!5.5# Nieuw beleid in de landbouwpolitiek Franse problemen zijn niet zo eenvoudig aan Brutale inbraak op pastorie te Kaatsheuve' Het grote debat Geen garantie- en richtprijzen meer IN 'T KORT Frankrijk weer onrustig Een brief van Hatta Het Ruhrgebied staakt Nieuw Hulpprogram van Truman VIJFDE JAARGANG No. 1228 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 Markt-ordenend systeem, gebaseerd op importregeling INCIDENT Tamelijk kond Benedenverdieping werd geheel doorzocht, maar brandkast bleef ongemoeid Zuid-Oost- Aziatisch Pact in wording Oorlogsaanwij zingen voor Burgemeesters" Zij vielen voor het vaderland Hoe de roden hun terreur op de arbeiders uitoefenen Be weg omlaag Haagse Brieven Japanse leiders veroordeeld F I pn 16 jaar, tegen Snderwij zersgezin Iv de kinderen te I nderwijs te ont- RSMERK) JDMER.K) ren) en) 20 69 15 (2 pers.) 514-0 b/P kón onjX mnschien ben \zine beeorfen Mika/r- gestrande vlieg- vrienden te be- heeft heel wat lit 't zand; hij is Uitgave N.V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C J. van Uooteghem; A E. Langenhorst: Mr. Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. JJ.E REGERING acht een beleid noodzakelijk, dat de inten- siteit van het gebruik van de Nederlandse bodem bevordert door voorwaarden te scheppen, welke een lonende afzet van de producten van de bodem waarborgen. Een systeem, waarbij voorwaarden worden geschapen voor lonende afzetmogelijk heden is te verkiezen boven een kunstmatig stelsel van vast gestelde prijzen, hetzij richtprijzen dan wel vaste prijzen". MEER PERSOONLIJK INITIATIEF T\AT klinkt geleerd en gewichtig genoeg, maar toch zal blijken, d)at die uitwerking daarvan is terug te brengen tot enkele vrij eenvoudi ge maatregelen. Voor we deze nader gaan bezien, moet worden vastgesteld d)at het voor ons land nu en waar schijnlijk ook in die toekomst niet wel mogelijk is voldoende landbouw- artikejen te importeren. Het gevolg voor dit ogenblik is, diat een derde gedeelte van die vooroorlogse import van voedermididielen zal moeten wor den vervangen door "een verhoogde binnenlandse voederproductie. Tot nu toe gaf de Regering door middel van richtprijzen di veelal werden opgevat als garantie-prijzen, practisch het bouwplan voor de boer aan. Daardoor ontbrak het in vele ge vallen aan persoonlijk initiatief. Voor de gemakzuchtige boer is dat soms een uitkomst, voor de boer die voor uit wil, gaat met dit systeem een vaak hinderlijke inmenging van de over heid samen in het bedrijfsleven. Om beide bezwaren op te vangen geeft de minister voorkeur aan een sys teem, waarbij voor enkele veredelde producten een garantieprijs wordt vastgesteld en waarin zodanige voor waarden worden geschapen, dat een rendabele productie van voedermid delen mogelijk is. HET BELEID IN 1949 TTOOR 1949 betekent die concretise- rin«g van dit beleid het volgende: De melkprijs af-boerderij" is vast gesteld op een basisprijs van 17.5 ct. per kg.. 3,3 procent vet. Dit k<y-t TgEREIDT U 12 December a.s. '5 op een invasie voor", zo luidde een waarschuwing, die de leden van het Britse Lagerhuis gisterenavond tijdens de debatten hebben ontvangen. Deze vlugschriften, in rode en zwarte hoofdletters met de hand geschreven, werden van de publie ke tribune omlaag geworpen. In verband met dit incident heb ben een deurwaarder en een po litieman een oude dame naar de dichtstbijgelegen politiepost ge bracht. Toen zij langs de perstri bune ging riep zij: „U zult aan mij denken, heren. Ik heb ai mijn moed nodig gehad om dit te doen, maar ik houd van mijn land", TYAKPANNEN zijn momenteel in ons land bijna zo schaars als tabak en wat dat wil zeggen weet iedereen. TjR. SCHACHT wordt een oude be- kende van ons: nu is hij weer niet gearresteerd en men acht het waar schijnlijk, dat hij op vrije voeten zal blijven, zolang hij in de Britse zone is. A ÜTO'S VAN 1934 en ouder zullen nu weer wel vergunningen kun nen krijgen om te rijden, tenzij blijkt dat hun gebruik economisch niet ver antwoord is te achten. "pEN HAGENAAR kreeg gisteren 'n telefoontje: of hij maar even 2500 gulden om elf uur op een bepaalde plaats wilde neerleggen. Hij deed dat. Een man kwam daar „rondscharre len". Nu zit de man vast! Uiteraard was aan een en ander een bedreiging voorafgegaan. JAE ATOOMGEHEIMEN van Enge- land worden bedreigd: er zijn een aantal stukken verdwenen. Scotland Yard is nu door geheel Europa op jacht. JN CAIRO ontplofte een auto met explosieven voor een krantenbu reau van Engelse en Franse bladen. Er waren 7 doden en 34 gewonden. In Cairo is in de loop van de dag de Noodtoestand afgekondigd. A LFRED LORITZ, ex-minister van Beieren voor bijzondere aangele genheden werd lMs geleden beschul digd van fraude en zwarthandel. Hij dook onder. Gisteren werd - hij in München gepakt. TYE HEFFING op vroege aardappe- A Ien (van 18 Juni tot 1 Augustus) zal worden terugbetaald, nl. 47 ct. per 190 kg. TTE LUCHTBRUG bestond gisteren 100 dagen. De Britse vliegtuigen volbrachten 1.909 vluchten. pRANCO heeft verklaard te hopen op een !e**»ug van 2*>0 mi"iopn floiiqr Vpn <^e v.£ H?i zou boreifj z'in dopi te nemen aan de West-Europese Unie. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Half tot zwaar be wolkt, droog en tamelijk koud weer. Vandaag: zon onder 16.52 uur Vlaan op 15.46 uur. Morgen: zon op 7.58 uur. Maan onder 5.07 uur. Zon nn 'er 16 51 uur. Maan on 15.57 uur Maandag: zon op 7.59 uur. Maan onder 6.22 uur. overeen met een zomerprijs vr_. 16,5 cent en een winterprijs van 19,5 cent per kg. De varkensvleesprijs blijft ongewijzigd voor 1949 gegarandeerd op f 2,05 per kg. geslacht gewicht. Omtrent die prijs van eieren heeft de minister nog geen beslissing ge nomen. Het is gewenst de eierdistri- butie zo spoedig mogelijk op te hef fen. Het ligt niet in het voornemen der regering, richtprijzen voor voeder granen vast te stellen, doch zij stelt zich voor haar beleid zo te voeren, dat voor de in het binnenland ge produceerde voedermidctelen een li zet wordt geschapen tegen redelijke prijzen. Zij meent, dat dit zal zijn bereikt, wanneer de prijs van voe- dergranen in het binnenland, waar. onder begrepen de prijs van voor voederdoeleinden gebruikte rogge zich voor 1949 zal bewegen tussen f 18 en f 21. De regering wil voorkomen, dat weer uitgebreide maatregelen zouden moeten worden genomen van pro- ductie-ordenenende aard, zoals deze voor de oorlog bestonden. Het is dui delijk, dat zij geen verantwoordeli;k heid aanvaardt voor de prijzen van ruwvoedermiddielen (waaronder voe deraardappelen); wel meent zij, t voor 1948 speciale maatregelen nodig zijn ter ondersteuning van de markt. De regering bevordert het stomen van aardappelen geeft op ruime schaal gelegenheid tot het verwer ken van zandaardappelen tot aard appelmeel. BIJZONDERE MAATREGELEN yOOR sommige producten kan ech- tér niet worden volstaan met 'n marktordenenid systeem. Artikelen, welke niet als veevoeder ziin bestemd t.w. koolzaad, tarwe, (gedeeltelijk) rogge, fabrieksaardappelen en sui kerbieten, dienen te worden gestimu leerd Het is de bedoeling voor fa brieksaardappelen en suikerbieten 'n prijs „af-boerderij" vast te stellen. De basis voor die prijs wordt ge vonden in het vaststellen van de prijs der eindproducten (bloem, meel, suiker). Er zal naar wordien gestreefd dieze prijs voor 1949 te brengen tot ongeveer f 2 boven het niveau van de voediergranen. Hetzelfde geldt dan voor rogge, haver en brouwgerst, voor de eerste twee voor zover direct voor menselijke consumptie bestemd. Wat de suikerbieten aangaat wordt gestreefd naar uitbreiding van de teelt. Het stelsel „bietensteun" zal worden verlaten om over te gaan tot het stellen van een suikerprijs „J- fabriek". Voor koolzaad zal een prijs ,.af-boerderij" van f 60 per 100 kg. worden gegarandeerd. Voor peul vruchten zaïl geen regeling worden getroffen. In dit stelsel zal de Nederlandse landbouw beschermd zijn tegen priis- schommelingen op de buitenlandse markt; er zal een bevredigende af zetmogelijkheid blijven bestaan. Voorlopig zal in- en uitvoer ge centraliseerd blijven het is echter de bedoeling zo spoedig mogelijk gele genheid te scheppen tot persoonlijke in- en uitvoer-mogelijkheid. TN DE NACHT van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken in de pas torie van de parochie St. Jan te Kaatsheuvel. Door het openschuiven van een raam, gelegen aan de Oostzijde in de dam tussen pastorie en patronaat, zijn de daders in de salon gekomen, die door huisdeur en tuinkamer ver binding heeft met de tuin. De inbre kers schijnen heel rustig gewerkt te hebben. De telefoonleiding was door geknipt en de stoppen van het elec- trisch licht waren losgedraaid. De hele parterre werd doorsnuf feld. Alle laadjes en laden, zowel in salon als huiskamer, in de kamer van de Deken en op diens kantoor, tot zelfs in de keuken waren doorzocht. Uit de zakken van de in de traphal hangende jassen van de kapelaans, waren huissleutels en een pakje siga retten verdwenen. Ook werden het tafelzilver voor dagelijks gebruik, een paar bonbonschaaltjes, een paar an tieke kandelaartjes en verder enig huishoudgeld van de keukenmeid mee genomen. Van een nog te harde peer werd een beet gedaan. De kluis op het kantoor van de Deken droeg geen sporen van braak. Het politie-onderzoek. TA AAR alle bewoners van de ^-sto- rie boven slapen, werd eerst 's morgens om zes uur de inbraak ge constateerd. Direct werd de rijkspoli tie gewaarschuwd, die het onderzoek onder leiding van de wnd. comman dant v. d. Dungen aanving. Reeds om acht uur was adjudant Oldenkotte van de districtsrecherche aanwezig. Met een speurhond werd getracht een spoor te volgen. Verder deed de foto- dactyloscopische dienst verschillende opnamen. Tegen de avond werd een acte-tas van de Deken op de pastorie als ge vonden gedeponeerd. Men had deze aangetroffen nabij de boerderij, vroe ger „De Klomp" genaamd, gelegen op de Loonseweg naar Tilburg. Vermoe delijk zijn dus de daders in die rich- tin ontkomen. TAE „BRABAZON" is het grootste vliegtui van Engeland. Het kan met honderd passagiers een non- stopvlucht van Londen naar New-York maken. Op zo'n vlucht worden dan 61.000 liter benzine meegenomen. Voor het geleiden der electriciteit binnen het toestel zijn 240 km. kabel aange bracht Gaulle of geen Gaulle, dat is de vraag Communistische bladen in beslag: genomen "A/TEER DAN 1200 Parijse arbeiders 1 zijn vandaag in staking gegaan als protest tegen de arrestatie van het communistische parlementslid I'Huil- lier na de demonstraties van gisteren. Uit vele delen van Frankrijk worden nieuwe botsingen met stakers gemeld. De door de communisten geleide vakverenigingsraad voor het gebied van Parijs, die meer dan een millioen arbeiders vertegenwoordigt in drie de partementen van de Seine, Parijs in begrepen. heeft voor morgen een 24- uursstaking uitgeroepen als protest tegen „het brute optreden van de po litie en de arrestatie van communis tische parlementsleden". De politie heeft dc editie van van daag van het communistische dagblad „l'Humanité" in beslag genomen en een extra-editie van het communis tische avondblad „Ce Soir". De twee gisteren gearresteerde com munistische parlementsleden zijn in middels in „voorlopige vrijheid" ge steld. (Van onze Parijse correspondent). PRESIDENT TRUMAN heeft het initiatief genomen, inmiddels reeds besproken door de Ministers van Bui tenlandse Zaken van de V. S. en Aus tralië, Marshall en Evatt, en de Ame rikaanse Minister van Defensie, For- De gemeente Hoeven kreeg haar 5000ste inwoner toen in het gezin van Arn. Krijnen een tweeling geboren werd. Onze fotograaf kiekte de beide baby's. Zij liggen in de armen van de gelukkige meters. In het midden de vader, nog wat beduusd door al het officiële en ongewone van de plechtigheid op het gemeentehuis. Op zijn knie en voor hem twee kinde ren, die het gezin al rijk was. Een trotse burgervader op de achtergrond met in zjjn hand de gebruikelijke spaarbankboekjes. restal, om te komen tot de oprich ting van een Zuid-Oost-Aziatisch De fensie-Pact. Als mogelijke deelnemers worden genoemd: Australië, Nieuw- Zeeland, Philippijnen, Indonesia en Indo-China. India wordt hierbij niet vermeld. Het State Department zou in principe besloten hebben dit de fensiepact eveneens een Amerikaanse garantie te verlenen, mits de landen van het Pact de zekerheid zouden kun nen geven voldoende militaire macht te hebben een eventuele aanval te weerstaan, totdat militaire hulp is ge arriveerd. Natsir gecorrigeerd TAE MEDEDELING van Natsir, dat in principe overeenstemming was bereikt tussen de Republiek en de Nederlandse Regering om de politie ke besprekingen te hervatten is van uit Den Haag gecorrigeerd. Daar meent men, dat deze „overeenstem ming" onwaarschijnlijk is en men wijst erop, dat Natsir niet rept over de twee voornaamste Nederlandse voorwaarden: handhaving van het Bestand en hervatting goederenver voer. Bovendien heeft Minister Stik ker alleen gesproken over „enige mo gelijkheden". Inmiddels arriveerde oud-minister Neher op Schiphol. Hij kon aan de Pers weinig nieuws vertellen, daar hij zelf, zo zeide h\j, van de laatste ontwikkeling niet op de hoogte was. Reuter weet te melden, dat Minis ter Stikker een brief heeft meegeno men uit Batavia, waarin Hatta de be sprekingen bevestigt, Gedurende de besprekingen zouden van beide zijde, zo meldt deze bron, verstrekkende concessie zijn voorgesteld. Tweede Kamer TAE TWEEDE KAMER onderbrak gisterenimddag de debatten over de Rijksbegroting om een serie wets ontwerpen nader te bezien en goed te keuren. Een debat ontstond alleen n.a.v. het ontwerp tot regeling van de sociale verzekering van de Reserve- politie. De heer Andriessen (K.V.P.) merkte op, dat een los arbeider meer rechten bezit dan deze reservisten. Tenslotte werd het ontwerp z.h.st. goedgekeurd. (Comm. tegen). Dr. Drees deelde nog mee, dat er reeds wordt gewerkt aan aanwijzin gen voor burgemeesters en ambtena ren in geval van oorlog en bezetting. Verder zeide hij, dat de Regering vasthoudt aan het bedrag van f 1. voor loonbijslag en aan de leeftijds grens van 23 jaar. Na nog enkele hoofdstukken z.h.st. te hebben goed gekeurd ging de Kamer uiteen. De volgende zitting is Dinsdagmiddag. Geen demonstraties T^AAR SCHATTING tien millioen arbeiders in West-Duitsland heb ben gisteren het werk neergelegd voor de aangekondigde waarschu wingsstaking van 24 uur. Men schat, dat de staking Bizonia ongeveer twee honderd millioen Deutsche Mark zal kosten. Tot de staking is opgeroepen door de vakverenigingen. Spoorwegen, zie kenhuizen en andere diensten van es sentieel belang zijn van de staking uitgezonderd. De vakverenigingslei ders hebben het houden van demon straties verboden. Het geallieerde militaire bestuur heeft niet getracht tussenbeide te ko men, daar het de staking als een in terne Duitse aangelegenheid be schouwt. Reeds Donderdagavond te 22 uur, het tijdstip van aflossing der ploe gen, zijn 471.325 mijnwerkers in het Ruhrgebied in staking gegaan. Doel van de staking: verhoging van de koopkracht, herziening prijzenstel sel en medezeggingschap der vakbon den in het economisch beleid. Zeven milliard voor Europa TN DE „Wallstreet Journal" wordt bericht, dat president Truman het nieuwe Congres om aanvaarding zal verzoeken van het meest omvangrijke program tot hulpverlening aan het buitenland, tot nog toe in vredestijd in de V. S. aan de orde gekomen. Men werkt thans aan de opstelling van programma's tot een totaal van ongeveer acht milliard dollar voor het komende jaar, dit is ongeveer een milliard meer als is uitgegeven aan 't huidge program voor twaalf maan den, dat in April aanstaande afloopt. Men verwacht, dat Truman het Congres zal verzoeken om een ander half milliard dollar voor Azië, om vattend China, Japan, Korea, .Indo nesia en mogelijk nog andere Aziati sche landen. Verder ongeveer zes en een half a zeven milliard voor Euro pa, omvattend de zestien Marshall- landen, West-Duitsland, Oostenrijk en Triëst. TYE REGERING maakt bekend, dat in de afgelopen week de volgen de verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Lt. Kol. H. Schild, uit Maartens dijk. Sold. J. W. Schopberteld uit Ol- denzaal. Sold. A. K.N.I.L.: Indonesië. Kon. Marine: Geen verliezen. H. Spann, uit Balgooij. Sold. W. M. Lapre, uit (Van onze Bairijse correspondent) PEN lokaaltreintje brengt me naar St. Etienne. Het ding dreunt en steunt gelijk het boemeltje van de Langstraat. Het zucht zwaar voor iedere meter. Net als Frankrijk. Alleen als het een helling af gaat, neemt de snelheid gestaag toe. Ook net als Frankrijk. problemen zijn niet zo eenvoudig. Kijk, daar heb je nu dat geval met Tillieua. Hij heeft een moeilijke tijd gehad. Een van zijn dochtertjes, de twintig jarige Madoux (Madeleine) rr.oet naar buiten omdat ze t.b. had. Zijn oudste zoon is in het verzet ge vallen e.i zelf heeft hij er al bijna veertig jaar ondergronds werk op zitten. Een van zijn meisjes werkt hier in de buurt en brengt per week ook 2000 frs. binnen, doch de armoe de 's desondanks groot. De man was ai maanden ten einde raad, doch hij bleef fel anti-communist. Deze sta king diende zich evenwel niet aan als een rode manifestatie. Daarom deed hij mee. Hij werd zelfs een der agitatoren. Hij heeft invloed onder de jongeren en deze invloed werd door d's rode Buelot uitgebuit Na vijf we ken kon Tillieua niet meer. Men kon zich niet eens het 'brood meer ver schaffen. laat staan iets anders. Dus wilde hij beginnen. Mis.' De zelfde dag dat hij de mijn weer be trad, was zijn dochtertje om elf uur 's avonds nog niet thuis. De stakers hielden haar vast. De tweede dag TAE toga van de pastoor, die tegen- over me zit, is tot de draad ver sleten. Zijn pastorie ergens in de mijnstreek ik weet het bestaat uit drie kamertjes waarin men op al le dingen het bestaan van de mini- 'um'ilr'e- kan aflezen. De rouwrand- jes aan ziin natrls soreken duidelijke taal, evenals trouwens de drie stoel tjes. waarvan er een met een ka potte poot, plus het wankele tafel tje, kennelijk uit een bistro afkoms tig, die met hun viertjes het meubi lair van de ..spreekkamer" vorr~~n. Met Pasen, Pinksteren en Kerstmis wonen wel eens vc tig persons- Je diensten bii maar het is ook gebeurd, dat de misdienaars de enige.... wezigen waren. Natuurlijk hebben we het over de stakingen. NIET EENVOUDIG Jj^ERST konden ze en toen wilden ze niet, nu willen ze en kunnen ze niet, zo zegt mijn wereldwijze pas toor. Geloof mij, mijnheer, de Franse werden de ruiten van Tillieua's wo ning vernield en 's naclt lag zijn hond dood aan de ketting. Vergif tigd. Een bedrag van 2500 frs uit een der veie stal 'ngskassen. dat hem al twee weken geleden beloofd werd, werd ingehouden In plaats daarvan zou hem 5000 frs worden uitbetaald, als hij het werk neerlegde. Tillieua werkte door tot de vierd» dag. Toen trof hem een steen, juist achter zijn linkeroor en met een lichte hersen schudding moest hij in het zieken huis worden opgenomen. De armoede in zijn gezin is groter dan ooit. D' niet-werkwilligen mo lesteren zijn vrouw en kindoren en bewerken de leveranciers om vooral niets op crediet te leveren. De werk willigen durven zich niet met hem in te laten omdat ze enerzijds vrezen zich daardoor de haat van de rad draaiers op het lijf te halen, ander zijds omdat ze menen hun naam als werkwillige te bederven door contact te hebben met de vroegere agitator. Zo staat Tillieua geisoleerd. DE LONEN ZIJN LAAG DN zo zijn er millioenen Tillieua's in Frankrijk, -hier, in St. Etien ne, in Villiers, in St. Quentin, in Metz, in Amiens, in Allies en overal. Hun lonen zijn te laag. Ze kunnen niet menswaardig leven. Ze zitten in de schuld, hebben al afgeleerd om ook maar te denken aan een nieuw kledin,gst.uk. Bovenaf de wijn daar na het brood plus wat aa-danwien. een enkele keer wat groenten, plus een paai' onsjes boter en een bdos- coopje. Ik zie ze niet meer in de' kerk. Dieu est mort, zeggen ze, doch in hun hart leeft nog een godsbe grip. Daarover praten ze nooit. Ze zijn vergiftigd door materialistische propaganda en schunnige lectuur. De vrije li'efc van een week of ander half viert hoogtij. Ieder tijdschriften- kioskje biedt ongezonde prikkels voor het opgroeiende geslacht. Zo is het op het land. Zo is het in Parijs. Niet langzaam en zeker, doch in on heilspellend tempo gaat Frankrijk naar de ondergang. De vervlakking bracht ons mooie, goede land op het hellend vlak. de inflatie waarmee de lonen geen gelijke tred konden houden en waardoor 't communisme zich ruim schoots kon ontplooien, deed de rest. Denk nu niet: het is maar een oude versleten, afgeleefde pastoor, d'ie me dat alles verteld. Ik kom zelf uit een mijnwerkersmilieu. Ik ken mijn pap penheimers. Geloof me. mijnheer, in werkelijkheid is er weinig veranderd sedert vijftig laren WEST-BRABANTSE BOER VERGELIJKT DE woorden van de oude pastoor laten me niet los. Juist recht te genover me in de coupé zit weer Z' 'n typisch Frans echtpaar, dat tezamen al zeventig winters telt en in het Hollandse klimaat al vier kinderen behoorden te hebh°o Nu b^r+aat hun hele rijkdom uit eenPekingees je. Het lot van Frankrijk rust op de schouders van deze generatie. Als zij haar tijd niet begrijpt zullen binnen enkele tientallen jaren de leuke ro se, Franse paspoorten plus de Trico lore historie zijn geworden. Kijk, daar hebber we weer zo'n glooiing, zo'n hellend vlak. Het trein tje gaat steeds vlugger naar beneden. Frankrijk ook! Juist daar in het dal ligt de boerderij van een Nederland se boer. Jan de Bondt heet hij. Vroe ger woonde hij ergens in West-Bra bant en vielen de muizen diood in de keuken. Nu kan de Bondt „ze tellen" Ik was bij hem in de zomer van dit jaar. Wat zei hij ook weer? „De Franse boer i.' te rijk. Daarom is hij machtig. De regering kan dui zend en een maatregelen nemen voor de baisse, zolang de Fran.-" boer hal- starrig blijft zijr producten af te le veren tegen de lagere prijs, blrft 't sukkelen. En als je rijk bent, kunt ge u de weelde van halsta—igheid veroorloven. Koeien houden? Te las- t'gi Je moet die beesten een paar keer per diag melken. Die kapotte dieur in de stal repareren of de ha gen eens bijknippen? Waarom? Ze worden zo ook rijk. De Franse boer zaait en.oogst. Daarmee uit! Vaak ligt een derde van zijn grond braak Jaar in, jaar uit. Welig tiert het on kruid, het onkruid wordt een bos en het bos wordt een oerwoud en wie denkt er nu aan om van een oerwoud weer een akker te maken. De Frans man zeker niet. De .Hollander wel Maar die wordt dan bok voot kinds versie ter". Kijk, en daar hebt ge een Franse ierderi.1. Nu behoef ik u niets meer te vertellen. Het verschil is duide lijk TTET is weer druk bij en in het Tweede Kamergebouw op het Binnenihof. Rijen auto's op het Hof zelve, rijen overjassen in de vesti aire der Kamerleden binnen (streng verboden voor „ordinaire" bezoekers deze kleedgelegenheid). De politie man bij de ingang van het gebouw is zich in deze dagen meer dan ooit bewust van zijn verantwoordelijk heid. Een drukke vergaderzaal als de Grote sprekers optreden redelijke „pubieke" belangstelling op de tribu nes, veel ministers, drukke koffieka mers en drukke, maar vooral druk doende bodes. Veel bezoekers in de kale, armoe dige wachtkamer; veel bordjes met „Belet" op de deuren der commissie kamers. In dieze periodle vinden de Kamerleden gelegenheid voor talrij ke besprekingen in het Kamerge bouw. De algemene beschouwingen wor den gehouden. De fractieleidens en vooraanstaande fractieleden hebben 't woord. En het Kabinet luistert, met da door elke spreker gefeliciteerde „jon ge" doctor Drees aan het hoofd; de ministers maken ook veel ^notities. Waar veel gezegd wordt, zal ook veel moeten worden geantwoord, al zal dat niet steeds naar tevredenheid der fractie-woordvoerders zijn. Dat zul len de replieken straks wel uitwij zen. Maar nu zijn er nog slechts de lof, de waardering en de critiek vooral die critiek die zich richten op dé regering, beter gezegd op het Kabi neten op de ministers afzonder lijk. Het grote steekspel voltrekt rich. Toch is het rustig over het algemeen. Felle toon overheerst bij Schouten, zijn sentiment uit zich in welspre kende taal en op indringende wijze, als hij de Indonesische situatie be handelt: dan spreekt dè oppositie. En Weiter doet met hem mee; mis schien zijn diens oratorische talenten nog groter dan van de anti-revoluti onaire voorman; dikwijls uiten zich zijn gevoelens nog heftiger. Maar nu is hij over heet geheel rustiger, be heerster dan Schouten. De communitische woordvoerder spreekt; Hij heeft in tegenstelling met andere gelegenheden nog al wat belangstelling. Dat komt omdat hem het vuur zo na aan de schenen wordt gelegd en omdat hij er zo onelegant uitdanst. De fulminaties van Ds Zandt tegen Romme diaveren echter voor goeddeels lege banken. yAN werkelijke „regeringspartijen" is bij dit extra-parlementaire ka binet geen sprake. Toch worden ze zo in de wandeling genoemd, de par tijen die politieke vrienden hebben zien zitting nemen in het ministerie Drees-van Schalk. Haar vertegenwoordigers spreken dan ook met welwillendheid, al ont breekt de waarschuwing, zelfs het dreigement niet geheel in hun rede voeringen. Aan de zelfkant dezer groeperin gen staat de C.H.U, Het is aan Tila- nus te merken, zijn welwillendheid is niet groot, blijkt althans niet uit zijn betoog. Hij gaat op onderge schikte punten vitten. Maar hij is diep ernstig en vervuld van zijn ver antwoordelijkheid als hij verklaart, dat zijn geduld met de „republiek" op het einde loopt. Oud is dat .et hem eens. Maar de V.V.D. billijkt de reis van minister Stikker als een laatste poging. Oud is scherp tegen v. d. Goes van Naters, d'e socialistische fractieleider. De he ren vangen elkaar vliegen af. Toch is de burgemeester van Rotterdam een uitstekend parlementariër; zijn bij zondere kracht is nog onlangs geble ken bij de behandeling van de In donesische Noodwet. Het was v. d. Goes van Naters. dlie bijzonder wees op de bedreiging van het Westen, op het communistische gevaar ook in het eigen rijk, de Groot en de zijnen in Nederland, Moeso cum suis op Java. Socialisatie dier mijnen blijft op 't program der P.v.d.A. staan. Maar geen socialisatie om de socialisatie, legde de heer van der Goes uit. niet uit kleinering voor het particuliere beheer der mijnen, maar omdat in de huidige omstandigheden en in de toe komst een nationale kolenipolitiek ge voerd moet worden. De heer v. d. Goes heeft niet aan getoond. dat deze nationale kolenpo- litiek zonder socialisatie onmogelijk is, hij heeft vanuit zijn straatje te recht de consequenties van zijn betoog ten opzichte van andere be drijven en industrieën maar achter wege gelaten. yOOR de K.V.P. spraken Romme, de fractievoorzitter en Andries sen. Zelfs de parlementaire redacteur van de Tijd had bewondering voor Romme's rede. Dat wil wat zeggen- Breed was Romme's visie op de taak van de Staat volgens het subsidiari teitsbeginsel. In hoge mate oratorisch ziin rede. Dringend zijn vraag tot de rege ring, dat het toch niet waar is, dat de voorwaarden voor besprekingen met de republiek „naleving van het bestand, hervatting van het goede renverkeer" niet langer praealabele voorwaarden zouden zijn. (Vervolg op pag. 2) m, internationale tribunaal te To kio heeft 25 voormalige Japanse leiders veroordeeld. Het tribunaal kwam tot de conclusie, dat in Duits land 4 procent van de krijgsgevange nen zijn gestorven, terwijl voor Ja pan 27 procent vaststaat. Ook kwam vast te staan, dat Japan een aanvals oorlog begon tegen China, de V. S., Engeland, Frankrijk, Nederland en Mongolië en tenslotte, dat misdaden tegen de mensheid werden bevolen en goedgekeurd. Onder de zeven ter dood veroor deelden bevonden zich Tojo. de voor malige premier en Hirota. Minis ter van Buitenlandse Zaken De ove rigen kregen levenslange gevangenis- i

de Stem | 1948 | | pagina 1