Stad en Land Broeder Cajetanus veertig jaar leraar NOG 1 DAG RAKONA Problemen van de wederopbouw Wal een Wonderlijke Wereld Rector Adriaansen opvolger van Mgr. Vermolen DE STEM VAN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 „De Vandersteng" naar Terneuzen 640 onderwijzers leidde hij op Benoemingen in het Bisdom Breda D® merkwaardige manoeuvres van Minis ter Stikker op Java zijn van de verte uit nog" altijd onverklaarbaar. Hij vloog ntaar Batavia met een vredesmissie. Maar de regering had vooraf verklaard: Er kan niet onderhandeld worden alvo rens het afgelopen' is met de schendingen van de wa penstilstand en de rampokpartijen. Fraealabcle voor waarden noemt men dat. Er gingen echter geruchten lopen, dat in de instructies voor de heer Stikker die voorwaarden niet meer praealabel waren. M.a.w. men zou toch wel willen praten, alvorens die voorwaarden waren vervuld. Alleen zou men de schendingen en infiltraties bovenaan op de agenda wülen zetten. Prof. Rornme heeft toen in een artikel duidelijk la ten weten: We weigeren aan te nemen, dat de rege ring de genoemde voorwaarden als praealabel heeft laten vallen. Anders gezegd: de KVP-fractie zou dit niet kunnen goedkeuren. Inmiddels is de heer Stikker naar Kalioerang geweest. Hij zou voor een tweede keer nog eens gaan, doch kreeg een geheimzinnige brief van de republikeinse delegatie, welke hem de reis deed opgeven. En nu is hij dan weer onderweg naar Nederland- Het heeft wel iets van een roman. Doch er is hier sprake van barre werkelijkheid, waar bij veel op het spel staat. Er mag niet veel tijd meer verloren gaan. Er komt onrust onder de met ons zo bevriende federalisten. De veiligheid van leven en werken ook op Nederlands gebied wordt steedis meer bedreigd. Een beslissing kan niet lang meer uitblijven. AGENDA Enorme veldslag in Noord-China Ziekte in 't gezin FILMPROGRAMMA Hierom volgen de katholieke keuringseisen voor de ondierscheiden films, die deze week lopen. In die advertentie-kolommen worden die rijksfilmkeuringseisen genoemd. Concertgebouw Terneuzen Captain Boycott (14 jaar). Luxor Theater Terneuzen De rebel len van de Prairie (18 jaar). Ledel Theater Oostburg Tarzan in New-York (alle leeftijden). Het Centrum Axel Piccadilly inci dent (alle leeftijden) De dame met de glimlach (14 jaar). Bioscoop en Concertgebouw Hulst De Familie vam mijn vrouw (vol wassenen) Intermezzo (18 jaar). Olympia Bioscoop Sas van Gent Zigeunerbloed (volwassenen)De Witte Hfel (18 jaar). De Kinderen van Kapitein Grant (alle leeftijden) HET DODELIJK ONGELUK TE BERGEN OP ZOOM In ons blad van Dinsdag maakten we melding van een auto-ongeluk te Bergen op Zoom, waarbij de 14-jarige leerling van de Ambachtsschool P. Rijnkels uit Heerle (gem. Wouw) om het leven kwam. De politie te Bergen op Zoom heeft het geval onderzocht en daarbij is gebleken, dat de be stuurder van de auto de heer Borge- meester uit Hulst, geen schuld treft, mee. GEMEENTELIJKE INDELING WESTELIJK SCHOUWEN De commissie, ingesteld door Ged. Staten tot het uitbrengen van advies over de noodzakelijkheid van grenswij zigingen in deze provincie (onder voor zitterschap van inr. A. J. J. M, Mes) heeft besloten een aanvang te maken met (te bestudering van de gemeentelij ke indeling van westelijk Schouwen. Daarbij zijn betrokken de gemeen ten Burgh, Haamstede, Renesse, El- lemeet, Eikenzee, Noordwelle, Seroos- kerke en Kerkwerve. BIETENCAMPAGNE LOOPT TEN EINDE Het is thans goed waarneembaar, dat de bietencampagne op Walcheren ten einde loopt. De vele kranen, die sedert half September dag aan dag de grote aangevoerde hoeveelheden bieten in de schepen deden verdwij nen zijn nog weinig in gebruik. Ook liggen er maar weinig schepen aan de kade, terwijl de aanvoer per auto en wagens langs de wegen opvallend min der is. ZEEUWEN VISSEN MOSSEL ZAAD OP DE WADDEN Verschillende Zeeuwse vissers zijn naar het Noorden getrokken om op de Wadden de mosselzaadvisserij uit te oefenen. Zij, die op het Friese wad vissen, hebben Harlingen als basis en zij, die op het Groninger wad vissen, hebben de Dokkumer Nieuwezijlen als haven. De reden, dat deze Zeeuwen helemaal naar het Noorden komen, is, dat zij in eigen omgeving niet genoeg zaad voor hun percelen kunnen vinden Het zaad, dat op de Wadden wordt gevangen, gaat evenwel zowel naar Zeeuwse als Friese percelen. Deze vis serij brengt in de Harlinger haven mo menteel een grote drukte met zich QEMEERD aan de Houtkade te Vlis- singen ligt het contactvaartuig de „Vandersteng". Het schip nleet 300 ton en werd in 1947 in de vaart ge bracht door het comité „Onze Ma rine" te Hilversum met het doel tussen het Nederlandse volk en zijn scheep vaart het contact te verstevigen en zonodig te hernieuwen. De „Vandersteng" die sindsdien „op tournee" is, kwam via Dordrecht eerst in Middelburg voordat het hier lig plaats koos. Vooral langs de grote rivieren trok het schip duizenden be zoekers terwijl in Vlissingen gem. 400 's avonds te gast zijn. Vandaag gaat het eerst naar Terneuzen tot Maandag en dan naar Sas van Gent. waarna waarschijnlijk België op het program ma staat. Aan boord is alles ultra-modern en men krijgt een goede indruk van het leven op zee zoals dit thans is. vooral ook door de duidelijke explicaties van de commandant en de schipper. „Van der Steng", oorspronkelijk de naam van een „stengegast", hoofdfi guur in een van de romans van Albert Chambon is wel een toepasselijke naam voor een schip als dit, wanneer men weet dat een „stengegast" meestal de oudste matroos aan boord belast was met het „zeewaardig maken" van de Jong-matrozen. Meer handel en vooral scheepvaart kunnen mede een oplossing vormen voor de overbevolking in ons land", aldus commandant P. Bijlsma. Goes HET ZILVEREN FEEST VAN SOEUR EDITH De Goese parochie heeft Soeur Edith een onvergetelijke dag bezorgd. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, waaronder vele parochianen communiceerden. Vele moeders waren met hun kroost extra vroeg opgestaan, om zodoende de dag goed te begin nen. Om 9 uur waren alle kleuters weer present in de Fröbelschool, waar Soeur Edith bij haar binnenkomst een geweldig, en niet oorverdovend applaus werd gebracht en toegezongen door de kleuters. Alle kleintjes werden ge- tracteerd op een reep chocolade en to gen om half elf in feeststemming naar huis. Om 11 uur kwam de Hoogeerwaarde Deken met de beide kapelaans en 't schoolbestuur feliciteren. Deze hield een hartelijke toespraak en prees soem Edith voor haar goede zorgen, welke zij nu al 25 jaren aan onze Goese Jeugd geeft. Niets was haar te veel voor de kleintjes en nog steeds springt zij tussen de kleintjes als een jong meisje van 12 jaar. Dat de Goese parochie haar werk waardeert bl,eek uit het feit. dat de Hoogeerw. heer Deken haar een enveloppe met inhoud als feestgeschenk van de gehele pa rochie kon overhandigen. Van de receptie werd 's middags een enorm druk gebruik gemaakt en velen die zelf nog van Soeur Edith him eerste gebed en liedjes hadden ge leerd kwamen haar, doch nu met eigen kinderen reeds gelukwensen. De speelschool was in een bloemen tuin herschapen alsook de kapel en de refter. DE EXPLOITATIE WONING WETWONINGEN. De Goese raad besloot 27 Aug. j.l. om aan die woningbouwvemeniiiginig „St. Wijlibrordus" de 9 woningen aam de Tulpstraat in beheer en exploita tie te geven, alsmede de woningen, waairvan eventueel de bouw in 1950 zal aanvangen. Het bestuur van deze vereniging heeft bezwaar gemaakt tegen de verdeling van de woningen over de verschillende verenigingen. O.m. dieelt het mede in veTband met het karakter der verenigingen geen prijs te stellen op de exploitatie van middenstandswoningen, en doet t i- slotte het verzoek het besluit in dier voege te wijzigen, dat „St. Willebror- dus" een gelijkberechtigde positie krijgt als enige andere vereniging Het gemeentebestuur heeft hierop ge correspondeerd met St. Willibrordus met als resultaat dat de aanvankelijk geopperde principële bezwaren kwa men te vervallen. D§ bezwaren be treffende een gelijke verdeling der nieuw-gebouwde woningen meende het wondngbouwbestuur te móeten handhaven en het dieeldie tenslotte mede niet aan de uitvoering van het raadsbesluit van 27 Aug. te kunnen medewerken. B. en W. betreuren dit. temeer daar zij de vereniging tegemoet wil den komen door voor te stellen de in 1949 eventueel te gunnen ge- meentewoniingen aan naar in exploi tatie te geven. Voorgesteld wordt nu de 9 (tot 18 ingerichte) woningen aan de Tulp straat in beheer en exploitatie over te dragen aan de woningbouwvereni ging „Algemeen Belang". Verkoop woningen Leliestraat. Verder stellen B. en W. voor twee der in aanbouw zijnde woningen aan de Leliestraat op die bekende voor waarden te verkopen aan die heer F. J. S. van der Peijl. Er zullen slechts mensen in deze woningen worden ondergebracht, die andere woonruimte in deze gemeente vrij maken. Een zelfde Verzoek kwam binnen van de heer I. P. Geense voor koop van een womng aan de Leliestraat. Hij verbindt daaraan een verzoek om de rente en aflossing van die hem door de N. V. Bouwkas Rohyp te verstrekken bouwsom voor wat be treft het onrendabele deel der bou- '- kosten, te garanderen. Voorgesteld wordt beide verzoeken ln te willigen. JJIJ IS VEERTIG JAAR leraar 17 November aanstaande. Zo'n tijd geeft een mens het recht, zich ervaren te noemen. Broeder Cajetanus heeft boven dien echter zijn idealisme bewaard. Het Ieraarsamht is voor hem geen routine-werk geworden; iedere jongen, die op „de Kweek" komt voor oplei ding tot onderwijzer is voor hem een-mens-in-wording die geleid, gevormd en geleerd moet worden. Zodoende dat zijn leerlingen (het zijn er pl.m. 640 geweest), de beste herinneringen aan hun Ieraren en directeur bewaren. (Vervolg van pag. 1) QVER EEN eventuele verhoging der huurprijzen deelde Z.E. mede, dat deze conferentie werd gehouden me de om enkele mededelingen te doen ten aanzien van de event, verhoging der huurprijzen. Deze zal moeten worden bezien in het kader van de loon- en prijspoli tiek. Het staat in ieder geval vast, dat de arbeider en evenmin zij die van pensioen, of ouderdomsrente moe ten leven van deze maatregel de dupe morgen worden. Er is een reële mogelijkheid, aldus de minister, dat er in 1949 een prijsdaling intreedt. Mocht deze echter uitblijven, dan is er aan een loonsverhoging niet te ont komen. Daarnaast heeft de minister er met nadruk op gewezen, dat een verhoging der huurprijzen niet kan uitblijven. Een der ernstige gevolgen van het kunstmatig laag houden van de huur prijzen, is de enorme verslechtering der woontoestanden. Dit dient'* tot el ke prijs te worden voorkomen. De minister deelde nog mede, dat wordt overwogen, de verhoging der huurprijzen te koppelen aan een huur belasting, die naar schatting 15 pro cent zou bedragen. WEDEROPBOUW BOERDERIJEN. jgINNENKORT is er een nieuwe re geling te verwachten inzake de financiering van de boerderijbouw. Er is hierover nog overleg gaande met het ministerie van Financiën. De mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan deze medede ling nog toegevoegd, dat er intussen reeds beslissingen zijn genomen vol gens deze nieuwe regeling, die zich reeds in een vergevorderd stadium bevindt. TAat zal blijken op die feestdag zelf. Van die 640 zijn de mees' -n „irn het vak" gebleven. Maar enkelen onidier hen werden officier of advo caat of priester. Een werd er zelfs minister. Dat is oud-minister Gielen geweest. En ook inspecteur A. Takx behoort tot die £40. Zelfs paters heb ben tot zijn leerlingen behoord. Die werden opgeleid voor de missie. Vorig jaar slaagden er nog dertien. Toen en nu. T> roe der Cfajetanus heeft de tijd van vóór da ..gelijkstellinig" nog mee gemaakt. |Toen ontving het bijzon der onderwijs een kleine subsidie en de salariëring was afhankelijk vain het aantal geslaagden. Thans is die salariëring van het leraarsambt aan een Kweekschool gelijkgesteld met die van het middelbaar onder wijs. Wat o.m. zeggen wil, diat jon gens die de Kweekschool hebben af gelopen. straks ook de universiteit mogen bezoeken. Eerbied heeft Broe der Cajetanus voor die onderwijs krachten van vóór de gelijkstellinig, die onilaniks betere salariëring bij het openbare onderwijs, tóch het bijzon dere trouw bleven.. In veertig jaar veranderen de din gen. Vóór de gelijkstelling kende men alleen het zogenoemde staats examen, thans neemt men zelf die examens z.i onder toezicht van ge committeerden. In die veertig jaar werden de eisen, die men aan de on derwijzer stelt, aanmerkelijk ver zwaard. Vroeger werden geen exa mens gemaakt in de vreemde talen b.v. en het vak paedagogie werd heel wat lichter opgenomen. De betere salariëring. 1VT aar met de salariëring was het tot voor kort maar droevig ge steld. Zodoende ontstond een tekort aan onderwijzers, een tekort, dat nij pend werd toen het capitulamten- stelsel zijn intrede deed. Het heeft funest gewerkt op de animo van de jongelui om onderwijzer te worden. Twee jaar geleden kwam daar een gunstige verandering in, daarvoor' zorgde oud-minister Gielen. Er ont stond een groter aanbod, velen, die het onderwijs de weg hadden toege keerd, keerden terug tot hun oude liefde, waarvan men zegt, dat dieze nooit roest. Het tekort was echter zó nijpend, dat spoedcursussen werden ingesteld, waarvoor zich over het ge le lainri 1100 gegadigden opgaven. Plm. 900 slaagden. Hierdoor schijnt het tekort grotendeels aangevuld te zijn. Een, groot gebrek aan leerkrach ten zou weer ontstaan, wanneer de leerlinigenschaal verlaagd werd. Maar daar is voorlopig geen kans op en wel om twee redenen: woningnood en zuinigheid. Thans zijn klassen van 60 kinderen geen zeldzaamheid. En dat is te zwaar om degelijk onder wijs te kunnen garanderen. De jeugd is anders. Fn dat gaat broeder Cajetanus ter harte. Het is een algemene klacht bij het onderwijs, de jubile rende leraar-directeur kan er met zijn veertig-jarige ervaring het beste over oordelen. De mentali teit van de jeugd is veranderd, maar niet verbeterd. Er is over het algemeen gebrek aan energie te bespeuren. Vroeger werkte men enthousiaster, misschien omdat er toen meer dan nn. gevochten moest worden om rechten te veroveren. Men maakte meer werk van zijn studie. Bet is mlschien een dooddoener hiervan de oorlog alléén de schuld te geven. De oorlog is er mede schuld aan maar een groot deel van deze veranderde mentaliteit komt op het milieu neer. Dikwijls zijn de ouders schuld, soms de school die aam die Kweek voorafgaat. Maar na enkele jaren Kweekschool is bij de meesten toch wel verbetering te bespeuren. Hier vooral ligt de moeilijke taak van de tegenwoordige onderwijzer. En van de leraar-aam-de-Kweek in het bijzcfoder, die er vooral op uit is. het culturele peil vain zijn jongens op te voeren. Zij moeten liefdie krij gen voor hun werk en niet op die allereerste plaats „om-het-geld" in 't vak gaan. Onderwijzer-zijn is een soort roeping. Hulst BIJEENKOMST VOOR TOEKOMSTIGE MILITAIREN Zaterdag 13 November a.s. zal des avonds om half acht ln het Groot Patronaat te Hulst een bijeenkomst voor toekomstige militairen gehouden worden, waarop een aalmoezemtr en vermoedelijk een medicus zullen spre ken. Ook uit de omliggende gemeen ten zullen dienstplichtige militairen deze bijeenkomst bezoeken. O-P-A In de maand October werd voor het Seminarie Ypelaer 2970 kilo oudpapier ingezameld, zodat de tota le opbrengst van dit jaar tot op he den 48165 kilo bedraagt. Broeder Jo- saphat en zijn ijverige helpers heb ben eer van hun werk. Kath. Thuisfront Op Zaterdag 20 November wordt dcor Kath. Thuisfr. een ouders-avond georganiseerd, waar op aalmoezenier-kapitein J. B. van Croonenburg uit 's-Gravenhage zal komen spreken. Woensdag 1 December zal een inte ressante filmvertoning gegeven wor den. 's-Middags voor de jeugd, 's-Avonds voor de ouderen. De laat ste avond vindt plaats n het Bio scoop- en Concertgebouw van de heer Cattoir, die zijn zaal gratis voor dit goede doel ter beschikking stelde. St. Antonius van Fadua. De films „Levenslang" en „Ziende hamden" van de Noord-Brabantse R. K. Blin- denzorgverenigimg „St Amtondus vam Padlua" zullen hier ter plaatse ver toond worden op Woensdag 17 No vember in het Groot Patronaat en wel voor de schooljeugd om 3 uur en voor die volwassenen om half acht. Philippine R.K. Blindenzorg. De Noord-Bra bantse R.K. Blindieneorgvereniiginig „St. Antonius van Padua" <üe mo menteel op tournee door Zeeland is, zal Donderdag 18 November haar filmvoorstellingen geven in hotel De Zwaan om half vier voor de jeugd en om half acht voor die volwassenen. Terneuzen BROEDER CAJETANUS „.leraar van oud-minister Gielen.., /•Joede wijn behoeft geen krans. Broeder Cajetanus heeft daar evenmin behoefte aam. Maar het mag toch wel eens in het openbaar ge schreven worden, dat de Kweek school aan het Dr. Jam Inigemhousz- plein een instituut is, dat over heel Nederland een bijzonder goede klank heeft. Het aantal geslaagden ligt tus sen de 90 en 100 pet. Dat zegt meer dam een kolom lofuitingen op dè school en haar leraren. En op haar directeur, diie reeds sinds 1939 dit ambt waarneemt. Het moet -U opgevallen zijn. hoe weinig wij over de jubilaris-zelf ver teld hebben. Er zijn van die mensen, die er zo ham-dig sla-g van hebben, zichzelf zoveel maar moge-lijk is, op de achtergrond te houden. Zo iemand is Broeder Cajetanus, die echter o: .1 zijn zeer bijzondere verdiensten im September 1946 tot Officier in die orde vam Oran-je-Nassau werd be noemd. Wanneer de school een goede naarn heeft en tot de beste o haar gebied gerekend wordt, dia-n is dat mede en vooral het werk van Broe der Cajetanus. Hoe geliefd hij is en hoe men zijn werk apprecieert, dat zal hij Woensdag as. ervaren, als zijm achtste lustrum luisterrijk en harte lijk gevierd gaat worden. MET MILITAIRE EER BEGRAVEN. De plotseling overleden reserve- kapitein der Infanterie V. v. d. Wil ligen is met militaire eer begraven, waarbij een compagnie vam het 5de Regiment Infanterie de laatste eer bewijzen bracht en collega's van de overledene een erewacht vormden. Meerdere kransen dekten de baar. Nadat onder zacht geroffel der om floerste trommen de kist in het giraf was neergelaten^ loste een vuurpele- ton een salvo. Een collega van de overledene prees deze als een trouw kameraad, waarvan men maar node afscheid nam en als een goed sol daat. Ook spraken nog een generaal eter Infanterie en een familielid. De heer v. <i Willigen was nog slechts 43 jaar oud en laat een vrouw en ze ven kindleren achter. St. Antonius van Padua. De N. Brabantse R.K. Blindenzorgvereniging die op tournee is door Zeeland met filmvoorstellingen, zal op Dinsdag 16 November onze stad aandoen. Twee voorstellingen zullen in het R.K. Jonigenispatronaat gegeven wor den, n.l. een om half vier voor de jeugd en een om half acht voor de volwassenen. Ossenisse Kranige jager Onze 81-jarige plaatsgenoot, D. de W., is nog een hartstochtelijke jager. Hij beoefent reeds ruim 50 jaar de jachtsport, en met mooi zonnig weer kan men hem met zijn jachtgeweer op stap zien, om een klucht patrijzen of een haas je op te zoeken. Dezer dagen streken in zijn nabijheid drie patrijzen neer in een veld suikerbieten. Hij naderde de vogels tot op 15 meter afstand, toen er twee opvlogen. De oude baas legde aan en haalde zijn steekvogel naar beneden. Dadelijk daarna vloog de derde op en ook dat beestje tui melde als een steen uit de lucht. Voor zo'n 81-jarige past het zijn hoed je af te nemen. "117e hebben vandaag weer een paar korte verhalen, maar ze spelen niet allemaal in Amerika Iemand heeft ons verwe ten, dat we alles in Ame rika laten gebeuren, (la ten gebeuren Voelt U de speld En daarom heb ben we onze correspon denten in andere landen tot wat meer activiteit aangespoord. Die in We nen blijkt het eerst wak ker geschrokken te zijn „Er is hier een snel heidswedstrijd gehouden voor kappers", schreef hij. „En Otto Prachtellt heeft de eerste prijs ge wonnen. Hij presteerde het, Iemand in 14i/2 se conde baardvrij te maken. Een gouden scheermes werd hem door de Jury aangeboden. Maar de man, die hij geschoren had, kreeg niets. Al had hij het toch minstens even hard verdiend Een Franse spoorweg arbeider kreeg ook goud. Hij had niemand in H1/2 seconde geschoren, maar wel had hij in Maart 396 goudstukken gevon den in een treinrijtuig. De douane had de mun ten opgeëist, onder het motief, dat zij in het rijtuig verborgen waren, omdat men ze over de grens wilde smokkelen. De rechtbank van Lune- ville echter heeft nu ver klaard, dat het geld be schouwd moet worden als een gevonden schat, die voor de helft toekomt aan de eerlijke vinder en voor de andere helft aan de eigenaar van de plaats waar zij wordt ontdekt. En zo is een gelukkig man met 198 goudstukken naar huis gegaan. En tenslotte dan enke le Amerikania. Overal in de States gaat men straten noemen naar president Truman, terwijl Bette Davis met haar iollywood-directie aan het vechten is. Zij wil in 'n bepaalde film niet de ma trone, maar het jonge meisje spelen. En een Amerikaans sta tistiek-bureau (geen bu reau dus voor opinie onderzoek) heeft bekend gemaakt, dat er tussen San Francisco en New- York jaarlijks anderhalf millioen kilo rijst over de hoofden van gelukki ge bruidsparen wordt uit gestrooid. Een tip voor Marshall OOOOOOOOOGGGGOOOÖGOOOOOOOOÜOOOGOOGXDOOOOOOOOOOOOGO 7 H. EXC. DE BISSCHOP van Breda heeft benoemd tot Rector van het Instituut St. Marie te Huy- bergen de Zeereerw. Heer H. Adri- aansens tot godsdienstleraar aan het Lyceum en Rector van de Carmel te Bergen op Zoom, de weleerw. heer J. Segers; tot kapelaan te Liesbosch, de weleerw. heer L. de Weert; tot kape laan te Terneuzen, de weleerw. heer P. Theeuwes tot kapelaan te Stoppel dijk, de weleerw. heer J. van Hooff, tot kapelaan te Ossendrecht. de wel eerw. heer G. de Schutter; tot kape laan te Fiinaart, de weleerw. heer Th. Dom: tot kapelaan te Breda, (H. Jos.) de weleerw. heer E. van Wees, tot ka pelaan te Bavel, de weleerw. heer J. Verdunnen; tot kapelaan te Koewacht de weleerw. heer A. van Wezel, tot con rector van het Liefdegesticht en gods dienstleraar aan de Middelbare Meis jesschool te Breda, de weleerw. heer B. Vroklage, tot kapelaan te Roosen daal (H. Corn.) de weleerw. heer P Kriel] aars. De opengekomen kapelaansplaatsen van Boschkapelle en Huiten konden niet worden aangevuld. Overslag Benoemd De heer C. Verhaegen. gemeente-ontvanger te Graauw en Hulst werd met ingang van 1 Novem ber alhier tijdelijk benoemd in gelij ke functie voor zes maanden. Lichtbeeldenavond. In 't patronaats gebouw werd 'n licht Deelden-avond gegeven door pater Pauwels, De licht beelden hadden betrekking op 'and, zeden en bevolking van Congo. Pater Pauwels gaf hierbij uitvoerige uitleg, die de talrijke aanwezigen enige ge zellige uurtjes verschatte. De op brengst van deze voorstelling kwam geheel ten goede aan de missie. Vlissingen JJET wetsontwerp inzake de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie heeft over 't algemeen in de afdelingen der Tweede Kamer geen ongunstig onthaal gevonden. Behalve de communis ten, die er een kapitalistische aanslag op 't stakings recht in zien, wijst niemand het af. Br komt echter terzake van verschillende onderdelen heel wat ver schil van mening tot uiting. Katholieken en anti-re volutionairen raken slaags over het subsidiariteits beginsel en de souvereiniteit in eigen kring. In de taakomschrijving zien vele feden te sterk het alge meen belang benadrukt.. Zij zouden liever als formu lering kiezen: bevordering van de directe doeleinden van het bedrijfsleven niet inachtnemijag van het al gemeen belang. De omschrijving van de bevoegdheid der bedrijfsorganen achtten velen te vaag. Ze wilden een niet-limitatieve opsomming van die bevoegdhe den. Omtrent de samenstelling en bevoegdheid van de Sociaal-Economische Raad blijkt ook nogal wat verschil van mening te bestaan. Ook de veel bespro ken kwestie van het al dan niet opnemen der onder nemingsraden in dit ontwerp kwam natuurlijk ter sprake. Met dat al ziet het er naar uit, dat er aan het regeringsontwerp nog heel wat bijgeschaafd zal wordien na levendige debatten. Maar er komt in ieder geval een vorm van bedrijfsorganisatie! K.A.B. Op de Maandag j.l. ge houden ontwikkelingsavond van de K.AB sprak Pater van Ierse!, cap. over Mgr. Dr. Alphons Ariëns. Deze geslaagde avond bracht een keur-collectie foto's over de jeugd en ambtsperiode van deze mede-pionier van de K.A.B. Talrijke interessante bijzondierhe den o.a. zijn kaïpeiaanstijd te En schedé waren verwerkt in de boeiende voordracht van de spreker, die zelf zijn sporen op sociaal ter rein ruimschoots verdiend heeft. Met een welgemeend dankwoord voor de ze leerzame avond kon die voorzitter de heer P, Schets, deze avond dan ook sluiten. W achtebeke Diefstal Tijdens de avonduren van de jaarmarkt, wisten een aantal die ven zich toegang te verschaffen tot twee woningen in de Molenstraat, De inbrekers hadden hier vrij spel, daar de bewoners zich op de jaarmarkt, in het dorp bevonden. Alle deuren en kasten werden opengebroken, waarbij alles wat hun gadmg was werd meegenomen, zoals geld, kleren, de- kers, leviusmiddelen enz. Naar is ge bleken moet hier een belangrijke diefstal zijn gepleegd. Dadelijk werd de politie verwittigd welke een on derzoek instelde. Tot heden mocht het echter niet gelukken de daders op te sporen. HEINKENSZAND. Zaterdag 13 Nov. „Vlammende wieken" in de zaal Hoonders om 19 uur. HULST, Zaterdag 13 November: Voor bereidingsbijeenkomst voor dienst plichtigen in het St. Jozephpatro- naat om 19.30 uur. RECTOR ADRIAANSENS. A ls opvolger van de overleden Mgr. Vermolen is dus benoemd Rector H. Adriaansens uit Bergen op Zoom. Rector Adriaansens werd geboren 9 December 1905 te Hontenisse. In 1930 werd hij priester gewijd en was daar na tot 1935 sub-regent van het semi narie Ypelaar. Vervolgens stond hij 5 Jaar als kapelaan te Bergen op Zoom aan de parochie van St. Joseph en werd in 1940 benoemd tot moderator aan de R.K.H.B.S., thans Dr. Moller- lyceum. Sinds 1941 is hij tevens Rec tor van het Carmelitessenklooster aan de Halsterseweg te Halsteren. Rector Adriaansens heeft zich in Bergen op Zoom veel op cultureel terrein bewo gen. Verder maakte hij zich verdien stelijk voor de Maatschappelijke Ge zinszorg, het woonwa'genwerk en als Dlstriotsaalmoezenier van de-Verken ners. Ook is hij Godsdienstleraar aan de Mater Amabilisschool. Hij wordt opgevolgd door rector J. Segers; Deze is geboren in 1919 en is vanaf zijn priesterwijding in 1944 werkzaam als kapelaan in de parochie Liesbosch. CONRECTOR B. VROKLAGE. r\e conrector van het Liefdesgesticht te Breda, de weleerw. heer F. Krie- laars wordt opgevolgd door kapelaan B. Vroklage van de St. Cornelisparo- chie te Roosendaal. Behalve m het parochiële leven, maakte kapelaaD Vroklage zich ln Roosendaal zeer verdienstelijk als rec tor van de R. K. Landbouwwinter- school, terwijl hij tevens districtsdirec teur was van de R. K. Jonge Boeren stand, kring Roosendaal. De boerenstand verliest in kapelaan Vroklage een ijverig geestelijk raads man. npEN NOORDEN van de Jangtse Kiang woedt een enorme veldslag tussen de communisten en de rege ringstroepen van China. Er zijn meer dan een millioen soldatên bij betrok ken en van beide zijden worden reeds grote verliezen gemeld. Nanking en Sjanghai worden nu bijna rechtstreeks bedreigd. Uit de laatstgenoemde stad zullen vermoedelijk de Engelsen wor den geëvacueerd, terwijl de Chinese Regering een evacuatie op grote schaal overweegt teneinde de zeer be narde voedselpositie te verlichten. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziek- y:voei bovendien 'n „Mijnhardtje" (Adv. 501-oo) heeft U kans om n voor niets een stofzuiger te krijgen Breda - Ginnekenstr. 61 - Tel. 9683 Adv. 516-00 AO* Anthony Trent wist, dat nij Garland zou kunnen ontwijken als hij ver trouwde op zijn grote vlugheid en le nigheid. Hij kon om de vitrines heen- dansen tot Garland vermoeid raakte. Maar ook Trent had zijn trots en wilde niet steeds terugwijken. Hij was de achtervolger er niet de ach tervolgde. Hij had Garland niet uit Hampshire, Hampton Wick en Adel- phi verdreven om hem te ontwijken, nu hij hem in het nauw gedreven had. Tot dusver had Trent Garland twee maal geraakt. Geen der slagen was hevig genoeg om schade aan te rich ten, maar de tweede was zorgvuldig gemikt en het resultaat stelde teleur. Als de bokser de greep van de sterke man wist te ontwijken, zou hij hem misschien voor het ogenblik kunnen verblinden en hem als 'n hulpeloze Samson aan de Belgische justitie overleveren. Trent berekende van te voren zorgvuldig al zijn bewegingen. Hij meende, dat Garland probeerde hem in de richting van de bewuste loze of dode Claeys te dringen. Trent droeg bijna nieuwe schoenen zonder gummihakken en de marmeren vloer was glad als een dansvloer. Toen hij nog maar enkele schreden van de lig gende baron verwijderd was, sprong Garland toe. Trent sprong opzij en deed zelfs geen moeite om Garland in het voorbijgaan te treffen. Een be slissende slag had hij toch niet kun nen toebrengen en hij wilde zijn han den, die niet gewend waren aan het boksen zonder handschoenen, sparen, tot hij de kans kreeg een flinke op stopper te geven. Garland was nu even stom ais de schilderijen, die van de wanden op hen neerzagen. Trent vroeg zich af, of de reus geoe fend zou zijn in het worstelen. Zo niet, dan kon hij tegen Garland diens eigen kracht uitspelen, zoals degenen, die Jiu-jitsu geleerd hpbben, dat we ten te doen. Maar als Garland 'n wor stelaar was of die grepen kende, zou deze poging noodlottig kunnen wor den, Het lag r.iet in Trent's aard om lang een verdedigende houding aan te nemen. Garland, die op hem indrong, zag zijn uitglijden en sprong natuurlijk me teen toe. Voor het eerst gebruikte Trent zijn rechterhand en zijn prach tig uitgemikte stoot trof de reus pre cies onder de kaak. Een normaal man zou hierdoor neergeslagen zijn, maar Garland schudde alleen zijn grote kop, zoals een hond het water van zich afschudt. De slag deed hem pijn hield hem een ogenblik tegen dat was alles. Doch 't gaf de jon gere man een schok. Toen ze het indertijd over Charles Garland hadden, verklaarde Ham mond en Wadham, dat hij zowel gees telijk als lichamelijk boven andere mensen uitstak. En Hammond was in het leger een athleet geweest, ter wijl ook Wadham uit een strijdbaar ras stamde. Deze overtuiging had An thony Trent altijd ietwat geërgeid, maar dit falen van een zo goed-ge- mikte stoot joeg hem schrik aan en herinnerde hem aan de bewering .van zijn vrienden. Wanneer zijn kwa liteiten als bokser teniet gedaan wer den door Charles stalen kaken, zou de onzekere strijd wel eens op een nederlaag van Trent kunnen uitlo pen. Natuurlijk bleef het alternatief, hem buiten gevecht te stellen door stoten tegen het lichaam, maar Trent had allang gezien, dat Garlands ge bogen houding dat moeilijk maakte. Hij gaf zich bloot.. Terwijl hij zich aldus afvroeg, wat hij doen moest, verbrak Garland het zwijgen. Boven zijn hoofd hing een groot schilderij van de marteldood van St. Hippolytus, de ongelukkige, die door paarden uiteengescheurd werd. Het leek Trent, dat Garland, die zich in zijn volle lengte oprichtte tegen de muur leunde onder het schil derij. „Nu zal ik je doden," zei Garland, Toen hij zijn rechterhand naar ach teren bracht, dacht Trent, dat hij 'n revolver zou trekken. Maar toen zag hij, dat Garland naar het lichtcon- tact tastte. Ineens werd het donker in het museum. Trent was zo verbluft dat hij geen tijd had de sprong te ont wijken, die Garland in het donker deed. Eindelijk sloegen de zware ar men om het slanke lichaam van (ie Amerikaan. Garland's rechter-onder- arm drukte tegen Trent's ruggegaat, de brede linker arm slingerde zich om zijn nek. Garland wilde de raggegraat buigen tot de uiterste grens bereikt was. Dan zou die breken en Trent zou op de grond vallen naast het andere slacht offer. Op dat vreselijk ogenblik be sefte Trent, dat zijn eigen aanzien lijke lichaamskracht niets was, ver geleken bij die van zijn tegenstande- Hij begreep niet hoe Garland, die ai jaren een lui leven leidde, aan die kracht kwam, maar hij ondervond 't bestaan daarvan aan den lijve, toen zijn sterke nek achterover werd ge bogen en de pijn hem bijna het be wustzijn deed verliezen. Slechts één hst bleef hem over. Plot seling liet hij zijn knieën verslappen, zodat zijn tegenstander ook nog zijn hele gewicht te dragen kreeg. Dat was genoeg om de zwaardere man 'n ogenblik zijn evengewicht te doen verliezen. En op dat moment, toen Garland's linkerhand het gevangen hoofd vrijliet, verzamelde Trent al zijn kracht en plaatste een stoot in de maagstreek. Het was geen zware slag, maar deed de ander naar adem snakken en terwijl hij snakte, liet Trent zich cp de grond vallen en kroop uit zijn bereik. Hij hoorde, hoe Garland probeerde het contact te vinden, wat hem in 't pikdonker echter niet gelukte, want hij wist zich niet te oriënteren Wel dra merkte Trent, dat hij zijn pogin gen opgaf en nu trachtte om zacht jes de man te besluipen, die hij naar hij meende, ernstig gekwetst had. Voor Anthony Trent was het een ge vaarlijk ogenblik. Toen Garland's tas tende handen eindelijk zijn gezicht beroerden, dook hij onder een vitrine en kroop weg. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 13 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 meter 7 nws, 7,15 gr, 7,45 morgengebed, 8 nws, 8,15 pluk de dag, 9 vrouw, 9,05 symph m paukenslag v Hsydn, 9,30 w st, 9.35 instrum operette kl, 10 kleutertje, 10.15 Franse componisten, 11 zonne bloem. 11.45 schoolradio, 12,15 orgel, 12,30 weerpr, 12.33 KRO amusem or kest, 13 nws, 13.25 Amusem ork, 13.50 film en toneel, 14.10 filmmuziek, 14.20 Eng beginners. 14.40 Wegmer, 15.20 pi ano, 15,50 Vliegende Hollander 16 Harmonie Fidelis uit Brede. 16.30 Gregoriaans. 17 Wigwam. 18 oude me lodieën, 18.30 journ. weekoverz. 18,45 Wie weet hoe deze plaat heet? 19 nws, 19.15 Kareol septet, 19,55 Kath. thuisfront, 20 nws. 20.05 gewone man. 20,12 ballade, 20,20 lichtbaken, 20.50 Een plaat uit vele duizenden, 21 Ne gen heit de klok. 21.45 Wie neemt de handschoen op? 22 Weekendserenade 22,30 Drie landen van de Benelux. 22,45 avondgebed, 23 nws, 23,15 Omr. kamerorkest. HILVERSUM I, 301 meter 7 nws, 7,15 ochtendgymn, 7,30 Benny Good man en zijn orkest, 8 nws, 8.18 lich te morgenklanken, 9,30 koorzang, 10 morgenwijding, 10,35 Mozart. 11 Arb. in continubedrijven* 12 lunchconcert, 12.30 weerpr, 12,33 Alina de Silva en Carlos Cardel zingen. 13 Ned str kr, 13,30 Miller sextet, 14 Als een bonte vogelvlucht, 14,20 Dixieland setectie. 14,30 Garde Républicaine, relais van Franse omr, 15 Zo is Lintburg, 15.25 philh orkest. 16.10 Bedrijfsorganiratie, 16.25 Corduwener, 16,45 sport, 17 USA cabaret, 17,30 Om en nabij de twin tig, 18 nws, 18,15 W Eur commentaar, 18.25 gr, 18.30 Ned str kr. 19 artistie ke staalkaart, 19.30 Wat doet de kerk? 19,45 Nederl in Duitsl, 20 nws, 20.05 dingen van de dag, 20,15 Weense ope rette, 21 Soc commentaar Voskuil, 21.15 Winckel van Sinckel, 22 Vinde- bona Schrammel, 22 25 liefhebberijen, 22,40 Metropole orkest, 23 nws, 23,15 dansmuziek. BRUSSEL, Vlaams 321 meter 13 nws. 13,15 cabaret, 14 voordracht. 14,10 orgel. 15 casino, 16 operette, 16,45 W Eur commentaar, 17 Mozart, 17,05 nws. 17.15 accordeon. 17,30 Anti mili tairisme. 18 accordeon. 18.15 gr, 19 nws. 18,30 liederen. 1930 Cbr Volks partij, 20 omr orkest, 21 actualiteiten. 21,15 volksba'i. 22 nws. 2? 15 verzoek programma. 23 nws, 23,05 jazz, 23,30 rustige muziek.

de Stem | 1948 | | pagina 2