De Franse terreur wordt betaald 1 Het convent der Kartuizers bij Geertruidenberg Roiary Frankrijk protesteert tegen overdracht van de Ruhr „Wagenaar, zeg ja of nee!" ROUP DE MI MN VAN ST ETIENNE IN 'T KORT Truman gaat niet naar Stalin Japan schuldig aan aanvalsoorlog Westelijke resolutie aanvaard Tenslotte door oorlogsgeweld verdreven VIJFDE JAARGANG No, 1226 DONDERDAG II NOVEMBER 1948 Doel van Thorez: Frankrijks ondergang SINT PAULUS Vrij koud Van verwijdering tot kloof St. Pietersberg valt ten offer aan de wederopbouw Ontbijtkoek en zwarte stroop duurder Spreekkoor in Tweede Kamer Hij verkoos gekruiste armen Staat van Beleg: in Nanking Groot verlof dienst plichtige studenten Verscherpte Sovjet controle Wordt de Negeb „Niemandsland?" Ontstaan der Orde DE vraag is ons ook gesteld: Waar om geldt het strikte verbod niet voor alle landlen? Bestaan de gevaren, eldiers niet, welke de Bisschoppen van Nederland druchten? Het is een vraag, die ook dikwijls naar voren is gekomen ten aanzien van die socialis tische vakverenigingen. Men kan er eenvoudig dit tegenover stellen: Hier spreken plaats, tijd en omstandighe den een woord mee. Het Episcopaat van ieder land afzonderlijk heeft te beoordelen, of het opportuun is be paalde organisaties te verbieden /oor katholieken. Het zal daarbij alle c „i- standfigheden in overweging nemen en in het ene land kan die overwe ging tot een andere slotsom leidon dan in het andere. Het is te verge lijken met een verkeersregeling, op gesteld om de weggebruikers voor gevaren te behoeden. Wat in de ene stad mag, is in de andter e niet toe gestaan. Hier is geen sprake van me ten met twee maten. De plaatselijke overheid beoordeelt de ge vaars-om standigheden en zo kunnen er in de ene plaats andere verordeningen geL- den dan eldters. Sjarifoeddin vecht door Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsinge) 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; post t 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0 30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Vooi God, Koningin en Vaderland c /~\NZE PARIJSE correspondent is Maandag 8 November in St. Etienne, haard van de Franse staking, aangekomen voor een reportage. Een gevaarlijke en ingewikkelde onderneming was dat, zelfs voor hem, die toch van vroeger het stadje kende en nog op zoek kpn gaan naar „oude vrienden". Hij waadde als het ware in een dikke brei van gevaar en spanning en sprak tenslotte met een luitenant af, dat hij deze „veiligheidshalve" van zijn doen en laten op de hoogte zou houden. En in de dagen daarna, gaande van de ene bistro naar de andere, ont dekte hij, dat de mijnwerkers geschaterd hadden om de bewe ring van de Franse Industrie-minister Lacoste: op 8 November is onze kolenproductie weer normaal. En dan de herhaalde verzekering van Minister Moch: De troepen hebben de situatie in handen, de arbeiders kunnen veilig doorwerken! Toen onze correspondent eindelijk zijn oude vriend, de mijnwerker Lasac, getroffen had, kwam hij tot het volgende volkomen andere maar oneindig méér werkelijke beeld van de toestand. WAAROM IK STAAK? TIET AANTAL bistro's heb ik maar niet geteld. In de elfde vond ik tenslotte mijn oude kennis Lasac. Ja, Lasac staakt ook en slaapt nu bij kennissen, want hij mag bij zijn vrouw niet binnenkomen voor hij weer gruis onder zijn nagels heeft. Na vijf mi nuten zitten we met acht man rond een ronde tafel en de baas kijkt stom TJET diocesane blad van het bis- dom Passau vertelt de volgen de ervaringen, die een Duitse priester met de Sovjet-sector heeft opgedaan, toen hij als krijgsge vangene in Rusland verbleef. De priester moest de tekst van een toespraak voorleggen aan de censor. In deze toespraak haalde hij de Brief van Paulus aan de Corinthiërs aan. De priester kreeg zijn manuscript niet terug maar ontving na lange tijd de volgen de mededeling van de censor: „Generaal Paulus bevindt zich in Moskou. Zijn brief moet onmid dellijk worden voorgelegd aan het hoofdkwartier alhier". j N DE JURIDISCHE commissie van de V.N. is een Nederlandse reso lutie aangenomen, waarin voorgesteld wordt een internationale Strafrecht- bank in het leven te roepen. TN DAVOS werden sinds de bevrij- ding 1000 Nederlandse patiënten opgenomen. Maandelijks keren gene zen patiënten naar ons land terug. ■pROF. DR. Rutten, Minister van O., K. en W. heeft te Overveen een opleidingscentrum voor sportleiders geopend. Z.K.H. Prins Bernhard was bij de opening aanwezig. rpOESCHOUWERS zagen in Wenen een man uit een raam van de derde verdieping van het Bestuurs gebouw der Sovjets springen. „Mijn naam is Boehm. Ze hebben me be schuldigd van spionnage", bracht hü uit. Haastig toegeschoten Sovjet-sol daten droegen hem het gebouw bin nen. TAE HAVENARBEIDERS van New- York en van Boston hebben het werk neergelegd. TN EEN GEVANGENIS in Texas werd na een uitvoering één van de 19 collectebussen gemist. Het door de gevangenen geredigeerd huisorgaan schreef: „Er is een schurk in ons mid den". TAE MISSIESCHOOL voor Jonge Vrouwen in Ubbergen heeft Zon dag 7 November haar verjaardag ge vierd. Er was een week-end georgani seerd voor belangstellenden. Veertig jonge vrouwen hadden zich opgege ven en zij hebben met grote belang stelling de verschillende inleidingen gevolgd. Voor jonge vrouwen, die als leek op medisch- en onderwijsgebied in de missie willen gaan werken, be gint op 16 Mei a.s. weer een nieuwe cursus te Ubbergen. TVTINISTER STIKKER zal vandaag per vliegtuig naar ons land terug keren. Zijn adviseurs kwamen reeds gisteren uit Kalioerang te Batavia aan. TAE „OPTIMISTENCLUB" in Harris- burg, Pennsylvania, organiseerde gisteren een „Glimlachdag" en loofde 1000 dollar uit voor de „prettigste glimlachers". OURINAME boert goed. Over de eer- ste negen maanden van dit jaar waren de inkomsten f 388.514 boven het budget. TAR. GALLUP voelt zich veronge- lijkt, wijl Amerika hem na de foute voorspelling van de presidents verkiezing uitlacht. Toch gaat hij vol goede moed in Europa het Marshall plan „peilen". Tl/TONTGOMERY had gisterenmiddag een onderhoud van enkele uren met Minister Schokking in Den Haag Bij aankomst en vertrek werd h(j door een grote menigte hartelijk toe gejuicht. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Plaatselijk nevel of mist. overi gens half tot zwaar bewolkt maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.55 uur. Maan op 15,26 uur. Morgen: zon op 7.54 uur. Maan onder 2.45 uur. verwonderd als ik hem de twee fles sen wijn betaal. Dat is hij niet meer gewend. „Waarom ik staak?" aldus Lasac, „Waarom ik staak? Dat zal ik je ver tellen. Al ben je journalist, al heb je ook een fijn costuum aan en al kun je ook een treinkaartje kopen, ik heb je toch altijd een goede vent gevon den. Dat pleit voor jou en misschien ook voor mij .Maar ik kijk je nooit meer aan, als je nu beweren wil, dat wij genoeg verdienen. We verhonge ren wel niet. Dat is wat anders. Maar in feite zijn we slaven. En het begon deze keer zo aardig. We zjjn nu eens zelf begonnen om de roden vóór te zijn. De eerste week hadden we de sympathie van geheel Frankrijk. We staakten allemaal, oud en jong. De leveranciers stonden aan onze kant. Bovendien hadden we een behoorlijke stakingskas en geloof me we zouden het gewonnen hebben. Heel Noord-Frankrijk was één sta kende massa, Maar voor we het ons realiseerden hadden de rode raddraai ers het heft in handen genomen. Ja, inderdaad, wij hadden de mij nen al bezet, doch niemand van ons zou er ook maar aan gedacht hebben vernielingen te verrichten. Naar ge lang de communistische invloed steeg verminderde ons crediet en werd de sympathie in Frankrijk minder. Naar mate de communisten krachtige op traden keerden wij ons van hen af en zo ontstonden er twee partijen van stakers, die elkaar thans haten op le ven en dood". Lasac, is één van de weinige rusti ge Fransen, die ik ken, maar ik weet wat er onder zijn schedel broeit. HET WATER STIJGT. rjELOOF ME, jij weet het toch, ik ben geen communist. Je mag me ophangen als hier een communist in de bistro zit. Maar wat moeten we doen. De terreur neemt toe. Ondanks alle soldaten zijn het hier de commu nisten, die de lakens uitdelen. Nie mand anders. Al die mooie redevoeringen, die men in Parijs uitkraamt helpen niets. Wij zijn het slachtoffer. Wist je, dat de rode stakers meer ondersteuning krij gen dan de niet-communistische. Wist je dat rode stakingsleiders met pak ken bankbiljetten bij zich lopen om werkwilligen om te kopen. Wist jij, dat zelfs de terreur wordt be taald Vandaag is er weer een nieuwe actie begonnen. Als tegenwicht tegen de gunstige verkiezingsuitslag voor de Gaulle wil men een grootse poging doen om de staking, die inderdaad thans over haar hoogtepunt heen is, nieuw leven in te blazen. De terreur tegen de werkwilligen is vannacht verscherpt. Vlak bij blok A. werd een ploeg aangevallen, waardoor mijn broer in het ziekenhuis ligt. In onze mijn stijgt het water nog steeds. Mijn schacht staat onder". Lasac schreeuwt de laatste woor den uit. Ik weet wat er in hem om gaat. Hij houdt van zijn mijn, hij be mint zijn schachten met hun eeuwige duisternis, met de stoere kameraad schap van generaties. Hij is een van de honderdduizenden die niet wilde toen hij kon en die niet kan nu hij wil. Al is hij niet rood, hij zit in de greep van Stalin, hij zit met millioenen en millioenen anderen in de rode knijp tang van het bolsjewisme. ACHTER IEDERE DEUR HUIST LEED. A AN AL die dingen moet ik den- ken als ik door de drukke straten van St. Etienne verder ga. De maga zijnen zijn geblindeerd. Overal staan groepen mijnwerkers te praten. Hier en daar ziet men rode vlaggen, hamers en sikkels en op vele plaatsen ver nielde ruiten. Achter iedere deur huist leed en kommer. Achter bijna iedere deur haat De rode raddraaiers werken onge stoord voort. Goed, er zijn er wat ge arresteerd, doch wat zou dat. De voor- naamsten werken onder het schild der parlementaire onschendbaarheid onge stoord voort. Het doel van Lasac was: meer loon, betere verzorging van vrouw en kin deren. Het doel van Thorez is: Frank rijks ondergang. Ongelukkigerwijs grijpen him middelen in elkaar. Ge deeltelijk lopen zij parallel. En des te langer zij parallel lopen, des te groter wordt de kans, dat Thorez zijn zin zal krijgen. Dat is de tragiek van de Franse arbeider. Dat is ook de tragiek van Frankrijk. En daarom trekken de donkere wol ken zich samen. Daarom leeft Frank rijk op een vulkaan. pRANKRIJK heeft bij Engeland en de V. S. officieel een protest in gediend tegen het besluit, het beheer van steenkool- en staalindustrieën aan de Duitsers over te dragen. De Franse Minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, heeft boven dien aan de Franse gedelegeerde ter Zes-Mogendheden-conferentie over de Ruhr, die vandaag te Londen begint, meegedeeld, dat Frankrijk het besluit niet kan goedkeuren. Zoals bekend, staat Frankrijk op het standpunt, dat het beheer over het Ruhrgebied een internationale kwestie is en voorlopig moet blijven. Er heerst ontstemming in Parij6, dat men de inhoud van de Brits-Ameri kaanse verklaring eerst uit de pers van die landen heeft vernomen. Hier mede is een betreurenswaardige aan leiding geschapen van verwijdering tussen de landen van het Noord-At lantische Pact. Wanneer de V. S. en Engeland bij hun voornemen blijven de overdracht ondanks de Franse te genkanting toch door te zetten (en dat werd reeds verklaard), dan kan deze verwijdering zelfs uitgroeien tot een kloof. Frankrijk betoogt, dat het zeer wel inziet, dat West-Duitsland terwille van geheel Europa rendabel moet worden gemaakt. Doch het ziet eveneens in, dat men aan de herinnering van twee wereldoorlogen van Duitse agressie, binnen één enkele generatie niet zon der meer kan voorbijgaan. Amerikaanse functionarissen in Washington gaven te kennen, dat zij het Franse protest beleefd doch be slist zouden afwijzen. TAR. SCHACHT wacht bij vrienden in Hamburg de loop der gebeurtenis sen af. Hij heeft alleen een hekel aan de journalisten, die iedere dag een paar maal komen vragen, of hij al gearresteerd is.... De Nederlandse Minister van Buiten landse Zaken, Mr. D. U. Stikker, heeft in de hoofdstad van de Republiek In donesia een onderhoud gehad met de republikeinse vice-president Mohamed Hatta. TAE GERUCHTEN, dat Truman er iets voor zou voelen om naar Moskou te reizen voor een ontmoeting met Stalin, zijn in de wereld gekomen door een handig kroniekschrijver van de Amerikaanse „Times Herald", de journalist Tris Coffin. Nadat deze nl. in een artikel de suggestie zou heb ben gedaan, dat Truman naar een dergelijk onderhoud in het belang van de wereldvrede zo verlangend is. heeft hij een telegram aan Stalin ge stuurd. Daarin vraagt hij, of de rode Maarschalk bereid is Truman op een nader overeen te komen plaats te ont moeten voor een besnreking over de middelen om tot de wereldvrede te komen. Robert Lovett, wnd. Minister van Buitenlandse Zaken der V. S.. heeft inmiddels tegen gesproken, dat er ook maar voorstellen over een dergelijke ontmoeting in de pen zijn TN HET DEPARTEMENT van Eco nomische Zaken heeft een bijeen komst plaats gehad van de minister van Economische Zaken, de minister van Onderwijs en de directie van de Enci-Cementfabrieken in Zuid-Lim burg. In deze" bijeenkomst is van re geringszijde aan de Enci-directie me degedeeld, dat de Regering voorne mens is, haar voor, ,60 jaren concessie te verlenen tot het -afgraven van de St. Pietersberg. De directie der Enci is van plan bij de St. Pietersberg een fabriek te bouwen, welke rendabel geacht wordt met het oog op de lan ge duur der concessie. In verband met de cementvoorzie- ning van ons land, die voor de bouw nijverheid van het hoogste belang is, is de Regering heengestapt over het bezwaar, dat door de afgraving een stuk natuurschoon zal verdwijnen. Ook herbergen de grotten van de St. Pietersberg een vleermuizenverzame- ling, welke enig in Europa is. rpOT DE ARTIKELEN, waarin de duurdere suiker en-of bloem als grondstof is verwerkt en die dienten gevolge duurder zijn geworden, beho ren ook koek en zwarte stroop. Ontbijtkoek van klasse C (klasse en prijs moeten op de verpakking zijn aangegeven) is 1 tot 5 cent per koek duurder geworden, al naar gelang de grootte van de koek en de daarin ver werkte grondstoffen. De jlrijs van zwarte stroop stijgt 11 cent per kg„ los uitgewogen of 5 cent per pot van Vi kg. Het artikel gearomatiseerde tarwe bloem had de eerste tijd na de bevrij ding aftrek als vlapoeder. Nu de prij zen ln de zetmeelsector voor pud ding en custardpoeder inmiddels zijn vrijgelaten en de gearomatiseerde bloem, voor zover nog vervaardigd, van geen betekenis meer is, is de prijsregeling hiervan eveneens inge trokken. pERBEN WAGENAAR kreeg giste- ren de gelegenheid in de Tweede Kamer om de handschoen, hem door v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) toegeworpen op te nemen: de vraag, of hij bij een aanval op het Westen door het Oosten met gekruiste armen zal blijven staan (zoals Mussert in 1940). beantwoordt Wagenaar met de opmerking, dat de vraag onzinnig is, Men probeert de aandacht af te lei den, zo zei hij. Toen kwam er van de zijde van de P. v. d. A. een spreekkoor: „Zeg ja of nee!" De voorzitter vond een massale interruptie niet oirbaar en gaf 't woord aan v. d. Goes, die kalm doch dui delijk dezelfde klemmende vraag stelde. En toen kwam de aap uit de communistische mouw: „Ik zal nooit tegen socialisme" strij den en mijn houding van de omstan digheden laten afhangen". Ook een duidelijk antwoord, verschrikkelijk duidelijk zelfs we weten nu ten minste, waar we met Wagenaar en zijn partijgangers aan toe zijn! Daarna dient hij zonder meer een motie in. waarin er bij de Regering op aangedrongen wordt de loonbijslag van f 1.00 te verhogen tot f 2.50. De heer Zandt (S.G.) was tegen vivisec tie, vaccinatie, al te grote belangstel ling voor sport en spel en tenslotte tegen.Rome, dat in Nederland naar zijn mening steeds verder (met In quisitie en al) opdringt. Hofstra (P. v. d. A.) vraagt terloops aan Wagenaar om zijn „rijksdaalder motie" te willen motiveren, wijl deze anders geen betekenis heeft en hij valt de heer Weiter aan, omdat deze het Bankgeheim weer in wil stellen. TJET INTERNATIONAAL Tribunaal heeft Japan schuldig bevonden aan het voeren van een aanvalsoorlog tegen het Britse Gemenebest, Ameri ka, Frankrijk en Nederland. Het Tribunaal zegt in zijn vonnis, dat Japan zijn aanvalsoorlog begon in December 1941, niet te Pearl Harbour doch bij Kota Baroe in Malakka. Ja panse oorlogsschepen beschoten hier het strand op de morgen van 8 De cember, honderd minuten voor de eer ste aanval op Pearl Harbour. In 1940, aldus het vonnis, besloten de Japanse leiders een aanvalsoorlog te gaan voeren tegen Frankrijk in Indo-China. Ook de acties, welke Ja pan in 1941 begon tegen Groot-Brit- tannië, de Ver. Staten en Nederland waren aanvalsoorlogen. De beschuldiging van samenzwering tot het voeren van een aanvalsoorlog zijn volgens het vonnis bewezen en de betrokken daden zijn misdadig in de hoogste graad. TTIT OFFICIËLE BRON wordt ver- nomen, dat op persoonlijk bevel van Tsjang Kai Sjek in Nanking en Sjanghai de Staat van Beleg is afge kondigd in verband met de plunde ring van rijstwinkels geldt van 24 tot 5 uur een uitgaansverbod. Met ingang van vandaag zal te Nan king in honderd door de politie be schermde winkels onder controle rijst worden verkocht. OLIJKENS een legerorder kan aan dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten, die de studie aan een Universiteit of Hogeschool wensen aan te vangen of voort te zet ten, ongeacht de lichting, waarvoor zij voor dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden verleend, indien zij voor 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn ge komen en zij sedertdien onafgebro ken in werkelijke dienst zijn geweest De legerorder heeft in het algemeen op dienstplichtigen betrekking, die niet buiten Europa dienen. In een uitvoerige beschouwing be pleit de heer Lucas (K.V.P.) de nood zakelijkheid van het drukken der uit gaven en hij vraagt o.m. bij herzie ning van de belastingwetgeving bij zondere aandacht te willen besteden aan de kinderrijke- gezinnen. Nadat Hoogcarspel (C.P.N.) nog be weerd heeft, dat ons volk geen een heid vormt, wordt de zitting verdaagd tot vanmiddag één uur. TAE SOVJETS hebben vandaag de Amerikaanse autoriteiten mede gedeeld, dat zij voortaan alle niet-ge- identificeerde vliegtuigen boven de Sovjet-zone tot landen zullen dwin gen, evenals alle buitenlandse vlieg tuigen boven die zone, die buiten de luchtcorridors vliegen. De Amerikaanse generaal Gaily heeft in zijn antwoord meegedeeld, dat „de volledige verantwoordelijk heid op de schouders van de Sovjet autoriteiten zal rusten in geval van letsel van iemand van ons personeel of eventuele schade aan onze toestellen als gevolg van een ln dit verband on dernomen Sovjet-actie". TAR. RALPH BUNCHE, waarnemend bemiddelaar der V. N. in Palesti na. heeft voorlopige plannen voor een Bestandsovereenkomst in de Negeb aan een subcommissie van de Veilig heidsraad in een geheime zitting voor gelegd. Naar verluidt zou in de voor gestelde bepalingen het grootste ge deelte van de Negeb tot „Niemands land" worden verklaard. Men verwacht, dat vanmiddag een zitting van de Veiligheidsraad over Palestina zal worden gehouden. Op het voorstel van Bunche dien de de Sovjet-gedelegeerde Malik een belangrijk amendement in: hij stelde voor de Joden en de Arabieren recht streeks te doen onderhandelen over een „formele vrede". De Griekse kwestie |AE POLITIEKE commissie van de V. N. heeft een door de Westelij ke grote mogendheden en China op gestelde resolutie waarin Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië veroordeeld worden „wegens het helpen van de guerilla-strijdkrachten in Grieken land" aanvaard. De resolutie werd aangenomen met 48 tegen 6 stemmen zonder onthou dingen. In de resolutie wordt een be roep gedaan op Griekenlands Noorder buren „deze hulp onmiddellijk te sta ken" en met de Balkancommissie sa men te werken „bij het zoeken naar een vriendschappelijke regeling van hun geschil met Griekenland. De artikelsgewijze stemming over de resolutie heeft door de oppositie van de Joego-Slavische afgevaardigde Bebler drie dagen geduurd. De krach tige steun van de Sovjet-Unie en van de andere Oost-Europese landen ont viel Bebler op de laatste dag van de oppositie. EVATT BEMIDDELAAR? TAE Australische premier Jozeph Chiefley heeft heden te Camberra verklaard, dat aan dr. Herbert Evatt, Australische minister van Buitenland se Zaken en eerste afgevaardigde van Australië bij de V. N. „misschien ge vraagd zal worden te bemiddelen" in de Griekse kwestie. SERRARENS 60 JAAR P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer voor de Rijkskieskring Tilburg van de K.V.P. wordt op 12 November 60 jaar. De heer Serrarens is van 1930 secre taris van het Intern. Christ. Vakver bond, en van 1919 gedelegeerde en technisch adviseur bij de Intern. Ar- beidsconferenties. Voorts is hij be stuurslid van de Viro, Hei-wonnen Le venskracht en K.A.B. INNIGE TIJD geleden is hier te lande tot stand gekomen de Stichting „Dio- nysius de Kartuizer". Het doel dezer stichting is de terugkeer in Neder land van de Kartuizer-monniken te bevorderen. Een groot aantal monniken van Nederlandse en Vlaamse nationaliteit, dat thans verblijft in een mun- ster bij Calci (Italiëi verbeidt de oplossing van dit vraagstuk. Tot dit doel vraagt de Stichting de steun der Nederlandse katholieken. Het secretariaat der Dionysiusstichting is gevestigd te Beverwijk. Tiet was in de 11e eeuw, toen de le- vensgewoonten van de Franse geestelijkheid zeer slap en weelderig waren, dat een zevental pelgrims on der leiding van St. Bruno zich ver voegde bij de bisschop van Grenoble in het gebergte van Dauphiné. De pel grims stelden de kerkvorst voor een klooster te stichten. Zij boden aan in 'n strenge monastieke tucht mede te ar beiden aan de gezondmaking van de geestelijke stand in hun vaderland. De bisschop, die dit bezoek reeds in een droombeeld had gezien, leidde St. Bruno en zijn gezellen naar de plaats Chartreuse. Men schreef toen het jaar 1084. Bijgestaan door hulpvaardige berg bewoners bouwden de vrome mannen in dit oord van nauwelijks toeganke lijke bergmassieven en wouden een armzalig kerkje en enige hutten. Dit was het wondere begin van een der merkwaardigste monniksorden van Europa, de Orde der Kartuizers. VESTIGING 'u door middel van de pers en van folders der Stichting meer en meer de aandacht wordt gevraagd voor de N terugkeer der Kartuizer-monniken op Nederlandse bodem, nu in de voor naamste steden des lands, o.a. Eindho ven, Tilburg en 's Hertogenbosch, tot dat doel werkcomité's zijn opgericht, gaan onze gedachten uit naar de histo rie van de eerste Kartuize, welke in de middeleeuwen hier te lande is gesticht, de Kartuize van Geertruiden berg. Dit huis werd in de Orde doorgaans genoemd: „Domus prope Montem Sancte Gertrudis" (Huis dicht bij St. Geertruidenberg) of wel „Domus Hol- landlae" (Huis van Holland). De stichtingsbrief is gedagtekend 6 Februari 1336. De machtige en rijke camerlinc van Graaf Willem H, Willem van Duiven voorde, heer van Oosterhout (t 1353), stelde, behalve een jaarlijkse rente van 200 pond, een aantal woningen en on derscheidene stukken land beschik baar voor de vestiging van een Kar tuizerconvent. Hp was de man, die de stad G'berg van muren en andere versterkingen deed voorzien en er een kasteel deed bonwen. In 1341 wat 't klooster gro tendeels voltooid. Dom Symon was de eerste prior van het Hollandse Huis. De monniken en broeders waren waarschijnlük allen afkomstig uit Bel gische conventen. Zoals in de andere munsters der Or de, hielden de conventualen zich bezig met gebed en meditatie, met lezing en arbeid. In de loop der jaren kwamen uit het convent te G'berg hoogst ver dienstelijke schrijvers naar voren. Ver maardheid verwierven Hendrik van Coesfeld (11410) en Willem Byban van Thielt, welke laatste in 1521 overging naar de Grande Chartreuse in Dau phiné, als gevolg van zijn uitverkie zing tot Generaal der Orde. BEZITTINGEN DER KARTUIZE Tn het rijksarchief te 's Hertogenbosch bevinden zich twee kaarten, de ene vertoont de situatie van de Kartuize en haar omgeving, zomede het beloop van de vaart naar het Broek. De an dere bevat een tekening der klooster kerk en de bijgebouwen in 1561. Ten N.W. van de Kartuize lag, buiten dijks, de aan de monniken toebeho rende hoeve 't Sandoel. Een vaart en een kanaal vormden de waterwegen, waarlangs de Kartuizers de turf aan voerden uit hun moerterreinen; zij ga ven ook toegang tot de visrijke plas sen in de omgeving. (Kartuizers eten nimmer vlees!) Als gevolg van het Westerse Schis ma, de keuze van de tegenpaus Cle mens VH, die te Avignon zetelde, ont stond er ook een scheuring in de Kar tuizerorde. Deze duurde van 1380 tot 1410. Het convent van G'berg heeft zich, na een tweejarige neutrale hou ding, geschaard aan de zijde van de Paus van Rome, Urbanus VI. "pvenals de 19 andere Kartuizer-mun- sters, welke in de middeleeuwen hier te lande hebben gebloeid, heeft ook het Hollandse Huis in de 14e en 15e eeuw zijn periode van in- en uit wendige grootheid beleefd. In deze tijden genoten de monniken steeds de bescherming van de Bourgondische vorsten en de Hollandse graven. Nog in het midden der 16e eeuw (plm. 1562) was het convent van G'berg in staat een nieuwe kloosterkerk te bouwen; bij deze gelegenheid schonk de stad Amsterdam een gebrandschilderd glas raam voor het Godshuis. RAMPSPOED EN VERVAL TJet jaar 1421 heeft voor het munster te G'berg evenwel ontzaglijke rampspoed gebracht. De St. Elisa- bethsvloed verzwolg de bezittingen van het klooster in de Groote Zuid- Holl. waard, in de Langstraat en el ders. De gebouwen werden zwaar ge teisterd; van het oud archief en de boekerij ging veel verloren; het over blijvende leed grote schade. Met de jaren 1572 en 1573 brak de tüd aan van neergang en verval. Of schoon de monniken voorzagen, dat stad en omgeving door de geuzen werden bedreigd, hebben zij toch overhaast en met achterlating van hun have. de vlucht moeten nemen naar een refugiehuis binnen de mu ren. Een kroniek vermeldt o.m. dat de geuzen „tcloester seer jemerlyck heb ben vernielt." In 1573 is de stad door de Spaanse troepen genomen. Ofschoon reeds in 1572 de gebouwen door brand waren geteisterd, weken de monniken eerst in 1576 uit naar Breda. Een jaar te voren deed de Prins van Oranje van de materialen der kartuize het Prin senhof bouwen in de Koestraat. Vol- De H. Bruno, naar een schilderü van Rubens. gens mijn bronnen liggen nabij de plaats, waar het klooster oudtijds heeft gestaan, nog een tweetal grafstenen. De ene dient als stoep bij een boer derijtje; hij dekte eens de stoffelijke resten van Jannijke van Mwlwijck en nog een onbekende. Een nog aan wezig beeld van St. Bruno is geen overblijfsel der Kartuize, het behoor de eens aan de eigenaar van een bui tenhuis „Chartoise", dat daar in latere tijd gelegen heeft. Een steen met het opschrift „Chartoise" en een schilderij van het buitenhuis worden dor de oud-burgemeester van Raamsdonk, mr Heere, bewaard. Het werkcomité 's Hertogenbosch zal het op prijs stellen in een volgend artikel opnieuw de belangstelling te mogen vragen voor het vraagstuk van de terugkeer der Kartuizers in Ne derland, speciaal van de katholieken der Baronie en ommelanden. H. J. A. M. DONKERS PR is de laatste tijd ook in onze gewesten weer belangstelling ge wekt voor de Rotary. Zelfs die naaan men er op gezochte wijze in verband gebracht. Geen wonder, dat uit onze lezers kring enkele vragen rezen over dleze organisatie, haar betekenis en die houding, welke katholieke", er tegen over moet -i aannemen. Nu is dat laatste heel eenvoudig te beantwoorden. Hier in Nederland geldt sinds 1930 een verbod voor ka tholieken om lid van een Rotaryclub te zijn. Zulk een verbod bestaat ook m Spanje en voor heel de wereld geldt, dat priesters er geen lid van mogen zijn. We begrijpen intussen, dlat de nieuwsgierige lezers wel iets willen weten van de motivering van at verbod en "daarom is. het nodig, óat we eerst in het kort iets over de or ganisatie -eggen. TAUIM veertig jaar geleden was er een advocaat in Chicago, die bui ten de tijd, dat hij zijn zaken deed, ook wel eens vertrouwelijker kennis wilde maken met die personen uit zijn beroepswereld. Hij wilde ze !s mens leren kennen, i. et hen de maat schappelijke problemen van de dag bespreken. Vandaar dat hij een club je van zijn zakenkennissen uitnodig die, om eens in de week gezamenlijk te lunchen. Eerst om de beurt bij de clubleden op kantoor, later in een restaurant. Dat „om de beurt" heet in het Engels „in rotation" en daar uit is de naam Rotary ontstaan. Ge leidelijk aain won dlit denkbeeld ook in andere plaatsen, in amdlere landen, en in aindere werelddelen veld. Men kwam ook tot een geestelijk platform voor dleze besprekingen: het düerst- ideaal. Dat hield in liet aankweken van behoorlijke methodes in het za. .kenleven, het eigen werk zien als een dienst aan de gemeenschap, het be vorderen van internationale verstand houding, verdraagzaamheid en vrede. Politiek en godsdienst wilde men zorgvuldig buiten de besprekingen houden. Men wil mensen van ver schillende levensbeschouwing en uit verschillende levenekring geregeld samenbrengen in betrekkelijk kleine gesloten clubs, die echter wel onder ling contact met elkaar houden. Dat besloten karakter heeft wel eens de gedachte doen rijzen, dat hier sprake was vain een nieuwe vertak king van de Vrijmetselarij. Zulks is echter niet juist. vyiE van het vorenstaande kenmis neemt, zal zeker overtuigd zijn van de goede bedoeling, welke bij dit alles voorgezeten heeft, doch hij zal tevens de zwakke stee ontdekken: de poging tot het aankweken van 'n hogere zakenmoraal buiten de gods dienst om. Het bisschoppelijk verbod van 12 Juli 1930 zegt dan ook: „Het is onze uitdrukkelijke wens, dat onze onderhorige kathoEeken zich verenigen in katholieke organisaties. Deze moeten zijn, niet slechts ver enigingen van katholieken, maar in derdaad katholieke verenigingen, waarin de katholieke beginselen tot hun volle recht komen. Wat ook het naaste doel dier vereniging zij, het voornaamste en hoogste doel zowel van de vereniging als van de enkele mens is de di< .ist van God. De Rota ry is een'neutrale vereniging met 'n economi- en sociaal karakter, die de maatschappij wenst te verbeteren en de leden wenst op te w eden tot eerlijke, onbaatzuchtige mensen. Het nastreven van dat doel is zeker prij zenswaardig, maar zij wil het berei ken door de beoefening van ethische beginselen, welke losgemaakt zijn van iedere Godsdienst. En om deze reden behoort de Rotary tot die verenigin gen, waarvan de katholieken zich moeten afzijdig houden. Daarom ach ten wij het onze plicht uitdrukkelijk te verklaren, dat de toetreding tot de Rotary voor de katholiek niet ge oorloofd is".... Deze motivering behoeft geen ver- diere toelichting. We kunnen alle res pect hebben voor hen, diie de wereld willen verbeteren door het bevorde ren van louter humanitaire idea len. De katholiek stelt zich echter op een hechter platform. (Slot op pag. 2) JJIT MADIOEN wordt gemeld, dat de zich in het. Lawoegebergte be vindende communistische troepen die pogen naar het Noorden en 't Westen uit te breken, ongeveer vijftienhon derd man sterk zün. Daarbij bevindt zich de groep van Sjarifoeddin. dia over 500 karabijnen, 15 lichte mitrail leurs. 5 zware mitrailleurs en 30 sten- guns beschikt. Volgens republikeinse berichten is hun munitie- en levens- middelenvoorraad gering.

de Stem | 1948 | | pagina 1