De gevolgen voor ons levensonderhoud :es)i uw Herziening loon- en prijspolitiek lEIi Eezeltingsstatuut „dringends aangelegenheid" Liefdewijk Brood en suiker spoedig van de bon IN 'T KORT Be stakingen ir Frankrijk Prins Bernhard te Woesisdreclit en Gilze-RijeE F*» US-PILLEN i Slijmpillen. VIERDE JAARGANG No. 1215 DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 DUURDER: Brood (4 cent per 800 gram) Suiker (17 cent per kilo) Boter (f 1.- per kilo) Anthraciet (60 cent per mud) Varkensvlees '53 cent per kilo) GOEDKOPER: Melk (één cent per liter) Verder: Onmiddellijk loonbeslag Binnenkort: uitbreiding en verhoging kinderbijslag Toelichting van de Regering DE C.G.T. heeft een beroep gedaan op alle zeelieden om d'e versche pingen van steenkool naar de Fran se havens stop te zetten. Aan de spoormannen vroeg zij steenkool-la- dingen aan de grenzen op te houden. Aan alle Franse arbeider-s heeft zij verzocht voort te gaan met het or ganiseren van stakingen van korte duur als sympathie-betuiging voor die mijnwerkers. Kort gezegd: de C. G T. gaat welbewust voort met het uitvoeren van de door de Sovjets aangegeven richtlijnen, die tot doel hebben Frankrijk economisch ten gronde te richten. Berlin voorlopig niet in de Assemblée Twee vraagtekens Dr. Beel Zondag a.s. naar Indonesië Bezoldi r mgsbesluit burgemeesters verschenen Rijksbegroting 1949 op 9 Nov. in de Tweede Kamer 3000 koorzangertjes naar Rome Ame**'"^ vóór Atlan tisch Pact i» s* :f- Ie- o- d, let >ot et. IS 1 J 118 5 878 03-8 79 »l tijn HAAS* van OTENOORST xl|«t zacM tmiwri, bloadzoivarMd, slijmaMrgsaad, Zeer diemtig Mj ongestaM- zaam tegen gal M as met gebruiks- 16 oent. ernstige gevallen e men onze loral merk TENDORST" voor namaak. DER STEEN Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: jl F- J Aernoudts C J van Hooteghem; A E. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes: Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- t 3 90 p kwartaal; p post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur- J. J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland Op 2 November worden in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika de verkiezingen gehouden, die zullen moeten beslissen, wie in de volgende vier jaren op het Witte Huis als pre sident zal resideren. De drie candida- ten vJ.n.r.: Thomas Dewey, Harry Truman en Henry Wallace. DE REGERING heeft haar loon- en prijzenpolitiek officieel bekend gemaakt: deze gaat in per 8 November, de dag waar op de tot dan toe 650 millioen gulden uitgegeven subsidies met de helft worden verminderd. Het gevolg daarvan: Brood (800 gram) wordt 4 cent duurder, suiker stijgt met 17 cent per kilo, varkensvlees met 40 cent per kilo (53 cent per kilo zonder been). Boter gaat f 1,per kg. omhoog en anthraciet wordt 60 cent per mud duurder. Daar staat dit tegenover: Brood en suiker gaan binnenkort van de bon, melk wordt één cent per liter goedkoper, margarine, rundvlees en kaas blijve wen duur, er worden 'loontoeslagen gegeven van f 1,per week of f 4.50 per maand (aan werk nemers van 23 jaar en ouder, die resp. minder dan f 71,per week of f 308.per maand verdienen en niet-inwonend zijn) en er komt spoedig een herziene kinderbijslag-regeling, even tueel een nieuwe, zoals voor gepensioneerden en zelfstandigen GLAASJE WATER ITEEFT U misschien een glaas- je water voor me, mevrouw?" was bijna een jaar lang de tel kens terugkerende vraag van de los-werkman D. te Amsterdam. Dan had hij zich eerst aangediend als de vertegenwoordiger van een kolenhandel en als zodanig kwam hij bonnen en geld halen. Wanneer Mevrouw zo vriende lijk was om het glaasje water voor de dorstige man te gaan ha len, maakte hij zich met zoveel mogelijk geld en bonnen uit de voeten. Zijn „buit" loopt in de duizenden guldens. In de politie-aunalen van Am sterdam stond hij bekend als: „Glaasje water". Sinds gisteren heet hij weer gewoon D., omdat hij zich bij gebrek aan een onder komen maar heeft gemeld aan het politie-bureau. Nu gaat hij voorlopig op brood eneen glaasje water! T)E MARINE-LUCHTVAART van Amerika telt 14.500 toestellen. Een vliegdekschep van 65.000 ton en 300 meter lengte ligt op stapel. AAR CANADA zullen over dit jaar gerekend 9000 personen emigre ren. Voor 1949 verwacht men 20.000 immigranten. JN HONGARIJE werden in de streek van Debreczen, 18 grote landeige naars gearresteerd, omdat zij „de na jaarswerkzaamheden op het land zou den hebben gesaboteerd." yRUDAG Wordt in grote gebieden van Italië een algemene staking verwacht. AAN BEZET Duitsland zal Neder land 200.000 ton groente leveren, ter waarde van 10.000 000 dollar. Daar mee is het overschot van onze tuin bouwproducten echter nog niet weg gewerkt. JJE OUDSTE MAN van China heeft onlangs in het bijzijn van zeven geslachten zijn 140ste verjaardag ge vierd. Hij is herder van beroep en geniet een goede gezondheid. JJET BRITSE LAGERHUIS heeft met algemene stemmen een re- geringsvoorstel aanvaard tot hot in~ stellen van een tribunaal ter behan deling van beweerde onregelmatig heden, waarbij ministers of andere staatsdienaren betrokken zouden zijn. QUD-MINISTER van Boetzelaer zal waarschijnlijk binnenkort worden benoemd tot ambassadeur te Parijs. pROF. DR. C. A. VERRIJN STUART i, °ud-ho°gleraar in de Staathuis houdkunde te Utrecht is in de leef tijd van 82 jaar te Zeist overleden JNDONESIE telt 15.000.000 kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar Een groot deel daarvan kan worden geacht niet de normale gezondheid te bezitten. QELEERDEN vonden bij Graz in Stiermarken in een grot sporen van menselijk leven van 130.000 jaar geleden. JJROF. PICCARD heeft een proefaf- daling verricht in ondiep water (25 meter). De operatie had het ver hoopte succes. JJERTIEN HOGE DUITSE officieren w.0. generaal Hoth en generaal von Kuechler, werden gisteren voor het tribunaal te Neurenberg „onschul dig bevonden". TVRIE WAARNEMERS der V. N. zijn in Palestina door Arabieren over vallen van hun goederen, geld en auto bc-oofd. Later is de jeep terug gevonden, doch de aanvallers waren verdwenen. TN EEN officiéél communiqué licht de Regering deze maatregelen als volgt toe: „Toen midden September de begro ting voor 1949 werd ingediend bleek daaruit het voornemen de subsidies op levensmiddelen en brandstoffen te verminderen. Deze .rmindering zal in een aantal gevallen tot prijsver hoging leiden. De te verwachten ge volgen worden echter door velen over schat. Nu het overleg, dat met de stichting van de arbeid is gepleegd over de gevolgen van de te nemen maatregelen, tot overeenstemming heeft geleid, is het mogelijk een over zicht te geven van het geheel der maatregelen en van hun vermoede lijke consequenties. Een ingrijpende herziening van de gevoerde loon- en prijspolitiek ligt niet in de bedoeling. Het streven, om een grote mate van stabiliteit en een in verhouding tot andere landen redelijk kostenniveau te handhaven, heeft vruchten gedra gen, die niet mogen worden prijsge geven. Er is dan ook geen sprake van dat een algemene prijsverhoging zou zijn te verwachten. Het is echter niet mogelijk de subsidiëring, die een van de middelen is geweest om hier het peil van de kosten van levensonder houd gedurende de laatste twee ja ren vrijwel gelijk te doen blijven, ter wijl op de wereldmarkt de prijzen snel stegen, ten volle te handhaven. Sedert de bevrijding van ons land is voor ongeveer twee en een half milliard gulden aan zodanige subsi dies uit de schatkist gefinancierd, ter wijl de kosten voor 1948 op ongeveer zeshonderd vijftig millioen gulden worden geraamd. Deze bedragen konden, ook bij het tegenwoordige hoge belastingniveau, niet uit de jaarlijkse rijksinkomsten worden gedekt Er moest voor worden geleend. Hiermede kan niet worden voortgegaan, terwijl dit bedrag ook niet uit belastingverhoging kan wor den gevonden. Bovendien is het o.a. voor de economische unie met België en Luxemburg, die ook voor Neder land van grote betekenis is, noodza- ingsspeech kon met een tech- was op de dag door Lambiks Koude ochtend Weersverwachting, geldig tot vanavond: Koude ochtend Tn de midda toenemende bewo^in^ met late in de namidda? in het ZuHen va»- het land enige lichte reveil. Gelei delj*k toenemende wind uit Oos tel"ke richtingen. Vandag: zon onder 17.20 uur Maan onder 16.14 uur. Morgen: zon op 7.29 uur. Maan op 3.20 uur. Neiging om het werk te hervatten Mitterand, de Staatssecretaris van v oorlichting, heeft echter verklaard: Regering zal de kolen gelost we ten te krijgen. Over 't algemeen is er ee- neiging onder de mijnwerkers om het werk te hervatten. Bij Ales is het treffen tussen sta kers en troepen uitgegroeid tot een formele veldslag, waarbij één dode en verschillende gewonden vielen Tal van arrestaties zijn verricht. In Noord-Frankrijk is de veroverde rust rondom de bekkens tot nu toe ge handhaafd. In het gebied van Va lenciennes werd gisteren de zuive ringsactie voortgezet. JJEVIN, Marshal] en Schuman heb- ben te Parijs beraadslaagd de erhjnse kwestie na het sche veto. Zij blijven over Russi- - - bereid zich door de- principes in de verworpen resolutie vervat, te laten leiden. En ze menen, dat de Veiligheidsraad nog altijd over de Berlijnse kwestie ver der kam praten. De kwestie komt dus voorlopig nog niet in de Assem- bleé. kelijk, dat kunstmatige elementen uit het Nederlandse prijspeil geleidelijk worden verwijderd. Tenslotte is de vrijlating van sommige gerantsoeneer de artikelen alleen mogelijk als geen subsii..es meer worden gegeven. De Regering heeft zich dan ook ge noodzaakt gezien met ingang van 8 November de overheidssubsidies in vergelijking met het lopende jaar in totaal met driehonderddertig millioen gulden te verminderen. De Subsidies op levensmiddelen zul len met rond tweehonderd veertig mil lioen gulden en die op de brandstoffen met ca. negentig millioen gulden wor den verlaagd. Een bedrag van zeventig millioen gulden hiervan heeft echter betrekking op vermindering van im portsubsidies. die zich voor de con sument niet doet gevoelen, omdat de ze mogelijk is geworden door prijs verlagingen, die zich in de laatste maanden op de buitenlandse markt hebben voltrokken. Voorts zal van de verlaging der brandstoffensubsidie niet meer dan ongeveer een kwart op de consument drukken. De herziening van andere subsidies heeft wel enige invloed op de prij zen. Daarbij is bevorderd, dat men zich, zo nodig, in belangrijke mate aan de prijsverhogingen kan onttrek ken, doordat andere, verwante arti kelen, niet in prijs stijgen. EFFECT OP DE PRIJZEN. HE PRIJZEN van voor de consument belangrijke levensmiddelen als: margarine, rundvlees en kaas, zullen ongewijzigd blijven. De prijs van con- sumptiemelk zal met een cent per li ter worden verlaagd. De subsidies op suiker, zeep en ko len zullen worden afgeschaft. De sub sidies op varkensvlees en boter wor den verlaagd, terwijl de bakkerstoe slag op brood komt te vervallen. Voorts zal het mogelijk zijn de rant soenering van brood en suiker op een binnenkort nader te bepalen datum op te heffen. Deze subsidiewijzigingen zullen o.a. de volgende prijsstijgingen tengevol ge hebben: Brood vier cent per brood van acht honderd gram. Suiker ongeveer zeventien cent per kilo. Varkensvlees gem. veertig cent per kilo geslacht gewicht. Hetgeen overeenkomt met drie en vijl tig cent per kg. vlees zonder been. Boter twintig a vijf en twintig cent per pakje van tweehonderdvijftig gram. Anthraciet zestig cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overweging besloten, mede om dat daardoor opheffing van de dis tributie van brood mogelijk zal zijn. IN HET HUISHOUDBOEK. T>IJ DE invoering van deze maatre- regel is rekening gehouden met de omstandigheid, dat de aardappel prijs op het ogenblik in verhouding met het vorige jaar laag is. Indien men aanneemt, dat in het huidige verbruik van een gezin met twee kinderen, waarvan het gezins hoofd een inkomen geniet variëren de van veertig gulden tot vijftig gul den per week, geen veranderingen zullen optreden, behalve in de con sumptie van wittebrood en boter, mag worden verwacht, dat de betrokken posten van het huishoudboekje zich aldus zullen wijzigen: Wekelijkse uitgaven per gezin (van vier personen): Brood f 0.48, andere meelproducten f 0.03, suiker f 0.20, varkensvlees f 0.13, plantaardige oliën en vetten (exclusief marf irine) f 0.06, zeep f 0.10 huisbrandkolen f 0.05, gas en licht f 0.10. Tezamen f 1.15. Af melk f 0.15 Totaal f 1.—. Bij deze berekening is aangenomen, dat het gezin gedurende één dag per week het duurdere wittebrood nut- piINDELIJK heeft de Regering dan opening van zaken gege ven inzake de loon- en prijspoli tiek. Er zal in de komende dagen nog wel heel wat over te doen zijn. Onze eerste indruk is, dat hier inderdaad een samenstel van maatregelen ligt, dat vele angsti ge vermoedens zal sussen en aan verschillende geopperde bezwaren tegemoet komt. De Stichting van de Arbeid is trouwens in het over leg ingeschakeld en Minister Joe- kes vertelde in een radio-toe spraak, dat met haar overeen stemming werd bereikt. Niettemin zetten we bij een tweetal punten een vraagteken. Ten eerste bij de uitvoering van het besluit om de broodprijs over de hele linie omhoog te brengen. De distributie was al zo ruim, dat een opheffing daarvan niet als 'n voordeel zal worden gevoeld door de consument. Terwijl de prijs verhoging nu ieder gezin onvermij delijk treft. Waarom heeft men niet vastgehouden aan het eerste denkbeeld? Ten tweede bij de aankondiging van een verhoging en uitbreiding van de kinderbijslag. Dit is im mers maar een aankondiging. Er zijn blijkbaar nog geen concrete regeling klaar. Hoe lang zal het duren, eer de ontwerpen behandeld en aangenomen zijn? Een maand, drie maanden, een half jaar? In ieder geval is er een pe riode, dat het grote gezin weer extra getroffen wordt, terwijl de aanstonds in werking tredende loonbijslag uniform is voor vrijge zellen en vaders van tien kinde ren. Spoed, spoed en nog eens spoed. Iedere week. dat de nieu we regelingen uitblijven, is een week te lang. Dat is het wat we voorlopig wilden opmerken. tigt, terwijl dit gezin door een iets groter verbruik van margarine in- plaats van boter de totale uitgaven aan beide artikelen gelijk houdt. Indien de consument het verbruik van enkele van de in prijs gestegen goederen vervangt door goedkopere, welke evenwel een gelijke voedings waarde of overeenkomstige verbruiks- waarde hebben, behoeft voor hetzelf de gezin slechts op de volgende ho gere lasten te worden gerekend: Wekelijkse uitgaven per gezin (van vier personen): Brood f 0.38, suiker f 0.20, oliën en vetten (zonder margarine) f 0.06, zeep f 0.10, gas en licht f 0.10. Tezamen: f 0.84. "Af melk f O.lS. Totaal f 0.69. LOONCORRECTIES. T"\E REGERING stelt zich op het standpunt, dat de gevolgen van de opheffing en vermindering van de subsidies binnen verantwoorde gren zen gehouden moeten worden. Der halve heeft zij in overleg met de Stichting van de Arbeid, welk over leg centraal werd gevoerd, besloten te bevorderen, dat door de werkgever een compensatie in de vorm van een loonbijslag zal worden gegeven. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van f 71.niet overschrijdt, wordt een bijslag van f 1.per week toegekend. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van f 308 niet overschrijdt, wordt een bijslag van f 4.50 per maand toegekend. (Vervolg op pag. 2) Robertson over Duitsland "T|E BRITSE Militaire Gouverneur in Duitsland, generaal Robertson, heeft verklaard, dat de Sovjetrussen van plan zijn een politiemacht op te richten van ongeveer 200.000 man met zware bewapening. Dit was volgens hem niet in overeenstemming met 't verdrag van Potsdam. Hij zou hierom trent echter geen protest indienen. De Westelijke mogendheden waren ook niet van plan in de Westelijke zones een politie hier tegenover te plaat sen. Het gebruik van het Sovjet-veto in de Veiligheidsraad aangaande de Berlijnse kwestie zou geen invloed hebben op de politiek der militaire gouverneurs, zo meende hij, tenzij hij nieuwe instructies zou ontvangen. In antwoord op een vraag over de berichten betreffende de Sovjetplan nen om de bezettingsstrijdkrachten te rug te trekken, antwoordde Robertson dat het terugtrekken van alle bezet tingsstrijdkrachten misschien wel het enige middel zou zijn om de moeilijk- Alls Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon T\R. L. J. M. BEEL, zal waarschijn- lijk Zondag a.s. naar Indonesië vertrekken, indien tenminste het ont- wero-Noodwet-Tndonesië door de Eer ste Kamer op Vrijdag a.s. met de ver eiste tweederde meerderheid zal wor den aangenomen. Het ligt op dit ogenblik in de be doeling van de Nederlandse Regering om dr. Beel als Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon naar Indonesië te doen vertrekken. Dr. Beel zal dan, naar wij mogen aannemen, Zaterdag a.s. onmiddellijk nadat de Noodwet- Indonesië in het Staatsblad zal zijn verschenen, als Hoge Vertegenwoor diger beëdigd worden. Minister Stikker gaat vandaag Minister Stikker zal zich vandaag per vliegtuig naar Indonesië begeven. Hij zal worden vergezeld doormr. N. S. Blom, raadsadviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. pRINS BERNHARD inspecteur-generaal van de Koninklijke Zee- en Luchtmacht, bezocht de vliegbases Woensdrecht en Gilze-Rijen. Zijne Koninklijke Hoogheid arriveerde op het vliegveld Woensdrecht per Fokker promotor. Hij werd vergezeld door reserve luitenant-kolonel ir. Vos van de Fokkerfabrieken. De Prins bezocht eerst de vliegeropleiding en werd hier rondgeleid door de basiscommandant. Circa 11 uur arriveerde de Prins op Gilze-Rijen, waar hij de lunch ge bruikte. De basis-commandant, officier-vlieger eerste klasse P. Nichting, en de eerste officier kapitein B. H. Klasen leidden de Prins langs de verschil lende onderdelen. Tegen het eind van de middag vertrok de Prins van Gilze- Rijen naar Soesterberg. heden, die tussen de vier geallieerden ontstaan zijn op te lossen. Robertson verwierp de gedachte, dat de Westelijke mogendheden de handel tussen het Oostelijke en het Westelijke deel van Berlijn zouden stopzetten. Hij beschouwde de stad nog steeds als een geheel. Er was nog geen datum vastgesteld voor de voltooiing van een Bezet tingsstatuut voor Duitsland. Deze zaak werd echter dringend. De drie Weste lijke gouverneurs zouden bijeenkomen om deze kwestie te bespreken. Hij zeide, dat de Westduitse rege ring op zijn allervroegst in Januari in werking zou kunnen treden. Ontmanteling Duitse fabrieken opgeschort TT1T GEWOONLIJK betrouwbare bron wordt vernomen, dat het compromis dat onlangs door Hoffman te Londen en Parijs werd bereikt en waaromtrent niets bekend werd ge maakt, betekent, dat in West-Duits- land voorlopig geen ontmanteling zal beginnen in 115 fabrieken, die bestemd waren voor de herstelbetaling maar nog intact zijn. Officieus wordt echter meegedeeld, dat Frankrijk zich niet heeft verbon den om, ten aanzien van haar fabrie ken voor de herstelbetalingen, van ontmanteling af te zien. JN het Staatsblad is opgenomen 't K. B. tot vaststelling van de be zoldiging van burgemeesters. Het be sluit werkt terug tot 1 October '47. Volgens dit besluit worden de ge meenten naar gelang van het aantal inwoners ingedeeld in twintig klas sen. De minimum bedragen der be zoldiging per maand stijgen van f 325 voor klasse 2 (aantal inwoners 2001 3000) tot f 1305 voor klasse 19 (aan tal inwoners 150 000259.000, de ma xima van f 385 tot 1395. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeenten inge deeld in klasse 1 (12000 inwoners), dat ten hoogste f 350 per maand be draagt, wordt door Ged. St. vastge steld. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeenten, inge deeld in klasse 20 (boven 20.000 in woners) wordt door de Kroon, Ged. St. gehoord, vastgesteld. Boven en behalve de bezoldiging genieten de burgemeesters een bij drage in de bijzondere kosten, aan de uitoefening van hun ambt verbon den. Deze stijgt van f 30 per maand in de gemeente ingedeeld in klasse 1 tot f 150 in de gemeenten van klas se 19. Deze bijdrage wordt voor de burgemeesters van gemeenten, beho rende tot klasse 20, vastgesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, d-e commissaris der Koningin in de provincie gehoord. "T|E Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting 1949 zijn inge leid met uitvoerige debatten in de af delingen, waaromtrent nu een lijvig Voorlopig Verslag is verschenen. Men kaart daarin nog wat na over de Kabinetsformatie en vraagt aan de Regering nadere inlichtingen over de benoeming van een functionaris aan Waterstaat, over de staatssecretaris sen, over het defensie-beleid, over de loon- en prijspolitiek, de classificatie en tal van onderwerpen meer. De Memorie van Antwoord moet vóór Dinsdag 9 November verschij nen, want op die datum hoopt voor zitter Kortenhorst de openbare be raadslagingen in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Op de begraafplaats „Rhijnhof" te Oegstgeest werden Woensdagmiddag drie slachtoffers van de ramp met de „Ny- megen" ter aarde besteld, nl. H. Veenen^aaU direot°ur der K.L.M., K. D. Parmentier, gem gvoerde»* van de „Nij megen" en chef vliegdienst K.L.M., en A. F. E. Mac Inerny, vertegenw. van de Lookheed Aircraft Corporation. JN VATICAANSE KRINGEN is be kend gemaakt, dat in de aan staande Goede Week zeer waar schijnlijk op Witte Donderdag Z. H. de Paus een Pontificale H. Mis in de St. Pietersbasiliek zal opdra gen "or twee tot drieduizend koor zangertjes van over de gehele we reld. Zij zullen klassieke religieuze verken tijdens deze H. Mis ten ge- ore brengen. De algemene leidf.ng zal Abbé Mai' et uit PaTijs hebben Dez^r dagen werden de uitnodigingen aan al'° verenigingen van koo-zan gert jes ver zonden, vier internationale federatie momenteel naggenoeg 18 000 leden telt. Jongens uit Frankrrk. België, de Belgische Congo, Mada mar, Zwit serland en andere landen worden verwacht. O ET WOORD LIEFDEWIJK, tel iemand ons dezer dagen, bevat een flinke portie onwerkelijk idea lisme. We hebben dat toen, aanvan kelijk tot verwondering van de opmerker, bestreden. Na kennisne ming van alle leiten rondom da Tilburgse stichting Liefdewijk had den we n.l. de vaste overtuiging, dat we te doen hadden met een heerlijk brok „Rooms realisme", waaraan of ferende liefde en onbaatzuchtig ver trouwen ten grondslag lagen. De initiatief-nemer, de heer v. d. Assem uit Tilburg, vertelde ons, hoe hij eigenlijk tot het plan kwam: door zijn veelvuldig contact met repa triërende militairen uit Indonesië, kwam hij voortdurend te staan te genover het nijpende woninggebrek en kreeg hij inzicht in alle kwade gevolgen daarvan. Hij bestudeerde van deze gevolgen de oorzaken en zocht naar een (desnoods gedeelte lijke) oplossing. Daarbij kwam hij t,ot de volgende conclusies. T»e Wederopbouw wordt in ons land onnodig geremd door tal van ambtelijke bemoeiingen en de daar- ui'. noodzakelijk voortkomende be lemmeringen. Waarschijnlijk, zo re deneerde hij, kan daaraan gedeelte lijk een einde worden gemaakt door op het punt van nieuwbouw meer ruimte te geven aan het particuliere initiatief. Daarnaast zag hij „gebrek aan werkelijk liefde" als een der al lervoornaamste redenen van de wan orde en rusteloosheid, waarin de wereld, Europa, Nederland en de be volking van steden en dorpen ver keren. Een zuivere opvatting en toe passing van de christelijke Liefde- leer ordeelde hij het passende ge neesmiddel. Daaruit werd zijn plan geboren. De Stichting Liefdewijk, waarvoor r< ds in vele steden van ons land grote belangstelling bestaat en die in Tilburg reeds over een kapitaal va.: twintig mille beschikt, wil hui zen bouwen. Deze huizen moeten in mindering van het officiële bouw volume van het gehele land wor den afgetrokken (en niet zoals Mi nister In 't Veld voorstelde: alleen van Noord-Brabant) en bij loting worden verdeeld onder de door het bestuur van de betrokken gemeente aangewezen urgentie-gevallen. Het benodigde kapitaal moet bij elkaar komen door: 1. vaste jaarlijkse bij dragen van particulieren 2. losse gif ten en 3. deelname in een obligatie lening. Men stelt zich voor, dat in Tilburg gem iedere inwoner f 1.per jaar stort om de kosten voor de bouw van 7 a 9 woningen te dekken. Met het overige beschikbare kapitaal en met eventuele hypotheken op de ge bouwde huizen gaat men dan verder. De bouw van de huizen zal alleen worden opgedragen aan z.g. kleine aannemers, waarvan er alleen In de stad Tilburg al een 80 naar werk snakken. Hiermee zal dan tegelijk het theoretische bezwaar van „te weinig arbeidskrachten" goeddeels ondervangen zijn. Een ander theoretisch bezwaart ..materiaal-schaarste", mee-..: me» geredelijk op te kunnen vangen door: 1. regelmatige aftrek van de aldus te bouwen huizen van het totale lan delijke bouwvolume en 2. door d« aan de Schatkist te besparen uitga ven tengevolge van het minder uit gebreid worden van het ambtenaren apparaat te besteden aan materiaal import. Dit laatste bedrag wordt bil doorvoering van het denkbeeld ovar geheel Nederland op ruim 240 mil lioen gulden per jaar geschat. ■yye geven toe, dat dit mooie plan, in zijn geheel aanvaardbaar, enkele bezwaren van praetische aard in zich bergt. We geven ook toe, dat de mensen over het algemeen genomen tot nu toe niet zo onbaatzuchtig ble ken als voor behoorlijke doorvoering van Liefdewijken noodzakelijk zou zijn. We vrezen ook, dat er van „de verkeerde ambtenarij" (dus de goede ambtenaren niet te na gesproken!) verzet zal komen. Maar daar zetten we dan de Tilburgse practijk tegen over: Vanaf het begin in Juli van dit jaar tot nu toe werd zonder enige bijzondere actie twintig duizend gul den voor dit doel bij elkaar gebracht. Er is uit het initiatief een comité ge boren van negen mensen, die belan geloos hun vrije tijd offeren aan de verwezenlijking van het doel der Stichting. Er zijn gratis kantoorloka len ter beschikking gesteld, een be- ziek aan Minister In 't Veld bracht als resultaat, dat in principe mede- v e king werd toegezegd. Tenslotte heeft de Zeereerw. Heer Henri de Greeve in een schrijven zijn belang stelling in ruime mate getoond e» re ds in dit stadium zijn medewer king verleend. Om dit alles menen we oprecht, dat hier niet onwerke lijk sorake is van ideah'sme, doch van een evangelisch realisme in da den. die tot navolging wekken. We men°n trouwens te tyeten, dat ook var. het Predaee diocees uit reeds van nab'i aandecht. is cerhonken aan het nlan teneinde na te gaan, of dit het-ii iefe dergelijks daar ver wezenlijkbaar is. jyjEN ACHT het te Washington ze ker. dat te V. S. zich aan zul- 'en sluiter. bij e n Noord-Atlantisch Verdrag voor militaire veiligheid, zo als dat waar d.e min. van Buiten landse Zaken der West, u opese Unie zich in beginsel mee eens hebben verklaard. Behandeling van deze kwestie door het nieuwe Congres, dat de volgende week gekozen zal worden is echfer noodzakelijk en kan tijd in besfeg nemen.

de Stem | 1948 | | pagina 1