Waarom van Mook ontslag nam ve Lie naar Berlijn Van de Ruhr hangt de Europese vrede af Rode nummerborden waren gisteren troef We zijn op de goede weg, zegt minister In ft Veld Katholieke Filmactie IN 'T KORT Europa's herstel door godsdienstige opleving PROBLEMEN VAN DE WEDEROPBOUW VIJFDE JAARGANG No. 1227 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 DE REGERING ANTWOORDT Geen groep geniete voordeel ten koste van een andere DEVIEZEN Rustin weer Deviezensmokkel Nieuwe zenuw-oorlog op komst Als een dreigend spook Wapenstilstandsdag brachten tal van Belgen in onze Zuidelijke centra door Droogte in Australië Hij gaf drie mille per dag uit Op z'n vroegst in 1960 kunnen we echter door de achterstand heen zijn 7h~f W' V/4 p Republiek ziet geen reden voor „erg pessimisme" Df Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling' 1 3.90 p. kwartaal, p. post t 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Vooi God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Jeeuwse Eilanden Goes, West'singel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse ^oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. T TET ANTWOORD van de Regering aan de Tweede Kamer stond, voor het gedeelte van Minister-president dr. Drees, in het teken van grote openhartigheid voor wat Indonesië aan ging. Hij lichtte een tip van de sluier op. die rond het vertrek van dr. van Mook hing en zette nog eens duidelijk het stand punt van de Regering ten aanzien van het gehele Indonesische probleem uiteen. Bovendien zette hij uiteen, dat de f 1,loon- bijslag het maximum is, dat in de gegevën omstandigheden kan worden verstrekt, wil de Regering tenminste andere groe pen niet gaan benadelen. Minister Lieftinck bleek op het standpunt te staan van ver hoging van het belasting-vrij ihinimum en de primaire kinder aftrek. Hij deelde mee, dat de f 1.— loonbijslag vijf millioen kost en de verbetering van de pensioenen 30 millioen. GKOTE BEWONDERING. Dr. Drees begint met t.o. dhr. Zandt op te merken, dat hij niet de in druk heeft, dat er tegenwoordig meer wordt gevloekt dan vroeger. Dan zegt hij, dat de Regering is doordrongen van het belang der gezinspolitiek. Komende tot Indonesië en de per soon van dr. van Mook, zegt de Mi nister-president voor de persoon van de ex-Landvoogd en diens werk grote bewondering te hebben. De ontslag aangelegenheid van de Lt. G. G. heeüt bij de Kabinetsformatie een punt van bespreking uitgemaakt. Hij deelt ech ter mee, dat voordien door dr. van Mook al meerdere malen te kennen was gegeven, dat hij ontslag wenste te nemen. Alleen het tijdstip van af treden was open gelaten. Het ontslag zelve was dus niet dis cutabel. Tijdens de besprekingen over het tijdstip (in den Haag) kwam de opstand van Madioen en dr. v. Mook meende, dat hij als opperbevelhebber niet langer afwezig kon blijven. Toen hij weer in Batavia was, kreeg dr. v. Mook uit deels voorbarige en deels onware pers-berichten de indruk, dat hij door den Haag bij de onderhande lingen over de federale regering was gepasseerd. Hij diende plotseling een ontslag-aanvrage in, welke de Rege- ■yOLGENS de correspondent te Den Haag van de „iVew-York Times" wordt doorde Nederland- de deviezenvoüischriften te wijzi gen teneinde de export naar de V. S. te stimuleren. Men zou het plan hebben de Nederlandse ex porteurs in de gelegenheid te stel len om 5 procent van de dollar opbrengst van hun export voor eigen gebruik te behouden. Deze dollars zouden dan niet in Neder land kunnen worden verkocht, doch kunnen worden gebruikt voor het aanschaffen van goede ren in de V. S. of andere tot het dollargebied behorende landen. TyrONTGOMERY gebruikte gisteren de lunch bij H. M. Koningin Ju liana en zat aan een diner aan, hem aangeboden door Minister mr. Schok king. In de morgen confereerde hij een uur met dr. Drees. TAE „GROTE BEER" vertrekt van daag naar Indonesië met militai ren van de K. L„ het K.N.I.L. en de Kon. Marine. Post voor Port Said moet 14 November op de bus. 'T'ROPISCHE VLINDERS veroorzaak ten door het afscheiden van gif van de vleugels een ziekte onder de bemanning van een Amerikaans stoomschip. Daar het midden op de Oceaan gebeurde, werden draadloos aanwijzingen voor behandeling ver strekt. TAE STAATSLOTERIJ bracht giste ren aan nummer 16832 de verras sing van f 25.000. TJELGIE telde op 31 December jl. 8.5 millioen inwoners, waarvan 50.2 pet. in het Vlaamse gedeelte van het land, hetgeen bij vergelijking met '30 een vermeerdering betekent. Het Waalse bevolkingsdeel liep met enige procenten terug. WIJ BEZITTEN teveel wetenschaps mensen en te weinig diepgelovi ge mannen: wjj hebben het geheim van de atoomkern opgelost, doch de Bergrede verworpen, zei de Ameri kaanse generaal Omar Bradley. TAR. SCHACHT zal werkelijk gear resteerd *worden: de Minister van Justitie van Nedersaksen heeft het bevel daartoe gegeven. T)E LUCHTBRUG-KOLEN mogen niet voor verwarming in Berlyn gebruikt worden; die zyn uitsluitend voor de industrie. De volgende uit zondering is er: in de gevangenis van Spandau, waar Hess met zes Nazi bonzen verblijft, brandt de verwar ming van. Luchtbrugkolen. MINISTER IN 'T VELD installeerde gisteren het Centraal Orgaan voor de Wederopbouw en de Bouwnijver heid. }(OL. v. d. WAL BAKE, werkzaam bij het hoofdkwartier.van de Ge nerale Staf, is toegevoegd aan het Hoofdkwartier van Montgomery. £)E BEIDE SLACHTOFFERS van vliegramp bij Voorhout zijn gis teren met militaire eer op ..Westduin" te Den Haag begraven. geldig tof Weersverwachting, anavond: Nevelig of misti° overwegen Iroog w-eer met zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur. Vandaag: zon onder 16.54 uur Maan op 15.36 uur. Morgen: zon op 7.56 uur. Maan onJer 3.55 uur. ring niet meende te mogen negeren. Tenslotte sprak dr. Drees de hoop uit, dat het dr. Beel zal mogen gelukken de eenheid te bewerken. Hij deelt mee, dat het onderhande len met de Republiek niet uitsluit, dat de Regering onverkort vasthoudt aan de instelling van een Interim regering vóór 1 Januari 1949: de Re gering streeft niet een overeenkomst tot elke prijs na. EEN SNEDIG ANTWOORD. TAAN KRIJGT hij het over de loon- bijslag, die volgens Gerben Wa genaar op f 2.50 moet worden ge bracht. Dr. Drees vraagt zich af waar dat van betaald moet worden: of kan men de ene groep iets gaan geven door het van een andere groep af te halen, zo vraagt hij. Wagenaar inter rumpeert: „Haal het maar van de De fensie-begroting af". Waarop dr. Drees snedig antwoordt: „Dat zou de juiste oplossing zijn, wanneer de commu nisten maar ophielden met de vrede te bedreigen". Nadat de Minister-president nog heeft medegedeeld, dat de kwestie van de progressieve kinderbijslag in stu die is bij de Stichting van de Arbeid, krijgt Minister Lieftinck het woord. Hij zegt, dat er een basis is gelegd ter versterking van onze finantiële struc tuur. Hij brengt dank aan het Ame rikaanse volk voor de Marshall-steun en vertelt, dat de M. v. A. inzake de regeling materiële oorlogsschade na genoeg gereed is. Van bedrijfs- en huisraadschade is tot nu toe ongeveer TAE HEER VERMEER (P. V. A.) kreeg gisteren in de Twee de Kamer de gelegenheid een vraag aan Minister Lieftinck te stellen. En hij vroeg: „Heeft de Minister kennis geno men van een bericht in „De Waar heid" van 6 November 1.1.. waarin wordt meegedeeld, dat de E.V.C een bedrag van 400.000 francs heeft overgemaakt „ten behoeve van de stakende Franse mijn werkers"?" „Is voor een dergelijke over schrijving, die geen ander doei kan hebben dan de bolsjewistische „koude oorlog" tegen West-Euro pa te helpen bevorderen, inder daad van overheidswege een de- viezenvergunning afgegeven?" Op de eerste vraag antwoordde Minister Lieftinck „Ja" en op de tweede „Neen". Hij zegt nog, dat de betaling niet is geschied via overheidsinstanties of de Neder landse Bank. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Nu wij: is dat deviezensmokkel of niet? 90 pet. afgewerkt. Voor agrarische schade zijn voorschotten verleend tot een bedrag van 168 millioen gulden. Tenslotte zegt de Minister, dat her ziening der Inkomstenbelasting samen zal moeten gaan met het beleid in zake lonen en prijzen. KOOS VORRINK SPION! TN DE avondvergadering krijgen het woord: v. d. Goes van Naters, Schouten, Weiter, Romme, Lucas, Wa genaar en Tilanus. De eerste spreker merkt op, dat in 1946 de heer Oud ermee accoord ging, dat -socialisatie werd nagestreefd en dat de overheid de leiding geeft; in 1948 wijst de heer Oud beide punten af! De heer Romme toont zich erken telijk voor wat namens de Regering is gezegd over de gezinspolitiek en wat over het heengaan van dr. van Mook is meegedeeld, heeft hij met onverdeeld genoegen gehoord. Nadat de heer Lucas (K.V.P.) op de rede van Min. Lieftinck is ingegaan, be weert Wagenaar (Comm.), dat in Ne derland een spionnage-centrale bestaat die loopt over Koos Vorrink, Goedhart en de schoonzoon van Vorrink. Tegen elf uur in de avond verdaagt de voorzitter de zitting tot vandaag één uur. Z. H. Paus Pius XII TAE UNIE van Europese Federalisten vergadert in Rome. Een aantal afgevaardigden, w.o. uit Nederland, werden op Castel Gandolfo door ZJH. de Paus in audiëntie ontvangen. In een toespraak zeide Z. H. o.m.: De betreurenswaardige gevolgen van de oorlog dienen overwonnen te worden, en wij moeten ons schrap zetten tegen de eventuele terugkeer van het geweld. Teneinde de zo vu rig verlangde eenheid te bereiken, verzoek ik de grote mogendheden een deel van hun vroegere grootheid op te offeren en zich op één lijn te stel len met de andere volken van ons werelddeel, en aldus tezamen een wa re Europese familie te vormen. Het geheim dat het succes van Euro pa's herstel kan bewerken, is dus de opleving van het godsdienstig gevoe len. „Zo lang men doof blijft voor de oproep der mensen van goede wil, kan niets duurzaams tot stand komen. Het is onze vurige wens dat uw in spanningen overal het nodige begrip ontmoeten". TAE ZES-MOGENDHEDEN-CONFERENTIE te Londen over het Ruhrgebied is begonnen, doch voorlopig in gesloten zitting. Het bepalen van de geo grafische grenzen staat op de agenda, evenals het internationale lichaam, waarvan de werkmethode en de bevoegdheden nog moeten worden vastge steld. Dit lichaam zal waarschijnlijk tot taak krijgen de verdeling te bepalen tussen binnenlands gebruik en de export van kolen en staal, terwijl het ook zal opkomen voor de buitenlandse belangen van het Ruhrgebied. ïy/TAAR als een dreigend spook waart door de vergaderzaal het Anglo- Amerikaanse besluit de Ruhr in eigen dom aan de Duitsers over te geven, terwijl de sterke Franse afwijzing de verhoudingen geenszins vergemakke lijkt. Het standpunt van Amerika is: de overdracht zal de productie verhogen, daardoor wordt de last voor de Britse en Amerikaanse belastingbetalers ver minderd, terwijl er voldoende waar borgen blijven bestaan tegen een her leving van het industriële oorlogspo tentieel. Tenslotte meent men, dat de verhoogde productie voor geheel Europa van vitaal belang is te ach ten. President Auriol van Frankrijk heeft FEL-WITTE STREEP midden op de weg Brabant-Wernhout was het enige houvast temidden van de kille grauwe mist van gisterenavond. Scherp turend door dat ondoordringbaar waas, waaruit af en toe spookaohtig twee lichten van een tegenligger plots voor ons opdoemden zochten we onze weg in de richting België: kilometer na kilometer vrat de trouwe Chevrolet de afstand stuk, die ons scheidde van de grens, ons doelwit voor deze avond: De avond van wapenstilstandsdag, nationale feestdag voor onze Zuiderburen. echter gisteren uitdrukkelijk verklaard dat het een onvergeeflijke fout zou zijn de Ruhr in handen te laten val len van Hitler's medeplichtigen of van een Duitse gemeenschap, die in staat is dit tegen de wereldvrede te gebruiken. Hij riep uit, dat het een herha ling van de na-oorlogse dwalingen van 1919 zou betekenen en het zou hoogst merkwaardig zijn, indien iemand om de morele en materiële schade, door Duitsland in geheel Europa aangedaan, eraan zou den ken Duitsland eerder weer op de been te helpen dan zijn slachtoffers door dit land te ontheffen van al zijn herstelbetalingsverplichtingen. Deze twee standpunten staan dus lijnrecht tegenover elkaar. We kun nen slechts in het belang van de vre de en de vrijheid van Europa hopen, dat er nog dezer dagen een formule wordt gevonden, waardoor de weg tot volkomen overeenstemming kan wor den ingeslagen. Tegenover het gevaar uit het Oosten kan slechts een onverbreekbaar verenigd Europa, met Amerika als krachtige steun in de rug een behoorlijke „verdedingslinie" op brengen. Momenteel staan de zaken zo: van de Ruhr hangt grotendeels de vrede in Europa af. DRIE KILOMETER... yye hadden het gemerkt in Neder land. dat de Belgen vrijaf hadden vandaag: op alle marktpleinen en parkeerterreinen in de Zuidelijke plaatsen was het rood van de nummer borden troef. In'de winkels vooral in die van schoenen, drank en snoep was het de sapige Vlaamse taal, die hoogtij vierde en in de café's werden de goedkope Nederlandse guldens om gezet in spijs en drank. En langs de weg naar de grens bleven de garage houders maar bij hun benzinepompen staan, want onophoudelijk gleden slan ke limousines voor deze bronnen van vloeistof, die voor de Belgen nóg schaars is. We passeerden WeffflBmifew waws den ons nog ver van de grens. Tot plotseling een rood licht ons tot stop pen dwong. AOK HET Britse militair Bestuur in Berlijn heeft in een, verklaring de verantwoording voor de „verscherp te Luchtbrug-controle" geheel voor de Sovjets gelaten, zulks in navolging van de Amerikanen. Volgens de Britse verklaring houden de piloten zich ove rigens strikt aan de lucht-corridors. Dit alles betekent waarschijnlijk de inzet van een nieuwe periode in de „zenuwen-oorlog" van de Sovjets. Een vraag is natuurlijk, of de Britten en Amerikanen na alles wat er reeds is gepasseerd, nog zo gemakkelijk ze nuwachtig te maken zullen zijn! Ook al, omdat de internationale spanning voorzover dit de Europese sfeer be treft toch zeker de laatste dagen niet groter schijnt te worden, althans niet rondom de V. N. Griekenland nadert een fase, waarin van „gematigd op timisme" kan worden gesproken, ter wijl Palestina al een stapje verder is gekomen. Ook de pogingen van Bra- muglia en de recente stappen van Lie aangaande Berlijn zelf wijzen in de goede richting. Waarom zouden we het niet een gunstig teken vinden, dat Trygve Lie en Bedell Smith de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, te- samen een uitstapje gaan maken naar Berlijn? De wereld krijgt steeds sterker de indruk, dat de successen in China het gehele Kremlin naar Z.-Oost-Azië doet zien, hoopvol en berekenend, waardoor er automatisch „ontspan ning" in het Westen komt. Dat het zo zijn moge! Lord Montgomery of Alamein, de populaire bevelhebber Van het 21ste legercorps in Wereldoorlog II, was Donderdagmiddag de gast van Konin gin Juliana en Prins Bernhard op Paleis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt. In de tuin poseerde het koninklijke paar met zijn gast voor de fotografen. Wij stonden even buiten Wernhout en voor ons stond een rits auto's van ruim drie kilometers tot de grens toe. ZO ERG, NEE... ^an de grens werd met man en macht gewerkt: het douane- en mai'echaussee-corps was versterkt en met een zeldzame vlotheid werd de eindeloze file afgewerkt. „We zijn hier veel gewoon, mijnheer, maar zo erg heben we het nog maar zelden meegemaakt. Hoewel... van de zomer kon het ook raak zijn." Natuurlijk vielen er bij deze in vasie de nodige slachtoffers. Het kan ook al te grijs worden. Zo zijn er behoorlijke hoeveelheden boeken. Delfts aardewerk, drank - o die oude Klare! en Iampekappen in beslag genomen. En vergeten we ook niet de schoenen, want die zijn er bij massa's in ons goede vaderland gekocht. Scène in het visitatielokaal: Licht II Uw voeten eens even op, dan kunnen we de zolen eens be kijken. Stem uit de verte: Zo staan de paar den bij de smid ook. „DAAR GAAN MIJN BOTTEKES" ■yj'ouwens ook een oud vrouwtje.'Nee, had heus niets aan te geven. Maar intussen had de kommies allang gezien dat er iets onder haar jurk uitkwam, een paar pantoffels. Nee, ze had niets, aan te geven. O, en dat daaronder dan. „Amai", was de reactie, „daar gaan mijn bottekes". Het kon niet anders of bij zo'n stort vloed van Nederland-gangers moest er stagnatie optreden. Maar dank zij het stoere werk van kommiezen en mare chaussees die beiden een extra-com pliment verdienen voor hun werk, dat uitstekend en vlot verliep werden toch honderden auto's per uur afge werkt. Maar als er duizenden passeren, zijn lange wachttijden onmogelijk te vermijden. De drukke ochtenduren gaven de douanes tussen KT en 2 uur al handen vol werk, en na zessen be gon het lieve leven weer van voren af aan. zij het in omgekeerde richting. En om kwart voor tien stonden er niet minder dan 352 auto's pal aaneengereid Ook bij de grensposten Putten en Nispen was het te merken, dat de Bel gen feestdag vierden, maar daar nam de exodus niet zo'n proporties aan als bij Wernhout. Het vee verzwakt en sterft TIET VEE sterft tengevolge van de droogte in groten getale in 't ge bied van de rivier Georgina. Dit ge bied ligt op de grens van Queensland, Zuid-Australië en het Noordelijk ter ritorium. Tenzij het binnen veertien dagen regent, zal er misschien geen stuk vee meer in leven zijn. Een hevige droogte heerst in het gebied» van Queensland, dat ligt aan de Golf van Carpentaris en in een groot deel van het Oosten van het Noordelijk territorium, het hart van Australië's rundveesiachterijen. Grote gebieden grasland worden kaal en het vee verzwakt en sterft. TTET VLIEGVELD Leeuwarden wordt een basis voor straaljagers. pEN KANTOORBEDIENDE van de melkfabriek „Holland" in Amsterdam had er in het begin van deze week genoeg van om dag in dag uit op een muf kantoor te zitten! Hij moest voor f 21.500. wisselgeld hadden en ging inplaats van naar de Bank doodleuk naar het Centraal Station, nam 'n en kele reis Den Haag en noemde zich dr. van Balen. Dat kan natuurlijk met zoveel geld op zak, wonend in een chique hotel en in gezel schap van een nog chiquere „da me", al was die dan ook van top tot teen van dé gestolen centen aangekleed. Onze 35-jarige kantoorbediende zag kans om tot gisteren toe ruim drie mille per dag uit te geven aan eten, drinken en slapen. Maar daar was dan ook voor bijna f 2000 champagne bij en voor wie weet hoeveel geld aan kleren. Dan daar bij gerekend de „fooitjes" van 25 tot 100 pop aan kellners, taxi chauffeurs en misschien nog wel aan de conducteur van de Haagse tram! Alleen had hij niet zo merk waardig „dom" moeten zijn om in 'n doodgewone cafétaria 'n doos achter te laten waarin f 230 zink- geld zat.Toen was er voor de recherche een spoor en het gevolg is, dat het zachte hotelbed is ver wisseld door een strozak aan het bureau Stadhouderskade in Am sterdam. Vreemde mensen bestaan er toch, onmaatschappelijk (mis dadig) in een zeer hoge graad. I (Van onze speciale verslaggever) RENKUM, 10 November. 7ELFS EEN DEMOCRATISCH LAND, dat geen enkele behoefte heeft aan een ministerie van propaganda, voelt wel eens af en toe behoefte zijn „waar" in de uitstalkast te plaatsen. En zo zijn er dan een 23-tal Nederlandse journalisten (van allerlei pluimage) door een deel van het land getrokken, om met eigen ogen te aanschouwen, wat Wederopbouw in de na-oorlogse jaren heeft gepresteerd. De tocht ging van Zeeland naar Maastricht, van Maastricht via Zuid- en Noord-Limburg naar het Gelderse Renkum, waar de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, zelf temidden der persmensen verscheen om hen voor te lich ten en eventuele vragen te beantwoorden. In Renkum vond dus deze tocht zijn besluit in een ministeriële uiteenzetting, waarvan ongetwijfeld het voorzichtige toekomstbeeld het meest interessante deel vormde. We waren in staat, dank zij onze Haagse correspondent, reeds Dinsdag jl. de belangrijkste bijzonderheden van het nieuwe Wederopbouwplan van Minister In 't Veld te publiceren. In Renkum kwam de officiële bevesti ging van nagenoeg alles, wat wij daarover schreven. VOORZICHTIGE PROGNOSE. T^OORZICHTIG! Men kan inderdaad de prognose van minister In 't Veld het best karakteriseren met zijn eigen woorden, gesproken aan het ein de van de persconferentie: vertelt uw lezers dat er nog geen reden is om te juichen. Maar we zijn op de goede weg, al blijft er nog ontzettend veel te doen De minister wil geen over dreven optimisme wekken, maar hij heeft van de andere kant toch niet willen nalaten, enkele cijfers te noe men, die een beeld kunnen geven van het toekomstig verloop van de Ne derlandse wederopbouw en volkshuis vesting. De minister ging uit van de volgende speculatie („een speculatie, en meer niet"): in de verwachting van een geleidelijke toeneming van de voor wederopbouw beschikbare de viezenvoorraad, hopen wij in het jaar 1952 een aantal van 60.000 woningen te bouwen. Zou dit getal in de daar opvolgende jaren kunnen gehandhaafd worden, dan zou dat betekenen, dat Nederland na 15 jaar. dus in 1968 de achterstand op het gebied van de huis vesting heeft ingehaald Er zijn echter daarnaast enkele as- oecten van de wederopbouw, die de minister na aan het hart ligger., de montagebouw en de zg. duplex-wo ning. De minister voelt niets voor klei ne en noodwoningen, en juist om die reden ziet hij in de duplex-woning een uitstekende weg uit de wederop- bouw-impasse. De duplex-woning is eigenlijk één betrekkelijke ruime woning, die aanvankelijke in twee- en wordt bewoond en later op een voudige wijze tot een normale woning kan worden omgevormd. Door het toe passen van deze bouwwijze zou Ne derland acht jaren kunnen winnen op de eerder gegeven raming. Zou men, aldus de minister, van de geraamde 60.000 normale woningen er 25.000 vol gens het duplex-systeem gaan bou wen, dan zou dat neerkomen op het produceren van 80.000 woningen per jaar. Nederland zou dus in dat geval in 1960 door de ergste nood heen iijn. Maar de minister betoogde met na druk: dan zijn we natuurlijk nog niet klaar. Van de duplex-woning dienen we zo spoedig mogelijk af te komen. Daarna komt aan de beurt het oprui men van de nog bestaande krotten, 'n taak die wij thans nog niet kunnen aanpakken, daar nog altijd „een krot beter is dan in het geheel geen wo ning". En wat dit laatste betreft: mi nister In 't veld erkent wel dat er nog krepeergevallen zijn (anders als zijn voorganger, minister Neher!) en hij wil de inderdaad onbewoonbare krot ten nu reeds opruimen. Voor de vervulling van deze taken rekent de minister er nog op twintig jaar nodig te hebben. En danzijn we klaar! Inzake de zg. montagebouw zeide de minister, dat van de 150 ingediende plannen plm 30 goedkeuring hadden verworven. Hij draagt deze bouw-vorm een goed hart toe en betreurt het. dat in dit opzicht het particuliere initia tief zo gering blijft. VIT'AT BETREFT de moeilijkheden bij de wederopbouw, hier zong de minister het bekende lied. De grootste handicap zag de minister in de schaarste aan materialen, die uit het buitenland moeten komen. Dat vraagt deviezen. Dat vraagt export. En tenslotte: dat vraagt arbeid. En wat dat laatste betreft wees de minis ter wel zeer eenzijdig naar onze smaakop de te geringe productie in de Limburgse steenkolenmijnen. Het jaar 1952 is het critieke jaar, dan immers eindigt de Marshall-hulp. Maar hier toonde de minister een ge matigd optimisme. Ondanks het be ëindigen van de Marshall-hulp ver wacht hij voor de jaren 1952-1953 'n gunstiger betalingsbalans en dus meer deviezen voor de aankoop van de noodzakelijke materialen in het bui tenland. Ten aanzien van het probleem der bouwvakarbeiders zag de minister de toekomst ook niet meer zo donker. uu Aantal gereedgekomen woningen De arbeidsproductiviteit stijgt als ge volg van de regelmatiger materialen- aanvoer. De emigratie van bouwvak arbeiders kan de minister natuurlijk niet verbieden, maar hij zal hierbij in geen geval bijzondere faciliteiten verlenen. Veel verwacht deze minister van de voor 1949 aangekondigde maatre gel, om de verdeling van het bouw volume tot een provinciale aangele genheid te maken. De provincies krij gen zowel gewone als montage-wo ningen toegewezen en het wordt aan de provinciale besturen overgelaten, deze over hun gemeenten te verdelen. Gematigd optimisme, ziedaar de voornaamste indruk van dit gesprek met een minister. En het heeft de journalisten uit het Zuiden bijzonder getroffen, dat de minister niets voelt voor de kleine en de noodwoning. Dit vooral heeft het oor getroffen van hen, die ook nu reeds een oplosing wensen voor de grote gezinnen. De duplex-woning kan die oplossing slechts geven voor 'n verre toekomst. Maar gelet op de regeling, die ten aanzien van het voorgeschreven bouw volume nu geldt, kan men deze mi- ministeriële woorden slechts woorden noemen. Meer niet. (Vervolg op pag. 2) k'L. F M A M J J A 0 N Op nevenstaande afbeelding is glo baal aangegeven 't - aantal woningen, dat in de jaren 1947 en 1948 is klaargekomen. De letters staan voor de namen der maanden. MA M J W A "IEDEREEN weet welk een machtigs invloed er van verkeerde film voorstellingen op de bezoekers kan uitgaan; zij verheerlijken het kwaad en de boze begeerten en bieden gele genheid tot zonde; zij voeren de jeugd op het verkeerde pad en vertonen het leven onder een vals licht* zij ver duisteren en verzwakken de idealen; zij vernielen de reine liefde, de eer bied voor het huwelijk en de hechte banden van het gezinsleven. Bovendien kunnen zij gemakkelijk vooroordelen verwekken bij het in dividu en scheve verhoudingen schep pen tussen de klassen en standen ener zelfde maatschappij. Tegenover deze schildering van de verderfelijke invloed van verkeerde filmvoorstellingen staat echter ook de noodzakelijkheid dat de ontspanning zowel van het lichaam als van de geest, welke zich in onze tijd in aller lei variaties vertoont, voor allen die met arbeid en beslommeringen te ma ken hebben, wel zeer dringend is. Doch deze ontspanning moet dan in over eenstemming zijn met 's mensen waar digheid en edel van gehalte zijn; zij moet dus edele gevoelens verwekken. De grootheid en de kracht van 'n volk dat zich in ogenblikken van rust over geeft aan genoegens welke de deugd, de eer en de welvoegelijkheid kwet sen en welke vooral aan de jeugd ge legenheid tot zonde bieden, worden ten zeerste in gevaar gebracht. Het valt niet te loochenen d#t on der deze ontspanningen en genoegens de film een zeer voorname plaats in neemt. Millioenen bezoeken dagelijks filmvoorstellingen en hierdoor is de film wel de populairste vorm van ont spanning geworden. Doch tevens ook de gevaarlijkste. Want door de dwin gende macht welke van de film uit gaat, omdat hij spreekt door middel van levende beelden en vormen, zijn de voorstellingen geworden tot scho len, welke bij de meeste mensen gemakkelijker dan een loutere rede nering tot het goede en tot het kwade kjjnnen aansporen. Daarom moeten zij dienstbaar gemaakt worden aan de propaganda van de Christelijke ideeën en moet alles worden uitgeschakeld wat de gaafheid van ieder kan be smetten en verontreinigen. In zijn encycliek „Vigilanti Cura" welke handelt over de morele verhef fing en de opvoedende zending dei- film, zegt Zijne Heilfgheid de Paus: „Het is werkelijk zeer dwingend nood zakelijk er voor te zorgen dat alle ga ven Gods, welke onze tijd in kunsten en wetenschappen, in techniek en in dustrie naar voren heeft gebracht, mo gen strekken tot eer van God, het heil der zielen en de uitbreiding van Chris tus' rijk, opdat, zoals de Kerk ons laat bidden: „wij zo temidden der aardse goederen wandelen dat wij de eeuwige niet verliezen." TTet moet echter duidelijk zijn dat, hoe wonderbaarlijker vlucht de. filmkunst nam, zij ook te verderfelij- kee, werd, «oor-de gaafheiArvon. zedoo». drt gocisdienst en bovendien voor het gezonde maatschappelijke leven zelf. De verschijning van de hiervoor vermelde encycliek in het jaar 1936 heeft tot gevolg gehad dat in 1937 in Nederland de Katholieke Filmactie werd opgericht. Deze stelde zich ten doel: a. het bevorderen van de goede film; b. het bestrijden van' de gevaren welke aan film en bioscoop verbon den kunnen zijn en c. de voorlichting van de katholieken ten aanzien van het filmwezen. De K.F.A.groeide in korte tijd uit tot een machtige organisatie met meer dan 150.000 leden, die de schriftelijke belofte hadden afgelegd geen andere films te gaan zien dan die door de Katholieke Filmactie toelaatbaar wa ren verklaard. Dit prachtige culturele werk is in 1940 door onze vriendelijke bescher mers te gronde gericht, alle bezittin gen werden geroofd en de gehele actie onmogelijk gemaakt. Derhalve is als gevolg hiervan de noodzakelijkheid ontstaan deze actie weer van de grond af op te bouwen. Door de Diocesane Vereniging voor Katholieke Filmactie in het bisdom Breda is al reeds een bescheiden be- Breda is alreeds een bescheiden be gin hieraan gegeven doch in alle pa rochies van het bisdom zal leven ge wekt moeten worden door het weer in actie doen treden van reeds vroeger gestichte afdelingen dan wel door het oprichten van nieuwe afdelingen. De Katholieke Filmactie moet be schouwd worden als een zeer voor naam onderdeel van de Katholieke Actie en daarom is deze dan ook wel de eerst aangewezene om in deze lei ding te geven. Doch verder is elke katholiek, die zijn roeping goed begrijpt en die mede wil werken aan de verheffing van z'n medemens en daardoor ook aan de verbetering van de maatschappij, ver plicht zijn steun in een of andere vorm aan dit werk te geven. TAe Diocesane Vereniging wil in deze de nodige actie ontplooien en gaarne leiding geven, waarvoor be langhebbenden zich kunnen wenden tot het secretariaat, dat gevestigd is Willem III laan 22 te Breda, post Ginneken. B. ,AT MINISTER STIKKER bij zijn vertrek te Batavia kon zeggen: „De sfeer in Kalioerang was allright. Gis teren ontving ik 'n brief van Hatta, waardoor „het incident met de brief" als gesloten kan worden beschouwd", was op zichzelf al enigszins hoopvol. Nu if er nog dit bijgekomen: De republikeinse Minister van Voor lichting, Moh. Natsir heeft, volgens de republikeinse radio „Voice of free Indonesia" gisterenavond aangekon digd, dat beide partijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de politieke besprekingen te her vatten, met tussenkomst van de C. v. G. D. en met het voorstel-Cochran als beginselprogramma, indien dit een of ficiéél voorstel van de C. v. G. D. wordt. Na het plaats hebben van de ze informele oriënterende besprekin gen kan men verwachten, dat de on derhandelingen tussen Nederland en de Republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen nemen, aldus Moh. Natsir. Het tijdstip waarop de politieke onderhan delingen kunnen worden hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: er bestaat geen reden voor erg pessimisme doch even min voor overdreven optimisme daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen.

de Stem | 1948 | | pagina 1