■IBb 3 fiMEDINOS e ha op de tak i or: Zeeuwse mossel kwekers ontevreden I z GRANE THEAT ALHA THEA Rotary Wat een Wonderlijke Wereld OKIDO CALVÉ'sii Schou LU THEi DE STEM VAN DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 Ernstig verkeers ongeval te Lewedorp DIT TOMADO Sas VanGent krijgt R K. kerk bij 1954eerste reis naar de maan VOOR GROOT EN KLEIN, VOOR JONG EN OUD: HET GEZELLIGE ONTSPANNINGSBLAD, Woonruimte De Tussenwateren AGENDA MARKTEN CrawoZ niets (rweti Sb Demo ELECT BIOSC FILMPROGRAMMA Hieronüer volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheiden films, die deze week-lopen. In de advertentie-kolommen worden de rijksfilmkeuringseisen genoemd. Electro Bioscoop Middelburg: Tahia de eilandprinses (volwassenen). Schouwburg Middelburg; Grand theater Goes; Alhambra theater Vlis- singen: Since you went away (alle leeftijden). Luxor Vüssingen: Complot in Que bec <18 jaar). TOURNEE VAN DE „VANDERSTENG" BEKORT Het Zeeuwse tournee van.de Van- dersteng", het contactvaartuig van het comité „Onze Marine" is in ver band met het bezoek aan België, be kort. Het schip zal thans tot en met vandaag in Vlissingen blijven, waarna het van 12 tot 14 November in Ter- neuzen en van 15 tot 17 November in Sas van Gent zal liggen. Van hieruit zal dan vertrokken worden naar België. DIESELTREIN DOOR ZEELAND Het zal weinigen zijn opgevallen, dat Dinsdagmiddag een Dieselwagen van de N.S. op eigen kracht over de Zeeuwse lijn naar Vlissingen gleed. Moet dit beschouwd worden air een goed voorteken, dat het de Ned. Spoorwegen ernst is binnen afzien- baren tijd op de Zeeuwse lijn Diesel- vervoer in te leggen? Een bonte kraai maakt echter nog geen winter. SUBSIDIE VAKONDERWIJS VLASBEWERKER De Ged. Staten stellen voor aan de Staten van Noord-Brabant om op verzoek van de Stichting „Vak onderwijs voor vlasbewerkers" te Standdaarbuiten een bijdrage van f 500.te verlenen over 1948 ten be hoeve van de beroepsschool voor vlasbewerkers aldaar. MIDDENSLUIS TERNEUZEN WEER OPENGESTELD De Midóensluis te Termeuzen, ïe sinds 1 Mei voor alle scheepvaartver keer gesloten is geweest, is weer opengesteld. Gedurende een half jaar is hieraan gewerkt, om de vele door de Duitsers aangebrachte vernielin gen weer te herstellen, terwijl tege lijkertijd de beschoeiingen, enz. even eens een goede beurt hebben gekre gen. Twee gewonden naar het ziekenhuis P VEN voorbij Lewedorp reed giste- renmiddag in de richting Middel burg een kleine bestelwagen van de Ned. Smalfilmdienst in volle vaart op een voor hem rijdende boerenwagen. Het ongeluk vond zijn oorzaak in het feit. dat een voorop rijdende auto de boerenwagen opeens scherp passeerde en de achterop komende bestelwagen, die er viak achter zat, de boerenwa gen niet meer kon passeren en er op botste. Een inzittend echtpaar uit Rotter dam afkomstig, liep flinke snijwon- den op. Dokter Gelderblom uit Nieuw- dorp verleende hier de eerste hulp. Na verbonden te zijn werden de man en de vrouw naar het ziekenhuis te Mid delburg vervoerd. De man op de boerenwagen werd vanwege de schok en doordat de paar den op hol sloegen, van het voertuig geslingerd, doch bekwam geen enkel letsel. De bestelauto werd deerlijk ge havend. PATER PETRONIUS NAAR NIJMEGEN Pater Petronius, de bekende direc teur van het St. Fidelisjeugdwerk te Breda, ls per 15 November benoemd tot directeur van het Don Boscowerk te Nijmegen, dat de zorg heeft over 1000 jongens en met vijf huizen over geheel Nijmegen verdeeld is. Tot directeur van het St. Fldelis- werk te Breda is bqnoemd Pater Mo- naldus uit Nijmegen. Zaterdagmiddag 20 November zal van drie tot vier uur in de Schorsmo lenstraat te Breda gelegenheid gege ven worden om van de scheidende di recteur afscheid te nemen, tevens zal men dan met de nieuwbenoemde di recteur kunnen kennis maken. Koewacht (Vervolg van pag. 1) Aldus gaat het ook met de beoor deling vam het lidmaatschap van be paalde organisaties voor katholieken. Een katholiek weet, dat het Episco paat van zijn land alle omstandighe den in ogenschouw neemt en zich al zijdig laat voorlichten. Dan neemt 't in het volle besef van zijn verant woordelijkheid een beslissing. En daaraan zal een katholiek zich gaar ne onderwerpen, al ziet hij het met zijn onvolledige kennis van zaken misschien anders, al zal hij voor zich persoonlijk het gevreesde gevaar niet aanvoelen. Hier is het een kwestie van rede lijke gehoorzaamheid, die het alge meen belang van de katholieke ge meenschap hoger stelt dan een par ticuliere voorkeur. De historie, ook uit de jongste tijd leert trouwens, hoe eigenwijsheid in dit opzicht tot tragische gevolgen kan lelden. Adv. 386-00 In te, «-DISS'S Wb%gt Plaats- overal verkrijgbaar vO Adv. 362-00 Overgeplaatst.',De heer L. de Teu- ling assistent bij de Invoerrechten en Accijnzen werd overgeplaatst naar IJmuiden met ingang van 1 Dec. a.s. Arm gebroken. Mej. van P. uit de Koestraat kwam zo ongelukkig te val len dat ze een arm brak. Nieuwe weg. De nieuwe betonweg StekeneKoewacht nadert zijn vol tooiing. Ofschoon het werk aan het gehucht Nieuwdorp daar zijn nogal wat café's enkele dagen minder vlotte, heeft men thans 't gehucht Trekmuts bereikt. Over enkele weken hoopt men de weg reeds voor het ver keer open te kunnen stellen. Naar Ontario. Dezer dagen ver trok onze dorpsgenoot R. Poppe naar Ontario in Canada. De heer Poppe was jarenlang bestuurslid van de R. K. Jonge Boerenstand, waarvoor hij met hart en ziel werkte. In de bloei van de ze vereniging heeft hij dan ook zeer zeker niet het geringste aandeel gehad Tot het laatste ogenblik van de af scheidsavond, welke de Jonge Boeren stand te zijner ere organiseerde, was de heer Poppe de man die voor de vrolijke noot zorgde en de andere le den vergastte op z'n bekende liedjes. Aan hem zal de genoemde vereniging zeker een goede stuwkracht verliezen. Wij hopen dat de heer Poppe in Ame rika zijn weg zal vinden. Prijskaarting. Aan de prijskaar- ting bij Th. de Waele en Arth Raes namen 80 spelers deel De uitslag was als volgt; le prijs: Pr. MatthijsR. de Vos; 2e prijs: C. de Coninck—C. Rombout; 3e prijs; J. HermanG. de Schepper; 4e prijs Alph. Buys—R. Janssens; 5e prijs; E. de Vos—Aug. de Block; 6e prijs: H. de BockR. Wouters; 7e prijs: Ch. de SuijAlph. van Regen mortel; 8e prijs: Pr. BaertE. de Maayer; 9e prijs: Alph. KegelsM. de Block; 10e prijs: Aug. YsebaertR. van Damme; 11e prijs: J. van Hooye A. de Guchteneire; 12e prijs: J. Baert A. v. d. Vloet; 13e prijs: C Rombout E. Misman kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van Coöp. Landbouwvereni- ging „Eiland Walcheren" om vergun ning ingevolge de Hinderwet voor perceel Kleverskerkseweg, sectie G no. 849 hebben verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van firma A. J. Stoppels en Zn., om vergunning ingevolge de Hin derwet voor perceel Kerkstraat 36. sectie I no. 943 hebben verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van firma W. Hoek en Zn., om vergunning ingevolge de Hinder wet voor perceel Oud Arnemuids Voetpad Sectie F no 438 hebben ver daagd. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van M. L. Polak en Zoon N.V. om vergunning ingevolge de Hinder wet voor perceel Kleverskerkseweg sectie G no. 99, hebben verdaagd. Middelburg, 8 November 1948. Burgemeester en Wethouders van Middelburg. 408-O KINDERSPEELPLAATS OP 'T ZAND. Twee bestuursleden van de buurtver eniging 't Zand zijn bezig met het ver vaardigen van een maquette voor een kinderspeelplaats in dit stadsdeel. De bedoeling is een betonnen voeten bassin en een ruim grasveld aan te leggen, terwijl men ook zal trachten een flink lokaal te bouwen met een jeugdbibliotheek. KATH. JONGEREN GEMEEN SCHAP. Een flink aantal ledien van de Kath. Jongeren Gemeenschap wanen naar die bovenzaal van de Sociëteit De Vergenoeging gekomen, om te luisteren en te zien naar hetgeen dhr. Casteleijn R. K. dansleraar uit Lei den hen over dansen te zeggen en te demonstreren had. Eerst werd de jongelui zelf gelegenheid geboden, om te laten zien wat ze konden. Daarna opende de organisator van de ze avond kap. de Graaf met een woord van welkom aan de heer en mevr. Casteleijn en diens medewer ker dhr. Bilderbeek. In een keurige speech zette dihr. Casteleijn duidelijk uiteen, hoe wij als mens en als katholiek tegenover het d|jpnsvraag5tuk staan. Dansen is goed en kan schoon zijn, mits niet te veel, niet te lang en niet te laat, op de juiste manier; met fatsoenlij ke mensen en onder goede leiding. Een buitengewoon prettig en af wisselend programma van moderne- oude en volksdansen maakte dat er de stemming tot het einde van de avond in bleef. De demonstraties, welke dhr. Casteleijn met zijn vrouw en dhr. Bilderdijk met mevr. Caste leijn gaven, stonden op zulk hoog peil onder alle opzichten, dat met de grootste aandacht alle verrichtingen werden" gevolgd. Aan het einde van de avond werd een R. K. dansclub opgericht en werd verder besloten een danscursus te geven voor begin ners en voor gevorderden. Moge het stand houden en groeien, want onder zulke leiding is het ten volle verantwoord. 0000000<><><>0<x>0<><><>0<x><><><>« Plannen van jaren worden uitgevoerd DEN plan om de wijk Zandstraat in Sas van Gent van een eigen kerk gebouw te voorzien, is al jaren in de pen. Thans heeft Mgr Jos. Baeten, bisschop-coadjutor van Breda, toe stemming verleend voor de bouw van een kerkje, dat ongeveer 180 zit plaatsen zal bevatten. Zodra de bouw vergunning wordt verleend, zal met de uitvoering worden begonnen. Dank zij die Gebr. Obrig is het R.K Kerkbestuur erin geslaagd een stuk je grond te bemachtigen, ongeveer in het midden vam de Zarktetaat, tegen over de school. De uitbreiding vam de Zandstraat maakte het reeds lang nodig, dlat die bewoners vam de wiik Zandstraat een eigen kerkgebouw kregen, aangezien zij ver vam hun parochiekerk kwamen te wonen. Het is de bedoeling, dat een vam dé ka pelaans vam de parochie Sas vam Gent in het nieuwe kerkje als paro chie-geestelijke zal fungeren, ooooooooooooocoooooooooc Philippine In de werkplaatsen van Het Vaticaan is dit mozaiek vervaardigd. Gevat in een gouden lijst is het Maandag per vliegtuig naar Nederland getranspor teerd en thans staat het tentoonge steld in het Palels te Amsterdam. Het is het geschenk van Z. H. Paus Pius XII voor Prinses Wilhelmina en stelt de Perzische Sybille voor als schrij vende vrouw. NIEUWS VAN DE WEEK. In het grote gezin de KA.B. gaat het steeds beter. Dat zagen wij ook Zaterdag weer in de goed bezochte ledenvergadering. Een lid van het hoofdbestuur was overgekomen om eens wat te praten over een nieuwe bond die men ai lang dacht op te richten, omdat er hier behoefte aan was, n.l. een bond voor bouwvakarbei ders. Men is tot een goed resultaat kunnen komen en deze vakbond werd dan ook Zaterdag opgericht. De ac tieve voorzitter van de K.A.B., de heer van Hecke, kon dan deze nieuwe bonds- installatie doen voor 15 leden. Het be stuur werd samengesteld uit: M. Kaas voorzitter, A. Klaassen, secretaris en L. Berghgracht, penningmeester. Maandagmorgen zag men hier al vroeg een dienstweigeraar n.l. een bus van de Z.V.T.M. Deze vertikte het om nog verder te rijden. Door een 10-tal mannen werd de bus op gang gebracht maar toen begon het vehikel ineens vuur te spuwen, de bus vloog in brand. Het liet zich nqg al ernstig aanzien, want met eigen apparaat kon men het vuur niet meer meester worden. Onze brandweer die direct ter plaatse was, had de brand spoedig geblust Oorzaak was kortsluiting. Met enige materële schade liep het gevalletje nog al goed af. Zondag liep er een man in deD Braakman te wandelen. Of hii daar een bad wou gaan nemen of wat wou zwemmen, wij weten 't niet. Een po litieagent vond bij de man een jacht geweer. Einduitslag: de politie een naam meer in zijn notitieboekje en de man een bon mee naar huis. Aanvulling uit de Waddenzee ¥}EZER DAGEN ontvingen de mos selkwekers in Zeeland een cir culaire van het aan- en verkoopkan toor voor mosselen te Bergen op Zoom. waarin werd bericht, dat het aan Wieringer mosselkwekers was toegestaan mosselen in Zeeland te leveren. Voor aankoop van deze mosselen komen in de eerste plaats in aanmer-1 king die kwekers, die niet aan de ge stelde kwaliteits eisen kunnen voldoen en die door menging van Waddenzee en Zeeuwse mosselen een verkoopbaar product zouden krijgen. Dit zou dus voor beide partijen een gewenste oplossing zijn, de Wierin- gers zouden hun mosselen gemakkelijk kunnen verkopen, de Zeeuwse kwekers zouden eveneens gebaat zijn. Over het algemeen is men echter over deze maatregel zeer ontsticht. Tegen de uitdrukkelijke wil van de Zeeuwse kwekers wordt deze maatre gel doorgevoerd De Wieringers hebben nu eenmaal Nederland boven de Moer dijk als hun verkoopterrein gekregen, zij behoren daar nu ook te blijven, zo oordelen de Zeeuwen. Maar er ls nog een andere kwestie. Een eisenaardig verschijnsel is dit jaar, dat het juist de grote bedrijven zijn, die niet aan de kwaliteitseisen kunnen voldoen, of die niet voldoende voorraad hebben. Nu zijn voor ieder^ mosselkweker In 1935 basisleverings- cijfers vastgesteld, hoeveelheden die ieder mosselbedrijf jaarlijks aan het aan- en verkoopkantoor mag leveren. Wanneer nu kleine bedrijven voor de oorlog niet aan hun basisleverings- cijfer toekwamen en de levering moes ten staken, tengevolge van minder goede kwaliteit of omdat zij geen mos selen meer hadden, dan werden rigou reus de regeling doorgevoerd, waar door vaak van de kleinere standaard capaciteitscijfers nog iets werd Vge- nomen ten bate van de groteren. Dat heeft indertijd veel verbittering ge wekt en men dacht revanche te kun nen nemen, nu de bordjes verhangen waren. Nu wordt echter gelegenheid gegeven om aan te vullen uit de Waddenzee, waardoor het voordeel van extra leve ring en verhoging van de standaard capaciteit der kleinere kwekers wordt opgeheven. Terneuzen De „Bristol" gepasseerd. De Ame rikaanse destroyer „Bristol" passeer de de sluizen op weg naar Gent voor het brengen van vlagvertoon. Walsoorden PAARD TE WATER. Doordat de knecht van de landbou wer H. uit Ossenisse wat ruim dicht langs de Kade reed en een der voor wielen in een put terecht kwam, waardoor een der paarden een klap van de dissel kreeg, werd dit in de kade geslingerd en kwam het hall in het ruim van het schip en half tus sen kade en schip. Met behulp van een lier werd het paard omhoog gehesen. Tengevolge van de val bleek echter het paard reeds gestorven te zijn. Arbeidsongeval. Tijdens het lossen is schipper de Bruin met zijn arm tus sen de lier geraakt, waardoor het li chaamsdeel zodanig werd verwrongen, dat hij ernstig verwond onmiddellijk in het ziekenhuis te Hulst moest wor den opgenomen. Wiel over de voet. De landbouwer Bun alhier had het ongeluk dat een der wielen van zijn kar hem over de voet reed, waal-door verschillende tenen vrij ernstig verwond werden. Tlfanneer U denkt, dat U volgend Jaar reeds in een raket-vliegtuig kunt stappen, voor een reisje naar Mars of Sa- turnus, dan bent U wel wat al te optimistisch. Want Amerikaanse ge leerden zijn het er una niem over eens, dat pas in 1954 rakettenzullen kunnen worden gecon strueerd voor een reis door de wereldruimte. Maar in elk geval zijn zij druk bezig aan de oplos sing van problemen, die een eventueel interplane- ^'r verkeer stelt. De onderzoekingen wor den voor een groot deel door militaire instanties verricht in laboratoria die over het gehele land zijn verspreid. The United States Army Signal Corps heeft voor twee jaren reeds radar golven, die naar de op pervlakte van de maan waren uitgezonden, weer kunnen opvangen. Dit wijst er dus op, dat ra ketten, die radargolven kunnen uitzenden, vanaf de aarde op hun reis door de wereldruimte te controleren zijn. In New-Mexico heeft men veertig maal raket ten naar de „Ionosfeer", de buitenste kring van de atmosfeer, afgeschoten. Momenteel onderzoekt men de mogelijkheid, om de raketten voort te drij ven door middel van atoomenergie. Een mogelijk probleem is verder, de raket zo hoog af te schieten, dat zij de zwaartekracht van de aarde overwint. Voorts ziet men de kwestie on der ogen, hoe deze ra ketten botsingen kunnen vermijden met stukken iran meteoren. In een uitgave van de „United States Army Ordnance Association" ver scheen onlangs een arti kel, dat de titel droeg „De bezetting van Mars" De schrijver, majoor James R. Randolph, ver klaarde daarin: „In de tweede wereldoorlog moesten wij bases hebben in verschillende delen van de wereld. In de der de wereldoorlog dienen wij ook bases te bezitten buiten deze aarde'" Wil de raket de zwaarte kracht van de aarde over winnen, dan moet zij een snelheid hebben van 25000 mijl per uur. Er zuilen zeker nog 5 jaar studie no dig zijn eer men het pro bleem van de voortdrij ving door atoomenergie order de knie heeft Ondertussen heeft ..The Canadian Rocket Society" al blauwdrukken laten vervaardigen voor de bouw van zulk een raket Dit apparaat zou 1.500.000 dollar kosten en de start plaats 500.000 dollar. Ook worden proeven genomen om uit een raket, wanneer deze haar hoogste punt heeft bereikt, een andere kleinere raket te lance ren. Gefluisterd wordt, dat de regering met een van de wetenschappelijke Instanties een contract aeeft afgesloten, dat deze laatsje verplicht, binnen drie jaar 'n raket naar de maan af te schieten. En wanneer u zegt, dat het bovenstaande alle maal klinkklare kolder la, dan bent u een nuchter mens. Maar de mensen, die 50 jaar geleden met Jules Verne lachten en op hun voorhoofd wezen, wanneer iemand hen sprak over vliegtuigen, zwaarder dan de lucht, waren óók nuchter 0OOOOOOOOO©eO0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Abonneert U bij de bezorger van het Dagblad De Stem. 25 cent per nummer; f 1.50 per kwartaal. Verschijnt 2 maal per maand. Westdorpe Kruiningen Rad van avontuur Door het Niwin- comité werd een Kerstpakketten-actie gevoerd door middel van het rad van avontuur, waarbij een groot aantal tulbanden en andere prijzen werden verloot. De actie, die op zeer originele wijze werd gevoerd, is een waar suc ces geworden. Er is een bedrag van ongeveer f 1000,— ingezameld. Lamswaarde Voor de blinden Ten bate van de RIK. Blindenzorgvereniging St Anto- nius van Padua werd in het patro naat een filmvoorstelling gegeven, welke vrij goed bezocht werd. Na af loop hiervan gaven zich een 7-tal meisjes op als zeletricen. Zij zouden in de ek. dagen trachten de nodige donateurs te werven voor dit prachtige werk. De eerste spade Eindelijk heeft men dan voor de bouw van een 4-tal nieuwe woningen in de Fred. Hendrik straat de eerste spade in de grond gestoken. Hopen we nu maar, dat met dit werk de nodige spoed betracht wordt. Immers hierdoor kan het woningpro bleem voor onze parochie dan weer dichter bij zijn oplossing worden ge bracht Middelburg HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare jpATER Piet Wesseldng is een actie begon nen. Een actiq ter verkrijging van woonruimte voor jongelui die willen gaain trouwen, maar daartoe niet in staat zijn omdat zij geen onder dak kunnen vinden. Om hieraan te geraken heeft pater Wesseling in een radiobabbeltje en met behulp van krantenartikelen een beroep gedaan op die jeugd. Haar heeft hij gevraagd hem adressen te sturen, waarvan zij weet, dat er nog woonruimte is. En te gelijkertijd heeft hij alle verloofden, die bij gebrek aan woonruimte niet trouwen kunnen, verzocht, zich met hem in verbinding te stellen. Met dieze beide groepen van adressen wil hij dlan een actie begin nen.... De oproep van pater Piet Wesseling heeft vanzelfsprekend in ruime kring weerklonk gevonden. Hij ontving ontelbare brieven en in verschillende bladen werd er stevig op gereaget rd. Niet alleen in bemoedigende, zelfs niet uitsluitend in neutrale vorm, maar in die van critiek. Ni-et malse critdek zelfs, want als pater Wesseling opgave van woon ruimte wil, don zal dat dikwijls op minder aanvaard bare wijze moeten gebeuren, zegt men en anderen weten nog sterker kleurseltjcs te bedenken om al vast bij voorbaat het ondoordachte, misschien ook onwerkelijke van het plan aan te tonen. Wel is dan dat plein, deze actie? Pater Wes seling zal er pas later mee voor die dag komen. Voor lopig luistere men naar zijn raidiobabbeltjes op Dins dagavonden om half acht en voor het overige doe men als wij: men weze behalve belangstellend, ook optimistisch, wamt ook als de radiospreker „alleen maar" 'n beroep op de naastenliefde zou doen, dön nog, nee, eerst dam juist recht is 't de moeite waard om te luisteren, te overwegen en te handelen. 't Is im mers ma de liefde tot God, alleen maar die, welke de evennaaste raakt, welke de wereld kan redldlen! y OORLOPIGE Verslagen komen nu regel matig van die persen dier Landsdruk kerij. Het is ondoenlijk om te vertellen wat al die „sommige", „verscheidene" en „vele" leden te berde brengen. In een diier Verslagen diat betreffende de Begroting vam Buitenlandse Zaken is oms echter opgevallen, d!at er iets niet in stond. Men heeft het over de nieuwe figuur aan Buitenlandse Zaken de zakenman Stikker over het federalisme, over de Russische dlreiging, over Spanje, de Westelijke Unie, die Benelux en nog zo veel meer. Maar het vraagstuk, dat in onze gewesten die gemoedieren steeds meer gaat bezig houdien, diat van de Tussenwateren, blijkt dioor geen enkel Kamerlid aangesneden te zijn. Waarom niet? Struisvogelpolitiek baat niet. Het pro bleem leeft. Het moet aan de orde komen. Waarom dlan bij de Minister niet 'ns geïnformeerd naar de stand vain zaken? capillair aciieve iandcream me( FLUORGAAN ie gen tandbederf 'Norm. tubcy 37//»''v.. Grote tube" x 65 ci. Ad)v. 384-00 Ontspoord. In één van de vele bochten vam de tramrails nabij de Axelsestraaf ontspoorden een paar wa gons geladen met bieten. Het duurde een hele tijd voor deze weer op de rails waren gebracht. Gelukkig dat de reizigers nu per bus en niet meer per trein vervoerd worden, anders zou dit weer een hele stagnatie teweeg heb ben gebracht. Kath. Thuisfront. De pakketten- actie voor onze Jongens overzee is weer voorbij en de Westdorpenaren hebben er hun beste beentje weer eens voorgezet. De actie is dan ook goed geslaagd. Per pakket werd aan onze mannen het volgende verzonden: 1 p. tabak. 3 p. sigaretten, 1 rolfllm. 2 rol len perpermunt, 1 rol drop. 1 tube tandpaste, scheermesje, snoep en een aantal losse sigaren, ook enkele speel kaarten. Aan de jongens is tevens ge vraagd om van de rolfilm één foto van hemzelf aan Thuisfront te willen af staan. De paketten zijn op dit ogen blik reeds onderweg, verpakt in blik ken dozen van de N.V. Liebig Mij., te Rotterdam, welke deze dozen op eerste aanvraag gratis beschikbaar stelde. Van financiële zijde is de actie ook een succes geworden, er werd n.l f 273,26 opgehaald en afgedragen Zuiddorpe Opening bibliotheek. Nu de R.K. bibliotheek weer geopend ls, kunnen de Zuiddorpenaren zich voor de lange winteravonden van goeie lectuur voor zien E.H.B.O.-oursus. Voor de cursus E.H.B.O. welke alhier gegeven wordt door-dokter Melchers uit Koewacht, be staat grote belangstelling. SAS VAN GENT. Vrijdag 12 Novemb. Voorbereidingsbijeenkomst voor dienstplichtigen in het patronaat om 19.30 uur. GOES, 9 November. Coudredmetten 3782, Ste-rappels 3259, Jonathan 3386, Cox Oranje Pippin 3311L Zure Bellefleur 3060, Golden Deli cious 3354, Bramley Seediling 32 40, Anmanas Reinette 2645, Notaris- appels 2047, Courtpendiu 2538, Glorie van Holland 2858, Grom. Kroon 31—41, Peperaippells 29—41. Laxton Superbe 3760, Hondsmuil 21—36, WestL Bellefleur 30—41, Ram» bour Mortier 3136, Zoete Ermgaar. de 3562, Zoete Campagmer 4257, Knoet en valappels 2542, Peren: Doyenne du Oomise 36118, Comtesse de Paris 3572, Br. Alex Luoas 4266, Zwijndr. Wijnperen 44 58, Joseph die Maline 4859, Wirt- tersuikerij 3649, Giezer Wildeman 3876, Kledperen 4967, St. Remy 4257, Brederode 58, Pondsperen 34— 54, Knoet- en valperen 2945. Diversen: Mispels 3136, alles per 100 kg, Noten 3,20—4,60 per 100 st WAALWIJK, 10 November De in landse huiden beginnen meer los t« komen. Mede in verband met de toe genomen slachtingen zal aan de looi ers de eerstvolgende huidenverdeling wel een groter kwantum toegewezen kunnen worden. Op de ledermarkt blijft voortdurend veel vraag, zowel voor zoolleer, over leer als voeringleer. Voor zool- en overleer valt een kleine prijsstijging t« constateren. De schoen- en lederindustie is ruim van orders voorzien en blijft op voile toeren draaien. In de schoenwinkels is de verkoop weer tot zijn gewone proporties terug gelopen. De grótere omzetten der laat ste weken werden vooral bereikt in de artikelen dames- en kinderschoenen, terwijl in de herenartikelen geen ver hoogde omzetten van enige betekenis zijn geboekt. U(/ PUDDING CUSTARDMAÏZENA CP 10-027 Adv. 360-00 „RHENUS" prod OOK VO.OR HET WEKEN VAN DE WAS! 82 Hij wade Galland tot Qlinde woe de prikkelen, want nooit had er een berekenender en killer haat uit Gar lands ogen gesproken dan toen hij de Amerikaan in Claeys' museum ontdekte. En een kalme Garland was veel gevaarlijker dan een doldriftige Drift was. zoals Trent wist, de groot ste fout. Het zou een gevecht op le ven en dood worden en hij kende Gar land genoeg om te weten, dat hij op geen genade behoefde te rekenen als hij verloor En het geluk was zijn vij and gunstig. De baron had niet kun nen zien. wie hem had neergeslagen. Als Garland won, zou hij Trent do den, zodat niemand zijn geheim ken de, en men zou hem als de redder van de baron beschouwen. Gretig keek Trent zijn vijand aan. Het ver wijt van tweederangs te zijn. scheen doel getroffen te hebben. „Ik heb me kostelijk er mee ge amuseerd", vervolgde Trent, hoe je je in het vertrouwen wist te dringen van mijn arme vriend Claeys, die je vennoord hebt. Er zijn kleine tech nische fouten, die verraden, dat je een amateur bent, maar over het ge heel heb je het aardig gedaan, hoe wel Etienne je schijnt te wantrouwen" Hij zag, hoe een twijfel aan zich zelf op Garlands gelaat weerspiegeld werd. Zo zorgvuldig was de grote man te werk gegaan en zo handig had hij zijn huidige positie veroverd, dat het verontrustend was te vernemen, dat iedere stap was nagegaan. Misschien had die verwenste, onbekende Ameri kaan hem gedurende de laatste weken meermalen kunnen overvallen, maar hij had gewacht tot er een misdaad was gepleegd op Belgisch grondgebied en strafbaar volgens de Belgische wet, voor hij zich vertoonde. Het was nood zakelijk, dat hij won. Hij moest trach ten kalm te zijn evenals zijn vijand. .Jtk ben blij, dat we allee.n zijn', sprak hij minzaam. „We hebben veel te bepraten. Misschien wil je me ver tellen, waarom je me uit New York bent, nagereisd „Waarom zou ik dat vertellen?" „Omdat ik zal vragen en jij zult Adv. 365-00 antwoorden. Er zijn van die kleine martelingen, 9ie het antwoorden tot een genoegen maken. Ik heb er geen ingewikkelde Chinese werktuigen bij nodig. Niets dan een beetje anatomi sche kennis. Er zijn veel vragen, waarop ik het antwoord graag zou weten". Weer had hij de ijzige manier van doen, die Trent verbannen wilde. „Er is niets, wat ik verlang te we ten", zei Trent, „dat vragen laat ik aan de rechter van instructie over. Ik wil je enkel aanwijzen als de moor denaar van Launceston Vooruit Char les. Ben je klaar?" „Of ik klaar ben?" Toen zwollen de aderen aan zijn slapen op en zijn ge zicht werd purperrood. Trent zag heb met vreugde. Met opgeheven knuppel Wam Gar land op de jongere man ai. Daar deze de slag zag aankomen, kon hij die gemakkelijk ontwijken. „Dat noemen we bij ons „lucht maaien", zei Trent, „een goede li chaamsbeweging, maar je komt er niet verder mee. Bovendien is het kracht verspilling. Ik heb goed opgelet. De baron stond met de rug naar je toe. en de markies was bijna negentig. Trent trad achteruit om niet te vallen over het lichaam van de ba ron, uit wiens hoofd een straaltje bloed over de marmeren vloer sijpelde „En toch loop je weg", riep Gar land. „Nu Wadham niet bij je is, ont zinkt je de moed". .Daarom heb ik de deur dichtgedaan zodat jij niet weg kunt lopen." „En toch verschuil je je achter die vitrine." .Allicht. Jij hebt een stok en lk ben ongewapend." „Uitvluchten," smaalde Garland, „en leugens kenmerken de lafaard." „Lafaard," spotte Trent, „mijn idee van een lafaard is een man met een stok, die hij niet weg durft gooien." „Het is lafheid," hield Garland aan, je weet, dat je verloren -bent als ik je te pakken krijg." „Lafheid?" Trent glimlachte nog steeds, „gooi die stok weg en vecht man tegen man. Of vecht je alleen als je in het voordeel bent?" Zonder aarzelen wierp Garland de zware stok in een hoek. Anthony Trent beantwoordde zijn aan val door snel terzijde te springen en door een bliksemsnelle rechtse stoot, die Garland op het oor trof, toen hij langs stoof. De zwaardere man voel de de pijn amper, 't was de vernede ring die hem wild maakte. Hij wist, dat als hij de leniger vijand eenmaal in zijn knuisten had, alleen de dood deze kon verlossen. Maar Trent wist dit evengoed en wilde de voordelen niet verspelen, die zijn kermis van boksen en zijn vlugheid hem gaven. „Sta stil," brulde Garland, zich om kerend. Trent's rechterhand schoot uit, raakte hem boven het oog, en wekte in hem de waanzinnige, die Trent soms in hem zag. Hij voelde zich ge sterkt in de overtuiging, die hij eerst gekoesterd en toen weer bijna opgege ven had. dat Charles Garland gek was. Des te nodiger was het om zijn kalmte te bewaren, zijn afstanden goed te schatten en een worsteling ^e vermijden. Hier zouden er geen zes tig seconden tussen de ronden zijn om je te herstellen. Een enkele mis stap en het was met hem gedaan. De reden, dat de ander de baron zo onverhoeds had kunnen overvallen, was, dat hij !d de tuin zijn klompen had uitgetrokken en op kousenvoeten naar binnen was gegaan. En hierdoor was hij in het voordeel tegenover Trent, wiens schoenen minder hou vast hadden op de gladde vloer. (Wort vervolgd) VRIJDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM H, 415 meter 7 nws, 7,15 ochtendconcert, 7,45 morgengeb, 8 nws, 8,15 pluk de dag, 9 Russ com ponisten, 9,30 w st, 9,35 schoolradio, 10,05 muziek houdt fit, 11 zonnebL 11,40 schoolradio, 12 Angelus, 12,03 piaino, 12,30 weerpr, 12 A3 Johnny Om. bach en Jo Caa-pay orgel, 13 nws, 13,25 American Waltzes, 13,50 Op de korrel. 14 de droom van Gerootius v Elgar, 15,40 orgel en piano, 16 zonne bloem, 17 na school, 17.15 zang en piano, 17,45 wat 't buitenland leest, 18 rumba's en conga's, 18,20 Het blaas instrument in kamermuziek, 19 nws, 19.15 Appèl Ex Pol Gev, 19,30 Uit 't land van Hertog Jan, Brabants half uur, 20 nws, 20.05 gewone man, 20,12 Prom orkest, 20,30 Tien Geboden, 21.37 Le Nozze di Figaro, 22,50 avond gebed, 23 nw- 23,15 KRO favorieten HILVERSUM I, 301 meter 7 nws, 7,15 ochtendgyrmn, 7,30 muziek bij 't ontbijt, 8 nws, 8,18 operette, 8,50 huisvrouw, 9 kamermuziek, 10 mor gengebed, 10,20 Loudens theater ork, 10,30 vrouw, 10,45 Bach, 11,15 De brief van Lo. voordr, 11,35 licht conc, 12 Van Wood quartet, 12,30 weerpr, 12,33 sport, 12.45 ork muz, 13 nws, 13,15 mededelingen, 12,30 John Reno- va and his music, 13,50 chansons, 14 kookkunst, 14,20 orgel, 15 Ons voik en zijn dichters. 15,20 middagconcert, 16 Rich Tauber, Jeannette Macdo- naild, 16,30 Tussen twaajf en zestien, 17 Altviool, 17,20 Wij en de muz, 18 nws, 18.15 felicitaties. 18,30 Ned str kr, 19 Denk om de bocht, 19.15 Ae- cordeola, 19,30 Friesland: land, volk en cultuur, 20 nws. 20,05 sonate van Jarnach, 20,30 Midden in het leven, 21 Men vraagt en wij draaien. 21,30 Kermis der ijdelheid, hoorspel, 22 buitenlands overzicht. 22.15 Swing and sweet from Hollywood, 22,40 van daag! 22,45 avondwijding, 2? nws, 23,15 omroep kamerorkest. BRUSSEL, Vlaams, 321 meter 12,32 omroep orkest, 13 nws, 13,15 middag concert, 19 nws, 19.30 filmmuziek. 20 zangplaten, 20,15 fill verzie 20,30 omroep symph orkest, 22 nws. 22,15 Broadway muziek, 22,50 nws. TN HET K aan, well Er zijn nati commandan worden om selijke geest te bereiken. VPE ZIJN weest ei ling hoe hi taire goeden werden. Het houden ben< maar overig* en aoorgezor een centraal bonte verzat) ieder deed koop mogeli iets kwijt, d dat valt hei men gelukki zoek heen, n pech hadden rekening bij In de ket en eens van was er best en haast zou ve bij de kok t kamp k uit heeft een ei vensmiddelei en alles wa het leven di kan men er In een gi rekening en len gingen huis. Vooral hebben ontv eerste plaat zwaait 170 g iedere maan gulden tot 300 gulden. In Indië soldij een U men 20% ki in Nederlan* kan dus spar met duizend huis gingen. We hoorden maand onge betaalt, een allemaal sol deelte toch de afgezwaa kopen. Een krijgt hij df nen, die ziel hebben kri. maar dat zi nig, zeide Er is In arts. die dei zoekt en da een behand* men zelf ge< maken. In deze oi die in Indië seerd wordet ren en hun eigen fourie MIDDEL! TeL -U0 GOES Telef. 21! Vrijd. en u. Zaten 8.45 u. 1 6.45 en 8 Voorverk MIDDEL TEL. 218 Iedere a en Zon 2.30 uur 411-0 VLISSIN Iedere 8 9 u. Zon 3 uur. Voorver! 413-0 VLISJ

de Stem | 1948 | | pagina 2