i leven" Wat er van de „Nijmegen" overbleef .0. TAX „Verzoenings-resolutie" over Berlijn Kermisvierders beroven en mishandelen Oosterhouter Frans kabinet op drastische bezint zich maatregelen Djokja wil onderhandelen if 5 doden in Indonesië Zelf standigen IN 'T KORT Kardinaal Hlond overleden X ïugen VIERDE JAARGANG No. 121 Zes neutralen brengen door hun initiatief wat opluchting in de crisis-toestand Moskou niet afkerig Een strenge winter Minder zacht Bonnen voor werk kleding Strijd in de Negeb geëindigd Belangrijke verklaring van Kardinalen en Aartsbisschoppen over de staking Misdadig gebeuren onder Rijen Inbreuk op staatsgezag Het is echter nog allesbehalve rustig op Java Benden vermoordden 10 personen M°" ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 Hoe denkt men zich de financiering? urg! !020 - GOES 465-0 October om 7.30 uur. ortpaleis in brillante VDEN beleven dat heeft! 6000 meesterlijk ■n kracht en de geschie- llke leeftijd) avond) een ow-boy-lusti- (14 jaar) ber, aanvang laard aan de :k. den en door 4.30 uur. ooven 14 jaar ïvang 7.30 uur, iste filmwerk ïcces van deze een probleem lijk grote film Nederland van uw leven, i deze film. uur. angt de avond- e om 2.30 uur. I.B.B.: 3e Rang 0.55. boven 14 jaar. mr, Zondag 24 film, aanvang lauwbaard. De Monsieur Ver- i. Toegang 18 j. jensdag 27 Oc- felle passie, oegang 14 jaar tober, aanvang Ambler van het hui- •onflict, gestre- die een schok icht is wegens 421-0 r. Toegang 18 j. iN DER STEEN tert toch met. houk-tchoukje?. uitverkoren^ i'Hom.ihzeJ u m ehe/wen vdn het k- der- Sterr en wijden.' J dat dc koopman en tc komen En r leliik <n Pas op, Le schrede op het is gezet! Uitgave NV. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr, H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- t 3.90 p. kwartaal; p. post t 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Vooi God, Koningin en Vaderland A RGENTINIE, België, Canada, China, Columbia en Syrië hebben op initiatief van de Argentijn dr Juan Bramuglia de voorzitter van de Veiligheidsraad, een poging in het werk gesteld om de grote mogendheden iets nader tot elkaar te brengen met betrekking tot de Berlijnse crisis. Deze 6 „neu tralen" stelden na breedvoerig overleg een „verzoenings resolutie" op. Deze door de Westelijken in principe goedge keurde resolutie is gister door de Veiligheidsraad in behan deling genomen. Een beslissing is er echter in deze l?langrijke zitting niet genomen. Men meent te weten dat ook de Sovjet regering de tekst heeft aanvaard van de resolutie, op voorwaarde, dal.er wijzi gingen worden aangebracht in de formulering. Visjinsky zou zich dan van stemming willen onthouden. Hetgeen derhalve zou neerkomen op het aannemen van de resolutie dooi de Raad. 'T'RYGVE LIE las de resolutie voor Ze luidt als volgt: De zes landen doen een beroep op de vier grote mogendheden de vol gende maatregelen gelijktijdig ten uit voer te brengen op de dag. dat zij van het besluit van de Veiligheids raad1 in deze in kennis worden ge stald: 1. Onmiddellijke opheffing van al le veivoersbeperkingen tussen Ber lijn en de Westelijke zones en tus sen de Westelijke zones en de Oos telijke zone, voor zover deze na 31 Maart ingevoerd zijn. 2. Onmiddellijke bijeenkomst van de vier militaire gouverneurs ten einde de invoering van de in de Sovjetzone ingevoerde Duitse Mark als enig betaalmiddel te Berlijn voor te bereiden. 3. Deze twee maatregelen zouden 20 November volledig uitgevoerd moeten zijn. Aan de Raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken wordt verzocht 30 November of ander nader overeen te komen da tum alle hangende Duitse vraagstuk ken opnieuw te bespreken. QP DE RIJN zijn reeds ijsschot- sen waargenomen, in de streek van Wiesbaden-Biebrich. Dit wordt als een voorteken van een stren ge winter beschouwd. Dit ver schijnsel is uiterst zeldzaam in j October. I AAN ELF LANDEN is door de E.C. A. een bedrag van 52.816.005 dol lar toegewezen. Aan Nederland en Indonesië is een bedrag van 4.749.225 dollar toegewezen voor de aankoop van melkpoeder, kantoormachines, mais en hout, het laatste uit Canada. JAP 19 PERSONEN na is de gehele bevolking van het eiland Bentinck in de Golf van Carpentaria (Noord- Australië) zijnde 49 zielen, omgeko men. Een vloedgolf had de water voorraad weggeslagen De meeste der 30 omgekomenen zijn van dorst ge storven. De rest werd het slachtoffer van een gevecht tussen de eilandbe woners. JJET Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde wederom twee leden der colonne Elenneicke conform de cis tot de doodstraf. Het waren de 31-jarige boekhouder Vlugt en de 42-jarige tabaksbewerker Bout jp^EN SNOEK van 20 pond heeft een Amsterdamse visser in een poldersloot bij Wilnis gevan gen. Ruim een meter lang was het beest. De visser heeft een verwoe de worsteling moeten voeren met de snoek. Nadat het snoer gebro ken was. is de visser met een snoekduik op zijn prooi gespron gen. Hij vatte de snoek achter de kieuwen en wist hem in een boot je trekken. rpWEE KINDEREN van 9 en 6 jaar waren in Leiden ruistig op het trottoir aan het spelen toen een vrachtauto het trottoir opkwam op gevlogen. Het 9-jarig kind werd op slag gedood, het andere kind is zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht JN POLITIEKE kringen in België onderstreept men, dat de verwer ping van het voorstel tot het houden van een plebisciet over de Konings kwestie waarschijnlijk niet tot minis teriële complicaties zal leiden en dat zowel bij kath. als soc. he( verlangen bestaat de regeringscoalitie in ieder geval tot de eerstvolgende verkiezin gen (No. 1949) te doen voortduren. J^OEMENIE heeft wederom enige vooraanstaande aanhangers van Tito, behorende tot de Joegoslavische minderheid in Roemenië, gearresteerd PEN geheime nazi-bewefoing, met 20.000 leden, de ..socialistische volksbeweging" heeft in Duitsland pamfletten rondgedeeld, waarin het herstel van een „souvereine nationale Germaanse staat" wordt geëist. J)E GRIEKSE regering heeft beslo ten in de Peloponnesus de staat van beleg af te kondigen. geldig tot Weersverwachting, Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen en verspreide op klaringen. In bet binnenland: ma- tige tot krachtige en aan de kust tijdelijk nog harde of stormach tige Westelijke wind. Minder zacht. Heden zon onder 17.30 uur en aan op 20.18 uur. Zondag zon op uur, onder 17.28 1,1 TV? 21'28 uur, onder Maandag ZOn op 7.22 onder 15.12 uur pur. Maan 14.34 uur. uur, maan Op de vier •bezettende mogendhe den wordt een beroep gedaan elk incident te voorkomen, dat de toe stand zou kunnen verergeren. De invoering van de Sovjet-Mark als enig betaalmiddel te Berlijn zou uitgevoerd moeten worden volgens de richtlij nen, die 30 Aug. uit Moskou aan de vier militaire gouverneurs zijn gezon den, en onder controle van de finan ciële commissie der vier mogendhe den moeten worden gesteld. Kalmeren Je sfeer yOOR dat de zitting van de Raad be gon kwamen de afgevaardigden der drie Westelijke mogendheden in een besloten spoedzittingbijeen om te bespreken, of zij een te elfder ure ingediend amendement van de Sov jet-Unie op de resolutie zouden aan vaarden. De inhoud van dit amende ment is niet bekend. Bramuglia zette in de vergadering nog eens de motieven uiteen, die de zes „neutrale" landen tot hun reso lutie hadden gebracht: „het scheppen van een sfeer, die een, zonder bijmo tieven en vooroordeel verkregen, ver standhouding begunstigt; een sfeer, die de opwinding zal kalmeren en de symptomen, die tot een oorlog zou den kunnen leiden, hun kracht zal ontnemen. „Niet voldoende tijd" rpiJDENS de vertaling van Bramu- glia's rede verlieten Cadogan, Pa- rodi en Jessup, de afgevaardigden van Engeland, Frankrijk en de V. S., de zaal om op het laatste ogenblik nog enkele besprekingen te voeren. In tussen hield Visjinsky 'n ernstig ge sprek met zijn adviseurs met de tekst van de resglutie in de hand. Blijk baar de nadruk op enkele punten leggend. Nadat de afgevaardigden van Chi na, Syrië, België en Canada hun in stemming met de resolutie hadden te kennen gegeven, en de afgevaardigde van Columbia als één der opstellers van de resolutie de hoop had uitge sproken, dat de vier grote mogendhe den „de verzoenende gezindheid van de zes neutrale mogendheden zullen delen", besloot Bramuglia de V. S.. Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Oekraine twee of drie dagen te geven om zich volledig met de in houd van de resolutie op de hoogte te stellen, „daar zij hier nog niet vol doende tijd voor gehad hadden". De zitting werd daarop tot Maan dagmiddag 15 uur verdaagd. Zelfs voor het geval dat de Sov jet-Unie en de Oekraine zich dan van stemmen zouden onthouden, maakt men zich in Amerikaanse kringen weinig illusie over gunstige gevolgen er van. Men vreest, dat er weer bespre kingen op de lange baan zullen vol gen, met de Sovjets, met het beken de negatieve resultaat. Laat ons echter een tikje optimist blijven. Immers het staat zo, dat het aannemen der resolutie hoop zal schep pen op een beetje heldere lucht in de donkere wolken, die door de Ber lijnse crisis de wereld verduisterd hebben.. Onder luid applaus TfERMOEDELIJK zal de Veiligheids- raad Maandag nog een resolutie te verwerken krijgen. Het is die op initiatief van Mexico door de politie ke commissie der V. N. gisteren onder luid applaus met algemene stemmen is aangenomen. De resolutie bevat een dringend beroep op de grote mo gendheden hun algemene geschillen bij te leggen. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 10-16 October de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Korp. W. Achter hof, afkomstig uit Zuidbroek. Sold. J. Beumer, afkomstig uit Amersfoort. Korp. W. Binnema, afkomstig uit Barradeel (Fr.). Kon. Ned.-Ind. leger: Res. 2e It. inf. J. G. de Nijs, afkomstig uit Bergen op Zoom. Sergt. maj. instr. inf. A. L. Zimmer man, afkomstig uit Indonesië. De Kon. Marine had geen ver liezen. Distributienieuvüs TAE BONNEN voor werkkleding H 8 en L 8 zijn tot nader order gel dig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 8 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 8 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, engels leer. manchester of pilow, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H 9 t.m. H 12 en L 9 t.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. H 7 en L 1 t.m. L 7 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. yOLGENS Joodse bc- richten uit Tel Aviv is de strijd in de Negeb (Zuid-Palestina) giste renmiddag op de dooi de bemiddelaar der V. N. gestelde limiet, ge ëindigd, nadat door de Egyptische en Joodse ministeries het bevel: „staakt het vuren" was gegeven. Speciale waarnemers van de V. N. zullen naar alle delen van het front worden gezonden om de wapenstilstand te controleren. De Joodse troepen hebben de laatste uren voor het intreden van de wapenstilstand he vige acties op touw ge zet. waardoor zij volgens Joodse berich ten nog heel wat terreinwinst hebben kunnen boeken. Ook hebben de Joden in die uren nog verschillende luchtaanvallen op plaat sen uitgevoerd. Ondanks uw dollars blijft "t erg onrustig hier, hè Mr. Marshall tteT FRANSE KABINET is gisterenavond in speciale zitting met spoed bijeengeroepen om onder voorzitterschap van president Vincent Auriol drastische maatregelen te bespreken ter beëindiging van de sta kingsgolf, die het economisch leven van het land dreigt te verlammen. Het belangrijkste punt der agenda is geweest de vraag, of de leiders van het comm. algemeen vakverbond (C.G.T.), die het bevel hebben gegeven tot het terugtrekken van de veiligheidsploegen uit de bij de staking betrokken mijnen, gearresteerd moeten worden. Op de regering wordt namelijk een groeiende pressie uitgeoefend om krachtiger op te treden tegen de stakingsbeweging in de mijnen, welke herhaaldelijk tot felle gevechten tussen stakers, politie en solda ten leidt, en veel van anarchie weg heeft. A LS DE DRANK is in de man Inderdaad kan kunnen er gekke dingen gebeuren. Maar wat er ge beurd is als gevolg van de kermis in het overigens vriendelijke Bra bantse plaatsje Rijen, is meer dan gek. Het is misdadig, wat drie Oos- terhoutse mannen daar met de circa 30-jarige leerbewerker v. d. M. uit Stuivezand (gem. Oosterhout) heb ben uitgehaald. Deze drie mannen, de twee vodden- kooplieden S. en B. en de rondtrek kende venter F. trokken gezamenlijk met hun paard en wagentje naar Rij en om „zaken te doen". Maar daar aangekomen lieten zij zaken wat za ken waren en vierden zodanig ker mis. dat zij dra dronken waren. Zij ontmoetten in een café v. d. M., die eveneens veel te veel van het goede had gehad en die nogal goed bij kas was. Hij liet zich ontvallen, dat hij nog ongeveer 125 gulden op zak had. En toen ontlook bij zijn drie drinke- broeders de kwade gedachte hem van dat geld te beroven. Na nog verschillende café's bezocht te hebben kon v. d. M. niet meer eigener beweging naar huis terug. Zijn drie „makkers" hebben hem toen op het wagentje geladen en gezamen lijk ging het in het donker richting Oosterhout. Onderweg heeft het drietal nu v. d. M. overvallen, hem van het geld beroofd en hem zolang met een eind hout geslagen, dat de man deerlijk gewond was en het bewust zijn verloor. Zij hebben hem daarna 't bos ingesleurd en toen v.d .M. daar volgens hen nog le veel tekenen van leven gaf, hebben zij hem weer danig toegetakeld. Het drietal is daarna in het donker verdwenen. Geruime tijd daarna is de aange vallene weer tot bewustzijn gekomen. Hij wist, alhoewel vreeselijk gewond, uit het bos te strompelen en zo op de weg te belanden, waar hij door een automobilist werd aangetroffen. Deze waarschuwde direct de rijkspolitie, die in samenwerking met de Oosterhoutse politie, direct een intensief onder zoek heeft ingesteld, dat heeft ge leid tot de arrestatie van de drie da ders. Zij zijn gisteren in het Huis van Bewaring te Breda ingesloten. Bij de arrestatie bleek de vodden koopman B. reeds een deel van het ge stolen geld te hebben verteerd. De andere voddenkoopman S. wil de eerst ontkennen en liet liet voor komen, dat hij met v. d. M. groot medelijden had. Dat medelijden dwong hem een som geld op tafel te leggen om het slachtoffer te hel pen. Het was het gedeelte van het geroofde geld, dat S. in zijn zak had gestoken De toestand van het slachtoffer is hoogst ernstig. De man is naar zijn woning gebracht, maar behoorde eigen lijk in het ziekenhuis te liggen. Zijn verwondingen zijn echter dermate ernstig, dat hij niet naar het zieken huis vervoerd kan worden. (~)OK de Franse kardinalen en Aarts- bisschoppen hebben zich met de huidige toestand ernstig bezig gehou den op een gisteren te Parijs gehou den vergadering. Zij hebben een ver klaring uitgegeven, waarin zij zeggen: Zo de staking een grondwettelijk recht is, waarnaar sommige catego rieën genoodzaakt waren te grijpen, ingevolge de groeiende onevenwich tigheid tussen lonen en prijzen, dan is het nochtans niet veroorloofd het te gebruiken met ^ulitieke doelein den, noch er zodanig gebruik van te maken, dat de natie zelf er tenslotte al het nadeel van ondervindt en dat inbreuk wordt gepleegd op het staats gezag. Het is onontbeerlijk voor de alge mene welvaart, dat iedereen van zijn arbeid een billijke winst verwacht, doch het is niet geoorloofd dat de rivaliteit van de verschillende vak- en particuliere belangen leidt tot een zodanige ecodfcmische toestand, dat de bverdreven winst van de enen de anderen berooft van een minimum, waarop ieder die werkt recht heeft voor zichzelf en voor de zijnen. De eerste schoten OIJ DE gevechten die Donderdag in de centrale en Zuidelijke kolen bekkens zijn geleverde blijken meer dan 100 personen gewond te zijn. Er viel een dode. een lid van de repu blikeinse garde, neergeschoten door de stakers. Dat was de eerste keer, dat er van vuurwapenen gebruik is gemaakt. Vrijdag is echter weer ge schoten. En wel bij St. Etienne het meest rode stakingscentrum waar 3 stakers kogels in het hoofd kregen. HATTA, de vice-president en premier van de Republiek Djokja heeft het antwoord van de republiek aan het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Dien sten, Merle Cochran, op diens voor stel voor de oplossing van het ge schil tussen Nederland en de Repu bliek, overhandigd. De republikei nen hebben het voorstel van Co chran aanvaard als „working pa per" voor de komende onderhan delingen. Hieruit moet niet de gevolgtrek king worden gemaakt, dat de repu bliek het gehele voorstel goedkeurt. „In ieder geval dient te worden vol daan aan de voorwaarden voor de hervatting van de besprekingen" is OOVENSTAAND WRAK is het enige wat er nog van het trotse KLM- toestel „Nijmegen" is overgebleven. Verwrongen en verbrand liggen de brokstukken op het kale Schotse veld bij Prestwick. waar het drama, dat 39 mensen plotseling uit het leven rukte, plaats vond. De toestand van de enige overle vende van de ramp, cte heer W. H. Philippo uit Sassenheim was gisteren nog steeds ernstig, er is weinig ver andering gekomen in zijn toestand. De lijken der slachtoffers konden in verband met het onderzoek nog niet worden overgebracht naar Ne derland. Vermoedelijk zal de over brenging eerst Maandag geschieden. Na aankomst te Amsterdam zal ge- i-r*. ftp Nieuwe H-ik a"r" - i h nu i Uit alle delen van de wereld en uit Nederland blijven de bewijzen van deelneming bij de KLM binnenko men. O.a. van vele Amerikaanse vlieg tuigfabrieken, o.a. Lockheed en Dou glas en van verscheidene ambassades en gezantschappen. Op Schiphol kwamen ook zeer vele condoleanties binnen van Amerikaan se vrienden van de heer Veenendaal, die in de Ver. -Sttten vele jaren hoofd vertegenwoordiger der KLM was en daar algemeen bekend was onder de naam „Curly" Veenendaal. In het wrak van het toestel is o.m. ook een partij diamanten gevonden ter waarde van 15.000 pond steling. Op Schiphol heeft men de stellige in druk, dat dit vervoer niets te maken heeft met de smokkelrij van diaman ten de laatste tijd. Op Schiphol zijn ze echter niet uit geklaard. noch als privé-goed, noch als vrachtgoed. Ambtenaren in Enge land hebben de diamanten in beslag genomen. De ramp met de Constellation is in de stad Nijmegen herdacht door de burgemeester, mr. Ch. Huistinx. Hij herinnerde eraan dat Nijmeegse autoriteiten indertijd de Constellation „Nijmegen" inwijdden en zei dat de naam Nijmegen, de naam van de in de oorlog zo zwaar getroffen stad. welke de laatste jaren herhaaldelijk in de internationale pers is genoemd, thans opnieuw de aandacht van de wereld heeft getrokken. Spreker her dacht de verongelukten en vroeg sym pathie voor de nabestaanden. Bureau voor Zeelt wsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. Dij loonarbeiders biedt de premie- betaling voor het Kinderbijslag- ionds al heel weinig moeilijkheden. De premie maakt bij hen deel uit van het loon, een deel dat niet wordt uit betaald, en dat hen eigenlijk auto matisch inschakelt in de gemeenschap van verzekerden en aanspraak geeft op de bijslagen van het fonds. Maar bij zelfstandigen ligt de zaak wel wat anders. Zij moeten jaarlijks een gedeelte van hun inkomende commissie becijfert het op gemiddeld drie procent in geld overdragen aan het fonds, en daartoe zijn ze ver plicht: kinderen of geen kinderen, rijk of niet rijk. Ieder, behalve zij die meer bijlage ontvangen dan dat ze premie betalen, zal dit als een extra-belasting aan voel en het zal een psychologische krachttoer worden de zelfstandigen die zovele vogels van diverse pluima ge omvatten tot een dergelijk soli dair geoelen te brengen, dat ze met 'n opgeruimd gemoed deze belasting in het belang van hun groep voor voor zover deze betiteling daarop past zuilen opbrengen. Deze premie, die geacht wordt t,ot het inkomen van de zeltsfandige te behoren, zou leiden tot een verhoging van de prijs, waartegen deze zelfstan dige zijn goederen of diensten aan biedt. De moeilijkheden, die hieruit voortspruiten, heeft de commissie er toe gebracht een oplossing te vinden in die zin, dat de heffing noch uit sluitend geschiedt bij de verzekerden, noch uitsluitend bij de consument, doch dat de zelfstandige zelf de helft van de premie betaalt, terwijl de an dere helft zal bestreden worden uit een bestemmingsheffing, bestaande uit opcenten op de omzet- en weelde belasting. Het totaal aantal kinderen, dat on der de voorgestelde regeling valt, wordt geschat op één- millioen, een zelfde getal als wat onder de nuidige kinderbijslagwet valt. Omdat de hoogte van de kinderbij slagen volgens het voorstel gelijk is aan de bestaande regeling, zullen de totale lasten ook gelijk zijn. Ze wor den per jaar geschat op 136.000.000 De helft van dit bedrag dus moet opgebracht worden uit premies van verzekerden. Bij een gemiddeld inko men dat overeenkomt met het gemid deld loon van de ingevolge ae Kinder bijslagwet verzekerde personen kan de hoogte der gemiddelde premie op ong. 3 pCt. geschat worden. De com missie stelt voor een verdeling in in komensklassen door te voeren, waarbij voor iedere klasse een vast premie bedrag zal gelden, met dien verstande, dat zij. die behoren tot de laagste inkomensklasse in verhouding minder zullen hebben bij te dragen dan zij die behoren tot de hogere inkomens klasse. Bovendien is de commissie in beginsel van oordeel, dat doorbe rekening èn van premie èn van be stemmingsheffing gewenst is. Wat die bestemmingsheffing aan gaat: ook die moet een bedrag van ƒ68.000.000.opbrengen. Dat wil zeg gen, zoals de Proeve becijfert, dat ongeveer 13 opcenten op de omzet- en omzetweeldebelasting nodig zullen zijn om de geraamde kosten te dekken. De uitvoering van de verzekering wil de Proeve overlaten aan de bestaande organen: de bedrijfsverenigingen en de Raden van Arbeid. de commissie doordrongen is van de ernst van de situatie van het ogenblik blijkt uit de slotbepaling van de Proeve, die een noodregeling voorstelt, voor het geval dat de bepa ling betreffende de premieinning een obstakel zou blijken te vormen stelt ze voor aan zelfstandigen beneden een zekere inkomensgrens uit 's Rijks kas een kinderbijslag te verlenen overeen komstig het bepaalde in het vooront werp. Vooral gezien de nood bij vele zelf standigen en de onmogelijkheid hun gezin een passend bestaan te verschat ten verdient deze slotbepaling alle aandacht en.... spoedige verwerkelij king. Dit rapport geeft in tegen stelling tot dat van de commissie van Rhijn, dat geen uitgewerkte regeling bevat de weg aan, waarlangs een oplossing kan worden gevonden. Maar- we schreven het reeds in het begin vam deze beschouwing, ieder uitstel is gevaarlijk. Heel wat kleine zelfstandi gen zijn in hun bestaan bedreigd. Dat men voor hen spoedig een rege ling treffe! Gezien de beperkte doelstelling van deze proeve te komen tot een spoe dig realiseerbare oplossing inzake het vraagstuk voor de kinderbijslag voor zelfstandigen zonder vooruit te lopen op een algehele reorganisatie van het sociale verzekeringswezen heeft zij stellig grote verdiensten. (Slot op pag. 2). De regering heeft namelijk giste ren de Veligheidswachten bevoegd heid gegeven vuurwapens te ge bruiken als zij worden aangevallen. Reserves van de gendarmerie zijn opgeroepen om hulp te verlenen. De regering heeft besloten dat alle buitenlanders die meedoen aan de de monstraties uit het land zullen wor den gezet. Ergerlijk rjE HAVENARBEIDERS van Duin- kerken hebben besloten, uit soli dariteit met de stakende Franse mijn werkers, geen steenkolen meer te los sen. Het Canadese schip „Westminster County" is het eerste, dat door dit besluit getroffen werd. Het vervoerde Marshall-kolen. Ook de bij de C.G.T. aangesloten bouwvakarbeiders hebben een staking afgekondigd. Te Monceau les Mines zijn 1 kolonel en 70 manschappen van de Veilig heidspolitie gevangen genomen door stakers. Opmerkelijk en ergerlijk tege lijkertijd is een Duitse „verklaring" in het orgaan van het nationale front waarin „de voormalige Duitse krijgs gevangenen, die in de mijnen werken" te kennen geven niet tegen de Fran se arbeiders te villen strijden, doch hen te willen steunen „totdat aan hun eisen is voldaan". reeds gezegd. Deze voorwaarden hou den in de erkenning van de politieke immuniteit van de leden der repu blikeinse delegatie, terugga/e van 'n gebouw te Batavia en het ongedaan maken van de maatregel tot uitlei ding van republikeinse ambtenaren uit Batavia. Natsar, de republikeinse minister van Voorlichting, meende, dat het zeer waarschijnlijk was, dat de partijen spoedig bijeen zouden kunnen komen. Ten aanzien van de amendemen ten, die door Nederland op het voorstel van Cocl|-an zijn ingediend, zeide Natsir: „Deze amendementen bespreken wij niet". Merle Cochran, die in Djokja o.m. Soekarno, Hatta en Roem bezocht, heeft is inmiddels in Batavia aange komen. Hij zeide goede verwachtingen te hebben over 'n hervatting der be sprekingen. De geruchten over de opname van Sjahrir in de interim-regering blijven aanhouden. Overval op sneltrein TNDIEN wij het wel hebben, heeft de Nederlandse regering al heel wat keren duidelijk te verstaan ge geven, dat slechts op een hervatting der besprekingen met de republikei nen gerekend kan worden, als eerst rust en orde in Indonesië zijn hersteld Feit is echter, dat het nog allerminst rustig is. Want gisteren is nog een aanslag gepleegd op de sneltrein Ba- tavia-Bandoeng, waardoor deze ont spoord is. Zes personen, onder wie een Ne derlandse militair, zijn daarbij ge dood. Vijf personen zijn zwaar ge wond en velen lichtgewond. De trein is beschoten door een zwaar bewapende bende. Er is on middellijk een actie tegen de bende ingezet. Nog drie overvallen t>IJ Tjilatjap is een vrachtauto be schoten door een bende, waarbij de bestuurder, een Nederlands mili tair, is vermoord. In de omgeving van Gekbrog zijn een administrateur en een boekhou der van een kina-onderneming ver moord door een bende en op een rub ber-onderneming is een employé doodgeschoten. Soekarno heeft meegedeeld, dat de veldtocht tegen de communistische opstandelingen „bijna ten einde is." t^ARDINAAL AUGUST HLOND primaat van Polen, is na een ziekte van tien dagen te Warschau overleden. Hij was 67 jaar. Door het overlijden van Kardinaal Hlond is het aantal leden van het col lege van Kardinalen, dat sedert de creatie van een aantal nieuwe kardi nalen op 23 December 1945 voltallig werd, verminderd tot 57 leden. In de loop van dit jaar overleden vier Kar dinalen. Kardinaal Hlond werd vorige week met blindedarmontsteking naa. het ziekenhuis overgebracht, waar hij tweemaal werd geopereerd. Gisteren avond werden hem de laatste Sacra menten toegediend, toen gemeld werd dat hij waarschijnlijk geen 24 uui1 meer in leven zou blijven. Kardinaal Hlond was bij het uit breken van de oorlog Aartsbisschop van Gniezno en Poznan. Hij verliet Polen samen met de regering, ging naar Rome en verkreeg van de Paus toestemming in Vaticaanstad te blij ven. Later werd hij in Frankrijk dooi de Duitsers gearresteerd. In 1945 keerde hij naar Poznan terug. In '46 werd hij door de Paus door Aarts bisschop van Warschau benoemd. Sedert zijn terugkeer naar Polen was hij gewikkeld in besprekingen over de betrekkingen tussen kerk en staat en na een bezoek aan Rome in Januari van dit jaar riep hij de bis schoppen voor een geheime conferen tie bijeen. De begrafenis van Kardinaal Hlond zal a.s. Dinsdag plaats hebben. De dood van Kardinaal Hlond heefï grote verslagenheid gebracht over de toch al zo zwaar beproefde kerk van Polen. De Poolse katholieken zagen in hem een verdediger zow(f van hun godsdienstige als van hun nationale belangen.

de Stem | 1948 | | pagina 1