na Wal een Wonderlijke Wereld Studiebeurzen voor seminaristen DE STEM VAN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 Brabantse belangen Kringvergadering N.C.B. te Oostburg Dodenherdenking te Westkapelle AGENDA Drie ongelukken Grote leningen voor Waterleiding, Gasbedrijf en Stoombootdiensten Drinkwatervoorziening voor geheel Walcheren Jubileum Kapelaan van Deursen Achterstelling Kleine zelfstandigen Lening afgesloten voor de woningbouw HINDER KANS OP KIESPIJN! FaMa tandpasta RADIO FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheiden films, die deze week lopen. In de advertentie-kolommen worden de rijksfilmkeuringseisen genoemd. Het Centrum Axel: Hotel Casablan ca (alle leeftijden); Kit Carson (14 jaar). Bioscoop en Concertgebouw Hulst: Obsessie (18 jaar); Fantomas, de schrik van Parijs (volwassenen). Luxor Theater Terneuzen: Wonder Man (volwassenen) Concertgebouw Terneuzen: De man met de zweep (14 jaar); Wie doodde van Loon (14 jaar). Ledel Theater Oostburg: De re bellen van de prairie (18 jaar); De man met de zweep (14 jaar); Wie doodde van Loon (14 jaar). Olympia Bioscoop Sas van Gent: Levensdrang (18 jaar); Gespoorde duivels (14 jaar); Met revolver en zweep (14 jaar). G. v. d. PUTTE Te Ermelo overleed op 88-jarige leeftijd, de heer G. v. d. Putte, af komstig uit Souburg. De heer Van de Putte was voor de A.R.-partij van 1924 tot 1935 lid van Ged. Staten van Zeeland, was lid van de Raad van Commissarissen van de N.V. P.Z.E.M, en was van 1910 tot '38 bestuurslid en tweede penningmees ter van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Zaterdag a s. is te Vlissingen de ter aardebestelling op de alg. begraaf plaats. RIJKER LEVEN De Bouvigne-cursussen „Rijker Le ven". blijken zo goed geslaagd te zijn dat zij periodiek herhaald zullen wor den. Het doel er van is om verloofde meisjes, die spoedig hopen te trou wen, daarop voor te bereiden en al dus hun leven zo gelukkig en zo rijk mogelijk te maken. De nieuwe cursus begint Vrijdag 12 November om vier uur om Zondag d.a.v. om 3 uur n. m. te eindigen. Kasteel Bouvigne ver strekt de gewenste inlichtingen AMERIKAANS BEZOEK Miss Margaret Salomon uit Brook lyn, die de organisatie had geregeld van het adoptieplan ,3rooklyn helpt Breukelen", had van de gemeente Breukelen een gratis reis naar Ne derland per KLM en een maand ver blijf hier ter lande aangeboden ge kregen. Tijdens haar verblijf heeft zij twee dagen door Zeeland gereisd en De tussenwateren (Vervolg van pag. 1). Wat mij betreft, ben ik dan pok niet van plan verraad aan eigen zaak te plegen. Dat zou neerkomen op ver waarlozing van heel ons belangrijke gebied, op gebrekkige afwatering ge durende langere tijd, op kwaliteits-en kwantiteitsverliezen van onze land bouwproducten. Om dan maar niet te spreken van de gevolgen, welke een doorsnijding vah het gebied van Mark en Dintel zou vertonen. Over de ge westelijke scheepvaartbelangen, die ik min of meer in het gedrang zie ko men, wil ik tenslotte niet spreken. Dat is mijn zaak niet in de eerste plaats. yoor dit onderwerp had men in de stedelijke centra meer oog en men verbond deze aan de industrialisatie gedachte. West-Brabant heeft een be volkingsoverschot, zo rekende men er ons voor. Wat is er dus natuurlij ker dan dat wij het oog gericht hou den op industrievestiging teneinde die overschotten te kunnen opvangen. Dit denkbeeld bleek meer in het bijzon der in Roosendaal te leven, waar men ook het oog gericht houdt op de scheepvaartmoeilijkheden welke de Vlietmonding van tijd tot tijd op werpt door verzanding der vaargeu len. Beide problemen kunnen onder vangen worden door een laag kanaal van Antwerpen naar Moerdijk, terwijl uitteraard de voordelen hiervan niet zullen halt houden bij de grenzen van een nauw gebied. Westelijker dan Roosendaal was men minder overtuigd van de waarde van een Moerdijkkanaal voor het West- Brabantse land. Alleen al de omstan digheid, dat heel de streek er door in tweeën wordt gesplitst, bleek af schrikwekkend te werken, maar ter wijl hier het vraagstuk van historische zijde benaderd werd, kwam men ten Oosten van Roosendaal op practische gronden tot de conclusie, dat het voor. West-Brabant noch aanvaardbaar, noch wenselijk is te wachten, op de ver wezenlijking van grote plannen, die met de beste wil van de wereld ge dreven, tenslotte te lange tijd zullen vergen om dienstbaar te kunnen zijn aan de West-Brabantse belangen. En hier gaat het óns tenslotte om. Wat daarboven uit gaat, kunnen wij voor lopig nauwelijks beoordelen. Daarom: eerst de oude West-Brabantse plan nen uitgevoerd, zo luidde de laatste mening. uuakt 3 moeder eèns raat onnodig moeilij)c-0 Der verschoren jurkje '«cnYi- UQSU\ dot 38 na afloop haar bewondering uitge drukt voor de veerkracht der Zeeu wen en voor de herstelwerken, die met zoveel energie worden aangepakt TEXTIELCURSUS TE BERGEN OP ZOOM Enige tijd geleden werd te Bergen op Zoom een vergadering gehouden om te komen tot een vakcursus van de R.K. Vakbond voor textielhandelaren voor West-Brabant en Oast-Zeeland. Daarop werd besloten de plannen verder uit te werken. Daarmede is men thans zover gevorerd, dat tot opening van de cursus kan worden overgegaan. Deze opening zal offi cieel geschieden Maandag a.s. om 2 uur in de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom. DE „VAN DER STENG" LIGT TE MIDDELBURG Zoals in zovele plaatsen, brengt 't Contactvaartuig „Van der Steng" thans een propaganda bezoek aan Middelburg. Het vaartuig heeft lig plaats gekozen in de haven nabij de Beatrixbrug voor een periode van 3- 7 November. De bedoeling van dat schip is contact te leggen met ver schillende groepen der bevolking en de belangstelling te bevorderen voor de Koninklijke Marine .de Koopvaar dij de Visserij en de binnenvaart en alles wat op-om- en van het water leeft". Gelegenheid voor bezoek aan het schip op 3 November was voor de contribuanten van het Comité „Onze Marine". Voor niet-contribuanten is dit be zoek slechts mogelijk tegen een ma tige toegangsprijs ten bate van het werk van het comité. S.S. „STAD BREDA" WORDT AFGEBOUWD Te Vlissingen is gearriveerd de romp van het s.s. „Stad Breda", dat op de werven van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" zal worden af gebouwd. Het schip is eigendom van de Halcyonlijn en door de geallieer den uit Duits bezit aan Nederland toegewezen. De „Stad Breda", die on geveer 10.000 ton meet, zal nog en kele dagen in de buitenhaven van Vlissingen blijven liggen in verband met de moeilijkheden, die het oplevert om het schip door de sluizen te krij gen. Verwacht wordt, dat de werk zaamheden medio 1949 zullen zijn be ëindigd. POLDERBESTUREN Met ingang van 1 November is be noemd tot voorzitter van het water schap Schouwen, J. Klompe te Se- rooskerke (S.)met ingang van 28 December tot dijkgraaf van de Zuid- vlietpolder, S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdijk; met ingang van 16 October tot dijkgraaf van het water schap Ooster en Sir Jansland, J. Kwaak te Oosterland; tot dijkgraaf van het waterschap Ooster Zwake, A. P. Woutersen te Hoedekenskerke; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van het waterschap Ooster Zwake, C. Boogaard te 's-Gravenpolder; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Jongepolder, L. M. Moermond te Dreischor; met ingang van 1 Novem ber tot lid van het bestuur der wa terkering van de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomaes, A. C. C. Thomaes te Hoofdplaat; met ingang van 1 November tot lid van het be stuur der waterkering van het ca lamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, C. J. Manneke te Bres- kens. Biervliet Burgerlijke Stand. Maatje d.v. A. de Meijerde Kramer; Alfred z.v. M. GrahameSmoor. Overleden: Duijsserinck, C. 20 jaar; J. de Frel, 71 jaar weduwnaar v. van den Hil. Gehuwd: Faasse C. 23 jaar pi Bliek C., 21 jaar. Eede (Adv. 757-00) Aanbesteding Architect L. A. J. van Dongen te Sluis heeft, in op dracht van de heer C. Dhondt alhier, aanbesteed het bouwen van een dub- belwgonhuis met schuurtjes De in schrijvingen waren als volgt: G. E. Dierick te Aardenburg 50708.Ach. Standaert te Eede ƒ48960.P. F. Barra te Oostburg ƒ47439.Het werk zal worden gegund aan P. F. Barra te Oostburg. Goes EEN SCHIP VOOR KEULEN De inzameling welke onder deze naam door de leden der Kath. Jeugdbewe ging is gehouden, onder de parochk- anen, slaagde volkomen. Behalve '00 levensmiddelen-bonnen, 15 pakketten, levensmiddelen en 15 pakketten tex tiel en schoenen kon nog f 187,45 aan geld worden doorgezonden. De toonkamerwoningen Gisteren zijn de twee toonkamerwoningen ont ruimd geworden door de winkeliers exposanten. De gestelde drie weken waren om en de gezinnen, aan wie de huizen waren toegewezen, hadden haast. Het succes dat de middenstand met deze expositie had is zeer groot ge weest; bijna tweeduizend belangstel lenden zijn naar de aangeklede wo ningen komen kijken. Burgerlijke stand. Geboren: Pie- ternella dv J Tramper en A Machiel- se; Pieternella dv A van Hese en P Welleman; Joop zv J Cok en W Sin- ke; Jan zv M Breel en P de Looff; Jeanne dv G Donjacour en A Remjjn; Sara dv F Buysrogge en A Baarends; Cornells zv J Rijk en W Langebeeke te 's Heer Arendskerke. Gehuwd: J. Koppejan 25 jaar en B de Vos 22 jaar; A Verschuure 29 jaar en E Schrijver 22 jaar; J M Rijn 45 jaar te Pijnacker en C §il 39 j. Overleden: P Boel 62 jaar echtg v J v d Kreeke; J Temmerman 86 jaar echtgenoot van A van Hoorn; C Droo gendijk 62 jaar echtgenoot van C Verheul. Hengstdijk In studie. De Kajotters hebben o.l.v. de heer Mangnus, het toneel stuk „Schip in nood" in studie geno men. Zij hopen er nog deze maand mee op de planken te komen. Hoofdplaat C. v. AERT OVERGEPLAATST Heden zal de heer C. van Aert commandant der Marechaussee, onze gemeente verlaten om zich te vesti gen in Sint Jansteen, waar hij com mandant der brigade wordt. De heer van Aert heeft ongeveer 25 jaar als politieman in Hoofdplaat dienst ge daan en was hier zeer gezien. De bietencampagne. De campag ne kenmerkt zich dit jaar door een buitengewone slapte op de haven. Daar de fabrieken de prijzen bij leve ring aan 't water gelijkgesteld hebben bij de levering aan de tram, worden nu de meeste suikerbieten aan de tramwissels geleverd, wat aan de boe ren kaai- en havengelden bespaart. Voor de gemeente en de exploitanten der weegbruggen is dit een niet gerin ge schadepost. Holst Geslaagd. Op het examen voor grenskommies slaagden o.m. de alhier gestationneerde tijdelijke huipkom- miezen A. C. Scholter en C. A. de Keizer. In het witte paard In onze toneel recensie van het „Witte paard" ver gaten wij te vermelden, dat de decors welke waren ontworpên door de heer F de Potter, mede zijn geschilderd door de heer de Bruyn en de techni sche staf. Kloetinge Meer licht. Dezer dagen heeft ook de Tervatense weg straatverlich ting gekregen. Er zijn drie electrische lantaarns geplaatst. Onderscheiden. H. M. de Konin gin heeft de heer D. Weststrate al hier de zilveren medaille toegekend wegens zijn verdiensten voor de Zon dagschool. Koewacht Burgerlijke Stand. Geboren: Franciscus zoon van P. van Kruijs- sen-Baert; Maria dochter van C. van v. d. BergheLammens; Maurice zoon van G. van Waesberghe-De Bruijne; Hubertus zoon van H. Smilde-de Schepper. Gehuwd: Van de Walle. O., 27 jaar en Poppe F. 21 jaar; van Weas. R. 33 jaar en Bonte R. 32 jaar; van Zon J. 34 jaar en Gijsel E. 32 jaar. Geslaagd Te Amersfoort slaagde voor het politie-diploma, de heer P. van Kruijsen alhier. Onze oud-dorps genoot A. Scholter, slaagde voor het examen grens-kommies. Benoemd De heer Verhaegen, ge meenteontvanger van Hulst en Graauw, werd ook alhier tijdelijk als zodanig benoemd Tegen de gevel Donderdagnacht om ongeveer half een reed een auto met vier personen tegen de woning van de wed. de Haring aan de School straat. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto was prac tisch onbeschadigd, maar de gevel werd grotendeels vernield. De rijks politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Philippine ZILVEREN VERZEKERING S-AGENT De heer Aug. van Hurck was dezer dagen 25 jaar in dienst van de ver zekeringsmaatschappij „Utrecht". Bij deze gelegenheid ontving de heer Hurck, uit handen van de inspecteur Hertoghs uit Middelburg, die hem kwam gelukwensen namens de direc tie, een zilveren medaille. QP DE kringvergadering van de Kring Oostburg van de N. C. B. werd het woord gevoerd door de heer Kruythof van het bureau wederop bouw boerderijen en door de heer Zeegers, algemeen voorzitter van de N. C. B. De eerste spreker wees in zijn toespraak over de wederopbouw van de verwoeste boerderijen op de grote invloed die de mechanisatie hierop heeft. Hij deelde mede, dat het bouwvolume in het komende jaar niet hoger zal zijn dan thans, zodat het volledige bouwprogramma niet zal kunnen worden afgewerkt. Voorts sprak hij over de financiering van de herbouw. De heer Zeegers sprekende over de aardappelprijzen, adviseerde, de aard appels zo lang mogelijk te laten lig gen, omdat de kansen, wat betreft de prijzen, in het voorjaar beter zullen zijn. Wij komen op deze vergadering npg nader terug. Kwadendamme Baas boven baas. Bij landbou wer P. v. 't W. alhier, werd een voe derbiet geoogst van 16,5 kg. De 's Hee- renhoekse en Graauwse monsterbie ten werden hiermee met enkele kilo grammen overtroffen. Laten wij het voor dit seizoen op „het" record hou den en het als slot van onze bieten gewicht wedstrijd beschouwen FEESTVERGADERING K.A.B. Bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de K.A.B. is een feest- vergadering gehouden. Voorzitter Grim en kapelaan Hoogervorst spra ken de goed gevulde zaal toe. De 's Heerenhoekse K.A.B.-ers voerden een toneelspel op, dat de strijd der arbeiders uitbeeldde. Het was een goed geslaagde avond. Middelburg Verkeerd geparkeerd. J. S. had zijn auto geparkeerd op een daarvoor niet bestemde plaats op de Vlasmarkt en werd deswege verbaliseerd. Aanrijding. Op de Seisdam kwam een aanhangwagen met stro in aanra king met een groentenwagen. De bas cule werd van de groentewagen op de grond geslingerd en werd totaal vernield. De politie onderzoekt wie in deze schuld treft. De drank in de man. J.C.S., af komstig uit den Haag werd op de openbare weg door de politie aange houden, daarbij in staat van dronken schap verkerende S. werd ter ont nuchtering naar het politiebureau overgebracht. Oostburg Wild-West. Dat de weg van P.P. zeer bekend in onze streek als de man uit Scheveningen, niet altijd over ro zen gaat, bleek toen hij gisterenavond een opdoffer te incasseren kreeg, van V. uit Züidzande. Zijn compagnon de R. moest delen bij deze gratis uitrei king. Deze liet zich echter niet on betuigd en diende V. een soortgelijke klap toe a la Canera, waardoor V. te gen de vlakte ging. Na deze boedel scheiding ging het gezelschap uiteen. Bouwkaswezen. De opkomst voor de voordrachtavond ten behoeve van het Bouwkaswezen. gehouden in hotel „de Eenhoorn" trok weinig belang stelling. Na een welkomstwoord van burgemeester K. Hoekzema, welke zijn spijt betuigde Qver de geringe op komst, gaf de heer Noë uit Hoorn, directeur van het Bouwkaswezen, een. uitvoerige uiteenzetting van de wijze van sparen om in de toekomst een eigen woning te bezitten, waarbij ook werd uiteengezet hoe dit mogelijk is met de woningwetwoningen hier ter plaatse. Sluiskil Prijskaarting De leden van de KAB hielden de eerste kaartavond in het kader van het nieuwe wintel pro gram. Evenals voorgaand jaar ging het er gezellig naar toe. Er kwamen 55 liefhebbers opdagen De prijzen, bestaande uit lraaie huishoudelijke artikelen, zoais emmers, schalen, pannen enz. werden verdiend door de volgende spelers: 1 J. Destombe; J TieU-man; 2 M Lafort— D. Mobach 3 Th van LaereC van de Muren Cz. 4 A. BrackeF Andiiessen; 5 P. RijkckaertA de Caluwé; 6 F Jur riensL de Soomer; 7 P Pienbroeck G Bracke; 8 G van eeuwen -Cam Vanhijfte. De extra-prijzen vielen ten deel aan J. HeydensG. Vermeersen. Een collecte ten oate van d? Norbart Stichting tracht .rog f 7.50 op Vlissingen Bevrijdiugsherdcnking. Ter her denking van het feit, dat Vlissingen 2 November 1944 werd bevrijd, orga niseerde de Contactcommissie voor uitwisseling van sportmensen een lichtbeeldenavond. Burgemeesler B. Koltf opende de avond met een korte herdenking en wees daarna o.m. op het sponcontact dat gelegd werd tussen Vlissingen en Scarborough Naast de prettige ervaring hierbij op gedaan, gaf spreker de ideeeie reden voor dit contact aan. Hierna volgde een interessante lichtbeeldenserie van de heer A. Kor- teweg, die de velschillende opnamen tevens van 'n illustrerend woord verge zelde. Tot slot sprak de heer L. P. v. Oorschot, voorz, van bovengen con tact commissie. Engelse delegatie zal aanwezig zijn P)E TRADITIE GETROUW zullen de Engelsen ook in deze maand No vember hun gevallenen in Zeeland herdenken en speciaal, die, welke hun leven lieten bij de landing te Westka pelle. Zaterdagavond arriveert een deta chement officieren en manschappen van de Engelse marine, met een klein marine-vaartuig te Middelburg, dat zijn ligplaats neemt aan de Loskade. Zondagmorgen vertrekken zij, in ge zelschap van een geestelijke naar het befaamde Walcherse dorp. Om elf uur is er een reünie in „de Valck" en te half twaalf, volgt dan een korte godsdienstige plechtigheid bij het mo nument bij de landingsplaats. De rest van de dag wordt doorgebracht in het z.g. „Stenen kamp" te Westkapelle. HENGSTSDIJK. Zaterdag 6 November Voorbereidingsbijeenkomst voor dienstplichtigen van de lichting 1949 in café van Buiten voor het district Hontenisse om 19.30 uur. LAMSWAARDE. Zaterdag 6 Nov. Voorstelling van de R. K. Blinden zorgvereniging „St. Antonius van Padua" om 3 en 6 uur. SLUISKIL. Zaterdag 6 November. „Onder de klapper" door „Sempre Avanti" in het parochiehuis om 19.30 uur. |n Frankfort heeft het slachtoffer van een aanrijding zich zonderling gedragen. De man werd door een motorrijder te gen de keien gegooid en hij bleef versuft liggen Maar de motorrijder was een fatsoenlijk mens. Hij wendde het stuur en boog zich over de gekwetste heen om hem op te ne men en naar het zieken huis te rijden. Op het moment dat hij het Jasje van zijn slacht offer aanraakte, sprong de man echter overeind en sloeg de motorrijder knock out". Daarna hing hij hem over de duo van het vehikel en reed hem naar het ziekenhuis. Een nog krasser staaltje deed zich in Sydney voor Daar werd nameiijk een jonge man door een mo- toriijder in een gracht ge leden. Terwijl de red dingsbrigade naar hem aan het zoeken was, kraffelde hij ongezien de wal op, kroop achter het, stuur van de ambulance wagen, die op hem wacht te, en gaf zowel de poli tie als de reddingsploeg het nakijken. Even weinig dramatisch als dit aanrijdingsslacht offer. vatte een Ameri kaanse juffrouw het on geluk op. dat haar over kwam. Zij nam met haar auto op twee wielen een bocht, ramde een fruitkar en bleef daarna steken tegen een lantaarnpaal. ..Jeetje", zei ze toen ze uit het wrak sprong „was dat even een klap". Voorzichtig Tn B lijn werd voor kort een „voorzich- "tig-met-vuur-week" ge houden Er braken die week drie branden uit. *t hoogste aantal sinds het einde van de oorlog. Ot)©O00OÖOOOOOöOOOOOGXDOGOOOGO0GGGGOOGGG©OGOOO©e)O©O /"[ED. STATEN schrijven aan de Sta- ten dat de N. V. Waterleiding Mij. 't prov. bestuur verzoekt om ten be hoeve van haar 'n geldlening van f 800.000 aan te gaan, voor de drink watervoorziening van Walcheren. Wij schreven dit reeds in het kort, doch willen er nog nader op ingaan. Dit plan is opgesteld in overleg met het Rijksinstituut voor drinkwa tervoorziening en het heeft ten doel alle gemeenten van Walcheren in de watervoorziening op te nemen, Vlis singen incluis. In afwachting van het vaststellen ener subsidieregeling door het rijk, zal de rente en aflossing door de belanghebbende gemeenten, worden gegarandeerd, zodat het risico der provincie uiterst gering is. Gezien het belang voor Walcheren stellen G. S. voor om de gevraagde medewerking te verlenen. In de tweede plaats stellen G. S. voor een geldlening aan te gaan tot kapitaalverstrekking aan het prov. Gasbedrijf tot een bedrag van f 500.000.—. Per 1 October bedroeg de schuld van dit bedrijf reeds f 641.000. Er zullen echter nog belangrijke bedra gen moeten worden gestoken in het distributie-apparaat. Aangezien hier in mede is begrepen het herstel van oorlogsschade, omtrent de vergoeding waarvan nog geen voldoende zeker heid bestaat, is het moeilijk met juistheid te bepalen voor welk deel zal dienen te worden geleend. VOOR DE STOOMBOOTDIENSTEN. rpenelotte stellen G. S. voor nog een geldlening van anderhalf millioen aan te gaan voor kapitaal verstrek king aan de prov. boten. Het herstel van de vloot en overi ge vaste bezittingen van de provin ciale stoombootdiensten omvat meer dan het herstel van oorlogsschade. Zo 'zijn de motorschepen „Prins Willem I" en „Ooster-Schelde" verlengd; de machine-installatie van de vroegere ferryboot „Prinses Juliana" is ge plaatst in de verlengde ferryboot Overslag Burgerlijke Stand. Geboren; Ma- rie-Jose, dochter van G. van Hoecke- Verplancke. Gehuwd: Ch. van Laere en De la Ruelle, M.; O. v. d. Walle en Poppe Terneuzen Gemeentelijke badinrichting. Het bezoek aan de Gemeentelijke- badinrichting bedroeg in de maand October 1948 totaal 4399 tegen 3285 in de maand daarvoor Wel een bewijs dat de badinrichting zich in een stij gende belangstelling mag verheugen. De badzeep is vlot leverbaar en ook hiervoor bestaat grote belangstelling. /AP 6 December a.s. viert kapelaan H. van Deursen te Breda zijn koperen priesterjubileum. Er is re den om voor dit overigens niet zo opzienbarend feit enige aandacht te vragen. Voor vele lezers van dit bericht, vnl. voor zover zij behoren tot het Bredase diocees, doch ook ver daar buiten, zal de aanstaande jubilaris wel geen onbekende zijn. Heeft hij reeds als kapelaan te Breda door z'n normale priesterlijke arbeid veler achting verworven, zo dankt hij zijn bekendheid toch vooral aan zijn ab normaal grote activiteit als vrijge stelde arbeider aan de heropbouw van het door de oorlog verwoeste Klein-Seminarie Ypelaar Met een ■JJ WEET: Een aantal Kamerleden had in het V.V. het een en ander opgemerkt met betrekking tot de verhouding tussen het Wes ten en de randprovinciën. In 1947 had Minister Beel toegezegd, dat hij een onderzoek zou laten instellen naar aanleiding van de klachten over achterstelling. Uit het antwoord van de Regering blijkt nu, dat daarover inlichtingen zijn verzocht aan de betrokken provinciale besturen Enkele provincies hebben zich daarover nog niet geuit. „Uit de tot heden ontvan gen ambtsberichten kan echter worden geconclu deerd, dat van een bewuste achterstelling van de niet in het westelijk deel des lands gelegen provin cies niet kan worden gesproken. Wel zijn enige wen sen en bezwaren naar voren gebracht ten aanzien waarvan bereids overleg is geopend met de betrokken Departementen, ten einde te doen nagaan in hoever re aan deze wensen en bezwaren kan worden tege moet gekomen" Geen bewuste achterstelling, maar toch wensen en bezwaren, die een onderzoek waard zijn ziedaar toch al een stapje vooruit. De Kamerleden, die de klachten over achterstelling toeschreven aan een inferioriteitsgevoel, krijgen zo geen kous dan toch wel een so-k op de kop. 'J'EN AANZIEN van de kinderbijslag voor de grotere gezinnen maakt de regering nu spoed. Daar zullen dus degenen, die in loondienst zijn, mee gebaat worden. Maar die arme kleine zelf standigen! Ze hebben nog helemaal geen kinderbij slag en moeten het ook bij het oplopen der prijzen nog altijd met een staatscommissie stellen. De werk zaamheden van de commissie vinden regelmatig voortgang, zegt de Regering nu tot troost. Uitstel of afstel ligt allerminst in de bedoeling. Wel zal het noodzakelijk zijn de resultaten van het werk der commissie af te wachten om aan de hand daarvan te kunnen bepalen, op welke wijze het beoogde doel het beste te verwezenlijken zal zijn. Het is maar een schrale troost voor de kleine zelfstandigen met grote gezinnen te weten, dat geleerde bollen nu geregeld samenkomen om hun noden te bepeinzen. Als de huismoeders bij bakker of kruidenier komen, moeten ze onmiddellijk meer cen ten neertellen. En toch vormen die kleine zelfstan digen waarachttg niet de minste factor in onze sa menleving. We zouden ze niet' graag missen nooit verzwakkende energie en met al de vindingrijkheid van zijn steeds naar nreuwe steunbronnen speurende geest heeft hij zich op deze taak ge worpen en aanzienlijk zijn reeds de bedragen, die hij voornamelijk door het verzamelen en verhandelen van het achteloos weggeworpene voor dit nobele doel heeft bijeengeharkt. Y/TAAR behalve naar het materi- eel herstel van het seminarie gaat zijn werkdadige belangstelling ook uit naar de geestelijke opbloei daarvan: de bevordering van de priesteropleiding, door het stichten van studiebeurzen, waaraan in het bisdom Breda een steeds meer ge voelde behoefte bestaat. En nu is het juist hiervoor, dat wij uw welwillende aandacht en als het kan ook uw geldelijke steun ko men vragen. Speciaal voor deze laat ste vorm van meeleven biedt het a. s. jubileum van kapelaan van Deur sen een unieke gelegenheid. Wij zijn overtuigd, dat al zijn vri'en den en kennissen, die op een of an dere wijze hun waardering willen ui ten voor zijn zegenrijke arbeid, hier voor wel geen vorm kunnen vinden, die aan hem meer welkom en tege lijk verdienstelijker is, dan door hem te steunen bij het stichten van stu diebeurzen, ten behoeve van semina risten, die hun opleidingskosten niet zelf kunnen bestrijden. De kleinere en grotere bedragen, die hiervoor op onderstaande postrekening kunnen gestort worden, zullen kapelaan van Deursen op diens jubileumdag a's 'n eregave worden aangeboden. Tenslotte bevelen wij deze steun- actie ook alle anderen aan. die het allesbeslissende belang begrijpen van een verzekerde toevoer van priester- candidaten en die op deze wijze kun nen bijdragen tot het versterken van de geestelijke krachten in deze we reld. die aan geestelijke bloedarmoede dre'"t ten ondc- te paan Namens het comité van actie. Wederopbouw Seminarie Giro 235.283. A. F. J. VAN DEN DONK, pr. Klein-Seminarie te Dongen. „Prins Hendrik", terwijl het in aan bouw zijnde schip „Koningin Julia na" van een nieuwe motorinstallatie wordt voorzien; de werkplaats te Vlissingen zal op een andere plaats worden opgebouwd in andere vorm. enz. Het spreekt wel van zelf dat de meerkosten welke hiervan het ge volg zijn, niet voor vergoeding van oorlogsschade in aanmerking komen. Hoeveel deze meerkosten zullen be dragen is thans nog niet bekend. Evenwel staat vast, dat uit dezen en anderen hoofde ten behoeve van de provinciale stoombootdienst een be drag van ten minste anderhalf mil lioen gulden zal dienen te worden ge leend. Raad van Schoondijke TN ZIJN openingswoord heette de burgemeester in het bijzonder wethouder Huigh welkom, die we gens ziekte lange tijd afwezig was. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente Water landkerkje en IJzendijke. In principe zijn beide gemeenten bereid medewerking te verlenen in de bouw van de rijkslandbouwwin- terschool. Aan de heer J. de Groote wordt op op zijn verzoek toezegging gedaan van gem.-grond a 5 cent per M2., de polderlasten voor het plaatsen van een nishut die moet dieraen als ga rage voor 2 vrachtauto's. Deze grond ligt in de Oosthoek. De leden der commissie woonruim- tewet werden allen herbenoemd, met aantekening dat B. en W. op de vol gende raadsvergadering een voor dracht zullen doen daar de heer Haartsen zich liever van deze func tie ontheven ziet. Op verzoek van wed. I. P. Haartsen werd het pand W 41 onbewoonbaar verklaart. De gemeente werd gemachtigd de kasgeldlening groot f 76000 bij de bank der Ned. Gemeenten te verlen gen en c.q. te verhogen tot een be drag van f 150.000 a 1 1/4 pet. Ook werd f 109.000 bij de Bank der Ned. Gemeente geleend ter financie ring van de woningbouw. Een lening a f 100.00 bij de coöperatieve Boeren leenbank te Oostburg is tegen 1 Jan. 1949 opgezegd.. De Ned. Bank te Utrecht bleek be reid deze lening a 1 3/4 pet. over te nemen. De begroting 1948 werd aangeboden de gew. dienst laat een inkomen zien van f 159818,62Vi onvoorzien f 1000. Kap. dienst uitg. f 1498.913.33. Succesvolle bestrijding van tandbederf. Gedurende de laatste Jaren heeft de tandheelkundige- en mondhy- giënische-wetenschap belangrijke ontdekkingen gedaan, waardoor tandbederf thans met succes kan worden bestreden en voorkomen. Vanzelfsprekend maakt de mo derne tandpasta-industrie een nut tig gebruik van deze wetenschap pelijke ontdekkingen. De belangrijkste stoffen, die ter bescherming van tanden en mond kunnen worden aangewend zijn vitamine C (voorkomt sl(jm- vliesontsteking en versterkt het tandvlees) iluorsilicaat directe be strijder van tandbederf, caries, etc.) t sulfonamide (voor de alge hele desinfectie van mond holte en tanden). Deze uiterst belangrijke prepa raten zijn allen in wetenschappe lijk verantwoorde hoeveelheden, en in de meest doeltreffende ver houding toegevoegd aan 's Morgens voor mooie tanden, 's Avonds voor gezonde tanden. Adv. 8OI-00 Hot was ook een uitvlucht. Eigenlijk had Trent geen enkel plan voor ae vervolging van Charles Garland. Hij had Wadham's uitnodiging hoofdzake lijk aangenomen, omdat hij wist dat als hij in Londen bleef hij meteen de achtervolging weer zou opnemen en daartoe was hij lichamelijk niet in staat. Hij was nog steed vermoeid en zwak liep gevaar om weer In te storten. En om Garland redivivus te ontmoeten, moesten elke spier en ze nuw fit zijn. Een paar weken in de heuvels en dalen, wat galopperen over de door de schapen kaal gevre ten heidevelden, en dan ging hij naar Londen terug en hervatte tie achter volging. Hij had een vaste overtuiging, die hem voor wanhoop behoedde: Eens zouden Garland en hij elkaar ont moeten, met niemand om tussenbeide te komen. Het was niet genoeg om zelfs Wadham te overtuigen, maar het hield Anthony Trent staande. Voordat de trein het station binnen reed. vanwaar ze met de auto zouden worden afgehaald, stelde Wadham een ultimatum. „Vrijdag reis ik naar Londen terug en over twee weken kom ik weer. Als je tegen die tijd geen nieuwe bewijzen hebt, moet ik het Scotland Yard ver tellen. Mijn reputatie staal op het spel en ik durf het risico niet langer dragen." „Mooi gezegd," lachte Trent, „in orde. Geef me nog veertien dagen." Eerst toen ze Edenfell Hall nader den vernam Trent, dat de broer van zijn vriend een baronet was. Sir John, die enige jaren ouder was dan zijn broer, ging gaarne door voor een ru we eti goedhartige landeigenaar, maar in vroeger jaren was hij gezantschaps attaché in Rome geweest en was een ontwikkeld man. die verstand van muziek en kunst, had. Anthony Trent die geen tehuis bezat, waardeerde de betoonde gastvrijheid des te meer. „Je broer en. zijn vrouw zijn me buitengewoon sympathiek. Ik voel me hier echt thuis. Die versterkende lucht maakt me al een ander mens", zei hij, toen hij na een paar dagen in Cumberland Wadham naar de trein bracht. „Die is onovertroffen,' gaf Wad ham ten antwoord. ,Pas goed op je zelf. Ik schrok me dood, weet je, toen je met de strijdkreet van „tete d'ivoire" onder de wielen van die Maxi dook Beklim de bergen van de streek alsjeblieft niet zonder gids. Belgen beklimmen eist een koel hoofc! en ik wee' niet, ol die sport tot je vela vaa'.digheden behoort." „Ik heb in Kroatië geklommen", antwoordde Trent ernstig en vroeg zich af, wat Wadham gedacht zou hebben van de klimpartijen tegen de muren van het oude slot. „Ik zal voor zicht.ig zijn." Hi) was a' drie weken in het Noor den en had bijna het besluit geno men om zijn bezoek wat te verlengen, totli een aankondiging in de Times hem naar Londen deed terugkeren. Al in de aanvang van zijn onder zoek was het Trent opgevallen, dat Garland, die nam wat hij wilde, geen enkel exemplaar had gestolen van de beroemdste der vroege Vlaamse meesters. Met uitzondering van een Schilderij in het bezit van de hertog van Devonshire, bevond geen enkele Memling zich in particuliere handen. En de grote musea en kerken zouden hun werken nimmer verkopen. De Times deed een interessant ver haal. Een dier oeroude geslachten, wier fortuin in de wereldoorlog zwaar geleden had, zag zich genoodzaakt een huis te verkopen, dat nog dag tekende uit de oorlog dei Rozen. Toen de nieuwe eigenaar centrale verwarming liet aanleggen, werd een geheime kamer ontdekt, acht voet bij vijf, ingebouwd in een nis van de zol dering van een der slaapvertrekken en in de kamer daarboven was in de houten wandbetimmeving 'n koker verborgen waardoor voedsel kot- wor den toegevoerd als de gewone ingang niet gebruikt kon worden. Iii deze ge heime kamer vond men een rozen krans. een beker en een aarden scho tel. En op de wand was in het Latijn geschreven Ik ben al vele uren zon der eten of drinken. Ik vrees, dat hen die mij .verzorgen, iets overkomen is. Welke tragedie degenen, die het geheim kenden, verhinderd had oin de arme geestelijke te hulp te komen, zou wei altijd een geheim olijven, schreef de. Times. Zijn beenderen ge tuigden van een droevig einde en in een hoek lag een schilderij waarvan de experts zeiden, dat het een werk van Hans Memling was. He' was be kend, dat de stamvader van de fa milie voor de Nederlanden had gestie den in de oorlog tegen Spanje en aan wezig was geweest bij het tekenen va.i de vrede van Gent in 1576 Mis schien hao die toen dat schilderij gekocht. Griffith Wadham. juist op w-.g naar Madrid verklaarde dat het een Memling was. Het stuk zou bijna onmiddellijk te Londen worden ge veild en de grote verzamelaars of hun agenten waren reeds ter plaatse. - Anthony Trent besefte, dat hier voor het eerst een Memling geveild werd en dit was een goede kans voor Garland indien deze. zoals Trent vast geloofde, een wetk va-, deze meester begeerde. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 6 NOVEMBER HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 Bach. 7.35 Maria ter ere. 7.45 morgen- gcb„ 8 nws., 8.15 pluk de dag. 9 vrouw 9.05 Schubert, 9.30 w.st.. 9.35 gr., 10 kleutertje, 10.15 muz. houdt fit, tl Zonnebloem. 11.45 schoolradio, 12.15 muz. melange. 12.30 weeroverz., 12.33 KI. v. Beeck, 13 nws.. 13.25 ens. Tony Murena. 13.50 film en toneel, 14.10 V. Sylvester, 14.20 Eng. beginners, 14.40 omr. ork., 15.35 Een merkwaardig ju bileum. 15.45 Prom. ork., 16.30 Grego riaans, 17 wigwam. 18 Guus Jansen met zijn solisten, 18.30 journ. week- overz., 18.45 V/ie weet hoe deze plaat heet? 19 nws., 19.15 septet Johnny Om- bach, 19.40 reportage, 19 50 Java na de bevrijding. 20 nws., 20.05 gew. man, 20.12 fluit en piano, 20.20 Lichtbaken. 20.50 tenor en piano, 21 Negen heit de klok, 21 45 Wie neemt de hand schoen dp? 22 weekendserenade, 22.30 actualiteiten, 22.45 avondgeb., 23 nws. 23.15 avondconc. HILVERSUM I 301 m: 7 nws.. 7.15 gymn., 7.30 Michel Emer en ork., 8 nws., 8.15 lichte morgenkl., 9.30 koor zang, 10 morgenw., 10.20 feuilleton, 10.35 sonate v. Mozart. 11.05 arb. in continubedr.. 12 lunchconc., 12.30 weerpr., 12.33 De Raaff Schutte. 13 Nod. str.kr. 13.30 filmselecties. 14 Ned. lied. 14.30 Chopin, 15 sir. uitz. voor Veluwe. 15.25 A'damse keuze, 16 Vei ligheidskwartiertje, 16.15 licht Fr. progr.. 16.45 sport, 17 Jean Sablon en Rina Ketty. 17.30 om en nabij de 20, 18 nws., 18.15 Musette, 18.30 Ned. str. kr.. 19 artistieke staalkaart, 19.30 VPRO. 20 nws., 20.05 dingen v. d. dag, 20.15 Metr. ork., 21 soc. commen taar, Voskuil. 21.15 De bonte bal, re vue. 22 Stradiva sextet, 22.25 De mens en liefhebberijen. 22.40 Miller sextet, 23 nws., 23.15 boksen, 23.30 dansmuz. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 13 nws. 13.15 volksdansen. 14 radioverhaal, 14.15 vrolijke plaatjes. 15 casino 16 omr. koor, 16.15 clavecimbel. 16 45 W Eur. commentaar. 17 gr.. 17.05 nws. 17.15 muz. bij de thee, 17.55 econom. overz., 18 gr 18.30 soldaten. 19 nws. 19.30 rhythmische piano. 20 pon week end. 21 actualiteiten. 21.15 volkshal. 22 nws.. 22.15 verz. progr., 23.30 nws., 23.25 stemmige muz.

de Stem | 1948 | | pagina 2