MORRIS una Rn FcTö H Landbouw als bestaansbron in Zeeuwsch-Vlaanderen Kroniek Boerenleven een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN DINSDAG 16 NOVEMBER 194b Drees en de gezins politiek Erwtensoep met spek en worst! De Vrouw in het geding Drie Vraagstukken Rijk is het westen; het oosten doet er niet veel voor onder Een geschenk De Goe Harmor e s EEN OORLOGSMONUMENT TE VLISSINGEN Behalve het monument, dat het ge allieerde commando no 4 hetwelk Vlissingen bevrijdde de stad heeft aangeboden, zal hier nog een tweede oorlogsmonument worden opgericht. Reeds verscheidene jaren beston den er plannen om een monument op te richten voor de gevallenen van de marineschepen „Bulgia" en „Luctor' die in de Meidagen vam 1940 in de haven bij een Duitse aanval werden vernietigd. Het betrokken comité heeft thans besloten, met de oprich ting van dit monument alle gevalle nen uit de oorlog te .eren. Als plaats daarvoor is de algemene begraaf plaats gekozen. De slachtoffers der beide schepen zullen bij het gedenk teken worden begraven. DIPHTERIE-GEVALLEN TE GOES Te Goes doen zich onder de jeugd verschillende gevallen van diphterie voor In verband hiermee is de kath. kleuterschool gisteren uit voorzorg voor enige dagen gesloten. Ook op ander terrein is men op tegenweer bedacht. Met inentingen voor kinderen en onderwijzend per soneel gaat men beginnen terwijl Je districts-kinderarts, dokter de Haas volgende week Maandag gelegenheid geeft om alle op het consultatiebu reau ingeschreven kleuters en zuige lingen te doen vaccineren tegen de gevreesde ziekte. BEST VLAS, ZWAAR LINT Men is thans druk bezig met de vergroting van de roterij in Stand daarbuiten en de werkzaamheden ma ken goede vorderingen. Door de goede kwaliteit van het vlas duurt het roten langer dan in vorige jaren. Voor de zelfde hoeveelheid vlas heeft men thans ongeveer drie-vierde meer tijd nodig vanwege het bijzonder zware lint, dat bij het roten verkregen wordt. GESLAAGD Aan die rijksuniversiteit te Leidien slaagden voor het apothekers-assds- tent-examen de dames P. J. Burger te Wilhelminadorp en T. Leuniis te Ternieuzen. Borssele DE RAAD STELDE EEN STRAAT BELASTING IN Nadat de raad een legesverorde ning had vastgesteld, ging hij op ad vies van Ged. Staten over tot het invoelen van een straatbelasting. In plaats van het aftredende lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer Hage, werd be noemd de heer J. Paardekoper. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd de heer M. de Regt Jzn. benoemd. Ter tafel kwam een verzoek van de plaat selijke verenigingen om gratis ger bruik te mogen maken van een lo kaal der openbare school, waarbij de gemeente dan de kosten zou dragen van vuur, licht, schoonmaken, enz. De raad besliste na bespreking, het lokaal gratis in bruikleen te geven en verder de mogelijkheid te overwegen Haagse Brieven (Slot van pagina 1). TENSLOTTE: deze woorden van de socialistische premier zijn wel in tegenstelling met wat van P. v. d. A.- zijde de laatste tijd naar voren komt. Men krijgt de indruk, dat er tussen Katholieken en P. v. d. A. een prin cipiële strijd gaat losbreken over de Kinderbijslag. Scherpe bestrijding van de opvat tingen leest men in Vrij Nederland, in het Parool en elders. Het N.V.V. wil de zaak wel degelijk onderzocht zien, of de grotere gezinnen langza merhand niet al te veel goede gaven ontvangen. Het lijdt geen twijfel of een objectief rapport zal aantonen, wat ieder loontrekkende huisvader met een flink gezin van opgroeiende kinderen dagelijks ondervindt. Dat nl. progressie in de bijslag noodzakelijk is. Het is te hopen, dat het vraag stuk geen felle strijd zal veroorzaken. De persoon van Drees kan een waar borg zijn dat de P. v. d. A. zwicht voor de realiteit. Hopelijk zelfs gaat deze partij eens inzien, dat het pal-staan der K.V.P. voor het gezonde gezin, hetzij klein hetzij groot, katholiek of niet-katholiek, geen politiek „stok paardje" is, maar getuigt van het be sef, dat het gezonde gezin een gezond volk vormt. of aan 't andere deel van het ver zoek voldaan kan worden door het verlenen van een subsidie. De lantaarns die zouden worden ge plaatst zijn op komst; ze zullen di rect na aankomst geplaatst worden. Vcor herplaatsing van het afge broken .vishok" voelde de raad niet veel. Ook de tent op het dorpsplein kwam ter sprake. Wanneer de tent weer opgebouwd zal worden zal ze komen te staan achter de kerk tus sen de. consistorie en het Zuiderweg je. Tenslotte vroeg de heer van Liere of een foto van H. M. de Koningin in de raadszaal gehangen kon wor den. Dit zal gebeuren, werd toege zegd. Clinge Bibliotheek. Nu de bibliotheek, alhier, weer is opengesteld wordt er door de liefhebbers van lezen een druk gebruik van gemaakt. Er zijn verschei dene nieuwe exemplaren bijgekomen. Teneinde aan alle drukte een einde te maken heeft de bibliothecaris besloten om de bibliotheek des Vrijdags open te stellen voor de kinderen. De nieuwe weg. Met het leggen der nieuwe riolering is men in een ver gevorderd stadium gekomen en men hoopt deze week hiermede klaar te komen. Ook met het leggen van het trottoir is men reeds een heel eind ge vorderd. Indien het weer nog een tijdje meewerkt, hoopt men dit jaar nog te beginnen met het leggen van de weg. Woningbouw. Met het bouwen der zeven woningwetwoningen heeft men reeds een aardige stap in de goede richting gedaan. Met het leggen der funderingen is men gereed gekomen en men heeft al verscheidene muren ge bouwd. Als Meneer de Winter geen roet in het eten komt gooien, mag Clinge op de aflevering dezer 7 wonin gen rekenen tegen het voorjaar 1949. Goes Auto-ongeval. Met enkele regels meldden wij gister reeds het ongeval, dat de auto-bestuurder den W. over kwam op j.l. Zondagavond. Doordat de stuur-inrlchting brak, geraakte W. vlak bij de garage Louisse aan de rijksweg tussen Westwal en Westsingel van de rijbaan af. Geluk kig reed hij tegen een boom on. daar hij anders in het moeras van de West- vest terecht gekomen was. Door de schok ontstond een begin van brand bij de motor van de auto, wat echter spoedig geblust kon wor den. De auto was flink beschadigd en de boom stond scheef, maar W. kwam met de schrik vrij. NIWIN-KERSTPAKETTEN. De Niwin-actie voor de Kerstpak ketten bracht dit jaar niet minder dan f 2000,op, zodat 400 pakketten ver zonden kunnen worden uit Goes. Burg. stand. Geboren: Anthonius zv A. Stommen-Wolterbeek; Jan zv B. van Kleunen-Fondse; Marie dv J. C. Wattez-Rabbers. Gehuwd: C. Westdorp 29 jaar en J. Maartense 30 jaar; J. Snoek 29 jaar en E. Maas 24 jaar; C. Dees 27 jaar en M. van Zweeden 25 jaar. Overleden: A. Jansen 2 jaar; K. Loggers 60 jaar; M. Willeboer 68 jaar. Graauw Vergadering oud-militairen. In het café van de heer De Caluwé had een vergadering plaats van de oud- vrijwilligers van het 14e regiment R.I. De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter, de heer De Koeyer van Terneuzen. Al hebben reeds vele oud-militairen door het actief werken dezer vereni ging al hun achterstallige tegoeden betaald gekregen, toch bleken er hier in de afdeling Graauw nog gevallen, die op afdoening wachten. Getracht zal worden ook deze per sonen op korte termijn in het bezit te stellen van hetgeen zij momenteel te vorderen hebben. Hansweert Toneeluitvoering. Door de R, K. gemengde toneelclub „Kunst naar Kracht", werd in de concertzaal „Tha lia" een toneelspel opgevoerd genaamd Hof .Terhove" naar de roman ..De Andere" van Marie Koenen. De avond werd geopend door de voorzitter dhr. Janssen. Deze was teleurgesteld over de geringe opkomst. Het stuk werd uitstekend opgevoerd, wat na afloop bleek uit het applaus en enige bloemen die de spelers werden aangeboden. Jammer was dat de opkomst zo slecht was. 's-Heerenhoek RAADSVERGADERING. In de jongste zitting van de raad noteerden wij onder de ingekomen stukken een goedkeuring van de kroon der wijziging vermakelijkheidsbelasting waarbij plaatselijke verenigingen van belasting worden vrijgesteld. Voorts een besluit van de minister van weder opbouw, waarbij aan deze gemeente, ten behoeve van de verbetering der woning van de heer A. van 't West einde een premie wordt toegekend, groot f 960.30, onder voorwaarde dat door de gemeente een premie wordt toegekend groot f 1280,40. Op voorstel van de burgemeester wordt de algemene politieverordening op enige punten gewijzigd: 1 verduidelijking strafbaar stellen na het sluitingsuur in een café ver blijven; 2 Kinderen beneden de leeftijd van 18 jaren mogen niet in dansgelegen heden worden toegelaten; 3 voorkoming van brandgevaar in enige openbare gebouwen. Voor het jaar 1949 zal aan het be stuur der bijzondere scholen per leer ling ene vergoeding gegeven worden van f 16,— per leerling. Het Kon. besluit betreffende gratifi catie tot een maximum van f 50,— wordt van overeenkomstige toepassing verklaard voor het ambtenarennerso- neel dezer gemeente. Vastgesteld worden: de verordening op de heffing van gelden voor het verstrekkeh van inlichtingen uit 4iet bevolkingsregister dezer gemeente, terwijl nieuwe tarieven worden vast gesteld voor de heffing van leges ter secretarie. Accoord wordt gegaan met het ont werp: Jaarwedden secretarissen en ontvangers in Zeeland. Triduum. Deze week komt de Dio cesaan aalmoezenier van de Kajotters- beweging een triduum geven voor de mannelijke jeugd. Aalmoezenier Drost staat bekend als een zeer begaafd spre ker, en zal zeker de goede gang van zaken in het jeugdleven stimuleren. Krasse tweeling. Een niet alle daags geval doet zich voor door het feit, dat de Gebr. P. en C. van het Westende 80 jaar worden. Beiden zijn ze nóg zeer kras en één van hen komt nog dagelijks naar de Mis van 7 uur per fiets. Aangezien de af te leggen af stand retour 67 k.m. bedraagt meen den wij te doen te hebben met een niet-alledaags geval. Woningbouw. Na veel strubbelin gen is het dan zover gekomen dat de aannemers Brand en Engelbert zijn begonnen met het bouwen van 4 nieu we woningen in de gemeente 's Hee- renhoek. De huizen worden gebouwd in het bouwplan achter de Burgemees ter Timansweg. Destijds werd gespro ken over 24 nieuwe woningen maar we zullen maar denken aan het SDreek- woord, als er een schaap over de dam is.... en met deze vier stuks kan 's-Heerenhoek weer even vooruit. Lewedorp Onder de wagen. Toen de zeven tienjarige zoon van de heer P. van Stee met een voer suikerbieten naar het station Lewedorp zou rijden, kwam hij door een misstap onder de wagen terecht en wel zo ongelukkig dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. Middelburg Burgemeester en Wethouders van Middelburg, Gelezen een schrijven van het Be stuur van hieronder genoemde In stellingen van 15 October 1948, hou dende mededeling dat de instelling is opgeheven; Gezien het advies van de Armen raad van 21 October 1948, besluiten: ingaande 1 December 1948 van de Lijst van Instellingen van Weldadigheid af te voeren: De „Vereniging van spijs- uitdeling aan zieken en herstellenden" voorkomende als no. 12 onder: Instel lingen, door bijzondere personen of bijzondere niet kerkelijke verenigin gen of stichtingen geregeld of be stuurd. Middelburg, November 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 918-0 MAATSCHAPPELIJKE ZORG KRIJGT NIEUW TEHUIS De dienst Maatschappelijke Zorg krijgt de beschikking over het ge bouw Bogaertstraat 19. alwaar thans de Nutsspaarbank is gevestigd. Hoe wel dit gebouw reeds per 1 December vrij komt, zal genoemde dienst op la tere datum aldaar haar intrek nemen, vermits tevoren nog herstelwerkzaam heden moeten worden verricht. oooooooooooooooooooooooo van het TAE aardappelkwestie blijft de boe ren bezig houdien. Zij spreken er dagelijks over. Zelfs de jongste ver slagen over de nieuwe latndbouwpo litiek maakten in het begin vain de week minder indruk, dan wat minis ter Mansholt in die Tweede Kamer over de aardappel verteld heeft. Het vuurtje is daardoor een beetje aan gewakkerd. De totale aardappeloogst aldus de minister, wordt geraamd op 5,600,000 ton. Het overschot (nadat dus de consumptie-export en fa brieksaardappelen weggecijferd zijl.) komt ongeveer op 1,815,000 ton. De bekende medaille heeft dus twee zijdien. De ene kant toont een roos kleurige productie en de andere laat een slechte afvoer naar het buiten land zien. De productie is in vrijwel alle aardappel-telende landen goed geweest. Dit beinvloedt de afvoer, wamt de diverse landen hebben min der in te voeren. Het is allemaal even mooi en waar, tloch Kroniekschrijver vraagt zich nog steedis af: Hoe men er over denkt om de nnodlljdende landen te helpen? Is er dan werkelijk geen enkele weg te vinden, die daarheen voert? Neen, het is werkelijk te bar. Het spreekwoord, waar een wil is, is een weg, geldt nog altijd. TNTUSSEN heeft de aardappelge schiedenis een droevige staart ge kregen. In die Tweede Kamer heeft men die minister duidelijk laten ho ren, dat hij een zeer eenzijdige prijs politiek heeft bedreven. De minister was er vlug bij om een comeumcnt- maximumprijs op te leggen, toen er gebrek was. Maar nu er overvloed is komt er geen minister, die een mini mum-garantie biedt aan vni. die zand boeren. Op deze manier wordt de boer de dupe vam de kwaliteit (verkregen door veel zorg en moeite) vam zijn eigen product. M.a.w. indien men er als boer met die pet naar gooit is men nog ongeveer zo ver als thans. Boer en Tuinder is heel optimis tisch aan het rekenen geslagen. Het blad zegt, dat er nog wel iets me.r geëxporteerd zal kunnen worden en dat de aardappelmeelfabrieken waar schijnlijk een nacampagne zullen hou den. Desalniettemin blijft er dan nog een en een kwart millioen ton aard appelen over om als veevoeder te worden verwerkt oooooooooooooooooooooooo Hoofdplaat Gouden jubilé. Zondag vierde het muziekgezelschap „Oefening Baart Kunst' zijn 50-]arig bestaan. Des namiddags werd de voetbalwedstrijd Hoofdplaat 1IJzendijke 1, waarvoor een enorme belangstelling bestond, met muziek opgeluisterd. Daarna had een muzikale wandeling door de gemeente plaats en werd de avond in een gezel lig samenzijn doorgebracht. Liefdadigheidsfilm. In het jeugd huis werd een filmvoorstelling gegeven ten bate van de wederopbouw van het Seminarie Ypelaar. Nieuwdorp Onder de betonmolen. Bij het laden van een betonmolen op een boe renwagen. kantelde het gevaarte, waar door de arbeider J. v. d. K. bekneld geraakte onder het zware geval. De dokter was spoedig aanwezig, maar gelukkig bleek, dat v. d. K. oer nogal goed van afgekomen was. Sluiskil Nieuwe klok. Voorgaande week arriveerde de nieuwe klok voor onze parochiekerk. Zij werd door Deken Rops gewijd. Het zal dus niet lang meer duren of we horen weer uit de toren de blijde klanken. Vlissingen „ROOMS TONEEL". Zondag j.l. zagen wij in het „Con certgebouw" een stukje amateur-toneel zoals we in lange tijd niet gezien hadden. „Vier Mannen en één meisje" van Anjoel Valo en Koos Brakenberg, onder de knappe regie van J. H. Sa- broote. was een vrolijke geschiedenis, waarin een jonker, alsmede een hotel knecht, een kok en Michel de enige zoon van de eigenares van .Badhotel Triton" hun respectievelijke harten verloren aan een en hetzelfde meisje: Coleta, een „delicate" rol in een gevoelige vertolking van Lien Zonne veld. Antoon, de hotelknecht (de Nijs), speelde voortreffelijk evenals Hendrix Kuiper (van Hijfte) als de kok. die weet, wat hij aan zijn „stand" ver schuldigd is. Na de enigszins aarzelende Inzet van het tweede bedrijf betekende dan ook de aankomst van dit drietal in Klein Waldeck, een toeristenhotel in Zwit serland, een terugvallen op het hoge peil, waarop deze avond op het alge meen stond. Ondanks de verschillende zwakke plekken in de voordracht v.n. bij» de kleinere rollen was, mede door de ver zorgde coulisses en costumering, dit tweede optreden van „Rooms Toneel", een ..klaterend succes. Dat wij Rooms Toneel nog dikwijls in het lichte genre, waarin het nu wel bewezen heeft iets te „kunnen" mogen terugzien. De Abdjj te Middelburg met op de voorgrond het nog te herbouwen ge deelte. Op de achtergrond de reeds gerestaureerde gebouwen met links de woning van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Nu weer 'n Maaltijd op zichzelf! GROTE PORTIE 75 cent LUHCHR00MS: AMSTERDAM, UTRECHT, LEIOEH, BREDA, ARHHEM, AMERSFOORT V (Adv. 907-OO) Nu schoot hem te binnen, diat die trein heel langzaam 't station Brug ge uitgereden was. Vermoedelijk had Garland gewacht, tot de trein zich in beweging zette, en iedereen, die hem naging, zou denken dat hij meereed tot de volgende hhlte. Dat had hij in Plymouth, na de moord op lord Laun- ceston immers ook gedaan. Aangezien Trent platzak was en met het aanbreken van de dag in Brugge wilde zijn, aanvaardde hij de lange mars. Het was half acht toen de klokketoren in het gezicht kwam. Hij was hongerig en moe en zijn voe ten waren stukgelopen. Na enige moeite vond hij het Vice-Consulaat. Een flinke jongeman van zijn eigen leeftijd kwam geeuwend bij hem. In dergelijke kleinere plaatsen zijn con suls niet al te verheugd als ze vreem delingen zien. Gewoonlijk vragen ze geld te leen en daarvoor heeft de Consul geen fondsen ter beschikking. „Bent u de Amerikaanse Consul?" vroeg Trent. „De Britse vice-consul. Het dichtst bijzijnde Amerikaanse consulaat is in Ostende. Gewoonlijk kom ik ook voor de belangen van uw landgenoten op voor zover me dit mogelijk is". Hij zag. hoe vermoeid de onbekende was. „Ik kom juist van Ostende hier heen gewandeld en heb maar een paar cent op zak". De vice-consul verried niets van zijn ergernis over deze mededeling. Weer een geval, waar hij het geld voor een spoorkaartje zou moeten voorschieten, en dankbaar mocht zijn als hij het ooit terugzag. „Kom mee en gebruik wat koffie en een paar broodjes," stelde hij voor. Trent zag er uitgeput uit. Nadat hij wat bekomen was, vroeg Trent: „Kunt u me vertellen, hoe Ie mand de trein kan verlaten tussen TAE PARTIJRAAD moest reglementair in buitengewone zitting bijeen komen. Dat is voorgeschreven na een verkiezingscampagne. Nu, er is altijd genoeg te verhapstukken. De agenda had niet zo veel om het lijf, maar actuele vraagstukken lijn er genoeg. En er is rondom de twee grote rede voeringen van partijvoorzitter en fractievoorzitter heel wat afgdebatteerd. Niet over het Weiter-dissiden tisme. De gevaren daarvan erkent iedereen in de par tij. Ook slechts sporadisch over Indonesië. Het vraagstuk heeft momenteel zo veel nog onopgehel derde kanten, dat een verantwoord oordeel thans niet mogelijk is. Maar andere kwesties van de landspoli- tiek en ook intern-organisatorische aangelegenheden zijn druk besproken. Onder de laatste was er de be langwekkende vraag, of ook niet een „echte" huis moeder in het Partijbestuur zitting moest hebben. Het vrouwelijk element is nu slechts vertegenwoor digd door ongehuwden. Het debat kreeg zo nu en dan een schertsende en ietwat ondeugende toon. Doch we menen, dat er inderdaad slechts bij uitzondering een moeder van een gezin gevonden kan worden, die lust en tijd heeft voor dit toch zeker tijd-eisende werk. Het Kamerlid Mej. Nolten, zelf ongehuwd, trad ook nog in het krijt voor haar gehuwde sexe- genote. Deze kreeg echter slechts 27 stemmen. Nu was het ook zo, dat een der vrouwelijke candida- ten. Mej. Reintjes, sociale werkster in Limburg en wel eens „de Moeder van duizend moeders" wordt ge noemd. Wie kan daartegen op?.... QNDER de practisch-politieke vraagstuk ken, welke aan de orde kwamen, vielen er drie vooral op: de kinderbijslag, de classificatie en de oorlogsschade. In zake de eerste heeft Voorzitter Andriessen een paar hartige woorden gezegd aan het adres van Vrij Nederland en aan de N.V.V.-bestuur der Vermeulen. In die hoek groeit wrevel tegen een gezonde gezinspolitiek. Doch wij laten ons daardoor niet uit de koers dringen. Ten aanzien van de classifi catie zei Burgemeester Teijssen: Het wordt nu on derhand welletjes. Romme scheen er echter wel ver trouwen in te hebben, dat de commissie-Kuyt niet als kapstok bedoeld is. In ieder geval weet de Re gering nu weer, dat de K.V.P. een spoedig resultaat verlangt. De vergoeding van de materiele oorlogs schade is een echte lijdensgeschiedenis aan het wor den. Mr. Teulings heeft kunnen aantonen, dat het aan de katholieke fractie zeker niet ligt. Het uit brengen van het Voorlopig Verslag is opgehouden door één rapporteur, die geen haast wilde maken. En de Memorie van Antwoord vereist blijkbaar moei lijke debatten in de kring van het Kabinet. Intussen leven de arme slachtoffers nog altijd in onzekerheid. En daarmede gaat een kapitaal aan goede gezindheid en werklust verloren.... ven, te midden van fami lie, ofwel in de uitoefe ning van zijn beroep, laat zien. TTet wordt nogal eens ■^betreurd, dat men aan schrijvers, staatslieden of beroemdheden uit vroege re eeuwen slechts een herinnering heeft, die be perk* blijft tot enkele ge schriften, anecdoten of prenten. Een nieuwe Franse uit gave, de zogenaamde „Editions de l'Immortali- te", tracht op origineele wijze in dit gemis te voorzien Elk album, dat aan de een of andere per soonlijkheid gewijd wordt bevat een zo goed moge lijk gelijkend portret, een reproductie van een schilderstuk of een echte foto. Vervolgens eén fac simile van 't handschrift van de „held' in kwes tie en een fotografie in natuurlijke grootte van diens handen. Deze bei de documenten gaan ver gezeld van een grapholo- gische analyse. Verder een stamboom, voorafge gaan door een volledige levensbeschrijving, daar na een compleet over zicht van zijn werken, ge volgd door een opgave van boeken studies arti kelen, enz. die aan de be wuste persoon gewijd zijn. Tenslotte vervolledigt een verzameling van fo to's uit de verschillende perioden van zijn leven, het eerste deel van dit werk. Het tweede deel is het origineelste. In de omslag van elk album zijn twee zakjes aangebracht. Het eerste bevat een gramo- foonplaat, waarop de stem van de „held' een deel van zijn werk voor leest of waarop deze een causerie houdt. Het twee de bevat een rolletje: een sprekende film van 20 minuten, dde de grote m-n In het dagelijks le- Muurtje A Is we de diplomatieke redacteur van de „Evening Standard' de heer Normey Barrymaine, mogen geloven, dan zal het ijzeren gordijn binnen niet al te lange tijd ge flankeerd worden door een radio-actief muurtje. Barrymaine zegt namelijk: dat de Westerse staven op het ogenblik overleg plegen ovfer het tot stand brengen van een dodelij ke radioactieve zone, die zich zou uitstrekken van. Triëst tot de Baltische zee en bepaalder noemt hij de stafchefs van de land-, lucht- en zeestrijd krachten, die zich met het plan zouden bezig houden Ofschoon we het bericht in deze rubriek onder brengen .laten we het nog voor rekening van de Evening Standard. OOOOOOOt^OGGGOüGÜGGOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOO 7EEUWSCH-VLA ANDEREN heeft toekomst, rekende dr. Kuiler in zijn industrialisatierapport de lezers voor. Dit blijkt weer opnieuw uit de mening die dr. Kuiler zich over de mogelijkheden op landbouwgebied vormde betreffende de Kanaalzone. Het ls ons allen duidelijk, hoe Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn rijke gronden een typisch landbouwge bied is, waar velen hun levensonder houd „op 't land" verdienen. Maar uit een tabelletje van enkele gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen leren we, dat ook daar een machtig Dercentage van werkende mensen in de landbouw arbeiden. Gemeenten als Zaamslag, Zulddorpe, Overslag, Philippine en Hoek bijvoorbeeld voor meer dan de helft, terwijl een typische havenplaats ais Terneuzen toch nog altijd voor meer dan 13 procent het laagste cijfer van de hele Kanaalzone in 't landbouwbedrijf is ingeschakeld. De cultuurgrond tussen zaamslag en de Braakman is voor meer dan drie kwart in gebruik. Veel handenarbeid. Ma vastgesteld te hebben, dat de al gemene cultuurtoestand van de bo dem er op is voortuitgegaan, kwam dr. Kuiler tot de bevinding, dat ondanks de verbetering van de werktuigen de benodigde hoeveelheid handenarbeid vermeerderd is en iets meer over het gehele jaar verdeeld werd. ..Met name het rooien van bieten vergt zeer veel handenarbeid, meer dan de oogst van graan. Ook de verzorging van de te velde staande hakvruchten vergt meer aandacht dan bij de granen. Door de genoemde verschuiving is niet aileeh de rentabiliteit maar vooral ook de itensiviteit van het bedrijf verbeterd." Gezonde bedrijfsgrootte Delangrijke aandacht is besteed aan de grootte der bedrijven en uit een opsomming van aantallen en opper vlakte blijkt dat per bedrijf gemid deld 15 H.A. wordt bewerkt, hetgeen een gunstig verschijnsel mag worden genoemd. De vraag is maar, of deze gunstige toestand gehandhaafd kan blijven, want komt het in overige de len van het land niet dikwijls voor, dat vaders nalatenschap onder de zoons verdeeld wordt, waardoor een groot be drijf overgaat ln een aantal berijfjes, die elk op zichzelf een onvoldoende be staansbron bieden? Neen, zegt dr. Kui ler. Het komt slechts zelden voor dat het bedrijf ter wille van de zoons ge splitst wordt. „Wel krijgt men zodoende te kam pen met het probleem der boeren zoons, die geen eigen bedrijf kunnen krijgen. Een klein deel van deze mensen trekt weg (IJsselmeerpol- ders, Frankrijk)de meerder heid blijft echter en blijft dan in het algemeen ln het boerenvak, waarbij men in nevenbedrijven (loon- dorsen. loonploegen) in zijn onder houd tracht te voorzien. Enkelen werden ambtenaar, vooral bij land bouwinstellingen." Ruilverkaveling gewenst? asaar als dr. Kuiler constateert, dat de bedrijfsgrootte gunstig is, minder gunstig noemt hij het dat de tot één bedrijf behorende percelen soms sterk verspreid liggen en zijn advies tot verbetering luidt derhalve: ruilverkaveling. Eigenaars en pachters, Cas van Gent, Hoek, Zaamslag en Axel wijzen een hoog cijfer aan bij de bepaling of grond door de eige naar zelf wordt gebruikt. Een derde minstens van de totale oppervlakte cul tuurgrond is daar bij de bewerking in eigen hand, bij de andere gemeen ten ligt dat lager, wat natuurlijk ook weer verband houdt met de oppervlakte die in buitenlandse handen is. We ia- ten hier een lijstje volgen waaruit de verhouding nauwkeurig is vast te stellen Gemeente Totaal 'culturgrond Eiged. Pacht ha. ha. ha. Terneuzen 2246 358 1888 Zaamslag 3563 1208 2357 Axel 3002 1243 2559 Zuiddorpe 1023 241 782 Overslag 464 82 382 Westdorpe 1504 332 1172 Sas van Gent 1164 420 744 Philippine 860 180 680 Hoek 2321 800 1521 Waar de bewerking van de cultuur grond zulk een voorname rol speelt in de Zeeuwsch-Vlaamse bestaansmogelijk heden is het te betreuren, dat de ar beid daaraan verbonden zo onderhevig is aan de wisseling der seizoenen. Dr. Kuiler heeft hieraan ook ruime aan dacht besteed en wij hopen een volgend maal de door hem hierover gevestigde mening weer te geven. Heinkenszand „VLAMMENDE WIEKEN". Twee avonden heeft „de Vrienden kring" en iedere keer voor een uitver kochte zaal een opvoering gegeven van het dramatisch toneelstuk van Luysterburg en Dumont: „Vlammende wieken", dat in drie bedrijven de ver wikkeling weergeeft, welke voortsprui ten uit een erfenisgeschiedenis tussen twee broers. Het recht zegeviert tenslotte over het onrecht doordat het omstreden erfstuk in vlammen opgaat. Dan breekt de weerstand van de hebzuchtige broer en wordt de vete bijgelegd. Het stuk, dat op Zuid-Beveland speelt, vermocht de aanwezigen te boeien, wat vooral te danken is aan het goede spel van de medewerkenden en de voortreffelijke regie van de heer Wiskerke. Ook aan de aankle ding was veel zorg besteed. Met voldoening kan de Vrienden kring op deze avonden terugzien. Op de „Kleine" bon L ♦Ook de Morris Minor koml nu spoedig. 4-5 persoons 6 38SO.g* Imperia) SIX in Jannari leverbaar 6 6760. ALLEEN-IMPORT VOOR NEDERLAND. J. J. MOLENAARS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. AMERSFOORT TEL. K 34904341 AGENTEN DOOR [IET HELE LAND i i 83? vz m. sa Agenten te: zj Kt aa BREDA: Fa. A. Vriens, Spoorstraat 21; ROOSENDAAL: L. Bookelaar, lulsdonksestraat 13-21; MIDDEL BURG: J. den Toonder, Zuidsingel 56-60; HULST: Garage Colsen, Lange Nieuwstraat 38. Adv. 369-00 vooi elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct. z(Adv. 906-OO) Brugge en Ostende?" Hij vertelde hem in hoofdtrekken het gehele ge val. „Wat die vriend gedaan heeft," ver klaarde de vice-consul is het volgen de: hij opende het portier aan de andere zijde, sprong op de rails en klom over de afrastering. Dat was heel eenvoudig als hij in Brugge be kend is en dan bij avond. NatuurlijR liep hij een zeker gevaar, zich te be zeren". Trents volgende viaag was: „U kent zeker alle Amerikanen die hier wonen?" „Hier wonen maar weinig Amerika nen. De meeste vreemden zijn Engel sen, maar er komen wel veel Ameri kaanse toeristen. De meeste denken, dat ze Brugge wel in één dag kunnen zien. Wat voor landsman was uw vriend?" „Dat weet ik werkelijk niet. Als hij een andere nationaliteit wil aanne men. drukt hij op eer. knopje en de taal stroomt naar buiten. Hi] spreekt alle Europeese talen en Arabisch bo vendien. Vlaams klapt hij als een Vlaming' „Dat zal het des te moeilijker voor u maken om hem te vinden, als dat uw doel is. Kent u hem intiem?" „Is hij niet mijn eigen zwaar-ge- wicht oom en zit ik hem niet al maan den achterna? Hem te beschrijven dat valt niet mee. Soms weegt hij driehonderd pond en soms de helft. Soms heeft hij de blanke tandjes van een lam en soms de gele slagtanden van een wolf" „Drank," dacht de consul bij zich zelf", Jammer van de kerel", Hardop zei hij vriendelijk „Het zal niet mee vallen om zo'n ongewoon persoon op te sporen". „Het klinkt zeker krankzinnig?" „Een beetje vaag en vreemd", er kende de consul, „hij gaat mijn krach ten te boven". „Bent u tevreden met uw positie?" „Welk persoon van mijn leeftijd en bekwaamheid zou tevreden zijn met een vice-consulaat in een stad als deze, waar nooit iets gebeurt?" „Als u me helpt deze man te vin den, wacht u een consulaat of een consulaat-generaal. U zult er mij bo vendien een persoonlijke dienst mee bewijzen ik heb nog nooit iemand vergeten, die me geholpen heeft en de kunst bovendien. Ik heb niet de tijd om u alles te vertellen, maar het is de meest sluwe en gewe tenloze kerel, dier ik ooit ontmoet heb. Ik vermoed, dat hij zich in de buurt schuil houdt en ik wil de po litie er niet in mengen". „Dat begrijp ik. Hij is tenslotte uw oom. j „Hij is geen familie van me. God zij dank". De vice-consul ontwaakte uit zijn droom van promotie. De onbekende hield hem blijkbaar voor de gek en hij was bitter teleurgesteld. „Ik vrees dat uw bekwaamheden de mijne zo zeer overtreffen, dat ik u onmogelijk kan helpen. U hebt duidelijk gezegd, dat hij uw oom was. Ik raad u aan, zich tot de politie te wenden". Hij zag, dat de onbekende bij deze woorden de wenkbrauwen fronste. Misschien vluchtte hij zelf voor de politie Dat verklaarde dan de me thode, waarop hij de stad bereikt had. (wordt vervolgd) WOENSDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM II 415 m: 7 nws„ 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 woord v. d. dag, 8 nws, 8.15 En nu aan het werk, 9 zieken, 9.30 w.st., 9.35 morgenconc., 10.30 morgend. 11 viool, 11.15 strij der in de branding, 12.05 harmonie- muz„ 12.30 weerpr., 12.33 ens. Lach man, 13 nw„ 13.15 vrij en blij, 13.45 ens. Masqueraders, 14.15 piano, 14.30 Palmen in de huiskamer, Herwig. 15 omr. ork., 16 Iberia, gr., 16.15 jongens en meisjes 17.30 Hawaiianmuz., 17.45 Westerse geneeskunde in de dessah, 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 De Raaff Schutte, 19 nws., 19.15 nws. uit Indo nesië, 19.30 actueel geluid, 19.45 Eng. gevorderden, 20 nws., 20.05 progr. pro loog, 20.15 Res. ork., 21 Ons Christel, geloof, 21.25 Sweelinck kwartet, 22 orgel. 22.30 zang en piano, 22.45 avond overd., 23 nws., 23.15 avondmelodie, 23.45 zang en orgel. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 muz. bij het ontbijt, 8 nws., 8.15 musette, 8.50 huisvr., 9 str. kwartet, 10 morgenw., 10.20 Onze keu ken: P. Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 pop. non stop, 12 Ramblers, 12.30 weerpr., 12.33 Platteland, 12.38 Kilima Hawaiians, 13 nws., 13.15 ka lender. 13.20 Marinierskapel, 13.50 M. Chevalier, 14 Ignazio Silone, 14.15 jeugdconc., 15 De vrouw in de mist, 15.25 gr., 15.30 Regenboog. 16 Rood borstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 vragen staat vrij, 17.15 zang, 17.40 Corduwener, 18 nws., 18.15 varia, 18.30 Ned. str.kr., 19 Soc. en publ. bedrijfs organisatie, 19.15 zang en piano, 19.30 VPRO, 19.45 bijbel, 20 nws., 20.05 din gen van de dag, 20.15 soc. nws., 20.20 Rozeneiland operette 20.55 walvis jagers, hoorspel, 21.35 Vier liederen voor vrouwenkoor, 22.15 Metr. ork., 22.45 In de tuin der poëzie. 23 nws., 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.35 King Cole trio. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12.32 liedjes, 13 nws, 13.15 Hofconcert, 19 nws., 19.30 opera aria's, 19.50 Mossel- dieven, 20 omr. ork., 21 actualiteiten. 21.15 nieuwe gr.pl., 22 nws., 22.15 Bach, 22.50 nws. VOETBA SLUIi Dra na felle strij bij die gas doch ook De rust gi Na de r onbenul lij de bainder op een ge neemt. D klemvast vallen dei Het b; dat een kon niet gel'Ve a een mooi Tensiott puntenver CORN. B In een fel in over h< gen aan e speelde C< laatste mi Toen hel oud was, de verdedi ken (0-1), de zijden waarbij de noeg iets Neuzens 1 ren. Even mooie doo waaruit ee die door J geld 1-2. Na de i haar beru< speelde zij Buck wistt te werken Het gejuic duur wam vam Sasse bij Neuzel Unikse mai gelijk 3-3. te spelen van Terne gelijk spel vam de C< Idmiksbimrer gekeerde b neren. 30 s Neuzense r De heer en v. d. geven met van de dochter DORINE Axel, 14 Nc Walstraat Op 18 Nov: geliefde out A. v. Corn: hun 40-jarig denken en Pantus haar te vieren. Dat zij nog 1 gen blijven hun dankba: huwd- en kl Kwadendami DANK1 Hiermede b« mité afd. Got telijke dank der scholen welke ook d willende m ben verleent der Kerst] hun leerling middeling w actie een h ten verkocht Oogart van 14 GEEN Dringende gt Dr. Schreude laan, Vlissing Dr. Van der Zoom. wegens huw DONDERDAf de gehele G. Wagen voo Lange Delft Telefoon PERSONI R-K. dienstbode aanw. g. loon. F delaan 304, dei reis worden ve 774C15. Voor direct aan bakkersbediend* tern. Fa. B. P. Oudenbosch. Net meisje vöc gevraagd ir, gez sonen. Mevr straat 15, Roose TE KOOP Een zo goed a ontromer er ka geboden. Te bev deren Verschelc Pe. HAN De boeken van zijn verkrijgbaai VeemarKtstraat co levering bu ontvangst van f Wissel of op pos' 2719 DIVE Vereniging Nede filmavond op d< yember 8 uur^ Kroon, Bosstraa er. de heer t

de Stem | 1948 | | pagina 2