Interim=Regering vóór 1 Januari Moekden in handen der communisten Geladen BBV geeft NAC een geduchte knauw Baronie-elftalcommissie bleek goede neus te hebben v.v.v. Hatta bereid tot overleg IN 'T KORT Z. H. de Paus tot de arbeiders Moeso gedood? Loonbijslag bindend verklaard Wapenstilstand' in Frankrijk De „Dinteloord" recipieerde VIERDEJAARGANG No. 1218 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 HET INDONESISCHE PROBLEEM „V redeszending Polen ED°J:. BERGSMA, oud-burgemees- ter van Enschedé en meer dan een halve eeuw voorzitter van de A.N.W. IN Luik zal in Febr. 1949 een Bene- lux-congres voor Verkeer en Toe risme worden gehouden. Op korte termijn Abdoelkadir geefi voorzitter Ze hebben geheel Mandsjoerije onder controle Enige regen Het leger van Israël bezet Galilea „In hoge mate teleur stellend" De wedstrijd der twee Keezen Bvv doelpuntte nog een keer. Dat was vrij kort na het begin door invaller van Beurden let op dat wordt een puike speler! maar scheidsrechter Aussems, die behoudens enkele fouten goed leidde, annuleerde de goal. wegens buitenspel. De heer Aussems heeft deze middag zijn fluit heel wat keren in zijn mond moeten nemen. Er waren namelijk heel wat vrije schoppen uit te delen. En ette lijke malen moest er gestopt worden voor gekwetste spelers. En opvallend genoeg waren het allen BW-ers die klappen opliepen. Geen compliment dus voor NAC. Sportieve en spannende wedstrijd Longa aanval te zwak Dubbelblank in Sittard P.S.V. speelde lusteloos Willem II van de kook Eerste nederlaag van Goedkope doelpunten in Helmond Brabantia mistte legio kansen Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post f 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. ""Poen Zondagavond Minister Stikker in Batavia landde, dr. van Mook zijn afscheidsreceptie gaf en Cochran aan Hatta te Djokja voorstelde te Batavia met Minister Stikker te komen confereren, steeg dr. Beel, de pas-benoemde Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, op met de „Delft" vanaf Schiphol. Wanneer hij daar Donderdag aankomt, zal er waarschijnlijk al weer heel wat zijn gebeurd. Dit is er intussen alMinister Stikker heeft een persconferentie belegd, Hatta verklaarde zich bereid tot overleg en iedere ingewijde zegt van mening te zijn, dat de komende weken voor Nederland en Indonesië van het allerhoogste belang zijn. VTET deze opmerking begon ook mi- iu nister Stikker zijn persconferen tie, terwijl hij er de nadruk op legde, dat hij een „vredeszending" vervulde. Hij zeide vervolgens, dat een ontmoe ting met Hatta, tot een bespreking zou TN alle kerken te Polen werd 'n herderlijk schrijven van alle bisschoppen voorgelezen, waarin voornamelijk het gezinsprobleem behandeld wordt. Na de gelovigen te hebben aan gemaand hun kinderen niet toe te vertrouwen aan scholen, waar uit de godsdienst is verbannen, wordt er op gewezen, dat het ge zonde deel van het Poolse volk in de huidige verwarring en onrust wel bij machte is de ware beteke nis van het wereldgebeuren te be seffen. „Vermijdt", zo besluit het schrijven, „alle droefheid, wan hoop en onvoorzichtige daden. Wat ook de beslissing weze in de gru welijke strijd onder de machten, toch staat het vast dat al wat goed gezond en heilig is ten langen les te de overwinning behaalt." rpWEE walvissen spelen in de rivier de Clyde bij Glasgow krijgertje en bedreigen de kleinere schepen met de ondergang. Men hoopt, dat het „vuile rivierwater de dieren spoedig zal doen sterven"! TAE grootte van de aardappeloogst 1948 kan geraamd worden op 5.600.000 ton, waarvan 2.200.000 ton klei-aardappelen en 1.800.000 ton zandaahdappelen en 1.600.000 ton fa brieksaardappelen. Tot nu toe werden naar het buiten land verkocht plm. 110.000 ton con sumptie-aardappelen en plm. 225.000 ton pootaardappelen. TAE Chr. Hist. Unie heeft in een Ju bileumvergadering te Utrecht plechtig haar 40-jarig bestaan her dacht. TRVING Ross, een der hoogste ECA- functionarissen te Wenen, is juist over de grens van de Sovjet-zone in Oostenrijk vermoord in zijn auto aan getroffen. CMOG" is samengesteld uit „smoke" en „fog" (rook en mist). Deze do delijke mist hangt boven Pittsburg en eiste reeds meer dan 20 doden. In 1930 hing zo'n mist boven het Belgische Maasdal. Toen waren er 70 slachtof fers. TAE opstand in Chili is dus „ge slaagd". De nieuwe president heeft een regering samengesteld uit louter generaals en admiraals. Er zijn in San tiago vele arrestaties verricht, o.a. de vroegere president Ibanez. ^JONTGOMERY zou, wanneer het At lantische Pact doorgaat, moeten worden vervangen door een Ameri kaans generaal. Er worden meerdere namen in dat verband genoemd, o.m. Clark en Bedell Smith. (J1SSY v. MARXVELD (Cissy van Beek-de Haan) bekend schrijf ster van meisjesboeken, overleed te Amsterdam. Zij werd 59 jaar oud. IS gisteren te Arnhem in de leeftijd van 86 jaar overleden. D0°SEK™ING extra loon- onkosten in de prijzen in verband met de loonbijslag van f i per week verbodem goedkeuring TN Kotta Bandoeng en in Salatiea werd een geval van pest met dode lijke afloop geconstateerd. POSTER DULLES zal Marshall op volgen als minister van Buiten landse Zaan. Wanneer IJevey vandaag landse Zaken, wanneer Pewey van daag president van de V.S. wordt. TAE Luchtbrug functionneert tenge volge van dikke mist boven Ber lijn slechts gedeeltelijk. Op Gatow landt iedere 4 minuten een toestel op radar. TAE gouden koets zal ten bate van 't Koningin Julianafonds van 8 t.m. 27 November in de Kon. Stallen te Den Haag worden tentoongesteld. leider. ,.zo openhartig als maar moge lijk is." Het eerste onderwerp van de bespre king is wel, de schendingen van het Bestand. Hierbij gaat het niet zozeer om de vraag, wat de details zijn van de gepleegde infiltraties als wei om 't onrustbarende feit, dat er steeds meer komen, terwijl het juist steeds min der zou moeten zijn. Minister Stikker zeide, dat de In terim-regering er zeker voor 1 Jan. zou moeten zijn. Maar eerst zal het statuut van die Regering met de Re publiek wordpn besproken. Indien de noodzakelijkheid mocht blijken het voorlopig bereikte resultaat te wijzi gen, dan zouden alle betrokkenen weer opnieuw aan de conferentieta fel moeten plaats nemen, aldus de mi nister. JJONDUIT zeide de minister, dat overleg op basis van de Renville- overeenkomst geen enkel resultaat had opgeleverd; alleen wordt er geklaagd over schendingen van het daar ge sloten Bestand. Deze situatie berok kent onberekenbare schade aan de eco nomische reconstructie en aan de be langen van de bevolking. De Nederlandse Regering heeft er steeds naar gestreefd om ook met de Republiek tot overeenstemming te komen over de opbouw van de nieu we rechtsorde. Om de mogelijkheid van overleg te dezer zake te onder zoeken, wil de minister zich aller eerst op de hoogte stellen van de ernst van de toestand (onveiligheid, aansla gen en infiltraties) en in openhar tige gesprekken trachten een spoedige hervatting van de onderhandelingen te bewerken in een sfeer, die nodig is om op korte termijn overeenstem ming te bereiken. Geüniformeerde meisjes nemen deel aan de oefeningen van het Republi keinse leger. Deze opname toont een vrouwelijke soldaat, die geinstrueerd wordt in de bediening van een mor tier. XT A'S mijn kant zal niets worden na- gelaten om hiertoe mede te wer ken. Uitteraard kan de Commissie voor Goede Diensten hierbij een grote rol spelen. Op de medewerking van dit orgaan om te komen tot een oplos sing bljift de regering prijs stellen. Het is niet de bedoeling, dat ik rechtstreek' de leiding van de Neder landss delegatie bij de onderhande lingen op mij neem. Mijn bezoek zal van korte duur zijn. Ik stel mij voor. spoedig naar Nederland terug te rei zen om aan de regering verslag uit te brengen. Minister Stikker zeide nog, dat hij ongeveer met 15 minis ters van Buitenlandse Zaken het In donesische probleem besproken had. Gisterenavond vertrok Abdoelkadir van Schiphol naar Batavia. Hij deel de mede, dat de besprekingen in Den Haag er niet toe geleid hebben hem te brengen tot een terugkomen op zijn verzoek om ontheffing van het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de Republiek. Als ambteloos bur ger kan hij naar zijn mening niet snel genoeg over de nodige gegevens be schikken. Een benoeming in een an dere functie is tijdens het overleg in Den Haag niet ter sprake gekomen. Weersverwachting geldig tot van avond: Meest matige wind tussen Z. en Z. W. Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en tijdelijk enige regen of motregen. Gelei delijke stijging van temperatuur. Vandaag zon onder 17.10 u. Maan onder 17.32 u. Morgen zon op 7.38 u. Maan op 10.43 u. T\E stad Moekden is bezet door de communisten en daarmee hebben ze practisch de volledige controle in handen gekregen over Mandsjoe rije. Van nog ingrijpender betekenis is wel het volgende: na de val van Moekden kan men zeggen, dat de Re gering van Tsjang kai Sjek dichter dan ooit in haar 20-jarig bestaan bij de ineenstorting is gekomen. Sommige welingelichte kringen ne men zelfs aan. dat de enige weg, die nog open blijft, zou zijn de aanvaar ding van een coalitieregering, nadat Tsjang kai Sjek zich zou hebben terug getrokken. Het lijkt wel zeer omvaarschynlük, dat deze stoere bevechter van het communisme het veld zou willen rui men, ook al heeft hy gisteren zelf moeten toegeven een „grote neder laag in Mandsjoerye te hebben gele den." Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat er voor Noord-China nog geen schijn van bedreiging valt te be speuren. XJET Israëlische leger heeft na een A gevecht van 48 uur het Arabische bevrijdingsleger van Fawzi, el Ka- oekje verslagen en teruggedreven over de Libanese grens. Hierdoor is het ge hele gebied van Galilea, dat volgens het verdelingsplan van 1947 gedeel telijk aan de Arabieren was toegewe zen, in handen van Israël. Tot een goed begrip kan worden ge meld, dat tot aan Vrijdag jl. de troe pen van Israël werden „vastgehou den" in de Negeb en dat daarom de Arabieren meenden in Galilea een be hoorlijke kans van slagen te hebben. Aanvankelijk ontmoetten ze dan ook weinig of geen tegenstand, maar nu Israël voldoende troepen vrij kreeg, hebben deze in een grootscheepse tegenactie geheel Galilea genomen. „Gelijkheid in menselijke waardigheid" JN een rede. die Z.H. de Paus tot de arbeiders van de Fiatfabrie- keeft gehouden, heeft hij o.m. verklaard: „Sommige vernieuwers a u w_ereld' d*e de verdediging van de arbeidersbelangen als een monopolie peisen beschermen de persoonlijke waardigheid van de arbeiders niet, maar maken de werkkracht der ar- eiaers tot een object, waarover de maatschappij naar goeddunken en willekeurig kan beschikken." belooft deze absolute ge- u j door anderen wordt voor- gehouden, niet, want zij weet dat het leven steeds tal van verschillen in de lichamelijke en intellectuele eigen schappen te zien geeft, maar zij ver zekert een volledige gelijkheid, waar het de menselijke waardigheid be treft. Vast vertrouwt hij op Amerikaanse hulp. De Amerikaan Bullitt wordt voor een diepgaand onderzoek naar de mo gelijkheden in Nanking verwacht. In middels is er in China ook nog een regeringscrisis op komst; enkele mi nisters namen ontslag in verband met de nieuwe loon- en prijzenpolitiek van de Regering. Dientengevolge is er 'n enorme prijsstijging, zwarte markt en hamsterwoede bij alle winkeliers ont- staan. Dit maakt tesamen met de mi-:' litaire échec cie toestand niet bepaald i helder. Moskou heeft ziin klauwen gezet in China - en wat Moskou een maal vast heeft TAE Voorlichtingsdienst in het ge- bied van Madioen meldt: Tijdens een botsing tussen repu blikeinse troepen en een „er.de op standelingen werd Zondagochtend in het dorp Soemanding, in het regentschap Ponogoro, een opstan deling gedood, die herkend werd als Moeso. Hij werd als zodanig geïdentificeerd door personen, die hem goed kenden, onder meer door de resident van Madioen. Met ingang van 1 November j.l. TAOOR de bindende beschikking van het college van rijksbemiddelaars is de tijdelijke bijslag op lonen en sa larissen met ingang van 1 November jl. ingegaan. Deze bijslag bedraagt voor werkne mers van 23 jaar en ouder die in vol ledige dienst van een werkgever zijn en wier loon per maand of over een langere tijdruimte wordt uitbetaald f 4.50 per maand, bij uitbetaling over een kortere tijdruimte f 1 per week. Voor werknemers die in niet-volle- dige dienst van de werkgever zijn, be draagt de bijslag 2 cent per uur. Met werknemers in niet-volledige dienst worden bv. bedoeld werknemers die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrokken werkgever verrichten. Geen recht op bijslag hebben on gehuwde werknemers, aan wie van wege de werkgever kost en inwo ning of volledige kost wordt ver strekt. Eveneens hebben geen recht op deze bijslag werknemers, wier in komen uit loonarbeid hetzij bij één hetzij bij meer werkgevers in de re gel een bedrag van f 308 per maand of f 71 per week (in totaal) te boven gaat. De beschikking treedt heden in werking met dien verstande, dat de bijslag voor weekloners het eerst moet worden uitgekeerd over de loon- week. waarin 1 November valt. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat over de bijslag sociale lasten en loonbelasting moet v den betaald. Dagelijks Bestuur der K.V.P. over de kinderbijslagen T\E mededeling van de regering ten aanzien van de kinderbijslagen in het bekende communiqué omtrent lonen en prijzen, noemt het Dage lijks Bestuur der KVP in hoge mate teleurstellend en onbevredigend. Door de vaagheid van hun formulering bie den deze voornemens weinig houvast, terwijl verwacht mag worden, dat op grond van de door de regering zelf geconstateerde en erkende feiten con crete voornemens niet alleen bekend gemaakt zouden zijn, doch ook was medegedeeld, dat deze op zeer korte termijn zouden worden verwezenlijkt. Het Dagelijks Bestuur der KVP verwacht clan ook van de regering, dat bevredigende maatregelen voor de grotere gezinnen zeer spoedig zul len worden getroffen en zij zal de Ka tholieke Kamerfractie verzoeken haar Werkwilligen lopen gevaar A LLERHEILIGEN, algemene feest- dag in Frankrijk, bracht een ge spannen wapenstilstand na een rumoe rig weekeinde in de stcenkoolgebie- den. In Noord-Frankrijk, te Douai, werd een bom geplaatst bij het huis van een niet-staker. Tengevolge van de ont ploffing werd diens vrouw gewond. Er werden aanvallen gedaan op 15 ingenieur en zijn vrouw werden ge wond, doordat een zelfgemaakte bom naar hun woning werd geworpen. Deze incidenten, aldus Reuter, weer spiegelen een toenemende bracht van de stroming om naar het werk terug te keren. Men verwacht, dat na Al lerheiligen nog meer naar hun werk zullen terugkeren. Als gevolg vreest men verdere geweldplegingen. Het ministerie van Openbare Wer ken en Vervoer heeft medegedeeld, dat troepen gebruikt worden bij het lossen van kolen te Rouen en Lorient. Troepen zullen morgen eveneens ko len lossen te Le Havre, Bordeaux, La Palisse. Nantes en St. Nazaire. Te Dieppe en Cherbourg staakten de arbeiders niet. doch werkten giste ren niet vanwege de feestdag. De sta king duurt voort te Marseille. Belangstelling uit officiële kringen 2JATERDAGMIDDAG begaf zich een stroom van mensen naar Huize Joosen te Breda, waar ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de West- Brabantse Coop. Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" een recep tie werd gehouden. Het bestuur nam temidden van een schat van bijna niet te bergen bloe men en cadeaux de gelukwensen in ontvangst. Onder de aanwezigen merkten wij een groot aantal burgemeesters uit West-Brabant, het bestuur van de Ka mer van Koophandel voor West- Brabant, bestuurders van vak verenigingen. afgevaardigden van zusterbedrijven, douaniers van de in voerrechten en accijnzen en vele an deren. Een fraai bloemstuk viel op door haai- prachtige afwerking en origina liteit en wel dat van de Zweedse Zaad maatschappij, dat de nationale kleu ren van beide landen droeg met een suikerbiet als hoofdmotief. Des avonds had in een der fabrieks hallen te Stampersgat een intieme bijeenkomst plaats, waar ook mr. Fruin, vertegenwoordiger van minis ter Mansholt, en van de directeur- generaal voor de Voedselvoorziening, de commissaris der Koningin in N. Brabant, prof. dr. J. de Quay, en de burgemeester van Dinteloord en Oud en Nieuw-Gastel aanwezig waren. „Een lichteiid voorbeeld voor het Zuiden", noemde prof. de Quay de „Dinteloord". De commissaris ging ook nog de on schatbare waarde na, die deze industrie had voor de bevolking van het ge west. krachtdadige medewerking te verle- j Het personeel zal ook in de feest- nen om dit doel te helpen verwezen- I viering betrokken worden doch eerst lyker.. na de campagne. SLECHTE GARNALEN- VANGST Bijna de gehele léssersvloot van Veere is na afwezigheid van enkele maanden teruggekeerd uit Schevenir.- gen. De vissers vertelden dat op de Zeeuwse Stromen en zeegaten „geen enkele garnaal" te vinden is, iets wat de laatste kwart eeuw niet meer is voorgekomen. Zij hopen, dat spoedig de sardijn of haring zich in deze wa teren zal vertonen, daar anders de vissersvloot werkloos zal zijn. Zouden deze twee jongelieden, Truman enDewey, gedroomd hebben, dat zij op 2 November 1948 elkaar via de stembus het presidentschap van de V.S. zouden betwisten? VOOR het legioen NAC-supporters dat Zondag met een lange extra trein naar Vught trok om daar BVV-NAC te zien, is het een bittere ontgoocheling geworden. NAC ver loor. De Bredanaars waren zelfs fi naal kansloos tegen het op leven en dood van leer trekkende BW. Een nederlaag van 4-0. Waarlijk niet een NAC-snpporter had daarvan ge droomd. Maar na afloop zullen zij het er toch wel over eens zijn ge weest. dat de zege is behaald door de club die het volkomen verdiende. BW speelde op leven en dood. En daarvoor waren er redenen. Op de eer ste plaats de nu niet bijzondere Dlaats die de nationale kampioenen dit jaar op de ranglijst innemen en de daar aan verbonden wens hogeroD te gera ken. Dan 't aantreden tegen de aloude rivalen, die door zich aan de top te plaatsen de afgunst van heel BW op de hals hebben gehaald, en men maar wat graag een knauw zou willen geven om de Bredase troon aan het wanke len te brengen. Deze twee redenen ware al aanleiding genoeg om zich tot het uiterste te geven. Maar er was toch nog een oorzaak. Dat was de be langrijkste. Drie BW-spelers waren in de veel te harde strijd tegen de on sportieve Luxemburgers gekwetst ge- raakri v. d. Sluysy Hu.vbregts en Saris BW had nu - in verband met de belangrijkheid van de ontmoeting tegen NAC - de KNVB gevraagd om uitstel van de wedstrijd. Maar de KNVB had geweigerd. En deze wei gering zat BW heel hoog. Men kwam geladen tot en met op het veld met een wat opgekalefaterde v. d. Sluys en Huybregts, in het doel 'n jongeman uit 't 3e elftal (Dumou- lin) en een jongeman uit het tweede op de rechtsbuitenplaats (van Beur den). Maar die geladenheid heeft het gedaan. (Wie fluistert daar van myste rieuze krachten in de sport?) Want in vallers en niet-invallers hebben van af het startsein tot de finish met ver betenheid geattaqueerd en waar BW geleidelijk aan tactische en technische superioriteit won. kreeg NAC al bitter weinig te vertellen. De kleinsten, de grootsten. Uet is overigens de wedstrijd van de twee Keezen geworden. Dat wil zeggen aan beide kanten stak er een Kees met kop en schouders boven de rest uit. Figuurlijk dan wel te ver staan. want deze twee Keezen waren merkwaardig genoeg lichamelijk juist de twee kleinsten. Kees Rijvers goo chelde met de bal als steeds, hij zat overal en was de motor bij NAC. Kwam hij echter in de buurt van stopperspil Kees Krijgh, dan was zijn goochelaars lied spoedig uit. Want Kees Kriish be wees weer eens in de Zuidelijke spil- wereld op eenzame hoogte te staan. Hij grendelde de deur naar het BVV- doel permanent zo af, dat er practisch geen doorkomen aan was. Bii NAC was dat anders. Ben Berenschot, die op de plaats van Beenhakkers stond, zwoegde wel heel verdienstelijk, maar het aanvaisquintet van BW was zo gevaarlijk en de Bredase backs waren zo onstandvastig, dat er van een gren del voor het Bredase doel geen spra ke was. In die BVV-aanval stond een tac ticus van kaliber op de midvoor- plaats: van den Langenberg. Hij zweefde heel wat keren langs Beren schot cn tussen Pogge en Michiel- se door om dan met een venijnig schot Kools heel rare problemen voor te zetten. Hij zorgde 5 minuten voor rust voor het eerste doelpunt en liet een paar minuten later na een tik-tak-spelletje zijn rechsbuiten van Beurden scoren. 1 minuut na het draaien liet hii Kools wees vissen en 5 minuten voor 't einde kwam nummer vier na een fraaie rush van zijn voet. Druk gefluit. DARONIE verscheen tegen Mau- rits met een gewijzigde voor hoede, waarin van Raak als midvoor en Storimans, een speler uit het tweede elftal, als rechtsbinnen stonden opgesteld. De Baronie-elftal commissie bleek hiermede een goede zet te hebben gedaan. Oorspronkelijk leek het er wel op, dat van Raak niet zou voldoen, maar toen hij eenmaal een prachtig doel punt via de onderkant van de Maurits lat had gemaakt, ging het steeds beter. Hij is handig, doortastend en tweebe nig zoals dat heet, een zeer goed scha kelspeler, die daarbij zeer goed zijn hersenen gebruikt. Hij was zeker niet de minste uit de voorhoede en dat is toch zeker een compliment voor hem. Verder was Merks in het doel ver vangen door Verschuren en hoewel hij enkele fouten maakte, geloven wij dat voor Merks een waardig vervanger is gevonden. De wedstrijd tussen deze twee can- didaten uit de onderste regionen is een goede geworden. Er weru in hoog tempo gespeeld en fel gestreden, dit laatste speciaal door Baronie. En het was vooral in de tweede helft dat Maurits hierdoor de mogelijkheid om de 21-achterstand die het toen boek te in te lopen, in rook zag opgaan. Re sumerende geloven we, dat Baronie deze middag de grondslag voor meer dere overwinningen heeft gelegd. Grauwmans scoorde reeds na 6 minuten op fraaie wijze uit een vrije schop (1—0). Huisman profiteerde ua 25 minuten van een te hard terugspe len van Panis op Verschuren (1—1.) Zoals gezegd was het van Raak die er na 38 minuten voor zorgde dat de thee met een 2—1-voorsprong kon worden gedronken Linksback Reymers stelde na 27 mi nuten door treuzelen van Raak in de gelegenheid de voorsprong te vergroten (31). Een kwartier voor tijd be nutte Storimans een lage voorzet van Keizer (41). en 6 minuten voor het einde zag Wittelings de Baronielinks buiten P. Adriaansen als een snel trein op zich afkomen, wel trachtte hij door uitlopen nog het gevaar te keren doch een trillend net was het resultaat (51). Maessen was in de Mauritsvoorhoede de beste man. doch hij kon het niet alleen doen. f onga had tegen Bleijerheide met sprekende cijfers moeten winnen, maar doordat haar voorhoede veel te zwak is, werd het een nederlaag, dank zij een fout van haar verdediging. Reeds in de eerste 20 minuten kreeg Longa niet een, maar wel vier sco ringskansen, die echter door Wassen- berg en Veldhuizen om zeep werden gebracht. In de 26e minuut als van Roessel een goede bal aan Wassenberg geef.t loopt deze op Rabride in en schiet onhoudbaar in het Limburgse doel. De scheidsrechter annuleert alt doelpunt wegens ongeoorloofd snel. Aan de overzijde komt Longa even goed weg als Haag voorzet en Lamers de bal niet onder controle krijgt waardoor zijn schot tegen de lat ging. De activi teit van Longa is veel groter dan'die der bezoekers, maar haar spel is te doorzichtig zodat de Limburgse verde diging steeds kon ingrijpen. De tweede helft begint met een Longa-offensief, dat tot kort voor het einde aanhoudt, maar waaruit Longa niet kon scoren. Het was erg zielig voor Longa dat v. d. Donder en v. d. Bogaard even onvoorzichtig waren en de rechtervleugel van Bleijerheide ae gelegenheid gaven de bal voor de doel- mond te brengen, van Berkel werkte de bal nonchalant weg, die daardoor bij Adang terecht kwam. die Haag in de 42e minuut doelman Luytelaar liet capituleren. E" en spannende en vlot gespeelde wed- strijd is Sittardse BoysHelmon- dia geworden, waarin de resp. ver dedigingen de aanvallers wisten mees ter te blijven. Technisch was het spel van Helmondia superieur aan dat der thuiscluo. Dit bleek echter niet genoeg om de verdediging der Boys en in laat ste instantie die van doelman de Munck te doorbreken. Het einde kwam dan ook met dubbelblanke stand. Liet te kleine speelveld maakte PSV onmogelijk om ook maar enigszins haar spel te ontplooien en werkelijk gevaarlijk zijn de Eindhovenaren in deze ontmoeting practisch dan ook niet geweest. De thuisclub slaagde er dan ook reeds spoedig in het tempo te be palen en na tien minuten moest Stei ger zich dan ook laten passeren door Vondenhof, nadat hij zijn doel met geluk reeds enige malen voor doorbo ring had weten te behoeden. Het tweede doelpunt der thuisclub kwam na 20 minuten spelen in de 2e helft, toen Schroeders er in slaagde de PSV-verdediging te omzeilen. De verwachting dat PSV zou trach ten de achterstand in te halen bleef uit en de rood-witten bleven, berus tende in de nederlaag lusteloos ver der spelen. QNDANKS de nederlaag van NAC. zijn de Bredanaars in district 4 nog bovenaan gebleven. Dit door de nederlaag die VW in Maastricht heeft gelsden. TSC won in Tilburg niet, hetgeen jam mer is, ofschoon het gelijke spel zeker niet oneervol is. Helmond verrastte met een overwinning op Juliana en Brabantia deed goed werk door de Spechten te klODoen. De uitslagen zijn; Willem II—TSC 1—1 Brabantiade Spechten 21 HelmondJuliana 53 BVV-NAC 4—0 MVV—VVV 1—0 De stand is: NAC VVV Limburgia BVV TSC B abantia MVV Willem II Juliana Helmond Spechten 1 11 19—11 12—3 9 15—10 8 12—6 8 13—7 6—10 9—13 7—9 13—20 12—19 10—20 TN district 6 deed Baronie iedereen verbaasd staan door een for midabele zege op Maurits, de Lim burgse ploeg die toch heus niet voor de poes is. De Bredanaars zijn door die zege wel nog niet van de onderste plaats geraakt, maar er zij gegronde verwachtingen dat dit zeer gauw zal gebeuren. De grootste verassing in dit district is de nederlaag, die PSV tegen de Benjamins heeft geleden. Sitt. Boys raakte een kostbaar puntje kwijt aan Helmondia en Longa twee zeer dure aan Bleijerheide. De uitslagen: De Baronie DNLMaurits Sitt. BoysHelmondia KerkradePSV LongaBleijerheide Sp.cl. EmmaNOAD De stand is; Helmondia 7 PSV Longa 6 Eindhoven 6 Bleijerheide 7 Sitt. Boys 6 Sp.Cl. Emma 7 Kerkrade 6 Maurits 6 NOAD 6 Bar. DNL 6 1 9 1 9 2 8 1 8 3 7 2 6 3 6 3 5 3 5 4 4 4 4 5—1 0—0 2-0 n—i 3—2 9—7 11—9 8—5 15—11 11—10 9—10 90 10—12 8—10 10—9 10—17 IJet duurde 10 min. eer Willem H zich uit de kneep van TSC kon los werken en Beckx een schot kon lossen dat juist over ging. TSC kreeg een kans toen Wagner treuzelde, maar van Halderen trapte naast. Een prachtige voorzet van Hooy- maayers gaat teloor, doordat twee TSC-ers tegelijk naar de bal trappen. Dan volgt een klein Willem II- overwicht, waarin W. Engel de bal te gen de binnenkant van de paal kan- jert. De terugspringende bal wordt door G. Engel opnieuw in doel ge plaatst, maar nu is het TSC-doelman, die vallende redt. Tot aan de rust blijft de score blank. Na de hervatting volgt een Willem II-overwicht. Het enige resultaat is slechts een corner. Want succes komt juist aan de overzijde als Hoovmaay- ers prachtig voorzet en H. v. Wanrooi) inkopt-(O1). Dit succes v. TSC brengt de gastheren van de kook. Het weid wat rommelig Een vrije schop in het strafschopge bied wordt door W. Engel tegen een „muur" van spelers geschoten. Als Beckx vanaf de cornerlijn scherp voor zet beoordeelt keeper Baaten de bal verkeerd Cl1). FVe:.'e eerste zege van de Maastrich tenaren, die tevens de eerste ne derlaag voor VVV betekende, is door MVV verdiend. Het spel der thuisclub kenmerkte zich in deze strijd door grote vasthoudendheid en aggressivi- tiet. Fel reagerende op de snelle opge zette aanvallen der Venlonaren wist MW een geleidelijk overwicht uit te oefenen Na twintig minuten volgde dan ook het verdiende succes als van Eem er in slaagt te scoren. In de tweede helft trok MW, het tempo van voor de rust niet kunnende handhaven, zich meer in de verdedi ging. De VW-aanvallen werden nu veel talrijker maar strandden steeds op het onverzettelijke en stug verdedi gend MVV, dat met de rug tegen de muur staande, er in slaagde de verkre gen voorsprong te handhaven. jya doelpunten in de wedstrijd Hel- mond-Juliana, waarin vooral de thuisclub uitstekend speelde, waren vooral in de eerste helft buitengewoon goedkoop. Niet minder dan 6 doelpun ten vielen er in te noteren, waarbij de bezoekers tot tweemaal toe hun verkre gen voorsprong zagen te niet gedaan. Het begin voor de thuisclub bleek al spoedig minder bemoedigend, aange zien reeds na twee minuten Juliana door Kaanen de leiding wist te nemen Spoedig echter was de stand weer ge lijk door een fraaie kopbal van v. Stiphout De Limburgers bleken hier echter allerminst mee ingenomen. Wees was het Kaanen die zijn club de leiding gaf (1—2). Dit bleek de strijd in evenwicht te brengen tot acht mi nuten voor het einde in welke er nog 3 doelpunen vielen (3—3). De twee de helft was kwartier oud toen Ver rijken voor de thuisclub scoorde en daarmede de grondslag voor de Hel- mondiazege legde, welke zege twaalf mi nuten daarna door Verrijken veilig werd gesteld (53). Pen half uur lang hadden de Spech ten bij Brab. hun gemis aan stoot kracht en het beslissende schot gede- monsteerd tijdens een ononderbroken offensief, onmiddellijk na de aftrap ingezet. Na twee en dertig minuten kreeg Franze van Brabantia echter een op gelegde kans en doordat doelman Wou ter onvoldoende zicht op de bal had, was het 10 voor de houtbewerkers. hMet één slag was het nerveuze spel der Brabantianen nu verdwenen en direct daarop kreeg doelman Grijper een schot van Trinus het veld in te stompen.'Nog had hij zich niet weten te hestellen of het leder suisde uit een ver hard schot van v. Zandvoort naast hem in de touwen. 1—1. Van nu af had Brabantia het beste van het spel. Vijf minuten waren er van de tweede helft gespeeld als v. Zandvoort voor de thuisclub een hoekschop nemende het leder hoog voor het doel plaatst en Dillen met zijn hoofd de rest doei 2-1. Brabantia blijft nu gevaarlijk aanval len en legio is het, aantal kansen dat nu door de rood-blauwen wordt gemist

de Stem | 1948 | | pagina 1