Amerika zou lucht- en vlootbases in Spanje wensen Korea: land van ochtendgloren lissmgen farineA uit DAGRAVIT Een vervloekte plek Limburg heeft tekort aan mijnwerkers.en woningen Sport 'S Vijf millioen Duitse vrouwen trouwen nooit Wereld Parijs, Brussel en Den Haag vrezen een nadelige verandering der defensieplannen Sinterklaas en de Wederopbouw Onafhankelijk of „volksdemocratisch" toestand in Franse havens DE STEM VAN ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 ik Middelburg hen dood Is samenwerking van Franco en het Westen MMA'S TabSet of Cachet De ruïnes van een roofridderburcht Waar Hitier leefde Twee vraagstukken, die niet los van elkaar kunnen worden gezien Waar een vrijgezel goud waard is De moraal op het nulpunt Wijziging Loterij wet DAMMEN VOETBAL MARKTEN WATERSTANDEN Officiële mededelingen |zetten, maar dat deed de heer Wilson niet. „Tegen- lover dames", zei hij, ^,moet men galant zijn". [En met een buiging gaf jhij zich onvoorwaardelijk over. De rechter vond Idat zo sympathiek van Iwilson, dat hij hem (slechts een boete van 40 |pond sterling oplegde. Vlees van slurfie |T^e laatste olifant van I de Berlijhse dieren- Ituin, Siam, is vorig jaar ■gestorven, thans moest léén van zijn oppassers ■zich voor een Duits ge lrechtshof verantwoorden. Hij werd ervan beschul- Idigd, 10 kilo vlees van de dode Siam te hebben ge lstolen en tegen fantasti- Ische prijzen te hebben ver I kocht. Zijn collega's zei lden, dat olifantenvlees bij lzonder lekker is. JOOOOOOOOOOOOOO Ir van 'n scherpe bocht l enligger sprake is. Da ■gaande zei spreker, dat Ids op de Keersluis snel |e snelheid is verdachte |;n het trottoir opgereden, l;reden en 50 meter verder ■reden met het bekende Ivolg. Of verdachte teveel lebruikt of niet: feit blijft I roekeloosheid drie men- lingestuurd werden. |e een hechtenisstraf; van en 1 jaar, verbod van laai wees er op, dat de J. werkzaam man, zwaar Mnder deze zaak; ook al is I-gaan dan blijft voor hem jAan het feestje heeft hij trtje en dan nog met te- iomen. Onder invloed van lis hij niet geweest. Ver- Ie niet bewezen, dat-zijn ps gereden heeft. De door Lnoemde afstand van 50 ■oog; spreker schatte die look is de verlichting ter ■echt. Het ongeval schreef L aan gebrek in reactie- It ontstaan is door over- J Pleiter vond, dat. waar leen respectabel man be- waardelijke straf op haar zei het hier niet eens toor hem staat vast. dat ploze snelheid gereden is. het niet zo. ■ver 14 dagen. delen van Chefarine -„4"-zijn 3tuk al beroemd voor het i zware hoofd- en andere griep en verkoudheid. Alaar én tablet verenigd werken Ir, Ook in dit geval dus; aakt macht! f «n griep 20 tabletten f 0.75 Adv.-316-00 0UDIGE WERKIN AdY-314-00 ENOPLEID9NG lulo - Onderwijzersacie HILVERSUM Schriftelijke Cursus Adv.-321-00 teiten, 21.45 gr,' 22 nws, nws, 23.05 rustige muz. •AG 22 NOVEMBER JM II 415 M.: 7 nws, 7.15 udamus, 7.45 woord voor s, 8.15 En nu aan het te voor fluit en clavecim- :n, 9.30 w st, 9.35 harmo- altviool, 10.30 morgend, J'gs Conc, 11.20 Oude en 11.40 zang, 12.10 lunchkl, 12.33 Metropole ork, 13 mandolinata, 13.45 gr, 14 14.35 prcm conc, 15.30 Jijbel, 16.45 cellosuité, 17 17.15 gr, 17.45 NCRV 9.30 Luisterwedstrijd voor 1.45 NCRV kwartet, 20 nws, r Ver, 20.55 Wuivende Ka il, 21.30 orgel, 22 Hollands |5 avondoverd, 23 nws, 23.15 listen. UM I 301 M.: 7 nws, 7.15 7.30 Keuze v d Omroe- 8.15 operette, 8.55 vrouw, 1.30 Een dansliedje deunt, 10.15 arb vit, 10.50 Miki- de Uitkijk 11.15 Orgel, 1.50 Tegenstand tegen nieu- e, 12 Skymasters, 12.30 !8 Pierre Palla piano.' 13 mededelingen, 13.20 Avro- I Ork Magyari Imre, 14 ;r om in de wereld, 14.15 n, 15 Joodse liederen, 15.15 iano, 15.45 Bonbonnière. aiender, 17.30 Hoort zegt 17.45 Indonesië, 18 nws. ielinzen. 18.20 Kentucky 8.30 Ned str kr, 19 film- Inl tot muz begnp. 19-45 20 nws, 20.05 radioscoop. jgende Lijn, 23 nws, 23.15 er Vlaams 321 M: 12-40 13 nws, 13.15 cas-no, 19 er. 19.50 Mosseldieven. 20 !1 actualiteiten 21.15 verjj vs, 22.15 rustige muz, 22.50 n vocation a la Nuit. UEN KORT BEZOEK aan Madrid heeft ons bewezen, dat het drukke diplomatieke verkeer tussen Washington en Madrid reeds tot zekere re sultaten heeft geleid. Franco heeft zich ertoe bereid verklaard, dat, In geval onverhoopt de Russen een oorlog mochten ontketenen, Spanje mee zal strijden aan de zijde van de geallieerden en onmiddellijk bases zal afstaan aan de Amerikaanse luchtmacht in ruil voor Amerikaanse wapenen, die ge leverd moeten worden in het kader van een soort leen-en-pacht-wet. Vol komen uit de lucht gegrepen zijn de berichten volgens welke Franco samen werking met Amerika en West-Europa afhankelijk zou hebben gesteld van opname in de Verenigde Naties. Wel appreciee Franco opname in de UNO- ciub doch hij is realist genoeg om twee dingen te begrijpen, n.l. dat West- Europa na de Hitler-invasie niet andere dan wrevelig KAN staan t;o.v. to talitaire of daarmee vergeleken staten en dat zolang Moskou over een veto beschikt, zijn kansen op toetreding tot de UNO nul zijn. pi VEN ALS in de wandelgangen van het Palais du Chaillot te Parijs, is het ook in Madrid een publiek ge heim dat in prinoipe volledige over eenstemming is bereikt tussen Ame rika en Spanje. Er wordt in Madrid hardnekkig beweerd, dat het bezoek van de Amerikaanse senator ney, die tevens voorzitter is van de senaatscommissie vo.or militaire hulp aan Europa en als zodanig een gro te invloed uitoefent niet _zozeer een eerste contactlegging was, waarbij partijen elkaar konden nolsen, doch veel meer een afronding ten doel hadden van reeds eerder genomen peilingen. Want de Amerikaanse belangstel ling voor Spanje is niet van van daag of gister. Zonder ons op het ge vaarlijke terrein der veronderstellin gen te wagen, kunnen -we melden, dat er reeds gedurende meer dan 3 maanden druk diplomatiek er. mili tair verkeer is tussen Amerika en Spanje, waarbij niet alleen Argen tinië, doch ook Portugal behulp zaam is geweest. Het enige wat omtrent de inhoud dier besprekingen vast staat, is dat Amerika lucht- en vlootbases wenst in Spanje, zekerheid wil hebben om trent de sterkte van de Pyreneeën-li- nie en in ruil voor liet eerste Fran co wapenen wil leveren, die hier in derdaad dringend nodig zijn. De be richten over Marshall-hulp, toetreden tot de UNO, uitwisseling van mili taire attaché's, geheime voelingen tussen Franco en het opperbevel van de West-Europese verdedigingsraad zijn voorlopig nog geruchten, die niet bewezen worden, hetgeen niet behoeft te betekenen, dat zij straks wellicht niet juist zullen blijken te zijn. OPTIMISME TNTUSSEN gaat er over Spanje een vloedgolf van optimisme. De even üuele samenwerking tussen 'de Wes- tersen en Franco heeft heel wat dei ning veroorzaakt, doch zelfs de sim pelste Spanjaard is er voor. Ook on der de meest intieme Franco-aanhan gers schijnen geen of weinig tegen standers te zijn. Het optimisme on der the men in the street heeft voor namelijk tot oorzaak de verwachting dat de levensstandaard zal stijgen en de economische toestand van Span je zal verbeteren, want zeer terecht distilleeit men uit militaire samen werking ook engere handelsbetrek kingen, die Spanje best kan gebrui ken, want de hulp van vriend Peron is niet voldoende gebleken. Wei krijgt men hier als Westers journalist nog wel eens een steek on der water. Zo iets van: zie je wel, dat w.ij. gelijk hebben gehad! Dat is minder aangenaam." Toch moet het minstens betwijfeld worden of er 'n werkelijk ideologisch verschil is tus sen het Spaanse volk en de West- Europese volkeren. De gemiddelde Spanjaard schijnt Franco te waarde ren omdat hij de orde en rust heeft verzekerd en het leven weer levens waard heeft gemaakt. Doch behalve waardering over zijn beleid, hoort men ook critiek, zelfs onder zijn meest fanatieke aanhangers. Een to talitaire militairistische inslag heeft dit volk zeker niet. Voor een groot deel moet het ze ker ep-rekening van de in het buiten land vertoevend: oppositie geschoven worden, dat de handelsbetrekkingen tussen Spanje - en vele democratische landen, zoveel te wensen overlieten. Maar Spanje kan niet leven bij de gra tie van Peron, Zwitserland, Zwe den, Italië en nog enkele andere landen en naarmate de tijd voort schreed bleek duidelijk, dat het Ibe risch schiereiland een essentieel deel is var. Europa, niet alleen militair, 5,™ ec°nomisch. Heel handig 2 c5 ,FranS° daarom zijn flirt met geke d d-0' ®een ^zetting hebben de samenwerking poogt het Spaanse staatshoofd de oppositie de wind uit de zeilen te nemen en zijn economi sche betrekkingen te verbeteren. TOESTAND MATIG TPEN deel van het spoorwegmate riaal, dat in de burgerkrijg ver nield werd, is nog steeds niet her steld, de wegen zijn slecht en het hele transport lijdt onder verwarring. De voedselsituatie is weinig rooskleu rig. De militaire behoeften daargela ten zou Franco 1500 millioen harde Amerikaanse dollars nodig hebben om het economisch leven op gang te brengen. Er worden thans dan ook bespre kingen gevoerd tussen Amerikaanse en Spaanse deskundigen over 'n der gelijk Amerikaans crediet. De offi ciële Spaanse Bank Baco Urquijo heeft hiero— verzocht. Ook de bewapening van het hui dige Spaanse leger is onvoldoende. Men beschikt slechts over ongeveer 500 vliegtuigen, waarvan het meren deel verouderd is. De vloot is zowel kwantitatief als kwalitatief een fic tie van wat zjj behoort te zijn. Het is daarom duidelijk, dat niet alleen de Westersen het Iberisch schiereiland nodig hebben voor hun verdedigingsplannen, doch dat Span je evenzeer het Westen nodig heeft, enerzijds om de gevolgen van de burgerkrijg te boven te geraken, an derzijds omdat het zich alleen niet zal kunnen handhaven bij het aanrol len van de Russische stoomwals. EEN NIEUW BLOK. yUIVER economisch gezien is er niets wat zou pleiten tegen sa menwerking met Franco-Spanje. Eer is het tegendeel waar. Niet alleen is het Spaanse afzetgebied voor de W. Europese producten belangrijk gro ter dan, in de huidige handelsverdra gen tot uitdrukking komt, doch ook de Spaanse grondstoffen zouden be ter tot hun recht komen voor de we deropbouw van Europa indien de sa menwerking al of niet in het kader van de West-Europese Unie of het Marshall-plan zou kunnen worden uitgebreid. Daarnaast zouden de eeo nomische betrekkingen tussen West- Europa en Zuid-Amerika belangrijk kunnen verbeteren, indien het inder daad tot deze samenwerking zou kunnen komen, want een steeds gro ter wordend deel van Zuid-Amerika schaart zich om Argentinië en Peron en Franco zijn goede maatjes. Langzaamaan groeit er een Latijns blok, waarin Franco en Peron (nog) de leiding hebben. Hierom groe peren zich de Zuid-Amerikaanse sta ten, Portugal en enigszins zelfs Ita lië en Griekenland. Ook in Zuid- Afrika is een niet te miskennen sym pathie voor dit blok. Zowel econo misch als militair heeft het iets te betekenen en aangezien we snel le ven kan het in de naaste toekomst veel te betekenen krijgen. De Engel se, Franse en Nederlandse bezittin gen in Zuid- en Midden-Amerika vinden in dit blok hun pleitbezor gers en economische steunpilaren met alle gevolgen van dien. En al is dit blok in wezen even anti-commu nistisch als Amerika en de West-Eu ropese Unie toch profiteren de rode diplomaten bij tijd en wijle heel han dig van de verdeeldheid hunner vij anden. Waartoe dit alles kan leiden valt nu nog niet te voorzien. Maar dat men niet alleen de anti-kolonia- Onze Parijse correspondent heeft enkele dagen in de Spaanse hoofd stad vertoefd teneinde de berich ten te controleren volgens welke een toenadering tussen Franco enerzijds, Amerika en West-Eu ropa anderzijds aanstaande zou zijn. „De toenadering is niet aan staande", aldus seint hij, „doch is gedeeltelijk al een feit. Ook al wordt Spanje niet opgenomen in de Verenigde Naties zal het in 't kader van de Europese verdedi ging samenwerken met de de- mocratiën". In bijgaande beschouwingen legt onze correspondent de aspecten bloot van samenwerking met Franco zonder zich daarbij door pro of contra te laten beinvloe- den. Ie mogendheden in Zuid-Amerika, doch ook Moskou de wind uit de zei len zou nemen, indien beide machten ineen schoven, staat wel vast. Dat ineenschuiven zou inderdaad voor een groot deel geschieden met de opname van Spanje in de Ame- rikaans-West-Europese samenwerking omdat de andere zijde van de Latijn se as, Peron, dan ook meer nei ging zou gaan vertonen tot samen werking. Als zodanig heeft samen werking met Franco-Spanje ook po litieke voordelen. HET GEVAAR TNTUSSEN betwijfelen toonaange- vende Franse, Belgische en Ne derlandse militaire raadgevers of 'n Iberische vesting niet helemaal uit den boze is. In Parijs, Brus sel en Den Haag is een in vloedrijke stroming, die meent, dat volledige inschakeling van Spanje in de Europese verdediging het mili taire accent wel eens te sterk naar de Pyreneeën kon verleggen. M.a.w. men vreest in deze kringen, dat naar gelang Spanje een onneembare ves ting zou worden, Amerika en Enge land eerder geneigd zouden zün Ne derland, België en Frankrijk niet tot het alleruiterste te verdedigen, aan gezien de legers zouden kunnen te rug trekken op Spanje (en Enge land) om van daaruit a la Juni 1944 de definitieve stoot voor de victorie te geven Zéér zéker is ditgevaar niet denkbeeldig. We nemen niet aan dat Amerika van Spanje een ves ting wil maken om doelbewust man schappen te sparen, Frankrijk, Bel gië en Nederland tijdelijk op te of feren en tijdelijk terug te trekken op de „onneembare vesting" doch alleen het feit, dat de onneembare vesting er is, zou in tijden van verwarring en we hebben gezien hoeveel ver warring de Duitse bliksemoorlog bracht in de eerste weken wel eens een tendens in deze richting kunnen veroorzaken. En zelfs een tendens is te veel. De H. Man is goed te spreken Van de Vlissingse kampcommissie ontvingen we volgend schrijven: TIET IS DE 3e MAAL dat St. Nico- laas na de verwoesting van Wal cheren zljft Geboortefeest weer gaat vieren temidden der Opbouwarbeiders Het geeft de Sint grote vreugde, dat de dorpen en steden van Wal cheren weer bewoonbaar gemaakt zijn door taaie en noeste vlijt. In 't bijzonder heeft hij aandacht voor de arbeid 'cultuur-technische werken), die de bodem weer geschikt maakt om voedsel voort te brengen. Hij heeft de polderjongens beloofd om 3 December enige uurtjes bij hen te ver toeven in het Wederopbouwkamp Bui tenhaven I te Vlissingen. De Sint zal zich laten voorlichten door eenvoudige arbeiders, waarvan er verscheidene reeds 3 jaar hun ar- beidsdaad hebben gesteld om de zee wering te verzorgen én de polders te cultiveren. Zijn feest is: het resultaat te schou wen van samenwerking tussen hoofd en handwerkers in de opbouw van Land en Volk. Zijn waardering voor eenvoudige arbeiders, die ver van huis en haard zich als taak gesteld hebben door ar beid Walcheren en haar bevolking te dienen, zal hij in zijn bekende pret tige vorm uiten. Daar de polderjongens dit jaar 5 Dec. thuis kunnen zijn en te midden van hun gezin St. Nicolaasfeest mo gen vieren, wil de goede Sint voor de kinderen der Wederopbouwwerkers op 3 December een surprise uitreiken en ook de Zeeuwse kinderen die en nu eenmaal anders tegen 't probleem aankeken. Met de beoog- Sinroirin S' F 'c inneemt: bi: Kou r °f Miinhardtiet (cachet), i/<K.fe.GnK?,iP^rnz^« «-«"»• Adv 318-00 0r"' loeeel alw eer n kind btyi Ofb, n kinderhand is gauw gevuld Al maken ze voel te gauw stuk, ai kom je er moeilijk aan hoi geven ■s zoo prettig! Maat Moeder kan siceds '1 beste geven: iels blijvends voor de joekomsL Sterke tanden en een rechi ,a.m; door Dagravit, het lekkere kalk/Vitamine D-prcparaat voor den «opbouw" van hei lichaam* VITAMINE D/KALK-TABlETTEN Adv.-326-00 (Van een bijzondere correspondent) YI^ANNEER in de toekomst nog ooit onze jong gehuwde paartjes een reisje maken en behalve voor de verwoeste steden ook nog oog hebben voor de ruines van de oude roofridderburchten, zou ik hen kunnen aanraden nog wat verder door te reizen naar het Zuiden. Ze zullen daar dan dé ruirie kunnen zien van een der grootste roofridders, wiens ruine nu nog wat nieuw aandoet, maar tegen die tijd zal ze wel vergrijsd, zijn, zoals dat heet. Misschien her inneren ze zich dan, dat eens een zekére Hitier een kasteel bezat boven op de Obersalzberg, van waaruit hij een schitterend uitzicht had op de vreed zame Beierse omgeving; misschien zullen ze dan de stichtelijke verklaring horen van een oude gids, dat hij daar op oorlog zon en dientengevolge ten onder ging en zijn burcht werd verwoest. Maar.... zover zijn we nog niet. "poch vond ik het de moeite waard, de Oberzalsherg e beklimmen. Dit is zeer gemakkelijk als een sterke 'Amerikaanse auto L meeneemt, an ders is het zeer moeilijk, want dc weg stijgt op punten met een hoek van 3C graden. Na 900 meter stijgen beleeft men de eerste sensatie: de ge weldige SS-kazeines. waai de uitge zochte lange slungels hun Führer al door maar bewaakten, ligt als een modern uitgebrand Pompeji voor U. Het treft meer dan welke stad ook. Overal rondom heerst de vrede van de bergen. Ge ziet er de slanke edel- dennen omhoog rijzen en hoort nun ruisen als een zacht lied van de zee; uw oog rust op de groene bergruggen en daalt af naar het dal en wordt ge troffen door de ongereptheid van dit landschap. En hier als een dodenstad liggen de holle ruines van leze ka- zemegebouwen. Kort voor het einde van de oorlog werden ".e door gealli eerde bommenwerpers verwoest; ze zullen nooit meer opgebouwd worden. Na deze onderbreking gaat het hoger naar de woning van de i'hürer, het vroegere beruchte adelaarsnest „Flat- terhof". Deze was bij de bomaanval niet verwoest, doch slechts bescha digd door de luchtdruk. Toen Hitier ervan vernam, ontstak nij in woede, gaf bevel het gebouw met benzine te overgieten en in brand te steken. En zo grijnst U de uitgebrande ruine tegen van deze roofridder en er is weinig romantiek doch enkel huiver en beklemming rondom deze vervloek te plek. Die grote opening in de voor gevel was eens het brede venster van de werk- en ontvangkamer. Eigenaar dig, ook nu betreedt men d:"ze kamer niet zonder gevaar, alleen is het van andere aard; men moet n.l. oppassen voor de diepe gaten in de vloer. Hier woonde dus de man, die eens millioe- nen deed beven zo schoot me te binnen. Nu hebben de bezoekers hun naam gekrast in de verweerde muren van zijn werkkamer en naast brutale „Heil Hitler's" kan men ook genoege- lijker opschriften lezen van jonge mensen, die nog wel niet op huwe lijksreis wj,ren. maar toch hun na men al suften hebben ingekrast; als het hun 'maar niet berouwt, er zijn er meer ontgoocheldt uit dit vertrek teruggekeerd. Natuurlijk zijn er ook nu nog de jagers naar reissouvenir:-, wel niet meer als vroeger toen de spaarzame bezoekers het stof verza melden in een doosje en het thuis be waarden, maar een dikke schoonma ma uit Parijs pulkte een steentje uit de muur als herinnering aan „ce cochon". Bij de terugtocht merkte ijn vrien delijke reisgenoot zo langs zijn neus weg op: bergaf gaat toch altijd vlug ger. 'n Brede grijns lag op z'n gezicht Gelukkig maar, dat het ook voor de vroegere bewoner Van de Obersalzberg gegolden heeft- - (Van een bijzondere medewerker) T^EUWEN VOOR LAURENS COSTER LEEFDE, werd in Korea de boekdruk- kunst uitgevonden. Het volk van het Aziatische schiereiland, dat uitsteekt in de Japanse Zee, had zich vroegtijdig de wijsheid, kennis en kunde van Indië en China eigen gemaakt en deze verder ontwikkeld tot een hoogstaande cultuur. Aan geestelijke ontwikkeling wordt grote waarde gehecht; geweld en oorlog worden beschouwd als een, zij het dan somtijds noodzakelijk, kwaad. In alles het tegendeel van de Japanners, bij wie mffitairisme in zijn meest ruwe vorm de boventoon voerde. DE JAPANSE BEZETTING HET BESCHAVINGSGOED, dat deze bezitten, is hen in eerste in stantie door Koreaanse zendelingen gebracht. Nauwelijks echter het bar barisme te boven, zonnen de Japan ners reeds op middelen hun hoger- staande leermeesters te tonen, dat zij uiteindelijk machtiger en beter wa ren. In 11592 trok Generaal Hideyoshi er op uit om Korea en Azië te onder werpen. Zes jaren duurde deze moord- en rooftocht. De samoerai van de rijzen de zon blakerden het land van vre dig ochtendgloren. Wel moesten zij tenslotte terugtrekken, doch Korea bleef achter, vertrapt en verwoest. Nooit is het de ogenschijnlijk gewon nen slag te boven gekomen. Het bergachtige land is rijk aan bodemschatten en natuurschoon. Goud, zilver, ijzer, steenkool, koper, zink, lood en meer wordt er gedol ven, voornamelijk in het Noordelijk gedeelte. De bovengrond is uiterst vruchtbaar en gemakkelijk te bewer ken. Het klimaat is uitstekend. Aller lei soorten vogels voelen er zich thuis. In de afgelegen wouden huizen tijger, luipaard, beer en wolf/herten en het .wilde zwijn, groter en gevaarlijker dan elders. Aan de Oostkust gaat men ter walvisvangst. Geen wonder, dat het overbevolkte, betrekkelijk arme Japan, begerige blikken bleef werpen op dit rijke land. De krijgstocht van Hideoyshi was niet de eerste noch de laatste po ging tot verovering doch wel de meest beslissende in de loop der eeuwen. Na deze kon Korea geen innerlijke weer stand meer opbrengen. Met de uit roeiing en wegvoering van zijn intel lectuelen, kunstenaars en vaklieden kwam een algeheel verval. De bodem rijkdommen werden niet meer benut, de berghellingen ohtbost. de water keringen verwaarloosd. Verkeerswe gen vervielen tot wildpaden, paleizen en tempels tot bouwvallen. Het ergste was, dat het volk terugviel tot een onbeholpen duivelsdienst en zijn wijs heid ging zoeken bij bedriegelijke waarzeggers. De Japanners voerden geen oorlog meer met Korea doch om Korea. In 1894 met de Chinezen, in 1904-05 met de Russen. In 1910 brachten zij het land definitief onder hun controle om het in 1914 officieel te annexeren on der de naam Chosen. A AN TOURISTEN bleek de Japanse bezetting een zegen voor het land. Vanuit de havenstad Fusan door kruisten zij in een luxetrein 't schier eiland naar de hoofdstad Seoel, her doopt tot Keijo. Daar waren de nau we, slechte straten veranderd in brede, goed geplaveide boulevards, waar langs zich nieuwe hotels, flats, kan toor- en openbare gebouwen aaneen rijen. Spoor-, e.n autowegen ontsloten de meest afgelegen streken. Op grote schaal werd de herbebossing ter hand genomen om_ de toekomstige regenval te verzekeren. Door middel van vele modelboerderijen en proefstations blijft de landbouw op de meest mo derne leest geschoeid. Mijnbouw kwam tot nieuwe bloei. De uitvoer van rijst, steenkool -en ertsen- bereikte een niet mogelijk geachte hoogte. EEN VLOEK VOOR HET VOLK TAE KOREAAN, robuster van bouw, lichter van huidskleur, en met regelmatiger gelaatstrekken dan de doorsnee, Mongool, profiteerde niet in het minst van de ontwikkeling van zijn vaderland. Op de meest schaamte loze wijze werden de 24 millioen in woners uitgebuit door de 650.C~9 Ja panners in Korea. Alle ondernemingen waren in Japanse handen. De Koreaan. op weinige uitzonderingen na, was slechts goed voor handenarbeid in dienst van zijn meesters. Het lot dqr boeien (75 pet. der be volking) was bedroevend. Onder ver schillende voorwendsels waren zij van hun land beroofd en tot pachters ge maakt. De helft van de oogst ging aan pacht naar de Japanse landheer. Van de rest moesten zij nog zoveel aan be lasting en heffingen opbrengen, dat henzelf slechts plm. 17 pet. overbleef. Bij uitzondering was in het voorjaar iets in de provisiekast te vinden. En dat in een land, waar de opbrengsten daarvoor in aanmerking komen zal hij niet vergeten. Gelijk de vorige jaren doet de Sint een beroep op Uw medewerking zijn goede werken te steunen. Uw mede werking kunt U verlenen door een en ander in natura toe te zenden aan de Kamp-Commissie Kamp Buiten haven I, Vlissingen. K.M.A. TE BREDA 120 JAAR OUD Woensdag a.s. zal de Kon. Militaire Academie te Breda 120 jaar bestaan. De viering hiervan zal een eenvoudig karakter dragen. Er zullen sportwed strijden worden georganiseerd terwijl de gouveneur Kolonel Puffins van 57 uur zal recipieren in Hotel de Kroon. Een soiree-dansante in hotel Dennen oord zal het feest besluiten. 6 December a.s. komen 45 cadetten het leerlingecorps aanvullen, in totaal zullen dan 96 cadetten hier officiers opleiding ontvangen. 42 Beroepsoffi cieren komen bovendien einde Novem ber een tactische cursus volgen. SCHOOLARTSENDIEN ST ..DISTRICT ZEVENBERGEN" Reeds geruime tijd bestaan er plan nen om ook in de omgeving van Ze venbergen een schoolartsendienst op te richten. De schoolartsendienst „Dis trict Zevenbergen" zal omvatten de gemeenten Zevenbergen, Klundert, Fijnaart en Willemstad, Hooge- en L.- Zwaluwe, Terheijden en Made en Drimmelen. Vanwege interne moei lijkheden hebben de besprekingen tot nu toe geen definitief resultaat opge leverd, doch het valt te verwachten, dat binnen niet al te lange tijd tot instelling zal kunnen worden over gegaan. (Van onzie speciale verslaggever) A/TAASTRICHT Nov. 1948. Rijdt men door de poort van het Zuiden, zols Sittard wel eens genoemd wordt, dan komt men in de nijvere mijn streek van Zuid-Limburg, het tweede Roer-gebied, waar per jaar tien millioen ton steenkool gedolven wordt en waar het enorme Stikstofbindings- bedrijf zijn machtige rookpluimen ten hemel stuurt om deze steenkool te ver - edelen tot electrlsche stroom en gas voor half Nederland en tot een steeds groeiend aantal chemische producten, variërend van kunstmest tot dat waar u als rechtgeaard Nederlander, iedere dag een glaasje van drinkt. Liet is een land, dat een wonderlijke i concentratie van mijnbouw en in-| dustrie vormt, gecombineerd met een landschap, dat voor al deze perfecties en mechanisaties immuun lijkt. De industrialisatie hier neemt nog hand over hand toe, met name in 't uiterste Zuiden en dit verschijnsel met de sterke aanwas van de bevolking brengt voor de wederopbouw van het land problemen van een heel bijzonder karakter. De oorlogsschade, althans de directe door vernieling van bombarde menten, is boven Sittard te vinden, maar de grote invloed van de vernie lingen elders, doen zich in Zuid- Limburg heel bijzonder gevoelen. Het woningtekort bedraagt in de gehele provincie Limburg 19,9 pet. en als men dit cijfer voor een gehele provincie b.v. stelt naast dat van een enkele stad als Den Haag met 20.3 pet., dan valt het aanstonds op, hoe de proble men hier voor het grijpen liggen. (Van een bijzondere correspondent) TIUITSLAND is op het ogenblik 'n land, waar een vrouw de slecht ste huweljjkskansen heeft. Vijf mil lioen Duitse meisjes zullen nooit in de echt verbonden kunnen worden, omdat er eenvoudig geen mannen zijn. Hitler's terreurregiem heeft 't klaargespeeld acht millioen Duitse mannen te vernietigen of hen onge schikt voor het huwelijk te maken. Vier millioen mannen vielen in de oorlog of kwamen in concentratie kampen om. Een millioen keerde als invalide terug en is niet in staat een gezin te stichten. Drie millioen solda ten bevinden zich nog in krijgsgevan genschap, de meesten in Rusland en men moet er rekening mee houden, dat 'n groot deel van hen nooit meer zal terugkeren. Tegenover iedere huwbare man staan op het ogenblik in Duitsland vier vrouwen en men kan zich düs voorstellen, dat een vrijgezel zijn ge wicht in goud waard is. De dagbladen staan vol huwelijksadvertenties slechts aanbiedingen van vrouwen na tuurlijk en dikwijls nemen deze annonces de zonderlingste vormen aan. Aan de mannen worden schatten beloofd, die in het Duitsland van he den zeldzaam zijn, zoals bv. een wo ning, een groot vermogen aan „wert- bestandige" goederen, een auto, een goede betrekking, enz. De man in Duitsland kan op het ogenblik eisen, wat hjj wil. De huwelijksbureaux zijn als paddestoelen uit de grond opge schoten en men betaalt hoge premies, wanneer het werkelijk tot een huwe lijk komt. In alle trams en onder grondse treinen hangen reclamebor den van dergelijke kantoren. ARME KINDEREN AT eer dan een millioen kinderen wer- den in het afgelopen jaar door on gehuwde vrouwen ter wereld ge bracht en het aantal van deze buiten echtelijke kinderen neemt van maand tot maand toe. Al deze kinderen zul len wel nimmer hun vader te zien krijgen. Alleen al in 'n stad als Ham burg, waar het grootste deel der be volking in ongezonde kelders en bun kers huist, is van 38 pet. der kinderen de vader onbekend. Wat moet er van deze kinderen worden? En wat van de moeders, die zo goed als geen kans hebben gehad nog eens te .trouwen? Dat de moraal tot het nulpunt ge daald is, is het natuurlijke gevolg. Nog nooit zijn er in Duitsland zoveel echtscheidingen uitgesproken als op 't ogenblik, want de jacht op de man brengt alle morele bezwaren tot zwij gen. De aanwezigheid van vreemde be zettingstroepen in het land werkt na tuurlijk ook niet mee, de moraal van de vrouwen op 'n hoger peil te bren gen. Niet alleen de lichtzinnigheid, maar ook dikwijls de bittere nood is het, die de vrouwen in de armen van de vreemde soldaten drijft. De strijd om de man heeft in Duitsland vormen aangenomen, die men voor niet mogelijk houdt. Vijf millioen vrouwen zullen nooit kunnen trouwen en iedere vrouw probeert met alle middelen om niet tot deze vijf millioen te behoren. Helaas vergeet een zeer groot deel van deze vrou wen, wie eigenlijk voor deze cha otische toestanden verantwoordelijk is het nazistische regiem ,dat daartoe met onverbiddelijke consequenties moest leiden. Maar kwaad horen van de Fuehrer willen vele Duitse vrou wen nog niet TV/TAANDAG gaan de Franse haven arbeiders weer staken. Dat wil niet zeggen dat nu nog niets gebeurt. In Duinkerken bijvoorbeeld is het al heel fraai. Hier hebben enige hon derden stakers zich achter stalen ver schansing geposteerd en zodoende het grootste deel van de haven van de stad afgesloten. 4000 soldaten zijn nu naar dit havengebied gedirigeerd. De toestand is zeer gespannen. Ook in Rouaan en Marseille neemt het aan tal stakende havenarbeiders toe. TN HET WETSONTWERP tot wijzi- ging van de Lotèrijwet wil de mi nister de bevoegdheid van B. en W. tot het verlenen van toestemming voor het houden van loterijen ver groten, teneinde een te sterke cen tralisatie bij het geven dezer toe stemmingen te voorkomen. Voorgesteld wordt B. en W. de be voegdheid te geven, indien het totaal bedrag der prijzen niet meer dan 500 gld. is (voor de grote gemeenten be treft dit voorstel 1000 gld. In het wetsontwerp is ook de mo gelijkheid geschapen om meer dan 3 Staatsloterijen per jaar te houden. De minister zou het aantal echter het liefst tot 4 beperkt willen zien. zo overvloedig zijn, dat vaak de rijst in de silo's vernietigd moest worden om plaats te maken voor de volgende oogst. Iedere vrije meningsuiting werd- ri goureus onderdrukt. Koreaanse boe ken werden verbrand, op de schaarse scholen werd slechts in het Japans onderwezen. Zonder beschuldiging werd men in de gevangenis gewor pen, waar de gekerkerden aan de meest verfijnde kwellingen bloot stonden. 1919, 1923 en 1942 waren ja ren van massa terechtstellingen. DE 38STE BREEDTEGRAAD TJOCH EENIEDER, die dit volk na der leerde kennen, werd getrof fen door diens onwrikbare wil om eens zijn onafhankelijkheid te her winnen. Missionarissen werden door de Ja panners beschouwd als de grootste on ruststokers Niet dat deze erop uit wa ren moeilijkheden te veroorzaken. Maar de lering van de Christelijke beginselen in de missiescholen stijfde het Koreaanse verlangen naar zelf bestuur. Sinds 1937 was verdere mis sionering onmogelijk en werden de Christenen vervolgd, omdat zij wei gerden aan de Japanse keizer godde lijke eer te bewijzen. Wilson's veertien punten en leer van zelfbeschikking hadden de harten reeds sneller doen kloppen Levendige verwachtingen werden gewekt door Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai Sjek, toen zij op de conferentie te Cairo in December 1943 de bevrijding van de door Japan onderdrukte vol keren aankondigden en overeenkwa men, dat Korea „te zijner tijd" een vrije en onafhankelijke staat zou wor den. In Augustus 1945 rukten de Sovjets die op het sluitingsuur Japan dë oorlog hadden verklaard Noord- Korea oinnen, wa&r zij slechts de ca pitulatie der daar gelegerde Ja panse troepen in ontvangst behoefden te nemen. Eerst een maand later arri veerden in 't Zuiden de Amerikaanse bevrijdingstroepen. De grens van de bezettingszones werd vastgelegd op de 38ste breedtegraad. Een volkomen onnatuurlijke grens, doch die als een ijzeren gordijn het land door midden deelt. Het is nu de vraag of, wan neer dit gordijn wordt opgehaald, de Koreanen hun onafhankelijkheid zul len hebben herwonnen danwel, dat zij opnieuw zullen lijden onder een ter- reur-regiem, al camoufleert zich dit als volksdemocratie. KOREA DE NIEUWE STAAT IN AZIË Ideaal van Poels... tVAet veel kunstmiddelen, vaak char mant genoeg, heeft men in Lim burg de taak van de wederopbouw aan gepakt. Het eerst voor de mijnwerkers, waarvan er nog duizenden tekort zijn, die in verband met de woningnood juist op zich laten wachten. Toch heeft men hier het ideaal van de oude voorvechter Mgr. Poels niet nriisgege- ven en is er ook na de oorlog geen verandering gekomen in het aspect, waardoor dit mijngebied zich steeds heeft gekenmerkt. Dat men n.l. er mid denin zijnde, niets bemerkt van de naargeestigheden die de Europese en andere mijnstreken steeds kenmerken. Overal tegen de glooiingen van de heu vels en in de dalen, of aan de voet van het machtige S.B.B.-complex, vindt men de mijnwerkers-beamtenwo- ningen in vele stijlen, maar nooit somber en kleurloos. Steeds met aan dacht voor de noodzakelijke recreatie mogelijkheden gebouwd. Somber vaak, maar nooit monotoom en altijd met een vleug poëzie in de bouwtrant en in het aardige van de groepering in het vriendelijke land: n. Er zijn Oostenrijkse houten igen onder, zelfs nog primitievere ^.„ii.utten, er zijn zeer eenvoudige lage woningen van baksteen, maar er is altijd iets van gemaakt. Elr is altijd gespeeld met de mogelijkheden en het materiaal, waarbij de mijnen, die de financiën zelf voor een groot deel op zich heb ben genomen, dus alle begrip hebben getoond voor wat een arbeider toe komt, wiens werkdag zich afspeelt binnen de wanden van een donkere aardbodem of van een spookachtig fa briekscomplex. Druppel op gloeiende- plaat. Al is er dan met voortvarendheid in de ergste nood voorzien, al vindt men op een rondrit ook op vele plaat sen de bewijzen van deze goed gekozen initiatieven, toch ontkomt men niet aan de indruk, dat hier druppels zijn gevallen op een gloeiende plaat. Heel sterk krijgt men die indruk wel in Maastricht, waar thans nog 80 pet. van de gezinnen onder één dak sa menwonen en waar de burgemeester ons met trots enkele wijken toonde, die vaak met gebruikmaking van da mergel uit eigen bodem toch nog slechts voor enkele honderden gezin nen een eigen dak hebben geschapen. Dezelfde burgemeester heeft grote plannen om van de wederopbouw- perspectieven gebruik te maken om eindelijk eens van de sociale wantoe standen in zijn stad af te komen door het ontstellend aantal krotwoningen dat nog in Maastricht voorkomt. Het wordt tijd, want ge bemerkt tot uw verrassing op de kaart, dat onze meest Zuidelijke provinciestad het middel punt gaat vormen van de komende Benelux-groepering. Roozenburg zet zijn over winningenreeks voort De uitslagen van de gisteravond ge speelde partijen zijn: RoozenburgPost 20. LarosDe- mesmaecker 20. Rostan—Perot 02. Verpoest (B.)Ghestem (Fr.) 02. Chiland (Fr.)v. d. Staay (N.) 11. Het klassement luidt thans: 1 Roozenberg 14 pimten. 2 en 3 Kei ler en Ghestem 9 punten, 4 Verpoest 7 punten, 5. 6 en 7 Chiland, Laros en v. d. Staay, 6 punten; 8 en 9 Perot en Post 5 punten 10 Demesmaecker 2 pun ten, II Rostan 1 punt, Programma-wij zigingen In het voetbalprogram voor morgen zijn de volgende wijzigingen gekomen: De ZeeuwenInternos (2B) MOC Ierseke (3F>; Burgh—Zundert (4F' Kruiningen—EMM (4G), afgelast. Ingelast zijn: Sarto—Korvel; ODC Ons Vios (3C), Uno Animo—Raams- donk (4D). KOEWACHT, 18 November. Strovias 15—25 cent per k.g. Vlaslint: dauwroot 120—187.5 gld. per 100 k.g. putroot 152.5—222.5 gld. per 100 k.g. Lijnzaad: gekeurd 5565 cent per k.g. ongekeurd 4555 cent per k.g. slagzaad 40—46 Ct. per k.g. Vrij vlotte markt. LEEUWARDEN, 19 November. Aanvoer 25 stieren, 250 vette koelen, 1054 melkkoeien, f 295850, 214 pin ken f 150—385. 424 graskalveren f 125 '270, 410 nuchtere kalveren; 266 scha pen van f 50—95. 126 varkens, 183 big gen en lopers; biggen van f 3052, lo pers van f 5268. 66 bokken; 134 paarden f 140550. Aanvoer 3155. Stieren, melkkoeien en pinken aan voer minder. Handel fleurig; prijzen iets hoger. Graskalveren aanvoer min der. Handel kalm. Prijzen niet hoger. Biggen aanvoer matig Handel stug. Prijzen gelijk. Paarden aanvoer ruim, handel fleurig, prijzen hoger. Keulen 1.04 0.10), Ruhrort 0.98 (—0.08» Lobith 9.02 (—0.0.7) Nijmegen 6,77 (—0.07); Arnhem 6.99 (—0.05) Eef- de 2.24 (—0.081: Deventer 1.41 (—0.071 Borgharen 40.97 (+0.49) Belfeld 11,25 0.27) Grave (beneden) 4.60 0.04) Stuw te Borgharen in verband met werkzaamheden geopend. Vreeswijk 040 0.03) Lith 0.44 0.15). D. K. TERNEUZEN. Uitreiking toewijzingen import- bloem aan bakkers. In de week van 22 Nov.27 Nov. zullen aan bakkers toewijzingen voor bloem worden uitgereikt. De bakkers moeten deze afhalen op de dagen en plaatsen, waarop ze voor het laatst hun broodbonnen inleverden. 660-o

de Stem | 1948 | | pagina 3