk worden benut. De minister streeft ernaar, mede in het Kader van de voorbereiding der Economische Unie met België en Luxemburg tot verdere verruiming van de binnenlandse textielpositie te geraken Van het tempo waarin zulks zal kunnen worden verwezenlijkt, za-1 t afhangen of al dan niet vlug tot op heffing der textielrantsoenering zal kunnen worden besloten. /YP DE VEILING te Roosendaal kwa- men verschillende boeren, die de geleverde kool op hun wagens laadden en ze daarna aan hun bees ten als veevoeder verstrekten. De rest van de witte kool werd door de Roo- sendaalse veiling vernietigd. De veilingsvereniging „Noord-West- Brabant" te Steenbergen vernietigde niet minder dan 50.000 kilogram witte kool, een aantal dat door Roosendaal ct - geëvenaard wordt. Achter het vei- staan van een bevoegde ambtenaar, lingsgebouw in eerstgenoemde ge- Intussen heeft men van hogerhand ingegrepen. Niet dat mogelijkheden bestaan, om de witte kool haar eigen lijke bestemming te geven, maar de boeren, die het product geteeld heb ben en aan de veiling aanbieden krij gen een bedrag van f 2.50 per 100 kg. Het is in de afgelopen week voor gekomen, dat een West-Brabantse landbouwer zelf tot vernietiging van het product wilde overgaan ten over meente liggen grote hoeveelheden witte kool te rotten. De directie moest om te voorkomen, dat het publiek de witte kool mee zou nemen ter con sumptie en om dus te voorkomen, dat bij de groentehandelaar niet gekocht zou worden, een bord bij de vernie tigingsplaats aanbrengen, waarop voor eenieder te lezen stond „hesmet". Gedurende de gehele oorlog en de jaren daarna is er een groot gebrek geweest aan witte kool. Door allerlei factoren is er dit jaar, ook in West- Brabant zo'n grote overvloed, dat de witte kool niet gebruikt kan worden, waarvoor zij geteeld is. Slechts sporadisch gaan enkele wa gons naar Duitsland! die het aantal vernietigde kg. zou be palen, waarna normale veiling-uitbe taling zou kunnen volgen. Vervoer e. d. zouden dan worden gespaard. Het verzoek van de landbouwer moest worden afgewezen. Een andere zijde van de medaille is, dat men in West-Brabant te weten is gekomen, dat de witte kool in Zuid en Noord-Holland geteeld, wel een af- zetgc* 'ed heeft gevonden in Duits land. „Ieerdere wagons zouden in die provincie ter beschikking zijn gesteld, Het spreekt vanzelf, dat de witte- kool-kwestie in de West-Brabantse landbouw heel wat opschudding heeft teweeg gebracht en thans nog Brengt. ,,Men maakt een dergelijk geval op 'grote schaal voor 't eerst sinds lange jaren mee' QPMERKELIJK is wel, dat ook het Nederlandse tegen het Belgische jeugd-elftal gelijk speelde. Deze jeugd wedstrijd is gespeeld als voorwedstrijd voor de grote partij. Voor het natte veld was dat natuurlijk wel een be zwaar, daar het hierdoor nog zwaarder te bespelen werd. De beste sneler bij het Nederlandse jeugdelftal was onge twijfeld de rechtsbinnen Steenbergen van Peijenoord. Naast hem moet ech ter onmiddellijk Piet Vergouwen van het Etter se Internos genoemd worden. Hij toonde zich uit het goede hout ge sneden te zijn en smaakte het ge noegen een doelpunt (het tweede) te maken. Het Was een zeer fraaie goal. De twee andere nam van Steenbergen voor zijn rekening. De rust ging in met 22. Nederland nam direct na het begin de leiding uit een vrije schop. Daarna werd het 1- maar 2 minuten na het Belgiche doel- punt was het weer gelijk Kort na de rust scoorde Steenbergen nr. 3 en een half uur werd o.i. in, buitenspel positie) de Belgische gelijkmaker ge scoord. Over het algemeen was het een snelle een pittige wedstrijd. Zaterdag werd door de Zeeuwse renners een tijdrit gereden van Kloe- tinge naar Rilland v.v. over een totale afstand van 44 km. Om de vier minu ten werd een renner gestart. Er waren 20 deelnemers. Mouthaan die als een der favorieten was gestart werd op fraaie wijze winnaar. De uitslag luidt: 1 Mouthaan Vlissingen 1 uur 9 min 0,3 sec.; 2 Kloosterman sr. Kapelle 1 uur 11 min. 2 sec.; 3 Jansen Axel 1 uur 14 min. 0,7 sec De 7e rit wordt Zaterdag gereden van Kloetinge naar Bergen op Zoom v.v. Om 2.15 uur wordt gestart. DELGIE-NEDERLAND... En dus dag van :warce toegangskaar ten. Ze zijn weer gepeperd geweest. Wilt U prijzen? van 250 tot 850 francs voor een zitplaats, die 100 francs waard was. En 100 tot 200 francs voor een staanplaats van enkele tientallen francs* Geen peuleschil zult U zeggen. Dat is ook zo. En toch zijn ze grif gekocht. Wij ziin lieden tegen het lijf ge lopen, die tot elke prijs voor een kaart wilden gaan. Wij zijn echter ook mensen tegengekomen die geen centiem meer wilden hebben voor een kaart dan de officiële wijs. Voor de aardigheid hebben wij een man ook eens het dubbele van de officiële prijs aangeboden voor een kaart die hij teveel had. Maar het was een eerlijke kerel. „Wat heb ik aan die paar francs", zei hij. Zo dachten heus niet alle mensen in den Anvers. Er zijn natuurlijk ook mensen geweest, die een strop hebben gehad met een zwarte kaart. Niet alleen omdat die kaart zwart was, maar vals bovendien. Een juffrouw had maar liefst een paar honderd francs voor zo'n vals ding betaald. En aan een der controleposten vertelde ons een controleur, dat hij al 20 mensen had moeten terugsturen, omdat zij een valse kaart hadden gekocht. Nee, de eerlijkheid is de wereld nog lang niet uit. 21 maal kreeg Nederland een vrije schop toegewezen voor een of an dere overtreding- en bij de Belgen was dit 17 keer. Nederland mocht drie hoekschoppen nemen, België maar twee. schietvaardigheid zich bij hen gede monstreerd. Het schieten bij hen was echter toch nog altijd stukken beter dan bij de Nederlanders. Want uit de Nederlandse voorhoede zijn maar heel weinig gevaarlijke ballen op Meert af gevuurd. Van de midvoor Roozenburg hebben wij géén enkel schot gezien (Wij hebben trouwens de hele wed strijd door met spanning erop zitten wachten dat Roozenburg „iets" zou doen), van Rijvers een paar schoten die naast vlogen en van enige andere spelers ook wat ballen die Meert ech ter geenszins zenuwachtig konden maken. 1-0. r\e Belgische doelman heeft het dan ook erg gemakkelijk gehad. In tegenstelling tot zijn collega aan de overkant, die nogal eens potig de handen uit de mouwen heeft moeten steken. Van Raaite deed dat niet kwaad. Vooral de manier waaróp hij na rust enige zeer gevaarlijke situaties wist op te lossen, hebben hem toch wel gestempeld tot een waardig opvolger van Kraak, alhoewel hij deze nog lang niet kan benaderen. Van Raaite heeft een zeer lelijke fout gemaakt. En het is jammer, dait die fout ons een doel punt heeft gekost. Hij reageerde na melijk niet goed 22 min. na het begin, toen Terlouw een misstap beging, waardoor van Steenlant de bal te pak ken kreeg en de Belg de kans geboden werd de voor van Raaite neerspringen- de bal over de Nederlandse doelman heen in het doel te werken (10). goed, omdat de wedstrijd daardoor een sfeerloos karakter kreeg. Werkelijk, deze België-Nederland moeten we maar zo vlug mogelijk vergeten, niet alleen om het sfeer loos karakter, maar ook om het ver toonde spelpeil. Want op hoog inter-- nationaal plan heeft deze wedstrijd niet gestaan. Soms haalde hq£ peil nog niet eens dat van een aantrek kelijke eersteklas wedstrijd. En dan zeggen we het nog maar heel voor zichtigjes... Het is net alsof vooral over de Ne derlandse ploeg een soort gelatenheid (geen geladenheid dus) lag, een soort matheid. Er was geen inspiratie tot grote dingen. Flitsend spel ontbrak to taal. Het positiespel was dikwijls droe vig en het plaatsen over het algemeen bar slecht. Dat slechte plaatsen van de bal manifesteerde zich in alle linies. En het leek er warempel op, dat de Ne derlanders zich erin specialiseerden de ballen juist daarheen te dirigeren waar een rode trui stond. Dat laatste was uiteraard dikwijls maar schijn, omdat reactievermogen en positiespel der Bel gen stukken beter waren dan bij de Oranjehemden. Vooral 't slechte weg werken van Schijvenaar en Terlouw, die toch beiden een goede wedstrijd hebben gespeeld (Terlouw was zelfs de beste Oranje-speler) was opvallend Van Schijvenaar kregen wij soms zelfs de indruk, dat zijn slechte plaatsen aan nonchanlance te wijten was. Zonder Wilkes Geen feu sacré Xtfij kunnen eigenlijk niet zeggen, dat de „Hel van Deurne" direct een hel geweest is in de gebruikelijke be tekenis van het woord. Immers w« hebben gister in Deurne het feu sacré aan beide kanten gemist, dat steeds, zo typerend is voor de BelgiëNeder land wedstrijden. Misschien was hel goed, omdat daardoor het gebruikelijk^ „harde" spel dit keer eens niet zoveel te zien wa% Misschien was het niet yoor de matheid die over de Neder landse ploeg lag was overigens toch wel een verklaarbare reden. Men wist, dat men tegenover het sterkste Belgische elftal sinds jaren zou ko men te staan en toen men teeen dit elftal zonder Wilkes moest gaan spe len, kunnen wij ons voorstellen, dat er in de Oranjehoofden heel wat zor gelijke rimpels zijn gekomen. Men kan nu wei redeneren Wilkes en Lenstra zijn te zeer individualisten om in het moderne spelsysteem (lees stopperspil- systeem) thuis te horen, doch het is toch maar zo, dat het deze individua listen steeds zijn, waarop het Neder landse elftal steunt. Neemt men Wilkes en Lenstra weg, dan is de ruggegroot, de fanta sie, het flitsende weg uit het elftal. Werkelijk, de Nederlandse aanval zonder Wilkes uit de Nederlandse aanval is een groot gemis geweest. Hij kon niet meespelen vanwege een breuk-operatie. En Schaap ('t Oooi), die inviel en rechtsbinnen ging spelen (Rijveis linksbinnen) deed wel zijn best, maar van Wilkes-allure is hij allerminst. Anoul, de ster Wu moeten wij er eerlijkheidshalve. aan toevoegen., dat Schaap met Lenstra juist speelden aan de kant waar de beste Belgische speler stond (Vervolg op pag. 2) TOMMY SNEDDON, de nieuwe trainer, die voor de eerste maal, een interlandwedstrijd van de Öranjehemden zag, merkte met een flauw glimlachje na afloop op: „We stole a point" (we stalen een punt). Deze kernachtige uit spraak geeft duidelijk weer, dat dit gelijke spel ons eigenlijk niet toe komt. Hoogopspringend weet de Belgische doelman Meert de Nederlandse aan val onschadelijk te maken. Links ziet men Roozenburg en rechts Schaap.

de Stem | 1948 | | pagina 1