Stad en Land Diplomatie uit de 13 e eeuw r L Het drama te Vlissingen Chefarfne4 W,i een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 FaMa tandpasta tegsn tandbederf De grenswijziging van Hulst DE grenswijzigingcommissie voor de provincie Zeeland is met haar werkzaamheden zo ver gevorderd, dat zij binnenkort met gefundeerde voor stellen bij Ged. Staten zal komen in verband met de grenswijziging van Hulst. Hoe de strijd tussen St. Anna ter Muiden en Sluis beslist tverd St. Willebrord in Oeganda Twee inbrekers, maar. De Rechtbank Middelburg Chauffeur reed drie mensen dood Uitstekende samenwerking van vier beroemde geneesmiddelen RADIO-PROGRAMMA'S FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheiden films, die deze week lopen, In de ad vertentie-kolommen worden de rijks- keuringseisen genoemd. Grand-Theater Goes: Rebellen van de Prairie. (18 jaar). Alnambra-Theater Vlissingen: Gilda: (18 jaar). Luxor-Theater Vlissingen: Klokslag twaalf (niet bekend). Electro-Bioscoop Middelburg: Fanto- mas. de schrik van Parijs (18 laar). UITBREIDINGSPLAN HULST-WEST Naar wij vernemen is in het college van Ged. Staten het partieel uitbrei dingsplan Hulst-West goedgekeurd. DE SCHEEPVAART BIJ TERNEUZEN In verband met het maken van een dam in de vluchthaven langs de Oostkanaalarm te Terneuzen, is de vaart uit de vluchthaven rechtstreeks naar de Oostkanaalarm en omgekeerd, van heden af niet meer mogelijk. RESTAURATIE VUURTOREN VAN WESTKAPELLE Ook de beroemde Westkappelse vuurtoren is niet ongeschonden uit de strijd gekomen. Vooral het bovenste ijzeren gedeelte was deerlijk gehavend. Maar om strijd zijn klinkers, me taalbewerkers en schilders enige maan den bezig geweest met het herstelwerk. Het herstelwerk is thans zover ge vorderd, dat volgend jaar het grote licht weer kan worden aangebracht. KRUIDENIERS-V AKEXAMEN Voor het kruideniersexamen dat te Goes werd gehouden, slaagden: mej. C. Tatenhove, Axel; J. de Feijter, Axel; mej. M. Vergauwen, E. Bree- poel, beiden te Hulst; mej. Willems, Zuiddorpe; mej. H. de Nijs, Overslag; mej. C. Buijae, Zaamslag; mej. R. Hermans, Boschkapelle; mej. M. Blom maert, Lamswaarde; J. Anthonisse, Westdorpe; G. Smet, Nieuw-Namen; mej. M. Sarneel, Kloosterzande; A. Lauret, Kloosterzande; mej. D. Kot- vis, Hoek; J. Sarneel, Sas van Gent; P. Dingemanse, Biggekerke; M. Meulenberg, Biggekerke; A. Hille- brand, Koudekerke; C. Joosse, Aag- tekerke; J. Dekker, Aagtekerke; J. Marijs, Vrouwenpolder; mej. J. Wes- terbeke, Westkapelle; L. Brasser, Westkapelle; M. Snel, Vlissingen; J. de Buck, Vlissingen; G. Brouwer, Vlissingen; B. La Soe, Souburg; mevr. M. LoofMangold, Borssele; C. Je- remiasse, Baarland; J. Smallegange. Biezeünge; J. Koppejan, 's Heer Arendskerke; M. Rijk, Heinkenszand; C. van Leeuwen, Heinkenszand; F. Paulusse, Ellewoutsdijk; mej. M. Goe- ree, Oudelande; A. v. d. Cingel We- meldinge; C. Kooman, Wemeldinge; J. Oosterling, Renesse; N. v. 't Hof, Brouwershaven; J. Lodewijk, Zierik- zee; D. Quist, Zierikzee; A. Bom, Burgh; mevr. T. QuistStoutjes- dijk, Oud-Vossemeer. TWEE MOERDIJKPONTEN OP DE SCHELDE Gedurende een gedeelte van deze winter zal op de veerdienst Perknolder- Kruiningen de .Wilhelmina" uitvallen. In die periode zal de dienst onderhou den worden met twee Moerdijkponten. TECHNISCHE COMMISSIE VOOR DE SCHELDE In het kader van de Benelux is een technische commissie voor de Schelde samengesteld. Deze zal de belangen beh;«ndelen van de Belgische en Neder landse havens, welke de positie moe ten behouden die ze in West-Europa hebben verworven. Voor Nederland hebben zitting in deze commissie: Voorzitter: dr. ir. W. Harmsen, di recteur-generaal van de Rijkswater staat; leden: de heren f. Hevblom, di recteur-hoofdingenieur van de directie Zeeland; ir. E. Schaank, hoofdingeni eur-directeur, afdeling N. van de di rectie van Waterstaat; secretaris: jhr. A. van den Brandeler. attaché bij de ambassade der Nederlanden te Bussel. Boschkapelle afscheid kapelaan j. v. hooff Woensdagavond was in het parochie huis een bonte menigte van Zonnekin deren, Gildsen, Welpen, Verkenners, Kajotters eft Kajotsters. Credo Pugno- leden en K.A.-propagandisten bijeen om afscheid te nemen van de vertrek kende kapelaan, die de meeste dezer verenigingen na de oorlog had helpen oprichten en vier jaar lang hun gees telijke leidsman was geweest. In spel, lied en vers vertolkten de verenigingen hun dank voor het vele goede dat ze van kapelaan van Hooff hadden ontvangen. Uit de woorden der verschillende sprekers bleek hoe hard hij voor het verenigingsleven had ge werkt. Zelden waren er bijeenkomsten waarop hij niet aanwezig was en bij zondere aandacht wijdde hij steeds aan de vorming van leiders en kernen. De leidingen der verenigingen meenden dan ook niet beter hun dankbaarheid te kunnen tonen, dan door er voor te zorgen de verenigingen bloeiend te houden en naar een steeds hoger peil te voeren. Daarnaast werden hem namens alle verenigingen als blijk van grote waar dering en als een herinnering aan zijn verblijf in Boschkapelle enige geschen ken aangeboden. De pastoor dankte de kapelaan voor de trouwe hulp die hij hem in de parochie had geboden, voor de prettige samenwerking en sprak de wens uit dat de besturen en leiders met dezelfde ijver als tot nu toe ook in de toekomst hun beste krachten aan het vereni gingsleven zouden blijven geven temeer waar kapelaan van Hooff voorlopig wel de laatste kapelaan van Bosch kapelle zal zijn geweest en de pastoor dus alleen voor het in onze tijd zo drukke parochiewerk komt te staan. In een uitvoerig dankwoord liet de kapelaan alle verenigingen nog de revue passeren. Hij meende niet, feer dan zijn priesterplicht gedaan te heb ben .en wilde dan ook niet nalaten dank te zeggen aan bestuur en leiders die uit vrije wil tijd en krachten had den geofferd voor het welzijn der leden Hij hoopte dat de goede geest in de verenigingen bewaard zou blijven en onderstreepte de wens van de pastoor dat het met de Boschkapelse vereni gingen steeds hogerop mocht blijven gaan. Biervliet Uw tanden en mond stralend-wit en gezond! bevat vitamine C fluorsilicaat sulfonamide Aöv.-317-OO 1 Klaproosdag. De collecte op Klap roosdag. t.b.v. de Ned. Oorlogsgraven stichting bracht alhier op f 32.99 en in Driewegen f 9.76. Goes „de kleine adonis". Het luchtig niemandalletie. waar mee O.K. ditmaal voor het voetlicht trad, werd licht, levendig en snel ver tolkt, onbevangen, ongedwongen en in een juist getroffen sfeer. Met de rolbezetting was O. K. dit maal al zeer gelukkig en de nieuwe lingen bleken bijna stuk voor stuk aanwinsten. Dr. Doeleman liet weer uitstekend S spel zien als de opbruisende maar goedhartige Lindeman, die opgescheept 1 zit met een onmogelijk creatuur van I een vrouw welke mallotige dame. met groot gemak tot leven werd gebracht door mevr. Geysen. Hun dochter werd goed getroffen door mevr. Klompe en de heer Con- standse speelde de schoonzoon, zoals we dat van hem gewoon zijn. Bijzon der goed was een drietal bijrollen be zet. Knap was de creatie van Bertus Menheere als de Vlaams klappende zot Jules Bytebier; iets bijzonders maakte ir. Francke van de mondaine Bob van Arkel en mej. van Noort, die als nurse optrad, blijkt toneelbloed te hebben. De knappe riegie van de heer Nol- hoek had bewerkstelligd, dat alles liep alsof het gesmeerd was. Twee avonden achtereen heeft O.K. met de „Kleine Adonis" haar dona teurs en andere toeschouwers goed ge amuseerd. benzine en alcohol. Deze twee vloeistoffen verdragen el kander zeer slecht. Donderdag had den zij weer een kleine botsing od hun geweten. Toen n.l. de chauffeur van een Zuid-Hollandse auto een tegen ligger op de Middelburgse wee wilde passeren, werd hij door deze wagen geraakt, hoewel hij goed rechts hield en er ruimte genoeg was om te pas seren. De politie, die spoedig aanwezig was. constateerde, dat de man die te veel ruimte op de weg behoefde, enigszins onder de invloed van sterke drank verkeerde; het was een zekere L. uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Om erger te voorkomen heeft de politie hem belet zijn reis voort te zetten. Pas Vrijdagmorgen mocht nij weer starten. De auto's hadden lichte materiële schade. Graauw Bekneld geraakt. Tijdens het spe len op de boerderij bij landbouwer d'H. te Zandberg, raakte het viifjarig zoontje van buurman Sch met de vingers van zijn rechterhand bekneld tussen de tandwielen van een wind molen. Het geval was van die aard dat medische hulp moest worden in geroepen voor de verwondingen aan de wijsvinger. Koewacht Kroningsfilm. Voor een goed be zette Don Bosco-zaal draaide de Kroningsfilm. Ook werd de cowboy film „de Dubbelganger" op het witte doek gebracht. Ongeval. Dezer dagen geraakte de vlashandelaar v. P. bekneld tus sen een vlasstapel en een auto. v. P. liep verschillende kneuzingen van vrij ernstige aard op. Commissie is gereed s-Heerenhoek de jeugdhoeve jubileert Morgen bestaat de Jeugdhoeve 10 jaar. In 1938 heeft kapelaan van Zijl, de eerste steen gelegd. In de tien jaar van zijn bestaan heeft het gebouw veel wel en wee doorgemaakt. Wij denken hierbij voornamelijk aan de bezettingstijd en de eerste bevrijdings- tijd. Vele nationaliteiten heeft het binnen zijn muren gehad en toen het gebouw weer voor het oorspronkelijke doel werd vrijgegeven was veel van het interieur vernield en verdwenen. Langzamerhand heeft pastoor Kramer het weer in orde gemaakt, zodat vrij wel alle sporen zijn verdwenen. Op eenvoudige wijze zal dit feit worden gevierd. Middenstandsappèl. In de jeugd hoeve hield de middenstand van 's-Hee renhoek en omliggende gemeenten een vergadering waarin o.a. werd kennis gemaakt met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De heer Borsten, ver- bondspropagandist, gaf een heldere uiteenzetting van doel en wezen. De belangstelling was zeer bevredigend. Sluiskil De Winkelweek. De alhier gehou den winkelweek mag zich in een groot succes verheugen. De winkeliers heb ben begrepen, dat alleen door samen werking iets bereikt kan worden en on getwijfeld zijn zij nu in hun streven geslaagd. Behalve de deelnemers, die Donder dag j.l. in dit blad vermelde stonden, nemen nu ook nog de volgende win keliers aan de winkelweek deel t.w.: Wed. v. d. Bos, Schoenhandel. L. van Hecke, kruidenier; Wed. Tacq, krui denier, B. Vemon, electriciteitsartike- len G. de Caluwé huishoudelijke ar tikelen, A. Dieleman ijs- en friteszaak, Gez. van Hoeven, kruidenier; J. van Hoeven, brood en banket en H. de Vries electriciteitsartikelen. JJEEDS EERDER hebben wij in een geschiedkundig artikeltje gewe en op het feit, dat het nu zo onaanzienlijke St. Anna ter Mui den eeuwen geleden een rol van betekenis heeft gespeeld en dat dit stadje een zware en lange concurrentiestrijd met het aan de over zijde van het Zwin gelegen Slu-is heeft gevoerd. Dat tenslotte Sluis heeft gewonnen, is nu nog te zien, maar dat St. Anna ter Muiden zich hierin krachtig heeft geweerd, is minder algemeen bekend. Het volgende staaltje demonstreert dit verzet echter duidelijk en bewijst tevens, dat deze strijd niet altijd even eerlijk werd gestreden. nnoen St. Anna ter Muiden, toen nog Mude geheten, in 1241 door de graaf van Vlaanderen met stads rechten werd begiftigd, dus werd verheven tot een z.g. vrije stad, wer den ook de grenzen van haar rechts gebied vastgelegd en bepaald, dat ook een groot gedeelte van het Zwin hierin zou vallen. Mude verkreeg dus niet alleen stads-, maar ook water rechten, waaruit volgde, dat de Schepenen van Mude bevoegd waren alles te berechten, wat op dit ge deelte van het Zwin voorviel. Dit recht was vooral zo belangrijk, om dat toendertijd het Zwin tot de drukst bevaren rivieren van de we reld behoorde. rivaliteit van SLUIS. Zoekplaatje No. 1 Het lijkt wel eens, of de heren Jansen en Tilanus verstoppertje spelen. Toch ls daar geen sprake van Kijk maar eens goed. U vindt ze wel in dit zoekplaatje, die twee onafscheidelijke heren. En zo is het ook gesteld met het onovertroffen Jansen Tilanus-onder- goed. Dat vindt U met een beetje moeite heus wel. De vraag is nu een maal enorm. Let op het etiket, want ieder kle dingstuk, dat de fabriek verlaat, draagt de zo vertrouwde naam Jansen Tilanus. Adv.-328-00 TAeze duidelijk aangegeven begren zing van zijn gebied nu miste Sluis, toen Lamminsvliet genoemd, hoewel het ouder dan Mude was nog steeds en meerdere verzoeken, om hierin te voorzien, waren reeds door de Graaf afgewezen. Op een ge geven moment echter had Sluis suc ces, want op 29 Juni 1293 kreeg het van graaf Guy van Vlaanderen een rechtsgebied toegewezen, dat gelegen was binnen vier grenspalen, van welke er twee in het Zwin in de richting van Mude stonden en de beide andere landinwaarts werden geplaatst. Binnen dit gebied viel o.a. een schor in het Zwin, waarop tot nu toe Mude het waterrecht had uitge oefend. Zoals in die tijden van privileges en voorrechten zo dikwijls het ge val was, was ook hier het voordeel, dat de één wist te behalen een na deel voor een ander en het is dan ook te begrijpen, dat Mude zich door het verlenen van dit landrecht op een gebied, waarop haar reeds eerder 't waterrecht was verleend, veronge lijkt gevoelde en zich hiertegen ging verzetten, 't Betoogde, dat het niet aanging haar een recht, dat haar bij deugdelijk privilege was verleend zo maar ten gunste van Lammins vliet te gaan ontnemen en de graaf werd verzocht deze belemmering in 't uitoefenen van haar rechten te wil len wegnemen! een moeilijk parket. is gemakkelijk te begrijpen, dat de graaf, zo hij beide steden te vriend wilde houden en niet al te zeer de schijn van willekeur op zich wilde laden, zich door dit tweemaal wegschenken van eenzelfde recht in een moeilijk parket had gebracht, waaruit hij zich nog slechts kon redden door een uitspraak, die de kool en de geit zou sparenOf het hem veel moeite heeft gekost de ze te vinden, vermeldt de historie niet, maar wel staat vast, dat de kunst van diplomatie in die jareii reeds tot grote ontwikkeling was geko men, gezien de volgende regeling, die werd getroffen en die, in de taal van de tijd, waarin de geschiedkun dige leefde, die dit voorval te boek heeft gesteld, luidde: „Zoo dikwerf dit schorre door de eb ontbloot zal zijn, zal hetgeen daarop voorvalt ter kenndsse en ter beslissing der Schepenen van Lam minsvliet staan, en wel in de ge- heele uitgebreidheid van het schor re zooverre het kan, of zal worden bedijkt. Zoo dikwerf het echter bij den vloed door de zee bedekt zal zijn, hebben de Schepenen van Mu de er rechtsgebied tot aan de zee- grenzen van Lamminsvliet. Indien een geval aanvangt tijdens de eb be en .ondertusschen het schorre weer door het zeewater zal wor den bevloeid, zal de voortzetting voltooiing der zaak aan de Sche penen van Lamminsvliet zijn maar daarentegen ook aan de Schepe nen van Mude elk geval, dat ge durende de vloed zal aanvangen". Lewedorp ernstig ongeval. •Van Donderdag op Vrijdag des nachts half één, is aan de Rijksweg bij de Jacoba-polder een jeep van „de Schelde" te Vlissingen tegen een boom gereden. Van de 5 inzittenden: 2 heren 2 dames en een kind liepen de 2 heren zodanige verwondingen op, dat zii naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd moe'sten worden. Een van hen verkeer de in zorgwekkende toestand. Hulp werd verleend door dr. Gelderblom uit Nieuwdorp. De jeep werd zwaar be schadigd en kwam in een sloot terecht. Ovezande Collecte. De collecte voor Oor logsgraven Comité bracht in deze gemeente f 49.04. Toneel. Door de meisjesclub Luctoë wordt dit jaar wederom een toneeluitvoering gegeven. Dit heeft blijkbaar de Kajotters geinspireerd om in het komend winterseizoen ook 'n toneelavond op touw te zetten. Of is het mischien de precaire financiële positie van de kas, die hen dit be sluit deed nemen? IJzendijke Fancy Fair. Binnenkort zal voetbalver. „IJzendijke" weer een fancy-fair organiseren. Deze week werd reeds begonnen met 't ophalen van cadeaux. De tent zal worden opgeslagen naast het café van A. Neijssen ter. wijl ook het café eventueel zal wor den gebruikt. Ook de duivenvereniging, geves tigd bij A. Martens, zal een fancy- fair organiseren. Zuiddorpe Collecte. De klaprooscollecte ten bate van het oorlogsgravencomité bracht alhier op f 27,16. Raadsvergadering. Na een zeer lange bespreking werd besloten tot het verlenen van een subsidie groot f 200.aan de R. K. Voetbalver eniging. Het ontwerpbesluit tot incorpora tie der toelagen in de wedde van de secretarissen en ontvangers geeft .aanleiding tot het maken van opmer. kingen. Het verzoek van het R. K. School bestuur om vergoeding op grond van art. 72 L.O.W., groot f 126.voor het aanschaffen van leermiddelen en handleidingen voor de invoering van 't nieuwe Godstdienstleerplan wordt ingewilligd. Het verzoek van het R. K. School bestuur om de vergoeding per leer ling ingevolge art. 101 L.O.W. voor 1948 te brengen op f 25.per leer ling wordt verdaagd. Besloten wordt tot aanschaffing van 3 nieuwe kachels voor de R. K bijz. lagere school. Een ontwerp wijzigingsbesluit der begroting 1948 wordt voorgesteld. De rekening 1945 wordt voorlopig vastgesteld op f 100525.02 voor ont vangsten en uitgaven gewone dienst. De uitgaven kapitaaldienst op f 13554.57. de ontvangsten op 8397.56 gld. aldus met een nadelig saldo van f 5177.01. De jaarlijkse Willebrordus-herden- king van vorige week, inspireerde Pater Willemen, die met vacantie te Rijen vertoeft, tot een briefje, waar in hij zijn bijzondere voorliefde voor de grote heilige vertolkt. Hij was 35 jaar geleden dan ook „de gelukkige missionaris, die door Mgr. Biermans werd aangesteld om de missie in Oeganda (Afrika) mee te beginnen. Zijn vacantie is geen beletsel om aan zijn parochie van St. Willibrord te denken. Gij kunt haar steunen door het onderhoud'van Willibrord Olheine een katechist, die tevens „onze kerk" is voor uw rekening te nemen. De kosten zijn f 150 per jaar, zegt pater Willemen, die thans in de Kerkstraat 249 te Rijen vertoeft. Wie onzer le zers! AGENDA AXEL. Zondag 21 November. Film ten bate van de blinden in het Gezellen- huis, vor de schooljeugd om 15 uur; voor de volwassenen om 19 uur. BOSCHKAPELLE, Zondag 21 Nov. Visschieting bij C. Stallaert, begin 2,30 uur. HULST. Zondag 21 November. Prijs- kaarting bij P. Leeraert-Nijs om 18,30 uur. KOEWACHT. Zondag 21 November. Schieting bij Al. van Hove, begin 1.30 uur. ST. JANSTEEN. Zondag 21 November Duivententoonstelling bij H. Ste vens. Hoktentoonstelling in de Duivensoc. „De Zwaluw". STOPPELDIJK, 21 en 22 November. Toneelvoorstelling door de fanfare en tonelver. St. Caecilia. ZUIDDORPE. Zondag 21 November. Hoktentoonstelling bij H. Dankaert, van duiven. 90 konden maken tegenover vreemden, maar hij geloofdehet niet. Garland was te slim om niet te weten, dat, hoewel hij Trent voor het ogenblik schaakmat had gezet, het gevaar steeds nader kwam en de dag van zijn nederlaag slechts was uitgesteld. Trent ging terug naar het vice- consulaat en ontbeet met Hardy, die niet wist. dat hij al uit was geweest. Eigenlijk wist Trent niet wat hij doen zou. Hij wist evengoed als Wadham, dat hij eigenjijk de politie moest waarschuwen. Maar zou Garand hem in dat geval niet terecht van lafheid betichten? Doch, pratend met Hardy, besefte hij, dat uitstel leiden kon tot ont snapping van Garland. Zijn aanwij zingen zouden hem tot een zekere hoogte helpen. Als Garland weer ont snapte zou hij wel voorzichtiger zijn. „Wat heb je?' riep Hardy, toen Trent ineens opsprong de tafel bijna omwierp en het huis uit stormde. Toen hij naar buiten keek, zag hij geen spoor van zijn gast. Trent was ver dwenen. Door het venster had Trent de oude Jooris zien vooroijgaan en toen hij de deur van het vice consulaat uit stormde zag hij hem juist de hoek omgaan. Waar Jooris heenging, ging hij ook heen. Het verbaasde hem, dat de oude man zich van geen gevaar bewust was. Hij liep langzaam, maar keek niet om zich heen. zoals iemand, die vreest gevolgd te worden. Trent vermoedde, dat de man in de mening verkeerde hem kwijt geraakt te zijn en niet wist, dat hij op het vice-consu- laat logeerde. Misschien moest hij een boodschap doen voor zijn baas, de Hollander. Jooris leidde Trent door een stille straat, over een brug en toen een smal doodlopend steegje m, dat van de Rue Espagnol liep. Aan het einde van dit steegje was in een hoge muur een poortje. Over de muur heen zag Trent de pannen van een groot, oud gebouw. Er heerste een diepe stilte. Rondzien de bemerkte Trent, dat alleen dit ou de poortje, waardoor Jooris binnen ging, sporen van- gebruik vertoonde. Bij een andere deur, halverwege de steeg groeide, het gras over de drem pel en er tegenover was een vroegere deur dichtgemetseld met stenen, die al oud en verweerd waren De schuil hoek was goed gekozen. Heel voorzichtig opende Trent het poortje en zag een vierkante open bin nenplaats, verlaten en slecht onder houden. Trent trad binnen en trok de deur achter zich toe Hij zag. dat deze zware grendels had, die pas nog waren gesmeerd. Zeven brede treden leidden naar een smalle deur. De weinige smalle ramen, die op de binnenplaats uitzagen, waren klein en te vuil dan dat hij binnen kon zien. Jooris had deze tweede deur. die zo massief en solide was, dat een dozijn mannen deze niet zou kunnen indrukken, ook niet gesloten. Deze deur leidde naar een stenen gang. aan het einde waar van twee treden toegang gaven tot een derde deur. Trant was niet van plan om zich een terugtocht af te la ten snijden, die wel 'ns dringend nodig kon zijn en zette iets tussen de tweede deur, waarna hij verder sloop naar de volgende. Hij bevond zich halverwege, toen een zacht geluid zijn oor trof. De deur was achter hem dichtgevallen en toen hij probeerde die te openen, lukte het niet. De een of andere geheime veer hield hem in dit vreemde, stille huis gevangen. Eerst nu besefte Trent, dat hij In een val gelopen was. Jooris had hem hierheen gelokt. Terwijl Trent meende, dat hij listig de oude man naspeurde, leidde deze hem op bevel van zijn meester in het net. Hij begreep blik semsnel hoe onvoorzichtig hij gehan deld had. Hardy wist niet, waarheen hij ineens was weggestoven. Jooris had van zijn dochter gemakkelijk kunnen vernemen, dat de vreemdeling op het vice-consulaat logeerde. Hij had alles aan zijn baas verteld en was meteen uitgezonden om de vogel in de val te lokken. Weer kreeg Trent sterk het gevoel, dat hij steeds in Garland's nabijheid kreeg en met dit gevoel het besef voor het gevaar waarin hij verkeerde. Hij kon niet eeuwig tussen die twee deuren blijven staan. Hij vermoedde, dat hij de derde deur open zou vinden gastvrij ontgrendeld voor de verwachte bezoe ker Zo bleek het ook te zijn en hij kwam in een smalle gang. Aan de ene kant was een open deur. waardoor hij een blik kon werpen op koperen keu kengereedschap. Achter de andere deur wist hij Garland te zullen vinden. Het was een grote kamer, die hij nu betrad gedeeltelijk gevuld met die glazen vitrines, waarmee Trent de laatste maanden zo vertrouwd was geraakt, en Garland was nergens te zien. Trent had ondertussen zijn houding al bepaald. Hij meende, dat Garland hem vanuit een verborgen plaats gade sloeg, gereed te genieten van zijn ont steltenis. Best. Antohny Trent zou hem teleurstellen. Hij zou Garland laten wachten op dat onderhoud waarin alle voordelen aan zijn kant waren en zijn bezoeker op zijn goed geluk vertrou wen moest Ditmaal zou Garland z n bevoorrechte positie niet opgeven. Bij dit spel waren de kaarten gemerkt. Trent was er zeker van, dat Garland niet zou verwachten, dat hij enig be lang zou stellen in zijn omgeving. Rus tig bekeek Trent de boeken. Een zeld zame uitgave van Isaac Walton viel hem op. In een der vitrines lag een prachtig geillustreerd misboek met de inscriptie. „En l'an 1356 ce livre fut achevé, par Laurent enlumineur, bour- goeis d'Anvers, demeurant a Gand". Op een etiketje stond vermeld: „uit het British Museum afkomstig." Anthony Trent dwong zich, 'n half uurtje in dit vertrek zoek te brengen. Daarna probeerde hij de deur waar door hij was binnengetreden. Die was op slot. Iemand was hem onhoorbaar gevolgd. Hoewel hij dikwijls bij zichzelf gedacht had. dat het leven geen waar de meer voor hem had, en dit ook op recht geloofde, besefte hij nu. dat hei geweldig veel voor hem betekende. Hij zou het niet gemakkelijk opgeven. Over de afloop van de komende strijd, maakte hij zich geen illusies. Misschien zou het niet eens een strijd zijn. Van Garland's standpunt was het slechts een terechtstelling. Trent was er zeker van, dat de man ernstig ge kwetst was bij het gevecht in Brussel en niet het risico zou lopen van een tweede schermutseling. Hij dacht er niet over de strijd te ontwijken. Hij had zich voorgenomen om Charles Garland te overwinnen j en was niet van plan om op dit moei-1 lijke ogenblik de vrees te tonen, waar op Garland zich ongetwijfeld ver heugde. In geen van de kamers, waar hij door was gekomen, vond hii iets, dat als wapen zou kunnen dienen. Hij was ongewapend in de val gelopen en ongewapend moest hij voor zijn vij and verschijnen. Hij aarzelde even, voor hij de laatste deur opende. Nu zou hi.i Garland van aangezicht tot aangezicht ontmoeten. Het was een ruim en hoog vertrek, dat hij betrad. De vensters waren dichtgemetseld, maar er viel voldoende licht door de gebrandschilderde boven lichten. Doch vóór hij dit besefte, had hij al gezien, dat Garland niet hier was. Dus dit was nog een beproeving, waarbij hij bespied zou worden door de on zichtbare meester van deze schatten. Tegen de bruine wanden hingen wel 50 meesterwerken over welk verlies de wereld getreurd had. Trent her kende enkele meesters, hij zag Van Dijck's vermiste „King Charles en ihe sorrel horse." Het gelaat van Helpna Fourment, dat op hem neerzag, verried een Rubens. Anthony Trent bekeek ze op zijn gemak. Hij meende, dat elke minuut die hij voor deze schil derijen doorbracht. Garland de wraak onthield, waarnaar deze dorstte. Aan één zijde van deze vroegere kapel leidden treden naar wat eens het altaar was geweest en dit heiligdom was afgesloten door een zwaar bronzen hekwerk, met een hekje erin. Tussen het hek en de treden was een gordijn gespannen van rijk en kostbaar weef sel. oud goud en purper, door de eeuwen tot lavendel verbleekt. Trent was er zeker van dat Garland zich achter dit gordijn bevond. Misschien had hij door een scheurtje de bewegin gen van zijn gevangene bespied! (wordt vervolgd) verliefden, heer Rose uit Los Angelos en de heer Wilson uit Cardiff zijn beiden inbrekers. Maar welk een verschil van per soonlijkheid. De heer Rose brak in bij mensen in zijn geboorte stad. Hij dacht, dat f.r niemand thuis was. Maar dat was een vergissing, want toen hij in het buf fet aan het snuffelen was, kwam mevrouw binnen. Zij kreeg een tik op het hoofd en werd vastgebon den. Nauwelijks had Rose de laatste knoop gelegd, of er werd gebeld. Hij deed open. Twee buur vrouwen stonden voor de deur. Kom binnen, zei de inbreker en toen zij bezig waren, bun voeten af ie vegen, sloeg hij ze be wusteloos. De baby begon te huilen. Rose nam het kind op en zette het bij zijn moeder op schoot. Daarna belde 'n agent van een verzekeringsmaat schappij. Maar toen die op de grond lag, had Ro se er genoeg van. Hij nam zijn tas en inbrekerswerk tuigen, wierp een boze blik op het machteloze gezelschap en kwakte de voordeur achter zich dicht. Een half uurtje la ter werd hij gearresteerd in een naburig café, waar hij zijn verdriet in de al cohol aan het zetten was. En de heer Wilson? Hij werd op heterdaad betrapt door twee vrou welijke agenten, toen hij door het raam van een woning in Cardiff naar binnen wipte. Natuurlijk had hij zich kunnen ver zetten, maar dat deed de heer Wilson niet. „Tegen over dames", zei liij, „moet men galant zijn". En met een buiging gaf hij zich onvoorwaardelijk over. De rechter vond dat zo sympathiek van Wilson, dat hij hem slechts een boete van 40 pond sterling oplegde. Vlees van slurfie T\e laatste olifant van de Berlijhse dieren tuin, Siam, is vorig jaar gestorven, thans moest één van zijn oppassers zich voor een Duits ge rechtshof verantwoorden. Hij werd ervan beschul digd, 10 kilo vlees van de dode Siam te'hebben ge stolen en tegen fantasti sche prijzen te hebben ver kocht. Zijn collega's zei den, dat olifaritenvlees bij zonder lekker is. oo0qoooooooog0oooooooooogxpgoooooooooo0oogooooooo0 TN de late avond van 27 Augustus, vond te Vlissingen een verschrik kelijk ongeval plaats. Drie bejaarde lieden n.l. Klaas de Nooyer, diens vrouw en zijn schoonzuster Elisabeth Beun, liepen op het trottoir van de Paul Krugerstraat te wandelen, toen plotseling een auto op hen inreed, waardoor zij zo zwaar verwond en ver minkt werden, dat alle slachtoffers na enige tijd overleden. De auto welke van de Mij. De Schelde was en ver schillende personen vervoerde, die naar een feestje waren geweest, werd be stuurd door de 48-Jarige voorman bankwerker J. de J. uit Vlissingen Enkele borrels-.» \toor de rechter-commissarls had de J verklaard, dat hij wel enkele bor rels had gebruikt, maar goed bij zijn positieven was. Hij vermoedde 'n kleine inzinking gekregen te hebben; zonder erg was hij, komende uit een bocht op het trottoir gereden. De inzinking schreef hij toe aan vermoeidheid, daar hij een zware werkweek bij hoge tem peratuur achter de rug had aan boord van de „Piet Hein". Getuige Meerkerk verklaarde, dat hij de auto even vóór de aanrijding had gezien. Er werd hard gereden en de wagen maakte een slingerende bewe ging onder het rijden. Na de aanrijding was de auto een bestelwagen om geslagen. Toesnellend zag hü eerst een aantal mensen uit de auto tuimelen en daarna het verschrikkelijke schouw spel op het trottoir. Getuige Harteveldt, verklaarde eveneens dat de auto met flinke vaart had gereden. Getuige van Leeuwen—Maas zei. dal de wagen haar 's avonds half elf pas seerde en zo snel, dat zij dacht: „die bocht kan hij nooit halen". Het fuifje. Werdachte zelf vertelde een en ander van het fuifje aan boord van de Piet Hein; eerst had hij een glas bier gedronken en later nog een drietal borrels. Hij zei ongeveer 40 k.m. per uur gereden te hebben. Zonder erg was hij op 't trottoir gekomen en zag toen plotseling de drie mensen, die hij niet meer ontwijken kon. Desgevraagd zei de J„ niet regelmatig auto te rijden; „zo eens in de 14 dagen". Een der rechters vond het een gekke boel, dat ieder maar 'n auto kon grijpen bij De Schelde. Wederom beriep verdachte zich op zijn oververmoeidheid. „Dan had U niet achter het? stuur mogen gaan zitten", zei de president, en vooral niet na het drankgebruik". De pres. wees voorts op de ellendige gevolgen welke te zwaarder v> verd. wegen, omdat de weg breed genoeg is en er één-richtingsverkeer geldt. Nadat nog een bezwarende schrifte lijke verklaring was voorgelezen, kwam een getuige a décharge. Deze gaf als snelheid 'n 4050 k.m. op; zonder hin dernissen had de J. het moeilijk weg gedeelte bij de binnenhaven genomen Zes maanden geëist. rje Off. van Justitie zei dat de ver keersveiligheid tegenwoordig veel te wensen over laat. Meestal is het de schuld van de chauffeurs. Gelukkig zijn de gevolgen zelden zo ernstig ais hier. Te ergerlijker is dit omdat de verkeerssituatie ter plaatse zo eenvou dig is en er van 'n scherpe bocht noch een tegenligger sprake is. De oorzaken nagaande zei spreker, dat verdachte reeds op de Keersluis snel reed; door die snelheid is verdachte met zijn wagen het trottoir opgereden, daarna er afgereden en 50 meter verder er weer opgereden met het bekende noodlottige gevolg. Of verdachte teveel drank heeft gebruikt of niet: feit blijft dat door zijn roekeloosheid drie men sen de dood Ingestuurd werden. Spreker eiste een hechtenisstrat van zes maanden en 1 jaar verbod van autobesturen. Mr. v. d. Waal wees er op, dat de J. een rustig en werkzaam man, zwaar gebukt gaat onder deze zaak; ook al is de straf ondergaan dan blijft voor hem de wroeging- Aan het feestje heeft hij slechts een uurtje en dan nog met te genzin deelgenomen. Onder invloed van sterke drank is hij niet geweest. Ver dediger achtte niet bewezen, dat-zijn cliënt roekeloos gereden heeft. De door de Officier genoemde afstand van 50 meter is te hoog; spreker schatte die op 17 meter; ook is de verlichting ter plaatse zeer slecht. Het ongeval schreef verdediger toe aan gebrek in reactie vermogen, wat ontstaan is door over vermoeidheid. Pleiter vond, dat. waar het hier ook een respectabel man be treft een voorwaardelijke straf od haar plaats is. De officier zei het hier niet eens mee te zijn; voor hem staat vast, dat met een roekeloze snelheid gereden is. Verdachte zag het niet zo. Uitspraak over 14 dagen. De 4 bestanddelen van Chefarine „4"zijn elk stuk voor stuk al beroemd v®or Het bestrijden van zware hoofd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in éen tablet verenigd werken ze nog beter. Ook in dit geval dus: Eendracht maakt macht! lagen pijnen en griep - 20 tabletten k f 0.75 Adv.-316-00 Ady.-314-00 EXAMENQPLEID9NG H.B.5. - Mulo - Onderwijzersacte RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Adv.-321-00 ZONDAG 21 NOVEMBER HILVERSUM II 415 M.: 8 nws, 8.15 morgenw. 9 30 nws, 9.45 hoboconc v Corelli, 9.55 hoogmis, 11.30 Cephale et Procris v Grétry, 11.40 pianoconc. v Mozart, 12.15 apologie, 12.35 Schot se Pastorale. 12.40 Ork z naam, 13 nws, 13.25 Ork z naam,, 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Harmonie Apollo uit Etten, 14.35 Nelson Messe V J Haydn, 15.35 Herstel v Godsvertrouwen, 15.45 Fran se kamermuz, 16.15 César Pranck, 16.25 Vespers, 17 Kerk zie uw kind, 18 De Profetische Boodschap, 18.30 Psalmen, 18.45 orgel, 19.15 bijbel, 19.30 nws en weeroverz, 19.45 guitaar, 19.50 Boeckhuys, 20.05 gewone man, 20.12 Uit en thuis, een bont progr, 22.37 ac tualiteiten, 22.45 avondgeb, 23 nws, 23.15 avondconc. HILVERSUM I 301 M.: 8 nws, 8.15 Piemé, 8.30 platteland, 8.40 ens Bar carole, 9.12 sport, 9.15 Men vr en wij draaien, 9.45 Jac van Hout 1542-1609. 10 Zondagshalfuur, 10.30 IKOR, 11.45 Tussen Kerk en wereld, 12 Queens Hall Light Orch, 12.30 Zondagclub, 12.40 Olga Coelho, zang en guitaar, 13 nws, 13.15 mededelingen, 13.20 Zó ge niet u meer van de muziek, 14.20 Boe kenhalfuur. 14.40 Kees Manders zingt, 14.50 België-Nederland Voetbal, 16.50 vrolijke plaatjes, 17 Friesland, 17.30 Avonturen van Ome Keesje, 17.50 Handbal, 18 nws, 18.15 Corduwener, 18.30 Ned sty kr. 19 Radiolympus, 19.30 Paul Godwin en Ben Silberman, 20 nws, 20.05 reportage, 20.15 Musi- corda, 20.45 Paul Vlaanderen, 21.30 Music Maestro Plaese, 22.10 Een kop thee. 22.21 Allerlei, 22.25 Vergeelde partituren, 23 nws, 23.15 Zondagavond overpeinzingen. BRUSSEL Vlaams 321 M.: 10 Hoog mis, 12 VI en Ned liedjes, 12.32 gr, 13 nws, 13.15 Bing Crosby. 13.30 soldaten 14 opera en zang. 14.55 België-Neder land. voetbal. 16.50 piano, 17 muz bij de thee, 17.55 sport. 18 sonate v Franck 18.30 causerie. 19 nws. 19.30 muz voor 20 Bonte Zondagavond' 21.30 actualiteiten, 21.45 gr,' 22 pws, 22.15 gr, 23 nws, 23.05 rustige muz. MAANDAG 22 NOVEMBER HILVERSUM II 415 M.: 7 nws, 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 woord voor de dag, 8 nws, 8.15 En nu aan het werk, 9 Sonate voor fluit en clavecim- bel, 9.15 zieken. 9.30 w st. 9.36 harmo- niemuz, 10.05 altviool, 10.30 morgend, Brandenburgs Conc, 11.20 Oude en nieuwe schr, 11.40 zang, 12.10 lunchkl, 12.30 weerpr, 12.33 Metropole ork, 13 nws. 13.15 mandolinata, 13.45 gr, 14 schoolradio, 14.35 prbm conc, 1530 piano, 16 bijbel, 16.45 cellosuité, 17 kleuterklokje, 17.15 gr, 17.45 NCRV leeslamp, 19.30 Luisterwedstrijd voor het Kind, 19.45 NCRV kwartet, 20 nws, 20.10 Chr Or Ver. 20.55 Wuivende Ko ren, hoorspel, 21.30 orgel, 22 Hollands str ork 22.45 avondoverd, 23 nws, 23.15 Belg componisten HILVERSUM I 301 M.: 7 nws, 7.15 ochtengymn, 7.30 Keuze v d Omroe per, 8 nws, 8.15 operette, 8.55 vrouw, 9 Mozart, 9.30 Een dansliedje deunt, 10 morgenw, 10.15 arb vit, 10.50 Mika do, 11 Op de Uitkijk 11.15 Orgel, Piet Post, 11.50 Tegenstand tegen nieu we kerkorde, 12 Skymasters, 12.30 weerpr, 12.38 Pierre Palia piano, 13 nws, 13.15 mededelingen, 13.20 Avro- leans, 13.50 Ork Magyari Imre, 14 Wat gaat er om in de wereld, 14.15 BBC Londen, 15 Joodse liederen, 15.15 viool en piano, 15.45 Bonbonnière. 16.45 Musicalender. 17.30 Hoort zegt het voort, 17.45 Indonesië, 18 nws. 18.15 mededelingen, 18.20 Kentucky Minstrels, 18.30 Ned str kr, "'9 film; krant,, 19.30 Inl tot muz begrip, 1945 Landbouw, 20 nws, 20.05 radioscoop. 22.30 In stijgende Lijn, 23 nws, 23.15 Swing Corner BRUSSEL Vlaams 321 M: 1240 Arti» Shaw, 13 nws, 13.15 casno, 19 nws, 19.30 er, 19.50 Mosseldieven. 2d omr ork, 21 actualiteiten 2145 vrj'j® progr. 22 nws, 22.15 rustige muz, 22.oD nws, 22.55 Invocation a la Nuit.

de Stem | 1948 | | pagina 2