Gen. Schreiber ontvluchtte de Sovjets Geen probleem, maar een complot.... Resolutie wil buurstaten verantwoordelijk stellen Menk van Overbeek en Elsie Fey door twee katholieke Schotten bijgestaan De Tussen wateren Beangstigend en verheugend tevens IN "T KORT Eensgezind over Atlantisch Pact De stakingen in Frankrijk de„ Generaal Spoor over de toestand VIERDE JAARGANG No. 1214 DE SPANNINGEN ROND BERLIJN DistributienieutOs Een ons vlees extra ROKEN DE, PRIJZEN van pudding- en cus- tardpoeder, sauspoeder, maizena, aardappelmeel, aardappelsago, stijfsel, koffiesiroop, dextrine en auwels zijn vrijgelaten. De ramp van de Nijmegen' Griekenland in de V. N. Het proces Kravchenko RONDOM LEOPOLD III Na de verwerping van de volksraadpleging ziet C.VP. geen heil in het verlaten der Regering Koud WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 F grote trekken zijn er drie vraag stukken: De Amerikaanse verkiezingscampagne Uitgave NV Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J M Mes: Mr. H B B de Rechter. - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- 1 3.90 p kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. AT ER onrust is in de wereld rondom Berlijn en de Russi sche Blokkade is ten slotte voor niemand werkelijk nieuws en toch wordt dagelijks door het verfijnde politieke spel de spanning opgezweept tot een nieuw uiterste, waar iedereen dacht, dat het alleruiterste reeds lang was overschreden of ten minste bereikt. Zo ook vandaag. Nauwelijks zijn we beko men van de laatste Russische afwijzing der resolutie van de neutrale Zes, nog is het bericht over het 300.000 man tellende leger van Von Paulus niet geheel uit ons opgeschrikt brein ver vaagd, altijd moeten we nog denken aan de mislukte aanslag op Von Seydlitz (de man die de politie moet sovjettiseren) en weeral wordt onze aandacht gevraagd voor een nieuwe sensatie; Generaal Schreiber, een der naaste medewerkers van Von Seyd litz is naar West-Duitsland gevlucht. -yïET ingang van gisteren is aange- wezen Bon 336 Algemeen (voorko mende op A, B, C-kaarten), voor kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 November 1948. Deze extra verstrekking is mogelijk dank zij de ruime aanvoer van slacht vee. T\E ROOK-KAMPIOEN van de goede stad Kampen heeft dit record op z'n naam staan: een si gaar van 12 cM. rookte hij in vijf kwartier tijds tot op een peukje van 14 mM. weg. Toen pas viel zijn „as-kolom". Twee dagen lang, Maandag en Dinsdag, bevochten 116 rokers el kaar in Zwolle; de eerste dag werd het record al geëvenaard. Het doel van de wedstrijd: de ouden van dagen een gezellige dag te bezor gen. Het rookfestijn is een succes geworden en nu zijn de organisa toren van plan binnenkort (De cember a.s.) een pijp-wedstrijd te houden. Dan gaat het erom, wie het langst met zijn portie tabak toekomt. Niet zo gek in onze dis tributie-tijd. K C, WU.. Burgemeester van Shang hai, zond aan zijn ambtsgenoot van Amsterdam twee vazen van Chi nees porcelein ten geschenke. TN DE EERSTE KAMER zal mor gen prof. Kranenburg een rede houden ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden de Grondwets herziening van 1848 werd afgekon digd. jQE MINISTER van Justitie heeft besloten te Veenhuizen een „open kamp" voor gestraften in te richten. Geen bewaking', geen prikkel draad en iedere maand drie dagen naar huis vormen de „grondpijlers" van dit nieuwe systeem. JQE gemeenteraadsverkiezingen zul len in 1949 worden gehouden. De leden van de Prov. Staten worden in 1950 gekozen. JANG AN TAKOET ada roemah sakkit" zei een Javaanse bedien de, toen hij op Schiphol in een vlieg tuig stapte. Hetgeen dan wil zeggen: „We zijn niet bang, want er is altijd nog een ziekenhuis". JTET FOX-CONTRACT met de Re publiek Indonesia gaat niet door wegens gebrek aan belangstelling bij de Amerikaanse financiers. J)E STENOGRAFISCHE afdeling van onze beide Kamers vestigde een record door de avondzitting van de Tweede Kamer, welke Maandag tot half drie in de nacht duurder, kant en klaar zeven uur later af te leve ren. Nu kan de Eerste Kamer Don derdag de Noodwet Indonesië behan delen. J)E GRIEKSE KONING heeft de Staat van Beleg voor de Pelopon nesus goedgekeurd. JJUITSE KAMPLEIDERS van Amers foort zullen bijna voltallig op 16 November te Amsterdam worden be recht. £)E V. N. WIL een eigen radionet lenn ten" daartoe zullen ongeveer 1500 mensen nodig zijn. JJET VREDESMANIFEST nit Mun- ster is gisteren door vier lande lijke ruiters uit Zoetermeer op het bordes van het Vredespaleis te Den Haag aangeboden. TAE H. VADER zal zelf het gebed voor het H Jaar dieteren Het zal in alle talen worden verspreid, om tijdens het H. Jaar in alle kerken ter wereld te worden opgezegd Voor zo ver ons te kennen is (egeven. zal dit gebed een smeekbede om vrede en om eenheid onder de christenen be vatten. HIJ WAS OP DE HOOGTE. TyiTEN KAN dit als een onbelangrijk nieuwtje beschouwen. Wij voor ons zien in dit „geval" een symptoom, dat verheugend is en beangstigend tevens. De generaal kwam twee da gen geleden in de Sovjet-zone aan om een „hoge functie" te bekleden. Hij zou gaan meehelpen om de volkspoli- tië van de Sovjet-zone te gaan ver anderen in een geregelde pro- communistische strijdmacht. Oorspronkelijk kwam hij uit het le ger van Von Paulus, waar hij een vertrouwens-positie innam. In die hoedanigheid werd hij: 1. behoorlijk op de hoogte gehouden van wat er achter het stalen scherm gebeurde. 2. was bekend met de geheime plan nen van de Sovjets met Berlijn en met Duitsland en 3. kon hij als wei nigen de kansen beoordelen, verbon den aan een al of niet vluchten uit de macht van de Sovjets. Dit alles is een van de beschikbare feiten afgeleide theorie, die echter door het nieuwe feit „de vlucht van generaal Schreiber" niet weinig aan waarschijnlijkheid wint. Immers, de gehele wereld is er nu langzamerhand wel van overtuigd geraakt, dat er een dictatuut van verschrikkingen aan het Sovjet-regiem ten grondslag ligt. Nog dezer dagen beweerde een ont snapt officier, dat nauwelijks 30 pro cent van de Russen pro-communistisch is en dat de andere 70 procent mee loopt uit gerechtvaardigde angst, uit lijfsbehoud dus. DENK AAN KRAVCHENKO. INRIJGT een man met meer dan nor- male kennis van zaken (denk aan Kravchenko) de kans, dan lijkt het logisch, wanneer hij zo snel mogelijk te benen neemt. Dit zal zeker gebeu ren als het gaat om een Duitser, die gedreven door vaderslandsliefde even zeer als door lijfsbehoud omwille van wat er voor het arme Berlijn nog op het programma staat, wegvlucht. Zo en niet anders zien we de zaken De angst van de geheie democratische wereld vindt in dergelijke feiten een duidelijke bevestiging. Het is tenslot te niet meer mogelijk de mensheid te sussen met schoonklinkende theorieën. Ook wij weten, dat er nog „mogelijk heden" bestaan om de Berlijnse kwes tie al of niet door middel van Veilig heidsraad of Algemene Vergadering in het reine te brengen. Maar die mo gelijkheden verliezen aanzienlijk aan waarde door feiten als het nu door ons beschrevene. Nu is het geenszins onze bedoeling om de bstaande algemene angst nog aan te wakkeren. We wensen alleen de mening van zeer veel vooraan staande politiici in Engeland, Amerika en Frankrijk te onderschrijven: Rus land kan slechts in bedwang worden gehouden door als gelijkwaardige en even-machtige ernaast te gaan staan. En nn komen we op onze mening, dat het symptoom ook nog „verheu gend" kan worden genoemd: generaal Schreiber zou nimmer zo dwaas zijn geweest te vluchten, als hij niet een redelijke kans vermoedde in de kracht van het Westen. Hij zal immers niet zo dwaas zijn met open ogen zijn en ons aller ondergang tegemoet te snel len! En daar willen we het dan voor lopig maar op houden jp»ETER EN JOHN DEVLIN uit Tarbolton bij Prestwick zijn pracht-kerels. Toen zij in die ongeljxsnecht van de ramp met de „Nijmegen" door de steekvlam en de hevige knal van het uit elkaar springende toestel werden opgeschrikt, deden ze wal ieder ander in hun plaats zou hebben gedaan: zij snelden naar de plaats van het ongeluk. Maar daarna deden ze, wat weini gen hen zullen nadoen. Peter trof het zwaar verbrande lichaam van de steward Henk van Over beek en het eerste wat hij vroeg was: „Is U katholiek?" Toen hij daarop een helder „Yes" hoorde, nam hij zijn stevige boeren-rozekrans en voelde zich gelukkig, toen Henk he( kruisje vast in zijn verbrande vuist nam. Ze baden samen de rozenkrans en een Oefening van Berouw. En tussen ieder tientje door zei Henk: „Vertel mijn ouders, dat ik een grote kwajongen ben. Zeg hun, dat ik er spijt van heb, dat ik tegen hun zin ben gaan vliegen". In de twee en een half uur, dat ze daar zo samen op het steenkoude vliegveld by een waren, hebben deze twee jonge kerels een con tact gehad van de allerhoogste orde: de H. Geest was in beiden werkzaam om van het laatste restje leven van Henk, die nog niet besefte dat hij ging sterven, een schoon geheel te maken. „Ik heb het zo koud" klaagde zacht het slachtoffer Toen stelde Peter Devlin uit Tarbolton, zoon van het enige katholieke gezin in een wijde pro testantse omtrek, een daad als om Onze Lieve Heer zijn dank Je tonen voor de genade, dat juist hij een der twee katholieken uit de veertig slachtoffers had mogen bijstaan: hij ontkleedde zich zover dit ging en dekte daarmee de verkleumde ledematen van Henk van Overbeek. Zijn broer John had 't voorrecht dit te mogen doen voor Elsie Fey, de katholieke stewardess. Ruim twee bange uren bad hij met haar om leniging van de noden van lichaam en ziel en ook hij stond bereidwillig de beschut tende kleding af om haar te besehermen tegen de indringende koude. De beide Devlins zijn nu in Breda om aan de familie te zeggen, hoe treu rig en schoon tegelijkertijd het einde was van de geliefde zoon en broer en zij zullen Donderdag voor het laatst vaarwel zeggen aan hem, die in volle waarheid hun vriendschap mocht meenemen als sterke schutse voor de eer ste schreden van de Grote Reis. De stoffelijke resten van de leden van de bemanning van de veróngelukte „Nijmegen" en die van de Ne derlandse en buitenlandse passagiers zijn gisterenavond naar Amsterdam overgebracht. Vanmorgen vroeg werden zij geplaatst in de Nieuwe Kerk op de Dam, die daarvoor als chapelle ardente is ingericht. Consultatieve Raad der Vijf T\E CONSULTATIEVE RAAD der Ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf mogendheden, heeft op de 25ste en 26ste October, de beslissingen bestudeerd, welke het bevel over de strijdkrachten van de West-Europese Unie betreffen. De Raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de „richt lijnen, waarop de verdedigingspoli tiek van de vijf mogendheden is ge baseerd binnen het kader van het ver drag van Brussel en het Handvest der V N.", aldus een te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De Raad heeft eveneens net vraag stuk van de veiligheid in de Noorde lijke Atlantische Oceaan bestudeerd, alsmede de resultaten der besprekin gen, die over dit onderwerp in de loop van de zomer te Washington gehouden zijn. Dit onderzoek heeft doen vaststel len, dat omtrent het be sel van een defensief Atlantisch Pact en de stap pen, die in dit opzicht moeten wor den gedaan, in de schoot van de Raad volledige instemming bestaat. Er moet nog 1 millioen francs waarborg bij TIET onderzoek inzake de schrifte- lijke aanklacht, die Victor Krav chenko, schrijver van de anti-Sovjet- Russische autobiografie „Ik verkoos de vrijheid" tegen het Franse week blad „Les lettres frangaises" heeft in gediend, is weder uitgesteld, ditmaal voor twee weken, in verband met 't vaststellen der procedure en de schat ting van de waarborgsom, die Krav chenko moet storten voor getuigen- onkosten. Uit de Sovjet-Unie worden 11 getuigen ontboden, uit de V.S. 3. Volgens Nordmann, advocaat van het blad, is de som van 2.6 millioen francs waar de onkosten voor de getuigen oorspronkelijk op geschat zijn, sinds de devaluatie van de franc te kflein. Hij eist, dat Kravchenko thans 3.6 millioen francs waarborg zal storten. TT ET DEBAT over de Griekse kwes- tie in de politieke commissie van de V. N. werd geonend door de Griek se gedelegeerde Pipinelis. Hij vroeg: „Zijn Joego-Slavië, Albanië en Bul garije bereid een eind te maken aan hun activiteit, „welke de medogenlo- ze opstand doet voortduren?" Indien hierop geen bevredigend ant woord werd gegeven moest de Alge mene Vergadering een besluit nemen „dat ontzag inboezemde". De Griekse delegatie zou op het juiste moment niet aarzelen de richt lijnen tot zulk een besluit voor te stellen. Gewonden bij militie en stakers STAKINGEN in Frankrijk be- ginnen een bloedig einde te ver tonen, wanneer we tenminste al van een „einde" kunnen spreken. In het Noorden is de politie in samenwer king met de troepen de toestand vrij wel meester, maar dit kan in geen ge val van het Zuiden worden gezegd. Bovendien heeft het veroveren van de overmacht bloed gekost aan beide kanten. In Ales is het gekomen tot een tref fen tussen stakers en soldaten, waar bij aan beide zijden ernstige gewon den vielen. Uit Parijs werd gisteren avond gemeld, dat stakers mijnen te Rochebelle tot ontploffing hebben ge bracht. Honderden stakers werden ge arresteerd, waarvan velen in het be zit van wapenen. Te Ales verliet het personeel bij het station het werk en een aantal win kels werd gesloten, toen de troepen de zuiverings-actie bij de mijn Ro chebelle voortzetten. Er wordt ijverig gezocht naar een aantal buitenlan ders, die gerekend worden tot de aan stichters van de staking en van het verzet. (Van onze Brusselse correspondent) J-J EEFT de mededeling van de stemming in de Senaat, over de voor genomen volksraadpleging betreffende de terugkeer van Leopold III, velen in dit land verrast, men zou moeilijk kunnen volhouden dat de verwerping verwondering heeft gebaard bij diegenen, die de zgn. Koningsquaestie in haar evolutie hebben gevolgd. Men heeft in derdaad niet op de uitspraak der Senatoren moeten wachten om te weten dat er op dit ogenblik geen parlementaire meerderheid te vin den is om aan het kabaal, dat tegen de Vorst werd opgezet, een grondwettelijke oplossing te geven. Dit laatste is, zo mogelijk, en af gezien van elke sentimentele overweging, nog meer te betreuren dan de verlengde afwezigheid van de Koning. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Noord en West Koud. Vandaag zon onder 17.22 uur. Maan onder 15.59 uur. Morgen zon op 7.27 uur. Maan op 1.51 uur. (AVER de Koningsquaestie als zoda nig is maar weinig meer te zeg gen Zij had nooit dienen gesteld en zij is veeleer een complot dan een probleem. Toen Premier Spaak na en zoals zijn voorganger Van Acker, on geveer drie jaren geleden, in het openbaar toegaf dat er een meerder heid was in het land die de Vorst te rug op de troon wenste, had men daaruit normaliter het wiize besluit moeten trekken. Men heeft het niet gedaan en er de voorkeur aan ge geven de zaak volledig te laten be derven Men heeft daartoe vooraf zorgvuldig vergeten, dat bij de bc- vriiding van de Koning door de Ame rikaanse legers iedereen achter Leo pold III stond, en niemand teger Hem de grieven aanvoerde, die se dertdien met merkwaardige toewij ding werden aangedikt en vermenig vuldigd. Besprekingen, onderzoeken, parlementaire debatten, ontmoetingen te Sankt Wolfgang, niets heeft ons een stap nader gebracht tot de éni ge oplossing die zich blijft, opdrin gen. de grondwettelijke, d!- de te rugkeer van de Koning en de her neming zijner prerogatieven impli ceert. WAAROM? TJET waarom van dit complot is vrij eenvoudig te beantwoorden. Die genen die in 1940 de Koning zeer ten onrechte hielpen beledigen en die na erhand, meestal in den vreemde, zwaar tekortkwamen aan hun ver plichtingen. vreesden het ogenblik, waarop hen rekenschap zou worden gevraagd door de Eerste Soldaat van de Veldtocht 1940, die geheel zijn plicht heeft gedaan. Omdat zij wel wisten, dat zij hun beleid bezwaar lijk zouden kunnen rechtvaardigen, hebben zij het beschamende middel gekozen Leopold III uit het land ver is ijaerd te houden. Slechts één partij werd bereid ge vonden openlijk en moedig, onver moeibaar en in weerwil van de daar aan verbonden politieke nadelen, de verdediging van de Koning op zich te nemen: de Christelijke Volks-Par- tij. De CVP is wel als sterkste par tij uit de verkiezingen gekomen, maar ze had niet de absolute meer derheid en kon derhalve, in strijd met wat politiek ongeschoolden ble ven hopen, op eigen houtje, geen op lossing brengen. De draw, 83-83 stem men, die vorige week in de Senaat gespeeld werd, is de schrijnendste il lustratie van de moeilijke positie waarin de CVP, in weerwil van het feit, dat zij de sterkste partij is, ver keert ten aanzien van het complot der linkse partijen. Met die draw werd een hoofdstuk in de zgn. Ko ningsquaestie afgesloten. Maar de strijd wordt niet opge geven. Is er geen parlementaire meerderheid, die de Koning schraagt in zijn ongelijke strijd tegen de rac ket der politieke pofiteurs, men weet iederéén weet dat tenminste vier vijfde der bevolking de Vorst op zijn troon terug wilt. Het komt er alleen maar op aan die verhouding ook in het Parlement te bereiken, doch dat gaat niet zonder verkiezin gen, waarvoor normaal nog een goed jaar moet gewacht worden. regeringscombinatie blijft IPR werd van zekere zijde gevreesd. dat de verwerping der volks raadpleging gevolgd zou worden door een regeringscrisis en dat deze mo gelijk tot een ontbinding met daarop- volgénde herverkiezingen zou leiden. Het ziet er niet naar uit, dat zulks het onvermijdelijke verloop der din gen moet worden. De CVP heeft geen redenen om het regeringsschip te verlaten en naar een vruchteloze op positie te verhuizen, waar zij stellig niets kan doen om aan de Ko ningsquaestie het door haar gewens te beslag te geven. Van een samen werking met de onbetrouwbare com munisten kan geen sprake zijn en met de niet minder kwalijk geinten- tioneerde liberalen is even weinig aan te vangen. Als de CVP oordeelt de Regering niet met de socialisten te kunnen voortzetten, kan zij het evenmin in overweging nemen het met socialisten en liberalen samen te beproeven. Vanwege de CVP is er derhalve geen enkele bedreiging te gen de huidige Regering. HET LIBERALE VOORSTEL JYAN het voorstel der liberalen een oplossing brengen in het zgn. Koningsvraagstuk? Zoals men weet hebben Waalse en Vlaamse libera len bij eenparigheid parlementair althans, want onder de liberalen zijn veel Koningsgetrouwen te tellen, die zich bij een individuele raadpleging voor Leopold III zouden uitspreken tegen de Volksraadpleging gestemd in de Senaat. Dat verhindert hen evenwel niet met een voorstel uit te pakken, strekkend tot de oprichting ener commissie, die andermaal het „geval" zou onderzoeken en over haar bevindingen verslag zou uit brengen bij het Parlement. Juist gis teren besloot de Kamer van Volks vertegenwoordigers het voorstel in overweging te nemen, wat geenszins wil zeggen, dat er een meerderheid voor is. Het werk van bedoelde commissie zou immers te gemakkelijk gelegen heid geven om andermaal met mod der (e gooien, andermaal een stort vloed van papiertjes, echte en ver- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60. Incasso wordt berekend. TPR zit een griezelig moment in de vele hooggestemde officiële be schouwingen over de Benelux-ge- dachte. Men hoort niet reppen over éér belangrijk probleem en toch weet men, dat het steeds aanwezig is. Het is een nog ongeziene, maar hinderlijke gast in een prettig keu velend gezelschap. Het is de kwestie van de Tussenwateren. Tussenwateren meervoud. Het is niet mogelijk het ene onderwerp op di, gebied aan te raken zonder ook contact met het andere te krijgen. Het is een complex, een nauw sa menhangend complex. Er kan o.i. echter geen sprake van zijn, de Benelux-gedachte goed en vruchtbaar door te voeren, als men om dit netelige vraagstuk blijft heen draaien. En dit geldt vooral voor den Haag. Daar hult men zich in een stilzwijgen, dat men uit een oogpunt van diplomatieke handigheid moge verklaren, doch dat niet eeuwig kan duren. Er is voor vele takken van handel en industrie, voor grote land streken te veel mee gemoeid, om. maar verstoppertje te blijven spelen. We weten, dat men hiermee in het eigen land ook weer tegenstellingen zal oproepen. Er is echter niets aan te doen. Dit moet doorgesproken wor den. En we hebben de overtuiging, dat de stroom der historie de scher pe kanten van menig probleem beeft afgeslepen. Het zal niet zo moeilijk liggen als iw de twintiger jaren. In België is men wel wat open hartiger dan hier te lande en de in terne tegenstellingen zijn er dan ook duidelijker zichtbaar, We hebben 't ervaren in gesprekken met enkele vooraanstaande personen op het ter rein van het havenwezen, en de scheepvaart in onze zusterstaat. Het ware niet kies hierin met welgeval len te gaan roeren. We mogen ont niet verkneukelen in interne geschil len van onze grootste Beneluxgenoot evenmin als we het fijn zouden vin den, als deze onze interne menings verscheidenheid zou willen uitbuiten voor het bevorderen van eigen voor deel. Doch we moeten weten, hoe de kwesties staan. En dan kunnen wa terwille van een objectief vaststellen van de feiten ook hier niet omheen. 1. De verbinding van Antwerpen met de Rijn; 2. De verbinding van Genit met de Wester-Schelde; 3. De verbinding van Luik met de gekanaliseerde Maas. Om zich te prepareren voor de on derhandelingen met Nederland, die toch eens moeten komen, heeft Brus sel het terecht wenselijk geacht, dat vertegenwoordigers van Gent, Ant werpen en Luik eerst samen gingen praten over de prioriteit van de ver beteringsmogelijkheden. Financieel is het namelijk niet wel doenlijk tege lijk te beginnen met drie projecten van dusdanige omvang. Aan de ande re kant is het zó, dat Antwerpen ge varen vreest voor de toekomst van zijn haven, als de verbeteringen voor Gent en Luik niet ongeveer zouden samenvallen met de verlangde nieu we verbinding met de Rijn. Gent zegt echter: de verbetering van het kanaal naar Terneuzen en de nieu we sluis aldaar zijn een levensnood zaak voor ons; wij kunnen niet wachten, tot men het met Nederland over de AntwerpenRijn- en Luik— Maas-verbinding eens is. Luik bere deneert: niet alles voor het Vlaamse land, ook Wallonië heeft direct zijn verbinding nodig. Dit debat heeft niet tot een vrucht baar resultaat kunnen voeren. De drie steden geraakten niet tot een eenstemmig rapport. En de Belgi sche regering zit nog met de moei lijkheid, hoe zij het geheel van de kwestie moet inbrengen in de be sprekingen met Nederland. Een volgende keer willen wij de kwesties eens meer afzonderlijk be kijken. John Foster Dulls (V. S.) diende voor zijn land, China, Engeland en Frankrijk gezamenlijk een resolutie in: 1. Dat de strijdkrachten van Markos voor een groot deel afhankelijk zijn van bevoorrading uit Albanië, Bulga rije en Joego-Slavië, en dat zij zich herhaaldelijk in veiligheid hebben ge bracht op gebied van de Noordelijke buren van Griekenland. 2. Het voortduren van deze toestand vormt een bedreiging van de vrede op de Balkan. 3. Het gedrag van de drie Noorde lijke buurlanden i« niet overeenkom stig geweest met A strekking van 't handvest der V. h. De resolutie eist: Dat de drie landen onmiddellijk op houden qfiigerlei hulp aan de troepen van Markos te verlenen. Truman kreeg bloemen van schoonheidskoningin en werd „uitgeregeld" TRUMAN nam deel aan een optocht door de s'.raten van Chicago, die vol publiek waren en getooid met vlaggen en banieren. Vele gebouwen waren geilhimineerd, men wierp rij kelijk met confetti en stak overal vuurwerk af Toen Truman 't verlichte podium betrad voor het uitspreken van een rede, werd er een roodgekleur de figuu in de vorm van een hart naar hem toe gerold waaruit een schoon heidskoningin te voorschijn kwam, die rode rozen aanbood. De rede werd uitgezonden via de radio. n.l. door de „Coiiunbia Broad casting System" en de „Mutual Broad casting Company". Voordat Truman zijn rede had beëindigd werd door de omroepmaatschappij verklaard, dat het democratisch nationaal comité een half uur zendtijd gekocht had en dat de uitzending werd afgebroken toen het halfuur was verstreken, ofschoon de President nog aan het woord was. valste, los te maken en andermaal lichtvaardig te oordelen over tal van toestanden en feiten, gebeurtenissen en verschijnselen die met kwalijk op zet uit hun verband werden gerukt, en waarover trouwens gelet op het feit, dat de grondwettelijke Vorst in Zijn persoon en Zijn gedragingen bo ven elke discussie verheven moet blij ven niet te oordelen valt. Het voorstel der liberalen is trou wens niet in overweging te nemen, omdat de voorgestelde samenstelling der commissie generlei waarborg biedt. Op de vraag wat er de Konings getrouwen aan troost en mogelijkhe den overblijft, is gauw geantwoord. Aan troost, de stellige zekerheid, dat de meerderheid der bevolking on wankelbaar trouw blijft en met geen lasterpraatjes tot een andere ziens wijze te bewegen is. Aan mogelijk heden, het geduld tot een nieuwe verkiezing een absolute meerderheid medebrengt voor de CVP. Een ijdele hoop is dit laatste niet. wanneer men bedenkt, dat de jongste volkstelling er in haar eerste resultaten op wijst, dat de herverdeling der zetels een ander beeld kan geven aan de sa menstelling van het Parlement. Bo vendien zou de deelneming van de vrouwen aan de verkiezing, hetgeen van 1 Juli 1949 af een feit wordt, een niet geringere weerslag krijgen op de resultaten die uit de stembus te halen zijn. Zoveel is zeker en de jongste Koningshulde-meetingen hebben dat ten duidelijkste aangetoond dat de Koningsgetrouwen niet ontwapenen en niet bereid blijken de strijd op te geven alvorens Leopold III als een vrij man te Brussel teruggekeerd is en zelf beslissen kan wat hem. ten aanzien van het landsbeleid. te doen staat. In dit land is niemand op zijn plaats zolang de Koning van de Zijne verwijderd gehouden wordt. Bedreiging komt niet van Moeso, doch van de Republiek T\E luitenant-generaal S. H. Spoor heeft verklaard, dat de militaire situatie op Java en Sumatra nog steeds slechter wordt. Hij deelde mede, dat in de week van 12 tot 19 October een record-aantal van 228 incidenten met infiltranten was voorgekomen. Het betrof hier o. m. 158 aanvallen op niet-militaire doelen en het vermoorden van 48 In donesische functionarissen. Generaal Spoor schatte, dat ongeveer 11.000 van de 20.000 Republikeinen, die uit West- Java geëvacueerd waren, in dit ge bied zijn teruggekeerd. Vele hadden automatische wapens en Nederlandse militairen hebben veel propaganda-materiaal bij hen aange troffen. De communistische invloed kwam niet van de groep-Moeso, doch van de republiek en was niet slechts een gevaar, doch een werkelijke bedrei ging. Het doel van de infiltranten is het doden van Nederlanders en z.g. Indo nesische collaborateurs van Neder land, voorts het verhinderen van de productie en het verwekken van zo- veel mogelijk onrust onder de bevol- Dr PAUL DE RYCK king, zo zeide hij.

de Stem | 1948 | | pagina 1