Stad en Land Dr. Staverman te Viissingen gehuldigd ■pM op de DUPLICATOR Kroniek Boerenleven Wal een Wonderlijke Wereld Stoomvaart Mij, ,,ZeelancT RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 3. Huldigingscomité bracht f 2000.- bijeen De Zeeuwse vliegvelden-kwestie Oorlogsmonument te Domburg onthuld m Iets nieuws Slakkengang et je Titels M Gentse balletgroep danste te St. Jansteen De Boomplantdagen Verslag over 1947 Techn. Bur. „Succes" VOOR HEN DIE 'T LICHT NIET ZIEN De Kath. Blindenzorgvereniging „St. Antonius van Padua" - is voornemens dit seizoen een tournee te maken door Zeeuwsch-Vlaanderen. Haar doel is de blinden van dit gewest te overtuigen, dat zij zich behoren aan te sluiten bij htm eigen organisatie, de Npn<»-i r K. Blindenbond St, Odiiia. alsmede voorlichting te geven en meer kennis bij te brengen betreffende de oplossing van het blindenvraagstuk. Dit doel tracht men te bereiken door het ver tonen van twee films, die een leerzame avond zullen geven. Het woord van Pater Andreas, Capucijn, die in de missie van Barneo blind werd, zal alles nog toelichten. DE PROVINCIE LEENT Door G.S. is bij de Provinciale Sta ten een voorstel ingediend voor een geldlening van ten hoogste f 2,8 mil- lioen ten lasté van de provincie. Dit bedrag zal als volgt worden ver deeld: Kapitaalsverstrekking aan de N.V. Water-leiding Mij., Midden Zeeland, ad f 800.000,een kapitaalsverstrek- king aan het Prov. Gasbedrijf ad f 500.000,en een kapitaalverstrek king aan de Provinciale Stoomboot- dienst ad f 1.500.000,—. Z. VLAAMS TONEEL CONCOURS Eind November begint in Hulst het Z. Vlaamse Bekerconcours, dat thans voor de 3de maal georgaiseerd wordt In 1946 vond het te Hulst, in 1947 te St. Jansteen plaats. Verschillende ver enigingen zegden reeds htm medewer king toe. De Ghesellen uit Hulst zul len deelnemen met „Een dorp verging" een middeleeuws spel in een voorspel en drie bedrijven van drs. Louis Loc kef eer. BETONBRUGGEN TE WALCHEREN De herverkavelingscommissie Wal cheren heeft het maken van vier ge wapend betonbuggen met bijkomende weken in de Zuid- en West Watering van de polder Walcheren opgedragen aan J. A. van Housselt. aannemer te Bergen op Zoom voor de somma van f 45008.00 VOORTREFFELIJKE BIETENOOGST De bietenoogst lijkt goed, zo meldt het meldingsblad van de CSM. De schattingen liggen tussen de 1700 a 1800 millioen kg. In het Zuiden valt de oogst nog steeds mee. In het Noor den zal de opbrengst goed zijn maar niet groter dan men gedacht had. In de Wieringermeer beweert men dat de bieten niet zo zwaar wegen. Het suikergehalte is overal boven verwach ting. Zij, die telquel de bieten ver kocht hadden, hadden het zes weken geleden nog zeker bij het rechte eind. Thans blijkt, dat zij die op gehalte gecontracteerd hebben het beste ein de van de stok te pakken hebben. Het is uitermate moeilijk de op brengst te schatten. Velen denken dat het recordjaar 1934 met een ge middelde opbrengst van ruim 40 ton per ha in geheel Nederland zal wor den geslagen. Dit zou een opbrengst van meer dan 1800 millioen kg. bie ten betekenen. De suikerfabrikanten hopen dat het eens flink zal regenen, aangezien ze onder de bieten gesneeuwd worden. De meeste fabrieken hebben hun aan voer al verschillende dagen moeten stopzetten. Het gevaar van rotting der bieten op de hopen is gezien de droogte te vrezen. De bieten verwer ken goed, hebben weinig tarra en ge ven niet veel melasse. DIRECTEUR LOODSWEZEN ZESDE DISTRICT. Als opvolger van kapitein ter zee J. Callenfels is met ingang van 1 Novem ber benoemd tot directeur van het loodswezen in het 6e district (Vlissin- gen), tevens belast met de functie van oudst-aanwezend zee-officier, kanitein- luitenant ter zeer P. J. E. Krips. De heer Krips werd op 1 December 1946 bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee en vervolgens belast met het commando van H. Ms. flottieljeleider „Tromp". Sedert 7 Juni 1948 was hij gedetacheerd bij het loodswezen te 's-Gravenhage. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op initiatief van de stichting „Nieuw Walcheren" zal in de vergadering, welke Donderdag in het C.J.M.V -ge bouw te Middelburg wordt gehouden, een afdeling Walcheren van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde worden opgericht. GESLAAGDEN In Hulst heeft de Centrale bond van Leraren in Machineschrijven en Ste nografie examens afgenomen voor kantoortypist(e), Hiervoor slaagden de dames: L. de Bakker te Stoppeldijk B. Danckaart te Kuitaart, R. van Dries- sche te Hulst en R. van Waterschoot te Groenendijk, alsmede de heren J. Peersman te Terhole en J. v. d. Vcec- ken te Stoppeldijk. Biervliet NAAR ONTARIO IN CANADA Het gezin A. Thomaes gaat Zaterdag met de Johan Willem Friso uit Rot terdam naar Canada vertrekken. Graauw UITBREIDINGSPLAN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Graauw en Langendam brengt ter openbare kennis dat het uitbreidings plan der gemeente door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 11 September 1948 No. 3159-152, 3e afd., is goedgekeurd, gedeeltelijk voor de kom Graauw en de plannen Zandberg en Schelfhoutshoek. Graauw en Langendam, 27 Oct. '48. Het hoofd van 't gemeentebestuur 611-0 Mr. F. J. Schliiter. Tentoonstelling De duivenmaa:- maatschappij „De Reisduif", wil de leden en al de duivenüefhebbers 'n saidige afwisseling bezorgen in het winterseizoen. Zij heeft het plan op gevat een tweedaagse duivententoon- stelhng te organiseren en wel in de maand December. Aan deze tentoonstelling zal de ge bruikelijke keuring vooraf gaan. Ge tracht zal worden de heer R, v. d, Veeke van Zaamslag als deskundig kern meester te krijgen Allerzielen-herdcnking Voor de eerste maal werd hier in de parochie bij de offerande in de Allerzielemnis aan alle gelovigen een herdenkings plaatje uitgereikt, waarop al de na men der in het afgelopen jaar ge- torven parochianen voorkomen. Moge dit middel er toe bijdragen om de gedachtenis aan.- de overledenen nog te doen groeien/-* Hulst NAAR HET NAT. TONEEL CONCOURS Op Zondag 14 November zal onze plaatselijke toneelvereniging „de Ghe sellen" in Gilze, waar ze deelnemen aan het nationaal toneelconcours voor het voetlicht treden met „Zond vloed". Aan de hand van hun pres taties werden er 6 van de 98 inge schreven verenigingen als deelnemer uitgekozen. Hierbij behoren ook de Ghesellen. Ze staan echter voor een moeilijke opgave, daar verschillende spelers moesten vervangen worden. St. Jansteen Burg. stand. Geboren: Catharina, dv W Dekker-Geensen; Elly d en Willy zv A van den BrandenFer- ket; Gehuwd: J L A Magnus 22 jaar en G A C Hesters 20 jaar. Overleden: M J Behiels oud 68 j. Kloosterzande AUTO IN DE SLOOT. Tengevolge van een stuurdefect ge raakte de vrachtrijder Alph. Tieleman met zijn vrachtauto in de Chatrina- polder in de sloot. Een medeinzittende de heer Bogaart uit Kloosterzande, werd door glasscherven ernstig aan de pols verwond. Na een voorlopig nood verband werd hij voor. verdere behan deling naar Hulst vervoerd. Schietingen. Aan de eerste win- terschieting bij de heer C. F. Maerman werd door 35 schutters deelgenomen. Hogevogel was weer voor Rick Herman te Ossenisse terwijl de le zijvogel P Linders van Walsoorden trof. De 2e zijvogel rekende Jae. Sorber uit de Cloosterstraat in. Een verse schutter n.l. Constant Pouwels van Konings- dijk schoot 4 kleine vogels. Bij A, Raes had een schieting plaats op de liggende wip, Sociëteit St. Sebas tiaan waaraan door 41 schutters werd deelgenomen. De hogevogel wipte Joe van Damme van Duivelshoek terwijl de le zijvogel Rick Herman mee naar Ossenisse nam. De 2e zijvogel bleef tenslotte plaatselijk en was voor Jac. Baert uit de Cloosterstraat. Het groot ste aantal kleine vogels ging naar Kul taert met P. van Esbroeck n.l. 3 stuks. Middelburg Auto uitgebrand. De vrachtauto van B. P. raakte door een motorde fect in brand en werd daardoor ge heel vernield. GEBRANDSCHILDERD RAAM TEN GESCHENKE Ter gelegenheid van de viering van het 8e lustrum zal het Corpsgezel schap Luctor et Emergo uit Wage- ningen op 6 November in de kanto ren van de Abdij Restauratie een ge brandschilderd raam aanbieden. De aanbieding zal slechts symbolisch ge schieden daar het raam nog niet ge reed is. EEN HEKEL AAN DE SCHOOL? Twee jongens van 10 en 8 jaar had den zich door induwen van een ruit toegang kunnen verschaffen tot de school op het Zand. Zij hebben ze ker wraakgevoelens op deze school willen koesteren, daar zij niets beters wisten te doen dan de leermiddelen door elkaar te gooien en een raam kozijn met verf te besmeuren. En kele tennisballen waren van hun ga ding. IJET CONCERTGEBOUW was voor deze gelegenheid herscha pen in een lusthof van groen en bloemen, getuige van een zeer zeker niet iedere dag voorkomende gebeur lijkheid. Wanneer men, ais Dr. Staverman, veertig lange jaren chirurg is ge weest is dit afgezien nog van de bijna 30.000 operaties door hem ver richt, ruimschoots voldoende aanlei ding voor een huldiging als deze. Het was burgemeester B. Kolff, die als voorzitter van het huldigingsco mité het welkomstwoord uitsprak, en na een overzicht gegeven te hebben van het veelomvattende werk van de jubilaris, zich afvroeg, hoe het moge lijk is dat iemand die zelf geen Vlis- singer zelfs geen Zeeuw is, zich de noden van dit gewest zo wist te begrij pen en het zich zo aantrok. Dr. Staverman zal een bedrag van bijna f 2000,entvangen door het huldigingscomité ingezameld, waaraan de jubilaris nog een bestemming zal geven. Na het welkomstwoord spraken nog talrijke andere sprekers. We noemen hier o.a. Dr. J. v. d. Mandere namens de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde, de heer F, G. Nieu- wenhuizen voor de Verenigde Maat schappij ziekenfondsen, de heer L. P. van Oorschot namens het Ziekenfonds Walcheren. De heer van Oorschot verklaarde nog, dat mede door de voortvarendheid van de jubilaris het Ziekenfonds Wal cheren tot een van de beste zieken fondsen in het land is geworden. Verder spraken nog Mr. A. J. van de Weel, voorzitter van het Algemeen Middelburgs Ziekenfonds, Dr. J. Okker namens de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst vertegenwoordigers van de beide ziekenhuizen: St. Joseph en Bethesaa. Terwijl de heer J. Hendriks, die na mens het bestuur van „Bethesda" het woord voerde o.m. dr. Staverman óók als .patiënt" voorbeeldig noemde me moreerde de heer A. W. van Nieuwland namens het St. Josephziekenhuis. de toestand op medisch gebied, veertig jaar geleden. Namens de afdeling Zuid- en Noord- Beveland van de Maatschappii tot Be vordering der Geneeskunde dankte dr. J. Nieuwenhuizen de jubilaris. In zijn dankwoord namens de Ver. Ziekenhuis- verpleging, herinnerde de heer A. Korteweg er aan hoe door het initia tief van Dr. Staverman, Zeeland de rest van Nederland 20 jaar vóór kwam door de oprichting van deze vereni ging. De heer König, namens de Raad van Overleg voor Vakcentrales, de heer Mr. de Vos directeur van het Bureau der Verenigde Mij. Ziekenfondsen en tenslotte een paar oud-patiënten de heren P. Edelman en J. de Reeper, allen dankten dr. Staverman voor zijn werk en mensenkennis, waarmee hij de mensen wist te helpen. „Een klein beetje ijdel". TGa deze „stortvloed" van dank- en huldebetuigingen was het even stil toen Dr. Staverman opstond om de sprekers en aanwezigen te bedan ken. „Het ambt van een dokter brengt nu eenmaal met zich mee werk. dat in de schaduw moet worden gedaan." Maar toch ben ik blij. dat deze vrien delijke woorden in mijn aanwezigheid zijn gesproken en niet bij mijn graf. want leder mens is toch eigenlijk tn een klein hoekje van zijn han een beetje ijdel. De heer Staverman sprak van ao inrichtingen die volgens hem het hard ste nodig zijn, n.l. een huis voor ouden en invaliden, een overdekte bad- en zweminrichting en een Kraamvrouwen kliniek. Van de voor hem ingezamelde gelden hoopte hij dat een gedeelte zou kunnen worden bestemd voor de aan koop van een Röntgenapparaat voor Zonneveld voor een bijdrage aan het Sted. Museum of voor het herstel van het standbeeld van Naerebout. Nadat dr. Staverman had uitgespro ken en hij eenieder bedankt had voor hun aanwezig willen zijn, volgde gelegenheid tot feliciteren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. <>000000000<><><><>C>0<>C<><>0©<X, van het Liet is inderdaad waar, dat aan de Nederlandse boeren en tuinders, door allerlei bepalingen onthouden wordt hu;, initiatieven tot-en-met uit te buiten. En toch behoort 't iedereen te verbazen, wat de boer voor het va derland verdient door de export van zijn producten. Het centraal bureau voor statistiek heeft de cijfers van de uitvoer verzameld en deelt mede, da: over het eerste halfjaar van 1948 in totaal 338 millioen gulden is bin nengebracht. Dit gtal zegt misschien niet zo nar veel. maar er zijn o.i. nog twee pun ten die het cijfer danig verstevigen. 1. Ir. vergelijking met het eerste half jaar van 1947 is het huidige bedrag 139.— millioen gulden hoger en 2. men moet rekenen, dat de oogst 1947 niet van de beste was. Wat tenslotte de lezer zeker niet mag vergeten is dat de toekomst er nog rooskleuriger uitziet, want de oogst '48 is nog al meegevallen. Een commentator in de Plattelands post zegt zelfs dat de cijfers getui gen, dat tie boeren tegen een storm kunnen oproeien. Het zijn cijfers, die mede moesten werken elke Nederlan der dankbaar te maken voor datgene, wat door nauwelijks 20% van zijn landgenoten wordt gepresteerd. Kro niekschrijver mag er op zijn beurt gerust van zeggen, dat het een pres tatie is het vóór-oorlogse peil zo te overschrijden. Want ook dit laatste is het geval! Liet hoofdbestuur van de Stichting van de Landbouw heeft besloten enkele deskundigen op gebied van de landbouw en economie uit te nodigen, zitting te nemen in een commissie, welke het hoofdbestuur van advies zal dienen nopens de uitvoerbaarheid van enige maatregelen Een ellenlang verhaal, volgt dan, wat in twee korte punten kan worden sa mengevat. De landbouwgrond moetin Nederland intensief gebruikt worden en ten tweede: alle behoorlijk ratio neel verrichte arbeid moet op een re delijke wijze beloond worden. Waarover Kroniekschrijver wil zeg gen. dat hetzelfde twee jaar geleden ook werd geschreven en tien jaar te rug ook! IXX>000000000000000000©00 Voorlopig alleen Haamstede aan de beurt r*ED. Staten schrijven aan de leden der Prov. Staten dat de minister van Verkeer en Waterstaat voor het grootste deel is tegemoet gekomen aan het verzoek van G.S. om de rijkssub sidie voor de aanleg van de drie vlieg velden, welke Zeeland nodig heeft te verhogen. Aanvankelijk zou het rijk 60 procent der kosten hebben betaald. G.S. vroe gen 80 procent, maar net uiteinde lijke resultaat is, dat thans 75 pro cent bekomen zal worden. Na deze finantiële beschouwing schrijven G. S. verder: Spraken wij onlangs de hoop uit, dat wij reeds in de najaanszitting een voorstel konden doen ten aanzien van alle drie terreinen: door verschillende omstandigheden, moeten wii ons be perken tot het terrein te Haamstede. In het kapitaal der op te richten N.V. zal de provincie en de streek moeten deelnemen voor f 64.000.— Het komt G.S. redelijk voor dat dit voor ieder de helft moet bedragen. Ditzelfde geldt ook voor het aan deel in het te verwachten verlies van f 8500,per jaar, welk aandeel f 2125 immers 25 procent van f 8500, bedraagt. Tegenover de deelname dei- provincie in het kapitaal der N.V. staat dat de gemeente Haamstede, door de verkoop van het aan haar behorende vliegveld (groot 40 H A.) aan de nieuwe N.V., in de gelegenheid is om het renteloos voorschot van f21.000, dat de prov. haar leende, terug te be talen. Resumerende stellen G. S. voor, om tot een maximum van f 35.000, deel te nemen in het kapitaal der N.V. tot aanleg en exploitatie van een vlieg veld in de gemeente Haamstede. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK In alle opzichten is de maand Oc tober met een voordelig saldo geslo ten. Tot op heden gaat het in de landbouw naar wens. De bieten cam- pagnt is èn voor de boer èn voor de arbeiders goed, met het rooien en vervoer loopt alles van een leiën dak je. Nog nooit hebben wij zo pret tig de pen ter hand genomen, dan nu wij de uitslag van onze PSK- mannen kunnen mededelen. Het wa ren wel de 2 fijnste wedstrijden ooit hier gespeeld. PSK 2 kreeg op haar eigen veld een geduchte tegenstander te bestrijden,. Er was succes, met een 2-1 werd Ria 2 er onder gehouden, een overwinning die door PSK 2 wel verdiend is. PSK 1 heeft laten zien dat het ook met hen een zv^aar vechten is. Dat heeft Luctor 1 aan den lijve moeten ondervinden. PSK 1 was eerst wel 'n beetje huiverig voor deze sterke club maar al gauw bleek, dat zij er tegen opgewassen waren. Al heeft Luctor nog geen enkel verliespuntje moeten noteren van de vorige 6 wedstrijden, zij moesten de PSK-ers als hun meer deren erkennen. PSK heeft door een prachtig gespeelde wedstrijd Luctor met een 3-2 terug over de Schelde gestuurd. De feestdag van Christus-Koning is in onze parochie met grote luister gevierd. Als voorbereiding heeft pa ter Gonz'aga een triduum gegeven, dat door alle parochianen is ge volgd. Elke avond was de kerk stamp vol De gezangen tijdens het lof en onde de H Mis werden door twee koortjes van onze gidsen en de 4e klas keurig verzorgd. TE DOMBURG is een monument onthuld ter ere van de vele bur gerslachtoffers van het oorlogsgeweld. De voorzitter van het comité, de heer Brand, die de genodigden toe sprak, dankte de ontwerper, de heer Messer en allen die hun finantiële hulp gaven. Daarna verrichtte de heer P. Bommeljé de enige overlevende uit een gezin van vijf personen de onthul ling. Burgemeester Boogaard voerde ver volgens het woord; hij dankte het comité en wees er op dat thans de be lofte van zijn voorganger, de wnd. burgemeester Roëll, die bij de herbe grafenis van de oorlogsslachtoffers op 2 Juni 1945 de nabestaanden had be loofd, dat de gemeente zou zorgen voor een monument, werd vervuld. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door ds. E. J. Visser, vroeger predikant te Domburg, als oud-dorps genoot en door de heer M. C. Jellema, hoofd der Chr. School. Aan de plechtigheid werd medewer king verleend door de Zangvereniging „Volharding leidt tot het doel". Nadat velen een bloemenhulde bij het mo nument hadden neergelegd, werd de onthulling besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Het beeldhouwwerk stelt voor een bij 'n graf knielende vrouw, die daar bloemen neerlegt. Sluiskil GOUDEN JUBILEUM CAPUCIJNENKLOOSTER Het huldigingscomité voor het 50- jarig bestaan van het Capucijnen- klooster heeft zijn eerste actie naar buiten ontplooid. Alle parochianen ontvangen een circulaire waarin de collecte voor het aahkopen van een cadeau, wordt aanbevolen. Nog deze week volgt een bezoek aan huis waar bij een lijst ter intekening wordt aan geboden. We gaan vooruit. De laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe leiding overgang op Stroodorpe. Deze over gang is uit beton gegoten en een duiker zorgt voor de waterafvoer der leiding. Een en ander is voor Stroo dorpe een grote verbetering, daar auto's en wagens zonder een rondrit te maken, dit gedeelte kunnen be reiken. FR BESTAAT EEN FILMKEURING, die leeftijdsgrenzen stelt voor het aan schouwen van bepaalde films of die een algehele afkeuring kan uitspreken. Als er leeftijdsgrenzen zijn gesteld, dient er natuurlijk toezicht op gehou den worden, dat geen jongelieden in de bioscopen komen, waar niet voor hem bestemde films worden vertoond. Hoe kan men echter aan een flink uit de kluiten gewassen knaap, zien dat hij pas 17 en geen 18 jaar- is? Kan men het aan de neus van een jonge dame zien, dat ze de 14 jaren nog niet heeft be reikt? Het moet dan ook nogal eens gebeuren, dat er jonger grut in de bioscoop zit dan door de wet ge oorloofd is. De bioscoopportiers kunnen daar niks aan doen. De controle door andere instanties is ook heel moeilijk. Op voorstel van het Gemeentebestuur heeft de Tilburgse Raad met het oog op dit euvel een origineel besluit genomen. Personen jonger dan 21 jaar, die in Tilburg een bioscoop willen bezoeken, moeten voortaan een legitimatiebewijs, voorzien van een foto, in hun zak hebben. Personen jonger dan 14 jaar mogen zich zelfs één kwartier vóór of tijdens filmvoorstellingen, die aan een leeftijdgrens gebon den zijn, niet bij de ingang van de betreffende bioscoop staan. Het Hoofdbestuur van de Ned. Bios- coopbond had in een adres aan de Raad verzekerd, dat hen van een ongeoorloofd bezoek door de jeugd niets bekend was. Een plaatselijk bioscoophouder had aan B. en W. echter verzekerd, dat het besluit zeer toe te juichen viel. Van andere gemeenten uit kijkt men nu nieuwsgierig naar Tilburg wat dit besluit uitwer ken zal. gR WORDT GEEN MONNIK gram, wanneer men hem „heer abt" noemt, zegt een oud spreekwoord. Aldus heeft blijkbaar Zondagavond ook een radio-spreker gedacht, toen hij het vertrek van de heer Becl naar Batavia ver sloeg. Hij betitelde de Minister van Overzeese Ge biedsdelen namelijk als „Professor Sassen" en pro moveerde de secretaris van de minister-president tot „Doctor Hermans". Het doet denken aan het voor oorlogse Duitsland, waar iedereen, die een beetje intellectueel gezicht had, onmiddellijk werd aange sproken als ,.Herr Doktor", terwijl men na 'n enkele geleerc? klinkende opmerking onmiddellijk als „Herr Professor" werd getaxeerd. Waarom zouden we eigenlijk niet iedere Minister maar automatisch als „professor" aanspreken? A uto-races", zeiden en- kele Parijzenaars te gen elkaar, „worden be paald vervelend. We moe ten eens wat anders heb ben." En daarom organi seerden zij een „langzaam heidswedstrijd" voor oude wagens..Alleen auto's, die de eerste wereldoorlog nog hadden maagemaakt, moch ten eraan meedoen. De meeste ervan moesten met een slinger worden opge draaid, maar rijden deden ze allemaal. Met grote deskundigheid hielden de bestuurders hun machines in toom, want zij realiseer den zich, dat de laatste in dit geval de eerste zou zijn. Het meest trok een Unie uit 1908 de aan dacht. Eerst, wanneer men er vlak bij stond, kon men consateren dat men met een echte auto te doen had en niet met een wolk stoom op gummiban den. Dat kwam, omdat 't water in de radiateur ver dampte en de chauffeur om de twintig meter moest bijvullen. Hij deed dit onder het rijden, want wie ook maar een seconde stil bleef staan, lag er uit. Het traject - een helling tussen de Hue Lepic en de Place du Tertre op llont- martre - was 660 meter lang. De winnaar legde 't af in 2 uur, 24 minuten en 41 seconden, terwijl een Packard er precies twee uur over deed. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Wel viel er een auto - maar dat was dan ook één van de hoogst bejaarden - als 'n kaartenhuis in elkaar. Fiets oderner dan de wagens die aan bovenvermel- race deelnamen, is 't rijwiel, dat onlangs op een Franse fietsententoonstel- ling werd geëxposeerd. Het ding weegt nog geen drie en een haïve kilo en voor al wielrenners hebben er verliefd naar gekeken. Trein ün dan de trein, waar- mee de Franse spoor wegen op het ogenblik proeven aan het nemen zijn Zowel de loco motief als de wagens zijn uitgerust met luchtbanden en de eerste rit heeft be wezen, dat het systeem buitengewoon voldoet. Zo wel het comfort als de snelheid gaan erop vooruit en er zijn voorzorgsmaat regelen getroffen, die voor komen dat de trein zou moeten stoppen, wanneer er een band klapt. Na tuurlijk gebruikt men voor het oppompen van de banden geen asthmatische fietspomp. Het zou teveel tijd in beslag nemen en de pomp zou in één keer versleten zijn. OOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOO Een aardig programma vol afwisseling 70ALS wij reeds in het. kort mee deelden heeft evenals bij het 25- jarig bestaan der harmonie St. Jan het bestuur voor de te voeren propaganda- actie voor de harmonie de balletgroep Jeanne d'Arc uit Gent uitgenodigd Hoe wel de eerste avond niet zo goed bezet was, hetgeen op de prestaties van de meisjes van invloed scheen te zijn gaf de tweede opvoerig 'n heel wat beter beeld. De meisjes, welke onder leiding van mej. Prof. M. Watelet stonden, moch ten meerdere malen een uitbundige ovatie in ontvangst nemen. Bij de aankomst'in Hulst, werden ze op het station ontvangen door het bestuur van St. Jan uit Steen en het bestuur van R. K. Thuisfront uit Hulst. Meh marcheerde op de tonen van de harmonie naar Steen, waar een keu rige koffietafel gereed stond. Zaterdag avond en Zondagavond vonden de uit voeringen plaats, nadat eerst de har monie zelf onder leiding van de diri gent, de heer J. Mannaert enkele num mers ten beste gegeven waren. Voorzitter E. van Daele sprak een kort welkomstwoord en wees op de moeilijkheden, waarmee de harmonie te kampen had. De uitvoering zelf. Uet programma, dat met zorg was samengesteld bood vele moeilijk heden. Het Ave Maria was werkelijk subliem en velen waren onder de indruk van het gebodene. Tien kleine negertjes deden het wel en wekten de lachlust der aanwezigen op. De Russische Trepakdans werd goed vertolkt. Wij hadden voor de be geleiding inplaats van een piano liever een orkestje gehoord. Ditzelfde geldt ook voor de verschillende Walsen die gebracht werden. De Hongaarse dans van Denise Trem merie was uitmuntend en hetzelfde kan gezegd worden van De dood der Zwaan, gedanst door de kleine Allee Claeys, de Vlsverkoper van Cecile de Meyere en de Gavotte, vertolkt door Magda de Meyere en Alice Claevs. Hoe lief deden het de allerkleinsten in „de Popjes" en bij „de Matroosjes". Het applaus dat ze in ontvangst moch ten nemen, was wel verdiend. ,Op wandeling" viel ons ditmaal te gen. We hebben de weergave hiervan bij de Jubileumuitvoering in Gent ge zien en daar voldeed ze veel beter. De Hollandse dans en Tineke van Heule oogstten ook veel bijval. Het bleek, dat de meisjes over zeer goede stemme/ beschikken. Tussen de nummers door speelde de H.B.S. band uit Hulst onder leiding van Toon Langenhorst. Voor de muzi kale begeleiding der dansen zorgde mej. de Smet uit Gent. De kleine Magda de Meyere toonde zich in haar declamatie „Sloeber" vol strekt niet verlegen. Haar uitspraak was uitmuntend maar meer nog sloeg de tendenz van het stukje in, welke een critiek leverde op de werkzaamhe den var» de hedendaagse „bevoorra dingscontroleurs". Het werd door de zaal dan ook uitermate gewaardeerd. Oud en jong aan de slag JJIEUW-WALCHEREN weet de gang erin te houden. Nadat Vrijdag 5 November te Middelburg de reeks plantaagen wordt geopend door de Ro tarians komen Maandag 8 November ruim dertig schoolkinderen uit Rid derkerk, onder leiding van de burge meester naar Aagtekerke en West- kapelle om daar hun boompje bij te dragen tot de herschepping van de Walcherse tuin. Burgemeester Crezee, die vroeger „volontairde" te Westkapelle, heeft zijn tegenwoordige gemeente warnuve- ten te maken zodat daar bijna f^000 door groot en klein is bijeengebracht voor de herplanting. De mooiste troeven heeft „Nieuw Walcheren" voor het eiipde der maand bewaard. Het heeft wat het bezoek van hooggeplaatste personen betreft, een surprise in petto, waarvan ieder opkijken zal. AAN HET VERSLAG over het boekjaar 1947 van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" Koninklijke Nederlandsche Postvaart N. V. te Viissingen, is het volgende ontleend: De motorschepen „Koningin Em ma" en „Prinses Beatrix" zijn na de herstellingswerkzaamheden, die met grote vertraging werden uitgevoerd; wat de bovenbouw betreft vrijwel ge heel in hun vooroorlogse toestand te ruggebracht. De kosten, verbonden aan deze wederinrichting overtrof fen de oorspronkelijke ramingen. Ini Mei 1948 na het gereed komen van deze schepen kon tot een dagelijkse dienst worden overgegaan. Het s.s. „Oranje Nassau" werd tot Juni 1947 ingelegd in de nachtdienst Hoek van HollSnd-Harwich, daarna werd het gebruikt voor het maken van extra reizen resp. verhuurd op time char ter. Begin 1948 werd de Oranje Nas sau uit de vaart genomen voor defi nitieve reparaties en modernisering. Het passagiersvervoer ontwikkeld» zich gestadig en het aandeel van de maatschappij „Zeeland" was bevredi gend. Een gestadige toeneming valt. te constateren in het vrachtvervoer als gevolg van de gunstige ligging van de Nederlandse afvaarthaven. De in November 1946 ten behoeve van de Zeeuwse belangen ingestelde vrachtdienst Viissingen Harwich werd gedurende het gehele verslag jaar onderhouden. Door gebrek aan lading waren de resultaten van deze dienst zeer teleurstellend. Een niet onaanzienlijk verlies was dan ook 't gevolg. Het exploitatie-overschot over 1947 was nog iets gunstiger dan over 1946. grotendeels een gevolg van de omstandigheid, dat met een minimum aan varend materieel een maximum aantal passagiers werd vervoerd. De exploitatiekosten zullen echter aan merkelijk stijgen bij het in bedrijf stellen van meerdere® schepen ter uitoefening van de dagelijkse dienst. Vergeleken met voor de oorlog zijn bijv. de prijzen voor brandstofoliën met circa 250 pCt. gestegen en de andere kosten eveneens in een ver houding welke niet ten volle door de verhoogde passage- en vrachttarieven wordt opgevangen» Aan de in een vorig jaarverslag vermelde beslissing van de regering, dat de maatschappij begin 1948 haar dienst wederom van Viissingen uit zou moeten uitoefenen, kon op grond van nautische en technische bezwaren nog geen uitvoering worden gege ven. Ook gedurende het jaar 1948 werd derhalve de dienst van Hoek van Holland uit geëxploiteerd, het geen ongetwijfeld de bedrijfsresul taten over dit jaar ten goede zal ko men. Het overschot van de exploitatie rekening bedraagt f 1.181.662 (f 1.102.404). Voor interest is f 11.197 benodigd. De afschrijvingen bedragen f 583.854. Het winstsaldo is groot f 586.611. Na toevoeging aan de „re serve voor vlootverniëuwing" ad f 420.000.— kan oo de prcferent- winstdelcnde aandelen 4Vi pet. (onv.) en op de gewone aandelen 5 (4 1/2 pet.) worden uitgekeerd. AGENDA SLUISKIL. Donderdag 4 November. Vergadering Fabrieksarbeidersbond om 7.30 uur. B 112- Volautomatische papiertoe voer, beïnk- ting door middel van borstel, toppunt van volmaaktheid, compleet in kist- verpakking, met schriftel. garantie, onder rembours. 684-00 AMSTERDAM-C. Tl. Parklaan 1. Gev. 1917. Tel. 50234. Garland had een goed gevormde mond, ik heb hem nog zonder baard gekend, zoals je weet, en hij had regel matig gevormde tanden, zijn eigen. Die van de oude heer waren onregelma tig. groot en verkleur. Nee, nee. Die mond maakt je theorie absurd." „Ben je daar vast van overtuigd?" „Kan het anders? Ik heb mijn op merkingsgave geoefend Ik wil aanne men, dat Hyde een medeplichtige was. al houd ik het ervoor, dat hij missionaris geweest is. Hoe Garland hem ertoe bewogen heeft, ons voor te liegen, zullen we vermoedelijk nooit te weten komen. Je hebt drin gend behoefte aan rust. In de bergen. Trent viel. zijn vriend in de rede. Hij zag wei. dat Wadham hem voor abnormaal hield. „Je vergist je als Je me voor gek houdt. Ik voor mij begrijp niet, hoe je zo dom kunt zijn." „Dom?" snoof Wadham. „Ja, dom luister naar me. Zo dra Garland bemerkte, dat hij gevolgd werd, trok hij zich in zijn tijdelijke woning in Adelphi terug. Dat ik in de buurt rondzwierf, kon hem op dat moment minder schelen dan ooit te voren. Hij begon een zeer schrander plan ten uitvoer te leggen. Maar of wij hem ertoe dwongen, of hij het idee al langer gehad had. weet Ik niet. „Plan?" vroeg Wadham, „wa' voor ander plan had hij, dan daar te blij ven, tot hij dacht, dat we de jacht hadden opgegeven? Toen hij het ogen blik gekomen achtte, heeft hij die el lendige loopjongen bedot ik geloof niet aan die theorie van een hogere belening en is er tussen uit ge knepen." „In één opzicht heb je gelijk. Hij heeft die jongen-niet omgekocht. Die jongen treft geen schuld. Ik heb uit gerekend, dat sedert de dag, dat Gar land die boekwinkel uitvluchtte en zijn pastei achterliet, acht en dertig dagen verlopen zijn. Gedurende die tijd heeft Garland een hongerkuur gedaan. Die vijf weken heeft hij niet gegeten. Ik verbaasde me ooi: al. waar hij de afval liet, die koken en eten nu eenmaal geven. Het was dood eenvoudig hij kookte en hij at niet. Hij had plenty brandewijn, blikjes melk voor thee en koffie, en dat was alles. Je zult je herinneren, dat we verder niets vonden". „Maar dan zou hij van honger ge storven zijn", riep Wadham. „Onzin. Ik heb een heel gesprek gehad met die dokter over een denk beeldig geval. Ik heb mijn informaties uit de beste bron". Uw drie-honderd pond-zware vriend", zei hij, „heeft moeten oppassen, dat zijn hart hem niet in de steek liet. Maar als hij de kracht had om vol te houden, zou hij zijn overtollig Vet in vijf weken kwijt zijn. Hij zou dan heel zwak zijn, zijn ogen glansloos, zijn handen vermagerd en zijn stem dof, denk daar nu eens over na en vraag je af, of deze ver klaring niet de juikte is. Wat sterven betreft, heeft Mac Sweeney het niet bijna tweemaal zo lang volgehouden? Toen de dokter begon over Sinn Fei- ners en Suffragettes, herinnerde ik me die couranten, die we in Garlands kamer vonden. Al die artikelen sloe gen op personen, die vrijwillig vast ten". „Je bent heel vindingrijk', meende Wadham, „en het had wel waar kun nen zijn ook, als die lichamelijke ver schillen er niet waren". „Daar kom ik aanstonds op terug. Er ging me een licht op toen ik die optocht van reclameborden zag. Las je, wat er op die borden stond?" „Een reclame voor een nieuw tijd schrift". „Ze maakten reclame voor een serie artikelen, die daarin zouden verschij nen onder de titel: „Vast en word gezond". Dat was de sleutel van het geheim. Dat was het, wat Garland gedaan had! Toen we hem de laatste keer zagen, was hij verzwakt, maar sindsdien heeft hij vitaminen inge nomen en ik geloof, dat hij lichame lijk nu gevaarlijker is dan ooit". Na het eerste moment van spottend ongeloof had Wadham zien door zijn vriend ertoe laten bewegen, de mo gelijkheid van diens theorie ernstig na te gaan. Tot op zekere hoogte was die buitengewoon en de argumenten waren zo samenhangend, dat hij aar- zeide, om ze de bodem in te slaan. Maar helaas ken ik Donatello's Nic- colo en die van mij zelf te goed. om me in dit kardinale punt ie vergissen, Garland had eer, Romeinse schedel bouw en dat had onze vriend Hyde ook, de lange bovenlip van een rede naar en een krachtige kin, met vrij dunne lippen. Op die bovenlip heb ik speciaal gelet, want men ziet maar zelden, dat die zo goed gevormd is. Die oude schavuit Hyde wiens Arabisch werkelijk goed was had een bovenlip van noimale lengte en zijn neus. hoewel Romeins van type, liep van onderen eigenaardig op Doch het zijn vooral de tanden, die zijn hele uiterlijk een ander stempel geven. Anthropologen hechten veel waarde aan de formatie van de tan den. Die van Hyde waren afschuwe lijk, groot, geel en lang; dat laatste zijn de tanden van bejaarde mensen vaak. Het viel me als merkwaardig op, dat een man met een zo innemen de glimlach zulke slagtanden had." Anthony Trent scheen zijn besluit kalm op te vatten, ofschoon het een slag voor hem moest zijn, meende Wadham. Maar theorieën waren ge makkelijk genoeg te maken. „Ongetwijfeld, Je hebt een kortere lip dan Garland, maar die is goed gevormd en je mond is krachtig. Mijns inziens is de mond de gelaats trek, die je het best herkent. Oogen zijn ihet moeilijkst te herkennen, als je ze' apart van de verdere trekken ziet. Waarom? (Wort vervolgd) DONDERDAG 4 NOVEMBER. HILVERSUM II 415 M. 7 nws, 7,15 Mozart en Mendelssohn. 7.45 morgen- geb. 8 nws, 8,15 nws. 8,15 de dag. 9 vrouw, 9.05 morgenconc. 9.30 vv st. 9.30 Hawaiian muz. 0.45 sc.'.solraJio. 10 Partita v Bach, 10.15 morjfend.. 10.45 Hélène Luddlph en Jo Vincent. 11 zonnebloem. 11.40 schoolradio. 12 Angelus, 12,03 Jan Nederpeit piano, 12.30 weeroverz. 12,33 Metrcpole ork. 13 nws en boekennws. 13,25 Metropo- le ork., 13,45 hors d'oeuvre, 14 klan ken na de lunch. 14.40 vrouw, 15 str. kwartet v. Vaugham Williams, 15.30 Piano, 16 Bijbel, 16.45 Fontane di Ro ma, 17 Jeugdjournaal. 17,30 Prom. ork., 17,50 Wij slaan op de tong tong. 18 Prom. ork. 18.15 CNV kwartier, 18,30 gr. 18,45 Pientere Fiekeraars. 19 nws, 19.15 L d. Heils, 18,30 actueel geluid, 19,45 Ned. organisten progr. uit de Grote Kerk in Breda, 20 nws. 20.15 Jube!dam. 2) 30 familie compe titie. 22 gr. 22,05 vaart der volken, 22,25 Liederen uit Valerius Gedénck- nws, klanck. 22.45 avondoverd. 23 23,15 Borodin. HILVERSUM I 301 M, 7 nws, 7,15 ochtendgym. 7.30 Victor Sylvester en Franc. Canaro, 7.50 dagopening. 8 nws. 8.15 gr. 8.55 vrouw, 9 Weber, 9.30 Een lied gaat de wereld rond, 10 morgenw. 10.15 arb. fit 10.50 kleu tertje. 11 orgel. 11,45 Bezoek a. e. Conservenfabr. 12 Roemeens progr. Dr. Mcrkelbach. 12.30 weerpr. 12,38 piano. 13 nws. 13.15 mededelingen, 13.20 Maria Zamora en haar Z. Am. ork.. 13,50 M-rio Harp Lorenzo, 14 Moeder en Kind, 14.20 solisten, 15 zie ken. 16. Assortimento. 17 kaleido- scoop. 17.20 Welk dier deze week? Dr. Portielje 17.30 Doe het zelf. 17,35 Kwintet Johnny Meyer, 18 nws, 18,15 sport. 18,30 Ned. str. kr. 17 De Ring van Rico. 19,10 Avro avondschool. 19.45 RVD antwoordt, 20 nws, 20.15 "izet. 21.20 Hard tegen hard, 22.30 Romantische piano. 22.45 Aardolie in Ncd. 23 nws, 23,15 André Kostela- netz. BRUSSEL VLAAMS 321 M.: 1240 Operettes en shows, 13 nws 13,15 gr., 19 nws. 19.30 gr 19.50 feuilleton, 20 verz. prog.-. 21 Oosterse noëzie, 21.30 jazz. 21.45 actualiteiten. 22 nws, 22,15 moderne kamermuz. 22,55 nws. VOE YE Yer na 6 Yerse er da ontsn een di cornei aanse Zeelai maar uitstel Yerse! lende voor bal, d doelpi wijze. Dirt punt geann meer maar en kei het te na eet de stt verkle (3-2). met kunne Yersel van Z trio ni het eii doelpu een hc Vooi wedsti slecht beeld gaf. D schuiv van K onder gewoo Een een ft Hulst- komt eerste spring keerpi

de Stem | 1948 | | pagina 2