Dr. Jos. Hermans van Kloosterzande in het zilver Schip bijna gezonken Wal een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 Het lot van de middenstand Buitengewone uitverkoop te Goes Een grootse hulde met vele toespraken en talrijke cadeaux AGENDA Kinderpostzegels Tu)ee circulaires Radio-genot Het 40-jarig jubileum van de Broedersschool te Hulst Oud-leerlingen hadden een contactavond FaMa tandpasta tegen tandbederf WATERSTAATKUNDIGE CURSUS Van de ZLM vernamen wij, dat zij, bij voldoende deelname, gedurende deze winter, te Lewedorp een cursus zou willen geven voor iedereen staat zij open in waterstaatkunde. De geschikte docenten zijn reeds gevonden. De heer Pieters van de Prov. bibliotheek zou de waterstaat kundige geschiedenis, ir v. d. Meer de bodemkartering, ir Francke de waterbouwkunde, i- Stolp afwatering en bemaling en mr Schlingemanm, secr. der ZLM waterschapsrecht en polderbestuur behandelen. STOOMVAARTMIJ. ZEELAND" Op de gewone jaarlijkse aandeelhou dersvergadering der Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" werden het jaar verslag en de balans en winst- en ver liesrekening over het jaar 1947 goed gekeurd. Besloten werd op de preferente winst- delende aandelen een dividend van 4.5 procent en op de gewone aandelen een dividend van 5 pet. uit te keren. Ir. F. den Hollander, president-direc teur jran de Nederlandse Spoorwegen, werd benoemd tot commissaris. STUDIEDAGEN VAN DE V.K.A.J. De Vrouwelijke Katholieke Ar beiders Jeugd (VKAJ) in het Bisdom Breda, houdt van 2021 November haar studiedagen als inzet van de nieuwe leidstersopleiding. FRANKRIJK EET ZEEUWSE MOSSELEN De export van Zeeuwse mosselgn naar Frankrijk heeft reeds de 100.0001. ('n mosselenton is 100 k.g.) over schreden, wat een waarde betekent van ongeveer 1 millioen gulden. Van deze hoeveelheid zijn 97.000 ton uit Yerseke en Tholen verzonden. Frankrijk zal in totaal 200.000 ton af nemen. Biervliet Vergadering Z.LJM. Onze plaat selijke afdeling van de Z.L.M. besloot om voor haar leden 'n gezellige avond te organiseren in de week vóór Kerstmis, waarop het toneelstuk „De antieke kolk" zal worden opgevoerd. Op het programma stapt verder nog zang en muziek vermeld. Breskens Aanbesteding. Door architect L. A. J. v. Dongen te Sluis is aanbe steed, het bouwen van een woonhuis voor de Heer C. C. J. de Pree, hoofdonderwijzer alhier. Er werd in geschreven ais volgt: P. F. Barra t Oostburg f 23812.W. J. Jacobs te Breskens f 22.290, Fa. Gebroeders Maas f 21912.Het werk zal worden gegund aan fa. Gebr. Maas alhier. Goes BESTUUR K.V.P. In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering van de afdeling Goes der K.V.P. werd de heer Smol ders definitief benoemd tot secretaris, de heer de Kok werd herbenoemd als penningmeester. Hansweert VERGADERING K.V.P. Zondag vergaderde de K.V.F.-afde- ling. De voorzitter constateerde, dat de Zeeuwse Kamerzetel verloren ging, maar dat getracht wordt deze voor de toekomst veilig te stellen en dat onze Roomse mensen nochtans een pluim verdienen. Spr. betreurde het ont staan en bestaan van de vereniging, die .ruggesteun" wil wezen voor de ge meenteraadsleden, die de Hansweertse belangen moeten behartigen in de ge meenteraad. Hij trachtte duidelijk te maken, dat het onafwendbaar gevolg zou wezen verlies van de tweede ka tholieke raadszetel, verlies daarmee van de kans op een katholieke wet houder, verlies dus van betekenende (Slot van pag. 1) WE laten deze stem horen, omdat men wel eens te gemakkelijk denkt over het lot van diagenen, wier inkomens wat hoger liggen dan 4000 gulden per jaar. De categorieën van de intellectuele, ambtena. rlijke en handeldri'vende middenstand worden vaak aangezien als „deftige mensen" die het er goed van kunnen doen. Doch als mer. ziet, wat van hen g - vergd wordt aan hogere huur, ulp in de huishouding, verzekering tegen ziekte, ongeval enz., dan zal m lichtvaardig niet oordelen. Minister Drees heeft in die Kamer gezegd, dat de grens van f 3700.was gekozen in verband met de grens 'in de sociale verzekeringswetten. En dat een verhoging tot 5 of 6 duizend gul den slechts mogelijk zou zijn door nieuwe belastingverzwaring. Het laatste argument moet acker indruk maken. Doch langs die weg van ten verdere progressie en uitbreiding van de kinderbijslag zal men toch ook hier de bressen in de huishoudelijke budgets min of meer kunnen dich ten. invloed op de gang van zaken in de gemeente Kruiningen. Door de huidige samenstelling toch van het college van B. en W. is de Hansweertse invloed in gemeentezaken zo groot mogelijk. Twee aanwezige leden van de nieuwe vereniging konden niet verder komen dan de verklaring, dat ze er onmid dellijk zouden uittreden, als dit gevaar werkelijk dreigde, maar voor het ogen blik zagen ze dit nog niet. De tijd zal moeten leren of er schadeliike gevol gen komen na de echter of vermeende successen, die de nieuwe vereniging zal behalen. Afgezien van het feit, dat het pijnlijk is voor de gekozen verte genwoordigers. die voor hun wijze van optreden zo'n weinig waarderend oor deel moeten accepteren. Het oude bestuur werd herkozen en aangevuld met Mevr. van Loon, nadat de heer C. v. d. Borgt verklaard had. geen bestuursfunctie te begeren. Afge vaardigde naar de Statenverkiezing, tevens naar de Rijkskieskring werd de heer E. Suy met de heer P. v d. Borgt als plaatsvervanger. Hoedekenskerke Wachtlokaal prov. boot. Na lang wachten is het gebouwtje bij de aan legplaats der provinciale boot, dat ook om die reden de naam wachtlokaal verdient, eindelijk gereed gekomen. Zaterdag zal het voor de reizigers die gebruik maken van de dienst Hoede kenskerkeTerneuzen opengesteld worden. Hoofdplaat Gedenksteen. Reeds lang bestaat het plan om in de gevel van het ge meentehuis een gedenksteen te plaat sen ter blijvende herinnering aan de bevrijding door de Canadezen en voor degenen die bij dene bevrijding hun leven lieten. Door het onlangs opge richte comité is een huis-aan-huis-col- lecte gehouden met het resultaat dat genoeg geld bijeen is gebracht om deze gedenksteen te plaatsen, wat dan ook zal geschieden. De officiële datum is echter nog niet vastgesteld. Middelburg HINDERWET Burgemeester en Wiethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van M. v. der Slikke om vergun ning ingevolge de Hinderwet voor perceel Langeviele 7072 sectie D no. 472 hebben verdaagd. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van firma Louwerse en de Pries ter om vergunning ingevolge de Hin derwet voor perceel Langevieleweg 5 sectie I no. 2158 hebben verdaagd. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van Bestuur van de Coöp. Stoom- zuivelfabriek en melkinrichting „Wal cheren" om vergunning ingevolge de Hinderwet voor percecel Poelendaele- stngel 4—6 sectie I no 2125 hebben verdaagd. HfNDERWET Burgemeester en Wethouders, van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van J. A. Verdonk om vergun ning ingevolge de Hinderwet voor perceel Pottenmarkt 13 sectie D no. 414 hebben verdaagd. PUBLICATIE Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis dat op Maandag. 22 November a.s. tussen 9 en 12 uur ter gemeente-se cretarie, afdeling bevolking, kaarten verkrijgbaar zijn voor min- en onvei- mogenden èt f 0.10 voor de generale repetitie der vereniging voor „Instru mentale Muziek" op 25 November a.s. te 8 uur ln de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat. Middelburg, 13 November 1948 Burgemeester en Wethouders voor noemd, 25-0 Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg burgemeester J. Ph. Koene secretaris Hele winkelinventaris in een vrachtwagen PEN ZESTAL ambtenaren van de prljsbeheersing, waarvan de mees ten afkomstig uit den Haag bezorgde Goes gisteravond de sensatie van de dag. Zij haalden n.l. bij de handelaar in huishoudelijke artikelen L. in de Lange Kerkstraat, wiens zaken in en na de oorlog een grote vlucht hadden genomen, de winkel leeg. Onder veel publieke belangstelling werd de inven taris ln een vrachtwagen geladen. L., die des middags enige tijd op t politiebureau had doorgebracht, is later weer vrijgelaten. FANCY-FAIR VOOR JEUGDWERK Voor het gehele parochiejeugdwerk te Middelburg zal gedurende twee da gen, 20 en 21 Nov., in het jeugdgebouw Kuiperspoort een fancy fair worden gehouden. Nieuto-Namen Film. De filmavond waarop gedraaid werden de Kroningsplechtigheden en de Dubbelganger ten bate van de oubouw van het. seminarie mocht zich. in een druk bezoek verheugen. De aanwezigen genoten ook van de bij filmen. De opbrengst was zeer goed. Toneel. Met de instudering van „Heemonkel" spel van ernst en luim, door J. Ballings is men begonnen. Half Januari hoopt men een uitvoering te kunnen geven en hiermede is de tra ditie hersteld. Ook de K.A.J, heeft en kele stukjes en voordrachten op stapel staan, die omstreeks Kerstmis zullen opgevoerd worden. In de haven gereden. Toen J. S. van Kieldrecht van een kaartavondje laat ln de avond huiswaarts keerde, fietste hij door de duisternis misleid, pardoes in de Hedwigehaven. De sluis wachter die het ongeluk zag gebeuren, riep om hulp. Bijgestaan door zijn het was zondag j.l. 25 jaar geledens dat dokter Hermams in Amster dam het artser,diploma behaalde en hoewel de jubilaris er zich in het begin tegen verzet had, diat deze dag min of meer in de publieke belang stelling zou staan, heeft hij zich toch niet kunnen onttrekken aan de wens vam zijn patiënten om hem een prettige dag te bereiden. Nju het is voor hem en zijn familie een zeer prettige dag geworden er het zai deze eenvoudige landelij ke dokter wel verwonderd hebben, dat er zo velen waren, die op een of andere wijze hun erkcntelijkhc 1 wilden betuigen voor alles wat hij n meddsch-sociaal terrein voor die be volking van zijn streek gedaan heeft gedurende de bijna 25 jaar, dat hij hij in zijn eigen land werkzaam was. Des morgen werd in de kerk vam de H. Martinus door deken de Meule- meester met assistentie van de beide kapelaans een plechtige H. Mis van da-mkbaarheid opgedragen. Pater Ver- durmen, dne naar de Con/go zal ver trekken hield een afscheidspredica- tie en herdacht daarbij tegelijkertijd het zilveren jubileum van dokter Hermam®. Na die H. Mis vond in zijn woning een druk V ezochte receptie plaats, waarop alle collega's uit de omtrek, de burgemeester en vele no tabelen aanwezig waren. Onder een borrel werden oudie herinneringen op gehaald en het was al ruim half vier, toen de jubilaris met zijn gezin, fa milieleden en genodigden in de zaal vain hotel vam Leuven arriveerde, waar hem een waarlijk grootse hul diging bereid werd. DE FEESTREDE. adat. hij en zijn gezin op het podium hadden plaats genomen sprak de heer die Graaf, voorzitter van het huldigmgscomité een feestre de uit, waarbij de goede eigenschap pen vain de jubilaris op wel zeer bij zondere wijze belicht werden. Hij wees op het moeilijke beroep, dat zovele offers vraagt en op het werk, dat met liefde gedaan moet worden, wil men het vertrouwen der patiënten krijgen en behouden. Geld verdienen was bij dir. Hermams van minder belang, m^ar wel was zijn hoofddoel de lijdende mensheid te helpen. De patiënten hebben deze dag niet ongemerkt voorbij willen laten gaan en namens deze bood hij de dokter een horloge, een stel boeken op me disch gebied en een bloemenmond aan. Burgemeester v. Jïooteghem maak te zich tot tolk van de gemeente Hontenisse en van de gemeente Vo gelwaarde en schetste in korte krach tige woorden de verdiensten van de jubilaris, die hij als gemeenschaps mens tot voorbeeld steldie. Hij dank te hem niet alleen voor zijn werk als arts verricht, maar ook als pro motor van die Cloosterstraat, waar de dokter is voorgegaan om tesamen met zijn buren een bloeiende buurt vereniging tot stand te brengen, waarop heel de gemeente terecht trots is. Dank bracht hij aan mevrouw voor de vele uren, dat zij alleen moest zijn en voor het offer der een zaamheid in het algemeen belang ge bracht. Met de wens, dat hij nog vele jaren vruchtbaar zou mogen werken, sloot die burgemeester. TAL VAN SPREKERS. 'M'amens de patiënten uit Graauw voerde mevrouw Schlütter, echt genote van de burgemeester het woord en zij bood een sigarettenko ker aan. De heer Schelfhaut maakte zich tot tolk van het Wit-Gele Kruis. Hij memoreerde de komst van dokter Hermans in Hontenisse en die moei lijkheden, die in het begin moesten overwonnen worden. Op sociaal-medisch terrein heeft de dokter veel gepresteerd en in dit ver band werd gewezen op het in stand houden van het consultatiebureau en de arbeid daaraan verricht tot 1943. Bovendien herdacht hij de werkzaam heden aan het vroegere particuliere ziekenfonds. De dokter is zo zeide hij in de omgang steeds de eenvoud zelve geweest, zondier enige preten tie. Als voorzitter der onderafd. E.H, B.O, van het Wit-Gele Kruis in Zee land heeft dokter Hermans baanbre kend werk verricht. Hij bood hem onder een toepasse lijk woord een boekwerk en een bloemenmand aan. Dokter Westelaar sprak namens "e Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunde en memoreerde het werk, dat door zijn collega jarenlang in die afdjelingsraad van O. Z. Vlaanderen verricht was. Hij prees zijn tactisch en bemiddelend optreden in deze functie. De heer Ch. Burm sprak namens alle onderafdelingen der prov. EHBO en bracht naar voren, dat na ad die lof, die de jubilaris was toegezwaaid en voor hem nog weinig nieuws over bleef. Hij bood een prachtige medi cijnkist aan. Namens de plaatselijke EHBO sprak het raadslid Ivens, dat een boewerk aanbood. DANKWOORD VAN DE JUBILARIS. IV jubilaris dankte alle sprekers af zonderlijk, waarbij hij naar vo ren bracht, getroffen te zijn door die- ze blijken vam waardering, welke hij helemaal niet verdiend heeft, daar hij steeds en niets anders dan zijn plicht gedaan heeft. Ook namens zijn gezin sprak hij woorden van dank. Piëteitsvol herdacht hij wijlen die heer Neeteson aan wie de Clooster straat zoveel steun gehad had, maar hij hoopte dat de nieuwe stuurman, de heer de Graaf diens plaats op waardige wijze zou mogen innemen. Tol burgemeester van Hooteghem zei- de hij, dat er wel eens meningsver schil geweest was, maar, dat de be doelingen altijd goed en eerlijk ge weest waren en dat hij hoopte dat die burgemeester dit zou willen aan vaarden. Doelend op de woorden van de heer Schelfhaut zeide hij, dat die eerste jaren moeilijk geweest waren, maar geen spijt te hebben naar Hon tenisse gekomen te zijn. Hij had zijn geboortestreek lief en heeft er steeds met. liefde en pleizier gewerkt. Ten slotte bracht hij dank aan dgenen, die het hem mogelijk gemaakt hadden dit te bereiken en herdacht hij zijn oudiers, doe hem met vele opofferin gen hadden laten studeren, zijn leer meesters en opvoeders van wie hij zoveel geleerd had, masr vooral O. L. Heer, die hem gemaakt had tot w«t hij nu geworden is en waarvoor hij niet erkentelijk genoeg kan zijn, Het werk wat hij dieed was tenslotte niets anders dan het nakomen van een eed, het inlossen van een ereschuld aam de gemeenschap. Honderden maakten vervolgens van de gelegenheid gebruik om hem en zijn familie te complimenteren. Een eenvoudig man werd op waarlijk grootse wijze hulde gebracht. buurman gelukte het hen na veel moeite de jongen uit zijn benarde po sitie te verlossen. Een dokter werd ge waarschuwd, die dadelijk kwam. De verwondingen van J. S. waren van die aard dat onmiddellijke overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Zijn toestand is zorgwekkend. Terneuzen KLAPROOSDAG. Klaproosdag werd hier herdacht door de gebruikelijke collecte, waar van de opbrengst f 425.12 bedroeg, wat de verwachtingen verre overtrof. In de ochtend werden door de gemeen telijke plantsoendienst o.l.v. de Dienst van Gemeentewerken op de 20 gealli eerde oorlogsgraven te Terneuzen en Sluiskil bloemen gelegd. In Terneuren liggen Nederlandse, Engelse en Franse militairen begraven. Zoals oekend is wil het plaatselijk oorlogsgravencomité deze graven door de bewoners doen adopteren. Inlichtingen hieromtent kunnen worden verkregen op het ge meentehuis. Prijskaarting. Uitslag van de prijskaarting gegeven door de R. K. Kaartclub Ons Genoegen. Deze prijs kamp was bezocht door 32 spelers, .e pr. F. Lauret, 2e pr. B. Kroes, 3e pr. L. v. Langeveide 4e pr. P. Nve, 5e pr. H 3e prijs L. van Langeveide, 4e prijs H. die Kok, 6e prijs H. van Alphem, 7e prijs D. Sey, 8e prijs B. v. d. Bos, 9e prijs J van Langeveide, 10e prijs Fr. Cal le Vlissingen INITIATIEF VAN DE P.K.G. In een onlangs gehouden vergadering van de Plaatselijke Katholieke Ge meenschap alhier werd besloten om. gezien de geringe belangstelling, meer speciaal onder het katholieke volksdeel in deze gemeente, voor uit voeringen met een culturele of sociale inslag, de opvoering van het toneel spel: „Frontierstadt ende Bolwerck" van J, Eggermont, voorlopig op te schorten. Van dit toneelspel verschijnt zeer binnenkort een tekst-uitgave in Boek vorm, voorzien van een voorwoord door Burgemeester Kolff. De verkoop hier van wordt door P.K.G. ter ho"d ge nomen. IN EN OM PALAIS DE CHAILLOT Voor een ongezellig lege zaal hield de heer D, J. AschbeckBrusse, secretaris van de commandant van de Mijnen- dienst ln Nederland en een van de 93 representanten, die de verschillende landen naar Parijs hadden gezonden, tot het volgen van een cursus over de doelstellingen en werkmethoden van de U.N.O. een interessante lezing. In het eerste gedeelte, waarin spre ker o.m. een overzicht gaf van wat reeds befeikt werd, noemde hij als de concrete punten uit het streven der U.N.O. in Europa, herstel van wat vei woest werd en in Azië de emancipa tie der volkeren. Sprekende over de U.N.O. en het ontstaan van hetHandvest, toonde spreker aan, dat er wel degeliik ver schil is tussen U.N.O. en Volkenbond. Over de verschillende agentschappen en commissies volgde hierna een inte ressante en leerzame uiteenzetting. De Veiligheidsraad ls geen overbodige luxe instelling. Met een zelfstandige generale staf en eventuele legers is zij alleen competent om met de wapenen in te grijjen. Overigens is de. Security Council" goedkoper dan de New- Yorkese gemeentereiniging! Weloverwogen gaat men in de U.N.O te werk volgens het principe van on derling overleg. Hierdoor kon oorlog worden voorkomei. Ook de R.ussiscli geöriënteerden beschouwen een verga dering van de Ver. Naties, als de enige gelegenheid waar men de wederzijdse grieven objectief bekijkt. Omtrent wel of geen veto-recht is veel te doen geweest, aldus de heer Aschbeck, maar het gaat hier feitelijk om het al dan niet bestaan van de U.N.O., die volgens spr. de enige moge lijkheid biedt om op de duur te komen tot 'n oplossing in de huidige contro verse Oost-West 's-HEER ARENDSKERKE. Donderdag 18 November. Vergadering van de ge meenteraad om 14.30 uur. SLUISKIL. Donderdag 18 November. Vormingsavond voor K.A.B.-leden in het parochiehuis om 19.30 uur. JTINDEREN, die ziek zijn, die zonder lei ding het leven niet aankunnen, kinde ren, wier geest is gestoord, kinderen, die blind zijn, of het .gehoor en de spraak missen, kinderen, wier ouders die naam niet verdienen, kinderen, die aan het begin van het leven al voor die rechter hebben gestaanZiet U voor uw geest die grote stoet van kleine mensjes, die geen prettige jeugd thuis hebben zoals uw peuters? Er zijn in ons land tal van inrichtingen, die dit leed trachten op te vangen, die deze ongelukkige kinderen in het spoor van ge zondheid, vaardigheid voor de samenleving en maatschappelijke zin willen stellen. In één woord kan het allemaal samengevat worden; Kinderbe scherming. En nu weet U waarschijnlijk meteen al, waar we naar toe willen naar de kinderpostzegels. Van 15 Nov. tot 31 Dec. zijn ze evenals vorige jaren te krijgen U bejaalt voor een postzegel een paar centen meer. U merkt het nauwelijks. Doch mil- lioenen maal die paar centen vormen een prachtig bedrag, waardoor het grote en wijkvertaikte werk der Kinderbescherming nog veel beter vczogd kan worden. Denkt U eraan TJET Haagse Bijzondere Gerechtshof had twee politie-agenten wegens hulpverle- mng aan die vijand veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. Ze gingen in hoger beroep bij de Bijzondere Raad van Cassatie. De verdediger betoogde met klem: Wat die ze mensen hebben gedaan, het helpen bij ar restaties, het tegengaan van sabotage berust geheel en al op instructies van Nederlandse zijde. En hij legde 'n tweetal circulaires over van de secretarissen- generaal van Binnenlandse Zaken en Justitie, volgens welke Nederlandse politie-ambtenaren opdracht kre gen de Duitsers behulpzaam te zijn bij dit werk. De Bijzondere Raad van Cassatie kwam onder de indruk van ddt betoog. Hij besloot aan het Bossche Hof op te dragen deze aangelegenheid eens grondig te onderzoeken. Een besluit, dat zeer zeker toe te juichen valt. Alleen vragen we ons af: Waar om komt het geval van deze circulaires nu pas aan de orde? Er zijn al heel wat politie-ambtenaren ver oordeeld. Van hoevelen zal de zaak misschien niet zo zwaar blijken te liggen, als ze gezien wordt in het licht van deze circulaires? En moeten al die za ken dan eigenlijk weer niet op de hellinig worden .ge bracht? De conclusies van het Bossche Hof zullen velen zeker met grote belangstelling tegemoet zien. TToor sommigen is het een genot, eens niet naar de radio te luisteren Heerlijk welbewust genie ten zij van de stilte, die anders verstoord wordt door allerlei aethergelui- den, waar zij nu juist niet van houden. Maar schrijft iemand in de New York Herald Tribune men moet dit genot niet passief ondergaan. Van 't niet-luisteren moet men integendeel een actieve handeling maken. Het ge noegen dat U kunt puren uit het afzetten van de radio haalt het niet bij de zaligheid van hem hele maal niet aan te zetten. En er zijn verschillende manieren om niet naar de radio te luisteren Een van de felste niet- luisteraars, die ik ken. in menig opzicht trou wens een excentrieke baas loopt de hele dag met een draagbaar toestellet je rond en zet het nooit aan. Dat is mij te lastig. Mijn methode is, rond te lopen met het radiopro gramma in mijn zak. Af en toe zie ik dan eens op de lijst na, welk deel van het programma ik mis. Sommige dingen zijn veel leuker om te missen dan andere Katten en kanaries Tn „Moderne" te Breda A werd dezer dagen een expositie gehouden van kleurkanaries. Maar in de salons van het Continen- :al-Hotel in Parijs waren 't de katten, die met elkaar in schoonheid wedijverden In vergulde kooien, met witte zijde of blauw flu weel bespannen, rekten zich nonchalant de fraai ste vertegenwoordigers van het kattenras uit, ta melijk onverschillig voor de bewonderende blikken der bezoekers. Van de ongeveer 300 deelnemers werden be kroond de katten uit Abessynië, zeldzame beesten, waarvan men sinds 1940 nog geen enke le exemplaar in Parijs had gezien En nu weten we niet, waar het fanta siebeeld ineens vandaan kwam, maar plotseling zagen we de kanarie-ex positie in Breda en de katten-tentoonstelling in Parijs als één geheel. Katten en kanaries in één en hetzelfde lokaal. En alle kooien wagenwijd open. Vrouw ■pve grote filmspeelster ■^Edwige Feuillère zucht te, toen de decorateur Christian Bérard, bij de première van een nieuw toneelstuk in Parijs, een opmerking maakte over het karakter van de vrouw. „Het grootste gebrek van de vrouwen is", zei ze „te geloven dat zij er geen hebben". ©OOOOGOOOOOOGOOOOOOGXDOOGOOt)OOOOOOOO0OOOOG)OOOOOCDOO (\P UITNODIGING VAN 'T. COMITÉ van oud-leerlingen van de Broeder»- school, te Hulst, zowel per circulaire als ln de courant, waren de zalen van 't St. Jozefpatronaat overvol met oud-leerlingen. De voorzitter van het comité, de heer P. Warnier, opende de bijeenkomst met een woord van op rechte dank aan de velen, die aan de oproep tot deze feestavond gehoor had den gegeven. Hij gaf een kort resumé van de werkzaamheden bij het 40- jarig feest der school en riep alle oud-leeflingen op om het contact, toen ge legd, te blijven bewaren. en om practische redenen het comité der oud-leerlingen als voorlopig bestuur te willen aannemen. De vergadering ging met deze voorstellen accoord. Bond van oud-leerlingen 70VEEL van de oud-leerlingen heb ben nu zelf al kinderen op de Broedersschool. Zij moeten 't contact met de school bewaren, hun medewer king met de school blijven geven, op dat de school werkelijk met vrucht zal kunnen werken aan de opvoeding en het onderwijs van hun kinderen Hij stelde voor 'n bond op te richten van oud-leerlingen om zo het contact met de school te blijven bewaren, om oude vriendschapsbanden te behouden en mee te helpen tot steeds groter groei en bloei der school. Broeder Overste dankte de heer Warnier voor zijn sympathieke woor den. Hij dankte voor de grote opkomst voor de grote waardering die hij steeds mocht ondervinden, voor het werk van de Broeders en de onderwijzers op c.e school. De buitengewone opkomst van deze avond was een uiting van de liefde en waardering voor de school. Tevens bedankte hij voor de cadeaux, die geschonken waren bij het 40-jarig bestaan en die, nu ze eindelijk hele maal klaar zijn, een waar sieraad vor men voor de kapel, 't Prachtige altaar is een blijvend aandenken, 't Zal blij ven spreken van de dankbaarheid van de oud-leerlingen der Broedersschool. Hij juichte het idee van 'n Bond van Oud-leerlingen toe, omdat juist door die Bond een grote samenwerking zou kunnen komen tussen huisgezin en school, welke zeker vruchten zal af werpen voor de opvoeding en het on derwijs aan de school. Hij verzocht de vergadering om de oudste oud-leerling, de lieer L. Stroecken tot voorzitter te benoemen Geheimzinnig projectiel in de Dordtse Kil TJE SCHIPPERS Smit van het mo torschip „Hollandia" uit Wemel- dinge en v. Oeveren van die „Leen- d'ert" uit Papendrecht, beleefden, volgens het Z. D., in d'e Dordtse Kil een vreemd avontuur. Nadat zij ligplaats hadden gekozen gingen zij zoals gebruikelijk is bij elkaar een buurpraatje maken. Te ongeveer kwart voor negen voelden zij plotseling een kleine schok, en om kwart over négen herhaalde zich dat nogmaals, doch beide keren bemerk ten zij toen zij gingen kijken mets bijzonders. Toer schipper v. Oeveren aan boord van zijn eigen schip te rugkwam om ongeveer half elf be merkte hij dat zijn schip zinkende was. Direct ging men toen aan het pompen, later kwam de pompboot Ido uit Hendrik Ido Ambacht te hulp, zodat het gelukte de „Leendiert" bo ven water te houden, nadat men het huisraad had overgebracht op de Hollandia. Het schip werd naar Dordrecht ge sleept, waar bleek, dat 't m.s. Leen- dert dioor een explodsie was getroffen een gat van pl.m. 20 c.m. middellijn vertoonde zich aan bakboord in het achterruim. Het projectiel moet juist tussen de beide schepen zijn ont ploft, maar de Hollandia bekwam geen schade. Mien tast in het duister over de oorzaak wel is ter plaatse in de oor log een mijnenveld geweest. Hoe iets dergelijks op een zo drukke vaarweg als de Dordtse Kil, 3 jaar nadat de mijnen geveegd zijn nog kan gebeu ren is een raadsel. De Leendert was geladen met aardappelen op weg van Leeuwarden naar België, de Hollandia met turf van de Deelen naar Brdinisse. De wedstrijden. ren zeer attractief deel van de avon- den vormden de wedstrijden. De ouderen in de Kringzaal begonnen on middellijk elkaar te bekampen bij bil jart-, kaart- en pierspel. De jongeren vermaaken zich al gauw met de voor hen vastgestelde wedstrijden. Voor deze wedstrijden hadden verschillende oud-leerlingen mooie, nuttige en sma kelijke prijzen beschikbaar gesteld. Men bekampte elkaar of het leven er van af hing. De stemming was en bleef tot het einde toe buitengewoon prettig. Oude vrienden zochten elkaar. Klas genoten bespraken en genoten opnieuw de heldendaden uit hun schooltijd, 't Was laat eer de einduitslagen der wed strijden bekend waren. De avond is prachtig geslaagd, t Comité der oud-leerlingen mag met genoegen terug zien op deze door haar georganiseerde contact-avond. Allen waren uitermate tevreden en spraken de hoop uit. dat de Bond van Oudleer lingen nog meerdere zulke avonden zal beleggen. Sas van Gent „ONZE MARINE". Van hedenmiddag tot Donderdag a.s. krijgen we iets bijzonders in Sas. Het contactvaartuig „Van der Steng" propaganda- en tentoonstellingsschip van „Onze Marine" komt meren aan de kade. 'Gedurende twee dagen zal dit Drach tige schip te bezichtigen zijn: hoe het uitgerust is met de modernste navi gatiemiddelen, radio-telefonie en tele- graphie en dies meer. Ook is een ten toonstelling aan boord, een eigen post kantoor, ja zelfs een eigen bar. De bedoeling van deze komst is mede de belangstelling op te wekken voor het veel omvattende werk van onze marine in het algemeen, dus voor alles wat op en om of en van het water leeft. Zierikzee GESTOORDE REPETITIE. Maandagavond toen de Zierikzeese Oratoriumvereniging haa- generale repetitie hield van Haydn's „Jahres- zeiten" is de dirgient, de heer Luyke- naar, die zich overwerkt had, onwel ge worden en in elkaar gezakt De heer Luijkenaar is naar zijn woning ver voerd, waar hij- weldra weer tot bewust zijn kwam. In verband hiermede is de tegen gis teravond uitgeschreven uitvoering niet doorgegaan. De Haagse musici die het orkest vormden moesten onverrichter- zake naar de Residentie terugkeren. Een van hen had nog de strop, dat zijn viool, waar de heer Luijkenaar tegen opgevallen was, een krak had gekregen Uw tanden en mond stralend-wit en gezond'. bevat vitamine C fluorsilicaat sulfonamide (Adv. 998-00) Blijkbaar had de Amerikaan gevoch ten. Aan zijn haren kleefde geronnen bloed. En de pet die hij droeg, was hem drie maten te groot! De vice- consul was teleurgesteld, want de vreemde leek hem sympathiek. Doch Roger Hardy bekleedde een officiële functie en men had hem gewaar schuwd, zich niet op zijn gevoel te verlaten. „Het woord politie schijnt u niet welkom te zijn", merkte hij op. .Als u gisteren aan twee agenten ontsnapt was, op weg naar de gevan genis, aangeklaagd wegen dubbele po ging tot moord, zoudt U ook niet vriendelijk kijken". „Waarom vertel je me dat nu pas? kreunde Roger Hardy. „Je ontbijt en een kleine lening waren je van harte gegund, je bederft alles, door me er aan te herinneren, dat ik een Rege ring vertegenwoordig en niet iemand kan helpen, die de Belgische wet heeft overtreden". „U bent dus van plan, me aan te geven?" Trent keek hem scherp aan. Voor hem was het een moeilijk ogen blik ontsnappen was onmogelijk, want hij was moe. had doorgelopen voeten en geen geld op zak. Tijdelijk zou hij in de gevangenis terecht ko men en in die tijd kon Garland nieu we plannen beramen. De consul zou niet in de waarheid van zijn verhaal geloVen, tenzij hij met bewijzen kwam „Neen", antwoordde Hardy, „dat behoef ik niet te doen maar u kunt hier niet langer blijven". Trent wist dat hij gered was en grijnsde minzaam. „Maakt u zich daar maar geen zor gen over. De man, die ik achtervolg ls een moordenaar. Als ik lelijk kijk bij het noemen van de politie, is liet alleen omdat ik de eer, om de moor denaar van Markies Launceston te vangen, niet met hem wil delen." „u houdt me' toch niet voor de mal?" vroeg Hardy. „Zeker niet. En ik geef u, als vice- consul, te kennen, dat u me ln alle opzichten moet helpen. In de eerste plaats moet u me verbergen tot een ezel, genaamd baron Claeys uit Brus sel, er van overtuigd is, dat ik hem niet heb willen vermoorden". „Nog meer complicaties," kreunde Hardy. „U hoeft me niet op mijn woord te geloven. Sluit me op in uw kolenhok tot u terugkomt." „Waarvandaan?" „Brussel, ouwe jongen, Brussel. Daar gaat u met de eerste trein heen om met de baron te spreken. Ik zal u moeten vertellen, wat er in de Ave nue Louise gebeurd is." Hardy luisterde met belangstelling. Hij begreep, dat als bekend werd, dat hij de man had helpen vangen, die Lord Launceston vermoord had, cn een aanslag gepleegd op de Baron, hij niet lang een onbekende vice-consul zou blijven. „U moet er achter zien te komen," vervolgde Trent, „waar hij die Smith vandaan heeft. Ongetwijfeld heeft Garland de plaats ingenomen van de een of andere echte tuinman. In dat geval heeft hij de ware Smith zeker in een of andere gracht laten vallen. Maar ln Europa neemt men geen per soneel aan zonder referenties, dus zal het niet moeilijk vallen, de ware Smith op te sporen. Ik wilde, dat ik zelf kon gaan, maar de baron vatte op het eerste gezicht antipathie tegen me op. Het zal een slag voor hem zijn dat ik respectabel ben." „Maar ik ken hem helemaal niet. Ik heb geen enkel voorwendsel om hem te bezoeken." „Verzin er dan een," zei Trent on geduldig „als u werkelijk promotie wilt maken, denk dan maar eens goed. Zeg, dat Smith bij u in dienst was, voor hij verzot raakte op orchi deeën. Zeg wat u wilt! Maar breng me de nodige inlichtingen." „Goed dan," was 't opgewekte ant woord, „ik zal mijn best doen. Maar wat gaat u de hele dag uitvoeren?" „Slapen," sprak Trent, „ik zal de klok rond slapen. Ik ben gekneusd, pijnlijk en doodmoe. Sluit me op in welke kamer u wilt en neem de sleu tel mee naar Brussel als u er maar achter ziet te komen, wat er ln de Avenue Louise gebeurd is. Veel suc ces!" Roger Hardy was een man van de daad. Binnen het uur zat hij in de sneltrein naar Brussel en lag Anthony Trent in zijn bed. Het was een opgewonden vice-con sul, die de slaper wekte. Het was dom ker, Trent voelde zich opgefrist en de ander brandde om te vertellen, wat hij wist. „De baron is inderdaad dol op u. Hij verwacht ieder ogenblik te horen, dat u gearresteerd bent, aangezien men u alreeds gezien heeft in Antwer pen, Luik, Knocke en Sluis, aan de Nederlandse grens. Zaols «u al dacht, staat er geen woord over in de kran ten. De baron overtuigde de politie dat dit beter was, zolang u nog op vrije voeten liep. Hij heeft een hoofd vol pleisters en voelt zich een held. Hij beweert, dat hij hevig met u ge worsteld heeft, en u overwonnen zou hebben, als u geen knuppel had ge had. Etienne zweert, dat hij gehoord heeft hoe u dreigde om zijn meester en hem te vermoorden. Het ziet er m Brussel lelijk voor u uit." (wordt vervolgd) DONDERDAG 18 NOVEMBER HILVERSUM II 415 M.: 7 nws, 7.15 Un bonjour frangais, 7.45 morgengeb. 8 nws, 8.15 pluk de dag, 9 vrouw, 9.05 ork conc, 9.30 w st.. 9.35 omr kamer- ork, 945 schoolradio, 10 Concerto gros- so, 10.15 morgend, 10.45 gewijde muz. 11 zonnebloem, 11.40 schoolradio, 12 Angelus, 12.03 KRO amusem ork, 13 nws, 13.25 piano, 13.45 hors 'd oeuvre, 14 Hollands sextet, 14.40 vrouw, 15 Kwintet in A v Mozart, 15.30 piano, 16 bijbel, 16.45 Prokofieff, 17 jeugd journaal, 17.30 Bij de gitano's, 17.50 Een Indonesisch Sprookje, 18 Vijl Zapakara's, 18.15 CMB-kwartier, 18.30 Nationale school/ang, 18.45 Pientere Plekeraars, 19 nws, 18.15 L d Hells, 19.30 Actueel geluid, 19.45 orgel, 20 nws, 20.05 progr proloog, 20.15 puszta kl, 21.30 familie competitie, 22 gr, 22.05 Vaart der volken. 22.25 Valerius' Gctenckclanck, 2245 avondoverd, 23 nws, 23.15 Tsickowsky HILVERSUM 'I 301 M.: 7 nws, 7.15 ochtendgymn, 7.30 amusem ork, 7.50 dagopening, 8 nws. 8.18 operette, 8.55 vr tot vrouw, 9 Eerste Arlésienne sui te, 9.30 Een lied gaat om de wereld, 10 morgenw, 10.15 arb vit, 10.50 kleu tertje, 11 Dodeneiland v Serge Rach maninoff, 11.20 Duetten, zang, 11.45 Republiek Letland 30 jaar, 12 orgel, 12.27 weerpr. 12.30 Ned muz vooi BBC 13 nws, 13.15 mededelingen, 13.2b Filmmuz, 14 Uit de wereldpers, 14.15 solistenconc, 15 zieken, 16 Assortimen- to, 17 kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week? Dr Portielje, 17.30 Dot het zelf, 17.35 Johnny Meyer en ens, 18 nws. 18.15 sport, 18.30 Ned str kr, 19 De ring van Rico' 1910 Avondschool, 19.45 RVD antwoordt, 20 nws, 20.05 echo v d dag, 20.15 omr ork, 20.40 Vertellingen, 21.35 Nederdaling der Goden, 22.25 ens Speeldoos, 22.45 Ned zoutindustrje en Neerlands welyaart, 23 nws, 23.15 Bettelstudent. BRUSSEL Vlaams 321 M.: 12.40 lichte muz. 13 nws, 13.15 bioscooporgel 19 nws, 19.30 VI liederen, 19.50 Mos- 'seldieven, 20 30 Relais uit Luxemburg 21.30 dansmuz, 21.45 actualiteiten. 22 nws. 22.15 verz progr, 22.60 nws, 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2