Het Duin bewaart zijn. geheim rauzen NAC kan de bovenste plaats gaan bezetten Chefai'ine,4 r! V ONZE PRIJS-PUZZLE Drie belangrijke boeken s M'iHlBE Perzische Tapijten en SjlY/at MVïOüW interesseertH October, een maand om eens extra naar uw rozenkrans te grijpen VIERDE JAARGANG No. 1205 2e BLAD ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 Een verhaal uit de bezettingstijd Moeilijke opgave voor T.S.C. en Baronie Dienstboden, het avondland en sociaal besef D Augustus John en Jacq. Stal <x>oo«>oo<xxx>o<xx>ooo<x>ooo Maria-liedje •oooooooooooooooooocoo© KORT EN KLEIN WET DRAMA IN DE LOONSE DUINEN is plotseling weer in de be langstelling komen te staan. Zeker, die belangstelling is er steeds geweest, nu bijna vier jaar lang. Maar door een mededeling, welke uit ging van Mr. F. J. G. van Voorst tot Voorst, advocaat-fiscaal bü het Bij zonder Gerechtshof te Den Bosch, is cl ie belangstelling intenser weer geworden. En uit deze mededeling blijkt zonneklaar, dat de nasporingen nog geenszins zijn opgeheven. Men zal gèen poging onaangewend laten om het duin te dwingen zijn geheim los te laten. Want ergens in Je om geving van Bosch en Duin bergt het in z(jn schoot de twee graven der op 27 Mei '44 gefusilleerde verzetslieden. Wij hebben zoveel mogelijk gegevens verzameld en zullen hier 't verhaal doen, zoals zich dat in die dagen moet hebben afgespeeld. Het is een van die vele droeve verhalen, die hun oorsprong hebben gevonden in de rechteloze tijd der bezetting. k ter van Dillen uit Heusden, die zich voor de naspeuringen bijzonder heb ben ingespannen. Allerlei andere instanties en perso nen tot telepathen, wichelroedelopers en helderzienden toe hebben hun Krachten hier beproefd. Men heeft zoveel mogelijk aanwij- ingen trachten te verzamelen, maar iet Duin heeft tot nu toe zijn geneim liet prijsgegeven. De getuigen Böhm, liiebig. een Duits chauffeur, Blanke- ïagel. de ondercommandant van Haa- ren, zijn reeds verschillende malen naar de vermoedelijke plaats overge bracht, maar hun aanwijzingen zijn van geen waarde gebleken. Men kan zeggen, dat alle middelen, tot nu toe aangewend, hebben gefaald En dan rijst de vraag, of het werke lijk hopeloos zal zijn. Wij hebben met iemand gesproken, die het Duin wel kan dromen. Naar zijn mening is het duinlandschap zeker wel iets gewis seld, maar grote verschuivingen heb ben in de omgeving van Bosch en Duin niet plaats gehad. Hij achtte het en wij met hem mogelijk, wanneer men ongeveer de omgeving weet. waar de fusillade heeft plaats gevonden, met systematisch speuren, de begraafplaatsen te vinden. Zonder iets te kort te willen doen aan alle goede bedoelingen van die velen, die zich hebben ingespannen de stoffelij ke resten terug te vinden en een waar dige rustplaats te schenken, menen wij toch, met anderen ernstig te mo gen betwijfelen of men wel systema tisch genoeg is te werk gegaan. Wij hebben de graverijen diverse malen aangezien, zelfs meegeholpen, maar waarlijk er zat geen systeem in. Daar om geeft het ons opnieuw hoop en veel vertrouwen, nu wij van Mr. F. J. G. van Voorst tot Voorst, mogen vernemen dat binnenkort met bull dozers het speuringswerk zal worden voortgezet. Men zal er goed aan doen de terreinen welke door Dr. Zartl en de heer Kruysen van Bosch en Duin worden aangegeven en welke merk waardiger wijze ongeveer gelijk zijn, aan een degelijk onderzoek te onder werpen. BmilifffiiirlmYnln SRSskss-:' wmm mm „ER BRAUCHT DAS NICHT MEHR". TJET WAS op de 24ste Mei 1944, dat het Standsgericht van 's-Hertogen bosch naar de Polizei- en Untersu- chungsgefangenis te Haaren ijlde, want er moest recht worden gespro ken. De rechtszitting werd een paro die, een ^aanfluiting voor wat recht heet. Veertien namen werden afgeroe pen. Veertien jonge kerels traden naar voren. Het waren: Rob van Spaen donck, H. Verbunt en W. Berkelmans uit Tilburg, Joh. de Jong uit Biltho- ven, Berend Boesnac en Meintser uit Amsterdam wegens voorgenomen plan nen om de SD-agent Gerrits op te ruimen; C. Waghts, Jan Evearts, H. van Rossum, P. Juten en J. Hagen uit Bergen op Zoom, wegens een overval op het kantoor der distributie daar ter plaatse; Willem Oosterhaes, Jan Roes en Jan Noorda uit Groningen, wegens een overval ter plaatse. De zitting duurde maar kort. Veer tien doodvonnissen was het werk van een ogenblik. Een formeel gratie verzoek, werd even formeel afgewe zen. Er werd de ter doodveroordeelden geen toestemming verleend afscheid te nemen van familie en gezin. In de vroege morgen van de 27ste Mei trad Böhm, de schele hoofdcipier van Haaren, de cellen binnen. „Fertig machen", zei zijn harde mond. Er was er een, die een levensmiddelen pakketje had ontvangen, maar het was volgens Böhm te laat gekomen: ..Er braucht das nicht mehr", gromde hij. Toen de dappere kerels uit hun cel len werden gehaald waren zij klaar voor datgene, wat onvermijdelijk dat stond voor hen vast - komen ging. Waarheen zij dingen, was hen niet bekend. In werkelijkheid ging 't onder zwaar geleide in vrachtwagen; naar Udenhout en verder in de rich ting van de duinen. „LEVE MIJN MOEDER" Ï.EVE HET VADERLAND". TN DE landelijke omgeving van dé uitspanning „Bosch en Duin" was het stil die morgen. Er floten vogels in de struiken en bomen, die knoppen schoten. Een blauw waas vervaagde de verten en lag als een doorzichtige sluier over het duin. Aan de einder kroop de zon omhoog naar de hemel. Deze morgen was zo broos als een Meimorgen maar zijn kan. Ronkende motoren van vrachtwagens scheurden plots die vredigheid vaneen. De wa gens hielden stil bij „Bosch en Duin' Er klonken commando's. Schreeuwen de soldaten sprongen uit de wagens, officieren lachten. Temidden van de ze drukte stonden veertien mannen, Nederlanders. Sommigen zagen bleek Zij wisselden woorden met elkaar. Bin nen in de uitspanning luisterde men gespannen. Er klonk een bevel en met de ter Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel,- want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Lhefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. T«S*n pijnen en griep - 20 tabletten a f 0.75 Adv. 838-00 De grootste collectie in den lande tapijten. lopers, tafelkleden, kleedjes. Mauritsweg 58 ROTTERDAM (Gtvtstigd sinds I860) Adv. 353-00 doodveroordeelden in hun midden trokken de Duitsers te voet de dui nen in. „Het zal ongeveer een kwartier la ter zijn geweest", zo vertelde ons de heer Kruysen van Bosch en Duin, dat ik een aantal schoten hoorde vallen. Zij galmden na in de bossen en tegen de heuvels van het duin. Ik hoorde de schoten zuiver rechts van hier Uit verklaringen van getuigen is 't mogelijk de toedracht nauwkeurig te construeren. Men is een eind de dui nen ingegaan tot op de plaats, waar daags te voren door een groepje man schappen van de Grüne Polizei twee graven waren gegraven circa 100 M. van elkaar. De gevangenen werden verdeeld in twee groepen van zeven. Een daarvan werd vopr een der kui len geplaatst, terwijl de andere groep achter een heuvel werd gevoerd. Zij behoefden geen getuige te zijn van de executie van hun makkers. Toen kraak te het salvo. De helden vielen terug in de kuil. Er was er een, die niet dood was. Hij riep nog. Een soldaat maakte met een nekschot een einde aan zijn leven. Intussen waren de an dere zeven voor de kuil gezet, een eindje verderop. Het was Rob van Spaendonck, die even voordat de ko gels hem doorzeefden riep: .Leve mijn moeder, leve het vaderland". Toen het geluid van het salvo ver storven was, was het heel stil. „Ach, ich höre ihn noch rufen", j heeft Liebig meermalen gezegd. Snel werden de graven dichtgesme- ten. Weer was een moord voltrokken, j Het is bekend, dat het vuurpeletonj met de rug naar het Oosten stond. j „Ik kon niet aan hen merken, dat zij zo juist een vreeselijk misdrijf j hadden bedreven. Zij praatten zeer luidruchtig en lachten. Er moest on- middellijk koffie worden gezet oor i de officieren, die de uitspanning bin- nen kwamen. De manschappen moch-1 ten niet binnen komen. Zij kregen twee flessen cognac, die de officieren j bij zich hadden. Zij zijn spoedig daar op vertrokken", zo vertelde de heeri Kruysen. „Ik vond het een zeer vreem de geschiedenis, maar dat dit gebeurd kon zijn kwam geen ogenblik in mij op. Pas na de bevrijding hoorde ik 1 van het drama, dat zich hier vlakbij heeft voltrokken. Wij hebben niet dur ven kijken, toen de Duitsers arriveer- j den. Er werden trouwens veel oefe- ningen in de Duinen gehouden." Tijdens de bezetting is de plaats steeds geheim gehouden. De slacht offers werden, als te Tilburg over leden, bij de Burgerlijke Stand aan gegeven. Niettemin lekte de plaats, waar de executie had plaats gevonden uit. Dr. Zartl, die momenteel in We nen vertoeft en destijds bij Kuipers in Hilvarenbeek verbleef, had de lijk schouwing verricht en was eveneens getuige geweest. Volgens verklaringen van de heer Kuypers kwam Dr. Zartl 's avonds ontdaan thuis. Ofschoon hij nimmer een borrel dronk, dronk hij er toen verschillende achter elkaar. Hij heeft toen de heer Kuypers ook van het fusilleren van veertien man nen in de Loonse Duinen verteld. Ook Böhm heeft reeds vroegtijdig iets los gelaten. AL BIJNA VIER JAAR SPEURT MEN. JtfU VW ZONDAG niet speelt bestaat de kans, dat de Venlo- naren van hun hoge plaats worden gestoten door NAC, dat thnis o.i. tegen de Spechten kan winnen. NAC bovenaan; dat zal de meest opti mistische NAC-supporter verwon^ deren, want zoals de Bredanaars totnutoe hebben gespeeld, hebben zij zeker niet bewezen de club te zijn die waardig is de ereplaats bezetten. Hetgeen van de andere kant ook niet pleit voor de bij zondere spelsterkte van de ande re cinbs in het vierde district. BW incluis. Want ook de club van Saris heeft totnutoe nog niets overweldigends gedemonstreerd. Zondag gaan de Bosschenaren naar Brabantia en ge zien 't temperament van deze jongste eerste klasser kan BW op een zeer warme ontvangst rekenen. Niette min geloven wij, dat BW uiteinde lijk met de winst zal gaan lopen. TSC krijgt MVV thuis. Dat kan een zeer spannende wedstrijd worden. Wij schatten beide clubs even sterk. Doch misschien kan het terreinvoor deel beslissen. Juliana-Limburgia is de grote wedstrijd in Limburg, met kansen op een gelijk spel. Helmond kan naar onze smaak Willem II er onder houden, want de Tilburgers zijn dit seizoen al heel slecht op dreef. In district 6 staat Baronie voor een moeilijke opgave. Indien de Breda naars in Limburg zouden winnen, zou Baronie, zorg voor die meevaller! PSV zal het niet meezitten bij Noad Sittardse Boys niet bij Eindhoven en evenmin Helmondia bij Maurits. De thuisclubs zijn o.i. een tikje in het voordeel. De tweede kiassers. TAe meest belangrijke wedstrijd in 2 A is Zwaluw-Top. Het gaat hier om de eerste plaats, die naar ons gevoelen beter bij Top dan bij de Zwaluwen thuis hoort. Waarbij wij echter Desk niet mogen verge ten als uiterst vooruitstrevende der de. De Kaatsheuvelmannen hebben Zondag weinig te duchten in den Bosch. WSC moet naar Schijndel; zij behoeven niet al te mismoedig te zijn, want ook Schijndel kan wel eens een misstap doen. RBC-Alliance: de grote wedstrijd in 2 B. Want beide Roosend. clubs voeren bovenaan een strijd op le ven en dood. Viissingen heeft het makkelijk genoeg in eigen huis te gen Breskens. maar Dosko heeft nog niet zo direct gewonnen van RAC en Internos evenmin van Goes. We ach ten de lui uit Goes zelfs in staat In ternos een paar puntjes af te snoepen. Middelburg—De Zeeuwen tenslotte lijkt ons een overwinning voor de thuisclub in te houden. De derde kiassers. TN 3C gaat Gilze naar Vlijmen. De Gilzenaren hebben totnutoe zo wisselvallig gespeeld, dat het ons ons dat werkelijk meevallen: Allezmet de beste wil niet mogelijk is Een varende kerk voor doofstommen' hen de overwinning te voorspellen. Haarsteeg moet zich op een zeer hartelijke ontvangst in Zaltbommel voorbereiden en Baardwijk eveneens bij Korvel. Roosendaal staat er in 3 D zo puik voor, dat wij niet denken, dat de roodwitten in Dongen een misstap zullen begaan. Hieronymus, totnutoe de grootste concurrent der Roo'sendalers. zal denkelijk met SCO korte metten maken, terwijl de an dere Oosterhouts club, WVO, ver moedelijk ook niet veel geluk zal be schoren zijn bij Boeimeer. Bredania en Rood Wit zijn vervolgens de an dere overwinnaars in deze afdeling. Wat 3E aangaat, hier heeft het aan de kop tronende Steenbergen weinig moeite met RCS en Zeelandia niet met Robur. OdioMOC wordt de grote kamp in deze afdeling, den kelijk met winstkansje voor de thuis club. N. Borgvliet en RKFC kunnen het denkelijk wel af met hun Zeeuw se tegenstanders. In Z. Vlaanderen heeft de kopploeg Axel weinig te duchten van Hulst, zeker nu de Axelaren thuis spelen. Corn Boys heeft het ook al niet moeilijk. Aar denburg naar ons gevoelen evenmin. TerneuzenSluiskil zullen elkaar niet veel toegeven. Ook Steen en Oostburg niet. De vierde kiassers In 4 C krijgt Heusden een mooie kans om 2 punten te vergaten tegen DVC. Uno Animo heeft diezelfde kans in 4 D tegen Veerse Boys, FSV zal het evenwel lang niet makkelijk hebben in Waspik. Raamsdonk staat er niet slecht voor tegen Nevelo en ook niet Right 'Oh, dat naar Goirle gaat. RWB ontvangt Velocitas; het geen de nodige spanning zal opleve ren. RWB heeft, zo geloven wij, iets betere papieren. In 4E staat DEB voor een vrij ho peloze opgave nu het naar Groen Wit moet. Virtus kan het misschien nog net halen tegen Advendo. In 4F wordt NSVVES een belangrijke ontmoeting, waarbij denkelijk het terreinvoordeel kan beslissen. Schut ters en RSV zijn eveneens twee ge lijkwaardige tegenstanders. Halste ren kan het vermoedelijk wel klaar spelen met de Boys uit Fynaart. Burgh gaat naar HSC en het heet dus oppassen voor de Zeeuwen. Zun dert kan het volgens ons nog net halen tegen Hoeven, maar dan zal er ook gezwoegd moeten worden. EMM Ria zal voor de gasten zijn. Krui- ningenPatrijzen daarentegen voor de gastheren. Horizontaal; 1. plaats in N.-Bra- bant; 6. plaats in N.-Brabant; 12 wij ze; 13. schaakstuk; 14. keukengerief; 16. pers voorn; 18. noot; 19. kleding stuk; 21. maand (afk); 22. plaats in N.-Brabant; 24. bevestiging; 25. wa terstand (afk); 26. waterdamp; 27. klank; 29. de oudste (afk); 30. kwa jongen; 32. boom; 33. kienspel; 35. lengtemaat; 37. aangeboren; 40. schoon maakgerief; 43. landbouwgerief; 47. onbepaald voorn; 49. vlaktemaat; 50. tienduizendvoud;. 52. Gode zij lof (afk); 53. regel, voorschrift; 55. plaats in N.-Brabant; 57. lengtem. (afk); 58. deel van een ambtsgewaad; 60. plaats in N.-Brabant; 61. geplooide hals kraag; 62. verbond; 64. water in Fries land; 65. lengtemaat; 66. oud-Griekse munt; 67. metaal; 69. handeling; 71. plaats in N.-Brabant; 72. plaats in N.-Brabant. WVWWi '«kt.- '■-%i?"/-:, f ^"EDERLAND was nog maar nauwe lijks bevrijd of de naspeuringen werden angezet. Het zijn behalve na bestaanden, zeer zeker majoor Rem mers van de recherche uit Tilburg en de heer Verbunt, een broer van een der slachtoffers, en wachtmees- LITURGISCHE KALENDER Zondag 17 October. Groen. 22e Zon dag na Pinksteren; 2e gebed H. Mar- garetha Maria Alacoque; Credo; Pref van de H. Drievuldigheid. Den Bosch: 2e gebed Oct Kerkwijding. Of: Mis van Kerkwijding; 2e gebed en laat ste Evangelie van 22e Zondag na Pinksteren; 3e gebed H. Margaretha Maria Alacoque; Credo; Pref van de H. Drievuldigheid. Maandag 18. Rood. H. Lucas; Cre do; Pref der Apostelen. Dinsdag 19. Wit. H. Petrus van Al cantara. Den Bosch: 2e gebed octaaf Kerkwijding; Credo. Woensdag 20. Wit. H. Joannes Can- tms. Den Bosch: 2e gebed octaaf kerk wijding; Credo. Donderdag 21. Den Bosch: Wit. Mis van Kerkwijding: 2e gebed H. Hila- rion; 3e gebed H.H. Ursula en gez. CrdHo. Haarlem: Rood. H.H. 'Gebroe ders Ewald; 2e gebed H Hilarion; 3e H.H. Ursula en Gez. Breda: Wit, H. Hilarion. 2e H.H. Ursula en Gez; 3e A Cunctis. Vrijdag 22. Den Bosch: Wit. Mis van Kerkwijding; 2e gebed van de H Maagd; 3e voor Kerk of Paus; Credo. Haarlem. Breda: Groen Mis van 22e Zondag na Pinksteren; 2e ge bed A cunctis: 3e voor de overlede nen; 4e naar keuze; Gewone Pref. Zaterdag 23. Den Bosch: Wit. Oc taafdag v Kerkwijding; Credo. Haar lem. Breda: Wit. Votiefmis van O. L Vrouw op Zaterdag; Gloria; 2e gebed v d II. Geest; 3e voor Kerk of Paus; Pref v d H. Maagd. Binnenkort krijgt aan de Stadhouderskade te Amsterdam een woonark ligplaats, die als kerkschip voor de R. K. Vereniging van Doofstommen in Noord-Holland in gebruik wordt genomen. De indienststelling van deze ark, die een kapel van 14 x 4 meter, een kantoor en enige slaapzalen be vat, valt samen met het 25-jarig bestaan van de vereniging en met het zilveren feest van haar oprichter, pastoor Brandehof uit Monnikendam, ais doofstommenpriester. IAAT het dienstbodenprobleem ook humoristisch kan worden opge vat en stof kan vormen voor een goed en hier en daar zéér goed geschreven boek van 381 bladzijden, bewijst M. H. Szekely-Lulofs in „De Kleine Strijd" (Uitg. Elsevier, Am sterdam, Brussel). De op de omslag opgenomen verklaring van Bomans, j dat kleinere auteurs op grote gebeur f tenissen, zijn aangewezen zouden wij waarschijnlijk niet graag aan Shake- speare of Cervantes hebben voorge lezen, als dit anachronisme ons ver oorloofd is, maar Godfried bedoelt, dat alleen grote schrijvers kleine dingen kunnen beschrijven. Welnu: mevrouw Szekely-Lulofs kan dit ze ker. Zij heeft een diepindringende mensenkennis en weet haar figuren scherp te schetsen. Het. probleem speelt zich hier af onder de Hon gaarse dienstboden en het wortelt niet in de kwantiteit, maar in de kwaliteit. Daaromheen gaat de schrijf ster met de lezer op bezoek in de Hongaarse steppen en hij zal zich dit als een bijna visueel beeld herinne ren. Hetgeen in hoge mate ten voor dele van haar spreekt. Zij heeft een zeer vlotte pen, overschrijdt meer malen de vage grens tussen de betere journalistiek en de literatuur en wie van een aantrekkelijk, menselijk, en humoristisch boek houdt, mag niet ooo<xxxxx>ooo<xxx>oooooooooo<xxx><x>o<x>o 0<XXX>00<>00000000000<>00000000000000<X>00 OCTOBERMAAND is alweer voor de grootste helft voorbij. „De tijd vliegt" horen we dikwijls zeg gen en we kennen allen het rijmpje: „De tijd gaat snel, gebruik hem wel" Nu zouden we ons kunnen afvragen of we, tot nu toe, van deze October- maand. een echte Rozenkransmaand gemaakt hebben. Van een moeder hangt daarbij veel af. Zij kan haar kinderen op de grote betekenis van de Rozenkrans wijzen, ze 's-avonds naar het Lof sturen of met hen de Rozenkrans thuis bidden. Maar ik wil voor U geen gewetensonderzoek maken en ook niet preken. Toch zou ik het met U over de Rozenkrans willen hebben. TN de eerste helft van October was ik 'a-morgens in een kerk te Am sterdam. De kerk was op z'n Zondags vol. Toen ik eruit kwam. zei ik tegen m'n vriendin; „Zó druk had ik het hier niet verwacht! Is dat in de week hier altijd zo onder de H Mis?" "Nee. dat niet, maar het is nu toch OctobermaandHet kwam er uil of ze zeggen wou: Octobermaand is Ro zenkransmaand en dat is toch wel iets anders, dan anders, 't is nu toch geen gewone maand" Kijk, dat IS 't ook. Het is Rozenkransmaand, een maand om eens extra te bidden, 'n maand om extra naar uw Rozen krans te grijpen, want, wie heeft er geen gebed nodig? Er kan niemand zijn. die zegt: Ik heb niets te vra gen" want al zou men voor zich zelf nergens behoefte aan hebben, in de meest gelukkige omstandigheden ver keren. goed gesitueerd zijn. geen zor gen hebben of ziekten, dan nóg zou men moeten bidden, want bidden is niet alleen vragen, ook danken. Maar daarbij, we moeten niet alleen aan ons zelf denken, we moeten ook den ken aan de noden van anderen zoals Pater de Groeve dat ons over de ra dio zo duidelijk voorhield. „Want" zo zeide hij, „kunnen we niet altijd fi nancieel helpen, geestelijk kunnen we altijd helpen door ons gebed." Hoe- vaak gebeurt het, dat je hoort zeg gen: „We hebben zulke goede buren. Daar hebben we het echt mee getrof fen. Ze zullen je altijd helpen, als ze kunnen", 't Is veel waard een goe de buur, meer dan een verre vriend. Men profiteert van eikanders goede eigenschappen en goede gezindheid, maar wie bidt er voor zijn goede buur? Je hebt een goede vriendin, een harts vriendin. Alles vertel je er tegen, je noden en zorgen en ook je prettige dingen, ze is een echte steun voor je, maar gedenken we die ook wel eens in ens gebed? We zijn vaak heel ego ïstisch in ons gebed. We zijn vol van OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Eensgezind bidden om de gevaren afgewend te houden 0<X><X><><>0<XX>00<><>00<>0<X>0<>0 ons eigen huishouden en vergeten heel onze omgeving met al zijn no den en zorgen, met betrekking tot één punt echter stemmen we allen over een: het is in onze angst voor een nieuwe oorlog en we smeken eenge- zind: „Heer, spaar ons daarvoor" Als we over de uitwerking horen van de Bikini-proef en lezen dat het nu nog jaren en jaren duurt eer die ra dioactiviteit zal uitgewerkt zijn, dan nijpt ons de angst de keel toe, als ooit een nieuwe oorlog zou uitbreken. Want we huiveren nog als we aan de ellende van de vorige oorlog durven denken, toen we angst, schrik, nood, ellende en honger aan den lijve on dervonden. Toén moesten we bidden, instinctief en we vonden steun daar in, troost en vooral innerlijke veer kracht. Ja, sfchrik en angst is een be ter middel om naar de Rozenkrans te grijpen dan de beste preek. En als we nu de ernst van deze tijd begrij pen en als alleen 't woord „Rusland" ons doet huiveren, moeten we dan niet eensgezind onze Rozenkrans bid den, vooral in deze maand, om het gevaar afgewend te houden? Toen de Christenheid in de middel eeuwen tegen de Turken streed, bleef een biddend leger in Europa achter. Later toen de Turken Europa zelf onder de voet dreigden te lopen, beval de Paus bijzonder het Rozen kransgebed aan. Aan het bidden van de Rozenkrans en de hulp van Maria de Koningin van de Rozenkrans, werd de overwinning toegeschreven, die toer. behaald werd. Wij danken aan deze overwinning nu nog ons Ro zenkransfeest op 7 October. Paus Leo XIII en na hem alle pausen hebben het Rozenkransgebed bijzonder aan bevolen en voorgeschreven in alle kerken onder de Octobermaand, tar- gen de veie gevaren, die nu het Chris tendom bedreigen. Kijk. dit alles moeten wij, moeders weten en er onze kinderen van ver tellen. Het is interressant voor hen en het leert hen tegelijk de Rozenkrans, waarderen. Bovendien kunnen we hen vertellen van de nood in de we reld en hoe zij daarbij helpen kun nen door het bidden van de Rozen krans. II zult eens zien, moeder, hoe uw kinderen dat waarderen en hoe graag ze naar het Rozenkranslof zul len gaan. Hun aandacht bij het bid den zal veel gemakkelijker opgewekt kunnen worden. En we weten allen, dat het gebed van kinderen alles verkrijgt. Zult U dan niet geloven dat O. L. Heer en vooral ook Moeder Maria goedgunstig op U zelf en uw gezin neerziet en Dij de zegen, die ze de Christenheid geeft, ook U niet zal vergeten? Bij de vele zorgen, die U hebt, zult U tenminste een grote in nerlijke steun hebben en weten, dat U ze aan kunt. vertrouwend op uw Rozenkrans en die van uw kinderen. Verticaal: 1. plaats in N.-Brabant; 2. Arabisch opperhoofd; 3. pret; 4. tijdsbepaling (afk); 5. Afrikaanse vorstentitel; 7. afzonderlijk; 8. Chi nese afstandsmaat; 9. herkauwer; 10. verbond; 11. plaats in N.-Brabant; 15. moesplant; 17. eenjarig dier; 18. wa ter in België; 20. droogoven; 22. zout achtig; 23. afstammeling; 26. plaats in N.-Brabant; 28. plaats in N.-Bra bant; 31. lengtemaat (afk); 34. ten name (afk); 36. Bijbels persoon; 38. boom; 39. plaats in N.-Brabant; 40. de dato (afk.); 41. god der liefde; 42. persoon, die een of meer ledema ten niet gebruiken kan; 43. broeikas; 44. het zij zo (Latijn); 45. bijwoord; 46. plaats in N.-Brabant; 48. lusthof; 51. beeld uit een Grieks-Katholieke kerk; 54. staaf; 56. plaats in Drente; 59. lange rij; 61. badplaats bij Vene tië; 63. godin van de dageraad; 66. afgemaaid gedeelte tussen twee zwa den; 68. herkauwer; 70. redds. TAE bestudering van een uitvoerig plaatwerk met gekleurde en on gekleurde reproducties van de beroem de Britse schilder Augustus John, liet op mij een unieke, diepe indruk na; 't bleek me evenwel niet moge lijk deze in woorden uit te drukken. Hij was anders dan bijv. Ensor en stond misschien iets dichter bij Rem brandt, maar hij was.... uniek. La ter vond ik dat ook boeken deze stemming bij me opwekten. Zoals „Sous Ie soieil de Satan" van de kort geleden gestorven Georges Bernanos en Vestdijk's „Vuuraanbidders" 't geval van een onafwendbare fatali teit, een aangroeiende angstwekken de spanning, alsof een onvermijde lijke ramp op komst was. Een be dreiging met ik weet niet wat. Nog in andere dingen zag of voelde ik dit effect en tenslotte meende ik er de essence van onze tijdgeest in te speuren als iets satanisch, een soort demonische bezetenheid. Welnu, dit gevoel greep me ook bij 't beschou wen van sommige doeken van Jacq Stal aan, maar, let wel, niet volko men, en zelfs niet als overheersende indruk. De zware donkere voorgrond in z'n „Biesbosch" bracht me dit ef fect, maar het oplichtende lichter gegeven gedeelte nam het weer weg. Een „luctor et emergo" een overwin ning van de geest op een neerdruk kend gevoel, 't Zelfde bij zijn „Mol- levanger". Hier zien we van rugzijde een mach tige, zware en donkere figuur, die zijn schop onder een molshoop steekt tegen een mysterieus oplich tende achtergrond. Dit is overeen komst enverschil met de indruk die ik kreeg bij het beschouwen van reproducties van werk van de be roemde Brit en bij 't lezen van bo vengenoemd romantisch werk van Bernanos en Vestdijk. W. T. nalaten, deze kleine strijd gade te slaan. /"J.RAHAM GREENS is in Engeland reeds lang beroemd. Hij is .de man, die een detective-roman kan componeren op meesterlijke manier, maar die bovendien weet, dat de dief en de moordenaar een ziel heb ben. „Kogels a contant", een uitste kende vertaling van „A gun for sa le" kwam van de persen van de N. V. de Arbeiderspers (Amsterdam) Het verhaal is uitermate spannend men legt het boek geen half uur weg maar belangrijker is, dat ieder lezer medelijden gaat gevoelen om de tra giek van de moordenaar Raven, die evenzeer naar geluk verlangt als ie der ander mens en alleen door om standigheden en sociale ellende tot verval is geraakt. Raven vermoordt, in opdracht een pacifistisch minister en slechts met grote inspanning kan de wereldvrede worden gered. Er spreekt een schrijver die tot de gro ten behoort; men weet dit na drie bladzijden. „Je behoeft mij niets te vertellen" denkt Raven, „ik heb ook mijn omwikkeling". Deze zin, een enkele maai als interjectie in het re laas geplaatst, draagt een oneindig besef voor de noden van deze ver worpene, die NIETS heeft en geen mens zijn vriend mag noemen. Een sterk boek, dat niemand ongelezen late, die zijn vrije tijd voor goede ontspanning wil benutten. FN tenslotte het belangrijkste werk van dit drietal: „Vespers in Vlfee- nen' door Bruce Marshall (Het Spec trum, Utrecht, Brussel)Hier is een Engelsman aan het woord, die men, als men de ervaringen betreffende de discrepantie tussen ziel en lichaam 'n ogenblik vergeet, zich voorstelt als een flegmatiek en pijprokend vertel ler. bij de open haard gezeten en 'n heel gezelschap amuserend met een humor waarvan de Angelsaksers al leen het geheim bezitten, maar die deze gave in dienst stelt van het Christelijk ideaal.. Het onderwerp is de politieke baaierd achter het be faamde gordijn, waar kolonel Nico- bar een militair en een klooster overste een evangelisch apostolaat vervullen. Een sterk positief gericht verhaal, om onderwerp en vormge ving van uiterst belang. Humor en liefde in dienst van de goede zaak: het is niet meer dan men mag ver langen. LEO LECLERC MOEDER, als mijn stem de klaarte krijgt van een kristallen klank en het licht vibrerend zuivere van een lente-wingerdrank. Moeder, wanneer alle dingen die rondom en in mij zijn aanvangen opnieuw te zingen zo verrukkelijk serafijns. dat ik tussen hoop en vreze tussen dromen en verdriet weer eenmaal het kind wil wezen dat niet dan het schone ziet, Moeder, als het zo mocht worden lichter dan een lentedag zijt gij van dat al de oorspronr op Zijn Goddelijk gezag. Sloeie ik tot uw weelde open loeder, die het zuivere mint ^revelend de naam Maria ^ls een bloedgeboren kind. ind ik tussen hoop en vrezi ussen dromen en verdriet mij hunkerend het wezen naar uw smetteloos gebied. JAN LETJTEN In een bibliotheek te Seviila zijn ma nuscripten, ontdekt van Cervantes, de schrijver van ,Don Quichotte". Te Stainforth in Engeland is op 65- jarige leeftijd overleden pater Je rome Esser, kanunnik der Norber tijnerabdij van Tongerlo en een be kend kerkelijk schilder. In de openbare leeszaal te Maastricht is, hedenmiddag een eretentoonstel ling voor Marie Koenen geopend. De Deense film „Ditte, een mensen kind" verwierf het predicaat film van de maand. De Ned. première gaat 22 October in Apollo te 's- Gravenhage. De Vincent van Gogh-tentoonstelling welke in Amsterdam zoveel suc ces had, is tot 12 December te be wonderen in het gemeentemuseum te Den Haag. Te Tours overleed de Franse schrij ver René Benjamin. In 1915 ver wierf hij met zijn roman „Gaspard" de Prix Goncourt. Nico van Suchtelen zal op 30 October bij gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag te Amsterdam gehul digd worden. Simon Vestdijk, de bekende dichter, romanschrijver en essayist, wordt morgen 50 jaar. Robert Casadesus, de Franse pianist, werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De aandacht werd daarbij gevestigd op de banden die hem sedert jaren met Nederland verbinden. Last van neiHiwen! Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Adv. 818-00 Adv. 820-00

de Stem | 1948 | | pagina 5