Vreugde-schoten daverden door Engeland Troepen in Indonesië zouden worden Zuinig zijn met electriciteit Vergadering Alg. Ziekenfonds op de Bevelanden Drees en de gezinspolitiek vijfde jaargang Wederzijdse concessies tussen min. ingekrompen Stikker en Moh. Hatta IN 'T KORT De herverkaveling van Walcheren Geen succes voor Lie? FLEGMATIEKE ENGELSMAN OPGEWONDEN OVER HET PRINSJE VAN 3630 GRAM Haagse Brieven No. 1230 DINSDAG 16 NOV EMBER 1948 Meer republikeinen in interim-regering Gevaarlijke uitbreiding van mond- en klauw zeer in België In September 2858 huizen gebouwd Apen Minder zacht Etalageverlichting alleen tussen 6-10 uur 's avonds toegestaan DE Middenstand laat de tanden zien Nieuwe raad van verzekerden gekozen De Stichting Rust huizen Walcheren 't Klederdrachtcomité begraaft zichzelf DF. Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aemoudts. C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu- reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de-Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor da gehele oplage resp f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. J^U MINISTER STIKKER WEER TERUG IN DEN HAAG IS, heeft men algemeen de hoop, dat er spoedig iets meer los zal komen over de resultaten van zijn onderhoud met de republikein Moh. Hatta. Er zijn heel was gissingen gedaan over deze resultaten. Bui tenlandse persbureaux hebben zelfs al verschillende gedetailleerde gegevens geseind. Het lijkt ons echter verstandig voorlopig nog even gereserveerd te blijven, omdat het niet onwaarschijnlijk is, dat de mededelingen der buitenlandse persbureaux gebaseerd zijn op repu- publikeinse informaties. Het is de republikeinen immers heel wat waard tegenover de buitenwereld te laten blijken, dat er een over eenkomst is bereikt en dat er concessies zijn gedaan. Van groot belang is, dat men in den Haag nu niet achter blijft met het geven van officiëel commentaar. Het gaat toch om een zaak van zeer groot gewicht! Dit militaire ingrijpen op republi keins gebied betekent dus een opmer kelijke concessie van de zijde van Hatta. Nederland zou evenwel in het inkrimpen van de troepensterkte ook een tegenconcessie moeten doen. Dit alles is, kort samengevat, d» quintessence van de berichten, di over het tussen min. Stikker en Hat ta besprokene de wereld zijn inge stuurd. ATEN WEET, dat het doel van min. Stikker is geweest de republikei nen nog eens heel nauwkeurig te zeg gen, wat de wensen en de eisen van Nederland zijn. Nederland wenst een accoord, maar onder twee voorwaar den. Deze zijn: nakoming van het be stand en hervatting van het goede renverkeer. Waar nu van republikeinse zijde al enige keren gezegd is, dat het tot een overeenkomst is gekomen .hetgeen door Den Haag is tegengesproken), mag in principe worden aangenomen, dat minister Stikker en Hatta het ver moedelijk wel over beiderzijdse con cessies hebben gehad. En als wij nu de buitenlandse be richten mogen geloven, dan zouden wij o.m. tot de volgende conclusie kunnen komen: Er zal een interim-regering worden gevormd, die zal bestaan uit een mi nister-president met een raad van ministers. De eerst-optredende minis ter-president zal worden benoemd door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, eventueel na overleg of op voordracht van de verantwoordelijke hoofden der deelstaten, inclusief de republiek. De ministers zijn tevens departementshoofden. De eerste pre mier zal bij de keuze van zijn mi nisters slechts letten op persoonlijke bekwaamheden en niet gebonden zijn aan overwegingen van vertegenwoor diging der deelgebieden in het kabi net. ■VyAT de verkiezingen voor een wet gevende vergadering aangaat, darover zou zoals het Chinese dag blad „Sin Po" gisterenavond nog be vestigde deze overeenkomst zijn getroffen, dat de interim-regering zal worden gevormd vóórdat de verkie zingen voor de wetgevende vergade ring zullen worden gehouden. Deze verkiezingen zouden zes maanden na het vormen van de interim-regering geschieden. Een volgende conclusie die men zou kunnen trekken is, dat er -in ieder geval over de schendingen van de wa penstilstand en het onderdrukken van het communistische oproer is gespro ken. Er schijnt nu in principe besloten te zijn, dat de rust in Indonesië her- steld zal moeten worden met be- hulp van Nederlandse troepen. j Het ingrijpen van Nederlandse troe pen zal zoveel mogelijk geschieden na overleg tussen de interim-regering en dr. Beel, de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon. De bedoeling zou het zijn de operaties niet grootscheeps aan te vatten, maar gebied na gebied intensief te zuiveren. In bijzondere gevallen zou de mo gelijkheid open blijven, dat de Hoge Vertegenwoordiger troepen laat in zetten zonder overleg en instemming met de interim-regering. TIET IS ongetwijfeld een zeer gro.e verdienste van minister Stikker, dat hij een basis schijnt gevonden ie hebben waarop gepraat kan worden. Het is evenwel nog veel te vroeg om te juichen. Het Nederlandse kabinet moet immers nog beslissen. En boven dien zal men toch zeker nauwkeurig moeten bezien, of het samenstel i en van een interim-regering op de hier voor genoemde wijze de republikeinen niet teveel zeggenschap gaat bezor gen. Zo haalt men immers het paard van Troye binnen, zeker wanneer Ne derlandse troepen ook nog gedeelte lijk het werk der republikeinse -oe- pen gaan opknappen en sterk inge krompen zullen moeten worden. De wijze van samenstellen der in terim-regering was overigens al ge regeld met de fedarlisten. Zal men dus deze belangrijke groepen niet tegen het hoofd willen stoten, dan zal men toch eerst hun meningen moeten horen. In dit verband merkt „Het Binnen hof" op, dat wellicht zeer binnenkort het juiste moment is gekomen voor een ronde-tafel-conferentie tussen de Nederlandse regering, de federalisten en de republikeinen. TN BELGIE breidt zich het mond- en klauwzeer gevaarlijk uit. Voor al zijn er veel gevallen in Oost- en West-Vlaanderen, ook in Antwerpen en Brabant. Meer dan 500 stallen zijn aangetast. Vorige maand waren het er 300. Hopenlijk zal men deze epidemie onder het vee spoedig kunnen bedwin gen. Het is immers niet onmogelijk, dat de ziekte overslaat naar ons land. TN NEDERLAND werden blijkens 't statistisch bulletin van het centraal bureau voor de statistiek in Septem ber (volgens voorlopige cijfers) be gonnen met de bouw of herbouw van 4931 woningen. Er kwamen 2858 ge reed en ultimo September waren er 46.505 in uitvoering. In Brabant werd met 970 woningen begonnen, 739 kwamen er gereed en in uityoering waren er 8355. Voor Zee land 'waren deze cijfers resp. 142, 122 en 3126. DE OPSTAND OP JAVA Deze kaart is samengesteld volgens gegevens, welke werden verstrekt door de Dienst voor Legercontacten te Batavia. Zij geeft de toestand weer in de verschillende regentschappen, resp. residenties van Midden-Java, zodat men een globaal overzicht krijgt van het verloop van de commu nistische opstand in de Republiek. Uit de talrijke berichten blijkt, dat deze voorlopig nog niet is beëindigd. ^PEN zijn aardige beesten. Maar ze horen niet in een Kamer debat thuis. Niettemin zijn ze gisteren opgedoken in het Britse Lagerhuis. Dat wil zeggen figuur lijk. Want een afgevaardigde was zo nieuwsgierig te vragen, wat de minister van bevoorrading toch van plan was met de 250 apen, die ten behoeve van zijn departement uit Calcutta naar Engeland zijn ge bracht. De aap kwam echter niet bij de minister uit de mouw. Heel duister zei hij de minister na tuurlijk dat het niet van alge meen belang zou zijn de reden van de apen-reis te onthullen. De nieuwsgierige afgevaardigde keek toen heel aap-achtig en zijn plezier om licht in de duistere reis te brengen was er af. JJ. M. DE KONINGIN heeft gisteren Kardinaal de Jong in audiëntie ontvangen op paleis Soestdijk. Het on derhoud duurde ongeveer een half uur. T>E VLOOTAUTORITEITEN der Verenigde Staten in Tientsin heb ben besloten de evacuatie van Ame rikanen uit Noord-China met de groot ste spoed Woensdag te doen plaats hebben. De communistische troepen rukken namelijk zeer snel verder op. T>E ROMEINSE PERS houdt zich diengaand bezig met de aanwe zigheid te Rome van Mgr. Dr. Josef Beran, Aartsbisschop van Praag. Men meent dat hij in het volgende Con sistorie tot Kardinaal benoemd zal worden. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en in de vroege ochtend, voornamelijk langs de kust van Zeeland en Holland, tot krachtig, tijdelijk tot stormachtig toenemende en naar Noordwest tot Noord draaiende wind. Later op de dag afnemende en naar West- of Zuidwest krimpende wind. Nog enkele buien, maar nok tijdelijke opklaringen. Iets minder zacht. Heden: zon onder 16.48 uur en maan op 16.27 uur. Woensdag: zon op 8.03 uur en maan onder 9.01 uur. rPENEINDE overbelasting van electriciteits-centrales te voo de electriciteits-centrales te voorko men. heeft de minister van Econo mische Zaken een aantal verbods bepalingen in het leven geroepen, betreffende het verbruik van elec triciteit in de spituren (van 7 tot 9 uur 's morgens en 's middags van 4 tot 6 uur). Ingaande heden is het verboden op werkdagen, behalve des Zaterdags middags, in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de buitenverlich ting van openbare gebouwen, hotels, café's, restaurants en amusementson- dernemeingen. Etalage-verlichting, die tot op heden van een half uur na zonson dergang tot sluitingstijd was toege staan, is voortaan slechts geoor loofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en op Zaterdag en Zondag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Dit verbod zal in de eerste en laat ste weken van December ni e t op geheven worden. Het verbod op lichtreclames ne onverlichting inbegrepen blijft on verminderd van kracht. Op de eerste vijf werkdagen zal in de spitsuren de verlichting in electrische treinen en trams en de verwarming tot de helft moeten worden beperkt. De bestaan de rantsoenering op de straatverlich ting zal terdege moeten worden na geleefd. Dit rantsoen is gereduceerd tot 20 pet. van het normale. In speciale gevallen kan ontheffing verleend wor den tot 40 pet. Het stroomverbruik in de openbare gebouwen moet ingrij pend beperkt worden. Ongeacht de door de bovengenoem de maatregelen te bereiken bezuini ging zal het noodzakelijk zijn, dat alle overige verbruikers van electriciteit, o.m. de huisvrouwen, hun medewer king verlenen om het stroomverbruik in de spitsuren te beperken. GEVOLGEN VOOR INDUSTRIE. TOEGENOMEN industrialisatie, de steeds verder gaande mecha nisatie van het productieproces, de bevolkingstoename en de aan sluiting van zelf-opwekkende indus trieën op het openbare net, al deze factoren hebben er toe geleid, zo heb ben wij enige tijd al meegedeeld, dat het huidige verbruik van electriciteit belangrijk groter is dan voor de oor log. Door de oorlog en door gebrek aan deviezen is de apparatuur van de electriciteits-centrales niet uitgebreid. De overbelasting in de winter ge durende de spitsuren vormt een pro bleem. dat in de eerste jaren nog riet bevredigend kan worden opgelost. Volgend jaar zal het waarschijn lijk noodzakelük zijn, dat indus trieën, die veel electriciteit ver bruiken, gedurende bepaalde tijden van het jaar met dag- en nacht ploegen gaan werken. Het ministerie van Economische Zaken heeft in 12.000 brieven gericht aan industrieën en overheidsinstellin gen, gewezen op de noodzakelijkheid! van de beperking van het electrici- teitsverbruik. De industrie moet zoveel mogelijk het fabriceren van energie-intensieve producten verleggen van de spitsuren haar andere uren van de dag en, waar mogelijk, de werktijden verzet ten. Dit laatste geldt eveneens voor kantoren, waar het absoluut verboden moet zijn electrische kachels te ge bruiken. Protestvergaderingen op a.s. Maandag QP EEN VERGADERING van de R. K. Middenstandsvereni ging St. Olof te Bergen op Zoom, deelde de heer Mol, directeur van het diocesaan bureau, mee, dat a.s. Maandag in verschillende plaatsen van ons land spoedpro- testvergaderingen van de Midden stand gehouden zullen worden. De katholieke Bond vergadert in den Haag. Een groep Zwitsers, die met een aantal honden aan de tentoonstelling te Utrecht heeft deelgenomen, bracht in nationaal costuum een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij Prinses Marijke een Sennenhondje aanboden. Het kleine prinsesje moet blijkbaar nog aan het nieuwe speelkameraadje wennen. DOVENGENOEMD ziekenfonds, dat te Goes vergaderde, koos een nieu we raad van verzekerden. Na de stemming zag de nieuwe raad er als volgt uit: A. Buys (pl.v. J. Ooms), C. K. Maar- tense (pl.v. T. Geense)Ph. Haverhoek (pl.v. J. S. Visscher)D. Gorse (pl.v. M. D. v. d. Slikke)M. Zwartepoorte (pl.v. vacant) J. Joossens (pl.v. J, L. Leempoel)allen te Goes; P. Kraak, Wolfaartsdijk (pl.v. J. v. d. Schaaf); A. Schipper, 's Heer Arendskerke (pl.v. C. de Nooyer); J. Pieterse, Heinkens- zand (pl.v. M. de Wilde)J. v. d. Weele Nieuwdorp (pl.v. M. Meulbroek), W. J. Raas 's Heerenhoek (pl.v. Ant. Men- neere, Lewedorp), F. Menheere, Ove- zande (pl.v. A. Rentmeester), J. Fraan je, Borssele (pl.v. C. de Krijger)J. de Beste, Oudelande, (pl.v. J. Schinper); A. Jacobusse, Hoedekenskerke (pl.v. Jac. Fierloos); Jan Leijs, Kloetinge, (pl.v. H. Colijn)A. Meeuse, Kapelie, (pl.v. H. van Kleunen); L. M. Wisse Jz Kattendijke (pl.v. F. J. Weststrate) A. Veerhoek, Wemeldinge (pl.v. J. Flo- russe); L. Meijaard, Hansweert (pl.v. Chr. Kole)J. C. Hamelink, Kruiningen (pl.v. J. Waverijn), C. Zweedijk, Yer- sewe (pl.v. D. A. Pieterman)J. Jaco busse, Krabbendijke, (pl.v. Adr. Dek, Waarde), P. Lobt x>, Rilland (pl.v. K. Saman)I. Heijstek, Kortgene (pl.v. M. Verweij), M. Broekhoven, Colijns- plaat (pl.v. M. de Waard), J. A. Fllius Kamperland (pl.v. Joh. J. Geldof, Wissenkerke) De e.v. vergadering van deze nieuwe Raad werd vastgesteld op Zaterdag 18 December a.s. o.a. voor de Bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding en het verkiezen van een nieuw be stuurslid, wegens uitbreiding met één vertegenwoordiger-verzekerde en één medewerker (tandarts). De toekmst van het ziekenfondswezen ■yervolgens sprak de heer Leibbrandt over bovengenoemd onderwerp. Eerst behandelde hij uit de richt lijnen der federatie, met betrekking tot de komende wetgeving op Zieken- fondsgebied de volgende punten; 1, Het Ziekenfondswezen worde uit sluitend gezien als onderdeel van de ^gehele volksgezondheid. 2 Geneeskundige verzorging in de ruimste zin van een zo groot mogelijke groep der bevolking volgens de leidende gedachte; „sociale verzorging naar sociale behoefte". 3 Bijzondere aandacht voor de praeventieve geneeskundige mogelijk heden. 4 Opheffing van de nog bestaande verschillen tussen verplicht- en vrij willig verzekerden. 5. De financiering geschiede door premiebetaling door de verzekerden; een bijdrage van de werkgevers, even tueel van de Overheid. 6. Waarborgen voor rechtszeker heid van de medewerkers, voor him onafhankelijke positie, voor een rede lijke honorering en voor een zo gun- tig mogelijke werkverhouding ten aan zien van de uitoefening van hun beroep 7. Handhaving van de rechten van de verzekerden tot vrije keuze van arts, apotheker, vroedvrouw, enz. 8. Concentratie van ziekenfondsen, met het uiteindelijk doel: een zieken fonds per gebied. 9. Besturing van de ziekenfondsen en van alle daaruit voortkomende or ganen door de directbetrokkenen zelf. Op al deze punten ging spreker die per in met de mededeling aan het slot, dat al is de toekomstige Zie kenfondswet nog steeds in bewerking, er nog geen overeensemming is be reikt. De Sticjiting van de Arbeid zal hierin ook nog en hartig woordje mee spreken, volgens spreker. Ook zal de Regering dienen in te zien, dat de mo gelijkheid bestaat, dat het kind met het badwater zou worden weggegooid. Ten slotte wekte spreker op propagan distisch werk te verrichten en bij het bestuur aan te brengen e.v. klachten en wensen die onder de bevolking mochten leven. Ook het ter plaatse bevorderen van b.v. de schooltandver- zorging. De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk heeft met de Ver. van Burgemeester en Se cretarissen op Walcheren en de bestu ren der Ned. Herv. Kerk der Ger. Kerken Ger. Gemeente en Doopsge zinde Gemeente in principe overeen stemming bereikt, inzake de oprich ting van een Stichting Rusthuizen Walcheren. Na ampele besprekingen werd van het ministerie van Binnenlandse Za ken bericht ontvangen, dat het Rijk in beginsel bereid is aan deze Stich ting over te dragen de inrichting en inboeder van „Ikma" te Domburg. Bovendien zal het rijk de complete inrichting en inboedel van Ter Hooge voor zijn rekening nemen en f 40.000 bijdragen voor herstel en verbouw van dit gebouw. Ook is toezegging ontvangen dat 't rijk zal bijdragen in exploitatietekor ten der beide huizen over 1949 tot een maximum van f 1 per dag per ver pleegde. Over een en ander worden nog, ter nadere uitwerking, bespre kingen gevoerd. NED. GELEIDEHONDEN- FONDS Het Ned. Geleid-ehondenforuds pro testeert in een rondschrijven tegen een collecte voor het opkweken^vain een nieuw honidenras, welke collecte gehoudlen wofdt onder die naam „Ge- leidehonidienforads". De fokkers, aldus het rondschrijven, heeft geen erken ning vain de officiële Raad van Be heer voor de hondensport in Neder land. Men wijst erop, dat er slechts één officiële school is van het Ned. Geleidehondenfonds, weike is geves tigd aan de Middenweg 333 te Am sterdam. Minister Mansholt verstrekt een werkschema TN zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Twee de Kamer betreffende de begroting van Landbouw deelt minister Mans- holt mee, dat de werk; amhedien in verband met de herverkaveling van Walcheren gestadig vorderen. De eerste schatting van de gron den is gereed, terwijl circa 100 km. waterlopen gereed of in uitvoering zijn. In het voorjaar van 1949 ver wacht die Herverkavelingscommissie de lijist van rechthebbenden ter visie te kunnen leggen. Het is de bedoeling in de jaren '49 tot en met '52 de aanleg van de landwegen en de waterlopen* te vol tooien. Voorts ligt het in het voor nemen in de komende 3 jaren pach ters voor bedrijven in de Noordoost- polder aan te wijzen. Met het aan wijzen van een 50-tal pachters, die zich diaar in het najaar van 1949 ho pen te vestigen, is reeds een begin gemaakt. Ook de sanering van de te kleine bedrijven wordt voorbereid. De ver wachting is, dat in de jaren 1950 en 1951, nadat de belanghebbenden zijn gehoord, de nieuwe kaveltoedeldng zal kunnen worden ontworpen, waar na zo mogelijk in het najaar van '51 de nieuwe kavels in gebruik zullen worden gegeven. In de daarop vol gende jaren zullen dan de nog res terende cultuurtechnische werken worden uitgevoerd, die dooi' de nieu we kavelindeüng alsdan nodig zullen blijken te zijn. In de jaren, volgen de op 1951, zouden dan de admini stratieve afwikkeling, de tweede schatting en de berekening van die herverkavelinigsrente kunnen plaats vinden. De Herverkavelingscommissie streeft er met alle kracht naar dit werkplan ten uitvoer te leggen. Actie hopeloos 1TET in 1937 opgerichte comité tot behoud der Zeeuwse k. .dercBrach- ten d/acht toen het rad van de tijd te kunnen keren. Veel kans gaven wij de heren en dames, die over het algemeen zelf ook het costuum niet dlroegen, nooit en thans zien ze ook wel in, diat (ie actie hopeloos is. De oorlogsomstandigheden, welke een nijpend tekort aan de stoffen voor het Zeeuwse costuum dieden ontstaan en het nauwelijks te krijgen gloud en bloedkoraal, hebben het proces nog verhaast. Besloten is door het comité, diait die laatste jaren slapend was, zichzelf te begraven. Bij de likwidatie bleek er nog een batig saldo van f 1100. Daarvan is 900 gulden afgestaan voor d/e zgn. Boerenlkamer van het Zeeuws Ge nootschap en f 200 aan het comité, dat Zeeuwse costumes wil offreren aan Prinses Wiihelmdna. Bramuglia werkt verder riROOT-BRITTANNIE zal naar men verwacht, voorstellen een bijeenkomst te houden van de drie Westelijke mogendheden ter bespre king van het beroep van Evatt en Lie op de Grote Vier, het Berlijnse probleem tot een oplossing te bren gen. Groot-Brittannië zou op het stand punt blijven staan, dat de Berlijnse kwestie door de Veiligheidsraad be handeld moet worden. Van de Verenigde Staten wordt ver wacht. dat zij zullen blijven bij hun weigering de onderhandelingen met de Sovjet-Unie te hervatten alvorens de „blokkade van Berlijn" is opgeheven. Parijs twijfelt aan het practische nut van het beroep van Evatt en Lie. De onder Sovjetrussische controle staande „Nacht-Express" te Berlijn juicht de actie van Evatt en Lie toe. Intussen werkt de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Juan Bramuglia nog steeds aan een nieuwe „formule" ter oplossing van de Berlijnse kwestie Volgens welingelichte bron' zou hij voornemens zijn de Russen te verzoe ken de blokkade op te heffen en de Westelijke mogendheden te vragen zich bereid te verklaren besprekingen te beginnen over de valuta-kwestie. Alle besprekingen zouden vóór 20 Decem ber moeten zijn voltooid. FLEGMATIEKE Engelsman is uit zijn doen. Overal in het Britse gemenebest, in de grote ste den en de kleinste dorpen van Auckland tot Gibraltar en van Ot tawa tot Hongkong, wapperen de vlaggen van vreugde over de ge boorte van de zoon van Prinses Elizabeth van Engeland. Overal luidden gisteren de klokken en brachten oorlogsschepen en kust- batterijen met sirenegeloei en 41 kanonschoten hun saluut. Staatslieden uit vele landen hebben reeds hun telegrammen en gelukwen sen, naar Engeland gezonden, ook H. M. de Koningin en Prins Bernhard. De nieuwe prins krijgt de titel van Prins van Edinburg en niet die van Prins van Wales zolang zijn moeder niet koningin is. Indien zij de troon bestijgt, wordt hij automatisch her tog van Cornwall. De titel van Prins van Wales wordt door de souverein verleend aan de oudste zoon. Sinds de geboorte van de hertog van Wind sor is de pasgeborene de eerste prins in rechte lijn. Hij is het eerste ach terkleinkind van Koningin Mary. Volgens de gewoonte zal de aarts bisschop van Canterbury de doop plechtigheid leiden, die over ongeveer een maand in het slot Windsor zal worden gehouden of in de kleine kerk van Sandringham, het buiten van de koninklijke familie, waar de koning ook gedoopt is. Alleen leden van de koninklijke familie zullen de plech tigheid bijwonen. Sinds Edward de zevende is de nieuwe prins de eerste Britse prins, die in November geboren is. Hij is de enige in die maand van de koninklij ke familie. Opgewonden menigte TTIRECT na de geboorte van het kind werd de overgrootmoeder, koningin Mary, gewaarschuwd, even als prinses Margaret Rose, de jon gere zuster van prinses Elizabeth. Koningin Mary begaf zich onmiddel lijk per auto naar het Buckingham Palace. Zij werd luid door d,_ samen gestroomde menigte toegejuicht. Aan de menigte werd van de ge boorte kond gedaan door een konink lijke page in blauw uniform, die het nieuws meedeelde aan een politie agent, die op zijn beurt de wachten de juichende mensen op de hoogte stelde. Nog lang na de aankondiging van de geboorte groeide de menigte voor het paleis. Volgens de politie was het de meest opgewonden menigte, die zij ooit voor het paleis had gezien. TEDERE MOEDER wil natuurlijk graag nog iets meer weten over de baby van Prinses Eliza beth. Bijvoorbeeld het gewicht. Hier is het; 3630 gram. Een flinke baby dus. Zowel president Truman als Ko ning Frederik van Denemarken worden genoemd als candidaten voor het peterschap over de jon ge Prins. De koninklijke familie van Denemarken is geparenteerd aan de familie van de Hertog van Edinburgh. Na de geboorte is bijna een uur verlopen voordat het eerste bericht hierover de wereld inging Zijn moeder is 22 jaar en zijn vader 27 jaar. De duizenden belangstellenden, die zich Zondagavond voor Buckingham Palace in Londen verdrongen, werden tot enorm enthousiasme gebracht, toen het bulletin, dat de geboorte van een prinsje aankondigde aan de hek ken van het paleis werd opgehangen. Toen Koningin Mary het paleis kort voor middernacht verliet werd haar auto door de feestvierende menigte verschillende malen tot stilstand ge bracht. Geen tweeling Bij de geboorte is met een eeuwen oude traditie gebroken door de afwe zigheid van de minister van Binnen landse Zaken in het kraamvertrek. Op 5 November besliste Koning Ge orge. dat deze gewoonte eens in gesteld om verwisseling van de ko ninklijke telg met een ander kind uit te sluiten verouderd is en afge schaft diende te worden. In Sydney (Australië) leefde men in de veronderstelling, dat er een tweeling was geboren, omdat het ca rillon voor de tweede maal begon te spelen. De courantenbureaux werden overstroomt met telefoontjes, zodat de vergissing gauw de wereld uit was. TK KAN het niet nalaten na mijn brief van Zaterdag toch nog terug te komen op het betoog van Drees en daaraan nog een staartje toe te voegen. Drees' rede vroeg ongeveer ander half uur, het rolletje van Prof. Lief- tinck ruim drie uren, aan één stuk, wel te verstaan. Drees als altijd rus tig. welhaast vaderlijk, maar ook de gelijk en weloverwogen; Lieftinck ietwat professoraal, het was hem aan te zien dat het hem genoegen deed de heren, volksvertegenwoordigers zijn „les" te lezen. Een felle toon bij Dreea als hij de communisten raak afstraft. De rede van deze eenvoudige, kun dige minister biedt mij gelegenheid voor enige opmerkingen en tot slot voor een vergelijking met uitlatingen en verklaringen van de kant van zijn partijgenoten. 4 LLEREERST dan zijn verklaringen over de mogelijkheid van een dreigende invasie der Sovjets. Hij gelooft niet aan een spoedig derde we reldoorlog, maar hij houdt sterk re- kenipg met het werk der vijfde co lonne. De „hetze" der communisten tegen de Marshall-hulp brandmerkte hij als volgt: „Wie de Marshall-hulp verwerpt, verwerpt daarmee teven» het recht om op te komen voor de ver hoging van het welvaartspeil." Hier sprak de socialist Drees alt minister-president; hij weet overigens dat de Nederlandse socialisten eens gezind achter hem staan tegenover de landverraderlijke communisten. Hun houding is thans ondubbelzinnig; wij mogen ons daarover verheugen en kaarten niet meer na over wat vroe ger wel eens gebeurd is. a QVER HET ONTSLAG van Dr. van Mook heeft de minister-president uitvoerig gesproken. Bij de formatie was daarover reeds beslist. Een reeks van misverstanden, ontijdige publica ties en wat dies meer zij hebben de onaangename sfeer geschapen, waar mee het ontslag gepaard ging. Officiëel is dus nu meegedeeld, dat dr. van Mook moest gaan, omdat zijn aanblijven niet in overeenstemming zou zijn met de plannen en opvattin gen in Nederland. Of anders gezegd, zoals ik reeds in een mijner brieven heb géschreven; de bevordering der federale gedachte was aan v. Mook als geen ander toevertrouwd, nu de Nederl.-Indonesische Unie gevormd gaat worden moet zijn werk door een ander worden overgenomen, wien de ze vorming wel zeer ter harte gaat. Drees heeft niet nagelaten meer dan eenmaal in zijn rede uiting te geven aan de bewondering, die hij voelt voor de ontzagwekkende arbeid door de scheidende landvoogd verricht. "f/RIJ UITVOERIG is de heer Drees nog ingegaan op de klemmende vraag van Prof. Romme of de rege ring toch vooral bleef vasthouden aan de voorwaarde voor onderhandeling met de „republiek": eerst handhaving van het bestand en herstel van het goederenvervoer. De minister heeft verklaarde dat er geen verandering in het standpunt van de regering is gekomen, maar dat slechts de toon is verzacht, omwille van een gunstig resultaat. Berichten van Indonesische kant van de laatste dagen klinken anders, maar misschien is dit „politiek" (in de slechtste zin van het woord) om Ne derlands positie internationaal te be moeilijken. Na de terugkeer van Minister Stik ker zal hierover meer klaarheid kun nen komen. 4 ïyrlJN BRIEF mag niet te lang wor- den; vandaar dat ik niet stil wil staan bij Drees' nadrukkelijke uiteen zetting over onze armoede, zodat de regering niet als Sinterklaas aan alle verlanglijstjes der Kamerleden kan voldoen. Van bijzondere betekenis voor de Katholieke fractie en voor ons Ka tholieken in 't algemeen van de stel lige mededeling van de minister aan het adres van prof. Romme, dat het de regering ernst is met de gezinspo litiek, dat zij deze politiek niet louter theoretisch wenst te bevorderen. Maar over de kinderbijslag voor zelfstandigen sprak hij in eerste in stantie niet. Na de repliek van Andriessen ver klaarde Drees echter duidelijk, ik heb het goed gehoord, want ik zat er op te wachten wat de progressie in de kinderbijslag betreft, dat daarom trent overleg wordtt gepleegd tussen regering en Stichting van de Arbeid, en wat de kinderbijslag voor zelfstan digen betreft, dat de door de regering ingestelde copimissie de laatste dagen zich tot een tweetal mogelijkheden, wat de uitvoering en de dekking be treft. heeft beperkt. Dit zijn woorden, die tot een zekere tevredenheid stemmen. (Slot op pagina 2). DRIE JAREN EEN FRANSE SOLDAAT VERBORGEN Ter gelegenheid vain de onthulling van het monument voor gevallen Franse strijdkrachten heeft mevrouw van 't Hoff uit Rotterdam in tegen woordigheid van de ambassadeur der Franse ambassade in Nederland en die commissaris van die koningin in Zeeland aan de familie Jan van Bel- zen te Arnemuiden een oorkonde met draagmedaille namen® de Fran se regering uitgereikt. De familie v. Belzen heeft meer dan drie jaren in het geheim eon achtergebleven Fran se militair, die zich niet had willen overgeven aan de Duitse bezetting, gehuisvest en verzorgd.

de Stem | 1948 | | pagina 1