Andriessen en Romme over de gevaren van het Welter-dissidentisme Teleurstellend spel van Bondsploeg SI Inhoud brief van Spoed inzake classificatie en oorlogsschade Rijvers leidde N.A.C. naar de overwinning Prinses Elizabeth heeft Hatta Beroep van Evatt en Lie op Grote Vier IN 'T KORT Wanorde in Parijs Möhring en Appel voldeden niet VIJFDE JAARGANG No. 1229 MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 Partijraad in buitengewone zitting bijeen Waakzaam en werkzaam ten aanzien van de kinderbijslag zonder valse bescheidenheid Voorzieningen in het Partijbestuur Tamelijk zacht Partijraad der K.V.P, dringt erop aan M. R. P. blijft in de Regering Interim-regeling voor Suriname en Antillen Zeer eervol resultaat van T.S.C. Westerse mogend heden verbaasd Van Raalte greep zijn kans Limburgia voor doel te onbeheerst Enthousiaste voor hoede van Helmond Belgische tegen Nederlandse jeugd Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) i 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. (Van onze speciale verslaggever). ■yOORZITTER ANDRIESSEN heeft in de buitengewone Partijraadsvergade- rin der K. V. P., Zaterdag jl. te Utrecht gehouden, de verkiezingsuitslag met dankbaarheid gememoreerd, doch ook gewezen op enkele zwakke plek ken. Met name weidde hij uit over de actie van het Comité-Weiter. Twee motieven voerde de heer Weiter voor zijn afzonderlijke actie aan: het z.i. verderfelijke Indonesische beleid der KjV.P. en de samenwerking met de P. v. d. A. Het laatkte motief is vervallen, de K.V.P. stuurde na de verkie zingen bewust en weloverwogen aan op een breder basis. Het Comité-Weiter heeft nu echter besloten deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, waarbij het Indonesisch beleid noch het samengaan met de P. v. d. A. een rol kan spelen. rpROUWENS, de heer Weiter ver klaarde indertijd, dat hij het pro gram der K. V. P., met uitzondering van de Indonesische paragraaf, kon onderschrijven.. Het is ietwat moeilijk een en ander op logisch verantwoorde wijze te combineren. Diegenen, die uit het laatste optre den van het Katholiek Comité van Ac tie de conclusie trokken, dat de heer Weiter en de zijnen kennelijk een conservatief-katholieke partij willen stichten, hebben misschien geen on gelijk. Er gaat nu een circulaire naar de af delingen van de partij uit, waarin ge wezen zal worden op de reglements bepaling, dat verplicht royement moet volgen van leden, die lid zjjn van een andere politieke organisatie. Taak en plicht van de Overheid, noemde de heer Andriessen het, dat ze paal en perk stelde aan de ver spreiding van prikkellectuur. Verder heeft hij met klem verze kerd, dat de partij ten aanzien van de kinderbijslag waakzaam en werk zaam zal blijven zonder valse beschei denheid en zonder vrees voor de ge- dachtengang, welke ons overdrijving zou willen suggereren. In het bizon der ging dhr Andriessen in op beschou wingen in de socialistische pers, wel ke ons verwijten, dat wij het grote gezin voor een politiek spel misbrui ken. Aan het Centrum der Staatkun dige Vorming is opgedragen op korte termijn een commissie in te stellen, die zal rapporteren over de huidige financiële en economische positie van het grote gezin en moet nagaan, wel ke voorzieningen nog nodig zijn. FRACTIEVOORZITTER SPREEKT. als VOORZITTER en onder- voorzitter van de K. V. P: werden weer gekozen de heren W J Andriessen en Chr. Matser. De tweede ondervoorzitter (vacature- Sassen) zal in de Partijraadsver gadering van Februari worden aangewezen. Voorts zijn als leden van het P. B. gekozen: Mej. Mr. van Lan- schot, Mej. M. Reijntjes, Pater Mag. Stokman, A. C. de Bruyn, Th. Hooy, G. Mertens, Mr. F. Ter- windt, Mr. Dr. L. de Gou, Ir. F Wijffels. Een poging, om een der vacatures te doen vervullen door een gehuwde vrouw lokte wel uitvoerige discussies uit, doch ver kreeg geen succes. erg jammer, dat 60.000 Katholieken het bisschoppelijk vermaan in de wind hadden geslagen. Het optreden van de heer Welter in de Kamer had verder reeds de indruk gewekt, dat het bij de katholieken inzake de taak van de Staat en de eigendom aan een vast beginsel zou ontbreken. Zo knaagt het Welter-dissidentisme aan het ontzag Ien het aanzien van ons katholiek be ginsel. In Indonesië ziet men in Wei ter een exponent van een katholieke stroming, die restanten van het kolo niale systeem wil handhaven. Het markante verschil van opvat ting met die van de overgrote massa van het katholieke volksdeel moge in Indonesië duidelijk klinken. Dit laat ste wil nieuwbouw in gelijkberech tigdheid en gelijkwaardigheid. Prof. Romme heeft nog eens uiteen gezet, waarom de fractie na de ver kiezingen aanstuurde op een parle mentair vierpartijenkabinet. Dit is mislukt, omdat de P. v. d. A. dat psy chologisch niet kon verwerken. In tussen is de heer Stikker, tegen wie men zich zo scherp verzette, thans door Jhr. van de Goes van Naters ge prezen als een frisse en vertrouwen wekkende figuur. Het is wel een me teoorachtige stijging in waardering. Aalberse heeft echter gezegd, dat de waardering van een minister steeds zekere boogvorm vertoont. De K.V.P.-fractie vindt het jammer, dat er geen parlementair Kabinet tot stand kwam, doch er zitten vertrou wenwekkende figuren in, w.o. minis ter-president Drees, al had men lie ver Dr. Beel als premier gezien. De benoeming van Dr. Beel tot Ho ge Vertegenwoordiger is door de frac tie op geen enkele wijze beinvloed. Het Kabinet heeft hem de meest ge schikte man geoordeeld. Prof. Romme betreurde, dat enkele persorganen met de hoogste belangen van volk en staat speelden door het vermelden van onjuiste geruchten en halve waarheden inzake de Indonesi sche kwestie. Ook omwille van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie acht Prof. Romme het van belang, dat zo veel mogelijk fracties samenwerken. De niet-katholieke ondernemerskringen, die zich principieel en practisch te gen P.B.Ó. verzetten, waarschuwde Prof. Romme tenslotte, dat na een mislukking slechts twee wegen open stonden: ófwel een blijvende' onder schikking van de mens aan het geld ófwel de planmatige socialisatie. Op deze foto ziet u, dat St. Nicolaas nu werkelijk Spanje verliet en Ne derlands grondgebied heeft betreden. Bij het verlaten van de grenspost te Wuust-Wezel begint de grote tocht. "pROF. ROMME heeft in een lange politieke rede ook de actie-Wel- ter uitvoerig besproken. Hij vond het URSULA BAUER TTRSULA BAUER is een Duitse vrouw, die een oud-tante be zat in Philadelphia, Henriette Gar rett, de weduwe van een snuiffa- brikant. Van deze dame erfde Ur sula maanden geleden niet min der dan 18 mill, echte Amerikaan se dollars. Zij kreeg echter geen visum om die dollars te gaan halen. Maar nu is dat anders: zij trouw de Zaterdag met de Amerikaanse Luchtmacht-sergeant Axel Paul, 22 jaar, uit Oregon en nu gaan zij samen met Kerstmis de erfenis ha len. Bij haar huwelijk waren dui zenden belangstellenden. Het feest diner verdient omwille van de tegenwoordige schaarse Duitse keuken afzonderlijke vermelding: soep, vis, piepkuiken vlees en dessert, met Rijnwijn en Franse champagne. J)E HAVENARBEIDERS aan de Oostkust van de V. S. zijn sinds 24 uur in staking gegaan. De gehele scheepvaart is lam gelegd. TyjACKENZIE KING zal vandaag for- meel zijn ontslag als Canadees premier indienen. Het hoogst door hem bereikte doel achtte hij: „dit land verenigd te houden in tijden van oorlog". T. K. TE LEEUWARDEN, oud 20 jaar werd gearresteerd als verdacht van diefstal en heling. Hij kreeg het in de cel benauwd, brak uit, verniel de tralies en inventaris en werd daar na gegrepen. Hij is nu vrijgesproken van het eerste ten laste gelegde en moet zes maanden zitten wegens ver nieling van gemlente-eigendom. jQE BOMAANSLAG te Cairo eiste tot nu toe 11 doden. De materiële schade beloopt een half miilioen pond sterling. J^E COMMANDANT Legerlucht- macht in Nederland, generaal-ma- joor I. A. Aler, is benoemd tot Neder lands vertegenwoordiger in het per manent militair comité te Londen. FAOK AMERIKA wil blijkens een rapport van 300 bladzijden komen tot de instelling van een ..burgerlijke verdediging" in oorlogstijd. JN ITALIË is een uitgebreide orga nisatie ontdekt voor handel in blanke slavinnen. Door advertenties werden z.g. namens een Amerikaanse firma meisjes gevraagd voor goede betrekkingen in het buitenland. JJONDENVLEES verschijnt steeds veelvuldiger op de tafels van de Berlijnse restaurants die goederen van de zwarte markt betrekken. |y GAULLISTEN haalden uit de Franse koloniën in Afrika drie zetels voor de Raad van de Republiek Ook werden drie socialisten gekozen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Matige Zuidwestelijke wind. Meest zwaar bewolkt met voorna melijk in het Noorden van bet land plaatselijk enige regen. Aan houdend tamelijk zacht weer. Vandaag: zon onder 16.49 uur. Maan op 16.10 uur. Morgen zon op 8.01 uur. Maan onder 7.40 uur TTE PARTIJRAAD van de K.V.P. heeft een aantal moties aangeno men. Een ervan betreft de classificatie en was afkomstig van de Kring Til burg. Burgemeester Teijssen van Oudenbosch had tevoren een warm pleidooi uitgesproken voor afschaf fing der classificatie, althans voor zulk een mitigatie, dat het aantal klas sen sterk beperkt zou worden. De Partijraad heeft tenslotte in een mo tie de wens uitgedrukt, dat de Ka merfractie er bij de regering op zal aandringen het classificatie-vraagstuk met de grootst mogelijke spoed op te lossen. Verder wordt in een motie de rege ring met klem uitgenodigd de verde- re parlementaire behandeling van het wetsontwerp op de materiële oorlogs schade op korte termijn mogelijk te maken, terwijl er tevens bij de rege ring op wordt aangedrongen, dat het werk der schade-enquête-commissies zo spoedig mogelijk worde voltooid. Die laatste toevoeging geschiedde na een betoog van de heer Matthee (Moerdijk), die zei, dat in zijn ver woeste dorp de schade driemaal was geschat door twee ambtenaren, waar na er nog eens vier enquêteurs uit Rotterdam kwamen en toen stond het nog niet vast! Een pleidooi van de heer Teijssen om de onderwijzers tegemoet te ko men, die noch over 1947 noch over '48 de toeslag van 2 procent ontvingen, is in de aandacht der fractie aanbe volen. Op voorstel van Den Bosch zal er bij de fractie op worden aangedron gen een wetswijziging te bevorderen, waardoor ook leraren en onderwij zers van bijzondere scholen gemeen teraadslid kunnen worden. Spoed is nodig met het oog op de gemeente raadsverkiezingen van het volgend jaar. Een motie-Limburg, bepleitend de instelling van een staatscommissie ter bestudering, van het emigratievraag- stuk, zal door het P. B. nader beke ken worden. MENINGSPEILING. peiling doen. Zowel de afdelingen als individuele leden krijgen in de maan den December en Januari gelegenheid om zich uit te spreken. Besprekingen tussen de drie katholieke partijen der Benelux-landen zijn op komst. Voor het Congres in December hebben zich al 1000 deelnemers opgegeven. Tenslotte: aan Dr. Beel is een tele gram gezonden, waarin waardering wordt uitgesproken, welslagen toege wenst en gebed beloofd. pARIJS BELEEFT Weer stakingen met onlusten: ruim een miilioen arbeiders hebben het werk neerge legd. Er waren in de buitenwijken Puteaux en Suresnes ongeregeldheden, waarbij zowel door de stakers als door de politie werd geschoten.- Er zijn 10- tallen gewonden. De dreigende regeringscrisis schijnt voorlopig te zijn bezworen, al weet men dan in het tegenwoordige Frank rijk nooit helemaal precies, waar men aan toe is! In ieder geval is aan de onzekerheid na de zege van de Gaulle een einde gekomen. Het Congres van de M.R.P. nam Zon dag een resolutie aan, waarin beslo ten wordt deel te blijven nemen aan de Regering. Voorwaarde daartoe is o.m.: de Re gering moet streven naar een billij ker verdeling van middelen en offers Tegen „manoeuvres van parlementai re obstructie" van de zijde van de Gaulle zal de partij zich sterk verzet ten. Ook de socialisten besloten de re gering te blijven steunen. TAE „Johan van Oldebarneveldt" wordt 24 November uit Indonesië te Amsterdam verwacht. De „Willem Ruys" op 25 November te Rotterdam. Beide schepen hebben militairen en evacué's aan boord. r\P BELOKEN PASEN (24 April) zal te Utrecht een Congres voor de matigheid worden gehouden, uitgaan de van „Sobriëtas", „St. Franciscus' en de „Dr. Ariëns-vereniging". T^AAR REUTER VERNEEMT zou in de brief, die minister Stikker namens Hatta voor de Nederlandse regering uit Batavia meebracht, o.m. worden voorgesteld, dat vóór 1 Ja nuari a.s. de Nederlanders en de In donesiërs ministers zullen benoemen voor een federale interim-regering, die voorbereidingen zou moeten tref fen voor de verkiezing van een con stituerende vergadering binnen onge veer zes maanden. De interim-rege ring zou dan verantwoordelijk zijn aan dit lichaam, dat een grondwet zal opstellen voor de Verenigde Staten van Indonesië en de onderhandelingen met de Nederlanders zal voeren voor de instelling van een Nederlands-In donesische Unie. De souvereiniteit over Indonesië zou gedurende de in terim-periode blijven berusten bij de Nederlandse Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, doch de interim-rege ring zou in feite het bestuur in han den hebben. De Commissie van Goe de Diensten zou worden teruggetrok ken na de totstandkoming van de in terim-regering. DE BESTANDSSCHENDINGEN. TVTINISTER STIKKER is inmiddels Zaterdagmiddag op Schiphol ge arriveerd. Tot de Pers zeide hij „dat er enige mogelijkheden waren" en dat de Bestandsschendingen een dalende lijn vertoonden. Over zijn missie zou hij onmiddellijk aan de regering rap port uitbrengen. Officieel wordt uit Batavia over de „dalende lijn" van de schendingen ge meld, dat deze uitlating van de mi nister op een misverstand moet be rusten. In de week van 13 tot en met 19 October deden zich in totaal 225 in cidenten voor, waarvan 150 in het eigen gebied en 75 in het'grensgebied Van 20 tot en met 26 October bedroe gen deze getallen respectievelijk 183, 132 en 51. Van 27 October tot en met 2 November 184, 139 en 45 en voor de week van 3 tot en met 9 November 196, 154 en 42. Deze cijfers spreken voor zichzelf, aldus het communiqué. TTE REGERING heeft besloten om in afwachting van de vestiging van een definitieve rechtsorde van het Koninkrijk de snelle tot standko ming van een interim-regeling te be vorderen, waarin wordt belichaamd, zowel een regeling der autonomie van Suriname en de Antillen als een re geling met betrekking tot hun ge meenschappelijke aangelegenheden met Nederland. Daarbij zal op de re soluties van de conferentie Nederland- Suriname-Nederlandse Antillen acht geslagen worden. ALLEEN IN AMSTERDAM werd in Mei 1947 en de periode van Janu ari tot Mei 1948 in de mantelfabrieken een overwinst van 2.5 miilioen gul den geconstateerd. P 1 N.A.C.T.S.C. 2-1. Een gevaarlijk moment voor het T.S.C.-doel. Bin- dels, hoog opspringend trachtte de bal in doei te koppen, terwijl Kool* toeziet. INDERDAAD is het hoogpanning geweest bij NAC-TSC, juist zo als wij verwacht hadden. Hoogspan ning wil echter nog niet zeggen, dat het een wedstrijd van hoog peil is geweest. Met de cliché-uitdrukking „meer spannend dan fraai" zouden wij de ontmoeting op het NAC-ve!d misschien dan ook het best kunnen kwalificeren. Behoudens uitzonderingen viel er technisch en tactisch niet veel te be leven. Dikwijls werd de bal te onbe suisd gespeeld, zonder dat er van te voren berekend werd, waar hii wel te recht zou komen. Hieraan maakte zich TSC meer schuldig dan NAC. In dien men bij TSC echter het kunstje van het simpele opruimen wat afleert I en beter let op het plaatsen van de PO000000000^0^<^000000^>0000000000000^00000c| j ^r^errijfda^heristfafwlt AAN de mededelingen is nog ont leend: Een bizonder program voor de ge meenteraadsverkiezingen wordt ont worpen. De K.V.P. gaat aan menings- Berlijnse kwestie EVATT, Minister van Buiten landse Zaken van Australië, en Trygve Lie hebben een schrijven aan de delegaties der Grote Vier afgege ven te Parijs met het verzoek dat aan Queuille, Stalin, Attlee en Truman door te zenden „voor onmiddellijke overweging". Dit schrijven bevat een beroep op de Grote Vier te pogen het Berlijnse vraagstuk snel op te lossen. De stemming te Washington en Londen varieert tussen verlegen en verbaasd. In het algemeen overheerst de indruk, dat de Westerse mogend heden van mening zijn, dat de Sov jet-Unie de enige van de vier naties is, waarop een dringend beroep moest worden gedaan. Uit Londen wordt vernomen, dat En geland heeft voorgesteld vandaag e Parijs een conferentie te beleggen van de Westerse Drie om het voorstel Evatt-Lie nader te bezien. Want de Oosterhouters waren ontegen- V I zeggelijk buitengewoon gevaarlijk. NAC X I heeft op meer dan volle stoom moeten 0 I draaien om aan de greep der blauw- O 'i witten te ontsnappen. Het is een over- winning op het uiterte nippertje ge- X worden. Dank zij een tijdelijk offen- sief van de Bredanaars in de tweede .*-» /r/AAFI A sief van ae Jtsreaanaars m ue iweeue ImImI Z( J(// I A helft en het efficiënte spel van Rij- IN HET Buekingham-paleis is de volgende officiële mededeling gedaan; ,,Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Elizabeth, hertogin van Edinburgh, heeft om negen uur veertien 's namiddags op voorspoedige wijze het leven geschonken aan een zoon. Hare Koninklijke Hoogheid en haar zoon ma ken het goed". Sir Alan Lascelles, privé-secretaris van de koning, deelde het nieuws per telefoon mede aan het kabinet. In gereedliggende telegrammen vulde hij het ontbrekende woord in. Deze telegrammen (in code) zijn onmiddellijk verzonden aan de gouverneurs-generaal overzee, g Na Prinses Elizabeth komt de thans geboren Prins in o aanmerking voor de Britse troon. 0K>A<><><><><>OO<>OO<XXX>OC><><><> <X><>0<><X><><><>0<>000<>0<>0<><><><><>000 r\E drie bovenaan op de rang lijst geplaatste clubs wonnen alle drie hun wedstrijd. En waar ook de andere ontmoetingen geen verrassingen opleverden, is opmer kelijk genoeg in de stand geen ver andering gekomen. De uitslagen zijn: NAC-TSC 2—1 VVV—De Spjechten 3—0 BrabantiaHelmond 22. BWLimburgia 30 De stand is: 6 6 5 4 3 NAC BW VVV Limburgia TSC Brabantia Willem II Helmond mw Juliana Spechten 21—12 17—6 15-3 15—13 1510 8—12 10—11 15—22 11—16 13—20 10—25 (Van onze redacteur) XJET spel gaat om de punten. Volkomen juist. Daarom heeft het Boiulselftal ook gewonnen van de Rotterdamse ploeg. Maar of 't officieuse Nederlandse elftal had verdiend te winnen en dan nog wel met 3-1, zie dat is 'n andere vraag. Immers de Rotterd. elf hebben zo weinig sprekend machtsverschil te zien geweest, dat het Bondselftal zeker niet dergelijke overwinning heeft verdiend. Er zijn Zaterdagmiddag in het ge zellige en stampvolle Sparta-stadton zeker vleugjes puik voetbal te be wonderen geweest. Maar ze waren zo zeldzaam, dat we niet anders kunnen spreken dan van een vrij matige ge nerale repetitie, waarbij de Bonds ploeg kennelijk niet op volle capaci teit draaide. Wordt er de 21e zo ge speeld als in Rotterdam, wel dan voorspellen wij niet veel succes voor Nederland in Antwerpen. Te pessimistisch zullen wij echter niet zijn, want het is toch immers zo, dat in interlandwedstrijden onze spelers steeds iets meer geven dan i 0 m niet smokke- men van hen verwacht. En diat geldt len. Maar onze douaniers nemen toch voor de interlands tegen onze Zui- het zekere voor het onzekere.... derburen specia^L Teleurstellingen |)E Bondsploeg vertoonde in alle li nies zwakke plekken. In de voor hoede vielen Appel (midvoor) en Wil kes (linksbinnen) tegen. Ze herstel den zich later wat. Vooral Wilkes, die na de rust verschillende staaltjes puur voetbal liet zien, die het stadion in opgetogenheid brachten. Hij was de maker van het tweede doelpunt en hij stelde Appel op meesterlijke manier in staat het derde punt te fabriceren. Desondanks stelde Appel ons en als spelverdeler èn als schut ter teleur. Rijvers dribbelde weer aantrekke lijk en schoot weer slecht als van ouds. Hij is nog steeds zijn plaats in de nationale ploeg ruimschoots waard. En nu de beste man van het veld* Abe Lenstra, de teehnidus en tacti cus bij uitstek. Hij produceerde ver schillende haarfijne passes en voor zetten. Spijtig was alleen dat hij 'n paar keer te zacht schoot en andere keren zijn kanjers buiten bereik van doelman Landman tegen de .paal vlogen. Wat de middenlinie aangaat, hier schitterde de Vroet maar suk kelde nogal wat keren Terlouw en Möhrinig. De laatste die al bergen roem heeft verworven in interlands, bleek na zijn beenbreuk (en op een hem onwennige plaats) nog niet zijn normale peil te hebben bereikt. In de achterhoede was van Bun de meest betrouwbare. En ais we een keus moeten doen uit de doelverdledigers Landman (Neptunus) en van Raaite (Blauw Wit) dan kiezen we die laat- te. Landman in het Rotterdamse doel zag zich niet alleen de meeste ka ren gepasseerd, maar maakte ook 'n paar lelijke fouten (door een fout ontstond het eerste doelpunt bij een corner door Appel gemaakt). Het hoofd kwijt (AVER het algemeen is het beeld van de wedstrijd zo geweest, dat h t Rotterdamse elftal stukken enthou siaster speelde dan de Bondsploeg, 't- geen de middenlinie en achterhoede van de Bondsploeg voor zoveel pro blemen plaatste, dat deze linies di verse keren vreemd stonden te schut teren en het hoofd kwijt schenen. Achter bij de Bondsploeg had men een heilig ontzag voor een paar ra zend kwieke duvels in de Rotterdam se voorhoede (Brandes, Rijshouwers en Selton) die zich van de repetitie der nationale voetbalgrootheden geen zier aantrokken en er plezier in had den die grootheden een figuur te la ten slaan. Die Rotterdamse voorh' de wist zelfs ook het eerste te sco ren. Circa 20 minuten na het begin deed dat Brandes. Eerst kort voor het draaien kon Appel door verkeerd ingrijpen van Landman gelijk ma ken. Na de rust zorgde Wilkes na 19 minuten voor 2-1 en een paar minuten daarna kwam het derde doelpunt van Appel. S| vers. Hoezeer beide clubs elkaar wei- j nig toegaven, bleek toen er gedraaid 9 i moest worden. Aan beide kanten had X men op dat moment het doel nog niet O kunnen vinden. Ook al omdat er bij V NAC voor geknoeid werd en er bij TSC niet van de kansen geprofiteerd werd. Voor een niet gering gedeelte was een en ander echter een gevolg van de zenuwen, die de spelers aan beide kanten duchtig parten speelden. Na het rusten leek het er warem pel op, dat TSC met de eer zou gaan lopen. De Oosterhouters trokken di- recht angstig gevaarlijk op naar de Bredase veste, waar men nogal eens schutterde. Na 3 minuten had TSC verdiend succes toen bij een corner van links (een prima corner van Stadhou ders!) doelman Kools misgraaide en de vinnige Snoeren met een klein rukje van zijn kop de bal in het NAC-net liet rollen. Dit had de wedstrijd kunnen beslis sen. Want TSC ging met deze voor sprong meer zelfverzekerd spelen en opvallend was het toen, dat de Oos terhouters snel en aardig combinatie spel lieten zien, dat ongetwijfeld tot resultaten zou hebben geleid, indien er bij NAC niet een lilliputter was ge weest, die sjouwde van achter naar voor en die door zijn bravour-achtig spel en zijn opwekkingen zijn mede spelers uit hun verdoving haalde.. Dat ventje was Rijvers. Hij brak TSC-aan- vaiien en bouwde NAC-aanyallen op, dat het een lust was. En hij zorgde ook voor de gelijkmaker, met een voor zijn doen zeldzaam mooi schot, uit een vrije trap wegens hands. TSC schiep zich daarna nog verschillende kansen uit snelle gevaarlijke aanval len, doch de Bredanaars verdedigden zich bij wijze van spreken met doods verachting. Toen Bindels c.a. 15 min. voor het einde uit een listige voorzet van Beenhakkers het tweede Bredase doelpunt wist te fabriceren, was het pleit beslecht en had NAC toen al ge wonnen. 1 IMBURGIA had er tegen BW veel zin in en het zij tot haar eer gezegd, dat zij het hoofd bood aan de drie grote tegenslagen, welke zij te ver duren, kreeg, toen de lange back Huizen de meerderen in de rechter- wing van BW moest erkennen. Van de Bossche vleugel van Beurdenvan den Langenberg ging het grootste gevaar uit en omdat beide spelers behalve dash over schotvaardigheid beschikken gelukte het hun de overwinning van BW veilig te stellen (28 minuten in de eerste helft doelpuntte van Beur den en 20 minuten later van den Langenberg) Wil het daarom zeggen, dat Lim burgia zoveel minder was. Neen! Maar de Limburgers speelden zo onbesluisd en zuiver op geluk, dat zij daarmee tegen de sterke Bossche verdediging niets kon beginnen. In het midden was het Krijgh: op de vleugels waren het Van der Sluys en Schrover, die de Brunsummers de baas bleven, terwijl Saris zich geen moment liet verschal ken. Het was verbluffend te zien hoe Limburgia het kick and rush-systeem toepasten als leefden wij nog 25 jaren terug. Het was maar doorsiouwen, keer op keer en proberen de Bossche defensie onder de voet te lopen. Deze gaf evenwel geen krimp en kwam steeds zegevierend voorschijn, om haar voorhoede aan liet werk te zetten. Ofschoon Huybrechts in de tweede helft uitviel Vos verving hem, bleef BW permanent in de meerder heid en kon zij dit door haar groter technisch vermogen uitdrukken. Wij zijn er van overtuigd, dat Lim burgia beter kan, maar er moet aan de leiding iets haperen. Wij kunnen ons althans niet voorstellen dat een dergelijke ploeg met vele prominente spelers voor het vijandelijk doel zo stuntelig en onbeheerst te werk kan gaan. TOEN Helmond's linksbuiten Over- zier geen twee minuten later, na dat Dillen met een fraai onhoudbaar schot Brabantia's voorsprong op 20 had gebracht, een fout van de Bra- bantia-verdediging wist af te straffen, ontvlamde opnieuw de hoop in de Helmond-gelederen om minstens een gelijk spel uit deze ontmoeting te ha len. Wel was het veldwerk der thuis club beter, doch de bezoekers zaten zo met felheid op de bal, dat het verre naar voren dringen van de Brabantia- backs minstens onvoorzichtig te noe- me was. En opnieuw was het een fout in de rood-blauwe defensie, welke fout een rechtstreeks gevolg was van dit verre opdringen, dat de thuisclub nood lottig werd. en aan Helmonds rechts binnen Verreijken de gelegenheid bood de partijen op gelijke voet te brengen. Helmond dankt het gelijke spel (2-2) dat overigens niet geheel onverdiend is, hoofdzakelijk aan het grotere enthousiasme harer voorhoede. Vooral de snelle vleugels wisten meermalen profijt te trekken van de stuwing welke er van de fel aanvallende middenlinie uitging. Stuk voor stuk huldigden de Helmondspelers het opruimingssysteem door fel op de bal zittende deze met forse lange passen naar voren te plaatsen. In het veld was door grotere spelbeheersing de thuiclub sterker doch door de zwakte van de rechtervleugel, welke door W. van Elderen onvoldoen de werd bezet, was niet steeds de nodige stuwing aanwezig om tijdig de kansen te benutten. De rust ging in met 10. Hete doelpunt werd na 38 minuten gemAkt door Zandvoort. Het Nederlands jeugdelftal, dat Zon dag te Antwerpen tegen die Belgische jeugdploeg uitkomt, als voorwedstrijd' voor BelgiëNederland, ziet er el» volgt uit: Doel: Gerberink Enschede), achter: Meines (Frisia) en Huisman (Mau- rits), midden: van Rheenen (Zeist), Hendriks (Vitesse) en Verbeek (Spar ta). Voor: Vergouwen (Internos), Steenbergen (Feyenoord), Homan (DWV). Advokaat (Volewyckers) en Carlier (VVV). Reserves: Kouwen Sparta), v d Oever (Stormvogels). Huegendn iVUC) P. de Jong (Willem II).

de Stem | 1948 | | pagina 1