de an La Bella Italia m het land van Huist Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis vergaderde in Terneuzen van De jaarvergadering de L.T.B. ikfitemsse had geluk en werkte hard Wereld ?k van Ï8 deed de heer h. |rit Vlissingen bij de I mgifte van diefstal van I dader bleek te zjjn I iongenoot B. D„ een I slager uit Vlissingen, Ird in het Huis van Be- I delburg. Deze laatste |n verhoor, dat hij de had weggenomen en in Gorinchem moest li daar het rijwiel best lom naar zijn werk al- iLater kwam nog een [an hem vertellen, dat ■jet van f 20 vermiste. D. de dader. Het geld voor de reis Vlissia- DE STEM VAN DINSDAG 19 OCTOBER 1948 Een geschiedenis die met soep begint en met Santa Lucia eindigt Koewacht Kruiningen Overslag Sluiskil Vlissingen Het verkeer over Wester Schelde Jaarverslagen met interessante gegevens Boekenplank Nagekomen uitslagen afd. Zeeland Engelse League HOCKEY WANDELEN Verkeerde rust - De te lage aardappelprijzen Coöperatieve gedachten MOTORSPORT 36 uur over berg-en en duinen ATHLETIEK SCHAKEN Sport in 't Kort MARKTEN WATERSTANDEN Officiële mededelingen Brit mensen doen nieti dan klagen to deze Indien men somirü- mag geloven, gaat denken, dat zij ge- zijn op verzoek de Minister van Volks kndheid, dat zij in het [relijk zijn getreden om Aartsbisschop van |terbury genoegen te dat zij kinderen ben omdat zulks in het Ing is van de MLnis- 1 van Oorlog, dat zij |luitend werken voor kanselier van de schat en dat zij hopen wei- te sterven om hun IrzekerlngsmaatschappJJ li poets te bakken", al* l> de Britse conserva- I fe afgevaardigde Gam- I to® in een rede te Irnsey (Essex) over de I totaliteit van „de En- llsman onder het socla- Itische regiem". 300000000000GO I net als de Wieringer- Opdeling onder an- Geheel nieuwe ge- pn leeft, wie dan de raagstuk krijgt. Ikundigen, botanici en Intussen een troost te gedeelten van de atuurreservaat behou- 1NK MIDDELBURG lan Justitie eiste acht [igenisstraf. Mr J. v. d. |n van verd. zei dat 't is, dat zijn cliënt hier in een psychische is er na het afgaan [ring maar wat op los 1 kwam in geldnood en l-de handelingen. Plei- ^rband met het gunstig D. een gedeeltelijk straf op te leggen. laltijd in trek blijkbaar. 157-jarige los werkman ndskerke, had zich ten ook weer vergrepen. 1948 was hij naar de Middelburg gekomen |nstraat had hij toen 'n winkel zien staan en benomen. Later op de Fee agenten van politie let een rijwiel aan de 1 ophouden bij het sta- lurg. Aangezien dit rij- Vam met het gegeven at de rest zich raden, van Justitie eist thans [nisstraf voorwaardelijk leftijd en ondertoezicht- D0 subs. 25 dagen hech- ;r gescalpeerd en 37-jarige bedrijfslei- Vliddelburg had appèl an het vonnis van de waarbij hij wegens 't >estuurder van een was ting, perceel Nieuwe nodige veiligheidsmaat- i, werd veroordeeld tot lagen hechtenis. Hij had dat toen een arbeidster, roest reinigen onder een t door een electromotor ;ven, deze mangel werd gevolg was dat het haar ster door de as werd ge hoofd naar de as werd en haar gehele hoofd- hoofd werd gerukt, egt dat hij tijdens het anwezig was. De ma- geheel met hout afge- e regel vond het reini- >er plaats met stilstaan- )p de bewuste dag was r nog zoveel wasgoed tevoren lag, niet het Hij zegt zich niet be- n strafbaar feit te heb- en schrijft het gebeurde ongelukkige samenloop heden. De officier van bevestiging van het kantonrechter. Mr. a. adsman van verdachte, iak. 4 I 301 m: 7 nws., 7.15 z. bij het ontbiit, 8 nws. 8.50 huisvr., 9 Rimsky morgenw., 10.20 Onze ers, 10.30 Als de stofzui- pop. non stop, 12 Frans >rk„ 12.30 weerpr., 12.33 Kilima Hawaiians, 13 alender, 13.20 Rav Ven- Miller, 14 Evert Kupers, nc„ 15 De vrouw in de genboog, 16 Roodborstjes d in de krant, 16.45 Vra- 17.15 Graaggeh. platen, varia, 18.20 New May- 10 Ned. str.kr.. 19 Socia- Schotse volksmelodieën, .9.45 bijbel. 20 nws., 20.05 Ie dag. 20.15 soc. nws., deconc.. 29.50 Het eiland irsp., 21.30 conc.geb.oi'ke. enfeest, 22.25 Corduwe den tuin der poëzie. 23 gel, 23.30 Arthur Young, VLAAMS 321 m: 12 gr„ Russ. muz.. 19 n- 19.1* 19.50 feui'leton. "n nrnr. liteiten, 21.15 gr., 22 nws. 0 nws., 22.55 gr. (Van onze speciale correspondent) Madonna mia", hoorden we „O* wijl we in hotel de Graanbeurs in Hulst ons juist bogen over een bord dampende soep. We verslikten ons prompt. En we aten vijf minuten lang helemaal niet van de lekkernij voor ons, toen we achter die eerste uitroep een ononderbroken reeks van onvervalste Italiaanse uitdrukkingen hoorden aandraven, die ons in ieder geval de overtuiging bijbrachten, dat we met echte zonen van het schone land aan de Middellandse Zee te ma ken hadden. Wie denkt nu aan zoiets als hij naar Zeeuwsch-Vlaanderen gaat? We hadden ons al ingesteld op „kieken" en „wieven" op „gebben" en „gulst" en nu ineens blijkt het veel noodzakelijker in Hulst Italiaans te kunnen verstaan, dan Zeeuws. Want al was er een gevoelige snaar in ons toch al gevoelig hart geraakt, toen we de taal hoorden, van een land, dat ons dierbaar is, en toen we daardoor weer herinnerd werden aan een heer lijk wijntje, dat we in Castel Gan- dolfo dronken, aan het imposante consistorie, dat we in de St. Pieter bijwoonden, aan die donkerogige Mi- rella, waarmee we op het dek aan de oever van de gele Tiber dansten, nog veel sterker werd ons journalistiek instinct opgejaagd, Wat deden Italia nen in 'n triest seizoen, als de Oc- tobermaand is, in 's hemelsnaam in Hulst. Wat deden ze er? Hfe hebben al onze Italiaanse talen- kennis nog eens bijeengegraaid, ze viel ons nog veel mee en zonder dralen onze nieuwsgierigheid bevredigd. Nu mijnheer, dat is heel eenvou dig. Wij zijn hier om beesten te ko pen." Zo, zeiden wij, gaat dat zo maar? Nee, nee, Maar Italië heeft een handelsverdrag met Nederland. Wij leveren machines en in ruil daarvoor levert Nederland ons vee. In twee jaar tüd zouden er zo een 10.000 koeien geleverd worden. Maar die haalt u toch niet alleen in Zeeland? Nee, we zijn ook naar Friesland geweest. En in Groningen hebben we paarden gekocht. En bent u nogal geslaagd? O ja, dat gaat best. We hebben een dikke duizend beesten gekocht. Grotendeels vaarzen. Tot de vaarzen ging bet Tiet zal de lezer ongetwijfeld op- vallen, dat dit interview een vlot verloop had. Wij willen hem - eer lijkheidshalve van die illusie afhel pen. Zolang we over koetjes en kalfjes in figuurlijke en letterlijke zin spraken, ging het van een leien dakje. Maar zo gauw er vaarzen bij te pas kwamen, liep het mis. Onze Italiaanse woordenschat bleek namelijk nog enige lacunes te vertonen, wat de vaktermen van veeteelt en landbouw betrof. Vandaar dat van nu af nu er vaarzen, pinken, stamboekeigen schappen en wat al niet meer ter sprake kwam - onze notities enigszins onzeker en duister werden Maar wat we zeker goed begrepen hebben, is dat onze kopers zeer speciaal hun oog hadden laten vallen op wit-zwart vee, met een grote melkproductie en een gewicht boven de 500 kg. En dat ze wat dat betreft in Zeeuwsch-Vlaan deren tot hun volle tevredenheid ge slaagd waren. Dat ze zich wat paar den aangaat alleen voor het Groningse type interesseerden, omdat het Bel- Ontslag R. Polspoel. De heer R Polspoel, wethouder alhier, diende zijn ontslag in als bestuurslid van de V.V. Koewacht. De heer Polspoel kwam tot dit besluit omdat hij de functies van wethouder en bestuurslid van V.V Koewacht in Verband met de thans aanhangige kwesties onver enigbaar achtte. Hoewel zijn aftreden een groot verlies betekent voor de voetbalclub is zijn besluit tccli te rechvaardigen, daar men geen twee meesters tegelijk kan dienen. DANK UIT INDONESIë De laatste weken ontvangt het Ni- wm-comité, gevormd door het per soneel der vrijwillige brandweer tc Kruiningen en Hansweert talrijke dankbetuigingen van Nederlandse militairen in Indonesië, gericht aan de inwoners van de gemeente Krui ningen, voor de ontvangst van een Niwin jubileumpakket. Uit deze brie ven en briefkaarten, waarvan enkele rif.iriir iZ1^? in de Ma'eise taal, blijkt een a ,1??ezeer de ontvangst van 8ehjk pakket door de jongens rfan u'ordt gesteld en zij vragen dan ook hun dank aan de bevolking en schenkers over te brengen. De pakketten uit Kruiningen en Hansweert zijn terechtgekomen bij le- wmTVa1> '-anc!macht, Zeemacht, KNIL, Politie, ja zelfs bij een stuur man van de K.P.M. De Niwin bereidt zich thans voor op de Kerstpakketten-actie. We twijfelen er niet aan of ook deze zal slagen. Uitstapje. Zondag maakten ver schillende leden van de hengelaavs- vereniging „de Palmgvrienden" een uitstap, waarbij de caféhoudende ere- Itr2 d>e kruisstraat. Bovenhoek en Rode-Sluis werden bezocht. De be- 'i1! ,Val? fde? uitstapjes is nau wer contact te houden met alle leden der vereniging welke in verschillende gemeenten woonachtig zijn. Kiosk-actie. Zaterdag werden de intekenlijsten bij de neringdoenden met een muzikale wandeling opge haald. De offervaardigheid der be volking bleef beneden de verwach ting Op de lijsten werd slechts 250 gulden geind. terwijl de collectebus sen nog een 50 gulden bevatten. Ho tel de Kroon heeft met zijn lijst de kroon gespannen. De eerste steen legging, die door de Kroon zal ge schieden, is zonder twijfel volledig verdiend. Binnen afzienbare tijd zal met de bouw worden begonnen. Geslaagd. Voor het apothekers- assistent-exanien slaagden de dames H. C. de Wit en M. Zeyiemaker, al hier. gische voor hun landbouwbedrijven te zwaar is. En was het onderhandelen niet erg lastig, omdat u de taal niet kent? Nee, dat ging allemaal vanzelf Bovendien hadden we steeds de Ne derlandse exporteur Hector Picavet bij ons, die weet, hoe hij deze zaken op moet knappen. Verkopen ze in Italië ook op handslag. Nou een 'of, zei een van de drie, Achilli, en hij sprong al op om ons te demonstreren. En we boden, dat het een lust was. dongen af en kletsten met de handen, dat ze er van tintel den. Bent u tevreden over uw verblijf hier? Si, si. Nou en of. De mensen zijn hier vriendelijk. We hebben het hier goed gehad. E le donne sono belle; de vrouwen zijn mooi, soitanto, alleen., ze hebben helemaal niet naar ons ge keken. Dat doen ze zeker alleen naar Nederlanders. Dat was natuurlijk signore Boffelli, zeer donker met een zeer verleidelijk zwart spatbordje op zijn bovenlip. Zodat we ons maar gauw richtten tot de oudste, dottore Pellini, dokter in de landbouwwetenschap. Wat een dieren. yijn u nog speciale dingen in de Ne- derlandse landbouw opgevallen Verschillen met Italië bv. Ja, ik begrijp met name niet, waarom u geen silo's hebt. Die hebben wij in Italië wel. En ze zijn van gro te betekenis voor de veeteelt Men slaat er het voedsel in op en dat blijft practisch alle voedingswaarde behou den. Dergelijke silo's lijken me hier zeker in Nederland van belang met zijn wisselvallig klimaat, En ik kap niet begrijpen, waarom ze ze hier niet gebruiken. En dan wil ik u nog wel dit zeg gen; ik ben in heel wat landen van de wereld geweest. En ik heb in al die landen het beste van het beste van de veestapel gezien. Maar ner gens heb ik koeien ontmoet, die zo veel melk leveren, al die in Friesland. Zoiets heb ik nog nooit gezien. En tenslotte nog dit: het is me op gevallen, dat de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen zich voor een groot deel richt op de voortbrenging van zaden. Dat is natuurlijk nuttig. En het is van belang, dat men op alle mogelijke wijzen tracht de productie op te voeren. Maar waarom doet men datzelfde niet met de veestapel. Waar om haalt men hierheen niet een aan tal van die puike Friese stieren, zodat men een kruising krijgt tussen twee rassen, iets wat voor i.e vestape! in Zeeuws-Viaanderen alleen maar nut' tig en gunstig kan zijn. Sancta Lucia1! Vjyij maanden daartegen bezwaren te moeten opperen: we zeiden zo van: Zeeuws-Vlaanderen specia liseert zich niet typisch op veefok kerij en al dergelijke meer, maar we werden bedolven onder een dusdanige stortvloed van contra-argumenten die van drie zijden onder zwaar ge sticuleer op ons worden afgevuurd. En we hoorden zo vaak: Capisce niente, hij begrijpt er niets van, dat we ons tegen drie uur in de morgen - zo laat waren deze discussies na melijk intussen geworden - maar ge wonnen gaven. Toen knobelden we broederlijk - en verloren. Zeiden Buona notte en gingen Santa Lucia zingend naar bed. Nu gaan we ons definitief op de bestudering van de Zeeuwse taal werpen. TTIT de laatste cijfers welke wij van de prov. griffie over de prov. stoombootdiensten ontvingen blijkt, dat het verkeer nog immer een stij gende lijn vertoont. KruiningenPerk polder heeft thans ook de kop geno men met het personenvervoer, ter wijl dit in de eerste 9 maanden van het vorig jaar 651,698 bedroeg, is 't in 1948 over eenzelfde periode ge stegen tot 825,101. Voor Vlissingen Breskens zijn deze cijfers resp. 734,351 en 795.289; voor TerneuzenHoede kenskerke 124,953 en 145.881; voor KortgeneWolfaartsdijk 170,376 en 208,834; voor ZierikzeeKatse Veer 91,877 en 102,637 en voor VeereKam perland 47,484 en 66,797. In totaal werden van 1 Januari tot 30 September 2,144,539 personen vervoerd tegen 1,820.779 in 1947 over dat tijdvak. Vergeleken bij 1938 is het bijna verviervoudigd. Tot einde September van dit jaar werden er via de veren 253,253 auto's overgezet te£en 189,135 in 1947, KruiningenPerkpolder nam er 142,821 (103.012) voor zijn rekening; VlissingenBreskens 74,321 (59,316) Kortgene—Wolfaartsd. 26,843 (20,222) ZierikzeeKatse Veer 8684 (6585) en TerneuzenHoedekenskerke 584 (0). In Augustus is de aanlegplaats te Hoedekenskerke gereed gekomen, zodat het mogelijk was op deze lijn een groter schip in de vaart te bren gen waardoor weer autovervoer mo gelijk geworden is. Met ingang van 26 Augustus is het motorschip Koningin Emma op deze lijn in dienst gesteld en is het nu mogelijk de andere lijnen iets te ontlasten van het autovervoer. Het aantal vervoerde auto's het welk vorig jaar twee en een half maal het vooroorlogse gemiddelde was, is thans reeds het drievoud ge worden. JN HOTEL „PAYS-BAS" te Terneu zen, vond de jaarvergadering plaats van de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-GeleKruis". De voorzitter de heer D. Th. Schelfhout van Groe nendijk sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, bijzonder tot Deken Staal, Pastoor J. Preijers, geestelijk adviseur, het lid van Ged. Staten, de heer A, Lockefeer, de voorzitter van het Groene Kruis, de heer Roëll, de vertegenwoordiger van de Nationale Federatie, de heer Bartels en de dis- tricts-hiusbezoekster van de Noord- Brabantse Bond, Zuster A. van der Meijden. Jaarverslagen. IJit het jaarverslag over 1947 bleek o.a. dat de gemiddelde contributie van alle afdelingen samen f 4.30 be draagt. De hoogste gemiddelde contri butie per lid en per afdeling bedraagt f 9.90 en de laagste f 2,10. Naar aanleiding van deze cijfers wees de voorzitter er op, dat de finantiële positie van de afdelingen veilig ge steld moet worden en dat een contri butie van 10 cent per week normaal is. Uit het jaarverslag van de „Com missie voor de Hygiëne van het Kind over 1947 van de secretaris-penning meester, de heer E. H. Francken te St. Jansteen. bleek, dat er moedercursus sen gegeven waren te Philippine, Hoofdplaat. Biervliet, IJzendijke, Koe wacht, Lewedorp en Nieuw-Namen. In het kraam-centrum te Hulst zijn nu slechts 3 ingeschreven leerlingen. De voorzitter deed een dringend be roep op de afdelingen, opdat ieder in zijn rayon het kraamcentrum zou propageren. Uit het jaarverslag -van de Prov. Zeeuwse Commissie Voor E H.B.O. van de secretaresse, mevrouw N. Schliiter— Ytsma te Graauw bleek, dat deze com missie reeds schitterende resultaten behaald heeft, vooral in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Uit het jaarverslag van de Kinder- hygiëne van de Provinciale Bond van de hand van Zuster M. Vernimmen vernamen we dat in Mei werd begon nen met het vervoer van moeders en zuigelingen per autobus naar het con sultatiebureau te Kloosterzande van uit Graauw, Lamswaarde en Klooster zande en dat van deze dienst dankbaar gebruik gemaakt werd. 't Jaarverslag van het bemiddelingsbureau voor Kraamzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen van Zuster M Hoenselaars deelde o.m. mede dat in 10 maanden in 1947 187 kraamvrouwen geholpen waren. Een voorstel tot verhoging van de salarissen van secretaris en penning meester werd overgelaten aan het bondsbestuur. Zuster A. van der Meijden sprak hierna over: „Het plaatselijk werk der Kruisverenigingen". Zij verving als spreekster dokter Verbeek, die bericht van verhindering had gegeven. In haar causerie ging spreekster nader in op de geschiedenis van de wijkverpleging en behandelde de verschillende tak ken van het werk 't Applaus, dat na haar voordracht klonk, toonde de belangstelling, waar mee de vergadering had toegeluisterd. De verkiezingen. He' volgende punt van de agenda bracht de periodieke aftreding van mevr. SchliiterYtsma te Graauw en dokter H. C. Rozemeijer te IJzen dijke. Beiden worden herbenoemd, na dat mr. H. Eikhuizen, die door de Mdellng Ovezande was candidaat ge steld zijn candidatuur had ingetrok ken De periodiek aftredende heren: dokter J. van Lierop te Hulst vanwege de commissie voor de Hygiëne van 't Kind; dokter J. Puylaert te Sas van Gent vanwege de Commissie voor geestelijke on zedelijke volksgezond heid. dokter P. staal uit S'.u's voor de t.b e-commissie en dokter ,1 He-mans uit Kloosterzande voor de E.H.B.O.,- commissie werden allen herkozen. De voorzitter deelde nog mede, dat hij het volgend jaar de voorzitters zetel zal verlaten. In de rondvraag wees de heer Bar tels van de Nationale Federatie op 't mooie werk van 't Wit-Gele Kruis' en op de rechten, die daaruit voortvloeien De heer A. Lockefeer, als lid van Gedeputeerde Staten gaf antwoord op de verschillende tot hem gerichte vra gen en toonde zich 'n warme verde diger van 't B.L.O. 'n Welgemeend ap plaus onderstreepte de woorden van beide sprekers, waarna de voorzitter, de heer Schelfhout de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. K.A. IN NEDERLAND Door het landelijke secretariaat der K.A. in 'Nederland is een boekje uit gegeven, waarin in zeven talen een korte beschrijving is gegeven van de vaderlandse Ktaholieke Actie. Het is een handig en verhelderend boekje voor eenieder, die iets over de grond slagen en de organisatie der K.A. wil weten en derhalve een werkje dat 'n zeer ruime verspreiding verdient. Het internationale karakter verhoogt de waarde er van. GESPREKKEN MET OUDERS Bij G. Mosmans te 's Hertogenbosch verscheen in de serie „Onder ons" 'n boekje met bovengeciteerde titel. Het is een van die werkjes dat tal van vraagstukjes behandelt, welke het kinderleven karakteriseren en de ouders moeiten en zorgerf kosten. Door Han van Erde Dubois in prettige, on derhoudende toon geschreven werkje, kan menig oude paar een richtingwij zer zijn in zijn taak de kinderen met wijs inzicht te leiden en op te voeden, in de richting van flinke, sterke, chris telijke mannen en vrouwen. f LINGE zet goed in en hoewel tegen oorzaak. Het eerste doelpunt was een „1,1 vlijmscherpe corner van de linksbui- wind in gespeel^ moest worden, werd Hontenisse totaal overspeeld. De doelman der bezoekers moet meerdere malen ingrijpen. Jammer was het dat een flinke regenbui het spel kwam storen, Hontenisse profiteert hiervan en brengt de stand op 10. Hiermee word gestaakt. Na de bui komt Clinge opzetten en drukt Hontenisse in de verdediging. Bij een doorbraak weten de bezoekers echter te doelpunten en brengen ze de stand op 02. Een van de Clingeboys werkt slecht weg en de rechtsbinnen van Hontenisse Is er als de kippen bij om met een prachtig schot keeper Willaert het nakijken te geven. Na de rust stormt de rechtsbui ten der huisclub op het doel der be zoekers af en maakt het verdiende te- genpunt. Er volgt een belegering van het Hontenlssedoel, welke ongeveer een half uur duurde, maar Fortuna was met de bezoekers en dank zij de hulp van de paal blijft de stand onge wijzigd. De backs van de thuisclub trekken mee ten aanval maar het mag niet baten. Met 1—3 kwam het einde. Scheidsrechter Burm leidde uitste kend. In de wedstrijd Hontenisse 2Clinge 2 wrist geen der partijen de goal te vin den terwijl Hontenisse 3 een 50-ove- winning behaalde op Rapenburg 3. CORN. BOYS-IJZENDIJKE 4-0. In een ondanks slecht weer toch nog pittige wedstrijd wist Corn. Boys de puntjes weer binnen te halen. Nadat IJzendijke enkele keren de Cnr. Boys verdediging op de proef had gesteld, repliceerde de Sasse voorhoede en Wulffaert gooide de hem toegespeelde bal In het net. Steeds maar zweefde de bal heen en weer, maar de thuis club was het meest in de aanval. Uit een voorzet schoot Verhelst prachtig in en leidde Corn. Boys aldus met 20. waarmee de rust aanbrak. Na de rust kreeg Verhelst weer een pracht kans en maakte hij er 30 van. De druk op het IJzendijke-doel werd steeds zwaar der en uit een schemutseling gelukte het de Buck er 40 van te maken. Hoe Corn. Boys ook bleef opzetten, verder konden zij het niet brengen, want de IJzendijke-man onder de lat was steeds op zijn plaats en behoedde de bezoekers voor een grotere neder- AARDENBURG-HOOFDPLAAT 4-0. Hoofdplaat heeft het eerst de wind in de rug en verplaatst het spel op de Aardenburgse helft. Van spelontplooi- ing door een der partijen is echter geen sprake. Hoofdplaat komt verschil lende keren voor het Aardenburgse doel, doch de afwerking der aanvallen laat te wensen over en de doelman der thuisclub Is steeds paraat. Een kwar tier voor de rust gooit Aardenburg het spel open, linksbuiten A. de Rijck drijft de bal op, schiet en de van de keeper teruggeketse bal wordt onhoud baar door J, Vermeulen ingeschoten. Na de rust is Aardenburg direct in de aanval. Uit een der vele schermut selingen voor doel weet Aardenburg na geruime tijd eindelijk te scoren. Kort daarop volgt weer een doelpunt, als de Hoofdplaat-doelman een zacht schot laat glippen. Kort voor het einde kan Hoofdplaat de sterke druk op haar doel wat verminderen doch weer is het Aardenburg dat een goede aan val opzet en het vierde doelpunt scoort De gasten proberen nog enkele aan vallen op te zetten doch zonder resul taat. AXEL I-HULST 1 7-1 Axel, dat met wind mee speelde, oefende direct een zware druk uit op het Hulsterse doel. Na ongeveer 10 minuten spelen doelpuntte Sijs vanaf de middenlijn. Hulst kwam sporadisch over de helft, doch wist voor de rust nog tweemaal het net te vinden. Na de thee denkt Hulst van de wind te profiteren doch 't werd 'n spel van kat en muis. Axel diet nu zien wat voetballen was en overrompelde Hulst totaal. Axel. scoorde weer het eerst en daarna kon Hulst de eer red den door met een ver schot in het verlaten doel van Dielemans te trap pen. Axel wist daarentegen nog drie maal te doelpunten, zodat het einde kwam met een verdiende 71-over- winning. STEEN 1-OOSTBURG 1 1-0 De regen heeft tevergeefs getracht spelbreker te zijn, hoewel de scheids rechter het nodig vond om na 20 min. de aanvoerders over het al of niet door spelen te raadplegen. Het vuur zat er aan beide zijden echter in en men speelde door. Een gelijk spel met de rust gaf de Juiste weergave, want de aanvallen van weerszijden waren wel dikwijls goed opgezet, maar voor doel bleken de achterhoeden te sterk. Een maal bracht de dwarslat voor Oost burg redding. Na de rust, na verwisse ling van baadje, ging men op dezelfde wijze door. Een corner bleek uiteinde lijk Steen de overwinning te brengen. Nadat deze door een Oostburg-back gemist werd, hij kon de bal wegkop- pen. deponeerde P. Bouwens hem langs de keeper. Het tegenoffensief van Oostburg leverde niete meer op. TERNEUZEN-SLUISKIL 7-1. Terneuzen had niet veel moeite met Sluiskil en wist dan ook een 7-1-over- wlnning te behalen. Van de 7 goals nam J. Gort er drie voor zijn reke ning en bij 2 andere was hij de directe ten, welké de midvoor Oppeneer maar even met het hoofd er in te tikken had.. Bij de tweede goal trachtte de back van Sluiskil een schot van de middenvoor met de hand te stoppen, hetgeen een strafschop ten gevolge had. Na de rust had de thuisclub de wind in de rug en kwamen de gasten niet meer aan bod. Tweemaal slaagde Gort er in zijn vlijmscherpe direct in een doelpunt om te zetten en ook een corner van de rechterzijde vine hij mooie op en plantte de bal tussen de touwen. Nog tweemaal wisten de Ter- neuzenaren het net te vinden en eerst enkele minuten voor het einde trapte de keeper de bal tegen het lijf van een der gastheren, zodat het leer hard terugsprong in het verlaten doel 71. Hiermede was de eer voor Sluiskil gered. AARDENBURG 2-HOOFDPL. 2 12-0. Voor rust had de thuisclub de wind mee en stond door fouten van de Hoofdplaat-doelman spoedig met 20 voor. De rust ging in met 40. Nadat bij een 70-stand de doelman der gasten er de brui aan gaf en het veld verliet, volgde er een doeltje-schieten in de regen en dank zij de reserve doelman der gasten werd de score niet hoger dan 120. CORN BOYS 2 - IJZENDIJKE 2 4-1 Nadat Feenstra in de eerste minu ten reeds de score voor de thuisploeg wist te openen, ging het spel een tijd lang gelijk op, waaruit IJzendijke succes wist te halen 1-1. Zo duurde het nog ruim een half uur eer Corn Boys via Bocstad weer de leiding wist te nemen. Even na de rust kreeg IJzendijke een strafschop op doel te nemen doch de bal werd recht in de handen van de doelverdediger gescho ten en zo mislukte de gelijkmaker. Meer en meer kwamen daarna de thuisspelers opzetten en nadat Toly Bockstael een penalty in IJzendijke's netten had geschoven, kreeg enkele minuten later de naar binnen gelopen linksbuiten Dysselinck de bal toege speeld en gaf de doelman het nakijken 4-1. Nog enkele keren kon IJzendij ke's doelman, door de bal „corner" te werken, opvoering van de stand voor komen en zo kwam het einde met een verdiende overwinning voor Corn Boys, die overigens een matige wed strijd speelden. Lewed. Boys 1W al- Noormannen 1Zuid- le klasse A.: cheren 1 42. zande 1 31. le klasse B: 's H Arendskerke 1 PSK 1 01. Luctor 1Vogelwaarde 1 63. Cortgene 1—Hansw. Boys 1 73. le klasse C.: Burgh 2Zierekizee 3 n. bek. Zonnemaire 1-Renesse 1 42. SVOWK 1—Schouwen 1 5—6. Reserve le klasse A.: Zeelandia 2 Robur 2 31. Biervliet 2Zeeuwen 2 1—2. EMM 2—Yerseke 2 3—2. Kriunin- gen 2Vlissingen 3 16. 2e klasse A.: Middelburg 3Luctor 2 171. Goes 3Hansw. Boys 2 61. Kwadendamme 1Zeeuwen 3 80'. Volharding '32 1Cortgene 2 53, Vlissingen IVPatrijzen 2 52. 2e klasse C.: Burgh 3Zierikzee 5 15. Tflonemaire 2Renesse 2 11. Dreischor 2Zierikzee 4 n.b. 3e klasse A. Patlijzen 3Vlissingen5 2—2 EMM 3Noormannen 2 11 RCS 3—Middelburg 4 3—1 Domburg 2— Kwadendamme 2 net opgek 2e klasse B: Middelburg 4Groede 2 1—4 DSW 2—Sluis 2 3—1 Middel burg 5Breskens 3 25 Red Star 2 Schoondijke 2 14, EMM 4Aarden burg 3 50 3e klasse C: Sluiskil 3Steen 3 22. Hulst 3Kruiningen 3 130. Uitslagen van Zaterdag 16 October Rilland Bath 1—Kloetingen 1 3—1. Wisseikerke 1Colpl. Boys 1 26. 's H. H. kinderen 1Arnemuiden 1 0-7, Krabbendijke lWemeldingen 1 30. 2e klasse A.: Kats 1Rilland Bath 2 32. Colpl. Boys 2Kapelle 2 14. Wemeldingen 2Krabbendijke 2 afgel. Yerseke 3Waarde 1 52. 2e klasse B.: Serooskerke 1Wol faartsdijk 1 62. Koudekerke 1Wis- senkerke 2 260. Veere 1's H. Arends kerke 2.40. 2e klasse C.: Domburg 3Seroos kerke 2 21. Arnemuiden 2Beve landers 1 41. Nieuwdorp 2Nieuw- land 1 31. Juniores A: Groep I: Vlissingen— Oostburg 2—0. RCS 1—Koudekerke 3—0. Walcheren 1Middelburg 1 03 Breskens 1Goes 1 13 Zeeuwen 1 Noormaneen 6—0. Groep II. Robui'Rilland Bath 25 KapelléYerseke 24. Krabbendijke —Patrijzen 30. Middelburg 2Zeeu wen 2 1l.x Hansw. Boys —Lewed. Boys 02. Juniores B.: VlissingenKruinin gen 52, RCS 1Wemeidinge afgel. Middelburg 1Goes 1 06. Groep 2: Walcheren 1Zeeuwen 2 01. ZeelandiaMiddelburg 51. Groep HI: Goes 2—RCS 2—1. SchoondijkeWalcheren 10—0. LUCTOR 1-VOGELWAARDE 1 6-3 Luctor trapt af met de sterke wind in de rug. Het is voortdurend in de aanval en heeft na 10 minuten al suc ces door een misverstand in deVogelw. achterhoede. 1—0. Even later is het weer Vermeulen die er 20 van maakt, met een hard schot. Vogel waarde wordt dan op eigen helft terug gedrongen. De stand wordt op 50 gebracht. Na de thee speelt Vogelwaar de met de wind mee en ze weten in minuten tijds de stand op 52 te brengen. Dan vindt de Luctor-achter- hoede het welletjes en zit geducht op de bal. Ze weten de stand (62) tot een minuut voor het einde te hand haven. Dan moet Vogelwaarde een strafschop nemen, die de back onbe rispelijk benut, zodat het einde met 'n 63-overwinning voor Luctor komt. RIA 2-VOGELWAARDE 11-0 Vogelwaarde verschijnt slechts met 9 man. De Ria-reserves maken van het windvoordeel gebruik om de score ge leidelijk op te voeren tot 90. waar mede de rust ingaat. Na de rust gaat Vogelwaarde met alle man verdedi gen, zodat RIA geen volledig samen spel kan geven. Toch weten zij nog tweemaal te doelpunten zodat het einde komt met 110 voor RIA 2. Scheidsrecher v. d. Muren leidde voor treffelijk. EMM- RIA W 1 0-1. RIA wint de toss en speelt met windvoordeel. EMM is dadelijk op ver dedigen aangewezen. De RIA-voorhoede heeft echter in het EMM-achter-trio een stevige tegenpartij. Na 20 minu ten doelt de RLA-rechtsbuiten uit een corner van links 01. EMM blijft echter moedig verdedigen en na 32 minuten krijgt RIA een strafschop toegewezen, de EI^IM-doelman weet op prachtige wijze het schot te stoppen. Na de rust is EMM in de aanval en tracht de achterstand in te halen; ae RIA-verdediging is echter ook paraat. RIA weet zelfs af en toe met gevaar lijke uitvallen de EMM-verdediging op de proef te stellen, maar ook deze is niet gauw uit haar lood geslagen. De scheidsrechter Minnaert hield de teu gels strak. De uitslagen van de wedstrijden van de eerste divisie van de Engelse league zijn: Birmingham City-Liverpool 0-1 Burnley-Huddersfield Town 1-2 Charl ton Athletic-Sheffield United 2-1. Chelsea-Blackpool 3-3. Everton-Der- zy County 0-1. Manchester City-Aston Villa 4-1. Midlesbrough-Bolton Wan derers 5-0. Newcastle United-Wolver hampton Wanderers 3-1. Portsmouth- Sunderland 3-0. Preston Nord End Arsenal 1-1. Stoke City-Manchester United 2-1. De uitslagen van de tweede divisie zijn: Brentford-Luton Town 2-0. Bury Blackburn Rover 3-1. Chesterfield Fulham 0-1. Coventry City-Barnsley 4-0. Leeds United-Southampton 1-1. Leicester City-Bradford 2-2. Lincoln City-Nottingham Forest 1-3. Sheffield Wednesday-Grimsby Town 4-1. Tot tenham Hotspur-Queenspark Rangers 1-0. West Bromwich Albion-Plymouth Argyle 3-0. Westham United-Cardiff City 3-1. Internationaal tournooi met Nederlandse successen Zaterdag is te Amstelveen het ju- bileumtournooi begonnen van de Kon. Ned. Hockey-Bond. De eerste wed strijd tussen België en Frankrijk ein digde in een 1-0 overwinning der Bel gen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Het doelpunt werd ge maakt door de midvoor Moerman. In de tweede wedstrijd zegevierde het Nederlands Elftal met 4-1 over Groot-Brittannië, nadat met rust reeds 'n 3-0 voorsprong was veroverd Door deze resultaten speelden Neder land en België Zondag in de finale terwijl Frankrijk en Groot-Brittannië voor de derde plaats de strijd aanbo den. Nederland en België speelden gelijk (1-1). een stand die reeds met rust was bereikt. Het Nederlandse elftal had voortdurend een veldmeer- derheid, maar de Belgische achterhoe de was voortreffelijk. Groot-Brittan nië klopte Frankrijk met 6-0. Rust 4-0 De eindstand van het tournooi was: 1 en 2 Nederland en België ieder 3 p. 3 Groot-Brittannië 2 p. 4 Frankrijk 0 punten. De dameswedstrijd Nederland-Bel- gië eindigde in een 2-0 zege voor de Nederlandse dames. SUCCESVOLLE MARSEN TE MIDDELBURG De wandelmarsen, gehouden te Middelburg op Zaterdag, zijn met suc ces bekroond. Ongeveer 400 wande laars namen deel aan deze door het K.N.G.V. georganiseerde marsen. Om 14.30 uur werd op de markt gestart, zowel voor de Parcourseu van 15 als van 25 km. Om 6.45 nm. kwamen de eerste deelnemers binnen. Alleen aan de deelnemers aan het parcours van 25 km. waren 2 uitvallers. J-JOEWEL de belangstelling voor de jaarvergadering van de L.T.B., welke te Kwadendamme werd gehou den, niet zeer groot was, mag zij toch belangrijk genoemd worden, omdat heel wat actuele kwesties aan de orde kwamen. De heer Martien Steyn, die de bij eenkomst leidde, wees in zijn openings woord op de al te grote rust onder de leden van de L.T.B., hoewel ze mid den in een gistende tijd staan. Met rustig op zijn boerderij te blifven zit ten komt men er niet. Men moet een voorbeeld nemen aan de activiteit van andere organisaties, in het bijzonder die van de arbeiders.' De secretaris, de heer M. Nijsten, bracht het jaarverslag uit. Contact is opgenomen met de N.C-B., wat vrucht baar beloofd te worden; het boekhoud- bureau te Goes floreert evenals de kath. landbouwschool te 's Heerenhoek en de huishoudschool te Ovezande. Het ledental van de L.T.B. bleef constant. Gewezen werd nog op het kath. emi gratie-centrum In Frankrijk. De finantiën bleken zo gunstig te 'bm. dat de contributie voor 1948 me. c.-n gulden omlaag kon worden gebiacht en nu nog slechts f 2,— be draagt. De begrotmg 1948 werd goed gekeurd met eeii eindcijfer van f 775. De aardapelprijzen. ^aar aanleiding van de mededeling, dat de gedeeltelijke plombering der poota%rdappelen van de baan is, kwa men de aardappelprijzen ter sprake en werden bittere woorden geuit aan het adres der regering, die wel met maxi mumprijzen werkt, maar niet met een minimumprijs. De heer Bles van het bureau te Haarlem, deed de zaak uit de doeken De aardappeloogst is zo overvloedig, dat ons land slechts de helft kan con sumeren; de rest zal dus voor veevoe der moeten dienen. Spr. gaf toe, dat minister Mansholt zich op de vlakte hield met de prijzen, maar dat hij via de aardappelstomers het zijne er toe bijdraagt de overproductie weg te wer ken. Hem is thans gevraagd voor het gestoomde product een minimumprijs vast te stellen. Ook over de pootaardappelen kon spr.. weinig bemoedigends mee delen. Dit jaar is er nog 100.000 ton naar Frank rijk gegaan, maar overigens kan er slechts moeilijk geplaatst worden. Het volgend jaar zal er minder door dat land gekocht worden, teiwijl er con currentie van Denemarken op komst is. Daar de geestel. adviseur, kapelaan Hogervorst de vergadering moest ver laten werd de agenda even onderbro ken om Z. Eerw. gelegenheid te geven een woordje te spreken. Gezien de brandende problemen, aldus de spre ker, hebben de landbouwers de plicht, zich te organiseren en in hechte sa menwerking te arbeiden aan hun gees telijk en stoffelijk welzijn. Om de vrije veren. JJe voorzitter wees vervolgens op het belang van het behoud der vrije veren op de Wester-Schelde, vooral met het oog op het vlasvervoer. Be sloten werd het Kamerlid Groen op deze kwestie te attenderen. Voorts werd bepleit opheffing van het verplichte lidmaatschap der E.V.O. voor hen die met een tractor od hun bedrijf werken; de f 10,— daaraan be steed vond men weggegooid geld. Na mens het hoofdbestuur werd toegezegd de zaak bij de Verkeersinspectie aan hanging te maken. 'n Hartig woordje werd ook gespro ken over de steeds groter wordende administratieve romslomp, mede in verband met de komende pensioen regeling. De heer van 't Westeinde wees er op, dat de pensioenregeling heel wat voordeliger zou zijn. indien men haar liet aansluiten op de bestaande ouder domsvoorziening via de Raad van Ar beid. Een der hoofdbestuurders zei dat de regering reeds lang beloofde met een wetsontwerp te komen ter vereen voudiging van de sociale verzekering; men wacht daar nog steeds op. Toekomstige landbouwpolitiek. Qver de grondslagen van de toekom stige landbouwpolitiek heeft de bondsvoorzitter, de heer Kampschoër, een interessante speech gehouden, waarin eerst gewezen werd op. de pe riode van belangrijke beslissingen, die op het gebied van het bedrijfsleven te wachten staan, o.a. die in verband met de Benelux, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, enz. Spr. meende, dat alle problemen ook in de afdelin gen besproken moeten worden. Vijf in grijpende vragen stelde spr. aan de orde om ze daarna te beantwoorden. Volkomen vrijheid in het landbouw- leven moet worden afgewezen; actieve landbouwpolitiek, die de boer een re delijk bestaan biedt verdient de voor keur. Dit redelijk bestaan moet gescha pen worden door een loon- en prijspo litiek en niet door aanvullende toe slagen. Er moet gestreefd worden naar in tensieve productie. Voor zover nodig moet men rede lijke beperking der bedrijfsvrijheid aanvaarden en beschermende maatre gelen tegen buitenlandse invloeden moeten geaccepteerd worden. De voorzitter deelde mede, dat zijn be stuur hetzelfde standpunt innam. Daarna wees de heer Kampschoër op de noodzakelijkheid orde in eigen huishouden te scheppen en inzake afzet, bewaring en inkoop één lijn te trekken. De boeren moeten vertrou wen krijgen in eigen organisatie en eigen kracht, ook om zich te bescher men tegen de handel. Dat ditzelfde verweer het best kan worden gevoerd in het raam der coöpe ratie toonde hierna de heer Peraer aan, die een warm pleidooi voerde voor de coöperatieve gedachte in het algemeen en voor de stichting van een eigen gewestelijke coöperatie in het bijzonder. Hierna volgde nog een geanimeerde bespreking en rondvraag. 36 uur lang hebben 140 motorrijders over keien, door greppels, over dui nen en bergen geraced om uit te kun nen maken wie zich nu wel kampioen van de KNMV mag noemen. Het is een gejakker van je welste geworden. Waarbij vooral stukken door Brabant en Limburg ontzettend veel van de renners hebben gevergd. In de Dru- nense duinen door de renners „de zandhel" genoemd moesten velen opgeven van moedeloosheid. Het aan tal valpartijen was hier legio. De voornaamste uitslagen zijn: Klasse 1: 125 cc. junioren: 1 De Vries, Groningen op DKW, 42 straf- punten. Senioren: 1 en kampioen Jan- sema, Hengelo, op CZ 8 strafp. Klasse 2 (125 tot 250 cc.). Junioren: 1 van Wijhe, Apeldoorn op Jawa 26 strafp. Senioren klasse 2 cn 4 (met militairen en politie): 1 J. Veer, Bor- culo op Jawa 4 strafp. Senioren klasse 3 (boven 250 cc.): 1 en kampioen J. Roest. Nieuwveen op BSA, 0 strafp. 2 P. Knijnenburg, Wassenaar, op BSA 0 strafp. (de snelheids- en remproef heeft hier doorslag gegeven). 3 Zoon tjes, Tilburg. Triumph. 4 strafp. Klasse 3 (boven 350 cc.) junioren plus militairen en politie: 1 Sgt. Ro zenberg, Vught 13 strafp. PARKLOOP TE BERGEN OP ZOOM De jaarlijkse Parkioop van Achilles te Bergen op Zoom zal Zondag 24 Oc tober om 12 uur worden- gehouden. Onder de deelnemers bevindt zich ook de Zeeuwse loper Fliers, die bij een overwinning definitief in het be zit komt van de wisselbeker. WINTERCOMPETITIE ZEEUWSE SCHAAKBOND Dinsdag 26 October begint de le ronde van de wintercompetitie 1948- 1949 van de Zeeuwse Schaakbond 2e klasse C. De competitie bestaat uit 6 ronden; de volgende verenigingen nemen deel: Terneuzen 2, Terneuzen 3, VSV Sluiskil, Landau Axel, De wedstrijdleiding berust bij de heer H. Voorhans. uit Sluiskil. De voetbalwedstrijd Frankrijk België eindigde 3-3. Rust ging in met 2—1. De dames van Wijk (Den Haag) van Woezik (den Haag) en Kiek (Am sterdam) zullen ons land vertegen woordigen bij de internationale da- mes-landenwedstrijd Nederland-Schot land, die gespeeld wordt in het kader van de wedstrijden om de Europa- Cup. De bondsraad van de K.N.L.T.B. besloot in de competitie 1949 hetzelf de systeem te volgen als dit jaar. Het aantal partijen werd als volgt samen gesteld: hoofdklasse 12 partijen, le klas 10 partijen, overige klassen aeht partijen. De Tour de France 1949 duurt van 7-31 Juli verdeeld in 21 étappes met vijf rustdagen. De ronde gaat ditmaal door Italië, Zwitserland, Luxemburg en België. Echter niet zoals eerst was gemeld door Spanje. GOES, 18 October Groenten; Bloemkool IA 24r—35, idem I 17—23. idem II 1014; idem 3 511. kropsla 47.50; komkommers 24.50; alles per 100 stuks. Dubbele princessebonen 41 61, tomaten 3443, prei 18, kroten 58.50, peen 46. andijvie 48, groe ne savoyekool 513 rode kool 6. witte kool 55.50. uien 1.505. gld. alles per 100 k.g. wortelen 1114 per 100 bos. Keulen 98 —0.09, Ruhrort —112 (0.00), Lobith 880 +0.01. Nijmegen 652 +0.01, Arnhem 682 0.01, Eefde 204 +0.02, Deventer 123 0.00, Borgharen 4013 0.00. Belfeld 1081 —0.09, Grave (beneden) 462 +0.11. Vreeswijk 0.25 1), Lith 0.29 (+16). D.K. WALCHEREN Wijziging inleveringsdagen detaillisten Met ingang van 25 October a.s. moeten detaillisten in kruidenierswa ren, tabak, brandstoffen en textiel, slagers en bakkers als volgt inleveren: Te Middelburg: In de eerste week van elke 14 daagse periode: Maandag: textiel, slagers, grossiers in eieren, producenten; Dinsdag: detaillisten met codenummer 1001 t.m. 1199, tabaks handelaren met codenummer 11.000 en alle detaillisten van Domburg, Aagte- kerke, Oostkapelle, Serooskerke, Ga- pinge' en Vrouwenpolder. Woensdag: overige detaillisten te Middelburg en tabakshandelaren met codenummer 12.000. Donderdag: alle detaillisten te Veere, Arnemuiden, Nw. en St. Joos- land, St. Laurens, Grijpskerke en Koudekerke. Vrijdag: bakkers en pro ducenten. In de tweede week: Maandag: tex tiel, brandstoffen en producenten. Vrijdag: bakkers en producenten. Te Vlissingen: in de eerste week: Maandag: brandstoffen, slagers, pro ducenten en grossiers in eieren. Vrij dag: bakkers, textiel. In de tweede week. Maandag: brand stoffen en producenten. Dinsdag: de taillisten Vlissingen die thans op Maandag inleveren en alle detaillisten te Souburg. Woensdag: overige de taillisten Vlissingen. Vrijdag: bakkers, textiel. Te Westkapelle en Zoutelande wordt uitsluitend Donderdags in de tweede week zitting gehouden voor alle detaillisten te Westkapelle. Zoute lande, Meliskerke en Biggekerke. Door detaillisten moeten steeds alle aangewezen artikelen tegelijk ingele verd worden. 151-o Zeep vuile arbeid Artsen, tandartsen, vroedvrouwen, wijkverpleegsters, sociale gezinsver zorgsters, melkers, enz., kunnen voor de 12e en 13e periode 1948 wederom 'n aanvraag voor extra zeep indienen. Aanvraagformulieren moeten voor 10 November a.s. worden afgehaald en ingediend bij 't kringkantoor te Mid delburg, Dam 43, lokaal 4. het kan toor te Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, loket 9 en bij de verschillende agent schappen. i4g.0 Na-uitreiking bonkaarten 812. De na-uitreiking van de bonkaarten 812 zal als volgt geschieden: Middelburg-Dam 43: Donderdag 21 Oct. 1948, alle zelfverzorgers. van de Kring Walcheren en niet-zelfverzo'- gers letter A tm. G; Vrijdag 22 Oct. 1948, niet-zelfverzorgers lett. H tm Z. Vlissingen, Brouwenaarstraat 4 Donderdag 21 .Oct. 1948. niet zelf-ver- zorgers, Ietter A tm. K; Vrijdag 22 Oct. 1948: niet-zelfverzorgers letter L tm. Z. Mede te brengen stamkaarten met afgeknipte inwisselingsbonnen dei- bonkaarten 810. 15D-0

de Stem | 1948 | | pagina 3