Aug. Eeckhout vierde zijn gouden jubileum RADIO een Wonderlijke Wereld 2 DE STEM VAN WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 2 WRIJF WAS Een muzikale avond als hulde Hogere fotografie Zaterdagmiddag dicht r Niet hopeloos AGENDA SLACHTOFFER GASVER- STIKKING OVERLEDEN De 85-jarige heer P. Vlaming, een bekend oesterkweker te Yerseke, die 14 dagen geleden slachtoffer werd van een gasverstikking, is gisteren aan de gevolgen daarvan overle den. HULDIGING VAN DOKTER STAVERMAN De huldiging van dokter Staver- man zal plaats hebben op 1 Novem ber a.s. en wel in het Concertgebouw op de Zeilmarkt te Vlissingen, des middags om 4 uur. Er bestaat gele genheid de jubilaris toe te spreken en hem persoonlijk geluk te wen sen. DODELIJK ONGEVAL TE AXEL Dinsdagmorgen reed de 32-jarige landbouwerszoon M. van* Cadsand uit Axel met een wagen, waarvoor twee paarden waren gespannen door het dorp, toen de goederenterein van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mi]., hem passeerde. De paarden schrokken en sloegen op hol. C. is, of van de wagen gesprongen om de paarden te gen te houden, of er af gevallen. Hij kwam onder de wagen terecht, Een der wielen ging over zijn lichaam. Direct werd het slachtoffer naar de woning vervoerd van dr. Salome, doch na enkele ogenblikken overleed hij. Het slachtoffer was ongehuwd. GEEN STREMMING MEER VAN DE OOSTSLUIS De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zee land te Middelburg deelt mee, dat de beperking van de doorvaartwijdte van de Oostsluis te Hansweert is opge heven. HOOGSPANNINGSKABEL BESCHADIGD Een der hoogpanningskabels. welke veertien dagen geleden door de P.Z.E. M. In de Zandkreek is gelegd, is kort onder de Zuid-Bevelandse kust ern stig bechadigd. vermoedelijk doordat hij overvaren is door een schip. De schade werd ontdekt door de he ren Breen van Tak's Bergings Mij., tien hij bezig was de genoemde kabel onder te spulten. Dit geschiedt n.l. om de kabel die bij het leggen op de bodem komt te rusten met een krach tige waterstraal in het zand te doen verzinken. Men heeft thans de kabel op de be schadigde plaats doorgezaagd en zal trachten met een verbindingsmof de breuk te herstellen. SCHIPPERSVROUW TE TERNEUZEN VERDRONKEN Toen Maandagavond om ongeveer half acht de Belgische motorspits „Yser" tussen de trambrug en de Axel- sebrug te Temeuzen voer is de echtge note van de schipper Christina Kes- toleyn—Versluis overboord gevallen en vedronken. Ondanks het feit. dat de heer H Jokhman haar nog is nage sprongen en omliggende schippers alle hulp verleenden, bleek de vrouw, na dat men ze had opgedregd reeds te zijn overleden. De doktoren J. Gra- na ada en C. V. de Koek hebben nog geruime tijd getracht de levensgeesten weer op te wekken. Biervliet Geslaagd. De heer W. Borm, le raar aan de R. K. Lycea te Roosen daal en Breda slaagde te 's-Graven- hage de akte wisk. MOK-5. Klnderuitstapje. 3 Autobussen volgeladen met vrolijke kinderen, n.l. de gezamelijke scholen van Bier vliet en Driewegen vertrokken naar Oostburg om daaar naar Repel steeltje te gaan kijken. Des middags om 1 uur kwamen de kinderen met opgetogen verhalen terug. Je hoefde niet te vragen of het naar hun zin geweest was. Dat was htm zo wel aan te zien. Goes DE RIOLERING VAN PLAN-OOST. B. en W. schrijven de raad, dat zij op 8 October zijn overgegaan tot on derhandse aanbesteding der riolering plan-Oost (tussen Heernisseweg en Pa tijnweg). De laagste Inschrijver was de fa. Kamsteeg uit IJsselmonde voor een bedrag van f 62.975. Nader overleg tussen aannemer en het techn. adviesbureau der ver. van Nederl. gemeenten leidde er toe, dat de som nog met f 1000,— werd ver laagd. Gezien de noodzaak, hebben B. en W. vooruitlopend op goedkeuring door Raad en G.S. de opdracht aan de fa. Kamsteeg reeds gegeven. kiui iucC f VERGROTING ST. JOZEFSCHOOL Daar het aantal leerlingen van de kath. lagere scholen en zo ook van de Uloschool, de laatste jaren steeds toe neemt, is er een nijpend tekort aan ruimte ontstaan. Momenteel ls reeds een klas onder gebracht in de zaalkapel, maar nog zijn de beide scholen overvol. Om hierin te voorzien heeft het kath. schoolbestuur de raad der gemeente medewerking verzocht voor de bouw van twee semi-permanente lokalen bij de jongensschool, waar het terrein nog voor beschikbaar is. B. en W. adviseren thans de raad die medewerking te verlenen en schrijven in hun toelichting dat ook de inspecteur van het L.O. toegezegd heeft zijn best te zullen doen om voor deze nieuwbouw een urgentieverkla ring te krijgen. Geslaagd. De heer Ph. Wessels, commies ter secretarie ls Maandag in den Haag geslaagd voor het examen Staatsinrichting M.O. 's-Gravenpolder Men verzamelt Dezer dagen is alhier opgericht een vereniging van postzegelverzamelaars „De Verzame laars". Het bestuur bestaat uit de he ren W. L. Harthoorn, voorzitter; J. C. Moelker, secretaris en J. C. Nieuwdorp, penningmeester. Graauw Leesbibliotheek. Met ingang van Zondag 31 October zal de leesbiblio theek weer geopend worden. Er bestaat dan gelegenheid om elke Zandag na de Hoogmis boeken af te halen. On getwijfeld zal er een zeer druk ge bruik van worden gemaakt nu de lange winteravonden weer gekomen zijn. Ongeluk met benzinelamp. Bij het werken met twee benzinelampen tegelijk had J. D. het ongeluk ern stige brandwonden op te lopen. Zijn rechterhand werd zodanig gewond, dat de huid er totaal af was. Het be zorgde de getroffene enkele weken van gedwongen rust. s-Heerenhoek Weer een record Bij de heer Bos werd een voederbiet geoogst met het formidabele gewicht van 13 kg. Van records gesproken. club zal deze winter deelnemen neelclub zal deze winter deelnemen aan het traditionele concours, het welk In Hulst zal worden gehouden Hulpcomité Alhier is een comité opgericht dat zich ten doel stelt hulp te bieden aan Oostenrijkse kinderen. He comité bestaat uit leden der jeugd beweging. Men is reeds met een Inza meling begonnen. Heinkenszand concours van st. sebastiaan. De uitslag was als volgt: Hoogvogel J. Vermeulen St. Bastiaan, Helnkens- zand. Ie zij vogel c. de Jong, Idem; 2de zijvogel P. Driedljk, idem. Ie hoofdkal c. Bak, Soranus, Heinkenszand 2e hoofdkal H de Jonge, Soranus, Hein kenszand. Ie onderkal c. Rijk. Zee- landia, Ovezande: 2de onderkal p. Vermeulen, Jac. van Beieren, Goes; le klep; c. Bek, Soranus, Hetnkenzand 2e klep J. Vermeulen St. Sebastiaan. Heinkenszand. 3e klep a. Sorber, Ba tavieren, Goes. Er waren 37 schutters van 9 soc. Hulst kosteloze inenting tegen pokken Burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend, dat op Vrijdag 29 October a.s. 10 uur, in het stad huis de gelegenheid zal zijn openge steld tot kosteloze inenting of her- inenting tegen pokken van hen, die zich daartoe in de trouwzaal aanmel den of daartoe worden voorgebracht. Bij twijfel omtrent de gezonoheids- toestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vac- cinebewijzen van de namen en ge boortedatums der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding wor den medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinde ren. 867-o Hulst, 22 October 1948. Burgemeester en wethouders vnd. '•Heer Arendskerke Aanbeveling Op de aanbeveling Lot gemeentewerkman-timmerman zijn geplaatst dhr. J. Kole. J F. West strate er, L Hubregtse Nieuwdorp Subsidie De muziekvereniging „Onda" heeft uit het z.g. Ierse fonds een subsidie gekregen van f 500, voor de reparatie en aanschaf van muziekinstrumenten. Oostburg Repelsteeltje. De jeugd van W. Z. VI. zag in de afgelopen week het be kende sprookje van Grim Repelsteel tje opgevoerd door het bekende gezel schap van Rob Geraerds in het Ledel- theater alhier. Niet minder dan vier volle zalen genoten van het gebodene. Zowel de organisator de heer R Sön- dag als Rob Geraerds verdienen alle lof voor hetgeen zij de W.Z. Vlaamse jeugd aan ontspanning wisten te bren gen. Modelwoning. Een groot aantal genodigden gat acte de presence door het bijwonen der opening van een eerste modelwoning. In het gemeente huis gaf mevr. R A. de Vink-Olthof een uiteenzetting over een tot stand- koming van deze modelwoning. Aan vankelijk lag het in de bedoeling sa men te werken met de stichting „Goed wonen" te Amsterdam. Hieruit vloei de echter voort dat alle huishoude lijke benodigdheden dan buiten de pro vincie Zeeland moesten worden aan geschaft. In verband hiermede is van samen werking afgezien. De thans in de mo- heer Aug. Eeckhout vierde te Huist zijn gouden jubileum als muziekleraar, dirigent en componist. Te zijnen huize vond 's middags 'n zeer druk bezochte receptie plaats, waarop tal van verenigingen, door 'n deputatie vertegenwoordigd waren, terwijl leerlingen, oudieerlingen, no tabelen en belangstellenden van de gelegenheid gebruik maakten om hem en zijn familie met deze zeld zame gebeurtenis te feliciteren. „Vlijt en Volharding" waarvan hij momenteel nog directeur is, bracht hem een serenade, terwijl tal van telegrammen, brieven en bloemstuk ken getuigden van de sympathie, die men fc-»m toedraagt. Des avonds om 7 uur vond in ho tel De Graanbeurs te Hulst een feest bijeenkomst plaats, welke georgani seerd was door het huldigingscomité, dat in samenwerking met de leerlin gen en oudleerlingen een muzikale avond tot stand gebracht heeft, wél ke zeer druk bezocht was en waar op uitstekende muziek ten gehore ge bracht werd. Een orkestje opende deze bijeen komst en vervolgens werd een keur- programma van nummers gegeven, waaraan zeer velen hun medewer king verleenden. Het is onmogelijk om de verschil lende prestaties alle afzonderlijk on der de loupe te nemen, maar het was aardig om te zien met hoeveel moei te en opoffering een en ander tot sUnd was gebracht. Inelie Maat uit Huist speelde met toewijding „An der Blaue Donau" v. Strauss, Lea Eggermont gaf een vrije fantasie, die eenieders bewondering opwekte, terwijl Betsie Oppeneer uit Terneuzen op het orgel „Stand- chen" van Schubert gaf. Mevrouw Michielse en mevrouw de Vries uit Terneuzen oogstten met een zang nummer uitbundig succes. Evelyn Langenhorst, Hulst wijdde zich aan Chopin cn speelde Abschiedswalzer terwijl Lijntje Koene, Terneuzen be geleid door haar leermeester enige vioolnummers gaf, waarvan de Ma zurka ons het best geslaagd leek. Jo sé Verschueren en Toon Langen horst speelden de sonatine van Dia- belli. een quatre mains. Maria Freyser, Hulst en Annie van Denderen, Kruispolder, lieten zien, wat met een mandoline en een ban jo kon bereikt worden, terwijl de eerste bovendien nog enkele solo's speelde. Toespraken HV. SlIMfilllfK Ove«SCHIE Adv. 961-00 TVTA het eerste muzikale gedeelte, waarbij nog bijzondere vermel ding verdient de Virtuosenwals en de Imitatie van een Amsterdams draaiorgel door een zoon van de ju bilaris op de accordeon, maakte de voorzitter van het huldigingscomité, de heer G. Lockefeer van de gelegen heid gebruik om een kort woord tot de jubilaris te richten, waarbij hij diens verdiensten naar voren bracht en herinneringen opriep aan de goe de oude tijd. Wethouder Warnier, die namens 't gemeentebestuur sprak, prees de heer Eeckhout als organisator en bracht naar voren, dat men wei het aanvechtbare in iemands persoon ziet, maar niet de goede hoedanig heden en het zijn juist deze hoedanig heden, die Eeckhout voor de gemeen schap benutte, terwijl zijn gezin dik wijls leed onder de strijd die hij moest voeren. Hulst is hem dankbaar voor alles wat hij gedaan heeft en ware er een erepenning geweest, on getwijfeld zou men hem die hebben aangeboden voor alles wat hij èn voor Hulst èn voor Z. Vlaanderen op muzikaal gebied gedaan heeft. De heer Eeckhout heeft mee helpen bouwen aan een stuk cultuur cn dat mogen wij nimmer vergeten zo zeide hij. Vanzelfsprekend betrok hij ook mevrouw Eeckhout in zijn huldiging die zo dikwijls haar man heeft moe ten missen, wanneer hij uittrok om de Muze en het algemeen belang te dienen. Hij hoopte dat het de jubilaris nog lang gegeven mag zijn om zich aan de muziek te wijden. Een der leerlingen de heer Jan Westhoeve sprak een kort waarde rend woord en bood een geschenk aan, dat in dank aanvaard werd. Namens de Nieuwe Harmonie sprak voorzitter A. Vermeerssen, die in het kort de verdiensten van de jubilaris naar voren bracht en spij tig opmerkte, dat het gras door de overige sprekers al practisch voor zijn voeten was weggemaaid. Hij hoopte, dat de harmonie hem nog lang als directeur zou mogen be houden. De heer Eeckhout zelf be greep niet, dat de tijd zo snel was heengegaan, maar nu is het dan een maal zover en hij is blij, dat hij dit feest heeft mogen vieren. Er zijn in zijn leven mooie en minder mooie dagen geweest, maar de minder mooie dagen heeft hij over zich heen laten gaan, omdat de kunst hem tenslotte het nauwst aan het hart lag en hij bovendien de gemeenschap wilde die nen. Zijn ideaal is en blijft .Hulst aan de spits van bet muziekleven in Z. Vlaanderen". Hij herinnerde zich de heer Burm, die hem als jongen van 12 jaar uitzond om verder te studeren en denkt aan de dag, toen hij zijn eerste solo gaf op hetzelfde podium en in dezelfde zaal, waar hij zich nu bevindt. Lang hoopt hij nog werkzaam te mogen blijven. Rietje Heyens en Marietje Boese man boden in keurige verzen een prachtige bloemenmand aan en de kinderen Oppeneer uit Terneuzen toonden hun erkentelijkheid door 't schenken van enkele foto's in lijst. Het tweede deel van de avond bracht ons het Largo van Handel op het orgel, gespeeld door Feytje Op peneer, een quatre-mains van me vrouw Heyens-Eeckhout en haar dochtertje, een mars van Mozart door Fannie Tollenaer. zang van mevrouw Michielse en mevrouw de Vries,, Letzte Rosen uit Martha door Bclly Donze uit Terneuzen en tenslotte „der Kalif von Bagdad" door Her mine en Jan Westhoeve, die uitste kend op elkander ingespeeld bleken te zijn. Hiermee was het muzikale gedeel te geëindigd en de vele toehoorders hebben ongetwijfeld genoten. Vermeld dient nog te worden, dat de jubilaris zelf op de piano nog zijn kunnen demonstreerde en een don derend applaus in ontvangst mocht nemen. Vervolgens had een bal plaats dat tot laat in de nacht duurde en een waardig slot was van een grootse huldiging. delwoning te aanschouwen meubelen zijn door een Zeeuwse architect ont worpen en door een Zeeuwse fabri kant vervaardigd. Ook alle andere huishoudelijke be nodigdheden werden geleverd door de Zeeuwse middenstand Dat alles van prima kwaliteit is en de kosten zo laag mogelijk zijn gehouden hebben we bij ons bezoek aan de modelwo ning kunnen zien. Burgemeester Hoekzema memoreer de dat begonnen is aan een groot en interessant project. De grote finan- tiële offers vallen weg door de grote voldoening die zal worden gegeven aan jonggehuwden en andere toekom stige bewoners. St. Jansteen Schlettag. Aan de schieting der handboogmaatschappij „St. Jan" al hier namen 61 schutters deel. De op- pervogel trof Johan de Bot alhier. De zijvogels C. de Block alhier en D. Misseghers te Koewacht. Kapellebrug Afval- en vuilnisdienst. De heer Jos. van Eetveld werd bereid gevon den om met ingang van 6 November as. te zorgen voor 't tweemaandelijks ophalen van afval en vuilnis aan de woningen. Koewacht Prijsbolling. Aan de prijsbolling bij de heer de Vlieghei- namen 40 spelers deel De uitslag is ais volgt: le prijs; Alph. de Schepper, C. Lammens, A. Mattens. 2e prijs: E. Fermont. M. Rombout, H. Coone. 3e prijs: M. Scholter, A. van Nieu- lande. A. Coone. 4e prijs: A Rombout, C. Inghels, R. Rombout. 5e prijs: J. Coone, L. Vercauteren, A. Matthijs. De Havik der Wildernis. Voor 'n goed bezette zaal draaide in Don Bosco de film: „De Havik der Wildernis". Deze interessante film wilde er bij de toeschouwers goed in. t\e Amerikaanse marine niet tevreden met 't panorama zoals een vlieg tuig dit van 8 a 9000 m. hoogte te zien geeft, be sloot de aardbol eens van een hogere post te bekijken. Daarom stuur de zij enkele raketten de lucht in, waarin fototoe stellen waren gemon teerd. Een tamelijk een voudig mecaniekje zorgde ervoor, dat een foto van het aardoppervlak werd genomen, zodra het hoog ste punt was bereikt. En een parachute kreeg tot taak, de foto-apparaten met inhoud weer zo zacht mogelijk op Amerikaanse bodem neer te zetten. De resultaten van het experiment bleken boven verwachting te zijn. Niet alleen waren de foto's uiterst scherp, maar bo vendien gaven zij een ge deelte .van de aardbol te zien, dat maar liefst een oppervlakte besloeg van 800.000 km2 De ronding van het aardoppervlak was duidelijk waar te ne men, maar de steden, door mensenhanden erop gebouwd, maakten min of meer een pietepeuterige indruk, evenals de bergen en rivieren. Het gefoto grafeerde oppervlak be slaat het grootste gedeel te van het Westen der Verenigde Staten en van Noord-Mexico. Beloning Tn Cleveland (U.S.A.), aldus onze trans-atlan tisctie verslaggever, delen de politie-agenten niet al leen bekeuringen uit aan hen, die de verkeersre gels niet in acht nemen, maar zij kwijten zich bo vendien op een positiever manier var: hun taak. Al len namelijk, die wèl op de verkeerstekens en over steekpunaises letten, wor den bonbons, sigaretten en andere tanden- en longenbedervende goede ren. uitgereikt. De agen ten verrichten deze mens lievcnde arbeid niet uit zuiver philantropische overwegingen, maar in het kader van een ver- keerscampagne, die on der het motto „wie goed doet, goed ontmoet", werd "ingezet. Sigaren p^n dan tenslotte nóg 'n Amerikaans verhaal. Nu over de mlllionnair John Smith Jr. uit New- York, die dezer dagen zijn honderd en zevende ver- Jaardag vierde. Toen hem gevraagd werd, waaraan hij het bereiken van een dergelijke hoge leeftijd te danken had, zei hij een voudig: „Op de eerste plaats aan het feit, dat ik dage lijks mijn sigaartje rook te en verder voorname lijk aan de omstandig heid, dat de politie nooit heeft kunnen ontdekken, welke gangster in 190B Tom Brown uit de weg ruimde. OOOOOOOOOOOOGOOOOOOOCK3OOO©OOGCDOOGOOOOOOOG00OGO(DOO Middelburg twee autobussen tegen elkander gereden. Bij de spoorwegovergang nabij de Veilinggebouwen kwamen twee auto bussen van de Mij. Stoomtram Wal cheren met elkaar in botsing. Beide bussen bck'.vamrr, materiële schade, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De politie stelt een on derzoek in. Philippine raadsvergadering. Een verzoek om subsidie van de provinciale V.V.V. wordt afgewezen. G. S. hebben de goedkeuring ont houden aan het raadsbesluit tot het aangaan van een annuiteitslening voor woningwetbouw en wensen dat de gemeente hiervoor een gewone lening aangaat Daar echter op laatst genoemde manier geen gelden te verkrijgen zijn, besluit de raad een beroep te doen op de Kroon om het besluit van Ged. Staten te vernieti gen en het raadsbesluit alsnog goed te keuren. Een besluit tot uitgifte in erfpacht van 2 percelen grond wordt ingetrok ken omdat de betrokken grond eigen dom is gebleken van de rijksdomei nen. De pensioengrondslagen van de gemeente-werkman en van de amb tenaar ter secretarie worden per 1 Jan. 1948 vastgesteld, daar de wed den van betrokkenen op dien datum zijn verhoogd. Een regeling wordt vastgesteld waardoor aan een te benoemen se cretaris of ontvanger een vergoe ding zal worden toegekend in de verhuiskosten en de reiskosten. De vergoeding van de schoonmaak ster van het gemeentehuis die tot nog toe f 160.per jaar bedroeg wordt verhoogd tot f 250. De gemeeDte-rekening van het dienstjaar 1948 wordt aangeboden. Als leden der commissie van on derzoek worden benoemd P. E. Wij- DE winkels op Zaterdagmiddag dicht? Het denkbeeld schijnt serieus door de be trokken vakgroep aan de orde te zijn gesteld. We heb ben met een enkel woord van twee letters onze be vreemding daarover reeds doen kennen. Thans schrijft ons een winkelier, uit het huishoudelijke en luxevak, die zeer tot oordelen bevoegd is: „Naar mijn mening is de Zaterdagmiddag een zeer ongunstige middag voor de zaken ia ons vak om tot algemene sluiting over te gaan. Weliswaar kan door een laat sluitingsuur op Vrijdagavond veel van het kopende publiek, dat anders 's Zaterdagsmiddags koopt, opgevangen worden, doch naar mijn mening lang niet alles, daar hier de vreemdelingen, waaronder de tegenwoordig zeer belangrijke groep van buiten landers, buiten beschouwing worden gelaten. Wij doelen hier vooral op diegenen, die voor een week-end naar een andere plaats gaan en het is nu eenmaal zo. dat iemand, die „uit" is, veel gemakkelijker koopt. Hij zal in een andere stad gemakkelijker kopen wat hij in zijn eigen plaats ongezien voorbijgaat. Deze be langrijke categorie kopers mag vooral niet over het hoofd worden gezien en voor de seizoen-plaatsen zal dit argument nog sterker gelden om de Zaterdagmid dag niet tot een dode middag te maken. Met de Maan dagmorgen-sluiting kunnen wij ons volkomen vereni gen. Daar dit reeds jaren goed gaat en het publiek hieraan gewend is, zou ik de bestaande toestand liefst ongewijzigd zien. Ziet hier de mening, die paar ik meen ook leeft in alle vakgroepen van het huishoudelijke en luxe vak." T)yE kunnen niet zo erg rouwen om het mislukken der Uno-bemiddeling inzake Berlijn. Wat had immers 't eventueel aannemen van de verzoeningsresolutie met stemonthouding door de Rus betekend? De Rus behield alle kans om door te gaan met chicaneren. En het Westen kwam in de ver leiding, om hem terwille van de verdere verzoening meer toe te staan dan voor een echte vrede goed was. Nu ligt het feit er helder en scherp: Moskou wil het rustig naast elkaar voortleven van een Wes terse en een Oosterse wereld niet Het wil de Sovjeti sering van Oost-Duitsland voortzetten en Berlijn ge heel binnen zijn invloedssfeer trekken. Het zal voort gaan met het ophitsen van de arbeidersmassa's in alle niet-Sovjet-landen door middel van de vijfde colon nes. Men behoeft daaruit niet dadelijk de meest dra matische gevolgtrekkingen te halen. Als het Westen maar klaar wakker blijft, zich militair en economisch zo sterk mogelijk maakt, met harde hand durft op te treden tegen alle communistische agitators, dan is de vrede nog lang niet verloren. Er zijn allerlei tekenen, waaruit blijkt, dat de bittere les van Muenchen niet is vergeten. Dat geeft ondanks alle dreigingen moed voor de toekomst. ne, R. G. Barbé en A. P. E. Ramme loo. Ook wordt de gemeente-begro ting voor 1949 aangeboden. De voor zitter stelt voor dit stuk eind Nov of begin Dec. in de raad te behan delen. De gemeente-rekening 1946 wordt vastgesteld: gewone dienst inkom sten en uitgaven f 108.525.98. Kapi- taaldienst Inkomsten f 38.841.28, uit gaven f 31.441.28, batig slot f 7400. nieuws van de week. De Zondag heeft hier in het te ken gestaan van een flinke belang stelling voor onze Ouden van dagen. Wat was er dan aan de hand? In een raadsvergadering werd ge vraagd om onze oudjes ook eens een reisje te gunnen. Door de voorzitter werd medegedeeld dat zulks van ge meentewege niet mogelijk was. Dus werd het een particulier initiatief. Velen hebben de koppen bij elkaar gestoken en zijn voor dit doel gaan organiseren. Om hiervoor een beet je geld in het loodje te krijgen, kre gen de heren schone gedachte om een voetbalmatch te laten spelen. De elftallen werden samengesteld uit.... 2 wethouders en bijna alle raadsle den geassisteerd door de ambtenaar der secretarie, gemeente werkman, gemeente ontvanger, hoofd der school, postdirect met zijn ondergeschikten, verder bakkers, slagers en nog vele anderen; 2 volledige elftallen. Nadat St. Cedlia de spelers op het veld gebracht heeft, laat de scheids rechterpater Gonzaga de elftal len aanrukken. Het hoofd der school en de ge meente-ontvanger he" ben hun plaats in het doel ingenomen. Dan wordt afgetrapt, de „Kuilenschoppers" heb ben de strijd aangebonden tegen „Bloed aan de bal". Het laat zich aanzien dat de Kui- tenschoppers de sterkste zullen zijn, want na enige tijd krijgt Bloed aan de bal de eerste goal te Incasseren, na enkele ogenblikken wordt het zelfs 20. Dat vindt Bloed aan de bal toch te erg, zij nemen het over en ja, het geluk komt het wordt 2-1. Na de rust als iedere speler weer wat bekomen is zien we zelfs voor Bloed aan de bal de gelijkmaker komen. Van nu af wordt door beide elftallen niks meer toegegeven en blijft de stand 22 gelijk. We moeten zeggen dat deze wedstrijd erg inte ressant was en zeker voor vele spe lers wel niet mee viel, want het mag gezegd worden: er waren ver schillende spelers die de 5 kruisjes al een heel eindje gepasseerd zijn. Scheidsrechter pater Gonzaga leidde deze wedstrijd correct en geen par don was er voor de minste overtre ding. Een eresaluut voor deze mannen die in hun initiatief zo schitterend geslaagd zijn want de belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Nu wij het toch over voetbal heb ben; P.S.K. 3 was het enige elftal dat Zondag te spelen had tegen Steen 3. Nu is het onze jongens toch eens gelukt een overwinning in de wacht te slepen. Een mooi spel met een overwinning van 21. Sas van Gent welke voor de feestelingen werd op gedragen, waarbij de jubilarissen had den plaats genomen in het priester koor. naar de in feesttooi gestoken wo ning, waar naast een mondelinge feli citatie vanwege de voorzitter, door de muzikanten het „lang zullen zij leven" en andere feestklanken ten gehore werden gebracht. Sluiskil Wtnterprogramma K.A.B. In de laatstleden gehouden K.A.B.-verga- dering werd het wintel-programma besproken en naar het zich laat aan zien staan mooie ontspanningsavon den te wachten. Deze reeks wordt geopend door een prijskaarting op Za terdag a.s. De afd. Terneuzen zal ook met de kaart tegen Sluiskil op tafel komen terwijl het ook in de bedoe ling ligt om de sterkste speler tot kampioen-kaarter uit te roepen. Men zal ook trachten om in Maart met een toneelstuk voor het voetlicht te komen. Actie Duitse Jeugd. Ook onze plaatselijke jeugdorganisatvis zullen deze week een beroep op uw naas tenliefde doen voor de jeugd in Duitsland. Zij houden een grootse in zameling waarbij, schoeisel kleding, voedsel enz. welkom zijn. Vlissingen GEKNIPT. De bekende ex-Vlisslngse zakenman, van Duitse afkomst, A. Muller, die in 1940 zijn twee panden verkocht en toen Inkoper werd voor de Duitse wermacht, is dezer dagen in Duits land gearresteerd Na de oorlog was hij in zijn Heimat ondergedoken en wist zich vier jaar lang schuil te houden. Thans is hij in één van onze kam pen geintemeerd. 60-jarig huwelijksfeest. De Noordweststraat was in feest tooi want niet alleen de woning van de jubilarissen was in groen en andere kleuren getooid, de buren hadden het feit zo gewichtig gevonden, dat zij het nodig oordeelden geheel de straat te versieren. Een 60-jarige bruiloft is dan ook een niet alledaags gebeuren en dat moch ten de echtgenoten P. de Wagenaere —Rogiers dan ook ondervinden. Reeds van 's morgens vroeg stroom den felicitaties binnen en werd mee bloemen of anderszins medeleven be toond. Ook burgemeester den Boer en diens echtgenote gaven „acte de presence" en kwamen de krasse oudjes geluk wensen. Zo'n feest zonder muziek, dat zou iets ondenkbaars zijn en zo trok de Harmonie de Verenigde Vrienden, na de plechtige H. Mis uit dankbaarheid, Westdorpe Aanrijding. De auto van de bakker F. Kalle werd door een vracht auto aangeieden. De auto werd een wiel afgerukt en zij werd van voren nogal ernstig beschadigd. Het inzitten de zoontje van de bakker bracht heb er met de schrik af. De vrachtauto was doorgereden er werd te Kapeile-i brug aangehouden. De bestuurder be weerde van de aanrijding niets te hebben gemerkt. Binnen een paar uur werd de beschadigde auto door een takelwagen van Visser weggevoerd. IJzendijke Hulpactie. In onze gemeente werd een vergadering belegd voor de R. K. Meisjesverenigingen. Hier in werd besloten ook in onze paro chie een actie op touw te zetten om de nood van de Duitse en Oosten rijkse kinderen te helpen lenigen Er zullen door de meisjes straatcollectes gehouden worden, om zoveel moge lijk goederen en voedsel (alleen dat wat niet aan bederf - onderhevig is) te verzamelen. Ook zullen foto's van Z. H. Paus Pius XH verkocht worden, om zo veel mogelijk de vervoerskosten te kunnen dekken. SLUISKIL. Donderdag 28 October. Vergadering der K.A.J, in het pa rochiehuis om 19.30 uur. DOET U WEER SMAKELIJK ETEN! Adv. 962-00 't Is 'n groot gebouw, vlak bij 't Boo- lak-Museum, waarin hij veel belang stelt. En t ligt vlak bij de rivier. Hij is dol op de nabijheid van grote rivie ren. Hier zijn we op nog geen steen worp van de Theems af. Maar dat weet u misschien even goed als k?" „Bijna even goed," antwoordde Wadham grimmig. „Wanneer vertrekt u, Eerwaarde?" Morgen, van Tilbury. Ik ben ei genlijk nog niet sterk genoeg, zegt de dokter, maar ik wil niet alleen reizen en professor Wright wil zijn vertrek niet lange uitstellen, dus moet ik het er maar op wagen. Het verbaast me, het vervult me van dankbare trots, te beseffen, wat het lichaam al niet kan doen op bevel van de wil....' .Precies, professor." viel Trent hem in de rede, dP woordenvloed afsnij dend, „maar als ik u in de rede mag vallen, hoe lang zouden we nog moe ien wachten? Ik kwam even aanlopen om een oude kennis op te zoeken en heb niet veel tijd. Heeft hij u verteld, waar hij heenging?" „Hij vroeg me om te wachten tot hij terugkwam. Als u niet langer wilt blijven, zal ik met genoegen 'n bood schap voor u overbrengen. Of schrijft u misschien Uever? Dat lijkt me nog beter, want ik ben bang voor de avond lucht en moest eigenlijk al thuis zijn. Ik houd me graag aan vaste leefre gels met opstaan, dieet en naar bed gaan. Maar ik ben ook niet zo sterk als mijn leeoling. Ik sta versteld over zijn eetlust. Ik vraag me soms at, hoe kan iemand met zo weinig lichaams- ~o vee' e'er zo '»7cnjl sterk zijn? Ik weet het niet." Wadham vreesde, dat de oude man door de inspanning van het spreken een inzinking nabij was. Hij leek ge vaarlijk zwak. „Zou er ook iets opwekkends in huis zijn?" riep Wadham opstaande. In de kast vond hij een fles brandewijn en drong er op aan dat de oude beer er iets van gebruikte. „Het ls bettr als u naar huis gaat, meneer." ried hij. ,,U bent Zo zwak als een mug. Laat ik een taxi voor u roepen." „Heel vriendelijk van u," antwoord de dr. Hyde. „Ik ben met de bus ge komen uit Bloomsbury, waar ik logeer" Plotseling betrok zijn gezicht. Trent vermoedde, dat hij de gedachte on aangenaam vond. om twee onbeken den achter te laten in de kamers van zijn vriend. „Maakt u zich over ons maar geen zorgen." zei hij vriendelijk. „We ken nen hem beiden goed, intiem zelfs. We zullen hem alles wel uitleggen." „Ik denk niet dat mijn leerling het me kwalijk zal nemen, als ik uw aan bod aanneem," sprak de oude heer, na een ogenblik te hebben nagedacht. „Nog éen ding,' verzocht Trent, „Het is ons plan om hem te verrassen, dus als u hem onderweg nog spreekt, zegt u dan niets van ons. Als u hem vertelde, dat er twee heren op hem wachten, zou hij het meteen weten. Is het teveel verlangd?" „Zeker niet," dr. Hyde was harte lijk, de brandewijn had hem nieuwe kracht gegeven en hij scheen zeer in genomen met de man, die het vroeg. „Ik gevoel, dat ik u vertrouwen kan. U hebt een vriendelijk en Innemend gezicht, ongetwijfeld de spiegel van een eenvoudige nobele ziel. Van mij zal professor Wright uw geheim niet vernemen." Terwijl Trent naar Charing Cross rende om een taxi. wachtte Wadhem me dr. Hyde aan de straatdeur en Wadham hield zijn revolver klaar voor het geval, dat Garland's mach tige gedaante voor hem zou oprijzen. Ze hielpen de zwakke man in de taxi, noteerden het nummer hiervan en 't adres, dat hij de chauffeur opgaf en zagen de auto wegrijden. Daarna keerden ze naar Garland's kamers terug. „Waf een bof" juichte Trent, „dat we die oude kerel net op tijd kwijt geraakt zijn." „Ik heb medelijden met de stak kerd. als Garland er achter komt, dat hij ons verteld heeft van dat fort aan de Nijl en het Boolak Museum. Dat is juist de plaats, waar hij zich wilde vestigen! En dat hij het van alle mensen ter wereld Juist aan ons belden verraadt!" „Hij zou hem gemakkelijk de nek kunnen omdraaien. Die man had niet uit moeten gaan, hij was zo zwak, dat hij de trap bijna niet afkon. Malaria is een akelige kwaal." Trent draalde het gas zo laag, dat het nog maar een gloeiende speldeknop leek. „Als hij er heen gaat om het op te draaien, wer pen we ons op hem." legde hij uit. De kamer, waarin ze zich bevonden was de zitkamer. In het middelste vertrek stond een bed en de voorste kamer - notabene de mooiste van de flat, scheen als keuken te zijn ge bruikt. Het was waar, dat de achter kamer het minst goed te zien was van uit de omliggende huizen. Ze was ar moedig gemeubileerd, 't karpet was versieten, de wandversiering bestond uit ingelijste platen uit oude Kerstnum mers, die Garland stellig hadden doen huiveren. Een Duitse koekoeksklok tikte agressief op de schoorsteen mantel. Toen het twaalf uur sloeg, leek het Trent of het vogeltje, dat uit zijn huisje kwam. hem uitlachte. De wach tende mannen begonnen ongerust te worden. Garland's lange afwezigheid was verdacht. Misschien was hem een ongeluk overkomen. Of de politie had hem eindelijk opgespoord en gearres teerd. ,Het bevalt me niets," zei Trent, met een boze blik op de koekoek. „Mij ook niet," antwoordde Wad ham „maar we kunnen niet weggaan. Vroeg of laat komt hij terug." „Niet als hij weet, dat we hier zijn In elk geval hebben we dr. Hyde's adres en het adres van de taxi, dus is het niet helemaal voor niets ge weest. Hier heeft de beroepspolitie een voorsprong op ons, amateurs. Als Ik hun organisatie aehto* me had zou Ik nooit falen." (Wordt vervolgd) donderdag 2s october HILVERSUM IL 415 meter 7 nws; 7,15 ochtendconc; 7,45 morgengeb; 8 nws; 8,15 pluk de dag; 9 vrouw; 9,06 muziek houdt fit; 9,30 w st 9,35 Sla vische dansen 9,45 schoolradio, 10 Wanda Landowska, clavecimbel; 10,15 morgendienst; 10,45 gewijde muz; II zonnebloem', 11,40 schoolradio; 12 An gelus; 12,03 KRO amusem ork KI v Beeck; 13 nws; 13,25 piano; 13,45 hors d'oeuvre; 14 na de lunch; 14,40 vr; 15 NCRV koor; 15,30 piano; 16 bij bel; 16,45 werken van v. Weber; 17 jeugdjournaal; 17,30 de Raaff Schut te; 17,50 een kijkje in de dessah; 18 NCRV kwartet; 18,15 Land en Tuin bouw; 18.30 Masqueraders; 18,45 Pien ter Piekeraars; 19 nws; 19,15 L d H; 19130 actueel geluld; 19,45 Ned orga nisten; 20 nws; 20,05 progr. proloog; 20,15 studio steravond; 21.30 familie competitie; 22 Valerius Gedencklanck 22,15 vaart der volken: 22.35 gr; 22,45 avondoverd; 23 nws; 23,15 Symph Aus der neuen Welt v. Dvorak. HILVERSUM I, 301 meter 7 nws; 7,15 ochtendgymn; 7,30 Fredo Cardo- ni en orkest; 7.50 dagopening; 8 nws; 8,15 ochtendvaria; 8,55 vrouw tot vr; 9 piano en ork; 9,30 met een lied de wereld rond; 10 raorgenw; 10,15 arb vit; 10,50 kleutertje; 11 populaire ork werken; 11,45 Kuddegeest; 12 John Renova and his music; 12,30 weerpr; 12,38 Speeldoos; 13 nws; 13,15 mede delingen; 13,20 Huldiging Fred Roes- ke; 13,30 Skymasters; 14 van de hak op de tak; 14.20 Pierre Palla; 15 zie ken en gezonden; 16 Van vier tot viif; 17 kaleidoscoop; 17,20 Welk dier deze week? Dr Portielje; 17,30 Doe het zelf; 17,35 Maria Zamora en haar Z Amer ork; 18 nws; 18.15 sport; 18,30 Ned str kr; 19 De Ring van Rico; 19,10 avondschool; 19.45 RVD ant woordt; 20 nws; 20,15 kamerork; 21 het wassende water, hoorsp; naar H. de Man's roman; 22,15 Ray Ventura; 22,45 Pijlers van Neerlands welvaart: Verveningsbedrijf; 23 nws; 23,15 gr. BRUSSEL, Vlaams 321 meter 12,40 Philadelphia ork; 13 nws; 13,15 lich te gr pl; 19 nws; 19,30 Conc voor blaasinstrum; 19,50 De Venus van II- le; 20 verz progr; 21 Oud worden, 'n zegen of een ramp; 21 EI Schumann en Heinr. Schussnus; 21,45 actuali teiten; 22 nws; 22.15 moderne kamer muz; 22,50 nws; 22,55 gr. GOI uit lang" MotorrlJv cc., tn gen bij Hulst.

de Stem | 1948 | | pagina 2