iges i Jerusalem en de Heilige Plaatsen onder Internationaal Statuut I Eerste Oranje=zege na de oorlog )tRAUTER is ontsnapt iENKENHUIS rAIN Tel. 7 De stakingen in Frankrijk uwen Alliance en Dosko maakten onverwachte struikeling vierde jaargang Iedereen moet weer ter bedevaart naar het H. Land kunnen gaan IN 'T KORT Vredesboodschap over Duitsland Instituut voor Kath. Journalistiek No. 1212 m IX e geïnstal- eerd personeel >uche of eiertas' MAANDAG 25 OCTOBER 1948 ENCYCLIEK OVER PALESTINA Christenheid mag niet onverschillig blijven RADICAAL SPOEDZITTING VEILIGHEIDSRAAD Goes schuift Roosendaalse concurrenten Van elkaar Verlaagd luchtpost tarief periodieken Kouder Middelburg zwoegde Breskens juicht Hero combineerde te lang Wat zijn de Russische plannen? Twee jongens door mortier gedood Weer een trein in W. Java beschoten LUXEMBURG-ZUID-NEDERLAND 1-2 De laatste 5 minuten liet Appel met een snoeksprong het Zuiden juichen Harde wedstrijd De mare liep door het Brabantse land: tt 1 dspirant-officier fantaseerde Staat van Beleg Géén electrische Benelux-trein! ulst GOES viezen, Glas- Lein-Meubelen, 2n, Siervoor- en nog veel oie dingen. eindelijk ook ,je gaan bou- pen we al dat pt een huis zo ;zellig maakt, jk in het KERKSTRAAT GOES. inte werkkring [.I.L. vraagt voor Isië t P L H I D I N G krachten IL. O-OPLEIDING, lontstes chiifieuses |n |;n) s 21 35 jaar. I licitaties onder no. I'.K. K.N.I.L JASPERS) DEN HAAG Iers en Steungordels 123.50. Positiecorsetten. |urd en aanbevolen door aande Geneesheren in (ook op geneeskundig tt). pO.le kwaliteit ge le pasvorm. Irschill. ziekenfondsen) |t te Hulst. Iedere Dins- Iedere Donderdag van |>ct. a.s. Consultatiebureau I op verzoek voor de deur IMOL Ir vakkundige reparaties. eselmotoren sin met koppeling tratton 345 HEINKENSZ^ Ih. communie an M pond boter of marga' Irt of nougatineta1' pn een half pond roombote' PIST, HULST. 500000000000000oo° Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. MesiJVlr. H. B. B. de Rechter. - Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: t 3.90 p. kwartaal; p. post 1 4-75. P- week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. GISTEREN heeft Z. H. Paus Pius XII een encycliek uitge vaardigd, getiteld „In multiplicibus". Dit document doet een hernieuwde oproep om te bidden voor de vrede in Palestina. De Paus telt voor, Jeruzalem en de heilige plaatsen te internationaliseren, zodat de heilige plaatsen, de godsdienstige plechtigheden en de bedevaarten onder de bescherming van het internationaal recht komen te staan. TN DE ENCYCLIEK, brengt Z. H. de Paus in de eerste plaats de pogin gen ter beslechting van het Joods- Arabische geschil inzake de heilige plaatsen in herinnering. Vervolgens verstrekt Z. H. een toe lichting over het ingrijpen der Kerk ten gunste van de slachtoffers van 't conflict van Palestina, de Libanon en Egypte, zulks door toedoen van de vertegenwoordigers van het Vaticaan in deze landen. 1"\AAR HIJ niet tevreden was ■*^over de wijze waarop het haar van zijn vrouw geknipt was, is een man gewapend met een revol ver, een kapperszaak te Mayfair (Londen) binnengedrongen, onder de uitroep: „Hoe durft gij het prachtige haar van mijn vrouw zonder mijn verlof aldus te knip pen?" Hierna dwong de verontwaar digde echtgenoot, steeds onder be dreiging met zijn wapen, de kap per het hoofd van zijn vrouw ge heel kaal te scheren. Na de pijnlijke „operatie" ver liet de vrouw de kapsalon, haar hoofd bedekt met een sjaal.... IXELSINKI beleeft met enkele an~ A dere Finse steden moeilijke dagen. Er komen heftige botsingen voor tus sen politie en stakers. T\AT VON SEYDLÏTZ toch in de Sovjet-sector rondgaat om daar 't politie-apparaat naar Sovjet-model te reorganiseren werd maar al te duide lijk bewezen uit een Zaterdag op hem gepleegde en mislukte revolver-aan- pRANZ LEHAR, de bekende compo nist van o.a. „Die lustige Witwe" „Das Land des Lachelns" en „Der Graf von Luxemburg" is Zaterdag te Bad Ischl overleden. 17EN ZWART SCHAAP verdronk zich gisteren bij Delft in een re genton uit verdriet over de achtervol gingen, waaraan het bloot stond van zwarte slachters enerzijds en de po litie anderzijds. TYE HEER W. H. PHILIPPO, de laat ste overlevende van de vliegramp te Prestwick, is gisterenavond in het ziekenhuis aldaar overleden. JJ. M. KONINGIN JULIANA heeft het Beschermvrouwschap over 't Ned. Rode Kruis aanvaard. JJEVIGE STORMEN, zoals in jaren niet voorkwamen, woedden giste ren in Denemarken. Uit vele steden en dorpen werden persoonlijke onge vallen en grote schade gemeld. J)E STAAT VAN BELEG werd af gekondigd in La Paz (Bolivia), waar momenteel op zijn Zuid-Ameri kaans een opstand wordt gepleegd. jQE ITALIAANSE Filmacteur Tossi moest voor een film-scène wor den opgehangen. Door een fout aan het mechanisme van de galg ging dat echter zo „echt", dat Tossi nu in een ziekenhuis ligt. gINNEN ENKELE DAGEN kan pu blicatie van een Besluit worden tegemoet gezien, houdende regelen in zake de „ontvijanding" van hier te lande met vergunning gevestigde Duit sers en Oostenrijkers. "p>ER 1 NOVEMBER worden ook aan toeristen weer doorgar\gspermits voor reizen door Duitsland (naar an dere landen) verstrekt. Na aanhalingen uit de voorgaande encycliek „Auspicia Quaedam" ver klaart de Paus, hoe hij ten aanzien van de morele en materiële verwoes ting die het durende conflict met zich brengt, er toe gebracht werd op deze oproep terug te komen, hopend dat hij door de gehele Christenheid, die niet onverschillig mag blijven bij de verwoesting der heilige plaatsen, zal worden gehoord. Z. H. de Paus is ervan overtuigd dat de gebeden der gelovigen ter ver lichting van de mensen, die de lots bestemming der volken in handen hebben, zullen gehoord worden en dat vrede en rechtvaardigheid ten slotte in Palestina een voldoende wer kelijkheid zullen worden. EEN LEVENDE HERINNERING. 1JET IS onze overtuiging, aldus Pius XII, dat deze gebeden, die een blijk zyn van de gehechtheid van een groot gedeelte der mensenge meenschap aan de heilige plaatsen in de hoge vergadering waar aan de ves tiging van de vrede wordt gewerkt, de mening zullen sterken, dat het verlenen van een internationaal sta tuut aan Jeruzalem en omstreken, waar alles herinnert aan het leven en dood van de Zaligmaker, de doelma tigste waarborg is voor het behoud van deze heilige plaatsen". TAE VEILIGHEIDSRAAD der V. N. zal Dinsdagmorgen in spoed zitting bijeenkomen om de toe stand in Palestina te bespreken. De Egyptische regering heeft hier om verzocht in een brief aan de voorzitter van de Raad, waarin de beschuldiging wordt geuit, dat dc Joodse strijdkrachten de jong ste door de Veiligheidsraad bevo len Wapenstilstand hebben ge schonden. Egyptisch ultimatum T TIT CAIRO werd gisteren ge- meld, dat de Egyptische Minis ter van Oorlog een ultimatum heeft gericht tot de regering van Israël, waarin hij verklaart, dat Egypte zich niet gebonden zal achten door het bevel „Staak het vuren", tenzij de „Joodse schen dingen" om achttien uur GMT geëindigd zouden zijn. Het gaat voornamelijk om een grote aanval, welke door de Jr- den op de Egyptische stellingen in de Negeb zou zijn onder nomen. De berichten spreken reeds van honderden doden en gewon den. „Tevens dient krachtens een inter nationale garantie zo vervolgt de Paus zowel de vrije toegang tot de in Pa lestina verspreide heilige plaatsen als de vrijheid van eredienst en de eer bied voor de godsdienstige gebruiken en tradities te worden verzekerd, op dat weldra de dag moge aanbreken, dat het alle mensen opnieuw moge lijk wordt op bedevaart naar het Hei lig Land te gaan, in welks monumen ten, die een levende herinnering zijn aan het uit liefde tot de mensen ge bracht levensoffer, het grote geheim van de vrede onder de mensen is ge borgen". jr^OORDAT RAC en Internos in 2A niet speelden gingen er slechts drie wedstrijden door en van die drie wedstrijden hebben er twee complete verrassingen opgeleverd. Laar me daar nu Alliance thuis van Middelburg verliezen en laat Dosko nu bij Breskens een ram meling krijgen. Dat is werkelijk „nooit gedacht". Goes heeft gewonnen van Hero. Dat is niet zo verwonderlijk. Maar Goes is door deze zege plotseling de tweede plaats gaan bezet ten. En dat is wel belangrijk. De Zeeuwse club heeft zich tussen de twee Roosendaalse concurrenten ingeschoven en het zou best kun nen, dat ze zich niet meer zo gemakkelijk van die plaats zal laten verdringen. Breskens kon twee punten prachtig gebruiken. Het is nu tenminste van de laatste plaats afgekropen, heeft RAC achter en Hero naast zich. Let op in A kunnen nog zeer verrassende dingen gebeuren.! Originele herdenking „Vrede van Munster" TLTUNSTBJ viert een „Vredesweek" ter herdenking van het derde eeuwfeest van de Vrede van Munster. Honderden duiven werden gisteren gelost vanuit het in puin liggende stadhuis om een vredesboodschap naar alle gouwen te brengen. Een koerier, gehuld in een gewaad van drie eeuwen terug, bracht het manifest, opgesteld door de „Europe se Unie van Federalisten" naar Gro- nau. De ruiter-estafette wordt dan in ons land voortgezet en Dinsdagmid dag ongeveer half drie wordt het ma nifest in Den Haag verwacht. Het zal vanaf de bordestrap van het Vredes paleis plechtig worden voorgelezen. De inhoud van dit manifest komt neer op deze gedachte:: „Eindelijk vrede", zoals dat was bij de vrede van Munster en zoals de hele wereld het na de tweede wereldoorlog hoopt te gaan beleven, betekent bouwen aan een Europa, één in een verenigde we reld. JJET INSTITUUT voor de Katholie- ke Journalistiek, gevestigd bij de R. K. Universiteit, is Zaterdag te Nij megen officiëel geopend. Er was veel belangstelling bij dit voor de journa listiek historische gebeuren. Dr. Bee kenkamp was er namens de Minister van Onderwijs. Mr. Reinalda namens de Persraad. De organisaties van dag bladdirecties en journalisten waren natuurlijk vertegenwoordigd. Verder Prof. Basehwitz namens het instituut voor perswetenschappen te Amster dam en vele anderen. Er is gespeecht door de heer L. Hanekroot, voorzitter van de K.N.J.K. en van het college van curatoren der Universiteit, de rector-magnificus Prof. Jurgens, de heer Bodewes namens de organisaties van dagbladdirecteuren, de heer Schraver, vice-voorzitter van de K.N. J.K. en tenslotte door de heer Jan Nieuwenhuis, directeur van het insti tuut, die in keurige taal en op gees tige wijze „de vreugden van de dag bladschrijver" bemediteerde. Het instituut begint al met een 25- tal leerlingen. J)E Minister van Oorlog en Marine a i heeft meegedeeld, dat ook de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke- en contactbladen aan de militairen in Indonesië door uitgevers, verenigingen en thuisfront comité's kan geschieden tegen het ver laagde luchtposttarief. De afzenders dienen daartoe een schriftelijke machtiging te hebben ontvangen van het Bureau militaire postzaken van het Ministerie van Oor log. Eerst op vertoon van deze mach tiging kan de ambtenaar van het nost- of hulppostkantoor de bladen ter ver zending aannemen tegen contante be taling van het goedkope tarief van f 6.50 per kg. Weersverwachting, geldig to' 'ana vond: Meest zwaar bewolkt met tijd- lijk enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige wind tussen Z. West en West. Later op de dag iet* kouder. Vandaag: zon onder 17.26 uur Maan op 22.52 uur. Morgen: zon op 7.23 uur. Maan onder 15.39 uur. We kunnen ons moeilijk voorstel len, dat Alliance Zondag haar kan sen om boven aan de ranglijst te komen serieus heeft opgevat. Het was een hopeloos geknoei in de voor hoede. terwijl het ook achter nog al eens rammelde. Toen de tijd ver streek en we reeds 25 minuten in de tweede helft zaten hadden we wel meerdere aanvallen geteld, doch van een overwicht was geen sprake. Toen gebeurde het. dat de ver opgedron gen Alliance-verdediging met een ver schot werd verrast; de midvoor was vlugger bij de bal dan Hopstaken en van Meel en de uit zijn doel gelokte van Gastel werd rustig omzeild. (0-1). Voor het zwoegen van Middelburg was het een mooie beloning. Alles ging toen bij Alliance ten aanval, doch er was steeds een been, hoofd of ander lichaamsdeel, van een der Middelburg-mannen, dat de bal voor de doelmond deed verdwijnen. Al liance zal het anders moeten aan pakken om haar kampioensaspiraties te verwezenlijken. Dosko komt op met een invaller- spil. terwijl Breskens een nieuwe op stelling probeert. De beweeglijke mid voor Mookhoek brengt na 3 min. de stand op 1-0. Dosko is technisch be ter. maar het duurt nog een half uur voor zij door Deurling de stand op gelijke voet bengt. Tien minuten later brengt Versluys uit een vrije schop de stand op 1-2 Juist voor de rust weet Har tog de stand weer ge lijk te makcni Na rust er een groot overwicht van Dosko. maar een snel le uitval van Breskens geeft Mook hoek de gelegenheid de stand op 3-2 te brengen. Bij een fout van kee per van Melle wordt het 3-3. Direct daarop kopt een der Dosko-voor- waartsen uit een corner in (3-4). Wan neer de Breskenssupporters zich al verenigen met een nederlaag krijgt Fenijn het op zijn heupen en na mooi solospel brengt hij de stand op 4-4 Drie minuten later brengt dezelfde speler de \nd op 5-4. De Bresken0 supporters juichen nog steeds.... Hero speelt technisch een knap partijtje voetbal, doch voor doel vordt het combineren te ver door gevoerd. terwiil ook aan het schot nog al iets ontbreekt Over het spel van Goes lag deze middag een zekere matheid. In het algemeen viel vooral de eerste helft bij het publiek min of meer tegen. V. d. Sluis opende de score met een fraai doelpunt (1-0) terwijl de zelfde speler even later een snelle rush besloot met een hard schot, wat de keeper onschadelijk maakte Ook in de tweede helft gaf Hero Tweede klasse B. BreskensDosko 5—4 AllianceMiddelburg 0—1 GoesHero 3—1 De stand is nu: RBC 6 5 0 1 10 25— 8 Goes 7 4 2 1 10 19—12 Alliance 6 4 1 1 9 16— 3 Vlissingen 6 3 2 1 8 11— 6 Dosko 7 3 2 2 8 17—12 De Zeeuwen 6 2 1 3 5 13—15 Internos 5 1 2 2 4 7—15 Middelburg 6 2 0 4 4 11—21 Hero 6 1 1 4 3 9—17 Breskens 6 1 1 4 3 10—23 RAC 5 1 0 4 2 10—21 in doorsnee het tempo aan. Een wij-, felen in de achterhoede buitte de midvoor van Hero uit (1-1). Goeq reageerde even fel waaruit D. M03 een pracht-goal (2-1) maakt. Enke le minuten voor einde herhaalde de zelfde speler dit spelletje (3-1) en stelde daardoor de zege voor Goes veilig. Een sterk „Duits" legei gereed "C^EN DOCUMENT, uitgegeven door 'n internationaal comité voor on derzoek der Europese vraagstukken, maakt gewag van de strijdkrachten van het „Vrije Duitsland", die door de Duitse maarschalk Paulus zijn ge vormd in Oost-Europa. Die strijd krachten zouden 300.000 man tellen, wat met de politie-contingenten 500.000 man maakt. Ook wordt erop gewezen, dat men niets afweet van het lot van 1500.000 Duitse krijgsge vangenen en men veronderstelt dat de Sovjet-Unie zich van hen bedient om een Duits leger op te richten. Dien aangaande worden talrijke bijzonder heden verstrekt. De Sovjet-Unie zou zich van deze middelen bedienen om einde Novem ber of in Januari een sterke druk uit te oefenen. Voorts wordt in het do cument verklaart, dat de Sovjet-Unie, de Franse communisten opdracht ge geven heeft herhaaldelijk plaatselijke stakingen uit te lokken en gedw n- de die maanden een onpopulaire al gemene staking te vermijden. TEGEN DE LAMP GELOPEN Reeds lang was de aanhouding dooi de politie verzocht van de scharrelaar Q. van Goes, die er zijn werk van maakte, vooral in Zeeuwsch Vlaande ren mensen te bewegen tot net bestel len van vergrotingen van foto's. Na tuurlijk liet hij die vergrotingen voor uit betalen, maar in de meeste geval len hoorden de opdrachtgevers nooit ergens meer van. Daardoor stonden ze er we! mooi op, doch niet op de foto. Tot 's mans oer moet gezegd worden, dat hij nooit zijn stadgenoten er tus sen nam. Intussen heeft thans de politie te Axel kans gezien Q. in de kraag te pakken. Hij bekende zijn praktijken en deel de mee voor 800 bestellingen te moe ten uitvoeren, terwijl hij niet meer dan f 10 op zak had: de rest was door hem in alle vrolijkheid verteerd. Drama in de IJmuidense duinen 1XRIE JONGENS van 15 jaar vonden in de duinen een verroeste hand mortier, die ze meenamen naar een bunker. Hier stookten ze onder het projectiel een vuurtje. Bij de ontplof fing daarna was het noodlottig gevolg dat H. Visser uit IJmuiden en D. Kra mer uit Santpoort onmiddellijk wer den gedood. Hun vriendje J. Hak uit IJmuiden bleef, waarschijnlijk door de bescherming van de bunkermuur, vrij wel ongedeerd. Hij holde direct naar een dichtbij gelegen café. van waaruit de politie werd gewaarschuwd. De Rode Kruis-colonne van IJmuiden was spoedig ter plaatse, doch kon geen hulp meer aan de jonge slachtoffers bieden. 'PUSSEN Soekaboemi cn Tjiandjoer werd Zaterdagmiddag laat 'n trein beschoten. De beschieting had plaats even buiten Soekaboemi vanuit het zijterrein. Naar de plaats der beschie ting werden patrouilles uitgezonden. Dit is de derde achtereenvolgende dag, dat er in West-Java treinbeschie- tingen worden gemeld. Zoals reeds eerder werd bericht, werden Donder dag bij een beschieting van de snel trein van Batavia naar Bandoeng twee stokers en een militair gewond, en werden Vrijdag in de sneltrein van Batavia naar Bandoeng 8 reizigers ge dood, 3 zwaar en 23 licht gewond. TARIE KRUPP-FABRIEKEN worden voorlopig „uit menslievendheid" niet ontmanteld, omdat daar invalide- oud-gedienden hun brood verdienen. POND DE MIJNEN VAN COURIOT, de belangrijkste in het kolenbek- ken van St. Etienne, hebben de stakende mijnwerkers een groot aantal barricaden opgeworpen. Behalve in het Noorden van Frankrijk, is het overal rondom de mijnen uitermate onrustig. Hier en daar namen de stakers gendarmen en soldaten gevangen. Vooral in Monceau les Mi nes, 80 km. ten N.W. van Lyon, verwacht men naar aanleiding daarvan hevige gevechten. Ook de stakers beschikken over revolvers en hand granaten, hen uitgereikt door de stakingsleiders. De maatregelen van de Franse Regering grenzen aan die van een officiële „Staat van Beleg". Men verwacht, dat in het land, dat door de staking o.m. reeds een ver lies leed van 3 millioen ton steenkool, behalve deze maatregelen ook dezer dagen pers-censuur zal worden ingesteld. J^OOR een iets technisch beter spel is het ZuidNederlandse elftal er gister in het Luxemburgse stadion in geslaagd de elf beste spelers van het Groot-Hertogdom met 2-1 er onder te houden. Het gebeurde weliswaar op het nippertje, maar deze overwinning is toch bijzonder verheugend omdat het de eerste zege is die de Zuidelijken na de oorlog op Luxemburg hebben kunnen behalen. In 1946 werd het in Luxemburg gelijk (2-2), het vorig, jaar in Eindhoven leed het ZuidNederlands elftal zelfs een nederlaag. Zaterdag schreven wij over de wedstrijd: het wordt een partij tus sen twee vrijwel gelijkwaardige ploegen, waarbij het ZuidNeder lands elftal het hard te verduren zal krijgen. Dat is ook zo geweest. De overwinning heeft werkelijk aan een zijden draadje gehangen. Ze was tot 5 minuten voor het einde zelfs niet te voorzien. Toen gaf de rappe Venlonaar Carlier een pracht van een pass door in de rich ting van midvoor Appel, die met een vervaarlijke snoeksprong de bal met zijn hoofd nog net een tikje kon geven en zo ZuidNeder land aan de overwinning hielp. |JE NIEUWE K.N.V.B.-trainer Tom Sneddon, aan wie wij na afloop van de wedstrijd om zijn oordeel vroe gen had zijn antwoord spoedig klaar: „Zeer slecht en veel te ruw", was het antwoord kort en krachtig. En inderdaad, het was 'n slechte en zeer harde wedstrijd, die in het zon nige stadion ten aanschouwe van on geveer 8000 toeschouwers, onder wie prins Jean van Luxemburg, werd ge speeld. Rijvers speelde niét mee Jammer was het ongetwijfeld, dat Rijvers niet in staat was zijn plaats in de voorhoede in te nemen. Hij klaagde reeds Zaterdagavond over pijn in de rug en zo was men genood zaakt Nass van V.V.V. voor hem op te stellen. Deze Venio-man heeft van begin tot einde gewerkt voor twee, maar toch waren er momenten dat wij de handige dribbelaar, die Rijvers is, misten. De taak van beide binnenspe- lers Nass en van Herpen was echter zeer zwaar want door het weinig stu wende werk van beide kanthalves Joosten en Huybregts werden zij ge dwongen in 'n te sterk teruggetrokken positie te spelen. Vooral na rust, toen de Luxembur gers veel meer in de aanval waren dan daarvoor, kwam dit sterk tot uiting, met hét gevolg dat de Zuid- Nederlandse voorhoede, het met drie man moest trachten op te knappen. OAUTER ONTSNAPT Het gerucht ging door de nacht en sloeg in als een bliksemslag. I clitiemannen speurden. Scheveilingen, waar Rauter vertoeft, werd ten lange leste gebeld. De „Hoehere SS. und Poli- seifuehrer" lag rustig op zün matras in afwachting van de uitspraak van de Raad van Cassatie. Een zucht van geruststelling ging door de nacht.... En politiemannen konden weer hun pyama aantrekken. Sensatie in de nacht TELEGRAMSTIJL is dat de sen- satie die zich in het Brabantse land heeft afgespeeld, als gevolg van een beetje al te rijke fantasie van een jongeman, die in Breda wordt opge leid tot officier. Tot de officiersopleiding behoort ook het terreinverkennen midden in de nacht. De adspirant-officieren wor den daarvoor in het nachtelijke don ker rond Breda „weggezet" en dan wordt het aan hun kennis van de streek en aan hun handigheid van het kaartlezen overgelaten zo vlug moge- 'ijk weer in de kazerne te belanden. Voor één jongeman was die karwei )lijkbaar wat te zwaar. Hij doolde en looide maar rond en toen hij een automobilist ontwaarde en deze in terviewde, kreeg hij eer minder pret tige mededeling, dat hij liefst maar 9 km. uit de koers was geraakt. De krijgsman was in Dongen aangeland, ongeveer 15 km van Breda Er waar hij al lichtelijk bekaf was, zon hij op een middeltje zo spoedig mogelijk weer in de kazerne in Morpheus zach te armen te liggen. In nachtgewaad XJIJ HAD de verhalen in „De Stem" gelezen over de berechting van Rauter en deze hadden blijkbaar zo op hem ingewerkt, dat hij het plan opvatte om wat met Rauter aan te vangen. En toen hij een huis plus garage ont dekte was zijn krijgsplan gauw ge maakt. Hij belde de bezitter van huis- plus-garage uit zijn bed, informeerde heel dringend of de garage ook een inhoud had in de vorm van een auto en toen hij een bevestigend antwoord kreeg, maakte hij de slaapdronken Dongenaar wijs, dat de staat van be leg was afgekondigd, omdat Rauter ontsnapt was. Ook de Dongenaar had de verhalen in „De Stem" over Rau ter gelezen. En toen de man in battle- dress hem vroeg hem zo vlug moge lijk per auto naar de kazerne te bren gen, aarzelde hij geen moment, toog in nachtgewaad naar de garage en full speed ging het duo Breda-waarts. Onderweg trof men nog een krijgs man aan, die heel verwonderd deed, dat zijn collega het zo prachtig had getroffen, maar die ijlings zijn ver wondering intoomde toen de collega hem haastig en grijnzend een paar woorden influisterde. Wacht even.... jpN WEER ging het verder naar Bre da, waar de auto knarsend voor de kazerne stopte en de schildwacht haastig in de houding sprong. „Wacht even", zei de jongeman, die Rauter had laten ontsnappen, na een vriendelijk dank-u-wel tot de auto- bezitter-in-nachtgewaad. „Ik zal u even een papiertje geven, want nu de staat van beleg is afgekondigd, loopt U kans onderweg te worden aangehou den en misschien komt U nog niet meer thuis. Het papiertje kwam en de auto- bezitter-in-nachtgewaad vloog er op gewonden mee naar huis. Er kon hem met dat papiertje niets gebeuren. En er gebeurde ook niets Maar in de kazerne is er gebruld van 't lachen. De fantasierijke jonge man moestevenwel bij zijn comman dant op het matje verschijnen. Deze vond het gebeurde wel niet zoals het hoorde, gaf de jongeman een schrob bering, doch geen straf, omdat hij wel gevoelig was voor de humor van het geval. Alleen gaf hij de opdracht, dat aan de Dongenaar excuus zou worden ongeboden. Dat is gebeurd en de Dongenaar als ■as-echte Brabander is wel zo sportief geweest, dat hij het excuurs met een 'ach heeft aanvaard. Hij was er zelf blij om dat Rauter inderdaad niet ontsnapt is. Rauter zou er wel anders over gedacht hebben.... Op deze momenten misten wij een Rij vers om de ontstane gaten op te vullen en met schijnbewegingen bressen te slaan in de tijdens deze periode ver opdringende Luxemburgse verdediging. Midvoor Appel, die een van de besten was, en met zijn uitstekend opstellen en grote doortastendheid onze beste aanvalsleider kan wor den, had nu te weinig steun. Het gelukte hem dan ook maar een en kele maal langs de stopperspil Paulus heen te komen. De tweede man, die in de voorhoede dient te worden ge noemd, is Langeberg, een snelle bui tenman die goede voorzetten geeft en indien nodig een man kan pas seren. Carlier, op de andere vleugel viel, mede doordat hij veel minder in het spel werd betrokken, niet op. Als een grote vent Van de kanthalves Joosten en Huy bregts vertelden wij al, dat zij te kort schoten in het ondersteunen van de aanval. Hun verdedigende taak ver vulden zij echter naar behoren, vooral de BVV-er. Maar indien er één man te noe men is, die boven de middelmaat uitstak, dan is dit zonder twijfel Krijgh. Krijgh, hoewel van het for maat Rijvers, speelde een stopper- spil-partij als een grote vent. Menig benauwd ogenblik voor het Zuidelijke doel werd door de hoogspringende, en in alle standen wegwerkende Krijgh opgehelderd. Als een terrier hing hij aan mid voor Konter, die dan ook geen plezie rige middag zal hebben gehad. Minder goed deed van der Sluys het, hoewel hij het niet gemakkelijk had tegenover het beste deel van het Luxemburgse team, de rechtervleugel GalesP. Wagner. Aanvoerder van Bun speelde het spelletje, dat wij van hem gewend zijn: goed opstellen en op tijd ingrij pen, maar teveel hangen aan het prin cipe „weg is weg'Sbms toonde hij zich ook niet kalm genoeg en deed zijn spel aan paniek-voetbal denken. In het doel hebben wij beide Zuide lijke cracks Saris en de Munck kun nen gadeslaan. Saris begon met een lelijke misgreep, die bijna fatale ge volgen had, maar verder liet hij geen steek vallen. Het was jammer voor hem, dat hij vijf minuten na de ner- vatting zijn plaats moest afstaan aan de Munck Bij een Luxemburgse aan val wilde hij gelijk met van de Sluys de bal wegwerken, er had een botsing plaats waarbij Saris zodanig aan zijn linkerbeen werd gewond, dat hij na een paar minuten hinken moest uit vallen. De Munck heeft het verder goed gedaan, al had hij naar onze mening het doelpunt der Luxemburgers kun nen voorkomen. Gevaarlijke Luxemburgers paar maal werd .genomen" niet door de beugeL De wedstrijd kon JJe Luxemburgers begonnen overrom pelend, maar de Nederlandse ver. dediging heeft zich na de eerste schrik en enkele benauwde minuten weten te herstellen om tenslotte het spel te verplaatsen alsof het geringe resultaat van hun fel openingsoffen sief de Luxemburgers deprimeerde, zijn zij verder gedurende de gehele eerste helft niet meer gevaarlijk ge weest, Reeds na tien minuten kwam het eerste Nederlandse doelpunt. De Nederlanders zijn daarna tot de rust in de aanval geweest, maar, hoe wel absoluut dominerend, verdere doel punten bleven uit, door te kort, te peuterig spel, waarbij tevens slecht ge plaatst werd. Na de hervatting kregen wij een volkomen ander spelbeeld. Het Zuid-Nederlandse elftal werd door felle energieke aanvallen der Luxem burgers, waaraan het gehele elftal op de doelman na, deelnam, in de verde diging gedrongen. Toch wist de inmiddels onder de lat ver schenen de Munck lang stand te hou den, maar in de 24e minuut rolde de bal voor de voeten van de geheel vrij gelaten Wagner, die precies, langs de benen van van der Sluys en de Munck, in het uiterste hoekje schoot. (11). Het spel werd nu rommelig en steeds harder en talrijke vrije schoppen wer den uitgedeeld. Beide elftallen vochten om het win nende doelpunt. En zeer onverwachts, maar niet onverdiend, kwam het suc ces aan Nederlandse zijde. Vier mi nuten voor het einde kreeg Carlier tweemaal achter elkaar een corner te nemen. Bij de tweede kreeg hij de bal nogmaals terug en weer volgde een voorzet, waarop Appel, hoewel zwaar gehinderd door zijn bewaker, met een mooie kopbal in de uiterste hoek de overwinning aan het Zuid-Nederlandse elftal bracht. gevaarlijk voor onze mensen. maar dan in een minder gunstige betekenis was de gehele Luxemburg se ploeg. Wat deze over het alge meen stevige knapen speelden, was vaarlijk gevaarlijk spel te noemen. Herhaalde malen lag een der Ne- 'erlandse spelers op de grond of ep te hinken, vooral de wijze, waar- jp Appel vlak voor het doel een TAE HEER JASPAR, onvermoeid pro pagandist voor de Benelux-ge- dachte, verklaarde dezer dagen volgens een bericht in „De Volks krant" op een bijeenkomst te Wa- geningen, dat in de nabije toekomst een doorgaande electrische trein zal gaan rijden vanuit Amsterdam, via Brussel naar Luxemburg. Hij zei er bij, dat daartoe de stroomspanningen, in de drie landen op gelijke voltage zouden worden gebracht. Wij kunnen echter op grond van te bevoegder plaatse nog eens getoetste inlichtingen onze mededelingen van Dinsdag 19 October hieromtrent hand haven. Aan het gelijkschakelen van de stroomspanningen kan niet meer worden gedacht. Er kan binnen afzien bare tijd eventueel slechts sprake zijn van Diesel-electrisehe verbindingen over het Benelux-gebied. Te eniger tijd zal wellicht overwo gen worden om enkele electrische lo comotieven zodanig te doen construe ren. dat aan de grenzen de stroom spanning kan worden getransformeerd doch onder de huidige omstandighe den kan er niet aan worden gedacht, dergelijke locomotieven te laten ver vaardigen. Eerst komen de zo brood nodige electrische locomotieven voor het binnenlands verkeer aan de beurt, waarvan de productie overigens reeds meer dan voldoende zorg baart. POLDERBESTUREN Benoemd zijn tot. dijkgraaf van het waterschap Hoedekenskerke, I. Groe- nenwege te Hoedekenskerke: gezworene van de Karelpolder, M. de Jonge Krabbendijke; gezworene van het waterschap Poort vliet C. J. M. Hage te Tholen. gezworene van de Wilhelmmapolder (Z.B.) G. Lindenbergh te Wilhelmina-: dorp, gemeente Kattendijke; lid van het bestuur van het water schap De Valkenissegeul, J. D Wou- tersen te Rilland-Bath; gezworene van de Anna Mariapolder, P. J. L. van Meir te Woensdrecht, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; lid van het bestuur der waterkering van de oalamiteuze polders Ser Lip pens C A. D. Scheeie te Zaamslag: lid van het dagelijks bestuur van het waterschap De Hogerwaardpolder, Chr A. C. Daverveldt te Woensdrecht.

de Stem | 1948 | | pagina 1