Regering wil alles in het werk stellen loïsetten STALIN IS ERG KWAAD si Henk van Overbeek ten grave gedragen De Franse takm^en selmonteurs De besprekingen zullen worden hervat, mits.... IN 'T KORT Ook Canada voor Atlantisch Pact Het schip van inleg Drie moorden op zijn geweten Ternayen en Terneuzen VIERDE JAARGANG No. 1216 nbe bereis 3j -I u z ANSEN OüE UW WENS SPREEK DE SPREUK 11 2E6 DAARBüfuEt VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 DE REIS VAN MINISTER STIKKER SUIKER Schrale wind Rijnvaart-overeen komst getekend Niet alleen de Grote Drie maar ook de Kleine Zes worden van oorlogs zucht beschuldigd Churchill de kwade pier Ernstige ongeregeld heden te Stuttgart De heer Verhelst te Sas van Gent gehuldigd Mr. D. G. W. Spitsen, minister van Verkeer en Waterstaat DistributienieuWs Brandstoffen bij tijdelijk verblijf Boodschap van wijlen dr. Benesj Officiële deputaties bewezen mede de laatste eer Dankbare bakkers 'oor o /.A"- EUM SA 7O x3 00 O z O I O K> O cd c cd C 2 t/* tl rn 70 m T3 rn /O 03 O p 928-1 9 4a lin eigen ateliers van literlalen. Ij personeel, gepaard I garanderen U het litllyke prijs. lir spreekuur in het Ipsmodel, BREUK- IrEN uw adres. lig aanwezig. ILLEM VAN TWIST, 19, Dordrecht. 85-00 Lagd in West-Brabant. leiding, diploma's leef- In zo spoedig mogelijk In dit blad. lenst voor Landbouw- T Beveland, maakt het 84-o 1948 zal het kantoor ndbouwherstel district lerplaatst worden van naar Grote Markt 1, VAJSI DER STEEN *<U 3£K OER STERREN r HoorosruK I o EDAANT£v£RWiSS£ünc i I tN ta>Bewi m+£Ml*k enige souvenir van igheid blijft een tover- dan nog maar een Uitgave NV Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J M Mes: Mr. H. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- t 3.90 p kwartaal; p. post t 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland ANZE minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, v gaat in opdracht van het Kabinet, ,.nog eens alles in het werk stellen om in Indonesië tot een bevredigende oplossing te komen". Of hem dat lukken zal? Het spreekwoord zegt, dat het in troebel water goed vissen is. In dit geval echter gaat het ook om de vraag: waar zijn de vissen? We behoeven ons niet te ontveinzen, dat de opstand in de Republiek de toestand nu niet bepaald „verhelderd" heeft. De ontslag-aanvrage van dr. v. Mook (2 November, daags na aankomst van dr. Beel te Batavia vertrekt hij naar Amsterdam) heeft ook al schaduwen gewor pen en het uitstel van het rapport van de C. v. G. D. aan de V. N. van ongeveer drie weken schijnt het enige lichtpunt. Al was het alleen maar, omdat de motivering van dat uitstel luidt „dan hopen we bijzonderheden over de definitieve hervatting van uitgebreide besprekingen te kunnen melden". Misschien zal Abdoelkadir, die gisteren ten gerieve van onze Regering op Schiphol arriveerde, daarover wetenswaardige bijzonderheden kunnen vertellen. T\E OFFICIER VAN JUSTITIE te u Amsterdam heeft de suiker- winkeliers 'n forse waarschuwing gegeven. Zij mogen hun waar niet onder de toonbank steken en dan later, als de prijsverhoging gaat werken, duur verkopen. Daar krij gen de suikerleveranciers last mee, want de Officier deelt heel behoorlijke straffen uit. Deze waarschuwing bracht ons op het idee eens te gaan kijken. Aldus toog de krant met een sui kerbon gewapend de straat op. Een poging werd gedaan om sui ker te kopen en het lukte bij de eerste de beste winkelier. Toen stond de krant zonder suikerbon en met 44 cent minder buiten. Maar met suiker! Lof aan het Zuiden! T\E EERSTE KAMER heeft gisteren enkele wetsontwerpen goedge keurd. Deze morgen komt het ont- werp-Noodwet Indonesië aan de beurt T\1E NEDERLANDSE journalisten toch'. Zij bemerkten, dat er bijna geen bloemen zijn in de kinderstad Hajduhadhaz in Hongarije en nu heb ben zij warempel een heel pakket bloembollen laten versturen. TJE VLAAMSE schrijver Ernest Claes is voor het gerecht gedaagd en beschuldigd van collaboratie met de vijand. Want hij heeft interviews toegestaan aan pro-Duitse kranten, maar Ernest Claes zegt van niet. De zaak wordt 22 November voortgezet. yALSE MUNTERS blijven bestaan. In Rotterdam zijn twee bankwer kers bij de kraag gegrepen, omdat zij kwartjes namaakten. Er zwierven in de buurt heel wat valse kwartjes rond. T^E ISRAËLITISCHE regering wil over alle geschillen met de Egypti sche regering gaan onderhandelen. Of wel rechtstreeks, dan wel door mid- del van de goede diensten van de be middelaar voor Palestina. TN ZUID-PERU is de zoveelste revo- luitie uitgebroken. Generaal Odria is er met vijf regimenten op uit, om Airequipa te veroveren. REN HAAGSE moeder het haar twee-jarig zoontje achter in hpt ApoUo-theater. Thans stond zij voor de rechtei, die tot de conclusie moest komen, dat deze moeder verkeerd had gehandeld. Zy leefde wel in grote ar moede maar het blijft een misdrijf De zaak werd aangehouden. TJE OVERSTROMINGEN, die door het slechte weer der laatste dagen m Toscane en Ligunë (Italië) zijn ver oorzaakt, hebben reeds de dood van vijf personen tengevolge gehad. TN DE NACHT van Woensdag od 7 „?°,nderda® is \n Verdam een dubbele moordaanslag gepleegd waar bij één der slachtoffers, een man is overleden en een vrouw in levens gevaarlijke toestand verkeert De da" der heeft kort daarna de hand aan zichzelf geslagen. QOK IEMAND die beruchte Ameri- kaanse gangster! Hij moest voor de rechtbank verschijnen, maar maak te daags tevoren een zegetocht door de stad Cleveland in de auto van president Truman De republikeinen hebben toen gezegd, dat in de auto van hun president geen gangster komt te zitten! ^TM VEILIGHEIDSREDENEN hebben de Britse autoriteiten de Zweedse zangeres en filmster Zarah Leander, die een tournee door Duitsland wil de maken, het visum geweigerd. TTE VADERLANDSE geschiedenis is een niet te overschatten factor voor onze volkskracht. Bij Koninklijk Be sluit werd nu ingesteld de voorlopige rijkscommissie voor vaderlandse ge schiedenis. NAKOMING VAN BESTAND. QFFICIEEL wordt gemeld: Met het oog op de toenemende onrust in Indonesië, welke de regering met grote zorg vervult, heeft de Minis terraad besloten, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, naar Indonesië zal vertrek ken. Het doel van deze reis Is enerzijds om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de omvang en ernst van de zorgwekkende toestand, ander zijds om, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhan delingen op zich te nemen, toch door zijn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheden van die hervatting te bevorderen. Indien de besprekingen zouden kunnen worden hervat en de re gering wil door het zenden van een der leden van het Kabinet nog eens alles in het werk stellen om tot een bevredigende oplossing te geraken zullen allereerst de nakoming van 't bestand en een spoedige hervatting van het goederenverkeer moeten zijn bewerkstelligd. Het ligt in de bedoeling, dat de reis van minister Stikker slechts van korte duur zal zijn, waarschijnlijk niet langer dan 10 dagen in Batavia. Een maand geleden bezocht minis ter Stikker voor bespreking van de vraagstukken van het Verre Oosten de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, generaal Marshall. Dezer dagen had hij te Parijs gele genheid over ditzelfde onderwerp van gedachten te wisselen met verschil lende van zijn buitenlandse collega's. REDELIJKE KANS. yo kunnen we dus wel zeggen: wan- neer iemand een redelijke kans heeft, dan is het inderdaad mr. Stik ker. Verheugend is, dat Abdoelkadir het nieuws van de reis van mr. Stik ker direct bij aankomst op Schiphol „verheugend" noemde. Laat ons dus op voorhand blij zijn met de komende resultaten. Minder blij zijn we uiteraard met de berichten over de nog altijd voortdu rende overvallen en rampok-partijen. Wanneer zoals gisteren, wordt ge meld, dat „er weer een bende is op gerold", dan betekent het immers te gelijkertijd, dat er ernstig gevaar is geweest voor onze jongens. En dat ge vaar is lang niet beperkt tot „enkele plaatsen". Abdoelkadir noemde niet voor niets de toestand op Java „zorg wekkend" en de Regering heeft niet zo maar voor de aardigheid een Nood wet Indonesië aangeboden. Alles bijeen wil het ons voorkomen dat de Republiek de door onze Rege ring toegestoken hand in beider be lang zal aannemen om te pogen tot een constructief geheel te komen. Bij samenwerking, mits loyaal, is dat niet slechts niet uitgesloten, doch zelfs zeer waarschijnlijk te achten. Eerst daarna zullen de afspraken op de laatste bij eenkomst van Federalisten in Den Haag hun volle waarde behalen. STALIN ALS PROFEET. TAE laatste vraag luidde: „Hoe kan dit alles aflopen? Antwoord: „Dit kan slechts eindi gen met de smadelijke val van de aanstichters tot een nieuwe oorlog. Churchill, de hoofd-aanstichter, is er reeds in geslaagd het vertrouwen van zijn land en dat der democratische krachten van de gehele wereld te verliezen. Het zelfde lot wacht alle andere aanstichters. De verschrikkin gen van de laatste oorlog zijn nog te levendig in de geest der volken en de socialistische krachten ten gunste van de vrede zijn te groot om door Chur chill en zijn leerlingen in agressiviteit Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met een schrale, af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen Koud en overwegend droog weer Vandaag: zon onder 17.18 uur Maan onder 16.27 uur. Morgen: zon op 7.30 uur. Maan op 4.48 uur BRITSE en Amerikaanse gouver neurs voor Duitsland hebben hun goedkeuring gehecht aan de overeen komst tussen België en Nederland enerzijds en de Brits-Amerikaanse zone anderzyds over het wederzijds gebruik van de Belgische en Neder landse havens en over de gemeen schappelijke scheepvaart op de Rijn. De onderhandelingen, die thans tot dit resultaat hebben geleid, zijn reeds m 1945 begonnen. Voortaan zullen Nederlandse en Belgische schepen het recht hebben voor handelsdoeleinden de Rijn en zijn zijrivieren te bevaren, gebruik te maken van de rivierhavens en zich te bedienen van de kanalen, die deze wa terwegen onderling verbinden. Duitse schepen zullen toegang hebben tot de waterwegen, kanalen en havens van Nederland en België. De tot stand gekomen overeenkomst is geldig voor de duur van drie maan den, na afloop waarvan zij verlengd kan worden. overmeesterd te kunnen worden en afgebogen naar een nieuwe oorlog." De hier op de korrel genomen Chur chill sprak echter gisteren in het La gerhuis weer het realistische woord: „Alleen de atoombom verhindert thans, dat Europa door de commu nistische krachten, geleid door het Kremlin, weer tot een staat van bar baarsheid en slavernij vervalt". OTAfclN HEEFT ZICH door de gebeurtenissen in de Veiligheidsraad uit zijn tent laten lokken. De Prawda, het blad der Communistische Partij mocht hem een aantal vragen voorleggen, welke hem gelegenheid gaven scherpe uit vallen te doen aan het adres van Amerika, Engeland en Frankrijk, alsmede aan het adres van de kleine mogendheden, die de bekende resolutie hadden ontworpen. TTIJ BEWEERT, dat er in Augustus van dit jaar een overeenstemming was bereikt, welke door de regeringen der drie Westerse mogendheden werd gedesavoueerd. Hij beweert, dat Bramuglia tijdens een laatste bespreking met Visjinsky een ontwerp-oplossing in handen had, die Engeland en Amferika verloo chenden. En de rode dictator gaf er de vol gende verklaring van: „Zij, die tot een oorlog instigeren vrezen samenwerking met de Sovjet- Unie meer dan iets anders. Een ver zoenende politiek tegenover de Sov jet-Unie ondermijnt de positie der oorlogsstokers en ontneemt aan de agressieve politiek dezer heren het doel. Juist om deze reden worden reeds bereikte overeenkomsten ver broken en desavoueert men de ver tegenwoordigers, die deze overeen komsten hebben bereikt. In strijd met het Handvest der V. N. werd de Ber- lijnse kwestie voor de Veiligheids raad gebracht".... Ook de vertegenwoordigers van de zes kleine mogendheden, die zich zo ingespannen hebben om een verzoe ning te bereiken, kregen er van Sta lin van langs: „Kennelijk steunen de vertegen woordigers van al deze landen een politiek, gericht op agressie en de ontketening van een nieuwe oorlog". £\E AMERIKAANSE en Duitse po litie liepen gisteren met de bajo net op het geweer en maakten ge bruik van traangas, toen drie tot vier duizend demonstranten door de Koe- nigstrasse, de hoofdstraat van Stutt gart marcheerden en winkelruiten in gooiden. De mars volgde na een openlucht- demonstratie van meer dan 80.000 ar beiders, waarbij werd geprotesteerd tegen de stijgende prijzen en gevraagd werd om loonsverhogingen. Alvorens het bevel tot het gebruik van traangas en knuppels werd gege ven, waren reeds twee Amerikaanse soldaten met messen gewond. Volgens ooggetuigen kwam de rel op volko men ongeorganiseerde wijze tot stand en hadden opgeschoten jongens van het type, dat zwarte sigaretten bij de stations verkoopt, er een veel groter aandeel in dan de terugkerende de monstranten. 500 kinderen van mijnwerkers uit het Loirebekken zijn geëvacueerd naar Parijs, waar zij worden ondergebracht bij arbeidersgezinnen. De trein met de evacuétjes op punt van vertrek in het station van Chateau Creux. Gebrek aan steenkool wordt nijpend ÜEN 30-DUIZEND MAN troepen en veiligheidspolitie, die gisteren in het vroege morgenuur het centrum van de Noordelijke steenkoolgebieden binnentrokken, hebben 30 mijnen, „van stakers gezuiverd zonder ern stige voorvallen". Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat het aan tal naar het werk terugkerende mijn werkers in Midden-Frankrijk (verle den week het toneel van hevige strijd met de politie) nog steeds groeide, in Lotharingen, in Oost-Frankrijk, was bijna driekwart van de mannen te rug. Uit Rijssel wordt gemeld, dat er nog maar voor drie weken kolen is voor de textiel- en andere fabrieken. Polen heeft alle stecnkoolleveran- ties stopgezet. Uit Ales kwam het be richt, dat drie mijnen ondergelopen zijn. Havenarbeiders hebben geweigerd steenkool te lossen in 10 Franse At lantische havens, van Duinkerken tot Bordeaux, alsook te Marseille en Toulon. Meer dan 25 met steenkool geladen schepen worden tegengehouden, waar onder 12 te Rouaan. bij gelegenheid van zijn 40-jarig dienst jubileum. Als jonge kracht bij de maatschappij in dienst gekomen, heelt de heer Verhelst in korte tijd zijn huiöigt positie weten te bereiken en zowel zijn superieuren als zijn onder geschikten dragen hem een goed hart toe. Dit werd wel bewezen door de vele gelukwensen en Dloemen die de jubilaris op zijn feestdag ontving. Met een H Mis uit dankbaarheid was de dag geopend en als bekroning van de feestelijkheden bracht de harmo nie „De verenigde Vrienden' s'avonds een muzikale felicitatie. De heer Ver- helst, die voorzitter is van de harmo nie hoorde hierbij woorden van lof uit de mond van de heer G. v. Heuvel, niet enkel voor zijn dierstjubileum, .maar tevens als dank voor zijn werk in dienst van de harmonie. Deze ge lukwensen gingen gepaard van een geschenk, terwijl mevr. Verhelst bloe men kreeg aangeboden. QOK CANADA heeft zich, na de V. S. in zeer gunstige zin uitgelaten over een toekomstig Atlantisch Pact en ziet als volgende stap van Enge land, Frankrijk en de V. S.: een con- tactzoeken met andere landen, bijv. de Scandinavische, Eire en eventueel Spanje en Portugal teneinde na te gaan. of deze landen bereid zijn aan de onderhandelingen deel te nemen. Vervolgens zou 'n conferentie in opti ma forma voor het sluiten van een verdag plaats kunnen hebben. Men hoopt, dat het Noordatlantisch Pact begin volgend jaar, mogelijk in Januari, getekend kan worden. Jubilerende stationchef in de bloemen gezet „TNEZE HULDE was werkelijk ver- diend. hij is rteeus een goede chef', zo verklaarde men, toen de heer Verhelst, stationchef bij de spoorweg maatschappij Gent-Tel neuzen, zich een hele dag lof had horen toezwaaien AP de wegverkeersdag van de KN AC, welke werd geopend door minister van Schaik, heeft deze me degedeeld, dat zijn portefeuille, wel ke hij ad-interim beheerde, binnen enkele dagen zal worden overgeno men door Mr D, G. W. Spitzen, se cretaris-generaal van het departe ment van Verkeer en Waterstaat. Mr D. G. W. Spitzen werd 18 Mrt. 1896 te Wagening'en geboren. In den Haag doorliep hij het gymnasium en te Leiden studeerde hij rechten. Na zijn studie was hij werkzaam bij 't departement van Binnenlandse Za ken. Bij K. B. van 1 Januari 1939 werd Mir Spitzen benoemd tot secre taris-generaal van het departement van Waterstaat. In die functie is hij thans nog werkzaam aan het depar tement, dat thans Verkeer en Water staat omvat. De nieuwe minister zal Vrijdag door H. M. de Koningin beëdigd wor den. Mr Spitzen is niet aangesloten bij een politieke partij. Y/AN 1 November af kunnen bij de plaatselijke distributiediensten bonnen voor brandstoffen worden aangevraagd voor personen, die we gens hun werkzaamheden tijdelijk op kamers wonen in een andere ge meente dan waarin zij in het bevol kingsregister zijn ingeschreven. Bij de aanvraag moet een verklaring van de werkgever van de betrokken kamerhuurder worden overgelegd betreffende de duur van het tijdelijk verblijf. Hetzelfde geldt voor tijdelijk hier te lande verblijvende personen, in welke gevallen de paspoorten moe ten worden getoond, alsmede bij in kwartiering van militairen. In al deze gevallen moet de aan vraag worden ingediend door de ka merverhuurder. Tegenvaller pruv. Gasbedrijf P)E pessimisten die destijds de pro- vincie waarschuwden tegen over name van het Vlissingse Gasbedrijf, kregen over 1947 ook weer gelijk. Uit het bij de Staten ingediende ontwerp besluit tot wijziging der pro vinciale begroting '47, blijkt het al thans dat het tekort over dit jaar, wat geraamd was op f 55.000 in werkelijk heid f 123.000 bedraagt. Voor een be drag van f 61.000 is geen dekking aanwezig Daar dit laatste ook geldt voor het aandeel in de tegemoetkoming aan calamiteuze polders a f 50,000,— is het tekort op de begroting van f 704.000.gestegen tot f 815.000, „Een regiem op lemen voeten" V"OLGENS een verklaring, afge legd door de Tsjechoslowaken in ballingschap te Londen, heeft dr. Eduard Benesj, in leven president der Tsjechoslowaakse republiek, er kort voor zijn dood bij de Tsjechoslowa ken in ballingschap op aangedrongen dat zij zouden bijdragen „tot de in eenstorting van het huidige commu nistische regiem" in Tsjechoslowakije. De boodschap werd voorgelezen door Ferdinand Peroutka, voormalig hoofdredacteur van de Tsjechische „Svobodne Noviny". Er stond o.m. in: „Zeg de ballingen, dat ik hen zegen en dat de gedachte aan hun werk mij een zekere troost schenkt in deze droeve uren". Het is onmogelijk logisch, psy chologisch en historisch onmogelijk voor Tsjechoslowakije om voort te gaan op de grondslag van thans. Dit is een regiem op lemen voeten en daarom voorbestemd ineen te stor ten en in die richting moeten de bal lingen werken. TVE ROTTERDAMSE RECHERCHE heeft dezer dagen gearresteerd, een 35-jarige schipper, P. A. G„ die verdacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. In October 1942 heeft men op een terrein aan de Waalhaven te Rotter dam het lijk gevonden van de echt genote van deze schipper. Alles wees erop, dat de vrouw was vermoord en de politie ging tot arrestatie van G. over. Wegens gebrek aan bewijs heeft men de man toen vrij moeten laten. In 1944 hertrouwde G. met M. J. v. M„ een buffetjuffrouw te Amsterdam Na aanwijzingen, welke de politie van familieleden van G. ontving, en aan de hand van mededelingen uit het Bevolkingsregister, daterend uit de tijd van de laatste volkstelling, blijkt dat deze vrouw reeds sedert vermoedelijk Juni 1945 verdwenen is In verband hiermede is G. wederom gearresteerd en hij heeft thans bekend de moord in 1942 te hebben gepleegd. Omtrent het verdwijnen van de tweede vrouw heeft hij tot nog toe geen verklaring willen afleggen. G. wordt ook nog verdacht van moord op een tot nu toe onbekende vrouw, die op 13 Mei 1945 bij de Ford fabrieken te Amsterdam door de po litie dood werd aangetroffen. JJET WAS EEN INDRUKWEKKEND OGENBLIK, toen gisterenmorgen om tien uur het stoffelijk overschot van de bij het vliegongeluk om het leven gekomen Henk van Overbeek de overvolle St. Antoniuskerk te Breda werd ingedragen. Groot was de belangstelling voor deze droeve uittocht en groot was het medeleven met de zwaar getroffen familie. Hiervan, en van de sym pathie, die de overledene zich in zijn omgeving verworven had, getuigden zowel de deputaties, die zich naar de uitvaartdienst begeven hadden alsook de vele bloemen, die deels de baar dekten en deels door leerlingen van de St. Lambertusmulo voor de stoet werden uitgedragen. „IN PARADISUM". I")M TIEN UUR droeg pastoor J. P. Antonissen een plechtige H. Mis van requiem op, welke o.a. werd bij gewoond door mr. Peter Devlin uit Schotland, die Henk van Overbeek in zijn laatste uren heeft bijgestaan, Mr. Taudin Chabot en de heer Kroese, die optraden als vertegenwoordigers van het hoofdkantoor der K. L. M. in Den Haag. de heer Idema, secretaris van de civiele dienst van de K.L.M. en voorts een deputatie van de hoofd stewards. alsmede burgemeester Prin sen van Breda. Het zal even zwaar gedrukt heb ben op ieders hart. toen, onder het geluid van de klokken en het zingen van het „In Paradisum" het stoffelijk overschot na afloop van de H. Mis de kerk werd uitgedragen voor de laat ste tocht. EEN SCHAT VAN BLOEMEN. CTOK op het R. K. Kerkhof Zuylen waren velen bijeen gekomen om Henk van Overbeek .de laatste eer te blikken vol vertrouwen heeft opgeke- de verweerde bomen, waarvan de ka le takken strak stonden in de Octo- berwind, en daaronder, op het tapijt van vergeelde bladeren, de schat van bloemen, waarmede men de nage dachtenis van de afgestorvene wilde eren. Maar het tekende zo zuiver het tragische van het ogenblik: een af scheid van een jong leven, dat op het hoogtepunt van zijn bestaan plotseling was afgeknapt. Van deze gevoelens getuigden de woorden, die. nadat pastoor Antonis sen de Absoute had verricht, aan de geopende groeve gesproken werden. Het was een woord van afscheid, dat klonk uit de mond van gezagvoerder Bouter, die aan het hoofd van een volledige vliegtuigbemanning het ner- soneel van de K.L.M. vertegenwoor digen. En het was eveneens een woord van afscheid, dat gesproken werd door de oudste broer van de afgestorvene, de heer Coos van Overbeek. Doch deze sprak ook een woord van troost voor degenen, die achterblijven. Het deed zo goed te horen, dat deze jonge ke rel, een idealist, en daarnaast een goed zoon en broer, in zijn laatste ogen blikken vol vertrouwen heeft opgeke ken naar zijn veilige eindbestemming Voor de steun hierbij verleend, mocht mr. Devlin een verdiend woord van dank ontvangen. Tevens richtte hij zich in zijn woord van dank tot de K.L.M., die de zwaar getroffen fa milie in deze moeilijke uren zo trouw terzijde heeft gestaan. Het uiterlijk eerbetoon aan Henk van Overbeek was hiermede ten ein de. Het was echter een bewijs, dat de herinnering aan hem en aan zijn me deslachtoffers niet zal slijten. IN TILBURG. fPWAALF stewardessen, die kransen en bloemen droegen, gingen voor af aan de baar, waarop te Tilburg Elsie Fey ten grave werd gevoerd, nadat in de R. K. Kerk aan de Ring- baanweg een mis van requiem was opgedragen. Langs de gehele weg kwam op tref fende wijze het medeleven van de Til- burgse bevolking met het droeve ein de van Elsie Fey tot uiting; op het kerkhof aan de Bredase weg was een talrijke menigte samengestroomd. Groot was de belangstelling langs de weg en op het kerkhof; John Devlin kwam afscheid nemen van het meisje dat hij in haar laatste strijd had bijgestaan. Be dolven onder bloe men, zonk de kist in de groeve. T ATEN WE NU EENS ZIEN, hoe de Tussenwateren-kwesties af zonderlijk van België uit bekeken worden. Om met de betrekkelijk gemakke lijkste te beginnen: de stop van Ternaayen. Eigenlijk heeft niemand een goed woord over voor dat on ding. Ook niet in België. „Een eco nomische doodzonde" hebben we het in Antwerpen horen noemen. Men. zou het best de vergelijking kunnen maken met twee gezinnen, die in één huis samen wonen. Omdat d« benedenbewoner geen nieuwe trap naar de gemeenschappelijke zolder krijgt, sluit hij de waterleiding voor de bovenbuur af. Dat kan alleen maar geschieden in een stemming van plaagzucht. Onder Benelux- partners moet dat onmogelijk zijne We geloven niet, dat aan dit onder werp eigenlijk veel discussie besteed behoeft te worden. „Alleeen is het duidelijk, dat ook de stop van St. Pieter" tegelijk met de stop van Ternayen dient te verdwijnen, zo zei men óns in de Sinjorenstad. Op zich beschouwd behoeft de verbetering van de verbinding Luik genormali seerde Maas in ieder geval geen bi- zondere moeilijkheden te baren. 0°*. weer los van alle andere kwes ties zou er over de nieuwe sluis in Terneuzen en de verbreding van het kanaal naai- Gent geen woord' meer vuil behoeven te worden ge maakt. Gent heeft zich vooral ont wikkeld als nijverheidshaven. In het recordjaar 1930 verwerkte de haven aldaar 10 millioen ton. Toen Antwer pen onder het V.-vuur lag, hebben d« geallieerden ook getracht de haven van Gent dienstbaar te maken aan de geallieerde oorlogvoering. Vol trots toont men er U een brief, door de Engelse en Amerikaanse legerover- heden aan het personeel van de Gent se haven gestuurd. Daarin staat, dat tijdens de maand April 1945 door Gent een scheepslossing van 962 ton per dag uit oceaanvarende schepen werd gehandhaafd. Dit is de hoogste prestatie per schip, welke in het Europeese operatiegebied werd be reikt, de Britss, Franse, Belgische e»» MEddenlandsezeehavens inbegrepen. Geen andere haven, in geen enkel ander krijgsgebied heeft in de lie Wereldoorlog een dergelijk gunstige uitslag bereikt. De kanonnen, voer tuigen, bommen, amunitie, levens middelen, brug- en constructiema teriaal, seintoestellen, geneesmiddelen en ladingen voor het luchtwapen welke over de haven van Gent ver handeld en met de vereiste spoed verder verzonden werden, droegen in de hoogste mate bij tot de val van Duitsland en tot de volledige eind overwinning In het Westen. Inderdaad een fraai getuigenis I Doch nu bonst er het sombere lied over de kaden en dokken: Hoe lang nog zal Gent een rol kunnen ver vullen? De vrachtschepen zijn tij dens de oorlog heel wat groter ge worden. Liberty-schepen kunnen nau welijks meer door sluis en toegangs kanaal gewrongen worden, Victory- schepen helemaal niet. De tankers zijn rok in tonnenmaat gegroeid! Moet dan dit hele havencomplex, waarin milliarden geïnvesteerd zijn, maar afgeschreven worden? Eén kwart, van de Gentse bevolking, dat thans direct of indirect van de haven leeft, elders een heenkomen zoekenT Nu ligt er een plan kant en klaar. Er heeft al eens iets over in da krant gestaan. Het staat trouwens beschreven in het jaarverslag over de Gentse haven van 1947. Op een grote maquette in het gebouw van het Gentse havenbestuur kan men da bizonderheden zeer nauwkeurig be studeren. Ziehier een korte recapitulatie van de plannen: 1. Aanbouw der nieuwe sluis te Terneuzen, lengte 300 M„ breedte 33 M„ diepte 12 M. 2. Verbreding op 200 M. van het kanaal op Belgisch grondgebied en op 145 M. in het Nederlands ge deelte. Rechttrekking ten Oosten der bebouwde kommen van Zelzate en Sas van Gent. Vervanging van alle bruggen door electrische veerpon ten. 3. Voltooien van het Schepen Sif- ferdok en graven van een tweede soortgelijk kanaaldok (lengte: 2.700 meter). 4. Geleidelijke en volledige ver nieuwing van het hefmateriaal. Uit rusting der nieuwe kanalen. 5. Industrialisatie van de rechter oever van het kanaal op Belgisch grondgebied. Inlijving van een strook grond van 700 tot 1100 meter diepte. 6. Graven van een peripherisch kanaal, de „Ringvaart", welke voor di binnenschepen een kostbare tijds besparing zal betekenen. 7. Aanleggen van een vlieghaven in de onmiddellijke nabijheid der havendokken en der industriële zone. (Zie voor vervolg pag. 2). QP DONDERDAG 4 November a.s. loopt te Rotterdam het Ameri kaanse Victory-schip „Jefferson-City" binnen met 3500 ton Marshall-tarwe aan boord. Tevens komen met dit schip enige Amerikaanse autoriteiten en journalisten mee. De nationale vrije bakkersorganisa ties en coöperaties hebben deze kans aangegrepen om het Amerikaanse volk hun erkentelijkheid te betuigen voor de Marshall-hulp. Daartoe wordt de medewerking van alle bakkers inge roepen. Deze krijgen allen een affi che toegestuurd waarop te lezen slaat: Meer dan de helft van uw dagelijks brood worde gebakken van Marshall- graan.

de Stem | 1948 | | pagina 1