1 ül Pers-excursie door Zeeland OKIDO Glas-in-lood ramen voor Middelburg Sport Kroniek Boerenleven Wat een Wonderlijke Wereld Jongen uit Heerle gedood Textielcursus te Bergen op Zoom geopend e hak o e ti RADIO DE STEM VAN DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 J Geworsteld wordt er, maar men is aan het ontkomen Cijfers om te duizelen HET PRETTIGE ONTSPANNINGSBLAD Opleiding voor textielhandel in West-Brabant en Oost-Zeeland 0pp< assen Een bekeerling Katoen kampioen 2e klasse groot VOETBAL Mechelen en Ander- lecht aan de kop in België Derby County nog- steeds ongeslagen BEGRAFENIS G. v. d. PUTTE Het stoffelijk overschot van wijlen die heer G, v. d. Putte, het oud-lid van Ged. Staten, is te Vlissingen be graven. Het was een korte, eenvoudige plechtigheid, waarbij een groot aan tal autoriteiten aanwezig was. Onder meer waren aanwezig de Commissa ris der Koningin Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, die Griffier der Staten, Dr. B. D. H. Tellegen, het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de heer G. J. de Jonge dir. Prov Stoombootdiensten, ds. J. de Vries, voorzitter van „Vrederust", het be stuur vain „Bethesda" te Vlissingen, dr. K. Huizinga voorzitter Centraal Comité A. R. Kiesverenigingen, bur gemeester S. van Hoeve van Zaam- slag, Ir. G. de Regt van de N. V. PZEM, wethouder A. L Catsman van Aardenbrug en wethouder W, Poppe van Vlissingen, alsmede notaris J. Verhagen. Bij de groeve sprak alleen ds. Hen driks te Vlissingen. Een zoon van de overledene dankte. BOOMPLANTINGEN OP WALCHEREN Door een initiatief van de burge meester van Ridderkerk, de heer J. H. Crezee, plantte de schooljeugd van deze plaats bomen te Westkapel- le. Dit werd voorafgegaan door het leggen van bloemen op de graven van 31 kinderen, die te Westkapelle door de oorlog waren omgekomen. In de cantine, waar de lunch werd ge bruikt, werd het woord gevoerd door de heer Crezee, de heer W. Gabriel- se, burgemeester van Westkapelle, de heer D. Kodde, burgemeester van Zoutelande, door de voorzitter van de stichting Nieuw Walcheren en do gr de heer P. de Vos, oud hoofd der school te Westkapelle. De straat, waar de bomen zijn geplant, wordt de Ridderkerklaan genoemd. Door de leden van de Rotary-clubs uit Londen, Dordrecht en Middel burg, die tezamen circa 950 bomen voor Walcheren hebben geschonken, werden enige bomen geplant in de Middelburgse wijk 't Zand. 'N PAAR ZWARE GEVALLEN Woensdag zullen voor het Bijz. Ge rechtshof enkele zware gevallen wor den behandeld. O.m. zal terecht staan de indertijd te Goes zeer beruchte Jan Kloote jr., die als W.A.-man heel wat „heldendaden" uithaalde. Zo was hij een der aanvoerders van de WA.-bende, die op de Tweede Pink sterdag in 1941 Goes op stelten zet te en in café „de Pool" mensen mis handelde en alles kort en klein sloeg. Later maakte hij als landwachter Goes en Zuid-Beveland onveilig en verrichtte verschillende huiszoekin gen. In dezelfde zitting zal terecht staan de voormalige ambtenaar van het ar beidsbureau te Hulst, Petrus Johan nes Sarneel. Deze heeft in de oorlogsjaren aan Door Zeeuwse studenten uit Wageningen aangeboden TN een der gerestaureerde vleugels van de Abdijgebouwen was de ontvangst bereid voor de leden van het Zeeuwse Studentencorps Luctor et Emergo van de Wageningse Landbouw school De Zaaijer, een der kantoren van de Rijksgebouwendienst was daar toe smakelijk ingericht, alwaar aan wezig waren de Commissaris der Ko ningin Jhr. mr. A, F. C. de Casem broot. de Griffier Dr. B. D. H, Telle gen, dhr. A. Schout, lid van Ged. Staten en vertegenwoordigers van de gemeente Middelburg, de wethouders J. W. Kögeler en L. J. Geers en de heer B. Dentz van Rijksgebouwen dienst. in een geestige speech getuigde de voorzitter van het Studentencorps, de heer J. A. Glerum, van de blij vende liefde voor hun Zeeland, zoals die heerste bij de Wageningse-Zeeuwse studenten. Om hiervan getuigenis af te leggen was het besluit gerijpt om de provincie bij gelegenheid van hun Se lustrum 2 gebrandschilderde ramen aan te bieden. Het ene raam zal in het midden het Wapen van Zeeland dragen met de achtergrond de weer gave van de landbouwkundige studie- in het andere raam zal aangebracht worden het wapen van het studenten korps. Daar echter de ramen nog niet klaar zijn en ook nog niet geplaatst kunnen worden is deze aanbieding symbolisch in de vorm van een cheque. De Commissaris sprak in ziin dank woord. dat hij zich dadelijk kon vere nigen met het voorstel, dat enige tijd terug hem werd gedaan door het stu dentencorps. Hij vond het een goede gedachte waarvoor hij zeer dankbaar is. Hoewel' het thans zover nog niet is, met de restauratie van de receptie- en vergaderzaal zullen eerlang de ramen aldaar worden aangebracht. Hij betreurde bet echter dat zo weinig of geen afgestudeerde studen ten zich in Zeeland vestigden. Hij hoopte voor de toekomst, dat dit beter zal worden, daar in Zeeland voor Zeeuwse afgestudeerden ruim schoots de gelegenheid is om een emplooi te aanvaarden. Na de thee dankte de heer Glerum de heer Dents voor de prettige ont vangst. Met het zingen van het Zeeuw se Volkslied werd deze plechtigheid be ëindigd. Daarna werden de studenten door de Commissaris te zijnen huize uitgenodigd. diverse personen, die voor tewerk stelling in Duitsland in aanmerking kwamen Ausweise uitgereikt, waar door zij waren vrijgesteld. Sarneel heeft echter van deze personen voor bewezen diensten grote geldbedra gen gevorderd, n.L f 500, f 100 en la ter nog eens f 500. RESTAURATIE CARILLON TE THOLEN De gemeenteraad van Tholen heeft een bedrag van f 21.000.ge voteerd voor het stadhuis-carillon. Dit carillon zal dusdanig gemoderni seerd wordene dat het na de restau ratie electrisch zal werken. Er wordt een bedrag aangevraagd wegens oor logsschade, terwijl ook onder de bur gerij gelden zuilen worden ingeza meld. FRUITTEELTBEDRIJF TE PUTTE Door de heer Testers te Kloetinge. zal op de aan hem in eigendom toe behorende tereinen in Putte een fruit- teeltbedrijf worden gesticht. Onge veer 10 H.A. terrein nabij de Koude Heide zal in exploitatie worden geno men en op deskundige wijze met fruit bomen van alerlei soort worden be- teeld. Hansweert Benoemd. Met ingang van 1 De cember wordt de heer J. Steutel, sluis wachter alhier, benoemd tot'hulpsluis- meester. Heinkenszand Vlammende wieker De toneel vereniging „Vriendenkring" gaat het winterseizoen weer inzetten. Op 13 en 14 November wordt reeds een uit-1 personen van dit feestprograin en vrwririiCf cr rvo+ixron vmm Vi/vfr. tAmAAlefiilr waivI pmiioHior ritti-i/talifV rfal. hii Tiillri voering gegeven van het toneelstuk „Vlammende wieken". Een stuk ge schreven voor het platteland, waar van het beste verwacht wordt. Naar ons werd medegedeeld ligt het in de bedoeling deze winter nog met een ander stuk op de planken te ko men. Middelburg In PADVINDERSMARKT het Venduhuis Koepoortstraat werd Vrijdagavond een padvinders- markt geopend door de P. Kruger- groep. Wethouder Kögeler opende deze markt met een kort woord, waarna de verschillende attracties in ogenschouw werden genomen. Met deze markt hoopt men een bedrag bijeen te krij gen om de uitrusting welke in de oor logsjaren zoveel schade heeft geleden, te kunnen aanvullen. Zaterdagmidag werd op de te hou den markt de aandacht gevestigd door een groep padvinders, trommelaars en hoornblazers. Nieuwe C.O.A.K. leerlingen. Na een rustperiode van ongeveer 14 da gen zullen binnenkort de lessen aan de C.O.A.K. weer aanvangen. Onge veer 330 leerlingen zullen Dinsdag 9 November van de verschillende korp sen te Middelburg arriveren om ge durende plm. 5 maanden de opleiding voor onderoff. administr. te volgen. Herdenkingsavond. Ter gelegen heid van die herdenking van het 60- jarig bestaan van die Kath. Arbei dersbeweging, hield de Middelburgse afdeling van de KAB een feestavond ii de Vergenoeging. De heer Scheers, voorzitter van de afdeling Middel burg hield een feestspeech. Het uit te voeren program was sa mengesteld door krachten uit eigen gelederen. Er werd gemusiceerd voor drachten gegeven, liederen gezongen en gedeclameerd. De heren Maleur en v. Hecke waren wel de hoofd- werd eenieder duidelijk, dat bij zulke avonden best met eigen krachten kan worden volstaan en niet altijd een vreemd gezelschap behoeft te worden geëngageerd. Een dameskoortje o.l.v. dhr. Burm gaf liederen ten gehore. Nieuw-Namen Bibliotheek geopend. Onze R.K. Leesbibliotheek is weer voor het lees grage publiek opengesteld. De lange winteravonden kunnen dus weer nut tig en leerzaam besteed worden. Toneel. Verleden jaar heeft men op het dorp bij gebrek aan animo geen toneel kunnen spelen, wat door alle inwoners zeer betreurd werd. Thans ziet het er gunstiger uit. Men zal deze winter weer van een stuk goed toneel kunnen genieten. Het gaat nog om de keuze tussen twee gemeng de blijspelen: Ben Heernonkel of De koning drinkt. Sluis GROEI VAN DE KATHOLIEKE JEUGDBEWTGING Ruim een jaar geleden werd ook al hier begonnen met het zgn. Verken nen en thans is men zover dat ver scheidene jongens geïnstalleerd en bijgevolg opgenomen konden worden in die grote wereldvereniging, die 't ideaal van eenheid in praktijk brengt, Onlangs zijn weer 12 nieuwelingen in de Ignatiusgroep opgenomen. Lange tijd had men hier gebrek aan een hopman, doch dhr. A. Heessels uit Schoondijke heeft zich thans bereid verklaard, die functie te vervullen. Ofschoon de Gidsengroep Rafaël jonger is dan haar broedervereniging staat zij niet achter in ontwikkeling, want ook bij hen worden de officiële uniformen al door enkelen gedragen. Bovendien zal ook een bezoek aan beider hoofdkwartieren het tegendeel bewijzen. Een inspectrice van hoger hand liet zich over het H.K. zelfs zeer tevreden uit. f)E GROTE drie-daagse excursie door de Zuidelijke provincies, welke georganiseerd werd door de mi nisteries van Wederopbouw en Verkeer begon Maandagmorgen in Domburg. Het eerste treffen had plaats in „de Dolphijn" te Domburg, waar de pers mensen werden ontvangen door de Commissaris der Koningin, het lid van G.S., de heer Schout, de directeur van de Wederopbouw in Zeeland, tr. Glerum en de dir. van de Rijkswater staat in onze provincie ir, Heyblom. Nadat enige verversingen waren ge bruikt, hield de heer Schout een inlei dende speech, waarin hij iets verhaal de van de oorlogsverwoestingen op Walcheren en het moeizaam maar hardnekkig herstel. Door bovenmen selijke inspanning is het water ver dreven en zijn thans de mensen weer onder dak gebracht. Geworsteld is er en wordt er en thans zijn we aan hei ontkomen. Lof bracht spr. daarvoor in het bijzonder aan ir. Gerber van We deropbouw Walcheren, die alles geeft wat hij kan, evenals aan ir. Glerum, die aan alle kanten met ons meewerkt. Spreker zette uiteen waarom voor Zeeland de zaak anders ligt dan in andere provincies. Honderden Zeeuwen, vooral ouden van dagen, zijn nog in ballingschap en moeten buiten hun gewest blijven, om dat woogelegenheid ontbreekt. Het is ook door dit woninggebrek, dat de destijds uit het Zeeuwsch-Vlaamse weggezwermde arbeidskrachten thans, nu de fabrieken weer gaan werken, niet terug kunnen keren. Ondanks alles, zei spr., zijn we echter niet ontevreden en alle res pect hebben we voor minister in 't Veld, die onze noden aanvoelt. Naar Westkapelle. Ma dit intermezzo ging de tocht naar Westkapelle, waar men de weder opbouw in volle gang zag en men neer streek in de cantine van het arbeids kamp, die stond te beven in de felle Noordooster. Tussen de maaltijd door werden verschillende toespraken ge houden om de journalisten in te lich ten over de stand van zaken in Zee land. De Commissaris der Koningin nam het eerst het woord. Ook deze spreker betuigde zijn erkentelijkheid aan de minister, ir. Glerum en in het bijzonder aan ir. Garber, welke laatste de provincie gaat verlaten in verband met de reorganisatie bij de Wederop bouw. Voortaan krijgen Ged. Staten de taak, welke eerst verricht werd door de Wederopbouw, n.l. die van het ver delen van het woningcontingent over Zeeland. Het is een hondenbaantje, maar volgaarne zullen G.S. dit baan tje opnemen, daar zij geen ondank schuwen als zij het belang der pro vincie in het algemeen maar kunnen dienen. Aanknopend bij het betuig van de heer Schout, wees spr. er nog op. dat een onrechtvaardigheid wordt begaan, indien den Haag alleen gaat rekenen met het gebrek aan woon ruimte. De Commissaris geloofde best, dat de wachtlijsten elders nog langer zijn dan in Zeeland, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat behalve de ouden van dagen en Zeeuws-Vlaam- se uitgeweken arbeiders, ook nog vele andere Zeeuwen destijds het gewest verlieten en nu in andere provincies om woonruimte vragen, hoewei ze eigenlijk hier thuis horen. Spr. wees op de marine die Vlissingen verliet, op de mensen van de Zeeland, die naar den Hoek gingen. Door dit alles wordt een onjuist beeld teweeg gebracht. Ge lukkig heeft minister in 't Veld oog voor dit aspect. Veren en wegen. Woorts ging spreker ook in op de veren en schetste de moeilijkhe den, die door het tekort aan veerboten ontstaan. Krijgen wij niet meer dan de zes veerboten die we nu hebben, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat we één van de drie lijnen op de Wester- Schelde moeten opheffen. De wegen vormen een ander Zeeuws probleem. De Commissaris meende, dat het meest doeltreffend was, mede ter bestrijding van de seizoenswerk loosheid, dat die alleen in de winter zouden worden verbeterd en dan liefst niet door de Duw, maar 'door het vrije bedrijf. De meerdere kosten zouden dan door het rijk vergoed moeten worden, dat echter dan weer niet de kosten hoefde te betalen van de tegen woordige administratie en het Duw- apparaat. Wat Waterstaat deed. Wolgende spreker was ir. Heyblom, die, vóór hij over het indijken van het Sloe sprak, weergaf wat de Rijks waterstaat sinds 1945 in Zeeland had moeten verrichten. Dit was zóó om vangrijk, dat men het Sloe-werk had moeten uitstellen. Spreker gaf toen een opsomming wat er aan wegen, bruggen en sluizen was verwoest ge worden en toonde aan, dat verreweg het meeste al weer hersteld is of in herstelling is. Daarnaast stond dan nog het dichten der Walcherse dijk- gaten, dat twintig millioen kostte en het Herverkavelingswerk op dat eiland wat een uitgave vordert van 70 mil lioen. Spr. zei desgevraagd, dat het nog wel 3l/2 jaar zou duren eer de Vlissingse sluizen weer radikaal her steld zouden zijn. De reparatie-duur van de „Prins Hendrik" schatte hij op twee maanden. Het Sloe en de Braakman. ginnen. Ongeveer 450 H.A. vruchtbare grond zal daarmee gewonnen worden. De duur van het werk schatte hij op l'/ï jaar. Daarna kan de Braakman onder handen worden genomen; on derhandelingen met België zijn nog lopende. In een verder verschiet ligt nog de indijking van Saeftinee; wel hleft de waterstaat nog enkele kleinere objecten in petto. Wederopbouwcijfers. Tr. Gerber gaf tenslotte nog een be schouwing over de herbouw der verwoeste gebieden, welke volgens hem wat al te veel vergeten werd voor de Volkshuisvesting Spreker zei dat het uur van afscheid weldra voor hem slaan zal, maar hij achtte zich gelukkig met zijn mede werkers veel voor het geteisterde Wal cheren te hebben kunnen doen De lichte en zware schade beliep op Walcheren alleen aan huizen en gebouwen reeds 52 millioen; daarvan is thans tot een bedrag van 40 millioen hersteld. Voor verwoest gebied liggen de cijfers ongunstiger. De schade be draagt 57 millioen^ en het herstel nog slechts 9 millioen. 'n Kleine 2000 nieuwe woningen zijn er op Walcheren momenteel onderhan den genomen, waarvan er Inmiddels 600 gereed kwamen. In totaal Is hier 23 millioen ingestoken. Aan openbare werken is 6 millioen besteed. Naar Middelburg en Vlissingen. rje tocht op de eilanden werd be sloten met een bezoek aan Middel burg en Vlissingen. Te Middelbu.rg toonde burgemees ter Sand berg de nieuwbouw op het Zand, bij de Griffioen en elders, ter wijl met een bezoek aan Stadhuis en Abdij-complex werd besloten. Het stadhuis zal, met het nieuwe admini stratiegebouw, waarschijnlijk over l>/2 Jaar gereed zijn. Te Vlissingen kregen we het deskun dig geleide van burgemeester Kolff, die de pers voerde langs de 790 in aanbouw zijnde woningen in verschil lend systeem en type opgetrokken en langs de 70 reeds voltooide nieuwe huren. Ook zagen we, als in vogel vlucht, de werken aan de binnenha vens en sluizen. Bij de pont volgde het afscheid van de burgervader, die in zijn gemeente bleef, terwijl de jour nalisten enbloc op verkenning gingen GWat het Zuid-Sloe betreft: Voorjaar 1949 zal men met de indijking be- naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Sluiskil Van de regen in de drup. In de in zeer slechte staat verkerende Nwe Kerkstraat werden de putten gevuld met zand en grint. De regen kwam, nu is de straat omgetoverd in een ware modderpoel. We stellen die goe de bedoelingen van de Gemeente werken ten zeerste op prijs, maar we kunnen niet begrijpen dat dergelijke karweien in de bamistijd moeten worden uitgevoerd. <xkx>ooooooooo<x><>o<>o<x><x>c van het TN DE dagbladen heeft men een ge deelte van de redevoering kunnen lezen, die ir. Staf, de directeur-gene raal van de landbouw hield ter gele genheid van het Veertigjarig bestaan van het Nederlands Instituut van landbouwkundig ingenieurs. Een rede zo merkwaardig, dat het de moeite waard is er even aandacht aan te be steden, omdat de directeur sprak als 'n generaal. M.a.w. hij hekelde fel de landbouw-ingenieurs, hun eenzijdig heid. Op rekening van ir. Staf en van de verslaggevers citeren wij: De land bouwingenieurs zijn niet alleen een zijdig in de agrarische sector tegen over de andere sectoren, maar ook eenzijdig gespecialiseerd op kleine on derdelen. De landbouwer staat er als vreemde in de hof van de tuinbouw. En ook op het landbouwerf staat de veeman vreemd tegenover de landman En dan daarbij nog maar gezwegen over de houding van de ingenieur te genover de boer en tuinder als mens, als lid van die grote maatschappij, waarin wij leven en onze plaats moe ten vinden. Slechts door weinigen wordt het agrarisch terrein geheel overzien. Tot zover Ir. Staf. Kroniekschrijver vindt het een merkwaardige speech en laat liever het oordeel aan zijn le zers over! ttET GEVOLG van de aardappelmi- sère is, dat de boeren van de zandgronden, wie de raad werd ge geven aardappels tot veevoeder te ver werken, hun product aanbieden tegen een prijs, die zelfs lager dan f 4.50 per 100 kg. ligt. Wat nu? Dat is niet gemakkelijk te zeggen. Er lijkt maar één oplossing, nl. de aardappelen niet verkopen tegen een eigenlijk te lage prijs. Het is immers een algemeen belang dat de prijzen niet verder ineenstor ten en daarom zou te dien aanzien op zeer korte termijn een oplossing gevonden moeten worden om te voor komen, dat de minst draagkrachtige boeren tegen een lage prijs hun pro duct moeten leveren. Er zich echter een maar aan het geval. Wie moet voor zo'n oplossing zor gen! De regering? Er lijkt maar één bezwaar te bestaan: de liefhebberij om beschermende maatregelen in het leven te roepen lijdt aan bloedarmoede bOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO A merlkanen zijn niet ge- wend, hun mening over het een of ander on der stoelen of banken te steken. Wanneer ze Iemand willen vertellen, hoe ze over hem den ken, dan doen ze dit kort en zakelijk en zonder 'n volkomen overtollige woordenvloed. We kun nen u hiervan het bewijs leveren, door een simpele opsomming van het aan tal projectielen, dat tij dens de verkiezingscam pagne naar die candidaten voor het presidentschap werd gesmeten.... In totaal waren het er 139, maar handgranaten of iets dergelijks waren er niet bij. Voor 't meren deel bestond de munitie uit eieren en sappige vruchten. Zo waren 84 eieren, 40 tomaten, 4 per ziken, 2 citroenen en 1 sinaasappel gericht op Henry Wallace. Hij werd geraakt door 5 eieren en 4 tomaten. Twee eieren spatten uit elkaar op zijn vliegtuig, twee op zijn auto, twee op de trein en één op de velletjes pa pier, waarvan hij zijn speeches aflas. Een ei en vijf tomaten werden naar Thomas Dewey gesmeten maar treffers werden niet genoteerd. President Tru man kwam er tijdens een parade in Indianapolis af met een ontplofbare fles, die tien meter van zijn schoenneuzen uit elkaar sprong. Veine pn dan ts er één dame in de States, voor wie de verkiezingsuitslag op het moment enorme voordelen oplevert. Het is Marion Drew, een waar zegster, die in December 1.1. verklaarde, dat zij Trumans overwinning in de sterren geschreven zag.... Pech A nders is het met die zes leden van de ge heime dienst in de stad New-Vork. Om bij hun veronderstelde nieuwe baas - Dewey - in een goed blaadje te komen, joegen zij een troep de monstrerende Truraan- aanhanger-s uiteenNu voelen ze zich de zes on gelukkigste mensen van de Verenigde Staten. OOO0OO00OOOOOOOOOO0OOOOOOOOOO0O0OOOO0OOOOOOOOOOOO OOK Uw kinderen zijn dol op Voor hèn in elk nummer: „TOON en TINUS, de vrolijke vagebonden", telkens weer In nieuwe avonturen. Abonneert U bij de bezorger van het Dagblad De Stem; 25 cent per nummer; 1.50 per kwartaal. Verschijnt 2 maal per maand. Ernstig verkeersongeluk te Bergen op Zoom MAANDAGMORGEN te streeks kwart over 8 om- heeft op de Wouwseweg ter hoogte van het R. K. Kerkhof te Bergen op Zoom een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de 14-jarige leerling van de Ambachtsschool P. Rjjnkels wonende in het Heerles- baantje te Heerle (gem. Wouw) dusdanig werd gewond, dat hij spoedig daarna overleed. De jongen ^vas met twee mede leerlingen per fiets op weg naar zijn school te Bergen op Zoom. Bij het passeren van een groepje spelende kinderen, verliet R., even het rij wielpad en kwam op de grote ver keersweg terecht, met het gevolg, dat hij door de achterop komende personenauto van de heer Borge- meester uit Hulst werd gegrepen en een ernstige hoofdwonde, een zware hersenschudding en een beenbreuk opliep. Het slachtoffer ontving van kapelaan Dauerburg van de paro chiekerk St. Joseph de laatste H. H. Sacramenten der stervenden, waar na hij naar het Algemeen Burger Gasthuis 'e Bergen op Zoom werd overgebracht. Hier is hij nog de zelfde morgen aan de zware ver wondingen overleden. De politie uit Bergen op Zoom heeft de zaak in ondetzoek. "OERGEN OP ZOOM gaat weer langzaam maar zeker het cen trum vormen van Westbrabant en Oost-Zeeland. Dat blijkt o.m. uit de verschillende cursussen, welke de laatste tjjd zgn geopend. We denken hierbij aan de aannemers cursus, waaraan zelfs leerlingen uit Zeeuwsch - Vlaanderen deelnemen, aan de cursus voor schoenherstel- stellers en vele andere. Aan deze rij is thans een nieuwe toegevoegd, n.l. de cursus van de R. K. Vak bond voor textielhandelaren in Westbrabant en O.-Zeeland. De opening van deze cursus vond Maandagmiddag plaats in de Hol landse Tuin te Bergen op Zoom door wethouder Havermans, nadat de heer C. Horsten, voorzitter van St. Willebrordius, het cfeo-el van de mm ■M ADAT onlangs een .onafhankelijke boerenpartij" is opgericht, zijn belang hebbenden er thans toe overgegaan de naam te ver anderen in „Nederlandse boerengemeenschap". De naam maar vooral haar actieprogramma, herinnert ons aan de doelstelling welke enige tijd geleden on bekenden gaven aan een streven om vooral de kleine boeren te doen oprukken tegen de regering. Dat was in de tijd toen op het congres van de C.P.N. zoveel belangstelling was getoond voor een bijzondere actie ten plattelande. Als wij er thans melding van maken, rijst deze herinnering op de achtergrond èn de wetenschap, dat het communisme ook in ons land zijn aard zou ver loochenen als 't niet overal en op alle denkbare manie ren probeerde vaste voet aan de grond te krijgen. Het jongste bewijs wordt bijv. gevormd door de grote belangstelling welke communistische voormannen toonden voor de actie der ouden van dagen, georga niseerd in de Bond van die naam. Toen diens leden de regering kortelings een petitie gingen aanbieden, marcheerden zij aan de imp van de stoet. Needat wil niet zeggen, dat die Bond linea recta een commu nistische organisatie is. Het wil echter wel zeggen, dat oppassen de boodschap is. Maar al te gemakke lijk wordt men immers onder de schijn van schone sociale leuzen in allerlei troebele politieke stromingen meegevoerd. Men zij gewaarschuwd. jsju we het toch over communistische actie hebben, willen we wijzen op een inter essant brochuurtje, door de Katholieke Actie in Ne derland uitgegeven. Douglas Hyde, iemand, die een grote rol heeft gespeeld in het Engelse communistische dagblad, vertelt daarin, hoe hij van overtuigd aanhan ger der communistische heilsleer overtuigd katholiek is geworden. Hij heeft achter de schermen gekeken en hij weet heel wat te verhalen over de leugenachtige communistische tactiek. Volslagen gewetenloosheid van de partij en bereidwilligheid, om absoluut alle middelen te gebruiken, die kunnen leiden tot het doel, dat is het wat Douglas Hyde tenslotte moest constate ren. Hier is een insider aan het woord, die na twintig jaren van blinde volgzaamheid weer absolute normen van „goed" en „kwaad" leerde kennen en toen de partij wel de rug moest toekeren. Deze brochure, die ook recht doet aan het idealisme, dat ongetwijfeld een deel der communisten bezielt, is het lezen en over wegen zeer waard. cursus had uiteengezet. Laatstge noemde sprak daarbij de verwach- ti'ig uit, dat die cursus Algemeen ge deelte, spoedig zal worden gevolgd door cte practijkcursussen. Hij achtte het niet uitgesloten, dat daarmede reeds vóór de a.s. zomer zal kunnen worden begonnen. Wethouder Haver mans wees vervolgens op het grote belang van de cursus, vooral in deze tijd nu steedis hogere eisen worden gesteld. Namens het gemeentebe stuur van Bergen op Zoom zegde hij de initiatiefnemers dank en hoopte, dat die cursus rijpe vruchten zal af werpen voor de gemeenschap in het algemeen en de textielhandel in het bij zondier. IN RECORDTIJD. TJervolgenis voerde het woord de heer v. Luyn lid./van het hoofd bestuur van de vakopleiding Detex, die de heer Horsten een pluim op de hoek stak voor de wijze waarop hij in recordtijd de cursus in samenwer king met zijn bestuur tot stand bracht. Hij wees verder op de pret tige samenwerking met het hoofd bestuur en sprak die hoop uit, dat de Bergen op Zoomse cursus, welke als laatste voor dit jaar is ingeschreven, qualitatief als eerste voor de dag zal komen. Achtereenvolgen® spraken dan nog hun beste wensen uit de heer Stoet- zer, voorzitter van de R. K. Midden stands vereniging St. Olof, en de heer Weyts, namens de Kamer van Koop handel en het bestuur van de Aan nemer scursus. Tenslotte zegde de heer Horsten hartelijk dank voor die gelukwensen en memoreerde de medewerking en die steun van de heer Stoetzer on dervonden. Na diit officiële gedeelte werd met d)e cursus begonnen. Als leraar treedt op de heer Wesi uit Tilburg. WATERSTANDEN Keulen 109 (+0,11), Ruhrort —097 (+0,15), Lobith 883 (+0.24), Nijmegen 651 (+0,13), Arnhem 676 0,12), Eefde 193 (onveranderd), Deventer 117 (+0,02), Borgharen 4102 (0,23), Belfeld 1070 (—0.62), Grave (bene den) 511 (+0,03), Lith 50 (+0.23), Vreeswijk 9 (—0.012), Lith 0.50 (+0,23) BILJARTEN heeft het De Amsterdammer Katoen kampioenschap tweede klasse groot biljart cadre 47-2 behaald. De eind stand is: 11 2003 9 1932 9 1898 8 1887 7 1820 6 1742 4 1569 182 158 190 222 205 174 191 11.00 12.22 9.99 8.50 8.87 10.01 8.21 Katoen van Lochem Monch van Kessel Mol Lankhof de Jong Barzilay 2 1702 216 7.87 De resultaten van de wedstrijden, gespeeld in de eredivisie van de K.B. V.B. luiden: Lyra-Racing Mechelen 1-1 F.C. Mechelen-Ol. Charlerai 0-2, S.C. Charleroi-F.C. Luik 3-1, La Gantoise -Anderlecht 0-2, Antwerp-Racing club Brussel 3-2, Boom-Beerschot 0-3, Union St. Gilloise-Berchem 2-3, Tienen-Stan- dard 1-1. De situatie is thans zo, dat de R.C. Mechelen en Anderlecht de leiding hebben met 14 p. uit 9 wedstrijden. Zy hebben drie of meer punten voor sprong op de andere verenigingen. De verrassing was de overwinning van Olympic Charleroi op de F.C. Meche len, nog wel in een uitwedstrijd, wat tot gevolg had, dat de aloude Union St. Gilloise op de onderste plaats be landde, dank zij ook een nieuwe ne derlaag tegen Berchem Sport. De resultaten van de League-wed strijden luiden: Eerste divisie: Arsenal- Birmingham City 2-0, As ton Villa-Burnley 3-1, Blackpool-New Castle United 1-3, Bolton Wanderers- Manchester City 5-1, Derby Country- Middlesborough 2-0, Huddersfield Town-Chelsea 3-4, Liverpool-Ports mouth 3-1, Manchester United-Ever- ton 2-0, Sheffield United-Preston North end 3-2, Sunderland-Stoke City 1-1. Wolverhampton Wanderers-Charlton Athletic 2-0. Tweede divisie: Barnsley-Brentford 1-2, Blackburn Rovers-Lincoln City 7-1, Bradford- Westham United 2-3, Cardiff City-Cbes terfield 3-4, Fulham-Coventry City 1-0 Grimsby Town-Leicester City 1-0, Lu ton Town-Bury 1-0 Nottingham Forest -Leeds United 0-0, Plymouth Argyle- Sheffield Wednesday 3-2, Queens Park Rangers-West Bromwich Albion 0-2, Southampton-Tottenham Hotspur 3-1. In 16 achtereenvolgende wedstrijden is Derby County niet geslagen en de club is nu vlak bij het record van Arsenal van het vorig seizoen, toen de Londe- naars het record op 17 brachten. Der by County was het dat een einde maakte aan het record van Arsenal. 80) XVI. Eindelijk vechten ze. Hij ging naar Hotel Astoria, ver telde, dat zijn bagage met de volgen de trein aankwam, en aangezien hij aanbood het appartement dat hij huurde, vooruit te betalen, maakte men geen bezwaar. Toen ging hij naar bed en sliep tot de volgende morgen elf uur L'Etoile Beige had een heel verhaal over Baron Claeys en zijn Memling en wenste Brussel geluk met deze aanwinst De baron was van plan een groot feest te geven en tot die tijd mocht niemand het schilderij zien. Aan de koffie peinsde Trent over een plan. Graag zou hij Wadham's raad hebben ingeroepen of Hammond's hulp, maar Wadham zat in Madrid, de Hammonds waren in Algeciras en Trent kende niemand in Brussel. De schemering viel toen hij, door de brede Avenue Louise wandelend, de imposante woning van Claeys aan schouwde. Wadham had hem hier van vroeger een beschrijving gegeven en van het e achter gelegen museum. Eenmaal meende hij de baron in een auto te zien aankomen en verschool zich achter 'n Laccoöngroep. Toen wandelde hij door de smalle laan, die parallel liep met de avenue. Het mu seum was een fraai gebouw. Het raam dat op het laantje uitkwam, dat waar door Garland ontsnapt was en Wad ham geschoten had, was dichtgemet- teld Het lich; viel door zwaar getra liede bovenlichten en door de vensters aan de tuinzijde. Weer beving Trent die eigenaardi ge rusteloosheid, die hij altijd in ver band bracht met de nabijheid van zijn vijand. Als hij een gunstige in druk op de baron had gemaakt, stond hij nu in de tuin, achter een of and-er beeld op Charles Garland te wachten. Garland had tijd en gelegenheid ge had om een vast plan te maken; hij wist de ligging der kamers en of men binnen kon komen via de tuinen aan weerszijden. Als hij maar met behoorlijke aan bevelingen naar België gekomen was en bewezen had, dat hij vooraanstaan de personen in Engeland kende, zou hij wel een goede indruk op de baron gemaakt hebben. Maar in zijn ijver had hij de fout begaan, om een ljdele man aan het schrikken te maken en daarna kwaad te worden. Toen de avond viel stak Trent de Avenue over en trok de grote peL die hij gekocht had, diep In de ogen. Lang zaam liep hij voorbij het huis en be keek vensters en deuren. Zoals bij de meeste grote Belgische huizen, leidde een grote gebeeldhouwde deur naar een geplaveide plaats. Een kleinere deur links verleende toegang aan be zoekers. Trent vroeg zich af hoe hij binnen kon komen, toen hem plotse ling de kans geboden werd. De loopjongen van een banketbak ker sprong van zijn fiets pn belde aan De portier keek door de kleine deur. Hij scheen de knaap en zijn doos te verwachten, want hij wenkte hem binnen en liet de deur op een kier. Door die kier zag Trent hoe de man de jongen de weg wees naar de be diendeningang. Trent glipte naar bin nen en verborg zich achter een dier bomen in kuipen, zonder welke geen Belgische binnenplaats compleet is. Even later liet de portier de jongen weer uit en ging zitten om de krant te lezen. Trent Hep weinig gevaar ont dekt te worden, tenzij de familie een waakhond bezat, maar aan de ande re kant had het geen nut op deze plek te blijven, aangezien Garland zich daar toch niet bevond. Even later werd er gebeld; de por tie opende de grote deuren om een auto binnen te laten, waarin een dame zat, vermoedelijk de Barones, wier halssnoer Garland jaren geleden ge stolen had. Toen zij uitgestapt en de zijdeur binnengegaan was die een ia- kei openhield, schoof de potier een paar glazen deuren open, waardoor de auto naar de garage kon rijden. Trent, had geconstateerd, dat het mu seum de hele breedte van ds tuin in nam Als de garage daar binnen was, kon er geen andere ingang zijn dan deze. De ijverige portier opende niet alleen de glazen deur hij rende naar binnen om ook de garagedeuren te openen. Toen hij terugkeerde, be vond Anthony Trent zich In de grote vierkante tuin tussen het museum en het huis, waar hij een beeld ontdekt had, waarachter hij zich prachtig kon verschuilen. Van hier zag hij tien minuten later, hoe de chauffeur de garage sloot en het huis binnenging door de deur, waarin de banketbak kersjongen verdwenen was. Deze tuin bood een overvloed van schuilplaatsen. Achter een der hees ters of beelden zat op dit moment misschien Charles Garland te wach ten. Trent beschouwde zijn hypothe se over Garland bijna als een vast staand feit. Als, zoals hij steeds over tuigd geweest was, Garland graag een Memling wilde tiezitten. waarom zou hij die dan niet bij de eerste gelegen heid weghalen? Over een paar dagen waren tuin en museum vol mensen, die alles gereed zouden maken voor de officiële receptie. Dit was de gun stigste gelegenheid. (Wort vervolgd) WOENSDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 woord v. d. dag, 8 nws., 8.15 En nu aan het werk, 9 zieken, 9.30 w.st., 9.35 symph. mor- genconc., 10.30 morgend., 11 sonate v. viool en piano, 11.15 Erfgenamen van Redcliffe, 11.15 Busch str. kw„ 12.30 weeroverz., 12.33 Ancora trio, 13 nws. 13.15 orgel, 13.45 hobokwartet, 14 pbom. ork., 14.45 altrhapsodie v. Brahms, 15 jeugdconc.. 16 jeugdige postz. verz., 16.15 jongens en meisjes 17.30 Vijf Zapakara's. 17.45 Contact Overzee, 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 clavecimbel, 18.50 Lilac Domino, 19 nws. en weeroverz., 19.15 nws. uit Indonesië, 19.30 act. geluid, 19.45 Eng. gevorderden, 20 nws., 20 05 progr. pro loog, 20.15 dankdienst voor het gewas, 21.45 Conc.geb. ork 22.45 avondover denking, 23 nws., 23.15 gr., 23.47 slot- accoord. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7,15 gymn., 7.30 muz. bij het ontbijt, 8 nws. 8.18 Guus Deloof en ork., 8.50 huisvr., 9 Elgar 10 morgenw., 10.20 Onze keu ken, P. Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 Pop. non stop, 12 Jan Vogel, 12.30 weerpr., 12.33 Platteland, 12.38 Kilima Hawaiians en Joh. Jong, 13 nws„™13.15 kalender, 13.20 Klanken uit Z. Am., 14 Esther de Boer van Rijk, 14.15. Jeugdconc.,' 15.De vrouw in de mist, 15.30 Regenboog, 16 Roodborstjes 16.15 Het stond in de krant, 16.45 vra gen staat vrij, 17.15 lichte ork. werken 18 nws., 18.15 varia, 18.20 Meme Bian- chi zingt, 18.30 Ned. str.kr., 19 Drijven de mijnen in het verkeer, 19.15 Sil- vestri kwartet ,19.30 VPRO, 19.40 jeugd 19.45 bijbel, 20 nws., 20.05 dingen v. d. dag. 20.15 soc. nws., 20,20 omr. ork., 21.05 Juarez hoorspel, 22.15 piano, 22.45 Van hoek tot boek, 23 nws., 23.15 Nieuwe successen van over de oceaan, 23.45 rustige avondkL BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12.32 operette, 13 nws., 13.15 Francois Cou- perin, 19 nws., 19.30 graag geh. platen, 19.50 Mosseldieven, 20 Goeden avond gebuur, 20.50 Mozart, 21 actualiteiten, 21.15 De Kapelmeester, 22 nws., 22.15 rustige muz., 22.50 nws., 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2