Romme brak een lans voor het gezin DE ZEEUWSCH-VLAMING is een GOED ARBEIDER De tiendaagse veldtocht van Mr. Stikker N. S. B. Burgemeester van Heusden „zwamde" Gerrit de Stotteraar had slechts tranen Andriessen wenst progressieve kinderbijslag IN 'T KORT Bestands-voorstel van Bunche Pover resuliaat KFC en KFA, VIJFDE JAARGANG No. 1225 DEBATTEN RIJKSBEGROTING 1949 j~\E DEBATTEN over de Rijksbegroting 1949 in de Tweede Kamer zijn gisteren in een zitting van zes uur begonnen. De heer v. d. Goes de Naters (P. v, d. A.) maakte een opmerke lijke vergelijking tussen de houding van de communisten na de oorlog en de N. S. B. van vóór de oorlog. De heera Romme brak een lans voor de geestelijke, zedelijke en stoffelijke ontplooiing van het gezin en de heer Andriessen (beiden K. V. P.) gaf uiting aan een fractie-verlangen naar progressie in de kinder bijslag en vroeg een noodregeling voor kinderbijslag voor zelf standigen. De heer Oud sloot de rij met aan de Regering zijn wens kenbaar te maken; dat zij zich de verantwoordelijkheid bewust moge zijn en het onvermijdelijke doen, wanneer de onderhandelingen in Indonesië mochten mislukken. JUMBO Definitieve uitslag Franse verkiezingen Dr. Schacht Zeven jaar voor Prof. van Dam Meer wind Conferenties met Hatta afgebroken De heer Neher op weg naar Den Haag „Laatste poging" van Lie in Berlijnse kwestie fS Eis 10 jaar WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 Bijz. Gerechtshof Den Bosch Loffelijke getuigenis uit onverdachte bron Atlantisch Pact nog voor Kerstmis Zesde mislukte aan slag- o» Nahas Pasja Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. 0 het zware werk van dr. van Mook op het meest geëigende moment een ein de gekomen. Inzake publiekrechtelijke bedrijfs organisatie vroeg hij ernstige bezin ning. Bij mislukking ervan is het al ternatief: blijvende onderschikking aan hen die het kapitaal verstrekken of ondergaan in een gesocialiseerd be drijfsleven. Voor een goed verkeer tussen het Kabinet en sprekers partij zal van on gemene betekenis zijn, dat er de no dige armslag zij voor de zedelijke, geestelijke en stoffelijke ontplooiing van het gezin. DE KINDERBIJSLAG. TAE OLIFANTEN van circus Mikkenie aten in Amsterdam lustig een paar slurfjes-vol haring en zuur. Niet aldus de Jumbo van de 100 Londense med. studenten maar die hadden het dier dan ook zelf van karton op 'n hoogte van 1 Vz meter gebouwd. Daarom waren ze er nog niet minder dol op, integendeel: toen ze zich bij een optocht ter ere van de bur gemeester van Londen wilden aansluiten (met olifant) maakte de politie bezwaar. Er ontstond 'n gevecht met een droevig gevolg. Jumbo werd in flarden gevoch ten en daarna per askar wegge sleept. Vier studenten verdedig den hun mascotte zo hevig, dat ze naar het bureau werden opge bracht. Zo gaat datmet stu denten en kartonnen olifanten! T\E „WATERMAN" bracht 295 mi- litairen uit Indonesië in Rotter dam. Generaal-majoor Nijhoff verwel komde de mannen namens de Minis ter van Oorlog. TYE COMMISSARIS van de Konin gin in N.-Holland opende in Vo- lendam plechtig eencorsettenfa- briek. Veldmaarschalk lord montg0. mery of Alamein is gisterenmid dag voor een bezoek van enkele da gen in ons land aangekomen. DNGELAND wil een vrijwilligers- 'eeer mannen zowel als vrouwen, id 't leven roepen om in oorlogstijd de burgerlijke verdediging op zich te nemen. TAE LAATSTE BROODBONNEN werden in Hilversum door de bak kers in plechtige optocht het Distri butiekantoor binnengedragen. Voor het personeel brachten ze een grote „symbolische" taart mee. ZEEWEZEN POLITIEKE gevangenen zullen, wanneer een desbetreffend ontwerp wet wordt, schadevergoe ding ingevolge hechtenis e.d. kunnen ontvangen van maximaal f 8.per dag. TN DE Brits-Amerikaanse zone zijn momenteel ruim 750.000 werklo zen, meest onder de hoofdarbeiders en ongeschoolde handarbeiders. Ty/riNISTER MANSHOLT zal eerst- daags in de M. van A. bij Hoofd stuk XI van de ifljksbegroting het ge hele probleem van de prijzen in de landbouw uitvoerig behandelen. -pEN RIJKSSTUDIETOELAGE (ren^ teloos voorschot) werd voor de cursus 1948-1949 door niet minder dan 5100 studenten aangevraagd. pEN GALA-BAL in Parijs ten bate van het ongelukkige kind bracht ruim zes millioen francs op. TAE SCHOENFABRIKANTEN heb- ben het voorbeeld van de Tilburg- se Wolfabrikanten gevolgd: aan werk nemers geven zij een extra-toelage in gevallen van nood. Uit eigen kas be talen zij een extra kinderbijslag, aan arbeiders met meer dan 2 kinderen. pEN KAPPER IN WENEN speelde het klaar om binnen de 15 seeon den een klant te scheren (zonder bloedbad) Hij vestigde hiermee een wereldrecord. DENK AAN MUSSERT. AM DAN WEER bij de eerste spre ker terug te keren: v. d. Goes v Naters haalde uit een rede van de communist Gortzak Zaterdag te Amsterdam uitgesproken de uitla ting aan, dat geen arbeider ooit de wapens zal opnemen tegen de kame raden van het land van het socialis me. In dit verband herinnert de heer v. d. Goes v. Naters eraan, dat Mps sert vóór de oorlog ook aankondigde met gekruiste armen te zullen staan De heer Romme (K.V P.) achtte ver' gaande samenwerking in en buiten Europa noodzakelijk. De Regering moet naar zijn oordeel de leiding ne men voor nader beraad en daarbij de politieke vertegenwoordigers inscha kelen. In principe kon spr. zich ver enigen met de poging der Regering TAE HEER ANDRIESSEN (K.V.P.), de economische politiek der Re gering besprekend, zeide de gewijzig de koers juist te achten. Kan dit ech ter samenvallen met de gevolgde loon- en prijspolitiek? Hij vroeg waarom een loongrens van f 3700 is aangehouden voor de bijslag van f 1.— per week. Kan er iets gedaan worden voor de gepen- sionneerden en voor hen, die in de overbruggingsregeling vallen? Niet- doorberekening van de bijslag vond hij principieel aanvechtbaar. Na verklaard te hebben, dat er in zjjn fractie een verlangen bestaat naar progressie van de kinderbijslag, drong de heer Andriessen aan op spoed bij het tot standbrengen van een kinder- bijslagregeling voor zelfstandigen, zo nodig door een noodregeling. Hij vroeg voorts of er een industria lisatieplan is en of dit gepubliceerd kan worden. Tenslotte vroeg spr. de mogelijkheid te onderzoeken rijksambtenaren boven f 4400 een gratificatie van 2 pet. te verstrekken, waarbij de onderwijzers en leraren ook zouden zijn betrok ken. Daarna verkreeg de heer Oud (V. V.D.) het woord, die zijn rede gedeel telijk uitsprak. Nadat hij de in de aan- om alsnog met de Republiek tot over" hef van dit verslag vermelde wens eenstemming te komen. Allereerst had geuit inzake Indonesië, werd de moeten nakoming van het Bestand I vergadering tot vanmiddag 1 uur ver- TAE DEFINITIEVE uitslag van de Zondag gehouden verkiezingen (door de kiesmannen) voor de Franse Raad van de Republiek is: Gaullisten 116 zetels, socialisten 48, radicalen 46, Dnafhankelijken 19, Communisten 16, M.R.P. 14, Rechtse Republikeinen 3 in andere partijen 7. De laatste uitslagen kwamen binnen uit Guadeloupe (twee Gaullistische :etels) en Guiana (een socialistische letel) De Raad telt thans 269 zetels. Er zul len later nog verkiezingen worden gehouden voor de resterende 51 zetels De R.P.F. beweert, dat 123 leden van de Raad het Gaullistische pro gram aanhangen. en hervatting van het goederenver- I keer worden bewerkstelligd. Commu-1 nistisch gewroet moet in geheel In- i donesië worden geweerd. Z.i. is aan daagd. Tijdens deze zitting voerden even eens het woord: Tilanus (C.H.), Schouten (A.R.) en Weiter. T\E COMMISSARIS van politie van Lueneburg, Kerstenberg, ver klaarde tegenover Reuter:: „De hoge omes in Hannover weten niet wat zij met Schacht moeten doen en ik, een klein mannetje, moet de kastanjes uit het vuur halen". Hij voegde hier aan toe, dat hij geen bevel tot arres tatie zou geven zolang hij er niet zeker van was, dat hij daar het recht toe had. TTYE VOORMALIGE secretaris-gene raal van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam. werd gisteren door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam conform de eis veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Het Hof achtte geen gronden aanwezig om verdachte uit de open bare rechten te ontzetten. Weersverwachting, geldig tot vanavond: In het Zuiden van het land op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt, maar bijna overal droog weer. Meest matige, tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. iets hogere temperatuur. Vandaag zon onder 16.57 uur. Maan op 15-16 uur. Morgen zon op 7.52 uur. Maan op 1.34 uur. TLTINISTER STIKKER schijnt waar- de te hechten aan een periode van precies tien dagen: na zo lang in In donesië te zijn geweest, aldus wordt uit Batavia gemeld, zal hij morgen voor tien dagen naar Nederland te rugkeren. Hij zal zijn persoonlijke besprekin gen met Hatta niet voortzetten. De heer Neher zal vandaag reeds per vliegtuig naar Schiphol afreizen op verzoek van de Nederlandse rege ring. Intussen gaan de zaken door: dr. Beel heeft zijn eerste officiële recep tie te Batavia alweer achter de rug, waarop hij tal van burgerlijke, mili taire en kerkelijke autoriteiten mocht begroeten. In Kalioerang waren de adviseurs van Minister Stikker zo druk aan het confereren, dat zij gisteren hun vliegtuig naar Batavia misten. Nu zal de Minister hun terugkomst af wachten, alvorens op weg te gaan naar onze Residentie om verslag uit te brengen. Wat er in die „tiendaagse veldtocht" van Minister Stikker tot stand kwam, is nog weinig meer dan een open aps ipsis jwgjp ss V-. -f' vraag. De officiële instanties te Bata via en in Den Haag wedijveren met elkaar in zwijgzaamheid. En hoe het precies zit met die brief, door prof. Soepomo, lid van de Repu blikeinse delegatie, naar Batavia ge dragen is voor geen enkele buiten staander duidelijk. Heeft de minister werkelijk louter en alleen daarom het besluit genomen om maar niet meer naar Djokja te vliegen? Alleen dit is zeker: Mr. Stikker heeft nadruk kelijk verklaard, dat de onderhande lingen nog niet zijn afgebroken. En dat is al weer heel wat! •TiE PARIJS werd bekend, dat de se cretaris-generaal van de V. N., Trygve Lie, een „laatste poging" zal ondernemen om de onderhandelingen over de Berlijnse Kwestie over het dode punt heen te helpen door mid del van een plan ter oplossing van de kwestie der valuta in die stad. Dit plan is dooi financiële deskundigen van het V. N.-secretariaat ontworpen, Lie zou reeds eerder met dit plan voor de dag hebben willen komen, doch op advies van sommige delega ties zou het plan in portefeuille zijn gehouden. Het plan zou tegelijk met opheffing van de „blokkade" van Berlijn in wer king gesteld kunnen worden. pERRIT DE STOTTERAAR was ditmaal niet ontsnapt: hij stond in Amsterdam o9g in oog met de wrekende gerechtigheid. Toen hij het laatste woord kreeg, nadat 6 jaar tegen hem was ge- eist, barstte hij in tranen uit en kon pas toen hij werd weggeleid uitroepen: „Ik weet zeker, dat ik het na mijn straftijd nooit meer doen zal". Maar ter zitting bleek, dat hij „het" toch wel degelijk in het verleden had gedaan! In de dag vaarding was sprake van vier in sluipingen, maar hij pleegde in totaal 40 diefstallen in Amster dam en 11 in Den Haag. Als cor pora delicti lagen ter groene ta fel. textielwaren, sommen gelds in diverse valuta, gouden en zil veren sieraden, schoeisel en kle ding en wat nog meer zijn prooi was geworden in December 1947 en Januari 1948. Over de vier in sluipingen werden ongeveer de zelfde vragen gesteld: „Was de deur gesloten?" „Dat kan wel". „Hebt u de deur met een valse sleutel open gemaakt?" „Dat kan wel". „U deed dat toch gewoonlijk met een loper?" „Meestal wel". „Heeft U geen vijltjes in uw schoenzolen verborgen?" Gerrit glimlacht vaag en schudt van neen. De drie parketwach ters bezien argwanend de voe ten van verdachte. Toen kwam het felle requisitoir en tenslotte de eis: zes jaar en daarna, ter beschikking stellen van de Regering. Gerrit krijgt dan het laatste woord, wil iets zeggen doch hij kan geen woord uiten: hij had niets dan tranen. Totdat hij in een laatste kreet beterschap beloofde! Maandagmiddag omstreeks drie uur is te Voorhout een Firefly-trainer neergestort. De bemanning kwam om het leven. Het verongelukte toestel even na de ramp. Palestijnse kwestie DUNCHE, de opvolger van Graaf Bernadotte, heeft bij de Veilig heidsraad een ontwerp-resolutie in gediend van de volgende inhoud: Verzocht wordt onmiddellijk door middel van de goede diensten van de Bemiddelaar, stappen te doen om: a. te komen tot een regeling van alle hangende bestandskwesties in alle sectoren van Palestina; b. een wapenstilstand te sluiten, die het volgende inhoudt: 1. Scheiding van de strijdkrachten, die in het Palestijnse conflict zijn be trokken door de instelling van brede gedemilitariseerde zones onder toe zicht van de V. N. 2. Een zodanige terugtrekking en beperking van deze strijdkrachten, dat uiteindelijk de terugkeer van Pa lestina tot een normale toestand ver zekerd wordt. Tenslotte verzoekt de resolutie de partijen en de waarnemende bemid- delaa- in Palestina de Veiligheids raad veelvuldig rapporten voor te leg gen omtrent de uitvoering van deze resolutie. Na een voorlopige discussie over de resolutie verdaagde de Veiligheids raad de vergadering tot Woensdag ochtend. ALS NIET KOMT TOT IET, kent iet zichzelve niet. Dit aloude spreekwoord heeft de advocaat-fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch toegepast op de 60- jarige A. M. C. Thomaes, geboortig uit Hontenisse en tijdens de Duitse bezetting burgemeester van het lan delijke plaatsje Heusden. De advo caat-fiscaal eiste 10 jaar tegen deze man en dan hield hij nog rekening met het oordeel van de psychiater, dat de verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. Voordat Thomaes NSB-burgemeester van Heusden werd, had hij een leven van 12 ambachten en 13 ongelukken achter de rug. Zijn vader was nota-* ris te Hontenisse en zoonlief was dus niet onbemiddeld, zoals men dat pleegt te noemen. Hij verboemelde echter 'n goed deel der duiten. Trok daarna naar Frankrijk en vervolgens naar Duitsland en kwam vlak voor de oor log totaal berooid in Nederland te rug. In Breda ging hij in textiel doen en toen ook dat niet lukte moest hij naar het Burgerlijk Armbestuur. Zijn NSB-erschap bracht hem in 1942 ech ter op de burgemeesterszetel in Heus den. In die functie heeft hij nogal gekke dingen gedaan. Het begon al met zijn installatie, die hij erg groot scheeps opzette. De gemeente zou voor 100 gulden deelnemen in de onkosten van de installatievreugde. Maar dit bedrag was verdachte te weinig en daarom „leende" hij er maar eigen machtig f 400.— bij uit de gemeente kas. En ook leende hij geld van par ticulieren zo vertelde de verdachte om het feest toch maar vooral goed te laten slagen. Het werd een bela chelijke vertoning, door de verdachte besloten met drie Sieg Heils op de Führer aller Germanen en drie hoe ra's op Mussert. Hoe kwam U daar toch allemaal bij? vroeg de president hem. Och, dat was niets anders dan ge zwam in de ruimte, zei verdachte. Maar dat was toch wel zeer gevaar lijk gezwam, kaatste de president te rug. TAL VAN BRIEVEN. 7 O ALS elke NSB-burgemeester had ook verdachte het niet makkelijk. Hij' ondervond al bitter weinig mede werking van zijn personeel en ge ne -ambtenaren. En daarom schreef hij van hysterisch aandoende brie ven aan de S.D. en aan NSB-ers bij de maréchaussee over de gemeente secretaris, dr. Schimmel, veldwachter Halmans en verschillende anderen, met het dringende verzoek deze men sen onmiddellijk te arresteren „daar zij zich vetmestten in onze tranen en ons bloed" zeer gevaarlijk waren voor Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7 tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 3o). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit- sluitend voor de Zeeuwse? oplage) f 0.10 per m/m; voor e- clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 pet1 m/m. (Voor e gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. HET is genoegzaam bekenji, dat in het begin van dit jaar vanwege de K.V.P. een commissie werd inge steld, welke zeer korte tijd daarna n rapport heeft uitgebracht over de Kinderbijslag aan zelfstandigen. Wij hebben daaraan in ons blad verschillende artikelen gewijd, want dit onderwerp is inderdaad zeer ac tueel in ons land. Korte tijd nadat deze commissie haar rapport had uitgebracht, stelde minister Drees een gemengde commis sie in, onder leiding van de ter zake zeer bekende en ervaren secretaris generaal mr dr A. A. van Rhijn. Er waren al weer tal van maanden verlopen, sinds we iets van de arbeid van deze Gemengde Commissie hadden vernomen en in katholieke kring wa ren er reeds meermalen stemmen op gegaan om te klagen over deze trage gang van zaken. Eindelijk verscheen er dezer dagen een communiqué van de navolgende inhoud: „Naar wij vernemen, heeft de Ge mengde Commissie, gevormd door vertegenwoordigers van het Depar tement van Soc. Zaken en de Stich ting van de Arbeid, welke onder voorzitterschap van Mr A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie, de mogelijkheden voor het verlenen van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen onderzocht, voorlopig drie conclusies opgesteld over de wijzen, waarop deze kinder bijslag zou kunnen worden gefinan cierd. Men denkt de middelen te kunnen vinden ofwel uit de premies van verzekering, ofwel uit de op brengst van belasting, ofwel uit een combinatie van beide. Over de vraag, welke van deze drie syste men de voorkeur verdient, is nog geen beslissing genomen. Dezer da gen zullen de voorlopige resultaten van het onderzoek in een gemoti veerd interimrapport aan de minis ter van Sociale Zaken worden voor gelegd. Mr Joekes kan dan de commis sie belasten met het verder uitwer ken van een concreet voorstel." Het werd inderdaad tijd dat deze Ge mengde Commissie iets van zich liet horen. Maar nu we wat gehoord heb ben, zijn we geneigd te zeggen: de berg baarde een muis Zou ook hier niet toepasselijk zijn het woord van Justus van Maurik: „niet veel zaaks"? Inderdaad, als men dit leest, vraagt men zich onwillekeurig af, is dit nu een resultaat overeenkomstig de ver wachtingen van duizenden, welke op deze materie zijn gespitst? Heeft men om tot dit resultaat te komen, nu tal van maanden nodig gehad? Het wil ons voorkomen, dat men om tot dit resultaat te komen, met even veel uren had kunnen volstaan, als men nu maanden heeft nodig gehad, temeer omdat men zelf verklaart nog niet tot een keuze tussen de systemen van dekking te zijn gekomen. de nieuwe orde en onderduikers en joden hielpen. Ook dat noemde verdachte nu alle maal gezwam in de ruimte. Maar het gevolg was dan toch ge weest, dat er diverse arrestaties plaats vonden. Van vier Joden heeft men nooit meer iets gehoord nadat zij naar Duitsland waren overgebracht, veld wachter Halmans verdween naar Duits land en kwam pas na de capitulatie in Nederland ziek terug en dr. Schim mel werd drie keer gearresteerd en zat in totaal ca. 14% maand in de cel. Dit alles is nog maar kleine „se lectie" van het kwaad, dat de ver dachte een domme man heeft uitgespookt. Er zijn nog heel wat meer minder fraaie dingen aan de orde ge komen, dingen die alleen kunnen ont spruiten aan een niet meer volledig normale geest. Daarom ook de eis van 10 jaar. Algehele reorganisatie ingezet TAE VOORZITTER van het Hoofd- bestuur van K. F. A. en K. F. C. Deken Broekman, heeft medegedeeld, dat thans de mogelijkheid bestaat om op een hechtere financiële basis de katholieke filmkeuring uit te bouwen en nieuwe keurders aan te trekken. De K. F. A. is ook in volle reorgani satie. Voortaan zal het zwaartepunt, het draagvlak niet meer liggen bij het hoofdbestuur, maar bij de diocesane verenigingen, die de grootst mogelijke zelfstandigheid zullen bezitten, die practisch zelf de hoofdbestuursleden zullen aanwijzen, die zelf zullen uit maken, welke landelijke activiteiten door het centrale lichaam, het hoofd bestuur, al dan niet in de vorm van een Stichting, zullen worden beheerd, of en hoe 'n centraal bureau zal werk zaam zijn, enz. Alles onder voorbe houd van goedkeuring dor het Door luchtig Episcopaat. De Diocesane Verenigingen In de Bisdommen Breda en Den Bosch zjjn haar werkzaamheden begonnen. In Haarlem bestaat ze ook, maar hier moet nog nader contact komen over onderdelen. Utrecht en Limburg zfjn in voorbereiding. yOALS bekend is Mr. B. ter Veer heengegaan als Directeur der K. F. C. en Voorzitter der Keuringscom missie. Te rekenen van 1 November wordt de leiding der keuring nu voor lopig waargenomen door het lid van het Algemeen Bestuur, de heer F. Wienhoven te Breda. rpE BOEDAPEST zullen 600 dames uit 55 landen 100.000.000 vrouwen op een Congres van 1 tot 6 December vertegenwoordigen. JAE KERK van Maria Geboorte te Dussen is in het bezit vam een juweel is van edelsn dkunst en bij zondere histe. sche waardie heeft. De remonstrans werd aain de kerk ge schonken dor de heren van Dussen, die destijds het kasteel bewoonden. Van het jaartal der Schenking is niets bekend. De remonstrans, dlie 90 c.M. hoog is. bevat ondier het voetstuk 't wapen van de Heren van Dussen. Wijlen Mgr. Diepen alsook Aartsbis schop de Jong hebben herhaaldelijk aangedrongen om deze remonstrans ter beschikking te stellen van het Bischoppelijk Museum te Utrecht. Pa-stoor van de Hoven waakt echter zorgvuldig over zijn kostbaar histo risch bezit. Wat betreft het gebruik van deze remonstrans kunnen .rij nog meedelen, dat deze alleen op hoge feestdagen wordt gebruikt. Voor processies i-s de remonstrans te zwaar. J)E ZEEUWSCH-VLAMING is arbeidzaam en heeft een vlot tempo, hetgeen hem geschikt maakt voor industrie-arbeider. Er is een tijd geweest, dat deze Zeeuwen uitsluitend net" werk wilden verrichten en het „vuile" werk overlieten aan de Belgen, die zich daar dan ook vlot voor aanmeldden. Dit is thans veel verbeterd. De Zeeuwsch-Vlaming is gemoedelijk, heeft een rustig, regelmatig werktempo en haat jakker- werk. Hij heeft zijn beste energie, wanneer men waardering toont voor zijn werk. Het is dan ook sterk af te raden bij een te vestigen industrie 6e? ?lgide ^"erarchie (een steile rangorde) in te voeren, waarbij iedere arbeider een nummer is en ook als zodanig wordt beschouwd en waar bij de ondergeschikten bevelen uit de hoogte gegeven worden. Dan wordt de Zeeuwsch-Vlaming recalcitrant. Dit is een getuigenis van dr H. C. Kuiler, die tot dit oordeel kwam na zorgvuldige studie in het Zeeuwsch- Vlaamse land voor het samenstellen van zijn welvaartsrapport in op dracht van de gemeente Terneuzen. TM"aar alvorens deze ontboezeming uit Zijn pen vloeide, had hij het ar beidersvraagstuk in dit gebied van meerdere kanten bekeken en kwam hij tot bevindingen, die voor ons niet oninteressant zijn. Als - de grote „als"! - nu Terneu zen zich met zijn kanaalzone eens ging ontplooien door meerdere in dustrievestiging, dan zou men hier ar beiders te kort komen. Waar zou men dan geschikte krachten moeten zoe ken? Niet op Zuid-Beveland, zolang van daar uit de Mielde-overtocht niet is verbeterd. N® niet uit West Zeeuwsch-Vlaanderen*alleen dan, wan neer de toestanden daar normaal worden en het gebied rond IJzendijke en Biervliet een bevolkingsoverschot gaat bieden. Misschien het Belgische achterland met zijn nu reeds vele werklozenmaar dat zijn allemaal ongeschoolden. Want de Belgen zelf hebben gebrek aan geschoolde krach ten. Belgen stromen binnen Tiet is echter de moeite waard, eens wat dieper in te gaan op die Bel gen, die dagelijks de grens overkomen om hier te werken. In December 1946 00000<XXXX>0<XXX>00<>000000 oooooooooooooooooooooooo kwamen er 673 Belgische mannen en 223 Belgische vrouwen de grens over, om in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te komen werken en 's zomers kwa men er dan nog zo'n 400 als seizoens krachten in de landbouw bij, al met al zo'n 1300. Dat was de bevinding alleen nog maar van het arbeidsbu reau in Sas van Gent. Hulst registreer de in diezelfde tijd 510 Belgische mannen en 496 Belgische vrouwen, samen dus 1006. Waarom komen die Belgen helemaal naar hier? Dr Kuiler schrijft: „De oorzaak van dit grens verkeer is een complex van motieven, waarvan sommige hier en andere daar zwaarder wegen. De historische ont wikkeling speelt in elk geval een grote rol, bv. in grensdorpen als N.- Namen, Clinge, Koewacht, Overslag, Sas van Gent, Zelzate, Assenede, waar van het Nederlandse gedeelte met het Belgische één geheel vormt." Uit deze gegevens maken wij op, dat Neaderland, met het te werk stellen van Belgen, nogal soepel is, terwijl dr Kuiler onze indruk, dat België daar entegen de Nederlander die zich daar aanbiedt het erg lastig maakt, volko men bevestigt wanneer hij schrijft: „dat omgekeerd slechts zeer weinig Nederlandse grensgangers in België werken (in het rayon van het ar beidsbureau van Sas van Gent momen; teel slechts 2), moet verklaard wor den uit het feit, dat de procedure voor een Nederlander buitengewoon lastig en langdurig is om in België te gaan werken." „De Benelux-zond vloed" TV/Taar wat zal er straks, als de Tol- unie van kracht gaat worden, gaan gebeuren? Dan „komt er ongetwijfeld een stroom van Belgische arbeiders, die graag in Nederland komen wer ken. De mogelijkheid bestaat, dat het Belgische achterland Zeeuwsch-Vlaan deren dan economisch gaat overvleu gelen en slechts activiteit,' energie en nuchterheid van Nederlandse zijde kunnen hier het tegenwicht bieden zegt dr. Kuiler. Inderdaad, maar wij vragen ons af: beschikt Zeeuwsch-Vlaanderen over voldoende krachten om die stroom in te dammen en te leiden? Dit is een vraagstuk waar misschien de belang rijke figuren in het middelbaar onder wijs en de tegenwoordige leiders van de hier reeds bestaande industrieën 'n antwoord op zouden kunnen geven Dr Kuiler laat het niet bij het vraag stuk alleen, maar hij geeft ook een middel aan om tot een oplossing te geraken. „Eerste vereiste om deze „pénétra- tion pacifique" (vreedzame indrin ging) van Belgische arbeiders tegen te gaan is de-scholing in dit gebied sterk te verbeteren door uitbreiding van het aantal instituten, dat opleidt voor de industrie (speciaal voor tex tiel) en doordat de fabrieken zelf (eventueel verplichte) leercursussen, zoals de Bovag automonteurscursus te Terneuzen, aan hun bedrijf verbinden terwijl zij zelf een kern van geschoold personeel meebrengen, opdat de daar te vestigen industrieën kunnen putten uit een reservoir van geschoolde Ne derlandse arbeiders". En daaraan voegt hij nog een wens toe, die thans niet in verband met een bestaand accoord te verwezenlijken is: „Tevens moet aan de arbeidsbureaux in dit gebied, waaraan tevens beroepskeuze-voor lichtingsbureaux verbonden moeten worden, die thans nog in geheel Z. Vlaanderen ontbreken, een grotere macht worden toegekend in dier voege dat zij, in overleg met de betreffende directies, de tewerkstelling van Bel gen in die industrieën weigeren, zo lang er geschikte Nederlandse arbeids krachten voor dat werk gevonden kun nen worden. De voorstellen van dr Kuiler zijn de moeite van het overwegen ten volle waard en dat zij ons op een goed gedocumenteerde wijze en in welver zorgde vorm werden voorgelegd moge ons tot dankbaarheid stemmen tot de initiatiefneemster: de gemeente Ter neuzen, uitgeefster van het rapport. ■yOLGENS gewoonlijk betrouwbare bron zal de tekst van het voor gestelde Noord-Atlantische Veilig heidspact misschien nog voor Kerst mis op papier staan. Waarschijnlijk zouden de diploma ten van de Westelijke mogendheden nog voor Kerstmis te Washington bij eenkomen voor opstelling van de over eenkomst. Van Canada wordt niet ver wacht, dat het belangrijke troepen contingenten beschikbaar zal stellen voor onmiddellijke dienst overzee. Ae vraag mag wel gesteld worden: hoe komt het dat deze Gemengde Commissie, welke toch uit zoveel be kwame mannen bestaat, zoveel maan den nodig had om tot zo'n povere uit slag te geraken? Wij vermoeden, dat de oorzaak die per ligt en dat er in deze commissie tot geen eenheid van gedachten is te geraken. Daar zal 'm de kneep wel zitten Dezer dagen zullen de resultaten aan minister Joekes, die inmiddels minister Drees als minister van So ciale Zaken is opgevolgd, worden voor gelegd. Minister Joekes zal dan wel iets van zich moeten laten horen. „Hij kan dan de commissie belasten met het ver der uitwerken van een concreet voor stel." Met deze woorden eindigt het communiqué. De vraag mag echter gesteld wor den: hoeveel tijd zal deze commissia daarvoor nodig hebben, als zij reeds maanden nodig had om tot dit voor lopig resultaat te komen. Wij zijn benieuwd naar het be scheid van minister Joekes en wij denken zo, dat de Kamer bij de behandeling der begroting voor '49 ook nog wel iets op haar lever zal hebben. De heer Andriessen heeft gisteren het vuren al geopend. Uit het communiqué kan men met enige goede wil afleiden, dat de Ge mengde Commissie niet afwijzend staat tegenover kinderbijslag voor zelfstandigen. Of zij ook de verzekeringsgedachte aanvaardt, valt niet met zekerheid te zeggen, want onder een der financie ringssystemen, wordt genoemd dek king der kosten door belasting alleen. Dit wijst op „verzorging" en verzor ging lijkt ons een deftig woord voor „bedeling". Voor „bedeling" is ons 't gezin te voornaam. Het lijkt ons toe, dat men van ka tholieke zijde daarin niet zal trappen. Enfin, er zullen op dit terrein in de eerstvolgende weken wel belang rijke woorden gesproken worden. AIAANDAGAVOND is een mislukte aanslag gedaan op het leven van Moestafa Nahas Pasja, de leider van de Egyptische Wafd-partij en voor malig Minister-president. Toen Nahas Pasja bij zijn woning uit zijn auto stapte werd uit een an dere auto, met een stengun, op hem geschoten. Daarna werden handgra naten in zijn richting geworpen, waar op de auto der aanvallers verdween. Nahas Pasja werd niet gewond, doch wel liepen enkele andere perso nen verwondingen op. Dit was de zesde aanslag, die op Nahas Pasja werd gepleegd. In Cairo is in verband met deze aanslag de Noodtoestand afgekondigd. Zoals bekend is de Wafd-partij tegen de huidige Egyptische Regering. DIJ AMERSFOORT wordt een kerk hof in gebruik genomen, waar 854 tijdens de bezetting in ons land omgekomen Russen begraven zullen worden. Op 18 November zal Minister Schokking de begraafplaats plechtig open stellen.

de Stem | 1948 | | pagina 1