Rode dictatuur in de beklaagdenbank Minister ziet thans geen oplossing f Franse stakers en soldaten raakten slaags Sjarifoeddin verbergt zich in de bossen Zelf standigen Zolang er leven is, is er hoop IN 'T KORT Weer bende veesmokkelaars opgerold VIERDE JAARGANG No. 1207 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 19 OCTOBER 1948 De achtergrond der UNO-debatten Franco-S pan je op de wip 11 MILLIOEN SCHADE DOOR BRAND Vele tonnen steenkool gingen verloren HELL HITLERbrulde een 900 militairen van allerlei onderde- len zijn mét het troepentrans portschip Groote Beer in de Amster damse haven uit Indonesië terugge keerd 0OK in Gelderland is eeta beroep gedaan op de electriciteitsverbrui- kers om in de spitsuren (des mor gens van 8-10 en des middags van 4-6 uur) 20 pet. stroom te besparen. Enkele buien Herbouw woningen aan inhoudsgrens gebonden Uitgewekenen doen beroep op de V.N. Vergadering A.R.K.A. te Goes Toenemende guerilla-activiteit De begroting 1949 sluitend De middenstandsproblemen te Baarle-Nassau De Economische Unie met België zal automatisch opklaring brengen Nadeel voor Nassau wordt erkend Veel koelbuiseieren bedorven Uitgave N.V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: 3.90 p. kwartaal; p. post 1 4.75, p. week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 6 cent. - Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. 3. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (V oor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. (Van onze Parijse correspondent). f)E STEMMING IN HET PALEIS DU CHAILLOT is er niet op vooruit gegaan. Na drie weken praten is men nog precies even ver. Waren er in het begin van de zitting nog optimisten, die wel licht tegen beter weten in hoopten, dat deze derde Assemblée, de grote tegenspelers (Amerika en Rusland) dichter bij elkaar zou brengen, thans durft men niet meer hardop beweren, dat zulks als nog mogelijk is. De algemene overtuiging onder de gedelegeerden is, dat de debatten totnutoe de rivalen verder van elkaar hebben verwijderd, dat niet alleen Berlijn, doch ook de atoomenergie en de ontwapeningsplannen steeds meer prestigekwesties zijn geworden, waardoor de kans op zelfs gedeeltelijke accoorden is verminderd. raad als in de Politieke commissie, is gespeeld, een indruk mogen veroor loven, dan is het op de eerste plaats deze, dat de verdediging van de Rus sische diplomatie bij monde van Vis- jinsky, zwak was. Tegen de nauw en juist omschreven beschuldigirtgen. ci taten en feiten, ter tafel gebracht door Bevin, Spaak en vooral ook Austin, kon Visjinsky weinig uitrichten. Gro tendeels was zijn pleidooi vrij goed koop woordenspel, plagiërende con tradictie logica plus was nijdige uit vallen, waarin hij zich te ver Het gaan. We staan in deze mening niet al leen. Ook een groot deel der gedele geerden is er van overtuigd, Visjinsky aanvankelijk te zwaar te hebben ge wogen. Hij ziet merendeels geen kans een juist omlijnde beschuldiging met feiten o.a. cijfers te weerleggen. Als doorgewinterd diplomaat had hij o.a. kunnen weten, dat de Westerse gede legeerden zijn cijfers betreffende de Russische verdedigingsbegroting, die, omdat zij thans 17.5 pet. van het to taal bedraagt tegen 52 pet. in 1942 moest dienen om aan te tonen hoe vredelievend Moskou wel is, in twij fel zouden trekken. Deze twijfel moet zelfs voor Visjinsky vanaf zijn spreek gestoelte te zien zijn geweest. Hij be reikte hiermede het tegendeel en toen hij, steeds woedenderd wordend, opnieuw met goedkope beschuldigin gen begon, had hij afgedaan. Er wa- i en meerdere gedelegeerden, die ik aan hun microfoonschakelaar zag draaien om in te schakelen op .ver zorging van de zender" en een gemak kelijke houding aannamen, in de hoop, dat dan het „uiltje" komen zou. Voor het wereldforum wordt Rus land te Parijs aan de kaak gesteld. Dat is een verdienste van deze derde Assemblée. t>EEDS EERDER schreven we. dat algemeen een krachtige houding van Amerika werd verwacht, doch wel niemand zal vier weken geleden hebben vermoed, dat de Westersen de rode dictatuur zo genadeloos in de be klaagdenbank zouden plaatsen. In fei te is dat toch maar gebeurd. Toen na de opmerkelijk verzoenende rede van Marshall de Russen bij monde van Visjinsky met zwaar geschut insinua ties en beledigingen begonnen te wer ken. toen vrijwel gelijkertijd het on bevredigende Moskovitische antwoord kwam op de nota van Washington, Londen en Parijs nam het recht zijn beloop". Niet Berlijn werd voor de Veiligheidsraad gebracht, doch de ro de expansiezucht. Tegen veler verwachtingen in trok ken de Russen zich niet terug. Welis waar poogde Visjinsky een houding aan te nemen, alsof hij de debatten negeerde, doch hij is schijnbaar te slecht acteur om daarin te zijn ge slaagd. En vanaf dat ogenbUk kreeg de wereld over de hoofden der eer biedwaardige delegaties te horen, dat Rusland de vrede bedreigde. De rode dictatuur zat in de beklaagdenbank. Op de debatten zelf behoeven we in dit kader niet in te gaan. Men kent ze. Maar als we ons thans, nu de eerste ronde, zowel in de Veiligheids- die ver- Tioe groot de schade is, steeds weer door brand oorzaakt wordt, blijkt uit het rap port van de hoofdinspectie voor het brandweerwezen over Septem ber. De directe schade, in deze maand wordt geraamd op 11 mil- lioen gulden. Niet minder dan 13 boerderijen werden geheel of ge deeltelijk door brand verwoest. Het spelen met vuur veroorzaakte drie grote branden met een directe schade van 116.000. TtTen verwacht, dat binnenkort een spoedzitting van de Veiligheids raad zal worden gehouden teneinde de Palestijnse situatie te bespreken. MET ingang van heden is de distri butie van banden voor motortrac- tie opgeheven. T"\OOR de samenwerkende standsor ganisaties in Limburg is het ini tiatief genomen tot het oprichten van een comité voor de stichting van een dr. Poels-monument. QEN. DE LATTRE de Tassigny zal Woensdag ons land bezoeken. A AN verschillende Nederlandse mannen en vrouwen heeft de Britse ambassadeur in Den Haag on derscheidingen uitgereikt. Onder de gelukkigen waren ook drie journalis ten. QPNIEUW zijn twee katholieke Roe meense bisschoppen gearresteerd, in verband met de liquidatie van het katholicisme, welke door de commu nistische Roemeense regering is afge kondigd. Het zijn mgr. Joan Balan, bisschop van Lugoj, en mgr. Traian Valerio Frentiu. bisschop van Oradea Mare (Groot-Varadin). Beiden beho ren tot de Grieks-Katholieke Ritus. Hoop op vergelijk I^EN TWEEDE verdienste is. dat par- tijen thans duidelijk hun posities hebben ingenomen, waarbij het Wes ten zowel juridisch, volkenrechtelijk als moreel ongetwijfeld het sterkste slant-- - - Een opmerkelijk verschijnsel is trouwens, dat ondanks het vuur werk in Veiligheidsraad en Poli tieke Commissie de angst voor een spoedige oorlog aan het afnemen is. Men kan dit in de marmeren gan gen van Chaillot duidelijk voelen. Dat wil niet zeggen, dat de stem ming beter is geworden. Er ligt een zekere matheid over de gedelegeer den, zoiets van: „waartoe al dat ge praat. Het komt steeds op hetzelfde neer. We zitten in een cirkel, die al leen maar door Moskou verbroken kan worden". Doch talrijk is ook het aantal deskundige beoordelaars, dat Uit het feit, dat Visjinsky zich blijft verdedigen en af en toe zelfs met voorstellen komt, concludeert, dat er alsnog hoop is op gedeeltelijk verge lijk. Zolang er leven is, is er hoop. Hoop is er nog, omdat de Argen tijnse minister van Buitenlandse Za ken, Juan Attillio Bramuglia, die tij delijk het voorzitterschap van de Vei ligheidsraad waarneemt, gisteren weer het hoofd van de Russische delegatie, Visjinsky heeft ontvangen. Daarna ontmoette hij de afgevaardigden van de drie Westelijke mogendheden. Van morgen zullen de zes „neutralen" bij eenkomen vóór de vergadering van de Veiligheidsraad, die vanmiddag ge houden wordt. Wat gebeurt er met Spanje yAN MEER belang is intussen het- geen buiten Chaillot gebeurt, want thans worden er in Parijs tus sen de staatsUeden van het Westen contacten gelegd, die van besHssende betekenis zullen zijn voor de naaste toekomst. Een der UNO-problemen, dat vooralsnog buiten .Unosia" behandeld wordt, is de kwestie of Europa al of niet zal samenwerken met Franco- Spanje. Ondanks de Amerikaanse de menti is men er hier algemeen van overtuigd, dat Washington Europese samenwerking met Franco-Spanje voor staat. Ook is het zeker, dat de Spaan se kwestie reeds uitvoerig tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Unie behandeld is. We durven nog verder gaan en beweren, dat zelfs in de verdedi- gingsraad van genoemde Unie Spanje de laatste weken onderwerp van gesprek is geweest. Zo wordt hier beweerd, dat Montgomery het opperbevel slechts aanvaard heeft, nadat hij een bevestigend antwoord had ontvangen op de vraag of er eventueel samenwerking met Span je mogelijk zou zijn. De jongste rede van Franco in Se- villa gehouden, waarin hij o:m. ver klaarde, dat alle Spanjaarden, vrou wen en kinderen inbegrepen, zullen vechten tegen de Russen, als deze een aan Spanje grenzend land zullen aan vallen en dat ondanks „ideologische verschillen" wordt hier uitgelegd als het plaveien van de weg der samen werking en als antwoord op voelin gen van Washington en,... Londen. Nogmaals, wat buiten Chaillot ge beurt is belangrijker. De naaste toe komst zal dat bewijzen. VRACHTDIENST OP ENGELAND In verband met het uienvervoer naar Engeland in bet kader van het handelsverdrag zal de Stoomvaart- maatschappy Zeeland wederom een vrachtdienst onderhouden tussen Vlis singen en Harwich. De eerste af vaart zal op Dinsdag 16 November a.s. geschieden, waarna regelmatig iedere Vrijdag en Dinsdag een boot zal vertrekken. man in een café te Amster dam. Dit bekwam hem slecht. Bin nen enkele ogenblikken ontstond een vechtpartij waaraan niet min der dan 8 mannen en 4 vrouwen deelnamen. De Hitler-vereerder kwam uit de strijd met een gat in zijn hoofd, een deerlijk gehavend gelaat, een gewonde kaak en een gescheurd costuum. TN JAPAN is een nieuwe regering samengesteld, die enkel uit libe ralen bestaat. Minister-president is Josjida. jyjINISTER SCHOKKING is van mening, dat de fusie tussen K. L. en K.N.I.L. zo spoedig mogelijk moet tot stand komen. geldig tot Weersverwachting, Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer en hagel, aanvankelijk meest zwakke, maar later weer toe nemende wind uit Westelijke rich tingen. Iets kouder. Heden ;on onder 17.38 uur en maan op 18.04 uur. Woensdag zon op 7.13 uur en maan onder 9.58 n. TAE STAKING in de steenkolenmij- nen kost Frankrijk bergen narig heden. Al 3 weken lang vertikken het 350.000 mijnwerkers hun werk te doen. daardoor aangespoord door de communistische vakvereniging C.G.T. De mijnen werden zo goed en zo kwaad als het ging beschermd door „veiligheidsdiensten". Deze zijn nu echter ook al door de C.G.T.-baecil besmet en hebben de bewakingsdien sten stopgezet. De minister van Binnenlandse Za ken heeft gisteren via de radio over de handelwijze van C.G.T. gezegd: „Dit is een ongehoorde beslissing, zonder weerga in de geschiedenis vaA de Franse vakbeweging, maar die ten volle met de Kominform-bevelen strookt". Hij heeft tegelijkertijd bekend ge maakt, dat soldaten de mijnen zullen beschermen. Bij aankomst van de sol daten aan enige mijnen verdwenen de stakingsposten, die de mijnwerkers beletten aan 't werk te gaan, met de staart tussen de benen. In St. Etienne echter zijn relletjes 'uitgebroken, waarbij de beveili gingstroepen van traansgasbommen gebruik hebben gemaakt. Aan bei de zijden zijn gewonden gevallen. Het water staat al in enige mij nen, hetgeen betekent, dat deze mijnen enige maanden buiten wer king moeten blijven. En de staking heeft Frankrijk al ruim 9 millioen francs en 2 millioen ton steenkool gekost! t F„ verband met het blijvende tekort aan bouwvakarbeiders en materia len, en de daaruit voortvloeiende nood zaak bij de bouw de grootst mogelijke soberheid te betrachten, doet zich de wenselijkheid gevoelen de herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste woonhuizen aan een bepaalde inhouds grens te binden. De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft daarom besloten dat de herbouw in 't algemeen moet worden beperkt tot 'n inhoud van 500 m3, zonder bijbeho rende bedrijfsruimten en dat slechts in bijzondere gevallen de herbouw van grotere panden mag worden goedge keurd tot een maximum van 1000 m3. De beslissing, welke gevallen als bij zondei mogen worden beschouwd, be rust bij de centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting. T>OLITIEKE waarnemers te Parijs voorspellen een grote overwin ning voor de Gaulle bij de verkiezin gen in November voor de Franse Raad van de republiek (Senaat). Sommi gen verwachten, dat de partij van de Gaulle ofwel te voorschijn zal komen als de sterkste partij in de nieuwe Se naat of zelfs een absolute meerder heid zal verkrijgen van misschien 55 pet. Op grond van de verkiezingsuitsla gen van Zondag wordt de zetelverde ling in de nieuwe Senaat vergeleken met de huidige zetelverdeling door sommige politieke kringen als volgt geschat: Communisten 20 zetels tegen 88 nu, socialisten 50 tegen 64, M.R.P. 25 te gen 70, radicalen 80 tegen 40, Gaullis ten en rechtse groepen tezamen 145 tegen 93 nu. De nieuwe Senaat zal 320 leden tellen tegen 315 op het ogen blik. Ambtenaar knoeide met de papieren J}E RIJKSPOLITIE TE BAARLE- NASSAU, heeft in samen werking met de C. C, D. weer een goede slag geslagen door een bende veesmokkelaars op te rollen. Zeven mannen bevinden zich reeds in verband met de thans achter haalde veesmokkelarij in arrest. Men is er achter gekomen, dat er op de doorlaatpost te Standdaar- buiten geknoeid is met de papie ren, benodigd voor het vervoer van vee naar het Noorden. Aan deze knoeierijen maakte zifch schuldig de ambtenaar D. van de Con trole Voedselvoorziening. De man, die afkomstig is uit Hoeven, is omgekocht door de varkenskoopman v. d. P. uit Alphen, een berucht smokkelaar, en de paardenhandelaar D. uit Klundert. In het complot zijn ook betrokken de landbouwers W. en C. uit Baarle- Nassau, die vee, bestemd voor de smokkelarij, hebben afgestaan. Twee boerenknechts, afkomstig uit Baarle-Nassau en Baarle-Hertog, heb ben zich met het transport van het vee over de grens belast. Alle verdachten bevinden zich nog voor een nader onderzoek in Baarle- Nassau; zij zullen een dezer dagen naar het Huis van Bewaring te Breda worden overgebracht. A CHT VOORAANSTAANDE uitge- weken politieke leiders uit zes Oost-Europese landen hebben na mens meer dan 100 millioen mensen de voorzitter van de algemene ver gadering der V. N. een memorandum doen toekomen, waarin zij de V. N. verzoeken de volgende stappen te ne men: De schendingen van internatio nale verdragen en overeenkomsten door de Sovjet-Unie te veroordelen. De Sovjet-Unie te dwingen zich terug te trekken uit de landen van Oost-Europa en de vrijheid en on afhankelijkheid van de landen ach ter bet gordijn te herstellen. „Tijdelijke democratische rege ringen" te vormen teneinde vrije en onbelemmerde verkiezingen onder supervisie van de V. N. te houden. Vervolgde burgers in landen ach ter het ijzeren gordijn te bevrijden en te beschermen en hen te repa triëren, die door communisten ge deporteerd of geinterneerd zijn. De ondertekenaars van het memo randum zijn: Dimitrof (Bulgarije), Cerny (Tsjecho-Slowakije), Matsjek .Kroatische Boerenpartij), Nagy (voor malig min.-pres. van Hongarije, Miko- lajczvk (voormalig minister-president van Polen), Buzesti (Roemenië), Ga- vrilovic (Servische boerenunie), Hod- za (Slowaakse democratische partij). Burgemeester Funk over de Pensioenwet nE afd. Zeeland-Noord van de Aïg R.K. Ambtenarenvereniging hield een ledenvergadering in hotel Ter minus te Goes. De voorzitter, de heer J. F. Vriens uit Middelburg heette allen welkom in het bijzonder de leden van het Neder 1. Loodswezen. Hij deed de ver heugende mededeling dat het leden tal van onze afdeling nog steeds stij gende is. Na behandeling van de in gekomen stukken had de verkiezing plaats van een penningmeester, waar voor de heer F. van Dixhoorn, Hoofd straat 23 te Hansweert bij acclamatie werd gekozen terwijl de heer B. Funk burgemeester van Heinkens- zand tot bestuurslid werd gekozen. In principe werd besloten tot het aanschaffen van e-ii vlag. De heer B. Funk hield een zeer interessante en duidelijke rede over de Pensioenwet. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik gemaakt en deze werden op een duidelijke wijze uit voerig beantwoord. De voorzitter dankte spreker voor zijn met aandacht gevolgde uiteen zetting van deze voor alle ambtena ren zo belangrijke wet. OMA'S LIEVELINGEN. Dit kleine meiske klemt vol trots haar groot moeders hond, de Samojeed „Christine of Kobe" tegen zich aan, die in de tweedaagse hondenshow te Londen een eerste prijs won. yOLGENS INLICHTINGEN van de dienstlegercontacten uit Mid- den-Java bevinden Moeso en Sjari foeddin zich met de kolonel Djoko- soejono en Abdoel Rachman in de bossen ten Westen van de Willis. Men verwacht niet dat zij pogingen zullen doen om Java te verlaten, aangezien de communistische op standelingen de beschikking hebben over reeds lang te voren in gereed heid gebrachte opslagplaatsen in de bergen, waardoor zij de strijd ge ruime tijd kunnen volhouden. Uit een rapport uit het republikein se hoofdkwartier te Madioen blijkt, dat de troepen van Djokosoejono goed bewapend zijn en voor minstens 21 millioen aan baar geld hebben geroofd en meegevoerd toen zij Madioen en Ponorogo prijsgaven. Omtrent de bezetting van Blora wordt nader gemeld, dat de republi keinse troepen twee dagen nodig had den om de stad te veroveren. De com munisten hebben toen de belangrijk ste gebouwen in brand gestoken. Een rapport van 17 October meldt, dat de communisten de plaats Djiken, tussen Blora en Tjepoe, opnieuw hebben be zet en pogingen doen, om Blora te heroveren. In verband met het grote aantal te Tjepoe gevallen slachtoffers is dringend om medische hulp ver zocht. Goed bewapende guerilla- benden 'W'AAR uit de residentie Bodjonegoro wordt gemeld, neemt de commu nistische guerilla-activiteit toe. In het Zuiden van Bodjonegoro en de om geving van Klino en voorts ten N.- Oosten van Ngawi bevinden zich groe pen van gewapende communisten. De meest Zuidelijke posities van de re publikeinse troepen in de residentie Madioen bevonden zich enkele dagen geleden te Slaoeng (20 km. ten Zui den van Ponogoro), te Mlarak (18 km ten Zuidoosten van Ponorogo) en te Peoloeng (18 km. ten Oosten van Po nogoro) In de residentie Madioen en het regentschap Patjitan duurt de gue- riJla-activiteit onverminderd voort. In het gebied van Wonogirl en Pat jitan bevindt zich een communis tische troepenmacht, bestaande uit GEDENKBOEK DINTELOORD Verschenen is thans het „Gedenk boek Dinteloord" dat samengesteld is ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van_ de Coöp. Suikerfabriek van die naam. Het is een fraai, op de persen van v. Poll Suykerbuyk te Roosendaal gedrukt werk dat een schat van gegevens bevat over de voorgeschiedenis, de stichting en de groei van de Coöperatie. De daartoe voorradige stof is door de voorzitter, de heer van Bommel v. Vloten op prettige, overzichtelijke wijze verwerkt, zodat de lezer er ge makkelijk een indruk uit krijgt van wat boerensamenwerking, technisch vernuft en handelsgeest vermochten. minstens drie volledig uitgeruste bataljons. Uit Solo wordt gemeld, dat de al gemene toestand in de residentie zorg wekkend is door de veelvuldige on dergrondse acties en de guerilla-ac tiviteit, voornamelijk in het Lawoe- eomplex. Uit het Zuid-Malangse wor den nog steeds arrestaties van com munisten gemeld. Op de hellingen van de Keloet houdt zich een onbekend aöntal opstandelingen schuil. De republikeinse minister van Jus titie heeft medegedeeld, dat in ver band met de opstand in de republiek; tot 15 October in het gebied van Djok jakarta 900 personen zijn gearresteerd en in het gebied van Soerakarta 1400. Raad van Aardenburg IJKT voornaamste punt van de agen- da is de behandeling van de be groting 1949. Wethouder Catsman brengt als voorzitter van de commis sie van voorbereiding verslag uit. Even als steeds daarvoor kon ook deze be groting ruim sluitend worden gemaakt De behoorlijke opbrengst der belastin gen, vooral het gemeentelijk aandeel in de ondernëmingsbelasting ten be drage van f 30.000,— hebben daartoe medegewerkt. Er kan dan ook gere kend worden op een overschot van f 25.000,De laatste rentedragende rekening kon worden afgelost. De be groting wordt dan ook zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Daarna komen in behandeling de begrotingen van het Algemeen Armbestuur van Aardenburg en het Burgerlijk Armbe stuur van Eede. In ontvangst en in uitgaaf zijn deze respectievelijk groot f 1222,18 en f 817.63. Ook deze gaan onder de hamer door. De gevaarlijke bocht. r\oor onteigening zijn aan de ge- meente gekomen de hoekpanden WeststraatMarktstraat. Het is de be doeling in de plaats daarvan één per ceel op te richten en de scherpe bocht te verkleinen. Besloten wordt om dit perceel aan een gegadigde toe te wijzen. Besloten wordt ook aan de ver enigingen „Het Wit-Gele Kruis" en „Het Groene Kruis" hun jaarlijkse subsidie te verlenen. Het Wit-Gele Kruis krijgt f 150,voor verpleging te Eede en het Groene Kruis f 40, voor verpleging te Sint Kruis. Bij de rondvraag brengt de heer Rosseel de slechte straatverlichting ge durende de laatste tijd ter sprake; vooral nu de trottoirs gedeeltelijk vol staan met zware rioolbuizen, is een be hoorlijke verlichting ten zeerste ge wenst. De voorzitter antwoordt dat deze zaak reeds de aandacht had en met de Firma Desclée te Brugge, die de gasleverjng verzorgt in overleg is getreden Na een korte pauze wordt overgegaan tot de herdenking van de zilveren jubilea van drie raadsleden, waarvan in ons blad reeds melding werd gemaakt. AP UITVOERIGE WIJZE hebben w(j aandacht besteed aan de merk waardige problemen van de middenstand te Baarle-Nassau. De bur gemeester van deze gemeente, de beer A. de Grauw, die zich al lang beijvert om een oplossing in deze problemen te vinden, ziet deze oplos sing in het verleggen van de controlegrens naar Chaam en Alphen en in het verstrekken van dusdanige deviezen aan de Nederlandse winkeliers, dat zj) Belgische artikelen kunnen kopen om hun klanten te gerieven, daar de Belgische winkeliers (Baarle-Hertog) ook Nederlandse distributie-goederen krijgen toegewezen. Het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel (K.V.P.) heeft daarover vragen aan de ministers van Financiën en Economische Zaken gesteld. De minister heeft nu geantwoord, dat bjj het tot stand komen van een economische unie met België en Luxemburg de met betrekking tot de agglomeratie bestaande problemen, waaraan thans geen oplossing kan worden gegeven, automatisch zullen zijn opgeheven. r\E MINISTER van Financiën be- antwoordde de eerste Vraag be vestigend. Ook het antwoord cp de tweede vraag luid bevestigend, even wel met dit voorbehoud, dat het de minister niet bekend is, dat bij de ver koop van Belgische goederen aan Nederlandse toeristen door winkeliers te Baarle-Iiertog te hoge prijzen zijn* bedongen. De minister tekent hierbij aan, dat de te Baarle-Nassap en om geving gestationneerde Nederlandse ambtenaren der Invoerrechten en Ac cijnzen slechts zeer geringe hoeveel heden van de te Baarle-Hertog ge kochte Belgische consumptie-goede ren voor vervoer naar het binnen land vrijgeven, zodat kan worden aan genomen, dat een zeer groot deel van deze goederen binnen de agglomeratie is geconsumeerd. Doordat de winkeliers in de Bel gische enclaves Baarle-Hertog nog steeds aanzienlijk beter worden be voorraad, hebben zij zo erkent de minister een niet te miskennen voorsprong op de winkeliers in de Nederlandse gemeente Baarle-Nas sau, waarin deze enclaves zijn ge legen. Dat laatstgenoemde winkeliers, naar is gebleken, Belgische goederen ten verkoop in voorraad hebben, wel ke in strijd met de gelden deviezen- en belastingvoorschriften zijn verkre- nE HEER N. van den Heuvel stelde o.m. deze vragen: Is het juist, dat de winkeliers van Baarle-Hertog met Nederland se distributie-goederen bevoor raad worden en de inwoners van Baarle-Nassau bij deze winkeliers met Nederlandse bonnen Neder- lande verbruiksgoederen kunnen kopen? Is het juist, dat deze Belgische winkeliers, naast hetgeen zij aan inwoners van Baarle-Nassau voor huishoudelijk gebruik verkopen, in de afgelopen maanden tegen^, veel te hoge prijzen grote hoeveel heden Belgische goederen, zoals tabaksartikelen. chocolade en Zuidvruchten aan Nederlandse toeristen hebben verkocht? gen, houdt hiermede verband. waarschijnlijk Technische bezwaren T\E moeilijkheden, welke voortvloei- en uit de ligging van de Belgische enclaves binnen de gemeente Baarle- Nassau, hebben verschillende keren aanleiding gegeven tot voorstellen Baarle-Nassap en Baarle-Hertog dou ane-technisch als een geheel te be schouwen. Afgezien nog van de vraag tot welk douane-en deviezengebied de agglomeratie bjj tenuitvoerlegging van dit voorstel zou moeten beho ren, zijn aan de verwezenlijking daarvan zo grote principiële en technische bezwaren verbonden, dat de suggestie, zo thans als voorheen, niet voor uitvoering vatbaar kan worden geacht. Nog afgezien van het feit. dat een bevoordeling van een bepaald bevol kingsdeel onjuist geacht moet worden zou een voorziening van Baarle-Nas sau met Belgische goederen voor de practijk neerkomen op een uitbrei ding van de enclaves en allereerst 'n contingentering en reglementering van het verbruik en de distributie nodig maken. Daarnaast zou een verscherpte be waking. bij wijze van een aaneenge sloten douane-cordon, nodig zijn. Bo vendien zou bij vervoer uit Baarle- Nassau naar 't binnenland nagegaan moeten worden of de goederen in B. Nassau zijn voortgebracht dan wel voor het geheel of voor een de-I zijn vervaardigd uit eerder uit het binnen land aangevoerde goederen. Een en ander zou neerkomen op een belem mering van het verkeer met het bin nenland en niet te verantwoorden -hoge kosten medebrengen. Hebben zij ook recht op Kinderbijslag PR is in het verleden al herhaalde malen betoogd, dat bepaalde so ciale voorzieningen niet alleen be perkt moesten blijven tot hen, die zoals dat heet in afhankelijke arbeid hun inkomen verdienen, tot hen dus, die werknemer zijn in dienst van 'n werkgever, maar dat ook de zelf standigen en daarvan met name de kleine zelfstandigen, waar een ware nood heerst daarop recht hebben. De vorige week heeft Mn. in ons blad daarop nog de aandacht gevestigd. Bijzonder klemmend wordt dit de laatste jaren naar voren gebracht met betrekking tot de kinderbijslag. Het is immers tot nu toe zo, dat slechts arbeiders in loondienst deze bijslag deelachtig worden. De Kinder bijslagwet, die deze materie regelt, steunt op deze rechtsgrond, dat het gewenst is een billijker verdeling tot stand te brengen van het totale uit betaalde loonbedrag ten behoeve van arbeiders met kinderen. De arbei der immers heeft recht op de vor ming van een gezin. Het loon moet dusdanig zijn, dat het hem in staat stelt dit recht uit te oefenen. De bijslag, die de arbeider eerst naar gelang zijn meer-dan-gemiddeld kin dertal, nu in verband met de moei lijke economische omstandigheden zonder meer naar gelang zijn kinder tal ontvangt bedoelt niet anders dan die mogelijkheid te scheppen. Zij brengt een correctie aan in da verdeling van het totale loonbedrag, een correctie die noodzakelijk en bil lijk is, omdat nu eenmaal arbeiders met kinderen voor hogere lasten zit ten dan arbeiders zonder kinderen, en het loon met deze behoeftenver- schillen geen rekening houdt. rjiEN soortgelijke rechtsgrond is ook voor de zelfstandige te constru eren. Hij verwerft zich door zijn ar beid een inkomen. Dit inkomen houdt echter geen rekening met zijn kindertal. Hij kan immers onmoge lijk een dienst, die hij verricht, of een goed, dat hij verkoopt, duurder doen betalen dan een ander, alleen op grond van het feit, dat hij kin deren te onderhouden heeft, en de ander niet. Toch dient dit inkomen dusdanig te zijn, dat het hem in staat stelt te voldoen aan zijn na tuurlijke plicht tot gezinsvorming. Kinderbijslag zal dan ook een cor rectie dienen aan te brengen op de inkomens, zodanig, dat ook de zelf standige in staat zij zijn natuurlijke functie tot gezinsvorming uit te oe fenen, met name als de grootte van het gezin 't gemiddelde overschrijdt. Het is hoogste tijd, dat deze ge dachte tot practische verwezenlij king komt, want het is niet overdre ven van een een ware noodtoestand onder de kleine zelfstandigen te spre ken. Er zijn hele groepen, waarvan het inkomen niet uitkomt boven het loon van de slechtst betaalde arbei ders, waarbij dan bedacht moet wor den, dat deze minst betaalde arbei ders wèl kinderbijslag ontvangen, de zelfstandigen echter nog niet. Vele kleine boeren, vele kleine midden stand rtjes om alleen die twee groepen maar te noemen hebben een zware dobber het hoofd boven water te houden. Er is periculum in mora; ieder uitstel betekent gevaar. Dat was ook de reden, waarom de fractieleider van de KVP prof. Romme vorig jaar bij de begrotingsdebatten er in de Tweede Kamer op aandrong deze zaak ijlings te entameren en zo no dig een noodvoorziening te treffen in afwachting van een definitieve re geling. Dit had tot gevolg, dat de regering een zg. gemengde commissie, be staande uit vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en uit ambtenaren met een versterkte bezetting uit boe ren- en middenstandskringen in het leven riep onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken, mr dr A A. van Rhijn. JJET Centrum voor Staatkundige Vorming stelde op verzoek van katholieke Volkspartij een com missie in onder leiding van de heer A. P. Michielsen uit Breda, die op 5 April een Proeve van Ontwerp van wet op het verlenen van kinderbij slag aan zelfstandigen, voorzien van een toelichting, indiende. Deze proe ve is nu gepubliceerd om over de materie een discussie te ontketenen. We zullen in grote trekken de in houd van deze Proeve in een vol gende beschouwing weergeven. JJE LAATSTE TIJD worden in toe nemende mate klachten gehoord over de slechte kwaliteit van de ge distribueerde koeihuiseieren. Inderdaad blijken deze klachten vaak gegrond. Thans zijn ongeveer 20 millioen koeihuiseieren gedistribueerd. In tegenstelling echter tot sommige uitlatingen, die van een bederf van ca. 50 pet. spreken, blijkt het uitval percentage van deze eieren bij de detaillisten gemiddeld 5 a 6 pet. te bedragen. Dit percentage is ecir>r in verschillende delen var. het land aan zeer sterke schommelingen onderhe vig, Ook het betrekkelijk zachte herfst weer speelt een niet onbelangrijke rol in deze. Uiteraard gaat de kwaliteit vn.i het koelhuisei achteruit in cv _id met het aantal dagen c'a culatie" blijft. Is he: uit het koelhuis r'rrn i in de distributie en tijdige Cen-ian^ae e- boden.

de Stem | 1948 | | pagina 1