ER Trumarv blijft op het Witte Huis Toestand an Indonesië k zorgwekkend weer T och T ruman Aniwerpen- Benedenrijn Bitter einde van Dewey's droom van tien jaar IN 'T KORT Alle Franse mijnen ontzet Eerste bonnenlijst zonder suiker VIJFDE JAARGANG No. 1220 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 SENSATIONELE VERKIEZINGSUTTSLAGDE VER. STATEN Democraten veel sterker Burgemeesters in sportbroek MET. HET lectoraat-generaal voor Bijz. Zuid-Westelijke wind 6 maanden langei dienen Chinese Kabinet afgetreden De ramp van de „Nijmegen" HE De Regering acht de mogelijkheid tot een aanvaardbare oplossing „niet geheel uitgesloten DE zijn met met het s. Thans dat men t bij de moeilijk i schaffing rbij men gebruiks- eken van elen dui- afdoende /ER, dat aal, hecht er zilver, versterkt plaatsen; ETA, dat is, niet of welke gepoetst xx>oooooooooo IRTERING PRACH lENKOKERS, TA- ERS enz. enz. in 6O8-0 TABAKSPLANT" Terneuzen 0000000000000 VN DER STEEN irusJcPm et 5/di- kd door dp rd "dwPnen' Misschim Z'jmj op het fioho- jhn lichten1. Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F.. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. HTEGEN ALLE VERWACHTING IN is Harry S. Truman herkozên als president der Verenigde Staten. Hij is de 33ste president. Reeds in een deel van onze oplage van gisteren lieten wij deze verrassende mogelijkheid uitkomen. Dit naar aanlei ding van de eerste resultaten. Truman kreeg toen namelijk al een voorsprong van 1 millioen stemmen. Die voorsprong heeft hij weten te behouden. Zijn voornaamste tegenstander, Thomas E. Dewey, heeft gisteren om 17.15 uur Ned. tijd de overwinning van Truman toegegeven. Hij was d° eerste di» Truman per telegram gelukwenste. mRUMAN heeft Dewey - immers om deze twee ging het voornamelijk verslagen tijdens een der meest ge lijk opgaande verkiezingen in de ge schiedenis der V. St. Toen Dewey zijn nederlaag toegaf leidde Truman in 28 staten die 304 kiesmannen moesten aanwijzen. De wey leidde op dat ogenblik in 16 sta ten met 189 stemmen in het kiescol lege. De stand der stemmen was: Dewey 18.700.581. Wallace 953.674. Thurmond 750.718. rpWEE EN TWINTIG burgemees ters uit Drente en Groningen hebben de stoutmoedige maar zeer onedelachtbaarlijke bui gehad.... achter een bal aan te gaan draven. Met echt nog jeugdig-aandoend vuur hebben de burgervaders de bal soms wonderlijke capriolen la ten uithalen tot hilariteit van het talrijke publiek. Maar met opge- richten hoofde en met stijve ge wrichten negeerden de edelacht bare spelers deze banale vrolijk heid. De Drentenaren waren nog het rapste ter been. Met rust ston den zij met 2-1 achter, doch toen het einde kwam stonden zij met 5-2 voor. Hetgeen de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, die de aftrap deed. ken nelijk veel plezier verschafte. Geruchten willen nu, dat de 22 burgemeesters na de wedstrijd haastig met ziekteverlof zijn ge gaanIn ieder geval het initia tief van Drente en Groningen lijkt ons navolgenswaard. Waarom niet eens de Brabantse tegen de Zeeuw se burgervaderen gezet? Van be langstelling kan men bij voorbaat overtuigd zijn. DE georganiseerde landbouw wordt door de Regering overleg gepleegd over de vraag of het tot stand komen van een vestigingswet voor boeren en tuinders mede zou kunnen leiden tot een oplossing van het probleem der kleine bedrijven. JJrastische verlaging van de leer- lingenschaal zal op dit ogenblik in verband met de beschikbare onderwijs krachten en schoollokaliteiten en in verband ook met de nood van 's rijks schatkist, niet plaats vinden, heeft de regering meegedeeld. J£ET BESTUUR van de St. Radboud- stichting heeft benoemd bij de theologische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht tot bijzonder hoogleraar in de R. K. dogmatische theologie Prof. H. P. H. M. Fortmann hoogleraar aan het Groot-Seminarie te Rijsenburg. rechtspleging zal met ingang van nöwi- 1949 worden opgeheven. °P.heffing van de Bijz. Hoven te 7ai irr»¥*e °,SC*1 en Leeuwarden die van na Januari geschieden en in ril pJ™ SVenge bijzondere hoven jaar eerSte helft vaS dat £EN CONFERENTIE van deskundi- gen der zes mogendheden over internationale controle van het Ruhr- gebied zal 11 Nov. te Londen geopend worden. Deze conferentie zal wo?den bijgewoond door de V. S„ Frankrifk Engeland en de Benelux-landen TTEN AANZIEN van de verhoging der huren is de regering van me- n|ng, dat hieromtrent zo enieszin. mogelijk in 1949 een oplossing za\ moeten worden gevonden. dan helft van uw dagelijks shall gra°a°IV'Wnr? gebakken van Mor de bakkerswinkels3wdoerdStlaonin;hoie hiperEnntllijwe6'wV°°r de Marshall"! in ons brood krijgen,' WOTdT^SlI-1 zin zeker veranderd? 8 EEN TUCHTRECHT voor journalis ten acht de regering urgent Fm wetsontwerp is in vergevorderde' staa! van voorbereiding. aal QRONDWETSHERZIENING staat op het program van het kabinet. Na dere overweging is nodig over de wij ze, en het karakter, dat zij zal heb ben te dragen, zegt de Regering. orden om Lambik maken. S'di bmi rden opgespot d. taak van Su ue Weersverwachting, geldig tot donderdagavond: Toenemende bewolking met tij delijk enige regen. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidweste lijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Heden zon onder 17.07 uur en ü!?7n,M0nder 18 41 Ullr- Vrijdag zon "P Ml uur en maan op 13.05 uur. De verdeling in het Congres was toen: Senaat: 54 democraten, 42 republi keinen (vereiste meerderheid 49). Voor de verkiezingen was de ver houding 51 rep. en 45 dem. Huis van Afgevaardigden: 246 de mocraten, 188 republikeinen, 1 zetel voor de Amerikaanse Labourpartij (vereiste meerderheid 218). Voor de verkiezingen was de verhou ding 243 rep., 185 dem. en 2 lab. Truman beschikt thans in het Con gres over een meerderheid, waaraan hij zijn wetgevingsprogramma kan voorleggen, dat bij het tachtigste Con gres, dat een republikeinse meerder heid had, tegenstand ondervond. Truman noemde dit" congres „dwaas" en „op een na het slechtste" in de ge schiedenis. Onder dit program valt de bevoegd heid tot het instellen van prijscon troles, de woningwet, maatregelen in zake de burgerrechten, die tot de breuk met de „dixiecraten" leidde. Tot de voorstellen in verband met de burgerrechten behoren wetten te gen rasdiscriminatie in treinen en bussen, tegen kiesbelasting, een wet die het lynchen strafbaar stelt en een werkgever verbiedt hij in-dienstne- ming onderscheid te maken op grond van ras of geloof. Truman belooft rpRUMAN was overgelukkig toen hij in Kansas City van zijn overwin ning hoorde. Hij schudde journalisten druk de hand, sloeg de arm om goe de kennissen en toonde 'n brede glim lach. In een verklaring, die hij nader hand gaf: heeft hjj beloofd zich te wijden aan de zaak van de vrede in de wereld en van voorspoed en geluk in het binnenland. Hij belooft voorts het Amer. volk naar beste kunnen in de komende vier jaar te dienen. „Ik voel zeer diep de verantwoor delijkheid, die mij tengevolge van de verkiezingen te beurt is gevallen", aldus Truman. Derde poging T/OOR DEWEY is de nederlaag ge komen als een bitter einde van een droom van 10 jaar. Het was zijn derde poging. In 1940 werd Wendey Willkie door de republikeinse con ventie candidaat gesteld, in 1944 ver sloeg Roosevelt hem in de presidents verkiezingen. Practisch zijn thans Dewey alle toekomstige kansen op het presidentschap ontn^jjoen. De nederlaag is hem zeer zwaar gevallen. Hij heeft zich de laatste ja ren beschouwd als de man, die door het lot was aangewezen om de hoog ste trap op de politieke ladder te be reiken. Na het bekend worden van de uit slag is hij mét zijn echtgenote op zijn hotelkamer gebleven. Eerst veel later kon hij worden overgehaald de in het hotel rondzwervende journalis ten te woord te staan. „Ik heb in het geheel geen spijt" zei hij toen. 272 redevoeringen rpRUMAN zou zijn de verkiezings strijd gemakkelijk gewonnen heb ben wanneer Thurmond en Wallace niet candidaat gestaan hadden. Het strijdvaardige optreden van Truman in z'n verkiezingscampagne heeft hem echter veel groter voor deel opgeleverd dan welke politieke waarnemer ook had voorzien. Truman maakte een campagnereis van 22.000 mijl en hield 272 redevoe ringen, alle in strijdvaardige geest. Dewey beperkte zich tot „maar" 16000 mijl en 171 revoeringen waarin hij heftig debat vermeed en slechts vage toezeggingen deed. Eerste gevolg "pEN van de eerste gevolgen van Tru- mans overwinning zal, naar men over het algemeen te Parijs meent, zijn, dat de werkzaamheden van de Algemene Vergadering van de V. N. tot het einde toe zullen worden voort gezet. Dit einde wordt op 10 Decem ber verwacht. Gisteren reeds vernam men in krin gen, die in nauw contact staan met de Amerikaanse afvaardiging, dat deze er niet meer aan denken de verda ging van de vergadering voor de af werking van de agenda voor te stel len. wat wel mogelijk zou zijn ge weest, indien Dewey zou hebben ge wonnen. Eerst kwam wel het bericht, dat Marshall zou heengaan, maar dit is later weer tegengesproken. Truman's verrassende overwinning bevalt het Engelse publiek, zo seinde Keuter uit Londen, niet om de poli tieke gevolgen, doch omdat hij de ..onderliggende partij" was, die alle profeten geen kans gaven. d0j Londense beurs beschouw en ïïlei? llitslaê van de Amerikaan- vtvf™, zngen als een uitspraak van ter Marshall!" 06 P°Utiek V3n minis" Algemeen verwacht men, dat de ver kiezing van Truman de inderhande- eln. Noord-Atlantisch mili- V w Tl Ussen de V' s- Canada en de West-Europese Unie zal bespoe digen, daar de sterke democratische meel derheid hem de noodzakelijke senaatsgoedkeuring zal geven. Op. het Vaticaan is men tevreden over herkiezing van Truman. TAE GAVE der profetie is aan de politici an krantenmensen in de Verenigde Staten niet deelachtig geworden. En in Europa hebben we elkaar ook allemaal met een geleerd gezicht nagepraat: Dewey is de komende man; die arme De mocraten hebben geen schijn van kans. De zo deerlijk beschaamde voor spelling werd geinspireerd door ver schillende factoren: 1. Wallace had zich afgescheiden. De mogelijkheid bestond, dat hij brede arbeidersmasa's achter zich zc.i trekken. 2. In het Zuiden kwam een deel der Democraten in opstand, omdat Truman zich beslist keerde tegen de discriminatie van het zwarte ras Thurmond stelde zich afzonderlijk candidaat. 3. Truman beging 'n grote blun der, toen hij tijdens de debatten over Berlijn in Parijs het voorne men opperde een persoonlijke afge zant naar Moskou te zenden. 4. Bij de verkiezingen voor het Congres van twee jaar geleden ble ken de Republikeinen sterk aan de winnende hand te zijn. En nu is het dan toch Truman! Waaraan ligt dat? In de eerste plaats wellicht aan zijn eenvoudige, recht schapen persoonlijkheid. Het is geen man van grootse en flitsende idee ën. Min of meer toevallig werd hij vier jaar geleden vice-president, omdat namelijk linker- en rechter vleugel der partij 't niet met elkaar eens konden worden. De dood, die Roosevelt onverwacht overviel, bracht Truman automatisch in het Witte Huis. Hij miste het brillante van Roosevelts staatsmanschap. Maar hij deed eerlijk en trouw zijn plicht. Hij was ook niet ongeluk kig in de keuze zijner medewer kers. En zo speelden de Ver. Staten onder zijn presidentschap toch een eminente rol. Het was een ongewilde hulde aan deze regeringsperiode, dat de Re publikeinen inzake de buitenland se politiek een voortzetting van de totnutoe gevolgde koers beloofden. Op sociaal-economisch gebied wa ren er echter wel verschillen. Een van de voornaamste vormde de Taft-Hartelywet tegen Trumans uit drukkelijke wil in door een republi keinse meerderheid doorgedreven. Deze wet beknotte het stakings recht zodanig, dat er niet veel van overbleef. Hier nu komen we aan de twee de factor, welke Trumans overwin ning verklaart: De brede arbeiders massa's hebben hem gesteund. Henry Wallace had gehoopt, dat hij de gunst der arbeiders zou winnen. Hij gebaarde hevig anti-kapitalistisch. Hij beloofde de verzoening tussen Washington en Moskou te zullen bewerkstelligen. Hij stond daar als de enige echt-vredelievende tegen over een bende oorlogsophitsers. Maar het arbeidersvolk venrouwde die brave vriend van het Kremlin niet, aan wie Stalin zelf open brie ven schreef. De hand was wel van Jacob, maar de stem was van Ezau. Daarom wendde de arbeidersmassa zich van hem af. Truman beloof de de afschaffing van de anti- stakingswet. Hij zou de losgelaten prijzen weer beteugelen. Hij is van plan de sociale verzekering uit te breiden. Dat gaj voor hen de door slag. Er kwam tenslotte nog bij de be-' wondering voor de vechtgeest van iemand, die een door bijna allen als verloren beschouwde zaak tot op de laatste dag met ongeëvenaarde geestkracht bleef verdedigen. Dat moet toch wel een vent zijn! AL DIE FACTOREN bij elkaar hebben een uitslag bewerkt, waarvan Amerika en de hele we reld verbaasd staan. Dewey, de zelf bewuste, ziet zich voor de tweede maal verslagen. Het is een neder laag ook voor. Wallstreet en de grote zakenwereld. De New Deal, een soepel geleide economie, is weer het kompas, Truman steunt daarbij weer op een meerderheid in de bei de Huizen van het Congres. Dat zal ook van invloed zijn in Europa bij de verdere uitwerking van het Marshallplan. De buitenlandse politiek van Tru man en zijn ploeg kennen we. Mos kou mag niet hopen, dat ze wan kelt in onverzettelijkheid tegenover totalitaire aanspraken. Tijdens de vrkiezingsqampagne werd ze ge remd en beinvloed door de vraag "P<R WAS bij voorbaat zozeer op een succes voor Dewey gere kend, dat de „Chicago Tribune" er al heel vroeg bij wilde zijn en met grote opmaak verklaarde, dat De wey had gewonnen. Het was niet de enige courant, die deze „primeur" wilde hebben. Want' ook het in de Sovjet-zone van Duits land verschijnende blad „National Zeitang" verklaarde Dewey met grote koppen tot president. En de „Muenchener Merkur", een blad in de Amerikaanse zone, haalde dezelfde grap uit. Dewey's verlies is ook een strop voor mej. Penny Olsen. die van haar vader al 16 jaar niet naar de kapper mag. Haar vader houdt niet van democraten en kort haar. Maar hij beloofde zijn doch ter, dat zij haar lokken mocht laten knippen indien de republi kein Dewey president zou wor den. Het is Dewey's schuld dat mej. Olsen nog niet naar de kap per mag. En haar lokken zijn al ruim een meter lang.... welke indruk" de kiezersmassa er van zou krijgen. Thans echter kan ze zich weer voluit ontplooien. Een rumoerig intermezzo is voor bij. Amerika gaat zijn koers ver der, als voortrekker van de vrije democratische wereld. T~iE FRANSE minister van Bin- nenlandse Zaken, Jules Moch, heeft in een overzicht van de toe stand in de mijngebieden verklaard, dat geen enkele mijningang meer door posters bezet wordt gehouden. Gisteren zijn nog bezet, 48 schach ten, 6 centrales, 6 cokesfabrieken, 6 grote kantoren, 6 centrale werkplaat sen en 6 locomotievenbergplaatsen. In het bekken van Lotharingen wordt een arbeidshervatting van 100 pet. ge meld en v.andaag wordt gerekend op een productie van 25.000 ton. In het bekken van het departement Du Nord breidt zich de werkhervatting ook uit alsmede in de bekkens Blanzy, van de Loire en van Apuianie. De Franse ministerraad heeft zijn 'goedkeuring gehecht aan een sterke wijziging der Franse wetgeving, die het gezag van de republikeinse staat moet versterken. Deze wetgeving zal de regering de macht geven tegen communistische leiders op te treden, indien zij han delen op een wijze, die schadelijk voor de staat wordt geacht. De nieu we, wetgeving stelt strenge straffen voor daden van verraad, sabotage, demoralisatie der gewapende macht verhindering van het recht op arbeid, schending van de grondwet en collec tieve ongehoorzaamheid. JN DE KAZERNES en op de schepen van de Koninklijke Marine is een bekendmaking voorgelezen, inhouden de, dat de dienstplichtigen van de lichting 1946 ingedeeld bij de Kon. Marine niet zoals verwacht over en kele weken met groot verlof zullen gaan. De demobilisatie van deze lich- Hing is zes maanden uitgesteld. IJET Chinese kabinet is afgetreden Het was in Mei samengesteld door de premier, Wong Men Hao, nadat er voor de eerste maal constitutionele verkiezingen waren gehouden. Het kabinet besloot „en bloc" af te treden nadat de premier en de minister van Financiën besloten hadden heen te gaan. De toestand in de hoofdstad van Sjansi, noemt men kritiek. Uit rege- ringsberichten valt op te maken, dat de door communisten geleide troepen de regeringstroepen in de flank zul len bestoken, voordat een beslissende slag in Noord-China zou beginnen. A/OOR HET TIJDVAK van 7 t. m. 20 November geeft elk dei- volgende bonnen recht op het ko pen van: BONNEN VOOR VLEES: 361 vlees: 100 gr. vlees. 362 vlees: 400 gr. vlees. 363 vlees: 150 gr. vlees. ALLE BONKAARTEN: 367 algemeen: 1 ei. 368 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 812: 371 algemeen: 250 gr. boter of "margarine of 200 gr. vet. 372 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 373 algemeen: 250 gr. zachte zeep e'n 250 gr. soda. 374 algemeen: 125 gr. koffie. 375 algemeen. 50 gr. thee. B 385: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD. KE 812: 377 algemeen: 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. 378 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 379 algemeen: 500 gr. zachte zeep en 500 gr. soda TABAK EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808: 127, 131 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook V. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 November a.s. worden gebruikt. De tussentijds aangewezen bon 335 algm. voor 100 gr. vlees is geldig t.m. 6 No vember a.s. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen wor den vernietigd, evenals de bon nen 115 tabak van de tabakskaart Waarom geen geestelijke bijstand ET Tweede Kamelid de heer de Kort (K.V.P.) heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat vra gen gesteld over de omstandigheid, dat bij de ramp van de „Nijmegen" te Prestwick minstens twee der slacht offers, te weten mej. Elsie Feij en de heer van Overbeek, bedoelde ramp nog gedurende verschillende uren heb ben overleefd en om bijstand van een R. K. priester hebben verzocht en dat aan dit verzoek om geestelijke bij stand door een R. K. priester geen gevolg is gegeven. Is de minister niet van oordeer, dat de twee zonen van een Engelse mijn werker, die aan de genoemde slacht offers in hun laatste ogenblikken ge bed en opbeuring hebben verstrekt, méér aanspraak kunnen maken op het respect van het Nederlandse volk dan de personen en instanties, die, doen de met de lichamelijke verzorging en de gehele verzorging onder hun ge zag hebbende, de geestelijke belan gen uit het oog hebben verloren? vraagt de heer de Kort. Hij verzoekt de minister te doen on derzoeken of de „service" der K.L.M. in dit opzicht wel of niet voldoende is geweest en de uitslag van dit on derzoek te publiceren? JJET LIGT in de bedoeling der re gering de subisdies op consump tie-artikelen verder te verminderen en zo mogelijk af te schaffen. De moge lijkheid tot verdere vermindering of afschaffing zal mede worden bepaald door de prijzen van importgoederen. TJET ONDERZOEK in de zaak- Schreieder is thans vrijwel be ëindigd. Er zullen vermoedelijk vol doende termen zijn om hem terzake van een of meer feiten te doen te rechtstaan voor het bijzonder gerechts hof te Leeuwarden. VFS PERSONEN zijn lelijk gewond geraakt bij een botsing van twee auto's te Eindhoven. REGERING heeft de Tweedevan overleg met Sjarifoeddin thans Kamer geantwoord op het voor-geen sprake is. Toegegeven wordt, lopig verslag dier Kamer betref fende het algemeen beleid. Deze memorie is o.nj. in verband met het nieuwe contact, dat thans in Indonesië plaats vindt wel ac tueel. De Regering verbloemt niet. dat de toestand daar zorgwekkend is. Minister Stikker is nu naar Hatta toe. En opvallend is, dat de Regering erkent, dat Hatta gezegd heeft Sov jet-Rusland te zien als d* exponent voor de bevrijding der koloniale lan den .Ook zou hij zich hebben uitge laten, dat hij tegen de destructieve activiteit van de communistische lei ders, doch niet tegen het communis me is. De regering erkent en betreurt, „dat door uitspraken als deze, grond gegeven wordt voor de mening, dat de houding der huidige republikein se regering tegenover het communis me halfslachtig is." Wat betreft de kwestie, dat Sjari foeddin als minister-president der re publiek een belangrijk deel der de- fensiegelden zou hebben gebruikt voor de bewapening van illegale troepen, wordt opgemerkt, dat de regering van Indonesië uiteraard generlei controle heeft op het gebruik van republikein se geldmiddelen. Inlichtingen, uit be trouwbare bron verkregen, bevestigen echter de juistheid van een en ander. Toch nog overleggen TAE VRAAG of overleg met derge- lijke personen nu nog enig nut heeft en of het niet beter ware het overleg met hen radicaal te verbre- dat de verhouding tot de republiek bezwaarlijk anders dan zeer onbevre digend kan worden genoemd. Echter zolang er een mogelijkheid aanwezig is om langs de weg van onderhande lingen met de republikeinse regering tot een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te komen, dient deze weg gevolgd te worden. Ook thans acht de regering deze mogelijkheid nog niet geheel uitge sloten. Dit neemt echter niet weg, dat allereerst de nakoming van het bestand en de spoedige hervatting van het goederenverkeer moeten zijn bewerkstelligd. Militaire situatie verslechterd ipEN AANZIEN van de militaire situ- atie in Indonesië wordt aangete kend, dat deze als volgt kan worden gekenschetst. Op Java verslechtert de militaire situatie dagelijks, vooral in West-Java Op Sumatra, is zij eveneens achter uitgaand, zij het ook geleidelijker. Ook in Zuid-Celebes en in Zuid- en Oost- Borneo doet de activiteit van infil tranten uit republikeins gebied op Java zich in toenemende mate gevoe len. Er is voorts een onmiskenbaar ver band aan te wijzen tussen de chaoti sche toestanden in de republiek en de toeneming van verzetsdaden daarbui ten als gevolg van de verhoogde acti viteit van destijds na de bestands overeenkomst van Januari jl. ach tergebleven benden, thans in veront rustende mate versterkt met infiltran ken, beantwoordt de regering, dat ten uit republikeins gebied waaron der zelfs geregelde eenheden van de T.N.I. tot. een sterkte van somtijds 800 a 1000 man, veelal goed bewapend met mitrailleurs, mortieren en andere vuurwapens. Voorts heeft de communistische op stand in de republiek tot gevolg, dat verwilderde benden thans een goed heenkomen zoeken over de status- quo-lijn en in het door ons gecontro leerde gebied hun bedrijf van afper sing en terrorisatie van de bevolking voortzetten. Het aantal incidenten in het door ons gecontroleerde gebied is deswege sterk toenemend en bedroeg in de laatste vier weken vóór 20 Oc tober jl. resp. 188, 190, 202 en 231 ge vallen per week. Vooral opvallend is het stijgend ge tal moorden op Indonesische bestuurs ambtenaren, in de laatste drie weken vóór 20 October jl. met een weekge- middelde van 25 moorden (in de laat ste week 48 aanslagen). Bevoegdheidsoverdracht TAR. VAN MOOK heeft tijdens een plechtigheid te Batavia, zijn be voegdheid overgedragen aan de Hoge Commissaris van de Kroon, Dr. L. J. M. Beel, die gisteren in Batavia is aangekomen. Dr. van Mook zal mor genochtend naar Nederland vertrek- Op 22 October werd de sneltrein Batavia-Bandoeng op 2 kilometer ten Zuiden van Poerwakarta tot ontsporing gebracht. Een bende van 50 ter roristen had de rails opgebroken en beschoot de ontspoorde rijtuigen. Acht personen werden gedood en 23 gewond. ÏJRAAT U liever niet over een Moerdijkkanaal, zei men ons in Antwerpen, zegt U liever: de ver binding Antwerpen-de Benedenrijn. Aan het woord „Moerdijkkanaal" zit- len te veel psychologische weerstan den vast voor U Nederlanders. Dit betekent intussen geenszins, dat men in de grote Scheldestad niet langer denkt aan datgene wat de Neder landse Eerste Kamer in 1925 ver wierp. Men heeft nog altijd een soortgelijk kanaal in het vizier bij het overwegen van de toekomstmo gelijkheden. Als het gesprek met Nederland op gang komt over dit onderwerp, zal men zeker weer te ruggrijpen naar het punt, waarop de onderhandelingen indertijd door de Nederlandse volksvertegenwoordiging zijn afgeknapt. Uit de nieuwe om standigheden en verhoudingen put men h ip, dat er thans niet het ver beter verzet zal zijn, dat zich in de twintiger jaren demonstreerde. In dertijd vreesde men immers van be paalde Nederlandse zijde al te sterke Franse invloeden via de scheep vaartverbeteringen, welke aan Bel gië zouden worden toegestaan. Men duchtte ongewenste politieke infil tratie. Nu de Benelux-politiek zich zo gelukkig ontwikkelt, aldus een re denering in Antwerpse kring kan die vrees wel bijgezet worden in het mausoleum der historie. Een oplos sing door middel van het openbre ken, verbeteren der aloude Tussen wateren, gelijk in het plan-Konij nenburg was voorzien, zal in Ant werpen op verzet blijven stuiten. De argumentatie is dezelfde gebleven: De weg is niet veilig genoeg en zal steeds bedreigd worden door verzan ding. Ook het Kanaal door Zuid-Be veland kan op de duur niet ontsnap pen -aan dit gevaar. Als men nu niet aan de rechtstreekse verbinding door middel van een nieuw kanaal be gint, zal dit toch over twintig of dertig jaren urgent worden. Dezelfde opmerkingen hoorden we trouwens ook in Gent maken. Amsterdam krijgt ook zijn nieuw gegraven wa terverbinding met de Rijn. zo zegt men, heeft Antwerpen er niet min stens evenveel recht op? De verdeling van het West-Bra bantse land in tweeën door zo'n groot en diep kanaal ziet men niet als een gevaar voor de streek. In verband met de industrialisatienood- zaak zal het er zelfs grote voorde len van plukken, aldus de Belgische opinie. Voor al die argumenten hoopt men in Nederland goed gehoor te vinden. Natuurlijk hangt men niet aan een bepaald tracé. Er is trouwens meer dan één plan in kaart gebracht. En men wil er graag nader over de libereren. De in Antwerpen verschijnende „Nieuwe Gazet" pleitte dezer dagen, weer eens voor de verbinding Ant werpen ZandvlietOssendrechth— WoensdrechtWestelijk langs Bergen op Zoomde Eendracht tot even voorbij Tholen; dan Oostelijk naar de Steenbergse vliet wat hogerop dan Steenbergen, vervolgens naar de Din- tel in Oostelijke richting dan de Dintel volgen tot aan de Roode Vaart en dit kanaal volgen tot aan de Moerdijk. Het Antwerpse blad beveelt aan de aanleg van dit kanaal reeds op eigen gebied aan te vatten tot aan de grens nabij Ossendrecht. Dat zou in België in afwachting van het op Ne derlands gebied te graven kanaal de gelegenheid geven, van uit Antwerpen een groot deel van het nijveriges Noord-Brabant te bevoor raden met allerlei grondstoffen, die het nodig heeft. Er zou nabij de grens een kleine haven kunnen gemaakt worden en een goede verbinding met de bestaande wegen. Dt betoog kan als voorbeeld die nen voor de geest, waarin men bij onze Zuiderburen het vraagstuk is blijven bekijken. Men heeft er goe de moed, dat er een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing uit de bus kan komen. Men hamert ook op de noodzaak van een spoedige oplos sing. Tijdens de oorlog is er veel geleerd inzake het snel uitvoeren van dergelijke werken. Wat vroeger 8 a 10 jaar vergde, duurt nu misschien n- maar 4 a 5 jaar. Dit neemt ech te* niet weg. dat er met de aanleg toch altijd nog een flinke periode is gemoeid. Hoe eerder men begint hoe beter. Het delicate punt is intussen dat Gent zegt, zelfs zo lang niet te kun nen wachten. Voor zijn zeehaven gaat het op korte termijn om zijn of niet- zijn. De angst van Antwerpen, dat de verbetering van de verbinding GentTerneuzen een belangrijk deel van het verkeer naar Antwerpen zou aftappen, acht men niet reëel. Sedert' ruim honderd jaar bestaan Gent en Antwerpen naast elkaar en heeft dat de opgang van de grote Scheldestad belemmerd? Terneuzen kan ook nooit een belangrijke concurrent worden, want het is nu eenmaal een wet van het vervoer te water, dat men steeds moet trachten de zeeschepen zo dicht mogelijk bij de plaats van bestemming der goederen te bren gen. Alle verdere vervoer, met bin nenschepen. treinen of vrachtwagens is altijd duurder. Vandaar dat men het vraagstuk der Tussenwateren wel als een samenhangend complex wil zien. doch men is vast overtuigd, dat bij de uitvoering de verbinding Of»r.t,Terneuzen automatisch priori teit verkrijgt. (Vervolg op pag. 2)

de Stem | 1948 | | pagina 1