Een monument van samenwerking te Goes Wederopbouw in eigen handen Mgr. G. Vermolen te Huijbergen ten grave gedrag en Wal een Wonderlijke Wereld RADIO 2 DE STEM VAN DINSDAG 26 OCTOBER 1948 2 Molen te Re tranche- ment weer in gebruik Door gasverstikking gedood Alles voor de jeugd Lange droeve stoet trok naar de laatste rustplaats A G ENDA Dc Vreemde affaire Onbevredigend Raad van Middelburg BENOEMING De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Enkhuizen benoemd de weleerw. heer C. J. van Haastert, HULSTENAAR TOT 13 JAAR VEROORDEELD P. van der Bom uit Hulst was door het Bijzonder Hof te s-Gravenhage tot 18 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens hulpverlening aan de N.S.B. bij het opsporen en arresteren van Nederlanders. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad concludeerde tot een straf van 14 jaar. De Bijz. Raad van Cassatie veroor deelde v. d. B. thans tot 13 jaar. FILMMIDDAG VOOR DE TYPOGRAFEN Door de firma G. H. Bührman, werd in 't Slot Ostende te Goes een liim vertoond over de fabricage van papier. Uit geheel Zeeland waren van ver schillende drukkerijen talrijke werk nemers en patroons aanwezig en de leer lingen van de Typografenschool te Middelburg hadden voor deze film middag vrijaf gekregen. Na een welkomstwoord door de heer Snoek, voorzitter van de Vakstudie club, ving de heer P. M. Mees zijn le zing aan, welke hij toelichtte met lan taarnplaatjes. AUTO REED OP MIJN De 35-jarige vrachtrijder P. Pene reed te Westkapelle met een geladen vrachtauto op een tankmijn, met het gevolg, dat hij uit de auto werd ge slingerd en vrijwel onmiddellijk dood was. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kinderen achter. DE PINDAMAN In verschillende bladen werd de me ning uitgesproken dat de prijzencon- troledienst de soms absurd hoge prij zen welke de bekende pindamanne tjes voor hun waren vragen, onge straft toelaat. De bonafide winkelier, die nauwkeurig gecontroleerd wordt, zou hier aanstoot aan nemen. Evenwel bewijst een groot aantal ver oordelingen door de tuchtrechters voor de prijzen, dat de controledienst te dezen aanzien wel degelijk dili gent is. Overigens dient gezegd te worden dat deze pindamannen alleen kunnen ver kopen wanneer het publiek bereid is, de gevraagde prijzen te betalen Geen kopers, geen handel! Goes DE REDERIJCKERS OP TOURNEE De kath. toneelclub de Reclerijckers gaan op 3 en 4 November naar Bergen op Zoom om daar voor Kath. Thuis front ,Vier mannen en een meisje" op te voeren. Hetzelfde stuk zullen zij 14 November te 's Heerenhoek spelen. Als regisseur van de Rederijekers zal voortaan de heer Louis Schneider uit Middelburg optreden. SNOEPERS WORDEN DIEVEN Twee broertjes, resp. van 12 en 13 jaar, kregen een niet te beteugelen trek in lekkernijen. Daar de voorraad thuis niet onuitputtelijk was klommen ze op het pakhuis van de grössierde- rij der firma D. in de Nieuwstraat en lieten zich langs het dakraam naar binnen glijden, waar ze zich te goed deden aan bonbons en andere lekker nijen. Bovendien vulden ze htm zakken met snoep en togen weibeladen huis waarts. Ze waren zo voldaan dat ze aan vriendjes ook zoetigheden uitdeelden. Die royaliteit was zó opzienbarend, dat toen de politie, die 's middags ge alarmeerd was, op onderzoek uitging, de 2 schelmen vlug gevonden waren. Het zal hun beste beurt niet worden! Geslaagd. Te Delft slaagde de heer J.C. Visser voor het propae- deutisch examen voor bouwkundig Commissaris der Koningin verricht de plechtigheid D£ COMMISSARIS der Koningin, jhr. mr. A. C. C. de Casembroot, stelde te Retranchement de door de oorlog beschadigde en daarna geres taureerde open standaard molen, de enige van dit type in Zeeuwsch-Vlaan- deren, weer in gebruik. Deze molen, tot de bouw waarvan men besloot bij een besluit van 1643, is gerestaureerd door de rijksdienst voor monumentenzorg. Bij de restauratie werd het z.g. faul- of schokwiclsysteem toegepast. Bij de ingebruikstelling waren o.m. aanwezig vertegenwoordigers van de Nederland se en Belgische diensten voor monu mentenzorg. van de stichting Menno van Coehoom tot behoud van vr> ting- werken, van de vereniging de Holland se Molen en van de A.N.W.B. Jhr. mr. de Casembroot wees er op hoe tijdens de bezetting de molens hun nut hebben bewezen. Verder spra ken de burgemee-.ter van liet dorp de heer I. Leenhout:, het lid van het hoofdbestuur van de vereniging de Hollandse Molen jhr. m.r F. L. J. van Rijckevorsei. de consul van de A.N.W. B. mr. K. Hoeksema en de heer Bicker Crarten van de Rijksdienst voor de monumentenzorg. Zij allen spraken hun vreugde uit over deze ingebruik stelling. Bejaarde Bergenaar zat dood aan tafel jytEJUFFROUW VERDULT, die het huishouden onderhield van de 82-jarige alleen wonende weduwnaar G. Klaassen, wonende op het St. Geertruidaplein te Bergen op Zoom, kwam tot de ontdekking dat de man in de keuken dood aan tafel zat. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat K„ door gasverstikking om het leven is gekomen. De man had geen reuk en was daarom zeer voorzichtig bij het aan steken van het gastoestel. De situatie in de keuken was zodanig, dat de gasslang van de kraan over de ka chel heen naar het gastoestel liep. Khad er een gewoonte van ge maakt bij het aansteken van de ka chel eerst de gasslang te verwijde ren. teneinde te voorkomen, dat deze in brand zou raken. Vermoedelijk heeft hij dit ook nu weer gedaan, doch vergeten de gaskraan dicht te draaien. Toen de man werd aange- trofen zat hij in slapende houding op een stoel met rechter elleboog op de tafel, terwijl zijn hoofd door eèn hand werd ondersteund. De politie heeft het geval in on derzoek. Middelburg OPRICHTING JEUGDCENTRUM Onder leiding van de wethouder van Onderwijs, de heer J. W. Kögeler. heb ben besprekingen plaats gehad met vertegenwoordigers van diverse on derwijsinstellingen, om te komen tot oprichting van een afd. Indisch Jeugd centrum. Dit jeugdcentrum is be doeld bi.' de studerende jeugd, door le zingen, voordrachten, films, meer be langstelling op te wekken over Oost en West. Tot leden van het jeugdcen trum werden gekozen E. Mos, leraar gymn., voorzitter, J. IJsselstein. hoofd Chr. Ulo school, vice voorzitter, C. v. Amerongen, comm. ter prov. griffie, secr., en de heren J. Arnoldus, W. Heyt en B. Lavooy, als vertegenwoor digers resp. van het R.K. Openbaar en Prot Chr. Onderwijs. TE DIEP IN HET GLAASJE GEKEKEN. C, W. W. had te veel café's be zocht en daarbij te diep in het glaas je gekeken. De politie vond het noodzakelijk hem tijdelijk gastvrij heid te verlenen, op het politie-bu- reau. Na ontnuchtering en opge maakt proces-verbaal kon hij weer huiswaarts keren. JONGETJE LIEP TEGEN MOTOR RIJWIEL. Het 6-jarig jongetje, dat geheel op ging in een marcherende afdeling soldaten en lustig meewandelde. week onverwachts zijwaarts uit en werd gegrepen door een passerend motorrijwiel. Het jongetje kwam te vallt.i en kreeg schaafwonder aan 't gelaat. Motorrijder trof geen schuld Philippine Christus-Koning feest. Het zal Zondag hier plechtig gevierd worden. Als voorbereiding zal pater Gonzaga hier deze week een triduum geven. Vanaf Woensdag zal er des avonds om 7 uur een plechtig lof met preek zijn. Sas van Gent 40-JARIG DIENSTJUBILEUM. Vandaag herdenkt de heer R. Ver- helst, Stationschef, de dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Spoorwegen. De heer Verhelst telt vele vrienden zowel binnen als buiten Sas van Gent. Door zijn ijver is hij -ook goed gezien bij zijn superieuren terwijl zijn ondergeschikten aan hem een voorbeeldige en plichtsgetrouwe chef hebben. Terneuzen Benoemd. De heer R. E. van Damme is met ingang van 1 Decem ber benoemd tot bouwkundig-opzich ter le klasse bij de Gemeentewerken te Roosendaal en Nispen. Vlissingen FLATBOUW OP TIL. Door de N.V. Flatbouw Vlissingen ts een verzoek ingediend om finan ciële steun, met toepassing van de Financieringsregeling Woningbouw 1948. Dit verzoek blijkt tweeledig. nJ. een jaarlijkse bijdrage en een voor schot ten bedrage van 15 pet. der stichtingskosten. Het is niet mogelijk gebleken om tot een hoger bedrag dan 70 pet. van deze stichtingskosten een eerste hypotheek van particulie ren op te nemen. Voor de gemeente zal het hier gaan om een bedra" va" f 104.062.—. B. en W. zouden thans bereid zijn een dergelijk voorschot te verstrekken onder verband van 2e hypotheek op de voet van bovenge noemde financieringsregeling. Het gaat hier om een dertig mid- T)IE VELEN onderricht hebben op de wegen der gerechtigheid zullen schitteren als sterren in alle. eeuwigheid", aldus staat te lezen op het bidprentje van Mgr. Vermolen. Een toepasselijker woord is moeilijk denkbaar voor deze grote tjveraar voor het katholiek onderwijs. „Hij was eenvoudig als een kind", zo le zen we verder. En zo eenvoudig als hij zelf was. zo eenvoudig was Maan dag ook zjjn laatste gang naar de stille dodenakker achter het onder wijsinstituut Ste Marie te Huyber- gen, aan welke inrichting hjj het grootste deel van zijn leven als Rec tor verbonden is geweest. Mede door zijn bescheidenheid ver overde hij een warme plaats in veler harten. Een duidelijk bewijs daarvan werd wel geleverd door de enorme stoet van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die de Rector uitgeleide hebben gedaan naar zijn laatste rust plaats. Droef klepten de klokjes van Ste Marie en het noodkerkje op deze don kere Octobermorgen over het kleine Huybergen. De koude vochtige na jaarswind scheurde de klanken van het dodcnlied aan flarden, waarna ze wegstierven in wijde verten Tal van autoriteiten. QNDERWIJL schreed de stoet lang- zaam voort van het Rectoraat naar het kerkgebouw. Vooraf gingen leer lingen van het pensionaat, gevolgd door Eerw Broeders, die de kist met het stoffelijke overschot droegen, dan kwamen de familieleden en daarna de vele. zeer vele vrienden en beken den. die Rector Vermolen tijdens zijn welbesteed leven had verworven. De noodkerk was nauwelijks groot genoeg om alle belangstellenden te kunnen bevatten. O.a. merkten we op Mgr. Dr. W. Kocnraadt, vicaris-gene raal van het Bisdom; Mgr. v. Gils, president van het Groot Seminarie; Mgr. Sweere, Regent van het Klein Seminarie; Kanunnik v. Eyck uit Bel gië; Kanunnik P. Rops. Deken van Hulst; Lt. Kol. Aalmoezenier W. Beu ken. voorts verschillende Bisschoppe lijke Inspecteurs, een groot aantal Pastoors uit de omliggende gemeen ten, afgevaardigden van de Broeders van Tilburg en Oudenbosch; Broeder Vic. Silverius. Broeder Clemens. Alg. Overste van de Broeders van Huy bergen. verder oud-minister Dr. Jos. Gielen, burgemeester van Achtmaal van Huybergen, de heer Eggermont, inspecteur van het L. O., de heer Si mons, Hoofdinspecteur van de Invoer rechten en Accijnzen te Roosendaal, het Hoofdbestuur van de R. KT On derwijzersbond en vele anderen. Fjjnljjk verlies. T~\E H. MIS van Requiem werd opge- dragen door Mgr. Deken C. van Dam uit Bergen op Zoom met assisten tie van Pastoor de Weert van Huy bergen als diaken en de Weleerw. Heer P. Nooyens. Conrector van Ste. Marie, als subdiaken. Mgr. Dr. Koen- raadt celebreerde een H. Mis aan het zij-altaar. Broeders en jongens van 't pensionaat zongen de Missa pro De- functis. Onder eerbiedige stilte is daarna het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd. Het beeld van Huybergen lijkt nu onvolledig zonder de vertrouwde fi guur van Mgr. Vermolen. Zijn heen gaan zal er ongetwijfeld nog lang wor den gevoeld als een pijnlijk verlies. VOND AG was het een grote dag voor de katholieke vrouwelijke jeugd te Goes. Op officiële wijze is namelijk de nieuwe „hut" der Gidsen die op eigen grond aan de Zuidvliet- straat staat, 'na de inzegening dooi de hoogeerw Deken, in gebruik geno men. 's Middags half vier stonden de ruim zeventig gidsen aangetreden ter zijde van hun nieuw tehuis en lie-en de vele genodigden zien wat vlagcere- monieel en gidsendicsipline is. Na dit kloek begin trad de groeps- voorzitter, de heer P. Geysen, die zelf zoveel voorbereidend werk verrichtte, naar voren om het welkom toe te roepen aan allen en een schets te ge ven van de voorgeschiedenis. Diep zat de Jeugdbeweging in de put toen vor:g jaar de huur werd op gezegd var Westdorps barakken. De aalmoezenier alsmede de heren J. de Kok en L. Vera er lieten zich echter niet ontmoedigen en staken de handen uit de mouwen. Hulp kwam van alle kant. Het kerkbestuur stond de zolder van de Jongensschool al voor de jongens; een stadgenoot schonk een vissers-hut en honderden parochianen offerden naar vermogen om de grote onkosten denstandswoningen. die aan de Boul. Bankert zullen worden gebouwd en waarvan de stichtingskosten f 693.745 zullen bedragen. „Het vierde beest" Voor een pijn lijk slecht gevulde zaal vertolkten op meesterlijke wijze Willem Goossens en zijn Volkstoneel Het Vierde Beest, 't zo bekend geworden „oorlogsverhaal" van de hand van Henri de Greeve. Als één opvoering een grotere be langstelling had verdiend, dan was 't wel deze. Afgezien van het feit, dat de entréeprijzen wat aan de hoge kant waien is het toch opmerkelijk dat ook Het Vierde Beest met zoveel andere stukken in het meer ernstige genre, het enigszins twijfelachtig geneegen heeft mogen maken, van niet meer dan door een „derde van de zaal" geappre cieerd te kunnen worden. Voor een beoordeling van het spel verwijzen wij naar onze bespreking onder „Goes" Geslaagd. —Te Delft slaagde c' heer W. de Steur voor het propae- deutisch ■examen voor civiel-inge- nieur. Zuiddorpe Aangereden. "^oen een groepje meisjes terugkeerde van de huishoud school te Hulst, werd een van haar, M. K., aangereden door de auto van de J. uit Axel met het gevolg, dat het meisje eerst bewusteloos bleef liggen en zich later met een gebroken pols in het ziekenhuis moest laten verzorgen. Film. De Bio-onderneming Zee land geeft alhier in café Centraal een kroningsfilm. Een gedeelte van de op brengst zal worden afgestaan aan het Nederlandse comité UNAC. Collecte. De opbrengst van de col lecte voor de UNAC was hier f 39.60. De nieuwe voetbalclub. Dank zij de financiële steun van de gehele parochie zijn or.ze» voetballiefheb bers reeds met het oefenen kunnen beginnen en kan het bestuur nu verder gaan met het treffen .van voorbereidingen, om te komen tot een gezonde vereniging. GRAAUW. Woensdag 27 October. Vergadering van de gemeenteraad om 5 uur. SLUISKIL. Woensdag 27 October. Schaalwedstrijd VSV-Landau in café Krijger. TERNEUZEN. Woensdag 27 October Lezing door aalmoezenier A. Mou wen in het patronaatsgebouw. VLISSINGEN. Woensdag 27 October. Danscursus T.O.G. in het concert gebouw. Mr. dr. Mes spreekt over de KAB in het Bondsgebouw, Beursstraat, om 20 uur. die aar het in orde maken vau ailes zaten, te bestrijden. Een stuk grond van 500 M2. werd aangekocht; 100C M2 daarnaast werd gratis in bruikleen gegeven uoor 'n andere parochiaan: materialen tegen kostprijs of voor niets afgestaan. Maar nooit, zei spr.. zou men er gekomen zijn. indien niet de mannen van de K AB belangeloos hun vrije tijd hadden geofferd Zo werd deze „hut" een monument van parochiële samenwerking. Namens gidsen, ouders en parochie dankte spr. al deze weldoeners har'e lijk. Ondubbelzinnig heeft de parochie getoond hoe de jeugdbeweging aller belangstelling heeft. Men begrijpt dat de kinderen be halve in gezin, kerk en schooi opge voed worden op... de straat en dat om het laatste element uit te schake len de jeugdbeweging er moet zijn. Tenslotte drong spr. aan op innige samenwerking tussen ouders en school en school en jeugdbeweging en ver zocht hij de voorz der K.A.B. de sleutels van de hut aan guido Rijk te overhandigen. De heer L. de Koning gaf aan deze uitnodiging gehoor, maar met dan nadat hij gewezen had op de diepere zin van deze sieutel-overdracht en hij zijn beste wensen kenbaar had ge maakt. Nadat de hut ontsloten was ver richtte de Deken binnen en buiten de zegening. TOESPRAAK DEKEN uit de mond van de Lon- dense Dorothy die achter het orkest naar de hoge D „klom" l"\e si aap wandel-aria uit Macbeth van Verdi, zou gezongen worden door de Italiaanse zange res Margherita Grar.dJ en dan op een gramofoon - plaat worden vastgelegd. Maar er kwamen drie hoge noten in voor en die kon de Italiaanse sopraan niet halen. Daarom werd de assistentie ingeroepen van Dorothy Dobson uit Londen. Zij had niet veel stemtechnike, maar ze kon toevallig erg hoog zingen. Op het moment nu, dat de slotaccoorden moesten worden gekweeld sloot Margherita met een klap (niet al te hard na tuurlijk) haar mor.d en Dorothy nam de partij over Ze kreeg 5.5 pond sterling voor de moeite en ging weer naar huis om haar baby te verzorger.. De opname werd een suc ces en iedereen hield zijn mond over de truc. Maar verleden week, acht maanden later, wist heel Londen het. Een van de musici, die de Ita liaanse had moeten bege leiden, had zijn mond niet kunnen houden en' het verhaal was door een fa milielid aan een journa list van de Daily Express verteld. Er ontstond een grote deining in de ar- tistenwereld en Madame Grandi werd er over ge- interpelleerd. Ze verze kerde haar Britse bewon deraars, dat ze wel dege lijk, de hoge D kon .ha len", maar op het mo ment van de opname zo zenuwachtig was, dat een ander moest invallen. De Londense opera-liefheb bers geloofden het maar matig en ze stelden een onderzoek in. Toen bleek dat de sopraan ook op 't Festival in Edinburgh een „hulpie" had gehad. T)e dirigent Sir Thomas ie- cham, die dezelfde aria uit Macbeth dirigeerde, moest het bevestigen. De slotaccoorden kwamen Paris Franse schrijver Courteline, die de ge woonte had om zijn bor rel iedere dag in hetzelf de café te gebruiken, er gerde zich Iedere dag weer aan- de gewoonte van een andere gast, die zijn harde eitje op z'n hoofd stuk sloeg. Op het laatst kreeg Courteline er zó schoon genoeg van, dat hij het harde ei ver ving door een zacht.... Ouwe vlam "C*en oorlogsveteraan in Washington vroeg 'n vuurtje aan een voorbij ganger. Deze hield hem zijn aansteker voor en toen het vlammetje op schoot, ontdekte de oud- militair, dat h^t een ouwe vlam was. Want de aan steker onder zijn nei^s had hij vier jaar geleden op één der eilanden in de Stille Oceaan verloren. ■TERSTOND na dc wijding betrad de Deken de „ring" en bCuigde allereerst zijn dank aan aller die zo spontaan cn hartelijk hun steun ver. leenden, steun die soms kwam van zijden, waarvan men die niet verwacht had Z. Eerw. hoopte, dat de Jeugdbe weging tonen zal dat zij alle moeite en zorg voor haar gedaan, waardig is en dat zij een vlucht neemt, die be antwoordt aan de bedoeling waarvoor ze opgericht is Dan zullen alle wel doeners dankbaar zijn de stoot te heb ben gegeven tot wat thans gesticht is. De Deken ging hierop verdei in op het doel der Jeugdbeweging, die al spelende haar leden wil voorbereiden op de hoge taak, die de vrouw en het meisje in de samenleving hebben. Wuftheid, ijdelheid en genotzucht ge ven de vrouw geen erekroon, maar wel offerbereidheid, eenvoud en reinheid. De gidsen moeten zeker een lichtend voorbeeld zijn voor anderen en de de'.dom bewijzen van de kinderen Gods (applaus). Ook de aalmoezenier, kap. v. Tey- lingen stak een speechje af, welgezind en geestig de betekenis vertellend van deze dag en ook de aalmoezenier ge tuigde van zijn erkentelijkheid aan het groepsbestuur, de grote en kleine weldoeners en vooral aan de K.A.B. wier offer op twee a drieduizend gil den te schatten is. Bij wijze van afwisseling droegen de jongedames Brandenburg en Ma- thijsser, een samenspraak voor en sloot guido Rijk de plechtigheid met het gewone ceremonieel en gebed. KEURIG GEBOUW. TN DE HUT werden de genodigden onthaald op een kopje thee en kregen meteen gelegenheid te zien hoe keurig het gebouw, met zijn wlt- stenen front, ook van binnen aange kleed is. Overvloedig licht stroomt uit de ramen op het Zuiden de hut binnen en als de zon haar kracht ver liezen gaat. kan met een flinke kachel de warmte er worden ingehouden. Ruimte is er genoeg, de gidsen zijn onder dc pannen en op een wijze die zij zich nooit hebben kunnen dromen. De plechtigheid werd ook bijge woond door een deputatie der verken ners met hun aalmoezenier, de com- missaresse me.1. C. de Glas. kerk- en armbestuur, 'n deputatie der K.A.B. enz. Het hoofd van onze jongensschool moest wegens droeve familie-omstan digheden verstek laten gaan. A/TEN kent de geschiedenis; na een gran- djoze reclamecampagne, wist een Ame rikaanse firma in de kantoorboekhandel grote par tijen ballpoints te plaatsen. Doch toen de verkoop aan het publiek goed begon te „lopen", kwam een verbod van het ministerie van Financiën om deze pen bij belastingaangiften, enz., te gebruiken. An dere diensten, o.a. de Posterijen vaardigden eveneens een verbod uit, met het gevolg, dat het publiek hui verig werd de pen te kopen. En zo kon het gebeuren dat men marktkooplieden en ook winkeliers zag, die deze pennen aan scholieren enz., trachtten te verko pen. waarbij prijzen werden gemaakt tot f 1.25 per stuk. De fabrikant liet het er echter niet bij zitten en de bekende specialist dr. Ledden Hulsebos stelde een onderzoek in. dat geheel in het voordeel van de pen uitviel. Het ministerie van Financiën en ook de an dere officiële- instanties trokken daarop hun verbod in. Wij achten ons gerechtigd tot de vraag: Wie is de verantwoordelijke ambtenaar, die blijkbaar zonder grondig onderzoek een verbod uitvaardigde dat aan de betrokkenen grote schade heeft berokkend? En zal de kantoorboekhandel die een groot aantal pennen met verlies heeft verkocht, toch omzetbelasting moe ten betalen over de officieel vastgestelde verkoop prijzen? r '4 f"',' 4 wr::wëéMMM MINISTER LIEFTINCK ziet geen gat in het geval-Baarle Nassau. Hij klopt de Nas- sause middenstanders meewarig op de schouder en spreekt de niet erg bemoedigende woorden; „Ja jon gens, het is wel beroerd voor jullie, maar probeer het maar uit te zingen tot de Economische Unie een feit is." Het is een antwoord, bureaucratisch Den Haag waardig. Degenen, die de toestanden in het merk waardigste dorp van Europa goed kennen, zij, die er al jarenlang op gestudeerd hebben, .zeggen: Een noodoplossing voor de overgangstijd is mogelijk. Maar de Haagse reglementen en verordeningen laten geen soepelheid toe voor dit uitzonderlijke geval, waar Brussel die soepelheid voor zijn onderhorigen wel kent. We spraken enkele ingezetenen van het dorp, die er in een eerste reactie over dachten dan maar „alles te verkopen" en weg te trekken naar vriendelijker oorden. Maar ze moesten er wel mismoe dig achteraan zeggen: „Wie zal voor een wink al- zonder-klanten ook maar een cent geven en moeten wij dan op onze leeftijd weer helemaal opnieuw be ginnen? Dat is toch onmogelijk!" We hopen, dat bij de behandeling der Begro ting van Financiën de kwestie nog eens scherp onder de loupe zal worden genomen. Een antwoord als dat van Minister Lieftinck is beslist onbevredigend. QOOOOOOGOOOeGOOOOOOOOOOOOGGOQOQOOOGOOOOOeOOOOOQOO TN EEN LANGDURIGE zitting heeft d« vermakelijkheid nog niet genoeg de Middelburgse raad Maandag middag een belangrijke agenda afge werkt. Het begon met enig klein goed. Zo werden enige eervolle ontslagen ver leend en werden de heren Flipse en v. Loo aangewezen zitting te nemen in het bestuur van „Goed wonen". Na enkele opmerkingen werden 2 begrotingswijzigingen goedgekeurd. Uit die opmerkingen kwam naar voren dat B. en W. om een tekort op de begroting 1948 te dekken de aan vulling uit 's Rijks kas f 53.000 hoger geraaamd hadden. Daar het tekort f 33.000 bedraagt heeft men nu nog een fictieve post Onvoorzien van f 20.000. Besloten werd de gemeente te verdelen in drie kieskringen met 17^tembureaux. Na enig debat werd de verordening op het Marktwezen gewijzigd in die zin. dat de Graanbeurs voortaan al leen 's middags geopend zal zijn. Met vrolijkheid werd de medede ling van de heer Wattel be-groet, die itjhield, dat de handelaren, die om die wijziging vroegen, thans daar weer spijt van hebben. DE GASFRUS. TYiscussie ontstond over de voorge- stelde verhoging van de gasprijs met 1 cent. Wethouder van 't West einde verklaarde desgevraagd, dat door die verhoging het tekort nog niet zal worden opgeheven. De heer Meliefste vreesde vermindering van het verbruit, zodat het bedrijf wei nig baat van de verhoging zal heb ben. Het voorstel werd aanvaard. Hierna kwam aan de orde het be langrijke voorstel betreffende over name van de wederopbousywerkzaam heden door de gemeente. Ir. de Vink begroette met vreugde dit voorstel, omdat dit eindelijk brengt de gewenste decentralisatie van de Wederopbouw. Overigens had spreker veel waardering voor het thans uit te schakelen Streekbureau en zijn directeur. Voorts beval- spreker aan om het contact met den Hag. dat de pas van de wederopbouw zal blijven markeren, te onderhouden, want dit kan alleen het herstel van Middelburg ten goe de komen. Tenlotte sprak spreker zijn ver trouwen uit in de directeur van ge meente-werken, die de supervisie krijgt over het nieuwe gemeentelijk bureau. De voorzitter sloot zich bij de woorden van spreker aan en zei dat B. en W. zullen streven het gewenste contact met den Haag zo innig mo gelijk te maken. De heer Hoek vroeg welke voorde ler de getroffenen uiteindelijk zullen hebben van deze verandering. Kun nen B. en W. thans invloed uitoefe nen op het tempo van het herstel en een betere en vluggere schade-bepa ling? Wethouder van 't Westende bevestigde het eerste deel der vraag. B. en W. kunnen thans direct goed keuring tot schade-herstel verschaffen tot een bedrag van f 10.000 later zal dat uitgebreid worden tot f 50.000 en misschien nog hoger. De schade-be paling geschiedt door een andere in stantie. Op een vraag van de heer v. Loo werd geantwoord dat de huisvesting van het nieuwe bureau voldoende is. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TTe vaststelling der nieuwe verorde- ning op de Vermakelijkheidsbe lasting ontmoette enige bekenkingen. Zo zei ir, de Vink, dat z.i. de druk op verlicht is door de wijzigingen. Mid delburg moet als hoofdstad en cultu reel centrum gemaakt worden tot 'n aantrekkelijk stad. Andere gemeen ten doen in dat opzicht meer. De heer Btul stelde voor om ook uitvoeringen met jen cultureel ka rakter vrijstelling te geven. De voorzitter meende dat het be grip cultureel te rekbaar is. Wethouder Kögeler zei dat het voorstel een belangrijke verbetering betekent en dat men niet verder moet gaan. Hierop trok de heer Brul zijn voor stel in en werd het voorstel van B. en W. aangenomen. SALARISVERORDENING HERZIEN. ^yederom een belangrijk voorstel was dat tot vaststelling eener nieuwe salarisverordening. De heer Hoek, die lid was van de raadscommissie ad hoe becritiseerde het feit dat het ontwerp der commis sie nog eerder was toegezonden aan Georg. Overleg dan aan de raad. Hij maakte aanmerking op het feit, dat G O. het ontwerp sterk hadden ge wijzigd, zonder die wijzigingen te vermelden en nog appelleerde hij te gen de omstandighed dat de verifi cateur niet onmiddellijk in rang op de gem. secretaris volgde. Wethouder Berenpas verdedigde de gang van zaken. Daar spoed gewenst was is het ontwerp direct doorge zonden naar G. O., met de andere op merkingen van de heer Hoek bleek hij het niet eens. De heer Flipse had graag met het ontwerp een begroting wijziging ge zien; dan wist men waar men aan toe was. Wethouder Kögeler vond dat zo'n methode er toe leidde, dat de salaris sen weer als sluitpost van een begro ting zouden gaan gelden. Wel wilde hij, los hiervan meede len dat de herziening der salarissen f 43.000 meer gaat kosten aan de ge meente. Nadat nog heel wat woorden waren gewisseld werd het ontwerp aan vaard. Het laatste agenda-punt van im portantie was het voorstel tot reor ganisatie van „Maatschappelijk hulp betoon" in die zin dat de afdeling So ciale zaken geheel afgescheiden wordt van de secretarie en men tot 'n af zonderlijke dienst komt, die de naam zal voeren van „Dienst van maat schappelijke zorg". Ook dit voorstel kreeg tenslotte de goedkeuring van de raad. He' voorstel tot het onderbrengen van het Zeeuws oorlogsmuseum in de Vleeshal werd door B. en W. terug genomen. Zij zullen zich beraden wat er nu met de Vleeshal moet gebeu ren. op do pijnlijk* plok, bottrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. dozon 50 on 75 el PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv, 860-OO) 69) Misschien was dit een vooraf be raamde zet. Mischien verwachtte hij, dat ze binnen gouden gaan. Er kon slechts één pe soon tegelijk door de smalle kamerdeuren. Hij wist, al had Wadham het hem niet gezegd, dat zijn vriend het onrustige gevoel had, dat dc tegenwoordigheid van Charles Garland bij hem opwekte. Tot dus ver hadden ze nog geen geluid op gevangen. Hij stelde zich voor, hoe Garland in die stilte achter de deur aan het einde van de gang naar zijn revolver greep, glimlachend bij het besef, dat hij zijn achtervolgers nu in zijn macht had. En als hun afschuwelijke muziek de vorige avond de aan dacht niet had getrokken, waarom zouden dan twee snelle schoten de buurt opschrikken? ..Houd- je revolver gereed," zei Trent. Meteen hoorden ze een gerucht in de kamer, voor de deur waarvan ze zo gespannen wachtten, alsof iemand van zijn stoei opstond en die achter uitschoof. Toen hoorden ze een ge schuifel. een vreemd, slepend geluid, en het kraken van meubels. Ineens sprak iemand. Het was niet Garland's stem, maar de stem van een ouder en zwakker man. naar de spraak te oordelen een beschaafd Engelsman. ..Bent u daar profesor Wright?" Tot zijn grote ergernis was Trent's eerste besef een gevoel van verlich ting. Ze waren in Garland's wo ning, maar niet in zijn macht. Hun bijna roekeloos waagstuk zou niet op een drama uitlopen. Een onbe kende, die ze nog niet gezien hadden, wachtte ook op hem. „Kom mee, we gaan naar binnen," fluisterde Treilt cn opende dc deur. Het was een als geestelijke ge klede oude heer, die hen door een dikke bril onzeker aanstaarde. Zijn gezicht was bleek,- zijn wagen hol en de doorschijnende handen wezen op een pas doorstane lange en zwa re ziekte. Afgezien van z'n lelijke mond met slecht gevormde, gele tanden, was het geen onknappe oude man. en zijn gelaat verried een ver legenheid. die. bij hun zwijgende na dering, bijna in angst overging. Trent begreep, dat hij schrok toen hij in eens twee zwijgende onbeken den tegenover zich zag, en glimlach te vriendelijk. De oude heer beant woordde zijn groet. „Ik wacht op mijn vriend, profes sor Wright", deelde hij mede. „Wij ook," verzekerde Treilt. „Vreemd." mompelde de ander. ..Waarom?" vroeg Trent „Ik meen. dat hij me vertelde, dat hij in Londen niemand kende. Hij zei, dat hij behalve mij geen bezoe kers ontving en ook niet verwacht te". „Hij weet niet, dat wij in de stad zün", legde Trent uit. „We komen hem vetTassen. Dit is mijn vriend Griffith Wadham". De oude heer boog beleefd. Mijn naam is Hyde. Dr Hyde. Het verheugt me. vrienden van mijn begaafde leerling te ontmoeten. Ex cuseert u, dat ik blijf zitten. Zoals u ziet laat mijn gezondheidstoestand te wensen over." „Het lijkt me, dat u koorts hebt, Eerwaarde", ze Wadham bezorgd. „Resten van malaria tropica. Maar ik mag niet klagen, aangezien ik de kwaal opdeed bij het missiewerk. Maar die derde-daagse koorts ver zwakt erg." Anthony Trent kon zich Charles Garland onmogelijk als leerling voor stellen. „Is de professor een leerling U?" vroeg hij. Ja. Eigenlijk had ik hier niet moe ten komen, meer dan een maand ben Ik de deur niet uit geweest, maar ik was zo nieuwsgierig te vernemen, wel ke vorderingen hij gemaakt had." „Waarin?" vroeg Trent. „Godge leerdheid?" „In Arabisch. Hij Kende er al Iets van zoals u zult weten. Een merk waardig talent voor talen. Trouwens in vele opzichten een merkwaardig man. Hij vertelde me. dat hij als de beste kenner van de Vlaamse schil derkunst beschouwd wordt. Het is eengenoegen met zo'n man te pra ten. In mijn zendingsgebied ontbrak het me aan dergelijke geestelijke ont spanning. Maar ik mag niet klagen. Ik heb mijn plicht gedaan." De oude heer zou nog doorgebab beld hebben, als Wadham hem niet plotseling iets gevraagd had in een taal. die Trent niet kende. Hij hoorde hoe dr Hyde, minzamer dan ooit. in dezelfde taal antwoordde. „Aiabisch." legde Wadham uit. „Ik heb in het Oosten enige zinnen opge pikt. moest ik wel, want ik koesterde een hartstocht voor de Oosterse hand schriften, hoewel de spreektaal en schrijftaal verschillen." „U spreekt het goed. mijnheer. Hoe wel mijns inziens mijn leerling een nog zuiverder uitspraak hééft. Maar daarover zal ik kunnen oordelen als we straks met ons drleeën spreken." „Zou hij lang wegblijven?" „O neen. hij is enkel passage gaan bespreken." „Hij gaat dus op reis?" vroeg Trent. „Ja. en ik ga met hem mee. Hij heeft een huis In Cairo gekocht, dat het voordeel hoeft ik zie het voor deel ervan niet in, maar ik herhaal zijn eigen woorden dat het even zeer een fort is als een huis. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 27 OCTOBER HILVERSUM II 415 m: 7 nws, 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 woord v. d. dag, 8 nws8.15 En nu aan het werk, 9 zieken, 9.30 w.st, 9.35 symph. conc., 10.30 morgend., 11 suite en Rocaille v. Schmitt, 11.15 Erfgenaam van Red- cliffe, 11.50 Celesta ens. 12.30 weer- overz., 12.33 gr„ 13 nws., 13.15 vrol. pl.. 13.45 Charlie Kunz. piano, 14 zang 14.30 Sweelinck kwartet, 15 jeugd- conc., 16 jeugdige postz. verz., 16.15 jongens en meisjes. 17.30 orgel. 17.45 Bonaire thuishaven van Caraibische schoeners. 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 Hedendaagse boeken en schr. in Vlaanderen, 19 nws, 19.15 Het nws. uit Indonesië. 19.30 act. geluid. 19.45 Eng. gevorderden, 20 cws., 20.05 pro- gr. proloog, 20.15 philh. ork.. 21 Ons Christel, geloof. 21.25 nhilh. ork 22 NCRV koor. 22.15 orgel. 22.45 avond- ovord.. 23 nws., 23.15 silhouetten, 23.45 slotaccoord. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 muz. bij het ontbijt, 8 nws. 8.18 Billy Cotton en zijn ork., 8.50 huisvrouw, 9 Sibelius, 10 morgenw., 10.20 onze keuken, P. Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 pop. non stop, 12 Aceordeola, 12.30 wserpr., 12.33 pl. land, 12.38 Kilima Hawaiians, 13 nws. 13.15 kalender, 13.20 Metr. ork., 14 Sidney cn Beatrice Webb, 14.15 jeugd- conc., 15 Vrouw An de mist, 15.30 Re genboog, 16 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 filmselecties, 18 nws., 18.15 varia, 18.20 piano, 18.30 Ned. str.kr., 19 Staat cn Maatschappij, 19.15 Sil- vestri kwartet, 19.30 VPRO, 19.45 bij bel, 20 nws., 20.05 dingen v. d. dag, 20.15 omr. ork., 21.15 Dat was Amster dam, een spel van herinnering, 22.15 Corduwener, 22.45 Van boek tot boek, 23 nws., 23.15 Nieuwe successen van over de Oceaan, 23.45 rustige avond klanken. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 1232 omr.ork., 13 nws., 13.15 Casino conc.. 19 nws., 19.30 Masqueraders, 19.50 De Venus van Ille. 20 omr ork.. 21 actua liteiten. 21.15 cabaret. 22 nws., 22.15 Werken van Mozart, 22.50 nws., 22 55 Turkse mars van Mozart.

de Stem | 1948 | | pagina 2