Kominform financierde Franse stakingen Feestdagen met olie, rijst en extra boter AARDAPPELEN te duur, MELK te goedkoop 7 jaar geëist tegen moordenaar van kapelaan Koopmans Hef lot van de Middenstand Grote belangstelling voor K.V.P.-congres „Een diplomatieke Godsvrede zal slechts een episode zijn in de oorlog tegen het Westerse kapitalisme" Verkeerde lectuur in kazerne Binnen enkele dagen krijgt Djokja antwoord Gruwelen in het concentratiekamp Amersfoort VIJFDE JAARGANG No. 1231 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 Moch over de terreur in de kolenbekkens 1041 communisten gearresteerd IN 'T KORT- Smakelijk eten Enige regen V orstverletregeling ongewijzigd Veiligheidsraad doet slag in de lucht Westelijken houden vast Nieuwe gezichten in Belgisch elftal VIJF VROUWEN VORMEN VIER GESLACHTEN Kamerleden oordelen over de landbouw Hoe zal Nederland zich moeten aanpassen aan de Belgische prijzen Beleid met lijn WAT DUITSERS IN ONS LAND MISDEDEN Silbertannemoord Vlissingen nieuwe defensiebasis DEir NEDERLANDSE marine-basis Vlissingen, de vroegere Duitse po sities, die de Scheldemond dekten, een bepaalde defensiezone in het Nauw van Calais en een aantal havens in het Zuiden van Frankrijk, worden ge noemd als de mogelijke gebieden die de geallieerden gedwongen zouden zijn te blijven bezetten als toegangen tot het continent. Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. JULES MOCH. de Franse minister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteravond in de Assemblée weer een lijvig boek opengedaan over de laatste stakingen, die het land van Marianne zo zwaar hebben geteisterd. Onomwonden heeft de minister verklaard, dat de stakingen door de Kominform zijn gefinancierd. Hij titelde zijn overzicht over de stakingen „de terreur in de kolenbekkens" en hij besloot het met de woorden „orde en recht zullen overwinnen in Frankrijk". TN ZIJN REDE zei minister Moch, dat in een zeker stadium van de staking, toen de troepen de mijnin gangen weer hadden bezet, „georgani seerde benden, onder bevel van vroe gere communistische#naquis een ech te guerilla-tactiek toepasten. Zij on dernamen tegenaanvallen, die soms zeer hevig en woest waren. Moch las rapporten van plaatselijke ambtenaren voor, waarin werd be schreven hoe bruggen en wegen van mijnen voorzien werden. Zich tot de communistische banken richtend riep Moch uit: „Dit is geen actie van vak verenigingen. Dit is revolutionnaire actie". De communistische afgevaardigden, die klaarblijkelijk opdracht hadden incidenten te vermijden, vielen Moch niet in de rede. Volgens de minister waren er 47 belangrijke gevallen van sabotage aan eigendommen geconstateerd en 367 aanvallen op personen of huizen. „Het is duidelijk, dat deze misdadige sabo tage en intimidatie geschieden op be vel van hogerhand", zei hij. Sabotage en intimidatie duren nog steeds voort in sommige plaatsen, waar de plaatselijke leiders van de C.G.T. handelden „alsof zij koninkjes zijn". De militairen zullen daarom op hun post blijven, totdat de persoonlijke veiligheid en de vrijheid om te wer ken weer ten volle verzekerd zijn, be klemtoonde Moch. Het aantal politieagenten dat ge wond is bij de mijnstaking bedroeg £)E CELLEN achter het Asser politiebureau herbergen rare klanten. Er zijn er, die niet met het dagelijkse menu kunnep of wil len volstaan en dus „bijvoeding" wensen. Eén van deze lieden, die de dikke deuren achter zich hoor de dichtvallen, omdat hij iets nam waarover hij zich niet heer en meester mocht noemen, heeft ge probeerd die „bijvoeding" te ver krijgen door het consumeren van een etensvork. Eerst vonden de tanden een weg, die al het voed sel gaat en dat inspireerde hem tot het nuttigen van het hele etensapparaat. Hy slikte, slikte nog eens en kwam uiteindelijk al slik kende in het ziekenhuis terecht, waar hij van deze zwaar-op-de- maag-liggende bestanddelen werd ontlast. ^WEE ONEERLIJKE postbestellers in Leeuwarden haalden distribu tiebescheiden uit brieven. De ene is veroordeeld tot 1!- jaar gevangenis en de andere mag 1 jaar en 4 m. gaan brommen. jyjACKENZIE KING, de 73-jarige, die gedurende 21 jaar minister president van Canada is geweest heeft ontslag genomen. Hij is 7928 dagen mmister-president geweest. Dit bete kent een record voor het Britse Ge menebest. Hij wordt opgevolgd door Louis St. Laurent, de waarnemend premier. ]yjEER DAN 4000 felicitatie-telegram men zijn Maandag op Buckingham zoveel ?a,ngekomen- Nog nooit zijn er bezorgd mmen daar op één dag JOSJIDA, de Japanse minister-presi- si dent, heeft in een proclamatie medegedeeld, dat de Japanse rijksdas ontbonden zal worden. rlJKsaaS QP DEZELFDE DAG dat in Lon- den prinses Elisabeth in het huwelijk trad, trouwde in Veen woude Elisabeth van der Veen En op dezelfde dag dat prinses Eli sabeth het leven schonk aan een zoon, ontving Elisabeth Postma- van der Veen haar eerstgeborene: een dochter. Wel zeer opvallend'. JN PERSBERICHTEN van Chinese zijde wordt verklaard, dat de on der communistische leiding staande troepen ten Oosten van Soetsjow, de uitvalspoort naar Nanking, een alge. mene terugtocht zijn begonnen. Hel plan voor de aanval op Nanking zou geheel in duigen gevallen zijn. JN DE Memorie van Antwoord der Regering aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot weder-in- voering van de totalisator, zegt de Re gering o.m. dat zij gaarne wil over wegen in hoeverre de zgn. „wilde ren nen" kunnen worden tegengegaan. tot 12 November 479. Tot die datum zijn 1041 personen gearresteerd, on der wie 117 buitenlanders: Polen, Italianen en Duitsers. 317 personen zijn veroordeeld en 25 buitenlanders uitgewezen. Zo nodig directe actie TNE MINISTER citeerde berichten, naar zijn zeggen afkomstig van geheime agenten binnen de communis tische cellen over het gehele land. Uit al deze berichten bleek, dat de com munistische functionarissen instructie hadden gekregen de staking voort te zetten „totdat de regering omver was geworpen". In één cel zei een communist, dat het doel van de staking was „de val van de regering en het overnemen van de macht door de communistische partij, zonodig door directe actie". „De man die dit zei, bevindt zich in deze vergadering en was op ze ker ogenblik voortvluchtig, omdat hy vreesde gearresteerd te zullen worden", aldus minister Moch tot de doodstille Kamerleden. Instructies van Kominform TV/TOCH haalde instructies aan, gege- ven door de toenmalige secreta ris van de Kominform, generaal Zhda- nof, in Juli 1948, Moch zei dat in het document, dat hem „van zeer betrouw bare zijde" had bereikt, aan de com munistische partijen in West-Europa de volgende instructies werden gege ven: „Wat ook het resultaat zal zijn van de diplomatieke besprekingen, die thans te Moskou aan de gang zijn, de strijd tegen het plan-Mar shall moet in West-Europa worden voortgezet met alle mogelijke mid delen. Zelfs als de diplomatieke spanning vermindert, moeten de communisten in West-Europa niet verslappen in de strijd tegen het plan-Marshall. Een diplomatieke Godsvrede zal slechts een episode zijn in de oorlog tegen het Westerse kapitalisme, dat op de knieën moet worden gebracht". Moch zei vernomen te hebben, dat de provinciale secretarissen van de Franse communistische partij begin September aan de bestuurscommissie hadden kunnen melden, dat „alles ge reed was" voor actie in overeenstem ming met de instructies van de Ko minform. Door middel van een bank in Frank rijk, die voor de wet Frans was, doch in feite eigendom van twee vooraan staande Russische banken, zijn gelden uit de Sovjet-Unie overgemaakt aan communisten in Frankrijk en België. Het betrof hier „La Banque commer- ciale pour l'Europe du Nord". Van de Eis tegen Ratio Koster li/2 jaar J>ATIO KOSTER. Een 21-jarige communistische soldaat, die op de privaten in de kazerne te Grave krijgs- tuchtondermijnende brochures neer legde, waarin bij zijn kameraden wilde voorlichten om excessen in In- dië te voorkomen". Hij is door de krijgsraad te velde (Zuid) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar. „De Waarheid" heeft er ontzettend veel kabaal over gemaakt. Slagzinnen zijn er zelfs bij te pas gekomen. Gisteren moest Ratio Koster weer terecht staan. Nu in beroep bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag. Hij is verdedigd door twee ad vocaten. Maar dat heeft de advocaat fiscaal niet verhinderd een gevange nisstraf van 1 "2 jaar te eisen met aftrek van de 15 maanden in voor arrest doorgebracht. Een verzoek van een der advocaten om de verdachte onmiddellijk in vrij heid te stellen is afgewezen. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Wat toenemende en aan de kast tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen. Weinig verandering in tem peratuur. Heden zon onder 16.47 uur en maan op 16.50 uur. Donderdag zon °P 8.05 uur en maan onder 10.21 u. J)E MINISTER van Sociale Zaken heeft besloten ingeval van werk loosheid wegens vorst, sneeuwval of «e gevolgen daarvan in de a.s. win termaanden, voor zover nodig dezelf- ae regeling van toepassing te verkla ren als de vorige winter gold. um practische redenen heeft de minister goedgevonden, dat vorst- werklozen niet meer bij de geweste lijke arbeidsbureaux behoeven te wor den ingeschreven. In plaats van de mschnjvingskaart zullen zij een ver klaring van hun werkgever, dat zij als vorstwerkloos moeten worden aan gemerkt, dienen over te leggen. VERBETERING VLIEGVELD HAAMSTEDE verbetering vam 't Haamstede, zijn thans zo N v jX.or, Vk da* binnenkort een dit luchtvaartterrein zal gaan exploiteren; in deze N.V. zullen het nik, de provincie en de belangheb bende gemeenten participeren. In een eventueel exploitatieverlies, dat voorlopig wordt geraamd op 8500 gulden per jaar, zullen het rijk en 't gewest nn de verhouding 3 t 1 bjj- XiraiCPori 100.000 aandelen behoren er 99.700 aan de Russische staatsbank en de Sovjetbank voor een buitenlandse handel. Nog zeer onlangs is zo goud van de Kominform tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frank rijk gebracht. Geld genoeg TN JULI heeft de Zwitserse politie een Roemeens staatsburger gear resteerd, wiens officiële werk het was mensen uit Roemenië te helpen ont snappen, maar die in feite een agent was voor de verdeling van Komin- form-gelden in Frankrijk en België. Eind Juli, zo ging minister Moch ver der, wees de Franse politie tien agen ten van deze man uit. Tevens werd toen aangedrongen op de terugroeping van een Roemeense diplomaat. Begin September is in Frankrijk ontdekt een andere organisatie voor de verdeling van gelden. De regering was in het bezit van een plan, opge steld in Roemenië, volgens hetwelk voortaan slechts diplomaten of per sonen van Franse nationaliteit zouden worden gebruikt voor het overmaken van gelden. Ook is ontdekt, dat een vroe gere commerciële attaché van de Roemeense ambassade te Parijs, die reeds eenmaal was uitgewezen naar de ambassade was teruggekeerd met een geldbedrag van 60 millioen francs voor de financiering van agi tatie in Noord-Frankrijk en België. De man is weer uitgewezen. „Ik veronderstel, zei Moch diploma tiek, dat de Roemeënse regering zich niet bewust is van al de activiteit van sommige harer agenten en dat zij hen voortaan zal instruéren zich niet te bemoeien met onze commerciële aan gelegenheden". Hij besloot zijn mededelingen, met het actuele nieuws, dat gisterenmid dag nog twee Russen, twee Polen en twee Tsjechen zijn uitgewezen, omdat zij betrokken zijn bij de verdeling van Kominform-gelden. T^A DE ZITTING van de minister- raad van eergisteren, waarin de resultaten van de reis van Minister Stikker naar Indonesië aan een diep gaand onderzoek zijn onderworpen, is thans overgegaan tot het samen vatten van het standpunt van de Ne derlandse regering n.a.v. de door mi nister Stikker en zijn adviseurs in In donesië opgenomen contacten. Verwacht kan worden, dat dit standpunt binnen enkele dagen ter kennis van de republiek zal worden gebracht, maar nogmaals dient met nadruk te worden vastgesteld, dat er tot dusverre geen sprake is van een bereikte overeenstemming, nog min der van een nieuwe overeenkomst met de republiek. Hieruit mag niet worden afgeleid dat binnenkort een der leden van het Nederlandse Kabinet zich naar Indo nesië zal begeven. Het nadere contact op basis van de instructies zal wor den opgenomen door de in Batavia vertoevende adviseurs, die met minis ter Stikker de besprekingen in Djok ja hebben gevoerd. De Nederlandse regering wenst thans op een aantal essentiële punten, die van republi keinse zijde naar voren zijn gebracht, nadere opheldering. Uiteraard mag verwacht worden, dat van de eis tot stopzetting van de Bestandsschendingen niet zal wor den afgeweken. Het Nederlandse Kabinet zou naar men in Batavia veronderstelt niet tevreden zijn over het voorstel van Hatta om het republikeinse leger intact te houden gedurende de inte rimperiode. rj!ER GELEGENHEID VAN DE FEESTDAGEN in December zal aan alle leeftijdsgroepen honderd gram rijst op bon ter beschikking worden ge steld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 December. In dezelfde bonnenlijst wordt een bon opgenomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet boven het normale rantsoen voor de leeftijds groepen A, B en C. De leeftijdsgroepen D en E ontvangen een extra bon voor de helft van deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bonnenlijst van 16 December een bon worden aan gewezen voor alle leeftijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband hier mede wordt het publiek aangeraden, teneinde stagnatie in de aflevering te voorkomen, ledige spijsolie-flessen bij zijn leverancier in te leveren. De Raad besluit wel, maar Arabieren en Joden storen er zich niet aan JJE VEILIGHEIDSRAAD heeft Ara- bieren en Joden bevel gegeven een wapenstilstand voor geheel Pa lestina tot stand te brengen en onder handelingen te beginnen voor een blij vende vrede. De Raad aanvaardde bovendien een resolutie van België, Canada en Frank rijk, waarbij een beroep op beide partijen wordt gedaan om hetzij di rect, hetzij via de bemiddelaar van de Raad (dr. Bunche), te onderhandelen. Dit is wel een resoluut besluit'van de Veiligheidsraad, doch daar de goe de wil van Arabieren en Joden niet aanwezig is, kan men de beslissing gevoegelijk een slag in de lucht noe men. (Temeer, omdat er geen sancties zul len genomen worden). Want de Joden hebben gezegd de Negeb-woestijn niet te zullen ontrui men, terwijl de Arabieren gisteren al direct hebben meegedeeld geen on derhandelingen met de Joden te wil len aanknopen, „daar zulks gelijk zou staan met het bestaan en de souve- reiniteit van de staat Israël te erken nen, hetgeen de Arabieren nimmer zullen doen". De Syrische afgevaardigde voegde er aan toe: „De Joden hebben de eer ste ronde gewonnen, maar het is niet gezegd, dat zij de tweede zullen win. nen, want de Arabieren zijn van plan de strijd voort te zetten". TJE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en de V. S., alsmede Mac Neil, die Bevin verving, hebben vergaderd in Parijs. Zij heb ben vastgesteld dat tussen hun onder scheiden regeringen een algehele over eenstemming van zienswijze bestaat Het standpunt der Westelijke mo gendheden blijft, dat de vier mogend heden besprekingen over Duitsland niet zullen hervatten voordat de Sov jet-Unie de blokkade van Berlijn heeft opgeheven. JTET BELGISCHE ELFTAL, dat Zondag 21 November te Ant werpen tegen Nederland uitkomt, Is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berchem) en Anoul (F.L. Luik), S» lden: Coppens (FC Mechelen) Carré (FC Luik) en Henriet (SC Charleroi) Voor: Appeltans (St. Truyen), van Steenlant (St. Nicolaas), Mer- mans (Anderlecht), Chaves d' Aguilar (La Gantoise) en Man- naerts (RC Mechelen). Reserves: Dedopt (Antwerp FC) Hendrinckx (Lyra), de Buck (Aalst) en Govard (FC Luik-. Nieuwelingen in het Belgische elftal zijn o.a. de spil en de beide buitenspelers. Ook Etten-Leur heeft een wortel van een vier geslachten boom. Ilier ziet men, in het midden met de Zeeuwse muts mej. A. J. Noorland-v. Oeveren, aan haar linkerzijde haar dochter mej. G. J. N. v. Diermen-Noorland, rechts van haar, haar kleindochter mej. A. J. Beukers-v. Diermen en op haar schoot, de tweeling gezusters Greta en Truusje Beukers. JJOE WIL MEN DE PRIJZEN der agrarische producten van Neder land en België tot elkaar brengen in het raam van de „Econo mische Unie"? Zal Nederland zich moeten aanpassen aan de Belgi sche prijzen, hetgeen totnutoe de lijn is geweest? Deze dringende vragen zijn gisteren aan de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer gesteld bij het behandelen der desbetreffende begroting. De minister heeft nog geen antwoord op deze vragen gegeven. Dat zal van daag gebeuren. Maar intussen is er reeds in de Kamer op ge wezen, dat een bevestigend antwoord op vorenstaande vragen tot gevolg zou hebben, dat de prijzen der Nederlandse producten met 50 pet. verhoogd zouden worden. JLTINISTER MANSHOLT heeft gis- teren overigens een goede dag gehad. Over het algemeen bleken de agrarische experts in de Kamer nogal tevreden over zijn beleid. De K.V.P.- erDroessen merkte zelfs op, dat voor het eerst weer beleid komt waar lijn in zit. Hij noemde het „een door braak van de gerichte economie in het landbouwbedrijf" en juichte het toe, dat er continuiteit in het prijsbeleid zal zijn. De heer Droessen wees er echter op, dat er nauwlettend op toe gezien zal moeten worden, dat de prijzen in de koers worden gehouden. Over de meikprys van Vt% cent was hij niet te spreken. Hy noem de deze te laag. „Wanneer de mi nister daarin geen verandering brengt zou wellicht een motie no dig zijn om de zaak weer in de juis te koers te brengen", merkte hy heel beleefd op. Die melkprijs zat ook andere Ka merleden hoog. O.a. vandenHeu- v e 1 (A.R.) en d e R u i t e r (C.P.N.) Drie moties TtflET ALLEEN melk maar ook aard appelen zijn druk ter sprake ge komen. En wel in die zin, dat van de minister gevraagd is de consumptie aardappelen op een lager prijsniveau te brengen. Daarover hebben een lans gebroken de heren Vondeling (P. v. d. A) en d e n H a r t o g (V. V.D.). Opvallend genoeg is de eerste zijn minister-partijgenoot zelfs op het lijf gevallen met een motie over de aard appelprijs. Hij had nog twee andere moties op zijn boog. De eerste heeft betrekking op een beleidvoering van een verant woorde productie en prijspolitiek, met zoveel mogelijk vermijding van het stelsel van directe steun. Terwijl de tweede motie van de regering vraagt de te voeren productie- en prijspoli tiek voortaan voor de aanvang van het nieuwe oogstjaar bekend te ma ken, om de agrariërs de gelegenheid te geven met deze politiek rekening te houden bij het opstellen van hun bouwplannen. De heer Vondeling wees er met nadruk op, dat de regering zal moeten vasthouden aan het systeem van marktordening en van productie en prijsregelingen. De kleine boeren JTET kleine-boeren-probleem heeft een warme voorvechter gehad in de heer Engelbertink (K.V.P.) Er worden kleine subsidies gegeven, zei hij, er worden toezeggingen gedaan, maar het zijn tal van kleine pogin gen, die geen of onvoldoende succes opleveren. Willen we exportland blij ven en onze welvaart opvoeren, dan moet meer erkend worden, dat het kleine en familiebedrijf in economi sche zin onmisbaar is, merkte de heer Engelbertink zeer terecht op. Ook de heer Groen (K.V.P.) besteedde aandacht aan het vraagstuk der kleine boeren. Hij drong ook aan op spoedige uitbetaling van de com pensatietoeslagen over 1946 en 1947. De heer van der We ij den (K.V.P.) besprak o.m. de uitvoer van paarden, die blijkbaar geconcentreerd is in één hand. Htrwroeg hoe~het zit met de erkenning van paardenhande laars. Het particulier initiatief bij de export dient z.i. vrij te zijn. De Kamer stemde bij de aanvang der zitting over 4 moties van com munistische zijde, over verhoging van de loonbijslagen. De moties werden verworpen. JJET AANTAL deelnemers aan het Partijcongres 1948, dat op 11 en 12 Dec. plaats vindt te Utrecht in gebouw Tivoli, zal het aantal deelne mers aan het Congres 1947 naar het zich laat aanzien, nog aanzienlijk over treffen. Het aantal afdelingen, dat naar het Partijcongres van een tot drie het maximum aantal afge vaardigden zendt, heeft de 500 reeds overschreden. De belangstelling voor de drie on derwerpen, die op de sectievergaderin gen ter sprake komen actieve jeugd- politiek, industrialisatie en nationale cultuurpolitiek ondervinden vrij wel een gelijke belangstelling, met 'n kleine meerderheid voor de industria lisatie. Voor de drie plenaire zittingen op Zaterdag en op Zondagmorgen hebben alle deelnemers ingeschreven. Het programma voor de Zaterdag avond, waarin de samenwerking in de Benelux en in West-Europees verband ter sprake komt, vermeldt o.m. me dewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding.van Willem van Otterloo en van de voordrachtkun stenaar Henk Schaer. Sprekers op die avond zijn de Bel gische Minister van Staat Z.E. A. de Schrijver en de heer P. J. S. Serra- rens. 70WEL VOOR HET BIJZONDER GERECHTSHOF te Den Bosch, als dat te Amsterdam hebben gisteren Duitsers terecht moeten staan, voor wandaden die zij in de oorlog in Nederland hebben bedreven. Is in Den Bosch de laffe moord op de Bossche kapelaan H. Koopmans be handeld, in Amsterdam zijn heel wat dramatische détails van het con centratiekamp Amersfoort ter sprake gekomen. T^ADAT de S.D.-man Willem Ig- naz Sannhuis uit Oberhausen, voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch gisteren drie jaar tegen zich had horen eisen, omdat hij zon der dat daar rechtens redelijkerwijs aanvaardbare gronden toe aanwezig waren meerdere geestelijken van hun vrijheid had beroofd gehouden, kwam de S.D.-man Eugen Emil Rafflenbeul voor zijn rechter. Tegen hem werd 7 jaar geëist. Hij was als chauffeur meegegaan op 10 Aug. 1944 naar Gemert. De twee S.D.-mannen, die hij vervoerde hadden van hun chef niet meer of minder dan de opdracht meegekregen daar twee mensen te gaan arresteren, die zij op de terugweg koelbloedig moesten neerschieten. In feite namen zij alleen C. J. Wintermans mee en na ongeveer tien minuten rijden lie ten zij deze uitstappen en schoten hem inderdaad verraderlijk neer. Nu ging het er gisteren de rechter om, of chauffeur Rafflenbeul tevoren met 't doel van de lugubere tocht bekend was of niet. Volgens de eertijds voor de politie afgelegde verklaringen was de ver dachte werkelijk van alles op de hoog te, terwijl ook onderweg het doel van de rit was besproken. Ook zou een afspraak over tijd en plaats van de moord zijn gemaakt. Ter zitting ont kende Rafflenbeul dit alles echter. Terzake een andere aangelegenheid, waarvoor verd. terecht stond, ontken de hij eveneens het nodige. Hij werd er nl. van beschuldigd daags vóór de moord in Gemert na de arrestatie van kapelaan H. G. M. Koopmans uit Den Bosch op deze te hebben geschoten, aan de gevolgen waarvan de kapelaan overleed. Het dodelijke schot werd na twee waarschuwingsschoten gelost, toen kapelaan Koopmans probeerde te ontvluchten. Verd. werd verweten, dat hij andere middelen om de vluch teling weer in handen te krijgen had moeten en kunnen aanwenden. Uitvoerig werd nagegaan, hoe alles gebeurd was. Nadat de kapelaan ver lof had gekregen in een andere ka mer van kleding te verwisselen, ging de verd. hem achterna en ontdekte, dat de kapelaan een poging deed te ontvluchten. Hij rende achter hem aan, door de pastorie heen en de tuin in. Hij riep hem enkele malen toe te blijven staan. Het derde schot, dat verd. op kapelaan Koopmans lóste, trof deze in de hartstreek. De Pastoor van de parochie voorzag hem nog van de laatste H.H. Sacramenten, de dok ter kon niets anders doen dan de dood constateren. In zijn requisitoir legde echter de advocaat alleen de nadruk op de z.g. Silbertannemoord en wilde zelfs het noodlottige schot op kapelaan Koop mans geheel buiten beschouwing la ten. Doch in de trieste affaire Winter mans nam hij aan, dat verd. tevoren op de hoogte van de plannen was ge weest, daaraan in zekere mate mede werking had verleend en daarom eiste hij zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. De uitspraak in beide zaken is over veertien dagen. Levende schietschijven TI7IJ WILLEN niet te zeer in détails treden over het in het concen tratiekamp te Amersfoort gebeurde. Wat de 6 Duitsers, die voor de daar gepleegde misdaden terecht moeten staan, gedaan hebben, is werkelijk te erg. Kotalla, was de beruchte onder commandant van dit kamp. Onder zijn leiding zijn heel wat mensen in Amersfoort doodgemarteld. In dit kamp gebruikte men Russische krijgs gevangenen als „schietschijven". In 't totaal hebben 72 Russen op die ma nier hun leven gelaten. In het kamp is ook de Amsterdamse wethouder de Miranda om het leven gekomen. Drie dagen na zijn aankomst stierf hij daar een vreselijke dood. De vermoorden werden op de Leus- derheide in de grond gestopt. Ambte naren van de dienst identificatie en berging hebben daar 33 graven ge vonden, waarin zich niet minder dan 439 lijken bevonden. Bovendien zijn nog 26 graven gevonden met honder den lijken van Russen en Joden. Prof. dr. J. Borst, die ook in het kamp verbleef, deelde als getuige mee dat in het kamp wel een Duitse chi rurg was. doch dat deze „geen grein" verstand had van geneeskunde. Ope raties werden uitgevoerd zonder nar cose en met een bot mes. De zaak tegen de 6 Duitse misda digers zal verschillende dagen in be slag nemen. 18 Nov. zal de zitting wor den voortgezet Waarschijnlijk zal dan ook Schreieder als geiuige moe ten aantreden. TIET gesprek over lonen en prijzen wil nog lang niet verstommen. In het Tweede-Kamberdebat is het ook door verschillende sprekers .aan de orde gesteld. Met name hoort men nog veel discuteren over de vraag, of met het stellen van een grens van f 3700 aille „mindier draagkrachtigen" zijn betrokken in de nieuwe maatre gelen. Een onzer lezers uit Zeeland voert dit thema ook aan in een uitvoerig schrijven, waarin hij betoogt: De groepen, die than6 geholpen worden afgescheiden van die vraag, of het voldoende is worden in hun zor gen toch minstens geëvenaard door andere categoriën uit de bevolking. Bijv. de gepensioneerden. Zojuist is het besluit genomen, dat de pensioe nen zullen verhoogd worden, maar is de verhoging niet wat schriel uitge vallen? Veelal is hun levensstandaard gebaseerd op de tijd, waarin nog vol ledig loon werd genoten. Maar als dit loon al aan de lage kant was, wat moet nu dan wel 70 procent beteke nen? Een andere groep: de kleine mid denstand. Een gezonde middenstand is een van de kurken waarop maatschappij wordt drijvende gehou den. Wat een bron van inkomsten vormt de middenstand voor het Rijk! Velerlei belastingen worden geheven rechtstreeks of via de middenstand! Hoe vangen dieze menser de verho ging van de levensstandaard op? In dien het indexcijfer door de prijsstij gingen opgevoerd wordt tot bijv. 190 (t.o.v. 1939), wordt het cijfer van de winstmarge dan eveneens opgevoerd tot 190? Alweer een andere groep: de Ioojv- trekkenden en ambtenaren boven de f 308 per maand. We zouden hen kun nen noemen die „middenstand" onder de ambtenaren Neem een ambtenaar (onderwijzer) in overheidsdienst met plus minus f 500 per maand (kinder toelage voor 8 kinderen inbegrepen). Off hoon de indirecte belastingen voor dit gezin enorm zullen stijgen door het duurdere verbruik voor deel voor het Rijk! staat er bijna geen compensatie tegeno-'er; terwijl dit salaris reeds nu aan de lage kant is. Neem aan: Huishuur f 30.p.m. Huish. hulp (4 morgens p. w.) f 40.p.m. Soc. lasten f 5.p.m. Kranten, lectuur f 5.p.m. Huishouding (f 80 per week is aan d'e zeer zuinige kant) f 360.— p.m. Kerk, liefd. doeleinden, (ook dat nog!) f 5.p.m. Ontspanning (goedkoper kan 't niet) f 0.p.m. f 445.p. m. Blijft over voor deze 10 peronen f 55.per maand voor: belasting, on kosten bij ziekte, verwarming, ver lichting, gas, water, aanschaffing kle ding, schoenen, reparaties schoeisel, enz. enz. Hierbij zij opgemerkt dat elke week minstens 1 paar schoenen moet worden verzoold, 2 a 3 gulden. Verder kost bijv. een windjack voor jongens f 12 a 20, een jongens jasje f 15 a 20, een meisjesmantel f 17 a 20, een paar kinderschoenen f 10 a 15, paar kinderkousen f 2 a 3, knot wol f 3, kinderhemdje f 1,50 a 2, enz. enz. De groter wordende kinderen mo gen misschien na de lagere school nog op een andere school? Dat brengt onkosten met zich mee. Die moeten betaald worden. Waarvan? Neen, deze ouders gaan met de kinderen in de vacantia niet op reis; de textielpunten worden verkocht cm het ailernodigste te kunnen aanschaf fen (f 0,50 per punt; als alles mee loopt 60 cent); de snoepbonnen wer den eveneens verhandeld wat jam mer dat de snoep van de bon is! om de inkomsten te verhogen. Maar kom, dit schrijv^i heeft niet de bedoeling om verbittering op te wekken. Bedoeling is de aandacht te vesti gen op enkele andere bevolkings groepen dan de „minst draagkrach tigen". Mogelijk, dat er iets gedaan kan worden? Bijv. de 2 procent gratificatie, die de „middenstand" van de ambtenaren nog te goed heeft? Of verhoging van de kindertoela ge tot f 250? Als het waar is, dat de kinderrijke gezinnen een nndere kurk vormen, waarop de maatschappij drijft, dan is het logisch een progres sieve kindertoelage in te voeren. Bijv. ie kind f 100 per jaar; 2e kind f 150 per jaar; 3e kind f 200 per jaar; 4e kind f 250 per jaar, enz. Is het nu misschien de tijd om -' t systeem in te voeren voor allen, die kinderbijslag of kindertoelage genie ten? (Voor, vervolg zie pag. 2, kolom 1 onderaan) Aldus United Press in een bericht, over het plan-Montgomery ter verde diging van Europa aan de Rijn. Naar aanleiding hiervan heeft „Pa rool' zich gewend tot het ministerie van Oorlog te Den Haag, waar men mededeelde van deze plannen niet 00 de hoogte te zijn.

de Stem | 1948 | | pagina 1