-mm* mÊÊêfé b ak De vereniging Kansweertse Belangen komt ter sprake nd e hak o De inpoldering van de Biesbosch SCHUDT UW LEVER WAKKER Fietsendiefstallen Kroniek Boerenleven Wal een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN DINSDAG 19 OCTOBER 1948 Raad van Kruiningen Feestvergadering K.A.B. Gunning bestrating weg Oostdyk en Achterweg V reemie reactie De ttoeede T. H. „In het geldelijke Een commissie tot onderzoek van de kostenverdeling FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderschelden films die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks filmkeuringseisen genoemd. Electro Bioscoop Middelburg: Zan zibar (14 jaar). Grand Theater Goes: Helden zon der glorie (18 jaar.) Alhambra Theater Vlissingen: Avon tuur van Casanova (18 jaar). Luxor Theater Vlissingen: De Klok ken van Capistrano (14 jaar). BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zaterdagmiddag is de 43-jarige landarbeider C. W, uit Borssele, die voor zijn gezondheid dagelijks moest zwemmen, in de Schelde, onder ge noemde gemeente, verdronken. Het lijk van het slachtoffer is dezelfde middag nog geborgen. Aardenburg Aanbesteding Aanbesteed werd het definitief herstel en de verbouw van het voormalig gymnastieklokaal gelegen achter het gemeentehuis. Dit lokaal zal worden ingericht tot brand spuitgebouw. De inschrijving was als volgt: Fa. H. Leenknegt, Aardenburg f 8690.Fa. A. J. Maas en Zoon, Aardenburg; f, 8573,—; Fa. Koot, Gouda f 8240,—; Fa. A. J. Dierick- Ghuys, Aardenburg f 7475.J Daan sen, Aardenburg f 7790,A. Daan- sen. Oostburg f 7337.—. Axel BRAND IN DE STADHUISTOREN Ons oude monumentale stadhuis is aan een groot gevaar ontsnapt, dank zi' de oplettendheid van de koster der katholieke kerk, de heer Hagenaar. Toen deze tegen zessen over de Markt liep, zag hij dat er vonken uit de klokkentoren vlogen. Terstond waarschuwde hij de politie, die toen met een paar minimaxen de toren binnenstormde en constateerde, dat het schakelkastje van de electrische luid-installatie en de motor zelf rood gloeiend stonden. Snel zetten de po litiemannen de stroom af en bespo ten daarna de metaalmassa, die wel dra afgekoeld was. De inmiddels ook aangerukte brandweer behoefde daar na gelukkig 'iet veel meer te doen. Het onderzoek wees uit, dat nadat de klok om 5 uur geluid had voor de dienst in de Grote kerk, de klok wel is stilgevallen, maar dat de stroom, door een of andere hape ring, niet uitgeschakeld is gewor den; met het gevolg dat de zaak warm liep. Dank zij de oplettend heid van de heer Hagenaar is een ramp voorkomen. In de toren is n.l. heel wat hout opgeslagen en had dat eenmaal vlam gevat, dan zou blussen, mede doordat er een felle wind stond, niet gemakkelijk zijn ge weest. VERGADERING VAN DE K.V.P. Zaterdag jl. vergaderde de afd. Axel van de K.V.P. De vergadering was zeer slecht bezocht. Jammer dat de leden in deze tijd niet beter opko men en hun partij-belangen begrijpen in deze toch al zo moeilijke omstan digheden, waarin onze K.V.P. haar grootse taak moet vervullen. Het be stuur werd gekozen als volgt: H. Kes beecke, voorzitter; C. Mechielsen, lid; R. v. d. Berghe, penn.m.; A. Fermont, secretaris; O. Moorthamer, lid. Tot af gevaardigden voor de Statenkring en Rijkskring werden gekozen: Ramme- loo, le afgevaardigde; C. Michielsen, 2e afg.; A. Lambert, le plaatsvervan ger; A. Fermont, 2e plaatsverv. toestanden schilderde in de indus trie, welke 60 jaar geleden beston den; het uitkomen van de encycliek „Rerum Novarum" en de moeizame worsteling van de arbeiders voor hun recht van vereniging. Het vrij moeilijk te spelen spel werd door de amateurs behoorlijk vertolkt. Het eerste tafereel alleen was zeer zwak, mede doordat de dok ter zeer slecht getypeerd werd; ook speelde de uitspaak de spelers van de priesterrollen nogal parten. Het acteren was echter goed, vooral van de fabrikant, kapelaan Wentink en de voorman der arbeiders; ook de da mes deden het uitstekend. Tussen de tonelen door speelde 't bandje der verkenners, dat het een lieve lust was, wat de gezelligheid niet weinig verhoogde. Zo werd het een avond die op peil stond; de hulde door de heer van Himst op het eind van de avond aan de medewerkenden gebracht, was verdiend. Mgr Ammerlaan, de vicaris-gene raai van het bisdom Haarlem, die juist op visitatie te Goes was heeft, evenals de Deken en de kapelaans ook nog een paar taferelen bijge woond wat door het bestuur en de aanwezigen zeer op prijs werd ge steld. Vergadering K.V.P. In de giste renavond gehouden bijeenkomst van de K.V.P. werd tot voorzitter de heer M. Bakker herkozen. Herbenoemd tot bestuurslid werden de heren Jan de Kok en Jan Roose en gekozen mej. M. Baars en de heren L. Capello, L. Smolders en W. Vroomen. Als afge vaardigden naar de Rijkskieskring- vergadering werden de heren Bakker en Roose aangewezen en naar de Sta- tenkringvergadering de heren Vroo men, Smolders en Karhof. Het Twee de Kamerlid mevr. Nolte uit Amster dam hield op deze vergadering een politieke rede. DE OLYMPIADE-FILM. De zeer grote belangstelling, welke de film der laatste Olympische Spe len in het Grand Theater trekt, is volkomen verdiend. De voornaamste prestaties van de zesduizend deelnemers uters) uit alle hoeken van de wereld, zijn ver werkt tot een boeiende reportage, welke aan diepte en leven heeft ge wonnen doordat zij werden vastge legd in de natuurlijke kleuren. Bovendien vormen de schitterende panorama's, vooral die in de Zwit serse bergen, een toegift van niet te onderschatten waarde. De film geeft een vrijwel volledig beeld van alle soorten sport, die bij deze Olympiade te pas kwamen. Be halve de winterspelen met de adem benemende ski-sprongen en het fan- tatisch mooie kunstrijden geniet men van de spelen in het Wembley-sta- dion, waar Fanny Blankers-Koen haar triomfen vierde; van de weg wedstrijden van de roeiers en zeilers op de Engelse wateren en van de fa meuze Marathon-loop met zijn dra matisch einde. Een documentaire film van grote schoonheid. s-Heerenhoek Burgerlijke stand. Geboren: Joan nes Petrus, z v L Traas en Magd. Menheere; Johannes, z v Com. Wes- terweele en Cath. Walhout. Overleden: Joannes van den En- de. oud 76 jaar. Ford contra koe. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak liepen de koeien van een landbouwer in het donker op straat. V. de B. die met zijn Fordje kwam aangereden dacht daar allerminst aan en kwam vrij on zacht in botsing met een der die ren. Het dier bleef liggen doch het bleek met de verwondingen nogal los te lopen. De Ford werd zwaar beschadigd. De politie heeft het zaak je in onderzoek. Oudste inwoonster overleden. Met het overlijden van mevrouw Verweij, ging de oudste inwoonster van 's- Heerenhoek heen. Zij bereikte respectabele leeftijd van 93 jaar. '•H. Hendrikskinderen de Nieuw schoolhoofd. De heer v d Veen uit Elburg is alhier benoemd tot hoofd van de Hervormde lagere school. Hulst OVERGEPLAATST De opperwachtmeester A. L. Na- gelkerke van de Rijkspolitie werd overgeplaatst naar Wateringen en tij- elijk gedetacherd te 's-Gravenhage. Baldadigheid Vorïg jaar werden op het pas aangelegde sportterrein niet minder dan 600 Italiaanse popu lieren geplant. Bij controle dezer da gen bleek, dat niet minder dan 60 jonge poten dood of gebroken waren. Bijna alle poten bleken gewoon af gebroken te zijn, wat uitsluitend met opzet kan zijn gebeurd. Er zal op de een of andere manier meer toezicht moeten worden gehouden, wil men tenminste iets fatsoenlijks overhouden temeer daar de aanlegicosten alles be halve laag zijn geweest. Goes Goede opvoering van „Het begon zó" Ter gelegenheid van het 60-jarige be staan van de kath. arbeidersbeweging heeft de Goese afdeling Zondag een feestelijke bijeenkomst gehouden in Schuttershof, die druk bezocht en zeer gezellig was. De heer van Himst sprak het be groetingswoord en verwelkomde o. m. kapelaan Heemskerk, geestelijk adviseur van de Middelburgse afde ling. Spreker gaf een toelichting op het program en kondigde aan wat er deze winter gegeven zal worden. Hierna opende zich het scherm en kwam de 's-Heerenhoekse toneelafd. der KAB voor het voetlicht met „Het begon zó", een sociaal toneelspel in tien taferelen, dat de jammerlijke eu u zult '9 morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Adv. 111-00) VASTGESTELD werd de begroting voor de gemeenschappelijke keu ringsdienst van vee en vlees in de keuringskring Kruiningen voor het jaar 1949, met een totaal-bedrag in ontvang en uitgaaf van f 8179.93 en een nadelig slot van f 1287.99. welk bedrag voor gezamenlijke rekening komt van de aangesloten gemeenten. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlening van 31500.— bij de N. V. Bank voor Nederlandse gemeen ten te 's-Gravenhage, tot dekking van de kosten van dempen en rloleren van de Meidam en de bestrating van de Zanddijk. De verordening tot regeling van de vergoeding van plaatsingskosten wordt mede van toepassing ver klaard op de secretaris en de ontvan gen, terwijl de salarisverordening van de amtbenaren ter secretarie een klei ne technische wijziging ondergaat Besloten wordt tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Burg. Elenbaasstraat. Aan een tiental per sonen wordt een tweedo hypotheek verstrekt voor particuliere woning bouw op de voet van de financie ringsregeling woningbouw 1948. Het bestraten van de weg op Oost- dijk en van de uitlopers van dc Hansweertse-straatweg wordt onder hands aanbesteed aan de fa. F. Duijnhouwer te Goes voor de som van respectievelijk f 15311.en f 20478.—. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een vakonderwij zer in lichamelijke oefening aan de u.l.o.-school. Deze onderwijzer zal te vens les geven aan de openbare u.I.o. school te Tholen en de bijzondere ulo-scholen e Yerseke en Kvabbcn- dijke. Als zodanig wordt benoemd de heer K. Verheul te Amsterdam, op wie 10 stemmen wenden uitge bracht, terwijl één stem blanco was uitgebracht. Eton perceel bouwgrond in de Burg. Elenbaasstraat wordt verkocht aan F. J. Impens te Kruiningen. Een ver zoek om ingevolge art. 72 der l.o.-wet 1920 gelden toe te staan voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de R. K. bijzondere schooi te Hansweert wordt toegestaan. EEN AMBTSWONING f>e raad ging hierna over in gehei- me zitting in verband met het laatste punt op de agenda, n.l. de be noeming van een onderwijzer aan de u.l.o.-school Na opheffing der gehei me zitting wordt overgegaan tot be noeming. De voordracht, die B. en W. hadden opgemaakt, luidde: l. R. K, van de Riet. Heinkenszand, 2. G. C. van Koert, 's-Gravenhage. 10 stemmen werden uitgebracht op de heer van de Riet, terwijl van Koen. 1 stem verkreeg. Daarna deelde de voorzitter mede, dat in deze geheime vergadering is besloten in principe over te gaan tot de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Bij de rondvraag komt de pas opge richte vereniging „Hansweertse be- langgn" ter sprake. Deze bespreking lokte heftig betogen uit van de voor zitter en wethouder Burkunk, die fel ageerden tegen de dooi de vereniging vermeende achterstelling van Hans- weert bij Kruiningen. Alle raadsleden waren de mening toegedaan, dat men aan het bestaan van deze vereniging niet teveel aandacht moet schenken. Verwacht werd. dat de vereniging deel zal nemen aan de komende raadsverkiezingen en op die manier zal trachten haar voormannen in de dorpspolitiek te betrekken. ooooooooooooooooooooooo<. van het TYOK Kroniekschrijver staat soms voor dingen, die hij maar heel moeilijk begrijpen kan. Zij zijn hem te raadselachtig en het is haast zeker, dat elke lezer een raadsel rijker is geworden, ais hij van het onderstaan de kennis neemt. Het is bekend, dat voor de oogst 1948 meer aardappelen zijn verbouwd dan ooit tevoren het geval was. Het afzetvermogen voor binnen- en bui tenland is dit jaar kleiner dan vooraf gaande jaren. Het gevolg hiervan is, dat er een overschot is van aardap pelen. Nu behoeft de kleiboer zich niet ongerust te maken. Zijn product is gemiddeld van een dergelijke kwali teit, dat het een gretige aftrek vindt Zijn aardappelen staan nu eenmaal bovenaan. Maar Jan de zandboer (alweer de kleinere boer) moet zijn aftrek-gebied gaan zoeken en dat blijkt zeer moei lijk te gaan. Zo moeilijk zelfs, dat een heer van de Rijkslandbouw-voorlich- tingsdienst het voorstel deed de aard appelen te gebruiken als varkensvoe der! Helemaal niet erg, maar het voorstel van de voorlichtingsdienst is gemeend, is voortgesproten uit bittere noodzaak. En dan is het wel erg, heel érg zelfs en wel om de volgende re denen: Een dag of tien geleden sprak te Wageningen voor de Bond van Weten schappelijke onderzoekers, de direc teur-generaal van de Voedselvoorzie ning, Ir. S. L. Louwes. Hij verklaar de, dat er alles op gezet moet wor den om zoveel mogelijk te halen uit de eigen bodem en dat de productie zo hoog mogelijk moet worden opge voerd. Want de voedselvoorziening van de wereld is in gevaar. De toestand is veel en veel ernstiger, dan men op dit moment in Nederland inziet! TTRONIEKSCHRIJVER acht het eigenlijk overbodig nog meer uit leg te geven. In Nederland moeten aardappels verwezen worden naar het varkenshok en in DuitslandEn in zoveel andere landen? In de laatste week van deze maand wordt een inzameling gehouden van wege het Vaticaan, om voedsel en kleding bijeen te brengen voor de UNRA-kinderen en noodlijdende vol ken. Circulaires daaromtrent zijn reeds verspreid en zullen nog rondgebracht worden. Voor de prijs van minimum 25 cent zal een foto worden aange boden van Z. H. de Paus en dat alles om voedsel te verzamelen.... Men spreekt van voedselnood, var. een Mansholt-plan, men is echter nic in staat aardappelen te exporteren, behoorlijke zandaardappelen. En dan te weten, dat de Voorlich tingsdienst schrijft, dat de aardappel als varkensvoer bittere noodzaak is. Niet om het meel, maar om de aard- appel-overvloed toch nog te kunnen besteden. De zandboer (de kleinere) is er het slachtoffer van. En het is voor Kro niekschrijver een volslagen raadsel! ^ooooooooooooooooooooooo '-Heer Arendskerke Middelburg Verplaatst. -De agent van politie J. Bliek is in gelijke functie te Utrecht benoemd. St. Jansteen Aanrijding. In de Wilhelminastr. alhier werd de postbode I. door een auto aangereden, waardoor hij een zware hoofdwonde opliep. Eerste hulp werd verleend door de heren L. Wöginger en A. Vonck waarna dokter Colsen de aangeredene ter verdere verpleging naar het R.K. Lief dehuis te Hulst vervoerde. R.K. Leesbibliotheek. De R. K. Leesbibliotheek alhier is weer open gesteld zodat de komende lange avonden weer nuttig en aangenaam kunnen worden doorgebracht. In beslaggenomen. De ambtena ren der I. en A. hebben 'n partijtje Belgische tabak in beslag genomen. NIEUWE VOORZITTER HANDELSBELANG Wegens vertrek van de tegenwoor dige voorzitter van Handelsbelang, de heer H. Weyburg, die slechts een kor te periode de voorzittershamer han teerde. zal deze vereniging óp Don derdag 21 October in de Groene zaal Schuttershof een algemene ledenver gadering beleggen voor verkiezing van een nieuwe voorzitter. OORLOGSMUSEUM IN HET STADHUIS De vereniging Zeeuws OorlogsmU' seum heeft het gemeentebestuur ver zocht haar museum te Middelburg te mogen brengen in de bijna geheel gerestaureerde vleugel van het stad huis de Vleeshal. Het pand waar nu het museum is ondergebracht in de Simpelhuisstraat moet eertijds wor den afgebroken. Door het aanbrengen van een maquette en uitbreiding van het museum hoopt men in de toe komst meer bezoek te trekken. Dienst herbouw. De wederopbouw werkzaamheden, die thans worden verricht door het Streekbureau Wal cheren zullen in de naaste toekomst voot een belangrijk deel worden overgedragen aan het gemeentebe stuur van Middelburg. Onder toe zicht van de directeur Gemeentewer ken, die de werkzaamheden in een afzonderlijk bureau gescheiden zal houden van Bureau gemeentewerken hoopt men een vlotte werkwijze te verkrijgen. CURSUS TUINBOUW EN PLANT KUNDE Op initiatief van de Stichting Nw.- Walcheren, werd in een der lokalen van de Chr. Kweekschool de 2e cur sus voor tuinbouw en plantkunde ge opend. De heer P. Blaauw, voorzitter van de Herbeplantingscommissie, be groette de aanwezige wethouders L. v. 't Westende en Scheers en enkele bestuursleden van genoemde stich ting en van de Ned. Mij. tot bevor dering van de Tuinbouw en Plant kunde. Hij vond het aangenaam, dat de heer K. Goudzwaard ook aan deze cursus zijn krachten wilde wijden. Wethouder van 't Westende felici teerde de voorzitter met het succes dat de vorige cursus opleverde en hoopte dat ook deze cursus na een half jaar eenzelfde succes moge wor den. De heer Goudswaard hield een aan gename causerie over diverse mede gebrachte planten en bloemen en spoorde de nieuwe leerlingen aan vooral zich toe te leggen op de kweek van goede soorten. AUTOBOTSING In de Lange Delft wilde de be stuurder van een vrachtauto, P. H. B. een andere geparkeerde auto passeren maar ontmoette daarbij een tegenlig ger. Door het niet werken van zijn remmen had hij geen andere keus dan tegen de stilstaande auto op te rijden, die daarbij werd beschadigd. Pro ces-verbaal tegen B. volgde. RIJWIEL ONBEHEERD De politie trof na invallen van de duisternis in een straat een onbeheerd staand rijwiel, dat op het politiebureau werd geborgen. Bij gelijktijdig in het bezit nemen van een proces-verbaal kan het rijwiel aldaar door rechtheb bende worden afgehaald. Nieuwe koster. Wegens het ont slag nemen van de tegenwoordige kos ter der R.K. Kerk, dhr. Scheers, zal. deze functie worden opgedragen aan dhr. L. van Hecke. Rijwiel vermist. A. Q, die zijn rijwiel voor 'n huis in de stad had geparkeerd, kwam tot de onaangena me ontdekking, dat 'n ander zich over zijn karretje had ontfermd. De po litie stelt een onderzoek in. Sas van Gent Niwin-Xerstpakkettcn-actie. Ook in deze gemeente is de actie begonnen voor de verkoop van etiketten voor de Niwin-kerstpakketten. Ter ondersteu ning van de actie zal Donderdag een speciale filmvoorstelling plaats hebben in de plaatselijke bioscoop. PR DOET ZICH een eigenaardig verschijn sel voor. Jarenlang heeft men in mid denstandskringen geklaagd over de vérgaande over heidsbemoeiing, de omslag met de rantsoeneringsbon nen, de vaak zonderlinge toewijzingen, de prijsvoor- schrlften. de rondneuzende ambtenaren, met hun starre opvattingen, die zo menigmaal botsten met de vormenrijke, levende werkelijkheid. Thans wordt een bescheiden begin gemaakt met de afbraak van deze staketselen, die een gezonde en vrije ontplooi ing van de ondernemingsgeest belemmerden, doch ziet, reeds zijn de tekenen voorhanden, dat dit tot bedenkingen aanleiding geeft. Deze bezwaren komen, merkwaardigerwijs, juist uit de kringen, die weleer het meest tegen het overheidsingrijpen sputterden. Rantsoenering en prijsbeheersing zijn, mede door de afnemende schaarste, allengs voor velen een steunsel geworden, waaraan men gewend is geraakt, en dat men, nu puntje bij paaltje komt, eigenlijk liever niet ontbeert. Dit verschijnsel manifesteerde zich kortelings reeds op het te Haarlem gehouden congres van de Kon. Ned. Middenstandsbond, terwijl minister van den Brink zich genoodzaakt ziet in zijn zo pas ingediende begroting krachtig tegen deze tendenz stelling te ne men. Blijkbaar is men reeds zo gewend geraakt aan het overheidsgareel, dat sommigen, ondanks alle ge mopper daarover, thans zelfs de in uitzicht gestelde bescheiden mate van vrijheid duchten. Het behoeft; wei geen betoog, dat dit een ongezonde toestand is, een duidelijk blijk van de verslappende invloed, die een duurzaam overheidsingrijpen op de vrije onder nemersgeest heeft. Deze opmerking, ons toegestuurd door het Comité ter bestudering van ordeningsvraagstukken, is zeker ad rem. We moeten weer wennen aan meer vrijheid, die ook haar gevaren en bezwaren heeft. T)E PUBLICATIE van het eerste rapport,- Holst heeft even verwarrend en veront rustend gewerkt. In de Zuidelijke pers is de betekenis ervan echter al recht gezet. We zijn alweer enige stadia verder. De Minister van Onderwijs heeft in zijn begroting 1949 zelfs aangekondigd, dat er dit jaar 'n beslissing zal vallen over de tweede Technische Ho geschool. Een tweede commissie-Holst studeert over de plaats van vestiging. Maar ook in het Zuiden is men aan het studeren geslagen. Er is een rapport in de maak en, naar we horen, zo goed als gereed, dat uit twee gedeelten zal bestaan. Het eerste betoogt met klem van redenen, dat het Zuiden door tal van argumenten wordt aangewezen als het juiste milieu voor deze nieuwe inrichting van Hoger Onderwijs. Het tweede gedeelte zal vertellen, welke plaats con creet het meest geschikt wordt geacht. In de com missie zitten mensen uit Brabant en Limburg. Men begrijpt, dat het dus niet gemakkelijk zal zijn geval len tot overeenstemming te komen over dit laatste punt. Toch is eensgezindheid van groot belang tegen over „solliciaties" uit andere gewesten en ze is dan ook, naar we vernemen, bereikt. De volgende maand zal een en ander wel openbaar worden. /"\nder bovenstaand kop- je vonden we in „De Nieuwe Eeuw" de vol gende brief, die een be paalde instelling van een huisvader ontving: Tot mijn verbazing deel ik U mede, dat ik op 12 December met een her senschudding In de On gevallenwet ben gaan lo pen en daar ik vader ben van een vrouw en vier kinderen, zitten wij automatisch op centen te springen. Ik moet toch ook be talen mijn huishuur, kost geld en verdere levens standen, maar ik weet wel dat mannen met dikke beurzen hebben maling aan Jan Grijp- stuiver. ik wil U wel mondeling bezoeken, maar als ik daar niets over hoor, neem ik mijn be weging ln handen, want mijn vrouw verwacht iedere tien minuten een baby. Geef mij dus uit kering anders kom ik in het geldelijke te verke ren. Dc blijf in blijde verwachting, die zich noemt, X. Schandaal Tpn dan dit briefje, dat de Amerikaanse Sena tor Bob Sikes van een landgenoot ontving: Aan de edelachtbare heer Bob Sikes, Het is gewoonweg een schandaal, wat U uit voert sinds U Senator bent. We hebben elkaar nooit ontmoet; wat hebt U dan toch eigenlijk te gen me, dat U overal vóór stemt, waar ik tegen ben? Joe D. Brit TAe mensen doen niet* dan klagen ln deze tijd. Indien men sommi gen mag geloven, gaat men denken, dat zij ge boren zijn op verzoek van de Minister van Volk* gezondheid, dat zij ln het huwelijk zijn getreden om de Aartsbisschop van Canterbury genoegen te doen, dat zij kinderen hebben omdat zulks in het belang is van de Minis ter van Oorlog, dat zij uitsluitend werken voor de kanselier van de schat kist en dat zij hopen wel dra te sterven om hun verzekeringsmaatschappij een poets te bakken", al dus de Britse conserva tieve afgevaardigde Gam- mans in een rede te Hornsey (Essex) over de mentaliteit van „de En gelsman onder het socia listische regiem". OOOOG)OOOOOOGOOOOOOOO0OOOOOOOOGOOOGXDOG)OOOOOOOOOOOO TYver de inpoldering van de Bies- bosch is al zeer veel te doen ge weest. Vogelkundigen, botanici en vis sers mogen het een dorado vinden, een feit is, dat er nog geen 1000 mensen nu een woning en werk hebben. Ar beidskrachten ontbreken voor een in tensieve bewerking. Het lokt de men sen niet en het is sociaal ook niet ver antwoord, als er in de drukke tijd krachten van elders moeten worden aangevoerd, die dan de godganselijke week in hutten en kooien een „onder dak" vinden. Als het gebied echter stevig ingedamd wordt, als er voor keurige verbindingen wordt gezorgd, dan kan hier op grond vah zeer goe de kwaliteit een rijke landbouwstreek ontstaan, dan kunnen er wel tien keer zoveel mensen een flink stuk brood vinden. Dit is niet louter een streek- belang. Dit is ook van grote betekenis voor 's lands welvaren. De droogmaking van de Biesbosch valt echter niet te scheiden van de waterstaatkundige toestand aan de an dere zijde van de Amer en Bergse Maas. Als de Noordwester hard blaast en het water opstuwt stroomopwaarts dan kunnen er toppen in de water hoogte komen, welke bij de tegen woordige hoogte der dijken onvermij delijk een overstroming van het achter land betekenen. Dan moet er een stuk Brabant onderlopen. Een eventuele inpoldering van de Biesbosch met hoge en zware dijken moet dus ver gezeld gaan van zulk een verhoging en verzwaring aan de Zuidzijde van Amer en Bergse Maas. De moeilijk heid is intussen, dat de voltooiing van die verzwaring precies tegelijkertijd moet geschieden. Doet men het eerst eenzijdig, dan lopen de werken aan de andere kant ernstig gevaar. De Rijkswaterstaat heeft een en ander echter goed uitgeknobeld. Wel is men begonnen aan de Zuidzijde, doch voor lopig blijven er opzettelijk lager stuk ken behouden om bij stormvloed het water toch nog gelegenheid te geven een uitlaat te vinden. De dichting van die „gaten" zal het allerlaatste werk zijn. Aan de Biesboschkant is men nu ook al, zoals we dezer dagen gemeld hebben, begonnen aan de Haven van Werkendam. T>ij een gestaag en in vlug tempo doorwerken kan het hele plan in acht a tien jaar uitgevoerd zijn. De totale kosten worden ruw geschat op 45 millioen gulden. Wie zal dat beta len?Dat gaat naar Den Bosch of naar Den Haag toe. Voor de partiële dijkverzwaringen werd deze regeling getroffen: 75 procent voor het Rijk, 25 procent voor de Provincie. De Pro vincie is echter niet bij machte in de kosten voor het hele grote werk op dezelfde voet bij te dragen. Nu kan men wat de Biesbosch aangaat, al da delijk zeggen: de streek moet hier ook iets betalen. De grond wordt zo veel meer waard door de inpoldering, dat de eigenaars van de Biesbosch- gronden hiervoor zeker iets over moe ten hebben. Maar het vooruitzicht, dat de Provincie voor het overblijvende leeuwendeel een kwart zou moeten dragen, blijft afschrikwekkend genoeg Er komt nu wel enige verlichting in de provinciale financiën. Doch wat betekent die tegenover de enorme projecten, welke ook elders dringend om financiële voeding vragen? We hebben er hierboven trouwens al op gewezen, hoezeer 's lands welvaart met het winnen van nieuwe rijke cul tuurgrond gemoeid is. met de nieuwe werkgelegenheid, welke hier wordt geschapen. Het hele vraagstuk van de kosten verdeling is nu in onderzoek bij een gemengde commissie, onder leiding van Ir. de Vries van de Rijkswater staat. Van provinciezijde hebben er zitting in de leden van Ged. Staten Kirch en Heere- alsmede de hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat ir. van Noorden. Afwachten wat er uit de bus komt! OPENBAAR LICHAAM. l^en kwestie, welke straks rijst, is de bestuurlijke indeling van de nieu we Biesbosch. Voor een ruime over gangstijd zal ze wel een openbaar lichaam worden net als de Wieringer- meer. En daarna? Opdeling onder an dere gemeenten? Geheel nieuwe ge meente? Wie dan leeft, wie dan de zorg voor dit vraagstuk krijgt. Voor de vogelkundigen, botanici en vissers zij het intussen een troost te weten, dat kleine gedeelten van de Biesbosch als natuurreservaat behou den zullen blijven. RECHTBANK MIDDELBURG TYP 5 Juli 1948 deed de heer H. Kruizinga uit Vlissingen bij de politie aldaar aangifte van diefstal van zijn rijwiel. De dader bleek te zijn zjjn mede-pensiongenoot B. D„ een 31-jarige koperslager uit Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg. Deze laatste vertelde bij zijn verhoor, dat hij de fiets inderdaad had weggenomen en wel omdat hij in Gorinchem moest gaan werken en daar het rijwiel best kon gebruiken om naar zijn werk al daar te gaan. Later kwam nog een pensiongenoot van hem vertellen, dat hij een bankbiljet van f 20 vermiste. Ook hier bleek D. de dader. Het geld had hij gebruikt voor de reis Vlissin- gen-Gorinchem! De officier van Justitie eiste acht maanden gevangenisstraf. Mr J. v. d. Burgt, raadsman van verd. zei dat 't niet onmogelijk is, dat zijn cliënt hier heeft gehandeld in een psychische verwarring. Hij is er na het afgaan van zijn verkering maar wat op los gaan leven. Hü kwam in geldnood en zo tot verkeerde handelingen. Plei ter vroeg in verband met het gunstig verleden van D. een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Den rijwiel is altijd in trek blijkbaar. C.P.Z., een 57-jarige los werkman uit 's Heer Arendskerke, had zich ten minste hieraan ook weer vergrepen. Op 26 Augustus 1948 was hij naar da ringrijderij in Middelburg gekomen en in de Gravenstraat had hij toen 'n rijwiel voor een winkel zien staan en dit maar meegenomen. Later op da avond zagen twee agenten van politie iemand zich met een rijwiel aan de hand verdacht ophouden bij het sta tion te Middelburg. Aangezien dit rij wiel overeenkwam met het gegeven signalement laat de rest zich raden. De officier van Justitie eist thans 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en ondertoezicht stelling en f 100 subs. 25 dagen hech tenis. WERKSTER GESCALPEERD D. v. d. L., een 37-jarige bedrijfslel- der uit Middelburg had appèl aangetekend van het vonnis van de kantonrechter, waarbij hij wegens 't als hoofd en bestuurder van een was serij-onderneming, perceel Nieuwe Wal 3, niet <Je nodige veiligheidsmaat regelen treffen, werd veroordeeld tot f 60 subs. 30 dagen hechtenis. Hij had niet gezorgd, dat toen een arbeidster, die de vloer moest reinigen onder een mangel, welke door een electromotor werd aangedreven, deze mangel werd stopgezet. Het gevolg was dat het haar van de arbeidster door de as werd ge grepen, haar hoofd naar de as werd toegetrokken en haar gehele hoofd huid van het hoofd werd gerukt. Verdachte zegt dat hij tijdens het ongeval niet aanwezig was. De na- ch:ne is thans geheel met hout afge- scnermd. In de regel vond het reini gen vaft de vloer plaats met stilstaan de machines. Op de bewuste dag was dit, doordat er nog zoveel wasgoed van een week tevoren lag. niet het geval geweest. Hij zegt zich niet be wust te zijn een strafbaar feit te heb ben gepleegd, en schrijft het gebeurde toe aar. een ongelukkige samenloop van omstandigheden. De officier van Justitie vraagt bevestiging van het vcnr.is van de kantonrechter. Mr. A. v. d. Weel, raadsman van verdachte, vraagt vrijspraak. Onder het terugwandelen naar zijn hotel dacht Trent erover, hoe graag hij de reden wou weten waarom Gar land niet meer in die winkel kwam. Het, was eigenlijk logisch genoeg, n.l. dat hij op dieet moest gaan leven. Maar Garland wist ook, wat hij in dat pakje in die boekwinkel in de Charing Cross Road had achtergela ten. Hij wist toen dat ze hem op 't spoor waren. En hij moest ook weten, dat hij in gevaar verkeerde, als hij tenminste iets begreep van het karak ter van zijn neef, wiens gedrag hem zo vermaakt had. Hij zou de lekkere pasteien van zijn menue schrappen. Hij zou niet meer langs die winkel lopen. Trent hield zich bezig met de vraag, of Garland die nacht de wijk zou verlaten, die voor zover hij wist bewaakt kon zijn. Of zou hij op zijn kamer blijven, tot hij een plan had uitgedacht, dat hem in veilig heid zou brengen? Trent stak zich in kleren, waarin Gar land hem nooit tevoren gezien had, en ging, toen de avond viel. in die buurt wandelen. Het complex straten, dat als Adelphi bekend staat, leek hem een ideale schuilplaats. Rustige, sombere straten, die des nachts een zaam en verlaten zijn. Noordelijk het Strand, aan de zuidkant het Em bankment van de Theems. En vlakbij een groot station met talloze in- en uitgangen. Hield hij zich schuil in dit vreemde, weinig bekende deel van Londen? Dan had hij een recht streekse verbinding met het vasteland in zijn buurt. En waarschijnlijk een halte van de bus voor zijn deur. Voor mensen als Garland was die wijk on betaalbaar. Binnen twaalf uur had het Adelphi een nieuwe inwoner. Hot was een ma gere jongeman, met een hoge schou der en een gebogen rug, die op een ziekelijk gestel wees. Zijn kleren wa ren niet nieuw, maar netjes en zijn schoenen gelapt, maar heel. Hij deel de zijn hospita mede. dat hij 'n agent van de United Metropolitan Assurance Company was. En Anthony Trent sprak de waarheid. Hij was inderdaad agent van een groot industrieel concern, dat hem ruimschoots van reclame-drukwerk voorzag. Zijn baantje noodzaakte hem huis aan huis aan te bellen, om te trachten de inwoners tegen ongeval len e.d. te verzekeren. In zijn kamer bewaarde hij nog een ander stel kle ren, om zo nodig naar zijn hotel te kunnen gaan De eerste dag kreeg hij al 'n pluimpje van zijn chef. door een zekere Antho ny Trent, zonder beroep, tegen alle mogelijke ongevallen te verzekeren. Hij probeerde zijn kunsten zelfs op de eigenaar van de winkel in zeldza me boekwerken. En die kon veel beter met de eenvoudige, eerbiedwaardige „Alfred Anthony" opschieten dan met kapitein Hammond. Daar hij niet over de deftige Garland als zijn oom durf de spreken, bracht bh bef onderwerp op pasteien, doch hij kon zijn slacht offer er niet toe bewegen Garland in de conversatie te betrekken. Maar hij Het zich kennen als iemand, die graag in boeken snuffelt en nu en dan iets koopt. Hij werd er echter niet voor beloond. Garland vertoonde zich niet weer. Alfred Anthony hield er eigenaardige werkuren op na. Maar een man. die zijn huur vooruit betaald en onhoor baar de trap oploopt, mag zoiets doen zonder dat hij de aandacht trekt. Hij was al op de been, als de melkwagens 's morgens vroeg door de stille straten ratelden. Hij kende Covent Garden, als de grote wagens met fruit en groenten uit Kent en Surrey aan kwa men rollen. Hij wandelde door de ver laten straten, als de late boemelaar met onzekere gang naar huis .waggel de. Op alle uren van de dag was hij op zoek naar zijn prooi. En langzamer hand leerde hij veel van 't eigenaar dige leven van Londen kennen. Bijna geen avond ging voorbij, zonder dat hij in het station de boottreinen gadesloeg en de mensenmenigte aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Hij was niet de ernstige Treiit, maar Allied Anthony, geestig en vol grap pen, die steeds bereid was een potje te biljarten of te kaarten. Hij kreeg in die buurt werkelijk 'n nuttige re- puatie als iemand, die veel van bil jarten hield, maar er weinig van te recht bracht. De lagere spoorwegbe ambten wisten spoedig, dat hij vrolijk zijn kleine verliezen betaalde en graag revanche nam. Zijn nieuwe vrienden namen aan, dat er meer in de ver zekeringsbranche zat. dan zij voor mo gelijk hadden gehouden. Misschien hadden ze wel gelijk. Hoewel Anthony Trent een liefhebber van goede muziek en een spannend toneelstuk was, vond hij deze syste matische achtervolging van Garland boeiender dan enig spel, dat hij ooit gespeeld had Het nam hem geheel in beslag, en hij ging steeds minder naar zijn hotel. Hij zocht Griffith Wad ham alleen op. toen zijn chef erover dacht hem te ontslaan, omdat hij zo weinig verzekeringen afsloot. Hij ver zekerde daarom Wadham tegen wil en dank en kon zijn werk toen weel een week voortzetten. (Wordt vervolgd). WOENSDAG 20 OCTOBER HILVERSUM II 415 m: 7 nws, 7.15 gew. muz., 7.45 woord v. d. dag, 8 nws., 8.15 En nu aan het werk, 9 zie ken. 9.30 w.st., 9.35 symph. morgen- conc., 10.30 morgend., 11 altviool en piano, 11.15 De Erfgenamen van Red- cliffc, hoorsp., 11.55 harmoniemuz., 12.30 weeroverz., 12.33 Metr. ork., 13 nws., 13.15 Metr. ork., 13.30 Dido en Aeneas v. Purcelli, 14.30 Winter- bloeiende begonia's. Herwig, 15 conc. geb. kwintet, 15.40 klanken bij de thee 16.15 jongens en meisjes, 17 met pen en penseel, 17.30 vijf Zapakara's, 17.45 Indische aquarellen, 18 Ned. koren en korpsen, 18.30 Hedendaagse boeken en schr. in Vlaanderen, 19 nws. en weer overz., 19.15 Nws. uit Ned. Indië, 19.30 actueel geluid. 19.45 Eng. gevorderden, 20 nws., 20.05 progr. proloog, 20.15 philh. ork., 21.15 Luth. kerkd21.45 Vrij en blij. 22.15 Oratorium v r.. 22.45 avondoverd., 23 nws., 23.15 plaatvaria. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gynrn., 7.30 muz. bij het ontbijt, 8 nws. 8.18 operette, 8.50 huisvr., 9 Rimsky Korsakoff. 10 morgenw., 10.20 Onze keuken, P. Kers, 10.30 Als de stofzui ger zwijgt, 11 pop. non stop, 12 Frans Wouters en ork.. 12.30 weerpr., 12.33 plattel.. 12,38 Kilima Hawaiians, 13 nws., 13.15 kalender, 13.20 Ray Ven tura en Glen Miller, 14 Evert Kupers. 14.15 jeugdeonc.. 15 De vrouw in de mist, 15.30 Regenboog, 16 Roodborstjes 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vra gen staat vrij, 17.15 Graaggeh. platen, 18 nws., 18.15 varia, 18.20 New May- fair orch. 18.30 Ned. str.kr., 19 Socia lisatie. 19.15 Schotse volksmelodieën, 19.30 VPRO, 19.45 bijbel. 20 nws., 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nws- 20.20 promenadeconc.. 20.50 Het eiland van Ara. hoorsp., 21.30 conc.geb.orfc 22.10 Loofhuttenfeest, 22.25 Corduive- ner, 22.45 In den tuin der poëzie. M nws., 23.15 orgel, 23.30 Arthur Young, en kwintet. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12 gr., 13 nws., 13.15 Russ. muz 19 «r- 19.15 Hawaiianmuz.. 19.50 feuilleton. ori cur. ork.. 21 actualiteiten, 21.15 gr.. 22 nws. 22.15 gr., 22.50 nws., 22.55 gr. Kiosk-a. intekenliji met een haald. 1 volking ting Op gulden sen tel dc kroon gt legging, schieden, verdiend, met de 1 nog

de Stem | 1948 | | pagina 2